GEZUIVERD, MAAR NIET GERED! WERKELIJKHEID Sllllili: tïw*' Een Pottenbakker in Bergen TUSSEN SCHIJN en EEN UURTJE TELEX DE „STERRE DER ZEE" IN NIEUW GEWAAD n Paulus NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Zaterdag 28 Juni 1947 PAC. 3 Het rapport-Servais: een laatste poging om koning Leopold te rehabiliteren Katholieke actualia Acht uur 's avonds in 't geschonden Wenen Realisme van honger, vertwijfeling en roof Steen verkondigt de lof der Moeder Gods NIEUWE ELECTRONENMIC VOOR 100.000 VOLT, DE E.M. 100 ii, mms W--.SIF ts \-z~ Dick Hubers, een zuiver artist K zijn we en Rooms bijnaam. Te Rome Apostelen Petrus en larteldood. de eerste grote Apostel der i zijn bij uitstek de van ons Katholie- gelcof, dat ons adn It over negentien en heen. En ieder Juni, vieren wij hun eest met het dank- 2ijn van wat wij aan ioor God aan Zijn >n mannen danken, aulus doen ons ge in ons geloof, maken an de eed van ons ■lijk in de beleving ;clinselen. Op onze wij fier. jegens de :e Bisschoppen heb- eerbiedige verering jke volgzaamheid, oliek, dat is Aposto- ILMKEURING 5. Tivoli: De klokken- :1e Notre Dame, 14 jr.; Geef oiis 't recht om jr. Victoria: Kit Caroon, erna Americain: Het Opera. 14 jr.; Alkm. ater: De graaf van sto, 14 4jr.; 'Harmonie 14 jr. toria; De zeven zon- Winston: De big van it, 14 jaar. oyal: Gekke loensten, Cinema de Haan: De afgekeurd. Scala: Gekooide leeft.; Het recht op Munt: Hot boek der 14 jr.; Het gevecht op 14 jr. Apollo: Kermisklanten uivels 18 jr. louder kocht wart in ;eft te Rotterdam een lan de tand gevoeld mtdekte dat deze drié- 'lees betrok dan waar- ens zijn toewijzingen Een bereidwillige daartoe 3000 bonnen id dit heer vet, boter, gebak, likeur, sinaas- n alles wat niet nor en is in grote hoeveel- ingekocht, in enkele wel vopr f 8500. Er is n en zijn leveranciers baal opgemaakt. vakarbeiders tvluchten ie plaatsen doet zich, evenals in andere kleinere ge verschijnsel voor dat rbeiders weg trekken plaatsen waar meer te It. Nu heeft de raad Gemert een telegram ter gezonden met do •bod aan deze categorie te vaardigen om in een ente dan die van hun werken. Tevens moet met 25% verhoogd deze mensen in een positie verkeren dan leiders elders. SWEDSTRIJD EN SEN PRIJS „ergens" in de buurt i een visvereniging t ons uitdrukkelijk, de liet te noemen die vedstrijd uitschreef met prijzen: een voor hem, ;e vis ving; een voor e grootste vis ving; een h, die de meeste vis voor hem, die in de nader te stellen i ving. En ik heb, aldus n, alle prijzen gewon- voorntje van 1011 vijl ik de enigste was, g. Waarmee wc maar dat vissen een kunst cje is. (Historisch!) jd zelf aangaat, het is training wel duidelijk lat niet alleen de En- s van de Norton en irieken de geduchte de Italianen, die op Gilera rijden, als een ijke tegemoet zien, iok de Italianen van 1 even beducht zijn Engelse concurrenten ilheids-hegemonie. Zo- ianen als de Engelsen, idering dan van Jack I.S., hebben zich in de den niet volledig ge- maakten allen gemid- die onder hun vroe- ties liggen, ronde, ooit in de 500 dit Drentse circuit ge- in 1937 door K. Gall lheid van 152,9 km per A afgelegd. ficiële programma zijn ngen aangebracht, e Engelsman r. T. B. gisteren tijdens een op de motor van zijn T. W. Beevers uit de en overigens geen ern- idingen dooi" een val in weg staande prikkel- 5, zal vandaag in zijn irs in de 350 cc klasse i wel op de motor van daar zijn, eigen motor s. Beevers, die aanvan- ijden in de 500 cc klas deze klasse dus niet itegen is aan de 500 cc Wood op Velocelta zodat het dè Engelse n geheel niet veel ver- el start eveneens in de (Van onze Brusselse correspondent) HET RAPPORT van de commissie-Servais heeft de Konings kwestie In België opnieuw op het tapijt gebracht. Zal het de verhoopte gunstige gevolgen hebben voor de vorst? Het valt te betwijfelen. Moreel heeft Leopold het pleit wellicht gewonnen, maar desondanks