Nieuuu Sjah rir aanvaardt interim-regering voor Indonesië .Ook een stakingsgolf over Nederland PARIJSE STATIONS VERLATEN Voor Alkmaar en omgeving Nederlandse Nota in haar geheel niet acceptabel Geen verzoek om arbitrage Geweld en gebaren Republik. gebouwen te Batavia ONDER NEDERLANDSE BEWAKING GhestemKeiler Verscheping goeden i naar Indo«eie Besluit der Australische havenarbeiders Thans 8 jaar geëist tegen Voute DOODVONNIS VOLTROKKEN „NIET WANHOPEN" GRATIE VERLEEND Sociale onrust Spoorwegstakingduurt voort VERGEEFS BEROEP VAN RAMADIER Churchill wordt geopereerd Conflict in hei bouwbedrijf dreigt De bakkers-staking te Amsterdam De tuinbouw moet meer vrijheid hebben HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M> Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. edstie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 7 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11245 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CjAHRIR heeft op een te Djogja gehouden perscon ferentie verklaard, dat, volgens het algemeen ge voelen, de Nederlandse Nota in haar geheel on aanvaardbaar is, ofschoon vele afzonderlijke punten wel acceptabel geacht worden. Wij accepteren, aldus Sjahrir, het idee van een interim-regering als mogelijk om het totstand komen van een federale regering te vergemakkelijken. De Nederlandse voor stellen zijn daaromtrent niet definitief, onze tegen voorstellen, aldus ging Sjahrir verder, zijn meer gedetailleerd Sjahrir ontkende de geruchten, als zou de Republiek een verzoek om arbitrage hebben gedaan. Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken partijen te doen regelen. Wij wensen een soort natio nale regering voor geheel Indo nesië, waardoor de overgangs periode tot 1949 gemakkelijker te overbruggen zal zijn. De be langrijke vragen zullen echter zijn: Welke is de positie van deze regering en welke is de positie van de Gouverneur-Ge neraal? Tot nu toe had de Gou verneur-Generaal alle uitvoe rende macht in handen. Wü wensen een regering die werke lijk regering is en alle uitvoe rende macht bezit, welke een normale regering heeft. De niacht van de Gouverneur-Ge neraal dient daarbij uitdrukke lijk te worden vastgelegd. WÜ verwachten niet, dat hij betrok ken zal zijn bij de normale uit voerende macht, maar er zou- De TEGENSTELLINGEN, welke ten aanzien van de Indische kwestie in ons land nog bestaan nog, want ze minderen al, onder ae druk der omstandigheden! manifesteren zich in een paar zin nen van twee kranten. Het „Vrije Volk" vraagt, nu er twijfel rijst over de bereidheid van de repu bliek, om de verlangens van de jongste Nederlandse nota in te wil ligen, om een gebaar van Neder land. Bijv. dat we de verscheping van troepen naar Indonesië óp- schorten, als een bewijs, dat het ons ernst is, om deze zaak werkelijk in de anti-koloniale geest, volgens het recept van Linggadjati,' te rege len. Maar twijfel aan ,de bedoelin gen van onze Regering schijnt ons weinig nobel. Het klinkt misschien een beetje hard, maar het is toch eigenlijk njet anders, dan dat we ten aanzien van de republiek moe ten zeggen: met onwililge honden is het slecht hazen vangen. En wij leggen dan nog gaarne de nadruk op de onwilligheid en niet op de honden. Maar de ministers hebben het als het ware uit de treure her haald: de republiek is onredelijk en onwillig, en daaraan moet nu ein delijk een einde komen. Daartegen over passen geen gebaren meer, doch vast houden aan de duidelij ke taal van de jongste nota. Een ander uiterste is dat van „Trouw". Trouw wil vechten. Jan Schouten heeft het in Indië gezegd en de Bruins Slot, die daar ook zit, seint het gisteren aan het Anti Rev. blad: de vreedzame middelen zijn uitgeput, men moet thans militair aanpakken. Dat klinkt heel dapper en krachtig, maar het is principieel niet juist; Want de heer Bruins Slot, redeneert, alsof de nota al af gewezen is, en dat is niet het geval. Of daarna, indien de nota wel af gewezen wordt, tot nader militair ingrijpen moet worden overgegaan en in welke mate, dat zal van de dan bestaande omstandigheden af hangen. Het lijkt echter niet prac- tisch noch tactisch, om nu al zo agressief te