Nieuw Het antwoord van de Republiek ontwijkt het kernpunt: Rusland kijkt de kat uit de boom NG r Koor Alkmaar en omgeving HET TRANSITO-VERKEER NAAR DUITSLAND - J ker voor uw zaak voor LDER it 103 »rs te Alkmaar Positie van de vertegenwoordiger der Kroon blijft open Gemeenschappelijke politiemacht afgewezen K Distributie- perikelen SJAHRIR WEER PREMIER? DE PARIJSE CONFERENTIE Uitgesproken belangstelling voor het plan-Marshall" Besprekingen zijn geheim Prins Bernhard en de cultuur v__ J Binnenkort besprekingen over inschakeling van Rotterdam 36.9 Celsius! DE FRANSE LOONPOLITIEK Ramadier nog steeds bedreigd Garantie van 15 millioen dollars! Amerikaanse munitie voor China! .000 kg aardappelen; 13.30—14.50; driè- kriel 7.20—8.10. S Juni. Vroege 11.70—13.90; kleine 7.40—8.90. 26 Juni. Aange- :g aardappelen: grote ielingen 10.10-10.70; 0; aardbeien 1.34; ?EL, 26 Juni. >.825 kg. aardappelen klein 11.40—12.40; !0—14.70; grové 13.60 [ARWOUDE, 27 Juni i.000 vroege aardapp. rielingen 8.3011.40; SO; rode eerstelingen bos wortelen 5. 26 Juni. Aange- grote Schotse rood grote Schotse 12.50 driel. Schotse 8.90 kriel 5iQr-11.80; 1800 tse afw. 12.80—13.50; afw. 9.70—7II.2O; 170 12; 600 kg sjalotten T, 26 Juni. Aange- vaartuigen: 8157 pond .63; 595 pond lijnaal pond bot 4251 cent Kaasmarkt. Aan- n 13 stapels fabrieks- iels boerenkaas, totaal rlopige notering; f 74 ISPEL. Aardappe- 12.50—15,70; id. fijne r. 5.208.30; id. Rodê 0; id. fijn 7.30—11.60; Totaal aanvoer 8890 UIZEN. 8600 kg. 2.8014.50; drielingen ine 5.806.60. 32000 grote aardapp. 200 kg drielingen 8.10 cg kriel 6.607.40. 223.000 kg aard- stelingen 12.8015.20; —12.40; rode Schotten 909.20; 1250 kg peen stuks bloemkool 40 maten 9195; 1600 kg -34; 5 komkommers 29. •races. Op de eerste de motoren op hun artplaats. (A.N.P. P.) I W 9 INFECTIE de Stichting r Bouwbedrijf en cp Maandag 30 u.s. van 19,30 uur tot d. Ambachtsschool 1 niet jonger dan 19 technische en wis- iding. G. WAALEWIJN. originele khaki-unifor- ito rond. 1!" zegt Novella, voor hét 1 weer eens echt lekker Silvio flink, en het zijn ik door de radioverslag- Hooic'redacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 28 JUNI 1947 43e JAARGANÓ - NUMMER 11263 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET ANTWOORD VAN SOEKARNO IS ER. Het heelt nogal wat voeten in de aarde gehad. Het republikeinse persbureau Antara gaf gisterenmiddag de tekst ervan, die later weer inge trokken werd, omdat er veranderingen in aangebracht waren. Op de kernpunten maakt dit geen verschil. Het antwoord van Soekarno is niet afdoende. Terwijl Nederland had voorgesteld overeenkomstig Linggadjati dat in de Federale Raad (de Tussen-Regering) de positie van de Kroon de jure en formeel zou worden erkend, met beslissingsbevoegdheid, en Sjahrir tenslotte met dat „de jure en formeel" accoord ging, gaat Soekarno niet verder dan te zeggen, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat de vertegenwoordiger der Kroon zitting heeft in die Federale Raad! Dat is zeker een essentiële wijziging, en Nederland had gezegd, dat ze niet kon aanvaarden. Het tweede belangrijke punt is de gemeenschappelijke gendarmerie. Sjahrir wees die af en Soe karno doet dat ook. Waar de zaak op deze wijze diep in het slop is geraakt, doen de ver dere tirades in het antwoord van Soekarno weinig ter zake. Dit ant woord sluit zich inderdaad in de hoofdpunten op de inhoud van de bekende rede van Sjahrir van 20 Juni aan, en die rede was ook al niet voldoende tegemoetkomend. Soekarno verklaart, uit de Aide- Memoire van de Nederlandse Rege ring met genoegen te hebben ver nomen, dat zij „werkelijk het voor nemen heeft, langs vredige weg tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen". Waartoe dit kwaadaardige sarcasme? Heeft Ne derland die bereidheid niet al ge- OMT U BRUIT? De melkhande laren vragen opheffing van de melkdistributie, want er is melk genoeg, zeggen Je en er zal bij verdwijning van de' rantsoenering niet zoveel melk meer