ALCMARIA RECIPIEERT De laatste dag van het Nationaal Muziekconcours te Bergen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 30 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN EERSTE MONTEUR Wereld-journaal Buitengewoon geslaagd Zangconcours te Boyenkarspel Tentoonstelling DOKKUM Bij het ontslag v van burgemeester Haverkamp Marktberichten Hartelijke woorden en een schat van bloemen Welk een grote plaats de Alk- maarse voetbalvereniging Alc maria Victrix in het sportleven van Alkmaar, ja van geheel Noord-Holland inneemt, is Za terdagmiddag nog. eens op on dubbelzinnige wijze gebleken. Op de receptie, gehouden ter gelegenheid van het herwon- b nen 2e klasserschap, in de dan cing van de Harmonie, was een grote schare van afgevaardig den van verschillende vereni gingen uit geheel*Noordholland gekomen om bestuur en eerste elftal met trainer Mynders te feliciteren en hulde te bren gen met dit heugelijke feit. Een schier eindeloze rij van sprekers hebben het woord gevoerd en het is ondoenlijk te vertellen wat al deze sprekers hebben gezegd. We zullen dus moeten volstaan met een greep uit de zo talrijke redevoeringen. Namens het gemeentebestuur van Alkmaar heeft wethouder Bakker het woord gevoerd, die er zijn vreugde over uit sprak, dat Alc- maria er in geslaagd was het 2e klasserschap weer te heroveren. De heer J. Goudsblom bracht de gelukwensen over van de Alkmaar- se Boys. Hij wees er op, dat zijn vereniging thans 'n dezelfde om standigheden verkeert als Aicma ria het vorige 'jaar. Wanneer de Boys onverhoopt zouden moeten degraderen en zij zouden hetzelfde stoute stukje kunnen Uithalen als Alcmaxia dit seizoen heeft gele verd, can was spr. dik tevreden. Spr. hoopte tenslotte dat een ge zonde rivaliteit het spelpeil ten gcede zou komen, om het even welke vereniging, dat nu zou doen, ais 't maar geschiedde. De afgevaardigde van de V.V. Helder vertelde, dat hij vorig jaar toen alles wat Alcmaria was in zak en as zat, reeds voorspelde, dat Alcmaria in één jaar het verloren terrein weer zou herwinnen. Aardig was ook,wat de heer Edel van da V.V. Schagen zeide. Toen zijn vereniging tegen Alcmaria had gespeeld stond zijn conclusie reeds aanstonds vast. „Dat is geen blij vertje!-' had hij bij zichzelf gezfgd. In de derde klasse bedoelde hij vanzelfsprekend. Scheidsrechter Meijer, dezelfde die de wedstrijd op het Sportpark tegen Holland leidde, sprak namens het Amsterdamse WA. Hij noem de de derde klasse zwaar en" wan - neer. men er niet in slaagt'direct weer te promoveren, wordt het st.eeds moeilijker. Verder spraken nog de heren Mol van, afd. 1 van de KNVB, Del- vaux, oüd-voorzitter van de NHVB G. Sougé, voorzitter van de afd; Noordholland van de KNVB, Kruij- ver voor de 2e en 3e Wassers, Boxem namens het.Sportcomjté en DAW, S. Spruit voor RK AFC, Bak ker voor OSV, Doodenhuis namens VVV-Spoorwegien, Vasbinder voor de Foresters, Jansen voor Jong Holland en afgevaardigden van Hollandia, WFC, SDW, Kracht sportver. SSS, VVR, Alcmaria- veteranen, Zaandijk, C. Hoek, G. Hartland en Q. Jonker. Dat ook de supportersvereniging niet achterwege bleef, laat zich begrijpen. Mevr. Van Heems ver tolkte dé gevoelens van de sup porters. De heer C. H. de Lange sprak namens de Kegelclub ZEKZ?, fe liciteerde Alcmaria met het be haalde succes, sprak er zijn vreug de over uit en achtte het een eer, dat twee rasechte Alcmarianen ook deel uitmaken- van zijn ver eniging. Dat_ overigens niet alleen sport verenigingen hun gelukwensen kwamen aanbieden, bleek wel uit het feit,"d'at de Alkmaarse Brand weer ondanks de,tropische hit te in uniform ook aanwezig was De hoofd-brandmeester, de heer Van Maarleveld voerde 'het woord en vertelde nog een aardig voor val, waaruit bleek, dat men ook buiten Alkmaar met de prestaties van Alcmaria medeleeft. Ook,de voorzitter van de Post- harmonie bood de gelukwensen van het corps aan en zeide, dat men vorige week. bij het bekend worden van Alcmaria's promotie, spontaan de route had verlegd om bestuur en spelers aan het clubgebouw een serenade te brengen. Tenslotte sprak de heer Jac. Amoureus namens de jeugd-com- missie. Hij dankte het eerste elftal voor zijn keurig werk en wees er op, dat de successen een grote sti mulans waren voor de overige elf tallen en de taak van de jeugdlei der zeer vergemakkelijkt hebben. Aan het einde heeft de voorzit ter, de heer T. Bonsema, allen har telijk dank gebracht voor de groot se hulde, wélke men Alcmaria heeft gebracht. Hij droeg deze hul de over aan dé jongens van het Leer om leer 30 Juni Er is nog niets veranderd. De bo venliggende partij deelt de lakens uit. Zo werden .in de 16e eeuw zij die geen deel'uitmaakten van 't toen heersende geloof en daar tegen agitatie voerden,, streng ge straft. t>e beeldenstorm was oor zaak dat 36 personen voor den Hertog moesten verschijnen in 1568. In 1567 was n.l. bepaald dat men de, kopstukken moest van gen. Het herbergen van nieuw lichters werd met de dood ge straft. Ieder, was voor zich en de vaders voor hun kinderen, leer meesters voor hun leerlingen ver antwoordelijk.