WAAR BLEEF Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije steunen de guerillastrijders in Griekenland De eerste heuvels in de Tour de France RADIO r De bonnenlijst vaft het uni 1947 Balkancommissie brengt rapport uit Griekse autoriteiten beschuldigd van vervolging der minderheden Rusland en Polen verwerpen 't rapport Tsaldaris voldaan Nederlander vierde in de eerste etappe We zijn er nog niet J Kroniek Buitenland Vic! Aialvety een B-premie in Deze Rheinsohn- ima foktype, met gangen. Met een lard kan zij wel l veulen brengen. l (Geld. type), ■am aan de kop. 5 bemerking voor- jen jonge Felix, ig, iets ingesnoerd itoba werd eerste ed soort met goede under wat gewoon, denstuk. Kolonda. e eenvoudig, maar elf catalogus-nos. ilderse klasse ge- isse. i (Geld. type), soort. Achterbeen eld, ook iets be- fuul volgde. Goede iterstand kon iets 'nootachtig, tinka. Goed grof. i drag goed. Fok- igde. Mooie ver ing in middenhand >rt. i (Geld. type). !te met een B-pre- wat weinig stuk, >rd tweede. Heeft lar niet voordelig m wat klein. Beste Mooi paard met ina kreeg een A- okkel, mooi soort Daar stfekt een in. Irmgard, prima waarvan het ach- iteld kon. Deleene. oorheen tikje hol. ;n. Debera. Tikje goede klas, góede iw in de rug. ingst van rtenaer" van pag. 1) :eba waren megge- enk voor de twee ideren. Beatrix en jtogen toen ze van en (keen matroos n ontvingen. Ze ver de steiger, tot hen aanspoorde ïtiger te doen, om- •sten zich vast niett en pakken, als ze osgerukt. Voor alle i de levende ca- naar boord, waar worden vastgehou- binnenkort naar worden gebracht, nder, dat het pu- een zo vrolijk'to ri van het Prinse- 'edwongenheid van den hogelijk op prijs .onken de toejui- t jacht „Piet Hein" De duizendkoppige uitbundig de bin- Kortenaer had be- ieel'wat in reserve k gezin van haar en medeleven te annen met baarden andere duistere re- leden der Korte- hun snorren en taan. Daar zijn er dragen als wijlen punten zo scherp [d. Anderen verto- n weelderige haar- :innen, die hun een voorkomen geyen. ongewoon gezicht en oorlogsschip. De irden zullen na de rouwen en meisjes gen, dat ze van ren tar controlediensten innert zich nog de t de Martin Behr- ikaanse vrachtschip i goederen geladen, Ned. Ind. Regering behoorden aan par- imingen. De Korte- de Amerikaan naar le lading werd ge en ander nam niet tandhouding met de de Martin Behr- i de Kortenaer niets iet. Het bewakings- in Cheribon aan in kreeg eigen hut- ren" zorgden voor stemming en de e vriendschap ging it de beide beman- ia "gezamenlijk gin- eft de Kortenaer agen, dat zo weinig en en illegale pro- de Republikeinen vervoerd. Meer dan lingen van prauwen oen. Later, toen ze de Hollanders heus waren, kwamen ze wanneer ze met hun e moesten gaan! ys de Reerenbrouck n de Kortenaer be- »t 2de Kamerlid ihr. eerenbrouck. Deze svertegenwoordiger, ictie voor oorlog en Indonesië eens op d een kijkje geno- o de hoogte te stel- tie aldaar. Wp zoch- en brandend van informeerden we ikken. ..Een mooi ituys. ,.Een "prachtig >r de politieke toe- rd. Reeriioeliik oye- et stadium waarin neen thans verke- Ruvs de Beeren- oord stond werd het rtenaer bevolkt met n de opvarenden, leeuwen. Groningers ïgden zich onder de p andere provincies. Iers van zonen, die ;r" huistoe keerden. 'RIJDING ADOKEVER Burgemeseter van kend. dat allen, die •bouwen, verplicht jpelgewas in de pe- uni t.m. 5 Juli 1947 dokever te laten be ter, waaraan op 100 calcium-arsenaat is liter per ha.). NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 26 Juni 1947 PAG. 3 ^WOENSDAG is te Lake Succes het rapport gepubli ceerd van de commissie van onderzoek in de Balkan van de Verenigde Naties, welke rapport door de meerderheid der leden van de commissie wordt gesteund. In dit rapport wordt gezegd, dat Joego- Slavië, Albanië en Bulgarije de guerillastrijders in Griekenland steunen, maar de Griekse autoriteiten worden verantwoordelijk gesteld voor het toenemen der guerillastrijdkrachten, daar deze autoriteiten de mjnderheden in Griekenland discrimineren en vérvolgen De verdere conclusies van het rapport zijn: Joego-Slavië heeft te Boelkes aan de Griekse grens een vluchtelingen kamp gesticht, waar