Wül BLEEF Internationaal Maria-Congres te Ottawa wordt heden geopend DE COLORADO KEVER IN DE TWEEDE KAMER Het Rode Kruis bestaat 80 jaar Grootse manifestatie in Canada RADIO Onteigening en wederopbouw NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD-Woensdag 18 Juni 1947 PAG. 3 nieuwsf berichten Z. H. DE PAUS OVER DE VRIJHEID Nog 9 milfioen slaven over de wereld DE VOLKSTELLING IS VLOT VERLOPEN De communisten en de vluchtelingen Olympische Spelen Amsterdam gaat zijn zaak bepleiten BEVIN TE PARUS De prijs van ijs EEN HUIS STOND TE HUUR Maar er zat „iets" aan vast NIEUWE STAKINGEN IN BELGIe Grootse viering te Lunteren op 20 en 27 Juni a.s. Kroniek Buitenland Een tijdje maar "Oleic Aia.hrety n opig geen krant- s de conclusie uit minister Beel op :t Kamerlid Vor- ngekondigde ver- i de papièrvoor- igbladen. o deelt minister in geslaagd (zij :e opofferingen op voorziening met -klasse behorende :n) een oplossing oor althans voor- orbehoud van een roer, de papier- agbladpers op het n worden gehand- nag worden afge- eviezenvoorziening /oorrang gaat ge lere, dan verheu- >ver, al is het nog aarom de opoffe- - n van andere stof- gen niet op luxe- vorden verkregen. :ft overigens ii} de irding van de vra- geven, dat aan een voorlichting door dagbladpers „een moet worden toe- ïssen, zoals de mi- „nochtans ook bij ihoeftenvoorziening paalde minima gel- genomen moeten adien in verband liervoorziening van rnige vermindering rgaan" dat is in k juist. Maar dit zodanige toestand orzienïng, als wij van ons zal blijven, derstelde minimale het ministeriële genoemd, zou dan heid kunnen stem- niet, dat wij over- e moeten beschou- ;ing tot het vergul- eaucratische pil, nu ichteraf toch in ge- plossing te vinden, igelijk scheen. De e dagbladpers heeft sten gedaan. KISTJE OP DE EPLANK - .bank te Alkmaar eiKgeval uit Urk zich daar in De- t afgespeeld, ilank in de bedstee p Fokke Post stond net f 4000.— er in. werd verzorgd, door r J. B.-P., die in fi- Ike omstandigheden :on niet uitstaan dat zoveel geld had en P. K. maakte zij geldkistje meester. Mannetje de Vr. t complot betrokken jot vader in een an ti de praat, terwijl door de andere da genomen. De buit gedeeld, maar Man- ond het geen zui- stak het geld in een pe, die zij bij Opa deur stak. Zij zal spijt van hebben tegen' de andere maanden gevange- eisen. Uitspraak 26 16 Juni Aard- per slof; asperges idem blauw 8085 kool IA 63—82; id. 1 ik; bospeen 2543; er bos; doppers 75 m 2.25—2.40; peulen ein 3656; rabarber -14; spinazie 2257; 1.95; tuinbonen 43 61; snijbonen 1.80 >1 24—28; frambozen PEL. Aardbeien ïoemkool afw. 33 ct.; ct.; 30.000 kg aard- 914; kjein 1520; 5PEL, 17 Juni. aardappelen 3551; aardappelen 2344; ppelen kriel 1527. D, 17 Juni. Aan- :ii 472'' runderen, w.o. en, 2 stieren, 10 pin- ère kalveren, 24 vette de levering, e handel 162 melk- en —625, stil; 185 gelde- 0, matig; 10 pinken kalveren, fokkers 2 schapen 5585, $til; 20—36, stug; 69 bok- 10—100, vlug; 613 big- ug; 67 paarden 300 oude kippen en hanen 3—3.50 p. kg.; 300 .75 p. kg.; 16550 jonge p. kg.; 6QD jonge hen- 300 eenden 3.505 p. len 214 p. st.; 300 stuk. ni. Zuiderkogge kg.vroege aardappe- ine 2632; kriel 1522 IK. 97.500 kg aard- 1. 11—31; kleine 9—18 25—26. GOVERZICHT De aanvoer van dt stèeds groter. Van- ■r ruim .45.000 kg. aan- ïandel was graag met De vroege soorten 3.504.20 per slof op; luge van 4.005.50 en ntler 8.00 per mand, tste soort is nog steeds De volle pluk wordt veek verwacht, jzen van de groenten en we niet anders iet gaat uitstekend, gemeen is de aanvoer vergeleken bij het deze periode, veel ge- aar dan ook de goede ;en bracht van 2543 3. 1 van bloemkooj is lor 1 A werd van 63 van 4056 per stuk wordt in iets grotere angeboden. Voor dit voor le soort van 5 betaald. Doppers, peu- >nen zijn schaars, voor 2n worden uitstekende akt. Dik- en snijbonen zijn nog primeurs en ook goede prijzen op. rordt nog in flinke angeboden, dit is het waar geqp gang in zit, 8 ct. per kg. M OG NIMMER in de geschie- denis van haar bestaan heeft de Canadese hoofdstad Ottawa, ,waar heden het gro te internationale Mariacongres geopend wordt, zulk een volksmassa bijeen gezien. Ge durende de dagen van dit con gres is de bevolking der stad, door de stroom van tweehon- deddduizend congressisten van elders verdubbeld. De gemeentelijke autoriteiten brachten een extra politiemacht op de been speciaal met het oog op het drukke verkeer. Afzónderlijke diensten werden ingesteld1 om de massa in Ottawa en Huil aan de