Menige Amerikaan bouwt zelf zijn huis DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPP VAN HET NIEUWE LEGER IN OPLEIDING GERARD WALSCHAP Spkgel DER SCHOONHEID Een bulldozer graaft de kelder de keuken komt per hijskraan en de volledige mens NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 21 Juni 1947 PAG. 3 De hele buurt helpt meel 's Werelds loop Waar de strijd om wereldtitels wordt uitgevochten Katholieke actualia ALLES P'SSENT! n. Nog meer overpeinzingen f J De gewone man (Van onze New Yorkse correspondente) HET HUIZENPROBLEEM in de U.S. is even erg als in Holland. De laatste maanden is het iets beter geworden, doordat vele jonge echtparen het initiatief hebben genomen, zelf te bouwen. Bijna iedereen is hier eigenaar van een huis (buiten New York) en dat is niet meer een kwestie van rijkdom. Geregeld ziet men een verloofd stel voor hun huis sparen en alvast een grote twee auto-garage bouwen, waarin ze gaan wonen zodra ze getrouwd zijn. Daarna bouwen ze langzaam maar zeker hun eigen echte huis, op hetzelfde terrein De eigengebouwde huizen zijn meestal „prefabricated houses", af gekort „prefabs". Per grote laad- wagen worden de delen van het huis op het terrein gebracht. Ze kunnen met vier man in 24 werk uren worden opgezet. Er behoeven helemaal geen experts bij te zijn. Iedereen die een beetje handig is, kan het geheel in elkaar schroe ven. Raamkozijnen, deuren en de binnenverdeling zijn er los bij en ook gemakkelijk inschroefbaar. Men begint bij het bouwen na tuurlijk met de kelder? Daarvoor huur je eerst 'n bulldozer om 'n gat te graven en dan metsel je zelf de grote grijze betonnen stenen er in, die je gemakkelijk kunt krij gen. Op maat kunnen de raamko zijnen voor deze kelder, die half boven de grond ligt, gekocht wor den en er worden ingezet. Na de kelder komen de grond- balken, die bij het huis geleverd worden, maar waarover je zelf de vloerplanken of parket moet tim meren. Nadat de muren en het dak resp. gelegd zijn, vormen de pijplei dingen het grootste probleem. Het doorsnee Amerikaanse huis is ech ter veel eenvoudiger dan het Hol landse. Het heeft bijv. slechts één toilet, t.w. in de badkamer, wat de aanleg natuurlijk erg vergemakke lijkt. Je kunt bij iedere grote firma een gehele moderne badkamer ko pen met een eenvoudig leidingen systeem en gebruiksaanwijzing. De gereedschappen, die er bij nodig zijn krijg je op aanvraag te leen en ze moeten later weer teruggezonden worden. Ditzelfde geldt voor de keukengootsteen, waarvan de af voer over dezelfde pijpleiding gaat. De keuken kan prachtig ingericht worden voor niet veel geld, want overal kun je ongeschilderde kast jes kopen, die je aaneen kunt scha kelen en die je zelf naar gewenste kleur kunt verven. De verwarming is tegenwoordig meestal oliestook of gas en wordt opgewekt door een kachel in de kelder, die de warmte door een paar dikke buizen naar iedere kamer leidt, waar de lucht door 'n gat in de muur of vloer in de kamer wordt geblazen, en terwijl door een andere opening de koude lucht er weer uit wordt gezogen. De nieuwste uitvinding is, dat de huizen zo gebouwd worden dat de badkamer en keuken naast elkaar komen te liggen. Met een enorme hijskraan worden dan meteen de oliestook, tevens warmwater-tank, bad, wastafel, toilet en gootsteen leidingen uit de truck gehesen en in het huis geplaatst. Dit is echter nog niet te betalen voor de gemid delde man. Is men zover, dat het huis staat en de leidingen langs de wanden