ziet het er naar uit dat zijn zaak practisch als verloren moet worden beschouwd omdat er reeds téveel tijd ver loren is gegaan en de bevolking voor de zaak niet voldoende interesse meer aan de dag legt. De commissie-Servais, gevormd, op initiatief van de koning zelf, heeft gedurende meer dan een half jaar alle documenten onderzocht, welke op de zaak betrekking heb ben. Het lijvige verslag (100 blad zijden tekst en 200 blz.'documenten) geeft een zeer voiledig beeld van al wat er sinds de troonbestijging van Leopold III in 1936 is gebeurd. De conclusie, waartoe deze groep juristen in alle onpartijdigheid is gekomen, mag voor de koningsge- zinden zeer bevredigend worden ge noemd. Een voor een worden alle beschuldigingen opgenomen; de neu traliteitspolitiek tot 1940, de oorlog en capitulatie, de gevangenschgp van de vorst, zijn betrekkingen tot de regering in Londen en de door deze te Limoges en elders aangeno men houding, de fameuze bespre kingen van de koning te Berchles- gaden, zijn houding tegenover de bezetter en tenslotte zijn deportatie en gevangenschap in Duitsland. Ten aanzien van al deze punten geeft de commissie volkomen dui delijk als haar mening te kennen, dat Leopold III nooit het belang van het land of zijn koninklijke prerogatieven in het gedrang heeft gebracht. De figuur van de koning komt uit dit ongetwijfeld critische en scherpe onderzoek volkomen gaaf te voorschijn. Slechts twee punten lijken voor de koning minder overtuigend: de capitulatie en Berchtesgaden. Bij de capitulatie verkoos Leopold te handelen als bevelhebber van het leger en niet als hoofd van de staat. Ovev Berchtesgaden schijnen do cumenten te bestaan, die voor hem compromitterend zijn. Ze zouden zich in handen der regering bevin den. Alhoewel zulks niet bewezen is, zullen de tegenstanders zich hier op beroepen om hun houding te rechtvaardigen. Men kan gevoegelijk zeggen, dat de koning moreel het pleit heeft ge wonnen. Het verslag der commissie zalfde bevolking, voor zover ze niet Op Zondag 13 Juli a.s. gaan de Katholieke politiemannen zich on der bescherming stellen van de Maagd Maria. Zij doen dit door deel té nemen aan de plechtige Maria-omgang te 's-Hertogenbosch. De Tilburgse politieharmonie zal haar medewerking verlenen aan deze bidweg, die bedoeld is als een demonstratie voor morele en gees telijke vernieuwing. Frankrijk heeft de beschamende primeur van het „Burgerlijk Doop sel". Deze heiligschennende parodie vond plaats op het gemeentehuis van Saintes, in het departement Charente Maritime, waar de echt genoten Lemassou hun tweejarig zoontje Claude „burgerlijk" lieten dopen. Na de plichten van peter en meter te hebben opgesomd en de ouders met hun burgerlijke geste gefeliciteerd te hebben, drukte de burgemeester de hoop uit, dat het bij deze gelegenheid nieuw aange legde officiële register vele namen zou gaan bevatten van kinderen, die volgens de „nieuwe ritus" ge doopt zullen worden. Dit gebeurt in het land, dat zich de oudste dochter van de Katholieke Kerk noemt! Zeer interessante gegevens over de groei van het Katholicisme in de Verenigde Staten verschaft het „Of ficial Catholic Directory". Uit deze gegevens blijkt, dat sinds het vorig jaar het aantal katholieken in de V.S. met 866.049 is gestegen, waar door het totaal aantal tot de Katho lieke Kerk behorende Amerikanen thans 25.268.173 bedraagt. Er zijn 14.742 parochies en de hiërarchie telt 169 leden, te weten 4 kardina len, 19 aartsbisschoppen en 146 bis schoppen. Bovendien worden 4 bis schoppen binnenkort gewijd. Sinds het vorig jaar is het aantal pries ters met 1490 tot 40.470 gestegen. In ons land heeft men tijdens de bezetting de periode gehad van de kleinzielige straatnaanweranderin- gen. In Hongarije vindt «deze origi nele cultuur-politiek thans navol ging. De gemeentelijke autoriteiten van Budapest hebben de naam van de Bela Banga-straat