overzijde van de rivier gelegen, huisvesting te bezorgen. Vele ka tholieken stelden hun woningen ter beschikking van de vreemde bezoekers. Zoals reeds gemeld is' Csn groot aantal kardinalen, aarts- isschoppen en bisschoppen, waar onder ook de aartsbisschop van Keulen, mgr. Joseph Frings, in de stad aangekomen, waar duizenden priesters zich onder de massa be wegen. Kardinaal, Mac Guigan, Aartsbisschop van Toronto, die de Paus op dit congres vertegenwoor digt, noemt dit de grcotste gods dienstige manifestatie welke het land ooit gezien heeft. Landsdowne Park het grootste tentoonstellings terrein en sportpark dat de stad bezit, is het centrum van dit con gres. In oorlogstijd' diende dit park als exercitieterrine voor de militairen. Tot'slot van dit We reldcongres zal een reusachtig vuurwerk, waarvan de hoofdstuk ken godsdienstige onderwerpen hebben, worden afgestoken. Pauselijk schrijven In een schrijven dat de Paus te dezer gelegenheid tot de kardinaal legaat richtte, wordt de vrijheid als hoofdthema van deze grootse beweging aan de deelnemers voor gehouden. Hij legt er de. nadruk op, dat er niets noodzakelijker en wenselijker is dan het gebruik van deze vrijheid ter ere Gods en als middel ter verspreiding van de ware godsdienst. Zij is een van de belangrijkste gaven des hemels Een speciale commissie van de in ternationale conferentie voor de mensenrechten heeft een beroep ge daan op de V.N. om de slavernij over de gehele wdreld af te schaf fen. Volgens deze commissie leven er thans nog 9.060.000 mensen onder een of andere vorm van slavernij. Van wie 2.000.000 in Abessynië en evenveel kinderslaven in China, 700.000 in Arabië, 300.000 in Liberie en andere delen van Afrika en in Voor-Indië en 4.000.000 in Latijns Amerika. Dr. Ph. J. Idehburg, directeur- generaal van de statistiek heeft over beide zenders gesproken over de eerste etappe van de 12e volkst^- ling. Hij deelde mede, dat de tel- werkzaamheden vlot zijn verlopen. Het rijk en de gemeenten hebben beidé ongeveer 1/3 van het tellers-, corps geleverd, de onderwijzers vormden gedeelte daarvan. Er waren 7000 onbezoldigde vrijwilli gers. Het zwakke geslacht was sterk vertegenwoordigd. Er traden 8500 vrouwen als teister op. Namens de minister van economische zaken dankte -hij allen, die tot het welsla gen van deze onderneming hebben bijgedragen: o.a. de gemeentebestu ren, pers, radio en bioscoop en ten slotte het gehele Nederlandse volk, dat zo bereidvaardig heeft medege werkt. Het materiaal begint thans reeds bij het centraal bureau voor" de sta tistiek binnen te stromen. De ver werking daarvan zal nog een enor me arbeid vragen. PROGRAMMA waardoor- de mens de bewerker van zijn eigen geluk en redder en bewaker van het algemeen welzijn wordt. Hieromtrent staat in het Evangelie volgens St. Johannes ufiui ui uopoq hg uoipul" jgg Tg: 8 woord blijft, zoo zijt gij waarlijk mijn discipelen en zult de waar heid verstaan, en de waarheid zal u vrijmaken." De waarheid^ zo vervolgt de Paus is de moeder der vrijheid. Zij is ook het licht, het voertuig en de roem van de vrijheid. Vervojgens wijst de Paus op de vrijheid zoals die ons door Christus geschonken werd en waar door wij begrijpen wat wij vereren en hoe wij naar de gerechtigheid dienen te handelen. Maar voegt hij er aan toe, door Maria is Christus aan de wereld geschonken en zij is de meesteresse van alle deugden. Zij leert haar kinderen hoe zij zich van het kwaad en d'e dwalingen moeten bevrijden en de levensweg moeten bewandelen om naar ho gere dingen op te klimmen, waar bij zij hun waarachtig geiux voor ogen moeten houden tot meerdere ere Gods. De Paus besluit zijn schrijven met de beste wensen voor het weisagen van dit congres - en machtigt de kardinaal-legaat in zijn naam aan alle deelnemers de apostolische zegen te schenken. In den Burg op Texel worden thans wekelijks lammeïenmarkten gehouden. De Texelse schapen hebben een wereldbekendheid en er worden dan ook Vxi) veel internationale transacties afgesloten. Een koopman in de dop, neemt, tijdens de afwezigheid van zijn vader de zaak waar. DONDERDAG 19 JUNI HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15-Ochtendgym.; 7.30 Gram. muz.; 8.00 Nieuws; 8.15. Gram. muziek; 8.45 Strijkorkest; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Concert; 9.45 Arbeidsvi taminen; 10.35 Viool en piand; 10.50 Kleutertje luister; 11.20 Gram. muz. 12.00 Piano; 12.35 Metropole orkest; I.00 Nieuws; 1.15 Sextet; 1.45 BBC- koor; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.05 Gram. muziek; 4.15 De camera loopt; 5.00 AVRO kaleidoscoop; 5.20 De vacantia komt in zicht; 5.30 Dansmuziek; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr.; 7.00 Flip Staal; 7.15 Radio Volksnjuziekschool; 8.00 Nieuws; 8.15 Kamerorkest; 9.00 Hoorspel; 9.50 Tipica' orkest; 10.20 Orgel; 11.00 Nieuws; 11.15 Cabaret. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgenge bed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 9.00 Symphonie-orkest; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelklanken; 11.00 De zonnebloem radio-ziekenbezoek; 11.45 Banjo en mandoline; 12.00 Angelus; 12.30 Vaudeville-orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Kath. nieuws; 2.00 - Cinderella- ensemble; 3.00 Viol en piano; 3.30 Symphonie; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Haarlemse componisten; 5.15 Radio koperkvuartet; 5.50 Het rijk overzee, 6.00 Marinierskapel; 6.45 Kentucky Minstrels; 7.00 Nieuws; 7.15 Hoe staat het in Indië? 8.00 Nieuws; 8.05 Parenlde klanken; 9.00 Orgel; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; II.00 Nieuwe Nederlandse mt«iek; 11.30 Gram. muziek. (Van onze parlementaire redacteur) VIER MINISTERS hebben ach tereenvolgens in de Tweede Kamer achter de regeringstafel gezeten om hun wetsontwerpen te verdedigen. Het waren de minis ters Mansholt, Neher, v. Boctse- laer en Lieftinck. Maar de laatste zal vandaag moeten terugkomen, omdat zijn spaarbrieven niet di rect de instemming van de KVP- spreker de heer Lucas konden krijgen. De minister zal eerst eens moeten preciseren, wat zij eigenlijk zijn. De Coloradokever was het onderwerp van de eerste debatten. Minister Mansholt had maatregelen tot wering en verdel ging van dit ondier, dat ons aller lei deviezenfillingen begint te be zorgen, voorgesteld, maatregelen welke door de Kamer van harte zijn toegejuicht. Het is immers zo bleek duidelijk uit de debatten zo, dat in Het Zuiden en het Oos ten van het land het gevaar wer kelijk acuut komt opzetten. God dank evenwel niet in het Westen, het gebied, dat jüist het meest' als leverancier van exportproducten in aanmerking komt. Een enkele maal kwam een boze suggestie om de hoek kijken, toen enkele Kamerle den ter sprake brachten wat de. vjce-voorzitter van de Engelse tuin- dersbond had gezegd: „Na 1 April 1948 moet ^Engeland geen import van groente meer toelaten". Ziet u, zo zeiden de Kamerleden, dat is niet de angst voor de coloradokever, maar dat is het protectionisme, dat zich achter de coloradokever ver schuilt. Minister Mansholt evenwel was mans genoeg om deze Kamer leden er op te wijzen, dat er hele maal geen protectionisme achter die coloradokever schuilt, alleen maar een redelijke vrees voorbesmet ting. En daarin heeft Engeland ge lijk als het gaat om een land, dat heel ernstig met die kwaal heeft te kampen en er niets tegen-kan doen. Maardat is bij ons nu juist niet het" geval. Ons klimaat hebben we mee en wü zullen het gevaar in korte tijd meester worden. Vanzelfsprekend moeten wij door intense controle op onze export Amerika en En geland tonen, dat wü het ver trouwen, dat zü ongetwijfeld in ons zullen blijven stellen, niet beschamen. De wederopbouw Minister Neher verdedigde een wet, waarbij de staat wordt ge machtigd onroerende goederen, die onteigend zijn, als schadevergoe ding aan «je oorspronkelijke eige naars terug te geven. Ter gelegen heid van dit ontwerp konden som mige Kamerleden en met name de voorzitter van de KVF, de heer Andriessen, niet nalaten de minis ter nog eens tot spoed inzake de wederopbouw aan te sporen. Hoe wel minister Neher veel beloofde, liet de heer Andriessen niet los en haalde hem tenslotte over de geldig heid van deze wet te beperken. Zo moet de regering wel 'vóór 1 Juni 1948 de oorlogsschade in haar ge heel geregeld hebben. Overigens toch nog laat genoeg. Jammer genoeg moest de minister tenslotte nog verklaren, dat een alt gehele wetgevende regeling van de wederopbouw niet met spoed kan worden tot stand gebracht, zodat men zich steeds maar weer met ge deeltelijke voorzieningen tevreden zal moeten stellen. Inderdaad, dat geluid is niet verheugend, maar het zal wel erg reëel zijn. Vluchtelingen. Tenslotte was er nog Minister van Boetselaer, die de Kamer het Statuut op de internationale vluchtelingen organisatie ter ratificering aanbood. De minister had zich de zaak blijk baar zo gemakkelijk voorgesteld, dat hij enkele vragen, die een beetje netelig schenen, zelfs met behulp van de heren