Van Maarleveld, „consequent dienstbaar aan de Duitse zaak" Joego-Slavië en Roemenië gaan samenwerken De Kei Afscheid Pastoor Velzeboer te Waarland De strijd tegen de tuberculose De bonne PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 12 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Hulpverlening aan de vijand door oprollen van verzetsgroep UIT OUDE TIJDEN GOUDEN JUBILEUM BERGENS HARMONIE H. M. de Koningin stelde prijs beschikbaar Berger Kunstkring presenteert „Himlaspelet" Kroniek ener parochie Amerikaans experiment met injecties Openluchtspel tijdens Maria-congres OUDEN VAN DAGEN vragen .tijdelijk bijslag Opnieuw doodstraf geëist tegen student Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren Oosterhoutse Nachtegalen naar Bern en Parijs DE VEELEVERING IN NOORD-HOLLAND Verwondering te Den Haag Over het verdrag I ndonesiëEgypte Dr. Hirschfeld teruggekeerd DE NIEUWE FOKKER F 25 De Tuchtrechtspraak in Maart De vliegramp op Kasfrup Groot Kempei-procès 4 De t tot DE THANS 38-JARIGE P. van Maarleveld, die gedurende een groot deel van de oorlog politie-chei ïn Alkmaar was, stond Woensdag terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Onder zijn leiding werden vele arrestaties verricht. Volgens de ten la«te legging zou hij zijn medewerking hebben verleend bij het oprollen van een illegale „Spartacus groep". Na de getuigen verhoren heeft het Hof de zaak naar de instructie terugverwezen voor een nader onderzoek. Van Maarleveld volgde de oud- commissaris van politie Walraven en later Stienstra op als commis saris en ihi die Alkmaarse periode heeft hfj zich allesbehalve bemind gemaakt. Hij was nationaal-socia- list en dus pro-Duits, en even eens zeer consequent dienstbaar aan de Duitse zaak. Bjj de dag vaarding voor het Arnhemse Bij zonder Gerechtshof zijn hem twee gevallen van hulpverlening aan de vijand ten laste gelegd, t.w. Ie. de op 25 Juni 1941 onder zijn leiding ten uitvoer gelegde arres tatie van 18 Alkmaarse ingezete nen van communistische of aan verwante revolutionnalr politieke Inzichten; 2e. zijn hulp bij de ar restatie van enige mensen, die betrokken waren bij het drukken en verspreiden van het illegale blad „Spartacus". Het Hof heeft eerst verschillende getuigen gehoord over de arresta ties van Juni 1941, te weten in de periode toen Duitsland en Rusland met elkaar in Oorlog gingen en de- politiechefs in den lande opdracht ontvingen om communisten en men sen van ongeveer gelijke politieke opvattingen te arresteren. In Alk maar zijn 18 arrestaties gevolgd. Deze mannen zijn naar het kamp Schoorl gebracht, waar er twee ont slagen zijn, maar de andere 16 zijn van het ene concentratiekamp naar het andere gevoerd. Dertien hunner bekochten dat met hun leven. Twee der overlevenden, de gas fitter Schuitemaker en do metse laar Speets, vertelden hoe zij in de nacht van het bed zijn gelicht. Er waren slechts drie communisten onder hen en steeds had men in het kamp Schoorl hoop gehad, dat de Alkmaarse politiechef, evenals die uit andere plaatsen, moeite zou doen om de niet-communisten vrij te krijgen. Hun vrouwen brachten ver schillende bezoeken bij v. Maarle veld, maar die wees al hun ver zoeken tot vrijlating af onder het motto: „eerst gevangep nemen en dan loslaten, dat kan ik niet doen". Een politieman met bijzondere kwaliteiten Over dit onderdeel van de dag vaarding legden verder nog tweè getuigen a decharge verklaringen af, t.w. de hoofdagent van politie Vedder en de rechercheur van der Burg, Eerstgenoemde schetste op verzoek van het Hof van Maarle veld als een politieman met bijzon dere capaciteiten, die de niet- nationaal-socialistische onderge schikten weinig overlast bezorgd» met zijn politieke overtuiging. De verdachte zelf verklaarde over de arrestatie van de communisten o.a., dat dit geschied was op Duits be vel. Met de belde getuigen a dechar ge samen had hij indertijd de man nen, die gearresteerd moesten wor den, zorgvuldig uitgezocht. Hij was in de overtuiigng geweest, dat de gearresteerden spoedig terug zou den komen en nimmer had hij kun nen denken, dat de Duitsers deze mensen zo slecht zouden behande len. „Ik meende niet anders te doen dan mijn plicht", zo verdedigde hij zich voor het Hof. „U moet niet ver geten. dat ik een volledige oplei ding heb gehad tot pdlitleman van mijn negentienjarige leeftijd af en dan weet men, dat men stipt op drachten heeft uit te voeren". Geheime drukkerij Inzake het tweede deel van de dagvaarding werden ook twee ge tuigen'gehoord. De eerste was Jellie