veranderd. Hiertegen heeft het weekblad van de Hongaarse Katholieke Actie ge protesteerd. Door de betreffende straat gingen vroeger duizenden mensen naar de kerk van het H. Hart om er Pater Bela Banga, een der beroemdste Hongaarse kansel redenaars te horen spreken. Tot slot nog een weinig verhef fend bericht uit het Magyaren-land. Verschillende dagbladen meldden een dezer dagen» dat een ex-mon nik, die massa-moordenaar werd, in een krankzinnigengesticht werd opgesloten. Als nadere bijzonderhe den werden verteld, dat het hier een Saleziaans priester gold, Josef Kerekes genaamd, die tijdens het nazibewind een reeks gruwelijke moorden pleegde, maar door de \{olksrechtbank niet werd veroor deeld, omdat hij een gevaarlijke krankzinnige bleek te zijn. De overheid der Saleziaanse Orde sprak dit bericht krachtig tegen en verzekerde, dat Kerekes nooit een pri'/ster, noch novice der Salezia- nen geweest is, en zelfs nooit hun klooster bezocht. Het dementi werd echter in geen enkel blad opgeno men! door de linkse propoganda is ver giftigd, van de goede trouw en de eerlijke bedoelingen des konings hebben overtuigd. Maar brengt het verslag ook een oplossing? Het staat te vrezen van niet. De anti-koningsgezinden zullen na twee jaar lang hun zin te hebben kunnen doorzetten, hun ongelijk niet willen toegeven. Reeds voordat de inhoud van het rapport bekend was, verklaarden zij dat het waar deloos was aangezien de commissie door de koning zelf was ingesteld. Wanneer de regering op grond van het verslag een beslissing zou willen nemen, zou zij vermoedelijk in het parlement een meerderheid tegenover zich vinden. Een* volks raadpleging dan, nu het volk is voorgelicht? Zelfs de optimisten durven daarvan slechts een meer derheid van 65 pet. voor de koning te voorspellen; rechtvaardigt dit zijn terugkeer? Ook loyale Belgen zjjn van me ning, dat het verslag der commis sie-Servais een laatste poging is om een zaak te redden, die eigen lijk reeds als verloren moet wor den beschouwd, omdat de tijd in tussen zijn werk heeft gedaan. Een groot deel der bevolking heeft geen interesse meer voor de koningskwestie. De koning verloor zijn zaak eigen lijk reeds in 1945, toen hij in het buitenland bleef in plaats van on verwijld terug te keren en zijn te genstanders de weg af te snijden. Maar dat laatste is weer een kwestie apart, want men weet nu, dat een buitenlandse mogendheid de terugkeer van de vorst heeft belet. Het is immers gebleken, dat Eisen hower destijds bevel heeft gegeven om de koning niet toe te staan zijn interneringsverblijf te verlaten. (Van een speciale medewerker) II ET AVONDDUISTER valt over Wenen. Een gure, dro ge wind blaast door de straten. Van de Josefstadterkirche val len traag acht klikkende slagen, vergeefse poging van 'n ge scheurde klok om tócli geluid te geven. Acht uurWat er op dat uur in deze geschonden grootstad niet alles gedaan en gedacht wordt! Honger Ergens aan de Gürtel komt een verpleegster thuis. Moe, afgewerkt, duizelig van de steeds knagende honger. Het was een dolle dag op de Ambulance. Vier-en-twintig maal uitgerukt om zelfmoordpatiënten op te halen. Gas en Lysol zijn bij de grootste armoede nog wel bereik baar. Werkongevallen zijn immers uit de tijd!Als de huisdeur ach ter haar dichtvalt, staat ze in een kille wonijjg. Geen kolen, geen electrisch licht. Even het gas pro beren. Natuurlijk weer niets. Dan maar een stuk brood en naar bed. Wat een leven De zwarte markt. Elders strekt zich kapitein Krilov behagelijk op de divan uit. Dat heeft weer gesmaakt. Die warme worst jes zijn toch maar je en de wodka was pittig. Nu nog een sigaartje, even wat uitblazen en dan naar de bar. Wat een gewauwel op de Kom- mandantura. Natuurlijk, aan de zwarte handel moet een einde wor den gemaakt. We zullen de Nasch- markt wel eens opruimen, maar daar behoeft toch zulk een drukte niet om te worden gemaakt. Hij