RADIO EEN UURTJE TELEX ^ota der publiek Hongaarse landbouwautoriteiten bezochten Alkmaar Technisch beter Ajax moet met Heerenveefi de punten delen Vrije uitwisseling van groenten en fruit Muziekfeest in regen en wind N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 9 Juni 1947 PAC. 3 op een betere toekomst Hoop n (slot) Ajax haalt 2-0 achterstand in Overeenkomst tussen de Kleine Drie Op basis van minimum-prijzen Geslaagd concours te Bovenkerk met corpsen uit geheel N.-Holland Een vraag iPick Atalvety m emonstreert allereerst :ing met de kampioen :lde van Schmidt, die ed tournool kan te- :h haalde de hoogste werden in*het ge en de 200 gescoord, wam een serie van er uit de bus. ers in de bloemen. twoorden van dhr. ;r Ier van „De Keizers- na afloop der wed- /ereniging „De Kei- er trots op Hoorn een cunnen doen genieten, jï in de stad nooit ge- Hij dankte spelers :en en gaf staaltjes verstandhouding tus- rechtstreeks of zijde welslagen van dit en medegewerkt. a 't Hopft, hoofdbe de N.B.B. reikte aan ie medaille uit en me- ai uit de voorbe^ei- deze kampioenschap- :r van „De Keizers- hierna met een toe- -d aan alle spelers de e Bóer uit i^oorn en Schagen werd dank iet afstaan van hun e heren Moejes en de in het zonnetje gezet, ;r#t schrijvers en con- autoriteiten, de V.V.V. 'erden in het dank- rgete'n. rak dhr. Teegelaar na- tnemers aan het tour- tig slotwoord en toon- de gave van meester- groene laken, ook die d te bezitten. Hij gaf •en de ernstige raad in geen tournooien meer -n op het Achterom, nmale als hij naar de om zijn partij te spe- :rd geweest door het rdje „Achterom" en zodanige invloed op 3 gehad, dat er inder- it. balletjes „achterom" Hij sprak zijn lof uit ie materiaal en de goe- wenste de heer Feller geslaagde tournooi ge- ilijke noot voegen wij toe, dat de service aan de heet Van 't Hooft inde was. Van de orga- reniging „De Keizers- lecifiek van de heer g de pers alle moge- rking. antwoord-Nota van de memen wij nog nader, ïbliek met verbazing genomen van de be an Nederlandse zijde, e in het. Republikeinse orde, rust en veiligheid Gewezen wordt op de n van bezoekers van t gebied, die daar wel- sde hebben aangetrof- heerst in bet door de bezette gebied een te- arborgen voor de ont- de democratische be- erlangt, dat gedurende itijd de derfacto-positie ubliek niet gewijzigd t de vorming van een ing een wijziging zal e positie van de gouver- 1, wiens ambt bijvoor- m zal krijgen van hoge De voornaamste taak erim-regermg zal zijn jen te treffen tot het een constituerende raad die volgens art. 5 •eenkomst van Lingga- dwet voor de Verenigde Indonesië moet samen- >t stand komen van de ring zullen federale mi- het leven worden ge- loort tot de taak van de ring de afdoening van 'alten en de overdracht heden der Ned.-Indische de federatie-organen en i. •raagstukken, bchoijende «eren van de overeen- inggadjati, blijven voor- n de gezamenlijke dele ten, do.or de beide dele- ïen, zullen'door de inte- en de regeringen der •orden uitgevoerd, i-regering benoemt een rdiger in Nederland in van de benoeming van ommissaris. ijk na het tot standko- interim-regering zal de regering stappen nemen iragen van Indonesia als Ver. Naties en zal een irden gemaakt met een esische vertegenwoordi- buitenland. na arresteert mmunisten se politie heeft vandaag gemeld, overal in het en, die er van verdacht imunisten te zijn, gear- Kwel Yang, de hoofd- 3 p'rovincie Kweichow, personen beschuldigd zertreden van politie- ;en en het verbejgert apenen en munitie" in ld. De meeste studenten bleven staken. Naar zij i, zullen zij niet naar de terugkeren, voordat al- :erde studenten 'onvoor- in vrijheid zijn gestelfl. n in Noord-China is na van de staat van belgg op het nieuws ver- Het Argentijns schip „Santé Fé" heeft deze week Genua verlaten met de eerste groep Italianen aan boord, die in Zuid-Amerika een tweede vaderland zullen trachten te vinden. In het totaal zullen 22.000 Italianen naar Argentinië emigreren. li. Lof voor Nederlandse ondernemingsgeest Rooftochten en oorlogsschulden De Duitsers roofden op zeer grote schaal.' Zevenjjg pjpcent van onze locomotievenen spoorwegmateriaal is naar Duitsland gevoerd en een zelfde percentage van onze land bouwwerktuigen en fabrieksinstal- laties is verdwenen. In Budapest, welke stad zes, ze ven weken