DE TUS FILMS VAN DE WEEK WAAR DE CELMUUR WIJKT HET HEK VAN DE DAM //Je voor de wijde horizon VI PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 14 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSÏREKEN UIT OUDE TIJDEN Gem. SpörtparkAlkmaar Zondag a.s. 2,30 uur: ALKM. BOYS-I. V. V. Ernstig ongeval te Egmond aan Zee Maximumprijzen voor kersen Marktberichten i'i fi'tVf Historis Grootse JUBILEUM CORN. JONKER De heer Com. Jonker, wiens zil veren jubileum als toonkunstenaar de volgende maand gevierd zal wor den, is een van de musici, die zich voor het muziekleven in en om Alkmaar gedurende de laatste 2o jaren zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Na met succes examens voor pia no en koorzang te hebben atgeiegd hij was o.a. leerling van de mu- ziek-paedagoog Kersbergen en van de dirigent Fred. Roeske, begon hij in Alkmaar met zijn koorkiassen, waarmee hij verschillende moderne operetten, o.a. van Jac. Jansen, Joh. Kuiper, Fli Prins en'Wijnand Bolke (tekst Rein Valkhoff) uitvoerde. Van Joh. Kuiper, wiens leerling hij ook geweest is, voerde hij met veel succes de operétte De Morenkomng op. Van lieverlede werd hij aange zocht om als dirigent van verschil lende koren op te treden. Enige tijd dirigeerde hij in Utsem, later het Bergen's Mannenkoor en het Ge mengd koor te Koedijk. Circa 20 jaar is hij ook dirigent van het Schoorl's Gemengd Koor; thans di rigeert hij ook een dameskoor en een gemengd koor in Bergen, de Oratoriumver. in Alkmaar, waar ook nog enkele andere koren onder zijn leiding werken. Na Joh. Brands was de heer Jon ker ook de leider van de bekende Volkszangavonden, die er zeker toe hebben bijgedragen het vaderlandse lied meer bekend te snaken. Sinds vorig jaar is de heer Jonfeer leraar in de muziek aan de«_ Rijkskweek school. Van de heer Jonker kan zeker gezegd Worden, dat hij het publiek de laatste decennia meer muziek- minnend gemaakt heeft; wij wijzen o.a. op de concerten van de Matthe- us-Passion, die de laatste jaren door 'n 3000 bezoekers werden bijge woond. ajn streven is thans meer de werken van de moderne, levende componisten te gaan uitvoeren. Het hoogtepunt van zijn jubileum is voor hemzelf het grote concert, dat 16 Juli in de Grote Kerk zal worden gegeven, met medewerking van al zijn zangeressen en zangers en de Arnhemse Orkestvereniging, alsmede van de solisten Berthe Lo- woy, sopraan, Jouck Cuperus, alt en Simon Halie, piano. Door de ^50 zangers van zijn bui tenkoren zal worden uitgevoerd: Mirjams Siegesgesang van Schu bert; de circa 120 zangeressen van zijn dameskoren zullen uitvoeren „Vor der Klosterpforte"van Grieg. De Oratoriumvereniging zingt de Chorphantasie van Beethoven, waarna de A.O.V. de „Unvollendete" van Schubert ten gehore zal bren gen. Des middags zal in 't Gulden Vlies een huldiging van de jubila ris plaats vinden door het Stedelijk Erecomité en een Erecomité van musici; er is dan ook receptie, waar voor men schriftelijk kaarten kan aanvragen bij de secretaris van het Algemeen huldigingscomité, de heer Kloos, Van Houtenkade 42. Des avonds, na het concert is ér voor de ca. 530 zangers en zange ressen, leden van de koren, die de heer Jonker dirigeert een feestelijke bijeenkomst in de Muziektuin, waaraan een gezellig samenzijn is verbonden. DE KAASMARKT Aanvoer en prijzen stijgen Bewoog de aanvoer tot dusver zich om de 30.000 kg., gisteren was de aanvoer belangrijk hoger, ruim 46000 kg., waarmee nog niet het kwantum, dat de aanvoerders toege zegd hebben, nl. 50.000 kg. bereikt is. Te verwachten is evenwel, dat als straks de graskaas op de markt komt, de 50.000 kg. wel bereikt zul len worden. De klok van half elf was nog niot koud, of de handel begon al; de beste partijen waren direct ver kocht en noteerden voor fabrieks- Edammer f75.50 per 50 kg. Er was ook een stapel Goudse volvette, die f79 per 50 kg. opbracht. Wij verna men, dat deze volvette kaas ook van een fabriek uit de buurt afkomstig is en dat gebrek aan arbeidskrach ten de oorzaak is, dat fabrieken tot het maken van dit model zijn over gegaan. De vijf stapels bóeren- Edammer gingen niet zo vlot van de hand; de hoogste notering was hier tenslotte nog f74.50 per 50 kg. Wat de aanvoer betreft is de ko mende weken nog een stijging te verwachten; de prijzen zijn echter al boven het maximum gestegen en zullen de komende weken ongetwij feld omlaag moeten. BRUTALE KERKDIEFSTAL IN HEILOO Gisterenmiddag om pl.m. 2 uur bemerkte de koster van de St. Wil- librorduskerk te Heiloo dat 2 ta pijtjes achter het Hoofdaltaar ver dwenen waren. Direct werd de po litie gewaarschuwd. Vast is komen te staan dat een man en een vrouw om ongeveer kwart voor twee ge signaleerd zijn door de heer V. ko mende van