heeft een fonkelend uurwerk in de hand. Mooi toch, zo klein, dat die dingen zo lekker tikken kunnen. Maar ja, het heeft nogal wat siga retten gekost. Wat 'n schooiers daar aan de Linker Wienzeile om de zwarte markt zo op te drijven! Vergulde armoe. In de Cottage begroet „Herr Mi- nisterialrat" zijn vrouw met de ge bruikelijke zoen. Weer een dag voorbij vol papierrommel. Rappor ten voor de minister met miserabele inhoud. Dit zou zus en dat zou zó moeten, maar er is immers toch geen geld! En dan al die anticham brerende excellenties met grote ti tels zonder baantje. Elke vijfde Oostenrijker is al beambte, moet dat soms elke vierde worden? Wat sloeg ik vandaag een armetierig figuur bij het bezoek van die welgedane zakenman uit Chicago. Daar zit je in een bureau met vergulde stoelen en rood damast, en je weet niet, waar je je handen moet leggen om "de rafels van je versleten mouwen niet te laten zienKomaan, Kar- toffelknödel vanavond, wat een weelde Onveiligheid. Met afgemeten pas legt de politie agent zijn ronde af: Alserstrasse, Spitalgasse, Lazarettgasse, Kinder- spitalgasse, Alserstrasse. Het zit er bijna op. Tot nog toe is er niets bij zonders geberd. Wonderlijk, geen handtas geroofd, geen aanranding, geen familiedrama, geen tram uit de rails gereden. Gelukkig geen nachtdienst, gevarenzone eerste klas. Hoeveel collega's zijn er al niet door nachtelijke bendes gemold? Krak, boemwas is dat? Op de Zim- mermannplatz ziet hij vaag donke re figuren voor een gapende etala gekast. „Sta of ik schiet"Hij rent vooruitGuuuit, een kogel vliegt rakelings langs zijn hoofd, 'n Motor zoemt, weg schiet een vracht wagen. Te laat. Weer een winkel geplunderd. Luxe leven. 'n Slee van een Horch glijdt voor het Alhambra, waar cocktails ge schonken worden a raison van het maandsalaris van een ambtenaar. Milodanowic knoopt zijn bontjas vast en schikt met hoofs gebaar de manteau van zilvervossen om zijn dame. Dat heeft hij gauw geleerd, dife manieren. Met het geld kwam ook het „savoir vivre". Dat was een andere tijd, toen hij met lompen om zijn leden de Balkan verliet. Nu is hij een man in bonis, handelt in juwelen, Unnratextiel of Povidel, al naar gelgng het uitkomt. Wenen is toch maar een fidele stad Gapende kerkgebouwen. In de Sankt Johanniskapel van de Schottenpaters loopt de „Abend- andacht" ten einde, 'n Oase van vroomheid in een ongodsdienstige woestijn. „Heiland, schenk' uns dei nen Segen, schirm uns mit dein Gottesmacht", zingen de weinige aanwezigen ten afscheid: wat da mes, een enkele heer, oude vrouwen en mannen. Geen jeugd, geen jon ge mensen. Er gaapt een afgrond tussen vroeger en nu, de donkere put waarin de nationaal socialisti sche staatsopvoeding de godsdien stige begrippen heeft doen verzin ken. „Meisjes en jongens van We nen, ook U roept God!", luidt de vermaning van een plaat aan de kerkpoort. Maar het glijdt af langs verkilde harten, langs hunkerende leegte Door 'n kunstbroeder van Dirk Hubers geïntroduceerd, stapte ik de woonkamer binnen van deze pottenbakker in Bergen. „Toon mij uw interieur en ik zal u zeggen, wie gij zjjt." Deze variant op 'n bekend ge zegde kwam mij in de gedachte. Ik zat in de kamer van een kunst zinnig mens; meer nog: van twee kunstzinnige mensen, want Hu bers' vrouw leeft op haar beurt haar artistieke aanleg uit in het wollen en katoenen weefwerk,^ waarin zij dessins naar eigen ont werp uitvoert. Aan de wanden moderne doeken en 'n Breugeliaans schilderij; een voudige boekenkasten met veel boeken en daarop pullen, schalen en vazen uit Hubers' atelier. Een monumentale bolpoottaf* met meubilair in stijl, een eigen ge weven kleed op de vloer en dat alles in het volle licht van twee pla fondlampen, of overdag door grote ramen, waarvoor frisse gordijnen. Met enige moeite krijg ik Hubers aan 't praten over zijn pottenbak kersloopbaan. Door zijn ouders gestuurd in de richting van