FINALE R.K. SCHOOL- VOETBALTOURNOOI Circus Mikkenie Strassburger Onbewoonbaar huis nog goed genoeg voor groot" gezin Het Alcmaria ondervond meer tegenstand dan verwacht werd PAG. 2 NIEUW NOQRDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 23 Juni 1947' ALKMAAR EN OMSTREKEN Lyceum B loopt 2-0 achterstand in, doch verliest na strafschoppen UIT OUDE TIJDEN Alcmaria naar Londen EEN UITSTEKEND PROGRAMMA Kunstenaarscentrum te Bergen geopend WORDT DE RONDVRAAG AFGESCHAFT? Dienst Alkmaar^armenhuizen uitgebreid Olympische Spelen te Helsinki Marktberichten Ro d: k VI si S gi di di z< k: g< d« hi D sc ec k< a i. lii 01 w ai m sr VI h< st dc HET IS de Alkmaarse schoolelftallen, die de finale van het R.K. Schoolvoetbaltournooi hadden bereikt. Zaterdag niet mogen gelukken om de drie wisselbekers, die .hiervoor welwil lend waren beschikbaar gesteld door de directies van V. D., de Kola en het Nieuw Noordhollands Dagblad, in de kaasstad te houden. Doch we mogen op het achter ons liggende tournooi niet zonder trots terugzien. Weliswaar behielden we niet alle drie bekers, maar er bleven toch twee bekers in het bezit van Alk maarse elftallen. Natuurlijk, uit Alkmaar zelf kwamen de meeste deelnemers, maar het waren juist de ploegen van buiten, die zich volledfg in de strijd wierpen om hun gastheren de prijzen afhandig te maken. Dat onze Alkmaarders zich in deze strijd lang niet onbetuigd hebben gelaten en op een sportieve manier alles op alles hebben gezet om heer in eigen huis te blijven, blijkt wel uit het feit dat twee wisselbekers en een medaille voor Alkmaar behouden bleven. ■i i "I •d v i d e a ia h e t e n h 1 v t. V S' V h F f. n v h n t. w a r n d Z De laatste ronde. Zaterdagmorgen bonden allereerst de Adelbertusschool en de Aloysius- school de strijd aan. Beide elftallen gaven zich ten volle en het gelukte de school van Broeder-Overste om met de kleinst mogelijke cijfers (0-1) als winnaar uit het strijdperk te treden. Hieriia kwam het tweede elftal van de Adelbertusschool uit tegen het tweede van de Willibrordus- school. Ook deze wedstrijd'had een uiterst spannend verloop en de .uit slag 00 gaf de verhouding goed weer. Na het nemen van strafschop pen won de St. Willibrordusschool met 32. De twee resterende wedstrijden, die 's middags werden verspeeld, droegen'een min of meer officieel karakter. Immers, onder de toe schouwers bevonden zich de distr.- sportadviseur Conrector v. d. Hoek en de loco-Burgemeester van Alk maar, de heer G. v. Slingerland. Conrector v. d. Hoek verrichtte de aftrap voor de wedstrijd VGLO I H16 Beverwijk .C. De winnaar kwam in het bezit van de wisselbeker, be schikbaar gesteld door he't Nieuw Noordhollands Dagblad. De strijd om de beker bracht de grootst mo gelijke spanning en de „supporters" vuurden hunrespectievelijke club met enthousiasme aan. Hoewel de VGLO-spelers bijna voortdurend in de meerderheid waren, zagen de voorhoedesgelers, geen kans om de Beverwijker keeper te passeren. De voorhoede van Beverwijk was veel gevaarlijker. Hun schoten waren strakker en betêr gericht, doch de achterhoede van de Alkmaarders belette elke kans op meesterlijke wijze. De spanning steeg ten top, toen na afloop de strafschoppen, moesten worden genomen. De Be- verwijkse voorhoede maakte hierbij maar één fout, terwijl de Alkmaar ders slechts tweemaal het net kon den vinden. Doqr een 42 overwin ning kwam het C-e_lftal van de Be verwijker Ulo dus in het bezit van de Noordhollands Dagbladbpker. The big-matcn. Zo werd de wedstrijd Lyceum' B— Ulo Beverwijk B aangekondigd- En inderdaad is dit the Big match ge worden. De verwachtingen waren vóór het Lvceum-elftal niet hoog gespannen. Immers, de vorige ontmoeting was geëindigd in een 70 overwinning voor de Ulonezen. Voor de rust golf de het spel vrij aardig op en neer. Tn de laatste minuten echter zag Beverwijk kans om "een zo grote druk op het Lyceum-doel uit te oefenen, dat succes niet kon uitblij ven. Na de hervatting leidde Beverwuk dus met een kleine, doch verdiende 1—0 voorsprong. Na 'een prachtige doorbraak van de B-Rechtsbinnen wist deze de stand op 20 te bren gen. Dit tweede doelpunt'was voor de Lyceum-keeper onhoudbaar en hij trok ook "geheel geen schuld. Zowel het Lyceum-elftal, als de supporters, namen al genoegen met. een nederlaag en de spelers tracht ten door teruggetrokken te spelen de score zo laag mogelijk te houden. Echter toen kwam de onverwach te wpn'ding. Een overtreding in 't Beverwijker strafschopgebied had een penalty tot gevolg. De Lyceum- spil Leek maakte geen fout en het vuur. in 'de Lyceumgelederen laaide \yeer op. Aanval op aanval volgde en in de laatste