- Overal langs de weg vond men de gevolgen van de strijd om het geloof. 30 Juni 1574 had volgens besluit der Sta ten de Roomsè Godsdienst opge houden en toen geschiedde eerste elftal die de prestatie ge leverd hebben. Openlijk getuigde spr. van zijn waardering voor de Alkmaarse Boys. Wij zijn er niet mede gebaat, zeide spr.," dat de Boys derde klas- ser worden en spr. hoopte dan ook dat zij c'e tweede klasser zou blijven. Een speciaal woord - van dank richtte de voorzitter tot de oefen- meester Fred. Mijnders, die toen Alcmaria het vorige jaar in nood zat, direct bereid was om te helpen en hetiresultaat is niet achterwege gebleven. Tot slót dankte hij de Suppor tersvereniging alsmede de receptie commissie die er voor zorgde dat alies deze middag zo vlot verliep. Daar de gesproken gelukwensen vergezeld gingen van bloemstuk ken was weldra de dancing her schapen in een bloemenhof. Er wa ren zeker een 50-tal bloemstukken, terwijl ook verschillende schrif telijke en telegrafische gelukwen sen waren binnengekomen. De re ceptie-commissie, samengesteld uit de heren M. J. Lutterot, J. H. de Haas en M. Doggenaar, oude ge trouwe Alcmarianen, krachten van betekenis van het Alcmaria uit voorbije jaren, maar die ook nU nog .intens medeleven met het wel en wee van hun vereniging, had thans.een prettige taak. Vermelden we tenslotte nog, dat de ere-ieden Keuter en de Wit door hun aanwezigheid blijk gaven van hun medeleven. „JONGENSKAMP" De Federatie voor cultureel con tact is voornemens van de jeugd film „Jongenskamp" een serie voor stellingen te geven in de kop van Noord-Holland en West-Friesland. Het scenario van deze film is van opvoedkundige waarde, doch heeft ook de nodige komische momenten. Zij belicht de hedendaagse proble men van de jeugd en bedoelt te zijn een propaganda voor recht en orde, liefde voor de natuur en het dier en respect voor de ouderen onclfer de jeugd. Woensdagmiddag om 2.30 uur wordt deze film voor onderwijzers en jeugdleiders in het Gulden Vlies vertoond. Moge zij de belangstel ling genieten, die zij verdient. KENNEMER AUTO-GARAGE J. C. P o u w e 1 s, Alkmaar vraagt uitsluitend eerste rangs kracht GESLAAGD ALKMAAR. Voor het diploma hulp-Keurmeesters van Vee- en Vlees slaagden C. T. Ruyter te Ber gen en N. de Lange, Beemster. EIND-EXAMEN R.H.B.S. ALKMAAR. Voor het diploma A slaagden mej. D. Fahnes, mej. E. J. Hoytink, G. J. Klerk, H. van Schagen, C. J. Swaanenburg de Veije en P. Tak te Alkmaar; H. Bos Egmond aan Zee; C. v. d. Ditmar en P. Grasser, Schoorl; mej. C. Duin- ker, Castricum, mej. C. de Ruiter en C. Groot, Heiloo; mej. Hodges, Bergen; mej. M. Lammertschaag, Koedijk; G. v. d. Plas, Oudcarspel en J. Raven, Schagen. ALKMAAR. Naar de Missie. Op 5 Juli vertrekt onze oud stadgenoot, de Weleerw. Pater H. Veel van de Congregatie der La zaristen per Kota Gede uit Rot terdam naar Soerabaja. Pater Veel geboren in Alkmaar werd :n 1543 priester gewijd; in de hongerwin ter kwam hij vanuit Limburg over Dmtsland naar Aikmaar, ais gevolg van de evacuatie; hij vér- b'.cef hier een jaar en was daarna als kapeiaan werkzaam in de pa rochie van de H. Joannes de Do mper, Leeuwarden en daarna als as sistent aan de St. Martinuspércchie te Groningen. In Maart van dit jaar mocht hij in de St. Dominicuskerk alhier een predikatie houden ten bate van zijn missie in Soerabaja; de collecte daarna bracht f 1600 op. Pater Veel verzoekt ons daarvoor nog zijn hartelijke dank aan de parochianen van St. Dominicus over te brengen. BEEMSTER. Burg. Stand. Geboren: Johannes Nicolaas, z. v. J. C. Schagen? en M. V. Ruyter;' Jan, zoon van C. H. Kloosterboer en N. IJff. Ondertrouwd; Jan de Vries, 24 jaar en Adriana Alida Smit, 22 j. Getrouwd: Jacobus B. Nooy, 27 jaar en Anna KI. Muotjewerff, 27 jaar. Cornelis Klay, 23 jaar en Dieuwertje Waal, 22 jaar. Overleden: Alida .Maria Koopman 49 jaar, echtgen. van