Het vergi Hoogwoud zoekt het onder de grond Gemeenteraad van Wieringen I PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 1 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Oud-Alkmaar Een woningkwestie WIELERWEDSTRIJDEN trokken weinig belangstelling Landbouwhersf'el naar Alkmaar St". Adelbertusviering Tentoonstelling Zijpe na 350 jaar BONNENFRAUDE ONTDEKT Hoofddader woont te Heiloo Tour de France INTERVIEW MET JORIS VAN DEN BERCH KATHOLIEKE VACANTIEHUIZEN Een oplossing van vele problemen en tast daarbij in de beurs MUZIEKCONCOURS TE DIEMEN AANBESTEDING Aanbesteding te Hoorn Marktberichten t, Een zwarte I va ii 'n Paar honderd leden van Oud- Alkmaar'waren Zaterdagavond in 't Gulden Vlies bijeen ter herden king van het feit, dat Alkmaar zich 375 jaar geleden voor de Prins verklaarde. De voorzitter, de heer H. Rin gers, heette allen welkom en hield een korte rede, waarin hij een te rugblik wierp in Alkmaars histo risch verleden, waarbij hij speciaal de figuurvan Prins Willem van Oranje belichtte. 'n Aantal leden maakte gebruik van de gelegenheid een 3-minuten speech af te steken; allereerst sprak de heer 'H. van Drunen, die wees op dè plicht om de-.verdrukte vol keren hulp te bieden. De heer A. Elte betoogde, dat de helden van Alkmaars Beleg er bij het geven van straatnamen er wel wat be kaaid af waren gekomen. De heer Kirpensïein wees op de verschillende tegenstellingen van ons volk, waarbij hij ook gegevens uit het historisch verleden ver werkte. Ook de heer Knaap had in Alkmaars verleden gegrasduind, en schetste het leven van de burgers onzer-stad in vroeger eeuWen. Tenslote sprak de gemeente-ar chivaris, de heer 'Th. Wortel, die niet'de üatum'van 25 Juni, doch die van 20 Juni de historische da tum beschouwde van het feit, dat Alkmaar zich voor de Prins ver klaarde. Hij 'betoogde zulks aan de hand van een brief, van Bossu aan Alva, waarin gewag werd gemaakt van de intocht der Geuzen in Alk maar. Een dameskoor „Oud Alkmaar" zong hierna o.l.v. mej. M. Siezen enige liederen, waarvan de tekst vervaardigd was door mej. M. Zwaan. De heer D. Grondsma decla meerde op de hem bekende wijze enige coupletten van het Wilhel mus. De dames Bijl en v. d. Voort tra den daarna op als Thomasvaer en Pieternel met een samenspraak, waarin zij eok herinnerden aan het historisch verleden. Twee Delftse studenten hielden hierna het pu bliek enige tijd aangenaam bezig met hun goocheltoeren. Na het op treden van een 12-tal Vlaamse meisjes was de beurt aan de heer P. Kroon, die veel succes oogstte met' zijn WestrFriese voordrachten. Ook Truus Schot, die o.a. „Kinde ren van Holland" zong, genoot met haar liederen veel bijval. Tenslotte was er de conferencier André Carell, die voor de nojlige •aanvulling 'van het gevarieerd pro gramma zorgde. Een verlotiijg met vele attracties was mede oorzaak, dat dit gezellig samenzijn tot 1 uur duurde. Hedenmorgen deed mr. J. Krabbe, president van de Rechtbank,» uit spraak in kort geding in een wo ningkwestie. De heer J. van Os, die perceel Wilhelminalaan 3 van de erven Krom had gekocht, met de bedoe ling dit te gaan bewonen, had de burgemeester voor de rechtbank gedaagd, die de woning had ge vorderd ten behoeve van mr. C. Meiscke, officier van justitie aan de rechtbank. De raadsman van Van Os had betoogd, dat zijn cliënt onvoldoende gehuisvest was en legde een medische verklaring over. Hij meende, dat er in Alk maar nog wel enige andere perce len over waren, die geschikt wa ren voor mr. Meiscke. De raads man van de gemeente had betoogd, dat het gezin van mr. Meiscke groter was dan dat van de heer van Os. die tevoren nooit om een grotere woning had gevraagd. Hij meende, dat de burgemeester vol komen gerechtigd was in dit geval tot vordering over te gaan. welk oordeel hij aan dat van de presi dent wilde onderwerpen, subs, de ze verzocht zich onbevoegd te ver klaren, daar dit uitsluitend tot de competentie van de burgemeester behoort. Mr. Krabbe, uitspraak doende, wees de vordering van eiser 'J. van Os) af en veroordeelde hem tot de kosten -van het geding zijnde f 110. f De kwestie of er ook nog andere .wvio voormen voor mr. Meis cke waren achtte de re-evident »»n bejeidvraag uitsluitend ter beoorde ling aan de burgemeester. Deze woningen waren bovendien te klein voor het gezin van mr. Meiscke ofr eeds aan andere toe gewezen, terwiil een nog leegstaan de woning „huize Nassau" aan de Nassaulaan bestemd is voor de huisvesting vqn fabrieksmeisje^. Naar wij vernemen gaat de heer van Os van deze uitspraak in ho ger beroep. ONGELUK MET GOEDE AFLOOP Zondagmorgen om pl.m. 10.15 reed de 23-jarige S. per rijwiel over het Verdronken-oordt Bij het inhalen van een paar voetgangers passeerde hij rechts. Op een gegeven moment bleef er geen ruimte' over zodat hij te water reed. Iemand wierp hem een regenjas toe die S. wist te grij pen doch de jas werd uit de handen van de redder gerukt, waarna .de drenkeling wederom onder