Ver. voor Vreemdelingenverkeer PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 24 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Zilveren feest St. Josephparochie UIT OUDE TIJDEN Concours Hippique te Alkmaar Afd. de Rijp en Graft maakt plannen Buitengewone vergadering Marktberichten Doopkapel als feestgave? Voor de viering van het 25-jarig jubileum \^an de. parochie der St. Josephkerk als zelfstandige paro chie heeft zich een uitgebreid feest comité gevormd uit .vertegenwoor digers der verschillende parochiële verenigingen en vrienden van deze kerk. Dit comité heeft zich tot de parochianen en vrienden der paro chie gewend met een circulaire, waarin wordt aangekondigd, dat het de bedoeling is ter gelegenheid van dit zilveren jubileum een doopkapel te stichten, waarvoor vier maande lijkse, vijftien wekelijkse of één bij drage ineens wordt gevraagd. Allen, die in de vorm van een financiële bijdrage aan de stichting van deze doopkapel zullen hebben bijgedra gen, zullen vermeld worden in het Stichtingsboek, dat eveneens ter ge legenheid van de viering zal worden aangeboden. Het voorlopig feestprogramma is samengesteld als volgt: 26, 27, 28 September Triduum in de feestelijk versierde parochiekerk. 28 September plechtige Hoogmis. Défilé van alle verenigingen. Des middags receptie in het Gulden Vlies, 's Avonds plechtig Lof. Aan bieding van het geschenk: de doop kapel met Stichtingsboek. 1 October feestdag voor de jeugd. 1, 2, 3 en 4 October feestavonden voor alle parochianen en vrienden van de kerk (toegang gratis). NOGMAALS SAUER Morgen om 11 uur zal de vroegere commissaris van politie J. Sauer nogmaals voor het Tribunaal terecht staan. Als getuigen worden gehoord: W. C. Rijpma, J. v. Dijk, A. Oudhoff, W. C. Mollis, F. H. Ringers, M. Stor, J. E. Staats, J. Marbus, F. ten Ben- zeT"en J. v. d. Berg. BIJEENKOMST VOOR DE VROUWEN Woensdagavond 7 uur bijeenkomst voor alle gehuwde dames en onge huwde dames boven de 30 jaar. Wij vertrouwen er op, dat allen nu eens gijjioor geven aan onze voortduren de aansporingen om die maande lijkse bijeenkomsten bij te wonen. Het onderwerp is: „Vacantie, maar geen excessen". Dus tot Woensdag avond 7 uur. Pater Dominieaan. K.A.B.-HOEKJE Veelvuldig zijn de klachten van de gewone^man omtrent de maat schappelijke toestanden. Felle en gerechtvaardigde critiek ontbreekt daarbij niet. We prijzen ons geluk kig, dat we dit openlijk kunnen doen, hoewel we er met critiek al leen niet komen. Zaterdag j.l. viel ons oog op een ingezonden stuk van W. K., waarin meerdere grieven naar voren -ge bracht werden, waarin ook aange haald werd een artikel in Herstel van 5 Juni 1947 met de bedoeling te wijzen op de schrijnende ten ach terstelling van de kleine man. Het is niettde bedoeling om op het ingezonden stuk in te gaan, maar wel willen we de aandacht vestigen op het naschrift in Her stel, speciaal de vqjgende zinsnede: en het behoort mede tot de taak der K.A.B. aan de hand van concrete gegevens die fouten de wereld uit te helpen". Een antwoord dat aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. Dat er mistoestanden bestaan, daar zijn we het allen over eens. Maar als alle leden hun aandeel le veren in de arbeid der organisatie, ter verbetering van die mistoestan den, dan behoeven we aan het re sultaat niet te twijfelen. Want de kleine man, die als een ling niets kan bereiken, is machtig en invloedrijk door middel van zijn organisatie. Maar dan moet ook die organisatie een levendorga nisme zijn. En dat ligt aan de leden zelf. J. Sabotage in de Gr. Kerk 24 JUNI 1582 gelastte Cornelis Goudtsmit van Haarlem, die kerk meester was, aan de kosterin van de Grote Kerk om de kerk te sluiten met uitzondering van de Noorderdeur (over de Pat^r- nosterstraat)want men mdfest iets in de kerk doen. Ene Jaques Mostaert en Marcus Blauverwer, hebben toen 's nachts de zeven werken van Barmhartigheid met zwarte verf besmeurd en de propheten van de preekstoel be dorven. 's Morgens werd het ont dekt. De zeven werken kon men van de smeer ontdoen, de preek stoel echter niet, zodat die zwart bleef. Goudtsmit werd ter verant woording geroepen, maar, zo noemde men, dat toen, „de zaak bleef aan een spijker hangen". DE K.A.J. ROEPT Kajotters van de afd. Alkmaar worden er aan herinnerd, dat mor genavond om 8.15 uur in ens ge bouw een van de belangrijkste ver gaderingen van het gehele jaar wordt gehouden. Er wordt een nieuw bestuur gekozen voor de komende twee jaren. Iedere Kajot- ter heeft een stem in het kapittel. Dus tot morge'navond 8.15 uur! DRANKWET Ingekomen is een verzoek van de heer C. van der Maale, alhier, om een verlof A verlof voor de ver koop van zwak-alcoholische drank in het klein, zowel voor het gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Verdronkenoord nr. 121. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indienen. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een jong hondje (lichtbruin met. grijs, reu, ruighaar, plm. 3 maanden, halve witte poten). Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Nieuws voor de tippelaars De Avond-Vierdaagse is achter de rug. Het schouwspel waarvan ve len vier dagen lang genoten hebben, vond zijn bekroning in een prach tige medaille die aan alle aanko- mers werd uitgereikt. Was het niet prachtig om de stoe re Kajotters, de kwieke jongens uit Heiloo. de snelle Kaaskoppen, de model-lopende Rijkspolitie, de leni ge Jeep en vele andere verenigin gen zingend langs de zo zorgvuldig uitgezette parcoursen te zien mar- cheren. De R.K. Wandelsportvereniging H.V.Z. was werkelijk trots om tot deze fleurige stoet te mogen beho ren. En.als altijd weer werd aan de hoogste verwachtingen voldaan. Alle leden waarmede wij startten kwamen bij de finish aan. Er zijrP echter nog genoeg jongens en meisjes die nog geen gelegenheid gehad hebben om met onze club kennis te maken. Welnu, praat eens bij een der onderstaande adressen en U bent een enthousiast wandel liefhebber: Mej. E. Smit, Toussaint- straat 10, Alkmaar; dhr. J. Wolden- dorp, Oudegracht 198; dhr. P. Bak- kum, Zoutstraat 1. A.s. Zondag starten wij in Bever wijk voor de Aardbeientocht, waar voor deze week nog nadere mede delingen zullen volgen. Noordhollanders op hef- matje te Alkmaar Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Alkmaarse politie rechter, mr. Alblas, zijn de vol gende zaakjes behandeld: G. D. uit Wieringen moet f 15. betalen, omdat hij zekere S. had mishandeld;* H. R. R. uit Enkhuizen kreeg f 75.boete wegens eenzelfde vergrijp. Het slachtoffer, de 57- jarige S., deelde met een pijnlijk gezicht mede hoezeer de klap was aangekomen. Zelfs de burgemeester had hij 't laten zien! Wegens het plaatsen van een valse handteke ning moet N. J., een grondwerker uit Berkmeer, f 25.betalen of 10 dagen zitten. H. W. uit Hoorn had in een dronkemansbui om een wed denschap een toiletruitje op 1.60 m hoogte ingetrapt. Hij kreeg er drie borrels voor en nu f 30.(boete) van de politierechter. C. W. en W. O. uit Broek op Langedijk, die ge zamenlijk een drietal zakken kolen hadden weggenomen, moeten samen f 150.naar de griffie brengen. De bioscoopexploitant Z. J. uit Enkhui zen, die niet had gezorgd dat de controle op de kaartjes in overeen stemming met de wet was, moet f 25.ter beschikking van de jus- tite stellen. J. v. Z. uit Den Helder had tegels weggenomen voor zijn tuinpad, vonnis f 15.of 10 dagen. ,C- W. uit Wieringen, die voor de aardigheid op een gestalde motor fiets een rondje ging maken, viel ondersteboven en voor het gerecht bijna nog eenmaal (van schrik), omdat hij f 55.moet betalen we gens diefstal of 25 dagen brommen. Jammer was het voor de organi satoren, dat er zo weinig belang stelling bestond voor dit paarden- festijn. Een keurig verzorgd pro gramma met goede deelname en een uitmuntende medewerking van dc Landelijke Rijvereniging Heiloo. Deze vereniging had buiten dres suur en Tally Ho op haar program ma een cigaretten-race, waaraan zowel door heren als dames werd deelgenomen. Het doel van deze race was in galop naar een tafel, daar een cigaret aansteken en weer naar de start terug. Voor de andere afdelingen bestond evenveel animo en de totaal-uitslag is als volgt: Rubriek 1. Concours van één spannen tuigpaarden, limietklasse. Faarden die f 300 of meer hebben gewonnen zijn uitgesloten. Janco, eig. ,P. C. C. v. d. Touw, Den Haag. Gelrus, eig. Oly en Sale- tijn, Heiloo. Arnold, eig. W. Wester, Alkmaar. Willy, eig. C. Hartog, Bo- beldijk. Rubriek 2. Concours van éénspan nen stamboek- of geregistreerde merries, ingeschreven in een in Nederland erkend warmbloedstam boek. Alleen open voor 3- en 4- jarige merries, die dit jaar of het vorige jaar een veulen hebben ge worpen. Gelders type: Fleuretta, eig. J. v. d. Nat, Zoetermeer. Eumalie, eig. H. Burger, Echt (L.). Gronings type: Bezella, eig. K. Reijne Kzn., Schagen. Demetra, eig. mr. dr. J. A. Buiskool, Paramaribo. Rubriek 3. Concours van één- spannen tuigpaarden, limietklasse. Paarden die f 1000 of meer hebben gewonnen zijn uitgesloten. Janco, eig. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag. Frits, eig. W. Ruitenbeek, Utrecht. Gelrus, eig. Oly en Sale- tijn, Heiloo. Silverking, eig. G. M. v. Verseveld, Kesteren. Rubriek 4. Tally Ho (Landelijke Rijvereniging, Heiloo). 50 meter stappen, 100 meter draven en 200 meter rennen. P. Borst, L. Stam, P. Wonder en mej. M. Zwart. Rubriek 5. Concours van één spannen tuigpaarden. Open klasse. Zampa. eig. A. Stehouwer, Dub beldam. Ultra Marin, eig. J. H. Alta, Oudemirdum. Eumalie, eig. H. Bur ger," Echt (L.). Ideale, eig. P. C. C. v". d. Touw, Den Haag. Rubriek 6. Concours van één spannen tuigpaarden, gereden door dames. Ultra Marin, gereden door mej. Alta. Wosa, mevr. v. Delden. Frits, mevr. Ruitenbeek. Goudfazant, mej. R. v. d. Touw. Rubriek 7. Cigaretten-race (Rij vereniging Heiloo). Jn. Sleutel, A. Hoedjes, mej. A. Hoogschagen, Jn. Hoogschagen. Rubriek 8. Concours van twee spannen stamboekmerries. Zie be paling in rubriek 2. Bezella, eig. K. Reijne Kzn. en Demetra, eig. mr. dr. J. A. E. Buis kool, Paramaribo. Rubriek 9. Concours van twee spannen tuigpaarden. Open klasse. Zampa en Bayard, eig. A. Ste houwer, Dubbeldam. Roosevelt en Gonorius, eig. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag. Wosa en Vova, eig. G. v. Delden Jr., Amsterdam. Ultra Marin en Evalea, eig. J. A. Alta, Oudemirdum. Rubriek 10. Concours van tan dems, langspannen voor tweewielig rijtuig. Zampa en Bayard, eig. A. Ste houwer, Dubbeldam. Ultra Marin en Evalea, eig. H. J. Alta, Oude mirdum. Wosa en Vova, eig. G. v. Delden Jr., Amsterdam. Roosevelt en Gonprus, eig. P. C. C._v. d. Touw, Den Haag. LAWNTENNIS De Noordhollandse kampioenschappen In tegenstelling met andere jaren, toen deze wedstrijden in twee week ends werden gespeeld en meestal in drie week-ends nog niet klaar kwamen is nu de proef genomen met een tournooi dat in één week 's avonds, plus week-end, gespeeld wordt. Gisteravond is ermee op de acht Alkmaarse banen begonnen. Helaas is nu het resultaat dat niet alleen het aantal inschrijvingen be langrijk minder is, maar ook dat de kwaliteit er onder geleden heeft. De enkele nieuwe gezichten o.a. bij de dames mevr. Manjouro, bij de heren dr. Damsté kunnen het grote aantal wegblijvers niet goed maken. Dit wil geenszins zeggen, dat er geen sfeer zal zijn op en om .de Alkmaarse banen, integendeel, men zal wel degelijk kunnen genie ten van menige spannende partij, vooral in de enkelspelen, die het minste te lijden hebben van gebrek aan belangstelling van spelerszijde. Het is zelfs zo, dat'het lang niet zeker lijkt dat v. Leyden uit Krom menie zijn titel zal behouden; de zeven andere geplaatsten kunnen stuk voor stuk voor een verrassing zorgen, waarbij de „newcomer", dr. Damsté, die niet geplaatst is, zeker ook.gerekend moet worden. Bij de dames zal het wel uit draaien op een finale tussen mej. De Wit en mevr. Schuurman; de oefe ning door de laatste in de over gangsklasse opgedaan, kon wel eens van belang voor de uitslag zijn. Bij de dubbels missen we meer bekende gezichten, speciaal de da- mes-dubbel is zwak bezet, het ge- mengd-dubbel middelmatig. In het heren-dubbel echter zijn diverse sterke dubbels geplaatst, die elkaar eerst in de halve finales zullen ont moeten. We hopen dat de publieke belang stelling zodanig is, dat een door-de- weeks tournooi in Alkmaar er meteen door gerechtvaardigd is. BONNEN AFHALEN Morgen is aan de beurt letter K vanaf Koomen en letter L. BOTERDIEFSTAL TE SCHOORL Voor de vierde maal is ingebro ken in de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting" te Schoorl. Ditmaal werden 500 pakjes room boter van een half pond vermist. Na vergeefse pogingen een tralie venster te forceren, heeft men zich via een ander raam naar binnen weten te werken. Een keldervenster werd geforceerd en een deur uit de sloten gelicht. De daders schijnen met de situatie op de hoogte te zijn geweest. De politie stelt een onder zoek in. R.K. ORATORIUM- VERENIGING Y/egens ziekte van de dirigent heden en Vrijdag geen repetities. BESTRIJDING COLORADOKEVER De burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat zijverplicht zijn ter bestrijding van de coloradokever» het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen in de periode van 25 Juni t.m. 5 