Nieuw C.-G. vraagt nadere inlichtingen aan de delegatie MINISTERS BIJ DE KONINGIN na de Kabinetsraad over Indië Voor Alkmaar en omgeving Aanvaarding van dat ene punt is niet genoeg" Plechtige uitreiking der M.W.O. aan de Onderzeedienst C.G. zag geen mogelijkheid tot verder onderhandelen Constructief Werkt Rusland mee aan Marshall's plan? Vragen aan ministers Wie vergistte zichhet Franse persbureau of de woordvoerder? H.M. de Koningin onthult gedachtenis-monument Frankrijk heeft zijn crediet al verbruikt Perszuivering Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. r Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 21 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11257 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QRIEVEN EN NOTA's FLITSEN tussen Batavia en Djocja en tussen Den Haag en Batavia heen en weer. Men zou er de kluts hij kwijt raken. Zeer kras is de inhoud van de brief van de C. G., Donderdag aan de republikeinse delegatie verzonden. Deze brief kruiste het schrijven van de republikeinse delegatie, waarin mededeling gedaan werd van de rede van Sjahrir, de op één punt aan de Nederlandse nota van 27 Mei tegemoet kwam. Het laatste nieuws is nu, dat de Commissie-Generaal heden, Zaterdag, opnieuw een brief gezonden heeft aan de Republikeinse delegatie, waarin met voldoening geconstateerd wordt, dat ten aanzien van de positie van de vertegenwoordiger van de Kroon, haar voorstellen worden aanvaard, zowel ten aanzien van zijn „de jure" bijzondere positie met beslissingsbevoegdheid, als ten aanzien van de vorm van zijn optreden in de overgangsregering, tezamen met de vertegenwoor digingen van de staatkundige organisaties in Indonesië. De C.G. zegt dan echter, dat de aanvaarding van dit ene punt niet wegneemt, dat op alle andere punten de republikeinse voor stellen die van de C.G. niet zijn genaderd, tenzij de republiek be doelt, dat haar instemming met 1 de vorming van federale organen betekent, dat zij instemt met de vorming, zoals de C.G. deze in de nota van 27 Mei voorstelt. De brief van de C.G. stelt dan vast, dat het (gelijk Sjahrir in zijn rede wèl suggereerde, red.) „nimmer in de bedoeling kan lig gen, de vaststelling van de algemene regelingen der uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te ontnemen aan de delegaties en toe te vertrouwen aan de interim-rege ring". De C.G. vraagt, ten spoedigste antwoord op dit punt te mogen ver nemen, opdat ook dit in aanmerking kan komen bij de beoordeling van het schrijven der delegatie van 20 Juni, dat is dus de brief, waarin de delegatie officieel aan de C.G. ken nis deed van het zakelijke deel van de rede, welke Sjahrir Donderdag avond heeft gehouden. Reuter berichtte vanmorgen om tien uur al uit Batavia, dat naar republikeinse opvatting de nieuwe brief van de C.G. de eerdere die wij hieronder vermelden teniet doet, doch dit is zeker niet juist! In antwoord op de tegen-nota der republikeinse delegatie heeft de C. G. een uitvoerig schrijven aan deze delegatie doen toekomen, waarin op de verschillen van zienswijz# gede tailleerd wordt ingegaan. (Deze brief is verzonden vóór dat Sjahrir zijn laatste rede hield. Red.). kjJEN HEEFT aan de oppositie tegen het Indische Regerings beleid terecht wel eens ver weten, dat haar actie onvruchtbaar was. Dat het ook anders kan, be wees de heer Welter in een toe spraak tot de niet minder dan 2400 deelnemers aan de algemene ver gadering van de vereniging „Oost en West", welke te Rotterdam plaats vond. Deze oud-minister heeft zich in de oppositie tot nog toe wèl geroerd. Hij heeft in zijn toespraak „Oost en West" doet uitdrukke lijk niet aan politiek nog eens opgemerkt, dat tienduizenden met kennis en ervaring