WAAR BLEEF RADIO EEN UURTJE TELEX iPlck Aialvety Aanvragen voor woningbouw stromen binnen Brief Encounter op daktuin De St. Jansprocessie trok weer duizenden naar Laren yerichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD-Woensdag 25 Juni 1947 PAG. 3 Materiaal positie voor komende maanden minder ongunstig Oplichter ontmaskerd Met Madeleine Sologne en Marcelle Derrien Onderwijs in nood Een vergelijking Kroniek Buitenland t DMST ITEN IN \DA per radio ian", thans een doch vroeger in A.L.', dat 17 Juni met 400 Hollandse szinnen, alsmede bruidjes, zal 26 eal arriveren. De assadeur in Cana- yen, zal de emi- nen. deling Internatio- Canadian Broad- n zal bij aan- aan boord gaan ie van dr. van ■s met de passa- De uitzending an men beluiste- se uitzendingen i „Canada roept op 26 of 27 Juni, ollandse tijd op de 16.84 en 19.58 m. ersomstandigheden llen deze opnaihen zenders op nader worden heruitge- sijn afkomstig van het land, hoofdza- en tuinders; een iat naar het tuin- rd Marsh of naar lden bij Chatham, van Toronto; eni- tish Columbia aan n Canada., emigratie op gro- bevrijding en de eerste schip sinds emigratiedoelein- 1 gecharterd werd. onder de emigran- 11e gezindten, lord-Holland V.B. ordholiand van da Zaterdag 5 Juli ie in het „Wapen te Alkmaar een lgerhene vergade- doet mededelin- aude welke op h©t reeft plaats gevon- mandaat ter be- algemene verga- RKEN VAN rRIEERDEN 3 Verbond van Ge it ons mede: nek heeft officieel medegedeeld, dat R.M. in Frankrijk rd, deze uitbetaald moeten zich daar- elijk Arbeidsbureau vóór 1 Juli a.s. geen aanvragen ideling genomen) irbij hun repatri- irop het ingelever- eld staat, meebren- =r geldt alleen voor >n te werk werden '4 Juni. 1575 kg v. f 18.—; 3S375 kg 10—18.90; 9575 kg .10—15.60; 4025 kg kg* kriel afw. 8.10; 13.90; 25 kg driel. Zuiderkogge. )00 kg. aardappelen oelen 16.40—18.50; -15.60; kriel 12.80 24 Juni. Aan- kg aardappelen; drielingen 12.80 1.75. ZEN, 24 Juni. )0 kg. aardappelen, lingen 12.4015.60; 10. PEL, 24 Juni. al 12000 baal aard- gr. 15.80—18.30; kr. gr. 19.40—25.10; kr. 25 JunL Aange- g aardappelen; Eer- 20; drielingen 12 hotten 18.70—18.90; 45 kg tomaten 102; 7.40—21.90. 23 Juni. Aard- per slof; frambozen Asperge wit 90 1 A 52—67; idem 1 38; bospeen 1528 dikke bonen 1.90 .651.75; tuinbonen 39; postelein 32 4; spinazie 1537; 19; peulen 751.40: A 47; idem 1 37 —41; andijvie 67; EL. 24 Juni./J. Aap- 5 kg aardappelen: klein 13.90—14.50; .80. ARWOUDE, 25 Juni. 32.000 kg aafdappe- drielingen 1114.80 0. OVERZICHT ERWIJK campagne is op het le gang. Deze week te aanvoer verwacht n er ongeveer 72.000 De prijzen zijn ver- zorige week wel 1 d en varieerden van and. de van schaarste in j een eind gekomen, massa's aangevoerd, luidelijk in de prijs ekomen. Dit jaar is et de rand in de sla, sporadisch. Met de t product ging het 1 tot 4 ner 100 komt in steeds gro- ?r veiling. Viel er daling in de prijzen, het weer beter en gestadig en kwam per bos. zan bloemkool wojjlt ner, met uitstekende ortering 1 A van 55 soort van 28-^46 ct. lein en soinazie bluft geldt voor verschil- donpers en peulen, cljten van 2225 ct )r de primeurs zoals ionen. komkommers •den uitstekende prij- 'uni. Aangevoerd: 19—26; 10 graskal- 2 koeien 400500; 60. Levering: 1 koe kalveren. Een vlammenwerper bestrijdt de vijand.... van ons völksvoed- sel, de coloradokever. In overleg met de plantenziektenkundige dienst te Wageningen is te Vlissingen een vlammenwerper van de Irene-brigade gedetacheerd, welke met een vlammenstraal, die een lengte van 80 meter kan bereiken, de coloradokevers, die op het strand aanspoelen en waarvan velen zich in het zand ingraven, te lijf gaan. Zodra ergens op het strand van Walcheren coloradokevers in groten getale aanspoelen, trekt de vlammen werper er dadelijk Op uit, om het ongedierte te verdelgen. De „aanval" begint. (Ass. Corr.