Nieuw Republiek treft voorbereidingen, voor de mobilisatie ENBOSCH Parijse conferentie nog niet ten einde Concentratie van waterschapsbeheer „in daartoe geëigende gevallen" Fel vóór-debat over Indië Opzettelijk onjuiste voorstelling van de Amerikaanse hulp hoen ISAHA doen 120 - Den Helder icurrerende prijzen: r. Oost 2, HOORN Voor Alkmaar en omgeving CRISIS OP HET HOOGTEPUNT Pogingen tot vorming van nieuw Indonesisch kabinet mislukt irir toch weer premier? Sjahi Britse bezorgdheid Ontploffing in Italië eist 70 doden NIEUW VOORSTEL VAN FRANKRIJK Ultimatum aan Molotof om te beslissen binnen 24 uur De samenwerking tussen Nederland, België en Luxemburg Beheerste critiek van Marshall op de Sovjet-Unie Een beslissing van de Provinciale Staten van Noordholland Amsterdamse bakkers Hogere kolenprijs 3 leus zijn voor U allen, U goed bevallen scheef, zwikt niet meer om de voet, U loopt niet krom; slicht, dus makkelijk aragen ast van voetenplagen. chting opend gediplomeerd pédicure es, dus ZÓNDER PIJN1 ireken kunnen wij IJ iorraad leveren Dressoirs, buikmodêl, nieuw f 112,CfO Theemeubels, buiki- model, nieuw f 68,00 Salontafels, 80 cm. bladmaat f 35,00 2-pers. spiralen, 2de hands f 38,50 2 eiken slaapkamer- stoelen f 37,50 Sterke keukenstoelen nieuw f 20,00 Eiken schrijf bureaux, vlak f 135,00 1-pers. ledikanten m. spiraal f 24,00 2-pers. bedstellen, als nieuw f 82,50 Eng. boekenkasten, glas in lood f 135,00 Eng. schrijfbureaux iets moois f 185,00 MATTEN f 39,00 Eng. kamers, luxe uit voering: Groot dres soir, schuiftafel bol poot, 2 fauteuils, 4 stoelen, bekleding vooroorlogs f 785,00 Jenis geheel vrijblijvend te Beleefd aanbevelend, Filiaal Kleine Noord 12 D, B,00 3,00 B,00 2,00 3,50 1,00 i,50 !,00 1,50 1,00 5,00 lke door de Franse regering derlandse werf tot volledige 3, zijn in de Rotterdamse ha llen niet minder dan 70 bin- Alabama in de Ver. Staten en, aankomen. ende leden een H. Mis gecele- :erd en daarna hadden de Ra- ael-mannen .met vaandels en -ba ren gedefileerd voor de Bisschop Den Bosch en het gemeentebe- ur en bij het H. Hartmonument i bloemenhulde gebracht. )m twee uur waren allen in de •sierde veehallen verzameld met Bisschop, de commissaris van de ningin, Prof. Dr. J. dp Quay, én "gemeester Loeff in hun midden, m voorzitter Blommers in zijn mingswoord met vreugde had ge- g gemaakt van de groei van het ental van de bond van 10 tot 00, het Episcopaat had gedankt >r zijn moedig voorgaan in de eilijke jaren en hij de knellende n- en prijspolitiek aan een be- eking onderwierp, werd de brand in" de aangrenzende hal in een weelheid stro was ontstaan, ge ld. Iet vuur breidde, zich zo snel uit, het raadzaam werd geacht, het ïgres te beëindigen. Volkomen tig verlieten allen de hallen, die anderhalf uur voor het grootste leelte vernield zouden zijn. Natuurlijk teleurgesteld zijn allen, arvan velen van heinde en verre ren gekomen, huiswaarts gegaan, n het bisschoppelijk paleis heeft >rzitter Blommers het geschenk dank van St. Raphael aan haar 3-bondsadviseur, Mgr. Mutsaerts, igeboden, bestaande uit een zil- •en schenkkan met blad. 4gr. Mutsaerts dankte voor deze de; op zijn beurt kon hij voor i verrassing zorgen, want hij cht aan de oud-secretaris, de heer Timmermans, de Pauselijke on- ■scheiding van de H. Gregorius Grote aanbieden. 3HAGERBRUG. Onze dérps- oten Corrie Grootes en Kees cker zijn geslaagd voor het toe- ngsexamen van het R. H B. S. Alkmaar. ZAND. -Een jaar uitstel. i de dienstplichtige S. P de Wit t Zand is een jaar uitstel ver- id wegens persoonlijke onmis- rheid. De Wit behoorde tot de iting 1945. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maahd; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. rpm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in ajle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 2 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11266 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE BEVELHEBBER van het Republikeinse leger hééft de concentratie van alle civiele en departementale motorvoertuigen bevolen als voorbereiding voor hun mobilisatie. Dit bericht werd door Reuter uit Djokja bekend gemaakt nadat Aneta had gemeld, dat de vier partijleiders Sjarifoeddin, Gani, Soekiman en Setiadjit er niet in geslaagd zijn een kabinet samen' te stellen. Zij hebben hun mandaat aan president Soekarno teruggegeven. De president zal heden verdere maatregelen bekend maken. Gisterenavond gaf men in Republikeinse kringen te Batavia uiting aan de mening, dat het mogelijk is, dat Sjahrir tenslotte toch weer minister-president wordt Gisteren zijn de leiders van de Republiek in een impasse ge raakt, hetgeen de ernstigste toe stand in de geschiedenis yan de 23 maanden oude Indonesische republiek genoemd kan worden. De impasse heeft voorts de poli tieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland Java in gevahr gebracht, daar het laat ste verzoek van de Nederlanders om verduidelijking van het standpunt van de Republikeinen onbeantwoord bleef. Naar men meent te weten, is de impasse veroorzaakt, doordat de vier politieke leiders het niet eens kon dep worden over de verdeling van de portefeuilles'in het nieuwe kabinet. De voor naamste moeilijkheid, zo meent men, bestond in de aanspraken van de Indonesische Mohamme daanse Partij (Masjoemi) onder leiding van dr, Soekiman op het premierschap en de portefeuille van defensie. Deze aanspraken werden bevestigd tijdens een tweetal interviews gistermiddag en eerr bespreking gisteravond tussen ir. Soekarno en de partij leiders. Ir. Soekarno zal heden tot zijn volgende stap besluiten. Het is mogelijk, dat hij het „pre sidentiële kabinet" zal handha ven om aldus een verdere ver breding van de diepe scheurin'g, die sinds het aftreden van Sjah rir is ontstaan, te voorkomen. De Nederlandse autoriteiten verwachten uiterlijk heden (Woensdag) een antwoord van de republikeinen^op de nota, die dr. van Mook Zondag j-1. heeft ingediend. Met het voortduren van de crisis in het Republi- Bosse Veehallen worden hersteld Den Bosch blijft niet bij de pak ken neerzitten. De ruïne in de Bos sche veemarkthallen is na de brand van Zondagmiddag reeds geheel opgeruimd. In het gedeelte, dat be houden bleef, kunnen nog 1000 runderen worden ondergebracht, en zoals reeds gezegd: de week markt op Woensdag gaat gewoon door. Burgemeester Loeff heeft me degedeeld, dat voor 1 Januari a.s. het restauratiewerk der hallen ge reed zal zijn. Tevens zal direct be gonnen worden aan de wederop bouw van de grootste hal, welke de Duitsers vernield hebben. Men hoopt hiermede op 1 Mei 1948 ge reed te zijn. keinse kamp zijn echter zowel deze nota als de Amerikaanse, waarbij een beroep werd gedaan op de Republikeinen om tot een spoedige regeling te komen, on besproken en onbeantwoord ge bleven. Deze ontwikkeling is gevolgd op de politieke impasse in de re publiek-, doordat de politieke lei ders er niet in geslaagd zijn een coalitieregering té vormen, waarom door Soekarno werd verzocht, Naar aanleiding van de voedsel situatie in de wereld heeft de Brit se minister van voedselvoorziening, Strachey, Dinsdag in het Britse La gerhuis verklaard, dat Java en Sumatra de twee grootste voedsel opslagplaatsen van de wereld wa ren. Hij. was van mening, dat daar aanzienlijke hoeveelheden voe dingsmiddelen aanwezig waren, zo als suiker, thee, oliën en vetten, welke onmiddellijk voor export ge reed zijn. Hij was overtuigd, dat binnen een of twee jaren de productie op deze eilanden de wereldsituatie met betrekking tot deze voedings middelen zou kunnen veranderen. „Hoe tragisch