minuut 't Lyceum was na de penalty bijna steeds in het offensief maakte Leek van een geboden kans gebruik om met een keurig strak schot in de rech terbenedenhoek de partijen op ge lijke voet te brengen. Na het harde wecken in .de twegde helft was dit ook' volkomen verdiend. Met dezè stand floot-scheidsrech ter v. d. Aakster af, zodaj; het ne men van strafschoppen i hot gevolg was. De L'yceïsten benutten'3 van de 5 geboden kansen en. dachten 'de pverwinning al in de zak te hebben. Echter ook de Beverwijkers zagen kans driemaal in de touwen te schie ten. Toen was de stand 5-5, zodat er weer strafschoppen moesten wor den genomen. Dit werd voor Lyceum B funest, want slechts éénmaal werd gescoord. De keeper van Lyceum deed alles om zijn doel schoon te houden, doch moest jammer genoeg tweemaal_vis- sen. Zo won dus het Beverwijker elftal ook deze wedstrijd met 78. Prijsuitreiking. Vervolgens verzamelden' alle spe lers zich m.et hun leiders rond "de loco-Burgemeester, die de prijzen zou uitreiken. De heer v. Slinger land noemde het een groot voor- Drankbestrijding? 23 JUNI 1583 Neen, lezer, geen drankbestrijding, maar andere motieven noopten 23 Juni 1533 Schout en Burgemeesteren om met den gerechte een keur te ont werpen, waarbij het tappen bui ten de poorten in de jurisdictie van de stad, uitgezonderd in het Huis ter Lugt (aan het Zeglis nabij de Heiloërdijk) werd ver boden. Men ging zelfs naar Haarlem om met iemand te paraten, die zeg gingschap had in dë jurisdictie van Heiloo; om die te bewegen hetzelfde ook daar te bewerken. Hierdoor werd het onmogelijk om de" accijns te ontduiken.- Want^ Alkmaar had op velèrlei artikelen belasting gelegd en dus ging het niet om het drankgebruik te be strijden, maar de belasting te "ntduiken. recht om hiertoe te zijn uitgenodigd. In zijn korte speech wees hij op het nut van het scho.olvoetballen in katholiek verband en hoopte hiervan het volgend jaar weer getuige te mogen zijn. Na aan de Beverwijkers zijn feli citaties te hebben overgebracht, ging hij over tot de .prijsuitreiking. In Afd. A kreeg Beverwijk de zilveren lauwertak, beschikbaar ge steld door'de V.V. RKAFC. In afd. B kreeg Beverwijk de Nobrdh. Dagbladbeker. De V. en D.-beker kwam in het bezit van de St. Aloysiusschool, ter wijl de St. Willibrordusschool de Kofa-beker voor één jaar in bezit nam. Verd.er werden er drie medailles uitgereikt aan de R.K. School te Oudorp, de RJC. School te Heiloo en de St. Joseph-Ulo te Alkmaar. Hierna sprak Broeder Alexis nog een paar woorden van waardering voor de ondervonden medewerking. Hijmemoreerde, dat de drie me dailles beschikbaar waren gesteld door de heer Hofstee. Als laatste ricjitteConrector v. d. Hoek zich tot de jonge voetballers. Ook hij wees op het nut van voet ballen in katholiek verband en hoopte dat de katholieke -voetbal sport in stijgende lijn zal gaan. Hij deelde voorts mede, dat het voet- baltournooi volgend jaar nog bre der en grootser zal Worden georga niseerd. De districtssportadviseur eindigde met de. vjens, dat de Kath. voetbal sport meer en meer zal "groeien en hoopte, het volgend jaar weer het zelfde vuur en enthousiasme aan te treffen. Toen gisteravond de uitslag van de wedstrijd HBCDEC bekend was en ook medegedeeld kon worden, dat het protest van HBC was afge wezen, heerste er grote vréugde in het Alcmariakamp. In het clublokaal van Th. Brou wer kwam men nog even gezellig bijeen en dat .et een opgewekte stemming was, laat zich begrijpen. De voorzitter, de héér T. Bonse- ma, deelde -mede, dat als beloning voor de mooie prestatie van het eerste elftal van 4 tot en met 9 Sept. een uitstapje naar Lenden zal wor den gemaakt. Daar zal een wedstrijd worden gespeeld tegen het elftal van Hoover's Stofzuigerfabrieken. Zaterdagmiddag zal Alcmaria recipiëren in de dancing van de Harmonie. BLOEMISTKNECHT WERD INBREKER De Haarlemse rechtbank heeft voor de tweede maal de zaak van de 24-jarige bloemistknecht C. A. v. S, uit Alkmaar onder' handen ge nomen. Diefstal in vereniging door middel van inklimming werd de jongeman ten laste gelegd. Het in gewonnen reclasseringsrapport gaf geen verheugende vooruitzichten. Geen spoor van enige drang tot re classering 'en werklust was ontdekt. Het O.M. haalde aan, dat verdachte zijn voorwaardelijke invrijheidstel ling schromelijk misbruikt heeft en zich aap een heel ernstig feit heeft schuldig gemaakt. Een gevangenis straf van een jaar en drie maanden werd geëist. De verdediger Mr. Junge verzocht indien het mogelijk was, enige cle mente te beoefenen. DE GONG VOOR BATH Zaterdagmorgen is de gong, die de Alkmaarse burgerij aan de stad Bath heeft aangeboden, door