Nieuuu [Ti DEFENSIEVE RAAD DER REPUBLIEK TE DJOKJAKARTA BIJEEN Glorieuze ontvangst van Hr. Ms. Kortenaer Steun van de Wereldbank aan het Ruhrgebied? Was er opzet in het spel? Amerika zendt protest-nota aan Roemenië W*- N.-V. \DOKEVER ig bij HOORN Voor Alkmaar en omgeving Grote kans voor crisis in Indonesisch Kabinet dan Liever oorlog meer concessies De brand te Brussel Grote voorraad jam dreigt te bederven Overheidspersoneel krijgt gratificatie - Het Prinselijk Gezin bij het binnenkomen aanwezig DE NICOLA AFGETREDEN Geen Amerikaanse waarnemer naar de conferentie te Parijs Arie Vooren in de Tour de France Doodvonnis voltrokken Hongaarse officieren ontslagen erenigde Poppen- 5 jaar, welk feit ïerdacht met een e liefde van Ray- aat". Voor de de spelers nog kt en aangeklv'ecf rst achter de cou- aerveuse premiè- f, aanschaffing !.d. kan afctui- e geldmiddelen ns in overleg. :hten omtrent .STRICUM maakt de Plantenziekte- icht is ontvangen, sn met 5 Juli 1947 beteelde hercelen, initiaal moet wor- op 100 liter 500 d. Deze bespuiting it: end met ongeveer ig over het gewas lappelplanten met - mige weersgesteld- ewas nog dezelfde volgende personen ispuiting, als hier- merweg 32; >9; 53. eester voornoemd, SMEBTS. bieden, i d strekt: schuif- 49.50—52.50 4.95.—«.75—9.75 13.50 5.95 2.95 10.75 /50 pd. lie mt. et twee 8.95 in alle maten, volle garantie. ïel zeef maten 2.75 15,50 29 75 2.25 2.95 2.75 7:50 de lucht tuimelen, en fluiten en kwet- oordirigent, dat het ïee en ze omhelzen schouderen, of zo )m opgerichte vrij- ichen, bulderlachen, ig zijn, nu de angst' HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Ottén- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 26 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11261 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adrti.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE DEFENSIEVE RAAD der Republiek is gisteren te Djokjakarta bijeen geweest, waarom de aangekondigde zitting van het Indonesische Kabinet, die om elf uur zou worden gehouden, moest worden uitgesteld tot de middag. Leden van het Republi keinse Kabinet verklaarden tegenover Andta, dat de mogelijkheid van een crisis in het. kabinet reëel genoemd moet worden. Heden zal het kabinet opnieuw bijeenkomen. Sjarifoeddin presideerde de bijeenkomst van de Defensieve Raad, die uit negen ministers bestaat en een gebied bestrijkt, dat zich uitstrekt van de defen sie tot de rijstdistributie. De kabinetszitting, waarin Soekarno aanwezig was, duurde nog geen uur. Sjahrir zette de laatste ontwikkeling uiteen en lichtte deze toe. Heden komt het kabinet wederom bijeen ter be spreking van Sjahrir's laatste brief en de Nederlandse Aide memoire. Enkele kabinetsleden verklaarden tegenover Aneta, dat de mogelijkheid van een ka binetscrisis rgëel genoemd moet worden, doch anderzijds waren zij van mening, dat een uiteen zetting ova- de politieke ontwik keling aan de politieke partijen verhelderend zal werken. De Aide memoire wordt in In donesische kringen beschouwd als „achter de feiten aanlopend", vooral na de bekendmaking van het ministerie van overzee se gebiedsdelen, dat het stuk Vrijdagavond reeds was opge steld. Het delegatielid Soepeno zei: „De Aide memoire is te be schouwen als een nakomertje". Soekarno zal Zaterdag naar So lo reizen in verband met een Mohammedaanse vergadering. Persstemmen. De ochtendbladen te Djokja van gisteren hebben de laatste brief -van Sjahrir en de Aide memoire der Nederlandse Regering gepubliceerd. „Nasional" schrijft in een hoofdar tikel o.m.: Wanneer de