doen. Dat kan een groep die geen directe verantwoordelijk heid heeft zich misschien veroor loven, maar de regering, die deze verantwoordelijkheid wel draagt, dient daar anders over te denken en doet dat ook. De regering heeft in de nota dui delijke taal doen spreken. Zij moet nu voet bij stuk houden en zich ook niet op de weg der nieuwe lang dradige onderhandelingen laten dringen, ook al duiden de laatste berichten uit Indië er op. dat de Republiek alweer aan het praten wil slaan. Er is nu genoeg gepraat. De Re publiek moet van haar kant beslis sende stappen doen. De tijd van ge baren echter is voorbij, maar de tijd van geweld is nog niet .aangebro ken. En wij hopen, dat hij niet aan breken zal. Ook al, omdat het te bezien staat, of wij daar mee win nen. den situaties kunnen ontstaan, waarbjj hij zou kunnen optre den". Sjahrir meende, dat de mogelijk heden voor de constructie van een dergelijke regering velerlei zijn, waarbij hij o.m. wees op de moge lijkheid van een executieve raad („executive council"). Omtrent de republikeinse tegenvoorstellen ver klaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin evenals in de Nederlandse nota, de voornaamste punten van politieke, economische en militaire aard zijn. Sjahrir deel de vervolgens mede, dat de republi keinse nota Vrijdag gereed zou ko men en dat het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopige republikeinse volksvertegenwoordiging) hierover geraadpleegd zou worden. Tevens zal men tot publicatie overgaan. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeenkomst van Linggadjati. De financiële en eco nomische problemen zullen, zo ging Sjahrir verder, gemakkelijk te re gelen zijn, wanneer een nationale regering is ingesteld. Met medeweten van de Republi keinse burgemeester te Batavia zijn daar Donderdag verschillen de Republikeinse gebouwen onder Nederlandse militaire bewaking gesteld. Het betref^ o.m. drie sta tions, drie telefooncentrales, het stafhuis en de electrische centra le. De bewaking is ingesteld op grond van rapporten over in de toekomst te verwachten activiteit van de Pasoendan te Batavia. Over de bewaking van Republi keinse gebouwen door Nederlandse militairen deelde de Republikeinse burgemeester Soewirjo aan Aneta mede, dat deze bewaking geen per manent karakter draagt en ten doel heeft te voorkomen dat de Pasoen dan, die volgens rapporten een „staatsgreep" zou beramen, tot een dergelijke actie overgaat. Soewirjo zeide voorts, dat van Republikeinse zijde tegen deze be waking geen bezwaar bestond, doch hij betreurde het, dat hierover geen overleg was gepleegd. Dit overleg zou, gezien de vriendschappelijke sfeer van de besprekingen te Bata via in de eerste tijd, 'meer in over-*, eenstemming met de huidige sa menwerking zijn geweest. De houding der militairen bij de overname van de bewaking noem de de heer Soewirjo correct. De burgemeester had tot mr. J. E. IJse- baert, hoofd tijdelijk bestuur Ba tavia, het verzoek gericht de be waking te doen plaats vinden door de civiele politie, doch dit was on mogelijk aangezien dit corps niet omvangrijk genoeg is om deze taak op zich te nemen. De zesde partij om het wereld kampioenschap dammen tussen Ghestem en Keiler eindigde te Utrecht'in een remise na 67 zetten. De Australische havenarbeiders hebben, hoewel de boycot van de Nederlandse schepen nog niet is opgeheven, besloten mede te wer ken aan de verscheping van be paalde goederen naar Indonesië. De Australische premier Chifley heeft Vrijdag met de vakvereni gingsbesturen onderhandelt over de boycot van Nederlandse sche pen, zo meldt de Sydney Herald. Volgens hef blad wordt een be slissing over deze kwestie tegen het einde van de week verwacht. Chif ley en andere ministers hebben besprekingen gevoerd met de heren Roach en Healy, die onlangs van 't vakverenigingscongres te Malang zijn teruggekeerd. Kringen, die in nauw contact staan met de federale regering, zijn van mening, dat de ministers thans hoopvol gestemd zijn over een spoe dige beslissing van de havenarbei ders tot opheffing yan de boycot. De zaak van de Amsterdamse oud-burgemefester Voute, een van de meest willige werktuigen in handen der Duitse politie, bracht gisteren voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof zoveel be zwarende feiten aan het licht, dat de procureur-fiscaal meende niet bij zjjn op 25 April jl. gestelde eis van 5 jaar te mogen blijven en requireerde thans, een gevange nisstraf van' acht jaar. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek yan Tj. van der Weiden, tot de doodstraf veroor deeld door het Dijz. Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Vrij dagmorgen voltrokken. Tj. van der Weiden, die gedurende de bezetting burgemeester van Vel- sen was, werd tot de doodstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan mishandeling, hulpverlening aan de vijand, het blootstellen aan op sporing en vervolging van Nederlan ders en vrijheidsberoving. Zeventien Nederlanders moeten ten gevolge hiervan de dood hebben gevonden. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening S. L. Mansholt, sprak een rede uit in het kader van de tentoonstelling „Coe- vorden bouwt op". Over het alge meen bestaat er een zekere onge rustheid over wat de toekomst brengen zal. Niet alleen bij de boe ren in Nederland, doch over de ge hele wereld. Spreker wijst in dit verband op het internationaal con- grps van agriculturele producenten, dat onlangs in Scheveningen werd gehouden. Men is bang voor een ca tastrophe, die bij ons bekend is als „crisistijd". Daarom ontstaan inter nationale Organisaties om te zorgen, dat er geen ontwrichting zal komen in het boeren- en arbeidersgezin, j Het tekort aan machines en veevoer zal spoedig worden opgelost en dan zal er mogelijk een periode volgen waarin getracht moet worden voor de producten markten te vinden. Er worden hiervoor reeds maatregelen genomen. Spreker gelooft echter, dat er zeer weinig vertrouwen be staat in de mogelijkheden van deze internationale maatregelen. On langs is de internationale tarwe- overeenkomst mislukt. Men moet echter niet wanhopen. Deze vraag stukken moeten niet nationaal maar op een internationaal vlak een op lossing vinden. De Minister lichtte zijn beïende plannen toe en besloot: Meer maat regelen betekent meer belasting van het bedrijfsleven. Maar offers moe ten wij brengen anders komen wij nooit tot een toestand van economi sche bloei. Er is ontstemming over te lage prijzen. Echter alleen door sober heid en door het verrichten van productief werk kunnen wij deze tijd doorkomen. Bij K.B. is gratie verleend aan A. J. du Burck, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Installatie nieuwe v burgemeester van Den Haag De nieuwe burge meester van Den Haag, mr. W. A. J i'isser, is Vrijdag in en buitengewor- •aadszitting in zijn unctie geïnstalleerd Je waarnemend bur gemeester van Den Haag, ir. L. J. M. Feber, omhangt de lieuwe burgervader le ambtsketen. Thuring p De arbeiders van alle Parijse stations zijn thans in staking gegaan. Alle passagiersvervoer naar en van Parijs, zowel in het locale verkeer als in het ver keer op de lange afstand, ligt thans volkomen stil. Alleen voedsel- en melktreinen onder houden nog de dienst. Gisteren avond heeft Ramadier, de Fran se premier via de radio een be roep gedaan op dc spoorwegars beiders om het werk' te hervat- ten en als patriotten op hun post te blijven. Het bestuur van de vakvereniging van spoorwegar beiders heeft echter het beroep Wanneer de kersen rijp gaan worden. Niet alleen dc mensen doch ook de vogels zijn verzot op kersen en het kost heel wat moeite, om de ge vleugelde rovertjes uit de boomgaarden te weren. Dit geschiedt op ve lerlei wijze, waarbij Vooral veel lawaai makende voorwerpen een rol spelen. De gevederde kersendieven worden veelal op boven afgebeelde wijze tot de aftocht gedwongen. van Mourik P. van Ramadier van de hand ge wezen. In zijn radio-rede had Ramadier er op gewezen, dat 1 Juli a.s. een nieuwe loonschaal van kracht zou worden en dat de verhogingen der lonen groter zouden zijn dan die van zes maanden geleden. De vakvereniging verklaarde dat de premier geweigerd had de eisen te bespreken, tenzij de vakvereni ging een beroep zou doen op de ar beiders om- weer aan het werk te gaan. De premier was er van in "kennis gesteld, dat zulk een beroep een effectief zou zijn, tenzij er be loften werden gegeven, dat de eisen det vakvereniging ingewilligd zou den worden. Het Franse kabinet kwam onmid dellijk na het bekend worden van de verwerping van het beroep van Ra madier in een noodver^adering bij een. Vertegenwoordigers van de ge nerale staven van leger, marine en luchtmacht woonden de .