De Kerk in het duister van deze tijd r r r De toespraak van Z.H. Paus Pius XII tot het H. College van Kardinalen ~s Krantendrukkerijen kunnen worden gevorderd EEN UURTJE TELEX Volksstemming in Spanje r "V ->;* -T - NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 11 Juni 1947 J Ondanks een motie-Romme Wereld-journaal Communistische terreur in Roemenië Arm en rijk J Kroniek Buitenland v__ "Pick Malvettj (Van onze speciale verslaggever) L OPNIEUW geeft Ons het feest van Onze heilige voorganger en hemelse patroon de gelegenheid voor een korte toespraak tot u, Eerbiedwaardige Broeders, over de grote vragen en het ge weldige gebeuren van de huidige tijd alsook over de gevaren, die de gehele wereld bedreigen. Deze uiting, van Ons denken en gevoelen, alsmede de daarmede overeenstemmende gedachten en gevoelens, die door uw Eerbiedwaardige Deken Ons zo tref fend zijn vertolkt, mogen voor ieder van u, onze naaste raadge vers en trouwe mede-arbeiders, en ook voor Ons een aansporing zijn om met vernieuwd vertrouwen, met verdubbelde energie, met volledige toewijding het werk der Apostelen voort te zetten, dat heden zwaarder dan ooit drukt op alle werklieden in de wijn gaard des Heren en op alle bedienaren van het Heiligdom. Het jaar 1947 Hét jaar 1947! Welk zal het oor deel zijn, dat komende tijden daar over zullen vellen? Reeds is het bijna voor de helft voorbij en heeft het tot op dit uur, tot op dit ogen blik, waarin Wij tot u spreken, aan de wereld misschien iets anders ge- fcraeht als de schijnbaar onverzoen lijke tegenstelling tussen de beang stigende opeenhoping van nog op te lossen problemen, waarin het ver zinkt en verstrikt raakt en de be schamende armzaligheid van hun oplossingen? Het oordeel der ge schiedenis zal analoog zijn aan de resultaten, welke de gebeurtenissen en de beraadslagingen in de nog overblijvende maanden zullen bren gen. De komende geslachten zullen dit jaar zegenen of vervloeken naar ge lang het voor de grote familie der mensheid zal worden het uitgangs punt voor een opnieuw ontwaakte broederzin, die tot uiting komt in een menswaardige, voor alleen heil zame en voor een ieder dragelijke orde van recht en vrede of wel een verder afglijden betekent in de moe rassige wateren van tweedracht en geweld, uit welker modder slechts de verpestende en verderfelijke, giftige dampen van nieuw en on berekenbaar onheil kunnen opstij gen. Zekerheid en veiligheid De door de oorlog geslagen won den zijn nog niet geheeld; integen deel, sommige dézer wonden zijn zelfs nog dieper geworden. Heeft men ooit zoveel van algemene ze kerheid en veiligheid gesproken, die de vruchten moeten zijn van de overwinning? Waar zijn zij? Is het gevoelen van onzekerheid, de vrucht van de, oorlog, soms verdwenen of althans verminderd? Als men de dingen beziet, zoals zij in werke lijkheid zijn, dan moet men erken nen, dat het zelfs met de beste wil niet mogelijk is, reeds nu die zeker heid te scheppen, waarnaar de mensheid zo hartgrondig verlangt. Maar laat men dan ook geen na oorlogs- en vredesmaatregelen tref fen, die niets te maken hebben met de bestraffing van de oorlogsmis dadigers, maar die niettemin toch de bitterste teleurstelling hebben opgeroepen juist bij hen, die niet verantwoordelijk zijn voor de schuld van voorbije systemen, maar die daardoor integendeel zelfs vervolgd en onderdrukt worden! Of meent men misschien dé op bouw van een algemene zekerheid en veiligheid te bevorderen, wan neer men in haar fundamenten ruï nes ophoopt, niet slechts stoffelijke ruïnes, maar zelfs van levende men sen? Hoe zal een Europa zich veilig kunnen voelen, welks bewoners prijs gegeven zijn aan wanhoop en vertwijfeling, deze „duistere en don kere machten der ontbinding, waar van de verleiders van morgen even gemakkelijk voor hun doeleinden gebruik zullen kunnen maken, ge lijk die van gisteren zulks