Anti-saneerders beïnvloeden de plannen RADIO tot vereenvoudiging van de bedrijfsmaatregelen JORIS (VENS VERTELT over de toekomst van de documentaire film Gunstig besluit voor Oostenrijk NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 24 Juni 1947 PAG. 3 Overname teeltvergunningen wil men vrij; géén groter export door prijsverlaging progrAmma UIT DE TIJDSCHRIFTEN Sint Adelberts-dag tPlck Aialvsty e Oude regeling van surplusfonds gehandhaafd (Van onze redacteur.) UITVOERIGE DISCUSSIES, van twee tot vijf uur, zijn aan de verschillende beslissingen in de buitengewone vergadering van „Bloembollencultuur" te Haarlem (zie ook de voorpagina) voorafge gaan. Het resultaat is eigenlijk, dat de berg der saneringsvereenvoudi ging een muisje-onder-de-maat ge baard heeft! Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat vele tegenstemmers zich voortdurend hebben laten leiden door de ge dachte, dat'alles op het gebied van maatregelen moet verdwijnen en dat elke poging, om de bestaande maatregelen te verzachten, zou wor den Uitgelegd als een aanwijzing, dat men op het behoud van (welis waar getemperde) maatregelen prijs stelt. De houding der anti-saneer ders: weg met alle maatregelen, en dus ook geen vereenvoudigde, kwam voortdurend tot uiting. De voorzitter vond om tot het eerste punt (opheffing van elke be lemmering om teeltrecht over te nemen) terug te keren, het denk beeld van Lisse, die dit wilde be perken tot 300 R.R., een legg gebaar, waar de eeonomisch-zwakkere niet mee gehfflfpen is, omdat het een zakelijke basis mist. Dat de vrije overname ook geldt voor jonge bonafide kwekers, achtte de voor zitter niet uitgesloten. Lisserbroek en Lisse vreesden excessen van de vrije overname', alles zou in één hand komen. Noordwijkerhout wilde samensmelting van teeltrecht op één teeltbewijs en Santpoort hoopte, dat dit de volgende stap zou zijn. Wat is een bonafide kweker, zo werd nog eens gevraagd. De deur staat niet wijd open, zei de voorzitter. Het B.S. moet dit nog formuleren. Het is niet de bedoeling hen, die bollen als bijteclt hebben, uit te sluiten. Bovenkarspel betoogde, dat in al die saneringsjaren wel geble ken is, dat we niet tegen de natuur op kunnen. Alles moet weg en we moeten niet langer het gevoel heb ben, dat we als onmondigen worden behandeld. De heer P. Bakker (H.B.-lid, sprak als voorzitter van de Ver- eiftging tot behoud van het Boller.- vak en hield een scherp betoog tegen de maatregelen. Hoe de be slissingen ook mogen uitvallen, de regering mag niet de indruk krij gen, dat het vak vóór hancrfiaving van de maatregelen is. De sanering hangt z.i. aan een zijden draad. Zij is funest en moet niet opgelapt worden. Gezien de onrustbarende uitbreiding in het buitenland moe ten de ^bedrijfsmaatregelen algeheel worden afgeschaft. De heer de Brabander sprak in dezelfde geest. Wat nu voorgesteld wordt, is als systeem perfect, maar als maatregel deugt het ijiPt. De heer Murk vond het voorstel zeer politiek: wie vóór de verzach ting is, stemt meteen vóór het be houd van de maatregelen. De voorzitter sprak dit nadruk kelijk tegen en verklaarde, dat in Den'Haag wel degelijk het voor en tegen naar voren zal worden gebracht. Tenslotte' werd, als ge meld, het amendement-Lïsse ver worpen en het voorstel I aange nomen. Meer export door ver laging van prijzen was de strekking van voorstel II. De redactie van dit voorstel was welbewust vaag gehouden, zei de voorzitter, omdat de uitvoering moet worden overgelaten aan de speciale deskundigen. Het gaat om aanpassing aan