Juli 1947 ten minste eenmaal te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram c«l- ciumarsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd, dat: 1. een hoeveelheid, overeenko mende met ongeveer 800 liter per {lectare, gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2. alle bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden bevochtigd; 3. op zodanig uur en bij zodanige weergesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Degenen, die niet zelf in de ge legenheid zijn de bespuiting uit te voeren of te doen uitvoeren, kun nen zich opgeven aan het bureau Openbare Werken, Keetgracht 13 alhier, waarna de bespuiting op hun kosten door de dienst der Plant soenen zal worden uitgevoerd. GEPROMOVEERD Vandaag promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doc tor in de geneeskunde N. H. Louis uit Alkmaar; paranymphen waren de doktoren van Müme en Wage naar. VRIENDELIJK VERZOEK Wij ontvingen vanmorgen ter plaatsing in ons nummer van heden een drietal berichten, die men ons ook gisteren had kunnen sturen. Wij verzoeken de besturen der ver schillende verenigingen in hun eigen belang dergelijke berichten voortaan daags tevoren in te zenden. BENOEMING LID GEMEENTERAAD De voorzitter van het Centraal Stembureau brengt ter algemene kennis, dat het besluit waarbij de heer J. G. M. Mulder te Alkmaar i.p.v. de heer C. Torenvliet is be noemd tot lid van de gemeenteraad voor een ieder ter gemeente-secre tarie ter inzage is neergelegd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alida G„ dochter van Nicolaas J. v. d. Veer en A. M. Bakker; Jacob J., zoon van Gerrit P. Vriesman en S. M. A. Vermeer; Gerardus J. J., zoon van Johannes Verbeek en M. v. d. Bogaard; Afra V., dochter van Johannes Kuilboer en F. K. Mangelaars; Tinie, dochter van Hendrik Bras en E. G. Groen veld; Johannes H., zoon van Jacob J. v. Geelen en H. J. E. Blom; Ma- rinus J., zoon van Marinus Wijk huizen en A. H. Weyers; Johannes C., zoon van Reindert Peereboom en E. Glas; Margaretha J., dochter van W. H. C. M. Schaaper en A. van Leyen. Overleden: Plonia M. Hofman, 71 jaar, wed. van J. H. v. Kampen; Elisabeth Timmers, 54 jaar. ZEDENMISDRIJF ALKMAAR. Door de recherche is proces-verbaal opgemaakt "wegens het plegen van een zedenmisdrijf tegen iemand die in een logement alhier verblijf hield. BURGERBRUG. Tegen het einde van het schooljaar zal weder om het jaarlijkse schoolfeest plaats hebben voor onze kinderen. De oudercommissie is bijeen geweest en er is een prachtprogramma opge zet. Wij gaan met de hogere klasse 5, 6, 7 en 8ste klas naar Rotterdam om daar te bezichtigen de ver m het buitenland beroemde Maastun nel; tevens wordt daaraan een tocht door onze wereldhaven verbonden. Onze kinderen zuilen die dag ge nieten en ook leren waartoe onze Nederlandse techniek in staat is. Tevens worden er enkele attrac ties aan de tocht verbonden en we zullen ook een bezoek brengen aan een der mooiste kerken in Rotter dam, om ook eens te zien waartoe de kerkelijke bouwkunst in staat is. De lagere klasse 1, 2, 3 en 4de klas zullen-een mooie dag krijgen in enkele speeltuinen met daaraan ve^fionden attracties. De opzet van de Commissie is groots en mooi en dit kan ook sla gen als iedereen naar draagkracht wil medewerken. Wij doen een dringend beroep op alle ouders en verdere parochianen om dit feest financieel te steunen. In ds loop van de week komen de heren van de Commissie bij U aan huis om een geldelijke bijdra ge te vragen. Offert allen mild: het is voor onze kinderen en als de kin deren genieten, dan genieten we alle mede. DE RIJP EN GRAFT. „Hoe kunnen we onze plaatsen, vooral De Rijp, weer als touristéncentrum naar voren brengen?" ziedaar de vraag, die velen momenteel bezighoudt en ertoe heeft geleid, dat V.V.V. weer actief ten tonele is verschenen, al dus onze zegsman. In de afgelopen winter heeft de Rijper IJsclub al in die richting gewerkt en V.V.V. heeft daarbij haar steun "verleend, m dagbladen en b.v. in „De Speelwa gen" hebben auteurs en correspon denten de belangstelling op onze plaatsen weer opnieuw trachten te vestigen en het is een loflijk initia tief van V.V.V. om thans nog meer deze plaatsen in de belangstelling van de grotere touristenkring te plaatsen. Op de allereerste plaats moet ervoor gewerkt worden, dat de touristenroute over de Beemster en de Rijp en Graft naar Alkmaar leidt, vooral de Vrijdagse route (kaasmarkt te Alkmaar), verder