Nieuw Regering legt nog eens de nadruk op de grondslagen van Linggadjati bekrachtigt de anti-stakingswet Senaat Weinig vereenvoudiging in de bloembollen-sanerings maatregelen NEDERLAAG VOOR TRUMAN Voldoening over Rusland's deelname aan de conferentie DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Een beroep op de republiek Het Maria-Congres te Ottawa gesloten 4 doden in Indonesië De Nicola vraagt toch ontslag Niemand wil de oorlog Arbeiders antwoorden met stakingen Verzoening met deze wet onmogelijk Het hield echter wat voor het Kremlin kon besluiten Agent schoot uit zelfverdediging Massa-staking in Amerika verwacht open voor heren. ;e voorzet, waarvan atjes dankbaar pro stand gelijk maakte Bavo steeds in de leugels van haar zijn r het binnentrio weet te profiteren. Toch nog voor de rust de en, als de back van ;s van de bal uit te t was eerst ook zijn i vanaf de cornerlijn l der roodbaatjes gaf, lijk van diahtbij kon -2). rerschijnt HCSV met én probeert Het spel op de St. Bavohelft, latjes weten zich aan ttrekken. Langzamer- SV er nu veel beter Bavo op eigen helft Een paar maal or het bekende oog en is het gevaar ge- erna weet HCSV toch eh is de stand 22. r nu om de leiding Bavo kan het tempo ïouden. HCSV profi- rfi weet in de laatste •winning uit het vuur el had de verhouding rijd beter weergege ven komen naar thuizen ili a.s, organiseert de Zeil- en Roeivereen. meer haar jaarlijkse een nationaal lange jd 'voor zeiljachten, dt plaats ifi de buurt ip 5 Juli en de aan- 6 Juli voor Enkhui- PERKING LVERVOER uilen injde maancten Juli erdagen speciale rijwiel- e dagen althans in vele jwielen met treinen naar *n van meer dan 40 km. verzending per spoor de zadelleren duide- es te voorzien. Adres- tegen betaling 1 tkoren, die galmen: nog niet? Heb je de a Riparato is terug, zich opofferde. Maar je 't nog niet van de vas 't fluitend geluid, om, die uit de Vesu- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otter,. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 24 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11259 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42" A, Tel.' 2046 (adm.), .2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Eert nota overhandigd door dr. van Mook De Nederlandse regering wenst aan de regering van de Republiek te bevestigen dat zij de bedenkin gen vervat in de nota van de C. G. van 20 Juni deelt. Zij wil, zoe kende naar wat verenigt en niet naar wat scheidt, thans niet tre den in wat slechts zou neerkomen op een herhaling van de beden kingen die de C. G. heeft geop perd tegen de nota van de Repu blikeinse delegatie van 7 Juni. In de bezwaren die van de zijde van Oost-Indonesië en West-Borneo zijn geopperd, waarvan zij de ernst inziet, wil zij thans evenmin treden. Zij wenst nogmaals te doen uitko men dat zij bij voortduring bezield is met de hoop dat zij er in zal sla gen met de Republiek evenals met Oost-Indonesië en West-Borneo dat reeds het geval is, langs vreedzame weg een schikking uit te werken op de grondslag der overeenkomst van Linggadjati, welke schikking de na tuurlijke aspiraties van de inwoners der Republiek recht doet wederva ren en die tezelfdertijd de vrijwil lig overeengekomen associatie tus sen de volken van Nederland en In donesië verwezenlijkt. Juist daarom is zij zo teleurgesteld door de nota van de Republikeinse delegatie van 7 Juni. Harerzijds op 27 Mei in vol komen goede trouw voorstellen ge formuleerd hebbende, gericht op de verwezenlijking van een gezonde en voor Indonesië zowel als voor Ne derland vruchtbare staatsvorm, voor stellen wier redelijkheid ook voor onpartijdige derden duidelijk is, wil zii te dezer plaatse, opdat blijkbaar bij de regering der Republiek