het toneel van de strijd was, zijn evenals in hot gehele land, grote verwoestingen aangericht. De' bruggen die Buda en Pest ver bonden, werden dopr de Duitsers opgeblazen. Thans, twee jaar na het beëindigen van de oorlog, hebben wij reeds twee dezer bruggen, op nieuw opgebouwd. De beroemde kettingbrug, de Lanc-hid, zal over twee 'jaar eveneens, geheel nieuw, gebouwd zijn, mooier en groter dan haar voorgangster Puinhopen vindt men in de stad niet meer. Er wordt hard gewerkt. Maar wij zijn arm en moeten ons veel ontberingen ge troosten. In tien jaren tijds moeten wij een zware oorlogsschuld beta len. Wij zijn erin geslaagd, ten koste van grote offers, het voor de afge lopen twee jaren vastgestelde ge deelte dezer schuld tot? de laatste filler te voldoen. Het spoorweg- en scheepvaartverkeer is echter nog ver van de normale frequentie af. Op een der hoofdtrajecten, bijvoor beeld van Budapest naar Wenen, rij den slechts een zestal treinen per dag. Op de andere lijnen is dit aan tal nog kleiner. Bovendien is de ma teriaalvoorziening onvoldoende en in slechte conditie. Om nu terug te keren tot de zo juist door mij geschetste wanver houding tussen de armen en de rij ken, vervolgde minister Dobi, deze is door ons opgeheven. Het groot grondbezit bestaat bij ons niet meer. De* maximale oppervlakte land, die men thans mag bezitten, bedraagt 100, ?n enkele gevallen 150 ha. De gronden zijn nu toegewezen aan de boeren, die gedreven door de liefde voor hun land en geholpen door de staat, de bodem in cultuur brengen, tot ons aller voordeel. Lof voor Nederlandse ondernemingsgeest Ongetwijfeld heeft de aanwezig heid van Russische troepen, het' ne men en uitvoeren van deje maatre gel gestimuleerd. Doch met nadruk dient erop te worden gewezen, dat van een Sowjetfsering van ons land géén sprake is. Wij zijn volkomen vrij in het neijien van beslissingen, die erop gericht zijn niet het belang van de enkeling te dienen, maar de levensstandaard van de grote mas sa op hoger niveau te brengen. En wanneer, wat God geve, de controverse tussen de Verenigde Staten van Amerika en Rusland kan worden overbrugd; wanneer de vol keren der aarde -zich zullen kunnen wijden aan de werken-des vredes en de wereld niet wordt gestort Ift een nieuwe oorlog, die het einde voor ons allen zou betekenen, dan-'gaat ook Hongarije een betere toekomst tegemoet. De reactie, de behoud zucht, de verbittering over het ver lies van vroegere macht, noodzaken ons waakzaam te zijn. Het Hongaarse volk wenst geen terugkeer van de vooroorlogse toe standen. Het wenst vóór alles een vreedzaam, arbeidzaam en rustig le ven, dat kan leiden naar mger wel vaart Voor ons allen. Het stemt ons tot grote voldoening, -aldus eindigde minister Dobi zijn interessante be schouwingen te mogen constateren dat de bpnden van vriendschap, die na de eerste wereldoorlog tussen Nederland en Hongarije zijn gelegd, onverzwakt zijn gebleven en in vele opzichten nog zijn verstevigd. Wij bewonderen 'wat Nederland voor en na de oorlog op het gebied van waterbouwkunde heeft tot stand gebracht. Het wegennet in dit land is -voortreffelijk en de inrichting der WQningen, de vele tehuizen voor de ouden van dagen zijn een voorbeeld voor ons. Vele van de hier toegepaste be ginselen hopen wij in de toekomst ook in Hongarije in praktijk te kun nen brengen. Het parlementslid,. Istva Kovacs, bezitter van een klein landbouwbe drijf, treffend door zijn eenvoud en rechtschapenheid, wees erop dat 'n ieder mens verplicht is te streven naar betere verstandhoudingen tus sen de volkeren. En de leiddraad van onze handelingen moet de liefde zijn. Uit haat worden geen goede daden geboren. In Hongarije, waar* talloze huizen zijn verwoest, is geen wet die het dubbel bewonen van de be schikbare ruimten verplichtend stelt. Zij echter, die geen onderdak meer hadden, werden vrijwillig in de wo ningen van anderen opgenomen. Wij moeten trachten, onderlinge geschillen op vreedzame wijze tot klasrheid te brengen. Do propaganda die erop gericht is. de vcstandhou- d"ng tussen de volkeren te onder mijnen, dis uit overwegingen van eigen belang bewust de trlijke be doelingen, de goede factoren in an dere economische systemen aanwe zig, afbreekt, en bestrijdt, is van fu neste invloed Voor de mensheid. De eenzijdige Voorlichting, ont sproten