Nieau/ Nederlandse Nota door de Republiek verworpen? ALLEEN AAN EEN VERENIGD EUROPA KAN AMERIKA MEER HULP BIEDEN Het Vaticaan en Egypte De gebeurtenissen in Hongarije schandelijk, aldus Truman STRIJDERS VOOR DE VRIJHEID VAN ISRAEL" verzonden de explosieve brieven 6 Juni+1944: D-day! Voor Alkmaar en omgeving Indonesiërs zullen met tegenvoorstellen komen if Waarschuwing aan hen, die uit de ellende voordeel willen trekken J GROTE ACTIVITEIT TE DJOKJA Ook Engeland wil meer weten Drama te Putten Commissie-Generaal Duitse S.S.-er deed zich voor als Nederlander Nog meer Amerikaanse stappen? Spoorwegstaking in Frankrijk Bedrijfspensioen voor de Landbouw REDE VAN MARSHALL WERELD-SITUATIE ZEER ERNSTIG J Bakkersstaking te Amsterdam Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 Ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 6 JUNI 1947. 43e JAARGANG - NUMMER 11244 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230)A SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank In Wupperthal is de vijftien mijl lange „zwevende" spoor baan weer hersteld. Met een vooroorlogse regelmaat rijden de treintjes weer om de vijf minuten boven de ze belangrijke indu striestad. LIET FRANSE PERSBUREAU A.F.P. meldde giste ren uit Batavia, dat het Republikeinse blad „Mer- deka" van gisteren een telegram heeft gepubliceerd van haar speciale correspondent te Djogja, onder de kop: ,,De Nederlandse Nota wordt verworpen". - Dit telegram luidt: „Hedenochtend heeft het Kabinet de beraadslagingen over de Nederlandse Nota be ëindigd. De leden, belast met de redactie van het officiële antwoord, zijn in vergadering bijeen ge weest. Hoewel de beslissing van het Kabinet nog niet bekend is gemaakt, zou volgens kringen, die -nauw contact houden met het Kabinet, het Ministe rie van Voorlichting, politieke partijen, alsmede strijdorganisaties dé mogel ijkheid, dat de Nota wordt verworpen-, zeer groot zijn; De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint, dat in politieke kringen te Djokja zeer grote activiteit heerst. De corres pondent is echter van mening, dat in ieder geval geen beslissing ver wacht kan worden voor het ad vies van het werkcomité van het voorlopig parlement, dat gisteren te Djokja vergaderde, is uitge bracht. De aard van het advies valt af te leiden uit de uitspraken van de verschillende politieke partijen. De laatste dagen hebben achtereenvolgens de Masjoemi, de Sajap Kiri (linkervleugel) en de P.N.I. zich over de Nota uitge sproken en deze onaanvaardbaar geacht wegens o.m. de „ontken ning van het gezag de facto, het niet-inlossen van de beloften tot troepenvermindering en de ulti matieve toon van de Nota. Van het republikeinse kabinet worden tegenvoorstellen verwacht, met name betreffende de „interim- regering", de economische voorstel len en 'militaire zaken, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. „In het algemeen kan men zefjgen, datde republikeinse regering de politieke spanningen in de verhou ding Nederlahd-Indonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare pun ten van de nota zeker onderschrij ven zal, alhoewel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaarde een hooggeplaatst zegsman. De criüs in Hongarije Een woordvoerdervan het Brit- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat ook de Britse vertegenwoordiger in de Geallieerde Bestuurscommissie te Boedapest instructie heeft ontvan gen de Russische vertegenwoordi ger in die commissie te verzoeken de documenten over te leggen, die als bewijsmateriaal kunnen dienen voor de beschuldigingen, die de Sovjet-Unie tegen de voormalige eerste minister van Hongarije, Fe- renc Nagy, en andere leden van de partij der kleine boeren heeft in gebracht. Gevraagd of de Britse regering voornemens was, evenals de Ame rikanen, economische maatregelen tegen Hongarije te nemen, zeide de woordvoerder, dat Engeland de werkzaamheid van de nieuwe Hon gaarse 1 regering nauwlettend zou gadeslaan, in de hoop, dat men aanleiding kan vinden, de politiek van vriendschappelijke bijstand je gens Hongarije te blijven volgen. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van -Haar lem zal Dinsdag 10 Juni géén •«diëntie verlenen. Na- een tweedaagse zitting te Djokja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatfa- heeft het kabi net met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km van Djokja begeven voor een rustige behandeling van de aan gelegenheid. Door het kabinet is vervolgens een studiecommissie be noemd, bestaande uit de Indone sische delegatie en enkele ministers, voor een nauwgezette bestudering van de onderdelen. Donderdag heeft geen kabinets zitting plaats gehad, wel een bij eenkomst van de studiecommissie. Vrouw zoji haar man gedood hebben In de nacht van Dinsdag* op Woensdag is de 38-jarige réserve officier R. B. D. in zijn woning aan de van Eeghenlaan te Putten (Veluwe) ais gevolg van een schot in de hartstreek om het leven ge komen. Na een gerechtelijk onder zoek van de politie-scheikundigen van Ledden Hulsebosch en dr. Hulst onder leiding van de offi cier van justitie te Zutphen is de vrouw van het slachtoffer, die verklaard heeft het schot te heb ben gelost, in verzekerde bewa ring gesteld. De man was Öinsdag in Amster dam geweest, waar hij, zoals meer gebeurde, zijn vriend, een zekere D. J. de Z„ in een café ontmoette. Zowdi in "Amsterdam als later bij terugkeer in Putten werd door bei den nogal gedronken. Daarna werd vöor de aardigheid een schietoefe ning met een stengun gehouden. Ook met' een karabijn wilde men dit spel bedrijven, doch er bleek geen munitie voor aanwezig te ziin. Tijdens deze schietpartij is D. dbde- lijk getroffen. Het staat echter nog niet vast, of dit schot per ongeluk dan wel met opzet is gelost. Bij huiszoeking werden tal van vuur wapenen en een partij munitie en militaire goederen aangetroffen. Gebleken is, dat het slachtoffer een verhouding met een andere vrouw had. Ten Vaticane heeft men met gro te voldoening kennisgenomen van de berich.'-m over de mogelijkheid van het vestigen Van diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en de heilige stoel. Het Vaticaan is reeds sedert 1839 te Cairo vertegenwoor digd door een apostolische delega tie. doch niet van diplomatiek ka rakter. De delegatie treedt alleen op als bemiddelings-instantie tussen het Egyptisch Episcopaat en de heilige stoel. Zondag terug naar Batavia Naar wij van officiële zijde ver nemen, zullen de leden der Com missie-Generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. Een Duitser, een zekere Hein- rich Hubert Hoven, die bij de Waffen S.S. diende en als zodanig enige tijd in Dachau dienst deed, heeft geruime tijd kans gezien zich als Nederlander uit te geven. Gedurende enige maanden woonde hij met zijn Nederlandse vrouw en zijn kinderen onder de naam Van Dueren in Hilversum, had Neder landse papieren en was bij de afde ling Bevolking als Nederlander in geschreven. Sinds Juni van het vo rig jaar vertoeft hij in de Strafge vangenis te Haarlem wegens een rijwieldiefstal. In het misleiden der Nederlandse overheidsinstanties bracht hij het zover, dat hij het ge daan kreeg kostwinnersvergoeding en overbruggingsgeld van Maat schappelijk Hulpbetoon te ontvan gen. Op 24 Juni zou hij vrij komen, doch door een toevallige omstandig heid kwam het bedrog aan het licht. Het vorig jaar heeft hij een te Hil versum geboren kind onder naam v. Dueren doen inschrijven. Voor al deze feiten zal hij zich binnenkort hebben te verantwoorden. President Truman heeft giste ren tijdens een persconferentie gezegd, dat de toestand, die is voortgevloeid uit de wijziging van het regiem in Hongarije, verschrikkelijk is. Tevoren had hij de jongste gebeurtenissen in dat land schandelijk genoemd. De President zei verder, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een grondig onderzoek instelt en dat even tuele nieuwe stappen van Ame rikaanse zijde zullen worden genomen wanneer dat onder zoek ten einde is. Na de verklaring van de Presi dent; werd door een woordvoerder van het departement van buiten landse zaken medegedeeld, dat er een volledig onderzoek naar de toe stand in Hongarije wordt ingesteld. Hij weigerde te verklaren, welke verdere stappen, men zou kunnen verwachten, docli welingelichte waarnemers geloven, dat deze, na de duidelijke verklaring van Tru man, niet zullen uitblijven. Uit welingelichte bron te Washington wordt vernomen, dat de V.S. de hulpverleningsgoederen ter waarde van 20 millioen dollar, die zij vöór Hongarije bestemd had den, thans aSn meer behoeftige en vertrouwenswaardïge gebieden zul len doen