een wetenschappelijke loopbaan, werd hij op dit punt 'n grote mislukking. Hij vond de H.B.S. maar bar ver velend en de advocatentoga trok hem niet. Dat geloof je direct, als je met deze bohemien-achtig geklede ar tist nader kennis maakt. Hoe dan ook, hij raakte verzeild in Engeland, toevallig hij zelf vindt dat achteraf-beschouwd haast logisch en vanzelfsprekend in hét keramisch centrum van Enge land „Stoke on Trent". Al was Hubers geen schoolvos, hij heeft toch 'n gezond stel her sens. Hij werd er getroffen door het smaakvolle aardewerk in de Engelse huizen en het duurde niet lang, of deze jongen uit Amersfoort, die in de wensdromen van zijn vader voor de balie had gestaan, werd arbeider in een keramische fabriek. Hier kreeg hij 1937 zijn eerste van nature gevonden weet te heb ben. In 1939 zit hij in een kleine ke ramische fabriek in Denemarken bjj Kopenhagen waar hij an derhalf jaar werkte en zeer veel leerde, zowel van de kunstopvat tingen der Denen als van de me thode van het draaien en ont werpen. Zijn richting was be paald; hij zou scheppend kunste naar worden. Op het Keramisch Instituut te Gouda ontving hjj de verdere technische scholing en leerde hij vooral de chemie, die in de Kera miek een hartig woordje mee spreekt. In het begin van de oorlog wilde DRIE RECORDREIZEN VAN DE „ORANJE" Het vlaggeschip der stoomvaart riiaatschappij Nederland de Oranje is hedenmiddag uit Amsterdam ver trokken voor de eerste van de drie reizen AmsterdamBataviaA'dam welke het schip in recordtijd hoopt te volbrengen. Op 10 Augustus wordt het weer in Amsterdam verwacht, waarvan het 5 dagen later opnieuw vertrekt om er 3 November terug te keren. 10 November volgt dan de laatste tocht van deze serie welke op 22 November eindigt. Dat deze opmer kelijk snelle reizen van dit grootste schip uit de hoofdstedelijke haven ook in de buitenlandse pers sterk de aandacht trekt, blijkt wel uit de grote belangstelling welke buiten landse journalisten voor kapitein Iemke Bakker en zijn machtige schip aan de dag leggen. Zo schreef de Times of Ceylon een uitvoeiig artikel over de Dutch Record Brea ker, die de reis Colombo-South amp ton in 13 dagen volbrengt en daar door het snelste schip op deze uiteraard ook door vele «=ch^r»en buitenlandse nationaliteit druk be varen route is. een opmerkelijke prestatie, die de naam van de Ne derlandse scheepvaart, welke in de oorlog door zovele grootse presta ties nog eens te meer werd beves tigd, opnieuw alle eer aandoet. P. C. Hooffr-herdenkins» door „Ons Lekenspel" In de maanden Mei en Juni wer den door „Ons Lekenspel" te Bus- sum landelijke 'declamatiewedstrij den uitgeschreven die te Delden. Utrecht en Eindhoven plaats von den. De eindwedstrijd waarop de winnaars zich onder elkaar zullen meten zal plaats vinden op het Mui derslot en wel op Zaterdag 5 Juli Maandag a.s. zal het laatste nummer ver schijnen van het blad van de regeringsvoorlichtings dienst „Commentaar". Re denen: bezuiniging, andere tijdschriften en periodie ken zullen de voorlichten de taak van „Commentaar" overnemen. 5000 gulden beloning voor degene, die inlichtingen kan geven, welke leiden tot de aan houding van de bruut, die op 19 Febr. j.l. te Valther- mond ten nadele van de boerenleenbank aldaar f 30.000 heeft meegeroofd. De Vlaardingse Slagers vereniging gaat een actie ondernemen om te komen tot opheffing van de vlees distributie. >|i Minister Gielen zal Zondag het openluchtspel te Nieuw- kuyk, op te voeren ten ba te van de Nat. Bibliotheek voor geestelijke lectuur, bijwonen. jj; De „huzaren van Boreel", in Deventer oude bekenden, wilden, voordat zij naar Indië ver trokken, de oude relaties met Deventer herstellen. De bewoners van Deventer konden op de Gorselse heide, het exercitieveld der dam van een bos rotting afgegleden en tussen schip en kade te water geraakt en verdronken, ij: Het ac tiecomité van de Ensche- dese