Nederlan ders vasthouden aan hun eis van een gezamenlijke gendarmerie voor het republikeinse gebied, zal het volk, officieel en niet officieel, een oorlog prefereren boven verdere concessies. De Merdeka te Solo schrijft, dat Sjahrir's verklaring voor de radio het bewijs levert, dat de Indonesiërs een vredelievende oplossing wensen. De Masjoemi contra Sjahrir. De speciale correspondent van Aneta seiht: dr. Soekiman, voorzit ter van de Masjoemi, heeft voor de tweede maal sinds het bestaan van deze partij een persconferentie ge houden, waarin hij zeide dat „de grootste oppositiepartij, die niet ac- coord ghat met Linggadjati, Sjah rir's laatste briefwisseling met de Commissie-Generaal beschouwt als een verdere consequentie van het 41.000 dossiers gingen verloren In Brussel doet het gerucht de ronde, dat de brand in het Mi nisterie van Onderwijs met op zet veroorzaakt zou kunnen zijn, omdat zich in de verzame ling films bevonden, afkomstig van het ministerie van justitie en waarbij sommige personen belang zouden hebben ze te zien verdwijnen. Van officiële zijde is in ieder geval bevestigd, dat de brand is ontstaan in de kel ders van het ministerie, waar een cinematheek van school- films is ingericht. Ook is officieel medegedeeld, dat 17 personen om het leven zijn gekomen, van wie er tot nu toe 10 zijn geïdentificeerd. Een der vrouwelijke slachtoffers was Zaterdag j.l. in het huwelijk ge treden- Camille Huysmans, de Belgi sche minister van Onderwijs heeft verklaard, dat 80 procent der dossiers, welke zich in het gebouw bevonden, in de vlam men verloren zijn gegaan. De secretaris-generaal van het mi nisterie deelde mede, dat niet minder dan 41.000 dossiers ver loren gingen en dat de schade in de millioenen loopt. In een communiqué van het personeel der openbare werken wordt stelling genomen tegen het bericht, dat de druk op de slangen tijdens het blüssen van de brand niet voldoende zou zijn geweest als gevolg van de sta king onder het personeel. Alle noodzakelijke maatregelen wa ren genomen, aldus het commu niqué, om in gevallen van nood de diensten onmiddellijk weer te laten werken. tekenen van deze overeenkomst en is het daarmee dus evenmin eens. De Masjoemi zal echter als één man achter de regering staan, in dien het er om gaat verdere Neder landse agressie tegen te gaan". Het beleid van het kabinet be sprekend, zeide Soekiman het te be treuren, dat de regering er niet in was geslaagd in het buitenland, met name in Amerika én Engeland, een juist beeld te geven van de Indone sische revolutie n.l. als democrati sche revolutie. „Indien het deze machten gaat om business of de mocratie, dan moet de zaak van de democratie de doorslag geven." - Soekiman meende dat een Kabi netscrisis mogelijk was. Er wordt n.'l. verwacht, dat het kabinet voor het nemen van verdere stappen aan het werkcomité een hernieuwd mandaat zal vragen, waarbij de mo gelijkheid bestaat, dat het werk comité dit mandaat niet zal ver- schaffep. Overigens achtte hij deze mogelijkheid niet groot. Kamerlid stelt vragen Het lid der Tweede Kamer dhr. den Hartog heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening gevraagd of het hem bekend is, dat vooral bij de klei nere jamfabrikanten zeer grote voorraden jam aanwezig zijn en dat mede als gevolg van het feit, dat het publiek vrijwel uitsluitend „merkjam" Vraagt, het gevaar be staat, dat deze grote hoeveelheden jam zullen bederven, terwijl no- vendien verschillende van de De- trokken fabrikanten in financiële moeilijkheden dreigen te geraken. Mocht de minister deze vraag