Hartland-Witteveen. Zij vertelde hoe op een nachtelijk uur in Februari 1942 enige mannen vah de Sicher- heitsdienst en Hollandse politieman nen, onder wie van Maarleveld, bij de ouderlijke woning te Oterleek waren verschenen en daar haar vader en haar zelf hebben gearres teerd. Inderdaad werd in de kleine drukkerij van haar vader het ille gale blad „Spartacus" gedrukt. Haar vader is gefusilleerd en zij zelf heeft tot de bevrijding in concentratie- Militairisme 12 Juni Reeds eerd# 'hadden Gecommit teerde Raden en Staten Generaal gevraagd om 6000 burgers of uit schot uit te zenden volgens de repartitie van 1633, doch Alkmaar kon niet medewerken omdat hier voor geen geld beschikbaar was. Maar 12 Juni 1637 was er een pa tent van Zijne Hoogheid, gelas tende de uitzending van 130 bur gers naar Emmerik. Ook Gecom mitteerde Raden vermaanden tot uitzending. Maar Alkmaar gaf niet toe. Enkele dagen later moet Alkmaar in Den Haag verswijnen om zich te verantwoorden, maar ook toen was men niet bereid toe te stem men. Begin Juli deelde de Presi dent Burgemeester mede dat Brui nesse door Z.M. was uitgezonden om alsnog de uitzending van de waardgelders te bepleiten. Het werd 13 Juli eer Alkmaar toegaf aan het leveren van haar burgers voor de oorlog. kampen doorgebracht. Het was haar overtuiging, dat haar eigen arres tatie hoofdzakelijk het werk was van de verdachte, want natuurlijk had zij ontkend met die illegale actie te maken te hebben. Zij kreeg de indruk, dat de Duitsers haar geloofden, maar toen had v. Maar leveld zich met de zaak bemoeid en was ook zij medegenomen naar Am sterdam. Een tweede getuige was de wachtmeester Vierstra, die in dertijd politieman was in Oterleek. Op de bewuste avond van de arres tatie van de familie Witteveen was verdachte met Duitsers en andere politiemannen bij hem gekomen en had hem gevraagd of hij ook ergens in Oterleek een wit huis wist aan de waterkant en toen getuige be vestigend had geantwoord en te vens had verteld, dat in dat witte huis een typografische inrichting Was gevestigd, was verdachte erg verheugd geweest en had hij de hem begeleidende Duitsers omhelsd. Niets van waar De verdachte: „Ik vind het heel erg, dat een politieman zo insinu eert. hier is niets van waar". In zijn verweer verklaarde de verdachte, dat „hij in deze zaak niet zelfstan dig heeft gewerkt, daar de Sicher- heitsdienst c or een geval van ver raad achter het optreden van deze „Spartacus-groep" was gekomen en het gebeurde in Alkmaar was slechts een onderdeel van de actie van deze verzetsgroep, welke landelijk ge organiseerd was. Er zijn acht men sen door deze arrestatie om het loven gekomen, o.a. Sneevliet, Bij zijn verdere pogingen om zijn optreden in Alkmaar als commis saris te verdedigen, vertelde de ver dachte. dat hij "verder waarde heeft gehecht aan de z.g. Duitse eed, welke door hem is afgelegd. Hij meendo op de juiste weg te zijn door mede te helpen geen chaos te doen ont staan in dit land, een standpunt, wat door de Nederlandse regering in Londen indertijd werd gedeeld. De organisatie „Spartacus" was revo- lutionnair en sterk verwant aan het communisme, zodat verdachte het een goede zaak vond mede te wer ken aan het onschadelijk maken van deze organisatie. „In mijn Alkmaarse tijd ben ik rustig opgetreden", zeldc vtrdachte aan het slot van zijn verhoor, „en in verband daarmede wijs ik u er ook op, dat de Duitsers het niet nodig achtten eigen politieman nen in Alkmaar te detacheren", hetgeen een van de raadsheren van het Hof de opmerking ont lokte: „Maar u was zelf de Duitse politie". Dat sprak de verdachte ten sterkste tegen. „Als ik werkelijk zo'n moffen knecht was geweest als u mij schetst, dan zouden de Duitsers mij wel hebben beloond, maar dat is niet gebeurd, integendeel, ik heb het vaak erg moeilijk mét dezen gehad, omdat ik geen knecht van hen wilde zijn, dat kunt u lezen in het rapport van de S.D. over mij, dat bij de stukken ligt". Bij herhaling verzekerde de ver dachte, dat het nooit zijn bedoeling is geweest om mensen in de dood te jagen. „Ik ben in de eerste plaats politieman geweest", zo zeide hij. „Misschien een te temperamentvol politieman". „Inderdaad, u hebt met hart en ziel medegewerkt", zëide de presi dent van het Hof. De verdachte: „Maar vindt u het zo gek, dat ik het helemaal niet in de gaten heb gehad, dat ik totaal fout was? Ik was pro-Duits en had dus veel vrienden en relaties in die kringen en die maakten mij niet wijs". Voordat de procureur-fiscaal, mr. Vikkert, zijn requisitoir zou nemen, legde hij de vraag