de prijsverlagende tendenz, die zich in het buitenland openbaart. Wordt er dus meer geëxporteerd, vroeg Cas- tricum. Dat,hopen we, zei de voor zitter. Baseert men zich op de laagste productieprijs, vroeg Lisser broek. Er wjordt rekening gehouden met een redelijke winst, zei de voor zitter. Aan Lisse ging het voorge stelde te ver, het tast het bestaan van de kwekers aan. Voorhout vond prijsverlaging in het belang van het vak. Beter 1000 afnemers dan 100. De heer Murk zei, dat dumping hier gebruikt wordt als de boeman, maar er is ook een tijd geweest, dat het leidde tot prijsstabilisatie en vergroting van de omzet. De voor zitter zei, dat dit loflied op de dum ping vroeger opging, maar nu niet meer. Desondanks werd dit voor stel, dat ten doel had, door prijsver laging tot groter export te komen, verworpen! De lasten van het surplusfonds 1 zijn velen een doorn in het oog. Drie suggesties wer.den gedaan, om die lasten te verminderen. De eerste was, dat de inname zou geschieden tegen prijzen die een weinig onder de teeltkosten liggen. Ook hier wa ren veel bezwaren." Lisserbroek her haalde, dat ook dit voorstel de liqui- datie van de kwekers betekende. Het is beslist onwaar, dat er „tegen het surplusfonds geleund wordt". De voorzitter vond dit betoog een zijdig en zag het surplusfonds als een verzekering tegen de uiterste narigjieid. Het wordt te veel be schouwd als de kurk, waar het be drijf op draait, maar op die manier wordt het een strop door de hoge heffingen, die het bedrijf immers toch weer moet betalen! Lisserbroek: Wie het fonds zo be schouwt, leunt er inderdaad tegen aan, maar die verdient gediskwali ficeerd te worden: 'De voorzitter: Daar wordt het vak het slachtoffer van. Lisserbroek: Neen, tegen die men sen moeten maatregelen genomen worden. Lisse is er legen wegens vrees voor te lage prijs. Er wordt in het voorstel ook gesproken over een „aanmerkelijke" verlaging. De voorzitter: Dit slaat op de ex porteurs, niet op de kwekers. Sassenheim is tegen het voorstel, omdat er geen garantie is, dat een surplusprijs goedgekeurd wordt, die WOENSDAG 25 JUNI HILVERSUM I. 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.- muziek. 8.Nieuwe. 8.18 Gram.- muziek. 10.Mo»genwijding (V.P. R.O.). 10.35 Piano. 11.Non-stop gram.-muziek. 12.Vaudeville- okest. l.—r Nieuws. 1.20 Sextet. 2.15 Omroepkamerorkest. 3.Voor de jeugd. 5.15 Accordeon-orkest. 6. Niquws. 6.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 8.Nieuws. 8.15 Opera „Don Juan". 9.15 Hoorspel. 10.Metropole-orkest. 11.Nieuws. 11.25 Licht orkestconcert. HILVERSUM II. 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.- muziek. 8.Nieuws. 8.15 Koor. 8.30 Gram.-muziek-, 9.Ziekenbezoek. 10.30 Morgendienst. 11.30 Quintet. 12.15 „Sangh en spel". 1.Nieuws. 1.15 Scala-sextet. 2.80 Uitz. Bonds dag Chr. Meisjesvereniging. 4.15 Meisjeskoor. 4.45 Voor jongens en meisjes. 6.Land en tuinbouw. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.— Nieuws. 8.Nieuws. 8.30 B.B.C. Symphonie-orkest. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. 