kruideniersvereniging heeft aan Minister Mans- holt een protesttelegram gericht, waarin opgekomen wordt tegen de winstmar ge van grossiers en detail- huzaren de motoroefenin gen zien houden van hun oude vrienden die zij vroe ger op hun paarden zagen voorbijdraven. ;j; Vrijdag morgen is de 36 jarige ha venarbeider N. Brouwer bij het lossen van een schip met copra aan de Sumatrakade te Amster- listen op spijsolie. De Arnhemse rechtbank heeft de beide C.C.D. controleurs uit Hengelo A. H. J. en W. J. S. die oogluikend paar- densmokkel hadden toege laten, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. sj< Gisteren is de overeen komst gesloten tot verkoop der fabriekscomplexen van de firma van Melle té Breskens aan de konink lijke Mij. „De Schelde". Het laatste B.B.C.-orkest- concert, in het Kurhaus te Scheveningen is door H.M. de Koningin bijgewoond. Mevr. A. S. van der Meyden is er in geslaagd het getuigschrift te ver werven welke verbonden is aan de cursus „Organi satie in het bouwbedrijf", sk In het kader van de feestweek t.g.v. de Hani- wo-tentoonstelling werd een ballonopstijging ge houden met de Franse bal lon „Rambaldo", waarin werd plaats genomen door de heer Boesman met zijn vrouw, de Fransman Jac quet, de heer de Vos en ^e zuster van Mevrouw Boesman. a.s. De jury bestaat uit Claudine Witsen Elias, Annie Sweers, Eduard Vevkade. Piet Oemes en Henk Schacr. Voor de winnaars zijn drie prijzen beschikbaar n 1. f 100, f 30 en f 25 te besteden letterkundige werken. De K.R.O. zal een uitzen ding van deze slotbijeenkomst te Muiden verzorgen. Officieren naar de Hogere Krijgsschool Het ligt in het voornemen van de minister van oorlog, officieren die naar de mening van de chef van de generale staf de geschiktheid bezit- tgn tot het volgen van de krijgs kundige studiën aan de Hogere Krijgsschool, hiervoor aan te wijzen ongeacht of zij in beginsel al dan niet genegen zijn. AL GERUIME TIJD staat Maastricht in het teken van het aanstaande Maria-Congres. Het zijn niet alleen de talloze affiches in de kerkportalen en op de stations, de persberichten en de mededelingen die geregeld verschijnen, maar het is vooral de bedrijvigheid in de Maas trichtse ateliers die er de reizi ger aan herinneren dat er in de komende maanden iets bijzon ders staat te gebeuren- Maastricht is een echte Maria- stad de stad van de vele O. L. Vrou webeeldjes die op de hoeken der straten de oude gevels sieren, maar vooral ook van de „Sterre der Zee" de wonderbare beeltenis van de H. Maagd, waaromheen zovele legen den zijn verweven als bloemen in een bruidskrans. Evenals er maar weinig katholie ken het bij een bezoek aan Den Bosch zullen verzuimen een tocht te maken naar de St. Jan om er te bidden bij de „Zoete Lieve Vrouw", zo zal een ieder die in Maastricht vertoeft gaarne enige ogenblikken doorbrengen in de stralende glans van Maria, de Sterre der Zee. Vooral voor de burgers der oude stad van St. Servaas is de devotie voor de Sterre der Zee een levend begrip. Het is begrijpelijk dat wij in vele huizen reproducties, de een beter geslaagd dan de ander, terug vinden. Ook nu zal er, teneinde aan de grote vraag naar Mariabeeldjes te kunnen voldoen, een groot aantal beelden vervaardigd worden. Het ontwerp zal gemaakt worden door de jonge Maastrichtse beeldhouwer Sjef Eymael, een leerling van de grote Charles Vos, die reeds ver scheidene malen bewezen heeft met guts en priem, met steekbeitel en hamer de kunst te verstaan dode materialen als steen en hout te doen leven in boeiende figuren. Wij hebben naar aanleiding van deze opdracht een bezoek gebracht aan Eymael, verlangend als wij wa ren iets van het werk van deze jon ge kunstenaar te zien. Eymael'is een geboren kunste naar, reeds op dertienjarige leeftijd verrastte hij zijn ouders met een uit klei gemodelleerde kerststal. Het is ook nu nog de klei die de meeste aantrekkingskracht