een wagen van v. Gend Loos afge haald. Woensdag zal de gong, die, in een solide kist is verpakt, scheep gaan. DIRIGENT DANZA Tot dirigent van de Alkmaarse Operettevereniging Danza is, in de plaats van de heer Pranger, benoemd de musicus Jac. Japsen. JONG NIEUW LEVEN IN DE HERTENKAMP In de Alkmaarse Hertenkamp is dezer dagen een jong hertje ge boren. Voor een uitverkochte circus tent, die bijna 30C0 bezoekers kan bevatt.en, gaf Circus Mikkenie Strassburger Zaterdagavond zijn première van een laten wij dat direct maar verklaren uitste kend programma. Door een voorbeeldige organi satie van het geheel verliep het programma met de zo gewenste vlotheid, zodat ora even elf uur het programma was afgewerkt. Dit circus biedt elk wat wils: dres suur van wilde dieren en paarden, •voortreffelijke luchtacrobatiek, cow- boy-romantiek en handigheid, eerste klas variëténummers en last not least originele clownerie. Het optreden van «de Oosterse dompteur Hadada met zijn vier Si berische koningstijgers was het attractieve openingsnummer, waar van het revolverschot door een der gestl-eppte reuzenkatten wel de grootste sensatie was. De olifanten, die het slotnummer verzorgden, ge presenteerd door Georges Rusza, boekten niet minder succes; het ritje van een der kolossen op de rollende ton van de ene kant der manege naar de andere mag wel een topprestatie van dressuur op dit .gebied genoemd worden. Dan waren er de kamelen en dromedarissen, die het exotische element in dit programma versterkten, terwijl de beren voor een humoristisch num mer zorgden, dat vooral voor de jeugd een grote attractie bleek. Paardenliefhebbers kunnen in Circus Mikkenie Strassburger hun hart ophalen. Het glansnummer von den wij het optreden -van de direc teur, Karl Strassburger,met zijn 12 houtskoolzwarte Friese stamboek- hengsten met hun prachtige koppen, golvende manen en Zwierige staar- ten^et zien alleen al van dit pracht- span is een gang naar het circus waard. De dieren gaven verschil lende staaltjes van knappe dressuur te zien en Strassburger oogstte met dit nummer een groot succes. ALMINIUMPANNEN DOOR FABRIEKSARBEIDERS GESTOLEN Een heel begerenswaardig ge bruiksartikel, waaraan bijna iedere huisvjpuw gebrek heeft, is de almi- nium pan. De fabrieksarbeiders C. A. uit Alkmaar en P. R. uit Castri- cum, werkzaam bij de N.V. Verenig de Blikfabrieken te Krommenie, hebben tot taak de alminium pan nen in dë soda schoon te maken. Op 16'April j.l. nam C.'A. twee en zijn collega P. R. drie pannen weg. Ze verstoptenze in de vuilnisbak van de fabriek. De zaak kwam Vrijdag voor de Haarlemse politierechter, die bij de laatste mededeling hoofdschuddend interrupeerde met: „Dan moesten jullie ze weer schoonmaken!" Het O.M. zeide, dat voorwaardelijke ver oordelingen voor fabrieksdiefstallen niet meer gevoeld worden. Een ge vangenisstraf, die klinkt als een klok in de .wijde verte kan nog uit werking Hebben. Dit maatschappe lijk kwaad moet uitgeroeid worden! Voor dit ernstige feit werd twee maanden gevangenisstraf geëist. De politierechter legde zes weken op! Dan waren er de prachtige schim mels, blanke en gevlekte en de vu rige cowboy-paarden, waarop de drie Bobby's ongelooflijke staaltjes van cowboy-acrobatiek te zien ga ven. Dat ook de Zeeuwse kolossen tot knappe dressuur-proeven in staat zijn, liet Karl Strassburgër in een ander nummer zien. Elty Strass burgër zorgde voor de charme in deze vrijheidspotpourri van paar- dendressuur; met een prachtige schimmel en een kittig dwergpaard- je, zowel als met een manege vol van dat kleine paardengrut wist zij de harten der circusbezoekers te veroveren. Op het gebied van acrobatiek gaven zowel de luchtacrobaten, als komische acrobaten, de drie Cawi- dou's, frappante staaltjes van durf en behendigheid te zien; ook de drie Retlems, waartoe een lenige jongen van 'n jaar of vijftien be hoorde, maakten hun nummer tot een der glans- en succesnummers van het programma. De twee „Bal lans" vertoonden op zeer zonder linge fietsen ongelooflijke staaltjes van behendigheid en durf; de komi sche noot in dit optreden ontbrak niet in het slotnummer, toen zij met z'n tweeën op een miniatuurfietsje rondreden. En tenslotte het humoristische ge deelte: de clowns; die mogen er ook zijn. Degenen, die buiten het cireus wandelden, zullen hebben bemerkt, hoe oorverdovend er in het circus gelachen werd. Zowel de Wilco's als de Belgische clofVns wisfen de lachspieren van het npbliek 1 danig los te maken. De muzikale opluis tering van het geheel door het cir cusorkest o.l.v. Wessel Brouwer was eveneens in stijl. Een uitstekend programma. x BURGERLIJKE STAND Geboren; Henricus