van Indië ge griefd waren door het feit, dat zij genegeerd werden door hen, die de politieke leiding ten aanzien van Indië in handen hadden. Zijn ver trouwen, „dat tenslotte het gezonde verstand van het Nederlandse volk het zal winnen van het on-Neder- landse streven om leuzen te stellen boven de werkelijkheid", schijnt door de gebeurtenissen van de laat ste dagen bevestigd te worden! Bepaald constructief was de op roep van de heer Weiter, tot Neer- lands' jonge mannen en vrouwen, zich in grote getale weer op te ma ken, om in samenwerking met de besten onder de volkeren daarginds, de Nederlandse beschaving en de Nedèrlandse gedachte te verbreiden in het Oosten! „Het zou in strijd zijn met de his torische ontwikkeling, indien de Ne derlandse invloed in Indië in de loop van enkele jaren zou worden weggevaagd." De heer Weiter wil echter die invloed niet opleggen, maar „in een vrijwillig aanvaarde samenwerking komen tot een nieuwe maatschap pij, die hoewel in wezen Oosters, de kenmerken zal blijven dragen van de vermenging met het beste wat Nederland te geven had". Dergelijke woorden verdienen wijd en zijd verbreid-te worden. Ze zijn van bemoedigende, opbouwen de betekenis in de regeling der ver houding met Indië. Endat ook de heer Welter in dit verband de „vrijwillige" samen werking aanvaardt, is wel van be lang, maardat is weer politiek! De Commissie-Generaal spreekt daarin als haar mening uit, dat de republikeinse antwoordnota op de meest essentiële punten onbevre digd moet worden genoemd en geen basis oplevert, waarop een goede uitvoering van Linggadjati kan worden ondernomen. Zij wil niet treden in een weerlegging punt voor punt van wat zij noemt „de onwewillende, tendentieuze en on waarachtige voorstelling van zaken" in de aanhef van het republikeinse antwoord gegeven, waaruit blijkt, hoe groot de kloof is tussen de re publikeinse gedachtenwereld en hen, die aan Nederlandse zijde met de grootste toewijding en oprecht heid het bereiken van een voor beide landen aanvaardbare en nood zakelijke overeenstemming hebben nagestreefd. De Commissie-Generaal wijst erop, dat in de antwoordnota het besef van wederkerigheid ontbreekt. De fundamentele verschillen tussen de beide nota's acht zij terug te voeren tot twee oor zaken: (1) de feitelijke verwer ping door de republikeinse re- gering van sommige van de be langrijkste grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati en (2) de afwijzing door haar van een samenwerkiqg op de voet van wederkerigheid. De C.G. stuit bij de beantwoor ding van de tegennota op de moei lijkheid, dat daarin verschillende van de door haar geformuleerde voorstellen stilzwijgend zijn voor bijgegaan, waarbij het niet ajtijd duidelijk is of de republikeinse de legatie die voorstellen verwerpt of aanvaardt. Een zestal kernpunten worden dan nagegaan, waarna de C.G. in een slotparagraaf haar grote teleur stelling erover uitspreekt, dat zij heeft moeten ervaren, dat haar stre ven naar volledige en ruime toe passing van de beginselen van Ling gadjati, als blijvende grondslag van het Nederlandse beleid ten opzichte van Indonesië door het Nederlandse volk aanvaard, ondanks maanden van overleg en volharding bij de re publikeinse regering onvoldoende weerklank heeft kunnen vinden. Samenvattend acht de Com missie-Generaal de republikein se voorstellen zodanig onbevre digend, dat vrijwel van een af wijzing van haar noti kan wor den gesproken. Zij negeren de rechtspositie, zoals die in de overeenkomst van Linggadjati was aanvaard, zij stellen een al gemeen overwicht van de repu bliek tegenover de federale constructie, zij verwerpen de grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zeggingschap be