T NLeuuu Rusland torpedeert het plan van Marshall Fascistisch complot ontdekt tegen Franse Republiek VAN MOOK IS VERHEUGD over de Amerikaanse Nota Regering neemt afwachtende houding aan Voor Alkmaar en omgeving PARIJSE CONFERENTIE MISLUKT Hulp aan Europa als geheel of aan elk land afzonderlijk HEDEN LAATSTE BIJEENKÜMST Nieuw Rep. Kabinet wordt heden verwacht WORDT HET BROOD GOEDKOPER? Vichy-mannen en monarchisten bereidden «een opmars voor naar Parijs >^msBÊÊ ENGELAND GAAT ZI|N INVOER BEPERKEN Oplossirrg moge [ijk van de kwestie der gemeenschappelijke gendarmerie SPAANSE MONARCHISTEN Ramadier stelt vertrouwenskwestie Thans zonder Moskou Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mrtï-; minimum ƒ2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. r Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 1 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11265 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE DRIE-MOGENDHEDENCONFERENTIE te Parys, ter bespreking van het plan van Marshall tot hulpverlening aan Europa, wordt in kringen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken reeds als mislukt be schouwd. De atmosfeer op de conferentie was erg slecht geworden door de publicatie van het Russische standpunt, wat in strijd was met het in de eerste bijeenkomst genomen besluit tot geheimhouding, zodat ook de Britse delegatie besloot de geheimhouding niet verder meer in acht te nemen. De redevoeringen, die gisterenavond door Bevin en Molotof werden gehou den op de conferentie, hebben duidelijk aangetoond, dat er een diepe kloof gaapt tussen de opvattingen van Engeland en Frankrijk enerzijds en Rus land anderzijds. Hoewel de drie ministers heden^ middag nog bijeen zullen komen, is men er te Parijs van overtuigd, dat de conferentie afgelopen is en voor het ogenblik de kans om tot over eenstemming te komen over een economisch plan voor Europa onder leiding van de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk, de drie mi nisters ontglipt. De kern van de geschilpunten zit hierin, dat Engeland en Frankrijk van mening zijn, dat de Europese landen een economisch plan voor Europa als geheel moeten opstellen, terwijl Rusland wil, dat elk land af zonderlijk een lijst van zijn behoeften moet indienen. Voorts wil Rusland alle tijdens de oorlog neutrale lan den en de voormalige vijandelijke staten in verschillende categojjpn zien geplaatst, terwijl t.a.v. Duits land de Sovjgt-Unie de opvatting is toegedaan, dat de Duitse kwestie eerst zal worden besproken door de raad van ministers van buitenlandse zaken op de volgende bijeenkomst in November. Beviri's standpunt In zijn rede van lasteren tijdens de conferentie, legde Bevin er de na druk op, dat men moet komen tot vorming van een gemeenschappelijk' Europees programma, zoals door Marshall is voorgesteld. Door een programma van productieverhoging moeten wij, aldus Bevin, aantonen, in hoeverre de Europese landen dit programma uit eigen hulpbronnen door vrijwillige samenwerking kun nen verwezenlijken en tot op welke hoogte deze hulpbronnen door hulp verlening van de Ver. Staten moeten worden" versterkt. Na beëindiging van zijn rede legde minister Bevin het volgende Britse plan voor de verwezenlijking van Marshalls voorstel, voor: 1. Aanstonds moet een coördina tiecommissie worden gevormd, welke ter beoordeling van de regeringen •der Europese landen voor de komen de vier jaren een programma voor het economisch herstel zal opstellen. Genoemde commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van Frankrijk Groot-Brittannië en de USSR en van niet meer dan vier andere landen. Zij zal contact onderhouden met de regeringen van alle Europese lan den (uitgezonderd Spanje), met de V.N. en met alle andere, daarvoor in aanmerking komende inter-gou- vernementele organisaties. In alle besprekingen