Sassen en v. d. Goes nauwelijks baas kon. De moeilijk heden kwamen van communistische zijde. Men moet weten, dat Rusland dit verdrag om te beginnen niet heeft ondertekend, dus niets belooft ten aanzien van die mensén, die geen bestaan, geen huis en geen vader land bezitten. Nog erger, zelfs niet helpt om ons zekerheid te verschaf fen over de 35.000 Nederlanders che nog steeds zoek zijn. Zitten er in Riga 1000? zo vrqpg v. d. Goes. Tegen het schone pleit van de heer Sassen, die deze mensen ook vrede wil brengen door de organisatie, kwam de communist Hjjogkarspel op en zei, dat Nederland asylrecht zal gaan geven aan mensen, die uit politieke overwegingen niet naar Polen, Zuid-Slavië óf een der Bal- kanstaten wensen terug te keren. Dus anti-communisten. Terecht zeide de heer v. d. Gory dat ook zij die anti-Franco zijn en weigeren haar Spanje te gaan. onder deze regeling vallen. De Minister verwees naar 't aanhangsel, deel II pag. zo en zoveel Waarmede de C.P.N. blijkbaar ont wapend was en zelfs voor het ont werp stemde! De voorbereiding der Olympische Spelen, welke in 1948 te Londen zullen worden gehouden, werd door Lord Burghley, de voorzitter van het organisatiecomité der zomer spelen, bevredigend geacht. Vanuit Amerika zullen deelnemers en be zoekers met speciale schepen, die later als hotels zullen dienen, naar Londen worden vervoerd. Het is echter niet mogelijk de omvang der spelen uit te breiden, aangezien het program al overbelast is. Voor d,e spelen van 1952 heeft nu ook Philadelphia zijn candida- tuur gesteld, waardoor het aantal Amerikaanse gegadigden, thans tot vijf is gestegen: Chicago, Minnea polis, Detroit, Los Angelos en Phi ladelphia. Voor de winterspelen van 1952 hebben behalve Oslo, ook Lake Placid (waar de winterspelen van 1932 hebben plaats gehad), en Cor tina d'Ampezzo in Noord-Italië een aanvrage ingediend.' In de zitting van Zaterdag 21 Juni a.s. van het congres van het Inter nationaal Olympisch Comité zal de beslissing vallen, welke stad in 1952 de spelen zal mogen organiseren. Daarom vertrekt heden een depu tatie van het Amsterdamse gemeen tebestuur, bestaande uit de heren mr. Am. J. d'Ailly, burgemeester van de hoofdstad, jhr. ir. J. E. Heemskerck van Beest, directeur van publieke werken en mr. P. J. Mijl-senaar, hoofd'van het gemeen telijk bureau voor persen propa ganda, naar Stockholm, om er de zaak vooi* de Nederlandse hoofd stad te bepleiten. Inmiddels heeft Connelly, de bur gemeester van Melbourne, tijdens een gemeenteraadszitting van zijn stad medegedeeld, dat hij de organi satie van de Olympische Spelen in 1956 zal aanvragen. Bij zijn aankomst op het vlieg veld Le Bourget bij Parijs, waar hij met de Franse regering bespre kingen zal voeren over 't plan van Marshall voor Europa, heeft Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, onder meer gezegd, dat hij niet zozeer naar Frankrijk is gekomen om politieke geschillen te bespreken dan wel om te onderzoeken, welke stappen noodzakelijk zijn voor het econo misch herstel van Europa. Bevin verklaarde, dat de millioenen op dit contitent, die tengevolge van de oorlog èn de invasie hebben ge leden, recht hebben op een behoor lijke levensstandaard en dat dit geen uitstel gedoogt. Op de vraag, of alle landen van Europa deel zouden hebben aan 't plan van Marshall, glimlachte Be vin, terwijl hij op overtuigende toon zei: „ik hoop het". De Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, Bevin en Bidault, hebben gisterenavond tot na middernacht geconfereerd over het Amerikaanse aanbod van hulp aan Europa, dat minister Marshall onlangs heeft gedaan. Een woordvoerder van de Brit se ambassade te xParijs verklaarde, dat het reeds van het begin der besprekingen gisterenavond duide lijk is gebleken, dat er een grote mate van overeenstemming heerst, j Men neemt aan, dat de besprekin- gen een algemeen karakter hebben. Er is nog geen definitieve beslis sing genomen over het Franse voorstel om vier speciale commis sies op te richten, voor het bespre ken van steenkool- en staalvervoer en de landbouw. Evenmin kwam men tot een be slissing ten aanzien van de vraag welke landen van Europa in het eerste stadium bii de „planning" der Europese economie zullen wor den betrokken. Donderdag ken 24 a.s. vertrek- verpleegsters van de R'damse ziekenhui zen met vacantie naar De nemarken. ij: De Wilhelmi- nakade te R'dam, door de Duitsers totaal vernield, is op het afwerken na, ge heel hersteld. Een belang rijke stap-in de Richting van het algeheel