Nieuw Katholieke Arbeidersbeweging marcheert Advies comm.-Gen naar de 300.000 leden TIEL KRIJGT GROOT DEEL VAN GESTOLEN GOED TERUG Rode successen in China Boerderijen in de N.-Oostpolder worden dit jaar verpacht Hongaarse socialisten stemmen toe in een onderzoek door UNO Voor Alkmaar en omgeving -kA/N 8 heden te Den Haag Spanning tussen lonen en prijzen ontoelaatbaar groot Oog hebben voor de feiten Ruim 21 millioen van het door de Duitsers' geroofde opgespoord Overeenstemming tussen Kleine Drie Grootste banken onder beheer Dodelijk ongeval te Callantsoog Geessien Bleeker houdt de doodstraf Ook tegen Meyer de doodstraf geëist HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands DINSDAG 17 JUNI 1947 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 43e JAARGANG - NUMMER 11253 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 5?, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OP DE BONDSVERGADERING van de Katholieke Arbeidersbe weging, die gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, een uit voerige rede gehouden, waarin hij allereerst zijn vreugde uitsprak over de grote activiteit in de beweging, die ook een gevolg is van het stijgende ledental. In het eerste kwartaal van dit jaar is het ledental gestegen met 8518, waaronder veel jongeren. Thans marcheert de beweging naar de 300.000. Vervolgens schonk spreker aan dacht aan de feiten en de totaal veranderde omstandigheden. Wij zijn als klein volk met betrekkelijk weinig grondstoffen met kapotte huizen en fabrieken .grotendeels op, ons zelf aangewezen en wij mogen dankbaar en blij zijn, indien Ame rika ons op niet al te bezwarende voorwaarden wil lenen, opdat wij kopen kunnen. Dit lenen legt echter zware lasten op de toekomst. Maar ook al wordt ons de helpende hand toegestoken, zullen wij toch op eigen kracht ons land moeten op bouwen. Het belangrijkste middel om elders te kunnen kopen blijft toch export. De oorlog heeft nog andere ernstige gevolgen voor ons gehad. De scheepvaart levert be langrijk minder op dan voor de oorlog en Indië kost ons 3 millioen per dag plus het productieverlies van ca. 100.000 arbeidskrachten. Is het wonder dat de staatsschuld is gestegen tot ruim 25 milliard gul den? Dat zijn enkele van de vele feiten, waarmee iedere Nederlander of hij wil of niet 'rekening moet houden. In geen geval is echter de toestand hopeloos. Wij zullen ook thans de grote moeilijkheden over winnen. Wie bepaalt de koers? ..Wie moet nu de koers bepalen" aldus ging "de heer de Bruyn ver der. Is dat de E.V.C., die niet an ders weet te doen dan staken en onrust stoken? Spr. heeft op deze vraaj slechts één antwoord: De re gering moet»het roer in handen houden. Gaan we de wegop van de E.V.C., dan wordt zelfs het direc te bestaan van het volk in gevaar gebracht. Natuurlijk draagt niet al leen de regering de verantwoording. Ook de Staten-Generaal en de on derscheidene maatschappelijke or ganisaties, o.a. de katholieke arbei dersbeweging hebben een belang rijke taak. Het Nederlandse v.olk in al zijn geledingen heeft de plicht de regering te steunen bij het vol brengen van haar moeilijke taak. Criitek blijft geoorloofd De regering te steunen bij haar taak sluit het leveren van opbou wende critiek niet uit. In dit ver hand is spreker van mening, dat de spanning tussen lonen en prijzen, juist voor de lagere en 'laagste in komens nog steeds ontoelaatbaar groot is. De genomen regerings maatregelen geven geen waarborg, dat deze spanning wordt opgeheven daarvoor zijn wij te veel afhanke lijk van het buitenland. Critiek op de Rijksbemïdde- laars De heer de Bruyn betreurde het verder, dat het College van Rijks bemiddelaars onbevredigend is sa mengesteld en te traag werkt, de dingen soms te klein ziet en daar door te peuterig afdoet. Er wordt niet altijd rekening gehouden met de adviezen van de Stichting van de Arbeid. Spr. doet vervolgens een aanval op die werkgevers, die ten aanzien van lonen en prijzen en kwaliteit trachten door de mazen van het net te kruipen. Zij begaan een ernstige fout door zich aan eminente volks belangen te vergrijpen. Van werk