VLOT EN C WJIAR BLEEF De notenboom van het H. Land WARMBLOEDKEURINGEN IN MIDDENMEER DenedfickadseBflii, Woedt goiai^riaLUeecd- VmsL Qmkïïi ging met dz WMWna£u:huis..../ Amerika wil feuropa tinantl eelopdebeen.helfim s PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 21 Juni 1947 Positie Nederlandse passagiersschepen HUIDVERZORGING Een Limburgse vertelling De criticus was tevreden "Pick. Malveltj Dammen 0$ Jê V e Éfe ɧI is ■U0 IS JËi M n sss B B s H w m p iü Si Jj fjj 0 gj m il f,: Jj s jjjj fi m |p 0 S jjjj to'is daarginds (op tn Hollands) weer zwaar hamrmles Soedirman had weer eens eeji vrolijke bui/// De strijd om het IM-kam- pLoenschop is begonnen..' DE UNIE-BOM VAN OPA RIPARATO De vro aardapF Niet genoeg t uit Denem Kota Gede, 20-6 12 uur van Ba tavia te Rotterdam. Congostroom, TakoradiAmster dam, 20-6 te Teneriffe verwacht. Edam, 19-6 van New York te Philadelphia. Joh. van Oldebarnevelt, Batavia Amsterdam, 21-6 van Colombo. Maaskerk, 18-6 van Amsterdam te Freetown. Nieuw Holland, 20-6 herhaal 20-6 van Batavia te Amsterdam. Nigerstroom, AmsterdamDuala 19-6 te Lagos. Randfontein, 20-6 te Ouessant vew. (MombassaAmsterdam) Sibajak, 19-6 van Soerabaja te Tandjong Priok. Tegelberg, 19-6 van Mauritius naar Beira. Tegen zonnebrand', stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) VO©R DE JEUGD i i. Heer Matthies van Riempst, zijn I kasteel stond tussen Maastricht en I Tongeren, had al lang geleden de gelofte afgelegd dat hij een bede- vaart naar het Heilig Land des Heren zou doen. Maar na het ster ven van zijn goede lieve gemalin j had hij er niet meer over nage dacht. In de Vasten van 1297 echter, hoorde hij in de grote Lieve Vrou- wekerk van het oude Tricht aan de Maas een monnik zeer schoon over 1 het bitter Lijden des Heren preken en toen werd hij zijn gelofte weer H. Grafkerk te Jeruzalem. 'indachtig! Zou hij die verre reis nog gaan ondernemen? Naar het Heilig Landdat was niet naast 'de poorteHij vroeg zijn biecht vader, een oude wijze priester, om 1 raad: „Heer priester, wat zal ik doen? Moet ik die gelofte houden 'en ter beevaart gaan, of kan ik ook 'andere goede werken verrichten en /alzo mijn gelofte betalen?" Neen, heer Matthies!" sprak de kapelaan, „gij moet uw gelofte gestand doen en henentrekken tot het Heilig Land des Heren. Ik ken uw vreze en weet uw zorgen, maar maak geen nood. Stel uw dochterke onder de hoede der Witte Vrouwen van Tricht, daar is zij goed bezorgi en welgesteld. Ik zal met de huismees ter uw kasteel bewaren tot gij wederkeert; het is rustig in deze streken, gij moogt onder de schutse van Onze Vrouwe met een gerust hart ter beevaart gaan!" En aldus geschiedde het. Heer Matthies bracht zijn dochterke Anna, die vijftien jaren oud was, naar het klooster der Witte Zusters van Tricht en de priorin- zeide tot hem: „Verlaat u naast God op ons, mijn heer, wij zullen over uw doch terke waken en haar alles leren wat goed en deugdzaam is!" Bij het afscheid aan de poort kuste de ridder zijn kind en vroeg: „Wat moet ik nu voor je meebrengen uit den lande' van Oriënte, mijn kind? Zeg het maai- „Och, ik- weet het niet, vader, ik weet het werkelijk nietant woordde Anna met een door tranen gesmoorde stem. „Nu, dan zullen we wel eens kijken", zei hij aangedaanIn ieder geval breng ik wat moois voor je mee. Maar nu moet je niet wenen, kindlief. God en de gebene dijde Maagd zullen mij op de reize beschermen en éér een jaar ver streken is*ben ik weer terug in het land." Nog eens kuste hij haar en reed dan