SJAHRIR OVER DE BEDOELINGEN VAN DE REPUBLIEK rgen HH. :heiding DE VROEGE AARDAPPELEN ZIJN VRIJ CRITIEK OP GEBEURTENISSEN IN DE BALKAN TANDARTSEN TOFFE N Den Helder. iteitsd ruk werk VUKKEBIJ Voor Alkmaar en omgeving Op twee puntep een tegemoetkomende houding Samenwonen De distributie van rijwielbanden Prijs lonend voor teler en redelijk voor consument De geldzuivering Bevin in het Lagerhuis Vliegramp in Syrië krijgen universitaire opleiding Geen nieuwe elementen? Gunstig Witboek over Koning Leopold Wilde Rusland afzonderlijke vrede? Vijftienduizend vergissingen ndelaren V. V. V. plichte nummers) een van mnen no. 74 en nogelijk in aan de b. d. Fr.brug MHANDEL N.V. L42 voor ons allen zoo ilitieke overtuiging in Casino preken de heeren: van de Javabode; de nota's" orz. der I. K. P.: k en de houding 5 pauze ingewacht. Het PI Comité. land 15 uur i grote VOND het Noordhol- Revuegezelschap t - r e v u e ar proeven 10 uur) BAL r. 80. Den Helder Telefoon 2383 !0 JUNI VALERIE iBSON in: (M. P. E. A.) >ek van .UftlER. 8 uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30; Toeg. 14 jaar. :n 1 uur. lichte trilling re de Uniebom. Maar gert hij zijn felste lor de lucht in de daar door te drin- trater de misdadige spuwende berg ge- ijk te treffen. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie' 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 20 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11256 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tél. 459 (K 2240). BanJ:: Noorderbank IN HET REEDS eerder genoemde katholieke ,.wconruimterapport' lezen wij, dat voor het vraagstuk van de woonruimte een oplossing moet worden gezocht, welke op korte termijn aan de huidige noodtoestand zoveel mogelijk tege moet komt en deze oplossing kan slechts gevonden worden 'in sa menwonen. Een ideale oplossing is dit zeër zeker niet. De bezwaren ertegen worden in het katholieke rapport duidelijk en uitvoerig belicht. In derdaad is dit samenwonen dan ook een euvel, dat dan ook slechts als een noodoplossing, als een maatregel van uiterste hoodzaak kan worden aanvaard. Maar waar het onmogelijk kan worden gemist, moet het worden toegepast. Men zal, zegt het rap port o.a. goed doen, zich met de gedachte vertrouwd te maken, dat aan samenwonen niet te ontkomen valt. Maar: „wel zal getracht moe ten worden, het aantal gevallen van samenwonen zoveel mogelijk te beperken, terwijl tevens gezorgd zal moeten worden, de aan dat samenwonen verbonden bezwaren tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen." Het rapport geeft dan' verschil- lende suggesties: bevorderd zal moeten worden een juist begrip en daardoor welwillender houding der bevolking tegenover hetgeen waartoe de woningnood haar ver plicht. Ook somt het rapport ver schillende maatregelen en adviezen op, met. behulp waarvan veel on heil gedurende deze woningnood periode kan voorkomen worden. Wat de mentaliteitsbeïnvloeding betreft, vraagt het rapport van de personen, die van gemeentewege met de huisvesting zijn belast, té zorgen, dat èn de vordering èn de toewijzing volgens objectieve nor men zal plaats vinden, en daarbij willekeur, die vaak zo grote ver bittering..wekt, wordt vermeden. Een soms inderdaad nlèT overbo- - dige aansporing! iPersonen en gezinnen, die over een overvloedige woonruimte be schikken en huiseigenaren, moeten hun afwijzende houding laten va ren. Ook niet zonder reden opge merkt! Ieder die huwt of gehuwd is heeft recht op een vrije woning, ieder die als eigenaar of huurder een woning heeft bezit recht op de vrije beschikking daarvan. Maar wij leven in een abnormale tijd en dan is het niet altijd mogelijk