lopen, dan kan aan de binnenmuren begonnen worden, wat niet bij het kopen van de prefab inbegrepen is. Dit gebeurt meestal met een of an der boardmateriaal, bijv. selotex en daar alles bijna gestandaardiseerde maten zijn, is ook dat, op maat ge sneden, te krijgen. Het isolatiemate riaal tussen binnen- en buitenmuur w.ordt met een spuitmachine er tus sen gespoten, waarvoor men een firma opdracht geeft. Is dat klaar, dan kan men er al in gaan wonen en langzaam aan alles gaan verven en kleinigheden bij gaan bouwen. Op papier lijkt het geheel nog al eenvoudig, maar iedereen die het al eens gedaan heeft, zal je de bezwa ren en ellendes wel vertellen. Toch is het te doen en het wordt aldoor meer gedaan, omdat de prefabs steeds meer geperfectionneerd wor den. Zoals ik al eens in een ander ar tikel "heb geschreven, is de buren- vriendschap heel sterk in de US en iedereen helpt gaarne mee. Ik zelf heb nog enthousiast meegegraven aan een afvoergoot voor een huis, dat toevallig een beetje ongelukkig lag, zodat de goot door twee tuinen van andere mensen heen moest. Die tuinen waren nog niets, vergeleken bij de twee verharde oprijlanen waar we ook doorheen moesten gra ven! De twee buren hielpen echter ook mee en het halve dorp was er later trots op, dat ze het toch maar klaargespeeld hadden, ook al kostte het grote moeite. En het grote in wijdingsfeest na afloop was voor iedereen, die er zo hard aan mee gewerkt had, wel de moeite waard. De prefabs zijn behalve van hout ook van alluminium te krijgen. Dit laatste ziet er zo licht uit, dat je 't idee hebt het zó in te kunnen trap pen, doch het schijnt nog steviger te zijn dan hout, met nog vele an dere voordelen. De duurdere model len zien er van buiten^erg aantrek kelijk uit, terwijl de goedkopere gewoon rechthoekig zijn. Ook zijn er nog allerlei manieren om het huis te verfraaien. Je kunt bijv. nog een prefabricated porch (waranda) kopen, of een dichte of een open vestibule. Ook zijn er veel mensen, die een open gang als verbinding tussen garage en huis erbij bou wen, de zgn. breese-away, waar het gedurende de warme zomer heerlijk koel doorwaait. Ook de daken zijn verschillend. De houten prefabs hebben meestal asphalt platen in alle kleuren; de anderen zijn ook van alluminium en kunnen eventueel geverfd wor den. De prijzen van deze prefabs zijn heel verschillend. Gerekend wordt ongeveer 2 maal de koopprijs voor het opzetten, isoleren, leidin gen, centrale verwarming etc. mits men het geheel zelf installeerd. Zo doende komen de goedkopere hui zen van 3 tot 5 kamers plus badka mer, plus keuken op ongeveer 3000 tot 5000 dollar. TWEE wereld-oorlogen in nog aeen halve eeuw. En in de tussenligende iaren hoeveel on rust. onlusten., revolutie, op standen, moorden en allerlei an dere aruwelen en ongerechtig heden. De wereld is aeen para dijs- En het schijnt, of de men sen het er met opzet op aan leg gen, de toestand nog moeilijker, ndg donkerder en somberder te maken. Is een derde wereld ramp binnenkort te wachten? Wat zal er gebeuren binnen en kele tijd? Die vraag zou ons ang stig kunnen maken. Laten we dat niet doen. maar laten we vertrouwen bewaren en bidden. Bidden moeten we om vrede. Morgen is het gebed van de Zon dagsmis zo treffend, 's Werelds loop ligt uiteindelijk besloten in Gods hand. Alleen op Zijn bevel, volgens Zijn Wil, volgens de orde door Hem bepaald en vast gesteld, verlopen de dingen en gebeurtenissen. Steunen wij op dit ons zekere geloof! MARCUS