11.Man- dolinata. een bestapn mogelijk maakt, in elk geval niet te zeer beneden de kostprijs. De voorzitter verzekert, datrhet H.B. op het standpunt staat, dat de evt. surplusprijs niet te laag mag komen te liggen, maar voorko men moet worden, dat geteeld wordt met winst, ttn koste van het. sur plusfonds! Anna Paulowna is tegen 't voor stel op dezelfde gronden als Lisse. Texel vindt, dat wat ten onreuite ingekocht is, helpmaal niet uitbe taald moet worden. De voorzitter: Dit is objectief niet vast te stellen. De heer Nuyens van Limmen, be toogt, dat de massa erin getippeld is. Wat er mi wordt voorgesteld moge een half ei zijn, beter dan een lege dop, maar het ei is rot. Het is een dubbele moordaanslag, en ais de machthebbers zo iets voorstel len. dan adviseert spr.: boer pas op je kippen! De heer van Roessen, Sassen heim, geeft in overweging, het be paalde omtrent de marge tussen exportprijs en surplusprijs te laten vervallen of te verduidelijksn. Na enige discussie stelt de voorzitter vast, dat hier bedoeld is een mar ge van 10 pCt. De voorzitter waar- schuwt overigens nogmaals, dat het vak zucht onder onnodige heffingen Men kijkt te veel naar de prijs van het surplusfonds. De heer Murk be toogt nog, dat prijsbeheersing in dit vak onmogelijk is. Het voorstel III a wordt ver worpen; III b wordt gewijzigd aan genomen; III c. eveneens. Sluiting volgt na de rondvraag, waarin de voorzitter mededeling doet van een voorstel van de afde ling Noordwijk, om.... een com missie te benoemen, die de alge hele afschaffing van de bedrijfs maatregelen zal bestuderen! Het was de klap op de vuurpijl, de apotheose van de tweedracht rond de „sanering" in het vak. De voor zitter zei, dat dit voorstel niet ge schikt was om nu in de rondvraag behandeld te worden en maar eens in een volgende vergadering aan de orde moest komen! In het rapport van het Katholieke Bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg wordt gez,egd, dat ook de Overheid 'een voor beeld moet geven in het betrachten van matiging bij het in ge- bruiknemen van woonruimte voor kantoren (Van onze speciale verslaggever te Brussel) De bekende Nederlandse ci neast, Joris Ivens, gaf ons als zijn mening, dat Nederland na Engeland in de wereld als een der belangrijkste landen moet worden beschouwd op het ge bied van documentaires'. Wij kunnen bogen op een prachti ge voor-oorlogse traditie en er is alle reden om te verwachten, dat binnen afzienbare tijd deze taak weer in volle omvang kan worden hervat. Ons land heeft er de film kunstenaars vqor. Deze mening is daarom zo be langwekkend, omdat Ivens ons te voren had verteld, dat de filmische beelding van het dagelijkse leven, vooral in internationaal verband, een grote sociale betekenis heeft. In dit verband is men dezer dagen overgegaan tot de oprichting van een Wereld-Unie van documentaire cineasten, die begin 1948 hun eerste congres hopen te houden. Op onze vraag naar de oorzaak van het conflict met de Nederlandse Regering, bleek ons uit het ant woord van deze cineast, dat zijn teruggeven der hem in 1944 ver strekte opdracht om een film te makep over de eerste indrukken m bevrijd Indonesië, vërband houdt De stakingen in België De 11.000 arbeiders in de Ant werpse scheepsbouwindustrie, die gisteren bij stemming besloten heb ben hun string te beëindigen, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Ook het personeel van de Bel gische trambedrijven heeft besloten de tactiek van bliksemstakingen niet voort te zetten. De staking van de 20.000 arbeiders in de metaal- en machinebouw- industrie roi/lom Charleroi, die reeds 13 dagen duurt, blijft echter voortduren. met de uiterst linkse opvatting van deze Nederlandse cineast. Dit blijkt uit zijn film „Indonesia Calling", een politieke reportage over de geruchtmakende staking der Indonesische zeelieden in Australië en de daarbij door Australische ha venarbeiders getoonde sympathie. Los van deze linkse inslag kan men in bepaalde kringen op het Festival constateren, dat de Neder lander Ivens