aan deze beide beginselen tegelijker tijd volledig recht te doen weder varen. De eerste categorie moet geduld oefenen en tevreden zijn met het mindere, dat vaak slechts geboden kan worden. De tweede categorie moet een stukje van zijn beschikkingsrecht weten af te staan, overeenkomstig ook de ka tholieke opvatting van het eigen domsrecht. De uiterste nood waarin ande ren verkeren, stelt aan de plicht van naastenliefde wart day gaat he- in de grond va-, de zaak on;' .hogere eisen dan men gewcón is. Dus moet de daadwerkelijke of fervaardigheid, welke aan een sa menwoning onherroepelijk vérbon den is, als een christenplicht wor den erkent. Dat men met allerlei schijnmotieven aan deze plicht tracht te ontkomen, valt te laken. Wat zijn er plotseling "allerlei men sen ziek, wat is er ineens-veel kan toorruimte nodig in vele huizen en wat weet men handig te ma noeuvreren met schijninwoningen! Natuurlijk moet er goede voor lichting zijn over de maatregelen, welke iri verband met samenwo ning zijn te nemen. Dit kan bij dragen tot het wekken van bereid willigheid. En daarnaast moeten personen of gezinnen, die voor op name in aanmerking komen, door een gepaste houding en gedraging de samenwoning dragelijk maken. Daar ontbreekt ook nog wel het een en ander aan. Dat verder de rege ling van samenwoning met de no dige omzichtigheid dient te ge schieden, spreekt wel van zelf. Het voortduren van onmenswaardige woontoestanden en die zijn er is. een grote morele bedreiging, maar: het willekeurig bijeenbren- i gen van meer dan één gezin in dezelfde woning kan dat óók zijn! Bon voor gedroogde zuidvruchten Op 26 Juni a.s. zal een bon voor gedroogde zuidvruchten worden aangewezefi. Deze bon, die alleen voor personen van 2 t/m 20 jaar be schikbaar wordt gesteld, geeft recht op het kopen van 100 gram zuidvruchten. Post voor militairen op, weg naar Indië Militairen a/b van het m.s. „Slo- terdijk" kunnen in Port Said post krijgen, mits deze op 24 Juni ter post bezorgd wórdt. Wil men de post bij de aankomst in Batavia bezorgd hebben dan moet zij op 2 Juli a.s. gepost zijn. MOE STAAT HET in Indië? Het kabipet-Beel heeft Donderdag ochtend in den Haag vergaderd; Tiet zou de besprekingen heden voortzetten. Intussen hield Sjahrir een radio-rede, waarin hij bij herhaling zeide, dat de republikeinse nota niet anders dan de bedoeling, de vurige wens had, om snel tot een practische oplossing te komen! Sjahrir had de laatste 24 uur vóór hij deze rede hield, besprekingen gevoerd met de Engëlte en de Ameri kaanse consul-generaal, terwijl hij kort tevoren^ met de Chinese consul-generaal gesproken had. Sjahrir zeide in zijn rede.o.m. dat hij met nadruk diende te verklaren, dat het republikeinse antwoord geen bedekte bedoeling heeft, die een kwade opzet of een catastrophe in houdt. Het onderling wantrouwen werd steeds groter en de sfeer steeds slechter. Sedert de antwooyd-nota aan de C.G. heeft geen gedachten- wisseling meer plaats gehad, „zodat men nog niet weet, welke laatste mogelijkheden beide par tijen aanvaarden kunnen". „Ik acht het mijn plicht, aldus Sjahrir, om algemeen bekend te maken, dat de wezenlijke bedoeling van de republikeinse regering is, om elke mogelijkheid te voorkomen, dat men gedreven wordt door psy chose, door een sfeer, die ons dwingt, tussen oorlog, moord tegen moord met voorbedachte rade, dan wel geen oorlog en onvoorwaarde lijke overgave. Het is daarom niet onze bedoeling geweest, een aan vaarding van onze verlangens in hun geheel en ineens te vorderen. Sjahrir sprak daarna meer con creet. In de aanvankelijke berich ten was dit deel van zijn Yede ver minkt overgekomen. Op grond van nadere