De Kerk in het duister van deze tijd EEN UURTJE TELEX De toespraak van Z.H. Paus Pius XII tot het H. College van Kardinalen De bosfsienlijst De Wieririgermeerpastoor in het zilver ARNOLD MEYER OPNIEUW VOOR RAAD VAN CASSATIE idering Haag 25 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 12 Juni 1947 PAG. 3 Priesterfeest van de Zeereerw. Heer J. Langedijk Douanebeambte doodgeschoten TPlck Atah Heilig Hart Kroniek Buitenland ERINC IN OLLAND de precaire vlees ingang van 16 avincie Noordhol- 1 runderen gele den. Naar aanlei- ien de overname- Hoorn en Am- g van 16 Juni a.s. s gehouden. De n lastgeving tot ntvangen, dienen i. Bij niet levering ngename maatre- trokkene^ worden it ons het Bureau Is Noordholland. verdrag Egypte an de Nederland- het bericht om- van een vriend- or de republiek buitenlandse mo- Egypte, waarvan bevestjging werd sprekend ernstige rekt. Mocht door itiging blijken, dat rgelijke overeen- id gekomen, dan Ing zich uiteraard >unt ten aanzien ;1 als ten aanzien te bepalen. schfeld ekeerd toestel PH-TAU riveerden Wcens- Schiphol dr. M. jhr. Van Vreden- racht van de mi- nlandse zaken m olitieke en econo- igen hebben ge- :n waren bij hun ïiphol niet bereid en over de resul- eis, alvorens nan >rt te hebben uit- fï. FOKKER en met de Fokker zijn thans be- esultat'en zijn zo t met dit eerste oor Fokker ont- ouwde type een Fokker-ontwerp tl Vliegtuigen N.V. e zakenvllegtuigen ise industrie, toen was haar bedrijf, Vernietigd, té het- iks gelukte het om lig het vorige na- e tentoonstelling te euw type gekozen, t met duwschroef an voor de inzit- ld. Zulks geeft tal- goed zicht, weinig :h brengt tevens amlsche problemen het met ongeduld pe het luchtruim rse proefvluchten, die te Parijs als anhonceerd, tegen. Van de fabriek er allerminst, jmpvorm werd ge- aakte een hulp-as schroef noodzake- ingen Wérden ont- id, getekend, Vêr- het toestel aange- de gegarandeerde leen bereikt, doch 16 km/h opgevoerd, estaties zijn even- Met de bouw van ie werd inmiddels gemaakt. rechtspraak /faart van de ambtenaren chtspraak voor de tig ontvingen in processen-verbaal, voor de voedsel- >n 3.176 uitspraken, icten bedroegen in -, terwijl in 2007 ikklng werd getrof- otaal bedrag van !2 gevallen werd 'n >ëist tot een totaal ,375.— Voorts ge- echter in 12 geval- het bedrijf, in 8 ing van de vergun- gevallen uitsluiting ollege deed 134 uit- ;r beroep, waarbij aan boete werd op- allen werden waar- gist tot een totaal 300.—. ip op Kastrup emen heeft de raad aart besloten een soek in te stellen np op het vliegveld ipenhagen, waarbij om het leven kwa- ig zal plaats hebben zullen drie deskun- ..L.M. worden ge- reen Luymes, Fucks mpei-procés Batavia een begin getwijfeld de groot- n de geschiedenis rechtspraak. Dertig iCempeitai moesten verschijnen. moet worden uitge» het „slechts" 200U bevatten. De zaal sen, zodat dus in het oneel en in de zaal het gebouw zullen ligt geheel onder- re het terras, tussen mgebouwen van het lero; de onderste vinden zich zes eta- IL Het algemene welzijn Veel heeft men ook gesproken van een algemene voorspoed, wel ke eveneens als een vrucht der overwinning zou rijpen. Waar is zij echter? Zeer zeker zijn er landen, waar de machines zonder onderbre king op hoge toeren lopen. Produc tie op produotiel De toversleutel tot het goud, dat alle deuren opent, het geheim, om 'de wandaden van de oorlog volledig uit te wissen, alle afgronden te vullen, die de oorlog heeft nagelaten! Doch het welzijn der volkeren kan nooit vol komen verzekerd zijn, wanneer het niet het gemeenzame lot van allen is. En het zou kunnengebeuren, dat de werkloosheid en het gebrek aan middelen om ruilovereenkom sten aan te gaan, waartoe 2ich be paalde volkeren veroordeeld zien, in een niet zeer verre toekomst ook bij de andere volken economische crises en werkloosheid zouden kun nen te voorschijh roepen. De vrijheid Men heeft ook veel gesproken over de ordening der vrijheid, die eveneens een edele vrucht van de overwinning zou zijn! een vrijheid, die triomferen zou over Willekeur en geweld. Maar vrijheid kan slechts gedijen, waar recht en wet heersen en de eerbied voor de waardigheid van de enkeling, zowel als van de volkeren, wezenlijk beschermen. Doch ondertussen wacht de we reld daarop nog steeds