in ai^istieke zin ons land voortreffelijk vertegenwoor digt. Zoon van Dr. Borms ontsnapt Herman Borms. zoon van Dr. Auguste Borms, is uit de gevange nis te Antwerpen ontsnapt, waar hij wegens verstandhouding met de vij and tijdens de bezetting 20 jaar moest uitzitten. Waarschijnlijk is het ï^jrms ge lukt te ontsnappen doordat men hem tijdens een bezoe(i een bezcekers- kaart in de hand heeft weten te spelen. Men neemt aan. dat deze kaart hem door de wachtposten heen geholpen heeft. Waarschijnlijk is hij toen in een buiten wachtende auto gestapt en tracht hij thans buitens lands te komen. Het Italiaanse fascisme leeft nog Naar het Britse blad „The Times" meldt, is in Italië een' fascistische organisatie met 300.000 leden ont dekt, die zich ten doel had gesteld de verering van de Duce te bevor deren, zich te wreken op de „verra ders van het fascisme", het huidige politieke en civiele leven van het land te saboteren en zelf aan de macht te komen. Aanvaring op de Neckar Naar de Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne meldt, is te Mannheim op de Neckar een sleep- bqot op een motor pont gevaren. Van de 14 opvarenden werden 11 gered. De kruisbessenpluk in ons gewest is begonnen. De kostelijke vrucht gaat voornamelijk naar de jamfabrieken. Invalide maakt radio-debuut Langer dan 10 jaren rijdt Kees Groot uit Spierdijk al in zijn inva lide-wagentje rond. Toch is deze 23- jarige jongen niet ongelukkig. Want ter vergoeding van zijn_krachteloze ledematen werd hem een wonder baarlijk zang-talent geschonken. Al deze jaren heeft Kees dag aan dag geoefend, zijn reeds uitgebreide mu- ziekkennis vergroot en zijn stem ge vormd tot de machtige bariton, die Zaterdagmorgen tijdens het Zonne bloemen halfuur van de K.R.O. viel te beluisteren. Aan de vleugel be- geleid door Cor van Bovenen zong hij „Der Vogelsanger" uit Lehar's operette „Der Vogelhandler", een tweetal klankrijke niger-spirituals en het lustige „Lied van de scharen sliep". Met ons zullen vele luiste raars getroffen zijn door de gevoel volle voordracht zowel als het im ponerend stemvolume van deze in valide zanger. Verhoging accijns gedistilleerd Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de accijns van het gedistilleerd ver hoogd van f 275 tot f 320 per hecto liter ad 50 pet. sterkte. Degene, die op 1 Juli meer dan 100 liter gedis tilleerd, ongeacht de sterkte, in voorraad heeff, moet uiterlijk 2 Juli aangifte doen bij de ontvanger der accijnzen over zijn woonplaats. On der gedistilleerd worden mede be grepen reukwater en andere alco holhoudende vloeistoffen, waarvoor geen gehele of gedeeltelijke vrijdom van accijns wordt genoten. Degene, die door latere inslag van gedistil leerd, dat vóór 1 Juli 1947 is ver zonden, een hoeveelheid van 100 liter bereikt, of wiens voorraad bo ven 100 liter daardoor verhoogd wordt, moet uiterlijk de eerstvol gende werkdag aa die inslag een gelijke aangifte doen. De aangifte, die ondertekend moet zijn, moet behalve naam en woonplaats van de aangever en van de soort en de sterkte van het ge distilleerd, e,en nauwkeurige aan wijzing inhouden van de plaats (en) waar het gedistilleerd in voorraad is. Vóór 1 September 1947 moet de verhoogde nagevorderde accijns worden betaald. Voor nadere inlich tingen wende men zich tot de be trokken ontvanger. De aanslag op de Bisschop van Triëst In een commentaar op de moles tatie van de bisschop van Triëst, mgr. Santin, heeft het Joegoslavi sche persbureau verklaard, dat het „betreurenswaarqjge incident" niet zou zijn gebeurd als de