hoort gelegen te zijn en bieden ten slotte geen waarborg voor een werkelijk veilige en recht matige terugkeer van hen, die uit het republikeinse gebied verdreven zijn of voor de posi tie van die tallozen, welke met de Nederlands-Indische regering hebben samengewerkt. De Com missie-Generaal meent derhalve, dat de republikeinse nota haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandeling biedt en heeft, overeenkomstig de slotzin van haar nota, de vraag, waf er ver der te gebeuren staat, voorge legd aan de Nederlandse rege ring. GESNEUVELD. De regering maaikt bekend, dat bij de Koninklijke Landmacht op 17 Juni is gesneuveld soldaat le klas se H. de Wit te Zwijndrecht. De overige onderdelen hadden in de afgelopen week geen verliezen te betreuren Voorzover momenteel bekend is heeft Molotof nog niet geantwoord op de uitnodiging van Bevin en Bi- dault voor het houden van een be spreking over het plan Marshall tot economisch herstel van Europa. In de kringen van het bureau van de Verenigde Naties heeft het be richt, dat de regering der Sowjet- Unie Marshall's aanbod overweegt en de verzekering van Bevin, dat men bij de onderhandelingen de V. N. niet zal passeren, de mening ge- wekt, dat de kans op Ruslands deel nemen aan het plan-Marshall groot is. Onregelmatigheden bij Rijksbureau voor Hout Bij het Rijksbureau voor Hout werden diverse onregelmatigheden geconstateerd. Bij onderzoek van het Ministerie van Economische Zaken bleek een chauffeur door valsheid in geschrifte een aantal vergunningen in de wacht te heb ben gesleept, een andere employé nam voor een houtvergunning een lap stof in ontvangst, terwijl een aantal ambtenaren zich onledig hielden met het verhandelen van vergunningen. Naar aanleiding hier van heeft een lid van de Tweede Kamer, de heer Korthals, vragen gesteld tot de ministers van Econo mische Zaken en van Justitie, waar bij diverse inlichtingen worden ver zocht over de onregelmatigheden en de wijze waarop inlichtingen dien aangaande aan de pers werden ver strekt. SUIKER OP JAVA! De suikercommissie, onder leiding van Lawrence Myers, is te Batavia teruggekeerd. In tegenstelling tot hetgeen de Amerikaanse vice-con sul Chartes Wolf bij zijn aankomst in New York verklaard heeft, deel de dr. Gani aan Aneta mede, dat de suikervoorraad op Java op 700.000 tot 800.000 ton geschat wordt. Hij voegde hieraan toe, dat van deze voorraad voorlopig 200.000 ton voor export beschikbaar is. Drs. M. Weisglad, adviseur van minister Huysmans, is Donderdag per K.L.M. naar Amsterdam ver trokken nadat hij negen dagen in de Verenigde Staten vertoefd had, alwaar hij voor een speciale missie met de heren Friedericy en Lijsen de Indonesische aangelegenheden met Amerikaanse autoriteiten had besproken. HET NEDERLANDSE KABINET heeit Vrijdag tot omstreeks 1 uur vergaderd. De regering heeft hiermede haar onderling over leg over de Indische aangelegenheid voorlopig beëindigd. Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van na dere mededelingen. Verwacht wordt, dat het kabinet deze week niet meer zal bijeenkomen. De minister-president dr. Beel en mi nister Jonkman zijn Vrijdagmiddag door H. M. de Koningin in' audiëntie ontvangen. Officieel is in den Haag medegedeeld, dat de berichten over een mededeling van de woordvoerder van de Commissie-Gene raal inzake het aanvaarden van de Nederlandse Nota van 27 Mei niet juist zijn en dat deze-woordvoerder geen derqelijke verkla ring heeft afgelegd. Wel heeft de Republikeinse delegatie een schrijven aan de Commissie-Generaal doen toekomen, waarin de zakelijke inhoud van de radiorede is vervat, welke Soetan Sjahrir gisteren heeft gehouden. Hierin wordt de gedachte van een interim-regering