dienen we meer bek^jidheid te ge^" ven aan onze gemeenten. Ja, men heeft Waterland en de Beemster en de Rijp geplaatst in de gezichts kring van een groter publiek, toch zijn bevoegden en is ook V.V.V. van mening, dat er nog meer gedaan dient te worden. Allereerst een sa menwerking, dan een naar-voren- brenging. van de bezienswaardighe den van de Rijp-' en Graft. Men noemt ons de beide raadhuizen rèsp. van 1630 en van 1617 met de fraaie vergaderzalen en trapgeveltjes. Verder de Grote Kerk op De Dam te De Rijp met de bijna unieke fraaie gerestaureerde, gebrand schilderde ramen (waarover we binnenkort nader zullen meedelen. Corr.) met fraaie Bijbelse motie ven en andere voorstellingen. De sfeer van het dorp' verder met de fraaie gevels, waar nog iets hangt van de rust der „jacht"-loze eeuwen. Reeds hebben de besturen der wan delsportverenigingen De Rijp in hun route betrokken. Verder dient iedere Rijper te we ten, dat Jan Adriaanszoon Leegh- water er geboren en getogen is, dat de beide schrijfsters Wolff enDe ken er van 17801781 hebben ge woond en dat De, Rijp eens groot was in de tijden.der walvisvaarten. Het Rijper-Museum bezit een schat van oude boeken en kaarten en atlassen, sommige zijn zelfs een unicum in Nederland, die helaas wegens woningruimte niet onder gebracht kunnen worden in Het Rijper Museum op de Tuingracht. Dit alles heeft V.V.V. voor ogen en met dit doel is de geldelijke ac tie ingezet tot bloei van De Rijp en Graft als centrum '*ran tourisme en Verkeer. Pastoor Langedijk viert feest met de schoolkinderen WIERINGERMEER Enthousiast marcheerden de verkenners en de gidsen Vrijdagavond naar de plaats van het kampvuur. Het kampvuur was een hulde aan pastoor Lange dijk, die natuurlijk, ondanks twee vergaderingen, tijd vond om bij zijn jeugd aanwezig te zijn. Na het ge bruikelijke ceremonieel werd pas toor op echte verkennersmanier ge feliciteerd. De vlammen laaiden op en in 't schijnsel van het vuur kwa men verschillende verkenners en gidsen naar voren met gezellige ver tellingen en voordrachten. De Zaterdag was de dag van de grote reünie. Alle leerlingen van de scholen uit de 3 dorpen en alle Wieringermeerleerlingen van i de Medemblikker scholen waren om 8 uur present in de kerk van Sloot- dorp, die te klein bleek om de bijna 300 kinderen te bevatten. Gezamen lijk zongen ze de vaste gezangen en allen gingen te communie. Pastoor straalde. Na de mis gemeenschappelijk ont bijt in de noodschool, waarna wen sen werden geuit, dansjes werden uitgevoerd, liedjes gezongen en Jan Klaassen ten tonele verscheen. Ondertussen was het weer goed geworden. Voor de jongens volgde een voetbalwedstrijd, voor de meis jes een korfbal- en handbalwedstrijd. De magen begonnen te rammelen en 't meegebrachte brood was snel verorberd. 's Middags werden een aantal volksspelen gedaan. Het was een voortdurend geschater om de buite lingen, die werden gemaakt. En steeds maar kwamen er nieuwe tractaties, met als hoogtepunt de ijscoman. Om 5 uur volgde prijsuitreiking en een jubelend danklied. De kin deren trokken vrolijk en blij naar huis, maar niet minder blij en vol- -Ciaan was onze pastoor over het wel zeer geslaagde feest. ERNSTIGE AANRIJDING TE WAARLAND Zaterdag' 21 Juni jl., des avonds omstreeks 9 uur, had in Waarland een ernstige aanrijding plaats. Aan de Veluweweg, nabij de bocht van de brandstoffenhandelaar J. D., kwam een luxe auto, bestuurd door de heer W. N. uit Amsterdam, welke van de zuidelijke richting kwam, in botsing ifièt de motorrijder J. B. alhier, die van de tegenovergestelde richting kwam. De^botsing was zeer hevig en de motorrijder J. B. liep een gecompliceerde beenbreuk op. Na verbonden te zijn door de E.H. B.O-er de heer P. N. Kuijt en be- haij^eld te zijn door dokter Nijman, die spoedig ter plaatse waren, werd de gewonde motorrijder per zieken auto naar het St. Elisabeth Zieken huis te Alkmaar vervoerd. De poli tie stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. BONNEN HALEN WAARLAND Woensdag 25 Juni is alhier gelegenheid tot afhalen van nieuwe bonkaarten. De uitreiking vindt ditmaal plaats in café Stoop, dus niet bij Jonker. HEILOO De Kath. Arbeiders beweging vergaderde dezer dagen in de „Bruno". Na het zingen van het strijdlied opende de voorzitter, de heer J. Bolten, deze bijeenkomst, welke zeer behoorlijk bezocht ~was, met de Chr. groet en sprak een wel komstwoord tot alle leden, in het bijzonder tot de