aangaande Duitsland zullen de opperbevelhebbers aldaar moeten worden gekend. Tevens zullen sub-commissies worden gevormd, welke aan de hoofdcommissie rapport uitbrengen over voedsel- en landbouwaangele- genheden, steenkool en andere brandstoffen en energiebronnen, ijzer en staal en vervoer. De coördinatiecommissie en de subcommissies zullen haar werk zaamheden aanstonds aanvangen en deze tegen 15 Augustus voltooien. Het rapport van de coördinatie commissie zal, wanneer het door de betrokken landen is aanvaard, het programma vormen, dat door Mi nister Marshall is voorgesteld en zal vervolgens aan de Amerikaanse re gering worden overhandigd. Het standpunt van Rusland. Molotof stelde tegenover Bevin's voorstellen* een resolutie, die neer- kwam*op het volgende: Het behoort niet tot de taak der ministers om een overzicht samen te stellen van de economische be hoeften van alle Europese landen, daar dit zou leiden tot het opleggen van de wil der grote mogendheden aan andere landen. Het is wenselijk, meer licht te werpen op de mogclijkhedojf van de Amerikaanse hulpverlening in ver band met haar aanvaarding door de Europese landen. Hiervoor moet een „Commissie van Bijstand", bestaande uit Groot- Brittannië, Frankrijk, Rusland en „enige andere Europese landen" op gericht worden. Voormalige vijandelijke landen mogen deelnemen aan het schatten van de verschillende behoeften, Duitsland moet echter voor bespre king door de grote vier gereser veerd blijven. Molotof zeide voorts, dat volgens Bevin er geen kans bestond op hulp uit de V.S., tenzij zijn (Bevin's) voorstellen werden aanvaard. Waij wist de Britse delegatie af van de bedoelingen der V.S. en hoe kon zij zeggen, dat geen ander plan de Molotof bekijkt de zaken op de Parijse conferentie blijkbaar somber. Of zou hei ernst zijn, wtelke zich bewust is van de verstrekkende gevolgen, welke de besluiten die thans in de Franse hoofdstad genomen wor den, voor Europa's toekomst kunnen hebben? goedkeuring van Amerika zou kun nen wegdragen? Bevin antwoordde hierop, niets af te weten van Amerikaanse voor nemens, voorzover hierover niet uit* gepubliceerde verklaringen was ge bleken. Molotof betoogde voorts, dat /fle Sowjet-Unie een definitief econo misch plan had, terwijl vele Euro pese landen dit niet hadden. DU, zou een coördinatie van hun behoeften en mogelijkheden in een algemene schatting bemoeilijken. Molotof verwierp het Britse plan. omdat het afbreuk zou doen aan de normale economische ontwikkeling van zekere Europese landen. Hij stelde vast, dat in deze landen de economische samenwerking op be vredigende wijze bevorder# werd. Bevin wees Molotof's, beschuldi ging, dat het Britse plan de souve- reiniteit van kleine landen zou be dreigen; van de hand. Nadat Bidault geconstateerd had, dat er geen vorderingen waren ge maakt, werd besloten de vergadè- ring tot hedenmiddag te verdagen. SjaHrir adviseur van Soekarno Antara meldt uit Djokja, dat de formatie van een nieuw Republi keins kabinet heden verwacht kan worden. Soekarno heeft brieven verzonden aan Sjarifoeddin van de socialistische partij, aan Dr. Gaai van de nationalistische partij, aan Dr. Soekiman van de mohamme daanse partij en' aan Setiadjit van de arbeiderspartij, waarin hij hen verzoekt deel uit te willen maken van de nieuwe regering. In zekere kringen te Batavia meent men, dat Sjahrir gevraagd zou kunnen worden het nieuwe ka binet te vormen. De naam van Sjarifoeddin, -thans minister van defensie, wordt steeds naar voren gebracht. Sjahrir is door Soekarno benoemd tot adviseur. Bepaalde aanwijzingen geven analeiding tot de gedachte, dat de formatie van het nieuwe kabinet niet eerder plaats zal hebben dan wanneer Soekarno zorgvuldig de Ameri kaanse nota heeft bestudeerd. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat een broodprijsverlaging in overweging is. Er heeft op 27 Juni een bespreking plaats gevonden tus sen de Nederlandse Bakkerijstich ting, de Direvo (Directie Voedsel voorziening), de Rijksaccountants dienst en het Dir. Gen. voor de prijzen. De conclusie van deze be spreking zou zijn de broodprijs met 2 cent te verlagen. In verband hiermede hebben de Haagse bak- kerspatroonsverënigingen een tele gram gezonden aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, waarin zij als hun me ning uitspreken, dat de verantwoor delijkheid voor eventuele stagna ties in de broodvoorziening bij doorvoering van deze, volgens de bakkerspatroons, economisch vol komen ongerechtvaardigde maatre gel, uitsluitend op de regering te rugvalt. Emir Abdel Krim, de vroegere leider der Rifkabylen, wiens plotselinge besluit, om in Egyp te verblijf te houden onlangs in ternationaal opzien baarde, be steedt grote zorg aan zijn ge zondheid. Hij heeft zijn intrek genomen in het Foead zieken huis te Alexandra, waar hij door de beste doktoren in Egyp te wordt verzorgd. Het grootste gedeelte van zijn tijd brengt hij in bed door. Zijn kinderen be zoeken hem dagelijks. De Emir ontvangt zijn jongste dochter. In Frankrijk is een complot tegen de Republiek ontdekt. Een fascis tische organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monarchis ten, aanhangers van Vichy, en vroegere collaborateurs, zich noe mende „de zwarte jMaquis", was voornemens van twee kanten een aanval op Parijs te doen. Er zijn reeds verschillende arrestaties verricht, o.a. die van generaal Guillodot, commandant van de gendarmerie op het ministerie van oorlog. De Franse minister van binnen landse zaken heeft op een perscon ferentie verschillende mededelin gen over het complot gedaan. Be halve generaal Guillodot zijn tot dusver ook gearresteerd een zekere Loustoneau Lacau, wiens naam voor dè oorlog verbonden was met een geheime vereniging, de „zwarthoe- den" genaamd en de Vulpian, een Bretonse grondbezitter, wiens land huis te Lamballe waarschijnlijk het hoofdkwartier der samenzweerders was. Er worden nog meer arresta- ties verwacht. Het complot was ontdekt als ge- volg van het jongste onderzoek naar de gedragingen van bepaalde officieren van de vroegere Vichy- regering. Hierbij werden documen ten ontdekt, daarin volledige bij zonderheden omtrent het complot staan" De rebellie zou in Juli begin nen met het bezetten van telegraaf- en telefoonstations over het gehele land, terwijl men tegelijkertijd naar Parijs zou optrekken om de voor naamste regeringsgebouwen te be zetten. Bij hun aanval op Parijs zouden de rebellen van tanks en pantser wagens gebruik maken. Hun eerste doel zou zijn het bevrijden van de politieke gevangenen en. hét schep pen van een atmosfeer van burger- Christ. Hist. Uriie steunt „Rijkseenheid" Het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie besprak te Utrecht langdurig de ernstige politieke toestand, waar in ons land verkeert. Zowel de In dische kwestie als het vraagstuk van 's landsfinanciën werden breedvoerig besproken. Men be sloot de petitie van het Comité Rijkseenheid te steunen. oorlog. De organisatie had commu nistische pamfletten laten drukken, om haar „anti-communistische" op mars naar Parijs te camoufleren. Op een vraag of ook leden van de partij van de Gaulle deel uit maakten van de „zwarte maquis", antwoordde de minister, dat be paalde leden van «le „zwarte ma quis" hadden getracht zich in de partij van de Gaulle in te dringen, doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van die partij Wa ren geëlimineerd. Volgens „l'Intransigeant" stond eveneens op het programma om generaal de Gaulle in Juli te ver moorden. De moord op de Gaulle zou men als een daad der com munisten hebben doen voorkomen om de verontwaardiging van de Franse bevolking op te wekken. Positie Nederlandse passagierschepen „Aalsdijk", 28 Juni van