gegevens kan worden aange nomen dat Sjahrir heeft .verklaard, dat de positie van de tussenregering en van de vertegenwoordiger van de Kroon in rechten en formeel voorlopig kan wor'dcn geregeld vol gens de voorstellen van de C. O. Daarbij zou overleg gepleegd moe ten worden met Indonesia Timoer en West Borneo. De voorlopige tij delijke regering zou Iführir half Jnli'tot stand willen zien komen. Sjahrir sprak verder over de- noodzaak, om snei de "federale eco nomische organen tot stand te bren gen. Hier zijn dus enige punten, waar op de republikeinse premier een De A.N.W.B. vernam van het Mi nisterie van Economische Zaken, dat tot een verruiming der rijwiel- banden-distributie kan worden over gegaan in verband met het feit,, dat men het aantal voor vervanging uit te reiken bandenbonnen aanzienlijk heeft kunnen reduceren, tengevolge van de langere lévensduur der ban den. Hierdoor is het mogelijk ge worden banden beschikbaar te stel len voor die rijwielbezitters, die tot dusverre niet in aanmerking kon den komen. Zoals bekend heeft de ANWB enige tijd geleden voorge steld, op dezelfde wij^e als het bij de schoenendistributie gevolgde sy steem, geleidelijk ieder gezinshoofd pen band toe te wijzen. De Minister acht dit systeem minder aanbeve lenswaardig, doch hoopt thans vol gens een nog nader uit te werken regeling iedere rijwielbezitter in de banden-distributie te kunnen be trekken. Burgemeester Ninaber gaat heen Bij K.B. is aan W. C. Ninaber, op zijn, verzoek, met ingang van 1 Juli 1947, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Beem- ster. tegemoetkomender geluid laat ho ren, dan uit de republikeinse ant woordnota te horen, viel. Sjahrir zei tenslotte dan ook: „Indien in het voorgaande het openen van een mo gelijkheid gezien kan worden, om een aanvang te maken met het rea liseren van hetgeen ^n de overeen komst van Linggadjati is overeen gekomen, dan zal zeker de duistere en benauwde sfeer weer helder en ruim worden." Uit 'de tegemoetkomende houding van Sjahrir blijkt wel, hoe goed. de Nederlandse, Regering er aan zal doen, voet bij stuk te houden, ook tegenover de aandrang uit Neder landse extremistische, kringen om concessies te doen op een punt, waarop het doen van concessies nau welijks meer met de verantwoorde lijkheid van onze roeping-over-zee verdraagbaar schijnt! De „Stad Alkmaar" gereed voor de tewaterlating op de scheeps werf van Piet Smit te Rotterdam Bü de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp houdende een aanvrage tot verlenging van de machtiging, als bedoeld in het Machtigingsbesluit Geldzuivering. R.K. UNIVERSITEIT Het Bestuur der Sint Radboud- stichting heeft mr. J. M. L. Th. Cals te Nijmegen benoemd tot Assistent in de Faculteit der Rechtsgeleerd heid bij de R.K. Universiteit te Nij megen. Eden over tolunie der lage landen A NTHONY EDEN sprekende voor de conservatieve oppositie, opende Donderdag in het Britse La gerhuis de discussie over de door Groot-Brittannië gevoerde buiten landse politiek. Hij zeide, dat na bet geval met Hongarije er enige vrees bestond, dat Finland of Italië de volgende zaak zou vormen. In de loop van zijn rede oefende Eden nog critiek uit op de jongste gebeurtenissen in Bulgarije. Roeme nië, Oostenrijk en Hongarije. Hij noemde de beschuldiging van Mo- lotof, dat het de Engelsen en niet de Sowjet-Russen zijn, die zich in mengen in de interne aangelegen heden van Hongarije, uiterst fantas tisch. Eden liet zich waarderend uit over het plan van Marshall, dat hij een eerste stap acht tot het Vere nigd Europa, dat Churchill zo na aan hét hart ligt. Naar aanleiding van de econo mische unie tussen België, Ne derland en