gedaan hebben. Helaas kennen Wij de omvang en de zwaarte van de nameloze ontzet ting en verwoesting, waarmede het aanschijn van Europa door een over wonnen systeem is overdekt, en zeer zeker willen Wij de opeenho ping van deszelfs schuld niet ver kleinen. Maar hoe kunnen de overwinnen de volkeren hunnerzijds diezelfde methoden van haat en geweld, waar uit dit systeem leefde en handelde, "toepassen of zelfs dulden? Hoe kun nen zij wapens gebruiken, die, toen zij door anderen werden aangewend, hun gerechtvaardigde toorn oprie pen? En hoe ban men ooit met enig V Naar aanleiding van de ontvangst der Kardinalen, die Z.H. de Paus op Zijn naamdag hun gelukwen sen kwamen aanbieden, hield de H. Vader tot hen, op 2 Juni, de feestdag van de H. Paus Eugenius, de volgende belangrijke toe spraak, die wij thans in haar geheel kunnen weer geven. t verstand in de vernietiging en het tot ellende brengen van zijn buur man een waarborg zoeken voor eigen duurzame veiligheid? Daarom willen wij de volkeren opnieuw ver manen en waarschuwen: zekerheid kan, voor zover zij althans in deze wereld te bereiken is, geen andere betrouwbare grondslagen hebben dan physieke en zedelijke volks kracht, geordende verhoudingen binnen de eigen staat en naar bui ten normale betrekkingen van goede nabuurschap. Ook nu na de tweede wereldoor log is het nog stqeds mogelijk zulke normale betrekkingen opnieuw aan te knopen. Mogen de bestuurders der staten zich de gelegenheid niet laten ontgaan. Want deze kon wel eens, God moge het verhoeden! de laatste zijn. Wordt vervolgd ACTIE KLAVERVIER Vacantie voor kinderen van oorlogsslachtoffers De stichting „Het vierde Prinsen kind", die werkzaam is ten bate van de kinderen v„an oorlogsslachtoffers heeft het voornemen deze kinderen, die toch al zo veel moeten missen en wier verzorgers voor het vader land vielen, een vacantie te geven. Er is reeds voor dit werk, waar voor ook Henri de Greeve een goed woordje deed in zijn „Lichtbaken" veel belangstelling, ook de finan ciële! medewerking wekt grote ver wachtingen. De kinderen van alle 'gezindten zullen in goed ingerichte kampen worden ondergebracht, waar het na komen van hun -godsdienstige ver plichtingen ten volle gewaarborgd ïs. Het Nederlandse Rode Kruis e_n de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers hebben spontaan hun mede werking toegezegd en het woord is nu verder aan de bevolking van Ne derland. Men kan een kind een va cantie verschaffen door storting van 25.op het eiro-nummer van de stichting no. 477800. (Van onze parlementaire redacteur) DE ELLENDIGE TOESTAND, -waarin sommige kranten verkeren, die maar steeds op vreemde machines te gast zijn en bij andere „inwo nen" (men denkt daarbij aan oud-illegale bladen) vormden de eigenlijke achtergrond van de langdurige discussies, die de Kamer Dinsdag niet zonder bewogenheid heeft gewijd aan het amendement-Burger. Dat amendement had felle voor- en tegenstanders, zoals wij reeds vorige keer zagen. Het is ook slechts in het licht der oud-illegaliteit te ver staan, dat de P.v.d.A. en de Antirevolutionairen hier zo broederlijk hand in hand gingen, daarbij opportunistisch gesteund door de communisten. Met hand en tand verdedigden zij de stelling, dat nu terstond het recht moest worden geschapen om de bedrijven van oude collaborerende kran ten met hun hele apparatuur te onteigenen en aan anderen te verkopen. Tegenover de pogingen van deze groep stelde de heer Romme zich als woordvoerder van de KVP od en betoogde, dat er helemaal geen re den was om zo'n haast met die re geling te maken. Romme had z.g. maar even kans gekregen om het gewijzigde amendement, waarbij Vrijdag de discussies onbeslist wa ren afgebroken, te bekijken. Hij wilde daar liever eens over denken, ja hij zeide dat in keurig latijn eens over slapen. En waarom? Daar volgde een knap betoog, waar bij een kwart van