Rotterdam te New-York. „Amstelkerk", 28 Juni van West- Afrika te Antwerpen, wordt 2 Juli te Amsterdam verwacht. „Andijk", 27 Juni van Hpuston te New-Orleans. „Averdijk", RotterdamNew-Or- leans, 29 Juni 14 uur te Antwerpen. „Axeldijk", 27 Juni van Veracruz te Tampico. „Boschfontein", 29 Juni van East Londen naar Durban. „Delftdljk", VancouverRotter dam, 28 Juni 23 uur te Londen. „Edam", 28 Juni van Baltimore te Norfolk. „Indrapoera", JavaRotterdam, pass. 29 Juni 23.30 uur Gibraltar. „Kota Baroe", 29 Juni van Batavia naar Rotterdam. „Maaskerk", 29 Juni van Rotter dam te Lagos. „Oranje", AmsterdamJava, pass. 29 Juni Ouessant. „Oranjefontein", 29 Juni v. Kaap stad naar Teneriffe. „Valerius", RotterdamBatavia, 30 Juni van Port Said. „Waterman", 7 Juli van Montreal te Rotterdam verwacht. Bananenbon Op 3 Juli a.s. zal voor kinderen fot 5 jaar een nieuwe bon voor •500 gram bananen bekend gemaakt worden. Gevechten bij Modjokerto? Het Indonesische Persbureau Antara bericht, dat Nederland se troepen nabij Modjokerto Maandagmiddag in gevecht zijn geraakt met republikein se eenheden en dat de strijd meer dan 5 uur geduurd heeft. Dunner kranten en minder tabak De Engelse kranten zullen terug keren to* de dagbladen van vier pagina's, teneinde te bezuinigen op de invoer van krantenpapier, waarvoor dollars betaald moeten worden, terwijl ook de invoer van tabak qn benzine beperkt zal worden, aldus werd gisteren in het Lagerhuis medegedeeld door Dalton, de Britse minister van financiën, toen hij een uiteenzet ting gaf vUn het Britse invoer programma voor de komende 12 maanden. De ernstige stijging van het we reldprijsniveau en het ernstige te kort aan dollars, aldus de minister, heeft een verlaging van de in voer uit de dollarlanden noodzake lijk gemaakt. Het is onze taak, zo ging Dalton verder, de kloof te overbruggen, welke gaapt tussen onze inyoer en uitvoer. Daarom zal ook een groter deel van de productie voor uitvoer beschikbaar moeten worden gesteld. Indien noodzakelijk, zal worden voorgesteld een invoerrecht op de films te gaan heffen. Hoéwei in ons invoerprogramma levensmiddelen, grondstoffen en machines de eerste plaats dienen in te nemen, waar schuwde Dalton er voor, dat de mogelijkheid van verlagingen voor enkele levensmiddelen, met inbe grip van de distributie-artikelen, niet uitgesloten moet worden ge acht. Grote actie van Kath. Gezinszorg De Katholieke Gezinszorg in het bisdom Breda gaat binnenkort een hulpactie beginnen. Zo zullen er gezinshulpen uitgezonden worden naar Maastricht, Rotterdam, Gro ningen en Antwerpen. Z.H. de Paus ontving in het Vaticaan inboorlingen van de Portu gese koloniën, gekleed in hun inlandse costuums, die op een pelgrimstocht in Rome vertoefden en de canonisatie bijwoonden van Joao de Britto, de Portugese martelaar. (A.P. P.) JVR. VAN MOOK heeft psteren tijdens een persconferentie de Amerikaanse nota nuttig genoemd en deze ter juister tijd aangebo den geacht. Hij meende dat deze nota mogelijkheden tot ophelde ring van de verschillen biedt. De inhoud van de Aide-memoire fis in overeenstemming met dl> alge mene lijnen van de politiek van de Nederlandse regering en hierin wordt terecht opgemerkt, dat „een oplossing dringend is". Hij zeide verder, dat, alhoewel de berichten uit het binnenland nog steeds niet helder zijn, de Republikeinse rege ring thans een volledig en duidelijk beeld heeft van de voornaamste punten en mogelijkheden en hoe daarvoor een oplossing kan worden bereikt. In het Republikeinse antwoord van 27 Juni kwam niet duidelijk tot uiting, of de interim-regering vol gens de Nederlandse voorstellen al dan niet aanvaard werd, terwijl ten opzichte van de kwestie van de bin nenlandse veiligheid onzekerheid bestaat. Het Republikeinse antwoord verklaart enerzijds, dat een gemeen schappelijke gendarmerie niet aan vaard kan