heen, vergezeld van zijn dienaren en gewapende lieden. Anneke wuifde haar vader na en toen hij uit het gezicht verdwenen was, voelde zij een zachte hand op haar schouder en 'n lieve tedere stem aan haar oor: „Kom, m'n kind, dan gaan we nu naar je nieuwe gezellinnen, die willen je zo graag hun borduurwerk laten zien en ook zullen ze een schoon lied voor je zingen met de harp!" En haar tra nen drogend ging Anneke met de priorin de witte kloostergang in. Heer Matthies was zonder stoornis in het H. Land aange komen. De tocht was ver ge weest, van stad tot stad en van herberg tot pleisterplaats waren zij ge reisd, maar nu waren ze er toch en vol van vreugde bezocht hij de gezegen de plaatsen en waar Onze Heer geleefd en gele den heeft, bo venal waar Hij gestorven en begraven was. Hoe dikwijls ging hij niet de kerk van het H. Graf binnen, om daar. onder die machtige koe pel bij de plaats waar ze „Hem gelegd hadden" te bidden voor het zieleheilvan zijn gestorven vrouw, voor het welvaren van zijn dochterke en voor al zijn toe vertrouwden in het verre Limburgse vaderland! Hij logeerde met zijn dienaren in het gastenhuis der Jo- hannietenbroeders vlak naast de kerk van het Heilig Graf. Toen de tijd van zijn vertrek weer aange broken was hoezeer verlangde hij weer naar huis en naar z'n kind! vroeg,hij zichzelf af: Wat zal ik toch voor haar kopen? Hij liep door de smalle straatjes der oude stad en bleef voor alle uitstallingen staan kijken. Wat moest hij toch meenemen voor haar? Een lap prachtig bewerkte zijde? Zulke wonderlijke rode lederen muiltjes, zo'n bronzen vaas om bloemen in te zetten of zo'n vreemdsoortige hanglamp met die gekleurde glaas jes er in, om thuis in haar eigen kamer op te hangen? Of zo'n koste lijk halssieraad met die groen blauwe steen versierd? De keuze was erg moeilijk. Hij stelde zijn koop nog even uit en keerde naar het gastenhuis terug. Daar wandelde hij door de tuin waarin een paar oude dikke notenbomen stonden, en toen was het net of een stem binnen in hem zei: „Raap op. en neem mee voor Anneke. Ze zal er héél blij mee zijn!" Matthies stond stil, keek voor zich op de grond en zag een noot liggen. „Neem mee!" hoorde hij weerZij zal er héél blij mee zijn Wel wat verwonderd voldeed hij toch aan dat geheimzinnige bevel, nam de noot op en stopte hem in zijn gonïeltas. Maar wat had het lieve kind nu toch aan zo'n simpele noot? Hij begreep er niets van, maar besloot toch gevolg te geven aan die geheimzinnige stem. Hier laten wij volgen het critisch verslag van de deskundige D. Rempt over de premie- en reisgeldkeurin gen van de afd. Noordholland van de V.L.N. Er was in Middenmeer veel be langstelling vooral van de zijde der jeugd, waarbij het vrouwelijk ele ment sterk vertegenwoordigd was. Het programma vermeldde een 75-tal uitschrijvingen in de diverse rubrieken. Bij de rubriek hengst veulens was geen kopnummer. Er werden in deze rubriek dan ook en kel C-premies toegekend. Van de 21 merrieveulens kwam een jonge Felix van Houter bovenaan. Mooi soortig, behoorlijk grof, goede be wegingen, ietsje bemerking in de voorstand. Marlianna van Vossen was een goede tweede, eveneens goed soort, mooi gelijnd en met voldoende be wegingen. De Goliath veulens zijn in het al gemeen voldoende grof met beste gewrichten en goed gelijnd. Een en kele toont wel eens wat rijzig. 4- en 5-jarige merriën met veulens (Geld. type) Hergina van Uitentuis werd in deze rubriek van 3 candidaten bo venaan geplaatst. Goedgelijnde mer rie met goede bewegingen. Midden stuk iets lang en kon achter beter. 