op hem uitoe fent, daar zggen wij vele staaltjes van. Een meisjesfiguur, subtiel en zuiver van compositie; een bede laar, wiens leed spreekt uit hou ding en gebaar; kinderkopjes; een dartel veulen; zijn atelier is er vol van. En daarbij vele religieuse on derwerpen, heiligen die in dit land van kerken en kapellen hun eigen taal spreken. En dan spreken wij over de steen, hardsteen en graniet, het moeilijke materiaal waarmede ieder beeld houwer, vooral in het begin, zo'n harde strijd heeft te strijden, het williger marmer en het geduldige hout. Ook daarin heeft Eymael veel gewerkt. Foto's komen op tafel, bij tientallen, van werkstukken, ge maakt tijdens zijn leertijd op de academie, bij Vos en onder leiding van Charles Eyck. Momenteel is de vraag naar goede ceramische ge bruiksvoorwerpen groot, ook voor de export, en de Eymaels, want ook de vader werkt in deze branche, hebben handen te kort aan de vraag te voldoen. De jonge kunstenaar maakt de ontwerpen, zijn vader voert ze uit in eigen ateliers. In wij de omtrek getuigen reeds vele werk stukken van de kunde van deze jonge artist, zolas b.v. het bekroonde H. Hartbeeld te Hoensbroek. Sprekende over het beeld vah de. „Sterre der Zee" dat hij zal maken vertelt ons Sjef Eymael dat hij na tuurlijk betrekkelijk gebonden is wat betreft vorm en compositie, hetgeen echter niet uitsluit dat hij toch in zekere mate zijn eigen visie zal kunnen volgen zodat hier zeker geen sprake zal zijn van een copie, want aan niets heeft een artiest meer het land dan aan copiëren. De opdracht is waarlijk niet gemak kelijk, maar wij kregen wel de overtuiging dat Eymael het in hem gestelde vertrouwen niet zal be schamen. Hier rijpt een talent dat ongetwijfeld nog van zich zal doen spreken en de Mariastad mag zich gelukkig prijzen het binnen hare muren, naast zovele andere, te be zitten. LOU STEYGER Os -s v De grote belangstelling, die groeiende is voor de electronen- microscoop als laboratoriumhulpmiddel in ziekenhuizen en ten behoeve van de biologische, chemische en natuurkundige weten schap, is voor Philips aanleiding geweest een nieuw instrument van dit soort te ontwikkelen. In samenwerking met het Instituut voor Electronenmicroscopie te Delft werd daarom in het Philips- laboratorium een electronenmicroscoop ontwikkeld, die in vele opzichten afwijkt van die in het buitenland. De lenzen zijn magnetische spoelen, die de electronenstralen, welke zich als electrische stroom gedragen, zó afbuigen, dat elec- tronen, die van één punt vcm het voorwerp uitgaan, weer in één punt verenigd worden. Daardoor ontstaat precies als bij op tische lenzen een scherp beeld van het voorwerp. Een uitbreiding van het lenzensysteem maakt het bij de Philips' electronenmicros coop mogelijk een continu regelbare vergroting van 1000 tot 150.000 maal te verkrijgen. Door 'n speciale methode is de scherp- stelling van het beeld aanmerkelijk vereenvoudigd. Bovendien kan men met enkele handgrepen inplaats van de vergrote af beelding van het voorwerp een electronenbuigingsdiagram van het tevoren afgebeelde gedeelte op het scherm verkrijgen. Zo'n diagram verschaft belangrijke gegevens omtrent de rangschikking van de atomen binnen de stof. Op de weergegeven foto ziet men boven het grote onderstuk, dat als bedieningstafel fungeert, de eigenlijke electronenmicroscoop, die naar boven is gericht. Opvallend is het grote scherm, waarop het beeld zichtbaar wordt. Details van het beeld kan men met een loupe (op de foto is deze opzij gedraaid) nader bekijken. Met behulp van een in de electronenmicroscoop gebouwde camera kan men het beeld op een tot op gereduceerde schaal fotogra fisch vastleggen; deze 35 m.m. film kan later gevoegelijk weer vele malen vergroot worden. Men kan 20 of meer fotografische opnamen maken zonder dat men het experiment behoeft te onder breken. De hoogspanning, die nodig is om de electronen