C. H. Droog. DE RIJP. Burg. Stand. Geboren: Aagje, dochter van C. Rooker en vanA. Hartog. Louise Margaretha Maria, dochter van M. Bommer en van L. W. Oudejans; Hendrikus Cornelis, zoon van J. Nibbering "en van A. Nieuweboer. Antonius, zoon van H. de Haardt en van W. M. .Molenaar. Gehuwd: Johannes Blokdijk, 25 jaar en Johanna Catharina Mul, oud 25 jaar. CASTRICUM. Feest op Ko ninginnedag. Het plaatselijk comité Nederland en Oranje orga niseert op Koninginnedag een groöL kinderfeest terwijl voor de ouders des avonds een passende feestvie ring in voorbereiding is. Indien wij goed zijn ingelicht zal het feestter rein alsmede' de feestviering des avonds alleen toegankelijk zijn voor houders van de bekende -Mehoca- speldjes, die nog steeds bij de bestuursleden voor een ieder be schikbaar zijn. CASTRICUM. Wit Gele Kr. In de vacature wijkverpleegster 'voor Zuster Van de Klei is be noemd Zuster Dekker, thans werk zaam bij het Wit-Gele Kruis te Amersfoort. Zuster Dekker zal op 1 Augustus haar werkzaamheden aanvangen. CASTRICUM. Met pensioen. Binnenkort zal dé heer Van Keekeri, hoofd van de Economische Dienst van 'het ziekenhuis Dennen bos met pensioen gaan. Als hoofdambtenaar van Dennenbos is de heer van Keeiken een geziene persoenlijkheid, evenals bij'de af deling van het Rode Kruis en de Stichting Holland' Help Indië is d,0OT hem veel vruchtdragend werk verricht. HEER HUGpWAARD. Sinds 1903 tot nu toe is de petroleumzaak van „de Automaat" in handen ge weest van de familie Zijp, en is nu overgegaan aande heer J. Smit, alhier. Door de vaste aanstelling bij de PTT van S. Zijp, is de zaak nu overgegaan in handen van de heer Smit, die al sinds jaren petroleum- bezorger was. TUITyTENHORN Wegverbete- ring. De Koorndijk wordt op 't ogenblik van een hieuw wegdek voorzien, omdat de klinkerbestra- tmg niet meer aan cle eisen van het moderne verkeer voldoet. Het klinkerwegdek dat in 1926 werd aangelegd en dat in die dagen met vreugde werd begroet, verkeerde de laatste tijd in zeer slechte toe stand. Het plan om de Koorndijk te aspihalteren' is niet nieuw, want enige jaren'geleden werd dé dijk reeds verbreed door het verleg gen van een sloot., De oorlog was echter oorzaak dat de plannen niet ten uitvoer konden worden gebracht. Het verkeer is tijdelijk omgelegd over Kerkbuurt en Tuit- jenhorn, wat de wegggebruiker niet veel moeilijkheden oplevert, maar in verband met de school te Kerkbuurt is voorzichtigheid ge boden. Een paar ongevallen deden zich al Voor, échter met vrij goede afloop. De naoorlogse mens krijgt veel zware problemen op allerlei gebied te verwerken, en die moeilijke gees tesarbeid wordt nog aanmerkelijk verzwaard door het leger van onbe grijpelijke en tegenstrijdige berich ten, dat dagelijks via pers en radio over de oppervlakte der aarde wordt rondgestrooid. Eensdeels speelt Marshall voor Sinterklaas en smijt hij lustig met millioenen, an derdeels eist hij van het doodarme Nederland, dat het de Duitse le veranties in dollars betaalt, juist de valuta waarop onze financiële ex perts al zolang jacht maken. Wat Marshall met de ene hand weggeeft, neemt hij met de andere weer terug. Thans heeft het Amerikaanse mi nisterie van handel meegedeeld, dat met ingang van 30 Juni a.s. de uitvoer van vrachtautomobielen on der controle gesteld zal worden. De ze maatregel is volgens het ministe rie noodzakelijk om te voorkomen, dat de voorziening in de dringende binnenlandse behoeften niet belem merd wordt. Misschien ontvangen wij komende week op ultra-kort het bericht, dat Amerika vrachtauto's gaat importeren. Waarom niet? Aan gene zijde van de oceaan ligt im mers het land der onbegrensde mo gelijkheden! Op het congres der Franse com munisten te Straatsburg heeft de voorzitter van de Griekse commu nistische partij verklaard, dat een vrije Griekse regering in de dooT de Griekse communistische gueriha- strijders bezette gebieden zal wljlr- den gevormd als er niet spoedig een compromis tot stand komt tussen de Griekse regering en de communis ten. Zo wordt dan de kiem gelegd voor een ordentelijke en volgens de eisen des tijds gevoerde burgeroor log. Telefoneren met Vaticaan en Bulgarije Met ingang van 23 Juni j.l. is het telefoonverkeer tussen Nederland en Burgarije heropend. Toegelaten zijn gewone dringende particuliere ge sprekken alsmede gesprekken met voor- en oproepbericht. Ook met de Vaticaanse staat is 't telefoonverkeer heropend. Over de tarieven verstrekken de PTT-kan- toren nadere inlichtingen. KUNSTZINNIGE PRESTATIES De uitslagen van het R.K. Zang concours te Bovenkarspel zijn als volgt: 4e afd. Vrouwenkoren: Als eerste koor trad op'„Con Brio" Lutjebroek, dir. Ru Kaag, werken van Den Her tog en,Bordese. Verzorgde zang, be schaafde klank kan in sommige pas sages helderder en voordracht ex pressiever, zuiver, goed van stijd en rhythme. 