A. M„ zoon van Aegidius L. H. Pekelharipg en M. C. Berger; Maria A. A., dochter van Jacob Dekker en A. M. v. Ben schop; Laifrentius A., zoon van Johannes Dekker en J. A. Petting; Nicolaas G„ zoon van Hendrik N. Rooge en C. Bussen; Martha J., dochter van W. Muller en E. B. v. d. Laan, Gehuwd: Pieter Bak en Johanna (1!. Andreép; Anton van Beugen en Elisabeth M. de Wild. Overleden: Jacoba H. Bleeker, 77 jaar. ZWARTE HANDEL IN KAAS EN RIJWIELBANDEN Door de politie is iemand aange houden, die 4 rijwielbanden en 4 Goudse kazen vervoerde, die hij in de zwarte handel bleek gekocht te hebben. Tegen hem en de leveran cier van de kaas, die deze fraudu leus gemaakt had, is proces-verbaal opgemaakt. AANRIJDING Een juffrouw uit Warmenhuizen, mej. L., die gisterenmiddag bij het oversteken van de Geps^ersingel weifelde, kwam in aanraking met het stuur van een motorrijwiel, waardoor de berijder zowel als de dame zelf kwamen te vallen. Na Ziekenhuis verbonden te zijn is de dame per taxi naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen aan de beurt, zij wier geslachtsnaam begint met de letter K tot Koomen. RONDGANG EXCELSIOR De Harmonie Excelsior zal heden avond (Maandagavond) een rond gang houden door de buitenwijken van de stad. Hiermede wordt tege moet gekomen aan de vele verzoe ken, welke het bestuur mocht ont vangen, om vooral'de buitenwijken eens te bezoeken. Hedenavond" zul len bezocht worden de Zaagmolén- buurt, Ooijevaarsnest en Rode dorp. Vertrek vanaf De Doelen 7.30 uur. VERDUISTERING DISTRIBUTIEBONNEN Voorts is door de politie een per soon aangehouden, die behalve zijn eigen distributiebescheiden ook die van een ander, welke hij in bewa ring had gekregen, had verkocht. DE INVASIEFILM ÏN HET' GULDEN VLIES Ten bate van de herstellingsoor den voor oud-illegale werkers werd Zaterdagavond^ in het Gulden Vlies, welke zaal door de directie voor dit doel gratis was afgestaan, een film show gegeven, waar de geheel ge vulde zaal van heeft genoten. Het „British Ministry of Informa tion" heeft gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren diverse op namen laten maken, die allen be trekking hadden op de oorlog. Het mag dan waar zijn, dat verschil lende van deze producten reeds in onze bioscooptheaters hebben ge draaid, maar het enerverende, dat in dit soort films de boventoon voert, is steeds opnieuw in staat om onze belangstelling te wekken. De rolprent over de Beaufighters (jachtvliegtuigen) en de opnamen aan boord van een Brits slagschip hadden het verwachte succes. Het comfort, dat een slagschip biedt, is haast niet te geloven. Aan .boord bevinden zich yele -gelegenheden, waar de bemanning de vrije tijd kan doorbrengen en ook een cantine is aanwezig, die over-een grotere voor raad beschikt dan vele burger-win kels. De hoofdschotel van het program ma vormde de Invasiefilm, dié ech ter onder het regelmatige bioscoop bezoekend publiek al enige bekend heid heeft verworven. We zien de zenuwachtige voorbereiding in En geland, vanwaar in de nacht van 5 op 6 Juni 1944 de grootste vloot ter wereld vertrok om onze bevrijding te bewerkstelligen. De verbeten ge vechten in Frankrijk trekken nog maals onze ogen voorbij en wanneer deze film is beëindigd, komen de dankbare .gedachten, die ons bij de bevrijding vefvulden. weer naar boven en brengen tevens in herin nering,' dat wij een ereschuld heb ben' aan de nagelaten betrekkingen van hen, die voor onze vrijheid hun leven hebben geofferd. Onder grote belangstelling van de zijde van de Bergense kunstenaars en het publiek is Zaterdagmiddag het eigenlijke kunstenaarscentrum in Bergen geopend. Burgemeester dr. W. Huijgens wenste in zijn ope ningswoord de kunstenaars van harte geluk met dit hun milieu, dat het contact tussen kunstenaars en bevolking zal moeten bevorde ren. Hij bracht hulde aan het actieve bestuur, in het bijzonder aan de. heren Roggeveen, Niehaus en Rooijaards, voor hun organisatori sche arbeid en aan de families van Reenen en de Sonnaville voor het beschikbaar stellen van meubilering en aankleding van het centrum. Ook aan de werkers, die het voor malige distributiebureau tot een artistiek geheel hadden omgetoverd, bracht hij dank:' de heer Roosen daal, die het schilderwerk keurjg uitvoerde en aan de heer Pik, die het aardige uithangbord aanbracht. Ook aan de heer de Vries bracht hij dank voor zijn medewerking, die de totstandkoming van dit centrum had mogelijk gemaakt. Spr. uitte ten slotte deywens, dat het centrum aan zijn verwachtingen zal mogen be antwoorden. Vervolgens sprak de heer mr. D. Vis, bestuurslid van het K.C.B., een woord van gelukwens met de tot standkoming van deze