de Mannevoortsdijk. De man droeg een opgerold kleed of tapijt-onder zijn arm. Men ver moedt dat het „stel" met de trein van 5 voor twee in de richting Alk maar is vertrokken. De politie zet het onderzoen voort. Wij herinneren er aan dat enkele weken geleden ook in de Joseph kerk te Alkmaar uit het priesterkoor een tapijt is ge stolen. Geen beunhazerij of huiswerk 14 Juni Het reglement op het St. Jozefs- of timmerliedencollege van de 29e van bloeimaand 1751 werd de 14e Juni 1769 gewijzigd. Invoer van schrijn of witwerkers- goed of tot de los of kleinhout- bewerking behoren mocht niet geschieden om handel te drijven. De knechten mochten buiten de baas om geen klussie doen, terwijl het aan de bazen verboden werd huiswerk mee tegevep. Huiswerk is altijd uit de boze ge weest, wat ons niet verwondert als men de woningtoestanden van ■•rooger kent. BEGIN VAN BRAND Gistermorgen werd de brandweer gealarmeerd voor 'n als „uitslaan de" aangetondigdc brand op de Cude gracm>Ter plaatse aangeko men bleek, dat in de smederij van Schoen een vat lak met benzine vermengd in brand was geraakt. Met 'n schuimblusapparaat werd het vuur door de brandweer geblust. De schade was gering en het materiaal kon weer onverrichterzake inruk ken. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten zijn Maandag i6 Juni aan de beurt zij, wier geslachtsnaam begint met de letters A, C en E. I APOTHEKEN ALKMAAR. In de week van 15 tot 22 Juni zal de Zondags- en nachtdienst worden waargenomen door de Apotheek van MeVr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. TOONEEL IN 'T GULDEN VLIES ALKMAAR. Voor de zesde maal werd gisteravond in 't Gulden Vlies door het A'damsR'dams To neelgezelschap het bekende verzet stuk „Er komt 'n vriend vanavond" opgevoerd. Dc zaal .was zo goed als uitverkocht en hét publiek volgde het toneelgebcuren met aandacht, om na afloop de spelers van de S.T.A.R.T. met veel applaus te be lonen. VERKEERSONGEVALLEN Gisterenavond plm. 9,30 u. heeft, een aanrijding plaats gehad tussen 2 auto's op de hoek van de Kenne- mersiraatweg en de K. singel (bij .Truitje). Een 4 wielige tankauto wilde vanaf de K. straatweg links af het Varnebroek Inrijden en gaf van te voren duidelijk richting aan. Op het moment dat hij door de bocht naar ljjiks reed, werd hij aangereden door een personenauto die van de Heilooërbrug kwam on geen voorrang verleende. Beide whgens werden beschadigd. Pers. ongelukken kwamen niet voor. Tegen do bestuurder van de luxe wagen werd procesverbaal opge maakt. Gisterenmiddag om plm. 2,30 u. reec'. een truck met oplegger over de Kennemerstraatweg in de rich ting van de stad. Bij het tankstation van de Shell bij de Vierstaten reed hij naar links om daar te tanken. Cp het moment dat hij de rijweg kruiste, naderde uit de richting Alkmaar een motorrijder, de 47- jarige bonnenhandelaar J. Trom petter uit Nrd. Scharwoude die *e- gen c'e auto opvloog en daarna over dë weg werd geslingerd". De motorrijder werd aan -het hoofd zwaar gewond. Door de G.G.D. werd hij van het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is zeer ernstig. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt in verband met het bovenvermelde ver keersongeval eventuele getui gen, speciaal de wielrijder in blauwe overall zich met spoed aan zijn bureau afd. verkeer te willen vervoegen. NIWIN-COLLECTE LANGENDIJK De onlangs ge houden collecte ten bate van de NIWIN heeft in de gemeente Lan- gendijk opgebracht totaal f 927.64, verdeeld als volgt: Broek op Langendijk f 374.—; Zd.- Scharwoude f 96.20; Noord-Schar- woude f 269.21V2 en Oudka'rspel f 188.22 ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR LANGEDIJK Men verzoekt ons mede te delen, dat de®plechtige H. Mis ter gelegen heid van het zilveren priesterfeest van Pastoor Langedijk in de Wie- rmgermeer a.s. Zondag om half 10 begint. Het plechtig danklof om 4 uur. EGMOND AAN ZEE. Bü Eg- mond -aan Zee zijn opruimings werkzaamheden in volle gang. Regelmatig kan men er dc ont ploffingen van het opblazen der bunkers tot ver in de omtrek .ho ren. Maar een dezfer dagen 'ge beurde het onverwachte Werklieden plaatsten de lading dynamiet. Echter-veel te veel, maar dat doen ze om vlugger klaar te zijn. Het dynamiet wordt tot ont- ploffing gebracht en de scherven vliegen door de Zuiderstraat. Bad gasten worden op een afstand ge dreven. Honderde meters verder vallen de steenbrokken neer. De volgende dag! Een gewéldig honk beton vliegt door de muur van een huis op het voormalige Pompplein, Meubilair wordt ver nietigd. Persoonlijke ongelukken komen hier niet voor. Donderdagmiddag werd echter de familie Elshoven getroffen. Een kind van het gezin werd door val- •„lend steen getroffen en werd naar het ziekenhuis vervoerd waar het is overleden. En dat tengevolge van een tech nische fout. De werklieden verklaarden heel laconiek dat zij het niet konden helpen. „De wind was nu eenmaal niet gunstig!" De burgemeester heeft erin toe gestemd om tot 11 Juni uiterlijk het werk doorgang te doen vinden, re kening houdende met een contract met de wederopbouw. Daarna gaat het verbod in tot het verder doen ontploffen van de bunker. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Geboren; Gerrit Willem zv K. Krab en H. Wensink; Jacob zv J. Zwart e® J. Visser: Trijntje Johan na dv J. visser en E. Broek;.Johan nes zv P. de Vrij en T. de Graaff; Ronny Antonia dv M. Gul en A_ Groen; Divera Maria dv A. Schuif en M. Verdujn; Catharina Maïia dv ,A. de Waard en C. Abbo; Johannes Gerardus Hubertus zv J. J. Witte brood .en Q. J. Zentveld. Ondertrouwd: D. Dekkergen E. A. Ekkelboom, A. Stam en M. A.. de Groot, D. van Dam en T. Visser, W. Eisenberger en J. Wijker. E. Grave- maker en A. N_ Wijker: J. Krab en G. Zwart; J. Baltus en E. A. J. Dek ker. Getrouwd: W. Glas en M. J. Gul, R Krab en J. M. Zwart; K. Zwart en M. Visser; J. de Rooi.i en A. Zwart: D. van Dam en T. Visser; D. Dekker'en E. A. Ekkelboom. Overleden: G. Dekker, oud 33 jr. H.S.V. HEILOO. Voor onze supporters het volgende bericht: Hedenavond speelt HSV I tege'n Limmen I om 18.45 op het terrein van „de Foresters". Zondag gaan de Junioren A Vi tesse A in Castrlcum bekampen. DOVES HEILOO Onder zéér slechte weersomstandigheden werden op Zondag 8 Juni op de DEM-sintel- baan athletiekwedstrijden gehouden P. Nauta werd op de 100 M. Ju nioren A in de finale 4e (nieuwe ling). De bekende schaatsenrijder Sleu tel liet zien dat hij oo.k kan hard lopen en werd op de 5000 m eerste! De junioren-estafetteploeg werd tweede. Haarlem werd eerste. Deze uitslag is niet juist, aangezien de baancommissie een onjuiste beslis sing nfcn. P. Hopman werd derde bij het discuswerpen D. Met 1 cm verschil kwam J. v. Tiel op de derde plaats met kogelstoten. /Hij wierp 12.65 m. (Een nieuw clubrecord.) Tenslotte won KI. Blokker de 800 m junioren A na een zeldzaam spannende race, waarin hij zijn tegenstanders van vorige week versloeg. Op 29 Juni is er een dual-meet in Heiloo. Doves komt dan uit tegen Lygurgus. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Gerrit, zoon van G. Schoorl en M. Raven; Rich. Harry zoon van P. Schuur en N. Goed;,Cornells, zoon van Corn. Dek ker en M. Loosman; Gcerticn, doch ter van Iwan Rachmatow en B. Lommert; Petrus Joannes, zoon van Wilh. Apeldoorn en Joanna Elis. Keijzer. Ondertrouwd; Petrus Nïcolaas Klaver en Anna Maria Sneekes. Gehuwd: Philippus Pieter van Bo degraven en Trijntje Meijles; Willem Albertus van Drie en Pietertje Slik ker; Adrianus Noordstrand en Aga tha Maria de Wit; Cornells Snijder en Alida Veenstra; Pieter Camillus Wagenaar en Jacomina Cornelia de Visser. Overleden: Hendrika Steventje Minnen, 52 jaar, echtg. van Adrianus Johannes Oskam; Cornells Dobma, 69 jaar, wedn. van Maartje Post; Janke Hempenius.- 61 jaar, wed. van Hendrik van Dijk, eerder weduwe van Meine Hottenga. T VELD. Woensdagavond or ganiseerden de welpen en verken ners een ouderavond, waarop het doel en de werkwijze van de ver kennerij met woord en daad aan de- vele belangstellenden duidelijk werd gemaakt. Na een kernachtig ope- rinings woordje van de Aalmoeze nier werden Akela Bosma, Baghera Jong en Hopman Tesselaar officieel geïnstalleerd, zodat deze tak van Harmonie ..Babe? in Arms" (zoals de ouden zongen) t de titel van de grote showfilm. die deze week in Harmo nie wordt gedraaid.. Show'films brengen óf goede filmmuziek, of er wordt behoorlijk in gespeeld, d.w.z. ze kunnen niet geheel als film slagen. Bij de een wordt de nadruk gelegd op de mu ziek, dans en zang, bij de andgre op een bepaald acteerobject,- waarbij dan een van de twee dikwijls zo in discrediet komt, dat daarover niets goeds te zeggen valt. Dit komt, om dat een fi^m. hoeveel mogelijkheden er ook in liggen, nu eenmaal niet. net zo min als de mensen Mlf, twee heren kunnen dienen. Ze'er niet twee machthebbers, die ieder Voor zich het uiterste van artisten vra gen. Ook „Bab.es in Arms" heeft 't eeuwige conflict spel contra geluid enjin dit geval wint geluid het met grote victorie. Muziek, zang en dans zijn tot in de uiterste perfectie wat show "betreft doorgevoerd en het spel komt er slecht af. Sen timenteel, zoet enonvolledig. zodat er. ware de zang en muziek niet sprekend genoeg gehouden, 'n sterk onbevredigd gevoel zou ont staan. Mickev Rooney en Judv Garland, de laatste een nog tamelijk nieuwe zangster hebben voortreffelijke zangtapacileiten, al moet Judy veel hoger worden aangeslagen. ,Ook hier is l'honneur a les dames. Er zit iets gezond-luchtigs in het geheel, dat eventjes hoofd en hart opfrist, men hoort leuke melodietjes en aardige versjes en daarom doet ook maar niet al te dikwijls zo'n show-film goed. zeker in een tijd, dat het witte doek wordt vol- geprojecteerd met psycho-analyse, decadentie, zelfkanterigheid en die pe nostalgie. Op z'n tijd een licht toetje doet zware kost later beter genieten. Vooraf interessant nieuws en de apartg zang van de Don Kozakken.