ging. De heer Mo'rs ging gekleed te water en het gelukte hem de drenkeling, die er slecht aan toe was, op het droge te brengen. Een hoofdagent van po litie, die juist 'passeerde, verleende de" eerste hulp, waarna S. met een wagen van de G.G.D. naar het zie kenhuis werd vervoerd. Des mid dags kun S. naar huis terug keren, hét rijwiel werd later op de dag op gevist. x De wielrennersvereniging „Alc- maria", die 'Zondagavond op het Sportpark, in samenwerking met de Paardensportvereniging „Voor uit", wielerwedstrijden had georga niseerd, mocht zich jammer genoeg in een matige belangstelling ver heugen. Het programma bevatte niet minder dan 9 wedstrijden en' het was jammer, dat de twee laat ste wedstrijden wegens de duister nis moesten worden gehalveerd. Bij de sprinters plaatste G. Bon tekoe zich driemaal «eerste, terwijl 2. de Best bij de wedstrijd met motorgangmaking. tweemaal eerste was en 'eenmaal als tweede de wit- :e streep passeerde. De Best reed on kalme wedstrijd en hield zijn stayer steeds vast. Voor K. Ternede, -lie de ernstigste concurrent voor ie Best bleek te zijn, was het jam mer, dat hij steeds met pech te kampen had. De tweede keer had hij bijna een halve b.aan voor sprong, doch de Best haalde hem in, toen Ternede een lekke band kreeg. De uitslagen luiden tenslotte: Sprintwedstrijden voor amateurs: 1. G. Bontekoe <3x), 2. G. Gerritsen (3x1, 3. P. Duijns (3x-. Klassememtswedstrijden v. ama teurs: 1. J. Hermans, 2. Jan Otte- bros, 3. D. Moleman. Wedstrijden met motorgangma king voor beroepsrijders: 1. C. de Best 2x-, 1. Cor Bakker (lx-, 2. K. Ternede (2x), 2. C. de Best (lx), 3. L. de Beer. Cor Bakker en C. J. Bammes (elk lx-. Afvalwedstrlid voor amateurs: 1. K. Neeft. 2. Jan Ottebros, 3. J. Harmens. Wedstrijd voor amateurs over 5 ronden: 1. P. Pgjers (deze rijder heeft in de wedstrijd Amsterdam- Zurich. die gisteren is verreden, de 7e plaats bezet-, 2. Jan Ottebros, 3. Th. Drost. Uit de uitslagen ziet U, dat onze Alkmaarse renner Jan Ottebros, deze keer driemaal met een tweede plaats genoegen moest nemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia J. G. d. v. •Theodorus J. Wijnker en J. E. Ven- niker; Wilhelmina K. d. v. George H. A. Schot en C. M. de Moei; Jacqueline C. M. d. v. Albert E. Tondu en W. J. van der Laan; Gre- tha d. v. Adrianus Nijssen en J. J. Tiendt; Jan C. z. v. Cornelis Zwart en N.' Schreuder. Gehuwd: Reindert Nauta en Grietje Masereel. Overleden: Cornelis de Graaf oud 69 jaar, gehuwd met C. Wit; Gerard Schouten oud 51 j., gehuwd met A. Vermeulen; Joseph de Moei oud 50 j., gehuwd met M. de Graaf. Naar wij vernemen zullen met ingang van heden de kantoren van „Landbouwherstel" 'van Purmerend verplaatst worden naar Alkmaar, Nassaulaan 1. BONNEN HALEN Voor het afhalen van nieuwe bonnen zijn morgen aan de beurt zij wier geslachtsnaam begint met de letter S tot Smit. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus J. L., zoon van J. Haasis en N. Harder; Anna M. A., dochter van J. S. Philips en M. J. Wiggerts; Maria C. J., dochter van J. Beekhuis en G. J. Nieuw- poort. Gehuwd: C. v. d. Akker en M. A. Gorcum; D. Leeuwenkamp en T. Groot;C. F. Kok en M. A. Nieu- wenkamp. BEDORVEN IJS VERKOCHT ALKMAAR. Gisteren is door de politie in samenwreking met de keuringsdienst geconstateerd dat de ijsventer V bezig was bedorven ijs te verkopen. Zijn voorraad ijs werd in beslag genomen en vernietigd, terwijl tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt; VENTEN NA 19 UUR VERBODEN Verschillende groentehandelaren en melkboeren zijn bekeurd wegens het venten na 's avonds 7 uur. EGMOND. Zondag 29 Juni had i^ de vroege ochtend de gebruike lijke plechtigheid op de St. Adelber- tus-akker plaats, die daar elk jaar op de Zondag na 't feest van deze Heilige (25'Juni) gehouden wordt. Ruim 20 jaar geleden werd deze pelgrimage vooj 't eerst door een tiental Amsterdammers en enige anderen, die 't grootste gedeelte van de tocht te voet hadden afgelegd, ondernomen. Zelfs in de bezettings tijd, toen het daar „Sperrgebiet" was, heeft men ononderbroken vol gehouden. Het getel deelnemers is ongeveer tot een TOO uitgegroeid. Met vrome aandacht volgde men de H. Mis en communiceerde in de open lucht. De algemene intentie was, God te danken voor 't behoud van 't Geloof en door de voorspraak van St. Adel- bert om verdieping en verbreiding daarvan te vragen. Fraai weer heeft deze devote plechtigheid begunstigd. „HUIGENWAERT" OP CONCOURS IN BOVENKARSPEL HEERHUGOWAARD. We zijn op uitnodiging van het bestuur der R.K. Gem. Zangvereniging „Hui- genwaert" meegeweest naar het concours te Bovenkars'pel. We moeten eerlijk bekennen, we hebben genoten van al het mooie, dat daar gegeven is. „Huigenwaert" kwam uit in de eerste afdeling Gem. Kolen/ waar ook „In Pace nata" uit Limmen en „Zingen is leven" te Warmenhuizen uitkwamen. „Huigenwaert" kwam voor de eer ste keer in de eerste afdeling uit, dus het zou een hele prestatie ge