Luxemburg zei Eden het volgende: „Ondanks alle moei lijkheden die overwonnen moeten worden, zullen ileze landen aan het eind van dit jaar onderling een volledige tolunie hebben ge vormd en ik denk, dat een van de gevolgen hiervan zal zijn, dat deze groep van kleine landen waar schijnlijk de derde handelsmo- gendheid der wereld zal zijn." Eden is van oordeel, dat de eco nomische crisis in de komende 12 en misschien wel in de komende 6 maanden haar hoogtepunt zal berei ken. De qpnservatief Thorneycroft zeide, dat er niet langer gewacht kpn worden op overeenstemming mgj^de Sowj et-Unie, doch dat Enge land zijn eigen weg moet gaan. Stanley Evans (Labour) zeide dat het duidelijk is dat de top van de regeringshierarchie in de Sowjet- Unie geen vertrouwen heeft in een permanente vréde of zelfs in een langdurige vrede. Het debat beantwöordepde zeide Bevin: „Niemand heeft mij er ooit van beschuldigd zolang ik minister van buitenlandse zaken ben, dat ik een stap gedaan heb om Europa te verdelen. Een nauwe vereniging van Europa is echter van een voor waarde afhankelijk: Dat dit na melijk niet de veiligheid in ge vaar brengt, zodat er gevaar voor oorlog zou! ontstaan". Ik heb geen bevredigend antwoord kunnen krijgen, noch een overeenkomst tot stand kunnen brengen, en men heeft mij gevraagd of wij dezelfde procedure zullen blijven volgen. Mijn antwoord is neen." „Het aanbod van Marshall was de eerste kans, die na de oorlog gege ven Was om de Europese economie als een geheel te afen, aldus Bevin. De Europese problemen van heden zijn volstrekt niet in een politieke ideologie te vangen, doch bestaan uit voedsel, steenkool, vervoer en de gelegenheid om behoorlijk te leven. Ten aanzien van de toestand in Hongarije zeide Bevin: „Als er een conflict moet ontstaan tussen ideo logieën zal ik dat betreuren, maar als het ons wordt opgedwongen moeien wij het onder het oog zien." „Ik heb zoveel conflicten gezien en zoveel dictators zien trachten de vrijheid in de wereld te onder drukken, en het zijn tenslotte al tijd de dictators geweest die aan het kortste eind trokken." Op de vragen van het Tweede Kamerlid Groen betreffende prij zen voor de vroege aardappelen heeft de Minister van Landbouw geantwoord: Dat grote ongerustheid bij de ter Iers van vroege aardappelen zou zijn ontstaan door eqn publicatie in de pers over de regeling voor vroege aardappelen, is de minister niet bekend. Hij kan overigens mededelen, dat de bedoelde publicatie volkomen onjuist was! Zoals ook uit een later vanwege de minister gepubliceerd bericht heeft kunnen blijken, zijn tde prijzen voor nieuwe aardappelen vrij, zodat voor dit product geen minimum- of maximumprijzen, waarvan in dit bericht werd ge sproken, zullen gelden. Verwacht wordt dat de verhouding tussen vraag naar en aanbod van vroege aardappelen zodanig zal zijn, dat de teler een lonende teelt is gewaar borgd en de prijzen zich op een ook voor de consument redelijk peil zullen bewegen. In verband met de hierboven ge- Een Constellation-èlipper van de Fan-American-Airways is, op weg van Karachi naar Istanboel, bij een noodlanding nabij Emyadin in Syrië neergestort met Jls gevolg, dat 15 personen, n.l. acht passagiers en zeven leden van de bemanning zijn omgekomen. 