^ Victoria-theater „En toen kwam Jones", de film welke men deze week in Victoria- theater kan zien, is van een geheel ander genre dan gewoonlijk daar- wordt vertoond. Het is een cowboy film "met veel pagrden en talrijke revolver-gevechten. Melody Jones draagt dezelfde initialen als Monte Jarrad een gevreesde rover. Door deze toevalligheid geraakt Melody Jones met zijn vriend jn tal van moeiliikheden en verwikkelingen, die echter met de hulp van een lief meisie alle worden opgelost. De bandiet wordt onschadelijk ge maakt. en hoe kan 't anders Melody Jones verovert het meisje. In het voorprogramma uitgebreid binnen- en buitenlands nieuws en. flitsen uit Indonesië. Bovendien een aardig komisch filmpje. Cinema Americain Gekke Toeristen is een toepasse lijke titel voor deze nieuwe Ameri kaanse klucht. Het gegeven is erg simpel en tegelijk fantastisch, zoals dat in een dergelijke film meestal het geval is. Desondanks is het ge heel humoristisch en men moet hartolük lachen om de malle avon turen die bet gezelschap 'op een der 7uidsoo- eilanden beleeft. Abott en Castello. tweê reuzen-komieken zorgen wel dat de lachspieren los komen. Aardig ziin ook de dansen van de Saronta eirls en de muziek van de bekende four inkspots. In het voorprogramma ojti. een aardig tekenfilmoie. en een licht en amusant muziekfilmpje die hét ge heel tot een aardig programma maken. Formbv in A.B.T. De filmliefhebbers die gister avond het ABT vulden, om eens hartelijk te lachen om George .Formby zullen wel teleurgesteld ziin Er werd haast niet gelachen en de film „Hij is voor de bakker" was het aankiiben bijn niet waard. Een andere keer beter. Als een fort, omringd aan vier zijden door dc golven van het IJselmeer, ligt aan Hoorns Oos terzijde het complex gehouwen bekend onder de naam „De Krententuin", voormalig deti- igringskamp nu weer in ge bruik als Rijkswerkinrichting. Dat is de eigenlijke naam. maar dé volksmond heeft voor deze inrichting maar één naam: „de gevangenis". Hoorn bergt sinds enige tijd weer een aantal onvrijwillige gasten, waarvan de burgerij slechts zelden een glimp opvangt. De laatste tijd echter verschijnen er meer en meer „gevangenen" in hun bruine pak ken op de grote landbouwbedrij ven in de Beemster en de Wierin- gérmeer hetgeen voor ons aanlei ding was bij de directeur van de Rijkswerkinrichting eens ons licht op te steken. Nadat J wij het grote hek achter ons hadden dicht horen slaan en de portier onze naam in het „gas tenboek" had opgetekend, van een ieder die in en uitgaat wordt nauw keurig aantekening gehouden, wer den wij door een doolhof van gan gen en deuren geleid tot wij ons bevonden in de werkkamer van de heer de Witte, een rijzige figuur piet eên vriendelijk uiterlijk, hele maal niét het type van een gevan genisdirecteur zoals wij ons dat hadden voorgesteld, n.l. stjeng en onverbiddelijk. Het gesprek kwam al spoedig op de inrichting en hare bewoners. „Over hoeveel mensen zwaait U hier de scepter?" „Nu, ongeacht het bewakingsper soneel. hebben we er ongeveer pen vierhonderd". „En hoe houdt U deze mensen nu de gehele dag bjzig?" „Dat is niet in een paar woorden te zeggen". En dan vertelt de di recteur- dat er op de eerste plaats gewerkt wordt aan het herstel van de gebouwen. Timmerlieden, met selaars en stucadoors zijn dag in. dag uit doende hun verblijven op te knappen en herstellingen te verrichten. „En dan hebben we iedere dag de grote uittocht. Ongeveer twee honderd man trekken in groepjes van tien tot vijftien met de bewa kers naar de grote landbouwbe drijven. Daar worden alle voorko mende werkzaamheden verricht. Het bureau Oogstvoorziening te Haarlem regelt de werkzaamheden en zorgt voor het vervoer der ar beidskrachten en de Ned. Heide maatschappij zoekt de terreinen uit die bewerkt moeten worden. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat Hoorn de eerste strafinrichting is, afgezien van Veenhuizen dan, waar de ver oordeelden buiten werk ver richten. Spoedig zi.in Alkmaar en ook an dere plaatsen gevolgd. ..Hoe voldoet dit systeem in db praktijk?" „Buitengewoon goed! De mensen komen»er eens uit en ze hebben het gevoel nuttig werk te verrichten. Zij hebben er een flinke morele steun aan. Ook de* bewakers vin den deze diensten niet onprettig". „Is de kans op ontsnappen niet groter". „Neen, hoegenaamd niet. Het is voorons en voor de mensen een vertrouwenskwestie en ik moet zeggen dat tot nu toe; afgezien van één geval, het vertrouwen niet be schaamd werd". De mensen werken pl.m. 8 uur per dag en verdienen het loon, dat in deze branche gebruikelijk is. Het geldelijk voordeel komt echte* de staat ten goede hetgeen de ex ploitatiekosten dezer strafinrichtin gen aanmerkel ijk verlicht. Zo wondt er in Hoorn gewerkt aan de verheffing van hen die door de directeur werden genoemd „de zwakke broeders", en wel op een wijze, die zowel aan de gestraften^ als aan de gemeenschap voordeel brengt. Het voornaamste is echter, dat d.e maatschappij straks weer mensen op kan nemen die de hun toeko mende plaats op een waardiger wijze zullen kunnen bezetten, dan voorheen wellicht het geval was. „Over dit laatste onderwerp spre ken wij nog wel eens", zegt de heer Witte, opstaand uit zijn fauteuil en daarmee het onderhoud beëindigen de. Toen wij „vrij gegeven" waren en de grote sleutel voor de „twee de maal achter ons in 't slot kners te. gingen wij beep verrijkt met de kennis dat er in de Rijkswerkin richting nog heel wat anders ge daan wordt dan bonen lezen en zakjes plakken. L. S. A,.*** katholieke jeugdbeweging zich thans over een meer volledige staf van ijverige leiders en leidsters mag verheugen. Op keurige wijze wer den enkele voordrachten ten beste gegeven. Grote belangstelling be stond voor de pioniersbrug over de kerkgrapht. Hopman De Vries wijd de enkele minuten aan het onder werp: „Het spel van verkennen", waarna eene interessante verloting werd aangekondigd. Niet minder dan 1500 loten werden aan de man gebracht. Tal van zeer gewilde prij zen waren Hieraan verbonden. In zijn sluitingswoord sprak Hopman De Vries de hoop uit, dat deze grote belangstelling voor hét werk der verkennerij enz. ook in. de toekomst zou blijven bestaan en aanstekelijk zou werken op degenen, die tot heden nog maar weinig of geen begrip voor jeugdbeweging hebben. Deze goed geslaagde avond werd gesloten met het uit volle borst gezongen „Wilhelmus". UITSLAG PAARDEN- KEURING TE SCHAGEN Voor de jaarlijkse premiepaar- denkeuringen, die ditmaal onder begunstiging van prachtig zomer weer op het „V.V. Sparta" terrein werden gehouden bestond'een ge weldige belangstelling. Hieruit blijkt wel dat de paarden fokkerij in Noordelijk Noordhol land zich telkens meer vrienden maakt. Aan het welslagen van deze dag hebben de eigenaren zowel als de paardenknechten veel bijgedragen, door het prompt op tijd aan de ring te verschijnen. De commissies hadden een allesbehalve lichte taak gezien de kwaliteit van het fokma- teriaal buitengewoon goed was. De heer Biesheuvel uit Spaarndam, de voorzitter van de Noord-Hollandse Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardenfokkerij, druk te hierover dan ook zijn grote vol doening uit, benevens de verwach ting, dat het district Schagen bij de op 9 Juli a.s. te houden Provin ciale wedstrijd voor in de klasse A en B gerubriceerde paarden, een uitstekend figuur zal slaan. De uit slag van de keuringen, die van 8.30 uur tot 's avonds 5.30 uur voort duurden, luiden aldus: Rubriek Hengstveulens. Gepri meerd met C: Veulen van K. Revne Kzn., Schagen met B: Lukas van Jb. Struyf te Burgerburg en C: P. Appel, Schagen. Rubriek 1 jarige hengsten. Pr. C: veulen van C. Mooii. St. Maarten. Rubriek 2 jarige hengsten. Pr. A: Jochem van H.C. Kooij, Haren karspel. Rubriek merrieveulens. Pr. A: Lentine van C. Mooij. St. Maarten; veulen van A. J. Borst. Wieringer- waard; Letine van Th. J. Wit, Oude Niedorp. Pr. B: veulen van D. Vries. Oude- sluis; Leda van W. Schoen. Schager- brug: Luna van Jb. Struijf, Burger-' brug: Lemine van G. J. Jannes. Bar- singerhorn; veulen van H. C. Kooij. Harenkarspel; Lazone, C. Mooij. St. Maarten. Pr. C: Libellc van P. D. de Graaf, Schagerbrug; Laila van P. .T. Vlam. Burgerbrug; veulen van D. Vries. Oudesluis; Lumëtra van Mr. Dl'. Buiskool. Paramaribo; veulen van N. Appel. Schagen;. Lady van N. W. Kaan. Wieringerwaard. Rubriek 4 en 5 jarige merriën met veulen (Geld. type): pr. B: Grutawa van P. J. Vlam, Burgerbrug. Pr. C; Hugolda van Jn. van Berkel. Wog- num en Gidy van J. G. Jonker, Krabbedam. Rubriek 5 en 6 jarige merriën met veulen (Geld. type): Pr. B.: Gatela van Rem. Kant te Julianadorp. Rubriek 6 en 7 jarige merriën met veulen (Geld. type). Pr. A: Floori- anatie van Jb. Struijf. Burgerbrug: pr. B: Emma van D. Vries. Oyde- slüis: pr. C: Firalda van Jb. Eriks, Barsingerhorn. Rubriek 6 en 7 jarige merriën (Gron. tvpe). Prijs B: Fasante van N. W. Kaan, Wieringerwaard; pr. B: veulen van D. J. Mulder te Wie- ringen. Rubriek 