DE DUIVENSPORT in het teken van liefdadigheid TE VEEL VERKEERDE IJVER Het begon met de „Jonkheer Hoorn$€ voor De bonn PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 19 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sportuitwisseling met Bath De laatste ronde UIT OUDE TIJDEN Marktberichten Een verhaal uit de twintigste eeuw „De doe KEURPLOEG TURNERS NAAR BATH VOETBALLERS UIT BATH NAAR ALKMAAR 01ympisehe dag 26 Juli In de gisteravond gehouden ver gadering van het Alkmaarse Sportcomité werd besloten de Olympische dag dit jaar te houden op Zaterdag 2G Juli a.s. in het Gemeentelijk Sportpark. Aanvankelijk was men voorne mens een rugbywedstrijd te orga niseren .van het organiseren van een voetbalderby moest worden af gezien wegens de gesloten tijd voor de voetbalsport doch algemeen was van mening, dat een rugbywed strijd niet voldoende publiek zou trekken. Daarom werd een programma met wielrennen als hoofdnummer sa mengesteld; getracht zal worden 'n aantal bekende amateurs naar Alk maar te krijgen, waarvoor do wiel rennersver. „Alcmaria" haar mede werking heeft toegezegd. Voorts zal de Turnkring met zijn beste tur ners een gymnastiek en turndemon- stratie geven en zullen athletiek- wedstrijden worden georganiseerd; zo mogelijk zal een boksnummer aan hef programma worden toege voegd, terwijl ook in overweging wordt genomen Vrijdags tevoren tenniswedstrijden te houden, waar voor de beste nationale cracks zul len worden uitgenodigd. De baten van deze Olympische dag zullen ten goede komen aan 't Sportcomité, dat deze gelden zal aanwenden voor de ontvangst van de gasten uit Bath, die in verband met de sportuitwisseling deze zomer naar Alkmaar zullen komen. Het staat vrijwel vast, dat op 16 en 17 Augustus het voetbalelftal uit 'Bath, waartegen 't vorig jaar een Alkmaars elftal in Bath uit kwam, op het Sportpark twee wedstrijden zal spelen; één wed strijd tegen een der meest voor aanstaande voetbalclubs uit de lande en één wedstrijd tegen een elftal uit Alkmaar, Op welke wijze dit Alkmaars elf tal gevormd zal worden, staat nog niet vast. Men zal zich herinneren, dat het vorig jaar uit alle plaatse lijke clubs spelers werden aange wezen, hetgeen de voetbalprestaties in Bath niet ten goede is gekomen. Het komt ons daarom gewenst voor, dat ditmaal het elftal wordt ge-; vormd uit de beste spelers van Alkmaar, al zal dan ook Alcmaria daarvoor het grootste aantal spe lers moeten leveren. Of ook de zwemmers uit Bath naar Alkmaar zullen komen, staat nog niet vast; de onderhandelingen daarover zijn nog gaande en 21 de zer wordt de heer Shackel uit Bath AVOND-VIERDAAGSE 300 deelnemers ALKMAAR. Onder grote be langstelling zijn gisterenavond de deelnemers aan de jaarlijkse Avond vierdaagse gestart. In vergelijking met andere jaren is het aantal tip pelaars het zijn er ruim 300 zodanig, dat aan' de gestelde ver wachtingen is voldaan. De wandeltocht staat onder aus piciën van de Nederlandse Wandel sport Bond. De commissie, die de werkzaamheden op Haar schouders heeft genomen, bestaat uit bestuurs leden van de Alkmaarse wandel sportverenigingen „de Jeep" en „de J-Heils. Kaaskoppen". Bij de deelnemers merkten we o.a. op een groep Ka- jotters, de onderscheidene vereni gingen van de St. Willibrordus- stichting uit Heiloo en van de stich ting in Bakkum, de kath. sportver. T.O.G. uit' Heiloo, de Marechaus see, de P.R.A., de R.A.Z.A. en de gymnastiekver „Advendo". Gewandeld werd gisterenavond over de Hoeverweg naar Egmond aan de Hoef en vandaar over de Zeeweg naar Heiloo, om via de Westerweg weer naar 't uitgangs punt, café Central, terug te keren. Voor vanavond is het parcours zo vastgesteld, dat de mooie streken, die Bergen en het Berger bos ons bieden, worden gepasseerd. Als een speciale aantrekkelijkheid kan nog worden vermeld, dat het muziek corps „Soli DeoGloria" de tippe laars bij hun terugkeer op de Ber- gerweg oppikt, zodat de terugkomst in de stad vanavond met muziek wordt opgeluisterd. Van de zijde der commissie ver zocht men ons er op te willen wij zen, dat deze wandeltochten geen wedstrijdkarakter mogen bezitten, zodat er dus niet hard moet worden gelopen. Slechts wanneer men wer kelijk wandelt is men in staat om van de mooie natuur te genieten. leider van de Swimming-club al daar in Alkmaar verwacht, om ten deze besprekingen met het Sport comité te voeren. Het vorig jaar was een gezelschap van circa 30 Alkmaarse sportmen sen de gast van onze sportbroeders in Bath; ditmaal zullen deze de gast zijn van de Alkmaarders. Voor de overkomst der Sportmen sen uit Bath vergoedt het Sportco mité dezelfde reiskosten, die het Sportcomité uit Bath vorig jaar aan de Alkmaarders vergoed heeft. Dit brengt voor het Sportcomité grote uitgaven