de Nederlandse wetgeving werd nagegaan en waar uit bleek, dat dit amendement vol voetangels en klemmen zit en met als een ondermaats stuk in de Ne derlandse wetgeving zijn intrede behoorde te doen. De Kamer luister de en bewonderde Romme en het waren drie van zijn felletegen standers, Donker, Burger en Joekes die hem zo in de kleuren zetten dat hij bijna gedoodverfd was. Want dat was natuurlijk de bedoeling. Romme had hen niet overtuigd. Trouwens het ging hier meer om de krachts verhouding, want' bij degenen die de oud-illegalen wilden steunen, stond vast, dat het noodwetje er moest komfn, nu. Nu zou men hebben gedacht dat minister Gielen zich breeduit zou hebben aangeleund tegen ^het betoog van Prof. Romme, temeer omdat de minister reeds de vorige week had aangetoond, dat hij spoedig met een afdoende ordening van deze aange legenheid voor de dag wilde komen. Maar het wonderlijke gebeurde, wat niemand zou verwachten; de heer Gielen zeide dat hij het amende ment van de P.v.d.A. wei wilde aan nemen als men er maar een enkele correctie in aanbracht. Later zou hij dan toch met zijn „goede" wet te voorschijn komen. En als speciale attractie kondigde hij aan, dat deze wet ieder zou bevredigen. Hilariteit, dat begrijpt men, bij deze oude rotten. En nog meer smul had de Kamer irt de verklaring van de mi nister, toen hij zeide dat dit snel zou gebeuren. Neen, de Kamer wist wel beter hoe zij moest denken over het tempo van het ministerie van Onderwijs, zonder dat de miy nister zelf daarvoor blaam treft. Met deze verklaring van de mi nister was het voor Romme eigen lijk een verloren zaak. Maar als een stout advocaat hield hij vol en for muleerde zijn standpunt in een^jno- tie, die werd verworpen met 40 tegen 49 stemmen. Keurig hebben de oud-illegalen in de eigen fractie der KVP zich achter hun leider ge schaard, daarmede een verkeerde indruk van de vorige week verhel pend. Er was dan ook niets stotends in toen zij bij de volgende stem ming, toen bleek dat het toch verlo ren zaak was voor hun leider, met vreugde zich achter het noodwetje schaarden, een zaak waarmede zij zelf zo innig verwant waren ge weest. Het waren de heren Koersen, Bachg," Peters en IJsselmuiden.. De rest i^an de fractie hield consequent voet bij stuk. En zo triomfeerden al degenen, die meenden de oud-ille gale bladen terstond te moeten hel pen. De wet in haar geheel werd aangenomen met de P. v. d. Vrijheid tegen. Even daarna had minister Fievez een peulschilletje aan het wetsont werp noodvoorziening dienstplicht, waardoor de. wet werd verlengd van 1 Juli tot 1 Jan. 1948. Hier wa ren de communisten tegen. Schulte wint de „Boal Draaiom" Op uitstekende wijze heeft Schul- te de 16e ronde van Baarle Nassau, „Baol Draaiom", 150 km over 12 ronden, gewonnen. In een sterk veld van Nederlandse en Belgische ren ners wist hij in de vijfde ronde het offensief van Braspenninx over te nemen en er, samen met Vethaak, tussenuit te trekken. BIJ het ministerie van oorlog zijn malversa ties ontdekt. Bij een der bureaux van de afdeling dienstplicht is do^r middel van vervalsingen in de re gistratie frauduleus uitstel voor opkomst voor eerste oefening aan dienstplichti gen verleend. Een onder zoek is gaande en enige ar restaties zijn verricht. De Nederlandse Bond tot bestrijding van vivisectie zal Zaterdag 14 Juni a.s. zijn 50-jarig bestaan her denken. In de namiddag wordt een ledenverga dering in Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage ge houden. Des avonds is er een feestelijke bijeenkomst in hotel Pomona. Bij werkzaamheden aan het gebouw van de KLM aan de Raamweg te 's-Graven hage viel een 47-jarige man van een circa 20 m hoog platform. Nadat zijn val tweemaal gebroken was, kwam het slachtoffer terecht op een stapel ijze ren buizen. De man liep een schedelbasisfractuur en een gebroken linker been op en overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. In het stedelijk van Abbe-mu- seum te Eindhoven wordt Donderdag een tentoonstel fauna, die daar zo fraai tot uiting komen. Vrienden van het park hebben zich verenigd om de oprichter en leider, de heer C. W. Ouwehand op zijn jubel dag een passende hulde te brengen. sjj Ter gelegen- ling van de Bergense school geopend. :j: In het kader van het Landjuweel 1947 georganiseerd door de Nederl. Amateur Toneel unie zal op 15 Juni in Den Bosch „de Paradijsvloek" van Alph. Laudy worden opgevoerd onder regie van Kees Spierings. Op 18 Juni a.s. zal het 15 jaar ge leden zijn dat Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg te Rhenen zijn poor ten opende. Sindsdien heb ben vele bezoekers van heinde en ver hun schre den derwaarts gericht om te genieten van flora en heid van dé. tentoonstel ling „Coevorden bouwt op" te Coevorden is de lucht ballon „Rambaldo" opge stegen. Ondanks het zeer ongunstige weer onderna men de heer en mevr. Boesman met twee passa giers de tocht. Met een snelheid van ruim 50 km dreef de Rambaldo naar de Duitse grens. De daling was niet gemakkelijk in verband met de storm<»tk Te Amsterdam zijn twee kinderen die aan het spe len waren op straat in een onbewaakt ogenblik onder een tram van lijn 25 ge raakt. Met ernstige ver wondingen werden de klei nen, die nauwelijks vijf jyar oud waren, naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Lennart Berna- dotte, de kleinzoon van de Zweedse koning gaat ih Lissabon een technische color film maken voor de Zweedse luchtvaart. De directie van de Holland- Amerika lijn heeft de werf Wilton Feyenoord op dracht gegeven voor de bouw van een gecombi neerd passagiers en vracht schip voor de dienst op Californië en Brits-lndié. Het zal worden voorzien van een koelruimte en zal 50 passagiers kunnen ber gen. Te Dordrecht wordt door de N.V. Philips een fabriek voor hete lucht rpotoren gevestigd, de be staande gloeilampen fabr. zal dan worden overge bracht van Dordrecht naar Roozendaal. Te Ensche de is de eerste steen gelegd voor een Bandenfabriek van de N.V. Vredestein. Een smokkelauto, welke in het nachtelijk uur door de politie in Amster dam achtervolgd werd, vloog op de Dam over de kop, doordat een der handen werd lekgeschoten. A.H.F. P. De Colorado-kever vervolgt zijn weg door Europa. Nadat hij met duizenden van zijn soortgenoten aan het Noordzeestrand'^ was geland, nam hij de sprong over de aardap pelvelden steeds dieper Europa in, en werd dezer dagen te Emmerich in Duitsland door de opsporings dienst geconstateerd, dat op bijna alle aardappelvelden in de omge ving exemplaren van dit schadelijk gedierte zijn neergestreken. Een bericht uit Palestina. De op Maan dag j.l. uit een zwembad nabij Tel Aviv ontvoerde Engelse politie agenten zijn door een militaire pa trouille gevonden. Er- bevinden zich overal ter wereld nog steeds te veel explosieven. In een fabriek te Piacenza, in Italië werden door een ontploffing in een verborgen op slagplaats van bommen 9 personen gedood. Ook een geitouw te Mestre nabijVenetië werd door een bom explosie vernield. Er gaat weer wat uitlekken op het gebied der collaboratie. De democratische sena tor Robert Wagner heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken verzocht 'de documenten, die verband houden met de collabo ratie met de as van de Moefti van Jeruzalem, bekènd te maken. Amérika blijft royaal met steun'aan door Rusland bedreigde landen. Binnenkort ontvangt Perzië 30 mil- lioen dollar waarvoor het vliegtui gen, lichte tanks en geneesmiddelen kan kopen. s]s. Radio Boedapest meldt, dat de volksrechtbank in de Hongaarse hoofdstad aartshertog Jo sef van Habsburg schuldig bevon den heeft aan oorlogsmisdaden en misdaden tegenover het Hongaarse volk. Zijn bezittingen zullen gecon fisqueerd worden! Zo blijft de ene 'helft van de wereld de andere