-P.) In de afgelopen maanden zijn regelmatig publicaties verschenen waarin werd vermeld dat het de bedoeling zou zijn dit jaar 28000 woningen te bouwen. Deze be richten, aldus meldt men ons van bevoegde zijde, behoeven enige correcties. Het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting is er bij zijn opzet van uitgegaan dat in 1947 een bouwvolume zal wor den verwezenlijkt, gelijkstaande met de bouw van 28000 huizen. In dit programma voor 1947 zijn al lereerst begrepen de woningen waaraan reeds het vorig jaar werd begonnen doch die in 1946 niet gereed gekomen zijn. Ook in 1947 zullen vele huizen op stapel worden gezet die niet precies op 31 December kunnen worden ge leverd. Het getal 28000 moet,dan ook worden opgevat in deze zin dat in 1947 een woningbouwvolume van 28000 woningen dient te worden verwezenlijkt. Hoofdzakelijk door financiële moeilijkheden is de eigenlijke herbouw van verwoeste woningen en ook de particuliere nieuwbouw nog niet in betekenen de omvang op gang gekomen. De nieuwbouw in 1946 en 1947 geschiedt dus nagenoeg uitsluitend op grond van de Woningwet, d.w.z. door de overheid. De gemeentebesturen heb ben hierbij evenwel tezamen met de daarvoor bestemde woningbouw verenigingen een belangrijke taak te vervullen. Zij behoren te zorgen voor bouwrijpe gronden. Zij produceren de bouwplannen, zij be steden aan en verstrekken, na ver kregen goedkeuring van de centrale directie van de volkshuisvesting, de gunning tot uitvoering van het werk. Op grond van bovenbedoelde woningbouwprogramma is einde '46 aan alle gemeenten een zg. bouwvo lume voor 1947 toegewezen, waaruit voor de gemeentebesturen de we tenschap voortvloeit in welke om vang nieuwbouw mogelijk zou zijn. De provinciale directies van de volkshuisvesting hebben het produ ceren van gerede bouwplannen zo veel mogelijk gestimuleerd. De aan vragen tot goedkeuring zijn even wel in een te langzaam tempo in den Haag binnengekomen. In het eerste kwartaal behoefden in ver band hiermede geen bijzondere maatregelen te worden genomen, omdat de beschikbare materiaalcon tingenten zeer klein waren en eerst wérden aangeyend tot het voltooien van de in 1946 aangevangen woning bouw. Nu deze .contingenten gteleïde- Ujk verhoogd kunnen worden en de materialenpositie zich althans voor de komende maanden min der ongunstig laat aanzien, blijkt het nodig het tempo van aanbeste dingen en gunningen aanzienlijk te verhogen. Vele gemeentebesturen bleken reeds in staat te zijn voldoende bouwplannen tot het verwezenlijken van het hun toegewezen bouwvolu me in te dienen. Te veel gemeenten zijn echter onder meer door PROGRAMMA DONDERDAG 26 JUNI HILVERSUM I. 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.- muziek. 8.Nieuws. 8.15 Gram.- muziek. 8.45 Concert. 9.15 Morgen wijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister! 12.Orkest. 1.Nieuws. 1.15 Stafmuziek. 3. Voor de zieken. 5.A.V.R.O. kalei- doscoop. 5.30 Dansorkest. 6.Nieuws 6.15 Sportpraatje. 6.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 7.Reportage. 7.15 Radio Volksmuziekschool. 8. Nieuws. 8.15 Kurhausconeert, 10.45 Charter Day. 11.Nieuws. 11.30 Gram.-muziek. HILVERSUM n. 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.— Oehtendconcert. 10.Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Jo Vincent-kwartet. 11.De Zonne bloem, radio-ziekenbezoek. 12. Angelus. 12.30 Ensemble „Fantasia". 1.Nieuws. 1.25 Metropole-orkest. 2.Cinderella-ensemble. 3.Piano. 3.30 Suite's voor twee violen. '4. Bijbellezing. 4.45 Radio Philharmo- nisch Orkest. 5.50 Het Rijk Over zee. 6.Orgelconcert. 7.Nieuws. 7.30 Het actueel geluid. 8.Nieuws. 8.05 Ontspanning na inspanning. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverden king. 11.Gram.-muziek. moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige bouwterreinen ten ach ter gebleven. Hierdoor komt het to tale bouwprogramma in gevaar. Vandaar, dat onlangs aan de ge meentebesturen is medegedeeld, dat ook gerede bouwplannen, die uit gaan boven het aanvankelijk toege- gewezen volume kunnen worden aanbesteed, mits dat geschiedt voor 1 Juli a.s. Men is er zich op het Mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting, van bewust dat ook aan deze maatregel bezwaren kleven. De noodzaak om iedere mogelijkheid tot bouwen uit te buiten heeft tot deze stap geleid. Van 1 Januari tot en met 31 Mei 1947 is goedkeuring tot gunning ver leend voor ruim 4000 'Woningen. Mede ten gevolge van bovengenoem de maatregel zijn in de eerste we ken van Juni de aanvragen in grote aantallen binnengestroomd, opdat men hoopt dat spoedig een gunstiger beeld zal woeden verkregen. Gebrek aan geschoolde