mee, doch van de te organiseren voetbalwedstr. worden belangrijke haten verwacht; het eoniité beraamt nog andere midde len om aan de gelden te komen, teneinde onze Engelse gasten een waardige ontvangst te kunnen be reiden. Voorts staat op het programma een uitzending van een turnploeg van de beste keurturners naar Bath in de maand Juli; 8 dames en 8 heren van de Turnkring zul len (waarschijnlijk met eigen toe stellen) naar Bath gaan, om daar turndemonstraties te geven. In Bath wordt deze tak van licha melijke opvoeding niet of maar matig beoefend. Het Sportcomité heeft goede re den te moge verwachten, dat het gemeentebestuur zowel voor deze Olympische dag als VQor de beide voetbalwedstrijden op 16 en 17 Augustus het Sportpark gratis ter beschikking zal stellen. Een finanti- ele bijdrage zal van de zijde van het gemeentebestuur voor de ont vangst van de gasten uit Bath niet verwacht mogen worden, doch op deze wijze kan de gemeente toch in belangrijke mate bijdragen de kos ten van ontvangst voor het Sport comité te helpen verlichten. VERKEERSCONTROLE ALKMAAR. Door de politie is de laatste dagen weer eens een groot aantal processen-verbaal liit- gereikt terzake verkeersovertredin gen, o.a. van wielrijders, die bij het veranderen van richting geen rich ting aangaven; aan voetgangers, die op kruispunten niet dë voorschrif ten in acht namen, aan weggebrui kers, die geen voorrang verleenden aan verkeer op hoofdverkeerswe gen. aan bestuurders van motorrij wielen, die zonder rijbewijs reden of geen letter-nummer voerden, aan overtreders van het parkeer verbod ep aan chauffeurs, die hun werkboekje ingevolge het werktij denbesluit niet bij zich hadden,-of niet op tijd hadden ingevuld. Zoals men weet waakt deze be paling ervoor, dat de chauffeurs door oververmoeidheid voor hun taak ongeschikt worden. Tenslotte werd een bus van dé dienst Wieringen in beslag genomen wegens ondeugdelijke remmen, de passagiers moesten uitstappen en van een andere bus 'gebruik ma ken. VOOR DEN POLITIERECHTER Grietje H. uit Alkmaar had zich opzettelijk schuldig gemaakt aan heling, door haar 15-jarig zoontje, toen zij in geldnood zat, een be drag aan geld te laten stelen. De Officier eiste een gevangenisstraf van 1 maand, waarop verd. in een hevige huilbui om clementie ver- zocht. De uitspraak luidde f50 of 30 dg. plus een voorw. gev. straf van 3 mnd. met een proeftijd van 3 jaar. Voorts werd zij onder toe zicht gesteld van het Leger des VISAKTEN Ter gemeentesecretarie zijn ver krijgbaar; grote visakten, kleine visakten en hengelakten waardoor een bijdrage ter verbetering van de visstand is verschuldigd. Voor deze visakten moet een aanvraag formulier worden ingevuld, dat eveneens ter gemeentesecretarie verkrijgbaar is. Vergadering St. Augustinusvereniging In het Wapen van Heemskerk hield de R.K, Onderw.vereniging St. Augustinus Alkmaar stad, een algemene ledenvergadering. Hierin hield de Weleerw. Zeergel. heer Dr. Fortmann uit het Aartsbis dom een inleiding over: „Schoqlmis, alg. kinderbiecht en kindercommu- nie". Spr. ging van het algemeen grond beginsel uit, dat een kind langzaam moet worden geleid van de noodza kelijke dressuurmethode naar de eigen persoonlijke beleving van dat wat hij gaat doen, meemaakt of on dervindt ten opzichte van het H. Ge loof. De praetijk van het godsdien stig onderwijs van de onderwijzers en onderwijzeressen zal dus zo moe ten zijn, dat zij een goede basis van zelfstandigheid gaan vormen bij hun leerlingen, het godsdienstig leven mag immers niet gekoppeld worden aan een of ander voorbijgaand in stituut, Geschiedt dit wel, dan zal het kind in het latere leven van op groeiend wezen de dressuurgang naar de kerk verliezen en daarmee Zijn geloof. Bü de een gaat dit plot seling, bij de ander in langzamer tempo, maar de grondoorzaak zal gezocht moeten worden in het feit, dat de innerlijke beleving niet is ge stimuleerd. Het ideaal zou zijn, wan neer de ouders met hun kinderen meegingen naar de kerk, om door voorbeeld, later door voortdurend gesprek hun eigen kinderen de goe de basis voor het leven mee te ge ven. Dr. Fortmann gaf tal van sug- gestie's aan, waarmede de onder wijzende opvoeders hun voordeel kunnen doen. Het voornaamste is ook hier weer; er op wijzen, het zelf meebeleven en het bijbrengen van juiste begrippen, zeker niet in het minst waar het gaat om de liturgi sche handelingen. Zo beschouwd moet dit alles tot iets goeds gelden. Alle hens aan dek Zaterdag 21 Juni. De feestdag vai\ de H. Aloysius, feest voor de Kath. schooljeugd. De grote dag voor de schoolvoetbalwedstrijden op 't ter rein van de R.K. Voetbalver. AFC, 's Morgens om 10 uur begint de zeer spannende strijd tussen de Adelbertusschool I tegen 't elftal van de Aloysiusschool, de school van Broeder-Overste, om de prachtige V. en D.