en verlangt er naar, dat recht en wet zowel voor individu als gemeenschap stabiele verhoudingen scheppen. Ondertus sen leven nog steeds millioenen mensen onder willekeur en dwang. Niets van hen is meer veilig en zeker: hun huis noch hun have, hun vrijheid noch hun eer. Daardoor wórdt ih hen de laatste rest van vreugde om het bestaan gedoofd en wordt in hen de laatste vonk van de wil tot leven gedoofd. In onze Kerstboodschap Van 1944 hebben Wij Ons tot een Wereld ge richt, die vol geestdrift was voor de democratie en haar overal wilde verbreiden. Wij hebben Ons toen tot doel gesteld, de zeer hoge zede lijke eisen voor een juiste en ge zonde democratische orde uiteen te zetten. Heden ten dage zijn niet weinigen bevreesd, dat het ver trouwen In deze órde verminderd zou kunnen zijn ten gevolge van de schrijnende tegenstelling tussen „democratie in woorden", etl de naakte werkelijkheid. Indien Wij op het ogenblik Onze stem verheffen, geschiedt dit met om allen die van goede wil zijn en zich reeds aan de arbeid hebben gezet, te ontmoedigen of om de waarde te miskennen van het geen reeds bereikt werd: het ge schiedt slechts uit het verlangen, om Voor zo ver in Ons vermogen ligt, bij te dragen tot een verbete ring der huidige situatie. Nog. is het niet te laat, opdat de volkeren der aarde in gemeenschappelijke inspanning de Voorwaarden schep pen, die onontbeerlijk zijn voor ware veiligheid, Voor algemene welstand of althans voor de verze kering van dragelijke levensom standigheden voor een Zegenbren- gende orde der vrijheid. De jeugd Een goed van de allereerste orde maakt zulk een gemeenschappelijke inspanning zonder meer noodzake lijk: het is het welzijn van jeugd en gezin. De Kerk als een bezorg de moeder is het echter niet al- leert, die zich bekommerd móet to nen om het Welzijn der jeugd. In een aantal landen verkeren de jonge generaties Van hun eerste ja ren en van hun kindsheid af in el- voor het tijdvak van 15 t.m. 28 Juni 1947. Elk dér volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie E) E-03 algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk E-04 algemeen 250 gram waspoeder en 250 gram soda E-05 algemeen 1 ei Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E-13, E-14 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk E-15 algemeen 250 gram waspoeder of 250 gram soda E-16 algemeen 1 êi Bonkaarten MA, MD 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie E) E-21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 E-31 tabak 1 rants, sigaretten of kerftabak (geen sigaren) E-32, E-35 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak (geen sigaren) E-33 versnaperingen 200 gr. choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. E-36 versnaperingen 100 gr. choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Juni worden gebruikt. De bonnen E-04 en E-15 algemeen geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Op dc bonnen E-31, E-32 en E-35 tabak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen geen sigaren wor den afgeleverd. lende en lijden ze onder een bloedarmoede naar lichaam en ziel ten gevolge van lichamenlljke ver arming met al haar droevige neven verschijnselen, van een onvoldoend of totaal ontbrekend gezinsleven, van gebrekkige opvoeding en vor ming, of van lange jaren van ge vangenschap en verblijf onder vreemden. Bij de volkeren, die het beter hebben, bedreigeh gevaren van andere aard dikwijls tenge volge van gestegen zucht naar ver maak en Weelde en daarom des te treuriger! de lichamelijke en ze delijke gezondheid der jonge men sen. Wat evehwel nog ernstiger is en het kwaad moeilijker te genezen maakt Is het onbeperkt laflg voort- duxen van de verwarde algemene toestand met de verwording, die daaruit voortkomt, de onheilspel lende onzekerheid over de toe komst, die zij mede brengt, zaait ih het hart der opgroeiende jeugd een wantrouwen tegenover de oudere generaties, die zij verant woordelijk stelt voor alle kwaad waaronder zij moet lijden; zij plant in hun harten twijfel aan alle door de oudere generaties zo hoog ge prezen en overgelegde grondbegin selen en woorden. Er bestaat een ernstig gevaar, dat vele jongeren, door deze ziekte kiemen besmet, tenslotte ten prooi zullen vallen aan een volkomen