gekocht wor den, want grote plassen nielk wor den clandestien weggehaald bij de boeren. De vleesdistributie kan best verdwijnen, zeggen nu weer de Vlaardingense slagers, want er is genoeg, hetgeen bewezen zou wor den door de enorme frequentie, die het kwaad der frauduleuze slachtin gen heeft aangenomen. In een be toog van deze vereniging, die een actie voor het verdwijnen van de vleesdistributie heeft opgezet, wordt zonder blikken of blozen gezegd, dat de omvang van dat frauduleuze slachten ontstellend is. De vlees voorziening komt er ernstig door in gevaar. En dan is er de distributie van bouwmateriaal. In een ant woord op vragen van het Kamerlid v. Vliet wordt door de Minister van de Wederopbouw gezegd, dat er nog op zo grote schaal zwart gebouwd wordt, dat daardoor veel materialen onttrokken worden aan de geregel de gang van zaken, terwijl ook op die manier heel veel bouwvakarbei ders onttrokken worden aan de nor male bouwwerken. Het ziet er wer kelijk nog zeer droevig uit op het grote distributieterrein en er is geen sector, waarin niet blijkt, dat de volksmoraal vrij diep gezonken is. Geeft nu opheffing van de distribu tie uitkomst in al deze narigheid? Wij geloven het niet. In het klein heeft de geschiedenis met de vrije verkoop van sigaren dat bewezen. Het kwaad zit niet in de eerste plaats in het systeem, maar in de mentaliteit van de mensen. Toe te geven valt natuurlijk, dat het sy steem het kwaad meebrengt, uit lokt, er aanleiding toe geeft. Maar zonder distributie en rantsoenering zou het allemaal nog veel erger zijn. Op twee punten verdient in dit ver band de aandacht te vallen. Het is nog al eens gauw gezegd, dat de distributie in stand gehouden wordt terwille van de handhaving van de baantjes der ambtenaren. Dat is vlakweg gezegd onzin.'die men niet meer colporteren moet. Wellicht kan een vereenvoudiging van het amb telijke apparaat hier en daar nog Wel wat soulaas geven, maar daar zit het niet. In veel gevallen is distributie en rantsoenering nog on misbaar in de bestaande toestand van schaarste en gebrek. Men moet ten tweede niet vergeten, dat het hier ook gaat om een kwestie van financieel-economisch beleid. Vrij geven van veel zaken, die nu nog op de bon zijn, betekent een groter vrijheid voor het doen van uitgaven en dat past nu eenmaal niet in het systeem van de regering, aan wie het voeren van een conse quent financieel beleid in een be paald gekozen systeem niet kan wordenontzegd. Het is allemaal heel vervelend dat het zo is en niet anders, maar.... vergeet u asje blieft niet. dat we nog zitten te hou den met de gevolgen van vijf jaren vernietigingsoorlog, en de diep-in- grijpende betekenis daarvan wordt blijkbaar maar al te graag niet hel der genoeg meer ingezien! toond, sinds het in September 1946 de Commissie-Generaal naar Indië zond? Intussen verklaart Soekarno, dat de Republiek door eenzelfde vreed zaam voornemen is bezield en Ling gadjati „op een bevredigende wijze tot uitvoering wil brengen". Ook Soekarno wil nu de grote proble men, verband houdend met de uit voering van Linggadjati, doen be handelen door de beide delegaties. De federale organen moeten echter door de interim-regering tot stand worden gebracht. Dit komt niet met het Nederlandse voorstel overeen. Soekarno meent, dat de samen stelling van de federale organen een kwestie van bespreking in de interim-regering moet zijn en niet beslist kan worden door bilaterale besprekingen tussen de Nederlan ders en de Republikeinen. Daarom stelt de Republikeinse Regering een vaste beslissing over deze kwestie uit, „in afwachting van onderlinge besprekingen". Die besprekingen wil Soekarno voeren „gezamenlijk met de ver tegenwoordigers van Oost-Indo- ncsië en Borneo". De Republikeinse Regering kan zich overigens verenigen „met het bestaan van lichamen, zoals deze in de Nederlandse nota zijn voor gesteld". (De Nederlandse nota stelde met name voor, ,de fedêrale organen te doen samenstellen in overleg met de Nederlandsrlndische