herstel van de R'damse haven. Vrijdag 20 Juni as. zal de minister van wederopbouwi en volkshuisvesting, minis ter L. Neher, een bezoek brengen aan het geteister de gebied van Oost-Bra bant. Vfi Aan de Evange lisch Lutherse gemeente te Nijmegen werd door de bisschop van Oslo, de pri maat der Noorse Luthersé Kerk, E. Berggrav, per soonlijk een niéuwe klok aangeboden ter vervan ging van de door de Duit sers in beslag genomene. De Noorse bisschop Erwiriv Berggrav heeft eveneens aan de Evangelisch Lu therse gemeente te Hilver sum als geschenk van' de Noorse Kerken een fraaie megen heeft benoemd tot bronzen klok onthuld en overgedragen. Een 9000 liter benzine bevattende tankwagen stond in de garage van de „Eerste Dordrechtse Autobus Dienst" te Wieldrecht. De benzine vloog door een on- assistent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. Universiteit te Nijme gen mr. J. H. L. T. Cals te Nijmegen. Behalve de nieuwe derde klasse wachtkamer, nadert ook de. aanleg van een nieuw bekende oorzaak in brand; de chauffeur kon d« wagen nog uit de garage krijgen maar zette hem ongeluk kigerwijze vlak voor een woonhuis neer, zodat met de auto er ook nog een paar huizen totaal afbrand den. ij; Met het troepen transpor,tschip „Sloterdijk" dat 20 Juni van R'dam naar Batavia vertrekt, worden tevens 2 vleugels en 2 pia no's verscheept, die door de Niwin zijn bestemd voor de militairen in Indië. Het bestuur van de St. Radboud-stichting te Nij- perron op het station van Amersfoort haar voltooing. sjs De vierde beurs van de „Verenigde Houtwarenta- brikanten Zaanstreek" zal, op verzoek van dp deelne mers, niet in Juni, maar van 22 tot 27 Juli in ge bouw De Waakzaamheid in Koog a/d Zaan gehou den worden, sj! Aan de ser geant-ziekenverpleger J H. Beugels is door de in specteur van de militaire geneeskundige dienst v. h. K.N.I.L., dr. J. Th. Wil- kens, de eremedaille in brons met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor panse krijgsgevangenschap, uitgereikt. De 25 jarige getoonde moed tijdens Ja- landarbeider H. D. te Wij- chel werd door de Duitsers aangesteld als bedrijfslei der van het Jodenkamp te Westerborg. Hij nam deel aan de rooftochten door Drenthe en verrichtte be wakingsdiensten in het kamp. De proc. fiscaal eiste 20 jaar gevangenisstraf, Bij het schieten op vogels sprong plotseling het ge weer van de 23-jarige landbouwerszoon van Ree- kum te Meteren uit elkaar. Hij werd in de v borst ge troffen en zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. t1: Dezer dagen ont dekten arbeiders, werk zaam nabij de Spoorlijn VenlOrEindhoven, bij de granaten en andere pro- Spoorlijn een hoeveelheid jectielen. Sinds de bevrij ding was het oorlogstuig nog niet opgemerkt. De prijs van consumptieijs is reeds het vorig jaar beplaald op 10 cent voor een normale hoeveel heid van 40 gram. Nu het verbruik aanzienlijk is toegenomen, hebben v^el verkopers zich niet ontzien, hun prijzen onredelijk op te drij ven. Talrijke klachten zijn reeds bij de prijscontrole binnen geko men over buitensporige hoge prij zen, _die in gelegenheden in Sche- veningen en andere ontspannings oorden worden gevraagd. Het is te verwachten dat krach tig zal worden ingegrepen. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, zijn hier en daar bij de controle die zich ook tot andere consumptieartikelen uitstrekt, reeds strenge maatregelen toegepast. Op een perceel aan het Dam rak te Amsterdam prijkte dezer da gen het in deze tijd cngewoiie bordje: Te huur, huurprijs f250,— per maand, te bevragen b'1 laar V. Een Haarlemse d'ame zag het bordje en voelde er wel wat voor het perceel tegen deze prijs te huren. Bij de makelaar aangeland vernam' z.e echter, dat er nog een kleinigheid bijkwamvijftien mille contant. De dame zou er met haar ver loofde over spreken en kwam des middiags inderdaad met deze terug. Er zou tien duizend gulden con tant worden betaald en vijf dui zend gulden in accepten. Deze laatste werden uitgeschreven en ter tekening voorgelegd, doch op cat ogenblik bleek de verloofde een ambtenaar van de prijsbeheer- sing te zijn. En zo verschenen de makelaar en zijn compagnon, de eigenaar van het perceel, een jon geman van 24 jaar alsmede diens vader en de verloofde-prijsbeheer- singsambtenaar voor de tuchtrech ter. Deze legde aan de jongeman f500. boete op en aan zijn vader f 1000. De rol van de makelaars, die bij deze transactie f2500 rijker geworden zouden zijrf, vond mr. Bletz heel wat verachtelijker. Hun legde hij elk