aanvaard, alsmede het scheppen van federale organen zonder dat daaraan werd toegevoegd, dat deze volgens de Nederlandse voorstellen zouden moeten zijn ingericht. De Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, bracht een be zoek aan da Kon. Mij. „De Schelde", waar hij o.m. de in aanbouw zijnde „Willem Ruys" bezichtigde. Dit laatste is niet helemaal duide lijk, omdat Sjahrir in zijn rede toch gesproken had van „de organen, zo als in de Nederlandse voorstellen ontworpen". Een Aneta-baricht uit Batavia meldde, dat aangenomen werden „de voorstellen omtrent de instelling van federale organen". Een zegsman, die in nauw contact staat met de Commissie-Generaal, doch niet tot dit college behoort, heeft tegenover Aneta verklaard, dat men zich over de brief van de republikeinse delegatie aan de Com missie-Generaal verheugt, aange zien deze wellicht de mogelijkheid opent om de toepassing van uiterste middelen te vermijden. Een nadere opheldering behoeft de vraag of bij de „federale organen", in het repu blikeinse schrijven genoemd, inbe grepen zijn alle organen en colleges, waarin voorzien is of die voort vloeien uit de Nederlandse Nota van 27 Mei Het Franse persagentschap, dat het al te voortvarende bericht giste ren de wereld had ingestuurd, redt zich er uit met de nadere medede ling, dat de woordvoerder van de Commissie-Generaal zich, naar het schijnt, do,or een overdreven opti misme heeft laten meeslepen toen hij aan de correspondent van A.F.P. te Batavia verklaarde, dat de Indo nesische delegatie alle Nederlandse voorstellen had geaccepteerd. (Van onze eigen redacteur) DE DRIE-DAAGSE VIERING van het veertig-jarig jubileum van de Onderzeedienst bereikte gisteren het hoogtepunt, doordat H. M. de Koningin persoonlijk de door Haar verleende Militaire Willemsorde aan dit roemrijke onderdeel van de Koninklijke Ma rine te Rotterdam uitreikte. Tevens werd door Hare Majesteit een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 213 opvarenden van zeven onderzeeboten, die in de strijd ter zee in alle werelddelen het hooaste offer voor Ho v~i»ho:<4 I-'- De correspondent heeft thans van een woordvoerder van de Neder lands-Indische voorlichtingsdienst en van verschillende persoonlijkhe den uit de omgeving van dr. van Mook de mededeling ontvangen, dat de woordvoerder der Commissie- Generaal „zich vergist had". Het kernpunt van de brief is dat „de interimregering tot taak zal hebben de instelling van federale organen, zoals voorzien in de bijla gen bij de nota van de Commissie- Generaal". Dit echter betekent niet noodzakelijk, dat de Indonesische delegatie alle Nederlandse voorstel len heeft geaccepteerd. NIEUWE ARRESTATIE IN HONGARIJE Het Hongaarse blad „Sabasag" meldde Vrijdagavond de arrestatie van het vroegere hoofd der Hon gaarse repatrieeringscommissie. La ky, die eveneens wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de samen zwering tegen de republiek. Naar radio Budapest meldt heeft de politieke commissie der kleine boerenpartij Jekelys houding afge keurd en hem als lid der partij ge royeerd. Jekely was benoemd tot Hongaars gezant in Nederland en België doch had reeds van Zwitserland uit zijn ontslag ingediend. Postduiven van Schiphol naar Stockholm Hedennacht zal op Schiphol een nachtpost-vrachtvliegtuig arriveren van de Zweedse Luchtvaart Maat schappij met ongeveer 70 postdui ven uit Zweden die tussen 5 en 6 uur weer van Schiphol zullen star ten voor een vleugel-aan-vleugel- race AmsterdamStockholm. De Zweedse bond van postduivenhou- ders, die deze „vlucht" organiseert, heeft een prijs van 1000 Zweedse kronen beschikbaar gesteld voor de eigenaar van de duif, die het eerste in Stockholm neerstrijkt. Werkkledingbonnen De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te publiceren data de bonnen voor werkkleding uitrei ken, welke zijn toegewezen op de collectieve aanvragen, ingediend door bedrijven met 10 of meer ar beiders tussen 12 en 31 Mei j.l. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitreiking slechts voor een gedeelte aan de aanvragen kan worden voldaan. De Koningin legt een krans aan de voet van het monument. Dat het onderzeewapen in staat is een beslissende invloed uit te oefe nen op de oorlogvoering ter zee is algemeen bekend. Maar minder goed weet het Nederlandse volk, dat onze eigen onderzeedienst, hoe wel klein van omvang en terwijl' het personeel niet de minste oor logservaring bezat, gedurende de afgelopen wereldbrand, zich uitste kend van haar taak heeft gekweten. Onafgebrokenis het onderzeewapen ingezet en dat de verliezen derhal ve zwaar zijn geweest, behoeft niet nader te worden omschreven. Van de 27 onderzeeboten, waarmede Ne derland op 14 Mei de oorlog inging, zijn er slechts acht behouden geble ven. Hiervan zijn er nog 2 afge voerd, zodat wij thans nog slechts over zes onderzeeboten beschikken. De onderzeeboten hebben tijdens de oorlog uitnemende prestaties verricht. Dat kan ook blijken uit het feit, dat aan drie onderzeeboot commandanten de Militaire Wil lemsorde werd toegekend. Een van deze drie M.W.O.'s is helaas pos- thuum moeten worden verleend, nl. aan d^ luitenant ter zee le klasse, A. J. Bussemaker, commandant van de 16. Nog slechts 1 van de on derscheiden commandanten is in le ven, nl. de luitenant ter zee le klasse H. A. W. Gbossens, toenma lig commandant van H. Ms. „Zwaardvisch" en thans adjudant van H. M. de Koningin. Nu ons on derzeewapen. dat in vredestijd ook belangrijke hulp verleende aan de wetenschap denk aan de onder zoekingen van Prof Vening Meinesz 40 jaar bestaat, wilde H. M. de gehele dienst eren. Te Rotterdam Toen wij te Rotterdam aankwa men, zagen we het stationsplein vol met reünisten, vrouwen, ouders, kinderen en verdere familieleden van omgekomen marinemannen. Ook tal van gepensioneerden zijn naar de Maasstad gekomen, waar onder ook de vroegere kolonel der mari niers IJssel de Schepper, die we uit onze jongensjaren herinneren als de commandant van de wekelijkse lan dingsdivisie te Den Helder. De Onderzeedienst hééft voor een perfecte organisatie gezorgd. Een deputatie is voor de ontvangst aan- Import moet nu met goud betaald worden In een rapport aan de Nationale Vergadering heeft de Fïanse mi nister van financiën medegedeeld dat het crediet ten bedrage van 250 millioen dollar, dat de wereld bank in Mei j.l. aan Frankrijk verleende, practisch geheel is op gebruikt. De minister verklaarde, dat tde jongste stakingen het ge brek aan belangstelling voor schatkistpapier, de overdreven op potting van de boeren en het alge meen gebrek aan vertrouwen, geen andere keus overlieten. Verder deelde de minister me de, dat de aangekondigde belas tingverhoging de gemiddelde Frans man 20 pet. zal kosten -"an het be drag, dat hij dit jaar reeds aan directe en indirecte belastingen moest betalen. Ook heeft de rege ring besloten goud ter waarde van 250 millioen dollar d.i. een derde gedeelte van de resterende goud voorraad van de Banque de Fran ce overte dragen aan het Egali satie-fonds teneinde de kómende maanden te voldoen aan de uit import voortvloeiende dollar-ver plichtingen. wezig en autobussen zijn gecharterd om allen naar Waalhaven te bren gen. Tot degenen, die ter begroe ting aanwezig zijn, behoort ook de thans kapitein-luitenant ter zee zijnde heer Boerke, die het al voor de oorlog, door zijn uitstekende ca paciteiten, wist te brengen van matroos-stoker tot marine-officier, 'n