Voorziffer A.N.W.B. Tot voorzitter van de Kon. Ned. Touristenbond A.N.W.B. is gekozen de heer P. F. Zimmerman, directeur van de Internationale Crediet- en Handelsvereen. „Rotterdam", oud voorzitter van de Kon. Nederlands- Indische Motorclub en sinds eind 1946 reeds wnd. voorzitter van de A.N.W.B. y^ANNEER dan a.s. Maandag het prachtige centre-court van het Wimbledon-stadion bij Londen weer het aspect ver toont van bovenstaande foto, zijn de Engelse tenniskampioen schappen, die voor iedere deelnemer gelden als de „wereld kampioenschappen", begonnen. Het hoogtepunt van het tennis- seizoen mag Wimbledon zeker ge noemd worden, al zijn de Franse kampioenschappen en de Ameri kaanse, deze laatsten op het be kende „Forest Hills", zeker niet veel minder belangrijk. Maar toch wel tekenend voor de „highest place" in tennis van dit Wimble don is het feit, dat hoewel En geland op het ogenblik wat tennis (gn misschien nog iets) betreft, een depressie meemaakt alle spelers van wereldnaam hier vertegenwoor digd zijn, wat nog te bezien is of dat ook in Parijs en op Forest Hills het geval zal zijn. Het staat ten minste al vast dat Kramer, die candidaat is voor de hoogste titel die er in tennis behaald kan en waarvoor hier fel gestreden zal worden, direct na afloop terug gaat naar Amerikaspijtig genoeg voor ons Nederlanders. Waarom voor ons? Eén week na Wimbledon worden de Nederlandse internationale kampioenschappen te Noordwijk gespeeld; en, als alle toezeggingen gestand gedaan wor den, belooft dat voor Holland een tennisevenement te worden van de bovenste plank. Nederland bevindt zich wat de data betreft wél in goed gezelschap, want weer een week latet vinden de Franse kam pioenschappen plaats, reden waar om zo veel prominente tennisfigu- ren, nu ze toch „van honk" zijn, ook de Nederlandse kampioenschappen graag even „meepikken". Wat de wedstrijden zelf betreft, in het heren-enkelspel zijn er reeds in de eerste ronde partijen die van groot belang kunnen zijn. Interes sant is b.v. de match van de Zuid-, Afrikaan Sturgess, die kort geleden tegen Nederland de wedstrijd voor de Davis-Cup voor zijn land hielp winnen, tegen de geplaatste Ameri kaan* Tom Brown. Brown is de derde geplaatste speler in dit tour- nooi. Nummer 1 is Kramer (V.S.) 2 Bromwich (Australië). Een finale tussen deze twee ligt wel in de lijn der verwachtingen, al is bij tennis alles mogelijk. No. 4 en 5 zijn weer „Aussies", Pails en Brown; 6. Drob- ny (Tsjecho-Slowakije), terwijl pas als zevende geplaatst is Petra, de lange Fransman, die vorig jaar tot ieders verbazing winnaar werd. No. 8 is Falkenburg (V.S.). Spannende partijen zijn er te over in het heren enkelspel, in tegenstelling met het dames-enkelspel, waar pas in een volgende ronde iets goeds verwacht kan worden. Slechts weinig Nederlanders doen mee. Van Swol heeft ongelukkig geloot, n.l. tegen de Hongaar As- both, 'wat wel een dikke nederlaag wordt. Rinkel komt tegen een on bekende grootheid in de eerste ron de en zou ook in de tweede een kansje hebben. Mej. Rollin Qou- qerque lootte tegen Mrs. Hamilton waar ook al niet veel perspectief in zit. Dat zit er ogenschijnlijk meer in het heren-dubbelspel van Rinkel en Van Swol tegen Warboys en Wittmann, en ook in de volgende ronden zijn ze niet kansloos. Hoe het ook zij, voorlopig zien we geen van de Nederlandse deel nemers het tennis-Walhallah i.e. het centre-court van Wimbledon met zijn koninklijke loge betre den en ze zullen zich wel tevreden moeten