Regering; het verschil is, dat de Republiek in strijd met Linggadjati ook in de ze overgangsfase de Nederlands- Indische Regering zoveel mogelijk wil uitschakelen.) De gemeenschappelijke gendar merie kan de Republiek niet aan vaarden. Militaire samenwerking in federaal verband aanvaardt de Re publiek, mits „gebaseerd op de ver antwoordelijkheid der afzonderlijke delen, die in de toekomst deel zul len uitmaken van de federatie". M.a.w. geen Nederlandse troepen op Republikeins gebied. Overigens verklaart de Republiek zich „nog maals" (voor de hoeveelste maal en voor de hoeveelste maal vruch teloos??) bereid, mede te wer ken aan de afschaffing van de de marcatielijnen en het terugtrekken van de garnizoenen in hun respec tieve garnizoenen. Soekarno wil de defensie van In donesië doen organiseren door de interim-regering. De Nederlandse voorstellen „kunnen daarbij als ba sis worden gebruikt'. 1 De Republiek verklaart, dat de practische uitvoering van Ling gadjati ten zeerste kan worden bespoedigd, indien de stappen, die wederzijds worden genomen, een terugkeer van wederzijds ®ver- trouwen ten gevolge hebben. In dit geval zal een verdere vermin dering van troepen van beide zij den in het bijzonder van grote waarde zijn. (In het eerste antwoord, dat inge trokken werd, stond, dat een ver mindering van de troepenmacht van beide partijen „in de eerste plaats nodig is." Dat is inderdaad een ty- Iflsche verzachting!) Onder verklaring van haar bereid heid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtneming van wat daaromtrent in Linggadja ti is overeengekomen, dringt de re publikeinse regering tenslotte nog maals bij de Nederlandse regering aan op die vermindering van de legermacht. HET SCHIJNT, dat het aftreden vanSjahrir meer een aangele genheid van binnenlandse politiek is. De republikeinse premier, die trouwens al minister van buiten landse zaken bleef, heeft de linker vleugel door zijn aftreden aan het schrikken gemaakt. Men heeft daar blijkbaar eens willen zien, hoever men gaan kon en doordat Sjahrir zich niet liet dwingen, is de boel fout gelopen. In het buitenland maakte het aftreden van Sjahrir over het algemeen een slechte in druk. Het merkwaardige is nu, dat het antwoord van Soekarno, dat in het algemeen de politiek van Sjah rir volgt, door de linkse meerder heid in de republiek goedgekeurd is! Men verbracht dan ook, dat Sjahrir wel weer zal terugkeren als minister-president en dan zou hij zeker sterker staan dan te voren. Het terugkeren van Sjahrir zou voor de mogelijkheid van nieuw overleg in die omstandigheden in elk geval meer perspectief bieden dan het antwoord van Soekarno. Hoewel dit op drie punten afwij zend luidt. Om tien uur hedenmor gen waren noch uit Indonesië noch uit Den Haag noch uit enige bui- Processie op het water De schippers van Maastricht en omgeving die wonder boven wonder aan de vernielingen en de moord partijen tijdens de bevrijdingsdagen (zijn ontsnapt, hebben het voornemen opgevat ieder jaar op de feestdag van St. Petrus en St. Paulus een processie te organiseren op het wa ter. Veertig versierde -schepen zul len en tocht maken op Zondag a'.s. öp het Julianakanaal, op een der schuiten zal het Allerheiligste wor den meegevoerd. In de, kerk van Born worilt een plechtige Hoogmis opgedragen. Extra vacantietreinen In verband met het drukke rei- zigersvervoer tijdens de vacantie hebben de N.S. nog een aantal ex tra treinen ingelegd, voornamelijk naar het Oosten des lands. Daze trei nen zullen rijden in de maanden Juli, Augustus en September, .ten raadplege de inlichtingenbureaux. tenlandse bron commentaren op de momentele situatie bekend. Het is, na de publicatie van het antwoord van Soekarno, merkwaardig stil. Wellicht duidt dit erop, dat achter de schermen toch nog, pogingen worden aangewend, om de vastge lopen wagen weer op het goede spoor te brengen. Grote drukte heerst er momenteel op de voornaamste aardappel en groenteveiling ip ons land, n.l. bij „de