nog bestaand misverstand worde opge heven, doen uitkomen dat deze voor stellen volkomen recht doen weder varen aan de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Als enige van de belangrijkste grondge dachten noemt zij: a' het Indonesisch nationalisme moet in zijn verschillende scha- kering volle vrijheid tot ontplooi ing krijgen en zich in een eigen federatief staatsverband ontwik kelen; b. Nederland en Indonesië moeten in beider belang en in het be lang van de internationale sa menleving, duurzaam een ge meenschappelijk staatsverband behouden; c. om te komen tot de toekomstige staatkundige verhoudingen is uit te gaan van de geldende wette lijke en bestaande feitelijke ver houdingen; d. zowel Oost-Indonesië en Borneo als de Republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend opdat zij in het nieuwe staats bestel op de voet ener waarach tige federatie de plaats kunnen Aan het slot van het Mariacongres te Ottawa, dat door ongeveer 200.000 katholieken is bezocht, heeft de aartsbisschop van New-York, kar dinaal Spellman, tijdens een pontifi cale Hoogmis gepreekt over de vre de. De kardinaal zeide, dat slechts het gebed de wereld kan redden van een nieuwe oorlog, waarvoor de landen zich reeds in het geheim wa penen. „Het is dwaas om zichzelf wijs te maken, dat het thans vrede is, want in waarheid is er geen vrede en geen der idealen, waarvoor wij gevochten hebben, is bereikt" aldus kardinaal Spellman. Zaterdagavond hebben geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders aangezeten aan een banket, dat door de aartsbisschop van Otta wa, mgr. Vachon, was aangeboden. De Canadese premier, Mackenzie King, en de gouverneurrgeneraal, burggraaf Alexander, waren onder de aanwezigen. Tt voren had de universiteit te Ottawa aan 9 vooraanstaande katho lieke leiders het ere-doctoraat aan geboden. verwerven die hun toekomt en die zij verlangen; e. de fundamentele rechten en vrij heden moeten ten behoeve van alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers worden gewaar- borgd; f. de voorb veiding der nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmid delen steunen. Hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn; g. onverwijld dient in het belang van Indonesië en Nederland en van de wereld-economie, de re habilitatie der economie van ge heel Indonesië ter hand te wor den genomen op basis van be- drijfs- en rechtszekerheid. Waar ook de regering der Repu bliek deze beginselen aanvaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gerust ge moed treden in de voorstellen die in de nota van de C. G. van 27 Mei zijn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe een herhaald en dringend beroep op de regering der Republiek, rekening houdend met de mogeliik- heirl dat deze niet volledig heeft be seft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de Hoogste hotekenisiis. In het sterk besef harer verantwoordeliikheid voor het opheffen van een onhoud bare toestand, wil zii harerzijds gaarne zover als mogeliik is binnen de grenzen die een deugdelijke con structie zowel van de Indonesische federatie als van de Nederlands- Indonesische unie stellen, daarbij met betrekking tot het alles beheer send vraagstuk van het centrale ge zag in Indonesië gedurende de over gangstijd, nog het volgende doen uitkomen. Het is gewenst goed uiteen t houden wat direct noodzakelijk is enerzijds en wat na verdere voor bereiding zou kunnen tot'standko- men anderzijds. In verband bierme de zou een federale raad als door d» C. G. voorgesteld aanstonds kunnen worden ingesteld, mede om te voor zien in een gemeenschappelijke Ne derlands-Indonesische leiding bij "de oplossing der actuele en dringende financiële en economische