-beker. Daarna om 11 uur de strijd Willibrordus II—Adelber- tus II om de mooie, kleine maar fijne Kofa-beker. Heeft u de bekers nog niet gezien? Gaat u dan 'ns kij ken naar de etalage van jie firma Plas in 't Payglop. Daar staan ze te schitteren op 'n veld van donker groen. Stel je 'ns voor dat beide bekers voor één jaar naar de Adel bertusschool verhuizen. Wat 'n feest wat 'n prestatie, wat 'n eer. Maar dat gaat zo maar niet Willibrordus- school. Aloysiusschool! 's Middags om 3 uur de feestelijke aftrap voor de wedstrijd VGLO I— ULO Beverwijk C om de Noordhol lands Dagbladbeker, Hoe zal dat af lopen? Insiders beweren dat de VGLO geen schijn van kans heeft, En daarna, ik mag haast wel schrijven de big-match 't Lyceum b tegen ULO Beverwijk b. De Lyce- isten zullen spelen met 'n élan, met 'n vuur, dat weet ikom de schone zilveren AFC-tak in Alk maar te houden. Of zouden beide tropheeën in triomf naar Beverwijk gebracht worden? Met spanning zien we dan ook de komende Zaterdag tegemoet. Iedere jongen is present. Alle sportvrienden zijn aanwezig. „St. Caecilia" speelt ter opluiste ring en wanneer dan om 5 uur de prijzen uitgereikt worden en 't ge juich niet van de lucht mag zijn, dan hopen wij tevreden huiswaarts te keren met de woorden op ons lippen: 't R.K. Schoolvoetbaltournooi is geslaagd! Tot 't volgend jaar! Exit L. R. Uitslagen: Verliezersronde: Oudorp IIOLV v. Lourdes 10 Finale: Aloysius IIOudorp II 1—-2 Besmettelijke ziektebestrijding 19 JUNI 1832 werd een reglement bekend gemaakt van 22 artikelen om te dienen als de gevreesde ziekte cholera hier zou gaan heer sen. Bij voorbaat had men voor de verpleging van minvermogen den als lokaal aangewezen per ceel D 170 aan de Voormeer en dit voorlopig ingericht. Ook op de meergegoeden was gerekend, want die konden thuis blijven en oppassers krijgen tegen minstens f 1.20 per dag voor de eerste drie dagen en voor elke volgende' dag 80 ct. per persoon. Ook de voeding van de oppas sers moest worden betaald of ge- gevenv De najaarskermis ging met het oog op overbrenging der ziekte niet door. Blijkbaar was men het meest beducht voor lieden uit de richting Amsterdam, want schip pers die zieken aan boord hadden moesten aan het Zeglis blijven en de Commissaris van Politie laten waarschuwe^!. De Alkmaarse Concourscommissie bestaande uit de postduivenver enigingen Alcmaria Victrix, Steeds in Spanning, fie Postduif (alle te Alkmaar) en Heiloo's Luchtpost (Heiloo) heeft besloten de dui vensport dienstbaar te maken aan de liefdadigheid. De commissie be sloot in haar laatste bestuursver gadering een vlucht te organiseren, waarvan de totale opbrengst ten goedé zal komen aan de verbetering en outillering van de Lighallen van het Centraal Ziekenhuis. Op Zondag 20 Juli a.s. wordt van af Helmond (een afstand van plm. 180 km) met jonge duiven een con cours gehouden „waarvoor honder den duiven zullen worden ingezet. Voor iedere deelnemende duif wordt 25 cent extra betaald, als bijdrage voor de Lighallen. Daar vermoedt wordt, dat méér dan 1000 duiven zullen deelnemen, beloopt deze eer ste inzet reeds een flink bedrag. Maar de concourscommissie wil dit bedrag opvoeren door de duiven- liefhebbers in de gelegenheid te stellen hun duiven ook nog eens extra aan te tonen op speciale grote prijzen. Ook daarvoor kunnen alle duiven aangetoond worden, al hoewel zoiets natuurlijk niet ver plichtend is. Maar voor deze groots opgezette activiteit der postduivenverenigin gen zijn natuurlijk prijzen nodig. Ja, zelfs vele prijzen. De commissie houdt zich ervan overtuigd, dat me nig particulier, firmant of winkelier gaarne iets zal willen afstaan om de prijzenvoorraad groot te maken. Er is een klein comité gevormd, dat zich gaarne belast met het in ont vangst nemen dezer gaven, bestaan de uit ide heren: N. Wiese, Pinkster bloemstraat; H. de Jager, Ricardo- gracht (allen te Alkmaar). De be stuursleden van de concourscom missie t. w. de heren C. Rabeling, Breadstraat; H. Pel, Heiloo; M. Pa ter, Zevenhulzerlaan, Heiloo; J. Huiberts, Uitenbosstraat 36; A. Ha ring, Oudegracht; v. d. Elskamp, Breelaan 54, Bergen, zijn eveneens bereid de prijzen die door degenen die iets voor dit sympathieke doel gevoelen en willen afstaan, in ont vangst te nemen. Wij hadden één dezer dagen met de secretaris van de Lighallen van het Centraal Ziekenhuis, dr. Louis, een Kbrt onderhoud. Wij vroegen o.a. of de Lighallen nog verbetering be hoeven.' Hij zeide dat er een groot deel van de inventaris nog man keert van het zo populaire eethuis je. Ook de geestelijke verzorging van de patiënten, o.a. door aan schaffing van boeken laat nog veel te wensen over. Tenslotte deelde dr. Louis