be vestigend beantwoorden, is de mi nister dan niet van oordeel, dat cr onverwijld maatregelen dienen te v/orden genomen, welke er op ge richt zijn de bij bedoelde fabrikan ten aanwezige voorraden ten snel ste te ruimen en in de consumptie te brengen, opdat geen kostbaar voedsel verloren ga en aan de moei lijkheden, waarin de fabrikanten in quaeslie verkeren, worde tege moet gekomen? Op het voetspoor van de voor het particulier bedrijfsleven ge troffen regeling heeft de minister raad besloten de Kroon een be sluit voor te leggen, krachtens hetwelk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zaj worden verleend ten bedrage van twee procent der grondsalarisscn, zoals die vanaf 1 Juli a.s. zullen gelden, met een maximum van vjjftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het Rijk vervullen, ten minste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grondbezoldiging ontvangen, welke per jaar niet meer f 4380.— (gehuWd) of f 4152.— gehuwd bedraagt in een standplaats. De besturen der lagere publiek rechtelijke lichamen zullen overeen komstige maatregelen mogen ne men voor het provinciaal, gemeen telijk en waterschapspersoneel. dan (on- le klasse Een ernstige brand heeft hei Ministerie van Onderwijs te Brussel zwaar geteisterd, tengevolge waarvan een aantal slachtoffers te betreuren zijn. -Met behulp van ladders trachtte de brandweer de in het gebouw vertoevende mensen te redden. Een ambtenares wordt in veiligheid gebracht. (A.N.P. P.) Landverrader verstopte 1 ton voor later Rechercheurs van de P.R.A. te 's-Gravenhage hebben ruim 100.000 gulden aan effecten en andere geldswaardige papieren in beslag genomen, welke door de Haagse banketbakker van Dam, leider van het N.S.K.K., sonderkommando „Van Dam" waren geborgen. Tegen arrestatie van leden der oppositie-partij Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft krach tig geprotesteerd tegen de .dras tische beroving van burgerlijke vrijheden, waaraan het Roe meense volk wordt onderwor pen". In een nota, die door de Ameri kaanse vertegenwoordiger in Boe karest, Roy Melbourne, namens de Amerikaanse regering aan de Roe meense minister van buitenlandse zaken, Tatarescu, is overhandigd, wordt uitdrukking gegeven aan de „grote bezorgdheid" over deze ont wikkeling in Roemenië en verklaard dat zij de naleving van de bepalin gen van het Roemeense vredesver drag nadelig zou kunnen beïnvloe den. In de nota wordt vooral ge protesteerd tegen „de arrestatie «an honderden leden der oppositiepartij en hun detinering voor onbepaalde tijd in gevangenissen en concentra tiekampen onder betreurenswaar dige omstandighden". De verklaring van de Roemeense minister vai> binnenlandse zaken, dat deze maat regelen „noodzakelijk zijn om d» orde in het binnenland te bewaren' wordt door de Amerikaanse rege ring van de hand gewezen. De Ame rikaanse nota zegt, dat deze maat regelen eerder een opzettelijke po ging zijn om de democratische ele menten van de Roemeense bevol king," die zich teger* het huidige re giem verzetten, te onderdrukken of op terroristische wijze .te intimide ren.'De V.S. waarschuwen de Roe meense regering, dat de toestand in Roemenië in het oog gehouden zal worden en de.genomep maatregelen in strijd zijn met artikel 3 van het Roemeense Vredesverdrag, waarbij de Roemeense regering verplicht is de meest elementaire menselijke rechten en fundamentele vrijheden in Roemenië te waarborgen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Groot-Brittannië waarschijnlijk eveneens zal protes teren tegen de arrestatie van leden