Nieuw Sjahrir afgetreden als premier President tegen het heffen van invoerrechten op wol RICAIN Hedenavond begint de Driemogendheden-conferentie C.-G. verlangt hedenmiddag definitief antwoord Noodperswet door Kath. absentie in Senaat gered! M' 5 A N D E N - ALKMAAR DSTRIJDEN gangmaking p Theater E CHRISTQ e Opera Voor Alkmaar en omgeving Grootste partijen verwerpen zijn concessies aan Nederland SOEKARNO NEEMT HET ROER Antwoord der Republiek wordt heden opgesteld 19 Doodvonnissen uitgevoerd J Ver. Naties zijn niet vertegenwoordigd Voorbereiding algemene staking f J Nederland weigert Amerikaanse kolen De Nicola herkozen Aangenomen met 19 tegen 14 stemmen Eerste Kamer was zeer onvoltallig Nieuw Veto vaji Truman Verklaring van Washington Meer adem voor kleine gemeenten ngen 13.9014.10; rdbeien 1.53. 25 Juni. 5 kg aardappelen klein 1414.80; 5 Juni. Aange- aardapp.; Eerste- drielingen 9.90 tten 17.20; kriel s peen 9.1012.90. EN, 25 Juni. kg aardappelen lingen 1213.20; EL, 25 Juni. De o taal aangevoerd jpelen: Schotse gr. -12.20; rode gr. 23 —4.90; 59 kg aard- 30 st. bloemkool I 0.28; 35 st. bloem- 75 krop sla 1.20; .00 per 1000 st. 24 Juni. Aange- ren, waarvan 111 tieren, 11 graskal- re kalveren en 28 jr de levering; 137 485, handel matig; 0—625. handel stug -275, handel stil; n 32—65, handel varkens 5060, biggen 2550, han- apen 5895, handel ■ren 20—39, handel en geiten 1080, paarden 300900, 24 Juni. Pluim- 0 oude kippen en rode) 3—3.50 per (blauwe) 3.503.75 nen 4—8 per stuk; t (blauwe) 4.505 onge hanen (witte 5 per kg.; 150 jonge 3—5.50 per stuk; 16 per stuk; 300 stuk. mi. Aangevoerd elen 11.90—14; 3000 .90—10.10; 1200 kg ïN zullen van 30 Juni ïnde tramtreinen aan egevoegd: 0 14.20 20.20 10 14.40 20.40 11 14.51 20.51 >6 15.26 21.29 16 15.36 21.43 56 15.56 22.03 ie, in goede staat; 2 st. 16 inch 2 st. 19 indh 2 st. 21 inch ULOWNA. amateurs. - Groot iet de beste profs D. KLINK, COR 'ORST en anderen. 1,50 (dames f 1,50), le rang f 1,50 (da- rverkoop bij C. de 1 JUNI: deel van: ereikt deze hoogtepunt! 5 en 8 uur ET 3 JULI; F. E.) r, Susanne Foster SCHNICOLOR s avonds 8 uur; Zondag 2, 4,30, 7 2,30 uur. jaar! aan hun radiodistrl- arde. ;hielijk op volgen, gezond verstand zal dag voor onze Unie od der Naastenliefde, de en het blauw van eluk HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 27 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11262 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CJAHRIR, de Premier van het indonesische kabinet, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, nadat bekend was geworden, dat alle grote pojitieke par tijen zijn concessj^s aan de Nederlanders hadden verworpen. Soekarno heeft de ontslagaanvrage van Sjahrir als eerste minister aanvaard en zal van zijn presidentiële bevoegdheden gebruik maken om aan de jongste ontwikkeling van de politieke crisis het hoofd te bieden. Zo spoed ig mogelijk zal een nieuwe regering worden gevormd. President Soekarno is thans be zig met het opstellen van een he den te overhandigen antwoord van de republikeinse regering op de Nederlandse aide memoire, waar in is verzocht de Nederlandse fede rale interim-regering te aanvaar den alsmede de andere voorstellen ter uitvoering van de overeenkomst van Lin'gigadjati. Hoewel over de aard van het antwoord van Soekarno aan de Nederlandse regering nog niets be kend is, wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat het mogelijk is, dat de president de aanvaarding door Sjahrir van de positie de jure van de luit.-gouv.