worden, terwijl het an derzijds' geen uitspraak doet betref fende het ddor de Nederlandse re gering voorgestelde directoraat voor de-binnenlandse veiligheid. Dr. van Mook verklaarde, dat de Neder landse regering moet blijven staan op een gemengd federaal orgaan voor de veiligheid, „zoals elke fede rale regering over een dergelijk ap paraat beschikt". Hij meende verder, dat voor de kwestie van een gemeenschappe lijke gendarmerie een oplossing kan gevonden worden, doch over de aard van deze oplossing deelde hjj niets mede. Op de vraag, of de aanbieding van ee'n Britse nota juist was, antwoord de hij, dat voor zover hem bekend was, hier geen sprake was van een Aide-memoire, doch van een per soonlijke brief van de Britse Con sul-Generaal aan Soekarno. Verder verklaarde hij, dat hij ten opzichte van essentiële punten geen modificaties voor een interim-rege ring mogelijk achtte, hoogstens ten opzichte van detailpunten. Hij wees er op, dat de interim regering op zichzelf niet kon wor den aanvaard, zonder dat tevens mede ingestemd werd, dat deze re gering de beschikking zou krijgen over de apparaten, die zij nodig heeft. In dit verband noemde Dr. van Mook alle punten van de Ne derlandse nota als essentieel voor de verwezenlijking van Linggadjath Ten aanzien van de slotparagraaf van de Amerikaanse nota, zeide Dr. van Mook, dat het voor de Repu bliek zeker van belang was, dat indien de oplossing voor de politieke moeilijkheden gevonden zou zijn, ook de mogelijkheid bestaat tot het Verkrijgen van dé nodige middelen voor de economische wederopbouw. D EGERINGSKRINGEN te Den Haag wensen zich niet uit'te laten over de Nota, welke de Ver. Staten aan de Republikeinen hebben doen toeko men. Intussen wordt vernomen, dat deze stap geenszins plaats had op verzoek van de Neder landse regering. Geconstateerd kón worden, dat het hier voor de eerste maal' een formele stap betreft, welke de Ver. Staten deden in de Indische aange legenheid, aldus deelt een politieke medewerker van het A.N.P. mede Hoewel officieel hieromtrent geen enkele inlichting te verkrijgen is, óórdeelt men in politieke kringen te Den Haag, dat deze Amerikaan se stap een lichte ontspanning te weeggebracht heeft. Men heeft de indruk, dat, in verband met de jongste ontwikkeling, de periode van afwachting nog niet is afge sloten. Naar verluidt, zou men, al vorens verdere beslissingen te ne men, willen afwachten, hoe de re actie der republiek op de Ameri kaanse nota zal zijn. Antara, het republikeinse pers bureau, deelde gisteren mede, dat Soekarno het schrijven van de Britse regering, waarin deze aan dringt op een snelle totstandko ming van een oplossing op vrede lievende wijze in overweging ge komen heeft. Ook de Britse consul- generaal te Batavia heeft zijn in- DE STAKING IN AMERIKA Weer 80.000 arbeiders leggen hei' werk neer 80.000 arbeiders van 22 Ameri kaanse scheepswerven aan de At lantische kust en de Golf van Mexico, aangesloten bij het C.I.O., een der twee grote vakbonden in de V.S., zijn te middernacht in staking gegaan en hebben .zich daarmede ge voegd bij hun 40.000 collega's, die Donderdag j.l. het werk in tien wer ven van de Bethlehem Steel Com pany hebben neergelegd. Gen. von Falkenhausen vrijgelaten Vojgens de Berlijnse correspon dent van de „Daily Telegraph" is generaal von Falkenhausen, de voormalige Duitse gotiverneur-gene- raal van België, die sinds Mei 1945 in Zuid-Duitsland onder Ameri kaanse bewaking staat, onvoor waardelijk vrijgelaten, aangezien men hem niet schuldig acht aan, misdaden of politieke vergrijpen. Waarschijnlijk heeft von Falken hausen zich naar zijn echtgenote in de Amerikaanse zone begeven. Een internationale filmnorm? In de bijeenkomst van het Inter nationale Comité ter bevordering van Kunst, Letterkunde en Weten schap via de film, is voorgesteld een internationale filmcommissie