weest zijn nu al direct een eerste prijs te behalen. Als verplicht nummer moest ge zongen worden „De komende dag" van Olivier Koop en als vrije num mers had men aan de jury opgege ven „T.enebrae factae sunt" en „Can tate Domme". Men kreeg opdracht eerstgenoemd nummer te zingen. De uitslag was dat „Huigenwaert" een 2e prijs kreeg mgt 289 punten. Het vrije nummer was volgens de jury te gemakkelijk, zodat een lagere puntentelling kwam. Had 'men dus „Cantate Domine" als vrij «nummer mogen zingen, dan had de uitslag mogelijk anders geweest. Maar, Huigenwaerders, ge kunt tevreden zijn. Treurt maar niet, vol gend jaar beter. En nu vanzelf komen er meer nieuwe leden, want nieuwe krachten betekent vooruitgang. En daar moet het toch heen. Gij hebt een prachtig bestuur en een eerste klas dirigent in de persoon van Toon Vranken. Het bestuur van „Huigenwaert" heeft weer nieuwe grote plannen. Niet-leden meldt u dus aan voor het volgende wat gebeuren gaat. Aan „Huigenwaert" veel succes. Het gemeentebestuur van Zijpe heeft aan de organisatie „De Zij pe na 350 jaar" toestemming ver leend om voor de ep 13, 14, 15 en 16 September a.s. te houden grote landbouwtentoonstelling gebruik te maken van de O. L. school te Scha- gerbrug. EGMOND AAN ZEE. Openbare verkoping. In de zaal van de Ver gulde Valk had een openbare ver koping plaats van de volgende per celen. Ie. Drie huizen aan de van Speykstraat 18, 19, 20: f700.-— (opge houden; 2e. Huis en erf van Speyk straat 21 f1300.3e Huis en erf Bergstraat 42-44 samen f1500; 4e. Huis, schuur en erf Voorstraat 7 f3700. Voorstraat 8 f3550, Voorstraat 9 f3550, Voorstraat 10 f3550, Voor straat 11 f3650; 5e. Twee percelen bouwterrein aan de Voorstraat en Stationstraat f1551; 6e. Huis, schuur en erf Stationstraat 5 f4000, Station straat 7 f3250, Stationstraat 9 f3150, Stationstraat 11 f3010, Stationstraat 13 f3000, Stationstraat 15 f2970, Sta tionstraat 17 f3200; 7e. Twee huizen met schuur, en erf Watertorenweg 13-14 samen f7400. GESLAAGD BEEMSTER. Te Amsterdam slaagden voor apothekers-assistente mej- A. G. Weder te Z. O. Beemster *en mej. M. R. Moes te Midden- Beemster HEILOO.H. S. V. De le den worden verzocht om, de lijs ten in het HSV-kastje goed na te zien! Er zijn verschillende leden, waarvan de geboortedatum onbe kend of onjuist is. Zij, worden ver zocht a.s. Zondag 6 Juli'na de H. Missen in de R.K. Bibliotheek te komen om daar juiste gegevens omtrent geboortedatum en adres te verstrekken. Ook nieuwe leden kunnen zich opgeven. Zij, die zich nog op wenseft te geven voor donateur 'kunnen dit doen tot uiterlijk 15 Augustus. Trainen: Woensdagmiddag 14,30 junioren; Woensdagavond 19 uur Senioren. ZIJPE. Burg. stand. Gebo ren: Willem, zoon van Willem Zwaan en Gerardina van der Vlies. Willem Gerrit, zoon van Gamal Saparow en Dora Bakker. Barbera, dochter van Jan Peter Bogerd en Adriana Carolina Los. Marianne, dochter van Jacob Stammes en Anna Vriesman. Ondertrouwd: Johanjies Bakx, 26 j„ wonende te 's-Gravenhage en Maria Jacoba van Berghe, 21 j„ alhier; Jakob de Vries, 24 j„ wonende te Anna Paulowna en Neeltje Brommer, 22 j„ alhier. Gehuwd: Jakob van Woesik en Elisabeth Margaretha Raatgers; Petrus Nicolaas Klaver en Anna Maria Sneekes. Overleden: Cornelis Vos, 53 j„ echtgenoot van Aaltje Rens. Neel tje Schuijt, 83 j. gescheiden echt genote van Arie Nieuwland'. Ger- lof Elzinga, 50 j.„ echtgenoot van Cornelia Mart. Lourens Bijvoet, 47. j„ echtgenoot van Dieu werkje Eriks. Lourens Schilder, 56 j„ echt genoot van Everdina Anna Tromp. Jacob Tolsma, 79 j„ gehuwd met Neeltje Karelse. BREEZAND. Op.enluchtconcert. Naar wij vernemen zal a.s. Donder dagavond 3 Juli een openluchtcon cert worden gegeven in het plant- soen^der O. L. School. Twee harmo nie orkesten werken mee, nl. ons „Concordia" en Schagens Harmonie- Kapel. terwijl het geheel onder lei ding staat van de heer D. H. Stein- roth. Een programma van zeven po pulaire nummers zal worden uitge voerd, waardoor „Concordia" 'n wens van het muziekminnend pu bliek hoopt te vervullen. Verzuimt dus a.s. Donderdag niet, dit concert bij te wonen. BREEZAND. „Als' het lente wordt" Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, om in de herfst eeft goed toneelstuk op te voeren ten bate van verzgtsslacht- offers. De keus is gevallen op het verzetspel: „Als het lente wordt".. Alle toneelverenigingen van A.P. en Br. zullen meewerken. Leiding be rust bij de heren H. Pennekamp, D. Stins en C. Zwarts. De laatstge noemde heeft ook de regie op zich genomen. T.z.t. zullen we hier op terugkomen. WIERINGEN. Band Nederland- Indië. Dezer dagen vergaderde de band Nederland-Indië, afd. Wierin- gen, onder voorzitterschap van de heer D. Steeman, in Hotel Centraal te Hippolytushoef. In het volledig bestuur werden gekozen: de heer D. Steeman, Voorzitter; Mevr. Hoep, Secr.