aan het Hof voor „of het niet beter was deze zaak terug te verwijzen naar de instruc tie, om nader onderzoek in te stel len naar de arrestaties, welke aller wegen in Nederland zijn uitge oefend in Juni 1941, waarmede de verdediger, mr. Ballieux uit Heer len, het volkomen eens was. Hij vond het tevens het beste, dat het Hof zich ook eens liet voorlichten omtrent het karakter en de ante cedenten van verdachte v, Maarle veld. Na enige tijd in de raadskamer te zijn geweest, besloot het Hof de behandeling van de zaak te schor sen voor een nader onderzoek. EXTRA TREIN NAAR DE SPAARNDAMMËRDIJK a.s. Zondag wordt voor de laatste uitwedstrijd van Alemaria tegen DEC wederom een extra trein in gelegd. Vertrek van Alkmaar 12.34 aankomst Amsterdam 13.25. Vertrek Amsterdam 17.12 aankomst Alkmaar 17.43. De trein rijdt niet naar het Centraal Station. J.V.G. ST. LAURENTIUS Donderdagavond 8 uur komt de J.V.G. bijeen in het jeugdhuis aan de Nieuwstraat. De gemeente-archi varis, de heer Wortel, zal een korte inleiding houden over „Hofjes in Alkmaar" en om 8.20 wordt een ge zamenlijke rondgang onder leiding Van de archivaris en de moderator langs de hofjes gemaakt. Binnenkort zal de J.V.G. een ex cursie maken naar enkele fabrieken in de Zaanstreek. BEGROTINGEN GEMEENTE EN GEMEENTEBEDRIJVEN 1947 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbareken nis, dat de begroting der gemeente en de begrotingen voor de afzon derlijk beheerde takken van dienst der gemeente voor 1947, op de se cretarie van 12 Juni 1947 .af voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. VRIJWILLIGE BRANDWEER EN RAADSLIDMAATSCHAP Door de commandant en de hoofd lieden der Alkmaarse Vrijwillige Brandweer is aan de Minister van Binnenlandse Zaken een adres ge richt met het verzoek de gemeente wet in dier voege te wijzigen dat leden van de Vrijwillige Brandwe ren voortaan niet meer worden beperkt in hun burgerschapsrechten en derhalve evenals andere ingeze tenen tot het raadslidmaatschap kunnen worden toegelaten. S.E.W.—A.F.C. GAAT NIET DOOR! Wij maken onze lezers, en in het bijzonder de A.F.C. supporters erop attentdat de wedstrijd S.E.W.— A.F.C. aanstaande Zondag nog niet wordt gespeeld. Ofschoon de AFC- ers trappelen van ongeduld zullen zij toch nog even geduld moeten hebben. OOK ALCMARIA VICTRIX V KAMPIOEN In de gisteravond gespeelde wed strijd te Heer Hugowaard won Ale maria V met 41 van Hugo Boys II. Hiermede beëindigde het 5de elftal van Alemaria met 15 gewonnen, 2 gelijk en 1 verloren wedstrijd de competitie en legde daarmee beslag op het kampioenschap van haar af deling. Door dit resultaat is thans Alemaria I. II, III, IV en V kampi oen, hetgeen zeker een unicum gfe- noemd mag worden. VERDUISTERING Door de recherche is aangehou den een 34-jarige filiaalhouder van een schoenenbcdrijf alhier, wegens verduistering van een hoeveelheid goederen als sokjes en schoenma kersmateriaal ten nadele van het bedrijf. In deze zaak is tevens pro ces-verbaal opgemaakt tegen een lid van het personeel die mede schuldig is aan deze feiten. Een in-dit nummer voorkomende advertentie kondigt het gouden feest van Bergen's Harmonie aan. Drie Zondagen en enkele andere dagen zullen de feestklanken klin ken in Bergen ên zullen de vrolijk wapperende vlaggen getuigen van de Jlefde van de inwoners voor hun corps. Het grote -aantal beschikbaar gestelde kransen, lauwertakken en medailles getuigt wel van het mede leven van de burgerij. Ook H.M. de Koningin gaf blijk van Hare belang stelling en stelde een fraaie leg penning beschikbaar. Van de Com missaris der Koningin in Nobrd- Holland mocht ^de jubilerende ver eniging eenzelfde bewijs van belang stelling ontvangen. Zondagmiddag om 12 uur zal het festival worden geopend met een marswedstrijd, De deelnemende corpsen zullen hun vrolijke marsen doen horen rond de Hertenkamp, 's Namiddags begint de concertwed strijd op het Maesdammerhof. 