vraag stukken. In -hoeverre een verdere hervorming der Indische regering FOnc r4ra OVPC Cfpn H WOjj «ïpl k Pil' bereikbaar is, zal aan de orde ko men wanneer de voorbereiding der wettelijke maatregelen ter hand wordt genomen, die artikel 15 der overeenkomst van Linggadjati heeft voorgeschreven. Op bepaalde bewoordingen staat de Nederlandse regering niet. Zij meent echter, mede op grond van het overleg, dat haar organen heb ben gepleegd met Oost-Indonesië en West-Borneo, en na de bovengege ven toelichting, de regering der Re publiek nadrukkelijk te mogen uit nodigen de voorstellen, van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad als door de commis sie-generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de voorbereiding en wat verder geschieden moet leiding te geven. In aansluiting op het in deze aide- memoire medegedeelde, heeft de Landvoogd de heer Sjahrir 't stand punt der Nederlandse regering na der uiteen gezet. (Van onze redacteur) ZIJN EERSTE door hem geleide vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur leidde de nieuwe voor zitter, de heer Jhr. dr. van Nispen in met een vermanend woord om de discussie over de voorstellen (betreffende de vereenvou diging van de bedrijfsmaatregelen) waardig en zakelijk, binnen het raam der agenda, te doen geschieden. Slechts dan, zo zei hij, „zal in de toekomst het vraagstuk van het al dan niet voortbe staan der maatregelen met vrucht aan de orde kunnen worden gesteld. Zijn waarschuwing was niet geheel overbodig, want ver scheidene malen gingen de anti-saneerders toch weer over de schreef, en de eenheid in het vak bleek ook nu nog ver te zoe ken. Het Hoofdbestuur had een commissie benoemd, om na te gaan wat vereenvoudigd kan worden; enkele denkbeelden wer den overgenomen, anderen werden afgewezen. Onbevredigende vergadering van „Bloembollencultuur" Om eerst de beslissingen mede te delen: Het eerste voorstel luidde, om elke tijdelijke of blijvende overna me van teeltrecht door aankoop of door huur, onbelemmerd toe te staan. Het H.B. wilde daaraan toe voegen, dat de aanvrage tot over name moet geschieden uiterlijk 15 December. Aldus aangevuld werd dit punt aangenomen met 243 tegen 97 stemmen, nadat een amendement Lisse was verworpen met 207 tegen 112 stemmen en 19 onthoudingen om de aankoop van teeltrecht te beper ken tot een maximum van 300 R.R. per bedrijf per jaar. Het tweede punt betrof vereenvou diging van de maatregel ter voorko ming van dumsing op de bui tenlandse markt. Dit is uitsluitend mogelijk door de kans te vergroten op een toename van het uit te voe ren kHantum, door verlaging van het prijspeil in het buitenland tot aan de grens van prijzen die als dumping .zouden worden aange merkt. Dit voorstel is met 160 tegen 176 stemmen verworpen. Pt. 3 betrof de prijs in het bin nenland en verlichting van de kos ten van het surplusfonds. Het ging* hier over drie zaken, n.l. a. het sur plusfonds neemt in tegen prijzen, die een weinig onder de teeltkosten lig gen en het neemt niet meer in na 15 November. Dit werd verworpen met 180 tegen 151 stemmen en 5 blanco, hoewel het H.B. voldaan had aande aandrang uit de vergadéring, om uit te spreken dat de marge tus sen de verlaagde minimum export prijs en de als binnenlandse mini- Op het grote Maria-Congres in Ottawa heeft Zijne Heiligheid de Paus zich laten vertegenwoordigen door Kardinaal- James McGuigan, aartsbisschop van Toronto. Hierboven de aankomst van de prelaat bij de Basiliek van de Onbevlekte Ontvangenis in de Canadese hoofdsfad. De Nederlandse militaire woord voerder heeft in het militair weekoverzicht bekend gemaakt, dat aan Nederlandse zijde 4 do den en 12 gewonden zijn te be treuren. In Medan valt over de gehele li nie