mede, dat men bezig is de Zweedse ba rakken te bouwen waardoor het mogelijk is dag-en-nacht-verpleging in te> voeren. Hij was ervan over tuigd. dat het de patiënten onge twijfeld prettig zal aandoen, nu zij bemerken, dat er iets voor hen ge daan wordt. Hij hoopte, dat deze eerste grote duivenvlucht ten bate van de Lighallen een succes zal worden. Is het daarom nog nodig onze le zers eens dubbel aan te sporen nota te nemen van de adressen van de diverse commissieleden waar men eventueel een prijs of gave kan de poneren om deze duivenvlucht tot een succes te maken? De duiven sport is populair! Nu zij deze sport inzet voor dit sympathieke doel zal zij zeker de belangstelling ontvan- straat en de heer Termaat, Oude- gen die zij verdient! Dat K- A. Piet, particulier secre. taris van de N.S.B.er v, d. Sluis, la ter chef van de personeelsoentrale ter gemeentesecretarie van Alkmaar bij het publiek'geen al te goede naam had tijdens de bezetting, mag bekend geacht worden. Geen won der, want deze personeelscentrale was tevens belast met de oproepin gen van arbeidskrachten voor de Wehrmacht en om die oproepingen heen heeft zich menig spannend duel tussen besch. en opgeroepene afge speeld, dat dikwijls afliep met het gelijk aan de kant van de sterkste (in die tijd de N.S.B.er) ook al om dat terstond werd gedreigd met in sluiting, feldgendarmerie of S.D.. Allereerst werd Piet dan particu lier secretaris van de toenmalige burgemeester, om al de verzoeken, die in verband stonden met distri butie, voedsel, woningruimte enz. enz. te onderzoeken en te behande len. Deze werkzaamheden schenen nogal omvangrijk te zijn, want in de loop van de zitting kwam nog te voorschijn, dat besch. zelf nog een secretaresse nodig had om door al die brieven heen te komen. Na deze functie werd hij benoemd tot chef van de personeelscentrale op de gemeentesecretarie, Behalve het aannemen van personeel, het ontslag ervan en wat daarmee in verband stond kwam ook de te werkstelling, het spitten e.d, in zijn handen. Dat N.S.R.ers voor bepaalde funetie's in aanmerking kwamen, ontkende besch. ten stelligste, ook dat hijzelf was aangenomen, omdat hij N.S.B.er was. Een verklaring van v. d. Sluijs echter luidde, dat dit wel degelijk was gedaan, omdat hij N.S.B.er was. Na deze inleiding werden de lid maatschappen waarvan besch. lid was geworden, genoemd; hij ver telde dat hij lid van de motor W.A. was geworden, daar verordend was4 dat de heren op burgemeesterverga- deringen N.S.B. uniformen moesten dragen op last van commissaris Bakker. A.F.C.-NIEUWS S.E.W. I—A.F.C. I a.s. Zondag avond 7 uur. Zij die AFC I willen vergezellen, moeten zich ten spoe digste opgeven bij P. de Graaf, Laat 187. Heel Alkmaar gaat mee, met het eerste van A.F.C. Tot Zon dagavond. De P.P.C.-er DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetrof fen een type Foxhond wit-zwart. Het hondje (smousje met halsband om) dat Vrijdag was aangereden en thans herstellende is, is nog steeds niet door de eigenaar afgehaald. Ter beschikking enige jonge poes jes. Denk er om, geen dieren bij de Inspecteur brengen. Adres: C. Verwer, Baanstraat te Alkmaar. Uitspraken Tribunaal Het Tribunaal te Alkmaar deed uitspraak in de zaken tegen onder staande personen, die allen te werk zijn gesteld in de Lftnburgse kolen mijnen. N, J. Constant te Alkmaar, deten tie tot 18 Juni 1947, heden vrij. Ger. de Vries te Alkmaar, inter nering tot 11 Nov. 1948, verbeurd verklaring van f 250. G. de Vries te Alkmaar, interne ring voor de duur van t.wee jaren en vjer maanden, tot 1 Dec. 1947. KI. Kramer te Den Heldeer, inter nering voor de duur van drie jaren, tot 7 Mei 1948. Jac. Keijser te Alkmaar, interne ring voor de duur van detenti.e. L. Mors te Alkmaar, internering voor de duur van detentie,. P. Danklof te Oudkarspel, inter nering voor de duur van detentie, heden vrij. VONNIS-WIJZIGING Op 6 Sept. 1946 werd Fr. X. Net ten te Alkmaar door de 2e Kamer van het Alkmaarse Tribunaal ver oordeeld tot 1 jaar internering (duur van detentie). Tevens werd hij ontzet uit de beide kiesrechten, uit het recht om ambten en bedie ningen uit te oeferien en verbeurd verklaring van zijn radiotoestel. D^ Hoge Autoriteit te Amsterdam had zijn fiat-executie geweigerd, om het feit dat het Tribunaal besluit niet de macht geeft, om een delin quent ook te ontzetten uit bedienin gen. Hiertoe moest een nieuwe zitting worden gehouden, die echter in re cordtempo was afgelopen, daar beide partijen zich verenigden met het schrappen van „bedieningen" uit 't vonnis. AFHALEN BONNEN ALKMAAR. Voor het afhalen van nieuwe bonnen zijn morgen aan de beurt zij wier geslachtsnaam be gint met de letter G en H tot Helder DE MILITAIRE DEMONSTRATIES ALKMAAR. Het was gisteren voor