9 corpsen zullen daar kampen om de eer. Aan de vooravond van dit fes tival biedt de jubilerende vereni ging de muziekliefhebbers een con cert aan op het eoncoursterrein. Degenen, die het voornemen heb ben meerdere concerten bij te wo nen, worden er op gewezen, dat er doorlopende kaarten voor het ge hele concours verkrijgbaar zijn, wat niet alleen een gemak betekent, maar ook financieel voordeel op levert. Na de drie voorstellingen: Zesde etage, Antigone en Het kuis aan het Moeras, heeft het bestuur van de Berger Kunstkrihg besloten de nog resterende gelden te besteden aan een vierde avond en wel Dins dag 17 Juni a.s., waarop in de nieuwe bioscoopzaal van De Rustende Jager zal vertoond worden de exclusieve •Zweedse film „Himlaspelet". Het bestuur vertrouwt, dat dit plan de volle instemming zal heb ben van de leden, die dan tevens in de gelegenheid zijn kennis te maken met dit naar de hoogste eisen des tijds ingericht bioscooptheater. De film, die eenparig door de pers beoordeeld wordt als een der zeer weinige, die als kunstwerk op één lijn staat met het beste wat enige andere kunst creëren kan, een film die werkelijke filmtaal spreekt en die antwoord geeft op de eeuwige vraag: Is film een nieuwe kunst? Daarom mag het vertonen van deze film „de" grote gebeurtenis op filmgebied sinds de bevrijding ge noemd worden. En luister vooral naar de begeleidende mïlziek, een telkens terugkerende koraal is, een der leidmotieven, hemelse melo dieën, zuiver ontsprongen uit een andere wereld, die de weg naar de hemel doen vinden. Indien er nog twijfel mocht be staan, of de film voor het christen dom ooit wezenlijk van innerlijke betekenis kan zijn, dan wordt het door dit product van Zweedse oor sprong met nadruk bewezen. Hier is een film, waarvoor iedere chris ten zich vooral in deze tijd moet interesseren. Nu de plannen voor het komende speelseizoen. Het bestuur heeft voor het ko mende seizoen reeds met twee ge zelschappen gecontracteerd. Op 7 October en 25 November komt Co- media met twee nieuwe toneelspe len van bijzonder gehalte met Tinny Lus en Rika Hopper als excelle rende en de laatste tevens als jubi lerende actrice. 10 Februari is vast gelegd voor de Stichting Amster dams-Rotterdams Toneelgezelschap. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Jacob Ni- colaas Leendert, zoon van Nicolaas Johannes Volkers en Marie Trijn tje Kostelijk; Agatha Alida Maria, dochter van Petrus Schaaper en Cornelia Catharina Swinkels. Ondertrouwd: Pieter Zweed en Albertlen Dolsma; Martlnus Huijgen en Elisabeth Posthumus. Gehuwd: Mattheus Johannes Hoo- geboom en Cornelia Mors; Matthijs Wilhelm van Amersfoort en Im- metje Boon. Overleden: Hendrik Willem Sand- bergen, 30 jaar, wonende te Amster dam. JUBILEA RUSTENDE JAGER BERGEN Dezer dagen reci pieerden de heer en mevr. Dles- feldt, directie van de Rustende Ja ger alhier, in verband met het feit, dat dit bedrijf 25 jaar onder hun leidi'ng staat en tevens in verband met hun 25-jarig huwelijksfeest. Een schat van bloemen sierde de feestzalen. Het gemeentebestuur en v,elê vertegenwoordigers van grote firma's op dit gebied toonden be langstelling. Het is Voor de heer en mevr. Diesfeldt een onvergete lijke dag geworden. Een intiem fa miliediner besloot de feestdag. Reeds eerder werden in deze zaak enig* jubilea gevierd. De heer Of- fringa was 25 jaar, de heer A. van Pel was 15 jaar onafgebroken In het bedrijf als kellner werkzaam. Als blijk van waardering bood de heer Diesfeldt een medaille, oor konde, blbemen alsmede een enve loppé met inhoud aan, waarbij hij zeer waarderend sprak over de steun, welke hij van de, jubilarissen heeft mogen ondervinden. Ook Gijs Van Dijk, de huisknecht, werd niet Vergêteni Hij besteedde gedurende 10 jaren alle zorg aan het uiterlijk en innerlijk van het bedrijf. Ook deze jubilaris wérd een oorkonde alsmede een enveloppe met inhoud aangeboden, De jubilarissen, om ringd door familiqjetlen, bleven nog geruime tijd gezellig bijeen om met een diner de feestdag te besluiten, OPENING BIOSCOOPTHEATER BERGEN Zaterdag a.s. Zal het Bioscooptheater dé Rustende Jager worden geopend. De officiële ope ning zal plaats vinden om half drie. ZIJDEWIND In het op Maan dag 11. onder Nieuwe Niedorp ge plaatste bericht in verband met de diefstal van 4 rijwielen te Zijde wind, in de nacht van 7 op 8 Juni, Werd melding gemaakt, dat een en ander door de veldwachter van Nieuwe Niedorp in „het reine was gebracht, wat echter op een mis verstand berust. Opsporing zowel van de dader als van alle rijwielen is te danken aan de buitengewone activiteit van veldwachter Lam- tners te Zijdewind. Dit was reeds de derde maal dat Zijdewind door zwijntjesjagers tot jachtgebied was uitverkoren. Het is dus wel zaak, dat de burgers van deze gemeente vooral 's nachts hun karretje een zo veilig mogelijke plaats geven. HEERHUGOWAARD Heerhu- gowaard is weer een bakkerij rijker geworden. Onze plaatsgenoot Niek Vlaar opent a.s. Zaterdag officieel zijn nieuw bedrijf. We wisten ech ter dat hij zijn oven reeds in wer king had en zijn een kijkje gaan nemen. We zagen een bakkerij een en al licht, zowel wat betreft hét aantal ramen, waar het