-kabinets zitting bij. De Franse regering besloot tijdens de noodzitting niet 1. ar toevlucht tot vordering der spoorwegarbeiders te nemen. Men besloot tot het ge bruik van alternatieve middelen om essentiele goederen te vervoeren. Hoewel geen bijzonderheden hier omtrent bekend zijn, meent men te weten, dat zowel militaire vracht auto's als schepen en vliegtuigen ge bruikt zullen worden. Voorts zouden de spoorwegarbeiders zelf het ver voer van melk en aan bederf onder - .hevig voedsel op zich hebben ge nomen. Winston Churchill zal binnenkort een operatie moeten ondergaan. De operatie is niet van belangrijke aard, Churchill zal ongèveer een maand niet in staat zijn aan het r.Öpenbare leven deel te nemen. Hoewel ons land zich gelukkig altijd in deze na-oorlogse tijd heeft onderscheiden van andere landen, met name vooral van Frankrijk, komen toch de Igatste weken meer berichten in over stakingen, waarbjj dan echter meestal de communistische E.V.C. de hoofdrol speelt. Deze sta kingen zün in vele gevallen niet gericht tegen de werkgevers maar tegen de door de regering gevolgde loon- en prijspolitiek. De bona-fide arbei ders-organisaties weigeren met dit communistische spel mede te doen, hoewel ook zij streven naar inwilliging van de gerechtvaardigde verlan gens van hun leden. u Van de zijde der stakmgs-leiding deelde men gisteren mede, dat on geveer zeventig procent vqn de broodproductie in Amsterdam stil lag. Van de ongeveer 800 bakke rijen, die de hoofdstad telt en die tesamen per week 27.000 baaltjes meel verwerken, wat neerkomt op 2.295.000 broden, zijn 13 grote be- Bakkersstaking in de hoofdstad. De bakkersgezellen in Amsterdam zijn Vrijdagmorgen in staking gegaan. De bakkerskarren reden niet uit en de kopers waren genoodzaakt om in de rij te gaan staan om hun brood machtig te worden. Anefo P. drijven niet aan het werk. Voor de meeste dezer grote bedrijven werd reeds direct na het besluit van de E.V.C. om in staking te gaan, ge post, wat verscheidene werkwilli gen weerhield hun werkzaamheden te beginnen. De patroons van „Al ler Belang", die aan de eisen der E.V.C. zijn tegemoet gekomen, wer ken voor het grootste deel normaal, maar zuilen waarschijnlijk met de politie in aanraking komen .weger.s Overtreding van de loonstop der re gering. Het N.V.V. en de Christelijke or ganisaties in het bakkersbedrijf heb ben de staking afgekeurd. De sa menwerkende werkgeversorganisa ties en de Bedrijfsunie van het bak kersbedrijf hebben Woensdag een onderhoud gehad met de minister van Sociale Zaken. Het resultaat hiervan is, dat redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat zeer bin nenkort de mogelijkheid tot het ge ven van een vacantie-toeslag in het bakkersbedrijf zal worden geopend. Wat de eventuele prestatie-premie betreft, zal men zich op advies van. de minister in verbinding stellen met het college van Rijksbemidde-" laars, teneinde spoedig tot een on derzoek te geroken. Sitdown-staking bij Wilton- Feyenoord. Het gehele personeel van de werf Wilton-Feyenoord, ongeveer 6000 man, te Schiedam, is een sitdown- staking begonnen. De Directie had enkele dagen geleden aangekondigd, dat gisteren het toegezegde winst aandeel uitbetaald zou worden, doch gisterenavond werd aangeplakt dat van uitbetaling niets kon komen omdat het College van Rijksbemid delaars nog geen toestemming tot uitbetaling had verleend. Hierop is eerst de nachtploeg bij het werk gaan stil zitten en aes morgens volg de de dagploeg dit voorbeeld. De werfdirëctie heeft zich naar Den Haag begeven om een spoedbespre- king met het College van Rijksbë- mfHdelaars. Zowel de personeels- kern als de directie zullen de sta kers aanraden het werk te hervat ten. Staking bij de A.T.O. Het personeel van de A.T.O te Rotterdam, ongeveer 250 man sterk, heeft het