301 p., Ie prijs. 4e afd. Gemengd Koor: „St. Jaco bus", Tuitjenhorn, dir. Th. v. Baar. Werken van Wettige Weissenborn en v. Bruggen. Zang wat schools, te voorzichtig, kan meer bezieling heb ben, hoewel 't geheel niet onver dienstelijk. 263 pt., 2e prijs. 3e afd. Gem. Koor: „Ars et Reli- gio", Enkfiuizen, dir. A. Zwartkruis. V.erpl. no. Wandellied van Loots. Ongelijk, technisch niet vast, begin beter, te langzaam, kan met veel meer nuancering en overtuiging ge zongen. Vrij nummer Serenade van een Landsknecht van Lasso. Iets be ter van klank dan het verplichte. Kan ook met meer expressie en ver zorging. 248 pt., 3e prijs. „St. Caeeilia", Goorn, dir. Jn. Stam. Verpl. nummer fris van klank, te scherpe vocalen, uitspraak kan be ter. Vrij nummer Als de ziele luis tert van Wierts. Goede voordracht, alten onzuiver, uitspraak kan beter, muzikale voordracht. 298 pt., 2e pr. „Con Amore", Westwoud, dir. R. Moeskops. Wandellied. Enthousiaste koorzang, kon vlotter van tempo, te noren wat zwak, uitspraak niët ge heel perfect, boeiende voordracht. Vrij nummer Haec Dies van Vran- ken. Met geestdrift gezongen. Goede prestatie. 326 pt. Ie pr. „Ontspanning na Arbeid", dir. R. Moeskops Jr. Wandellied. Tempo prima. Zeer goede voordracht en nu ancering. In forti-gedqelten kan nog vollere koorklank. Vrij no. Voorjaar van O. Koop. Fris stuk muziek, uitstekende voordracht, zuiver van toon, goede verzorging. 343 pt„ le pr. 2e afd. Gem. Koren: „St. Caeeilia" Haarlem, dir. J. Nibberig. Verpl. no. Vredeshymne van Vranken. Goc„ mannenmateriaal, het geheel wal stroef en vermoeid van klank vooral bij de vrouwenstemmen. Vrij no. Je- su corona Virginum van Nibberig. Onduidelijke inzet, geen volstrekte 2e R. zuiverheid, goed van toon. 272 pt., prijs. „Irene", Zwaagdijk-O., dir. Moeskops. Zeer muzikaal, spontane en vurige koorzahg. Prachtig mate riaal. Klank soms te scherp, kan nog nobeler van timbre. Vocalen kunnen beter 309 pt., le prijs. le afd. Gem. Koren: In Pace Nata van Limmen, dir. Bob Bruschke. Verpl. no. „De komende dag" van Olivier Koop. Kan beter van klank gehalte en voordracht'. Valt meer van te maken, ook van de uitspraak. So pranen niet helder. „Marcia Funè- bre" van Koop klonk beter. Kan vol- ter van klank en expressiever van voordracht. 285 pt., 2e prijs. „Zingen is leven," Warmenhuizen, diir. T. van Baar. Verpl. no. was beschaafd, duidelijk van stemvoering en voordracht. Zeer goed. Was er geen beter vrij nummer te vinden, minder sentimenteel. Dit materiaal is een beter nummer waardig. 303 pt„ le prijs. „Huygenwaart", Heerhugowaard, dir. T. Vranken. Verpl. no. mat van8» klank, te weinig expressief. Wreekt zich direct in deze compositie. Tene- brae van Perez was iets beter. Toch nog té weinig bezieling in het koor. 289 pt., 2e prijs. le afd. Vrouwenkoren: „Arti et Amicitiae", Hoogkarspel, dir. R. Kaag. Verpl. no. „Vrede" van Oli vier Koop. Zeer beschaafde zang, verzorgdtot in de kleinste details. Zeer goede prestatie. Sobere kunst zinnige uitvoering van het polypho- ne „Assumpta est" van Aichinger. 350 pr., le pr. Afd. Uitmuntendheid: Gem. ko ren: „St. Caeeilia", Onderdijk, dir. J. Morsch. Verpl. no. „Pinksterzang" van Vranken. Best koor, prima ma teriaal. Prachtig strak van rhythme homogeen van klank en fraaie nu ancering. Oppassen voor te scherpe klank. Lastig werk. Mooie prestatie. 350 pt., le pr. Afd. Uitm. Mannenkoren: „De Ver. Westfr. Zangers", Wognum. dir. J. Stam. Verpl. no. „Zeilenprocessie" van O. Koop. Kon niet helemaal be koren. Klonk wat geforceerd. Moei lijk werk. „Diepenbrock", ook geen gemakkelijk werk, vrij goed gezon gen. Het koor was gehandicapt door uitvallen van zangers. Toch nog een le pr. met 309 p. Ere afd. Mannenkoren: „Streker Mannenkoor", dir. R. Moeskops. Ver plicht no. van Roeske. Vrij no. „Ve- ni Creator" van Diepenbrock. Zeer sonore krachtige mannenzang. Pri ma klankgehalte Overtuigende voor dracht. Niet ruw worden in het en thousiasme. le pr„ 308 p. Na afloop, van de zangwedstrijd gaf de voorzitter van de jury, de heer Olivier Koop, nog enige behar tigenswaardige wenken. Vooral de directeuren