een boete van f 1000 op. Het personeel van de centrale post- en de brievenbestellers te Brussel hebben Dinsdagmiddag het werk neergelegd. „La Nation Bei ge" bericht dat het personeel van de postcheque-dienst heden in sta king zou gaan. Deze staking zou 24 uur duren. In Verviers is een staking uitgebroken waarbij 3000 Het Rode Kruis gaat feest vieren. Het 75-jarig jubileum, dat tijdens de bezetting vrijwel ongemerkt voorbij ging, noopt thans bij het 80-jarig bestaan dezer sympathieke en in dezS tijd zo 'nodige vereni ging, tot een%viering in groter ver band. Daaroni is het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis thans doende voorbereidingen te treffen voor een groots opgezette jubileumviering, die zijn hoogte punt zal vinden in de bijeenkomst van enkele duizenden autoriteiten, journalisten, Rode Kruiswerkers en belangstellenden, te Lunteren op 20 en 21 Juni a.s. Een week daar na zal in het Kurhaus te Scheve- ningen een gala-fe.estavond plaats hebben, waarvan het programma in de Rode Kruis-sfeer zal worden samengesteld. Eduard van Beinum zal met het Concertgebouw-orkest aan deze avond luister bijzetten. Dit deelde-de heer Ketwig Ver schuur, jfrecteur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis ons mede op een persconferentie, gehouden in het Hoofdgebouw der Verbuiging te 's-Gravenhage. Hij releveerde de voornaamste feiten, vooral uit de laatste tien jaren en constateerde met voldoening, dat de Vereniging trots mag zijn op hetgeen zij in dienst der mensheid gepresteerd heeft. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt en met recht is daar te zij ner tijd door ter zake kundigen op gewezen. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dit heeft het Nederlandse Rode Kruis er o.a. toe gebracht contact op te nemen met buitenlandse leden der grote internationale Rode Kruis-familie. Verschillende internationale confe renties legden een band en schie pen een grotere eenheid tussen hen, die zich hadden ingezet voor deze zo bij uitstek menslievende arbeid. Zo hield het Rode Kruis in October 1945 een conferentie te Genève, en spoedig daarna was er te Parijs een samenkomst van de Raad van Gou verneurs en ontmoetten elkander 45 landen. In Juli 1946 volgde de con ferentie te Oxford, waar niet alleen het toekomstige werkprogramma van de Liga en haar'finantiële toe stand grondig werd besproken, doch waar ook in de Statuten der Liga belangrijke wijzigingen wer den aangebracht, welke in het te ken stonden van de scherpe critiek, die van bepaalde zijde werd uitge oefend. De 17e Internationale Con ferentie, welke in 1948 te Stock holm zal bijeenkomen, zal zich heb ben uit te spreken over de verrich tingen van het Internationale Co mité gedurende de voorbije oorlog en over de vraag of de beschuldi ging van ernstige in haar gevolgen noodlottige tekortkomingen al dan niet gefundeerd is. Een Diplomatieke Conferentie zal zich daarenboven in het ko mend jaar hebben uitte spreken arbeiders van de machinefabrieken in betrokken zijn. Ook in Eupen is een staking gesignaleerd die 'zich uitbreid tot de textielfabrieken. Ook de bedienden en arbeiders der telefoondiensten te Li^c heb ben Dinsdagmorgen het werk neer gelegd. Het centraal bureau der tele graafdiensten te Luik is gesloten. over de thans door het Internatio nale Comité te ontwerpen teksten ter wijziging van de Conventies van 27 Juli 1929 betreffende' de ge wonde en zieke militairen en de behandeling van krijgsgevangenen, en over die der nieuwe Conventie ter bescherming van de burgerbe volking. Uit al deze studiebijeenkomsten blijkt dus voldoende, dat het Rode Kruis zelf zich beter dan wie ook bewust is van tekorten en dat het steeds geneigd is de methoden aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. De consolidatie der grote veranderingen, welke na de bevrijding reeds in de structuur van de Vereniging hebben plaats gehad, is binnen betrekkelijk korte tijd te verwachten door het afko men van een nieuw Koninklijk Be sluit ter vervanging van dat van 16 October 1939. De directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis zeide in antwoord op enkele hem gestelde vragen, dat over het schitterende werk der z.g. „mobiele teams", die in Indië werkzaam zijn, binnenkort in de Nederlandse bioscooptheaters een film zal vertoond worden on der de titel: „Melodie der Barm hartigheid". 