het zou zijn, in dien dit alles zou vernietigd wor den door het uitbreken van een nieuwe oorlog tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs." In het bij zonder deed Strachey een beroep op „onze Nederlandse vrienden en bondgenoten". „Indien het Neder landse geduld zou uitgeput raken en zij een poging zouden onderne men om Java en Sumatra met ge weld te heroveren, dan is één ding in ieder geval zeker, namelijk, dat, hoe ook de afloop van de militaire operatie zou zijn, de Nederlanders de hoop op het verkrijgen van een deel van al deze voedingsmiddelen vaarwel kunnen zeggen." Marshall tekent een overeenkomst tussen ae Verenigde Volkeren en de Ver. Staten van Amerika, welke de status van het perma nent hoofdkwartier der Wereldorganisatie in New York omschrijft. Schip met munitie vliegt de lucht in In de haven van Santo Stefano, ongeveer 160 km. ten noorden ran Rome ,is een schip, de „Paniga- gla", dat geheel gevuld was met munitie, de lucht in gevlogen. Hierbij werden 70 personen ge dood. Tot nog toe heeft men van slechts vier slachtoffers de lijken terug gevonden. Er bevindt zich nog een aantal manschappen op het schip, dat nog in brand staat en met de bodem is vastgelopen. De reddings- en blussingswerkzaamheden wor den door de vrees voor nieuwe ont ploffingen bemoeilijkt. Een schuit, die zich in de buurt van het schip bevond, is eveneens op het moment van de ontploffing in de lucht ge vlogen. De enige persoon, die zich aan boord bevond, wordt vermist. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bïdault alle verzekeringen geeft, die Molotof verlangt. Vol gens Molotof is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak het zelfde als het eerder naar vo ren gebrachte. Het fundamen tele verschil tussen het Franse en het Sowjetrussische voor stel is volgens Bidault het vol gende: De Sowjet-Unie wil eenvoudig een ljjst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V.S. "geholpen kan worden. Frankrijk daarentegen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar tevens de balans op te maken van de productie-capaci teit van Europa en van de moge lijkheid1 tot wederzijdse hulp van het ene Europese land aan het an dere. in het nieuwe Franse plan wordt evenals in de vorige Engels-Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf meet helpen alvorens dé V. S. om hulp te vragen. De con cessie aan de Sovjetrussische ziens wijze is echter, dat Frankrijk ver klaart, dat het plan voor onderzoek naar cc Europese productiviteit geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereiniteit mag maken. Bevin herhaalde het Engelse Voor de krijgsraad te Batavia wordt thans de Kempei-Tai zaak behandeld. Twee Japanse beklaagden, tegen wie een lange reeks bezwarende getuigenverklaringen aanwezig is, tijdens de zitting Tan de krijgsraad. (Anefo P.) standpunt, dat er een plan moet worden gemaakt /oer wederzij ise hulp der land'en in Europa en dat er niet alleen eer; beroep moet worden gedaan op de V. S. Nacïat Bidault zijn plan naar voren had gebracht, stelde Molotof twee vra gen: 1. Betelcent het Franse voorstel om Duhse hulpbronnen aan te bo ren vo'r d'e behoeften van Europa dat met de herstelbetalingen geen rekening zal worden gehouden? 2. Zal d'e opbrengst van Duits land worden verdeeld, voordat d'e is i -J» DEVIN EN BIDAULT, de Engelse en de Franse minis- ter van Buitenlandse Zaken, hebben tijdens de zit ting van gisterenavond hun Sovjet-Russische ambts genoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpen kwestie der herstelbetalingen geregeld? Bidault antwoordde, dat de drié ministers reeds waren overeenge komen, dat de herstelbetalingen een aangelegenheid is der grote vier en dat het niet de schuld van Frankrijk is, wanneer deze nog niet geregeld is. Vervolgens vroeg Motolof, of Frankrijk er nu mee instemt om het niveau van de Duitse productie te vérhogen. Bidault antwoordde: De houding vaii de Franse delegatie blijft dezelfde als te Moskou. Het hangt af van de'oplossing ,die voor verwante vraagstukken wordt ge vonden: de Franse aanspraken op herstelbetalingen en het evenwicht der betalingen van Duitsland1. Molotof heeft tot Woensdagmid dag 16 uur bedenktijd gevraagd. 