Grieken poli tiek en militair geschoold worden eh vervolgens naar Griekenland worden teruggezonden om aan de guerilla deel te nemen. Bij Tirana te Roebig bevindt zich een Albanees vluchtelingenkamp, waar Grieken politieke en militaire scholing ontvangen en tevens heeft Albanië gidsen en verbindingsman nen ter beschikking gesteld van guerillastrijders, die uit Albanië en Joego-Slavië naar Griekenland te rugkeerden. Deze hulp had nog plaats in 1946. De Bulgaarse steun aan de Griek se guerillastrijders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, ziekenhuis- faciliteiten en wapenleveranties. Joego-slavië en Bulgarije hebben openlijk steun verleend aan de Ma cedonische separatistische beweging, doch de Griekse vervolging van in Macedonië wonende slaven heeft een vruchtbare sfeer voor derge lijke bewegingen geschapen. Het rapport beschuldigt beide zij den van talrijke kleine grensschen- dingen. De commissieleden, die het rap port steunen, zijn de vertegen woordigers van Australië, Bel gië, Brazilië, China, Columbia, Syrië en Engeland. Het Russi sche en Poolse lid wezen alle beschuldigingen tegen de Slavi sche staten van de hand, terwijl de Franse gedelegeerde boven staande conclusies niet wilde onderschrijven, daar hij van mening is, dat slechts de Veilig heidsraad het recht heeft derge lijke conclusies te trekken. De Russische en Poolse afgevaar digden noernden de beschuldigingen van Griekse getuigen tegen de Sla vische staten „vals,en provocerend" en verklaarden dat vele der Griek se getuigen „Fascisten en misdadige elementen" zijn. Griekenland beschuldigd. In het meerderheidsrapport wordt voorts verklaard, dat de commissie in Griekenland een aanzienlijke mate van politieke vrijheid en vrij heid van spreken heeft aangetrof- enf. De, meerderheid van de commissie is tevens van mening, dat sommige leden der Griekse gendarmerie en officieel toegelaten rechtse strijd- voor het tijdvak van 29 Juni tm. 12 'Juli 1947. De volgende bonnen geven recht op het kopen van. BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (serie F) f-05 algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk f-06 algemeen 50 gram cacao f-07 algemeen 1 ei f-08 algemeen 2 liter petroleum f-05, f-08 reserve 100 gram gedroog de zuid-vruchten BONKAARTEN KD, KE 707 (serie F) f-13, f-14, f-15 algemeen 250 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suiker werk f-16 algemeen 50 gram cacao f-17 algemeen 2 liter petroleum f-15 reserve 100 gram gedroogde x zuid-vruchten BONKAARTEN MA, MD 707 (bpz. arbeid, a.s. moeders, serie F) f-21 suiker 250 gram suiker, "ho- terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. cho colade of suikerwerk TABAKSKAARTEN enz. QA, EB. QC 707 f-31 tabak 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak f-32, f-35 tabak 2 rantsoenen 'siga retten of kerftabak f-33 versnaperingen 200 gram cho colade of suikeiwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400'gram jam stroop, enz. f-36 versnaperingen 100 gram cho colade of suikerw., of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Juni worden gebruikt. De bonnen voor petro letim blijven geldig t.m. 9 Aug. groepen zich hebben schuldig ge maakt aan massa-arrestaties, ge vangennemingen, verbanningen, ranselpartijen en andere brutalitei ten en het in brand steken van hui zen. Aanbevelingen. De commissie heeft de volgende aanbevelingen aan de Veiligheids raad gedaan. 1. De Veiligheidsraad moet de vier betrokken regeringen aanbeve len zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebieden veroorzaken en van het aanmoedi gen van dissidente groepen in el- kaars landen. 2. De vier regeringen zouden vredesconventies moeten tekenen. 3. De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele ge- commiteerde in de onrustige gebie den moeten aanstellen, die inciden ten zou moeten rapporteren. 4. Vluchtelingen uit elk der vier landen dienen in kampen te wor den afgezonderd en niet in staat worden gesteld politieke of militaire activiteit te ontplooien. Indien mo gelijk moeten de kampen onder in ternationaal toezicht worden ge steld. 