van de Roemeense oppositie-par en. De Perzische prins te Parijs Prins Hamid-Reza Pahlvei is Woensdagmorgen op hét vliegveid Orly bij Parijs aangekomen. DEN HELDER heeft Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" een ontvangst bereid, zoals die voor de oorlog zelden heeft plaats gevonden. Er waren dan ook bijzondere redenen voor de feestelijke stemming welke gisterenmiddag aan de Buitenha ven heerste. Daar was allereerst het feit, dat de marinestad voor het eerst na de oorlog een oorlogsbodem kon verwelkomen, die regelrecht uit de Indische wateren thuisvoer. Hiermede werd dus weer een aloude traditie in ere hersteld. Wat echter in nog gro tere mate het buitengewone karakter van deze aankomst be paalde, was de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en de onverwachte komst van H.K. Hoogheid Prinses Juliana met de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. De „KortenaerZ nst in de haven van Den Helder zijn echtgenote en dochtertjes op de steiger zag staan. Vanaf de hoge commandotoren wuifde hij hen toe en vooral prinses Margriet was op getogen dat zij haar vader terugzag. Hartelijk was de begroeting toen de Kortenaer eenmaal lag" gemeerd en de Prins in uniform van vice-admi- raal als eerste het schip verliet, ge volgd door de cdt. Zeemacht en de I adjudant van de Prins. De com mandant Marine te Willemsoord kapt. ter zee I. W. Reynierse en de chef-staf lt. ter zee A. C. M. de Neeve bevonden zich eveneens aan de valreep om de Prins :te verwel komen. Voor het Instituut vormden de adelborsten een erewacht, die door de Prins werd geïnspecteerd, alvo rens hij met Prinses Juliana en de Prinsesjes aan boord ging van het jacht Piet Hein. Cornelia, David en Bathzeba In Aden had de commandant van de Kortenaer. lt. ter zee G. B. For tuin. twee jonge gazellen gekocht. De beestjes waren een paar dagen oud en het scheen nogal moeilijk heden op te leveren om ze in leven te houden. Er kwam een geit aan bdord. Een beste Arabische melk- geit. Ze werd iedere dag gemolken en de gazellen werden er door in het leven gehouden. De melk kre gen ze uit een inktnotje met een soeen. David en Bathzeba werden de bepstjes door de vindingrijke be manning genoemd. De geit kreeg de schone naam Cornelia en mocht des nachts onder het pantser van een kanon uitrusten van de verheven taak die zij overdag had te vervul len. Helaas, zii overleed gisteren, sneuvelde op het veld van eer. (Vervolg pag. 2) had zich geen betere thuiskomst kunnen- wensen. De zomerzon straalde met een fel heid. alsof ze aan de tropenhemel stond en wat de temperatuur be treft, was er voor de bemanning dus weinig veranderd. Maar alle tropi sche gevoelens werden afgeschud toen de „Kortenaer" in het zicht van de haven het eerste contact met het moederland verkreeg. De Marsdiep, topzwaar beladen met vrienden en familieleden, voer de thuisvaarders tegemoet en over en weer klonken de juichende begroetingen. Weder om ondergingen Marinemannen, die zo iang hun moeilijke plicht in de Oost hadden vervuld, de ontroering van een behouden thuiskomst. Weer thuis te zijn; niemand weet dat zo naar waarde te schatten als de marineman! De Prinsessen komen! Geduldig stond de wachtende menigte op het wierhoofd en aan de buitenhaven. Reejis kwam de Kortenaer in zicht en binnen wei nige minuten zou hij de haven bin nenvaren. Er kwam beweging in de mensenmassa. Maar niet op de eerste plaats om de Kortenagf, maar om de aankomst van Prinses Juliana met haar drie oudste dochtertjes. Beatrix, Irene en Margriet. Volko-, men onverwacht waren de