stellen met de bijbanen, evenals de hoofdbaan ook zoals vermoedelijk bekend op een prachtige grasmat inplaats van het gravel, zoals we in Holland, en niet» alleen hier, gewend zijn. T. S. In de door Rusland be heerste gebieden van Oost-Europa voert de Kerk een zware strijd vqpr 'haar bestaan. Berichten uit Tsjecho-Slowakije gewagen van nazi-methoden van de politie, die preken afluistert en de katholieke priesters nagaat bij hun zieken- arbeid. Zo. weró de directeur van het Instituut der Salesianen te Praag, P. Stefan Trochta na af loop van een preek, gehouden in de St. Martinuskerk te Olmutz aan een langdurig verhoor onder worpen. Dergelijke gevallen, waar bij priesters door de politie wer den aangehouden en ondervraagd, omdat zij in hun preken over to talitaire systemen en over het communisme gesproken hadden, deden zich in de laatste tijd me nigvuldig voor. Een rechercheur werd er zelfs op betrapt zich als geestelijke te hebben verkleed om de lessen van een professor in de theologie te kunnen bijwonen. Om tegemoet te komen aan het tekort aan godsdienstige films in Canada, zullen er 44 films met godsdienstige strekking door de Rankstudio's van Engeland daar heen gezonden worden, aldus be loofde de Engelse filmmagnaat J. Arthur Rank aan de vertegenwoor digers van de Canadese Jeugd organisatie en van verschillende kerken te Toronto. Welk 'n zeer voorname plaats de godsdienst in het leven der Poolse arbeiders blijft innemen, werd onlangs duidelijk bewezen door het deelnemen van 100.000 mannen aan de bedevaart naar Pie- kary in het hart van het Opper- Silezische industriegebied. De meerderheid der deelnemers be stond uit mijnwerkers en arbei ders in de staalindustrie. Deze ge weldige massa woonde een door mgr. Adamski, bisschop van Kat- towice opgedragen openluchtmis bij. De godsdienstige ceremoniën werden gevolgd door massa-bij eenkomsten. Priesters en leken, die als sprekers optraden, legden de nadruk op de noodzaak van het toepassen der christelijke begin selen in het openbare en particu liere leven. Deze massale arbei- ders-bedeyaart betekent een waar schuwing aan de Poolse regering om de godsdienstvrijheid en de rechten der Kerk niet verder te beperken. Kardinaal Spellman, aarts bisschop van New York heeft veer het Amerikaanse Vluchtelingen- Comité te Washington verklaard, dat de V. S. de andere geallieerde naties een voorbeeld moeten geven en hun grenzen moeten openstellen voor die verplaatste personen in Europa, die zich buiten hun oor spronkelijk land bevinden en wier aantal alleen al meer dan één mil- lioen bedraagt. In de verschillende katholieke pastoriën van Berlijn zijn tot nu toe ongeveer 3000 zogenaamde na- dopen toegediend. Het betreft hier overwegend minderjarige kinde ren, die tijdens het nazi-regiem niet gedoopt werden, omdat hun ouders voor repressailles vreesden, dan wel uit de kerk getreden wa ren. Door de Duits Evangelische Kerk werden ongeveer 7600 na- dopen toegediend. Interessant is de volgende vergelijking: De katho lieke na-dopen bedroegen 60 pet. van de normaal toegediende doopsels. Bij de Evangelischen is deze verhouding aanmerkelijk gun stiger, namelijk 20 pet. van het normale aantal. DE MATIGHEID EN DE ONDERWIJZER Op Zondag 20 Juli wordt in het parochiehuis van de St. Antonius- parochie, van Slichtenhorststraat te Nijmegen een nationale Sobri- etas-onderwijzersdag gehouden. Twee sprekers uit de onderwij zerswereld zullen de onderwerpen behandelen: „Het nut van Sobri- etas voor de persoonlijkheid van de onderwijzer" en „Het nut van van Sobriëtas voor de aan de on derwijzers toevertrouwde jeugd". Na het debat in de middagbijeen komst wordt een bezoek gebracht aan de H. Landstichting. Deze bij eenkomst is voor alle onderwijzers en oud-onderwijzers toegankelijk. Voor deelname wende men zich tot het Sobriëtas Bureau, Verversstr. 