5. De veiligheidsraad zal de be trokken regeringen moeten verzoe ken de uitvoerbaarheid van vrijwil-" lige uitwisseling van minderheden te onderzoeken. De Sovjet-Unie en Polen weiger den evenwel deze aanbevelingen te steunen, daar zij „de souvereine rechten van de 4 staten om hun on derlinge betrekkingen zelf te rege len beperken". De Griekse vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken, Tsal daris, heeft uitdrukking gegeven aan zijn voldoening over het rap port van de commissie der V.N. voor onderzoek in de Balkan in welk rapport wordt geconstateerd, dat Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije de guerrillastrijders in Griekenland steunen. Het werk van de subcommissie der V. N. voor Saloniki is thans in een impasse geraakt, daar Bulgarije geweigerd heeft de commissie op Bulgaars grondgebied toe te laten en Joegoslavië, na twee weken te hebben onderhandeld, beloofd heeft eerst volgende week te zullen ant woorden. DEEDS twee maanden is de „Unit" van James Fitzpatridks Filmmij. in ons land bezig met het opnemen van films in technicolor. De films, die samen ongeyeer 8000 m.' lang zijn zullen in 1500 Amerikaanse theaters ver toond worden. De jon gens van de 4th Fiverton- Airscouts, die in Juli van het vorig jaar de Van Weerdgn Poelmangroep der Haagse luchtverken- ners te gast hebben ge had- zullen in Juli van dit jaar een bezoek brengen aan ons land waar zij worden ondergebracht op het landgoed „Schut- tershoef" bij Amersfoort. -i= Het bestuur van de stichting „Algem. Neder landse Vredesactie heeft aan de minister van oor log een request gezonden waarin op een grondige herziening en moderni sering van de dienstwei- geringswet wordt aange drongen, met dien ver stande, dat de dienstwei geraar appèl op een in te stellen instantie of hoger avonds tussen 6 en 8 uur op Schiphol uit Batavia verwacht. H.M. de Ko ningin zal morgen, Don derdag, des nam. om half 7 op Huis ten Bosch ontvangen, de heer Juan Jose Varela, die zijn ge- beroep bij het militaire gerechtshof mogelijk ge maakt wordt, ij; De Arn hemse gemeenteraad neeft vanavond na een 2-daags debat de gemeentebegro ting vastgesteld met een tekort van 4 millinen gulden. Dr. A. Ples- man wordt, in gezelschap van de. heren Van Os, Van Delden en mr. J van der Wiel Vrijdag a.s. des loofsbrieven zal overhan digen als buitengewoon gevolmachtigd minister van Argentinië. De A'camse bakkers zullen deze zomer rayonsgewij- ze om de beurt, hun be drijf een week sluiten om op vacantie te gaan. Verleden jaar liep de baggermolen „Dordrecht" tijdens baggerwerken in het kanaal van Zeebrug- ge op een mijn en zonk. |Het wrak is thans door zes grote vlotters buiten de vaaargeul gesleept. ïjc Bij restauratiewerkzaam heden in de St. Bavokerk te Aardenburg, werd op een diepte van twee me ter onder de vloer der kerk een grafkelder blootgelegd, waarvan de zijwanden waren voor zien van een aantal fraaie fresco's van zeer oude datum. tï{: De „Christ Child Society" is een uit Amerika komende inter nationale R.K-. vereniging die zich met kinderzorg belast. Da Society nu heeft een speelplaats 'aan de Korte Vleerstraat te Den Haag ingericht, wel ke gisteren cnder gezang God bless America werd geopend. Het binnenhalen van het hooi heeft op de smalle wegen in het Betuwse land zo zijn problemen, niet zozeer voor de voerlieden, dan wel voor de passerenden, vooral voor diegenen, die van de fiets gebruik maken. Tafreeltjes, als hierboven afgebeeld, komen dan ook niet zelden voor. Felhoen Kraal behoudt 4 jaar R.W.I. De Bijzondere Raad van Cassa tie deed gisteren uitspraak in de zaak tegen W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer, die in „bezettingstijd de functie heeft bekleed van be stuursraad van de provincie Noord- Holland. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam had hem veroordeeld tot 4 jaar R.W.I. De procureur-fis caal had bij de Raad van Cassatie in het belang der wet cassatie in gesteld op grond dat hij m het aan vaarden van deze functie geen straf baar feit zag. De Bijz. Raad van Cassatie overwoog echter, dat het Hof ook de wijze, waarop het 'ambt werd bekleed, in zijn overweging had betrokken. Het Cassatieberoep werd verworpen. Soldaat' wegens desertie en diefstal veroordeeld De Krijgsraad te velde te Assen heeft de onlangs in dienst gekomen soldaat S. uit Amsterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf var. één jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. De soldaat was desertie en diefstal of. het wegvoeren van een jeep ten laste gelegd. Verd. ontkeyide dief stal en erklaarde dat hij de jeep voor een hem onbekende sergeant naar Den Haag had gereden. On derweg werd hij te Laren aange houden doqr de marechaussee, aan wie hij had verteld, dat hij voor de president van de Krijgsraad reed. PROGRAMMA VRIJDAG 27 JUNI HILVERSUM Li 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gram. muziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera-programma; 10.00 Mor genwijding (VPRO); 10.20 Voor de zieken; 10.45 Sopraan en piano; 11.05 BBC Theater-orkest; 12.00 Orkest; 12.35 Dansorkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Musette-orkest; 2.20 Kamerorkest; 4.00 Orgel; 5.00 Dans-orkest; 6.00 Nieuws; 6.30 Prggramma voor de Nederl. Strijdkrachten; 7.15 Louis Davids zingt; 7.30 Cursus VPRO; 8.30 Hoorspel; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Friese uitzending; 10.15 Dansmuziek; 10.40 Avondwij ding VPRO; 11.00 Nieuws; 11.15 Symphonisch concert. HILVERSUM II:! 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lithurgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 9.00 Ochtendconcert; 11.00 De Zonnebloem, voor de zieken; 12.15 T.T. races te Assen; 12.30 Staf- muziek; 1.00 Nieuws; 2.00 Opera; 6.00 Amusementsorkest; 7.00 Nieuws 7.15 Appèl vodr de ex-politieke ge vangenen; 8.00 Nieuws; 8.15 „Tour- nooi in de Keizersstad"; 10.30 Het Nieuws; 10.50 Avondgebed en Lith. kalender; 11.05 Dansmuziek. Den Bosch hield weer de St. Jansmarkt Onder enorme belangstelling heeft Woensdag de Bossche St. Jansmarkt plaats gehad, een jaarlijks terugke rende gebeurtenis welke van heinde en verre duizenden kooplustigen, kramers en belangstellenden naar Brabants hoofdstad trekt. Meer dan ooit tevoren had men ditmaal in samenwerking met de vereniging voor vreemdelingenverkeer en het stadsbestuur zorg gedragen voor een echt marktfeest. Met festoenen en vlaggen had het marktterrein een fleurig aanzien gekregen. Uit de Meierij van 's Hertogen bosch, de Langstraat en de Bomme- lerwaard en uit vele provincies des lands waren verkopers en kopers komen opdagen en rond het middag uur was er op de Bossche Markt een drukte, zoals men die voor de oor log nauwelijks kende. Des middags om 3 uur had voor de verschillende groepen (krame- rijen, bloemen, standwerkers, groen ten en fruit) de prijsuitreiking plaats. Een groot aantal medailles en als hoofdprijs een wisselbeker waren beschikbaar gesteld. Amerikaanse gift voor ons Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvangen ter waarde van 21.000 dollars, waarvan een gedeelte bestemd is voor de apparatuur voor de ledenregistratie van de 600.000 leden van het Ned. Rode Kruis. Het andere gedeelte van het bedrag is bestemd voor grondstoffen voor het Welfare-Work in de hospitalen. Het Ned. Rode Kruis heeft n.l. een apar te afdeling om moreel en sociaal gewonde militairen te steunen, die in de hospitalen bepaalde voorwer pen vervaardigen, waarvoor grond stoffen nodig zijn. Oud-N. S.B.-leiders belijden schuld In de afgelopen jaren heeft het geregeld contact tussen geestelijke verzorgers in politieke detentie kampen en gedetineerden tot con tact tussen vertegenwoordigers van het Inter-Kerkelijke Overleg (IKO) en voormalige NSB-leiders geleid. Enige leden van het IKO, onder lei ding van dr. C. P. Gunning uit Am sterdam, hebben in een der kampen herhaaldelijk gesproken met plm. 25 kopstukken uit de vroegere NSB. Nadien hebben deze oud-leiders een gezamenlijk schrijven in de #vorm van een schuldbelijdenis tot het IKO gericht. Zij nemen in dit schrijven o.m. de schuld voor het zenden van Nederlandse jongens naar het Oos telijk front op ziqh. Het IKO biedt afschriften tiezer schuldbelijdenis voorzien van een preambule, aan de aangesloten ker ken aan. Deze kerken zullen dan zelf beslissen of zij deze schuldbe lijdenis aan de gemeenten bekend zullen maken en zo ja, op welke wijze deze bekendmaking zal