licht door kwam, als de verfkleur, waarmee, alles licht is gehouden. Er staat een Gloria-gasoven, een van de weini gen in deze omgeving. Het resul taat van het bakken is buitenge woon goed. Grote broden en prach tig gebak. Wij wensen bakker "Vjlaar, die al met twee knechts werkt, in zijn nieuw bedrijf veel succes. Gisterenavond waren de katho lieke Waarlanders in de zaal van café Jonkers bijeen gekomen om plechtig afscheid te nemen van hun pastoor, de Z. E. Heer Velzeboer, die door de Bisschop benoemd is tot herder van de grootste parochie van het hele bisdom, de Chassé te Am sterdam. Pater Stam, die op verlof was uit de Missie van Afrika, pre sideerde, en nadat het R.K.. Zang koor onder leiding van dhr. Beem- sterboer de avond op kunstzinnige wijze had geopend, sprak als eerste de heer Morsink namens het Arm bestuur. Spreker schetste pastoor Velzeboers grote liefde voor de armen en wenste de scheidende her der in zijn nieuwe parochie een suc cesvolle arbeid. Achtereenvolgens voerden daarna het woord" dhr. Gerrit Veldman, voorzitter van de K.A. van Waarland, dhr. Dekker namens de L.T.B., dhr. C. Bakker, die tijdens de bezetting enkele maanden in de pastorie gastvrijheid genoot, toen de Duitsers hem ln hun nieuwe orde wilden opnemen, dhr. Gerrit Stoop, voorzitter van de Jonge Mannen Vereniging, de Ver- kennérsleider Bertus Bruin, dhr. Hoeben namens het R.K. Zangkoor, en ten slotte Pater Stam, die in een gloedvolle rede de goede hoedanig heden van pastoor Velzeboer schetste. De benoeming tot pastoor van de grootste parochie van het bisdom was voor Waarland een sen satie, zei de pater. Doch wij gunnen U die heerlijke promotie van harte. Maar dit brengt voor ons scheiding mee en dat doet ons leed. En pater Stam bracht verder in de herinne ring al het goede dat pastoor Velze boer in de 7 jaar van zijn herder schap had gedaan voor zijn geliefde Waarland. Als stoffelijk bewijs van de dank der parochie bood hij een couvert met inhoud aan. De pastoor sprak daarna een ern stig dankwoord, dat tegelijk spran kelend was van geestigheid. De mortuis nil nisi bene; over de doden niets dan goeds, was de spreuk waarmede hij de langste „preek", die hij ooit in Waarland gehouden had, opende. „Wij staap hier als het ware aan de doodsbaar van uw oud-herder, zei.„hij, en de redenaars hebben een voor een hun best ge daan om mij te verheerlijken alsof ik volmaakt was." Hij vroeg zijn parochianen met hem het confiteor te bidden met het drievoudig mea culpa voor al zijn» tekortkomingen en fouten. De sprekers beantwoordend, roemde hij de onvermoeibare arbeid in dienst der parochie van Kerk meester Piet Nieuwboer, waarvan hij getuigde, dat hij nooit meer zo'n kerkmeester zou terugkrijgen. In welgekozen termen schetste de pas toor vervolgens het werk van de Verschillende organisaties en vere nigingen. Hij dankte allen voor hun ijver en hij moest erkennen, dat Waarland eigenlijk te gemakkelijk voor hem was geweest en dat zijn strijdbare natuur meer veriangde naar het zware werk in een grote- stadsparochie. Toch scheidde hij node van zijn dierbaar Waarland, en hij liet met een Zekere weemoed de zeven jaren, dat hij te midden der nijvere Waarlanders leefde, aan Zijn geest voorbijgaan. Het werd de Kroniek ener paro chie. en de warm-menselijke woor den van de priester ontroerde me nigmaal de aanwezigen, wier liefde tor hun herder op deze avond wel sprekend tot uiting kwam. Nadat het zangkoor nog enkele zeer verdienstelijk uitgevoerde num mers ten beste had gegeven, kregen alle aanwezigen gelegenheid per soonlijk afscheid van hun pastoor te nemen, waarvan door allen gebruik werd gemaakt, nen inentingen verricht sedert de eerste proefnemingen met mense lijke wezens door Calmette en Gue- rin in 1921. Hoewel inentingen op grote schaal verricht zijn in TÖuro- pa en Zuid-Amerika en zorgvuldige onderzoekingen verricht zijn in de Verenigde Staten, is het principe voor inenting met het bcg vaccin niet algemêsn aanvaard geworden in de Verenigde Staten. De doeltreffendheid van in jecties tegen tuberculose, welke lange tijd tn twijfel getrokken werd, wordt nu in het kader van een programma op lange termijn, aan een onderzoek on derworpen door de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst ln Columbus, Géorgia. Artsen van deze openbare gezondheids dienst hebben ongeveer 16.000 kinderen op tuberculose onder zocht. Deze kinderen waren leerlingen van de 47 scholen in de provincie Muscogee, waarin de stad Columbus Hgt. Die kinderen welke vatbaarheid toonden voor deze