Tuinbouw" te Groote- broek-Bovenkarspel. Uit wijde omtrek voeren de tuinders met punters hun producten aan. DE CONFERENTIE tussen Bevin, Bidault en Molotov over het plan-Marshall is gisterenmiddag om vier uur in Parijs be gonnen. Besloten werd, op voorstel van Bevin, dat de besprekin gen absoluut geheim zullen zijn. Desondanks is er, volgens „be trouwbare bron" uitgelekt, dat men op grond van de eerste be sprekingen twee conclusies kan trekken: de Sovjetrussische dele gatie is naar Parijs gekomen met een uitgesproken belangstelling voor het plan-Marshall tot hulp aan Europa, en de Sovjet-Russi sche delegatie heeft de kaarten nog niet op tafel gelegd; zij be paalt zich tot het inwinnen van inlichtingen, wat het plan van Marshall in feite inhoudt De eerste bijeenkomst, die plaats had in depapegaaienkamer, eindigde om acht uur. Hedenmid dag om vier uur komt men weer bijeen. Bidault dringt op spoed aan en wil.... vijf commissies vormen! Verder vermelden de verslaggevers als speciaal moment, dat geen der negen Russen glimlachte, toen ze om acht uur de conferentie verlieten. Wat een wonder, met zo'n hitte! Klokslag 4 uur arriveerde Bevin, de Engelse minister van buiten landse zaken, aan de Quai_ d'Orsay, waar hij door Bidault ontvangen word. Daarna reed de grote auto van Molotof (Sowjet Unie) voor, die vergezeld was van 6 leden der Sowjet-Russische delegatie. Bidault heette Molotof welkbm, terwijl de fotografen zich verdrongen om de belangrijke persoonlijkheden, ver enigd in de voorhal van het minis terie, op de gevoelige plaat vast te leggen. Bidault maakte met een grapje excuus voor de warmte, die zijn gasten te Parijs moeten ver duren en ging hen vervolgens voor naar de „Salon des Perroquets" („Papegaaienkamer"), waar de be sprekingen onmiddellijk een aan vang namen. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat Bidault naar verwach ting er op aan zou dringen, dat alle Europese landen geallieerde, neu trale en voormalig vijandelijke -1— met uitzondering van Spanje, in het plan zullen worden betrokken. Voorts verwachtte men, dat Bi dault zijn beide collega's zou wijzen op de noodzakelijkheid om snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen verslag zouden kun nen uitbrengen. Betrouwbare kringen menen te weten, dat Bidault ook van plan was aan te dringen op de onmid dellijke vorming van vijf commis sies, die de volgende onderwerpen moeten bestuderen: landbouw, brand stoffen, steenkool en electrische energie, vervoer, grondstoffen en financiën. Het Russische vakverenigingsblad „Nieuwe Tijden" schrijft over de conferentie van drie te Parijs, dat het succes van het plan-Marshall zal afhangen van het antwoord op de vraag welk verband er bestaat tussen het plan en de Trumanleer (het steunen van regeringen in de strijd tegen het communisme). Het blad voegt Hieraan toe, dat het plan van Marshall slechts in algemene termen is vervat, terwijl ook Bevin een zeer vage interpre tatie heeft gegeven. Millioenen-aanhesteding in Maastricht Te Maastricht is door de Bouw vereniging Sint Servatius aanbe steed de bouw van 200 woningen in het Heugemerveld. Het resultaat der inschrijvingen was: laagste A. Tummers, Weert, f 3.071.000; hoogste J. Godfroy, Maastricht, f 3.390.000. In deze prijzen is inbegrepen een bedrag van f 50.per woning op- zetgeld, uitgezonderd J. Godfroy, Maastricht. Deze aanbesteding is de eerste stap voor de totstandkoming van een heel nieuw stadsdeel aan de zuidwestelijke rand der gemeente, het Heugemerveld. CELLISTEN EN TROM BONISTEN ACHTER DE BAL In een moordende hitte speelde het Concertgebouworkest Vrijdag middag te Amsterdam een voetbal wedstrijd tegen het Utrechts Stede lijk Orkest en won verdiend met 2—1. Of de aftrap, die door Ed. van Beinum geschiedde, hiertoe de no dige inspiratie gaf, vermeldt de his torie niet. In ieder geval lieten de fluitisten, fagottisten, strijkers en hoornblazers zien, dat zij ook tus sen de krijtlijnen de besten in Ne derland in hun genre zijn