ontslag van drie mensen, die weigerden een half uur over te werken, aangegrepen om een actie tot loonsverhoging en premie-vrij pensioen op touw te zetten. De Bonden Staan niet achter deze actie, maar deze, wordt geleid door een comité van georganiseerden en on georganiseerden. De directie van de A.T.O. weigert met dit comité te on derhandelen. Het vervoer onder vindt reeds veel stagnatie door deze staking. Inmiddels heeft deze staking zich ook uitgebreid tot de A.T.O. in de Hoofdstad. De directie verzekerde echter dat van het ongeveer 700 man tellende personeel slechts 40 perso nen niet op het bedrijf waren ver schenen. Bjj de Ned. Kabelfabriek te Delft. Ook bij de Nederlandse Kabelfa briek te Delft is een wilde staking uitgebroken. De Vakbonden staan ook hier niet achter deze stakflig, die het gevolg is van een reeds ge ruime tijd bestaande ontevreden heid onder het personeel over het loonpeil. Het personeel had zich reeds meerdere malen tot de directie gewend om een prestatie-toeslag uit gekeerd te krijgen. Ook hier beriep de directie zich op het College van Kijksbemiddelaars, dat tegen toe kenning van een dergelijke toeslag is gekant. Donderdag hebben de ar beiders besloten het werk neer te leggen Men heeft besloten tot het uiterste te staken. Inmiddels heeft de Personeelsraad voorgesteld aan de directie om een 10 procent accoord toeslag met te rugwerkende kracht tot 28 April en dit uit te betalen op 20 Juni a.s. Dreigend conflict in het bouwbedrijf. De Bedrijfs-unie in het Bouwbe drijf, waarin zijn vertegenwoordigd de drie grootste arbeidersorganisa ties, is reeds sedert 21 Juni 1946 be zig te komen tot afsluiting van een C.A.O. Hoewel op dit punt overeen stemming met de werkgeversorga nisaties werd bereikt, meende het College van Rijksbemiddelaars, ge steund door" een advies van de Stichting van de Arbeid, zijn goed keuring" aan de overeengekomen uurloon-verhoging niet te kunnen geven. Erkennende echter, dat de jaar inkomens der bouwvakarbeiders, .Pfnede tengevolge van de vele ver zuimen, die in het bouwbedrijf nu eenmaal onvermijdelijk zijn, aan merkelijk bij die van vergelijkbare arbeiders in andere bedrijven zijn achtergebleven, gaven zowel het college als de stichting in oVerwe- ging, een fonds te vormen, uit wel ke het loonverlies wegens verzuim volledig aan de arbeiders .zou wor den vergoed. Tevens werd daarbij gewezen op de mogelijkheid een bedrijfspensioenfonds in het leven te roepen. De kosten van een en ander zou den ten laste van het bedrijf kunnen worden gebracht. Door de in de Bedrijfsunie verte genwoordigende arbeidersorganisa ties, werd bedoelde suggestie aan vaard. Tot dusverevenwel bleven de werkgeversorganisaties in gebreke een definitieve beslissing te nemen. De Bedrijfsunie heeft zich dezer dagen tot de werkgeversorgani saties gewend met de medede ling, dat zij uiterlijk 30 Juni a.s. wenst te vernemen, of ook de laatstgenoemde organisaties be reid zijn, met ingang van 1 Juli a.s. aan de suggestie van het college van rijksbemiddclaars en de Stichting van de Arbeid gevolg te geven. Mocht, zo wordt m het desbetref fende stuk verder gesteld, op ge noemde datum geen' bevredigend antwoord zijn ontvangen, dan zal de Bedrijfsunie de door haar noodzake lijk geachte maatregelen nemen tot doel hebbende inwilliging van de alleszins redelijke verlangens der bouwarbeiders welke als zodanig ook door het college en de stichting zijn erkend te bereiken. Dat deze maatregelen de weder opbouw ernstig kunnen remmen, wordt door de Bedrijfsunie ernstig betreurd, doch de verantwoordelijk heid daarvoor komt alsdan, naar ha re overtuiging, geheel voor rekening der werkgeversorganisaties. «-OCIALE ONRUST heerst in tal van West-Europese landen. Van bepaalde zijde behoeven wij die anders aan te duiden? wordt staking uitgelokt en aangemoedigd en op de staking volgt de terreur en het politieke molest. In Amster dam staker# de bakkers. Een deel van de burgerij zit zonder brood. En wie zonder -brood zit, kan, in een stad als Amsterdam, een ge makkelijke prooi worden van on rust en opstand. Dat keert zich na tuurlijk aanstonds tegen het gezag, tegen de overheid, tegen de rege