bisschop de autoriteiten te Capodistria van zijn komst in kennis zou hebben gesteld. De plaatselijke autoriteiten heb ben onmiddellijk na het gebeurde de bisschop hun verontschuldigingen aangeboden, aldus het persbureau, dat verder verklaard, dat de plaat selijke politie gepoogd heeft de de monstranten het binnendringen van het seminariuij, waar de bisschop zich bevond, te beletten. Reul^r merkt hierbii op, dat blij kens de berichten uit Triëst de aan val was ondernomen door Joe^psla- vische communisten en de bisschop een beroep heeft gedaan op twee Joegoslavische officieren, die even wel weigerden hem te helpen. Kruideniers gaan profesferen Ook de kruideniers zijn ontevre den over de huidige prijspolitiek van de regering. In samenwerking met de grossiers van Noord-Holland en op initiatief van de Hqprrise krui deniers wordt op Dinsdag 1 Juli een vergadering gehouden te Alkmaar in het Gulden Vlies, die om 2 uur aanvangt, waar de kruideniers dan hun grieven uitdrukking zullen geven. Het Katholiek Bouwblad van 17 Mei wijdt een bespreking aan het werk van de beeldhouwer Albert Termote, die kortgeleden 60 jaar werd. 'Termote's werk siert reeds vele godshuizen, er gaat een apajte bekoring van uit, die de be schouwer tot nadenken stemt. Veel al gaat zijn werk zwaar van tragiek zonder nochtans tot een diepe som berheid te vervallen. Termote is bij uitstek de uitbeelder van het lij den, als zodanig is hij door Kolde- weg goed getypeerd. Levenden werk van Jan Muls, de kunstenaar en criticus der Zuidelijke Nederlanden, wiens werk ook boven de Belgische grens veel waardering ontmoet, wordt - besproken door C. v. Moor se], die ons Muls als tijdgenoot ten voeten uit schetst. Godfried Bomans, de auteur die de laatste tijd half Nederland ver maakt, krijgt in het Katholiek Cultureel Tijdschrift bij monde van niemand minder dan Pater Dr. J. van Heugten S.J. een extra pluim op de hoed, die daarbij een uitvoerige beschouwing geeft van de rol die het sprookje in ieder mensenleven speelt. „Wij moeten worden als kinderen Gods", zo schrijft Pater van Heugten en zeker is Bomans de man, die ons door zijn geestige, steeds aan de werkelijk heidszin beantwoordende penne- vruchten een lach om de mond weet te toveren daar waar het leven reeds lang het merendeel der kin- der-illusies heeft teleurgesteld. Vooras wordt ons nog een kijkje achter de schermen gegund in een artikel over de Russische kerk, ter wijl wij ook een leerzame verhan deling over de ontwikkeling der dichtkunst in Sowjet-Rusland in het Jpni-nummer aantreffen. Deze week weer een ei Op 26 Juni zal een bon voor 1 ei worden aangewezen voor de leef tijdsgroepen a, b en c (pers. van 5 jaar en ouder). Audiënfie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland houdt deze week geen audiëntie. Volgende week wordt de audiëntie van 4 naar 5 Juli verschoven. Argentijnse schenking voor Nederland Generaal Juan Peron, president van de republiek Argentinië heeft een aantal levensmiddelen en tex- tielgoederen bfescliikbear gesteld voor de noodgebieden in Europa. Deze goederen zullen waarschijnlijk aan het eind van deze maand met de schepen „Rio Gualeguay", „Sal- lan" en „Britsum" in de haven van Amsterdam arriveren, een deel er van zal verdeeld worden onder de Nederlandse bevolking, dg overige goederen der schenking zijn bestemd voor het Oostenrijkse, Hongaarse en Poolse volk. Model-interneringskamp te Delft Sinds enige dagen zijn ongeveer 700 geïnterneerde politieke delin quenten uit het kamp Duindorp in Scheveningen naar het bewarings- kamp „het Aemamentarium" te Delft overgebracht. In verband hiermede moesten in dit gebouw, dat men wil bestemmen als modelkamp, verschei dene voorzieningen worden getrof fen. Zo worden er thans twee uit kijktorens gebouwd, verder worden werkn1tsen voor de gedetineerden ingericht en de zolders van het ge bouw herschapen in logiesruimte. De oorspronkelijke kampleiding van Delft is vervangen door de leiding van Duindorp. Positie Nederlandse passagiersschepen Amstelkerk, West-AfrikaA'dam 21-6 van Las Palmas; Bantam, "(Ba taviaRotterdam, 21-6 pass Gibral tar; Gaasterkerlc, SydneyRotter dam, pass 23-6 Gibraltar; Jaarstroom AmsterdamWest-Afrika pass 21-6 Finisterre; Joh. de Witt, Amsterdam Batavia, 22-6 van Sabang; Joh. v. Oldebarnevelc. BataviaAmsterdam, pass 22-6 Minicoy, Maaskerk. Rotter - damWest-Afrika. 22-6 te Tacoradi; Sloterdijk, RotterdamBatavia, pass 22-6 Ouessant; Tjimenteng, Rotter damBatavia, 22-6 te Aden; Zuider kruis, 21-6 van Suez naar Batavia. Minister Fievez in Engeland De Britse regering bood Maan dagavond in het Savoy Hotel te Lon den een receptie aan ter ere van Luitenant-kolonel A. H. J. L. Fievez, de Nederlandss Minister van Oorlog. De Engelse Minister van Oorlog, F. J. Bellenger, ontving de gasten. Zekerheidsstelling van 5 ton De Dienst van de Rijksbelastingen te 's Hertogenbosch heeft een onder zoek ingesteld naar het financieel beleid van de heer Mr. L. M. te Vught, wiens goederen sedert kort zijn vrijgegeven door het Nederlands Beheersinstituut. De heer Marggraff is een zekerheidstelling opgelegd van f 500.000 wegens achterstallige, eventueel verzwegen, belastinggel den. Het financieel onderzoek is nog niet voltooid. Amsterdam krijgt zijn „aapjes" weer terug. Het ideale vervoer middel voor het rustig bekijken der schoonheden van de hoofd stad. Wethouder Seegers heeft de koetsiers weer officieel aan het werk gezet. (A.N.P.) Amerika gaat eigen bezeftingskosten betalen De Amerikaanse strijdkrachten in Oostenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettings- posten gaan betalen. Nadat luitenant-generaal Geoffre Keyes, bevelhebber der Amerikaan se bezettingstroepen in Oostenrijk, bekend gemaakt h:\d, dat alle Oos tenrijkse schillingen, die voor de be zetting benodigd zijn, met dollars zullen worden betaald, omdat Ame rika Oostenrijk thans als een bevrijd land behandelt, verklaarde Leopold Figl, de Oostenrijkse kanselier, dat Oostenrijk van dit ogenblik af de Amerikanen ni V langer als bezetters, maar als betalende gasten be schouwt. De andere drie bezettende mo gendheden zijn op de hoogte ge bracht van deze Amerikaanse stap. Britse reactie op dit plan heeft men nog niet kunnen verkrijgeA, maar men acht het te Wenen uiterst onwaarschijnlijk, dat Frankrijk of de Sowjet-Unie een soortgelijke stap zal kunnen doen. De eerste reactie van Oostenrijkse zijde luidde: „dat moet wel het plan van Marshall in de practijk zijn". Gemeentebesturen en Consumentencrediet De Ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben be paald, dat de vergoeding van de in art. 7 van de Wet op het Consumen- teqgrediet bedoelde door de ge meentebesturen gemaakte kosten zal worden vastgesteld volgens onder staande maatstaven: 1. Een vast bedrag van 25. ongeacht de grootte van de gemeente en het aaqtal ingediende aanvragen; 2. een bedrag van 0.04 per inwo ner naar de stand van het bevol kingsregister op I Januari 1947; 3. een bedrag van 1.voor elke ingediende aanvrage; 4. een bedrag van 5.voor elk toegekend crediet. Deze vergoeding geldt voor de pe riode van de