-Penn.; de heren R. Vroone, E. ■Jager en de dames v. d. Zwaag en Visser. Vervolgens brengt voorzitter ver slag uit van de in Amsterdam ge houden Provinciale vergadering. Wij tekenen hiervan aan, dat alle jongens die uit Indië terugkomen en afzwaaien, gratis in het bezit zullen worden gesteld van een burgercos- tuum. Verder zal de mogelijkheid worden overwogen ook onderkle- ding beschikbaar te stellen. Er werd op deze vergadering op aangedron gen, bij het schrijven naar de jon gens in Indië, zoveel mogelijk van het zgn. postblad gebruik te maken. Dat betekent een zeer aanzienlijke gewichtsbesparing. Spoedig zal een plan de campagne worden opgemaakt voor St. Nico laas en het Kerstfeest. Het is de be- ddeling dat alle Wieringer jongens, die in Indonesië verblijven, dan een pakketje zullen ontvangen. De resp. ouders zullen informeren welke ca deautjes het meest op prijs worden gesteld. In het najaar zal de band de kleu renfilm van de Maatschappij Ne derland „Sprookjesachtig Indië" naar Wieringen laten komen, ten einde de ouders een indruk van dit machtige land te laten krijgen. Ook zal in de loop van de herfst nog een gezellige avond worden ge organiseerd. Men zal trachten daar voor het toneelgezelschap van de band, het „Togido-toneelgezelschap" naar Wieringen te laten komen. WIERINGEN. Gevonden: een geel gekleurde regenjas. Verloren: 2 portemonnaies, inh. resp. f 5 en f 1; een portemonnaie, inh. 2 zil verbonnen van f 2,50 en 5 zilver bonnen van f 1. Inlichtingen ge meentebode. SCHAGERBRUG. Niwin- collecte. Ter gelegenheid van de nationale wandeltochten, die door de plaatselijke vereniging „De Pa den Op" op 30 en 31 Aug. a.s. worden georganiseerd, zal gecol lecteerd worden vpor de Niwin. B. en W. van Zjjpe hebben •hieraan hun goedkeuring gehecht. PURMEREND Burgerl. stand. Geboren: Mengsje d. v. Jacob de Wit en van Petronella Agatha Hoo- gendam; Agatha Adriana, d. v. Herman vhn Stroe en var. Agatha van der Velden (te Beemster); Aafje Hendrika d. v. Johannes W. Tuinman en van Hendrika W. Kra- •mer; Antoinette Margaretha Jo hanna d. v. Jacobus Henricus An- tonius Corrielis van Beek en van Wilhelmina Margaretha Johanna Antoinette Kimman. DEN BURG. Zondagavond na de prepk tijdens het plechtig Lof ter ere van de H. Joannes de Dooper werd het nieuwe St. Joseph-raam door de Zeereerw. Heer Pastoor v. Gussenhove plechtig gewijd. Dit nieuwe St. Joseph-raam is ge schonken door de parochianen, om dank te brengen aan de H. Joseph. Toen op 10 en 11 Nov. 1944 de jon gens en mannen naar Assen gedre ven -werden, werd de H. Joseph aan geroepen en gevraagd of hij 'de man nen wilde beschermen, opdat allen weer behouden thuis mochten keren en in de maand Maart, de maand toegewijd aan de H. Joseph, zijn allen behouden teruggekeerd. Het nieuwe raam is 3-delig. In het midden staat de 'H. Joseph en daar onder het wapen van Texel. Aan de linkerkant het vertrek met de; boot uit de haven van Oudeschild met daarboven 10 en 11 November 1944. Aan de rechterkant onze parochie kerk met enige schapen en de data van thuiskomst 14 en 30 Maart 1945. Er onder staat: „Uit dankbaarheid voor Joseph's zorg". Zo hebben de parochianen van Den Burg voor altijd een blijvende herinnering aan de hulp van de H. Joseph geSfchonken. Knoeierijen op grote schaal met suikercoupures zijn aan*het licht gekomen door het ingrijpen van de ecnomische recherche te Velsen. Tal van personen uit alle delen van ons land zijn hi.erbij betrokken. Een zekere K. uit Heiloo schijnt in dit bonnenschandaal de hoofdfi guur te zijn. De recherche heeft een groot aantal bescheiden in be slag genomen. Tijdens een interview op de rust dag te Besanqon verklaarde de lei der van de gemengde Nederlands- buitenlandse ploeg o.m.: Wij hebben nu 40% van ons effectief verloren en dat is helemaal niet gek, want het algemene uitvallers percentage ligt boven de dertig. Sommige ploe gen zijn al tot op de helft en minder geslonken. De kansen voor onze jongens om de tour uit te rijden? Kijk eens, gisteren was het een cri- tieke dag. Schellingerhoüdt had in de eerste etappe een zware klap gekregen. Bij een valpartij had hij zijn been lelijk bezeerd. Het was helemaal stijf. En ook Jansen liep met een dik gezwollen been. Zij hebben gelukkig volgehouden en de rustdag van heden heeft hun goed gedaan. Maar de grote proef ft eigenlijk pas Woensdag, in de etappe Lyon-Grenoble. Want daar zitten een paar bergpassen van boven de 1000 meter in, en de Col du Granier is erg steil ook. En als ze de Alpen hebben kunnen nemen, ben ik niet zo bang meer voor de Pyreneëen. Jansen is een voortreffelijk goede constante klimmer en Seyen een baas in het afdalen. Maar ook zij krijgen het natuurlijk zwaar te ver antwoorden. En de buitenlanders in onze ploeg? Gamellini is een kei, een uit blinker. Dat blijkt wel uit het klassement. Ik geef hem een kans om de tour te winnen, als hij flinke steun krijgt. Klabinsky is, eveneens een beste rijder, en iemand met een enorme dosis zelfvertrouwen. Joly heeft lang niet kwaad gereden, 't is een rustige jongen en niet iemand