uit behoudzucht, vermag toch niet de voortschrijdende evolu tie tot staan te brengen. En daarom richt ik een appèl tot ieder uwer, het wereldgebeuren zonder vooringenomenheid gade te slaan en geen geloof te hechten aan berichtgeving, die hgt vertrouwen in de goede hoedanigheden van be paalde volkeren in twijfel trekt en verdacht maakt, alléén om eigen machtenv te kunnen behouden. Laat ons allen, door eendrachtig samen te werken, bijdragen tot hét meer bewoonbaar maken van Europ^, J. C. D. KOOTER Een onvermoeid hard en uiterst stug werkend Heerenveen 10-tal, met een slechts zelden hardlopende Abe Lenstra die dit werken met 3 doelpunten bekroonde, heeft in het Ajax-stadlon te Amsterdam tegen' Ajax een 33 gelijk spel bevochten. Hoewel de meningen verdeeld zul len zijn over het al of niet Verdiend zijn van dit resultaat, blijft het een onmiskenbaar feit, dat Heerenveen voor iedere andere ploeg in deze competitie een struikelblok zal be tekenen, zelfs wanneer het in deze vorm. die overigens beneden de nor male lag, blijft doorspelen. Aan sa menspel ontbrak het de Friezen op de laatste 20 min. na bijna geheel (Ajax buitte zijn veel grotere tèch- msche kwaliteiten op dit gladde HOLLAND—ALCMARIA Verdiende overwinning Alcmaria is er in geslaagd in net D.O.S.-stadion een goede'41 over winning te behalen op Holland, een zege, welke alleszins verdiend was. Het Alcmaria-elftal kan op een uitstekende wedstrijd terug zien. De achterhoede was heel goed, terwijl in de middenlinie het goede werk van Mulder opviel. De voorhoede liet zich weer van haar goede zijde zien en vief doel punten is toch een resultaat, dat genoemd mag worden. Met 5 punten uit drie wedstrijden gaat Alcmaria thans aan de "kop. Van de wedstrijd nog het vol gende: Reeds na twee min. spelens wist Schmidt de Holland-doelman te passeren (01). Een kwartier daarna slaagde Holland er in de paAijen weer op gelijke yoet te brengen (11). Met deze stand kwam de rust. Er kon dus nog van alles gebeu ren, temeer daar Alcmaria na de rust tegen wind in speelde. Dit was echter voor de Aljmaria- nen geen bezwaar, want zij waren, ondanks het nadeel v,an de wind, meer in de aanval. 7 minuten na de hervatting hergaf Schmidt zijn club de leiding (1~»2). 18 minuten daarna stelde God- vliet de zege veilig, toen hij er 1-3 van wist te maken. E§n kwartier voor het einde wist de Buijzer de stand op 14 te brengen, waarmede het einde kwam. Dat het voor de talrijke suppor ters, die Alcmaria op haar reis naar Utrecht vergezelden, een prettige reis. was, laat zich begrijpen. Ter uitvoering van het Protocol, dat de ministers van landbouw van de hij de Tolunie betrokken landen hebben opgesteld over de uitwisselhig van landbouw-pro- ducten, nebben de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse voor zitters van de commissie voor landbouw, voedselvoorziening en visserij besprekingen gevoerd, waarbij men het er over 'eèns werd, dat vrije uitwisseling van bepaalde producten zai plaats heb ben, mits deze geschiedt tfegen prijzen,' welke niet beneden de vast te stellen minimum-prijs voor het betrokken product liggen. Ter bepaling van deze minimum prijzen werd een pcijzen-commissie ingesteld, waarin elk land met twee vertegenwoordigers zitting heeft. Voorts zal de mogelijkheid tot vrije uitwisseling worden bestu deerd voor alle tuinbouwproducten, verwerkt of onverwerkt, alle sier teelt producten, alle zaai- eïT poot- goed, alle fijne handelszaden met uitzondering van oliehoudende za den, broedeieren, eendagskuiksns, slachtkippen, kleine fokdieren zoals duiven, konijnen e.d., eventueel stamboek- en gebruiksvee en andere producten. Prijzencommissie De prijzencommissie, die op 27 en 28 Mei jl. bijeen is geweest, beoor deelt de door deskundigen voor be paalde groepen van producten voorgestelde minimumprijzen. Is men het over de minimumprijzen eens, dan kan terstoijd aan" de uit voerende organen der drie landen opdracht gegeven worden om de vrije uitwisseling van de bedoelde producten te verwezenlijken. De drie landen zullen blijven doorgaan met het afgeven van in voer- resp. uitvoervergunningen, maar dit systeem zal de vrije uit wisseling niet mogen vertragen. De exportprijs franco grens, alle kosten inbegrepen (verpakkings- kosten o.a.), mag niet dalen beneden de genoemde minimumprijzen. Nederland