4- en 5-jarige merriën met veulen (Gron. type) De zwarte merrie Grootvorstin v. Nieuwhof kreeg een A-premie. Mooi foktype met voldoende diepte. Kon voor iets sterker, wat zich ook in de bewegingen demonstreert. Tweede werd Ganilla van Vossen. Goed soort met bemerking in voorstand en voeten. Gang achter kon sterker. Helea van Oostenbrug werd derde. Goed van soort, maar een tikje te lang. 6- en 7-jarige merriën met veulen (Gron. type) Figona van Rieboer wam aan de kop. Een mooi gelijnde merrie, tikje groot met beste bewegingen. Iets bemerking in linker voorbeen en achterkogels. Elanda van Zuidema kreeg een B-premie, goedsoortig, bemerking vorbeen. De 1-jarige merriën werden ge splitst in Gelders- en Gronings type. Dat splitsen in Gelders en Gronings type lijkt wel steeds moeilijker te worden, en wat soms vorig jaar in de Groningse klasse stond, gaat nu naar de Gelderse over en zo ook om gekeerd. Aan de hand van de afstamming splitsen gaat niet, want we zagen merries van zuiver Groningse af- stamming, die krachtens haar uiter lijke verschijning zonder enige dis cussie bij de Gelderse klasse inge deeld werden. Het zal in Noordholland vooral moeilijk blijven, omdat men hier zo graag als het ware het tussenpro- duct fokt, de merrie met voldoende zwaarte en liefst goede tot extra be wegingen, wat meer hals, en kikeri- ki, eigenlijk het meer "moderne Gel derse paard. En als de toekomstige merriën allemaal met lange staar ten worden gepresenteerd wordt de puzzle misschien nog ingewikkel der. Het zou toch eenvoudiger zijn als we voortaan maar indeelden volgens de zwaarte, bijvoorbeeld zwaar, middenzwaar en licht. De G.P.S. en N.S.Tg.-mensen zijn toch zo langzamerhand wel zo ver broederd dat zij in de V.L.N. het ene grote doel gemeenschappelijk na streven, het fokken van een"zo veel zijdig mogelijk warmbloedpaard, waarbij zich in de nuanceringen van lichte tot zwaarder de bepaalde voorkeur uit kan spreken. 1-jarige Merriën Gelders type. Koraterny van v. Arendonk kreeg in deze rubriek een B-premie. Goed soort met bemerking in voorbeen. Had de winterjas nog niet uitgetrokken. 1-jarige Gron. type. Katinka van Hopmans kwam aan de kop. Stond als veulen vorig jaar ook bovenaan. Een jonge Goliath uit een goedfokkende Romules Dochter. Goed soort, goed gelijnd. Iets wijd achter in bewegingen. In totaal een goede klas waar nog vier B-premies uitgereikt konden De japonnen, die wij deze week plaatsen, zijn eenvoudig en kunnen daar om uitstekend ook door min der ervaren naaisters wor den gemaakt. No. 1013. Is een model met een over slag in de rok. Het heeft een moderne a-syrn- metrische slui ting. Het linker en rechter voor pand moeten daarom afzon derlijk worden geknipt. De rok wordt met knoop en het knoopsgat ge sloten. De on derkant is enigs zins klokkend. Het voorpand van de blouse heeft geen slui ting midden voor. doch zij wordt aan de rechterschouder met knopen ge sloten. De moderne gladde mouw heeft niet veel ruimte aan de kop. Deze geklede japon kan naar verkiezing van dunne of dikkere stof worden gemaakt. No. 1014. Dit modelletje is uitstekend ge schikt om ons oude jurkje te mo derniseren. De garnering wordt van dunne witte stof, zoals katoen, zijde, piqué, enz. gemaakt. Men kan deze garnering echter ook in een bijpas sende kleur nemen. Het voorpand wordt aan de on der- en bovenkant ingehaald en aan de garnering gezet. De eenvoudige, korte mouwtjes worden aan de on derkant met een smal