Duel zonder schutters EEN UURTJE TELEX Hoornse Landwachtcommandant voor het Bijz. Gerechtshof De bonnenlijst VOORSTEL TOT SPAARACTIE AANGENOMEN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Donderdag 19 Juni 1947 PAG. 3 RECHT uder in het gesteld Raad van >atie Nederlandse ersschepen berichten „De doodstraf is voor mij geen straf Maar de Kamer zal beslissen wanneer ze zal beginnen De export van pootoardappelen HEERENVEEN KLOPT N.E.C. BLAUW-WIT - M.V.V. OM HET LANDS KAMPIOENSCHAP KRUIDENIERS PROTESTEREN Een millioen fi fi Een vol jaar ziekengeld WETSONTWERP INGEDIEND Internuntius bezocht Vlissingen &lcI Aialvety egen kunnen we arbeidskwestie, fd in „Koehoeks- ost. Via een ci- nhangig gemaakt an de arbeid en landbouw, is de !ld, om zü« werk- bedrijf van deze „elfde voet voort te louder kreeg het arbeider, wanneer bestaat, met in de gebruikelijke te ontslaan. Hier- de veehouder vol- Lijk werd gesteld, wel degelijk doel üaad van Cassatie adaan tegen enige orger Bloedploeg. Alkmaar, die te gevangenisstraf kreeg twintig Amsterdammers G. G. J. Hinten, die Bloedploeg wa- voorlichtingsrapport Wegens nietigheid ■ding zal de zaak ger uit Amsterdam, ■an de „ploeg", op- vorden berecht, ormalig lid van de ïenberg", werd tot tot 12 jaar ge- roordeeld. Over het veroordeelde lid J. van Wijk uit een voorlichtings in gewonnen. van Rotterdam te verwacht. Batavia—Rotterdam, isterre gepasseerd. 18/6 in de Golf itavia-Amsterdam) 7/6 van Accra te ïam—Batavia, 15/6 :/6 van Amsterdam ,ok. 7/6 van Rotterdam Tuni. Aardappelen 1416; postelein 30 60—2.20; snijbonen ;n 18—38; doperw- m 1.20—1.70; toma- speen 21—49; rabar- 9.40; bloemkool 8 38; perziken 577; 10; rode bessen 1.10 Aangevoerd door ,,883 pond kuilaal 2 lijnaal 2.86—3.01; 88 2; 60 pond voorn 10; 40, alles per pond. 17 Juni. Aange- aardappelen: groot -29; kriel 1217. Aardappelen grote 15—23; kriel 8—16; 402.10; idem II krop 2.70—9.80; sla slabonen 2.102.20; bospeeh 2435; pos- m 98—1.14; rabarber ler I 58. GE" HEM. Vroege 26; drielingen 17-20 aanvoer 25.000 kg; sla 3—8.50; peulen 6,20—8.40; doperw- 21; slabonen 1.86; 19; bospeen 3238; 50. 19 Juni 1947. lappelen, eerstelingen kleine 14.20—16.80; n 11—25. 3PEL. 19 Juni. 176.750 kg aardap- 16—28 per 100 kg; per 100 kg; id. kriel kg; 300 bos bospeen bos; 4700 stuks sla 00 stuks; 12 kg aard- per kg. PEL, 19 Juni. 1.55; 19.760 kg aard-, 12.70—16.50; klein ote 24.80—30. ARWOUDE, 19 Juni. ege aardappelen 20 17; kleine 1017. rk, dat hij in dienst ap verricht had. Hij ntie bij hooggeplaat- e hem op hun beurt evelingsbrieven voor- il liet hij- zich zelfs ggever Van een Am- int, interviewen, en lezers het verhaal voor. Een Kromme- die de krant las, n wagen en kon die maanden zwaar be- alfweg gaan ophalen, een aanrijding had de „slee" had hij het hoofd op hol ge- 1 van haar weten los hij nog „een onge- ïet zijn 'actie voor de ten's Jeugd". Op een naar een drukkerij n bestelde daar 40.000 n voor deze stich- es proefdrukken, die hij nu manoeuvreren, schreef hij aan zich- kende die met „kapi- s", een gefingeerde brieven verzocht hij nedewerking te ver- organiseren van bij- n bate van Putten's deze brieven in zijn naar grote sigaren- distilleerderijen en at los voor het „goede geen mens vermoed- eigen portemonnaie lelijk de politie dit n einde bracht. Een m tot* de werkelijk- le gemeenschap werd larlijk individu ver- „Is deze man zo slecht, dat hij de doodstraf verdien^", vroeg Mr. H. Schuurman, de verdediger van de Hoornse landwacht commandant W. A. v. d. Spek aan het eind van zijn pleidooi, dat hij begon met de opmerking, dat zijn cliënt niet anders ver wacht had, dan dat de doodstraf tegen hem zou worden geëist, nadat tegen zijn drie ondergeschikten, de landwachters Jonker, Mayer en Alders de vorige week eveneens de zwaarste straf was geëist. En in zijn eigen pleidóoi zei v, d. Spek, dat de doodstraf voor hèm geen straf was; wel voor zijn vrouw en kinderen en verwanten. Hij wil de boeten voor zijn schuld, maar niet met de dood. Er bestond voor deze zaak die door het Bijz. Hof te Alkmagr be recht werd enorme belangstelling; publieke tribune en de"banken voor pers en genodigden waren overvol. Vele belangstellenden konden niet worden toegelaten. Zij behoeven er niet veel spijt van te hebben, want de zitting had vaak meer het ka rakter van een fluistercampagne dan van een openbare behandeling; bij zijn onverstaanbaar lezen van tal van schriftelijke verklaringen maakte de president de indruk alsof hij zat te brevieren. De verdachte v. d. Spek liet bij zijn binnenkomst in de zaal, bij