-generaal Van Mcok in de federale interim-rege ring zal verwerpen en zal voor stellen, dat deze lid van de inte rim-regering zal zijn doch zonder een beslissende stem. Naar ver^ wacht wordt, zal Soekarno er te vens op staan, dat de souvereini- teit de facto van de republiek niet wordt verkleind. De ministers_uit Sjahrir's kabinet blijven zolang"*gëen nieuwe—rege ring' is gevormdin functie in een presidentieel kabinet. Sjahrir zelf is waarnemend minister van bui tenlandse zaken. De ontslag-aanvrage van Sjahrir volgde nadat de Sajap Kiri, een linkse Indonesische partij een re solutie had aangenomen, waarin zij zich tegen de compromis-voor- stellen verklaart, welke vervat zijn in (ie jongste correspondentie tussen Siahrir en de Comm.-Ge neraal. Siahrir had om nadere op heldering van deze resolutie ge vraagd en daarbij verklaard: In dien de resolutie betekent, dat mijn beleid wordt veroordeeld, treed ik af. Mening van andere partijen. Sardiono, de voorzitter van het centrale comité van de Indone sische Communistische Partij, heeft eveneens Volgens Antara, medege deeld dat zijn partij alleen instemt met Linggadjati en met de ant woordnota van de Indonesische delegatie en al het andere afwijst. De christelijke partij heeft zich De Minister, van Justitie, Mr. van Maarseveen, heeft in de gisteren gehouden verga ring van de Eerste Ka mer medegedeeld, dat er mo menteel geen enkel gratie geval aanhangig is. Tot heden werden 51 gevallen behan deld. In 19 gevallen werd gratie geweigerd, terwijl in 32 gevallen de gratie werd verleend. V. met de instelling van een interim-, regering accocrd verklaard, op voorwaarde ,dat de besluiten met meerderheid van stemmen zullen worden genomen. Zij is tegen de organisatie van een gemeenschap pelijke gendarmerie en is van me ning, dat de economische vraag stukken nog dienen te worden be sproken. Door devoorzitter van de P. N. I., dr. Gani, is een resolutie onder tekend, volgens welke niet ac- coord wordt gegaan met de aan vaarding cejure en formeel van de vertegenwoordiger van de Kroon doorde voorzitter van de republikeinse delegatie De verte genwoordiger van de Nederlandse regering in de federale interim regering dient geen beslissende stem te hebben. Alle beslissingen dienen met algemene stemmen te worden genomen. In de tweede plaats mag de souvereiniteit van de republiek tijdens de interim regering niet worden verkleind. De erkenning van de grote mogend heden Amerika en Engeland en de erkenning de jure van Egypte moet niet ongedaan worden gemaakt. De verbinding van de republiek met andere mogendheden dienen te worden gecontinueerd. Ten derde moeten de economische aangele genheden ten spoedigste worden geregeld overeenkomstig de re publikeinse antwoordnota. Ten slotte wordt het voorstel tot een ge zamenlijke gendarmerie verwor pen De constructie en de «echten van de federale overgangsregering moeten blijven zoals beschreven in de republikeinse antwoordnota. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Sov jet-Unie ter bespreking van de voorgestelde Amerikaanse hulp aan Europa, zal hedenavond om zes uur onder voorzitterschap van Bidault in de Quai d'Orsay, officieel worden geopend. Molotof kwam gisterenmorgen per vliegtuig op het Parijse vliegveld Le Burget aan. Op zijn reis naar Parijs heeft hij circa negentig mi nuten te Berlijn vertoefd en een on derhoud gehad met de voornaamste politieke en economische deskundi gen van het Sovjet-Russisch militair bestuur. Gisterenavond heeft een bespreking plaats gevonden tussen Molotof en Bidault. Er zijn geen inlichtingen over deze bijeenkomst verstrekt. Molotof scheen bij het verlaten van het ministerie van buitenland se zaken goed gehumeurd te zijn. Met een brede glimlach poseerde hij voor de fotografen. Politieke waarnemers hebben er met belangstelling kennis van ge nomen, dat Maurice Thorez, de Franse communistische leider een correctie heeft gegeven van pers berichten over een rede, die hij te Straatsburg heeft uitgesproken en waarin hij volgens het officiële blad der communistische partij gezegd zou hebben, dat het plan van Mars hall een „valstrik van het Westelijk kan worden gebruikt om Europa te verdelen als om het