de gewenste snelheid te geven, wordt geleverd door een generator, die in het links op de toto zichtbare afzonderlijke huis is aangebracht. Om scherpe beelden te verkrijgen is het noodzakelijk dat de hoog spanning zéér constant is; zij mag niet meer dan 10 volt op de 100.000 volt variëren. De te gebruiken spanning kan van 40 tot 100 kilovolt geregeld worden; vandaar de naam E.M. 100. Tabakspot en Bloemvaas (keramiek). Dick Hubers hij zich te Bergen vestigen, doch de evacuatie belette hem dit. Hij moest wachten tot 1945. Toen was hij een der eerste. Achter zijn woning aan de Zuidlaan staat «zijn atelier; een dubbele garage; n t groot genoeg voor één pottenbakker. Het draaien en het ontwerpen vindt Hubers het mooiste in zijn werk. Dat verraadt de zuivere ar tist. In de kneedbare klei vormen zijn soepele handen de sierlijke modellen van de kunstwerken, waartoe zijn geest hem inspireert. In elk werkstuk legt de kunstenaar iets van zijn in schoonheid levende ziel en zoals er geen twee bladeren van een boom hetzelfde zijn, zo ko men ook niet twee dezelfde werk stukken uit deze kunstenaarshan den. Het décor op zijn vazen, potten, kannen en schalen ontwerpt hij zelf en al werkend ontstaat zijn inspi ratie voor dit décor. Tot zover liet hij zich leiden door eigen kunste-, naarsvisie en gave inspiratie; dan gaat de techniek een woordje mee spreken. In vele schalen staat de glazuur gereed in vele kleuren. Het blauw, gewonnen uit het kostbare kobalt, gewonnen in de Oeral; het rood en bruin uit koper enz. Want de kleurstoffen, die de ke ramist in zijn glazuren mengt, ko men niet van plantaardige verfstof fen, doch uit mineralen, verschil lende metalen tot fijne poeder ge malen. Is de klei zowel die uit onze lage landen als die uit Zuid-Lim burg en Zuid-West Duitsland een vrij goedkoop materiaal deze gla- zuurverven uit mineralen, afkom stig uit verre uithoeken der aarde van Mexico tot de Oeral zijn daarentegen zeer kostbare potten bakkers-ingrediënten, waar devie zen voor nodig zijn. Geglazuurd gaan de vormen in de electrische oven, die 15 uur nodig heeft om de nodige hitte van 11 a 1200 graden te bereiken en daarna 36 uur om weer af te koelen. Het product blijft derhalve circa 50 uur in de oven. Door 'n kijk- glaasie kan de keramist aan de ge dragingen van 'n staafje aardewerk van bijzondere samenstelling zien. hoe de temperatuur verloopt. Kan de kunstenaar door vermen ging vgn de kleisoorten en de gla zuren een bepaald effect nastreven, voor 100% kan hij het uiterlijk van het eindproduct niet vooraf bepalen; in het laatste stadium spreekt de oven een woordje mee; het product kan mooi en minder mooi uitvallen; het, glazuur moet verhelderend werken, maar kan door oververhit ting ook doorvloeien, waardoor het ontwerp aan expressie verliest. Zo leeft de keramist bij elk pastei in de oven 50 uren in spanning hoe het er uit zal komen; in de gefan taseerde schoonheid minder naar wens geslaagd. Deze week bakte Hubers een 8- tal wand-luchters voor de indirecte verlichting van de nieuwe dancing in De Rustende Jager. Een mooie opdracht, waarover hij tot dusver voldaan was; het wachten was op de twee laatsten, die nog in de oven zaten en waarvan er een op de tentoonstelling van het Kunste naarscentrum te zien zal zijn, als de oven zijn plicht gedaan heeft. Hubers toonde ons zijn werkstuk ken, sierkunstvoorwerpen van aller lei vorm, kleur en décor; maar alle gaaf en smaakvol; in elk exemplaar iets eigens van deze artist. Op bijgaande afbeelding kan men slechts vorm en lijn waarderen; men moet ze zien om décor en gla- zuurkleuren te kunnen bewonde ren; dan krijgt men respect voor deze kunstenaar. Zijn ouders behoeven niet teleur gesteld zijn, dat hij geen advocaat werd, advocaten zijn er genoeg. Hij is nu een begenadigd-scheppend kunstenaar. Dat is meerl Fr. O. ■MM

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3