30, Den Bosch. Er zit muziek in! De N.I.W.I.N.-actie voor onze jongens in Indië heeft bevredigende resultaten opgeleverd. Met het m.s. „Sloter- dijk" werden vier piano's en 10 gramofoons, elk met 20 platen, naar Indië verscheept. De piano's worden aan boord gehesen. LI ET BELANGRIJKE VERSCHIL tussen onze weermacht van voor de oorlog en het leger dat nu in vorming is, wordt wel gevormd door het doelVoorheen was de gewapende macht immers hoofdzakelijk bedoeld tot handhaving der neutraliteit. Hij wa,s niet zozeer een gevechtsparate eenheid, maar meer een dreiging tegen over ieder die de neutraliteit, wilde schenden. Ook de hoogste mili taire staf moet geweten hebben, dat land-, zee- en luchtmacht bij lange niet opgewassen waren tegen enige goed berekende aanval; daarentegen kon men zich voorstellen dat 'n paar honderdduizend man zelfs al zou 'n vijand zich een vrij waarheidsgetrouw beeld van hun uitrusting en vaardigheid maken toch nog een te taaie kluif voor heren met blitz-krieg aspiraties betekenden. Het voor oorlogse leger behoefde dus niet eens te vechten om een adspirant- vijand buiten de deur te houden. Hetgeen door het gebeurde in No vember 1939 is bewezen. Achteraf is toch gebleken, dat de vlieger voor ons arme landje niet opging EEN vorige maal kwa men wij tot de conclu sie, dat er in Nederland zeker weer een leger zal moeten zijn en dat het dan meteen ook maar aan de eisen van de modern ste oorlogvoering zal moe ten voldoen. Wij stelden ons reeds de vraag of het Nederlandse leger nu al aan die eisen voldoet. Hiernevens peinst onze medewerker nog iets ver der over hetgeen hij zag, dacht en.wenste. En nu het nieuwe leger. Het is wel degelijk bedoeld om er op te slaan, als 't ooit „zover" mocht ko men. De soldaat van nu moet er op voorbereid zijn, dat hij straks in zijn bomber, zijn duikbootjager of zijn schuttersput geplaatst zal wor den tegen anderen, die hem tot iedere prijs het lampje willen uit blazen. Hij moet daarbij een zo hoog moreel, een zo grote geoefendheid, zo doelmatige uitrusting, zo des kundige en moedige leiding en zo veel aangeleerde discipline bezitten, dat hij met al deze factoren bij el kaar een grotere gevechtswaarde vormt dan zijn tegenstander. Al de dingen, die in Mei 1940 aan deze factore'n ontbraken, hebben er toen toe bijgedragen onze weer stand de nek te breken. Dat ze ont braken het is onze eigen schuld geweest; ons volk heeft het leger practisch alles onthouden wat het broodnodig had. Ja en dat niet alleen! Het verwachtte bovendien nog wonderen van de kaalgeplukte kip We zullen er nu niemand hard om vallen. Ten eerste: zelf waren wij in de dagen, dat de mof nog vanuit de verte naar Hare Majesteit zat te flikflooien, precies zo en ten tweede: we hebben onder de opge wekte glimlach van de bezetter vijf jaar de tijd gehad om een hartelijke oefening van berouw op te wekken over onze misstappen in het verle den. Daar staan we nu Na zeven jaren. Een K.N.I.Lde mariniersbrigade, de vrijwillige bri gades, de divisies en de Territoriale Troepen hebben intussen het ge weer bij de voet genomen en staan op hun