het zien van zoveel belangstelling een geamuseerd glimlachje zien. Het voorlezen van de lange dag vaarding door de Pi'oc. fiscaal, Mr. W. Bakhoven vorderde 5 minuten. De voormalige landwachtcom mandant werd hierin ten laste ge- legdyMat hij op 1 Mei '45 te Zwaag opzettelijk, na kalm beraad en rus tig overleg de illegale werkers R. Dijkstra, J. Smink en J. Kort van 't leven had beroofd door op hen van korten afstand enige schoten te los sen, tengevolge waarvan zij ter stond of kort daarna zijn overleden. Voorts werd hem ten laste gelegd uitlokking tot moord door zijn on dergeschikten Jonker, Mayer en Alders, op'de illegale werkers A. C. de Graaf uit Wieringermeer op 17 April te Abbekerk; op C. Comman deur te Spanbroek op 23 April en op de vluchtende J. v. d. Bosch, op 7 Febr. te Hoorn, voor welke feiten genoemde landwachters vorige week voor het Hof terecht stonden. Verdachte erkende wel de illegale werkers na de razzia te Zwaag te hebben doodgeschoten, doch niet na overleg; hij ontkende voorts op dracht gegeven te hebben de Graaf en Commandeur dood te schieten en in het geval v. d. Bosch wel aan Jonker opdracht gegeven te heb ben te schieten, doch niet met de bedoeling de man te doden. Getuigenverhoor Door het getuigenverhoor kregen de aanwezigen een duidelijk beeld van het dramatisch gebeuren op de eerste Mei '45 te Zwaag, waar die dag door 5060 landwachters en Duitsers een razzia werd gehou den. Vier wielrijders die werden aangehouden, bleken twee handgra naten en munitie bij zich te hebben. Een ervan werd door landwachter Jonker afgemaakt; drie ervan wer den met de handen omhoog voor het Raadhuis met hetgezicht naar de muur geplaatst. Op enige meters afstand stond v. d. Spek. volgens get. de Wed. Kraakman en haar zoontje Piet. met een horloge in de hand. Om klokslag 12 uur schoot V. d. Spek de drie mannen in de rug, om ze'met een genadeschot in het hoofd verder af te maken. Verdachte beweerde, dat een der arrestanten een verdachte, bukken de beweging had gemaakt en aan gezien er die tijd meerdere land wachters door illegalen waren neer geschoten, nam hij geen risico en voor het tijdvak van 22 Juni t.e.m. 5 Juli 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van; Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie F) F-01 brood 800 gram brood F-02 brood 400 gram brood F-01 boter 125 gram boter F»02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet F-01 melk 4 liter melk F-03 melk 7 liter melk F-05 melk 7 liter melk F-06 melk 1 ei F-01 vlees 100 gram vlees F.-02 vlees 200 gram vlees F-01 alg. 200 gram kaas 100 gr. bloem - of zelfr. bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) 125 gram koffie 50 gram thee 125 gram margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 800 gram brood 125 gram boter Bonkaarten KD, KE (Serie F) F-ll brood 800 grajn brood F-ll boter 250 gram boter F-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram vlees 100 gram kaas 1 ei 800 gram brood 100 gr. bloem of zelfr. of kindermeel (niet uit rijst bereid) F-16 res. 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelf rijzend bakmeel Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie F) F-21 brood 800 gram brood F-21 boter 250 gram boter F-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet F-21 melk 5 liter melk F-21 vlees 300 gram vlees F-22 vlees 100 gram vlees F-21 kaas 200 gram kaas F-21 eieren 5 eieren Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, cacao, ver snaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Juni a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 23 Juni a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden vernie tigd. F-02 alg. F-03 alg. F-04 alg. F-01 res. F-03 res. F-04 res. F-06 res. F-07 res. F-13 melk F-15 melk F-ll vlees F-12 vlees F-ll alg. F-12 alg. F-13 res. F-14 res. i schoot de man neer, om vervolgens met de andere twee hetzelfde te doen, waarvoor, zoals de Proc. fis caal opmerkte, toch geen directe aanleiding was. Get. Wed. Kraakman die de hele scène gevolgd had, had niet gezien, dat een der arrestanten 'n bukken de beweging maakte; haar 16-jarige zoon, die ook gehoord werd, wèl. De Proc. fiscaal nam aan, dat deze bukkende beweging na het eerste schot gevolgd zal zijn. Volgens de get. deskundigen dr. Barnhoorn en de politieman Heystek vertoonden de "lichamen der ge troffenen 'n schotwond in de rug en een in het hoofd. De 20-jarige landwachter D. Tal man had destijds voor de politie verklaard, dat v. d. Spek tegen de arrestanten gezegd had: Trek je jas maar uit; het zou zonde