ziekte, d.W.z. zij die nog nooit lichte aanvallen ervan gehad hadden of te boven gekomen waren, kregen injecties. Na onge veer zes maanden zullen, de artsen nogmaals injecties toedienen. Zij, die dan wederom toonden vatbaar te zijn, zullen opnieuw inspuitingen ontvangen en deze methode zal voortgezet Worden totdat onvat baarheid bereikt is. In de naaste en verre toekomst hoopt de Ameri kaanse gezondheidsdienst een aan tal onderzoekingen te verrichten. Deze dienst hoopt de verschillende reacties van personen van verschil lende rassen en leeftijden op tuber culose injecties te kunnen registre ren. Afdoende steun voor de Onderzoe kingen in Georgia werd verleend door de kort geleden gehouden con ferentie over B. C. G. vaccin, wélke onder leiding stónd van de afdeling toezicht op tuberculose van de Ame rikaanse openbare gezondheids dienst in Bethesda, Maryland, bij Washington, D. C. Vroegere ervaringen Tijdens die conferentie gaf dr. Herman E. Hilleboe, vertegenwoor diger van de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst een overzicht van de in het verleden opgedane ervaringen met injecties. In 1908 werd te Parijs door Calmette en Guerin een nieuwe vorm van run der tuberkel bacil bekend gemaakt welke zijn kwaadaardige vorm ver loren had. 12 Jaar later maakten zij bekend dat deze bcg bacil (ba cillus of calmette and Guerin) on schadelijk was voor de mens .Sedert Calmette en Guerin hun onderzoe kingen begonnen, heeft de wereld een grote mate, van belangstelling aan de dag gelegd voor het gebruik van kunstmatige immunisering als bescherming tegen tuberculose. Volgens dr. Hilleboe zijn miliióe- De Roemeense minister-president Petru Groza en andere leden van de Roemeense regering zijn Dins dag uit Belgrado naar Roemenië teruggekeerd na een bezoek, dat, naar men aanneemt, het nauwer aanhalen der economische, cultu rele en politieke banden tussen Joego-Slavië en Roemenië in het vooruitzicht stelt. Groza heeft verklaard, dat er reeds een culturele overeenkomst is gesloten, die Slechts op ratificatie wacht, terwijl men het eens is ge worden over een economisch ver drag, waarvan nog slechts enkele details moeten worden uitgewerkt. Een van de belangrijkste factoren in een dergelijke economische overeen komst acht men de Roemeense olie en benzine, waar Joego-Slavië gro te behoefte aan heeft. Ook vraag stukken van de- scheepvaart op de Donau zijn ter sprake gebracht en men werd het eens over een ge meenschappelijk streven tot het houden van een internationale Do- nauconferentle. Te Belgrado is over de besprekin gen van Groza met de Joegoslavi sche regering een communique uit gegeven, volgens hetwelk ook een Joegoslavisch-Róêmeens verdrag van vriendschap en wederzijdse hulpverlening ter sprake is geko men. In dit communique wordt voorts verklaard, dat beide regeringen een beleid van vrede en internationale samenwerking volgen. Een groots gebeuren tijdens het a.s. Intern. Maria Congres te Maas tricht zal ongetwijfeld zijn, de op voering van het massaal Maria-spel „Sterre der zee" op het prachtig ge legen Vrijthof. Onder de leiding van de regis seur, Wlm Tollenaar zullen een dui zend-tal Maastrichtenaren hieraan medewerken. Dit massa-spel door het volk, voor het volk wil de Ideeën door het Congres naar voren gebracht, uitdragen over stad en land. De uitvoeringen zijn van 37 Septem ber telkens 's avonds om 9 uur. De algemene bond van ouden van dagen te Rotterdam heeft zich ge wend tot de minister van binnen landse zaken in verband met be richten, dat met de uitkeringen voor de ouden van dagen, bedoeld in de noodvoorzieningswet voor ouden van dagen, misschien eerst per 1 October a.s, een begin gemaakt zal werden. De bohd verzoekt aan de minister de verschillende gemeen tebesturen opdracht té geven, aan hen, die momenteel een uitkering als armlastige ohtvangen, op hun ondersteuningsnorm een tijdelijke bijslag te verlenen van 25% mini mum, eh aan hén, die tot op heden bijv. van kerkelijke instanties een uitkering ontvangen, en geen steun der gemeente, eveneens een steun bedrag te doen uitkeren door de gemeente. Voorts heeft de bond de aandacht van de minister van so ciale zaken voor deze aangelegen heid gevraagd. De 29-jarige student Jan Ale Vis- ser te Groningen, tegen wie op 15 April 1947 dé doodstraf was geëist wegens het doden van drie Sneker burgers en het levensgevaarlijk verwonden van de tegenwoordige burgemeester van Sneek, stohd op nieuw terecht. Het Hof had een psychiatrisch onderzoek gelast. Het bleek dat ver dachte volkomen toerekeningsvat