nihilisme. Wee de volkeren, wan neer op zekere dag bij hun jeugd het heilig vuur van het geloof, van idealen, van offerzin, van zich to taal schenkende overgave is uitge doofd. Ook al zou een dergelijke Stand van zakën slechts korte tijd duren, niemand weet waar het ein de zal zijn. Wordt vervolgd. Van oudsher heeft de Nederlandse vlag op de Rijn gewapperd. Ondanks het huidige geringe handels- en scheepvaartverkeer met Duitsland wappert nog altijd op verscheidene plaatsen langs de Rijn de Nederlandse vlag, n.l. in de kleine gemeenschappen van Nederlandse varensgezellen. Nabij Dusseldorp is men thans bezig met het lichten van Nederlandse schepen met behulp van drie drijvende bokken. Hier is men bezig met het lichten van het Rotterdamse schip „Henriette". 700 Nederlandse schepen werden reeds geborgen en 118 staan nog op het programma. Een be langrijke aanvulling van onze geschonden Rijnvloot. (A.N.P. P.) [IET WEST-FRIESE dorp Venhui- ■I zen, was voor Pastoor J. Lange dijk van Wieringermeer de plaats Waar hij zijn aardse pelgrimstocht aanving. Hij werd daar op 5 No vember 1894 geboren, Na zijn studiejaren ontvihg hij op 10 Jühi 1922 ih de St. Bavo te Haar lem uit handen van mgr. Callier zijn H. Priesterwijding. Voor zijn geboorteplaats betekende dit een gloriedag. De pasgewijde was toén immers haar eerste priesterzoon sinds de hervorming. Kort daarop, in de ihaand Juli van 1922 volgde reeds zijn benoeming tot kapelaan te Langeraar. Weer een jaar later riep de Bisschop hem naar Warmenhuizen. Nog kent men daar kapelaan Langedijk, want hij werd er de grote stuwer voor het Bijzon der Onderwijs. De Zusters Urselinen kregen daar een dochterhuis, waar van de Eerw. Moeder Catharina de eerste overste was. Zij werden be last met de zorg ovér de R.K. Meisjesschool. Meester Koot werd het hoofd van de Jongensschool. Het was tot einde 1925 dat War menhuizen mocht profiteren van de gaven van kapelaan Langedijk, want toen volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St. Willibror- düsparochie .(buiten de Veste) te Amsterdam. Zestien volle jaren lang werkte de WeleerW. heer Langedijk daar onafgebroken. Zijn taak in deze hoofdstadsparodhie was veel omvattend. Al spoedig werd hij aangewezen als geestelijk adviseur van de R.K. Amsterdamse jeugdbeweging, toen in de ontwikkelingsjaren. Hij wijd de zijn bijzondere aandacht aan de vrouwelijke jeugdbeweging, doch al spoedig werd daarnaast de zorg over de mannelijke jeugd van zijn parochie aan hem toevertrqjrwd. Hij richtte daar, als een der eer sten in het Bisdom de Verkennerij op. De toen onder zijn leiding ge maakte reizen leven nog voort in de herinnering van de inmiddels vol wassen geworden jongens! De laatste jaren van zijn kape- laanstijd dragen wel een geheel an der karakter. En het is goed dit te noemen in deze tijd van gezinsont wrichting. Hij werd toen n.l. de. man van het huisbezoek, de vader van de zieken. Zijn „ziekenlijstje" omvatte een 80 a 100 namen. Daarnaast sti muleerde hij naar vermogen de mahftencongregatie (H. Familie). Geen verjaardag van een der le den werd door hem vergeten, ook niet toen de congregatie uitgroeide van 200 tot 600 loden. Zelfs toen hij de leiding kreeg van* de „charitatie- ven", de centrale van alle op de vervulling van de naastenliefde ge richte instellingen, wist hij dit nog vol te houden. Hier werd prachtig priesterwerk verricht. Is het wonder dat de naam van Kapelaan Langedijk te Amster dam nog altijd een bijzondere klank heeft. Het nieuwe land Op 8 December 1^1 volgde de pastoorsbenoeming te Wieringer meer. Een der uitgestrektste parochies van ons land, met drie kerken en twee kapelaans. De oorlogsjaren heeft hij daar met zijn parochianen meegemaakt. Hij spoorde onver poosd de jeugd aan om toch niet bij de pakken neer te Zitten, actief te blijven en door te werken. Dit kwam o.m. tot uiting in het mooie Kerstspel en het nu nog ih veler gedachten voortleyende indrukwek kende Paasspel, dat te Wieringer- werf werd opgevoerd. 