zijn, als er gaatjes inkwamen," De get. kon zich dit nu niet meer „voor 100 pGt." herinneren, maar 't Hof pam hier toch voor 100 pCt. no titie van. De moord op A. de Graaf en C. Commandeur. Nadat bij de bejaarde C. Com mandeur uit Spanbroek huiszoeking was gedaan door v. d. Spek en con sorten, waarbij handgranaten, pi stolen, overalls enz. gevonden wer den, kreeg Mayer van v. d. Spek opdracht deze „terrorist" op weg naar Hoorn neer te schieten. Jon ker vroeg aan v. d. Spek, welke op dracht hij aan Mayer gaf, waarop deze hem toevoegde: en jij zorgt daar ook voor. Toen bij een zijweg het transport recht doorreed, gaf Mayer de oude Commandeur opdracht rechts af te slaan, om hem vervolgens „op de vlucht" neer te schieten, waarbij Jonker hem assisteerde. Op dezelfde wijze werd de moord op de vroegere weth. v. d. Wierin germeer A. C. de Graaf ge-ensce- neerd, nadat deze gearresteerd was, toen hij bij de inundatie van de Wieringermeer nog iets van zijn boerderij had'pogen te redden, na dat hij een jaar was ondergedoken. Ook in dit geval had v. d. Spek de opdracht aan Mayer gegeven, naar deze verklaarde; get. Alders, de landwachter. die bij deze schiet partij assisteerde verklaarde dat hii wat doof was en dat de opdracht ook wel anders kan zijn geweest. Verd .v. d. Spek 'ontkende in beide gevallen de opdracht gegeven te hebben, doch Mayer wist hem precies de plaats te noemen waar hij dit wèl gedaan had. Get. Alders, die zich aanvankelijk op het verschoningsrecht wilde be roepen, omdat hij tegen zijn vroe gere chef getuigde, waar hij nog al tijd veel respect voor heeft, ver klaarde echter nog, dat De Graaf bij een zijweg doodgeschoten moest worden; dat er geen pardon gebruikt mocht worden en dat er goed raak geschoten moest worden. De verklaring van de landwach ter Alders, dat de daden van zijn chef v. d. Spek hem toentertijd rechtvaardig voorkwamen en dat hij v. d. Spek nu nóg beschouwde als iemand, die recht door zee gaat, ontlokte een honend gelach op de publieke tribune. Tenslotte werd verdachte ge vraagd naar de motieven van zijn daden. Hij hield vol, dat een der arrestanten een verdachte beweging had gemaakt en dat hij uit een im puls had gehandeld. De morele remmen waren bij hem in die tijd weg, zoals bij die andere mensen, voegde hij er aan toe, die toen NS B'ers en landwachters doodden. De President somde daarop 'n aantal andere hem niet .ten laste ge legde feiten op, huiszoekingen en arrestaties enz., tengevolge waar van nog meerdere personen de dood vonden, Requisitoir Mr. Bakhoven herdacht eerst de verzetslachtoffers, die door de ter reur van de landwacht in de laatste maanden vóór de bevrijding in de kop van Noordholland de dood von den. Hij achtte het bewijs van moord ,op de arrestanten te Zwaag geleverd. Het verweer van verdach te accepteerde hij niet; de arrestan ten hadden bij/zo'n overmacht geen schijn vap kans bij verzet of vluch ten. Ook de uitlokking tot moord in de andere gevallen is bewezen door de verklaringen van Mayer, Jonker en Alders. T.a.v. het 3de feit, uit lokking tot moord op v. d. Bosch acht spr. het bewijs niet geleverd en neemt hij aan, dat niet de bedoeling tot doden voorzat; op dit punt eist Mr. Bakhoven vrijspraak om ten slotte yna de rol van verd. als Cdt. van de landwacht in het algemeen geschetst te hebben de doodstraf te eisen. Pleidooi Mr. Schuurman sloot zich aan bij de woorden van deelneming met de nabestaanden der slachtoffers, om vervolgens na een juridisch pleidooi tot de conclusie te komen dat in het eerste geval wèl opzettelijke dood slag, doch niet moord bewezen is; ook de uitlokking tot moord in de andere gevallen acht hij niet bewe zen, na de verklaringen van get. Mayer in twijfel te hebben getrok ken. Verd. v. d. Spek houdt hierna zelf ook nog een lang pleidooi, waarin hij zijn spijt erover uitdrukt dat hij volkomen onschuldige mensen heeft gedood. Hij zegt. steeds de conse quenties van zijn N.S.B.