baar moest worden geacht. De Procureur-Fiscaal eiste daar om opnieuw de doodstraf. Het Katholiek Cultureel Verband Van Dansleraren, „San Filippo Neri" houdt een cultureel „en technisch congres te Utrecht op 17, 18, 19 en 20 Juni a.s. Dit congres wordt ge leid voor het Culturele gedeelte door de culturele adviseur J. de Jong. Aan dit gedeelte zuilen mede- i werken Bernard Verhoeven voor Kunstbspreking en Declamatie en B, IJzerdraat met het optreden van de Indische Dansgroep „Babar La- jar". Het technische gedeelte zal worden verzorgd door de bekende Engelse danslerares Josephine Bradley, met haar partner. De na men der medewerkers (sters) zijn een waarborg voor het hoge peil van dit congres. Personen welke omtrent dit congres nadere inlich tingen wensen, kunnen zich wenden tot het secretariaat Raamsingel 16, Haarlem. Tevens wordt medege deeld, dat tot Geestelijk Adviseur van het K.C.V.D. is benoemd de WelEerw. Pater B. A. Adriaansche M.S.C. Het bekende jongenskoor, de Oos terhoutse. Nachtegalen, djt voor ons blad driemaal met zoveel succes optrad, is door de stad Bern uitge nodigd voor een internationale sa menkomst van jongenskoren, Het koor zal ook vertegenwoordigd zijn op het wereld-congres van katholie ke jongenskoren in Parijs, waar de Nederlandse zangertjes vorig jaar zulk een opvallend succes mochten boeken. Er worden daar op het Juli- congres 3000 kleine zangers ver wacht. In het geheel worden er vier concerten gegeven, twee kerkcon- certen en twee in het Paleis de Chaillot, waarvan het toneel voor In verband met de precaire vlees positie zullen met ingang van 16 Juni a.s. in de provincie Noordhol land wekelijks 500 runderen gele verd moeten worden. Naar aanlei ding hiervan worden de overname- markten Alkmaar, Hoorn en Am sterdam met ingang van 16 Juni a.s. wederom wekelijks gehouden. De veehouders, die een lastgcfing tot levering hebben ontvangen, dienen hieraan te voldoen. Bij niet levering zullen minder aangename maatre gelen voor de betrokkene^ worden genomen, zoo meldt ons het Bureau Voedselcommissarls Noordholland. In de kringen van de Nederland se regering heeft het bericht om trent het sluiten van een vriend schapsverdrag door de republiek Indonesia met een buitenlandse mo gendheid, irf casu Egypte, waarvan nog geen officiële bevestiging werd ontvangen, vanzelfsprekend ernstige verwondering gewekt. Mocht door een officiële bevestiging blijken, dat inderdaad een dergelijke overeen komst is tot "stand gekomen, dan behoudt de regering zich uiteraard voor, haar standpunt ten aanzien van Egypte, zowel als ten aanzien van de republiek te bepalen. Met het KLM-toestel PH-TAU üii New-York arriveerden Woens dagmorgen op Schiphol dr. M. Hirschfeld en jhr. Van Vreden- burch die in opdracht van de mi nister van buitenlandse zaken m de Ver. Staten politieke en econo mische besprekingen hebben ge voerd. Beide heren waren bij hun aankomst op Schiphol niet bereid uitlatingen te doen over de resul taten van hun reis, alvorens aan de minister rapport te hebben uit gebracht. De proefvluchten met de Fokker F 25 „Promotor" zijn thans be ëindigd en de resultaten zijn zo bevredigend, dat met dit eerste na de oorlog door Fokker ont worpen en gebouwde type een nieuw geslaagd Fokker-ontwerp is gerealiseerd. De Frits Diepen Vliegtuigen N.V. bestelde een serie zakenvliegtuigen bij de Nederlandse industrie, toen deze nog bezig Was haar bedrijf, tijdens de oorlog Vernietigd, té hei- bouwen. Desondanks gelukte het om het eerste vliegtuig het vorige na jaar op de Parijse tentoonstelling te exposeren. Er was een nieuw type gekozen, waarbij de motor met duwsehroef achter, instëde van voor de inzit tenden is opgesteld. Zulks geeft tal« rijke voordelen, goed zicht, weinig lawaai enz., doch brengt tevens moeilijke aërodynamische problemen met zich. Toeh eindelijk het hlet ongeduld verbeide prototype het luchtruim koos voor diverse proefvluchten, viel de snelheid, die te Parijs als 215 ktn/h was geannonceerd, tegen. De constructeurs van de fabriek wanhoopten echter allerminst. Een langere rompvorm werd ge kozen en dit maakte een hulp-as tussen motor en schroef noodzake lijk. Deze wijzigingen werden ont worpen, berekend, getekend, ver vaardigd en op het toestel aange bracht. Thans is de gegarandeerde snelheid niet alleen bereikt, doch zij is zelfs tot 226 km/h opgevoerd. De overige prestaties zijn even eens verbeterd. Met de bouw van dit type in serie werd inmiddels reeds een begin gemaakt. De parketten van de ambtenaren voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening ontvingen in Maart 1947 4.818 processen-verbaal. De tuchtrechters voor de voedsel voorziening deden 3.176 Uitspraken. De opgelegde boeten bedroegen in totaal f 382.088—, terwijl in 2007 gevallen een schikking werd getrof fen tot een totaal bedrag van f 109.777.50. In 22 gevallen werd 'n waarborgsom geëist tot een totaal bedrag van f 17.375.Voorts ge lastte de tuchtrechter in 12 geval len sluiting van het bedrijf, in 8 gevallen intrekking van de vergun ning en in 13 gevallen uitsluiting van toewijzingen. Het centraal college deed 134 uit- sprakeij in hoger beroep, waarbij voor f 40.815.