De trom bonist Jaap Klemann, die het hei ligdom van het Concertgebouw ver dedigde deed dit met zulk een hei ig vuur, dat het af en toe leek als- .of hij de bal met zijn krachtige longen wegblies Nadat de stand lange tijd gelijk (11) was geweest bezorgde Jan Klemann, cellist, met tnige fijne streekjes en pizzicatos 't concertgebouworkest de verdiende overwinning. Nederlandse emigranten in Canada aangekomen Met vlaggen getooid is het troe penschip „Waterman" met duizend Nederlandse emigranten en oorlogs bruidjes te Ottawa aangekomen, waar de opvarenden door de Ne derlandse ambassadeur, dr J. D. v. Royen, werden verwelkomd. De immigranten, die luide juich ten toen het schip de haven van Montreal binnenliep, vertrokken met speciale treinen naar Ontario en West-Canada. Positie Nederlandse passagiersschepen „Boschfontein", 25 Juni' van Am sterdam te Port Elizabeth. „Eemdijk", Rotterdam-New York, pass. 26 Juni Lizard. „Kota Baroe", 26 Juni van Rotter dam te Batavia, vertrekt 2 Juli terug naar Rotterdam. „Noordam", 27 Juni van New- York te Rotterdam. „Veendam", 25 Juni van New York naar Rotterdam. ORGEN verjaart Prins Bernhard en daar wij in Nederland gelukkig nog gewend zijn, de vierdagen van het Koninklijk Huis met belangstellend medeleven te volgen, leggen wij ook thans daarvan getuigenis af. Het is de laatste jaren bovendien de gewoonte, de ze Prinselijke Verjaardag te gedenken en mee te vieren op een bijzondere wijze, nl. door steun aan het Prins Bernhardfonds. Aanvanke lijk had dit, zoals men v/eet, tot doel steun te ver lenen aan de oorlogvoe ring. Nu dat gelukkig niet 1 nocig is, heeft het Fonds overgeschakeld op een con structieve gedachte, om daadwerkelijke, nl. financiële steun te verlenen aan de culturele wederopbouw van ons land en ons rijk. Prins Bernhard fungeert als regent van dit Fonds, waaraan alle partijen en groepen hun medewerking verle nen en zo is dit Fonds in waarheid een nationaal fonds. De Prins legt voor het werk van dit Fonds een intense be langstelling aan de dag en wie dus in waarheid wil tonen, dat hij belangstelling heeft voor het werk en de persoon van Z.K.H. kan niet beter doen, dan zo gul mogelijk geven voor de inzameling, welke .Maandag a.s. wordt gehouden, zowel door de verkoop van levende Anjers met oranje kokardes als door de verkoop van anjerspeldjes. Duits verzet tegen Nederlandse wens Het Amerikaanse ministerie van Fiüitenlatldse" zaken heeft de am bassadeurs van Nederland en Bel gië medegedeeld, dat generaal Lucius Clay „op zeer korte ter mijn" besprekingen zal openen met de regeringen van Nederland en België inzake het leiden van enig verkeer" over Rotterdam en Antwerpen. Algemeen wordt verwacht, dat Clay binnen een of twee weken met de besprekingen, die op intergou vernementeel peil zullen worden gevoerd, zal beginnen. Nu de Uit werking van details van Ameri kaanse zijde haar voltooiing nadert, staat de weg open voor multilate rale besprekingen met het doel een billijker gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen te be werkstelligen. Duits verzet In de hoop, dat bij de komende onderhandelingen tussen Nederland België en de Britse en Amerikaan se autoriteiten en ook bij latere vre desbesprekingen het Duitse stand punt van invloed zal zijn, hebben de Duitse Kamers van Koophandel in de Engels-Amerikaanse zone een memorandum aan de bizonale bu reaux doen toekomen, ter doorzen ding aan de Amerikaanse en Britse autoriteiten. In dit memorandum, dat een antwoord tevens is van de nota, die de Nederlandse regering in November 1946 aan de vier grote mogendheden heeft doen toekomen, waarin Nederland het systeem van preferentiële tarieven voor het ver voer van Duitse goederen naar Duitse zeehavenê en de opslagtarie ven in die havens een oneerlijke concurrentie van de Nederlandse havens noemt, wordt betoogd, dat de Nederlandse wens, dat deze ta rieven zullen worden afgeschaft, in strijd is met de vrijheid van het verkeer en met het recht voor iede re