-lidmaat- schap te hebben aanvaard, zoals hij ook nu de consequenties van zijn daden aanvaardt. Hij vreest de dood niet en wil liever boeten door lei venslange deportatie. Uitspraak 1 Juli. (Van onze parlementaire redacteur) HET WAS REEDS gisteren aan te zien, dat minister Lïeftinck bij de Kamer succes zou hebben met de door hem ontworpen spaaractie: de Kaiholieken en socialisten zouden zich ongetwij feld achter hem stellen, maar dat de oppositie hem zo'n teleur stelling zou baren, dat had de bewindsman van financiën zeker niet verwacht. Zijn wet tot inleiding van de spaaractie werd met 45 tegen 26 stemmen tenslotte aangenomen en het waren vooral de katholieken, die hem nu nog niet de volmacht wilden geven naar goeddunken spaarbrieven uit te geven. Waarom heeft de oppositie zich zo fel tegen Lieftirick gekeerd? Zij voerden in hoofdzaak als argumen ten aan, dat de minister reeds zo veel aanslagen op dé spaarzin had gepleegd en door zijn consumenten- crediet een soort Sinterklaas had gespeeld, dat de spaarzin aanzien lijk was verminderd en wel zo, dat, naar de minister toegaf, slechts 35-- 40 pet. van ons volk nog spaart. De communisten keerden zich tegen Lieftinck omdat de regering aan de loonstop vasthoudt en de arbeiders dus dwingt te sparen, d.w.z. niet te consumeren. Volgens hem zijn al leen de kapitalisten nog maar in staat, het geld, dat zij nu verbras sen, in besparingen te beleggen. In een bijna ontroerend beroep •op de Kamer heeft de minister aan- VRIJDAG 20 .TUNI HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gra- mofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera-programma; 9.00 Gramo- foonmuziek; 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O.); 10.20 Voor de zieken; 10.45 Piano en zang; 11.30 Musette- klanken 12.00 Landschappen van Zweden; 12.30 Sportagenda; 12.35 Dansorkest; 1.00 Nieuws; 1,15 De onderzeedienst; 1.25 Vaudeville-or kest; 2.00 Kookkunst van mevr. R. Lottgering-Hiliebrand; 2.20 Gramo- foonmuziek; 4.00 Operette; 5.00 Or gel; 6.00 Nieuws; 6.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten; 7.15 Tango-orkest; 7.30 Cursus V.P.R.O.; 8.00 Nieuws; 8.05 Piano; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Ama teurs-programma; 10.15 Gramofoon- muziek; 10.40 Avondwijding VPRO; 11.00 Nieuws; 11.15 Concert. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gra- mofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.30 Orkest; 9.50 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Divertimento; 11.15 Blaaskwintet; 11.45 Piano-duo; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Ned. Ka merkoor; 1.00 Nieuws; 1.15 Franse marsmuziek; 1.35 All round Sextet; 2.40 Orgel; 3.20 Pianokwartet; 4.00 Declamatie; 4.20 Vocaal-kwartet; 4.50 Harmonie- en Fanfareklanken; 6.00 Sans Souci; 6.45 Hoorspel; 7.00 Nieuws; 7.15 Appèl voor de ex-po- litiëkg gevangenen uit de bezet tingstijd; 7.30 Geestelijke liederen; 8.00 Nieuws; 8.15 Kurhauas-concert 9.05 Insecten-concert; 9.25 Orgel; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverden king; 11.00 Avondconcert. getoond, dat ons land in de aller ellendigste positie verkeert, de de viezenpot is leeg en ons land hefeft enorme schade geleden: zie naar Zeeuws-Vlaanderen, No'ord-Limburg naar de Betuwe, naar Rotterdam en Den Haag. Hoe moeten wij die wederopbouw betalen? Wij als over heid kunnen die zaak op twee ma nieren financieren en wel door de bankbiljettenpers te laten draaien ofwel door te sparen en uit die middelen de kapitalen voor de we deropbouw te verstrekken. Ik be grijp u niet, heren van de oppositie, z\ zeide minister Lieftinck, gij wilt herbouwen, gij hebt de overige noodmaatregelen van mij geaccep teerd en nu verzet g£ u. Noem mij dan een andere weg, nu doetge niets dan afbreken. Maai; de oppositie liet zich niet vermurwen, zij vond bovendien nog, dat het particulier initiatief te weinig kans kreeg en zij vreesde een waanzinnige staatsinmenging, doordat de Regeringsvoorlichting als apparaat van reclame voor het sparen zal worden ingeschakeld. En zo bleven de partijen even ver van elkaar als zij van den beginne af hadden gestaan. Lieftinck behaalde, zoals gezegd, toch de overwinning door de regeringspartijen, maar hij zal opnieuw aan de Kamer moeten vragen of hij met de uitgifte van spaarbrieven kan beginnen. De Ka mer zal dan oordelen of de tijd daarvoor rijp is. Ondanks de zeer strenge winter en het nijpend tekort aan verpak kingsmateriaal is Nederland er in geslaagd zijn geraamde export programma 19461947 voor poot- aardappelen voor bijna 90 pet. uit te voeren, zo wordt ons van be voegde zijde medegedeeld. In totaal werden ruim 340.000 ton pootaard- appelen geëxporteerd (door middel van de B.E.A.), terwijl een klein gedeelte (13.000 ton) individueel uitgevoerd werd. Van de totale hoeveelheid cen- ttraal uitgevoerde pootaardappelen werd in de herfst 1946 ongeveer 200.000 ton geëxporteerd, en in het voorjaar 1947 ruim 127.000 ton. Dit laatste is, gezien de lang aanhou dende winter en de hieruit voort vloeiende moeilijkheden, als een opmerkelijke prestatie te beschou wen. Het was een spannende wedstrijd waarin de Friezen voor de rust hun vorm niet konden vinden