expositiege legenheid en centrum van samen komst; hij dankte de exposanten op deze eerste tentoonstelling en gaf dan ean toelichting o"p.het werk van Jan van Herwijnen, die de taak van de kunstenaar in'de huidige samen leving ziet als een religieuze taak, om de geestelijke nood van de men sen te lenigen en hen te helpen over de moeilijkheden met betrek king tot het leven, de dood en de natuur. In zijn werk geeft de kun stenaar door kleur en licht uitdruk king aan zijn innerlijke gevoelens, met de bedoeling een geestelijk licht te brengen daar, waar de men- selijke nood gelenigd moet worden. Het is een simpele, maar grootse taak, die de kunstenaar in- het alge meen en Jan van Herwijnen in het» bijzonder zich gesteld ziet. Hierna werd de tentoonstelling door de vele aanwezigen bezichtigd; naast het Werk van Jan van Her wijnen, dat de twee kleine expositie zaaltjes vult, hangt er in een grotere zaal het werk van een aantal jon geren, nl. Boss Eyssen, de Carpen- tier, Ja^p Mooy, Karei Colnot en Henk van den Idsert. Er is voorts beeldhouwwerk van Jeanne Kouwenaar-Bijloo en kera- njiek van Dirk Hubers. Op het ge- exposeerde werk komen wij nader terug. DE RIJP en GRAFT De zgn. REO-tribune, die door inundaties, „plankenkoorts" en door een zware storm enkele maanden geleden erg geleden had, is weer hersteld door de fa. N. Oudejans te de Rijp. Het R.E.O.-terrêin is eveneens weer in de beste conditie. GEMEENTERAAD VAN HEILOO In de laatstgehouden vergadering van "de gemeenteraad van Heiloo vroeg de voorzitter of de heer Bos- ma (CPN) nog opmerkingen heeft over het antwoord van B. en W. op de door hem gestelde schriftelijke vragen. De heer Bosma zegt, dat er in de gemeente tekort huizen, maar voor al tekort arbeiderswoningen ge bouwd worden. Voorzitter, antwoordt dat B. en W. hieraan de volle aan dacht besteden. Ook de heer Majolé (PvdA) breekt een lans voor de bouw van grotere arbeiderswoningen. Vervolgens heeft de heer de Vries (PvdA) nog opmerkingen over de beantwoording van zijn schriftelijk ingediende vragen betreffende een woning aan de.Butterlaan. Bedoelde woning is volgens de gemeente- architect onbewoonbaar. De heer de Vries maakt er een aanmerking op, dat dit geval vanaf medio Januari tot 9 Juni door B. en W. „slepend" gehouden is. Spr. wenst vdor de bewoners (man, vrouw en zeven kinderen) een ander huis of dat de huiseigenaar verplicht wordt het huis weer bewoonbaar te makèn. De heer Rus (PvdA) zegt het huis zelf bekeken te hebben en tot de conclusie, gekomen te zijn, dat het met weinig kosten weer in orde te maken is. De heer Bolten (R.K.) vindt het» zéér vreemd, dat een huis, dat door man, vrouw en één kind bewoond werd en die op doktersattest hier uit weg (moesten, wel geschikt is voor een dusdanig gezin. Hij be grijpt niet, dat B. en W. hier toe stemming voor gegeven hebben. Voorzitter zegt, dat het overbren gen van een groot gezin niet zo een voudig is. Hij zal echter gaarne pro beren dit zo spoedig mogelijk te doen. De heer Bosma merkt op, dat de woonruimteverdeling nogal wat te wensen overlaat. Wil een voorstel maken om staande de vergadering een commissie te benoemen, die B. en W. assisteert bij de verdeling der woonruimte. De voorzitter merkt op, dat de diverse sprekers niet te veel woor den moeten wijden aan deze feiten, aangezien die alleen B. en W." aan gaan. Mochten er raadsleden zijn, die méér wensen te weten, dan kun nen zij zich wenden tot 'B. en W. Op de vraag van de heer Bosma, of er in de komende vergadering een voorstel betreffende een door hem voorgestelde commissie ingediend, kan worden, antwoordt de voorzit ter, dat een eventuele commissie zéér zeker niet moet bestaan uit gemeenteraadsleden, maar „uit men sen, die competent zijn diverse ge vallen te beoordelen" (sic!). De aanvraag van de commissie buitengemeenten Centraal Zieken huis om subsidie van 1 cent per inwoner ter bestrijding van te ma ken onkosten, wordt op advies van de voorzitter niet verstrekt, omdat het z.i. een specifiek Alkmaarse aangelegenheid is. Gedeeltelijke aanschaffing kleding vrijwillige brandweer. De heer de iVries (PvdA) vindt de prijs van f 600 voor drie jekkers, broeken en beenpijpen te hoog. Het blijkt, dat de laarzen vergeten waren, zodat ook hierover, snel overeengekomen werd. Voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen voor het aan brengen van zonneschermen aan de noodschool aan de Westerweg, werd goedgekeurd. Aanneemsom der N.VÏ Basalt Mij. verhoogd voor uitbreiding riolering. De' heer' Kraakman (R.K.) zegt, dat» z.i. f 8400, aangevraagd voor regenverlet etc, wel wat al te hoog is. Hij zelf komt tot een bedrag van