zoompje af gewerkt. Een lekker, luchtig zomerjapon netje. De patronen van deze modellen zijn in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 af bij onze administratie ver krijgbaar. Bij onze administratie zijn tevens nog verkrijgbaar, doch uitsluitend bij vooruitbetaling van f 1.per patroon, de volgende nummers: 1001 damesblouse mt. 42, 44, 46; 1002 mantelpak mt. 42, 44 en 46; 1003 windjack en broek lft. 68 jr., 8 10 jr, 1012 jr.; 1004 meisjesjurkje lft. 24 jr.,,46 jr. en 68 jr.; 1005 japon mt. 42, 44; 1006 jeugdige ja pon, mt. 42, 44 en 46; 1007 meisjes- jurkje 46 jr., 68 jr.; 1008 jonge damesjurk 810 jr., 1012 jr.; 1009 regenmantel met capuchon, mt. 40, 42, 44; 1010 jongens- of meisjescape lft. 24, 46 en 68 jr.; 1011 broek of blouse lft. 24, 46 en 68 jr.; 1012 jongenspakje, lft. 24 en 46 jaar. door J. S. FLETCHER 1 74. Daar hij zich herinnerde dat men dikwijls daar inlichtingen kon ver krijgen waar hij ze 't allerminst verwachtte, liet hij zichzelf door de straat leiden naar de winkel van Stubbs. Blake, die helemaal niet be greep, wat hij van de ontwikkeling der gebeurtenissen ter zitting moest denken, volgde in hun zog En voor ze erg ver hadden gelopen, deed de kruidenier hen door een blik en een gebaar stilstaan. „Daar is. ze!" zei hij zachtjes. „Ik dacht al, dat ik die oude heks in een hoek van dat zaaltje had zien staan! Daar kómt ze uit de zaak van Fil- son." Blake keek door de straat en zag een oude vrouw die een slagerswin kel uit kwam. Zij trok vooral de aandacht door haar lengte en haar lichaamsbouw, een grote, spichtige oude. vrouw, .gespierd en rechtop in weerwil van haar leeftijd. Maar alle andere uiterlijkheden waren van geen belang wanneer men keek naar het gerimpelde en geroefde gezicht,'de zwarte, verwarde haren en de koolzwarte ogen onder de vreemd.gevormde tuithoed. Deze hoed en een grote jas die de draag ster van hals tot hielen omhulde en door zijn tint en pelerines afkomstig scheen van een of andere voerman van een eeuw terug, omhulden en beschutten de merkwaardige figuur met een sport geheimzinnigheid; maar de gloeiende ogen brandden in de schaduw met een vreemde hevig heid en waakzaamheid, zodat Blake zich niet al te prettig voelde toen ze doordringend op hem rustten. Toen merkte hij op dat deze vreem de verschijning bij haar wandeling over de straat gebruik maakte van een bonesta.ak als staf en dat ding werd zo luchtig 'gehanteerd, alsof het een wilgentwijgje was. Met een vraag in zijn ogen wendde hij zich tot zijn metgezellen. „In vroeger tijden", merkte Stubbs sarcastisch op, „zouden ze korte metten maken door dat oude mira kel als een heks te verbranden dat was een goede opruiming! Aha! Ik dacht al dat ze op die zitting eens zou Komen neuzen om te horqn wat er aan de hand was." „Dat is de oude Barbara dent", r/.erkte Atherton op, toen hij Blake's vragende blik ontmoette. „Een schilderachtig oudje, niet?" „Mijn vrouw en ik", zei Stubbs, „typeren die oude vrouw altijd als de Heks van Endor. Ze zou 'n pracht-model zijn voor een of an dere artist die iets in die geest zou willen schilderen. In de tijd van mijn grootmoeder, heren, zouden ze gezegd hebben, dat de oude Barbara het boze oog had. Of twee boze ogen dan. Kom binnen, commissaris, kom binnen, mijnheer, zeer vereerd u te mogen begroeten in mijn nederige woning." Stubbs ging zijn bezoekers voor door de winkel waar een gezellige atmosfeer hing van thee, koffie, kaas en spek, naar een behagelijke zitkamer, waar hij, na de deur te hébben gesloten