toekomen. Men acht het niet mogelijk om de huidige Hon gaarse regering steun te verlenen, wanneer men kan verwachten, dat .deze aanzienlijke hoeveelheden DREIGT ALGEMEEN TE WORDEN De vakvereniging van Franse spoorwegarbeiders heeft gedreigd met een algemene staking in ge heel Frankrijk wanneer de be sprekingen tussen haar vertegen woordigers en Jules Moch, de mi nister van transport, niet tot een bevredigènde c oh cessie leiden. Bij een dergelijke staking zóuden een 550.000 arbeiders betrokken wor den. Er wordt loonsverhoging en groter broodrantsoen geëist. In de Franse nationale vergade ring heeft de socialistische premier Ramadier, in antwoord op krachti ge critiek van een aantal zijner partijgenoten verklaard, dat hij Leon Blum's politiek van bevroren lonen en prijzen tot het bittere einde zal voortzetten. Ramadier zette uiteen dat inwilliging van de eisen der spoorwegarbeiders de regering on geveer "30 millioen francs zou kos ten, een uitgave die in de huidige omstandigheden onmogelijk zou zijn. Het bestuur van het nationale verbond van Franse spoorwegarbei ders heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de voorstellen van het minis terie van openbare werken „duide lijk onvoldoende zijn en niet beant woorden aan de gematigdste eisen van het verbond". voedsel naar de Sowjet-Unie zal verschepen, zodra de oógst binnen is. Men verwacht, dat Truman's ver ontwaardigde verklaring gevolgd zal worden door protestnota's aan de regering van Hongarije en de Sowjet-Unie, waarin deze beschul- 'digd zullen worden 'van scherding van het verdrag van Jalta en van andere overeenkomsten. Men houdt -echter rekening met de mogelijk heid, dat een dergelijke actie nog even wordt uitgesteld, om aan de Sowjetrussische voorzitter .van de geallieerde bestuursraad gelegen heid te geven, Thlichtingen te ver schaffen over het aandeel van de Sowjet-Unie aan de gebeurtenissen die geleid hebben tot het aftreden van Ferenc Nagy als eerste minister. DE INSTELLING van een bedrijfs pensioenfonds voor de land bouw, waartoe de regering in be ginsel heeft besloten, heeft er toe geleid, dat de lonen in dat bedrijf, nominaal zijn verhoogd, maar nog steeds niet het peil van de lonen der stadsarbeiders hebben bereikt. Deze loonsverhoging heeft geen aanleiding gegeven tot een prijsver hoging, aangezien de ministerraad zich tegen een doorberekening heeft verzet. De boeren zullen dus zelf de verhoogde uitgaven moeten betalen. Zoals bekend staat het loon van de landbouw gemiddeld op f 0.64 per uur. Toen de ministerraad be sloot een landbouwpensioenfonds in ie stellen, hebben de organisaties zich terstond aan het werk gezet om de pensioenverzekering tot een feit te maken. In principe was men het er over eens, dat de werkgever Ook Bevin en Eden waren bedacht De Stern-groep, een der Jood se verzetsorganisaties, heeft in een te Tel Aviv uitgegeven ver klaring medegedeeld, dat zij verantwoordelijk, is voor de ver sturing der enveloppen, welke explosief poeder bevatten, aan een aantal vooraanstaande En gelsen, onder wie Maarschalk Montgomery. •j De Stern-groep verklaarde, dat „de operatie" door de Europese af deling van de „strijders voor de vrij heid van Israël" Werd uitgevoerd. Een dergenen, die een dergelijke enveloppe ontvingen, was ook Ge neraal Sir Evelyn Barker, voorma lig Opperbevelhebber der Britse troepen in Palestina, aldus deelde de Stern-groep mede. Ook Bevin en Eden De particuliere secretaris1 van Be vin, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft eèn explosieve brief, geadresseerd aan Bevin, aan Scotland Yard overhandigd. Ook Eden. heeft zo'n brief ontvangen. Uit Rome wordt gemeld, dat het onderzoek naar tie herkomst van de ■brieven van Milaan uit geleid wordt. Thans is bekend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bij de politie is aangegeven, verkeerd was bezorgd nl. aan een Londense wasbaas, die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bij het openen van de envelop werd deze plotseling heet, waarop de wasbaas haar m een emmer water wierp. Hij kende de politie in het geval, die onmid dellijk Scotland Yard alarmeerde. Op deze wijze werd het plan tot massamoord getorpedeerd en alle ontvangers konden tijdig worden gewaarschuwd. Enkele enveloppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waarbij bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waarschijnlijk dode lijk was. IUIARSHALL-, de Amerikaanse Minister van Bui- tenlandse Zaken, heeft in de Harvard-Univer- siteit te Cambridge in Massachusetts tijdens een toespraak een beroep gedaan op de Europese landen zich te verenigen, om zo te komen tot hun econo mische rédding. Hij waar schuwde, dat de Verenigde Staten niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Europese landen het over een gemeen schappelijk program eens geworden is. „Het zou voor de Amerikaan se regering niet passend en ook zou het niet effectief zijn te be ginnen agn hét eenzijdig opstel len van een program om Euro pa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten, aldus Marshall. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet vap Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriend schappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoe ring ervan, voorzover het praetisch zal zijn dit te doén. Het moet een gemeenschappelijk program zijn. door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de ko mende drie a vier jaren nog hulp van buiten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europese moeilijkheden ligt echter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is logisch, <^pt de Vere nigde Staten doen wat zij kunnen ter bespoediging van de terugkeer1 van een economische gezondheid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn noch gewaarborgde vrede. Tegen geen enkel land of stelsel Onze politiek, aldus Marshall, is tegen geen enkel land of stelsel ge richt, doch tegen de horger, de ar moede, de wanhoop en dchaos. De hulp, welke de Amerikaanse ie ge ring eventueel zal verlenen, m moet niet alleen maar een lapmiddel, doch een geneesmiddel zijn. Alle re geringen, die mede willen werken aan de taakvvan het tot herstel brengen, zullen, daar ben ik zeker van, aldus Marshall, volle medewer king van de zijde' der Amerikaanse regering ondervinden. De regerin gen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te werken, kunnen van ons geen hulp verwach- tenv Regeringen, politieke partijen of groepen, die proberen de ellende der mensen te doen voortduren om daarvan in poli tiek opzicht of anderszins te profiteren, zullen de tegenkan ting van de Verenigde Staten ondervinden. Marshall beschreef de wereld situatie van heden als „zeer ern stig". Een overzicht gevend van de economische ineenstorting in Euro pa tijdens en na de oorlog, zeide hij: „Het herstel van de economische structuur van Europa zal klaarblij kelijk een veel langere tijd en gro tere inspanning vergen dari men heeft voorzien." Hef drama op hef 0 IJselmeer Het pleizierscheepje „Piet Hein", dat in de .nacht van Dinsdag op Woensdag bij Enkhuïzen is gezon ken, is gelicht. Hoewel volgens de eerste verhalen het vaartuig door lekken, eerst langzaam en daarna sneller, vol water liep, bleek er in dat opzicht aan de boot niets te haperen. De oorzaak van de ramp is daardoor nog niet geheel duide lijk. De miniatuurbommen bevonden zich tussen twee stukken bordpa pier. Door middel van een batte rijtje ter grootte van een klein potlood, dat ging werken wanneer de stukken carton van elkaar wer den gehaald, werd de explosie ver oorzaakt. Wegverbefering bij Amsterdam Naar de K.N.A.C. mededeelt zijn plannen tot spoedige verbetering van d'e bestrating van het wegvak Diemen - Amsterdam - Watergraafs meer, de zuidelijke toegangsweg tot de hoofdstad, in voorbereiding. en de .werknemer ieder de helft van de premie zouden betalen, het geen neerkomt op f 0.03 per uur voor de werknemer en een gelijk bedrag voor de werkgever. Daar een aftrek van deze drie centen per uur de verschillen tussen de lonen der landarbeiders en die der indus triële arbeiders slechts zouden ver groten, heeft men voor de landar beiders een nominale verhoging van 3 cent toegestaan, waardoor het loon nominaal op f 0.67 werd gebracht. De werkgevers betalen de andere drie cent bij en geven de wens te kennen, dat de prijzen der lander bouwproducten voortaan zouden worden gebaSeerd op een uurloon van f 0.70. Dit heeft- de regering verworpen. Verwacht wordt nu, dat de minis ter van sociale zaken 'spoedig zal komen met een wetsontwerp, waar bij de instelling van bedrijfspen- sioënen wordt geregeld. Wanneer dat eenmaal kracht van wet zal hebben, zal de Stichting voor de Landbouw het op te richten Land bouwpensioenfonds onder haar be heer nemen. De gelden, welke nu nog in het Landbouwcrisisfonds te recht komen, zullen dan worden overgeheveld en wel te rekenen van 1 Mei 1947 af, op welke datum het Landbouwpensioenfonds wordt, ge acht te zijn in werking getreden. e ■«-. 