plm. f 6000, ruim berekend. Voorzitter zegt er over te zullen spreken met genoemde maatschappij rppar vraagt de gemeenteraad toch haar toestemming te geven. De heer Bosma (CPN) isover tuigd van de noodzaak van de rio leringsuitbreiding. Hij is het echter niet met verhoging van de aanneem som eens en merkt tot tweemaal toe op, geacht te willen worden te heb ben tegen gestemd. Het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen aan het -bestuur der R.K. jongens- en meis jesscholen voor aanschaffing fyan schoolmeubelen en leermiddelen voor het gymnastiekonderwijs wordt aangenomen. Het bestaande bedrag ad f 3034.50 wordt nu f 3926.25. Vervolgens werd op voorstel van B. en W. aan de heer E. J. Keuning als onderwijzer der U.L.O. eervol ontslag verleend, dit om gezond heidsredenen. Voorts .werd een commissie be noemd voor controle op de gemeen terekening en van Ijpt grondbedrijf voor het dienstjaar 1945. Hierin namen zitting de heren Majolé (Pv dA), Bolten (RK) en Bosma (CBN). Betreffende voorbereidende maat regelen tot uitvoering van het uit breidingsplan „Centrum" deelde de voorzitter mede, dat 130 nieuwe woningen voor Heiloo tekort was. B. en W. zullen trachten toestem ming te verkrijgen om per jaar meer dan 50 woningen te mogen bouwen. Dit zal wel gaan, aangezien vgle gemeenten de toegewezen woningen niet bouwen. Het verzoek van het Wit-Gele Kruis om een gemeentelijke bij drage in de kosten van uitzending van kinderen naar vacantiekolonies werd op voorstel van B. en W. goed gekeurd. De bijdrage zal f 0.25 per kind per dag bedragen. De raad be sluit B. en W. te machtigen om ook op aanvragen van andere vereni gingen goedgunstig te beschikken. Tot slot de rondvraag. De heer de Vries vraagt of het de gemeente architect toegestaan kan worden om particulier werk te verrichten. Hij beweerde zelfs, dat zoiets was geschied. De voorzitter deelde ech ter mede, dat na een onderzoek ge bleken is, dat hiervan absoluut géén sprake geweest is. De heer Bosma vraagt of de poli tie de hand kan houden aan het maximum-snelheidsverbod in de ge meente. Voorzitter merkt op, dat uit een rapport' van de politie over de maand Mei blijkt, dat 34 proces sen-verbaal werden opgemaakt. De voorzitter vindt, dat er veel onnodige vragen gesteld worden in de rondvraag en zegt, dat Heiloo wat dat' betreft wel wat op achter is bij andere gemeenten, die dit al lang niet meer doen. De heer Schuijt stelt voor om in de volgende raadsvergadering een voorstel te brengen om de rond vraag af te schaffen. DE. RIJP en GRAFT Gelukkig valt op te merken, dat de Rijp als toeristencentrum weer opleeft. Vooral Vrijdag passeren vele toeris ten ons dorp, die eerst de Beemster bezoekèn, de Rijp bekijken stad huis en gebrandschilderde ramen der Grote Kerk op de Dam en dan doorgaan naar de kaasmarkt te Alkmaar. De Shell-Company orga niseert al weken Vrijdags deze trip, namens de directie het personeel aangeboden. „Het S.tadhuis van Am sterdam" is de vaste pleisterplaats. V.V.V. IS ACTIEF DE RIJP en GRAFT De plaat selijke afd. van V.V.V. heeft een actie op touw gezet om te komen tot „De Rijp en Graft vooruit". Het doel is allereerst de kaspositie te versterken, 'dan te komen tot een nieuw definitief bestuur en- lest best ons historisch dorpje weer te maken tot een bekend en gewild toeristencentrum. HEERHUGOWAARD. Het Co mité Rijtoer Ouden van Dagen or ganiseert ook dit jaar weer een uit gaansdag voor'de oudjes. Wegens het grote aantal p.ersonen boven de 65 jaar is'de leeftijd op 68 bepaald. Binnen enkele dagen zal door een 1 lijstcollecte getracht worden de be nodigde gelden bijeen te krijgen. De tocht zal waarschijnlijk in Augus tus worden gehouden. HEERHUGOWAARD Bij de fa milie K. Reyne aan de Basserweg alhier werd een damesfiets uit een achter de woning staande schuur ontvreemd. Van 30 Juni tot en met 8 Sept. zul len aan de bestaande dienst Alk maarWarmanhuizen de volgende treinen worden toegevoegd: Dagelijks" Alkmaar vertrek 10.20, 14.20, 20.20.. Schoorl aankomst 10.40, 14.40, 20.40 Warmenhuizen aankomst 10.51, 14.51, 20.51. Terug: Warmenhuizen vertrek 11.26, 15.26, 21.29. Schoorl vertrek 11.36, 15.36, 21.29. Alkmaar aankomst 11.56, 15.56, 22.03. OPENING PARKHOTEL BERpEN N.H. Dezer dagen werd het geheel gerestaureerde en tot hotel omgevormde pension „Eri ca", thans Parkhotel, officieel ge opend. De directie, dé heren v. Lin- gen, zijn geen onbekenden in deze branche. Zij exploiteerden nl. het Herenlogement te Purmerend en een Hotel in Egmond Zee, welke laatste "echter in 1943 door de Duit sers Werd afgebroken. Een prima ingerickt hotel met 30 kamers is het resultaA van de werkzaamheden welke werden uit gevoerd door de fa. J. van Exter al hier, onder leiding van de architect J. Plas te Purmerend. Speciale ver melding verdient wel de fraaie schouw, welke', is aangebracht in de conversatiezaal,, gemetseld door de heer W. Wokke Sr. Het schilder werk men plastiekwerk werd uitge voerd* door de fa. Beukers en Zn. Vooral het schilderwerk in de res- taijrantzaal is zeer fraai uitgevoerd. De 'verlichting werd verzorgd door de fa. Wittebrood, terwijl de stoffe ring werd uitgevoerd door de fa. v. 