heeft toegezegd, deze minimumprijzen te garanderen, hetgeen hierop neerkomt, dat eventueel bij invoer zowel als bij uitvoer een heffing volgt. België en Luxemburg zijn niet in staat de door Nederland gestelde minimumprijzen (i.e. voor bloem kool en kersen) te garanderen. Bij niet functionneren van dit systeem van import- en exportheffing, be houden de drie landen het recht tot contingentering dan wel tot invoer verboden over te gaan. Nederland wenste alléén minimumprijzen te stellen vopr bloemkool en kersen. Men werd het eens over een mini mumprijs van 221/2 cent per stuk voor bloemkool van 2230 cm .en 50 cent per kilo voor kersen. Een en ander geldt vopr de maand Juni. België en Luxemburg hebben mi nimumprijzen gesteld voor bloem kool, wortelen, sla, tomaten, kom kommers, doperwten, uien, kersen, aardbeien, frambozen, kruisbessen, rode, witte 'en zwarte bessen. De commissie voor landbouw, voedselvoorziening en visserij heeft de vastgestelde minimumprijzen na het brengen van de Belgische en Luxemburgse minimumprijzen op gelijke hoogte eveneens goedge keurd en heeft bepaald, dat de vrije uitwisseling een aanvang zal kun nen nemen. Inmiddels geeft de Belgische te- gering onbeperkt invcrerlicenties af voor de invoer van verse groenten sedert Vrijdag 6 Juni jl. Rijksmuseum Kröller Muller Het Tweede Kamerlid, de heer B. J. Stokvis, is van oordeel, dat de zich in het rijksmuseum Kröller— Maller bevindende kunstschatten voor brede lagen der bevolking be reikbaar behoren te zijn en niet slechts voor diegenen, die ziCh.een reis naar het ver van de grote ste den des lands gelegen museum kun nen veroorloven. Hij vroeg of de minister bereid is, maatregelen te treffen, opdat de belangrijkste kunstwerken, thans in het rijksmu seum KröllerMüller tentoonge steld. worden overgebracht naar een der musea in Amsterdam, Rot terdam of Den Haag. PROGRAMMA DINSDAG 10 JUNI HILVERSUM II (415 M). KRO: 7.0Q Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; .7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr. pl. 8.50 Inleiding Hoogmis; 9.00 Hoogmis 10.00 Voor dg kleuters; 10.40 Voor dracht; parabels: '10.50 Kinderstem men klinken; 11.30 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.30 Het Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Lichtbaken Henri de Greeve; 14.15 Moderne orkestratie; 15.00 Voor de vrouw; 16^0 Harmoniemuziek; 16.00 Zie kenbezoek; 17.35 Hongaars Strijk kwartet; 18.00 Amusements orkest; 18.20 Sportpraatje;18.30 Radio Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19.00 Nieuws; 19.05 Kath. Nieuws; 19.20 Amusements orkest; 19.45 Kath. Thuisfront; 20.05 „De Gewone Man"; 20.20 Omroep kamerorkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.55 Vaders Dagboek; 23.00 Gr. pl. HILVERSUM I, (301 M). AV RO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 10.30'Voor de Vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.45 Fam. berichten; 12.60 Ensem ble „Bartho Decker"; 12.40 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudevile orkest; 14.20 Aeolian Sextet; 15.00 „De wonderde wereld"; 16.40 „De schoolbel"; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rijk Overzee; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.45 Departementen sprp- ken; 20.00 Nieuws; 20.15 Instrumen taal en vocaal concert. veld ten volle uit), maar zij verde digden zich zo taai, dat het bij tijd en wijle zeer fragie, soms iets te korte, samenspel van de Ajaxma- chine op het critieke moment steeds kon worden onderbroken. Drie maal konden de Ajaxieden toch juichen, toen Stroker met een lage schuiver en Brockmann doorlopend op een throughpass de 20 voorsprong van de Friezen te niet deden en Brock mann 'vlak na de rust met een kop bal uit een afgemeten trek-voorzet- je van Fischer Ajax zelfs een 32 vorsprong gaf. Bij Ajax waren geen uitblinkers, de pioeg speelde homo geen en slaagde er volkomen in Heerenveen uit het eigen spel te dringen. Aanvankelijk waren de .krachten gelijk. Na 14 min, joeg Lenstra--de bal onhoudbaay voor Keizer in de touwen (01). Uit 'n strafsehpp maakte Lenstra er 02 van, Dat was het sein voor Ajax voor het grote offensief, waarin Stroker het eerste en Brockmann het 2e doelmuit scoorde. Bij het 1ste doelpunt ging keeper Veenstra niet vrij uit. De rust kwam met 2—2. Na de pauze