bouwvakarbeiders zal mogelijk de uitvoering van de woningbouw bemoeilijken. De Mi nister zal evenwel alles doen wat mogelijk is om de beschikbare ar beidscapaciteit volledig te gebruiken Hij incasseerde postwissels maar leverde niets De Rotterdamse politie is er in geslaagd een 22-jarige handelscor respondent A. F. te arresteren, die duizenden circulaires had ver spreid over een 19-tal Nederland se steden en dorpen, o.a. ook te Den Helder en Alkmaar, waarin tegen inzending van een bedrag aan het adres van de firma A. Es- ders Jr., postbus 322 te Rotterdam, huishoudelijke artikelen werden aangeboden, zoals serviesgoed, keukenuitzetten, groentesnjjmachi- nes, die echter op de regelmatige binnenkomende postwissels niet werden geleverd. Een Rotterdamse verslaggever, die toevallig in den Helder vertoefde, kwam een dergelijke circulaire in handen. Hij had nooit van deze fir ma in zijn stad gehoord, nam een circulaire mee en toonde haar aan de Rotterdamse politie.Deze rook oplichterij' en posteerde zich in het postkantoor waar spoedig de jeugdi ge opliehter geknipt kon worden, toen hij, na postbus 322 geledigd te hebben, zijn postwissels had - ge- incasseerd. F. bleek niet in staat de door hem aangeboden artikelen te leveren, daar hij ze niet bezat. Het geld, dat hij op de postwissels had geïnd, had hij ten eigen 'bate aange wend. Jam en stroop nog nief van de bon De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distributie bescheiden vrij zou kunnen worden verkocht, missen elke grond. De mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening beeft wegens de consequenties, aan het zgn. „vrijge ven" van deze producten verbonden, zijn standpunt niet kunnen wijzigen Tweemaal ter dood veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden sprak heden het" dood vonnis uit over de 29-jarige student J. A. V. te Groningen, die drie Sne- ker burgers doodschoot en de tegen woordige burgemeester van Sneek de heer L. Rasterhoff levensgevaar lijk verwondde. Ook de Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof heeft hem ter dood veroordeeld. Baggermolen gezonken Maandagavond om elf uur is ten gevolge van de ebstroom de bag germolen „de Zwerver", van de aannemersmaatschappij C. de Ruiter te Halfweg in de Ko'ningshaven van zijn anker losgeslagen en tegen de spoorbrug gedreven. Het .gevolg was, dat de molen slagzij maakte en zonk. De drie opvarenden konden zich tijdig met een roeiboot redden. (Van onze speciale verslaggever.) De daktuin van het grote Brus selse warenhuis „Au Bon Marché" smaakte het voorrecht te worden betreden door 22 vedettes. Deze kleine zondvloed van Franse film acteurs en -actrices vormde voor het publiek een der hoogtepunten in de dagqn van het Festival. Ve le honderden genodigden voeren in het kielzog dezer prominenten en zwermden tussen de tafels en stoe len, waarop persfotografen hals brekende toeren verrichtten om deze „unieke" gebeurtenis vast te leggen. Totdat de afstand tussen sterren en aanbidders werd over brugd, dank zij de gebruikelijke verversingen en verfrissingen. Vermoeid van het drentelen ze gen wij in een vrij rustige hoek op een zetel neer. Het moede cog staarde over het panorama van de Belgische hoofdstad. Een dame nam naast ons plaats. En ineens week alle vermoeidheid het was de befaamde Madeleine Sologne, die zo imponeerde in Onsterfelijke liefde. Z'jj stalde een kleine kap- tafel voor zich uit en begon toi let te maken, terwijl aanbidders met blocnotes in de hand op een afstand eerbiediglijk wachtten totdat ze het plaatsen van reeksen handtekeningen wilde vervolgen. Wij hadden reeds in Den Haag op een persconferentie kennis ge maakt met Madeleine en haar toen vragen gesteld over de artistieke verhouding regisseur-ster, waarop ze zeer vaag bad' geantwoord. He laas herkende Madeleine ons niet. Toen we het waagden cm tijdens het toilet maken voor te stellen met onze handtekening de „ma niakken" te voldoen .reageerde zij onmiddellijk op onze ironische toon. „Het is heerlijk om de bewon dering op deze wijze te belonen," antwoordde Madeleine met een milde glimlach en een laatste streek over de lippen. Toen storm de de kudde naderbijWij hebben ons door de menigte ge- Haarlems fabrikant gearresteerd De Haarlemse recherche heeft