hoge uitzondering bij de zeemacht. Op Waalhaven Op Waalhaven is het een drukte van belang. Alles wordt in gereed heid gebracht voor de aankomst van H. M. de Koningin. De pers maakt eerst nog op uitnodiging van de commandant, de luitenant ter zee der le klasse J. F. van Duim, een excursie naar de onderzeeboten. Nadat de koffie is gebruikt in de longroom der officieren, gaan we naar de plaats, waar het straks te onthullen monument, dat nog schuil gaat onder onzë driekleur, is opge steld. Alle Ridders der Militaire Wil lemsorde, die zijn uitgenodigd, heb ben zich ter weerszijde van het mo nument verzameld. Hier wordt geen onderscheid gemaakt tussen mili taire rang. De admiraal, generaal en kolonel zien we naast de eenvou dige jonge matroos, allen met de blinkende Militaire Willemsorde op de borst. Hier is de eenheid van heldenmoed op treffende wijze tot uiting gebracht. Vervolg pag. 2 Brand in de basiliek van Boedapest lil de Basiliek van Boedapest is brand uitgebroken. De grootste koepel van het gebouw brandt he vig. Grote stukken metselwerk val len van tijd tot tijd op het dak van de Basiliek en in de omlig gende straten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Basiliek is de voornaamste rooms-katholieke kerk in Boeda pest. De koepel was een copie van die van de kathedraal van Floren- Buitenlandse stakings agenten in België Naar de Gazet van Antwerpen mededeelt heeft de Belgische re cherche te Luik op aanwijzing van de Belgische vakbonden enkele Franse onderdanen aangehouden, die ervan verdacht worden stakin gen te hebben uitgelokt in de Bel gische industrieën. Een uitvoerig verslag over deze aangelegenheid }s aan de minister-president Spaak overhandigd. Nationaal fonds voor bijzondere noden Onder het ere-voorzitterschap van H.K.H. Prinses Juliana werd in het ministerie van binnenlandse zaken, voor het eerst na de oorlog, een vergadering gehouden van de Raad van Beheer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Raden. Nu Neder lands Volksherstel weldra zijn werkzaamheid zal beëindigen, be sloot het fonds, voor zover nodig, een deel van de taak van dit insti tuut voort te zetten. Ouderdomsverzekering en bedrijfspensioen De Minister van Sociale Zaken heeft de Stichting van de Arbeid verzocht een delegatie aan te wij zen om, onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn, tot besprekingen te komen inzake de ouderdomsver zekering en de bedrijfspensioen fondsen met de ambtelijke techni sche commissie tot herziening der sociale verzekering. In de eerste gezamenlijke bijeenkomst, welke dezer dagen werd gefiouden, heeft de minister enkele mogelijkheden tot oplossing genoemd, welke najfer pINNEN vier-en-twintig uur na- dat het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het befaamde wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen" is gepubliceerd, maakt de minister van O.K.W. ook zijn Memorie van Antwoord openbaar. Als het moet, kan er vlug gewerkt 1 Juli a.s. moet de wet in het worden. En het moet, want vóór Staatsblad staan, omdat op die da tum de bestaande noodvoorziening in de gedaante van het Tijdelijk Persbesluit-1945, afloopt. Wat bij zonder opvalt, is de vrij algemene instemming, welke ook in de Se naat met dit ontwerp wordt be tuigd, zelfs na zijn monsterlijke uit breiding met het befaamde onteige ningsamendement. Er zijn zelfs le den, die daar principieel bezwaar tegen hebben, maar met het moder ne gemak van het huidige geslacht worden deze beginselen „gedepo- seerd", omdat het „niet anders kan". Het had echter wel degelijk anders gekund. In onze tijd is echter alles moge lijk. De minister had en heeft zeer ernstige bezwaren, maar zodra hij uitgesproken heeft, dat ze