districtsbestuurder, de heer v. Jaarsveld. Na voorlezing der notulen volgden enige mede delingen t.a.v. de studiedagen te Voorhout van 2—5 Aug., collectief turf inkopen, bezorging van „Her stel", Centrale Volksbank enz. De voorstellen voor de bondsraadsver gadering werden uiteengezet en be sproken en na enig commentaar door de vergadering aanvaard. Tot vertegenwoordigers naar de bonds raadsvergadering werden gekozen de voorzitter en P. v. d. Maat. Tij dens de pauze, welke Hierop volgde, werd aan de leden een verfrissing aangeboden en tevens 3 deelnemers kaarten verloot voor de retraite der K.A.B. te Bergen. De volgende be sprekingen betroffen -het vormen van een reiskas, hetgeen door de heer Schoof werd uiteengezet, en die bij voldoende deelname zal ver wezenlijkt worden. Na een zakelijke rondvraag kreeg de heer v. Jaars veld gelegenheid de leden op te wekken tot meer activiteit in hun organisatie en daardoor de K.A.B. meer en meer te versterken en naar buiten uit te dragen. De vergade ring werd door de voorzitter na het zingen van het lied „Aan U, o Ko ning der eeuwen", op katholieke wijze met gebed gesloten. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT Zondag was het voor Meervogels a een goede dag. De adspiranten a slaagden er in hun laatste competitiewedstrijd in een overwinning om te zetten tegen HSV a. Zij kregen het anders niet cadeau. HSV, dat de wind mee had, nam na 5 r min. de leiding, doch Meervogels maakte .na 10 minuten gelijk door een mooi schot van de linksbinnen. Zelfs slaagde zij er in voor de rust de leiding te nemen, wederom door de linksbinnen. Na de rust was het Meervogels, dat de toon aangaf en de linksbinnen ver grootte de voorsprong en verrichtte daarmee de heattrick en als de goed leidende scheidsrechter het einde fluit, is het a-elftal kampioen van afdeling T. Zij hebben 16 wedstrij den gespeeld, 14 gewonnen, 1 gelijk en 1 verloren. Een mooi resultaat. Ook het 2e elftal werd kampioen, doordat haar concurrent, Vitesse III, gelijk speelde tegen ADO III. Pro ficiat, jongens! *N ONGELUK DAT GOED AF LIEP BEEMSTER. Bij de knobbel wedstrijd van de motorclub Scher- fnerhorn en Omstreken, gebeurde een ongeluk, dat nog goed afliep. J. van T. uit Beemsterraakte in de b(j.cht een paaltje, reed te wdter en brak zijn sleutelbeen. De motor werd onklaar. SCHOOLFEEST KOLVEN LANGENDIJK. Zondag werden de wedstrijden van de Langpndijker Kolfbond voortgezet. Gekolfd werd in'de banen van de heren De Vries en v. Liempt. De uitslag luidde: le klasse gummi: D. Rijper Jz. 112 p.; P. Molenaar 143 p.; G. Keu ken 119 p.; C. de Vries 95 p.; G. Deu- tekom p.; G. Hop 130 p.; C. Lan gedijk Pz. 121 p.; G. Langedijk 122 p.; D. Rijper Sr. 139 p.; G. Mettes, 141 p.; Jn. Snijders p.; Jn. Schrie- ker 133 p.; P. Langedijk Cz. p.; P. Gelder 136 p.; C. 'Plakman 121 p. 2e klasse gummi: J. J. Reyne. 123 p.; M, Vlug 102 p.; K. de Geus 125 p. C. Toepoel 121 p.; P. van der-Wille 142 p.; J. Leeuwrik 104 p.; K. de Boer 196 p.; Jn. Berger Az. 99 p.; P. J. Kat 148 p.; C. Hopman 131 p.; O. Bakker 81 p.; P. Jes 119 p.; H. Bekker 107 p.; Jn. Bakker 109 p.; D. Plakman 107 p.; J. du Burch 113 p.; P. Goet p.; Jn. Bruin 95 p.; Jn. Deutekom 74 p.; KI. Kat 92 p.; C. Langedijk Cz. p.; Th. Maars p.; L. Schrijver 113 p.; K. Schuit Jz. 104 p.; P. Bergen 127 p. 3e klasse gummi: P. Glas 116 p.; K. Jes 93 p.; F. Mienes 136 p.; A. v. d. Veer 99 p.; Jo Schuit 80 p.; Jn. Wayboer 118 p.; M. Langedijk 111 p. T. Hink p.; Th. Blaauw 86 a; J. v. d. Ham 118 p.; C. v.'Liempt 140 p.; C. Bruin Jz. p.; Jn. Schenk p.; KI. Dekker 95 p.; Jn. Blom 108 p.; Jac. Prijs p.: Ant. Jonker 89 p.; N. Bruin p.; Th. Comman deur 119 p.; St. de Rijke p.; G. Jacht 86 p.; Jn. Hink 97 p.; W. Kuin 91 p.; C. Groot p.; C. Hink 89 p.; J. Koopman 104 p.; H. Oud 76 p.; C. Raven 55 p.; A. Schipper p.; Jn. Kramer p.; C. Blokker 85 p. K.J.B. HEILOO K.J.B.-ers, denkt aan onze bijeenkomst Woensdag 25 Juli, 's avonds om 8 uur, op Kapel. De avond zal besloten worden met een kort lof door onze aalmoezenier. Na afloop begeven wij ons naar café J. Ruiter t.o. de ingang van hef bedevaartsterrein, om daar verschil lende onderwerpen onderling te bespreken. We verwachten iedere K.J.B.-er. Die enkele avonden, die wij daar doorbrerigên, moeten sla gen. Het K.J.B.