be rechten en zal er bij het Laatste Oordeel niets meer te doen zijn. Boerénpartij protesteert In een door de Roemeense-Natio nale Boerenpartij uitgegeven com munique wordt „ten overstaan van de publieke opinie der wereld" ge protesteerd tegen „het optreden van de regering, die zich staande houdt doqr de dictatuur van een minder heid, welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uitdrukkelijke uitspraak van de volkswil in". Het comrqpnique ver langt tospassing van artikel 3 van het vredesverdrag en nakoming van de bepalingen van Potsdam, Jalta en Moskou. Tenslotte wordt er in het communique op aangedron gen, dat de „koning de volle uit oefening van zijn bevoegdheden gegeven zal worden door uitschake ling van de macht der huidige re gering". Anderzijds wordt in het communique geprotesteerd tegen de arrestaties, die „zonder ophouden doorgang vinden" en tegen „de ter reurmethoden en vervolgingen van de regering". 1 Op Zondag 6 Juli Generaal Franco's opvolgingswet, welke Spanje tot nominaal konink rijk- maakt, zal op Zondag 6 Juli a.s. aan een volksreferendum wor den onderworpen, aldus is thans of ficieel medegedeeld. Dit zal de eer ste maal zijn dat Franco, sedert hij in October 1936 te "Burgos aan de macht kwam, het Spaanse volk raadpleegt. Volgens de tekst van de wet blijft Franco staatshoofd, doch na zijn dood of bij zijn onbekwaam heid zal een regentschapsraad een lid van de Spaanse koninklijke fa milie als zijn opvolger aanwijzen. Alle personen boven de 21 jaar zul len verplicht zijn hun stem uit te brengen, behalve zij, die geen volle politieke rechten bezitten, onder welke laatsten vallen de links-ge- oriënteerden, die sedert: de burger oorlog tot gevangenisstraf veroor deeld zijn. Het uitbrengen der stem men zal in het openbaar geschie den. Nachtelijke schietpartij op de Dam Toen een paar agenten te Am sterdam 's.nachtg tegen vier uur de papieren van de bestuurder van een personen-auto wilden controleren, gaf de man plotseling vol gas en reed weg. De agenten losten enige schoten op de banden waarna de wagen nog een eind vooruitschoof en daarna over de kop sloeg. De drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. In de auto werden schilderijen, actetassen en een ta pijt aangetroffen en door de politie in beslag genomen. Later bleek dat alle papieren in orde waren en men het eigendomsrecht der in beslag genomen goederen kon aantonen. De vraag waarom men zo bang was voor de politie en trachtte te vluch ten is echter nog niet opgehelderd. De mannen worden derhalve in verzekerde bewaring gehouden. IEL'--' De laatste overspanning van de spoorbrug bij Sliedrecht werd met be hulp van de bokken „Ajax" en „Sliedrecht" geplaatst. Door het gereed komen van deze brug is het herstel van de directe verbinding Dordrecht Nijmegen belangrijk naderbij gekomen. Vermoedelijk zal de brug, waarvan het vernielde gedeelte werd gerepareerd met oude stukken der bruggen van Hedel en Sliedrecht, in Augustus a.s. in gebruik wor den genomen. A.N.P. P. Prijsvragen „Ons Lekenspel" In het kader van de zomeractie bij gelegenheid van het 12V2-jarig bestaan van „Ons Lekenspel" zijn vijf grote prijsvragen uitgeschreven, nl. een prijsvraag vrolijk toneel, een prijsvraag voor qjm goed solda tenspel, omdat dit1 wel de beste Thuisfront-daad is, die gesteld kan worden en een prijsvraag voor een goed meisjesspel, een prijsvraag voor een goede operette en ten slotte een prijsvraag voor kamp- vuurspelen en kampvuurvertelsels. De volgende prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld: vrolijk toneel: f 750, f 500, f 250 (resp. avondvul lend spel, twee-acter, één-acter); soldatenspel: f 750, f 500, f 250; meisjesspel: f 750, f 500, f 250; ope rette-tekst: f 1000, en f 500; kamp vuur: 9 prijzen van f 100. Bijzonderheden en voorwaarden kunnen aangevraagd worden bij „Ons Lekenspel", Bussum. AMSTERDAM-ROME (Van onze correspondent te Rome) DE OPENING van de nieuwe luchtlijn RomeGenève Amsterdam van de K.L.M. is een van de belangrijkste eve nementen in de ontwikkeling van het K.L.M.