van de koren gaf hij de raad zich meer toe te leggen op de dirigeertechniek, zodat zij met hun dikwijls prima zangmateriaal nog meer kunnen bereiken. Een bij zonder compliment kreeg de heer Ru Kaag, die met zijn koor uit Hoog karspel het hoogste aantal punten behaalde. Opvallend was, dat in de lagere afdelingen naar verhouding dikwijls beter werd gezongen dan in de hogere. Na de vermelding van de uitslag en het slotwoord van de heer Spigt, was hiermee de eerste Zon dag van dit grote Zangconcours ge ëindigd en wordt de strijd de vol gende week met ca. 3 koren sporti"' voortgezet. S. V. Oostenrijkse kunstschatten Door vertraging in de aankomst van de Oostenrijkse kunstschatten in het rijksmuseum, moet de offici ële opening, uitgesteld worden tot 10 Juli a.s. voor deze tentoonstel ling, welke met ingang van 11 Juli voor het publiek is te bezichtigen, is een keuze gemaakt, \iit kunst voorwerpen en schilderijen, welke voor de exposities in Zurich en in Brussel werden afgestaan en uit de verzamelingen, welke in Oostenrijk zijn gebleven. Bevordering internationaal verkeer De Conseil Central de Tourisme, het internationale lichaam, dat de belangen van het toerisme behar tigt is dezer dagen te Brussel bij een geweest. De hoofdschotel op de agenda was uiteraard gewijd aan de hinderpalen, welke nog steeds aan het internationale verkeer in de weg worden gelegd. Deze zijn zowel van formele als van materiële aard. Niet alleen vormen de visa en deviezen-restricties een groot strui kelblok, ook de vele papiren forma liteiten zijn even zo vele hinderpa len voor 't reizen. Duidelijk werd in het licht gesteld, dat het internatio naal verkeer een der belangrijkste stimulansen betekent tot bevorde ring van de economische opbloei. Bij de verschillenderegeringen zal op verzachting en vereenvoudiging van de bestaande bepalingen wor den aangedrongen. Vakbekwaamheids- proeven voor beroepsvervoerders Ter gelegenheid van het Beroeps- vervoercongres 1947, dat op 4 en 5 Juli a.s. te Utrecht zal worden ge houden, worden op grote schaal de vakbekwaamheidsproeven gehouden voor vervoerders en hun personeel. Deze proeven, die ten doel hebben de opvoering der vakbekwaamheid in de beroepsvervoerbedrijven te stimuleren, zullen o.a. omvatten de proeven van rijvaardigheid met vrachtauto's, trekkers en oplegger, proeven over verkeerskennis en in het juiste laden, lossen en behand* len der goederen. De vakbekwaamheidsproeven zul len worden afgenomen op Vrijdag 4 Juli, op het Veemaaktterrein aan de Croeselaan in Utrecht. Internationale kampeerders-rally te Heemstede Van 210 Augustus zal op de landgoederen „Groenendaal" en „Meer en Berg" een internationale kampeerdersrally gehouden worden die onder auspiciën staat van de „international federation of camping cliibs". Jn 1940 moest deze tenge volge van de oorlog worden uitge steld. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van de Ral ly aanvaard, terwijl in een comité van aanbeveling o.a. zitting hebben genomen, de minister van economi sche zakén, de burgemeester van Amsterdam en de commissaris van de Koningin in Noord-Holland 't Kamp zal onderverdeeld zijn in zes subkampen, voor de verschil lende categoriën kampeerders, zoals wielrijders, motorrijders, waterkam- peerders, enz. TEGEMOETKOMING AAN DE KOOPVAARDIJ Ontheffing vrijwillige verbintenis bii landmacht mogelijk Ten einde tegemoet te komen aan het tekort aan personeel bij de koopvaardijvloot heeft de minister van oorlog het volgende bepaald: Aan gediplomeerd koopvaardij- personeel, leerlingen van zeevaart-, machinisten- en stuurliedenscholen, alsmede aan het z.g. ongediplo- meerd-bevaren personeel der koop vaardij, dat als vrijwilliger (niet be- roepsvmjwilliger) dient bij de ko ninklijke landmacht, zal op daartoé' strekkend en langs de hiërarchieke weg tot de minister gericht verzoek, ontheffing uit de vrijwillige ver bintenis worden verleend, mits een dergelijk verzoek is vergezeld van een verklaring van de directeur- generaal van scheepvaart, waaruit blijkt dat de verzoeker, na zijn ont heffing uit vrijwillig dienstverband op de koopvaardijvloot zal worden geplaatst. Aan het in bedoelde koopvaardij- personeel, dat v^or het vervullen van eerste oefening bij de konin klijke landmacht onder de wape nen is, zal op daartoe strekkend verzoek, uitstel van het nog te ver- vullén gedeelte der eerste oefening worden verleend, zulks voor de duur dat zij varende zullen zijn bij de koopvaardij. Voorts zal aan het bedoelde koopvaardijpersonegl, dat ingevolge oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandighe den bij de koninklijke landmacht onder de wapenen is, op verzoek groot verlof worden verleend. NATIONALE BEDEVAART NAAR De traditie getrouw gaat dit jaar weer de Nationale Bedevaart ter ere van de H.H. Bonifacius en ge zellen naar Dokkum; en zij doet dit weer met vóór-oorlogse luister: er gaat een Nederlandse Bisschop mee, die pontificeert en preekt en het Allerheiligste ronddraagt over het martelveld. 