post. Tienduizenden mannen zijn uitgerust, getraind, militair ge vormd. En achter elkaar schuiven de lichtingen de kazernes binnen. Wat komt ervan? Geüniformeerde burgers of soldaten? Dames en heren in uw burger bestaan: hier komen inderdaad sol daten. Er is nog veel te wensen maar soldaten zijn het, onbetwist baar. Er wordt in het leger van nu danig aangepakt. De gehele oplei- In zijn boek „Bouwers aan eigen cultuur" zegt Gerard Knuvelder: „Het zwaartepunt van de Neder landse roman-productie ligt onbe twistbaar in het Zuiden der Neder landen". Hoe aanvechtbaar deze zo boud-uitgesproken mening dan ook voor Noord-Nederlanders moge zijn, vast staat, dat het Ziuden der Nederlanden mensen oplevert, die iets te zeggen hebben, die een stem bezitten, meeslepend, boeiend, vol van klank. Een dezer mensen is Gerard Wal schap, de Vlaming, waarvan de an dere Vlaming August Vermeylen zegt: „Ik geloof wel, dat Gerard Walschap nu algemeen aangezien wordt als de diepst- en ruimst-men- selijke, de meest oorspronkelijke, omvattende en dramatische proza schrijver van zijn geslacht". Drie van zijn laatste boeken, uit stekend uitgegeven door P. N. van Kampen te Amsterdam, liggen ter bespreking voor mij. Het zijn: „Ge nezing door asperine", „Denise" en „Ons Geluk". Een overeenkomst hebben deze boeken, een overeen komst overigens ook die is door te trekken tot in zijn vroegere wer ken: een geweldige gelijkheid zon der mooidoenerij, een felle wil tot leven naast decadentie van mensen in ontbinding. In deze laatste boeken echter on derscheidt men soms een nieuw ele ment, niet overal ten volle te on derscheiden en nergens brutaal-op- dringerig, maar onder de zwaarte der woorden flitsend soms te on derkennen: een noot van persoon lijke verbittering. De felle betoog trant in „Ons Geluk" zegt het, uit latingen in „Denise" en „pgnezing" wijzen erop. Toch kan hij de hoofd persoon uit zijn „Ons Geluk" laten zeggen: „Ik geloof in de liefde, ik geloof in de vriendschap, ik geloof in de rechtschapenheid en de goede wil". Want de mens Walschap is eer lijk, zijn gevoel van rechtvaardig heid is echt. Daarom hebben deze boeken, opgebouwd in korte, een voudig samengestelde of enkelvou dige zin, enorm snel van vaart en flitsend in zijn compactheid, een waarde, omdat ze een ontmoeting vormen met Walschap en het le ven. „Genezing door asperine", „Denise", „Ons Geluk", hoewel mat soms en vermoeid in vergelijk met vroeger werk, vormen een uitste kende voortzetting van Walschap's Dit wat betreft de aesthetische zijde. Er is echter nog een zijde aan Walschap's persoon en werk, een zijde die tal van aanvallen te ver duren kreeg: de ethische. Direct toegegeven: Walschap's werk doet hard aan, pijnlijk soms met voor bijzien van bestaande normen. Hiervoor echter een citaat uit een studie over Walschap, weer van Gerard Knuvelder, over datgene wat in Walschap's werk ontbreekt: „een stemming van beate gelukzaligheid, van godzalige lamlendigheid, vrien delijke vrolijkheid en onge compliceerde gemakkelijke levens- aanvaardinkjes. Het leven in zijn ganse, soms gruwelijke rauwheid, zijn bekoringen, zijn verschrikkin gen van zonde, leed en ellende -r- maar ook in zijn vreugde en zijn moed, in zijn trouw aan de aarde en zijn gehechtheid aan anderen, in zijn imposante verheerlijking van de huwelijksliefde en grandioze lof zang op de vruchtbaarheid welk een oergezonde mentaliteit treedt hier nadrukkelijk naar voren tegen over het decadente geroddel van onze