— aan boete werd op gelegd. In 8 gevallen werden waar borgsommen geëist tot een totaal bedrag van f 4.300. Naar wij vernemen heeft de raad voor de luchtvaart besloten een openbaar onderzoek in te stellen naar de vliegramp op het vliegveld Kasti;up bij Kopenhagen, waarbij alle inzittenden om het leven kwa men. De behandeling zal plaats hebben op 7 Juli a.s. Er zullen drie deskun digen vah de K.L.M. worden ge hoord, n.l. de heren Luymes, Fucks en Smirnoff. 9 Gisteren is te Batavia een begin gemaakt met ongetwijfeld de groot ste rechtszaak in de geschiedenis van de Indische rechtspraak. Dertig leden van de Kempeitai moesten voor de rechter verschijnen. die gelegenheid moet worden uitge bouwd, omdat het „slechts" 200U personen kan bevatten. De zaaf heeft 3000 plaatsen, zodat dus in het geheel op het toneel en in de zaal 6000 mensen in het gebouw zuilen zijn. Deze zaal ligt geheel onder gronds, nl. onder het terras, tussen de twee museumgebouwen van het nieuwe Trocadero; de onderste kleedkamers bevinden zich zes eta ges diep. KT IL Het alj Veel heeft men c van een algemene ke eveneens als een overwinning zou rijp echter? Zeer zeker 2 waar de machines zo king op hoge toeren tie op produotle! D tot het goud, dat alle het geheim, om de de oorlog volledig u alle afgronden te oorlog heeft nagelatc welzijn der volkereh komen verzekerd zij» niet het gemeenzame is. En het zou kun dat de werkloosheid aan middelen om ri sten aan te gaan, we paalde volkeren ver< in een niet zeer verr< bij de andere volke crises en werklooshei nen te voorschijn ro Men heeft ook vi over de ordening de eveneens een edele overwinning zou zijn die triomferen zou en geweld. Maar vrijh gedijen, waar recht e en de eerbied voor c van de enkeling, zov volkeren, wezenlijk 1 Doch ondertussen reld daarop nog steei er naar, dat recht en individu als gemeens verhoudingen scheppi sen leven nog steec mensen onder willeki Niets van hen is m< zeker: hun huis noch vrijheid noch hun eei Daardoor wordt in rest van vreugde on gedoofd en wordt in vonk van de wil tot In onze Kerstboods hebben Wij Ons tot e richt, die vol geestd de democratie en haa verbreiden. Wij hebt tot doel gesteld, de z lijke eisen voor een zonde democratische zetten. Heden ten de weinigen bevreesd, c trouwen in deze ore zou kunnen zijn ten schrijnende tegensti „democratie in wooi naakte werkelijkheid. Indien Wij op het stem verheffen, gesc om allen die van go en zich reeds aat hebben gezet, te ontm de Waarde te misker geen reeds bereikt v schiedt slechts uit h om Voor zo ver in ligt, bij te dragen to' ring der huidige situ het niet te laat, opdc der aarde in geme inspanning de voorw pen. die onontbeerll ware veiligheid, vi welstand of althans kering van dragelijl st'anriigheden voor ei gende orde der vrijhe Eeti goed van de al maakt zulk een geme inspanning zonder m lijk! het is het welzi. en gezin. De Kerk ai de moeder is het ei leen, die zich bekomr nen om het welzijn een aantal landen jonge generaties van ren en van hun kinds voor het tijdvak van 1 1947, Elk der volgende recht op het kopen v; Bonkaarten KA, K (Serie El E-03 algemeen 750 boterhan of 1500 gram jai of 750 gram E-04 algemeen 250 gr eh S E-05 algemeen Bonkaarten KD, KE E-13, E-14 algemeen 25 boterhar of 500 gram ja: of 260 gram E-15 algemeen 250 gr of E-16 algemeen Bonkaarten MA, (bijz. arbeid, a.s. (Serie E) E-21 suiker 250 boterhan of 500 gram ja: of 250 gram Tabakskaarten enz. Qi* E-31 tabak 1 rants. kerftabak E-32, E-35 tabak 2 ra: of kerftabak E-33 versnaperingen i lade of suikerwerl suiker, boterhan of 400 gram jai E-36versnaperingen 1 lade of suikerwerl suiker, boterhan of 200 gram ja» Bovengenoemde bo: reeds op Vrijdag 13 gebruikt. De bonnen algemeen geven recht waspoeder benevens 2 Op de bonnen E-31, tabak zijn uitsluitend kerftabak verkrjjgba» boimen mogen geen den afgeleverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2