prinses sen in hun auto van Soestdijk naar Den Helder gereden, om Prins Bernhard af te halen en gezamen- re*s te^aanvaarden Hdn" de temg" Bij de aankomst van de„Kortenaer" in den Helder waren H.K.H. In Hoek van Holland was Z. K. H. 1 Prinses Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet aan- aan boord van de Kortenaer ge- /W6zjg om met Z.K.H. Prins Bernhard, die zich aan boord van gaan, waar zich ook de Comman- v j tr dant Zeemacht Schout bij Nacht J. de „Kortenaer bevond, een tochtje met het jacht „Piet Hem J. L. Willinge bevond. Het moet Dp Ijselmeer te maken. Het Prinselijk Gezin wandelt langs de zijn eewerest.etoen"hij"bij "inkomst erewacht van adelborsten. Op de achtergrond de „Kortenaer". President de Nicola van Italië is Woensdagavond om gezondheids redenen afgetreden, aldus meldt Radio Rome. De Nicola zou oorspronkelijk op 24 Juni zijn afgetreden, op welke datum de constituerende vergade ring zou zijn ontbonden. Toen deze vergadering echter besloot nog zes maanden aan te blijven, stemde de Nicola er in toe in functie te blij ven totdat er een opvolger zou zijn gekozen, daar er volgens de con stitutie geen voorziening voor de tussennériode bestaat. De Nicola deelde zijn aftreden mede in een boodschap aan de con stituerende vergadering. Hij is bijna een jaar president van Italië ge weest. KOMENDE WINTER GEEN HOGER KOLEN RANTSOEN De minister van economische za ken heeft, mede namens zijn ambt genoot van Verkeer, geantjvoord op vragen van de heer Wouden berg, lid van de Eerste Kamer be treffende de kolenvoorziening in de aanstaande winter. Ten aanzien van de huisbrand deelde de minister mede, dat niet dient te worden gerekend op toe kenning van hogere rantsoenen dan die. welke hebben gegolden voor het seizoen 1946!S47 Er zal paar worden gestreefd cm aan de behoefte aan industriekolen gedurende de aanstaande winter maanden geheel te voldoen. De productie van de Limburgse mij nen is echter onvoldoende om de binnenlandse behoefte te dekken zodat ons land voor een deel van het kolenverbruik op invoer uit 't buitenland blijft aangewezen. En hierin schuilt uiteraard een ele ment van onzekerheid. Voorzover de aanvoer zulks toelaat, zal de vodrraadvorming bij industriën voor de aanvang van de winter plaats vinden. Met betrekking tot de huisbrandvoorziening wordt geve zen op de geldigheidsverklaring per 27 Mei j.l. van twee bonnen van de brandstoffenkaart. Naar mag worden verwacht, zuilen de daarop verkrijgbare zes eenheden voor de aanvang van de winter kunnen zijn afgeleverd. ZAAK „KOMMANDO FRANK" Getuigen d décharge In de zaak tegen de vier Neder landers, die deel uitmaakten van 't „Kommando Frank" kwamen giste ren de getuigen a decharge aan het woord. Over het algemeen waren de verklaringen van weinig belang. Een enkele maal hielden zij voor de ver dachten zelfs bezwarend materiaal in, zoals dit bijvoorbeeld het geval was met de verklaring van een vrouw, die niets anders wist mede te delen, dan dat Baron van Boet- zelaar haar bij een verhoor in het gelaat had gespuwd. Volgens een ge detineerde getuige, die bijzondere relaties met de S.D. had, zou van B. verscheidene illegale werkers onge moeid gelaten hebben en konden door zijn toedoen een geheime zen der en installaties voor het drukken van een illegaal blad in veiligheid gebracht worden. In de middagzitting werden onder meer enige Duitse beambten van de S.D. gehoord. Een zekere Koch deelde mede, dat hoofdreehercheur Krom aan zijn dienst' was toege voegd. Uit het antwoord van een andere Duitser viel op te maken, dat de verdachten