't Hof, alhier. Er was bij deze opening zeer veel belangstelling, een schat van bloe men sierde de zalen. Wij kunnen niets anders zeggen dan dat Bergen met een keurig ingericht hotelbe- drijf fs verrijkt. GECOMBINEERD ZANG-CONCERT In het kader van het muziekcon- cours zal op het concoursterrein a.s. Woensdag door dë plaatselijke zang verenigingen een concert worden aangeboden aan Bergens's Harmo nie. Medewerking zal worden ver leend door de Koorvereniging „Ber gen" onder leiding van Corn. Jon ker, Het Motet en Madrigaal Vrou wenkoor, everfeens onder C. Jonker en Bergen's Mannenkoor onder Dir. Karei Böhne.'Het uit te voeren pro gramma is zeker een bezoek aan dit concert waard. HEILOO De bouw van 5 woon huizen te Callantsoog is opgedra gen aan de fa. Gebr. P. en J. Kuy- per te Heiloo voor de somma van f 60.888.—. Alcmaria heeft op Holland 'n 31 overwinning bevochten, maar deze overwinning heeft toch moeite ge kost, want de Utrechtenaren hebben uitstekend partij gegeven. Het ver schil zat hoofdzakelijk in de aan- yal, die van Alcmaria was gevaar lijker. De Holland-voorhoede toog genoeg ten aanval, maar zelden zag njen zulk een aanval besloten met een goed schot. Daardoor" konden Maas- sen en Hendriks de meeste aanvallen onschadelijk maken. De Alcmaria-achterhoede was goed op dreef. Maassen en Hendriks grepen steeds goed in en in laatste instantie was Brouwer er njg. Zo heel veel moeilijk werk heeft Brou wer overigens niet te doen gekre gen. De middenlinie heeft, zowel steu nend als aanvallend verdienstelijk werk gelevftrd In de voorhoede wilde het niet zo goed vlottenals gewoonlijk, eerst dan wanneer de aanvallen flink open werden gehouden, was het gevaar voor de Holland-veste veel groter. Holland heeft een uitstekende in druk gemaakt. Een goede verdedi ging. waarin de rechtsachter opviel en een vrij goede middenlinie. De voorwaartsen zetten meerdere goede aanvallen op. waarbij het goede werk van de linksbuiten op viel, maar het goede schot ontbrak. De scheidsrechter onderbrak het spel" te veel en het gebeurde dikwijls dat de overtredende partij bevoor deeld inplaats van gestraft werd. Over het verloop van de wedstrijd nog het volgende. Beide partijen pakken meteen flink aan en de strijd is verdeeld. Een pass van Godvliet biedt een kansje, maar Swaeats begreep de bedoeling niet en zodoende ging de ze verloren. Na 9 min. id-eeg God- vliet gelegenheid scherp voor te zet ten en de Buyzer kopt mooi in 10. Direct daarop veroorzaakt een vrije schop op het Alcmaria-doel een ge vaarlijk ogenblikje, maar Brouwer weet ten koste van een hoekschop mooi te redden. De hoekschop le verde niets op. Rootring redt eenmaal mooi, ter wijl een vrije trap de scheids rechter deelde, deze nogal kwistig Uit naast geschoten werd. Bij een mooie voorzet van de Buyzer kan de H.-keeper maar juist te redden.. Een aanval van Godvliet maakt de H.-doelman eveneens on schadelijk. Zo ging de strijd vérder met afwisselende kansen en waarbij Holland zéker niet minder in de aanval was. 'Een goedgenomen hoekschop bood het Alcmaria binnentrio een mooie kans, maar men mistte. Kort voor de rust krijgt de Buy zer door snel ingrijpen de bal vrij en zijn voorzet biedt 'n goede kans, maar er wordt,niet van geprofiteerd. De rust gaat in met 10 voor A. De tweede helft is nog maar nau welijks begonnen of Godvliet maakt goed gebruik van een voorzet van de Buyzer 20. Een voorzet van Godvliet schiet v. Wieringen naast. Ondanks de achterstand hielden de Utrechtenaren goed en toen na 20 minuten spelen de A.-achterhoe- de wat te ver was opgedrongen kreeg de linksbuiten der gasten de bal. Hij kreeg een vrij veld voor zich en de uitgelopen Brouwer moest de bal uit het net halen 21. Alcmaria komt dan opzetten en v. Wieringen krijgt een mooie kans, maar inplaats van zelf te schieten, gaf hij, een slap voorzetje, dat niets opleverde. 