de Haarlemse fabrikant C. K. aange houden, wegens verduistering, vals heid in geschrifte, o.a! het opmaken van schijncontracten en het bedrij ven van bankbreuk. In April van het vorig jaar leende hij bij een bank in Haarlem een som van 20.000 gld. Als' zekerheidsstelling gaf hij de fabrieksinventaris op. Vervol gens leende hij van een andere bankinstelling een bedrag van 5000 gld., waarvoor hij een gedeelte van het reeds aan de eerste bank gege ven fabrieksinventaris in onderpand gaf. Tot slot leende hij van een per soon in Amsterdam een bedrag van 30.000 gld. Na zijn faillissement in het afgelopen voorjaar, bracht hij de goederen uit de fabriek heimelijk naar Amsterdam over. wrongen. Ons gesprek met Made leine was kort, d'och hevig ge weest. Tweede ontmoeting Hoe glorieus was deze middag voor ons! Marcelle Derrien, de pas ontdekte ster in René Clair's laat ste film „,Le Silence est d'Or", waarin zij optreedt met Maurice Chevalier, zat eenzaam, iets van het gegvoel af, aan een tafeltje. Een jonge ster kan de bewonde ring niet zo gemakkelijk verduwen als een oude dus rustte ze even, onopgemerkt .voor het publiek. Maar wij herkenden haar en in formeerden hoffelijk naar haar gevoelens jegens de film, jegens Brussel en jeigens het Festival. Zij sloeg de lange wimpers op, glim lachte mat en vond alles „verruk kelijk". Het werken met de regis seur Clair was zeer „agréable" en het appaus tijdens de voorstelling in Palais des Beaux Arts bad haar diep getroffen. Gesterkt door deze ontboezemin gen van twee sterren aan het filmfirmanent ledigden wij ons glas en bereidden ons vcor op de nieuwe prestaties, dewelke ons 's avonds middels het witte doek zouden worden getoond. P. v. d. V. NAAR HELSINKI Ned. sportlieden vertrokken Met de Scandinavië Express is Dinsdagochtend een ploeg Nederlan ders naar Helsinki vertrokken, waar zij zullen deelnemen aan internatio nale sportfeesten. Naast de worste laars van Wijngaarden en van Zuy- lekom* (beiden Culemborg), Dijk en Massop (beiden Amsterdam) en de gewichtsheffers Charite (Den Haag) Smeekeress en Ouwerling (béiden Breda) zijn odk Stan, Scheffer en Nida Scheffer-Senff naar Helsinki vertrokken om daar de Nederlandse zwemkleuren hoog te houden. De leider van de ploeg tot de Finse hoofdstad is de heer L. Perel, vice- voorzitter van de Nederlandse Krachtsportbond. In Helsinki zal de heer K. J. J. Lotsy, die daar reeds verblijft, de leiding van de heer Perel overnemen. Positie Nederlandse passagiersschepen Boschfontein, 23 Juni van Kaap stad naar Port Elizabeth; Duiven- dijk, 23 Juni v.m. van Cristobal, wordt 8 Juli te Londen verwacht; Indrapoera, Batavia-Rotterdam, 23 Juni, 18 uur, te Suez; Klipfontein, 22 Junivan Zanzibar naar A'dam; Kota Inten, 27 Juni van Sabang te Soerabaya verwacht; Leerdam, New York-Rotterdam, 23 Juni te Ant werpen; Oranjefontein, Beira-Am- sterdam, 23 Juni te Durban; Volen- dam, 22 Juni van Batavia naar Rot} terdam. INE ALGEMENE Ned. Onderwij- zersfederatie, waarvan de Ka tholieke, de Christelijke en de Ned. Onderwijzersbond deel uitma ken, organiseerde te Utrecht een congres ter bespreking van de noodtoestand bij het Lager Onder wijs hier te lande. Een groot aan tal vrouwelijke en mannelijke leer krachten bij het L. O. uit schier alle plaatsen des lands vulde de grote zaal van Tivoli, terwijl een tiental leden van de Eerste en Tweede Kamer, vertegenwoordigers van een groot aantal gemeentebe sturen, leden van het Schooltoezicht en verschillende onderwijsinspec- teurs door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling in het actu ele onderwerp blijk gaven. Drie sprekers, de heren v. d. Sluys, Tjoelker en WiltscjhuJ, voer den het woord, respectievelijk over oorzaken en gevolgen van de on- derwijsnood in het algemeen, de nood, waarin het onderwijs ten plat- telande verkeert en ten slotte over de middelen tot bestrijding van de geschetste euveleh. Uit hun betoog viel af te leiden, dat de noodtoestand bij het L. O. zich niet .uitsluitend beperkt tot een tekort aan leerkrachten al is het huidige tekort van circa drieduir zend onderwijzers en onderwijzeres sen op zich zelf al een voldoend motief om alarm te slaan. Daaren boven echter is er een groot'tekort aan schoolgebouwen (alleen door oorlogshandelingen