met een gebaar van uiterste geheimzinnigheid. glazen, karaffen, soda-water en sigaren te voorschijn haalde en opmerkte dat niets zozeer de„.behoefte aan een kleine verfrissing opwekte als een lijkschouwing. Hij stortte zijn gast vrijheid over zijn bezoekers uit en bediende tenslotte zichzelf. Daarna nam hij zijn sigaar uit zijn mond en begunstigde Atherton met een knikje en een knipoogje. „Merkte u niet op. dat ik nogal doortastend optrad op die zitting, commissaris?" zei hij. „Mijn poot stijf hield?" „Ik veronderstel, dat u dat ge rechtvaardigd achtte, mijnheer Stubbs," antwoordde Atherton. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik nog al 'verrast was." „Precies, mijnheer. U aanvaardde wat we zouden noemen de klaar blijkelijkheid, het oppervlakkig aanzien van deze zaak," zei Stubbs vrolijk. „Ik niét. Er is heel wat voor nodig, heren, mij ervan te overtui- .dat die oude Jacob arme oudé bliksem de jongen voor wien we de zitting hielden, heeft gedood." „Wat dunkt u dan over wat Ja cob telkens maar weer zei op zijn sterfbed?" vroeg Blake. Stubbs schudde het hoofd met een indrukwekkend air van grote wijsheid. „Er zijn vele dingen op dit onder maanse, mijnheer, waarvan wij geen verklaring kunnen geven," antwoordde hij. Let op, ik zeg niet dat de oude kerel die matroos niet vermoordde. Hij kan het hebben gedaan, op de manier zoals het ge tuigenis van u, heren en anderen zou hebben doen blijken. Maar wat ik zeg is, dat die getuigenissen me niet hebben overtuigd. Ik beschouw het evengoed als mogelijk, dat die jongeman in vreemd gezelschap verzeild raakte en dat hij die tik op zijn hoofd van een van die lui kreeg. Daar zit wel iets in, heren. Naar mijn mening, heeft dat alles- te maken met' die vreemde ver dwijning van de jonge mijnbeer Dick. Het zou bijvoorbeeld heel goed mogelijk zijn, dat het lijk van mijnheer Dick Malvery ook in die gracht ligt. U weet toch niet, dat het niet zo is. nietwaar? Geen van Stubbs twee gasten gaf een antwoord op deze vraag. Beide staarden hem in stilte aan en Stubbs grinnikte. klaarblijkelijk omdat hij voelde, al weer een van die in 't nauw brengende vragen te hebben gesteld, waardoor hij be roemd was bij de vele vergaderin gen die hij bezocht. „Het is een feit," ging hij voort, klaarblijkelijk heel tevreden over zichzelf, „dat er heel veel is, com missaris, dat noch u en uw man nen van de kust wacht over die in ham hier weten. Ik wóón hier aan de kust, ziet u?" (Wordt vervolgd) worden. Karspila volgde op Katinka. Nog een tikje oyerbouwd, iets stijl in voorstand. Geesje werd derde. Goede pokkei, croupe kon mooier. Daarna volgde Krennie. Goed ge lijnd. Voorbeen kon sterker. Ten slotte Carona, bemerking in schou der en achterbeen. Gang gewoon Tweejarige Merriën. Gron. type: Elea werd hier met 'n A-premie bekroond. Liet zich beter zien dan vorig jaar. Stap voor iets afwijkend. Jigana volgde als eerste B-premie, likje groot, goede bewegingen. Iets bemerking in voorbeen en sprong- gewicht. Jolanda is van goed soort met goede vierkante gangen. Voorbeen kon sterker., Ewilga wat fijn en tikje lang in middenstuk. Goede beweging 3-iarige Merriën. De vier opgekomen merriën kre gen alle vier een A-premie, drie voor Gronings type, en een voor 't Gelderse. Prima klas met bij de Groningers drie merries van Homan. Wat een geweldig succes voor deze ambitieuze fokker, en wat had hij" zijn merries in'ongelofelijk korte tijd in prima conditie weten te brengen. j Homa" het klaarspeelt is een raadsel, want