1944 en 1945, de laatste oorlogsjaren waren voor hem de meest bewogen jaren van zijn leven. Honderden oude. en nieu we vrienden bezochten de parochie, tot de beruchte 17de April een ein de maakte aan dit alles. De misdaad van de Duitser ver dreef de poróchianen van huis en hof. Als een rechtgeaard kapitein verliet pastoor Langedijk als laatste zijn „paroehieschip". Toen begon zijn grote zwerftocht door geheel Noordhoiland en zelfs andere,pro vincies. Als een andere Paulus trok hij van stad tot stad en van plaats tot plaats, van parochiaan naar pa rochiaan, met slechts èèn doel voor ogen: het onderhouden van de pa rochiehand en uiteindelijk de her eniging van zijn schaapjes in een wederopgebouwde schaapstal. Dit doel is op het ogenblik grotendeels bereikt. De parochianen van groot tot klein, weten van de moeizame omzwervingen van hun herder in zijn ijver voor hun zieleheil. Zij zijn blij, dat ze thans de ge legenheid krijgen om hun dank baarheid jegens deze, altijd blij moedige en van een jeugdig enthou siasme vervulde, leidsman te kun nen tonen. Ze zijn verheugd, dat ze Zondag a.s. de man die vanuit zijn eenvoudige Zweedse noodwoning aan de Slotweg het weer ontluiken de parochieleven leidt en stimu leert, hun ondubbelzinnige hulde mogen brengen. Dat hun dierbaarste wens:, dat de Bisschop de Pastoor de gelegenheid geeft de wederopbouw der kerken te voltooien en God hem nog vele jaren temidden van de zijnen laat arbeiden, in -vervulling ga. Het feest Kilometers lange wegen nog steedsmet ruïnes er langs men sen met duizend en een zorgen, bij elkaar gepropt in hun noodwoning een puinhoop van de kerk te Middenmeet een bouwval van de kerk te Wieringerwerf én een klein kerkje te Slootdorp, dat iede re Zondag zuchtend en steunend zijn veel 'te grote mensenlast ont vangt. Deze impressies geven het beeld van de erfenis, die onze Pas toor van de Duitsers ontving. Toen er dan ook voor het eerst sprake was van een viering van Pastoor's zilveren jubilé, gaf de jubilaris te kennen, dat hij de dag graag onge merkt wilde laten voorbijgaan. „Er is nog zoveel misère om ons heen, dat er voor eert'feest geen plaats is". Gelukkig heeft Pastoor's omge ving zich niet bij die beslissing neergelegd. En ook Pastoor zelf is van gedachte veranderd. Maar wel handhaafde hij zijn opzet: n.l. geen feest van grote uitbundigheid of ge weldige festiviteiten, maar een feest dat eenvoud als hoofdkenmerk draagt, iédere gehuwde parochiaan wordt uitgenodigd tot deelname aan In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich nabij de Duitse grens te Siebengewald een drama met dodelijke afloop voorgedaan. Twee patrouillerende douanebeamb ten troffen bij de grens een man aan, die ze sommeerden halt te hou den en zijn papieren te tonen. Nadat de man zijn papieren te voorschijn had gehaald trok hij een revolver en vuurde op beide be ambten. De 25-jarlge hulpcommies W. B. Scholten stortte zwaar getroffen in een en overleed een half uur later. Hij bleek een schot door de longen gekregen te hebben. De uniform van zijn collega werd op Verschil lende plaatsen doorschoten. Noch tans kwam deze er met een schamp schot van af. De onverlaat is er in geslaagd met medeneming Van zijn papieren over de Duitse grens te verdwijnen. Men vermoedt niet met een smokkelaar, maar eerder met een gevluchte S.S.- er te doen te hebben. Het slachtoffer was slechts drie maanden gehuwd. Er werd terstond een onderzoek met speurhonden In gesteld, maar enig spoor heeft men. tot dusverre niet gevonden. Bonnen voor zes eenheden kolen In aansliuting op de vorige mede delingen in de dagbladen deelt dé Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen, na overleg met de districts- adviseur van het Rijkskolenbureau mede, dat de handel slechts tot een gering percentage met anthnaciet wordt bevoorraad. Dientengevolge kan de handel ten hoogste slechts 3 eenheden anthraciet en/of ess- nootjes en 3 eenheden andere soor ten, bestaande uit eierkolen, cokes of briketten afleveren. Nogmaals wordt het publiek drin gend verzocht de geldig verklaarde bonnen ten spoedigste bij de handel in te leveren, daar anders de kolen- voorziening ernstig in gevaar komt. In Indië afgekeurde militairen naar huis Het m.s. „Maetsuycker" met aan boord ruim 200 gewonden en afge keurde militairen uit Indië (Ma rine KL, KNIL) zal vermoedelijk Vrijdag 13 Juni a.s. in Amsterdam binnenlopen. De terugkerende mi litairen worden verwelkomd met bloemen, die hen namens het Ne derlandse Volk door de Nlwitl Werden aangeboden^, terwijl