die gauw opgeeft. Men zal zich nog de grote „actie voor een goede zomerviering" her inneren, die het vorige jaar door de Katholieke Actie in Nederland ge voerd werd. Ieder verstandig mens zal toe geven dat deze actie bitter, bitter hard nodig was, en zal een soort gelijke actie ook dit jaar geenszins overbodig achten. Als onderdeel van de Zomeractie mag zeer zeker het werk van de Katholieke Vacantiehuizen Centrale gezien worden. De K.V.C. wil trach ten een oplossing te bieden voor de problemen van vele jongeren, die prijs stellen op een gezonde, katho lieke vacantie, een oplossing ook voor de zorgen van vele ouders, die hun kinderen Ook in de vacantie- dagen, goed geborgen willen weten, d.w.z. in een vacantiaoord waar de gunstigste condities geschapen zijn voor een lichamelijk-degelijk en geestelijk goede ontspanning. De K.V.C. verzekerde zich van de medewerking van de leidingen van een aantal hotels, jeugdhuizen; bi- vakkeergelegenheden en buitens, die zich volkomen garant verklaarden voor de" handhaving van de goede christelijke zeden op hun terreinen, en die anderzijds onze jongeren in derdaad een „vacantie" kunnen bie den. De K.V.C. is er zich van be wust een zeer verantwoordelijk, maar ooi* een zeer dankbaar werk te verrichten. Wil men gebruik maken van deze tehuizen of bivaks, of e\entueel zelfs van het net van de wandel- homen in België, dan schrijve men een briefje aan het secretariaat van de K.V.C., Lange Putstraat 44te 's Hertogentóosch. Men ontvangt dan onmiddellijk tegen betaling van f 0.35 in postzegels, de gids van de Centrale, waarin men alle gegevens omtrent het lidmaatschap, het ge bruik van tehuizen, het reglement, practische wenken enz. kan vinden. Wil men lid worden, dan vrage men bovendien een kosteloos aanvraag formulier. Na volledige invulling en storting van het contributiebedrag (f 2.10 per jaar), ontvangt men zijrn- legitimatiekaart franco thuis. Wij vertrouwen dat velen in ons land het werk van de K.V.C. zullen waarderen, en dat ook velen er pro fijt van zullen weten te trekken. Vrijdagavond kwam de Raad van Hoogwoud onder voorzitter burge meester D. Breebaart bijeen voor een korte, doch niet onbelangrijke agenda. Direct na een aantal mede delingen kwamen voorstellen ter tafel, die stuk voor stuk de gemeen te geld kosten. Zo werd besloten een subsidie van f 676.en f 800.te Van Wiecingens gemeenteraad, die Vrijdagmiddag vergaderde. waren de heren Poortman en J. Lont Gzn. afwezig. De heer Klomp werd beëdigd als wnd. secretaris. Naar aanleiding van desbetref fende verzoeken werden aan de N.H Vereniging „IJsstrijd". het Centraal Ziekenhuis en de Fede ratie van V.V.V.'s subsidies toege kend. Het schoolgebouw te Westerland verkeert in een precaire toestand. De westelijke muur moet geheel worden vernieuwd, de bekapping verlengd, nieuwe goten gemaakt en een raam worden ingezet. Kosten f 4000.—. Toen het voorstel werd aanvaard vestigde de heer Bosker de aan dacht op de eveneens onhoudbare I toestand van de school te Ooster- land. Aan de bijzondere Ne.utrale Kweekschool te Den Helder werd een'subsidie van f 1898.toege kend vor de 6 leerlingen uit deze gemeente die deze inrichting be zoeken. De leerlingen zijn dan evenwel verplicht tenminste 2 ja ren als onderwijskracht in een der subsidiërende gemeenten werkzaam te zijn. Aan de ambtenaren van de Burgerlijke stand werden vergoe dingen verleend vgor het voltrek ken van huweliiken, tot een totaal bedrag "van f 250. Iedere Wieringer zal voortaan voor zijn hond of hondje f 10.be lasting moeten betalen. Het verschil tussen grote en kleine honden werd n.l. opgeheven. Enkele raadsleden brachten de enorme overlast die de bevolking van de talrijke loslopen de honden ondervindt, ter sprake. Volgens voorzitter doet de politie wat zij kan. Reeds werden enkele loslopende honden, die schapen had den verscheurd, doodgeschoten. Het prachtige monument voor de gevallenen, dat 3 Mei j.l. werd ont huld. wilde de commissie in beheer en eigendom aan de gemeente doen overdragen. De raad aanvaarde dit onder dank. Naar aanleiding van de legio in gekomen klachten stellen B. en W. voor de riolering aan de Noordzij de van de Wesferlanderweg, welke; even beoosten/de Westerlanderlaan uitmondt in het land van de wed. de Haan, door te trekken naar de Poelweg (170 m.) en daarin vier straatkolken te maken. Kosten zijn f 1250.—. Ook de afvoer van het rioolwater van de woningen van de Noorde- liike helft vafi de Poelweg is niet ideaal. Men stelt voor hier het riool met een 80 m. te verlengen, ge deeltelijk langs de weg. gedeelte lijk „door hef land. Kosten f 500. De heer Bosker wijst er op, dat ook in de Mekkenstuinweg ernsti ge wateroverlast werd ondervon den. Volgens voorzitter zal hier eer lang een geheel nieuwe riolering worden aangelegd a raison van f 33000.—. De van hogerhand gegeven richt lijnen voor herziening van de amb tenaarssalarissen. en inzake de af trek ^oor ambtswoningen werden na enig" oppositie van de C.P.N. aanvaard. 