zeehaven om autonome tarieven vast te stellen. Tevens acht de nota de Neder landse wens in strijd met de bedoe lingen der geallieerden „om Duits land een zelfstandig economisch be leid te laten voeren". De Neder landse eisen zouden voorts de na tuurlijke en door beide partijen verlangde economische eenheid van het Rijngebied ovër het hoofd zien. Zij zouden op de duur de Duitse economie ten zwaarste belasten en daarmee ook in strijd met het wel begrepen eigenbelang van Neder land zijn, aldus het memorandum. De bekendmaking van dit stand punt van Duitsland is het resultaat van beraadslagingen, waaraan Duit se vertegenwoordigers van de zee havenbedrijven, de Rijnscheepvaart en alle betrokken economische krin gen der beide zones hebben deel genomen. Het absolute temperatuur-record voor De Bilt, dat op 35,6 graden Celsius stond, is gisteren gebro ken met 1.3 graden. Er werd n.l. te' De Bilt een maximumtempe ratuur geregistreerd van 36,9 gra den Celsius. In de nacht van Don derdag op Vrijdag was ook* de minimum-temperatuur, welke 21,1 graad bedroeg, een voor ons land tot op heden ongekende hoogte. Op de tweede speciale bijeenkomst van het Franse Kabinet, welke 4 uur duurde, is geen overeenstem ming bereikt over een loonpolitiek, die een einde zou kunnen maken aan de huidige stakingsgolf en het land zou kunnen redden van een onbeperkte inflatie. Het was bekend, dat de socialisti sche ministers wensen, dat de rege ring accoord gaat met een algemene herziening van de lonen, doch dat zij hierbij tegenkanting ondervinden van de zijde der MRP en radicalen. Het kabinet heeft het denkbeeld om met de verschillende industrie- en afzonderlijk besprekingen te ope nen over de looneisen, laten varen. In plaats daarvan zou men trachten een economische balans voor het ge hele land op te stellen waaruit zou kunnen blijken, hoever men met de loonsverhoging kan gaan zonder de economische structuur van het land te ondermijnen. Parijse waarnemers voorspellen thans volgens Reuter opnieuw een spoedige val van de regering van Ramadier. De vice-premier, Pierre Henri Teitgen, verklaarde tegenover de pers: „Wij staan thans voor een golf van eisen van hogere betaling, neer komende op eisen voor algemene loonsverhoging. De toestand in Frankrijk staat een algemene loons verhoging niet toe, tenzij ten koste van inflatie en bankroet. Indien de regering aan deze druk toegeeft, zal zij hetzelfde lot als Hongarije onder gaan". De kaasprijzen De prijzen voor natuurkaas wor den in het kader van een nieuwe regeling der prijzen met ingang van 29 Juni a.s. zowel voor consument als detaillist verlaagd; de verlaging bedraagt 13 cent. Nederlands grootste autoweg in wording! Sedert enige tijd is men weer begonnen met de voortzetting der werkzaamhe den voor de aanleg van de weg Amsterdam - Wieringer- meer - Afsluitdijk - Leeuwarden. Ten behoeve van deze weg worden nabij Wognum enorme massa's afvalsteen, afkomstig van de Hoogovens, gestort. De ze stenen worden per schip naar Hoorn gebracht en van daar per auto naar de stort plaats. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot garantie van Nederland voor een door de Bank voor Nederlands-Indië N.V. te Paramaribo bij de Canadese re gering gesloten crediet van 15.000.000 dollars. De Canadese regering is nl. in verband met de gewijzigde omstan digheden, die sedert het sluiten van genoemde overeenkomst zijn ont staan, niet bereid het crediet te con tinueren, tenzij door haar alsnog de garantie van het Rijk wordt ver kregen. De V.S. hebben besloten 130 mil lioen geweerpatronen van het over tollige legermateriaal aan China over te doen voor het leger Van ge neralissimus Tsjang Kai Tsjek, al dus wordt medegedeeld door func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Deze functionarissen deelden voorts mede, dat de regering van Nanking machtiging heeft gekregen andere militaire voorraden van particuliere fabrieken in de V. S. te kopen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1