aanvang der werk zaamheden voor de uitvoering van de Wet op het Consumentencrediet tot 1 Januari 1948. Geen hogere benzineprijs Van bevoegde zijde wordt ons des gevraagd medegedeeld, dat er in tegenstelling tot een op een verga dering van verladers en eigen ver voerders gqdane mededeling mo menteel geen sprake is van een voor.nemen om de benzineprijs te verhogen. DEGRELLE TE MADRID? Naar het Belgische socialistische blad „Le Peuple" uit goede bron verneemt, zou Degrelle, de vroege re leider van Rex. zich sedert enige tijd te Madrid bevinden. Hij zou daar een villa in de buitenwijk be wonen, het zgn. „Blauwe huis". Falangisten zouden geregeld de wacht bcVrekken voor het huis van Degrelle en deze laatste dikwijls ge bruik maken van een offjciële auto om in gezelschap van generaal Mu- nez Grande (bevelhebber van de' Blauwe divisie) Fernandeze Cuesta en Serrano Suner uit te gaan. IJV ons Noord-Holland ja in heel Nederland, is Sint Adel- bert bekend: de apostel van Kennemerland, de patroon van Eqmond. Morgen wordt op de Sint Adelberts-akker te Egmond Binjien. zoals elk jaar, plechtig zijn feest gevierd. Om half elf is de HoogmisWie met de trein rond tien uur vanuit de richting Amsterdam komt, vindt een autobus bij het station gereed staan en zo ook staat er een voor de pelgrims die vanuit de rich ting Alkmaar komgn. U ziet, dat de bedevaart X] al heel gemak kelijk wordt gemaakt. Maar daarom verwacht men ook, dat er veel mensen zullen komen, Sint Adelbert ter ere. En a.s. Zondagsmorgen, in de vroegte, om 6 uur.'is er, na de nachtelijke bedevaart, weer een H. Mis op het akkertje. Laten we St. Adel bert vieren MARCUS door I. S. FLETCHER 76. „Een paar wat we zouden kunnen noemen hoogst respectabele heren als bijvoorbeeld raadsleden of zelfs wethouders of burgemeester," ant woordde Stubbs. „Zwarte pakifen en fijne hoeden en wat daar zo bij hoort. En Judah was klaarblijkelijk dik-aan met ze en hij hing de grote piet uit met wijn, sigaren en zo. Hij had niet veel weg van een zeeman, die jongeheer Judah zoals-ie daar zat in dat café in Boelonje, dat wil ik u vertellen! Het zeemannetje wèl ha!" riep Stubbs spottend. „Heeft een van u misschien wel eens spe ciaal gelet op Judah Clents handen? De gasten schudden hun hoofden in stilzwijgende eensgezindheid. „Dat zijn geen handen van een man die omgaat met teertouw en oliemotoren", zei Stubbs. „Hele maal niet! Ze zien er even verweerd uit als de mijne. Maar laat ik m'n verhaaltje verder vertellen. De vol gende dag was het eind van onze vacantie en kwamen m'n vrouw en ik thuis yan ons uitstapje. En een dag of twee later komt Gillian Clent in m'n winkel om een en ander te kopen. „Ik heb de laatste tijd uw broer niet faeer gezien", zeg ik zo onnozel mogelijk. „Ik denk: weer naar zee?" „Judah is deze keer naar Archangel", zegt ze. „Zo zo!" zeg ik. „Lekker koel bij dit warme weer." Ha! Naar mijn mening kwam Judah niet dichter bij Archangel of Arch- weet-ik-waar dan we hier van Boe lonje of Havre liggen!" Stubbs sloeg op tafel om zijn be wering kracht bij te zettei) en nam toen een slok van z'n whiskey--soda. „Ik zal u eens wat zeggen, com missaris", giqg hij voort. „Ik durf er heel wat onder verwedden, dat dat huis van die Clgnts niks anders is als een ontvangst-station van ge smokkelde goederen. Geen zware stukken die moeilijk ongemerkt overgebracht kunnen worden, maar een zeker licht goedje. Die kust wachters hebben geen verbeeldings kracht en ze kijken niet verder dan hun neus lang is. Maar ik trek zo m'n eigen conclusie en, omdat ik