een toenemende republikeinse activiteit waar te nemen. De water toevoer is thans na 4 maanden on derhandelen door de republikeinen hersteld. In de Noordelijke sector worden de Nederlandse patrouilles aanhoudend van over de demarca tielijn beschoten, terwijl tevens in filtraties plaats hadden. In de Oos telijke sector werd een aanval op een Nederlandse patrouille gedaan door een gewapende bende. Vernie lingen door republikeinse benden nemen toe. Padang biedt hetzelfde beeld. Bij de hervatting van de besprekingen over de politieovereenkomst werd opnieuw geen resultaat bereikt we gens Re verregaande republikeinse eisen ten aanzien van de rechtspraak en de bevoegdheden. In de sectof van Batavia, ten zui den van Tangeran, had een langdu rig vuurgevecht met een republi keinse bende plaats, terwijl in Se- aan de stellingen werd gebouwd.. Deze week zijn uit Soerabaja 12 marang voortdurend in alle sectoren beschietingen op Nederlandse pa trouilles en posten gemeld.-Op Bali houdt de terreur tegen de Baline zen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enig9 moor den gemeld. mumprijs fungerende 10% bedragen zal. sqrplusprijs b. Het voorstel dat het surplus fonds geen zgn. tweede kwaliteit meer overneemt ert dat de keuring voor 't surplus wordt verscherpt, dit wordt aangenomen met 204 tegen 110 stemmen, nadat het tweede gedeelte betreffende de verscherpte keuring was geschrapt. c. Om weer toe te staan om nar cissen te exporteren per tofi, is aan genomen met 142 tegen 109 stemmen en 28 blanco. (Uitvoerig verslag op pagina 13). Enrico de Nicola, voorlopig Presi dent van de Italiaanse Republiek, heeft zijn verzoek om ontslag on dertekend en zal dit heden aan Um- berto Terracirii, voorzitter van de Nationale Vergadering, overhandigen Te Rome verwacht men, dat het Italiaanse Parlement, dat vandaag bijeenkomt, het verzoek zal afwij zen. Het is mogelijk, dat De Nicola alleen enkele weken rust zal nemen Zowel rechtse als linkse kringen geloven, dat de President op zijn besluit zal terugkomen. Maar iedereen bereidt zich voor INE „OSSERVATORE ROMANO" het blad van het Vatiqaan, be vat volgens het Franse persbuseau A.F.P., een artikel van zijn direc teur, de graaf Delia Torre waarin hij de vraag stelt op welke wijze men de volken veiligheid kan ver keren, nu militaire voorzorgen ge faald hebben. Hij betoogt o.m., zoals trouwens sommige democratische staatslieden deden, dat het bolsje wisme en de democratie zouden kunnen samengaan, op voorwaarde, dat beide partijen voor zich hun eigen systeem toepassen zonder er een exportartikel van te willen ma ken. Men is ervan overtuigd, dat niemar i de oorlog wil, doch het gevaar schuilt hierin, dat elk van de partijen er zich op voorbereidt dat de andere de strijd niet kan doen ontbranden. Indien na de harde beproevingen van de oorlog het vertrouwen tussen de mensen en de regeringen niet te rugkeert, zal men volgens de schrij ver ook geen vertrouwen kunnen hebben in de stelling dat niemand de oorlog wil. Het artikel eindigt met een aanhaling van de woorden van den Paus waarin deze de staatslieden er op wijst, dat zij geen gelegenheid mogen verzuimen om de normale betrekkingen tussen de volken te herstellen. QE AMERIKAANSE SENAAT heeft gisteren het Veto van President Truman over de anti-sta kingswet afgewezen, waarmede deze wet, die de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed Shop", volgens welke de werkgevers slechts leden der vakvereniging in dienst kunnen nemen, verbiedt Binnen drie uur na het aanv°arden van deze, door de leiders der vakverenigi ngen genoemde slavenwet, hebben hedenmorgen ruim 14.000 mijnwerkers het werk neergelegd waardoor 22 mijnen zijn gesloten Junimaand, crisis in de aardappelvoorziening. De Londense huis wouwen staan weer in de queue in de groentewinkeL President Truman had zijn Veto gemotiveerd o-a. door er op te wijzen, dat deze wet de natio nale arbeidspolitiek aantast, de regering mengt in particuliere economische aangelegenheden in een nog niet gekende mate en de wet in conflict brengt met belangrijke beginselen van de democratische maatschappij der Ver. Staten. Verder had Truman betoogd, dat de nieuwe wet het aantal stakingen zou doen toe nemen juist door het verbod van special? soorten stakingen. 