-huis zal die avond gesloten zijn. KIPPENSCHUUR VERBRAND HEERHUGOWAARD Zater dagavond is bij J. de Boer alhier een kippenschuur verbrand, waarbij 60 kuikens verloren gingen. De brandweer kon niets redden. Oor zaak onbekend. KERKELIJK LEVEN WIERINGERMEER Ook Wie- linggrwerf heeft zijn noodkerk ge kregen, nl. in het kamp bij de Terp. Voorlopig is ér 's Zondags één mis en wel om half 10. Binnenkort komt Middenmeer aan de beurt. De paro chianen van Wieringerwerf zijn zeer in hun sphik, want' een fietstocht van een kilometer of tien tegen de Wieringermeerwind in is niet aan trekkelijk. BREEZAND. der ASgern. Ver. voor Bloembollencultuur Dezer dagen werd in zaal Bossen een buitengewone vergadering ge houden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur afd. Anna Pau- lowna. Na opening verzocht de voorzit ter de heer P. J. Komen, alle aan wezigen te gaan staan, teneinde de leden, die na de laatste vergadering door de dood ontvielen t.w. de heren P. Teeuwen, P. Langelaan en Silver te gedenken. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Daar geen ingekomen stukken de aandacht vroegen, werd overgegaan tot verkiezing van twee afgevaardigden, om devergadering van het Hoofdbestuur te bezoeken. Gekozen werden de heren A. Kloos terman en J. J. 'Jongejans, met als plaatsvervangers de heren G. Ber- bee Bzn. en J. v. d. Berg Azn. Als volgende agendapunt kwam nu behandeling van de beschrij vingsbrief, omtrent rapport vereen voudiging bedrijfsmaatregelen. Voorstel I: Opheffing van elke belemmering om teeltrecht van 'n andere bedrijfsgenoot over te ne men. Aangenomen met 102 tegen 22 st. Voorstel II: Verlaging van het prijspeil in het buitenland. Algemene stemmen tegen! Voorstel lila: dat inhoudt het be houden van 'n zekere prijsstabilisa- tie in het binnenland, door het Sur- plusfonds te laten innemen tegen prijzen, die een weinig onder de teeltkosten liggen en niet meer in neemt na 15 November: tegen! Illb: 't .Surplusfonds neemt geen tweede kwaliteit meer over en de keuring voor het surplus wordt verscherpt: verworpen. IIIc: Narcissen exporteren per ton wordt weer toegestaan: aangenomen met algerqene stemmen. Daar niemand van de aamro^igen iets had voor de rondvraag op de hoofdbestuursvergadering, ging men over tot bespreking van de Ten toonstelling 1948. Gememoreerd werd, dat dit jaar 'n goedgeslaagde tentoonstelling ,werd gehouden, vm-voor de commissie dank gezegd 'werd. v oigend jaar wordt de tentoon stelling uitgebreid. In 1947 alleen huisbroeitentoonstelling. 1948 zal ook 'n vaktentoonstelling te zien ge ven. Commissieleden voor beide ca- tegoriën zijn reeds aangezocht. 't Ligt in de bedoeling, dat elk jaar enige le.den uit de Commissie treden, opdat jonge kwekers hun kans krijgen ervaring op te doen in het organiseren van tentoonstellin gen. Benoeming van leden voor '48 en 't laatste voorstel werden door de vergadering toegejuicht. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld hoe de vorige tentoonstel ling uitgevallen was. 'n Definitieve afrekening kon nog niet gegeven worden: er is een klein tekort, dat is reeds bekend. Plm. 11 uur sloot de voorzitter, de vergadering. ONDERWIJZERSBENOEMING BREEZAND Aan de St. Jan- schooi te Breezand is met ingang van 14 Juli als onderwijzer benoemd de heer P. Th. Luyckx Jr., inge zetene van Den Helder. Coöp. Ver. Ned. Wolfederatie Afd. Noordholland Nadat in een buitengewone alge mene vergadering van de Noord hollandse Wolvereniging besloten was tot liquidatie in verband met de reorganisatie der Ned. Wolfede ratie en tot overdracht van de mid delen aan de op te richten ,afd. Noordholland dezer Federatie, had de oprichtingsvergadering hiervan plaats. De voorzitter van het voor lopig bestuur, de heer K. Hoge- toorn, Beemster bracht dank aan de initiatiefnemers, van de opgeheven Wolvereniging, op wier werk thans kan worden voortgebouwd; spr. hoopte, dat de wolhouders spoedig verlost zouden worden uit de dwangpositie, waarin zij verkeren, eerst wegens oorlog en bezetting, thans door "de schaarste aan grond stoffen; hij deed een beroep op allen hun beste krachten te geven in het belang der schapenhouders en in dat van het Ned. volk in het alge meen. De heer E. Govers deelde mede, dat de Federatie 16000 leden scha-, penhouders zal omvatten, waarvan 2200 van de afd. Noord-Holland. Bij de behandèling van het huis houdelijk reglement werd bcsioten het bestuur uit 5 leden te doen be staan; hierin werden gekozen: K. Hogetoorn, Beemster (H.M.v.L.), Jb. van Kampen, Spierdijk (L.X.B.), J. H. Lindeboom, Weesp (GB.T.B.), W. v. d. Oord, Barsingerhorn (Tex. Schapenstamboek,en Th. Hin, Oos terend namens de Texelse schapen- houders. In de ledenraad, gevormd door twee leden uit elke provincie wer den aangewezen de heren K. Hoge toorn en Th. Hin. T.a.v. de Scheer-1947 deed de heer E. Govers enige mededelingen; evenals vorig jaar is de inlevering verplicht; de inname geschiedt door de Federatie; er was een hogere prijs gevraagd dan vorig jaar, (n.l. 20 "ct. per kg. wol meer), doch het is het Federatiebestuur niet mo gen gelukken. De prijs zal zijn als vorig jaar plus 10% nabetaling. Dat aan de leveranciers van de ruwe wol weer een textielpremie wordt verstrekt, staat echter thans vast. Medegedeeld werd nog, dat behalve in Schagen voor het Noordelijk'deel der provincie ook in 't Zand gele verd zal' kunnen worden; de leve- yngplaats Wieringen blijft gehand haafd. Wat de afgeleverde produc ten betreft, die aan de producenten geleverd zullen worden, deze zijn beperkt tot breigarens, dekens en stoffen voor heren en damescos- tuums. De aanwijzing van een lid van het bestuur van de Ned. Wolfederatie werd aan het nieuwe bestuur over gelaten. GEEL ZWART n—PETTEN II 6—1 'T ZAND. In de Zaterdagavond gespeelde laatste competitiewedstrijd van ons tweede hebben de reserves ons niet teleur gesteld en voor een overtuigende overwinning gezorgd. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit, want na plm. een kwartier spelen namen Petten de leiding. De geeltjes gooiden er toen een schepje- op en toen "de gelijkmaker eenmaal was géborén werd de stand regel matig opgevoerd. Nu en dan werden aardige staaltjes van* combinatiespel vertoond, maar over het algemeen moet toch worden gezegd, dat Geel zwart II deze competitie niet meer had mogen verwachten dan de goede derde plaats na de reserves van Qudesluis en B.K.C., die z'e nu ook inneemt. Jongens, voor de vol gende competitie „behouden vaart en goede vangst!" ZWAAG, 23 Juni. Aardappelen 12.7021.80; spinazie 11—20; poste lein 30—51; slabonen 1.301.90; .snij bonen 1.401.50; tuinbonen 921; doperwten 3940; peulen 511.01; tomaten 601.40; bospeen 2.10; ra barber 1.503.90; bloemkool 1465; komkommer 3448; perziken per st. 1065; aardbeien 301.50; rode bes sen 1.40. BLOKKER, 23 Juni. Perziken 2540 per stuk; kruisbessen 26; aardbeien 1.20—1.80; sla 33.50; bloemkool 31^65; peulen 6081; sjalotten 1215; bindsla' 49; ra barber 67; slabonen 1.601.80; Meiknollen 45: bospeen 1718; aardappelen grote 2124; drielingen 16—18; kfïél 9—14. WOGNUM. Aardappelen grove 20.50—25.80; kleine 16—19.80; kriel 11.40—15.60; aardbeien I 1.50—1.90; II 801.40; sla per 100 krop 14.80; bloemkool 7—58; kruisbessen 26; bospeen 1025; peulen 4360; tuin bonen 15—18; doperwten 26; sjalot ten 7; boskroten 8. Aanvoer aard appelen 20.000 kg. ZUIDERKOGGE, HEM. 1? Juni. Vroege aardappelen 21.2023.10; drielingen 1719; kriel 14.4016; aanvoer *501)00 kg; bloemkool 857; peulen 78—1.08; tuinbonen 1416; bospeen 917; slabonen 1.261.56; doperwten 31—38; sla 13; aard beien 651.65; kruisbessen 24. HOOGKARSPEL, 23 Juni. Aardbeien 1.55; bloemkool 5456; bloemkool afw. 43; kriel 13.2017.60 klein 16.2018.00; middelbare 19.40- 23.60. MEDEMBLIK, 23 Juni. 198.600 kg aardappelen: grote 18.2024.20; drielingen 16.80—19.60; kriel 13.50 15.70; aardbeien 1.84 per kg. ALKMAARSE EXP.VEILING, 23 Juni. Andijvie 218; spinazie 19- 38: postelein 4862; asperges 68— I.51: tomaten 1.571.69; spitskool 1517; rabarber 6—17; peulen 105 136; dopners 5462; raapstelen 36; uien 632; bietgn 316; spercie- bonen 2.31: snijbonen 1.81; bloem kool IA 50—65; id. I 35—45; id. II 2030: komkommers 1254; wortel- ties 1738; selderie 57; selie 15; sla 1—6. ALKMAAR, 23 Juni. Veerrjfirkt. 29 vette koeien Central.e; 1 graskalf en 59 nuchtere kalveren Centrale; 35 kippen f 5.tot f 8.27 konij nen f 1.tot f 11. BOVENKARSPEL, 23 Juni. Aangevo'erd totaal 9643 baal aard appelen: Schotse groot 17.8022.50; kriel 13.6016; rode groot 21.80 24.10; idem kriel 2.204.80; sla 1.40 1.70 aangevoerd 300 krop; 24 kg. aardbeien 1.36; 185 stuks bloemkool le 0.54; afw. 0.22; stek 0.10. LANGEDIJK, 24 Juni. Lange- dijker Groente Centrale. Aange voerd: 173.000 kg aardappelen: eerstelingen 1821.50; driel. 13.90 16.50; rode Schotten 21.1022.30; kriel 10.8014.70; 25 kg. tomaten 132; 2000 bos peen 17.20—21.50. NOORD-SCHARWOUDE, 24 Juni Aangevoerd: 35.000 kg aardapp. 15.30—21,50; drielingen 9.10—13.80; kleine 7.8011.40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2