ge schieden. (Van een speciale verslaggever) R ij s s e 1, 25 Juni 1947 IN DE TRADITIONELE atmosfeer van elkaar verdringende ren ners en journalisten, getoeter van duizenden claxons, fanfares en militaire muziek en gedreun van een honderdduizendkoppige menigte heeft, de start voor de eerste etappe van de Tour de France, de grote wielerronde van Frankrijk, plaats gehad. De symbolische start had plaats in het hartje van Parijs bij de Triomph-boog .daarop volgde, na een rit van de gehele karavaan van renners, officials, pers en verzorgers door de overweldigend drukke lichtstad, de werkelijke start te Pierrefitte, in de kleine Banlieu van Parijs, om precies tien minuten over tien. Het pelo ton zette er dadelijk een behoorlijk gangetje in, ieder was nog fris en de moeilijkheden van deze etappe, die nog tot de vlakke wordt gerekend, zijn niets vergeleken bij een rit door Alpen of Pyreneeën. V.PELT|4744| 25 JUNI 1» ETAPPE 236 km 26 JUNI 2® EJAPPE 182 km PARUS '30 Hoogten In het parcours (30) Hoogte van de plaatsen En zo behoefde het dan ook geen verwondering te baren, dat de be haalde hoge snelheden werden be reikt, volgens onze snelheidsmeter in de auto zo tussen de veertig en vijftig km en bij het afdalen van de soms zeer steile hellingen zelfs 'zestig km. Deze eerste etappe was er een van kennismaking en inlei ding. Al heel gauw deed zich het verschil in tactiek voor bij gevallen van bandenpech of anderszins. De Nederlanders hadden besloten in de aanvangsetappes bij dergelijke voor vallen niet op elkaar te wachten. De beide Italianen en de Belg Joly zo goed als de Pool Klabinsky gin gen hiermede 'accoord. En derhalve 'heeft hun ploegmaat Galliussi, die tweemaal bandenpech had en bo vendien eenmaal sukkelde met een lichtelijk verbogen voorvork, zich zelf moeten behelpen. Hij kreeg een behoorlijke achterstand, maar deze tactiek stelde onze ploeg mede in staèt een alleszins bevredigende prestatie te leveren. De Fransen deden het anders. Ingeval een der renners bandenpech had, vertraag den twee of drie van zijn maats het tempo; ze bleven als het ware op hem wachten totdat hij het euvel verholpen had. En bij de Belgen ging de ploegtactiek nog een stapje verder: ingeval van bandenpech bleef er altijd iemand achter om de helpende hand te bieden en op deze wijze weer bij het peloton te ko men. Dat ging dan natuurlijk dub bel zo vlug. Het is aardig te kunnen ver melden, dat in de eerste uren van de course het een Nederlander was, en wel Vooren, die voor de verlevendiging gezorgd heeft. Hij trok er al heel spoedig alleen tus senuit en had te Morlaye, 22 km van het beginpunt, zowaar 1 min. 25 sec. voorsprong genomen.' Na tuurlijk was dit al zo gauw na de start wel een tikje te stoutmoedig. Het was een bravourstukje, maar had dit voordeel, dat het wat kleur en tekening in de rit bracht. En dat eerst vier of vijf renners en daarni het gehele peloton als een haas achter hem aanging. Na een kwartier van dol jagen over acht km was zijn voorsprong teniet gedaan. In de eerste etappe z&ten twee of drie tamelijk zware heuvels. Eerst die vaa Doulens niet erg hoog, maar voor dit vlakke land van een vrij hoog stijgingspercentage. En daar zagen we voor het eerst sommige renners vrij ver terug vallen. Dat was een veertig minuten, nadat de karavaan in een wolk van witte stof achter de renners aan door Amiëns was geraced. Galliussi had hier wel erge pech, want een band gaf het op juist toen het peloton zich gereed maakte voor de klim en er een flinke vaart in had gezet. Na Doulens, was het peloton sterk uiteen gerekt en zagen we veel ge- isoleerden, maar langzamerhand trokken allen weer r.aar elkaar toe. Met een zeer grote snelheid, die bij de afdalingen wederom de zestig KM telkens naderde, ging het op Atrecht af, de steile, slecht bestrate helling daarachter op en vervol gens met een topvaart door Lens, tussen dichte drommen duizenden enthousiaste mensen door, in de richting van Rijssel. Vooren en Klabinsky, die beiden een uitstekende course reden, en die uit alle macht aan het peloton gerukt en getrokken hadden, als de kans zich voordeed, waren in de kopgroep die de voorsprong van de uitgelopen regionale