68 stemmen werden uitgebracht voor de nietigverklaring van het Veto en 25 tegen, dus zes stemmen I meer dan de vereiste twee derde meerderheid. Het Huis van Afge vaardigden heeft het Veto vorige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet is gewor den. Het resultaat is een belangrijke overwinning voor het door de repu blikeinen beheerste Congres. In de laatste minuten van het de bat verklaarde senator Barkley, die de aanval der regering op het wets ontwerp leidde, dat de maatregel „geboren was om te sterven". On danks zijn en Truman's laatste po gingen lieten twintig democraten verstek gaan, waardoor de republi keinen de vereiste meerderheid .kregen. Sommige republikeinen spraken hun vrees uit, dat de regering de uitvoering van de wet wellicht zal saboteren. De publieke trftjunès waren vol, maar men gaf geen blijk van goed- of afkeuring, toen de beslissing be kend werd gemaakt. Waarnemers waren van mening, dat er door de wet een nieuw tijd perk in de verhoudingen tussen werkgevers en -nemers is ingeluid en dat de eerste tijd wel door ge schillen en processen gekenmerkt zal zijn. William Green, president van de American Federation of Labour (een der twee grote vakbonden), ver klaarde nadat het besluit was ge vallen, dat er een onmiddellijke campagne voor het herroepen van de wet zal worden ingezet. „De ar beiders zullen er zich nooit mee kunnen verzoenen". Onmiddellijk nadat de wet was getekend trad Gerhard van Arkel. algemeen advi seur van de nationale commissie voor arbeidsverhoudingen, af. Hij sprak „ernstige twijfel aangaande de uitvoerbaarheid en eerlijkheid" van de wet uit. Proteststakingen Reuter meldt uit Washington, dat hedenochtend binnen drie uur na het aanvaarden van de Arbeidswet door de Senaat, in totaal ruim 14.000 Amerikaanse mijnwerkers het werk hebben neergelegd. 22 mijnen zijn ge sloten in Pennsylvania, Alabama en West-Virginia. Volgens een vakverenigingsfunetionaris ziin nog meer stakingen te verwach ten. Philip Murray, president van het Congres of Industrial Organisations heeft het bestuur van deze vakver eniging voor a.s. Vrijdag in verga dering bijeengeroepen teneinde de tevolgen politiek te bespreken in het licht van de nieuwe maatregel. De aanvaarding door de Sowjet- Unie van de uitnodiging van Bcvin en Bidault ter bespreking van het plan van Marshall tot economische hulp aan Europa is met voldoening in Amerikaanse, Britse en Franse kringen vernomen. De conferentie, zal overeenkomstig het voorstel van Rusland, Vrijdag 27 Juni beginnen. Het schijnt echter wel, dat het t'ec wat heeft gehouden voor dat het Kremlin kon besluiten tot deelname. Zo meldt Reuter uit Berlijn, dat eerst na lange debatten op 't Krem lin de uitnodiging werd aanvaard en dat tenslotte Stalin het debat sloot door zich voor aanvaarding uit te spreken. Dit verneemt Reuter uit kringen, die contact hebben met het Sowjet-Russische militair bestuur te feerlijn. De belangrijkste personen, die aan de besprekingen op het Kremlin deelnamen waren Molotof en zijn plaatsvervanger Wysjinski. In Sow jet-Russische kringen te Berlijn is men met gematigd optimisme ver vuld over de mogelijke resultaten van de besprekingen der drjj