'n Kootile? Einde van de Dijk- straat-misère in zicht De afgper van hgt hemelwater en faecaliën in de Diikstraat te Den Oever geeft reeds jarenlang aan leiding tot klachten. B. en W. wen sen hieraan 'n einde te maken, doch aangezien de' eigenaar zich hieraan weinig gelegen laat liggen zal de gemeente de straat in onderhoud en beheer moeten overnemen. De prijs is f 1.B. en W. schrijven: „Weliswaar is dit geen voordeli ge transactie, maar de gemeente heeft in deze ook verplichtingen ten aanzien van dit deel der inge zetenen en aan de nu bestaande toestanden moet beslist een einde worden gemaakt. Op de duur is het goed onderhoud slechts mogelijk indien de gemeente de onderhouds- last op zich neemt". Voorzieningen voor de brandweer ('t Wordt nu model!) .De Inspecteur van het Brandweer wezen heeft verschillende wensen met betrekking tot de brandweer geuit. O.a. acht de inspectie het een be zwaar dat motor-, spuit- en trek-, kermanschappenwagen in een ge huurde garage zijn ondergebracht. Zij staan daar niet vrij en kunnen 's winters niet doelmatig verwarmd w orden? De gemeente heeft een eigen brandweergarage en er wordt gead viseerd deze uit te breiden opdat beide voertuigen er in kunnen. B. en W vragen machtiging deze uitbreiding, waarvan de kosten zijn geraamd op f 2000.te mogen uit voeren. Een en ander geeft een be sparing van f 260.— huur (aanstonds vermoedelijk f 360.per jaar. Voorts moeten nieuwe slangen, slangenbindsels en slangophoudera worden aangeschaft. Kosten f 1100. Ook de alarmering moet verbe- •terd worden. Men zal gebruik gaan maken van luchtbeschermingssire nes, een te H.'hoef en een te Den Oever die vanaf .zgn. brandmel- dingsposten in werking kunnen worden gesteld. Kosten f 900. Ook zullen de manschcopen ge üniformeerd moeten worden (helm, jekker, beenoijpen, laarzen etc.). Kosten f 3500. De oude brandspuit is verkocht, onder beding, dat deze nooit meer bij een brandweerkorps in gebruik zal komen. Het raadhuis is veel te klein Ohi hierin nu te voorzien stellen B. en W. voor. om dit over te brengen, naar het pand Mekkenstuinweg 20, waar thans de distributiedienst ge vestigd is. Huurprijs f 650.per jaar. Kosten van verbouwing èn in richting zijn voor de 'gemeente. Voorzitter legde evenwel nadruk kelijk vast dat dit een tijdelijke oplossing zal zijn. Zodra de moge- li jkfinid bestaat een 'goed nieuw raadhuis te bouwen zal hiertoe on verwijld worden overgegaan. Het thans in de te verbouwen brand weerkazerne ondergebrachte bureau voor maatschappeliik werk komt ook in het raadhuis. Het waagge bouw zal worden opgeheven we gens ""aankoop van een weegbrug. Aan de Chr. Nat. School en de R.K. School 'werden over 1946 en 1947 voorschotten verstrekt ten be drage van respt. f 2595,en 2650. en f 1665 en f 1545.—. Tot onderwijzer te Oosterland werd benoemd de heer H. C. Blom te E"fde in Gelderland, en tot on- derwiizeres te Den Oever mevr van der RaavBakker te Amsterdam. In een zeer uitvoerige beschou wing. drong de heer Bosker aan op een spoediger behandeling van de onderwijskwesties. Nu heeft het 'n half jaar geduurd, en inmiddels is van het elftal candidaten er maar één overgebleven. In de vorige raadsvergadering was zoveel te doen over grpnd voor een m-uziektuin. Thans gaat de Kon. Harmonie echt-er accnord hét de zienswijze van B. en W. om de mu- ziektuin op het land van de erven Bosker in te richten. B. en W ontvingen machtiging om deze grond aan te kopen. De visafslag te Den Oever moet uitgebreid worden. Daartoe is ter rein nodig dat gemunte en heem raadschap voor grindopslagplaats gebruikt. De raad achtte het niet noodzakelijk, dat de stichting vis afslag ksten maakt voor de ver plaatsing van deze hokken. Het grind kan wel op de zuider loswal worden gestort. Na rondvraag volgde sluiting. verstrekken aan de verenigingen voor t.b.c.-bestrijding. Aan de andere kant komt er weer wat geld binnen door de verhoogde legeskosten, ver makelijkheidsbelasting, hondenbe lasting en het heffen van een recht voor gebruik aanplakgelegenheden, een en ander b* K.B. goedgekeurd. Er zal een gemeentelijke adviseur voor bouw- en woningtoezicht wor den aangesteld, hetgeen in deze tijd zeker geen overbodige luxe is. Met de waterleidingplannen loopt het niet zo vlot. Verscheidene verafge legen percelen zullen niet kunnen worden aangesloten, daar er niet voldoende buizenmateriaal is. Voor de Secretarie is een nieuwe schrijfmachine nodig, die f 400 moet kosten. De burgemeester b.etreurde het, dat er wat de bezoldiging van het gemeentepersoneel betreft door ho gerhand met twee maten wordt ge meten. De ambtenaren ontvangen nl.