19 passagiers en 3 le den van de bemanning zijn evenwel gered. Pan-American7Airways deelt mede dat de verongelukte clipper een an dere is dan de Constellation „Ame rican", welke een proefvlucht om de weréld maakt. Deze laatste is Don derdagmorgen véilig nabij Istanbul geland. uite verwachting meende de minis ter, dat het verantwoord en zelfs ge.wenst is, zich van enige regeling met betrekking tot de vroege aard appelen *te onthouden. Het vorige jaar bestond deze verwachting niet en was een distributieregeling als mede een maximum-prijsregeling noodzakelijk. Dat de, teelt van vroege aard appelen in bepaalde tuinbouwstre ken van zeer grote betekenis is, is de minister bekend. Hij meent, dat ook voor deze streken de thans gel dende regeling van vrije prijzen be vredigend kan worden geacht. Uit het voor de vroege aardappe len aanvaarde systeem van vrije prijsvorming vloeit voort, dat het niet in de bedoeling ligt aan de telers van dit product een bepaalde minimumprijs te garanderen. Opnieuw een Hongaars Parlementslid in ballingschap Thans is ook Graaf Gy Uala Des- sewffy, lid van de partij der kleine boeren en vooraanstaand figuur in de verzetsbeweging, vrijwillig in ballingschap gegaan. Hij „bevindt zich thans in Oostenrijk en heeft in een brief aan zijn" vrienden ver klaard, dat hij het land vrijwillig heeft verlaten omdat hij het niet eens is met de huidige regerings- politiek;9 In het parlement deelde het lid Pfeiffer mede, dat de communisti sche partij zal voorstellen bij de herfstverkiezingen een enkel rege- ringsblok te vormen. In dit blok zou iedere partij met een eigen lijst van candidaten uitkomen, doch er zou een gemeenschappelijk program moeten worden opgesteld. Gouda herdenkt het 675-jarig bestaan. In tegenwoordigheid van de minister-president, dr. L. J. M. Beel, werd in de St. Janskerk het feit herdacht> dat de beroemde Goudse glazen, welke gedu rende de oorlog uit de kerk verwijderd waren, weer allen onge schonden zijn geplaatst. De restauratie van de Cunerakerk te Rhenen, welke in de oorlogs dagen zo zwaar te lijden heeft gehad, is in volle gang. Deze werkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen. Langer echter zal de herbouw van de toren duren. Deze was juist voor de aanvang der oorlogshandelingen gereecf gekomen. Het zal nu nog wel een tiental jaren duren alvorens de toren in de oude toestand zal zijn gebracht (A.N.P. P.) fcAINISTER GIELEN had het deze keer in de Tweede Kamer niet zo erg moeilijk; toen hjj eindelijk kwam met een regeling van de opleiding voor tandartsen. De schuld van de late indiening lag bij So ciale Zaken, stelde minister Gieten vast. Ieder weet, dat een tandarts eigenlijk geen dokter is en in sommige krin gen beschouwt men hem nog al te, veel als een semi-intel- lectueel. Dit geheel ten on rechte want zijn opleiding staat geljjk met die van een gegradueerd man en zijn er varing en kennis is minstens even- groot. De fout lag bij de Nederlandse wet, die in tegenstelling met het buitenland geen grgad erkent voor, de tandartsen? De wet van minister Gielen heeft hieraan een eind! ge maakt, tot grote tevredenheid van alle Kamerleden. Aan de univer siteiten zullen nu worden ingesteld candidaats- en coktoraals-examens voor tandartsen en gewone tand artsexamens. -■ Daarenboven kan' eén tandarts nu tot doctor promo- vëren, en dus een echte erkende specialist zijn. Van de gelegenheid werd na tuurlijk gre'.ig gebruik gemaakt om de minister allerlei te vragen over de opleiding van tand artsen. Er waren veel klachten over een achterstand'. Maar zeide de heer Gielen, ik heb geen devie zen, ik heb geen hout en als ik dat wel had, dan verging het mij hier- ïnee vermoedelijk als met een an der groot cultureel object dezer dagen: ik kreeg niet één arbeider... Hetgeen voor de communist Hcog- karspel gelegenheid was even bruusk te interrumperen: „Als het maar bankinstellingen waren." Minister Gielen werd nogal fel aangevallen door dr. Mol van de KVP, die het toch maar erg vond, dat er geen speciale faculteit voor tandartsen komt. „Ik weet dat nog