Fransman Dangui'laume te niet gedaan had, en eindigde slechts op enkele mi nuten van de winnaar Kübler in 't hippodromevan Rijssel. Over de reportage van deze eer ste etappe van zon, blauwe lucht, warmte, stof en op sommige ge deelten nog slechte keien en zeer smalle wegen, mag de gemengde Nederlands-buitenlandse ploeg niet cntevreden zijn. Integendeel met 'n vierde plaats voor Vooren, waar mede de bekende Franse journalist Gaston Benac hem speciaal kwam feliciteren, een vijfde plaats voor Klabinsky, die hier in het noorden van Frankrijk zeer populair is, en Seyen, van Schendel en Carellini geklasseerd tussen de viif en twin tigste en dertigste plaats, speelde de ploeg een"- zeer verdienstelijke rol. Van het verwachte offensief der Belgen wij gaan immers naar het noorden, naar de grens toe is niets gekomen en eigenlijk trad in deze eerste etappe geen en kele landenploeg speciaal op de voorgrond. Het was jammer, dat de T> liaan Galliussi door pech veel tijd verloor en ook de andere ren ners hadden hun kleine ongemak ken, welke nu eenmaal in elke etappe voorkomen. Twee renners hadden pijnlijke voeten, wat waarschijnlijk kwiam door 't feit, dat de zon brandde op vrii natte schoenen, welke nog nat waren van het nationale kampioen schap op de Cauberg van Zondag j.l.. De Korver was niet erg te spre ken over zijn versnellingsapparaat, hetwelk volgens de Rotterdammer nogal eens „doorsloeg". Schellinger- houdt heeft een fraaie prestatie geleverd want toen hij een lekke band had moeten verwisselen wist hij op eigen kracht terug te komen, trouwens de etappe Parijs-Rijssel was er een van verkenning van el- kaars krachten, waarbij de strijd eerst definitief ontbrandde na de korte, doch lang niet /-makkelijke helling van Doulens ot> 90 km. van de finish. Van Schendél had tot op dat ogenblik uitstekend in de course gelegen maar naar mate men Rijs sel naderde" moest hij lossen. Hij had honger gekregen, had geen drinken bij zich en zonder drinken kan men nu eenmaal in de course niet eten. De ploeggeest was uitstekend, en het was een prettige gewaarwor ding. toen wij enige uren na de course constateerden, dat de vier buitenlanders te midden der zes Nederlanders waren opgenomen alsof ze er altijd hadden bijgehoord en ook uit dat oogpunt bezien, mogen wij over deze eerste etap pe niet ontevreden zijn. Ontaarde moeder in arrest De Hilversumse recherche heeft een 26-jarige vrouw gearresteerd, die gescheiden van haar man leeft en zich niets van haar moederlijke plichten jfgens haar .drie kinderen aantrok. Zij bleek alle distributie bescheiden te hebbe^ verkocht voor f140,aan een militair en met dit geld was zij aan de zwier gegaan, de kinderen aan hun lot overlatend. Ook de militair werd opgespoord. yMEL zijn we op weg naar de mïllioen postzegels, die we nodig hebben oni dat zieke meis je in Alkmaar weer beter te ma ken. We doen noa eens een be roep ook op U. Gooit Uw post zegels niet weg. Er komt toch geregeld brieven of drukwerk jes in uw bus. Spaar de postze gels die daar op zitten. Doe ze niet weg. Neem even de moeite ze er af te halen en ze te bewa ren. Ze kunnen een mensen-le ven redden. Helpt ook U mee, dit jonge meisje mogelijk te ma ken haar gezondheid terug te wirtnen. Stuur eenvoudig uw ge bruiktf postzegels aan de bu reaux'van dit blad te Alkmaar, Hoorn. Den Helder en Schagen. Het is voor U een kleine moeite, maar die daad is van grote be tekenis. En God zal het U lonen! MARCUS GI BRAL TAR V.. Toen wij enkele weken geleden enige woorden wijdden aan de Rus sische zee-engten-politiek in de Mid dellandse Zee, spraken wij daarbij uiteraard alleen over de Dardanel- len en lieten wij de beide andere toegangen tot deze gewichtige bin nenzee, nl. Gibraltar en. het Suez- kanaal buiten beschouwing. De Mid dellandse Zee heeft drie invalspoor ten en hoewel zij aan het Zuidelijke Europese continent de kusten van Spanje, Frankrijk, Italië, Grieken land en Turkije bespoelt, wordên al deze drie poorten gecontroleerd door Engeland, hoewel niet allen op gelijke wijze. Frankrijk heeft zich daar sinds het gereedkomen van het door Ferdinand Delesseps aangeleg de Suez-kanaal doorlopend over ge- ergerd. Italië