„een verhoging van 10 pet. doch de gemeentewerkman slechts 5 pet. Eveneens een bedrag van f 400. is er nodig om een onderkomen te maken voor de raad onder het raad huis, waar dan tevens een burge meesterskamer zal komen. De raad zoekt het dus diep. En voortaan worden de gemeentebelangen behan deld in het sousterrain, meer bekend als de bunker. Het oude Wees- en Oudelieden- huis, dat sinds jaren niet meer in gebruik is, zal ingericht worden tot een woning voor twee gezinnen. De Politieverordening wordt ge wijzigd in dier voege dat het hou ders van honden verboden zal zijn in de gehele lammerentijd, van 1 Januari tot 30 April, hun dieren los te laten lopen. Een loffelijk initiatief nam de raad door een steentje bij te dragen ter beteugeling van de danswoede. Voortaan zullen personen onder de „zestien jaar niet meer, ook niet on der geleide, mogen verschijnen op de dansvloeren. Van de caféhouders w.ordt een loyale medewerking ver wacht bij de uitvoering van deze bepaling. Met vier tegen twee stem men werd deze verordening aange nomen. Tot slot werd nog gesproken over de klok in Aartswoud. Het bleek dat deze niet makkelijk te repare ren is. Met enkele administratieve aangelegenheden werd de raadsver gadering besloten. Aan het muziekconcours te Die- men werd o.a. deelgenomen door „Muzieklust" van Obdam en St. Pancratius van Blokker. MuzieljJus* behaalde een eerste en een tweede prijs, St. Pancratius een tweede en en derde. De totaaluitslag is als volgt: Marswedstrijd: le prijs Witt Fan fare Orkest, 108 pt. le prijs; „Mu zieklust", Obdam, 105 pt., le prijs; St. Gregorius. Duivendrecht en „Ons Genoegen", Wageningen, beidt 103 pt., 2e prijs; „St. Pancratius" Blok ker, 95 pt. en „Tulhdorp Water graafsmeer", Amsterdam, 93 pt. Concertwedstrijd: le prijs „Tuin dorp Watergraafsmeer", Amsterdam 417 pt.; „Eensgezindheid", Ku^idijk, 405 pt. 'en „Witt Fanfare Orkest" Amsterdam, 389 pt. 2e prijs; „St Gregorius", Duivendrecht, 358 pt.; „Muzieklust", Obdam, 354 pt. en „Ons Genoegen", Wageningen, 339 pt., 3e pr.; „St Pancratius", Blokker 324 pt. WIERINGERMEER. Vrijdag j.l. werd door het architectenbureau Dekker en Koster te Schagen in het openbaar aanbesteed: het her stellen respectievelijk herbouwen en uitbreiden van de Gerefor meerde kerk te Wieringerwerf Inschrijvers waren: P. C.Tuin te 't Zand f 94.000,—; Fa. Frölich en Zn., Harlingen f 96.270,—; D. Boekei, Schagen f 96.300,G. Kuiper, Hoogwoud f 97.000,—; P. Doorn, St. Maartensbrug f 102.000; Th. Hoogerwerf, Ursem f 102.500; L. Schotte, I|ippolytushoef f 118.644 Jb. de Vries, Nieuwe Niedorp f 119.000,De gunning heeft nog niet plaats gehad. HOORN. B. en W. hebben gis teren ten stadhuize aanbesteed het bouwen van 24 woningen, 8 enkele en 8 dubbele schuurtjes met bijbe horende werken en het'bouwen van 11 woningen; 3 enkele en 4 dubbele schuurtjes met bijbehorende wer ken op het terrein, gelegen tussen de Merensstraat en Drieboomlaan en de spoorw.eg naar Enkhuizen. Inge komen 9 biljetten, t.w. van'l. J. A. de Koning, Spanbroek f 481.897; 2. Fa. van 't Hek en Stroet, Hoorn f 483.300; 3. G. Kuypers, Hoogwoud f 455.000,4. N.V. Kuin en Zn., Aannemersbedrijf,'Opmeer f 486.000. 5. J.- Bruins Slot en Honhof, Amster dam; 478.715,6. Fa. de Haan en Reek, Alkmaar f 440.000,7. J. Bot, Medemblik; f 445.000,8. Th. A. Hoogwerf, Ursem f 466.000,9. G. P. de Boer, Hoorn, blok 5 (4 wonin gen) f 52.680,— gld„ blok 6 (6 wo ningen) f 76.580,gld. voor het ge hele complex f 445.320,De gun ning zal later plaats hebben. Het was een hele gebeurtenis, de eerste aanbesteding van de gemeen te, na zoveel jaar^De vlag hing dan ook uit van af het stadhuismaar dat was ter ere van de verjaardag van Prins Bernhard. Toch heeft wethouder Casius nog even een woordje gezegd en de wens uitge sproken, dat de samenwerking tus sen aannemers en gemeente ertoe zou mogen leiden, dat er spoedig weer in Hoorn gebouwd zal worden! WOGNUM, 30 Juni Aardapp.: grote 14.70—16.30; driel. 10.20—13.40 kriel 6.708.80; rode eerstel. 12 21.80; rode bessen 60; idem voor fa briek 45; kruisbessen 24; zwarte bessen 90; tuinbonen 4.20—10.80; rabarber 7.40—9.20; snijbonen 1.10; slabonen 1.30—1.70; bospeen 6.30— 8.80; waspeen'8; aardbeien I 1.70 2.20; II 1.101.60; doperwten 14—38; bloemkool 218; komkommers 22 30; sla per krop 2.40—6.80; per kg 310; peulefi 7080; boskroten 8; sjalotten 8. MEDEMBLIK, 30 Juni. Aan gevoerd: 142.600 kg. aardapp.: giaote 14.3016.10; drielingen 9.60—11.60; kriel 4.10; rode eersteling 18.30; ronde 42.60; kropsla 2.70. BLOKKER. 30 Juni. Frambo zen 1.201.50; aardbeien 1.302.30; kruisbessen 0.24; rode bes 45—60; druiven 6.70; tomaten 1.141.20; slabonen 1—1.60; snijbonen 1.40—2; peulen 5058; tuinbonen 912; rabarber 10—11.80; bloemkool 4—27 sla 4-6.60; rode kool 3140; bos peen 7.30—8.50. HOOGKARSPEL 30 Juni. Bloem kool 1840 stuks 11—17; 62575 kg aardappelen grove 14, middelbare 13.50—15'.20. kleine 88.80; kriel 44.90: rode middelb. 