-luchtnet, dat Nederland na de oorlog mocht opbouwen. Met deze nieuwe luchtlijn zal het nu mogelijk zijn in enkele uren vanuit Rome naar Dublin, Londen, Brussel, Ko penhagen, Stockholm, Amster dam, Lissabon en Madrid te vliegen, terwijl Sn minder dan I1/2 dag New York, Midden- en Zuid-Amerika bereikt kan worden. Geheel Zwitserland is door deze lijn via Genève voorzien van pracht aanslui ting naar hetv Midden- en Verre Oosten. Ook voor de toekomst zijn er nog vele plannen. Zeer binnenkort hoopt de K.L.M. van Rome via Napels naar Ankara te vliegen en een andere lijn naar Tunis en Tripolis te openen. Een chassisloze autobus De Nederlandse Spoorwegen heb ben bij de van Doorne's Aanhang- wagenfabrieken (D.A.F.) te Eind hoven een order geplaatst voor de fabricage van 80 autobussen. Deze busseri bieden plgats aan 42 perso nen. Onder de Vloer is een hori zontale motor aangebracht. Het pro bleem van de constructie is opge lost door een zelfdragende carosse- riè, als het ware een samenbouw van chassis en carosserie, vervaar digd door de fa. Verheul te Wad- dinxveen. Deskundigen zijn van mening, dat deze zelfdragende carosserie de pas sagiers een betere bescherming biedt en het comfort bij het rijden verhoogt. Voorts wordt door deze constructie materiaal bespaard, waardoor de bus als geheel lichter wordt. De bus is voorzien van een Amerikaanse „Waukesha"-benzine- motor van 125 pk. De bussen wor den speciaal geconstrueerd voor het verkeer over smalle landwegen, in verband waarmee zij dan ook zijn besteld. COCIALISME, COMMUNISME ontstaat niet uit zichzelf. Het moet een voedingsbodem hebben. Het wordt gekweekt door ongunstige, onrechtvaar dige maatschappelijke toestan den- Waar de een alles heeft en de ander in zijn behoefte en ellende wordt gelaten. Dat is scheef. Dat vloekt. Dat is in te genspraak met het meest ele mentaire Christendom. Sijit Jan zei het Zondag: „Wie de 'goede ren van deze wereld bezit en ziet dat zijn broeder in nood is., maar hij weigert hem zijn mede lijden, zijn naastenliefde, hoe kan in zo iemand de liefde van God blijven"? God heeft een afkeer van wie hard is, zonder gevoel voor zijn medemens, die behoeftig is en lijdt. Echt Chris tendom; echt katholicisme 'helpt altijd en overal waar hulp no dig is. Hulp aan armen, aan be- hoeftigen, aan ouden van dagen aan zieken, aan moeders in haar gezinnen. Wij moeten allemaal elkander helpen! MARCUS Nu de dag nadert, dat de Sov jet-legers Hongarije krachtens hst vredesverdrag gaan optruimen, organiseren zij een laatste coup om de communistische partij als nog de teugels in handen te ge ven. De tragische gebeurtenissen der laatste dagen in het Donau- land wijzen er meer en meer op» dat het de Russen en hun satellie ten thans ernst wordt met 1 c'e bolsjewisering van dit merendeels fel anti-communistische land. op dè grens tussen Oost en West. Mi- nister-presidept Nagy, die in Zwit serland vertoefde, werö na de ar- destatie van Bela Kovacs, de se cretaris der Kleine Boerenpartij naar zijn land ontboden om in lichtingen te verschaffen in ver band met verzwarende veriklarin- gqn, door de gearresteerde tegen hemzelf en de minister van buiten landse zaken Gyongyössi. Nagy liet om begrijpelijke redenen verstek gaan. De Russische luit.