in zijn glorietijd noem de de zee, welke zijn schiereiland omspoelde, reeds „onze zee", in af wachting van de dag waarop aan 't perfide Albion voorgoed de toegang tot dit geheiligd domein der Zuide lijke landen zou ontzegd worden. Egypte droeg node de Engelse voog dij, (naar wist hoeveel begerige han den zich naar deze waterverbinding tussen Oost en West zouden uit strekken, zodra Engeland dit moei lijk verworven pand zou prijsgeven. Ook Turkije stemde in met de En gelse suprematie in de wateren tus sen Levant en het Iberisch schier eiland en wel om een gelijksoortigs reden. Hier lag met name Rusland op de uitkijk, dat zich in de Zwarte Zee opgesloten voelde en met zijn uitgestrekt achterland een doorgang naar de zee wenste..Sinds het einde van de tweede wereldoorlog, welke voor Rusland ondanks de ge voelige verlie zen die het" leed, zo succesvol verliep, heeft 't reeds meerdere malen aan spraak gemaakt op deze 100 KM- lange zee-arm, aan welks bezit Tur kije zijn sleutelpositie te danken heeft. Daarbij is het echter niet ge bleven. Rusland richtte zijn blik reeds naai' het Oostelijke Middel landse Zee-bekken en wel naar de toegang daar. toe, Gibraltar. Hier voerde het een camouflage-politiek. Het verweet Franco met behulp van Italië en'Duitsland het communisme in Spanje te hebben verslagen en het Spaanse volk in zijn democra tische vrijheden te hebben belem merd. Het eiste het einde van het Franco-regiem en een vrije regering van het volk. Het organiseerde een hetze-campagne tegen de Caudillo in alle landen ter wereld. Het di recte doel dezer actieve interventie- politiek was duidelijk. Men kon niet verkroppen, dat een vriend der verslagen as-mogendheden een dic tatuur in stand hield, welke de doodsvijand van het communisme was. Het indirecte doel echter was de beheersing van Gibraltar, het Engelse bastion op Spanje's Zuid punt. Het lijdt geen twijfel, dat deze vesting voor Engeland staat of valt met het al of niet weder terug komen van het communistisch re giem in Spanje. Spanje in handen der communisten wil zeggen: Spanje in handen van Moscou. En daarmede zou dan tevens het einde gekomen zijn van Engeland's zeggingschap in de Middellandse Zee en werd Rus land, na de toegang der Dardanellen geforceerd te hebben, tevens heer en meester van Africa's Noordkust. Is het nu zo verwonderlijk, dat Amerika zowel als Engeland Franco de hand boven het hoofd houden? Hoewel zij hun afkeer uitspreken over het regiem qua talis, wachten zij zich er wel voor op enigerlei wijze maatregelen te nemen, die het regiem in direct gevaar zouden brengen. Het verdwijnen van Franco impliceert een terugkeer van het communisme, dat evenzeer op dicta toriale grondslag gebaseerd is als 't systeem der phalanxisten en boven dien een levensgevaar betekent voor de Anglo-Amerikaanse machtsposi ties in een voorname zee tussen drie werelddelen. Zandvoorts burgemeester gaat heen Aan de burgemeester van Zand- voort, de heer Hendrik van Alphen is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd m.i.v. 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. De heer van Alphen zal het bur gemeesterschap voorlopig blijven waarnemen, totdat een nieuwe bur gemeester is benoemd. door J. S. FLETCHER 78. Het oude bouwsel ging reeds over in een ma teriële ruïne die tenslotte nog niet half zo groot zou zijn als het im materieel verval dat zich reeds openbaarde; binnen de muren van dit huis lag de oude man, die er de laatste bewaker van was geweest, dood en zijn mepster zat bevend in zijn stoel, hulpeloos als een kind, terwijl zijn huis rond hem in puin Het scheen Blake 'toe dat het geheel in de lijn der omstandigheden en gebeurtenissen zou zijn, wanneer Mailverv Hold zou worden wegge vaagd door de storm die steeds wil der raasde over zee %en land toen de ochtend van die woeste herfst dag in de middag overging. Reeds hoorde hij. vóór hij de poorten be reikte. de wind door de verlaten kamers fluiten en toen hij de laan in ging, waar afgescheurde boom takken werden neergesmakt, zag hij de kraaien in de hoge iepen op en neer worden geslingerd boven het dak en 'hoorde hij hun hese kreten ramspoed en verlatenheid voorspel