en bijna drie kwartier in de verdediging werden gedrongen door een vurig N.E.C. dat evenwel aan techniek en schotvaardigheid te kort kwam om zich een veilige voorsprong te ver schaffen. Het Nijmeegse doelpunt kwam in de 37e minuut uit een goe de kopbal van van Hemert. Bij N.E.C. deden achterhoede en middenlinie goed werk maar in de voorhoede wilde het niet vlotten. Tot overmaat van ramp moest de rechtsbuiten Hedriks wegens een sleutelbeen breuk uitvallen. De uit stekend' voedende middenlinie bood haar voorwaartsen nog tal van goe de kansen waarvan achter niet ge profiteerd werd. De Friezen waren in deze speelhelft alleen door enkele uitvallen gevaarlijk doch vonden de Nijmeegse verdediging berekend voor haar taak. Zo kwam de rust met 10 voor N.E.C. Na de rust waren de rollen om gekeerd en zag men een sterk aan vallend Heerenveen in actie. Aan vankelijk hielden de Nijmegenaren stand, en zij konden zéïïs door Biesveld de score opvoeren tot 20, Maar toen kwam Heerenveen met sluitend samenspel geweldig opzet- j ten. Abe Lenstra gaf de toon aan, hij was het ook die op zijn eentje door de Nijmeegse verdediging heen wandelde en Nagtegaal met een scherp schot verraste. (2—1) Binnen tien minuten vielen er nog twee Friese doelpunten, een uit een vrije schop, prachtig door Lenstra geno men (22) en het tweede na bril jant combineren van Lenstra en Jonkman welke laatste onhoudbaar in schoot (23). De Friezen waren nu niet meer te houden, alhoewel N.E.C. vertwijfelde tegenstand bood. Zij domineerden over alle linies en Jonkman zorgde voor het vierde Friese doelpunt (24) Het publiek begon het terrein al te verlaten toen een minuut voor het einde bij een schermutseling voor het Friese doel Lakenberg Sr. Veenstra verrastte en de achterstand verkleinde: 34. Een groep van vertegen woordigers van de 400.000 verplaatste perso nen uit de Amerikaanse bezettingszone in Duits land, die in ons land ver toeven om- een bezoek te brengen aan textiel- en machinefabrieken, scheeps werven en het mijngebied, zijn door" de burgemeester van Amsterdam ten stad- huize ontvangen, ^c- Ver moedelijk tengevolge van kortsluiting ontstond gis termorgen zeer felle brand in een herenhuis aan de Paul Krugerstraat te Hen gelo. De inboedel werd ge red. Het pand brandde ge heel uit. ;j: Gisterenmiddag heeft een zware uitslaande brand gewoed in een ijze ren loods aan de Oleander straat 7a te Rotterdam,, toe behorende aan de groot handel in kruidenierswa ren, was- en poetsartikelen van Gebr. Alers. In het Zuiden van ons land is door de politie aangehou den de 33-jarige Duitser recherche de dieven op het spoor was en zij na som matie weigerden te blijven staan, schoot de "recherche op de mannen. Een van hen werd dodelijk getrof fen. De ander ontvluchtte. Anton Koullon, „politisch fuehrer" die tijdens de eva cuatie van Wageningen een ware terreur uitgeoefend heeft op de arbeiders. >j; Uit het kantoor Helmond van de Brabantse buurt spoorwegen en autodien sten N.V. werd de brand kast gestolen, die door de dieven op een wagentje vervoerd werd. Toen de De Britse minister van oorlog, Bellenger, heeft zijn dank betuigd aan de burgemeester van Nijme gen die zich bereid heeft verklaard te zorgen voor kosteloos vervoer van de Nederlandse grens naar zijn stad van familieleden van Britse soldqten, die te Nijmegen zijn begraven. Bouwvakarbeiders, aange sloten bij verschillende bonden, hebben te Nijme gen het werk aan een grote woningbouw aan de Floraweg te Nijmegen neergelegd. De arbeiders hadden een conflict met de werkgevers over het loon. :j: Een klein opleidings schip van het Belgische zeekadetten korps zal in Augustus a.s. voor drie da gen de haven van Rotter dam bezoeken, ijs Dr. Ge offrey Fisher, aartsbis schop van Canterbury, heeft de hoogste onder scheiding, die de Angli caanse kerk aan buitenlan ders kan toekennen, gege ven aan' dr. Andreas Rin kel, aarts-bisschop van Utrecht der oud-katholie ken en primaat van de oud-katholieke kerken. 'twQÊKmft Ét« ,/r Delfzijl is het „strand" van Groningen. Het is echter geen echt strand. Men had derhalve een kunstmatig strand gemaakt, waar van helaas niet veel meer overgebleven was. De bevolking be sloot toen energiek dit kunstmatige strand weer in ere te herstel len en het mannelijke deel trekt er thans met de schop op uit, om dit zo spoedig mogelijk te doen, zodat de Groningers binnen kort weer kunnen genieten van het selfmade zeestrand. (Van onze eigen redacteur) De tienduizenden hadden uitgere kend 20 minuten op de grasmat ge staard, toen Westphal met een zacht schot keeper Wittelings voor bet eerst aan het werk zette. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat de par tijen tot dan toe, om met een geijkte term te spreken, op zoek waren ge weest naar de zwakke steeën in de wederzijdse verdedigingen. Doch in feite wisten de partners, die Alkan der nog i vier dagen geleden in Maastricht ontmoetten, precies wat zij aan elkaar hadden en waren het eigenlijk alleen de achterhoeden, die de toon aangaven. Toch waren er toen aan beide zijden reeds twee corners genomen, doch zowel de wijze waarop zij tot stand kwamen als de manier waarop zij werden benut openden geen brillante aspec ten voor het verder verloop van de wedstrijd. MVV zocht haar heil in short passing en driehoekspel. Daar tegen over plaatste Blauw-Wit een ver rassingssysteem van vinnige through passen naar de vleugels, die snel en zeer bewegelijk opbrachten en Van Bun door geraffineerde switches en kele malen tot wanhoop brachten. De Maastrichtenaren kwamen, ook in d<= eerste helft, meerdere malen gevaarlijk voor het Amsterdamse doel, maar de opbouw van hun aan vallen was te gecompliceerd, het tik tak-spelletje, hoe bekoorlijk soms ook voor het oog, miste de nuttig heid van een flitsende doorbraak, die de verdedigers niet in de gele genheid stelt hun posities in te nemen. Het voorhoedewerk behoeft niet aan stijl en souplesse in te boe- teh, wanneer om redenen van op portunistische aard het systeem eens overboord wordt gegooid en men eenvoudig probeert een bal tussen twee palen te trappen. De Limburgse linkshalf Kaanen zag dit bijtijds in en trachtte drie maal achtereen met een ver en goed gericht schot op van Raalte's heilig dom zijn confraters te beduiden, dat men voor het doelpunt gerust met alle fraaiheden van een systeem mag breken, omdat de tgetiek er is voor het doelpunt, en het doelpunt niet voor de tactiek. Tot aan de rust, die met dubbel- blanke stand inging, waren er. be houdens een adembenemende solo- rush van Bergman en een fraaie safe van Van Raalte, geen daverende dingen gebeurd. Na de hervatting werd dit echter anders. Beide partijen demonstreer den de figuur van de vergrote voor hoede en gaven daardoor te kennen, dat zij hun zwaarste geschut in het offensief brachten. Het eigenaardige hierbij was, dat Blauw-Wit hierbij tegelijkertijd een „elastische", stop- perspil creëerde, waardoor 't hoofd stedelijke spel zeer bewegelijk werd en aan de Maastrichtse verdediging de zwaarste eisen stelde. De Lim burgers bleven in hun kerte spel volharden. Zij kwamen keer op keer fraai combinerend tot voor do poort, der Blauw Wit-veste, doch hun meet- en paswerk brak h«t élan van de aanval en was niet van het formaat, 'dat verdedigingen met de rug tegen de muur brengt. Het rijkelijk toegevloeide publiek zag gisterenavond geen doelpunten in" het Olympisch Stadion. En als zij al vielen, werden zij wegens buiten spel geannuleerd. Toen het eindsig naal klonk, stond op het scoringbord de stand nog dubbel blank. En -daar was vriend en vijand tenslotte ruim schoots mee tevreden. UITSLAGEN Blauw-Wit—MVV 0—0 N.E.C.Heerenveen 34 OVERZICHT Zo rijk'aan doelpunten als de strijd in Maastricht Zondag was, zo arm was ze gisteren in het Olym pisch Stadion. De strijd eindigde n.l. zoals ze was begonnen in 00. Neen dan hebben de bezoekers bij N.E.C.—Heerenveen meer waar voor hun geld gehad. Hier werden zeven voltreffers genoteerd. Hee renveen scoorde er juist één meer dan de thuisclub zodat de Friese club met het volle punt ging strij ken en tevens de leiding in dit tournooi nam. Men zie de stand: Heerenveen Ajax M.V.V. N.E.C. B.V.V. Blauw-Wit 13—10 9— 8 7— 9 11—14 5— 4 3— 3 2—2 K. N. V. B. DISTRICT II Uitslagen le klasse Neptunus Xerxes OVERZICHT Met deze ontmoeting is ook de strijd in de le klasse van District II gestreden. De eindstand in deze afdeling is: Te Enschede is Dinsdag een pro testvergadering gehouden van krui deniers en grossiers uit Overijsel en de Gelderse Achterhoek, waarbij ook vertegenwoordigers uit andere delen des lands aanwezig waren. Het protest ging tegen de prijs politiek der regering, welke, zoals verschillende sprekers opmerkten, de oorzaak is, dat honderden win keliers aan de rand van de afgrond staan. Namens de vakgroep detail handel kruidenierswaren werd aan de vergadering medegedeeld, dat de volgende week Donderdag de Minister van Economische Zaken een deputatie zal ontvangen. De grieven van de winkeliers zullen aan de minister worden voorgelegd, terwijl tevens aan de minister zal worden verzocht de bruto winst marge op 20 pet. te