te verenigen. I Hij achtte de economische commis- j sie voor Europa der V. N. een ge schikt instrument om het plan van I Marshall' ten uitvoer te brengen. Hij I deelde echter mede, dat er tot nu toe geen montact was tussen de re- geringen, die het plan steunen, en de commissie. Slapende kinderen door* ratten aangevallen Twee zoontjes van resp. 7 en 3 jaar uit het gezin A. C. K. te Bar- neveld, zijn, terwijl zij rustig slie pen, d'oor ratten aangevallen. De kinderen werden ernstig aan ge laat en voeten gewond. De behan delende geneesheer heeft zich tot de woningcommissie gewend oA verbetering te bewerkstelligen in de bestaande woningtoestand ter plaatse. ZWEEDS SCHIP HEEFT AVERIJ Donderdagavond arriveerde het Zweedse s.s. „Sonata" op de rede van Vlissingen. Het schip, dat in.zee vermoedelijk op een mijn is gelo pen, werd door twee sleeptoten de Vlissingse buitenhaven binnenge- sleept. Naar het zich liet aanzien was de schroefaskoker beschadigd en had het schip bodemschade op- E.V.C. wendt1 zich tof het N.V.V. Het hoofdbestuur der E.V.C. heeft een communique uitgegeven, waar in wor.dt gezegd, dat zij „met het oog op het dreigende gevaar van een militaire aanval op grote schaal tegen de Indonesische republiek, zich tot het N.V.V. en de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft gericht, met het voorstel on middellijk te beraadslagen over de voorbereiding van een algemene werkstaking, tot welke dient te worden overgegaan, indien de Ne derlandse reactie keiinelijk door toe passing van wapengeweld een be slissing tracht te forceren". Naar een Katholieke Arbeiders- internationale? De gedelegeerden der K.A.J. uit 48 landen, die te Montreal in de Frans talige Universiteit een So ciale Studieweek houden, hebben in een telegram aan de H. Vader uitdruk king gegeven aan de hoop, dat „alle nationale orga nen der K.A.J. zich aan een zullen sluiten, opdat een Katholieke Arbeiders Internationale zou ont staan, welke vertegen woordigd zou zijn in daar voor in aanmerking ko mende internationale li chamen". Dyonne vijfling op audiëntie Onder de aanwezigen op het Maria-Congres in Ot tawa bevond zich ook de beroemde Dionne-vijfling Zij werden in audiëntie ontvangen door Z. E. de Kardinaal-Aartsbisschop van Chicago. Ze zijn*te duur en we hebben geen deviezen Het ministerie van economische zaken deelt het volgende mede: Ne derland had voor Juli a.s. een toe wijzing van de Verenigde Staten ontvangen voor rond 300.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladin gen. Van deze 33 scheepsladingen zijn 18 ladingen opgenomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Neder land meent de resterende 135.000 ton niet te moeten opnemen, omdat de steenkoolimport gedurende het eerste halfjaar 1947 omvangrijk was, de kolenprijzen in Amerika met het oog op de dreigende stakingen niet onaanzienlijk zijn gestegen en bij de besteding van de beschikbare buitenlandse valuta de nodige zui nigheid in acht moet worden geno men. Zoals bekend, zijn de steen kolen, die uit de Verenigde Staten worden geïmporteerd, bestemd voor de industrie en in hoofdzaak niet geschikt voor huisbrand. Aneta meldt uit Batavia, dat de Commissie-Generaal in de loep van de nacht naar Djok- ja' heeft getelegrafeerd, dat zij hedenmiddag een definitief antwoord verwacht. Buitenlandse waarnemers te Ba tavia zijn van oordeel, dat het woord thans aan Soekarno is en dat, indien Soekarno zich uit spreekt ten gunste van de poli tiek der republikeinse delegatie, hij zijn invloed op de massa kan aanwenden om tegenwicht te scheppen tegen de invloeden van de uiterste linkerzijde, dit tot gro te verrassing van Sjahrir, die de linkervleugel van de republiek Geen visum meer voor Noorwegen Met ingang van 1 Juli a.s. is voor een reis naar Noorwegen geen vi sum meer vereist. Spitsbergen vormt hierop een uitzondering. Ook voor