zelf in de handel ben, hoor ik soms wel eens wat van je zou kunnen .noemen de handel in aanverwante goederen. Misschien weet u wel, dat er een bepaald soort chemicaliën is dat de smokkelaars een flink voor deeltje oplevert, wanneer ze 't hier in 't 'land kunnen krijgen. Kijk maar eens naar de invoerrechten en accijnzen die op sommige dingen worden gezet, wanneer ze op regel matige wijze worden ingevoerd. Daar heb je collodion. Eén Porfd, veertien shilling en elf pence per gallon! Daar heb je zwavelzure ether. Eén Pond zestien-zes per gal lon. En daar heb je dingen als likeu ren, eenentwintig-vijf per gallon en parfums: vierentwintig-één per flesje. En daar heb je altijd nog de sigaren die reuze-profijt opleveren: zeven shillings per Pond die je kunt uitsparen! Je zou een zeldzaam- kostbare hoeveelheid van die dingen in een lichte boot uit een sehin bui ten de dam doen en ze de inham binnenbrengen, zonder dat iemand 'er iets van merkt. Een inval, com missaris, een inval in die woning van de Clents! Dat is wat hier nodig is. En ik mag een staart krij gen", concludeerde Stubbs. „als ik niet geloof dat het verdwijnen van de jpnge Dick Malvery en de dood van die jonge matroos niet op de een of andere manier te maken heb ben met wat ik u zoeven heb ver teld. Er zijn altijd raderen die in andere raderen grijpen, commis saris." Atherton en Blake verlieten Stubbs gastvrije zitkamer, terwijl ze diep nadachten over deze dingen en allebei waren ze er zich van bewust dat er heel wat kon zitten in het geen het drukke kruideniertje had verteld. En toen ze bij Athertons auto aan de herberg kwamen, kwam de kustwaclfter, die getuigenis had moeten afleggen, hen tegemoet en hij gaf de commissaris een blik, die iets scheen- te beduiden. „U heeft toch die wenken van Stubbs gehoord, mijnheer?" zei hij rustig. „Wij weten daar meer van dan hij denkt en u zult zeer binnen kort wei horen, wat wij weten." STORM EN DOOD Atherton wenkte Blake, hem te volgen en hij leidde de kustwachter naar een rustig plekje bij de stallen van de herberg. „U kunt in het bijzijn van deze heer vrijuit spreken", zei hij, ter wijl hij naar Blake wees. „Begrijp ik u goed dat u overweegt, zoiets als een inval te gaan doen?" „Inderdaad, mijnheer, en wij zou den graag assistentie hebben van enkele uwer mannen", antwoordde de kustwachter. ,JJc kon er natuur lijk niets over zeggen bij de zitting, mijnheer, maar het is een feit, dat we Marshwijk al een tijdje in het oog houden. We hebben een idee, dat daar zekere goederen van de Franse kust worden binnengebracht klein goed als tabakswaar en fanta- siegoed. maar we konden er tot nog toe niet in slagen, definitief vat op iets te krijgen en we weten niet wanneer er iets de inhaih in wordt gebracht of vandaar naar Shilhamp- ton wordt vervoerd. Maar we ver denken een zeker schip en een ze kere man. Het is een schip dat vaart van Le Havre op Shilhampton en de kapitein is een Engelsman en de volgende maal dat het schip aan is, zijn we van plan bij een zeker huis in de inham een inval te doen." Atherton keek rond en zag, dat, ze alle drie buiten oorbereik van de lui, die om dc stallen rondhingen waren. ..Dat is natuurlijk de hut van de Clents", zei hij zachtjes. „Inderdaad, mijnheer. We ver denken er die mensen van, de goe deren in ontvangst te nemen", ant woordde de kustwachter. „We heb ben redenen, waar ik niet dieper on in behoef te gaan. Dat huis en d" gewelven in de rots. waar dat huis op is gebouwd dat is de plaats. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3