de jongens van het Regiment Uitrustingstroepen,"dat gelegerd was aan de Westerweg, een hoogtijdag. Hun familieleden waren naar de Kaasstad gekomen van heinde en verre, om de prestaties van hun jon gens te aanschouwen. Bijna een vol uur voerden de peletons exercities uit in 't kampement, waarop de zon haar warme stralen goot. Het was dus niet te verwonderen, dat de manschappen van het „R.U.T.", die natuurlijk deze middag extra hun best deden, menig zweetdroppeltje lieten vallen. Na afloop van de oefeningen, die door de familieleden met interesse werden gadegeslagen, werd een mi litaire mars door de stad gemaakt met'medewerking van het muziek corps der Luchtstrijdkrachten. Op het bordes van het Stadhuis namen de Commandant, de burgemeester, de heer G. v. Slingerland, en de secretaris, de heer Mr. A. Veend'orp, het défilé af. Het is te begrijDen, dat van de zijde van het publiek grote belangstelling werd getoond voor de mars en parade. Vandaag zijn deze jongens naar Soesterberg vertrokken. Een andere afdeling van het Reg. Uitrustings troepen zal hun plaats innemen. Hierna kwam een stoet getuigen allerlei vertellen over het optreden van Piet in verband met de oproe pingen voor de tewerkstellingen. Zo was de typiste Ca. Kolkman van sociale zaken door hem gedreigd met tewerkstelling, omdat ze wei gerde oproepingen te tikken voor de mensen.'Ook haar moeder had hij met allerhande woorden ze nuwachtig gemaakt, maar de doch ter stoorde er zich niet aan en ging niet werken. De dag daarop werd ze door de feldgendarmerie opge haald en verhoord, doch kon een dag later weer naar huis gaan. Ver der kwamen er heren van het Land- bouwhuis, die eveneens moesten spitten.maar dit hadden.geweigerd, nadat de chefs geweigerd hadden lijsten van namen te maken, doch toen Schausz er zich mee ging be moeien, kwamen er twintig namen los. De personen, die Piet om be middeling vroegen werden gedreigd met de S.D., wat besch. aanleiding gaf te zeggen, dat dit een waarschu wing was geweest voor de feldgen darmerie, die dan zou komen om ze op te halen. De S.D. Viebahn, ge hoord over het aandeel dat Plet hgd gehad in de mededelingen over de illegale werker W. Kok, vertelde, dat Piet ook wel eens telefonisch gegevens had doorgegeven naar de S.D. in huize. Voorhout, maar over mededelingen omtrent W, Kók, wist hij weinig positiefs. Besch. ontkende echter iets met de zaak Kok uit te staan te hebben. Tenslotte werden nog, naast de besehuldigingen enige gunstige ge tuigenissen naar voren gehaald, o.a. dat hij lijsten van mensen die even- tueel voor maatregelen van de kant van de feldgendarmerie beducht moesten zijn aan de heer Fels van sociale zaken had doorgegeven, met het doel, betrokkenen te laten waar schuwen. Over veertien -dagen zal het Tri bunaal uitspraak doen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernardus, zoon van Pieter Kuiper" en M. M. Morauw; Herman J- P- M„ zoon van Anto- nius J. Klaver en A. M. M. Jacobse; Floris J., zoon van Huibert Groene- veld en H. Brouwer; Maria E. G-, dochter van Ide Tervoort en C. J. Wentink; Hermanus J. M-, zoon van Adrianus L. W. Kempen en T. M. Breed. Gehuwd: Evert van der Wissel en Cornelia Jan; Paulus Bakker en Jansje J. Bierman; Willem de We iver en Brlgitta Sneek; Tewes W. van Weelij en Jannetje S. Verberg; Thijs Schaak en Aartje de Bes; Cornells van Dam en Hendrikje Elger; 'Peter van Dee en Johanna J. Hoveling. Overleden: Adriana Romijn, 74 j„ gehuwd met Y. Dijkstra. „TURNLUST" De Alkmaarse Gymnastiekvereni ging „Turnlust" is uitgenodigd mee te doen aan de serie vrije oefenin gen op de Olympische Dag Zondag a.s. in het Stadion te Amsterdam. BEVORDERING BIJ DE POLITIE De burgemeester heeft met in gang van 1 Juni bevorderd tot ad judant van de gemeentepolitie de brigadiérs J. v. d, Burg en W. G. v. Heusden; tot brigadier van de gemeentepolitie de hoofdagent M. G. J. Aarts. Met inga.ng van 1 Mei jl. is tot hoofdagent bevorderd de agent J. Troost. DE GONG VOOR BATH - De gong voor Bath, welke als geschenk van de stad Alkmaar aan het gemeentebestuur van Bath te zijner tijd zal'worden aangeboden en reeds enige weken ingepakt staat in de hall van het stadhuis, zal Woensdag a.s. scheep gaan naar Engeland. Men zal met de aanbie ding wachten totdat de burgemees ter zal zijn hersteld. „DE STAD ALKMAAR" Hedenmiddag om 4.45 u. wordt op de Scheepswerf van Smit Jr. te R'dam te water gelaten het vracht schip „de Stad Alkmaar" dat ge bouwd is ter vervanging van het gelijkvormige schip van de Hal- cyonlijn dat Iri Mei '40 werd, ge bouwd. Het gemeentebestuur van Alk maar is voor deze plechtigheid uit genodigd. De loco-burgemeester de heer G. v. Slingerland en Mr. Veen- dorp zullen deze plechtigheid bij wonen, Zij zullen