28 min. na de hervatting maakt A. nog een doelpunt, maar op advies van de grensrechters ken- de de scheidsrechter 't doelpunt niet toe, nadat hij eerst naar het midden had gewezen. Na 35 minuten spelen was 't weer de Buyzer die goed voorzette en Godvliet zorgde voor de rest 31. Hiermede was het pleit vrijwel be slecht. Met een^ stand van 2—1 kop er nog van alles gebeuren, maar nu A. met ttwee doelpunten verschil voorsjbnd was Holland geslagen. Het einde kwam dan ook met een onverandesde stand. De bezoekers zagen een spannen de strijd, welke A. verdiend won. RANGERS—V.I.O.S. 0—0 Gezien de wedstrijd van 14 dagen terug tegen VIOS II waren de ver wachtingen, dat de Rangers wel weer als overwinnaars uit de strijd zouden komen. De werkelijkheid was wel even anders. De Rangers hadden een zware dobber aan de gasten en de achterhoede heeft er wel' het groptste aandeel in gehad, dat er geen doelpunten gevallen zijn. Vooral de linkervleugel van VIOS was gevaarlijk. De 'stand bleef zo als was begonnen (00). Een grote factor was echter wel, dat de Rangers met een geheel andere opstelling uitkwamen dan gedurende de competitie, daar de oudstejaars, die het meest in het elftal vertegenwoordigd waren, we gens afwezigheid niet konden "mee spelen. Desondanks zijn zij toch in een hogere klasse gekomen, wat het begin is naar de 2e klasse KNVB, waar het -adelborstenelftal vroeger in speelde. STOCKHOLM, 21 Juni Het Internationaal Olympisch Comité deelt mede, dat de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki zullen worden gehou den. ALKMAARSE EXP.VEILING, 20 Juni.' Andijvie 617; spinazie 1946; postelein 3851; aardbeien 140-^164; 'tomaten 1.82; peulen 96 135; doppers 5266; tuinbonen 26 31; rabarber 3Ijl; uien 6—14; as perges 68184; sperciebonen 220— 2.34; snijbonen 1.82; Bloemkool IA 6075; idem I 4555; idem II 30-40 komkommers 2666; worteltjes 1540; aardappelen 1534; selderie 37; selie 7-riO; sla 1—8. BEVERWIJK, 20 Juni. Fram bozen 90—1.05; asperge vjit 11.40; bloemkool 1 A 5574; idem I 24A6; bospeen 1026; waspeen 25—27; bosuien 48; doppers 5580; kom kommers I 52; komkommers II 44— 45; tomaten I en. II 1.802.00; peut len 851.35; sla I 29; spinazie 841; rabanber 39; tuinbonen Ijl26; dikke bonen 1.952.25; snij bonen 1.801.85; Groene kool 16; aardbeien 3.505.20 per slof; Mizzi Schintler 6.009.50 per slof. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE, 23 Juni. 638.000 kg aardappelen: eerstel. 24.10—32.30; drielingen 18.20—28.90; kriel 12.60— 17.50; 30 kg tomaten 139.12 stuks komkommers 47. NOORD-SCHARWOUDE. 23 Juni. 3500 kg aardappelen 2328.90; drielingen 19.70; kleine 11.5012.60. DE ONT systee) de oorlog ter, na de Nederland beter. Er was toen Kopetzki deze periode gepakt Een Doch dit ning voor De elftalle: waren nogal derlanders Deze moest ten vervangen Nu stonden* tegenover Nederland Doel:Kra Aqhter: St Midden: der Steen. Voor: Rozen selen, Wilkes Tsjecho-Slov Doel: Kopet: .Achter: yen Midden: Bal Voor: Koks Klimek en Deze ontruue schouwd words 1 an den wed.str ij c genaamde landen die dén. De strijd beetje. Het de eerste mine de machine pel te draaie hadden moeit over staande Telkens wei met hun hans spel het doel Het was ine gemakkelijk passeerden, dicht bij doel onze doelman het juist wat Onze achterhoe spelende Mohri wijt regelmatig Deze linie deel van onze hoede was hel mis. Roozen ot een volkomen toen hij midv beter. Tegen het een blessure door van der D.V.S. Precies half af. Nadat eers schop had wei daarop Roozen doch in beide bal weggewerkt Dan gaat Da linksbuiten er doob tot vlak voorlangs doel die dan niets dan in het verl (0-ril). De gasten bl snql samenspel steeds weer op paar maal krui; door het oog maal loopt Kra springend de b; mist. Gelukkig geen Slowaak de bal oveij de Kort hierop aan te pas ko: sprong haalt Danko voor de stormende Slow daarop staat hi, wanneer Kvapil Hollandse doel De Hollanders het geraffineerdi ten op. Toch kr kams om gelijk toen doelman Sc de bal niet macl en Groeneveld, len om beurten De teruggelopen ingeschoten ball weer te retourne Inmiddels blij HILVERStJM 7j)0 Nieuws; 7.1 Morgengebed; 8. 9.00 Lichtbaken 9.30 Politiebericl: Uedjes; 10.00 Voc Middeleeuwse pc String Enspmble luistert; 12.00 Ar solo's; 12.30 Nieuws; 13.20 Lr Moderne orkestr Vrouw; 15.30 Arr 16.00 Ziekenbez gramofoonpl.; 18.20 Sportpraatj klanken; 19.00 nieuws; 19.20 19.45 Kath. Thuis wone man; 20.20 21.40 Radio-Phil Avondgebed; 22 Vaders Dagboek; HILVERSUM 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws en gram Vrouw; 10.50 Voo Familieberichten- Rortagedienst; 12 12.48 Concert-doe kest; 13.40 Nieu concert Omjoepo de Vrouw; 14.20 F Don Kozakkën- Schoplbel" voor Voor de jeugd, 1 18.00 Nieuws; 1 krachten; 19.00 j dienst; 19.45 D ken; 20.00 Nieuw festival te Schevi ristische miniatu over de hersengj lands Overzicht; ters; 23.00 Nieuw

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2