-gen. Svi- ridof, die-te samen met de commu nistenleider Matyas Rakosi de staatsgreep organiseerde, stelden toen de links.georienteerde. Layos Dinnyes tot minister-president aan. Van deze tot de partij der kleine boeren behorende politicus was het immers bekend, dat hij voorstander was van de nationali satie van alle belangrijke bedrij ven en eigendommen en dat hij instemde met een russificering van hét Hongaarse leger, dat voortaan de eed van trouw zou moeten af leggen aan Hongarije „en zijn trouwe bondgenoten". Als gevolg van deze schokken de gebeurte nissen nam ook de anti-com munist Bela Varga de voor zitter van het DE SCHIM VAN BELA KUN parlement de wijk, hoewel hij als parochie-geestelijke tijdens de laatste oorlog daadwerkelijk aan het verzet had medegewerkt. De laatste berichten melden, dat hij zich in een Oostenrijks klooster schuil houdt. President Tilly staat thans als een eenzame te midden dezer voor zijn land zo droevige afta keling der democratische vrijhe den. Reeds wordt de 72-jarige graaf Michael Karolyi, de held van de Octoberrevolutie in 1918 als zijn opvolger gedoodverfd. Van hem kwam ook dezer dagen de verkla ring, dat Amerika in Hongarije „op het verkeerde paard had gewed." De communist Rakosi, die als plaatsvervangend premier optrad, riep tijdens Nagy's afwezigheid de ministerraad bijeen en wist het kabinet er toe te brengen in Sep tember a.s. algemene verkiezingen uit te schrijven. Voor die tijd' moes ten dan echter nieuwe kieswetten ingevoerd worden, die het kies recht aan „fascisten en reaction- nairen" zullen ontnemen, waaron der natuurlijk het merendeel van de leden der Kleine Boerenpartij valt, omdat deze het economisch 3-j aren-plan saboteert. Deze coup d'état is het voorstel van de opneming van Hongarije in de Unie van Sovjet Republieken. De schim van Bela Kun waart rond en de onrust Bij de Hongaren neemt toe. Amerika toonde zijn ongenoegen door het toegestane crediet voor de aankoop van surplus-goederen te blokkeren. Daar Hongarije nog niet de helft van de 30 millioen dollar heeft opgenomen, is dit zeker meer dan een „gebaar", maar zal dit toch weinig van invloed zijn op de Sovjet-plannen. Hector Meneil, Brits„minister van staat maakte begin deze weak in het parlement bekend, dat hij de ambassadeur te Moskou instructie had gegeven de kwestie met d'e Sovjetregering te bespreken. Overigens wilde hij de nieuw Hongaarse regering beoor delen naar haar daden. Hij zal spoedig genoeg in de gelegenheid zijn van deze daden kennis te ne men en er zijn afkeuring over uit te spreken. Maximumprijs voor mie De bestaande prijsregeling voor vermicelli en macaroni is aangevuld met een maximumprijs voor mie, welke voor de consument op f 1.60 per kg is bepaald. door J. S. FLETCHER 1 65. „Onmiddellijk", zei Blake gerust stellend. Hij wachtte, tot zij in de richting van het huis was verdwenen en waadde toen terug naar de ande ren. „Zij zegt precies, wat ik denk", merkte hij op, toen hi» de oven op klom. „Al is het Dick dan ook niet, het staat voor mij vast, dat die jon gen iets met hem te maken had. Laten we het lichaam naar een van die schuurtjes overbrengen en zien, wat er zich in de kleren bevindt." Ze droegen het lichaam tussen zich in over het bruggetje naar het dichtstbijzijnde schuurtje en legden het op een oude kist. Daar onder zochten ze het nauwkeuriger. On danks het zich vastzetten van mod der en zand konden ze onmiddellijk vaststellen, dat de kleren goed en iffeuw waren, toen hun drager werd neergeslagen; zij waren van dik, stevig serge dat zeelieden aan wal plegen te dragen. De schoenen wa ren nog weinig versleten, het onder goed was best, uit alles viel op te maken dat het hier een jonge ma troos op verlof was. En deze indruk iverd nog versterkt toen Blake, die de strak toegeknoopte matrozenkiel losmaakte, een goed horloge met ket ting te voorschijn haalde en, de broek- en vestzakken onderzoekend, er wat gouden en zilveren muntstuk ken uit opdiepte. „Als de oude Jacob deze arme jongen voor een landloper hield, had hij het toch lelijk mis", mompelde Blake. Ik vraag me af, waarom hij er toe kwam hem neer te" slaan, tenzij hij hem bij het huis onder verdachte omstandigheden aantrof. Hij moet in de buurt van het huis zijn geweest, hij moet daar iets te doen hebben gehad