zich met roof overvallen hadden te bemoeien. Nachttrein Zandvoort— Amsterdam Op verzoek van de Vereniging voor vreemdelingenverkeer zullen de Ned. Spoorwegen voortaan in de nacht van Zaterdag op Zondag een extra trein van Zandvoort naar Amsterdam laten lopen. Vertrek uit Zandvoort om 2.10 uur, uit Overveen 2.13, uit Haarlem 2.21 en aankomst te Amsterdam 2.38. ^Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wens van vele bezoekers aan de badplaats. Kolenproductie moet worden verhoogd DE PRESIDENT van de Wereld bank, McCloy, heeft bespre kingen gevoerd met de Ameri kaanse onder-minister van eco nomische zaken, Clayton, over het „voorlopig denkbeeld" van het financieren van een gezaghebbend lichaam voor de kolenindustrie in het Ruhrgebied. De vice-president van de Wereld bank heeft medegedeeld, dat de be trokken regeringen tot dusverre nog geen overleg dienaangaande hebben gepleegd, doch hij hoopte, dat het plan vastere vorm zal aannemèn op de driemogendheden-conferentie, welke Vrijdag a.s. te Parijs zal plaats vinden. De vice-president wees op het enorme belang van kolen voor de wereld-economie en verklaarde, dat de Wereldbank van zelfsprekend geïnteresseerd is in de plannen om het RuhrgebiecJ' als een afzonderlijke economische eenheid te beschouwen en een gezaghebbend lichaam in te stellen voor de kolen- industrie van deze streek, teneinde de productie op te voeren en de geproduceerde kolen te verdelen op een redelijke basis. De bank is be reid, zo zeide hij, alles te doen wat in haar macht ligt om de kolenvoor ziening vin West-Europa te verbe teren. Hij zette voorts uiteen, dat een eventueel crediet van de Wereld bank gegarandeerd zou moeten wor den door de regeringen, die in het te vestigen lichaam vertegenwoor digd zouden worden. De bank ver zamelt reeds zoveel mogelijk gege vens over de situatie in het Ruhr gebied, waar de behoefte aan ar beidskrachten, verbruiksgoederen en woonruimte dringender is dan de behoefte aan meer- mijnbouw-ma- chinerieën. De functionarissen van de Wereldbank „?.ouden het op prijs stellen", wanneer Clayton het plan op de a.s. bijeenkomst van de eco nomische commissie voor Europa der V.N, naar voren zou brengen. De Wereldbank heeft tot taak bij te dragen tot het herstel van ver woeste gebieden en tot ontwikke ling van economisch onontwikkelde landen en zij is van mening, dat de In de Tour de France, de grote Wielerronde van Frankrijk, eindig de de Nederlander Arie Vooren uit Eeverwijk vierde in de eerste etap pe. Winnaar was de Zwitser Kubler, in 6 uur 51 min. en 55 sec. Tweede Mahe, de Fransman Mahe, in de zelfde tijd; derde Piot, in 6 uur 53 min. 19 sec. De tijd van Vooren, die vierde werd, was 6 uur 53 min. 25 sec. 5. Klabinsky (Polen, in Ned. ploeg); 6. Schotte (België); 7. Ron- cone (Italië); 8. Brambilla (Italië"1; 9 Robic (Fr.); 10. Tacca (Italië); 11. Vietto (Fr.); 12. Idéé (Fr.); 13. L, Weilenman (Zw.); 14. Danguil- laume (Fr.); 15. Pernac (Fr.); 16. Bemmine (Fr.); 17, Bobet (Fr.); 18. G. Weilenman (ïw.); 19. Boquet (Fr.); 20. Desprez (Fr.). Seyen was 24e in 6 uur 56 min. 41 sec., van Schendel 27e in 6 uur 57 min. en 59 sec., Camellini 28e in C uur 58 min. en 2 sec. Jansen ein digde als 47e in 7 uur 1_ min. 59 sec. De Korver werd 49e in dezelfde tijd. Schellingerhout was 50e in de zelfde tijd. Joly werd 72e in 7 uur 8 min. 49 sec. Galliussi eindigde als 84e in 7 uur 17 min. 57 sec. In het landenklassement nam Nederland de vijfde plaats in. (Voor een uitvoerig verslag zie pag. 3.) meest doelmatige hulp voor Europa zou zijn het verhogen