op het ontschepingstërièin de cadi aan wezig zal 2ijn met koffie e.d. Een militaire kapel brengt muziek ten gehore. Direct na de debarkatle worden de militairen naar huis of naar een hospitaal vervoerd, zodat het voor familieleden geen zin heeft naar Amsterdam te komen, omdat met het Oog op een vlot Ver. loop vafi de ontscheping niemand tot het terrein wordt toegelaten. In Juli hef 2e deel interl. telefoongids Naar Wij Vernemen zal in Juli 'n begin gemaakt worden met de ver spreiding van het tweede deel van de ihterlocalé telefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt, Churchill geopereerd Winston Churchill heeft Woens dagmorgen een breukoperatie on- dengaan. Zijn toestand is redelijk wel. een ontbijt in de zaal van hotel Smit. Daar wil dan onze Pastoor Zitten als een vader tussen zijn kin deren en niet als iemand die in el lenlange redes gefelieiteerd en om hooggestoken wordt. Zo Is het ook met de H. Mis. De omlijsting in 'n schuur want het kerkje is te klein. Het altaar wordt gevormd door een paar schragen en de preekstoel is een gecamoufleerde kist. De avond voor het feest wordt Pastoor verwelkomd bij de ruïne van zijn kerk te Wieringerwerf, waarna een kort Lof volgt te Sloot- dorp. Zondagmiddag is er het Danklof, wederom in de schuur van Haytema te Middenmêer en des avonds is er een gezellige avond voor de jonge lui, verzorgd door hen zelf. Dit is in grote lijnen het feest van de Wieringermeerpastoor. Eenvou dig als hij zelf is, bestemd voor iedereen, Zoals ook Pastoor zelf open staat voor iedereen. DE Britse kruiser „Si- rius" is de Amster damse haven binnengelo pen voor een informeel be- zek ^n ons land. Het schip vertrekt 16 Juni a.s. naar Denemarken. Ongeveer vijftig buitenlandse stu denten dis t.g.v. het 316- jarig bestaan van de Am sterdamse hogeschool als gast van het A.S.C, in de hoofdstad gedurende het lustrum vertoeven, zijn gisterenmorgen officieel ontvangen in de aula van de Universiteit. sj« Te Rot terdam zijh de torpedo- bootjagers „Myngo" en „Dunkrik" aangekomen voor een bezoek aan ons land. Zondag a.s. zijn bei de schepen voor het pu bliek te bezichtigen, jjj Uit een auto, staande in de Helmstraat te 's Graven- hage werd ten nadele van een dierenarts een bruine tas met spuiten, ampullen en medicijnen voor dieren ontvreemd. Bij ondeskun dig gebruik van de medi cijnen en ampullen kan ge- eerste twee-daagse textlel- congres zal begin October te Amsterdam gehouden worden. Voordrachten over voor de textielindustrie ac tuele onderwerpen zullen gehouden worden door vaar ontstaan voor het le ven van mens en dier. sjs Gisteren werd de eerste van de drie voor de Yoego- slavische luchtvaart mu. bestemde Dakota's, dié door Fokker tot verkeers vliegtuigen werden ver bouwd, op het vliegveld Schiphol afgeleverd. Vo rig jaar November is opge richt de stichting „Textiei- congres Nederland". Het verschillende deskundigen op textielgebied. ij: Het werk bij de kabelfabriek te Delft, alwaar de arbei ders sinds Donderdag staakten in verband met een geschil over de toeken ning van een prestatietoe slag, is hedenochtend her vat. jjj Bij Wellerloo heeft deze week een grote bos brand gewoed, waardoor circa 50 ha bos is zwartge blakerd. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door het tot ontploffing bren gen van munitie of door het afschieten van llchtko- gels, die daar nog verspreid lager). De vermoedelijke daders die op deze projec tielen uit waren, zijn inge rekend. jjj Veelbelovende jeugd! Door 3 jongens van 14 en 15 jaar werden te Den Haag 7 Inbraken ge pleegd, die aan belangheb benden schade veroorzaak ten van enige honderden guldens. Geld, diverse goe deren en snoepgoed werd ontvreemd. tj< De Stoffe lijke overschotten van de 20 personen die eertijds tot de Stljkelgroep behoorden en op 4 Juni 1943 te Tegel bij Berlijn werden gefusi- leerd, zullen naar Neder land worden overgebracht. ARNOLD MEYER, de voormalige leider van „Nationaal Front", die door het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch terzake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen", was veroordeeld tot viji jaar gevangenisstraf, stond gisteren terecht voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Deze zaak diende reeds eer der voor dit