hij verklaarde met 'n doodernstig gezicht dat zijn merries nooit geen voer kregen!! Maar. hoe dan ook, van harte ge lukgewenst Homan en ook de ver dere huisgenoten, want alle Homan- netjes van groot en klein en zowel vrouwelijk als manlijk leven intens mee met het wel en wee van hun paarden. Bovenaan kwam Celena, buitenge woon van soort, prima in conditie, beste bewegingen. Wat een mooi foktype. Tweede werd Ivonna, niet minder goed gelijnd maar gehandicapt doordien zij een veulen zoogt. Irmipa volgde. Ook van goed soort, iets bemerking in verzenen en in de croupe niet zoo fraai gelijnd als de beide vorige merries. in ae Gelderse klasse werd Ir- mossa met een A-premie bekroond. Een rijke vos. die zich best liet zien. Goed soort, al kon zij misschien iets korter. Hier volgen de gedetailleer de uitslagen: Hengstveulens „,r%"Premie: VeuIen van K. Dekens Middenmeer; Veulen van L. Nieboer Wiermgerwerf; Veulen van H. Ho man. Slootdorp; Lodewijk van Mi- chiel van F. A. Melchior, Winkel Merrieveulens: A-premie: Lieze van Jac. Houter; Sijbekarspel: Marlianna van M. Vos sen. Wieringerwerf. B-premie: Landsvrouwe van J Nieuwhof. Middenmeer;' Veulen van Th. Oostenbrug. Middenmeer; Lona van K. Ch. Bischoff, Wiermgerwerf. C-premie: Leentje van H. Homan, Slootdorp; Veulen van J. Bakker te Sijbekarspel; Jessonda van I I Spriensma, Slootdorp;, Veulen van C. v. Beem te Wierin^en. 4" «n 5-jarige Merriën met veulen (Geld. type): B-premie: Hergina 15046 VLN van P. Uitentuis, Abbekerk. C-premie: Halphina 15670 VLN ?ou^en» Sijbekarspel; Freek- 7092 VLN van F. A. Melchior te Winkel 4" en 5-jarige Merriën met veulen (Gron. type): A-premie: Grootvorstin 8267 VLN -.B;Premie: Ganilla 9043 VLN van 8996 VLN"' Wieringerwerf- Halea C-premie: Hacalaja 9015 VLN van H. P. Heidema te Wieringerwerf; Hilsette 9042 VLN. 6- en 7-jarige Merriën met veulen (Gron. type): A-premie: Figona 7987 VLN van L. Nieboer, Wieringerwerf. B-premie: Elanda 17886 NWF van T. Zuidema te Wieringerwerf. C-premie: Wilida 17381 van I. I Spriensma. Slootdorp. 4- t.m. 7-jarige Stermerriën (Gron. type): C-premie: Felena 7986 Ster VLN van _H. Homan. Slootdorp. 1-jarige Merriën (Gron. type): A-premie: Katinka 919 van' J P. J. Hopmans, Wieringerwerf. E-premie: Karspila 4267 van Wed P-Roskam te Sijbekarspel; Geesje 122 van H. Homan. Slootdorp; Kren nie 916 van Th. Oostenbrug, Mid denmeer; C-arona 192 van J. Nieuw- hof. Middenmeer. C-premie: Een dochter u Worscha van J. Boerma, Wieringerwerf; Kla- rozia 902 van Gm. Dekker, Ooster- Blokker. Geld. type: B-premie: Koraterry van W. C. v. Arendonk te Wieringerwerf C-premie: Klermia van J. Jon- gert, Westwoud; Kruchie van G. Vlaar Azn., Siibekarspel. 2-jarige Merriën (Gron. type)- A-premie: Elea 101 van H. Homan te Slootdorp. B-premie: Jigana van L. Nieboer te Wiermgerwerf; Jolanda van P. Kuiper, Hoogwoud; Ewilga 260 van H. Homart, Slootdorp. C-premie: Jadea 335 van Y Vier- sen. Wieringerwerf; Julia van J. Kraayvanger, Wieringerwerf Geld. type: C-premie: Jobbie 316 van F A Melchior Winkel: Jella 3333 van K. Dekens, Middenmeer. 