gevers en anderen mag verwacht worden, dat zij geen cent meer voor de producten zullen vragen, dan moreel verantwoord is. Ons volk moet door de moeilijkheden heen. De liquidatie van het N.A.F. Inzake de liquidatie van het N.A.F. deelde de heer de Bruyn mede, dat de afwikkeling zeer on bevredigend verloopt. Thans, ruim twee jaar na de be vrijding, kunnen onze rechtmatige eigendommen nog worden betwist. De raad van rechtsherstel te Utrecht spreekt in zijn vonnis uit dat de door Woudenberg als com missaris van het N.A.F. gestelde da den als wettig worden erkpnd om dat de Nederlandse wetgeving heeft nagelaten de beslissing van Seyss Inquart, waarbij Woudenberg als commissaris werd benoemd, te ver nietigen of in te trekken. Verder vraagt men zich af aldus de heer de Bruijn hoe de regering een toestand kan hand haven, waarbij de (Rijks) Topo grafische dienst nog delen bezet houdt èn van het Huis van de Ar beid èn van de drukkerij Lumax. De Kath. Arb. Beweging heeft zich weder' tot de Minister ge wend, doch andermaal zonder re sultaat Het blijkt mogelijk in ons land, dat ambtenaren zich boven de regering plaatsen, aldus besloot de heer de Bruijn v Dank zij vooral het werk van de Tielse commissaris van poli tie, de heer A. W. A. Suèr, is men er in geslaagd voor een waarde van niet minder dan 21 millioen, 120 duizend gulden aan goederen, geld en effecten te achterhalen, die de Duitsers, na de evacuatie van de burgerij uit het Betuwse stadje hadden geroofd. Tot deze waarde van ruim 21 mil lioen: behoorden 16 millioen. aan effecten, f375.000 aan meubelen, fo to-apparaten, tapijten, kledingstuk ken, bontjassen e.d., f125.000 aan postzegelverzamelingen en. schilde rijen en f420.000 aan geld, dat over het gehele land bij diverse personen in beslag genomen werd, omdat het afkomstig bleek uit Tiel. De bedragen, die in beslag geno men werden, varieerden van f30. .tot flO.OOO a f15.000, in enkele ge vallen meer. Dat het niet gemakke lijk was en is, uit te zoeken, wie de rechtmatige eigenaars zijn van deze papieren, de meubelen, het geld enz. zal niemand verwonderen. Niet temin zijn vele bewoners van Tiel thans weer in het bezit van hun verloren gewaande meubelen, waar van zij, alvorens men ze hun kon retourneren, een nauwkeurige om schrijving moesten geven. Nog "moeilijker was het het geld in han den te krijgen. Daarbij zijn echter de inlichtingen, die Nederlandse „vriendinnetjes"' van Duitse solda ten, na de bevrijding, over de ge dragingen van haar vroegere vrien den hebben verstrekt, van grote waarde gebleken. De politie te Tirf zal thans aan de gedupeerden, die, op een door de politie verstrekt schade-enquete- formülier, een vergoeding hadden aangevraagd, 64.82 procent van bet gevraagde bedrag uitbetalen. Dit geschiedt uit de achterhaalde gel den. Het percentage zal worden verhoogd, wanneer de politie erin mocht slagen nog meer muntbiljet ten op te sporen. -Voor de goede gang van het on derzoek betreurt de commissaris van politie te Tiel het, dat er zo lange tijd overheen gaat, alvorens de Duitse oorlogsmisdadigers ter beschikking komen 'in Nederland. Zo worden in Tiel nog 12 Duitse oorlogsmisdadigers verwacht. Van enkelen daarvan weet men, dat ze reeds geruime tijd in Duitsland ge vangen zitten. De Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter medegedeeld, dat België, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeen schappelijke politiek in vertlmd met generaal Marshall's beroep in zake economische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van dë vorming van de economische unie „Benelux", aldus Reuter, welke nota aan de minister van buiten landse zaken der V.S. Marshall, zal worden overgemaakt. Het advies van de Commissie- Generaal zal heden ter kennis van de Nederlandse regering worden gebracht, verneemt Aneta van wel ingelichte zijde' te Batavia. Aan de republikeinse delegatie zal mede deling worden gedaan over het standpunt van de Commissie-Gene- -raal ten aanzien van het republi keinse antwoord. Men mag aanne men, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt „Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredi gend zijn, dan ziet de Commissie- Generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse regering. 