gingen er 251 scholen met tesamen 1700 lesloka len verloren). Tenslotte is er een ontstellend tekort aan materiële middelen voor een doelmatige ver zorging van het onderwijs, zoals aan papier, materialen voor het vakon derwijs, textiel voor de lessen in nuttige handwerken enz. Vooral op het platteland is het gebrek aan onderwijzend personeel zeer groot, hetgeen mede veroorzaakt wordt door de ongunstige positie, waarin de plattelandsonderwijzer o.m. ten gevolge van de classificatie t.o.v. zijn collega in de stad verkeert. Door alle sprekers werd krachtig tegen deze maatregel opgekomen en onder instemming van de vergade ring gepleit voor een radicale op heffing van dit verouderd systeem. De laatste spreker, de heer W. Wiltschut, voorzitter van de katho lieke Onderwijzersbond, gaf vijf middelen aan tot verbetering van de huidige noodtoestand, n.l. le. een juiste distributie van schoolmate rialen door middel van een ambte lijke instantie, welke ressorteert on der het Departement van Onderwijs 2e, afschaffing van de classificatie, 3e. één opleiding met volledige be voegdheid, zodat de onderwijzer op hetzelfde niveau komt te staan als zij, die toegang hebben tot de Uni versiteit, 4e. een goed geleide re clame bij de beroepskeuze voor het ambt van onderwijzer en 5e. de ver heffing van de onderwijzersstand door de opleiding op een hoger plan te brengen, zijn salariëring behoor lijk te verzorgen en hem te erken nen als een belangrijk cultuurdra ger. De vergadering gaf door luide bij val zijn instemming te kennen met de door de sprekers ontwikkelde denkbeelden. Staking bij de sleepdienst te Rotterdam Nadat Maandag het varend per soneel van de sleepdiensten van P. Smit Jr. en de Ver. Onafhankelijke Sleepdienst, in totaal ongeveer 160 man ,in staking was gegaan op ad vies van de EVC, die verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden wenst, heeft de staking zich Dins dagmorgen uitgebreid tot de ande re sleepdiensten. Op het ogenblik bevinden zich 500 man allen tot de riviersleepdiensten behorende, in staking. Er varen nog slechts en kele sleepboten, voor het overige ligt alle sleepverkeer in de haven stil. Er. heerst echter volmaakte rust ondér de stakers. Naar wij vernemen waren er reeds enige tijd onderhandelingen gaande tus sen de Unieverkeer en de Rotter damse sleepdiensten en in onder ling overleg was er reeds een nieu we CAO geconcipieerd, welke aan de rijksbemiddelaar moest worden voorgelegd Van onderhandelingen tussen de partijen sc'hijnt voors hands geen sprake te zijn. Franse protest-nota aan Egypte De Franse ambassadeur te Cairo Gilbert Arvengas, heeft de Egyp tische roering een nota overhan digd, waarin protest wordt aange tekend tegen „politieke verklarin gen" van Abel Krim, de vroegere leider van de Marokkaanse op stand, die thans in Egypte vertoeft. U AANDAGMORGEN 9 uur is te Wormerveer )p 62 jarige leeftijd de heer Jn®. P. Klinkenberg, directeur van de N.V. Gebr. Klinkenberg's Ma chinefabriek en Cons'truc- tiewerkplaats te Wormer veer overleden. Dins dag 10 Juni is door de neraal Walter Foote de „Medal of Freedom" uit gereikt aan sergpant- majoor rqej. H. A. M. Heyer voor hulpverlening aan parachutisten. Hs De synagoge' aan het Leven- daal te Leiden, tijdens de oezetting ten offer geval len aan plundering en vandalisme der Duitsers, is zo goed als hersteld. Zondagmiddag werd dit centrum van Joods gees tesleven wederom in ge bruik genomen. ïjc Daar hij als hulpagent van de Duitse politie te Etten- Leur onderduikers en il legale werkers opspoor de, werd tegen de 37- jarige bakker J. Gelok uit Breda, 12 jaar geëist. Door enige controleurs van de Centrale Dienst voor de Economische Controle, is in samenwer king met een controleur van het Directoraat-Ge- der militairen onmiddel lijk werd gedood en de andere werd gewond. Zaterdag is 't gezelschap van de Nederlandse con ferencier Kess Pruis uit Indïë teruggekeerd. Het gezelschap heeft voor de neraal van de 'Prijzen 'n handel in glasbonnen achterhaald, waarbij een aantal glashandelaren en glasbewerkers betrokken is. Door verdachten wa ren honderden vierkants meters glSs aan de nor male distributie onttrok ken. ïjc Twee dienstplich- tiigten, behorende tot de vliegbasis Leeuwarden, vonden in de