daarbij een ko pergravure van een plattegrond van Alkmaar van pl.m. 1700, door Dreb- bei 'gegraveerd, voor plaatsing in het schip aanbieden. DE AFSLAG-VERENIGING B. P. en O. BEEMS.TER. We vernemen dat de geldelijke omzet van de afslag vereniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" bedroeg tot en met 4 Juni 1947 f 278.275,40. Dit is dus f 63.845.12 meer dan in 1946. Fris en vol energie zetten we het seizoen in. De coöperatieve afzet van groente en fruit heeft de aandacht van de leden en bestuur, Men is echter van mening, dat deze coöperatieve afzet zich vooralsnog, met het oog op 'n redelijke kans van slagen, kan be wegen op het terrein van artikelen met een monopolitiseh karakter, al» wlttekool e.d. Dit bijv. in verband met de bereiding van zuurkool. „Huigenwaert" op concours HEER HUGOWAARD. De R.K. Gemengde Zangvereniging „Huigen- waert" laat zo nu en dan weer eens iets van zich horen, En als dat zo is, dan gaat er wel weer wat gebeuren. Zo is het ook nu. Op 29 Juni a.s. wordt te Bovenkarspel een zang- concours gehouden, uitgaande van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord en Zuid-Holland. Zoals bekend is beschikt /.Huigenwaert" over een puike dirigent in de per soon van Toon Vranken. Hij is de zoon van Alphans Vranken en diri gent van Collegium Musieum Am- stelodamensis.te "Amsterdam, Vorig jaar mocht „Huigenwaert" haar eerste succes op concours be halen. Er wordt weer ijverig gere peteerd en het ledenaantal be draagt 55. Het kon wel wat groter. Huigenwaert komt op het concours te Bovenkarspel uit in de eerste af deling Gemengde koren. Het ver plichte" werk is „De komende dag" van Ol. Koop. Het vrije werk is Tenebrae factae sunt van Josq des Pres. De reis wordt gemaakt pet auto's. Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar a f2,00 per persoon. Het ver trek is op Zondag 29 Juni vastge steld op 12.30. Huigenwaert dat zich mag roemen een uitstekend dirigent te hebben en een ijverig bestuur verdient aller medewerking. Geeft U dus op als lid of als donateur. Na het concours is er gelegenheid zich bij het'bestuur als lid op te geven, want dan gaat er wel weer iets groots gebeuren. Wat? Dat weten we niet, maar de voorzitter van Hui genwaert de heer Ruhland vertelde zoiets en dan broeit'er wel weer wat. Wij wensen Huigenwaert op het komende concours veel succes en hopen dat We in Bovenkarspel mo gen genieten. CQLQRADOKEVERS GEVONDEN WIERINGERMEER, Naar de Landbouwvoorlichtingsdienst ons meedeelt zijn in de Wieringermeer tot nu toe een viertal Coloradoke vers gevonden. Ieder houde zich nauwkeurig aan de voorschriften die de plantenziektenkundige dienst ter bestrijding geeft. WIERINGERMEER. Over het geheel genomen is de stand der ge wassen in de Wieringermeer niet zo goed' als het vorige jaar. Een gevolg van de lange vorstperiode en de droge Meimaand. Sociale Zondag tè Purmerend De regen kon de Sociale Zondag wel verjagen van het Whereplant- soen naar de zalen van het Ver enigingsgebouw, doch het enthou siasme van de deelnemers vermin deren, laat staan verstoren, neen, dat lukte niet. De heer J. Bakker sprak gloedvol over „Naar sociale vrede", de heer J. Peeraer uit Alkmaar over de be langrijkheid van boer en tuinder in de maatschappij en de heer Jaarsveld uit Haarlem over „De erkenning van de arbeid in het economische en openbare leven". De gevaarlijkheid van het com munisme werd veelzijdig en diep gaand'belicht. Toen Deken Scham per de vergadering sloot en zeide, dat deze dag ten volle geslaagd mag heten, zei hij niets teveel, want Purmerend kan terugzien op een goéd bestede 15e Juni 1947. SNEL RECHT De veehouder in het gelijk gesteld Zeer tot ons genoegen kunnen we berichten, dat de arbeidskwestie, door ons gesignaleerd in „Koekoeks manieren" is opgelost. Via een ci viele procedure, aanhangig gemaakt door de stichting van de arbeid en de stichting van de landbouw, is de arbeider veroordeeld, om zlin werk zaamheden op het bedrijf van, deze werkgever op dezelfde voet voort te zetten. De veehouder kréég het reeht om deze arbeider, wanneer daartoe aanleiding bestaat, met in achtneming van de gebruikelijke opzeggingstermijn, te ontslaan. Hier uit blijkt dus, dat de veehouder vol komen in het gelijk werd gesteld, en dus de sancties wel degelijk doel hebhen getroffen. Uitspraken Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan tegen enige leden van de Norger Bloedploeg. J. J. de Roos uit Alkmaar, die te Assen tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, kreeg twintig jaar, Over de Amsterdammers G. Soeurt en -over W. G. J. Hinten, die beiden lid van de Bloedploeg wa ren, zal een voorlichtingsrapport worden gemaakt. Wegens nietigheid van de dagvaarding zal de zaak tegen H. de Krijger