niet-on- overkomelijk zijn terwijl ze dat eigenlijk wel zijn is het hek van de dam. Een groep Eerste Kamerleden heeft het opnieuw nog fraaier ver sierd, door andermaal in ernst té betogen, dat dezenood-voor ziening" de uitgesproken gelegen heid bood, om de ordening in de perswereld te verbinden met de perszuivering. Dat dit principieel zo onzuiver is als het maar kan, dringt tot deze zuiverende ordenaars en or denende zuiveraars blijkbaar niet door. De Minister roept gelukkig aan- deze dwaalgeesten een dapper halt toe. Zuivering en ordening zijn van den beginne af twee aparte zaken geweest en ordening hoort in deze noodregeling absoluut niet thuis. (Evenmin als vordering of onteige ning!) De voorstanders van de onteige- ning-nü zullen wel een beetje schrikken als ze horen, dat de Mi nister overigens van de onteige ningsbepaling niet zo dadelijk zo veel effect verwacht. En Senatoren met juridische knobbels hebben al uitgerekend, dat er in verband met de wettelijke procedures en termij nen e.d. wel minstens drie jaar no dig zullen zijn, voordat van de ont eigeningsbepaling resultaat kan worden verwacht. En dan is er nog de financiële kwestie: met dergelij ke grapjes zijn tonnen gemoeid en wie zal die betalen? Wij vertrouwen, dat binnen die drie jaar de nieuwe „verbeterde" onteigeningsregeling gereed zal zijn, welke Minister Gielen bij aparte wet met spoed heeft toegezegd. En wij hopen, dat binnen die drie jaar ook de nieuwe Perswet in kan nen en kruiken zal zijn. Een com missie is daartoe ingesteld. En intussen zal, als er wat te or denen valt, het pers-bedrijf toch zo onder de hand wel rijp zijn voor pu bliekrechtelijke organisatie. In en buiten het persbedrijf moet er veel meer de nadruk op vallen, dat het die kant uit moet, wil men aan het ordenen gaan! De moord fe Hilversum De recherche heeft bij haar onder zoek in de nabijheid van de plaats, waar dezer dagen de boswachter A. v. d. S. vermoord werd gevon den, verse olieverfplekken op het gras aangetroffen. Hetgeen de ver onderstelling wettigt, dat een kunst schilder daar omstreeks het uur van de moord heeft gearbeid. De politie verzoekt deze kunstschilder zich ten spoedigste met haar in--verbin ding te stellen. De officier van jus titie te Amsterdam, mr. H. A. Was- senbergh, heeft vergezeld door een politiedeskundige persoonlijk een bezoek gebracht aan de plaats waar de moord is geschied. Het onder zoek der recherche heeft nog niet tot arrestatie geleid. Minister gehuldigd Achthonderd ouden van dagen hebben te Gouda, waar de minister president reeds vertoefde voor de plechtigheden ter ere van het 675- jarig bestaan van de stad, aan dr. Beel en aan minister Drees hulde gebracht voor het totstandkomen van de wet op de ouderdomsver zorging. Beide ministers kregen een platelen wandbord. Minister Beel zei in zijn dankwoord, dat het een ongewone gebeurtenis voor hem was, een materieel bewijs van dank te ontvangen voor de totstandko ming van een wet! Beschikking op grafie- verzoeken .Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. H. A. M. Driehuis, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon dere Gerechtshof te Den Bosch. Het doodvonnis is Vrijdag voltrokken. Bij K.B. is gratie verleend aan J. H. J. von Freitag Drabbe, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Hof te Amster dam. De doodstraf is veranderd in een gevangenisstraf van 15 jaar. J. H. A. M. Driehuis, wiens gra tieverzoek is afgewezen, was in Juni 1941 toegetreden tot het „Kon- troll-kommando". dat bewakings diensten verrichtte in het kamp te Ommen. In die functie heeft deze uit Heerlen afkomstige man de gevangenen van het kamp Ommen mishandeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1