berm van het vliegveld te Leeuwar den een handgranaat, die bij demontage ontplofte, tengevolge waarvan een Niwin een tournee van 3 maanden door Indonesië gemaakt. ïfc De sleepboot Tyne arriveerde Zaterdag met de tinbaggermolen Dendang te Manggar op Banka. Na 3% maand onderweg te zijn geweest. Het motorschip Lim-' burg dat gisteravond van Batavia te Rotterdam aankwam had 13 repa- trierenden aan boord, die hedenmorgen werden ont scheept. Er bevonden zich geen zieken onder hén. Ter gelegenheid van het tweed© lustrum van de Vereniging Frisia Catholica, zal in de eer ste helft van Odtober a.s. een tentoonstelling wer den gehouden van oude en nieuwe kerkelijke kunstvoorwerpen. 500 man van de te Breda ge legerde luchtvaarttroe pen zullen naar Indië ver trekken. Tussen deze L. S. K.mannen en de be volking is een band van sympathie ontstaan. Bre da zal nu daarom deze jongens adopteren, om de ze band te bestendigen. a- Vergezeld van zijn zoon Thomas en zijn dochter Victoria arriveer de Zondag per KLM uit Stockholm Z.Ex. Elpidio Quirino, vice-pres. van de Philippijnen. Hij is naar Europa gekomen om zich op de hoogte' te stellen van het geestelijk en cul tureel leven en bezoekt Ned. om de herstelwerk zaamheden te bezichtigen De jaarlijkse St. Jans-processie van Laren, welke gisteren werd gehouden, behoort nu weer tot de geschiedenis, die Laren een be kende naam heeft gegeven onder de plaatsen van het Gooise land schap. Scharen van mensen in rhyth- mische gang door de straten van Laren! Ja, het was een majes tueuze processie van ontroerende schoonheid. Door het zonlicht overgoten, gaan drommen van mensen in machtige gang naar het vriendelijk dorpje Laren, waar op de feestdag van St. Jan de tradionele processie wordt gehouden-. Groen, bloemen, vlaggen en wim pels tooien hqt aanschijn van Laren; zeven monumentale en artistieke erebogen zijn opgericht. Als wij die in stilte hebben be wonderd, gaan we naar de prachtig versierde en stampvolle St. Jans basiliek, waar de H. Mis wordt op gedragen door de Vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. Huurde- man. Intussen groeit de mensenmenigte aan, groeit tot één massale mensen* zee. Gemeentepolitie, een detache ment rijkspolitie en 600 verkenners hebben handen vol werk om bij die ongekende massa de orde te be waren. Daar slaat de torenklok elf uur: het uur, waarop de processie haar rondgang gaat beginnen. De stoet wordt voorafgegaan door politie te paard, waarna de processie wordt geopend door de drager van het prachtig massief zilveren kruis. Dan volgen de vrouwen der parochie in lange rijeiv. Grote groepen jeugd verenigingen, allen in uniform; daar gaan ze, in de zachte cadans van „hun stappen, met een bonte kleurenmengeling van allerlei vlag gen boven hun hoofden. Talrijke bruidjes, in witte 'gewaden, met bloemen beladen.. Uit Gendt. een Gelderse parochie, door Laren ge adopteerd, kwamen gróte groepen jeugdverenigingen: ook zij trokken mee in de stoet. De meest indrukwekkende groep vormde die, waarin het Allerhei ligste werd meegedragen door de Hoogeerw. Deken H. F. Frank uit Hilversum. 30 geestelijken in super plie en tientallen acolieten in rode toga gingen de God-Mens vooraf; in vol paars ornaat Mgr. Huurde- nian en Mgr. J. J. J. Noordam, die Hem volgden. De burgemeester van Laren, de heer van der Ven, opende de stoet van mannen, mannenorganisaties en mannelijke jeugdverenigingen. Rec tor Drost hield op het St. Janskerk hof de feestpredicatie. Nadat deze indrukwekkende processie op het Kerkplein was teruggekeerd, werd het Te Deum gezongen, waarna on der tromgeroffel en bazuingeschal door Mgr. Huurdeman met het Al lerheiligste de zegen werd gegeven vanaf de loggia der basiliek. Even was het stilv Maar daarna klonken langs de huizen de machtige accoorden van het oude St. Janslied, dat opwelde uit duizenden kelen: het poëtisch besluit van een dichterlijk schone morgen kunnen zo af en toe wel eens heel era diep in de put zitten. Een mens is maar een mens en onze krachten zijn be perkt en schieten noodzakelij kerwijze te kort. De man met de hoge borst is niet meer dan een leeg en hol vat. Er is zoveel schijn van grootdoenerij naar het uiterlijke, terwijl, wanneer men achter de schermen ziet, de mens niet veel meer is