1 Volgens de communistische ra dio hebben de troepen der com munisten Penghsien, wegens de steenkool- en ijzermijnen de twee de mijnstad van China, ingeno men. Het radiobericht voegde er aan toe, dat de communisten alle verbindingen tussen Peking en Tientsin evenais die tussen deze beide steden en Paoting, de hoofd stad van Hopei, in handen heb ben. Peking, Tientsin en Paoting komen dientengevolge met hun nationalistische bezetting geïso leerd te liggen. Carson Tsjang, voorzitter van de sociaal-democratische partij in Chi na, heeft voorspeld, dat de Chinese regering een nieuwe poging zou doen om met de communisten tot een vergelijk te komen. Hij twijfelde er echter aan, of deze over vrede zouden willen spreken, nu het getij der militaire operaties hun ten gun ste keert. De Chinese regeringstroe- ben. Peking, Tientsin en Paoting sin versterkt, nu de communistische troepen hun aanvallen in dit gebied hebben vermeerderd. Het incident te Sinkiang be schouwt Tsjang als een louter plaat selijk geschil tussen Sinkiang en Buiten-Mongolië. Hij gelooft niet, dat de Sowjet-Unie plannen van agressie tegen China koestert. Duitsers verbrandden onze dossiers Toen onze regering na de bevrij ding haar departementen te Den Haag weer betrok, bleek, dat o.m. alle belangrijke documenten, die vóór Mei 1940 in de archieven van ihet Ned. Ministerie van Buiten landse Zaken aanwezig waren, door de Duitsers waren verduisterd. Twee jaar lang hebben de autori teiten nasporingen nóar deze archie ven verricht, zonder ecliter enig spoor te vinden. Thans kan gemeld worden, dat geen van deze belang rijke documenten nog teruggevon den kan worden. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft ont dekt, dat deze documenten in de vlammen zijn opgegaan in het pand Fuerst Bismarckstrasse 2 te Berlijn, dat in de nacht van 22 op 23 Nov. 1943 tot de grond toe afbrandde. Het hoge water in de Missisippi heeft op 9 Juni een fatale dijk breuk veroorzaakt 'en duizenden hectaren land onder water gezet. Helaas zijn bij deze watersnood tientallen mensenlevens te be treuren. In de herfst van dit jaar zal de directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolderwerken) 'n aan tal boerderijen, gelegen in het Oostelijk deel van de polder, in pacht uitgeven. De te verpachten bedrijven zullen voor het meren deel als zuiver akkerbouwbedrijf geëxploiteerd kunnen worden. Voor een klein deel is exploitatie als gemengd bedrijf verplicht. De te verpachten bedrijven vari eren in grootte tussen 10 en 48 ha. Een aantal pachters dat naar het oordeel der directie daartoe in staat is zal in de gelegenheid gesteld worden, behalve het eigen lijke bedrijf, een zgn. „nevenka vel" van ongeveer 24 ha voor kor te tijd (3 jaar) en bij afzonderlijk contract te pachten. Ten behoeve van de nodige land arbeiders zal zo spoedig mogelijk een aantal arbeiderswoningen wor den gebouwd op zodanige plaatsen, dat op betrekkelijk kleine afstand voor elke boerderij van 24 ha en groter een woning beschikbaar komt voor een vaste arbeider met zijn gezin. De pachter zal voor 1 Augustus 1945 tenminste 2 jaar in de Noord- Oostpolder moeten hebben gewerkt en op 1 November 1947 de 26-jarige leeftijd hebben bereikt. De pach ter zal in staat moeten zijn zelf standig een bedrijf op moderne wij ze te kunnen exploiteren. Als regel zal als eis gesteld worden, dat de pachter tenminste een lagere land bouwschool met goed resultaat heeft doorlopen en dat hij niet al- tleen in de Noord-Oostpolder maar ook elders in het land. in voldoen de mate practische ervaring in het landbouwbedrijf ook wat de econo mische en commerciële kant be treft, heeft opgedaan. De toekomstige pachter zal in staat moeten zijn voor zijn bedrijf een zodanige inventaris aan te doen schaffen en zal hij tevens» over zo veel vlottend kapitaal moeten be schikken, dat een intensieve be- arijfsvoering mogelijk is. De toe komstige pachter zal daartoe die nen te beschikken over een bedrag van