grote mogendheden. Men acht het echter movelijk. da( op sommige punten 'n basis voor verdere internationale onderhandelingen zal worden ge legd. De voornaamste kwestie, aldus 'n correspondent van Reuter, r/e Vrij dag as„ op de driemogendheden con ferentie te Parijs zal worden bespro ken. zal waarschijnlijk zijn, of de econonische steun der VS. aan Europa als geheel beschouwd of aan „nationale economie", waarvan Mo lotof, in zijn nota aan Engeland ge waagt, moet worden verleend. De nota van Molotof, waarin hij zich accoord verklaart met het Brits- Franse voorstel tot het houden van een conferentie over het plan van Marshall, volgt de gedragslijn, die door Russische afgevaardigden op de eerste samenkomst van de econo mische commissie voor Europa is aangenomen. Zij stelden zich op het standpunt, dat bij de toewijzing van hulpmiddelen rekening zou moeten worden gehouden met de nationale souvereiniteit en voorrang zou moe- Onbekend persoon gedood te Den Haag Hedennacht omstreeks 2.15 uur ontdekte een surveillerende agent van politie een man op het Jozef Israëlsplein te Den Haag, die zich daar verdacht ophield. Toen hij ge vraagd werd, wat hij daar deed, antwoordde de man, dat hij „een luchtje schepte". Gevraagd waar hij dan woonde, gaf de man ten ant woord dat hij in Delft thuishoorde. Aangezien hij geen papieren bij zich had, bracht de agent hem over naar het bureau de Mildestraat. Op weg daarheen werd de agent door de man plotseling met een dolk aange vallen. De agent trok hierop zijn dienstpistool om zich te verdedigen. Daar de man na sommatie naar de agent bleef steken, loste deze enige schoten, die de man in de buikstreek troffen. Hij overleed ter plaatse. In de onmiddellijke nabijheid van het slachtoffer, welks identiteit nog niet vaststaat, wegens het ontbreken van papieren, werden een dolk en een stalen frafs gevonden, welke voor werpen in beslag genomen zijn. Het stoffelijk overschot van de onbekende is overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. Schouten en Bruins Slot uit Indië terug De heren J. Schouten en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, zijn gisteren met het Indiëvliegtuig uit Batavia op Schiphol aangekomen. Beide heren hebben geruime tijd in Indonesië vertoefd, waar zij vele besprekingen hebben gevoerd. Be halve Batavia, waar zij spraken op de enige openbare vergadering, waaraan zij deelnamen werden be zocht Bandoeng, Semarang, Soera baja, Makassar, Palembang en Me dan. Het voornemen ook Ambon en de Minahassa te bezoeken hebben zij wegens tijdnood moeten opgeven. Beide heren spraken hun grote te vredenheid uit over de medewer king, die zij van alle burgerlijke en militaire autoriteiten hebben ont vangen. Zij hebben gesproken met persoonlijkheden van alle richtin gen, zowel voorstanders ^an hun zienswijze als uitgesproken aanhan gers van de republiek. De heer Schouten zeide bij zijn aankomst: „We hebben veel gezien, veel ge hoord en veel geleerd, doch onze algemene zienswijze heeft geen wij ziging ondergaan". Staking in Keulen geëindigd De meer dan 10.000 arbeiders der Keulse constructiewerkplaatsen, die de vorige week als protest tegen de rantsoenverlaging in staking zijn gegaan, hebben zich Maandag weer op hun werk gemeld. ten worden verleend aan verwoeste landen. Amerikaanse woordvoerders hebben evenwel duidelijk laten uit komen, dat Marshall's voorstel juist gebaseerd is op de overtuiging, dat verdere hulpverlening op grote schaal aan afzonderlijke landen waarschijnlijk niet door het Ameri kaanse publiek en het congres zal worden goedgekeurd. Volgens de Amerikaanse opvatting zou de hulp verlening aan afzonderlijke landen, die naar eigen inzicht deze zouden kunnen benutten, zonder rekening te