Noren, die een bezoek aan ons land willen brengen is een vi sum niet meer nodig. dreigt los te maken van de rege- rmgspelitiek. Anderzijds meent men "te Bata via, dat het beroep van de Partij van de Arbeid op de Indonesische arbeiders een echec is geweest, zelfs al voor het gepubliceerd was. De enige partij, die thans nog de regering steunt, is de Christelijke Partij. Enrico de Nicola, die gisteren avond om gezondsheidsredenen af getreden is als president van Italië, is Donderdag door de Nationale vergadering te Rome met 405 tegen 26 stemmen tot president herkozen. Onmiddellijk na de stemming heeft de voorzitter de Nicola van de uit slag op de hoogte gesteld, waarop de Nicola aan de voorzitter van de Italiaanse Nationale Vergadering meedeelde, dat hij als voorlopig president in functie zal blijven. Het Franse persbureau meldt na<- der, dat van de 26 personen, die niet voor de Nicola stemden, 19 hun stembriefje blanco hebben ingele verd. Een briefje met de naam van ex-koning Umberto is vernietigd. Halfrond" Is. Thorez verklaarde later, dat hij deze term niet had ge- 1 gelopen. Een nader^ onderzoek zal bruikt. heden worden ingesteld. Zondag j.l. heeft Z.H. de Paus in de Sint Pieter de plechtigheden bij gelegenheid van de canonisatie van drie nieuwe heiligen bij gewoond. Onder de aanwezigen ware 1500 Portugese pelgrims, die gekomen waren om de heiligverklaring van hun landgenoot Joa de Britto bij te wonen. Ver. Naties niet vertegen woordigd. Volgens een woordvoerder van het Engelse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft Engeland geen verzoek van Trygve Lie, secretaris generaal der V.N., ontvangen om een waarnemer der V.N. op de Pa rijse conferentie toe te laten en een dergelijke uitnodiging ook niet ver zonden. (Volgens vorige berichten zou een vertegenwoordiger der V.N. te Parijs als waarnemer aanwezig zijn). Prof. Myrdal, de secretaris van de economische commissie der Ver. Naties voor Europa, verklaarde Don derdag te Geneve, dat noch hijzelf noch Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N., op de besprekingen te Parijs aanwezig zullen zijn. Hij zeide ten aanzien van het plan van Marshall, dat men wel moet bedenken, dat, hoewel er een „geweldige dynamische kracht" achter het plan is, deze evenzeer H.K.H. Prinses Juliana bracht Donderdag een bezoek aan de tentoonstelling „Het Hart van Holland", welke ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van Gouda gehouden wordt. De Prinses bezichtigt de expositie. (Van onze parlementaire redacteur) INISTER GIELEN is Donderdag met zijn wetsontwerp nood voorziening perswezen heelhuids uit het Eerste Kamerdebat te voorschijn gekomen, zij het op het laatste nippertje. In boze bewoordingen heeft zijn eigen partijgenoot mt. Kropman hem namens de Kamer doen weten, dat de senatoren niet van plan zijn nog eenmaal door een minister in een dwangpositie te wor den gebracht, doordat de wetsontwerpen niet tijdig genoeg wor den ingediend. En nog onaangenamer was deze spreker, toen hij het onderhavige wetsontwerp onder de loupe nam en er zo weinig goede woorden voor kon vinden, dat hij namens zijn politieke vrienden een „non licet" uitsprak. van krantenbedrijven in de voorge stelde regeling betekent in de prak tijk een procedure vol avonturen die jarenlang kan duren en waarvan de uitslag zeker niet bij voorbaat te voorspellen is. Ma'ar wat erger is, zij kost de staat misschien veel geld ende collaborateur wordt krach tens de voorgestelde regeling dik betaald als hij buiten zijn collabo ratie nu ook nog de zvjiverings- maatregelen gaat saboteren. „Mijn bezwaren tegen het wetsontwerp op zich zijn niet gering" (hij somde er verschillende op) maar ik en mijn vrienden zouden ze nog hebben ge accepteerd, als er -clit ongelukkige artikel niet in was opgenomen. Steun, maar slechts matige hulde kreeg de minister van de