modernplingen, zw.akkelingen, te bang om te leven, te huiverig om te sterven". Nieuwe dingen gaven wij in deze korte bespreking niet. Slechts klei ne aanduidingen voor het *iieuwe werk van een grote Vlaming. Zijn feilen en kwaliteiten doen voorbe houd vragen voor katholieken. H. G. Wells in „De geschiedenis van mijnheer Polly" H. G. Wells, de Engelse schrij ver, die 13 Aug. van het vorige jaar overleed werd naar aanlei ding van zijn laatste boek, dat hij zijn zwanenlied noemde, getekend als „een verbitterde oude man". Sommige van zijn boeken en dit laatste in het bijzonder mogen in deze richting wijzen toch blijft er, bij overschouwing van zijn werk (van hem verschenen bijna hon derd boeken!) een andere naam in het geheugen achter, de naam, die Godfried Bomans hem gaf: „Een kampioen van het menselijk ge luk". Dit ervaren we ook bij lezing van het boek, dat dezer dagen bij Ditmar te Amsterdam verscheen: „De geschiedenis van mijnheer Pollyjf, in een vertaling van Bas van Deilen. Dit verhaal van het winkeliertje, dromer en verlanger naar vrijheid gebleven, ondanks een benepen opvoeding en een ver standshuwelijk, wordt door Wells verteld, glimlachend, maar vol me dedogen met de gewone mensen, teer-ontvouwend hun leven, waar mee Wells zich steeds een is blij ven voelen. Hij laat het winke liertje, mijnheer .Polly, brandstich ten en daarna verdwijnen, om hem als knecht ergens in een platte landscafé de vrijheid te doen her vinden. Hij geeft ons even de re bel, de verlokkingen van de vrij heid, het triomferen over de neer drukkende dingen van het leven. Op het eind van het boek zegt nijnheer Polly: „Als ik een nikker of een Italiaan was, zou ik/ hiér buiten gaan staan zingen. Ik fluit wel eens maar verdorie nog toe het liefst zou ik willen zingen." Dit boek is afwisselend fluiten en zingen, een traag lied om de don kere dingen of om het schone van het leven. Wells behandelt in deze boeken (Mr. Lewisham, Kipps) geen ge weldige problemen. Gewone ver halen en gewone romans geeft hij, van gewone mensen in al hun vreugden en verdrietelijkheden. Toch leeft ook hierin iets van de prediker uit „Outline of history", „The world of William Clissold", „Experiment in Autobiography", „Science of life" e.a. Het zijn niet zo maar uitbeeldingen van mensen en gevoelens, maar ook „uitbeel dingen van maatschappelijke be krompenheden en van een wereld, waarin de kleine maar brave man geknauwd en vernederd werd door de chaotische en armoedige toe standen waarin hij zijn weg naar een beetje geluk probeerde te vin den". Laten' we in dit licht „De geschiedenis van mijnheer Polly" zien. Ook genieten. Het boek is het waard. J. v. d. B. Waar Hei1 strijden zwaar is In de roman „Waar het strijden zwaar is" van Piet Mossinkoff, ver schenen bij Bigot van Rossum, wordt ergens gezegd: „Er zijn van die „sterke" mensen, die alles be redeneren kunnen, als er zwarig heden zijn of materieel minder aan lokkelijke bijkomstigheden. Dat zijn mensen die meestal wel slagen in het leven tussen haakjes, het Leven zoals zij dat zien: geld, goed, positie, macht omdat zij teneinde hun doel te bereiken over lijken gaan. Die zijn dan ook tot offeren bereid, dochzij offeren anderen". Dergelijke mensen komen in dit boek voor. Ook anderen, die deze egocentrische levenshouding niet adoreren. Daarmee is het conflict geboren. In de roman, die zich aandient met de ondertitel „Roman van Bra bants dorpsleven", vindt een een voudig gebeuren plaats, een gebeu ren, dat oud