tenminste f 1000.per ha. Voor het naast de eigenlijke boerderij exploiteren van een nevenkavel van 24 ha is, -volgens de directie, aan bedrijfskapitaal nodig circa f 11.000. De directie is van mening, dat de in 1947 uit tegeven bedrijven, wat de kwaliteit van de grond, de lig ging en de afmetingen betreft, tot de zeer goede bedrijven moeten worden berekend en dat, zo zij voorzien waren van een volledige behuizing, zoals een moderne be drijfsvoering dit vergt, de pacht prijs ervan, gezien de huidige pachtverhoudingen in Nederland, zou moeten liggen tussen f 150 en f 200 per ha. Rekening houdende met de nog primitieve behuizing en de moeilijke omstandigheden, waar onder de pachters moeten beginnen, meent de directie dat de pachtprijs voor de uit te geven kavels aan vankelijk moet liggen tussen f 125 en f 150 per ha. Voor de nevenka vels zal de pachtprijs aanmerkelijk lager worden gesteld, n.l. ten hoog ste f 100.per ha. Twee vleesloze dagen in restaurants In de Staatscourant van 13 Juni 1947 is 'n beschikking van de minis ter van Landbouw, Visserij en van Voedselvoorziening gepubliceerd, waarin voor het hotel- en restau rantbedrijf, zomede voor de zgn. broodjeswinkels twee vleesloze da gen per week worden ingesteld, t.w. Dinsdag en Vrijdag.- Dit houdt in, dat het voor het pu bliek op deze dagen niet mogelijk zal zijn maaltijden en broodjes te bestellen met vlees, omdat het de eigenaar van een hotel, restaurant of broodjeswinkel verboden is op die dagen vlees c.a. te serveren. Meer dan 500 Nederlandse kinderen, die in concentratiekampen in Indonesië hebben gezeten, zullen drie maanden in Denemar ken doorbrengen, om op verhaal te komen. De aankomst der kinderen in Kopenhagen. (W.P.) ACTIE TEGEN OPPOSITIEPARTIJ Hongarije is bereid alle mate riaal over de jongste crisis aan een commissie van onderzoek der V.N. voor te leggen, als de grote mogendheden hiermee accoord gaan, aldus verklaarde de Hon gaarse sociaal-democratische mi nister van justitie, Istzvan Ris, tijdens een interview. „Indien een dergelijk onderzoek zou plaats hebben, zal Amerika, daar ben ik zeker van, onmiddellijk Ferenc Nagy (de ex-premier) en' Tibor Eckhardt (lefder der boerenpartij voor de oorlog) tengevolge van wat het over hen zoA vernemen, uit het land zetten". De sociaal-democratische partij, die 69 der 420 zetels in de nationale vergadering heeft, zal niet aan nieuwe verkiezingen deelnemen, in dien zij geen eigen onafhankelijke lijst heeft. Een andere woordvoerder van deze partij gaf uiting aan zijn be zorgdheid over de rol, die de V.S. thans in Europa spelen. „Wil Ame rika de rol van Duitsland overnemen en een nieuwe ramp veroorzaken? De Hongaarse socialisten zijn bang, dat de kapitaalsbelangen voor de Amerikaanse regering belangrijker zijn dan de vrede der wereld", al dus deze woordvoerder. De politieke toestand in Hongarije is nog niet geheel tot oplossing gebracht. Vol gens onbevestigde berichten is kolo nel Stefan Szemes, die de Hongaar se militaire missie op de vredescon ferentie te Parijs leidde, gearres teerd. Men verwacht ook, dat de partij der kleine boeren morgen minstens nog zes van haar afge vaardigden uit de partij zal stoten. Maandagavond is bekend ge maakt, dat 13 der belangrijkste banken van Hongarije onmiddel lijk aan commissarissen zullen overgaan. De 3 voornaamste ban ken van Boedapest zullen worden toegewezen aan 3 commissarissen, die rcsp. door de communistische, de socialistische en de kleine 'boerenpartij zullen worden be noemd. In Augustus zullen de banken genationaliseerd worden. Deszo Sulyok, leider van de Hon gaarse vrijheidspartij (oppositie), die Hongarije verleden week een politiestaat heeft gendfemd, heeft Donderdag aan Laszlo Rajk, minis ter van binnenlandse zaken, beloofd PIECK VOOR DE RAAD VAN CASSATIE Ijverig medewerker van de S.D.? De voormalige directeur^van win terhulp Carel Pieck heeft het voor de raad van cassatie te Den Haag niet gemakkelijk gehad. Hem werd verweten een leidende functie te hebben aangenomen in een instantie die door de Duitsers was gecreëerd. Dan wis er nog zijn lidmaatschap van de