College, n.l. op 13 November van het vorig jaar, maar de behandeling van de zaak werd toen geschorst, ten einde het Nederlands Genoot schap tot Reclassering te Am sterdam in de gelegenheid te stellen een rapport uit te bren gen over de persoon van Meyer en meer in het bijzon der met betrekking van de vraag of hij gelden van de Duitse bezetter heeft ontvangen ten behoeve van zijn partij en periodieken. De President van de Raad, Mr. Haga, gaf een uieenzetting van de inhoud van het rapport en deelde mede, dat het onderzoek naar de vraag of Meyer geld van de Duit sers heeft ontvangen, in zöverre 'n negatief resultaat hééft opgeleverd, dat gebleken is, dat een schuld van f 12,000.die Meyer had bij de Re sidentiebode, door bemiddeling van de Duitsers is betaald. Niet is ge bleken, dat Meyer andere betalin gen zou hebben ontvangen, zoals de heer van Oberendorff heeft te ken nen gegeven en dat niet vaststaat of de betaling aan de Residentie bode op verzoek van Meyer is ge schied. Het rapport merkt voorts op, dat de handelingen van Meyer niet zijn ingégevefi door financieel wiristbêjag, doch meer uit zucht 'n in het oog lopende rol te spelen. De raadsman van verdachte, m'r. J. J. A. v. d. Put uit Eindhoven, merkte naar aanleiding van het rapport op, dat Graaf van Oberen dorff behoorde tot de Duitsgezinde groep en dat het rapport overigens de kwestie van Duitse financiële steun wel duidelijk heeft gemaakt. Redelijkerwijze mag uit het rap port geconcludeerd worden, dat er geen steun genoten Is. Een jaar geleden zou invrijheidstel ling een sensatie geweest zijn, thans zou het een sensatie betekenen als Meyer niet Werd vrijgelaten. De procureur-fiscaal prof. mr. Leider der Amerikaanse communisten veroordeeld Gefhart Elsler, de Amerikaanse communistische leider, is schuldig bevonden aan „minachting van het congres". Hij kan hiervoor worden veroordeeld tot 412 maanden ge vangenisstraf en maximaal 1.000 dol lar boete. Het vonnis zal op 27 Juni worden uitgesproken. Eisler werd beschuldigd van minachting Van het congres omdat hij geweigerd zou hebben beëdigd te worden voor een commissie van het huis van afge vaardigden voor on-Amerikaanse activiteit. Hij verklaarde dat de commissie niet had toegestaan dat hij een schriftelijke verklaring voor las voor hem de eed werd afgeno men. Uitspraak Weinreb-zaak uitgesteld Het Bijzonder Gerechtshof te den Haag heeft besloten de uitspraak in de zaafc Weinreb ten behoeve van een nader onderzoek voor onbepaal de tijd uit te stellen. 1 door J. S. FLETCHER irettf „Dit is wat er staat," zei hij met zachte stem, terwijl de anderen dichterbij kwamen staan. Zoals u ziet staat er geen datum en zegt hij niet waar hij dit schreef: „Lieve Rachel, Je zult misschien verrast zijn, dit te ontvangen. Ik ben weer thuis gekomen en, wat meer is, ik kom als een geslaagd man thuis en ik heb genoeg geld meegebracht om alle schulden te kunnen betalen, die ik hier in de omgeving heb gemaakt. Ik was vanavond in ons oude huis en kwam binnen langs de torentrap, Ik wilde iets in vei ligheid brengen, voor ik naar Shilhampton ging, waar ik een zaak heb af te handelen. Daar schrijf ik dit briefje. Ik geloof, dat ik after all toch vanavond niet meer naar huis zal gaan. Sedert ik kort geleden in Liverpool aan land stapte, heeft zich iets voor gedaan waar ik niet bij kan en ik ben van plan het tot' in de fi nesses uit te zoeken voor ik naar huis kom. Dus ben ik vanavond weer vertrokken en ik kan twee a drie dagen wegblijven, of langer misschien een week. Maar hoe lang of kort dat ook zij, maak je niet ongerust wanneer je niets van mij hoort, want vroeger of later zal ik terugkomen. Je moet naar mijn oude kamer gaan, wanneer je deze brief ont vangt. Kijk in de tweede la van het oude bureau en je zult een portefeuille vinden die ik daar wegborg toen ik er vanavond was. - Kijk er in en je zult vinden wat ik verborg. Berg het dan veilig op, tot ik kom. veel liefs van Je broer Dick" Atherton legde de brief rustig op tafel en keek Rachel aan. En Rachel maakte een gebaar van wanhoop. „Nog geen nieuws!" zei ze ont moedigd. „We wisten al, dat hij die avond in Shilhampton was, Maar waar ging hij heen? Denkt u, dat hij naar Londen ging?" „Ik niet!" riep Blake uit. „Neen, dat deed hij niet. Wat