demonstreerde een vastbe sloten Aiax aanvankelijk hetzelfde overwicht, maar nadat Brockmann er 32 van had gemaakt, kwam Heerenveen opzetten. Een kwartier voor het einde geoorde Lenstra met een feilloze schuiver in de rechter hoek de gelijkmaker (33). STORMVOGELS—BLAUW-WIT 0-2 Een tamme strijd Nauwelijks was afgetrapt of er volgde een Amsterdamse aanval, ge leld door Bergman. Deze zette voor, waarna Westphal op doel schoot. De IJmuidenaar Schoorl veranderde de bal van richting en onhoudbaar voor Kraak suisde het leer in de touwen. In de daarop volgende periode wa ren de Stormvogels sterker. De voor waartsen ondervonden echter In Wil- ders een sterke tegenstander. Een enkele maal trad van Raalte hande lend op. Bij Blauw-Wit wild,e het niet vlotten. Het gladde veld en de regen deden echter afbreuk aan diet spel. Bovendien konden de Amster damse voorwaartsen niet op tegen de verdediging van Stormvogels. De beste speler was Schoorl. Uitstekend nam hij de bal af en daarna stelde hij met zuivere, verre trappen de voorwaartsen in de gelegenheid door te brekeij. Rust 01. In de tweede helft stond het spel eveneens op laag peil. De Amster dammers actiever dan voor de rust,, en 'n schot van' Bergman, dat Kraak 'fraai stopte, verdient vermelding. Er heerste nog enige spanning omdat Stormvogels zich nog niet gewonnen had gegeven en het binnentrio enke le kansen kreeg. Die spanning wqrd na 25 minuten verbroken toen Wim- mers op fraaie wijze de bal inkopte nadat enkele van zijn clubgenoten bij een doelworsteling zonder suc ces hadden ingeschoten. Blauw-Wit heeft verdiend gewonnen omdat -de spelers technisch beter waren. Toch zal zijn in de komende beslissings wedstrijd tegen de-Volewijckers wat anders moeten laten zie_n. SCHAGEN WINT BIJ D.C.G. Doelman Stikker wint de wedstrijd voor Schagen Schagen heeft gewonnen inder daad maar zo weinig overtuigend dat we ondanks de goede positie van Schagen op het ranglijstje nog lang niet zeker van haar behoud in de 3e klasse zijn. Eigenlijk is hét doelman Slikker Door bij arbeiderswerd het demonteren van een wissel van de tramrails op de Zijpepoort te Arnhem een grote vliegtuigbom gevonden waarop een landmijn Was gemonteerd. 2 jaar lang heeft «en zeer druk ver keer deze gevaarlijke plek gepasseerd zonder dat de bom ontplofte. ïj; Bij het omslaan van een roeiboot Op het Twenthekanaal kwamen de 2 Hengelose bouwvakarbeiders, de 68- jarige H. Kok en de 46- jarige G. van Gelmen om het leven, ijs Op de Hoef- kade bij de Falkestraat te Den Haag kwam de 45-ja- rige motorrijder J. J. A. V. D. uit Leldschendam in botsing met een vrachtauto waarna hij aan de beko men hoofdwonden ter plaatse overleed.. >J; De mi nister van economische zaken, dr. G. W. M. Huis mans heeft Zaterdag cRT tentoonstelling „Novum" te der tweede verdieping ge- Nijmegen geopend met een vallen, doordat het hekje, rede, waarin hij de bevol- waartegen hij leunde, brak. king van stad en land van De jongeman is aan de be- Nijmegen prees om haar vkomen verwondingen over- onversaagd streven naar leden. ij: De Zaandamse haar welvaartsherstel, en brandweer is Zaterdagmor- waarin hij sprak over de moeilijkheden waarijieüe ons volk heeft te kampen. ;J; De villa* „Bloemenheu- vel" gelegen aan de Rijks weg te Laren, is tijdens de afwezigheid van de eige naren, de Heer en Me vrouw Kapt. Roelants van de Staf Van Prins Ber- nhard, door een onbekende oorzaak in brand gevlogen en volledig afgebrand, sjc Zaterdag is de 14 jarige J. Stam in de ouderlijke wo ning aan de Randweg te gen, juist vóór de te hou den vaardigheidswedstrij den te èaandam, moeten uitrukken voor éen brand in een kleine houtwaren- fabriek van de hggr J. H. Rpffel aan het Krimp te Zaandam. Het geheel van hout opgetrokken gebouw tje werd een prooi dei- vlammen. ;J; Bij het pas seren Van twee vracht auto's op de Vlijmense weg onder Den Bosch werd de 18-jarige wielrijdster mej. C. Weusten uit Den Bosch Rotterdam van de warande 'door een der wagens ge grepen en onmiddellijk gedood. ïj: Drie Engelse oorlogsschepen, nl. de lich te kruiser Hms. „Sirius" en de torpedoboötjager Hms. „Myngs" en „Dunkirk" zul len van 11 tot 16 Juni een informeel bezoek brengen aan ons land. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoprzle- ning' mededeelt, kwamen gedurende de wqpk van 25 Mei tot 1 Juni 1947 geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauw zeer voor. jj; Het jaarlijks congres der Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zai dit jaar in Haarlem wor den gehouden op 1^ 12 en 13 Juni. ij; Te R'dam brak in het dubbele pand Oran jeboomstraat 81-83 brand uit. D§, gemeenschappelijke zolder, waar goederen op gestapeld lagen van 4 be woners werd geheel ver nield. „Wat 'n land, wat 'n land", zuchtte de muzikant langs het lijntje en mistroostig keek hij de Dorpsstraat langs. „De vorige week 'n hitte, waarbij een neger zon smelten en nu waai je uit je jasje". Inderdaad, erg uitnodigend zag 't dorpje Bovenkerk, even voorbij Amsterdam er Zondag niet uit, toen de Concoursen voor de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord-Holland, ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van de R.K. Muziekvereni ging Bovenkerks Fanfarecorps werden voortgezet. Het weer deed echter niets of aan de stemming, die er rond twaalf uur heqrste langs de Noorddammerlaan, waar muziekcorpsen af en aan trok ken naar de mars wedstrijd. Corpsen uit Blokker. Sqjerdijk, Bovenkarspel, Obdam, Zwaag, Haarlem, Purmer- end en Alkmaar marcheerden ach tereenvolgens de straat langs onder de spiedende ogen van een aantal juryleden, die keken en luisterden waar het heroise uitdrukken van de geweest, <jie gesteund door lat en palen het volle pond voor Schagen in de wacht sleepte. Aanvankelijk gingen de partijen gelijk op en in die periode wist van Strien het enige doelpunt van de middag te scoren. Langzaam maar zeker nam D.C.G. het initiatief in handen en ieder moment werd de gelijkmaker verwacht die niet kwam, noch vóór en ook niet na de rust want doelman Slikker, bijge staan door backs en midhalf en la ter door de gehele Sehager ploeg, keerde alles. Er was-practisch geen doorkomen aan en zo. was het D.W.S. Stadion getuige van de eer ste nederlaag van de 4e klasse kam pioen D.C.G. welke ondanks deze nederlaag zeker vcfl moed de reis naar Schagen zal ondernemen. A Op het circuit van Zandvoort werden nationale motorraces ge houden, welke door de K. N. M. V. werden georganiseerd. C. Draayer op Norton, winnaar van de 500 cc klasse internatio naal en J. E. Fijma op Rudge, winnaar van de 250 cc-klasse internationaal, in actie op het circuit. te spelen mars, de paslengte, die 75 cm moest zijn, het marcheren dat gericht en het tempo dat 120 passen per minuut moest zijn. Uitdagend en vrolijk klonken de marsen langs de huizenkanten en martiaal marcheerden de al of niet geuniformde groepen achter hun met trofeën omkranste vaandels. H^t .verkeer lag stil en de laan was het domein waarop muziek en trotse tamboer-maitres een allenheerschap- pij voerden. De uitslagen van deze marswed strijd bleken te zijn; le prijs Accordando, Spierdijk, die met 104 als hoogste aantal punten de zilveren medaille van het ge meentebestuur in de wacht sleep te; St. Cecilia, Alkmaar 102 pt.; St. Cecilia, Zwaag 100 pt.; Muziek- lust, Obdam 99 pt.; St. Cecilia, Haarlem 98 pt.; Crescendo, Pur- merend, 96 pt.; tweede prijs: St. Pancratius, jllokker 93 pt. én Cres cendo, Bovenkarspel 92 pt. Tamboerswedstrijd De muziek van tamboers heeft steeds een aparte bekorjng. In het geroffel van trommen ligt iets van het rhythme, dat leeft hij velen. Een prettige indruk maakten deze tam-' boers en hun. prestaties waren uit stekend. Een tegenslag ondervond „Crescendo" uit Bovenkarspel, die door ontijdig beëindigen van de mars het derde jurylid geen gele genheid gaf zich een oordeel te vor men. Door gen te laag puntenaantal kon geen prijs worden toegekend.* Hier waren de uitslagen: le prijs St. Cecilia, Alkmaar, die nog het predicaat „met lof" oogst te met 108 punten en St. Cecilia, Haarlem met 105 punten. Irene, uit Grootebroek, die de vorige Zondag 109 punten behaalde, ontving de bronzen gemeente-medaille. Concertwedstrijd Op het sportterrein, dat, om in de terminologie van het programma boekje te blijven, „welwillend was afgestaan door de R.K.S.V. RODA" zaten wij 's middags in een flappe rende tent aan een wankele tafel en luisterden afwisselend naar het tik ken van de regen op het tentdoek en naar de muziekcorpsen, die op het geïmproviseerde podium hun muziek ten gehore brachten. Het is echter zeker dat er hier muziek van een uitstekende ge-' halte te