4 t. m. 7 jarige stermer- riën. Pr. A: Harla Menna van Jb. Struijf, Burgerbrug en Guluma van P. Appel. Schagen. Idem Gr. tvpe. Pr. B: Haleria ,van W. Schoen Ezn.. Schagerbrug. Rubriek 1 jarige merriën (Gron,. type). Pr. B: Kerna van W. Jim'- mink. Schagerbrug: Keguta vgn C. J. Huiberts. St. Maartenbrug; pr. C: Kadia van G. Kant, Burgerbrug en Kazopna van C. Mooij. St. Maarten. Gelders tvpe. Pr. A: Kremona van J. Revne. Barsingerhorn: Klara van C. School, Burgerbrug: nr. B: Kla- metra van K. Revne. Schagen: Ku- na mandra van P. Anoel, Schagen en Kerlia van P. J. Vlam. Burger brug. Rubriek 2 jarige merriën (Gron. tvpe. Pr. B: Jibrinta van P. Grin. Kolhbrn en veulen, van H. Keeson, Texel) pr. C: Juccla van J. Los) Wieringerwaard en Jeltine van Th. J. Wit. Oude Niedorp. Geld. tvpe. Pr. A: Jistunia van Jb. Struijf. Burgerbrug; Jutuwa van P. J. V'am. Burgerbrug en Juska van K. Reyne Kzn.. Schagen; pr. R Jevatriee van G. Kant. Burgerbrug; .Tosta Jb. Spaans. Harenkarspel gn Janette van C. Schoorl Burgerbrug; nr. <3-, Jenniene van C. Mooij. St. Maarten en Jolandia van H. C. Kooij Hsi-enkarspel. Rubriek 3 jarige merriën (Gron. type) b Pr. A: veulen van Gebr. Vis ser. Texel: pr. B: Ita van D. P. de Graaf. Schagerbrug: pr. C: Irennel- la van C. J. Huiberts. St. Maartens brug en Irella van A. Jonker. Oude brug en Irella van A. Jonker, Nwe Niedorp. Geld. tvpe. Pr. A: Iluma van N. Appel, Schagen en Igulima van C. Mjjrees, Schagerbrug; pr. B: Irisa van P. J. Vlam. Burgerbrug en Izonna van H. C. Kooij. Harenlmrs- pel: pr. C: Isa van H. C. Kooii. Ha renkarspel en Xvonne van D. J. Mulder, Wieringen. De maximumprijs voor kersen is met ingang van a.s. Maandag vast gesteld op f 145 per kilo voor de consument. De prijscontróle zal in het gehele land streng op de na leving hiervan toezien. Mocht on verhoopt blijken, dat hogere prij zen worden gevraagd, dan zal de prijscontrole zonder verdere waar schuwing ingrijpen bn afgezien van andere maatregelen de kersen ter plaatse tegen de vastgestelde prijs uitverkopen. De Raad van Vakcentralen heeft aan minister S. L. Mansholt het volgende telegram verzonden: „Met èen beroep op de tagji en de ver? antwoprdelijkheid def regering ten deze dringt Raad van Vakcentralen met klem aan alsnog een redelijke maximum kleinhandel-prijs Cc bepa len voor kersen." ER schijnt op 't ogen blik een beweging gaande te zijn tot op richting van rusthui zen voor handelaren in tabak en aanver wante artikelen. Niet dat dit zo bijzonder Is, tvant bewegingen zijn er om de gemoeds toestand van de ge middelde burger uit te drukken en aangezien dit soort handelslui ooW tot de gemiddelde burgers mogen wor den gesekend zou het een wonder zijn, wan neer ook in die krin gen niet iets zou gaan bewegen. Maar goed. Dat het nu toch zover moest komen met deze eer zame beoefenaars van het meest gewaardeer de werk der twintigste eeuw. Na jaren van bon- nenmisere, slapeloze nachten over rantsoe nen, voorraad en even tuele tekorten, die nu eenmaal in ieder men senleven voorkomen, dit op de koop toe. Omdat dc een of an dere geestelijke bruut, met niets ontziende kracht en met het voorbijzien van al de komende ellende over de arme hoofden van deze gilqebroeders, ro kend Nederland in op schudding heeft ge bracht, minister Lief- tinck aan schatkist- premiën helpt en de ambtenaren der accijn- sen extra werkuren bezorgt. *Jg Want de sigaren zijn zonder bon. En dus kan men met een kalm geweten Iedere dag een paar van deze voor- of afterdinners kopen, zonder al te diepe gaten te moeten slaan in het huishoud budget of de eigen maandelijkse toelage. En dus kunnen alle heren, of aankomende, eindelijk weer gaan genieten van het genot dat in en onder het geurige dekblad ver borgen is. En dus., en dus.. De ijverige tabaks winkeliers droomden zich een kalme wel- verd^elde werkdag. Totdat het besluit via pers (o, die on ruststoker), via aan plakborden (uitvloei sels van primitieve neigingen) en tele foons (de meestver- wenste rustverstoor ders) het land inge- slingerd werd en zich in alle hersens, die maar even roker ge noemd konden worden vastzette als een uit gehongerde bloedzui ger. En daar begon de wedren met de tijd, want men zou eens te laat mheten komen. Blokkades vóór en in de winkels, manslag op ieder, die- voor zijn beurt wildo gaan en hgvige schermutselin gen met de man ach ter de toonbank,' om dat die ito g steeds twee handen aan zijn lichaam heeft en dus (met enige gymnasti sche handigheid) hoog stens twee klanten kan bedienen. Intussen ra telde de telefoon van af de eerste minuut en sloegen de bestellin gen als bliksems in de bijna volle kasten. Vijf, tien, twintig kistjes Ritmeester, Willem 'II, Karei I (is toch de beste), Knak