't Is dit jaar de 16e pelgrimage in de rij van de Nationale St. Boni- faciusbedevaarten, en het is thans Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, die de bede vaart leidt. Uit het Noorden en uit tal van plaatsen van ons vaderland zullen weer de pelgrims komen, om huh hulde en hun dankbaarheid aan <mze eerste geloofsverkondigers te brengen, en het zal in 'Dokkum een feest zijn als nooit te voren, want meer dan ooit worden de katho lieken zich bewust van de grote levenswaarde van hun H. Geloof, en nooit zozeer als thans, nu de spanningen op geestelijk terrein toenemen, voelen de katholieken van ons vaderland, dat zij zich als de mannen van Gideon moeten la ven aan de bron en als christen strijders zich moeten scharen om hun Koning Christus. Men heeft weieens gezegd, dat de St. Bonifaciusbedevaarten iets stoers, iets mannelijks hebben, en verge lijkt ze dan met andere bedevaar ten. En inderdaad: Het gaat hier niet om sentimenten, in het heiligdom van Dokkum hangen geen krukken en geen ex-foto's uit dankbaarheid voor wonderen van lichamelijke ge nezingen; die naar Dokkum gaan, gaan uit pure overtuiging, pelgri meren uit plicht, verwachten daar wonderen van geestelijke genezing van ons dierbaar vaderland. In deze geest heeft de Hoogwaar dige Leider van deze bedevaart de pelgrims- de bezielende intentie/ meegegeven, dat „alle gelovigen als apostelen piogen meewerken aan de opbouw en de uitbreiding van het Rijk Gods", en de katholieken van Nederland zullen deze oproep ver staan en in grote getale dit jaar naar Dokkum gaan. De bedevaart wordt gehouden op Dinsdag 29 Juli; Mgr. Huibers zal een Pontificale H. Mis opdragen en preken; de bekende Rector Drost uit Amsterdam zal onder het Pontifi cale Lof de pelgrims toespreken; en nu de directie van de Ned. Spoor wegen door hoge bemiddeling de- bedevaartgangers welwillend tege moet komt, mag ongetwijfeld ver wacht worden, dat deze 16e Natio nale Bedevaart in alle opzichten zal slagen. BERGEN. Nadat Woensdag 1.1. een zangconcert werd aangeboden aan de jubilerende vereniging, voor welk concert zeer veel belangstel ling bestond en Zaterdagavond een concert werd aangeboden door Win- kel's Harmonie en het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid", Zuidscharwou- de, Was gisteren de laatste dag van het concours aangebroken. Het weer liet zich goed aanzien", verschillende corpsen o.a. uit het Gooi zijn uit hun gemeente onder stromende re gen vertrokken. Bij de officiële ont vangst waren nagenoeg alle deel nemende verenigingen vertegen woordigd. Dertien verenigingen zouden aan het concours deelnemen. De burgemeester heette de corpsen van harte welkom. Volgens spr. kon er sprake zijn van een invasie, ech ter van vrolijke en prettige mensen, want wie muziek beoefent, aldus spr., is een prettig en aangenaam mens. De voorzitter van Bergen's Harmonie, de heer P. Blankendaal, bracht dank aan het 'gemeentebe- stirur en Bergèn's burgerij voor de verleende medewerking, waardoor het mogelijk werd het muziekcon cours in alle opzichten te doen sla gen. Er heerste in de gemeente evenals de vorigè Zondagen reeds vroeg een feestelijke stemming, verhoogd doordat verschillende corpsen met muziek naar de plaats van opstelling voor de marswed strijd trokken. Wij menen wel dat het bestuur van Bergen's Harmonie tevreden kan zijn over het welsla gen van het gehouden concours. De muzikale prestaties stonden zeker op een hoog peil. Over de concert wedstrijd schrijft onze muziekrecensent het volgende: In de derde afd. Harmonie over trof Beemster's fanfare, Dir. T. de Jong, haar collega in muzikaal spel en rivale voordracht o.a. in Ouver ture Italiënne van E. Denenfborg. De componisten van groot formaat kwamen pas aan de beurt in de le afd. Harmonie. Hier hoorten we de Metaalbew. Kunst en Strijd een boeiende vertolking geven van Grieg's, Sigurd Jürsalphar o.l.v. D. Peters. De Harmonie Excelsior (Alkmaar) Dir. G. Anderson