dan een hoopje lichamelijke en zedelijke ellende. Moeten we ons dan te- neer laten drukken?9 Somber worden? Geen uitweg meer zien? Neen- Wij weten, dat er een goddelijke deugd van hoop bestaat. De hoop, die ons Uit heft .boven ons zelf en onze na righeid. Die ons doet vertrou wen op God. Die ons doet uit zien naqr hetgeen ons wacht. Zoals het Epistel Zondag zei: „Het lijden van deze tijd weegt niet op tegen de heerlijkheid, die eens in ons geopenbaard zal worden". Deze hóóp doet ont leven! MARCUS Wanneer er in Italië sprake is van communistische oppositie te gen de regering-de Gaspari, of van gewroet onder de van huis uit ka tholieke arbeiders of van een rode cpup in de vorm van een onver wacht aangeboden samenwerking met de partij der Christen-Demo craten, dan denkt men daarbij altijd uitsluitend aan Palmiro Togliatti, de grote voorvechter van het bol sjewistische heilsideaal En men is geneigd het communisme in Italië als een aaneengesloten blok te be schouwen, dat een willig werktuig is in de handen van Moskou. Dit is echter in zoverre onjuist, dat men in het land duidelijk drie marxis- tisch-leninistischg stromingen kan ontdekken, die. hoewel in wezen weinig verschillend, toch ieder een eigen leiding en een apart program bezitten en dienvolgens elk een ver tegenwoordiging hebben in het Po litbureau. Vooreerst is daar de richting van Togliatti, de grootste en invloed rijkste communistische groepering, die tot nu toe de Italiaanse polities: beheerste. Hoewel geen tittel of jota prijsgevend van haar Marxis- tisch-leninistische leer, kenmerkt zij zich toch door een min of meer ge matigde interpretatie ervan. Zij stelt zich als doel van de communisti sche partij een ITALIAANS COMMU NISME V. der meest essen tiële elementen der coalitie-re- J gering te maken Haar gematigd heid en opportunisme kwam nergens sterker tot uiting dan in de steun, die zij de Christen-Democraten gaf voor het behoud van het Verdrag van Lateranen. Togliatti kon echter niet geheel onafhankelijk en onbestreden de partij-politiek vaststellen. Dit is thans wel duidelijk gebleken na de breuk der communisten met de re-, gering. In het Centraal Uitvoerend Comité won het bruut revolution- naire element veld door het drijven van Grieco, die de onwrikbare voort zetting vap de communistische re volte voorstaat. Grieco is meer dan Togliatti intellectueel. Hij genoot zijn opleiding te Moscou en was enige tijd radio-speaker in de Sov jet-Russische hoofdstad. Hij heeft zich de medewerking «verzekerd van de oud-Minister van Financiën Prof. Pesenti. Naast Togliatti en Grieco staat Spano als hoofd van het Organisa tiebureau, dat de zorg heeft voor 't personeel en de financiën van de partij. Dat hij het noch met Togliatti noch met Grieco geheel eens is, schijnt voor velen in het Uitvoerend Comité, het Algemeen Secretariaat en het Politiek Bureau voldoende reden te zijn om hem als opvolger van Togliatti te doodverven. Uit alles blijkt wel Voldoende, dat ook de zo hoog geroemde partij discipline der communistische partij in Italië meer schijn dan wezen is. De mens, hij moge dan de meest materiële wereldbeschouwing die in een politieke richting gestalte heeft gekregen, aanhangen, zijn natuur blijft zich verzetten tegen kadaver gehoorzaamheid en geestelijke sla vernij. Het ploed blijft kruipen waar het niet gaah kan! door J. S. FLETCHER v_ 77. We zullen het de eerste avond doen, nadat dat schip de haven van Shil- hampton is binnengekomen en dat kan nu elke dag gebeuren." „Dus je verdenkt de Clents?" vroeg Atherton. „We verdenken ze al lange tijd, mijnheer", zei de man. „Maar we hadden tot voor kort nooit iets defi nitiefs om op af te kunnen gaan. Kijk, nu is het niet erg moeilijk om dingen van die inham uit een land te krijgen. Een licht schip als dat waarover ik sprak kan gemakkelijk tot de dam komen en de soort din gen, waarvan we geloven dat ze hier worden binnengebracht, kun nen gemakkelijk in een bootje wor den overgeladen en de inham bin nengevaren worden. In ieder geval, mijnheer, zullen we de poging maar wagen en we zullen u tijdig bericht geven. Hebt u opgemerkt, dat de oude vrouw van de Clents op de zitting was, mijnheer?" „Ik heb haar niet gezien, maar ik hoorde dat ze er was", antwoordde Atherton. „Ze