in soorten, prijzen, - verpakking en aanbie ding. Als een waanzinnige demon is nu de sigaar over Nederland geko men, met nog erger gevolgen in zich, dan welke atoombom ook. De winkeliers zijn de grens van razernij r.abij, de klanten krij gen zenuwinzinkingen en de rust is ver stoord. Terwijl er sigaren, genoeg schijnen te zijn. Maar het hek is van de dam en de gevolgen zijn al merkbaar in de winkels, waar dc kas- ten bedenkelijk lege plekken vertonen, ter wijl de gewone man (die wonderlijke fi guur van iedere'goede gemeenschap) afgun stig kan kijken naar de overwinnaars uit de eerste ronde, die met opgewekte Churchill- blikken hun .zware roc kers vooruittorsen. Het is het eeuwige raadsel van: waarom we! en waarom niet. En daarom hebben we veel medelijden met de tabakshandela ren en veel boze woor den voor hen, die de beel met huil wilde hamstermanie in de war sturen. T. v. d. H. Katholieke filmkeuring ALKMAAR: Americain, Gekke toe risten, alle leeftijden; Alkmaars Bioscoop Theater, Hij 4s voor de hakker, alle leeftijden; Victoria, En toen kwam Jones, 14 jaar; Harmonie, Zoals de ouden zon gen, alle leeftijden. DEN HELDER: Tivoli, Casablanca, volwassenen; De Witte, De Patiënt verdwijnt, 18 jaar. HOORN: Victoria, Een- zaak van leven en dood, 14 jaar; Winston, Wat weet je van liefde, volwas senen. BREEZAND: Apollo, The Gang show, 18 jaar; Het recht op ge luk, 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt, De zuster van de huisknecht; Zondagmiddag; De nieuwe baas. WIERINGEN: Cinema de Haan, Danny Boy, alle leeftijden. SCHAGEN: Royal. De koerier van de Czaar, 14 jaar. Bedevaart naar de akker van St. Adelbert Wel is de meest merkwaardige historische plaats in Holland Eg- mond. Daar stond de Abdij van Holland en dgar ligt de oorsprong van het graafschap Holland, de Adelbertsakker. De oorsprong van de cultuur en de oorsprong van de politieke onafhankelijkheid, beide onder de bescherming van St. Adelbert, de Angelsaksische ge loofsverkondiger. De Adelbertsak ker bleek door de opgravingen van dr. Holwerda inderdaad te zijn. wat de overlevering altijd gezegd had: een voorname schakel in de vor ming van het. graafschap Holland. Ieder jaar gaan op 25 Juni tal rijke katholieken naar de ak'«— van St. Adelbert te Egmond, waar ze zich bezinnen op de betekenis van de heilige voor de vestiging van het Christendom in Nederland en voor de stichting van de chris telijke staat. In de oorlog is dit ge bruik enige jaren onderbroken en verleden jaar was de toevloed van belangstellenden door de verkeers moeilijkheden minder groot. Nu is de treinenloop weer regelmatig; tegen tien uur komt de clectrische te Heiloo, vanwaar een bus de deel nemers naar Egmond brengt, waar om kwart over tien de plechtige, H. Mis is en de processie met de relieken plaats vindt. Moge de opkomst talrijk zijn. Nog 8 jaar voor Douwe Bakker Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak- in de tweede zaak tegen de 55-jarige Am sterdamse inspecteur van politie Douwe Bakker, die tijdens de be zetting o.m. dienst heeft gedaan als chef van het beruchte bureau In lichtingendienst in de Nw. Doelen- straat te Amsterdam. In September 1946 werd hij door het Amsterdamse Bijzonder Hof veroordeeld tot 7 jaar R.W.I., nadat 20 jaar tegen hem geëist was. Nieuwe bezwarende fei ten, die na de behandeling aan het licht kwamen, waren voor de Raad van Cassatie aanleiding Douwe Bak ker daarvoor opnieuw te doen be rechten. Op 30 Mei jl. eiste mr. M. H. Gelinck na een langdurige zit ting tegen Douwe Bakker de dood straf. Het oorspronkelijk vonnis van September 1946 liet het Hof onver anderd van kracht. Hem aan de nieuw ten laste gelégde feiten schul dig verklarend,, veroordeelde het Hof Douwe Bakker daarvoor tot een gevangenisstraf voor de tijd van 8 jaar. SCHOOLFEEST 'T ZAND. De commissie ter verzorging van het jaarlijkse school feest der kinderen verzoekt ons me de te delen, dat het in de bedoeling ligt om met een intekenlijst de di verse hui?en langs te geen om d<? benodigde gelden b)i elkaar te krij gen. Ieder wordt met klefii verzocht dit sympathieke doel met gulle hand te gedenken.. De inzameling z»l Maandag a.s. beginnen. Het" bedrijfspensioenfonds in de land- en tuinbouw Ter corrigerende aanvulling van ons bericht in het nummer van 6 Juni inzake het bedrijfspensioen fonds voor de Land- en Tuinbouw maakt men er ons van bevoegde f zijde op attent, dat de mededeling betfeffende het betalen en doorbe rekenen van de premie tot misver stand" aanleiding zou kunnen geven. Het is nl. onjuist, dat de werkge vers verplicht zijn, premie te beta len voor het bedrijfspensioenfonds, zonder dat daar tegenover staat dat de kosten welke hieruit' voortvloei en in de