zoeven genoemde partijen. Men herinnert zich de geschiede nis met deze wet van enkele weken terug in de Tweede Kamer. De Partij van de Arbeid, de Communis ten en de Antirevolutionnairen drongen bij de minister aan op een regeling waardoor de oud-illegale pers op korte termijn zou kunnen worden geholpen aan de persen van de allerergste collaborerende kran ten. Minister Gielen voelde daar erg veel voor en liet zich verleiden een amandement in zijn noodvoorzie ning perswezen op te nemen, dat o.a. door de K.V.P. fel werd bestre den. Maar minister Gielen kreeg het erdoor. De eerste Kamerleden waren on geveer in dezelfde kampen ver deeld, toen zij Donderdag deze wet ter beoordeling voorgelegd kregen. Maar de bezwaren die ertegen be stonden maakten hier klaarblijke lijk een veel diepere indruk dan in de Tweede Kamer. In de katholieke gelederen heerste geen verdeeld heid: de heer Kropman schetste aan de hand van zijn advocatenervaring in welk wespennest de minister zijn handen had gestoken. Onteigening De heer mr. Stufkens achtte het ten bate van een edele journalis tiek noodzakelijk, dat naar drasti sche middelen gegrepen wordt. De heer Algra wees erop, dat verwer ping van de wet schipbreuk van de zuivering op persgebied zou beteke nen. De heer Koejemans meende, dat het ontwerp nog te veel vast zat aan een oud begrip van de pers vrijheid, dat echter een evolutie doormaakt, (De communist is aan het woord!) Volgens prof. Donker sloot zou verwerping van de wet, die scheen te dreigen, beschamende gevolgen hebben voor de nationale zaak. De Minister zei in de avondver gadering, dat de ontwikkelde be zwaren voor een deel de zijne wa ren. De uitvoering zal, inderdaad niet eenvoudig zijn, dat deed hij reeds uitkomen in de Tweede Ka mer. Hij deed een beroep op de he ren Kropman en Pollema (C.H.) om over de redelijke bezwaren, die zij koesteren, heen te stappen. Het eigen ontwerp van de minister in zake de verdeling van de persappa- ratüur is reeds aan zijn ambtgeno ten toegezonden. Het zal misschien in het geheel niet nodig zijn, het befaamde art. 18 inzake de onteige ning toe te passen, zo gauw kan het nieuwe ontwerp gereed zijn. Minis ter Gielen begreep blijkbaar wel waar bij de heer Koejemans de schoen wrong, toen hij opmerkte, dat hij in elk geval niet de fascis tische onvrijheid van de drukpers huldigde, welke wij juist bestrij den! De bewindsman vroeg tenslot te, de gevolgen van een eventuele verwerping wel te willen beseffen. De heer Kropman was wel heel tevreden met verschillende mede delingen van de minister, maar hij kon toch niet zo ver gaan, dat hij het ontwerp kon steunen. Bij de stemming bleek, dat de heer Krop man dit min of meer gemakkelijk of goedkoop kon zeggen, want van de zeventien katholieke sena toren ontbraken er niet minder dan acht op het appèl! Het ontwerp is derhalve aangenomen met 19 tegen 14 stemmen, zodat van de 50 sena toren er bij de beslissing over dit belangrijke ontwerp niet minder dan 17 afwezig waren. Behalve de negen aanwezige Katholieke leden, stemden ook de 4 aanwezige Anti Rev. en het ene lid van de Partij van de Vrijheid tegen. Het is na tuurlijk waar dat bij verwerping van de wet alle grond ontnomen zou zijn aan de perszuivering, maar daar had al eerder in voorzien te zijn geweest door het betrokken persbesluit bij noodvoorziening kor ten tijd te verlengen. In ieder geval is het hoogst ongewenst, dat in der gelijke belangrijke zaken door de Regering, gedreven door zekere ele menten, een soort revolverpolitiek gevoerd wordt Wolwet zou leiden tof economische isolatie President Truman heeft Don derdag zijn veto uitgesproken over het wetsvoorstel, waarbij de Amerikaanse invoerrechten op wol kunnen worden ver hoogd en de invoer van wol kan worden beperkt. In zijn boodschap, waar-mee hij het wetsvoorstel heeft terugge zonden naar het congres, verklaar