stellen. ^jEEJV, geen gulden, zeljs geen centen! Maar postzegels, doodgewone gebruikte postze gels! Die moeten we hebben en die zullen we ook bij elkaar krijgen als XJ ook een handje helpt! Iedere abonné van ons blad zende minstens veertig postzegels naar het bureau van ons blaa en heel de gemeenschap van onze lezerskring maakt het mogelijk, dat een ziek meisje voor herstel van haar gezond heid naar Zwitserland kan gaan. Laat hier de saamhorigheid, die ons door middel van uw krant tesamen bindt, dit schone doel bereiken! Een millioen postze gels! We zijn al aardig aan het tellen* Maar het is veel en we zijn er nog niet. Gooi de postze gels van uw brieven en druk werken niet weg, maar zendt ze ons. Vandaag nog liever dan morgenEen zieke ligt er op te wachten. MARCUS Blauw-Wit gesp. gew gel vrl. pnt. 20 12 3 5 27 Volew. 20 13 1 27 Haarlem 20 12 1 7 25 Xerxes 20 11 3 6 25 DFC 20 11 1 8 2,3 Neptunus 20 8 5 7 21 DOS 20 7 4 9 18 HBS 20 7 2 11 Ifi Stormvogels 20 2 12 14 DHC 20 5 4 11 14 Excelsior 20 2 6 12 10 De Minister van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld de Ziektewet en Invaliditeitswet zodanig te wij zigen, dat de uitkeringsduur van ziekengeld van een half jaar op een heel jaar wordt gebracht. Het moet bepaald onbevredigend worden geacht, aldus de minister, dat een arbeider, die lijdende is aan een langdurige, slepende ziekte, reeds na een half jaar ziekengeld te hebben genoten, terugvalt op de lage invaliditeitsuitkeririg. De Stichting van de Arbeid heeft zich met het voorstel kunnen ver enigen en juicht het van harte toe. Uit het feit, dat het aantal lang durige ziektegevallen slecht^ een zeer gering percentage van het totaal uitmaakt over de jaren 1937 tot 1942 duurde slechts 1.5 pet. van 'de uitkeringsgevallen langer dan 26 weken blijkt, dat de kos ten van de voorgestelde maatregel betrekkelijk gering zullen zijn. Verwacht mag worden, dat met.een premieverhoging van ongeveer 12 pet. van het thans voor de Ziekte wet geldende premietarief de kosten van de onderhavige verbetering zullen kunnen worden gedekt. De voorgestelde wijziging brengt nog andere gunstige gevolgen voor de arbeider mede. In de eerste plaats blijven de ziekenfondsaanspraken van de arbeider en zijn gezin bij langere uitkeringsduur van het zie kengeld thans ook een vol jaar duren. Voorts behoudt de arbeider gedurende een heel jaar aanspraak op kinderbijslag en zijn echtgenote gedurende een jaar recht op kraam geld. Aangezien in vele langdurige ziektegevallen toch binnen een jaar weer arbeidsgeschiktheid bestaat, kan de uitkering krachtens de In validiteitswet en de daaraan ver bonden administratiekosten geheel worden bespaard. Tenslotte wordt voorgesteld de verjaringstermijn voor de uitkering van ziekengeld te brengen van drie maanden op een half jaar. Woensdag bracht de Pauselijke Internuntius in Nederland Monseig neur P. Giobbe een bezoek aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Nadat 's morgens de be drijven in Dordrecht waren bezocht arriveerde de nuntius, in gezelschap van zijn secretaris Monseigneur Rossi en een vroegere attaché van het Poolse gezantschap in ons land, Woensdagmiddag in Vlissingen. Nadat de directie der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de be zoekers een lunch had aangeboden werd de werf der maatschappij be zocht. Hierna begaf het gezelschap zich naar de Schelde-hall, waar Monseigneur Giobbe driehonderd Poolse arbeiders, die bij dit bedrijf werkzaam zijn, in het Frans toe sprak. Zijn rede werd in het Pools vertaald. De nuntius prees de edel moedigheid der Polen tijdens de oorlog en wees mede op hun plicht tot erkentelijkheid jegens Neder land, dat hun thans zulke mooie kansen biedt. Na een bezoek te hebben gebracht aan de katholieke kerk vertrok het gezelschap weer uit Vlissingen. door J. S. FLETCHER 72. Het nam maar weinig tijd van de zijde der getuigen om deze geschie denis te bevestigen voor de lijk schouwer en zijn jury van twaalf dorpelingen, plechtig vergaderd in het zaaltje van de dorpsherberg, waarheen het lichaam van de dode jongen van Mal very Hold was over gebracht. Blake, Atherton en Stra- han gaven een verklaring betref fende het vinden van het lijk in de gracht; de waard van de Moon and Star vertelde de transactievan de boodschap tussen de. gebaarde man en de jongen in zijn gelagkamer te hebben gezien, Rachel Malvery en een van de vrouwen van Malvery Hold getuigden van Jacob Elphicks groeiend wantrouwen tegen dieven on zijn gewoonte om 's nachts rond het huis en de bijgebouwen te slui pen. De