wij moeten weten is, wanneer hij die brief schreef en wanneer en waarom hij hem aan deze jongen gaf. Ik durf er alles onder verwedden, dat hij nooit Shilhampton verliet. Tussen daar en hier moeten we hem nu zoeken. Langemeyer, gaat nader in op het betoog van de raadsman. Deze heeft o.a, gezegd, dat men het belang van Nederland mocht dienen langs de wegen van nationaal front. Deze opvatting bestrijdt de pro- cureur-fiscaal uitvoerig. Tenslotte persisteert prof. mr. Langemeyer hij zijn vorige conclu sie: vernietiging der bestreden sen tentie voor wat betreft de bijkomen de straf, ontzetting uit de kiesrech ten voor het leven en verwerping van het beroep^voor wat de hoofd straf aangaat. De president bepaalt de uitspraak daarna op 25 Juni a.s. WINSTDELING BIJ WILTON De directie van de werf Wilton- Feyenoord te Rotterdam heeft van het college van rijksbemiddelaars toestemming ontvangen aan zijn personeel over 1946 een winstaan deel uit te keren. Dergelijke winst uitkeringen bestaan van ouds o.a. bij de Rotterdamse Droogdok mij. De beslissing in deze zaak is ver traagd en bemoeilijkt doordat de directie tot dusver had verzuimd te handelen overeenkomstig het haar herhaaldelijk schriftelijk en monde ling kenbaar gemaakte gevoelen van het college. Door het college Werd Verlangd, dat een blijvende en precies omlijnde regeling zou wor den gemaakt, t&wijl de directie aan de arbeiders toezegde, dat een of an dere gratificatie zonder meer zou worden verleend. Opkomst dienstplichtigen De dienstplichtigen, die op 24 Juni 1947 voor eerste oefening onder de wapenen zouden moeten komen, bij het 6 R.I. te Maastricht, 9 R.I. te Steenwijk en het corps geneeskun dige troepen te Utrecht, moeten zich niet op 24 Juni. doch op 3 Juli a.s. bij hun onderdeel melden. QOK BIJ U in uw huiskamer v staat naar goed katholiek gebruik het beeld van het B. Bart. Zet het morgen eens extra in de bloemen en ontsteek er een lichtje voor. V weet het, morgen is het 't feest van het H, Bart. Dat zegt ons veel, dat zegt ons alles. Bet zegt ons de overgrote liefde van Christus voor ons. Wij danken Bern allen. Bij is onze Verlosser, Laat dat vandaag weer eens tot ons door dringen. Wis mogen de dingen van God nooit „gewoon" gaan vinden. Wij hebben bij God peen enkel recht. Alles is liefde, ge nade van Zijn kant. Zó zeer houdt God van ons, van u met al uw hebbelijkheden en fouten. Wij introniseerden het B. Bart in onze gezinnen, Christus is •onze Koning. Wij willen volgens Zijn wetten en die van Zijn Kerk leven. In ons Buwelijk, in ons gezin, in ons persoonlijke leven. Viert morgen het feest van het H. Bart! MARCUS GRIEKEN LAND TUSSEN TWEE jVUREN Sinds de Duitsers, die de lakse legers van Mussolini in Albanië waren te hulp gekomen om de as trante Grieken eindelijk eens „de nek te breken", dit land verlieten teneinde hun krachten samen te ballen voor een laatste verdediging van het eigen moederland, begon in het geallieerde kamp het inzicht te rijpen dat zich hier in deze klas sieke contreien van Olympus en Peieponnesus het beginstadium van het komend1 gevecht tussen twee diametraal aan elkaar tegengestel de werelden zou gaan afspelen. Churchill bracht zijn troepen snel naar dit zuidelijkste Balkanland over. Want nadat Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië en Albanië door ce Russische legers of hun hulptroepen waren overweldigd, wilde hij dit voorname bastion, dat een groot deel Van de Middellandse Zee beheerst, voorlopig, onder con trole houden, al was het alleen om de Grieken gelegenheid te geven zich eerst op hun democratische vrijheden te bezinnen aleer zij toet in de zin zouden krijgen zich aan de Sovjet-ideologie over te geven. Churchill was Stalin op dit zowel ideëel als strategisch punt par aitt- si dire juist een fractie van eén seconde voor. Zoals in zo- 1 -s veel delen der wereld, moest Engeland ech ter ook hier de voor zijn schouders te zware last aan anderen over geven. Ameri ka betrek de wacht op deze vooruitgeschoven post der Wes terse democratie een vooruitge schoven post welke eerder een laatste bastion kon genoemd1 wor den. Het gaat er nu voor het ogen blik maar om, wanneer de Ame rikanen het tijdstip van een po litiek evenwicht der Grieken ge komen achten, want vanaf dat mo