op te richten, die de taak zou hebben normen vast te stellen, waaraan films wat betreft de kwaliteit moe ten voldoen. Men wenste de tech nische en commerciële aspecten van de televisie in verband met het filmbedrijf bestudeerd te zien en een groter verspreiding te ge ven aan de leerfilm. Voor culturele films wil men de douanerechten doen vervallen. Middenstandsbedevaart naar Heiloo Ee jaarlijkse Bedevaart naar Heiloo zal ditmaal plaats vinden op Woensdag 23 Juli a.s. Uit de berichten die reeds nu binnenkomen, blijkt het ritat voor deze bedevaart een massale be langstelling bestaat. Als speciale intentie is dit jaar aangegeven: Bidden, offeren en strij den voor een Christelijke Maat schappij, tegenover een communis tische samenleving welke inhoudt: vernietiging van de menselijke per soonlijkheid; vernietiging van het christelijk gezinsleven; vernietiging van de democratische grondslagen onzer samenleving. Vloed aangewend om tot overeen stemming te geraken. De geruchten, welke gedurende het. weekend op Java de ronde deden over een dreigende Neder landse militaire actie en over de jongste Indonesische nota, welke de Nederlandse autoriteiten nog niet geheel bevredigt, hebben gro te ongerustheid veroorzaakt bij de diplomatieke waarnemers in Lon den, waar ieder uitbreken van vij andelijkheden beschouwd wordt als een tragische stap terug in de zaak voor de wereldvrede. moeten Zondag blanco stemmen Volgens een officieel woordvoer der van Don Juan, de Spaanse kroonpretendent, hebben de monar chisten in Spanje de opdracht ge kregen om aanstaande Zondag bij het Spaanse referendum over de wet, volgens welke generaal Franco hoofd van de staat zou blijven, tot dat Spanje een monarchie onder een koning of een regent wordt, hun stembiljet blanco te laten of niet ter stembus te tijgen. Zij, die niet stemmen stellen zich bloot aan publicatie op speciale lijs ten van „slechte burgers" en aan 2 pet. belastingverhoging tot aan de volgende verkiezingen of het vol gende referendum, terwijl ambtena ren 1% salariskorting kunnen krij gen. De Franse eerste minister, Rama dier, heeft verklaard, dat hij van daag aan het eind van het debat in de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen in. de regering zal verzoeken. Geruchten over wijzigin gen in het Franse kabinet noemde hij onjuist. Men verwacht vandaag o.m. een staking van 24 uur van meer dan een millioen arbeiders van de ijzer en staalindustrie uit protest tegen het bezuinigingsplan der regerjng. Intussen is Ramadiers kabinet heftig aangevallen door de commu nisten en linkse socialisten, die de communisten, in de regering terug willen. Marshall heeft een onderhoud ge had met Lord Inverchapel, de Britse Ambassadeur te Washington. Daarna besprak Truman met Marshall de Parijse conferentie. Volgens Lord Inv,erchapel hébben de Amerikaanse en Engelse regering vrijwel dezelfde mening over de uitwerking van het plan van Marshall. Dezj verklaring geeft nieuw voedsel aan het geloof, dat de Ver. Staten in géval van vol- tedige mislukking der conferentie, Engeland en Frankrijk zullen steu nen, indien zij besluiten alleen of tenminste alleen met West-Europa verder te gaan met het uitwerken van het plan van Marshall, voorzo ver'dit Europa betreft. 35000 Joden naar Palestina In Amerika worden plannen ge maakt om 35000 joodse immigran ten voor November a.s. op een convooi van kleine schepen naar Palestina te brengen. Hierdoor zou het voor de Engelsen moeilijker zijn de schepen aan te houden of op te brengen. Herfstavond aan de rivier "de IJssel, een der schilderijen, ver vaardigd door H. M. de Koningin, dat deel uitmaakt van de collectie schilderstukken van onze vorstin, welke geëxposeerd zijn op de zomertentoonstelling van de Royal Society of Britisji Artists te Londen. (Walco N.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1