lijkschouwer, een notaris uit Brvchester, aanvaardde klaar blijkelijk de zienswijze van Ather ton en maakte het kort toen hij aan de jury een exposé van de zaak gaf. Er scheen, zei hij, geen twijfel te bestaan aan het feit, dat de over ledene de dood had gevonden door do handen van wijlen Jacob El- phick en dat in die geest een uit spraak diende te worden gedaan. „Niet, eer we heel wat meer hier over hebben gehoord, dan wij tot op heden hebben gehoord," zei een scherpe stem uit de jury. „Met alle achting voor u, mijnheer de lijk schouwer, wens ik toch heel wat meer te weten vóór ik een uit spraak doe tegen de oude Elphick of tegen wie anders ook." De .mensen, die er in geslaagd waren, zich in het zaaltje te stou wen, draaiden hun halzen en span den hun ogen in om een glimp te krijgen van deze plotselinge hand haver van de rechten der jury. Blake, voor wie de procedure een nieuwtje was, keek nieuwsgierig naar de tafql, om welke de gezwo renen gezeten waren. Gedurerfde de zitting had hij al meer dan eens naar hen gekeken en bij zichzelf gedacht, wat een zeer onintelligent, stompzinnig, fantasieloos stelletje mannen zij schenen, uitgezonderd één, een kleine, oudere man met vurige ogen en rode haren, die met zijn duimen in zijn mouwsgaten zat, terwijl hij een torpedovormige baard naar voren stak in de rich ting van elke getuige die voor de tafel verscheen, alsof hij hem met de verschrikkelijkste straffen dreig de, wanneer hij niet de waarheid sprak. Nu en dan had de kléine man een scherpe vraag gesteld, een enkele maal had hij hét gesprokene beklemtoond met „hum" of een „aha!", dat als met een stengun werd afgevuurd. En. zoals Blake al had verwacht, was hij de onderbre ker die het verlangen om méér te weten, had vertolkt. „Dat is mijnheer Stubbs, de krui denier!" fluisterde een stem ergens van achter Blake. „Hij is er zo een, die altijd alles haarfijn wil uitnlui- zen, hij neemt 't op tegen hen!" Blake maakte hieruit op, dat Stubbs. de kruidenier, een bekend plaatselijk type was, waarschijnlijk nogal radikaal in opvattingen en gedrag en hij keek met hernieuwde belangstelling naar hem. De lijk schouwer, die lichtelijk uit het veld geslagen was en neiging toonde, boos te worden, keek ook naar hem. „Natuurlijk", zei hij, „als iemand uwer niet tevreden is, moet hii dat zeggen. Als er andere getuigen kun nen worden opgeroepen, mij best, maar ik weet er geen meer. De zaak komt mij erg duidelijk voor." „Mij is ze niet erg duidelijk, mijn heer", zei Stubbs met taaie vast houdendheid. „Ilc wil meer horen, dan ik gehoord heb. Ik ben er niet van overtuigd, dat die jongeman de dood gevonden heeft door de hand van de oude Elphick. Wat wij heb ben gehoord, mijnheer de lijkschou wer, zijn aanwijzingen. Maar die zijn voor mij niet voldoende, mijn heer, helemaal niet!" De lijkschouwer leunde achter over in zijn zetel en keek over de randen van zijn brilleglazen naar de verschillende ambtenaren als schrijvers, politiemannen, enz., die aan zijn kant van de tafel zaten. Hij had de hele kwestie als gesne den koek gezien, binnen 't half uur af te handelen en hij wilde wel graag naar z'n kantoor vertrekken. Zijn blikken smeekten om hulp, om opwerpingen, maar er kwamen noch huÏD, noch opwerpingen. „Wat wilt u dan weten, mijnheer Stubbs?" vroeg hij, een beetje gemelijk. „Ik zie niet in, wat voor getuigen we nog meer kunnen op roepen, we hebben er eenvoudig geen. Ik moet dus begrijpen, dat u niet bevredigd bent met de voor ons liggende verklaringen, dat deze man door Jacob Elphick werd ge dood?" ..■Juist, mijnheer", antwoordde Stubbs. „Ik wil niet ontkennen, dat de daad zogezegdTSp het eerste ge zicht door de oude man bedreven schijnt te zijn. Maar die ongelukkige jongeman kan best door iemand anders zijn neergeslagen dan door Jacob Elphick, dat is 'n feit!" ...Bedoelt u daar iemand mee?" vroeg de lijkschouwer, wat minder op zijn gemak. Hij kende Stubbs vanouds als een man. die op de ver gaderingen van de Voogdiiraad on aangename vragen placht 'te stellen en alle pietluttigheden van alle kwesties wilde weten. „U moogt hier alles vragen of naar voren brengen wat u wenst wij zitten er hier voor. om de waarheid aan het licht te brengen. Wat bedoelt u met „iemand anders", mijnheer Stubbs?" Stubbs rechtte zijn schouders er leunde over de tafel naar voren, „Er woont daar vreemd volk aa de inham bij Marshwyke en c komt ook vreemd volk!" zei hij m een aantal nadrukkelijke knikjes op-en-neer gewip van zijn agr< sieve baardje. (Wordt vervol

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3