beluisteren was. Naast een verplicht nummer werden vrije nummers uitgevoerd en beide soor ten werden beoordeeld naar zuiver heid, klankgelialte, opvatting en liet tempo, voordracht, rhythmiek, tech niek en samenspel. De jury had zich hiermede geen gemakkelijke taak gesteld en kende tenslotte de volgende prijzen toe: 2e afd. fanfare; Hou en Trou Heerhugowaard 2e prijs; St. Grego- rius Waarland 2e prijs 295 pt. 2e afd. Harmonie: Excelsior Lim- men 2e prijs 316 pt. le afd. fanfare: St. Pancratius Blokker 2e prijs 302 pt; Accordando Spierdijk le prijs 341 pt. le afd. harmonie: Crescendo Bo venkarspel le prijs 350 pt. Afd. Uitm. Harmonie: St. Hilde- gardis Tuitjehorn 2e prijs 300 pt.; Muzieklust Obdam le prijs 341 pt.; St. Cecilia Zwaag 2e prijs 318 pt.; Apollo Nrd. Scharwoude le prijs 354 pt. Afd.Uitm. Harmonie. St. Cecilia Haarlem 2e prijs 332 pt. Ererafd. Harmonie.' St. Cecilia Alkmaar 2e prijs 318 pt.; Crescendo Purmerend le prijs 347 pt. Erecqnccrt De verenigingen, die bij de con certwedstrijden éen eerste prijs konden wegslepen, toonden des avonds hun kunnen in een erecgn- cert, waarbij Apollo uit Nrd. Schar woude 150 pt. behaalde, Crescendo uit Bovenkarspel 147, Muzieklust uit Obdam 143 pt„ Crescendo uit Pur merend 140 pt én Accordando Uit, Spierdijk 123 punten. De wisselbeker ging over in han den van de Bovehkerkse muziek vereniging, daar deze vereniging het grootste aantal punten (368) in de wacht had gesleept. TAXI-CHAUFFEUR UIT DE KOOG OVERVALLEN Alkmoarder sloeg hem bewusteloos Voor de Haarlemse rechtbank Is behandeld de zaak van een overval vah een taxichauffeur onder de ge meente Wijde Wormer. in de avond van 9 December 1946. Van Zaandijk waqjn J. A. K„ arbeider wonende te Alkmaar, met G. van T., een meu belmaker en stoffeerder uit Görj- chem, met een tajy naar Purmerend gegaan, die werd bestu,urd door G. van de Stadt, eigenaar van egn taxi bedrijf te Zaandijk. Hei was de be doeling de bestuurder „af te dgpgen" en zich daarna van de taxi meester te maken. Op de terugreis naar Zaandijk heeft J. A. K. de chauffeur met een stokkeen paar fikse klappen gege ven, die aankwamen, v. d. S. werd er bewusteloos door, maar herkreeg zijn positieven. Hij verliet de wagen en wist de motor onklaar te maken. Het O.M. vroeg tegen verdachte wegens poging tot diefstal, voorafge gaan door geweld 6 jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Ligtensteln uit Haarlem, tekende verdachte als Iemand, die niet geheel normaal is. Hij drong aan op een psychiatrisch onderzoek, om na te gaan of ver dachte al dan niet toerekeningsvat baar is. Tegen de andere verdachte werd gevorderd 7 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 19 Juni voormiddag half tien. \X/W weten het uit eigen om- gevinq en ervaring meer dan genoeg- en wij zien het de wereld over: Rusland, Joego slavië, in China. Er bestaat éen tegenstellina tussen ons geloof en de wereld. Er is een strijd, een vervolging, nil. op dit ogen blik, in deze dagen, zoals het dat was de eeuwen door. Altijd en overal wordt er doop Katho lieken, door Christenen geleden omwille' van het geloof. Dat zou ons wel eens verbaasd kunnen doen zijn. Waarom toch dat al les? Waarom is dat zo? Waarom is dat niet anders? Wat is toch de reden daarvan? Gisteren gaf Sint Jan in het Epistel het ant woord: „Wilt er niet verwon derd over wezen, als de wereld u haat". Men moet niets of niet veel van een echte, degelijke katholiek hebben. Die is een doorn in het oog van de wereld. De duisternis verdraagt het licht niet. Zijn wij kinderen van de duisternis of van het licht? MARCUS door J. S. FLETCHER 6:;. v „Zeg!" riep hij zachtjes. „Er is om een van deze oude strónken een touw vastgemaakt en dat is zo vast als een muur in die modder beves tigd. We heben iets gevonden!" NIEUWS VAN DE VERMISTE Strahan zakte neer op een grote kei die in het gras achter hem lag en hij begon zich. van zijn schoe nen en sokken te ontdoen. Toen dit gebeurd was. rolde hij zijn broeks pijpen op tot boven zijn knieën en waadde hij naar de wilg. Ook hij begon tekenen van opwinding te tonen. „Eens kijken!" riep hij uit. „Een touw? Waar is het?" Hier," antwoordde Blake, terwijl hij, met handen en voeten hef on kruid opzij drong. „Ziet U? Vastge maakt om de knoest van een wor tel. Natuurlijk drijfnat van water en modder. Nu