trad met Schubert op in de Ereafd. Harmonie. (Varia ties over liederen). De voordracht was goed evenals de nuancering. Het laatste corps was „St. Cecilia" uit Alkmaar in de Superieure afd. Harmonie. De ouverture „Le Bar bier" de Sevilla werd op zeer te waarderen wijzeuitgevoerd. In de Plechtige Ouverture van Boedijn zeer fraaie momenten. Tot een wer kelijk supgfieure indruk kon men het niet brengen. De uitslag is als volgt: Marschwedstrijd: Oefening baart Kunst, A'dam, 2e prijs 25 p.; Vol harding, Gorinchem le pr." 96 p.; Kunst er^Strijd le pr. 102 p.; Jubal Weesp 2e pr. 91 p,; Harmonie Excel sior, Alkmaar le pr. 199 p.; Fanfare „Harmonie", Assendelft le pr. 97 p.; St. Caeeilia, Alkmaar, 2e pr. 90, p. Concertwedstrijd: Oefening baart Kunst, A'dam 2e pr. 327 p.; Kunst naar Kracht 2e pr. 294 p.; Volhar ding Gorinchem 3e pr. 283 p.; Beemster Fanfare 2e pr. 291 p.; Kunst en Strijd, A'dam le pr. 380 p.; Jubal, Weesp, 2e pr. 308 p.; Kunst en Vriendschap, Krommenie le pr. 336 p.; Crescendo, Westzaan le'prijs 390 p.; Excelsior, Zaandam le prijs 339 p.; Harmonie Excelsior Alkmaar 2e pr. 321 p.; Fanfare „Harmonie" Assendelft le pr. 392 p.; Oostwoud 2e pr. 328 pt.; St. Caeeilia Alkmaar 3e pr.' 281 p. Ere-wedstrijd: Medaille van H. M. de Koningin, Crescendo Wesjzaan, Medaille K. H. Prins Berhhard, Apollo den Oever. Medaille Com missaris v. d. Koningin „St. Caeeilia" Zwaag. IN KORTE TIJD zijn twee Kath. Burgemeesters in West-Friesland eervol ontslagen. Nu trof de slag burgemeester Haverkamp van West woud. De gedachte kan post vatten, dat de ontslagenen zich wel heel erg misdragen moeten hebben. Feit is, dat andere burgemeesters zich in de bezettingstijd grotere vrijheden veroorloofd hebben, meer met de bezetter hebben meegewerkt, dan de beide onderhavige burgemeesters maar rustig weer op hun zetel zijn hersteld. Trouwens burg. Haverkamp is niet ontslagen uit zijn functie om zijn gedrag in bezettingstijd. Men heeft de burg. ontslagen om vermeend wangedrag vóór de oorlog, toen hij cok al enige jaren geschor^ is ge weest. Nu is het merkwaardig, dat de gedragingen van de burgem. van Westwoud, alhoewel niet geheel feilloos, toch geen voldoende reden hadden kunnen opleveren, om hem te ontslaan. De Officier van Justitie, de Pro cureur Generaal, de toenmalige Commissaris der Koningin, jhr. Roëii, hébben verklaard, dat er geen reden was, om de heer Ha verkamp te vervolgen, aangezien niet was gebleken, dat hii zich op onrechtvaardige manier had ver rijkt, of bezittingen van de ge meenschap had verduisterd. Onkreukbaar in zijn apibtenaren- loopbaan, oogstte" hij lof van zijn superieuren. Toen de oorlog uitbrak leefde de algemene verwachting, dat hij in zijn functie zou hersteld wor den. De hoogste autqriteiten waren het daarover eens. De oorlog ver nietigde deze verwachting. Sinds 1937 verkeert de heer Ha verkamp nu al in moeilijkheden en zorgen. Tien jaar is een lange tijd!. Hij heeft zich niet van de zorgen bevrijd, door in de bezettingstijd de gehate indringer naar de ogen te zien en zich zo een goede plaats te veroveren. Hij heeft zijn Katholieke plichten niét-verwaarloosd, is altijd een voorbeeld geweest voor allen, niettegenstaande de lasten wel eens te zwaar waren. Hij heeft in de moeilijke tijden, die wij hebben meegemaakt, veel goed gedaan, veel tegengehouden en zich niet willen laten gebruiken tegen ons belang in. Nu is hij ontslagen. Het moest er van komen. Zij. die op de hoogte waren, en nog hebben geprobeerd te redden, moesten .toezien, de slag moest vallen. Men vraagt zich af, waarom dit moest gebeuren. Er ziin instaniies, die veel te vertellen heb ben, die als zij eenmaal gebeten h'ebben, niet loslaten: al hebben ze zich ook vergist, geen ongelijk wil len bekennen, en die dan opofferen hun slachtoffer, al is dat ook eer lijk, onkreukbaar, rechtvaardig, on besproken. De vermeende, of werke lijke fouten worden niet vergeven. Ondertussen is nu ook b.urgem. Haverkamp het slachtoffer. Al is de pil verguld, dóórdat men hem zelf ziin eervol ontslag liet aanvragen, hij is dan toch maar ontslagen. Eer vol, terwijl ais hij zoveel misdeed, als sommige willen voorgeyen, zo dat ontslag moest volgen, hij dan toch zeker geen éérvol ontslag had moeten hebben. Ik geloof, als oud burger van Westwoud. als meelevende met de ontslagen burgem., maar toch wel goed op de hoogte van de opinie in deze van de grote meerderheid, dat zijn ontslag door de meesten be treurd zal worden. Ik heb