ment kuhnen zij geen motieven meer aanvoeren vcor hun aanwe zigheid op het schiereiland en voor hun „symbolische" steun in de vorm van dollarschenkingen. Dit evenwicht bestaat voor de Ameri kanen in een gezonde democratie op Westerse grondslag. Het Griek se volk voelt deze greep op zijn na tionale bestaan van twee machten, die twee ideologieën vertegen woordigen, zeer zwaar, en de poli tieke verdeeldheid heeft daardoor een felheid aangenomen, die in het nabije verleden slechts werd ge ëvenaard door die van de Spaanse burgeroorlog. Deze gespletenheid van het volk van Hellas was reeds lang latent aanwezig onder de oorlog en ook daarvoor. Thans voelen de beide kampen zich ech ter opgenomen in de wereldworste. ling of de triomf Van een idee, en spitsen de tegenstellingen zich toe, In feite leveren het liberaal- kapitalistische Westen en het dic tatoriaal anti-kapitalistische Oosten aan het Griekse front het voorpos tengevecht van een oorlog, die dreigt. 'Russen en Amerikanen staan op de achtergrond en laten hun verknochte vrienden de Grie ken en Joego-Slaven met hun in ternationale hulpbrigades voorlo pig het gevaarlijke patrouillewerk doen. Hierdoor kunnen. Molotcf en Marshall elkaar de hand blijven drukken en behoeven zij zich aan de diners te hunner ere de smaak van de geserveerde gerechten niet te laten bederven. „Ik denk, dat ik hierover wel iets kan zeggen", merkte Atherton op. „Ik kwam hier vanmorgen zo gauw naar toe, Blake, om je te vertellen dat ik gisteravond een brief kreeg van de waard van, de Moon and Star herberg, even buiten Shil hampton. Deze schreef, dat hij door een ongemak verhinderd was. naar mij toe te komen maar'dat hij nog, als ik hem wilde bezoeken, iets zou kunnen verteilen dat misschien be trekking had op de verdwijning van mijnheer Richard Malvery. En zo gauw als ik de nodige schikkingen heb getroffen in verband met die arme knaap hier, ga jij en ik er eens heen om te horen, wat hij van plan is te vertellen. Dokter, kunt u de veldwachter van het dorp hier heen sturen? We moeten het laten wegbrengen, de lijkschouwer waar schuwen en de lijkschouwing voor bereiden." Blake liet Atherton en Straham achter om bedoelde voorbereidselen te treffen en rende naar ziin toren om zich te verkleden. Het duizelde hem door de opwindende gebeurte nissen van de nacht en vroege och tend, maar één gedachte was helder genoeg; ze naderden een oplossing van de geheimzinnigheid, die Dick Malvery's verdwijning omhulde. En dat zei hij tegen Atherton, toen ze vertrokken naar de herberg „Moon and Star" en hij verbaaBde er zich over, dat de commissaris op dit punt niet zo optimistisch was als hij „Ik geloof niet dat deze brief de zaken wat verheldert. Blake," zei Atherton. „Hij bewijst alleen, dat Dick Malvery verbluft was door wat hij hoorde over die cheque en dat hij al op een idee was gekomen. Terwijl ik daarnet op je wachtte, heb ik er nog eens over nagedacht en het komt me voor, dat op die avond van de 27ste Februari de za ken zich ongeveer als volgt ontwik- keiden. Eerst had Dick Malvery, toen hij met Abïnett mee reed, het' voornemen om recht naar Stephen Pykes huis te gaan. Na zijn bezoek aan „Anchor's Weighed" veranderde hij van plan en liep over de inham naar Malvery Hold, kwam er heel geheimzinnig binnen, verborg de bankbiljetten en begaf zich op weg naar Shilhampton. Hij was van plan die avond naar Malvery Hold terug te keren. Maar toen hij in Shil hampton was, of er in de buurt kwam, veranderde hij weer van plan en hij schreef de brief die we zo* juist zagen, naar zijn zuster en hij liet hem brengen door de jongen die door de hand van de oude Elphick om het leven kwam. Zeg, is het tot je door gedrongen, waar om Dick Malvery zijn plan om te rug te komen wijzigde?" „Neeeniet bijzonder," ant woordde Blake. „Wat is jouw theo rie?" „Deze," antwoordde Atherton. „Dick Malvery had waarschijnlijk zitten piekeren over die kwestie van de cheque van af de tijd dat Step hen Pyke er hem in Londen over gesproken had. Nu, herinner je je wat de Pykes ons vertelden over de uitdrukking die Dick Malverv ge bruikte toen hij dat van die cheque hoorde?" „Dat hij er geen idee van had, dat ze vervalst was," zei Blake „Precies zo!" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3