van .de kolen- productie in het Ruhrgebied. Verklaring van Marshall Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft in een persconferentie te Washing ton alle vragen met betrekking tot het plan voor hulp aan Europa ont weken. Hij zeide alleen, niet voor nemens te zijn een waarnemer te zenden naar de aanstaande confe rentie te Parijs. Hij herhaalde, dat de V.S. gekant waren tegen de op richting van een internationaal li chaam voor het toezicht op 't Ruhr gebied. De exploitatie van 't Ruhr gebied moest aan de Duitsers wor den overgelaten, terwijl de toewij zing van producten uit dat gebied onder toezicht van de geallieerde mogendheden moest geschieden. Dr. Bruening naar Duitsland? Volgens het dagblad „Tagesspie- gel" heeft de vroegere rijkskanselier Bruening nog geen beslissing geno men over zijn terugkeer uit Ameri ka naar Duitsland. Bruening zou in derdaad het plan hebben Duitsland te bezoeken ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Paulinum College te München, doch hij zou zich eerst willen verzekeren van de mogelijkheid om eventueel naar Amerika terug te keren voor het geval de omstandigheden voor zijn terugkeer in het Duitse politie ke leven hem niet gunstig lijken. Sinds lange tijd gingen in Duitsland geruchten over Bruening's aanstaan de terugkeer, waarbij de verwach ting werd geuit dat hij een profes soraat in Bonn zou aanvaarden en zich bij de C.D.U. (Christelijk De mocratische Unie) zou aansluiten. H.M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van H. W. Verwayen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te 's Gra- venhage. Het doodvonnis is Donder dagmorgen voltrokken. Gratie is verleend aan C. J. D. Neven en aan D. J. N. Slaaf, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te 's Gravenhage. De doodstraf is voor beiden veranderd in levenslange gevangenisstraf. - Verkiezingen in het najaar Lajos Dinnyes, de nieuwe Hon gaarse premier, heeft na zijn be noeming 15 a 20 „officieren van twijfelachtige kwaliteit" ontsla gen, de hooggeplaatste minder om politieke redenen dan we gens onbekwaamheid. Dinnyes ontkende ten stelligste, dat het Hongaarse leger Sovjet- russische instructeurs heeft gehad, heeft of zal hebben. De Sovjet-Unie heeft Hongarije geen militair ver bond aangeboden en,geen aanspraak gemaaldj.op militaire- en luchtbases^ in Hongarije, aldus Dinnyes. Het Hongaarse leger telt op het ogen blik 14.000 man, van wie 9.000 tot de grenstroepen behoren. De politie is 25.000 man sterk. Volgens het vredesverdrag krijgt Hongarije het recht op een leger van 65.000 man, doch hier speelt het beschikbare geld ook een rol. Dinnyes verklaarde, dat dit jaar, waarschijnlijk in September of Oc tober, verkiezingen moeten worden gehouden. De nieuwe kieswet zal ongeveer gelijk zijn aan de oude. Dinnyes noemde het onlangs door de minister van justitie genoemde getal van 300.000 burgers, die hun stemrecht zouden verliezen, fantas tisch. Elke partij zal een eigen lijst hebben. Tot 30 Juni geen maximumprijs voor aalbessen De prijs voor aalbessen (rode en witte), die aanvankelijk sedert 16 Juni j.l. aan een maximumprijsre geling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrijgelaten. De minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft dit besluit geno men, omdat de pluk van de bessen pas begonnen is en het niet in de bedoeling ligt de primeurs aan een prijsregeling te binden. De maxi mum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnede van minder dan 10 mm 65 cent per kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1