len. Rachel, die snel van het dorp was teruggekeerd, toen ze haar verkla ringen had afgelegd, ontmoette hem in de hall en nam hem mee in een .kamer van het huis die dienst deed als zitkamer. ..Er is maar weinig meer te ver tellen," zei Blake. „De zitting werd verdaagd. Een van de gezwo renen, Stubss. was niet tevreden gesteld. Hij denkt, dat de jongen misschien door smokkelaars ver moord is. Het is een heel verhaal, misschien zul je 't beter begrijpen dan ik, vervolgde hij, terwijl hij voortging met haar mede te delen wat er verhandeld Was tussen de kruideniers, de kustwachter en Atherton. „Ik veronderstel, dat daar wel iets uit zal groeien," be sloot hij. „De dingen schijnen zich op de Clents te concentreren, niet?' „Dat heb ik altijd al gezegd," ant woordde Rachel. „Het geheim van die avond ligt daar! Kwam u me dat vertellen?" „Neen", antwoordde hij. „Dat niet. Ik geloof niet, dat dat nu juist van zo groot belang is op dit mo ment Ik'kwam omdat ik. meende, dat ik me misschien, nuttig zou kun nen maken voor u. Is er niet een boel te doen? Die oude baas moet begraven worden, hè? Het is niet goed voor u, op al die dingen te moeten letten. Laat mij helpen. Ik blijf in de buurt, doe wat ik kan en bivakkeer weer in de oude toren laat mij u deze dingen uit han den nemen." „Dank antwoordde ze een voudig. „Graag. Dokter Strahan heeft al iets voor me geregeld. De oude Jacob had een paar familie leden in het dorp. Ze zullen zijn lichaam komen weghalen eh hij zal van hen uit begraven worden. Maar als u blijven wilt, zal ik erg dankbaar zijn want ik heb nie mand anders en ik geloof dat vader sterveiide is." Zij sprak zo rustig dat Blake de uitroep, die hem op de lippen lag, inhield. Hij wendde de blik af van het venster, door hetwelk hij naar de opkomende zee had gestaard en zag. dat Rachel kalm en bedaard was, doch bleek en afgemat van het langdurige waken. En met een plotselinge spontaniteit stapte hij op haar toe en nam haar handen in de zijne. „Ik.... ik.... blijf bij. u. ik zal me hier.aan dit.vasthechten als een klit!" zei hii onhandig. „Ik kan me maar slecht uitdrukken, maar ik ben hier. Zefï mij alleen wat ik doen moet en ik zal het doen!" Zij beantwoordde de greep van zijn handen met een lichte druk van de .hare en glimlachte zwakjes terwijl ze naar hem op keek. „Ik begrijg u," antwoordde ze. „Er is op dit moment niets te doen. maar ik had er behoefte aan te voelen, dat er iemand bij de hand is. iemand op wie ik kan ver trouwen. Ik zal alles aandurven,, nu ik weet dat u in de nabijheid is. Allereerst moet u nu iets te eten en te drinken hebben. Ik weet. dat u nog helemaal niets moet hebben gehad sedertwanneer?" Het drong toen tot Blake door dat hij sedert die ochtend nog niets genuttigd had dan het glas dat Stubbs hem had opgedrongen. Hij liet Rachel iets te eten voor hem bestellen en daarop ging ze naar haar vader, terwijl Blake wat at en dronk en dieper over enkele zaken nadacht dan hij ooit in zijn leven had gedaan. Een ding was hem duidelijk voor het ogenblik lag zijn plicht hier in dit troosteloze oude huis. En toen hij zijn honger had gestild ging hij zitten wach ten nauwelijks zelf wetend waarop. Buiten nam de storm bij het vor deren van de dag elk uur in sterk te en hevigheid toe. Er kwamen enkele mannen uit het dorp die het lichaam van de oude Elphick wegdroegen; al spoedig waren hun zwarte kleren niet meer te onder scheiden van de duisternis waarin ze verdwenen. Er begonnen bomen om te vallen in de laan en de om ringende beplanting. Het dak van een deel der bijgebouwen werd afgerukt en neergesmakt op het binnenplein; de wind. die het huis binnenviel door de vele kapotte ruiten en vensters, floot en hulde met steeds groeiende kracht. Het wateiv van de inham rees hoog bo ven het moerasgebied en wierp grote velden van "wit schuim over de randqp ervan; de gracht vulde zich en overstroomde erf en huis. Toen hij tegen het einde van de middag zijn weg naar buiten for ceerde, bevond Blake, dat de helft van de bomen der beplanting om ver lagen; de wachttoren was om- manteld en werd langzaam maar zeker met de grond gelijk gemaakt (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3