de president Truman, dat het wetsvoorstel bepalingen bevat, die niet alleen van nadelige invloed zouden zijn op de internationale betrekkingen der V. S. doch bo vendien niet noodzakelijk zijn voor het steunen van de Amerikaanse wolproducenten. De president leg de bovendien de nadruk op de in ternationale terugslag, die deze Nederlandse voorstellen vertrouwenwekkend Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft een verklaring aan 'de pers uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat „de regering van de Ver enigde Staten verheugd is door de jongste berichten over her nieuwde onderhandelingen tus- sen de Nederlanders en de Indo nesiërs, welke de weg hebben gewezen om de belangrijkste moeilijkheden te overwinnen voor de instelling van een inte rimregering voor Indonesië op federale basis. De mate, waarin men het tot nu toe eens is geworden toont aan, dat zelfs de moeilijkste problemen kun nen worden opgelost door volhou den en een geest van goed vertrou wen in een vergelijk. De Ameri kaanse regering heeft de indruk, dat de Nederlandse voorstellen van 27 Mei vertrouwenwekkend zijn ge weest en de uitdrukking zijn ge weest van redelijke toenadering met het doel een accoord'te waarborgen, volgens hetwelk een effectieve fe derale regering voor geheel Indo nesië zal worden ingesteld voor de duur van de overgangstijd, zulks in afwachting van de constitutionele ontwikkeling van de Verenigde Sta ten van Indonesië en.de Nederlands rede van Sjahrir gaf blijk van hoge Indonesische Unie. De jongste radio kwaliteiten van staatsmanschap en heeft de verwachtingen van de Amerikaanse regering versterkt, dat een gunstige regeling spoedig kan worden bereikt". wet zou hebben en wees er op, dat het van kracht worden van een wet, die ten doel heeft de invoer rechten op wol te verhogen op het zelfde tijdstip, dat de Amerikaan- sche regering een leidende rol speelt in de conferentie der Ver. Naties te Genève, bijeengeroepen voor het geheel of gedeeltelijk op heffen van handelsbarrières en voor het ontwerpen van een hand vest voor een internationale han delsorganisatie tot herstel van de economische wereldvrede, een tra gische fout zou zijn. Tevens zou deze wet, zo ver volgde Truman, een slag beteke nen voor ons leiderschap in we reldaangelegenheden Zij zou over de gehele wereld worden opge vat als een eerste stap op dezelfde weg naar economische isolatie, die Amerika en andere landen na de eerste wereldoorlog zijn gegaan met de rampzalige gevolgen van dien. Geen verzet. Senator George Aiken, voorzit ter van de agrarische commissie van de senaat heeft gisterenavond een bijeenkomst van de commissie belegd, teneinde het veto van de president over de wolwet te be spreken. Hij verklaarde, dat tijdens deze bijeenkomst naar alle waar schijnlijkheid zal worden besloten niets tegen het veto van de presi dent te ondernemen. Daar de senaat het initiatief voor de wolwet heeft genomen, is de agrarische commissie van de se naat verantwoordelijk voor de verdere stappen i^lke met betrek king tot het weisvoorstel worden "ndernomen. Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd, die de congressisten van de vereniging van Nederlandse ge meenten te Amsterdam nuttigden, heeft de minister van binnenlandse zaken, dr. Beel o.a. medegedeeld, dat, naar hij mocht vernemen, bin nen enkele dagen als 1ste resultaat van het werk der commissie-Oud een ontwerp noodregeling met be trekking tot de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten aan hem zal worden aangeboden. Boven dien is aan de colleges van. gedepu teerde staten een rondschrijven ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat het toezicht op de begrotingen van noodlijdende gemeenten tot 20.000 zielen weer volledig bij ge deputeerde staten zal komen te be rusten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1