niet," zeide de heer Gielen, „laten we nu eens het rapport van de staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs afwach ten. Dat komt in het najaar, ik zal zelfs een ontwerp van wet gereed maken. Misschien komt er wel iets als een interfacultaire leer gang." Het was intussen al ver over etenstijd géwordén, ften de mi nister ophield met spreken. De an dere Kamerleden lieten er toen ook maar verder gras over groeien de meesten waren trouwens al naar huis. Er was geen stemming en minister Gielen kreeg volledig zijn zin. OMTRENT de radiorede, die Sjah rir gisteravond gehouden heeft, is men Volgens het Franse pers bureau A.F.P. in regeringskrin gen te Batavia niet van mening, dat deze een nieuw element invoert in het verschil der gezichtspunten van de Nederlanders en de republikei nen. Men verheugt zich over „de vriendschappelijke menselijk-bewo- gen toon" van zijn rede, waarin hij het oprechte verlangen te kennen geeft, de deur voor nieuwe onder handelingen te openen. Men legt er echter de nadruk op, dat deze rede gegn enkel fundamenteel element bevat, waaruit zou zijn op te maken, dat de republikeinen vast besloten zijn belangrijke concessies te doen. Voorts merken genoemde kringen in Batavia op, dat Sjahrir plotseling het besluit heeft genomen déze rede voering voor de radio te houden en dat hij dit gedaan heeft zonder voorafgaand overleg met het kabi net te Djokjakarta. Dit geeft aan de rede een persoonlijk karakter. Tenslotte wordt er in officiële Nederlandse kringen te Batavia op gewezen, dat het een zaak is van de regering .te 's-Gravenhage, om te bepalen hoe de rede van Sjahrir zal worden opgevat en welke de ver dere Nederlandse politiek in Indo nesië zal zijn. In het te Brussel gepubliceerde uittreksel van het Witboek van de commissie van acht, die door ko ning Leopold was samengesteld om de bezwaren te onderzoeken, die tegen zijn gedragingen zijn aange voerd, wordt onder meer verklaard, dat de beweringen, als zou koning Leopold zich, zonder de Britse en Franse bondgenoten gewaarschuwd te hebben, overgegeven hebben, vol komen vals zijn. Ten aanzien van het bezoek van de koning aan Hitlér te Berchtes- gaden wordt verklaard, dat de ko ning na twee maal geweigerd te hebbep tenslotte in een bezoek toe stemde om repressailles tc voorko men, die de Duitsers tegeie de Bel gische bevolking zouden hebben genomen, indien hij in zijn weige ring had volhard. Koning Leopold vroeg tijdens zijn onderhoud met Hitler: vrijlating van de krijgsge vangenen en verhoging van het broodrantsoen. Over het morganatisch tweede huwelijk van de koning zegt het rapport, dat dit geen politieke ge volgen kon hebben, aangezien de kinderen uit dit huwelijk geen aanspraak op- de troon zouden kun nen maken. Het Amerikaanse tijdschrift „Li berty" heeft een artikel van de hand van Paul Schwarz en Guy éichards gepubliceerd, waarin be weerd wordt, dat de Sowjet-Unie in Januari 1943 pogingen in het werk heeft gesteld om tot een af zonderlijke vrede met Duitsland te- komen. „Dit is een van de vreemd ste ën meest betekenisvolle onver telde oorlogsverhalen", aldus de auteurs. „Het is samengesteld na maandenlange arbeid van clandes tiene besprekingen met Europe anen, wier vèiligheid afhangt van hun anonymiteit en met anderen, die er tot nog toe over gezwegen hebben, omdat zij er voor terug schrokken de toch reeds delicate betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de andere geallieerden nog ver der te vertroebelen". De regering der V, S. ontkent, dat het hier een van regeringswege geautoriseerd verhaal betreft. „Li berty" had verklaard, dat dit ver haal „terzake alle belangrijke de tails is bevestigd