en de oude man trof hem in het duister aan. Hier heb ik een portefeuille uit zijn bin nenzak, laat eens zien of daar iets in zit, dat .ons op weg helpt." Hij trok uit het doorweekte jasje een dikke, ietwat versleten leren portefeuille; dichtgebonden 'met een stukje touw en hij overhandigde haar aan Atherton, die haar begon los te maken. „Als daar papieren in zitten", merkte Atherton op, „dan moeten ze nog tamelijk droog zijn gebleven. Kijk, het goed van die jas is zo dik, dat deze portefeuille niet zo door weekt is als we wel dachten. Kijk, hier zijn papieren en ze zijn maar vochtig. Prentbriefkaarten van Shil hampton en van het landhoofd van Shil^ampton. Dat is iets.' Het wijst er op, waar die jongen van afkom stig is of waar hij is geweest. Een brief, geadresseerd aan Daniel Tre- thewen, poste restante, Shilhampton. We kunnen nu wel aannemen dat dit Daniël Trethewen is, klaarblijkelijk een jongen uit Cornwallis. En.... hemelhier is een met potlood geschreven briefje, nog leesbaar, ge adresseerd aan juffrouw Malvery! Dit kwam die jongen hier brengen. Kijk!" Hij toonde een rêchthoekige enve loppe van het soort, dat men aan postkantoren kan kopen en waar de postzegel al opgedrukt is. Met inkt potlood waren er, blijkbaar in grote haast, de woorden „Mej. Rachel Malvery, Malvery Hold" opgekrab beld. Nauwelijks had Blake het handschrift gezien, of hij uitte een kreet. „Hemel! dat is Dick's hand schrift!" riep hij uit. „Ik begrijp hetf Nu begrijp ik alles! Toen hij die avond de Pykes verliet, ging hij niet deze kant uit, hij ging naar Shilhampton. En daar schreef hij dit briefje en hij vond deze jongen om het weg te brengen, laat op de avond. En de oude Jacob hield de jongen voor een landloper en., o, het is alles zo helder als glas. Ather ton, we moeten onmiddellijk weten wat er in staat!" „Dan moeten we 't naar juffrouw Malvery brengen", zei Atherton. „Het is van haar." Zonder verder een woord te spre ken legden ze een stuk licht paklin- nen over het dode lichaam en alle drie begaven ze zich naar het hoofdgebouw, zich in stilte afvra gend wat het toch wel voor een boodséhap zou zijn, die daar al die maanden lang, even stil als de bood schapper zelf. had eelegen. DE BRIEF Het kwam Atherton, die in de loop van zijn militaire en politionele car rière al heel wat vreemde situaties had meegemaakt, voor, dat hij er zelden een vreemder had bijge woond dan ide, welke zich thans aan hem voordeed in de troosteloze armoedige hall van Malvery Hold. Rond een wrakke, oude eiken tafel welsperkende getuigenis van de fa- milie-geschiedenis, stonden ze met z'n vieren bijeen. Hijzelf, zich be wust van zi.in ambtelijke waardig heid, maar heel menselijk nieuws gierig: Blake die er in zijn halve ontkleding als een wilde uitzag, tot z'n ogen bevlekt en besmeurd met modder en drab uit de' gracht; de dokter, weinig waardiger in ver schijning; Rachel van top tot teen trillend van opwinding en vrees. En door een half-geopende deur zag hij een glimp van de oude Sir Brian wiens verlamd hoofd schokte, in de stoel waar naast een der vrouwen stond, die ook al trilde van begeer te om te weten wat het onderzoek in het groene water buiten de brok kelige muren had opgeleverd. Rachels handen beefden zo toen ze de envelop aanpakte, die Ather ton haar ter hand stelde, dat het ieder duidelijk was, dat ze die niet kon openen. Met een gebaar van huloloosheid gaf ze haar teug. ..Neen, ik kan het niet!" zei ze. „Opent, u dd brief en leest u hem voor." Atherton haalde een zakmes te voorschijn en sneed met zorg. de en veloppe open. Hij ^vreesde dat, wat voor schrijven er ook in zat. het nu wel onleesbaar zou ziin. Maar toen hij een vel grof'schrijfpapier er uit haalde zag hii.' dat dc letters van het inktpotlood, hoewel hier en daar gelvekt, toch nog heel duidelijk waren. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3