déze zo kleine beschouwing aan dit ontslag willen wijden, om de ex-burgem. te zuiveren van een blaam, die hem allicht kan treffen en welke hij niet verdient. En tenslotte ook om de ex-bur gemeester en zijn gezin, ik hoop na mens het grootste deel der burgerij te verzekeren van onze' hoogachting en medeleven en van onze onveran derlijke sympathie. Westwoud, 26 Juni 1947. J. MOL oud-Pastoor van Westwoud. NOGMAALS DE AARDBEIEN EN WIE DE SCHOEN PAST TREKKE HEM AAN Geachte Redactie, Gaarne nog enige regels in Uw zeer gewaardeerd blacj,- Blijker.s commentaar op mijn in gezonden stukje van 17 Juni j.l. heeft woordvoerster namens de huis vrouwen zich wel zeer geërgerd, blijkbaar wel zo erg, dat naar het schijnt, zij mijn stukje niet eens goed heeft kunnen lezen. Alvorens verder op de zaak in te gaan, wil ik voorstellen dat ik ieder graag het zijne gun en dat ook ik het jammer vind, dat wij allen dit jaar, niet wat meer van onze lek kere aardbeien kunnen bemachtigen Doch indien dit moet gaan ten koste van de kweker, wil ik schrijf ster waarschuwen, dat als zij goed proeft zij dan een wrange smaak krijgt en zij beter doet zich maar bij de postelein en rabarber te houden, wat overigens geen minderwaardige, doch'" ook lekkere en gezonde pro ducten zijn. Dat schrijfster nu juist ook die dure groenten koopt, heb ik niet beweerd^aangezien ik haar adres en zelfs haar naam niet eens ken en zij het om de één öf andere.reden zeker beter acht deze ook makr niet be kend te maken, doch blijkbaar be schouwt zij zich zetï tot diegenen over wie ik in mijn vorig stukje geschreven heb. Wat het voorgestelde loon en pen sioen aangaat, kan ik haar wel zeg gen dat zij dan toch nog beter af is dan menig aardbeiënkweker, dezen hebben maar al te vaak jaren dat zij zeer wéinig of hélemaal geen loon hebben en een aardbeiënkwe ker, die pensioen heeft of kan gaan rentenieren is mij -helenjaal niet be kend, mocht er wel éénrivezen dan heeft hij «lit zeker niet door het kweken van aardbeien verkregen, daar deze mensen tot heden toe. tot zeer hoge ouderdom, of tot hun dood toe moeten werken. Wat het stof, he.t geluk en de stroppen betreft, iaat ik aan de lezers over om te be oordelen, doch wil ik nog wel even, opmerken dat het stukje in het no. van 14 Juni mij aanleiding heeft ge geven, één en ander naar voren te brengen. Verders is het wel type rend dat de tuinbouw'alleen maar een behoorlijke prijs voor zijn pro ducten krijgt in die jaren dat hij voor zijn geld ook niet v.eel meer kan kopen en dat is ais Europa in oorlog is; deze laatste is nu wel over, doch jammer genoeg moet een groot deel van het gelag nog betaald won den en valt dit het meeste zwaar voor de minst kapitaal krachtigen. Wat de vette jaren van de kwe kers betreft, hierover kan schrijfster- gerust zijn daar zij allen met de geldsanering, hun gelden waar zij nog altijd hard en lang voor ge werkt hebben, hebben moeten inle veren en nu weer, net zo rijk of arm zijn als voor de oorlog. Verder hoop ik van harte daf het geluk van de mensheid moge toenemen, de kwekers voor strop pen behoed blijven en wij spoedig een flinke regenbui krijgen, dan waait het stof niet zo op en dat komt de aardbeien zeker ten goede, U, redactie, dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, C. J. VAN ZAAL Westerweg C 124, Heiloo HEM, 28 Juni 1947. Zuiderkogge Aangevoerd 40.000 kg. aardapp.; vroege 1214.20; drielingen 7.404 7.80; kriel 2.30—1. MEDEMBLIK, 28 Juni. Aange voerd: 122.700 kg- aardapp.; groten 13—19.50; driel. 8.30—9.50; kriel 4— 5.10; aardbeien 1.50. LANGEDIJK, 30 Juni. Aange voerd 130.000 kg aardapp.; eerste lingen 13.1015.50; driel. 7.409.90; rode Schotten 20.8022J30; kriel 3.60 —4.50; 1150 kg rode kool 34.50; 875 stuks bloekool 13.4022.20; 120 kg tomaten 9596. AVENHORN, 28 Juni. 50 kg. grove Schotse 12.70; 23.000 kg grote Schotse 12.50—13.80; 4100 driel. Schotse 7.208; 450 kg kriel 4.60 5.50; 550 kg grote sqhotse rood 19.20. 100 kg driel. afw. 6,10; 50 kg driel. rood 7.50; 75 kg kriel afw. 3.00; 225 kg grote afw. 12.50. NOORD-SCHARWOUDE. 19.000 kg aardappelen 1315.50;- drielin gen 5.109.30; kleide 3.60—4.20; rode eerstelingen 18.8020.70. WARMENHUIZEN, 30 Juni. 7600 kg aardappelen 13.5014.50; drielingen 6.907.40; kleine'33,60. OBDA.M. 30 'Juni. 23.700 kg grote aardappelen 12.5014.00;'3000 kg drielingen 6.50—7.00; 1000 kg kriel 3—3.50; 900 kg rode eerstelingen 17.90—22,40; 30 bos kroten 2.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2