9 Vliegongeluk in Ameriko Vijf kilometer ten zuiden van Sibley Louisiana) is een vliegtuig neergestort, waarbij een Ameri kaanse sergeant om het leven is gekomen. Deze sergeant had op eigen gezag ëen vlucht ondernomen. Bij een appèl op de luchtbasis bleek geen ander personeel ver mist te zijn. GRATIE VERLEEND H. M. de Koningin heeft gratig verleend aan Z. W. Mulder, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. (Van onze parlementaire redacteur) [ET KAN in déze wereld toch raar lopen. Wat zoudt U ervan denken, indien iemand zelf te be slissen had over een behoorlijke verhoging van zijn inkomen en hij liet op het gewichtige ogenblik we gens drukke bezigheden of wegens vacantie of andere redenen weten, dat hij niet aanwezig kon zijn? Zo ging het in feite Dinsdag in de Tweede Kamer, toen men een wets voorstel te behandelen kreeg, waar in de vergoedingen van de Kamer leden werden gebracht van f5 mille op f6 mille. IARSHALL, Minister van Bui tenlandse Zaken der V.S., heef* in een rede zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse econo mische hulp aan Europa. „Deger nen, die verantwoordelijk zijn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewijzen de' lijdende vol ken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch ge bied, een zeer slechte dienst.". Marshall sprak niet rechtstreeks oyer Rusland, de conferentie van Parijs of het plan-Marshall, doch diet weinig ruimte voor twijfel over de bedoeling van zijn rede, toen hij zeide, dat er tot dusverre van meer critiek dan waardering voor de Amerikaanse steun was gebleken. „De herhaalde beweringen of zin spelingen, dat de V.S. imperialis tische bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aangeboden wordt om dé ontvangers op enigerlei wijze politiek of economisch te bin den, zijn het toppunt van kwaad willige verdraaiing van de waar-, heid." Daarentegen merkte hij met nadruk op. dat „het onjuist is te ver klaren, dat het volk der V.S. geen eisen zal stellen t.a.v. het gebruik van hun bijdrage tot het herstel van de wereld. Het eist nadrukkelijk, dat hetgeen wordt bijgedragen, doelmatig gebruikt zal worden voor het doel waarvoor, het bestemd is. Dat de bijdragen niet zullen worden benut voor zelfzuchtige economische of politieke belangen en dat zij alleen gebruikt worden om het economisch herstel te vergemakkelijken. Ten slotte moeten de bijdragen de hoop en het vertrouwen onder de betrok ken volken herstellen, opdat de we reld eenmaal vrede en veiligheid zal kennen." "Geen Imperialisme. Ter weerlegging van beweringen, dat de V.S. naar imperialisme stre ven, wees Marshall op de spoed, waarmede Amerikaanse troepen uit Europa waren teruggetrokken en de hoeveelheid goederen, die daarheen waren gezonden sinds het einde van de oorlog. Marshall vervolgde: „In de Europese landen zijn geen aan de V.S. onderworpen politieke partijen achtergelaten, die zouden kunnen trachten zich van regeringen meqster te maken. Er zijn geen Amerikaanse agenten geweest, die getracht heb ben een overheersende rol te spelen in de landen van Europa, er zijn geen „Amerikaans-Europese maat schappijen" opgedrongen aan onwil lige regeringen". Marshall verklaarde, dat 82 millioen ton goederen, geschat op meen dan 9 milliard dollar sinds het einde van de oorlog Europa waren binnengestroomd. Marshall onderstreepte de belang rijke taak voor pers en