21—21.50. BOVENKARSPEL 28 Juni. 7900 baal aardappelen schotse gr. 12.50 15.50, Tel. 6.50—9.70, kr. 3.60—5.10; rode gr. 21.60—23.80, kl. 3.80—6,40: kr. 3—4 ZWAAG, 30 Juni. Aardappelen 8.90—14.80, spinazie 13—14, postelein 911. rode kool 39. slabonen 1.11 —1.67, snijbonen 0.67—0.91; tuinbo nen 1013, doperwten 1636, peu len 5575. tomaten 911.32, bos peen 5—19. rabarber 15, andijvie 1014, sla 2.307, bloemkool 524, komkommers 17—34, perziken 6— 56. aardbeien 1.16—2,46; frambozen 0.531.15; Prolefic 0.450.60; kruis bessen 0.700.77. OBDAM, 1 Juli. 86600 kg grote aardappelen 11—12.80; 4100 kg drie lingen 7.307.60; 400 kg drielingen 3.203,50; 2100 kg rode eerstelin gen 17.50—21.50 WARMENHUIZEN, 1 Juli. 2200. kg aardappelen 13.8013.90; drie lingen 6.80—7.90; kleine 2.90—3.10. LANGENDIJK, 1 Juli. 250.000 kg aardappelen Eerstel. 13.3015.70, drielingen 8.30—11; rode Schotten 20.80—23.30, kriel 3.40—5.40; 2800 kg rode kool 33.90—34.70; 600 s. bloem kool 612.50; 1300 bos peen 6.40— 11.70; 70 kg tomaten 0.921.02. ALKMAAR, 30 Juni. Andijvie 1 10; spinazie 719; postelein 5—13; aardbeien* 1.262.11; tomaten 1.16 1.35; peulen 0.761.35; spitskool 11 -13; rode kool 2939; tuinbonen 1012; rabarber 1226; uien 6—38, bieten 412; doppers 42—62; sper- eigbonen 1.96zTlO; snijbonen stok 1.261.98; bloemkool Ia 2030;*I 1218; II 5-yrlO; komkommers 13 39, worteltjes 3—24; selderie 4—8; aardapp. 1218; kleine 810. NOORDSCHARWOUQE, 1 Juli. - 69000 kg aardapp. eerstel. 12.70 15.50; grote 12.70; drielingen 7.60 9.30; kleine 3.90—4.90; rode eerstel. 15.10—17.10. BOVENKARSPEL 30 Juni. Aard appelen Schotse gr. 13.9015.60; kl. 10.40—13.20; kr. 5.40—8.10; rode gr. 22.50—24.40; kl. 10.30—11.80; kr. 44.20; aanvoer 9000 baal; 15 kg aardbeien 1.191.22; 1250 krop sla 0.10^-1.00; 1200 stuks bloemkool 0.09—0.12; afw. 0.02—0.05. Wie de Algemene 1 bezoekt te Den Heidei 'een monument dat on aan de ramp van de „A bij 65 mensen om het men. 1 Zr. Ms. monitor 2e der" werd in 1870/71 c voormalige) rijkswerf dam gebouwd. Het was 14 scheepjes, die volee necommisijje van 1864 ter aanvulling van de vloot onzer Kon. Mari bestemd voor de zuidi waters en riviermonden ook lgngs de gehele 1 kunnen optreden. Maar dieheid van deze sche middeld 56 a 57 m. lan een watervernlaatsing t ■jvas zéér gering. De „Adder", die op 1 ge wijze om zou komc pantserdikte van 14 cm. gprust met stoomvoorts 700 ipk en had een sn a 9 mijl. Bij gunstig i qnze monitors van Am: Hellevoet buiten om ve „Adder" had reeds 11 tocht gemaakt, toen z: 1882 te ongeveer 9.30 ut den naar Hellevoet v weer was vrij goed en lende-tijdstippen had n der" langs de kust v Omstreeks 6 uur in t bij opkomend tij en ZW de monitor in moeilijk) geraakt, maar vissers, c biiheid van de „Adder" toefd hadden geen ht omdat er „niet 'om gevi VunrpiHen roe] Om 9 uur zagen de vanaf het schip vuurp afgestoken, het teken 6 aan boord in nood ver' ook nu verleende de hulp. nu, omdat men de „Adder" boot- of lo langde. Onbegrijqeliik 1 toe, dat men, ondanks meer dan een half uu jn nood verkerend schi pijlen werd gèwerkt, r het idee kwam. dat iets aan de hand kon z negenen nam men eei waar dat zich in dami daarna heeft men noo van het schip vernomei Onbegrijpelijke Er zijn in de geschied vergaan van de monito onbegrijpelijke dingen zou toch mogen aannen zich in Hellevoet ongc over het Wegblijven va Doch niets daarvan. Ii waande men de Adder Hellevoet en in Heller men dat 'de monitor n IJe«uidén lag. Eerst op 8 Juli du na de ramp begon r gerust te maken over De verhalen van de v tuigen en het aanspoe. lijk deed vermoeden. gebeurd was. Het is haast ongeloof onzen tijd zeker or dat men drie volle d wetendheid leeft over ke verblijfplaats van e Hoe het zij, het ie sen 8 Juli en 8 Augu lijken, reddingsboten, en wrakhout aanspoelt nelijk behoorde tot' bewees dat het schip muis was vergaan, welke op de lijken we den. waren allen hli.i' tussen 9 en 10 uur. zo< met zekerheid de tijd geval kon vaststellen. Bii dit ongeluk kws gelukkige omstandighe hoewel de oorspronkel ning uit 112 koppen slechts 65 deze reis n Helaas kwamen ook all leven. 43* liiken van heeft men kunnen ber den op de Alg. Begraaf] Helder fn een geme< graf ter aarde besteld, laatste rustplaats lieter raden een monument blijvend 'zou herinr^gre ramp van de „Adder". Wat is er Natuurlijk heeft' men van de ramp pogen te Op 21 Juli werd ged plaats waar de „Adde gaan en men bevond, WOENSDAG 2 HILVERSUM - II: 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Orgel; .7.4! \joor de dag; 8.00 Nieu\ genklanken; 9.00 Zieke: Bach, Beethoven en B: Morgendienst; 11.30 I 11.30 Krontjong-muziek 1.15 Sangh en spel; 2. daga op „Sandwijck"; koor; 4.45 Voor onze meisjes; 5.35 Metropoh Programma voor de N krachten; 7.00 Nieuws haus-concert; 9.35 Nieu, 10.10 Sweelinck-kwa Nieuws; 10.45 Avond- HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Muziek bi 8.00 Nieuws; 8.18 Oper< ma; 9.50 B.B.C. Symp 10.00 Morgenwijding V Bas en piano; 10.55 gramma; 12.00 Acco 12.3|> Miller sextet; 1.00 Kon. Militaire Kapel; jeugd; 3.45 Zieken! Nieuws; 7.30 Cursus V Nipuws; 8.15 Piano-dui spel; 9.25 Tango-rumba Dansmuziek; 11.00 N Gezellig programma. \£- Ï7. - tT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2