kostprijs van de producten worden verdisconteerd. De Rege ring heeft zich nl. uiteindelijk vere nigd met de plannen van de Stich ting vpor de Landbouw betreffende de instelling van een premiefonds, waarbij de werkgever en de werk nemer elk de helft .van dé"premie zouden betalen, met de voorwaarde, dat de totale premie in de pwjzen van de producten doorberekend zou worden, een en ander echter, met dien verstande, dat voorlopig nog geen premiebetaling zal p*laats vin den! De gelden, welke anders uit de opbrengst der premiën verkregen zouden zijn, worden nu opgebracht door het Landbouwcrisisfonds. Dezé- vorm is gekozen, omdat naar het oordeel der regering geen voldoen de wettelijke basis aanwezig is om een pensioenfonds voor de gehele land-'en'tuinbouw (dus voor werk nemers en werkgevers) in te stel len. De Minister van Sociale Zaken is voornemens, spoedig een wet in te dienen, welke daarin zal voor zien. Van het ogenblik af, dat deze wet zal zijn aangenomen, kan de premiebetaling beginnen. Pas dan is het ogenblik aangebroken, waar op doorberekening in de prijzen meet plaats hebben. WOGNUM', 13 Juni. Late aard appelen 9; vroege idem grote 4550 kleine idem 20—35; aardbeien I 1.50 —2.20; idem II 80—1.40; sjalotten 9; bospeen 20—42; sla 112; bind- sla 814; bloemkool 765; slabo- nen 2.10; doperwten 51; peulen 76 1.11; bosuien 911. „ZUIDEKKOGGE", HEM. Vroege aardappelen 4557; drielin gen 3338; kriel 1727; aanvoer 6000 kg.; bloemkool 1377; stam- snijbonen 1.20; peulen 1.19; rabarber 9.40; bospeen 2047; sla 314.50; aardbeien 1.102.10. BLOKKER. Aardbeien 1.50—2; snijbonen 1.101.60; slabonen 22.10 knollep 1318; sla 10.1012; bind- sla 3038; rabarber 811; doperw ten 3538; peulen 1.011.20; snij- biet 2025; bloemkool 4065; sja lotten 1921; aardappelen grote 4246; idem kriel 2733. „DE TUINBOUW" BOVEN- KARSPEL. 13.588 kg aardappelen Schotse; 1352 kg kriel 1029; 3869 kg kleine 2432; 450 b. wortelen 1821; 20 kg aardbeien 1.58—1.70; 125 kg aardappelen (oud) 9. ALKMAAR, 13 Juni. Alkmaar- se Exportveiling. Andijvie 1245 spinazie 5168; postelein 4J52; tuinbonen 5860; andijvie 3052; rabarber 613; peulen 122148; doppers 7882; uien 817 per bos; aardbeien 34.80 per slof; spercie- bonen 2.182.21; snijbonen (stokj 1.87; bloemkool IA 70—84 I 55So II 3540; komkommers 36; asperge 1872.21 per bos; worteltjes 2138; radijs 7—11; selderie 3—8; selie 13; sla 4—13. NRD.-SCHARWOUPE. 21.000 kg aardappelen 43—46; kleine aard appelen 830. LANGBNDIJKER GROENTEN- CENTRALE, 14 Juni. 32.700 kg aardappelen; Eerstelingen 4161; kleine 2638. MEDEMBLIK, 13 Juni. 11.300 kg gr. aardappelen 4866; 4800 kg kriel aardappelen 2333. VISSERIJ ENKHUIZEN. 78 vaartuigen voerden aan 9489 pond kuilaal 1.78- 2.31; 1215 pond innaai 2.90—3!)?; 122 popd fbikMl 231—234; 77 pond snoekbaars 41—53; 195 pond baars 1213; 16 pond blei 8—12; 672 pond» voorn 5—8; 317 pond bot 4860 et. per pond. PAASZATï sneeuwd uiteen, wacr Nu wordt he tapijt staanc hier in dit c kammergut durend gerc grauwe bek meer dichtej Geen huis het verborgen zacht afgestei delingen van beluistert. Go rikanen zijn aan de Beiersi gen in Braun sen? Verschri tot over de gevorderd. Z< nog Ihet eerst De pastoor rustige vriei wiens hoofd ren vele stoi wiens gevoeli* gekwetst wer velen zijner zijn reeds lej wat na. Uit geweld van bommen en heilige Aegidi nakel siddert zwaar om het heeft hij in de parochie belee hij niet bij dc de vrouwen er woord moeten weer dat nu kwam, ,dat front man of En wat zal ei Zal de rode gc rochie spoelen merktekenen nig oord in Oo waar de jami doordringen? Wat doei Wanneer de duister van h< overgoten dor hem een have telingen voorl vrouwen, kinc zakt gèbogen van de resten zij in allerijl pen. Dagenlar derweg en m< mare van de door de Russe door het land Men bestormt met deze vra „Daarginderd Op de pasta wen, moeders „Herr Pfarrer Zouden we ku ten we ook noj De pastoor Wat hij doet aanwijzing zijr het rampzalig wilde vlucht, zijn bergbewo Niet weg, wel thans zeker di de mensen zoi nog hier zijn afwachten". E roemde stopw schon werden! Kanonne Paaszaterdaf nele opstandin schluss beierdi riepen het lan verre tezamen lijke stoet, me en schetterenc storven Chris afhaalde, waa Donderdag r triomf door de Steeds nam aangehaald tt België, een economisch e hechter en s besluiten en voor de oorlc utopie of hoe behoorden. Het was Zon Concertgebouw onder auspiciëi van Onderwijs, schappen in h« turele uitwisse gië, een derg plaats vond mi het dramatisch d'Arc au büchi Clandel, muziel ger. Het Natioi gië, het Caecii pen, het Kind van Cureghem kunstenaars, v waren hiertoe onder leiding dewijk de Voel Kon. Conservat De geschiede! Farnkrijk's nat

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2