door hoge amb tenaren der Amerikaanse regering". Reuter meldt, dat de woordvoer der der Amerikaanse regering heeft meegedeeld, dat „de regering geen enkel bewijs bezit, dat op het be staan van een missie (dei* Sowjet- Unie) naar Stockholm (in 1943) zou wijzen" en „dat de naam Alexan- drof vermeld in het „Liberty"- verha'al als die van een Sowjet-af- gevaardigde niet bekend is bij enige autoriteit, die zich met Sow- jetzaken bezig houdt". Prijs van consumptie-ijs In aansluiting op het bericht, waarin werd medegedeeld dat de prijzen waartegen consumptie-ijs mag worden verkocht, streng wor den gecontroleerd, vestigt het Di rectoraat-Generaal van de prjjzen de aandacht er op, dat de prijs van fO.10 per 40 gram geldt voor de ver koop van ijs op straat en in ijs- salons, voorzover geen bediening aan tafel plaats heeft. LIET GROTE Vraagstuk dat is dus het vraagstuk van dé ver houding tussen Nederland en In donesië heeft weer een resolutie opgeroepen en wel van de Ver eniging NederlandIndonesië. Dat zijn de ultra-progressieven en zij hebben, met vijftienduizend', het geen een heleboel is, na acht spre kers en spreeksters te hebben aan gehoord, een resolutie aangeno men. Daarin wordt natuurlijk ver mindering van de troepensterkte gevraagd. Dat is tenminste een standpunt, beter dan dat van ver schillende sprekers (en spreeksters) die stopzetting Van de troepen transporten vragen. Dat is onzin, omdat die verdere transporten no dig zijn, om de zo noodzakelijke af lossing te doen verrichten in In- cië. Worden de transporten stop gezet, en gaat dan de aflossing be ginnen, dan is dat geen aflossing meer, maar vermindering en die worct vooralsnog niet mogelijk geacht. Dat weten de 15000 demon stranten natuurlijk niet, maar de sprekers en spreeksters weten het wel. En daarom moesten zij wij zer zijn en geen dingen vragen, die op het ogenblik niet mogelijk zijn. Daarmede leveren zij geen bijdra ge tot opheldering van de verhou dingen met ons overzeese gebieds deel. Ook de vijftienduizend' begaan echter nog meer vergissingen, als ze vragen om nu eindelijk de besprekingen vdort te zetten „teneinde Ihngs de weg van vreed zaam overleg te komen tot een voor belde volken aanvaardbare basis van vrijwillige samenwerking." Maar goede mensen, zou men ge neigd zijn uit te roepen, hoe heb ben wij het nu? Is die basis van vrijwillige samenwerking dan niet na maandenlang onderhandelen al lang gevonden? Is er dan niet het basis-accoord van Ling gadjati, veelgehoord en veelge smaad' woord? En is van Neder landse zijde niet alles gedaan, om de weg van vreedzaam overleg te bewandelen? De zaak is heel een voudig; de republiek moet bewij zen, dat het haar ernst is geweest, toen de vertegenwoordigers in haar delegatie haar handtekening op het papier zetten. Toefl was er de ver trouwensbasis, Üe acte .van vreed zaam overleg, de uitgesproken wil ook van Nederland, om tot vrijwil lige samenwerking te komen, op basis van gelijkwaardigheid'. En vaststond, dat de republiek wist, dat onze troepen verminderd zou den worden, zo spoedig als dit kon.' Terugtrekking zou overigens ge schieden op de basis van weder kerigheid. En hoe staat het daar mee? Maar nu gebleken is, hoe on gelukkig het is dat twee interpre taties blijven voortleven die van ons en die van de republiek vindt de republiek steeds voor wendsels voor chicanes en dege nen, die met de republiek meer sympathiseren dan met Nederland, begaan de ene vergissing na de andere. Vandaar die massale ver gissing in de Amsterdamse demon stratievergadering. Maar met der gelijke vergissingen wordt de zaak niet beter gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1