S.D., ad viseurschap van de Ned. Oost compagnie en zijn consulschap in Zuid-Frankrijk. In zijn verdediging liet Pieck uit komen dat hij verschillende func ties had waargenomen omdat hij onder druk zou staan. Bij de S.S. zou hij gegaan zijn omdat hij be vreesd was na het neerleggen van het directeurschap van Winterhulp gearresteerd te worden. Het bleek uit de dossiers echter dat hij bij de inlichtingendienst der S.S. stond ingeschreven als een goede kracht waarvan men hoge verwachtingen koesterde. In Zuid-Frankrijk zou hij volgens zijn verklaringen veel heb ben gedaan voor de aldaar vertoe vende Nederlanders. Prof. Langemeyer vond echter weinig verontschuldiging in dat al les, vooral daar Pjeck geen officieel persoon was en zich gemakkelijk overal van buiten had kunnen hou den. De opgelegde straf achtte hij dan dok alleszins op haar plaats zodat de eis van acht jaar gehand haafd blijft.- niet meer in het openbaar te zullen spreken, voordat de minister de houding van "Sichzelf en van zijn communistische politie t.o.v. de bij eenkomsten en de organisatie der vrijheidspartij heeft bepaald. Maandag is het op een bijeen komst van de vrijheidspartij te Szeged, waar Sulyok ingevolge zijn belofte niet gesproken heeft, tot botsingen gekomen. De politie moest tussenbeide komen. Verscheidene personen werden gewond. Te Boe dapest werden de leden der vrij heidspartij op een bijeenkomst met rotte eieren bekogeld. De bekogeling met de rotte eieren te Boedapest begon tijdens de rede van de vice-president der vrijheids partij. Er ontstond een schermutse ling van man tegen man. Stoelen werden als wapens gebruikt en binnen 5 minuten was er in de zaal een ravage. De ruiten waren kapot en de zaal lag bezaaid met kapotte stoelen en gewonden. Na aankomst van de -politie werd de strijd buiten voortgezet en werd het balkon van het hoofdkwartier der vrijheids partij het mikpunt van de rotte eieren. Eerst na een uur slaagde de politie er in het plein te ontruimen. Maandagmorgen te ongeveer 7.40 uur is tijdens het slopen van bun kers in de omgéving van Callants oog, de 23-jarige ongehuwde arbei der Rozendaal uit Bergen onder 'n instortende muur bedolven. De arts Boerma uit 't Zand was binnen 10 minuten aanwezig. De ongelukkige is evenwel tijdens het vervoer naar het St. Elisabetliziekenhuis te Alk maar aan de bekomen kwetsuren overleden. Spaak tegen loonsverhoging Tijdens een rede heeft de Belgi sche premier Spaak verklaard dat er op het ogenblik geen sprake kan zijn in België een algemene ver hoging der lonen in overweging te nemen. Slechts in de staalindustrie, de machinebouw en de textielnij verheid zal dit mogelijk zijn. Een loonsverhoging in de kolenmijnen is evenwel uitgesloten daar dit automatisch een verhoging van de kosten van levensonderhoud met zich zou brengen. R.A.F. BOMBARDEERT HELGOLAND Het hoofdkwartier van de Britse Marine te Hamburg heeft medege deeld, dat de Royal Air Force bin nenkort Helgoland zal bombarde ren. Bommenwerpers zullen dag en nacht in actie zijn. Een week voor de operaties zullen beginnen zal te Hamburg e%n waarschuwing worden uitgegeven voor de schepen, die ten minste twee zeemijlen uit de buurt zullen moeten blijven. Apost>. gedelegeerde te Batavia Uit Rome Wordt gemeld, dat de Paus de Belgische prelaat mgr. Ge orges de Jonghe d'Ardoye, aposto lisch gedelegeerde in Irak in de zelfde functie te Batavia heeft be noemd. Argentijns crediet voor Italië Volgens een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken zullen Italië en Ar gentinië binnenkort een commer- cieel-financiele overeenkomst te Buenos Aires ondertekenen. Deze overeenkomst zou betrekking heb ben op een crediet van 400 millioen Pesos aan Italië en een goederen- ruil tussen de twee landen. Mevrouw Peron, echtgenote van president Pe- ron van Argentinië, wordt op 24 Juni te Rome verwacht voor een tiendaags bezoek aan Italië tijdens hetwelk zij tevens eén particuliere audiëntie met de Paus en een ont- njoeting met President de Nicola en premier de Gasperi zal hebben. Bevestiging door Bijz. Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft de doodstraf, opgelegd door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl, wegens verraad van een groot aantal illegale werkers in de provincie Groningen, bevestigd. Geessien Bleeker heeft te Gronin-, gen en te Assen, nadat zij als ille gaal koerierster door de „Sicher- heitsdienst" gearresteerd was, ver zetslieden verraden. Daarvoor werd ze door de Groninger en door de Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden ter dood veroordeeld. Dit is de eerste maal in Neder land, dat een doodstraf, uitgespro ken tegen een. vrouw, door de Bij zondere Raad van Cassatie is be vestigd. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie had in de „zaak Groningen" tot levens lange gevangenisstraf geconcludeerd. De „zaak Drente" wenste hij buiten beschouwing te laten, omdat men slechts eenmaal levenslang kan vragen. De verdedigster van requirapte, mevr. mr. R. C. Broekhuijsen te 's-Gravenhage zal revisie vah dit vonnis vragen. De eerste Baltische meisjes in ons land Maandag zijn de eerste 30 Balti sche meisjes, die verbleven in de kampen voor verplaatste personen in Duitsland, in Amsterdam aange komen. Deze meisjes, die voorna melijk afkomstig zijn uit Letland, zijn in ons land toegelaten omdat men een proef wil nemen met de tewerkstelling van meisjes van vreemde nationaliteit, teneinde in het schromelijk tekort aan krachten voor huishoudelijk werk te voor zie^ Voorlopig zuilen zij echter nqg in de Amsterdamse ziekenhuizen worden geplaatst, nl. 23 in het Wil- helmina Gasthuis en 7 katholieke meisjes in het Onze. Lieve Vrouwen Gasthuis. De meisjes, die de leeftijd hebben van 18 tot 24 jaar en niét naar hun vaderland willen terugkeren, wer den op het Centraal Station ver welkomd door burgemeester d'Ail- ly en wethouder Schokking. De taalmoeilijkheden zullen de eerste tijd wel groot zijn, want de meeste spreken niet eerjp Duits, maar alleen hun inheemse taal. Wel schijnen zij gemakkelijk een taal aan te leren, zodat verwacht mag worden, dat zij zich op het Neder lands zullen toeleggen. Het ligt in het voornemen, bin nenkort te komen tot een ruimere toelating van deze soort arbeids krachten. Zo worden ook vakkrach ten verwacht uit Oost-Europa voor de textiel- en de confectie-indus- trie. Als deze proef slaagt, ligt het in het voornemen totaal 4500 dezer arbeidskrachten toe t|^ laten. Het hijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft ook tegen de handlanger van Puls, de 38-jarige Amsterdamse agent Fr. Meyer de doodstraf geëist. Meyer was' aanvankelijk goed en trad zelfs op tegen- de W.A. Hij koesterde anti-Duitse gevoelens en heeft de goede zaak in-het begin niet benadeeld. Later werd hij als motor agent aan Puls toegevoegd en daar mee begon de misère. Toen de pre sident hem zijn lafheid verweet ant woordde hij: „Wat moest ik doen met Puls achter mij? Hij was een man die met alle winden meewaai- de en toen hij eenmaal in Puls' macht was liet hij zich gaan. Verscheidene getuigen a charge verklaarden Roe beestachtig Meyer zich jegens hen gedragen had. Voor de rechter trachtte hij alle schuld op Puls te werpen terwijl S.D.- agenten hun medewerkers schoon trachtten te praten. Het hielp echter niet. Mr. Gelinck eiste ook tegen hem de doodstraf. LAATSTE NIEUWS Hedenmorgen is in de Metaal- en Mijn-industrie in het Luikse een omvangrijke staking uitgebroken. Men vreest, dat de staking zich tofr andere takken van industrie zal uitbreiden. De Britse ambassadeur te Moskou heeft instructie ontvan gen een nader onderhoud aan te vragen met Molotof en hem een memorandum te overhandigen over het Britse standpunt ten aanzien van het optreden der Sowjet-Unie inzake de Hongaarse regeringscri sis. In dit memorandum zouden de door Molotof naar voren gebrachte beweringen, volgens welke enig Brits verzoek tot overlegging van bewijzen over medeplichtigheid van Ferenc Nagy en zijn collega's aan een „anti-republikeinse samenzwe ring" een ingrijpen in de binnen landse aangelegenheden van Honga rije zou betekenen, in krachtige be woordingen van de hand worden gewezen. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1