1100 medici en medisch geschoold personeel verrichten in Indië een pioniersarbeid, die de be wondering van heel Nederland zal afdwingen. Deze film zal er zeker toe meewerken de stil gekoesterde hoop het ledental, dat thans 600.000 bedraagt, eens tot een millioen te kunnen opvoeren, in vervulling te brengen. Zo hoopt het Nederlandse Rode Kruis, dat de a.s. viering van het 80-jarig jubileum een mijlpaal in haar geschiedenis moge zijn en het begin van een nieuwe vruchtbare tijd van zegenrijke arbeid in dienst der mensheid. DE dagen en vooral de nach ten kunnen eindeloos lang zijn als men ziek is, als men misschien al maanden en jaren heeft voorbij zien gaan, wach tend op genezing die maar niet komen wil. Of er is iets anders, een geestelijk lijden dat ons drukt, een beproeving waar we onder gebukt gaan, een verdriet dat aan ons leven knaagt. We torsen een last, die loodzwaar kan wegen. We lijden, hoe dan ook, niet voor ons pleizier. Maar wij aanvaarden de dingen, zó gelijk God ze in Zijn wijsheid en goedheid voor ons beschikt. We weten, dat Hij ons geroepen heeft tot Zijn eeuwige glorie in Christus Jezus. Als wij dit klei-, ne, korte tijdje, dat, achteraf be zien,, toch zo vlug voorbij gaat, met Christus hebben weten te lijden, zal God ons ook bevesti gen in Zijn heerlijkheid. Is dat niet iets dat ons moed geeft om het uit te houden? Goede moed^ dan! mArcus Men is geneigd de wereld wille- •keurig in twee aan elkander vijan dige kampen te verdelen, doch men vergeet met een wonderlijke non chalance, dat er buiten Rusland, Amerika en Engeland nog landen zijn als Voor-Indië met zijn onge veer 200 n^Tlioen zielen, en China, dat met een half milliard het in woneraantal van heel Europa over-** treft. Vooral. China is een mogendheid, gen vergeten kolos, welke men maar stilzwijgend bij het anti-Rus sische blok rekent, doch waarvan men vergeet, dat het bezig is zijn eigen weg te gaan in een deel van de wereld, dat door Japan gedwon gen is prijsgegeven. Het is natuur lijk wel waar, dat China tijdens de Chinees-Japanse oorlog hulp ver wachtte van Amerika, en dat Tsjang Kai Sjek ook thans nog de Ameri kaanse interventie niet versmaadt in het conflict der centrale regering met Choe En Lai en zijn door Mos kou gesteunde communisten. De Chinese politiek der laatste decen- nia is steeds op de nieuwe wereld georiënteerd geweest, doch' als ooit politiek uit opportunisme geboren werd, dan wel hier, waar de aspi raties en de verwachtingen van een Oosters volk uitgingen naar de hulp bronnen van een Westerse macht. Want China is zijn positie in de we reld volkomen be wust. Het weet dat het, wanneer zijn ontwikkelipgsgang zich voortzet, bin nen de tijdsspanne van enkele tiental len jaren naast en zelfs boven Ame rika en Rusland zal staan, 't Verle den van dit land met zijn cultuur van duizenden jaren overtreft die der Russen en traditieloze Amerikanen, en uit die cultuurschat zowel als uit de rijkdommen van zijn bodem, de uitgebreidheid van zijn gebied en het reusachtig aantal van zijn inwoners put het de kracht zijn eigen weg te gaan in een volkeren gemeenschap, welke dit land bui ten iedere actieve deëlname aan het wereldgebeuren houdt en het slechts benut ter verwezenlijking van zijn eigen peftieke doeleinden. De hulp welke het aanvaardt, zo wel politiek als militair, beschouwt het als een dienst door een mindere aan een meerdere bewezen. De communisten verwachten die hulp van Rusland in de vorm van een achtergelaten Japanse oorlogsbuit, en Tsjang Kai Sjek van Amerika als uitvloeisel van de bepalingen van de leen- en pachtwet. Inmid dels laat China zich niet tot vazal staat verlagen, doch wacht het het geschikte ogenblik af om als grote mogendheid en misschien wel het machtigste yolk ter wereld zelf de teugels "ter hand te nemen en in Oost-Azië een heerschappij te ves tigen, die het Russische en Ameri kaanse machtsagglomeraat in uit gebreidheid en intensiteit van mid delen verre overtreft. DE VER GETEN KOLOS J door J. S. FLETCHER 71. „Dat zeg je goed: die door jou ge tekend heette te zijn," zei Boyce. Atherton keek hem wederom recht aan. „Daar moet je mij eens alles van vertellen, Malvery," zei hij. „Jij weet evengoed als ik, dat dit een belangrijk spoor is." „Ik zal je niets vertellen," ant woordde Boyce. „Niets!" Toen merkte hij op, dat een an dere bezoeker op hem zat te wach ten en Atherton vertrok, om zich de verdere dag herhaalde malen af te vragen waarom Boyce Malvery zo duidelijk vrees had getoond toen hij iets hoorde over het vinden van een dode man. DE KOPPIGE GEZWORENE Die avond zonderde Atherton zich van iedereen af en wijdde hij zich een uur