en eenvoudig is als de wereld. Er ontbloeit een liefde van een dorpsonderwijzer voor de doch ter van de keiharde heerboer, er is een pastoor rond en levenswijs, zoals in al deze boeken en er is tenslotte de oplossing. Langzaam gaat het leven voort in dit boek, te langzaam soms. De Brabantse boe ren leven er in onder de brede lucht, van hun gewest, ze spreken de taal van hun land, ze zijn er raak getypeerd soms en soms juist even psychologisch mis. Ze zijn er, zoals het leven zelf is. Daarom ook voldoet het boek. Het blijft prettige literatuur voor het volk. Meer pre tendeert het niet te zijn. Als zo danig zal het goed doen. ding is gebaseerd op oorlogserva ring. In het algemeen geldt hier het zelfde systeem als tijdens de oorlog in de opleidingscentra van onze ge allieerden. Minus de scherpe kant jes dan, want een vuurdoop, zoals in Engeland bij de opleiding was in begrepen, krijgt de Nederlandse sol daat niet te doorstaan. Wij zonderen hierbij vanzelfsprekend de roem ruchte Stormschool uit; daar fluiten de kogels naar hartelust! We laten voorlopig in het midden of het leger nu werkelijk aan alle eisen voldoet. Tenslotte is er een Generale Staf, die meer van zulke dingen weet dan de man in de troep. En die er heel begrijpelijk niets voor voelt om zaken, die met de slagvaardigheid van de weermacht te maken hebben, aan de grote klok te hangen. We zagen al, dat als er eenmaal vóór het leger gekozen is, dat het dan meteen maar goed moet zijn. Edoch, de Ministers van Oorlog en Marine hebben naast zich in de Raad nog een andere Excellentie zitten, die de touwtjes van 's lands geldbuidel krampachtig vasthoudt. Daar ligt alles in besloten. Het leger moet zowel wat qualiteit als wat zijn omvang betreft voldoende zijn om voorlopig een stoot op te van gen en verder een evenwaardig aan deel te nemen in een gezamenlijke geallieerde krachtsinspanning. Maar mijne heren, alles naar ve gen Terwijl deze dingen achter de rug en over het hoofd van de soldaat omgaan, stapt daar dan op zijn allereerste, vreemde ochtend de re- cruut dienstplichtig en al de kazerne binnen. Bezield met ja, met wat al niet? Maar in ieder ge val niet met de vaste wil al zijn energie, zijn durf en zijn kracht, zijn levenslust en jong enthousiasme on bekommerd te wijden aan een Hoog Bevel, dat hem nota bene hém voor twee jaar óf langer uit zijn werk moest halen voor een belang waar hij niet dat van snapt. Het eerste gevoel dat de recruul al op die eerste ochtend opvat, een onbegrensd wantrouwen tegen over alles wat strepen of sterren torst. Het kader staat dan ook in d< eerste weken voor de ongemakke lijke taak om dóór de instructif heen vertrouwen te wekken enigszins het doel duidelijk te ma ken, waarvoor de man Harer Ma jesteits rok draagt. Want geef eei soldaat de beste uitrusting, traininj en leiding, maar vertel hem nie waarvoor dat allemaal dient: d man zal zo snel mogelijk maken da hij uit de gevaarlijke zóne weg kom en de rest van de strijd doorbrengei „met de neus omhoog" liggend e filosoferend over de dingen thuis ei de manier waarop hij die weer he snelste kan bereiken. En geef een soldaat ook nog ideaal, maar onthoud hem het ver trouwen in zijn leiders: hij zal tech nisch zijn uiterste best doen, maa de afdeling door zijn o zo goed be doelde tactische stommiteiten in he diepste verderf storten. Kom, laten wij de dienstplichti soldaat Jansen J. op zijn tocht doo de Army volgen!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3