eens kijken of we er wat lager bij kunnen en dan treilen. Voelt u niet, hoe zwaar?" Strahan drukte zijn hand in de massa rpodder~en onkruid naar een punt dat Blake aanwees en hij vond een stuk touw, stevig vastgebonden om een van de vangarm-achtige wortels van de wilg. Hij trok er aan en voelde, dat het even onwrik baar was als de wortels zelf. „Dat is stevig bevestigd!" riep hij uit. „Denkt u dat er werkelijk iemand of iets aan het andere eind. vast zit? Of zou het een of ander oud- boot-touw zijn dat hier is ach tergebleven en diep in de modder is weggezakt?" „Waarom zou dat kruis op die stam zijn uitgehakt?" zei Blake. „Ik veronderstel, dat hier een lichaam begraven ligt, dokter! Dat is wat de oude man bedoelde met „hem" die er in moest liggen. Dat is wat hij er uitgehaald wilde hebben, voor hij rust zou kunnen vinden, zoals hij het zei. Wel, ik denk dat hij nu rust zal hebben en wij zul len er uit halen wat het is of wie het is die hij hier wegstopte. O, ik veronderstel dat het me al duide lijk is!" vervolgde hij, terwijl hij de vaste oever trachtte te bereiken. De oude baas schoot iemand neer misschien Dick Malvery, mis schien niet en hij verzwaarde het lichaam, liet het neer in deze gracht en hakte een kruis in deze boom zodat hij zou weten waar het lichaam te vinden was als zijn ge heugen hem in de steek ging laten. Zo is het zeker gebeurd!" „En wat gaan we nu doen?" vroeg Strahan. „Ik ga gereedschap halen om hier die rommel uit de weg te ruimen, antwoordde Blake. Misschien zul len we een deel van het water moe ten afvoeren, maar dat kunnen we nog zien. En terwijl we daarmee bezig zijn, moeten we juffrouw Mal very hier weg houden, ik denk dat, het niets voor een vrouw is, erbij te zijn. Hij draafde weg en verdween via het bruggetje naar een bijgebouw op het binnenplein waar hij die ochtend in 't voorbijgaan een glimp van werktuigen had opgevangen. Toen hij van één kant het binnen plein op kwam, reed Atherton juist in zijn auto van de anderekant binnen; ze kregen elkaar in de ga ten op hetzelfde ogenblik en Blake haastte zich met een waarschuwend gebaar naar de auto. „Wat brengt je op dit uur hier?" vroeg hij. „Iets bijzonders?" „Ik hoorde gisterenavond laat nog iets. dat ik je wilde latA we ten." antwoordde Atherton. „Wat is hier aan de hand, Blake? Je schiint „Er is hier heel wat aan de hand, antwoordde Blake. „Kom mee. hel pen. Je nieuws kan rusten. Luister eens." ging hij voort, terwijl hij in zijn haast Atherton meesleurde naar het bijaeljpuw. „die ouwe kerel. Jacob Elnhick, is zojuist gestorven. Hij werd van morgen ziek. 'n be roerte of zo. en juffrouw Malvery kwam mii halen. En alles wat die oude kerel nog zeggen kon voor het einde kwam en hij zei het een heleboel keren achter elkaar was dat we „hem" uit de gracht moesten halen. Haal hem uit de gracht, be grijp je, anders zou die ouwe Jacob geen rust kunnen vinden." Atherton keek op en staarde Blake met vermoedende ogen aan. „Goeie hemel!"'riep hij uit.' „Je denkt toch niet „Dat denk ik nu juist wèl!" ant woordde Blake met nadruk. „Voor uit. Want Strahan dat is de dok ter en ik hebben een plek gevon den waar iets buitengewoon zwaars vastzit aan een touw dat aan een wilgenwortel is bevestigd. En wij gaan het te voorschijn brengen." Atherton hield werktuigelijk wat gereedschap vast, dat Blake hem toewierp en hij volgde hem langs het pad naar de plaats, waar Stra"-' han nog steeds tot aan zijn enkels in de modder bespiegelend stond te kijken naar wat wel eens een graf kon blijken. En toen wierp shij een blik naar het oude kasteel. „Zeg!" zei hij. „Alsals dit nu werkelijk het lichaam van Dick Malvery zou zijn, wat moeten we dan doen met zijn zuster?" „Zij zal niet komen," antwoord de Blake. „Ik heb haar strenge or ders gegeven. En je ziet dat ze deze plek niet van uit de vensters kan zien. Die muur staat er voor.'Kom. we gaan eens kijken wat er aan het eind van dat touw zit. We begin nen!" Dat beginnen openbaarde zich al spoedig in een hard werkende Blake die het zwaarste deel van de arbeid voor zich opeiste. Hij wierp alles, behalve zijn broek en zijn hemd, af. Hij wierp zich op de zachte massa van onkruid en modder en begon methodisch de hele onderbegroeiing die de oever bedekte, weg te wer ken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3