uit Amsterdam, een vierde lid van de „ploeg", op nieuw moeten worden berecht. J. J. Snel, voormalig lid van de „Einsatzstab' Rosenberg", werd tot Vijf in plaats van tot 12 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Over het tot de doodstraf veroordeelde lid van de „stab" H. J. van Wijk uit Amsterdam zal een voorlichtings rapport worden ingewonnen. Positie Nederlandse passagiersschepen Aldabi, 18/6 van Rotterdam te Rio de Janeiro verwacht. Kota Gede, Batavia—Rotterdam, 17/6 19 uur Finisterre gepasseerd. Nieuw Holland, 18/6 in de Golf van Biscaye (Batavia-Amsterdam) Nigerstroom, 17/6 van Accra te Lome. Ophir, AmsterdamBatavia, 15/6 van Colombo. Poelau Laut, 18/6 van Amsterdam te Tandjong Priok. Waterman, 17/6 van Rotterdam naar Montreal. ZWAAG, 18 Juni. Aardappelen 50—24; spinazie 1416; postelein 30 —43; slabonen 1.60—2.20; snijbonen 1.40—2; tuinbonen 18—38; doperw ten 40—50; peulen 1.20—1.70; toma ten 1.40—1.90; bospeen 2149; rabar ber 15; sla 1.409.40; bloemkool 8 63; komkommer 38; perziken 577; aardbeien 80—2.10; rode bessen 1.10 —1.20. ENKHUIZEN. Aangevoerd door 20 vaartuigen: 2883 pond kuilaal 2 2.14; 286 pond lijnaal 2.86—3.01; 88 pond blei 18—22; 60 pond voorn 10; 5 pond karper 40, alles per pond. MEDEMBLIK, 17 Juni. Aange voerd: 81500 kg aardappelen: groot 35—40; klein 18—29; kriel 12—17. WOGNUM. Aardappelen grote 21—27; kleine 15—23; kriel 8—16;, aardbeien I 1.402.10; Idem II 801.30; sla per krop 2.709.80; sla per kg 2.90—13; slabonen 2.102.20; kruisbessen 28; bospeen' 2435; pos telein 38; peulen 981.14; rabarber 58; komkommer I 58. „ZUIDERKOGGE" HEM. Vroege aardappelen 2326; drielingen 17-20 kriel 813; aanvoer 25.000 kg; bloemkool 8—60; sla 38.50; peulen 7285; rabarber 6,208.40; doperw ten 27; sjalotten 21; slabonen 1.86; stamsnijbonen 1.19; bospeen 3238; aardbeien 801.50. LANGEDIJK. 19 Juni 1947. 105.000 l»g aardappelen, eerstelingen 22.40—28.80, id. kleine 14.20—16.80; 1400 kg bospeen 1125. BOVENKARSPEL. 19 Juni. Aanvoer totaal 176.750 kg aardap pelen, groot afw. 1628 per 100 kg; id. klein 1518 per 100 kg; id. kriel 713 per 100 kg; 300 bos Bospeen 2629 per 100 bos; 4700 stuks sla 2.603.60 per 100 stuks; 12 kg aard beien 1.70—1.80 per kg. HOOGKARSPEL, 19 Juni. aardbeien 1.521.55; 19.760 kg aard-, appelen, kriel 12.7016.50; klein 19.80—26.80; grote 24.80—30. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Juni. 3900 kg vroege aardappelen 20 26; drieljngen 17; kleine 1017. „Jonkheer", lid der Binnenlandse Strijdkrachten en ijveraar voor de Stichting „Putten's Jeugd". Op deze prachtige epitheta kon een Rotter dams jongmens zich beroepen, die dezer dagen door de politie snode- lijk werd in de kraag gepakt onder beschuldiging van oplichting en voor zijn medemensen schadelijke fantasterij. Waar het verhaal begon Nu dit „vie romancée" door de politie accuraat is gereconstrueerd, kunnen we de geschiedenis gemak kelijk van het begin af volgen "als een aaneenschakeling van thrillers, die de lezer tot het einde toe boeit. Tijdens een verjaarsfuifje ver telde een kennis van een dienaar van Hermandad vol trots, dat hij voor het eerst in zijn leven een heuse jonkheer in zijn auto had gehad, die op zoek was naar een oud luitenantsuniform, - bestemd voor een officier, die zonder zat. Een raar verhaal, dacht de poli tieman. Welke jonkheer gaat nu op zoek naar oude en versleten uni formen! Aan het opgegeven adres bleek, dat de adellijke man daar hónderd pop had geleend, daarna naar een hotel was gegaan ff? hier eveneens mooi weer had gespeeld met een andermans centen. Wie zal het een opsporingsambtenaar kwa lijk nemen, dat dit hem te grijs werd? Het onderzoek werd krach tig ter hand genomen en toen kwam deze fraaie aaneenschakeling van ongelofelijkheden aan het licht. Een „Jonkheer" in de B.S. In het concentratiekamp Wöbe- ling had meneer zich uitgegeven voor de zoon van een dominee en ging hij zelfs voor in het gebed. Dit belette hem echter niet zijn mede gevangenen middelerwijl te beste len. In 1945 meldde hij zich bij de Binnenlandse Strijdkrachten in de Achtërhoek en hield hij er lezin gen, om de mensen wijs te maken, dat hij de enige overlevende uit het kamp was en dat, als men hem een auto beschikbaar stelde, hij gaarne de verschillende familieleden der slachtoffers zou gaan opzoeken. Hij kreeg de auto en bracht de mensen met zijn van a tot z gelogen ver halen danig van streek. Zachtjes aan begon hij zich echter onmoge lijk te maken en daarom vertrok* hij, nadat hij de commandant van de plaatselijke B.S. een verklaring had afgetroggeld, waarin stond, dat hij destijds'zeer gevaarlijk illegaal werk had verricht en deswege door de Duitsers was weggevoerd, en waarin iedereen Verzocht werd hem alle mogelijke steun