kwam horen, wat er te doen was, mijnheer'-', zei de kustwachter. „Ze krijgen overal gauw genoeg lucht van, die Clents. Dat Stubbs misschien gelijk heeft met die ma troos wil ik niet bestrijden, het is heel goed mogelijk, dat hij in contact kwam met een paar van die lui en het zwijgen opgelegd kreeg. En die verdwijning van de jonge mijnheer Malvery, mijnheer, dat kan met hetzelfde in verband staan. In ieder geval", voegde hij er aan toe, terwijl ze naar Atherton's auto lie pen, „als we dat onderzoek doen, doen we het heel grondig en als er bij de Clents iets verborgen zou zijn brengen we het aan het daglicht." Atherton bleef zwijgen tot hij en Rlake het dorp waren uitgereden. De gebeurtenissen van de ochtend hadden'stof gegeven voor een hele reeks gedachten. „Ik heb het gevoel, alsof we aan de vooravond staan van een soort ontdekking, Blake", zei hij. „Ik moet zeggen, dat er in dat verhaal van dat kruideniertje wel wat zit. En ik zal je zeggen wat ik denk. Als er een ontdekking wordt gedaan zaj het er een van groter en groot ser formaat zijn dan iemand op het ogenblik zou durven veronderstel len." „Hoezo?" vroeg Blake. „Ik bedoel dat er waarschijnlijk meer mensen dan de Clents in be trokken zullen zijn", antwoordde Atherton. „Het is nutteloos, vage aanwijzingen uit te strooien, maar als er hier een smokkelsysteem in practijk wordt gebracht is het per fect georganiseerd en staat er een belangrijke figuur achter. Als deze inval wordt uitgevoerd, zal ik zor gen er persoonlijk bij te zijn en jij zou goed doen, ook present te zijn." Een ogenblik gaf Blake geen ant woord. Toen lachte hij, een beetje onbehagelijk. „Jij zult me wel een sentimentele ezel vinden. Atherton". zei hij. „maar ik wilde, dat ik dit allemaal niet gehoord had." „Goeie hemel! Waarom?" riep Atherton uit. „Pas nog heeft die vrouw. Gillian, mij het leven gered", antwoordde Blake. „Ik was vast en zeker om gekomen. als zij niet in de buurt was geweest. Het zou een beetje op ver raad liiken. als ik deelnam aan een inval in haar huis Zelfs veronder stel ik dat ik haar behoorde te waar schuwen, wanneer ik wist dat zij in gevaar verkeerde." „Dat zou een Dón Quiehotterie zijn", zei Atherton. „Tenslotte mag niemand zijn persoonlijke genegen heden mengen in de loop van het recht. ,.'t Kan waar zjin!" zei Blake droogjes. „Maar het is een feit dat, als Gillian Clent gewild had, ze had kunnen wegroeibn en mij op die paal had kunnen laten zitten en ik zou het de hele nacht niet volge houden hebben. En er zit veel waar heid in de oude zegswijze, dat de ene dienst de andere waard is." „Je weet niet, dat een en ander nadeel voor Gillian Clent betekent'* zei Atherton. „Je laat de dingen hun loop nemen, tenslotte heb jij niets uitstaande met datgene, waar de kustwacht en de politie achter heen zitten. Jouw speciale object is: Dick Malvery." „Miin speciale object is op het ogenblik te zien, wat ik kan doen voor zijn zuster", merkte Blake op; „Dat is daar het meest tritste huis dat ik ooit bezocht! je huivert er. En op een sombere dag als deze is het genoeg er te zijn om een vlaag van melancholie te krijèen." Atherton keek naar de loodgrijze wolken en dan naar de kwaadaar dige zee waarvan de golven door 'n snel wassende zuidwesten wind te gen het landhoofd rolden. >„We zullen storm krijgen", zei hij „Vorig jaar om deze tijd hadden we er een en ik herinner me, dat die hier in de buurt veel schade ver oorzaakte. \Een sterke wind zou de helft van het dak van Malvery Hold blazen, zou ik denken." „Dan ga ik er eens ,naar toe om •te kijken of ik niet een beetje kan helpen om het op z'n plaats te hou den antwoordde Blake. „Ik denk zo, dat ze daar wel wat hulp kun nen gebruiken. Ik ga nu maar en als je me nodig hebt of iets hoort dan weet je waar je me kunt vin- den. Aan het eind van de inham stapte hij uit de auto en sloeg de wee in naar Malvery Hold, terwijl hi? vechtend tegen een storm die dé vloed alreeds tot woede opzweepte zijn weg door het moerasgebied nam En terwijl hij worstelend ^ar9h zijn gedachten vol van het oude huis waarheen hii on weg was cn van de somberte die er over was gevallen. Daar stond het voor hem, een grijze massa tegen een nog grijzer lucht. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3