houden met de algemeen Europe se behoeften, „een tweede editie van de Unrra" en niet in de geest van het plan van Marshall zijn. West-Duitsland geen basis Het bericht, dat Marshall, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Groot-Brittannië 'n vertrou welijke nota zou hebben gezonden, behelzende, dat de economische we deropbouw van West-Duitsland de basis moet vormen van het plan voor Europa, is door een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken categorisch tegen gesproken. Hij verklaarde, dat er gqede reden was om te veronder stellen, dat de rol van Duitsland in het plan van Marshall nog niet was besproken door Londen en Washing ton. (Het gewraakte bericht is door het links-georiënteerde Franse blad Franc Tireur gepubliceerd). Het hoofd van de verenigde ar beiders in de staalfabrieken te Birmingham in Alabama, Farr, heeft voorspeld, dat 90 procent van alle georganiseerde arbei ders binnen een week in sta king zullen zijn als protest te gen de nieuwe Arbeidswet. Het aantal mijnwerkers, dat staakt, was hedenochtend reeds geste gen tot 19.000 in 34 mijnen in Pennsylvanië, Alabama en Vir ginia. DEBAT OVER HET FRANSE BEZUINIGINGSPLAN Het gisteravond begonnen debat in de Franse Nationale Vergadering over het regeringsprogram om de franc te redden, heeft de gehew nacht voortgeduurd en was heden ochtend om 8,30 uur nog niet ge ëindigd. Kort nadat het debat gisteravond om 9 uur werd heropend, stemde de minister-president Ramadier, ei in toe de gehele economische politiek der regering zo spoedig mogelijk in bespreking te brengen wanneer het ingediende plan door vrijwel de ge hele Kamer zou zijn gesteund. De leider der communistische fractie, Duclos, wees het regeringsplan van de hand en stelde een eigen plan voor, waarbij de legerbegroting met 33 procent zou worden ingekrom pen. Duclos waarschuwde voor het aanvaarden van buitenlandse hulp op politieke voorwaarden. TE BRUSSEL STAAKT OVERHEIDSPERSONEEL BRUSSEL, 24 Juni. Hedenmor gen is bij verscheidene diensten der publieke werken te Brussel een Sit- down-staking uitgebremen. Om 8.00 uur hedenmorgen werd de electri- sche stroom van het stadsnet, zowel hoog- als laagspanning verbroken. Het grootste deel van het personeel van het gasbedrijf heeft eveneens het werk neergelegd, terwijl bij de reinigingsdienst slechts 3 ploegen werken. Deze staking zal tot 17.00 uur vandaag duren. Het personeel heeft tot deze staking besloten als protest tegen de traagheid, waar mede het gemeentebestuur de uit werking van de nieuwe loonschaal i egelt. Britse ministers confereren met Clayton De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Clayton, heeft heden ten huize van de Britse minister-president Attlee, geconfe reerd. Behalve Attlee namen ook de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, en de minister van financiën, Dalton, aan de besprekin gen deel. Later in de morgen werden de be sprekingen tussen Bevin en Clayton op het ministerie van buitenlandse zaken voortgezet'. HET GOEDE VOORBEELD Meer dan 15 arbeiders van de N.V machinefabriek v.h. Jansen en Su- torius te Utrecht zijn onder dienst geroepen. Hierdoor dreigde het ge reedkomen van de voor de voedsel voorziening en voor export bestem de machines in gevaar te komen. De voltooiing van dit werk ligt in het algemeen landsbelang. 36 leden -van het bedrijf, die ver antwoordelijke of leidende posities bekleden, hebben zich toen uit eigen beweging bereid verklaard om, ten einde de dreigende stagnatie te voor komen, minstens 3 maanden lang na kantoorsluiting aan de machines te gaan staan. De meesten van hen, waren voor dat zij een leidende functie kregen, geschoolde vakarbeiders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1