3-jarige Merriën (Gron. type): A-premie: Celena A 91423 van H Homan. Slootdorp; Ivonna 1134 van H. Homan vn.; Irmipa 3308 van H. Homan vn. Geld. type: A-premie: Irmosca 2308 van P# Smit, Wervershoof. De kampioensbeker voor 4 jaar en oudere Groningse merries werd toegekend aan Grootvorstin van J Nieuwhof, Middenmeer. Bovendien werden nog medailles uitgereikt voor de beste uit, de 6- en 7-jarige merriën met veulen Gron. type, aan Figona van L. Nieboer, voor de beste een-jarige merrie Gron. type, aan Katinka van Hop mans en aan de beide hoogstgeplaat- sten bij de 3-jarige merries, Celena van Homan en Irmossa van P. Smit. D. REMPT. ZATERDAG 21 JUNI 1947 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damjubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 96 en 97 in te zenden tot uiter dijk 3 Juli a.s. Probleem No. 96 van C. de Graaf te Amsterdam. Stand: Zwart 12 schijven op 10 tot 13, 17 tot 20, 22, 23, 28 en 29. Wit 12 schijv.en op 21, 26, 30, 31, 32, 37 tot 41, 43 en 47. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 96 Zou het in dit probleem om het principe van „1 dam voor 1 dam" gaan, dan zou wit eerst 4034 spe len (anders slaat zwart na de 2e zet van wit alles weg) en dan vervol gens 31—27 en dan 30—24 of 25 en wit haalt op veld 4 of 5 dam. Maar met dit „defaitisme" is wit, om te kunnen winnen, niet gebaat. Met het toelichten van deze mogelijke inleidingszetten, zijn we onderwijl tot de ontdekking gekomen, dat we omtrent het originele oplossings- werk al heel wat hebben verklapt, echter toch nog niet in die mate, dat het nu zonder meer de gemak kelijke oplosbaarheid van een blad- probleem zou hebben verkregen. Verder nog de mededeling, dat de Amsterdamse problemist C. de Graaf bekendheid heeft verworven door zijn fraai verzorgde even wichtige stellingen. Probleem No. 97 Om het fijne van dit bijzonder mooi stukje componeerwerk naar waarde te kunnen schatten, wordt men verzocht om dit miniatuurtje, waarbij al de schijven zo productief een rol spelen, van het blad af op te lossen. Om na te spelen Dit slotgedeelte van een partij is voorgekomen met de wedstrijd om het bondskampioenschap van „De Kroonschïjf" (Hoorn) tegen „Sint Canisius" (Wilnis-Mijdrecht), welke op Zondag 15 Juni jl. te Hoorn tus sen J. Koppies en N. Magenburg aan het derde bord werd gespeeld. Stand: Jwart (Koppies) 6 schijven op 13, H8, 35, 37 en 45. Wit (Magenburg) 4 schijven op 6, 38, 39 en 46. De Kroonschijfspeler, aan zet, haalde dam door 4550 te spelen. (Hiermede wordt aan wit belet om door 61 eveneens een dam te halen, daar dan partijverlies volgt door wit 50 47 (zwart 1 41 en wit 47 36). Wit speelde evenwel 3832. Zwart liet hierop Volgen 50 11! Zwart sloeg hierbij 6 17 (A). Zwart 37 28. Wit 17—11 (B). Zwart 13—19. Wit 11—7. Zwart 18— 23 en wit verliest, want haalt wit dam op veld 1 of 2, dan volgt steeds de zet 1924, waarbij wit 1 20 of 2 30 slaat. Het onderwijl opspelen van de witte schijf van 46 naar* 41 is van geen invloed, daar zwart dan 2832 enz. speelt.. Variant (A): Op wit 32 41 volgt 1150 en daarna 5045 en vervol gens nog 1822 en in laatste in stantie, als zwart door 61 geen dam zou halen, de opsluitingszet 451, waarna zwart met schijf 35 nog een tweede dam haalt. Variant (B): Spéélt wit 4641, dan wordt deze schijf met twee zetten van zwart door 2832 en 37 klem gezet. Een actievol spelver- loop, waarbij de vangstellingen goed geformeerd waren. Probleem No. 97 van F. Denoël (België) (Miniatuur) 'szmv L- Mü Stand: Zwart 7 schijven op 5, 9, 11, 12, 14, 20 en 37. Wit 7 schijven op 25, 28, 29, 32, 33, 34 en 41. Wit speelt en wint. 34. Door de Vesuviuskrater komt hij weer boven gronds en de Uniebom daalt met een jubelend gefluit in een wijde boog op het eiland Bikini, dat in de ge schiedenisboekjes vermeid staat als atoqmproefeiland. Dan eensklaps geschiedt een wonder:de aardkorst bewoners, die niet meer lachen konden, lachen! Eerst zijn het nog glimlachen, dan