ring. En zo ontaardt een sociale zeg liever: een anti-sociale actie tot een politieke relwaar het waarschijnlijk om te doen is. Dat alles vindt uiteindelijk zijn i oorzaak in de houding, welke de regering nog steeds aanneemt tegen de E.V.C. De regering erkent deze beweging niet als een bonafide vak beweging. Wat zij, blijkens de prac- tijk, ook niet is. Minister-president dr. Beel heeft in zijn rede voor de parlementaire journalisten, die hem een maaltijd aanboden, tussen de regels door duidelijk van zijn af keer voor 'de E.V.C. laten blijken. Hij wees er meer in het bijzon der sprak hij over Indië en zijn Indische reis -terecht op, dat een spoedig herstel van gezonde ver houdingen in Indonesië mede zijn gunstige weerslag %al hebben op ons land. En het is goed, dat minis ter Beel dat van zijn kant ook nog eens even heeft gezegd. (Ook het „Vrije Volk" b.v. is dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat het, behalve om de erkenning van Indo nesisch nationalisme en om de kapi talistische belangen van de onder nemers, in Indië toch ook nog gaat om de belangen van de Nederlandse arbeiders!) De minister-president was verder dankbaar, dat sedert de bevrijding in ons land reeds veel tot stand gekomen is. dank zij de inspanning van talloos velen. Nochtans, zo zeide hij, bljjft een regelmatige voorG gaande stijging der productie eerste eis. En dan wees dr. Beel op „het enorme belang, dat gelegen is in de arbeidsrust in het bedrijfsleven". De minister uitte zijn grote waar dering voor het werk van de Stich ting voor de Arbeid en met name voor het werk van de drie grote vakcentrales, welke daar zitting in hebben. Kijk, bij die drie is de E.V.C. niet begrepen en zij kan dus niet het compliment incasseren, dat dr. Beel uitdeelde. Op haar is niet van toepassing, dat zij „bij de be hartiging van het belang der leden, het landsbelang niet uit het oog heeft verloren". Dit verdient temeer waardering, aldus dr. Beel, omdat in de laatste weken symptomen zijn waar te nemen, dat van bepaalde zijde kennelijk verstoring van de arbeidsrust wordt beoogd. Juist door hun reële houding mogen de be sturen der vakcentrales (de drie bonafide dus) ,er aanspraak op ma ken, dat met de door haar geuite rechtvaardige verlangens, zo enigs zins mogelijk, rekening wordt ge houden, zo besloot dr. Beel dit deel van zijn betoog. Ook om de sociale 1 onrust doel matig te bestrijden, zouden wij daar aan gaarne willen toevoegen, dat rechtvaardige verlangens, zo lang zij werkelijk rechtvaardig zijn, in gewilligd moeten worden, en niet „zo enigszins mogelijk". Wanneer het immers werkelijk niet mogelijk is, zijn het tenslotte geen „recht vaardige" verlangens meer. En bo vendien moeten bepaalde verlan gens. vooral als en zolang ze recht- vacdig zijn, niet ingewilligd wor den als een soort premie op de goedé gezindheid van de vakcentrales, maar zolang en omdat zij werkelijk „rechtvaardig" zijn. Geen woorden alleen, maar werkelijke daden van rechtvaardigheid voorkomen sociale onrust! Te Leeuwarden, in de algemene vergadering van de afdeling tuin bouw van de Friese Maatschappij van Landbouw, heeft de heer G. W. Beunder te 's Gravenhage, verbon den aan de directie van De Tuin bouw, een rede gehouden over de ontwikkeling van de tuinbouw in de komende jaren. Hij noemde het hoge arbeidsloon een van de rem mende factoren, hoewel sociaal ge zien deze hoge lonen wel gerecht vaardigd zijn. Er moet ëchter een betere arbeidsverdeling komen, ter wijl op het terrein van de mechani satie een belangrijke achterstand moet worden ingehaald. Het trans portwezen moet bovendien radicaal worden verbeterd. Wat de afzet be treft, merkte spr. op, dat gezocht moet worden naar grotere versprei ding. Bovendien zal er meer gecon serveerd en verduurzaamd moeten worden. De spreker bleek van oordeel te zijn, dat de producenten zich actiever met de afzet zullen moeten bezig houden, daar de verkoop der producten ondoel matig georganiseerd is. De tuin bouw heeft, aldus besloot de heer Beunder, een grotere mate van vrtfheid nodig, die gepaard moet gaan met strenge vesti gingseisen. ét

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1