lang aan ingespannen den ken. Boyce'Mal^ry's houding stel de hem voor een raadsel; dat ogen blik van plotselinge schrik vond hij verdacht; hij geloofde niet in Boy- ce's verklaring over hart en zenu wen. Voor tenminste een ogenblik had Boyce geloofd te zullen horen dat het lichaam, gevonden in de gracht van Malvery Hold, dat van Richard was. Waarom zou dit hem in een staat van wat Aiet anders dan pure, onvervalste vrees hebben gebracht? Zekere feiten» kondén duidelijk uit deze episode worden afgeleid. Boyce geloofde niet in zijn eigen theorie van Richards verdwij ning. Boyce geloofde in zijn gehei me overtuiging dat Richard dood was. Boyce had reden de ontdek king van Richards lichaam te vre zen. Waarom? En omdat liij de ont dekking van Richard's lichaam vreesde, was het duidelijk, dat die ontdekking hem niet wolkom zou zijn. Alweer - waaróm? Zoals de fei ten er lagen, zou niemand meer profijt hebben van Richard's dood dan Boyce. De oude Sir Brian zou het nu niet lang meer maken. Wan neer Richard er niet was, zou JBoyce de titel' aanvaarden. Wat konmij er dan tegen hebben wanpeer hij wist of geloofde, dat zijn neef dood was dat dit feit aan het licht werd gebracht? Hier zat ongetwij feld een groter geheimzinnigheid dan bij de verdwijning van Richard Malvery. En hoe en waar ên wan neer kon het worden opgelost? Atherton leidde zijn overpeinzin gen naar een conclusie door in zijn geest twee dingen die gedaan moesten worden kalm' en doel treffend te registreren.. Hij moest nagaan, welke geheime betrekking er bestond tussen Boyce Malvery en, Gillian Clent. Dat kleine feit van de pijp had hem er vast van over tuigd dat Boyce in 'de hut van de Clents was toen hij en Blake er een bgzoek brachten na hun onderhoud met de Pykes. Het was duidelijk, dat hij haar in het geheim bezocht; de waarheid eh de bedoeling daar van moesten worden nagegaan. En •vervolgens moest hij er achter zien te komen, wat er gebeurd was met Hester Prynne. Van haar plotselin ge vlucht uit Brychester kon meer afhangen dan ogenschijnlijk leek. Boyce Malverv en zijn moeder ver klaarden nu dit feit van geen bete kenis. Mevrouw Malvery had Ather ton op straat aangehouden en er haar leedwezen over uitgedrukt, dat deze kwestie hem last zou be zorgen. Hester. zo zei ze, was een meisje van nukken en grillen en ze vond het leven in Brvehester te saai voor haar. Klaarblijkelijk wil de ze bij Atherton de indruk wek ken dat zij en haar zoon het op priis zouden stellen, wanneer er niet te veel meer werd gepraat rond dit persoonlijk geval. En Atherton had toen dit gezichtspunt op Hester Prynne's verdwijning aanvaard en er -zich verder niet meer mee bezig gehouden. Maar nu, met alle nieuwe details van het ge hele mysterie, kwam het hem voer, hele mysterie kwam het hem voor dat Hester Prynne moest worden Ontdekt en onderi raagd. Het voor val van de plotselinge bezwijming .lag hem nog vers in het geheugen. Ondertussen moesten nog los staande zaken worden opgehelderd en allereerst de kwestie van de do de matroos. De ochtend na de ont dekking van het lijk gingen Ather ton, en Blake samen naar de lijk schouwing. Geen van beiden had den ze er een voorgevoel van dat dit wettelijk vereiste onderzoek een nieuw licht op de verdwijning van Richard Malvery zou werpen. Zelfs de welgetrainde Atherton kwam het voor, dat het niet meer dan een nuchtere formaliteit zouzijn. De gegevens leken eenvoudig genoeg: de dode jongen behoorde tot de be manning van een schip dat in Shil- hampton was binnengelopen en ging er afzwaaien of de avond in zijn beste kleren doorbrengen. In ieder geval was hij in gezelschap geraakt van Richard Malvery in de - buurt van de herberg Moon and Star en daar was hij door Richard als boodschapper gebruikt voor een briefje naar Rachel op Malvery Hold. Toen hij daar aankwam had hij in het donker naar de ingang gezocht, hij was aangevallen en neergeslagen door de half-zwakzin- nige oude man, die reeds enige tijd in een staat van voortdurend wan trouwen ten opzichte van vreemde lingen had geleefd en waarvan be kend was, dat hij na- donker rond om het huis slpop op zoek naar lie den piet boze bedoelingen. En nadat hij niet alleen zijn slachtoffer had neergeslagen, maar het ook had ge dood. had de oudeJacob Elphick het lijk in de gracht verborgen en de plek gemerkt met de vage bedoe ling het eventueel behoorlijk te be graven. Niets kon duidelijker zijn dan dit verhaal en geen ander drong zich op. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3