gewone lachen, vervol gens schaterlachen met klappen op de buik en dijen. De angst, die de mensen bevangen hield, valt van hen af. Achterdocht, kif, bedrog, corruptie en zwarte han del, die a}s stinkzwammen het aardoppervlak verpest ten, verzinken in het ingewand der aarde, om daar door Vulcanus en zijn gezellen op de vuilnisbeït voor eeuwig verbrand te worden. De korte zin van hf Mansholt gegeven ai door mij gestelde vi nóch minimum- nó prijzen zullen gelden wordt dat de verl vraag en aanbod zc dat een lonende tee bergd zijn, dat daaroi nodig ia en dat hel de bedoeling is een mumprljs te garandc Het apreekt vanze de Minister hopen da verwachte gunstige daad het gevai zal zi geen nessimisme, doel beid grenzende was dat mij doet neersch daaraan volstrekt nic Veeleer is een debael geer spoedig, dus voo van de oogst te ver' deze week zakten di prijzen dusdanig in, c gen voorspel hiervar Deze primeurprijze sen niet van een om' mede gedekt zou k een eventueel verlit die, zoals gezegd, no En door welke omstai den elj veroorzaakt? gewas als gevolg VI goten; de aardappele l'oudens uitzondering glaar. De aanvoere Week dan ook nog z dat dé prijs daardQi redelijk peil gehandh peil dat intussen het 3 leiding gaf tot een i de hoge aardappolpi een enigzins grotere primeurprijzen dadel: Wat er nu zal ge grote aanvoeren sanst lps komen, ligt prai hand. De Minister blijkbaar de stelling: de „hoge." prijzen k ren (wie?), dus moe consequentie van di aanvaarden, Het is nodig even een dergelijke red( houdt, als men de van dit jaar vergellj vorig jaar. Toen ei tpen een vaste prijgi het belang van de ping dit eiste en vrij Brijzen., ongetwijfeld consumentenprijzen i den hebben gegeven Thans als gevolg yen van de vroege (tegen de adviezen vi ip) een te verwachte oogst, allemaal in het voedselvoorziening, prijzen. Vrije prijzen insiders niet andera 1 dat zij verre beneder kosten zuilen liggen. Er is over deze meer te zeggen, doch niet. Ik wilde mü thi een reactie op het den Minister op mijr geen enkele grond waehting- len debaci zal gekeerd moeten v stel van maatregelen ten slag voor de vro telers af te wenden, vanzelf, dat de organ: zullen verliezen om c te doen. Maandag zal hiel Minister' gesproken JA Ten aanzien van h yiode van 1 April blaart 1948 verlengc drag tussen Qenemai land was.het belangt onderhandelingen we vering van siachtve piet onze vleespqsit verwachtingen bleei niet in staat té zijn ringen in belangrijkf deriandse vleestekeri Hoewel het verdrag zien het maximum d blik bestaande weergeeft, kan de ningssector niet als t digend gekenmerkt is in het bij de ove voegde protocol de r een latere verhoging leveringen van slacl ten. ZONDAG 32 HILVERSUM I. 8,10: Phiiharm- orkei mezzo": 1000 Zondaj Q); 10,30 Kerkdipns rieerd Zondagmiddi Nieuws; 1.15 Zigeur Gem- gansverenigine 7.00 Radiolympus; 7. Nieuws; 9.15 Hoprspe liederenj 11.00 Nieuv muziek. HILVERSUM II. - 8.3Q Morgenwijding; 10,00 Hoogmis; 13.31 orkest; 1.00 Nieuws; Kring; 4.00 Hoorspel; 8.15 De Zilvervloot; I Haarspel: 10-30 Nieu harm, orkest. MAANDAG 5 HILVERSUM I, - 7.15 Ochtendgymnast muziek; 8.00 Nieuws wijding; 9-45 Gram, Amusementsmuziek; 1.15 Metropole-orkesi ziek; 7.00 Kwintet; 8, RadiosCPPP; 10.30 De tpt U; 11.00 Nieuv muziek. HILVERSUM II. - 7,15 Ochtendgymnast apel; 8.00 Nieuws; 8 part: 10.30 Moygendii eert; 12.30 Bacheyeh 1,15 Kamerorkest; 3. 5,00 Zangprogramma 7,00 Nieuws; 8.00 Nii hauscpncert; 9,00 Ba: Nieuws; 11.00 Bachn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4