te verlenen. Formulieren en brieven deden wonderen Met behulp van gestolen blanco formulieren stelde hij daarna zelf een verklaring op, waarin de bur gemeester in Twente '.hem grote dank betuigden voor het vele en belangrijke werk, dat hij in dienst der gemeenschap verricht had. Hij toog op audiëntie bij hooggeplaat ste personen, die hem op hun beurt weer van aanbevelingsbrieven voor zagen. Eenmaal liet hij' zich zelfs door de verslaggever van een Am sterdamse krant, interviewen, en deze zette zijn lezers het verhaal in grote opmaak voor. Een Kromme- niese fabrikant, die de krant las, leende hem zijn wagen en kon die zelf na vier maanden zwaar be schadigd in Halfweg gaan ophalen, waar mijnheer een aanrijding had gehad. Middels de „slee" had hij veel vrouwen het hoofd op hol ge bracht en geld van haar weten los te krijgen. Tot slot had hij nog „een onge meen succes met zijn'actie voor de Stichting „Putten's Jeugd". Op een dag stapte hij naar een drukkerij in Den Haag en bestelde daar 40.000 briefformulieren voor deze stich ting. Met de zes proefdrukken, die hij kreeg, ging hij nu manoeuvreren. Enkele brieven schreef hij aan zich zelf en ondertekende die met „kapi tein J. Bleus", een gefingeerde naam. In deze brieven verzocht hij zichzelf zijn medewerking te ver lenen "bij het organiseren van bij eenkomsten ten bate van Putten's jeugd, en met deze brieven in zijn zak ging hij naar grote sigaren fabrieken en distilleerderijen en kreeg overal wat los voor het „goede doel", waarvan geen mens vermoed de dat dit zijfi eigen portemonnaie was. Tot eindelijk de politie dit verhaal tot een einde bracht. Een jongeman kwam tot" de werkelijk heid weer en de gemeenschap werd van een gevaarlijk individu ver lost. „Is deze man Mr. H. Schuurn commandant W dat hij begon wacht had, da nadat tegen zi. Mayer en Aide was geëist. En in zijn eigen Spek, dat de dot geen straf was; we en kinderen en ve de boeten voor niet met de dood Er bestond voo; door het Bijz. Ho recht werd enorn publieke tribune e pers en genodigde Vele belangstellen worden toegelaten niet veel spijt van de zitting had va rakter van een flpi van een openbare zijn onverstaanbaa van schriftelijkt maakte de presidei hij zat te breviere De verdachte v zijn binnenkomst zien van zoveel geamuseerd glimla Het voorlezen vi vaarding door de W. Bakhoven vord De voormalige mandant werd hie legdy-dat hij op 1 opzettelijk, na kalr tig overleg de ille Dijjcstra, J. Smink leven had beroofd korten afstand enij sen, tengevolge wi stond of kort daari Voorts werd hem uitlokking tot moe dergesehikten Jor Alders, op'de illeg de Graaf uit Wiet April te Abbekerk deur te Spanbroek óp de vluchtende 0 7 Febr. te Hoorn, genoemde landwacl Voor het Hof terec Verdachte erker.c werkers na de raz hebben doodgescho ovarleg; hij ontke dracht gegeven te en Commandeur do in het geval v. d Jonker opdracht f ben te schieten, d bedoeling de man x Door het getuige de aanwezigen een van het dramatisch eerste Mei '45 te 1 dag door 50—60 li Duitsers een razzi den. Vier wielrijde aangehouden, bleke naten en munitie bi Een ervan werd dc J.onker afgemaakt; den met de handen Raadhuis met het muur geplaatst. afstand stond v. d get. de Wed. Kr zoontje Piet. met ei hand. Om klokslag v. d. Spek de drie rug, om ze'met eer het hoofd verder af Verdachte beweer arrestanten een ver de beweging had g gezien er die tijd wachters door illeg" geschoten, nam hij voor het tijdvak t.e.m, 5 Ju Elk der volgend recht op het kopen Bonkaarten KA, KI (serie F) F-01 brood 800 grair F-02 brood 400 gran F-01 boter 125 gram EV02 boter 250 gram 200 gram F-01 melk 4 liter m F-03 melk 7 liter m F-05 melk 7 liter m F-06 melk 1 ei F-01 vlees 100 gram F.-02 vlees 200 gram F-01 alg. 200 gram F-02 alg. 100 gr. b bakrr meel berei 125 gram 50 gram 125 gram 100 gram 1600 gram 125 gram 100 gram 800 gr^m 125 gram F-03 alg. F-04 alg. F-01 res. F-03 res. F-04 res. F-06 res. F-07 res. Bonkaarten KD, KE F-11 brood 800 grajn F-ll boter 250 gram F-12 boter 125 gram 100 gram F-13 melk 12 liter m F-15 melk 12 liter m ï'-ll vlees 100 gram F-12 vlees 100 gram F-ll alg. 100 gram F-12 alg. 1 ei F-13 res. 800 gram F-14 res. 100 gr. bl of ki uit r F-16 res. 600 gram dermi rijst 1 rijzen Bonkaarten MA, MB, MF, MG 707 (bi moeders en zieke F-21 brood 800 gram F-21 boter 250 gram F-22 boter 250 gram 200 gram F-21 melk 5 liter me F-21 vlees 300 gram F-22 vlees 100 gram F-21 kaas 200 gram F-21 eieren 5 eieren Op 26 Juni zullen 1 aangewezen voor suit snaperingen en tabat Bovengenoemde bo reeds op Vrijdag 20 den gebruikt, met ui! de bonnen voor eerst met ingang va: Juni a.s. mag worden De niet-aangewezei de serie E kunnen v tigcL

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2