6 Juni 1944, een mijlpaal in de militaire, politieke en zelfs wereldbeschouwelijke geschiedenis van het Europese con tinent! In de yroege ochtend landden de voorposten van Eisenhower's legioenen op het strand van Normandië. Het gevecht om de vrijheid van het oude werelddeel begon. Een titanenstrijd zoals de wereld nog nimmer aanschouwd had. Reeds vier jaren hadden de geallieerde luchtvloten op het Duitse oorlogspantser gebeukt en zwoegden de ver zetslieden van alle onderdrukte landen in een bar getij tegen de machtige stroom van georganiseerde Duitse wreedheid. 6 Juni 1944 was het signaal vobr de eindstrijd en het begin van een nieuw tijdperk. Vanaf die dag keerde de hoop in de harten weer en maakten de volkeren zich op definitief met de gehate tyran af te rekenen. Tegelijk met deze onstuitbare golf van millioenen goed ge trainde en zich van hun zending bewuste soldaten uit de wereld der vrijheid, landden op die smalle strook van de Atlantische kust de wakkere mannen van de Irene Brigade, Nederlanders die al die jaren ver van het vaderland vol ongeduld op dit ogenblik hadden zitten wachten, het ogen blik i^aarop zijt zouden ingezet worden in de eindstrijd om de verlossing van het dierbare land waar zij geboren wer den en waar zij de hunnen al die tijd in barre nood hadden moeten achterlaten. Als een Gideonsbende dreven zij het in zijn laatste stuip- frekkingen hog krachtige Duitse leger, tesamen met hun geallieerde strijdmakkers voor zich uit, en smaakten zij het genoegen zelf actief aan de bevrijding van het vaderland te kunnen deelnemen. Bovenstaande foto geeft een beeld uit de episode tijdens de landingen. De mannen begeven zich naar het front, be schermd tegen luchtaanvallen door versperringsballons. In de afgelopen nacht zijn de bü de afdeling Amsterdam van de E.V.C. aangesloten bakkers als mede een aantal bij de .andere vakorganisaties aangesloten bak kers in staking gegaan. Hoe groot het aantal stakers is. kan op dit moment nog niet worden opgegeven. Het betreft hier voor namelijk de arbeiders in de vijf gróótste bakkerijen van de hoofd stad, welke dan ook praetisch stil liggen. Het kleinë aantal der werk willigen, o.w. de z.g. „voorwerkers" en arbeiders van de eerste groepen, die om 5 uur beginnen, zijn niet in staat de bakkerijen draaiende te houden. Het merendeel der kleine bakkerijen werkt echter normaal. Of er vandaag voldoende brood voor de bevolking van tie hoofdstad zal zijn, is, gezien de huidige zeer verwarde situatie, nog niet te zeg gen. In bakkerskringen is men niet pessimistisch gestemd, al voorziet men wel moeilijkheden in de brood-» aflevering en een run op de bak kerswinkels. De eisen van de E.V.C. De staking is een gevolg van een genomen besluit van een Donder dagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de afdeling Am sterdam „Voeding en Genot" der E.V.C. met de bij haar a.arigesloten arbeiders in de bakkersbedrijven. De E.V.C. eist voor de arbeiders in de bakkerijen een weekloon van 4E gld. Het college van rijksbemidde laars heeft ten aanzien van de lo nen voor »volslagen bakkers in de eerste gemeenteklasse (waarin Am sterdam valt) bepaald, dat deze 42 gld. per w§ek zullen bedragen. Over de eis van de E.V.C. van 50 procent vacantietoeslag heeft het college nog geen beslissing genomen. Een aantal Amsterdamse bakkers patroons zegden de E.V.C. toe aan de in hun bedrijvén werkzame bak kers het door de E.V.C. voorge stelde weekloon van 43 gld. uit te betalen. Hun bedrijven' zouden van nacht normaal gaan bakken. Zowel op de winkelruiten, als op de kar ren der broodbezorgers van boven genoemde bakkerspatroons zal van daag voor het publiek door middel van aanplakbiljetten duidelijk ken baar worden gemaakt, onder welke .voorwaarden het personeel bij hen werkt, zodat dus 'niet de indruk wordt gewekt, dat in deze bedrijven met z.g. „onderkminoi-s" wordt ge werkt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1