radio, om bij het volk meer begrip te kweken voor buitenlandse aangelegenheden, „waar ver-verwijderde gebeurtenis sen en onbekendheid met buiten landse nationale tradities" een der gelijk begrip moeilijk maakten. „Behalve de moeilijkheid van het zeer grote aantal factoren, dat voor een góed begrip van de buitenlandse aangelegenheden een rol speelt, moet nog rekening gehouden worden met de voortdurende propagandistische verdraaiing der feiten. Het is betreu renswaardig, maar misschien logisch met het oog op onze positie in de wereld, dat veel van deze propa ganda tegen de V.S. is gericht. In landen echter, waar de vrije pers functioneert, heeft een derge lijke propaganda de neiging zichzelf te corrigeren. Dit is echter jammer genoeg niet het geval met landen, waar de pers wordt gemuilkorfd." V REEDS VIJFTIEN JAAE geleden hebben de Provinciale Staten van Noordholland een bcslmt genomen in zake de opheffing van bannen, welke toen naar het oordeel van Gedeputeerde Staten in het algemeen uit de tijd werden geacht. Men herinnert zich nog wel, dat er heel wat strijd over geweest is, die tenslotte geëindigd is met de opheffing van de bannen, o.a. in de Vier Noorder Koggen. In het algemeen is het daarbij toen ge bleven. In 1939 en 1940 kwam de zaak opnieuw in de Staten ter sprake. Men wilde de concentratie van het Waterschapsbeheer niet alleen zoeken in de opheffing van bannen, maar ook in het onder één bestuur brengen van twee of meer polders. En in 1941, de laatste zitting, voordat de Staten door de bezetters werden uitgeschakeld, was er een voordracht aan de orde van Ged. Staten, om de invordering van de waterschapslasten te con centreren. Een motie va.n de heer mr. A. de Roos, nodigde Ged. Staten uit, de mogelijkheden tot vereenvoudiging van de waterschapsorganisatie in de provincie Noordhoiland te onderzoeken. Dit onderzoek heeft, met de no dige vertraging vanzelf in verband met de bijzondere omstandigheden, plaats gehad en heeft geleid tot een voordracht van Ged. Staten, dato 13 November 1946, om de territoriale concentratie van bemalingswater- sch'appen na te streven. Ged. Staten waren van oordeel, dat in de daartoe geëigende gevallen door concentratie een betere vervulling van de water staatkundige taak zal kunnen wor den bereikt, terwijl zij mede tot ver eenvoudiging van administratie en tot besparing van kosten zal kunnen leiden. Om deze redenen dient con centratie naar de mening van G.S. te worden bevorderd. Toch dient elk geval op zich zelf te worden be schouwd dit zijn Ged. Staten eens met het advies, dat terzake incjgrtijd is uitgebracht door de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen. Ged. Staten wensten het onder zoek naar de wenselijkheid van con centratie voort te zetten en aan de Staten voorstellen te doen tot sa menvoeging „in daartoe geëigende gevallen". In dit onderzoek waren dan waterschappen in de ruimste zin te betrekken, in de eerste plaats ook de resterende bannen, welke instel lingen, zoals de practijk naar de mening van Ged. Staten heeft uitge wezen, in het algemeen haar be staansrecht hebben verloren. Ged. Staten deelden voorts mede, dat zij in staat hoopten te zijn, in de loop van dit jaar een voorstel te doen tot opheffing van de bannen van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Drechterland. De tekst van de definitieve voor dracht van Ged. Staten nu luidde aldus: „dat de Provinciale Staten de Ged. Staten uitnodigen, met voorstellen te komen „als in hun voordracht om schreven", ten einde tot een verdere concentr'atie van waterschapsbeheer in de provincie Noordholland te ge raken." Tegen deze voordracht zijn uit de kringen van belanghebbenden nog al wat bezwaren naar voren gekomen, waarvan men zich eerst in de com missie voor Waterstaats- en Wegen- aangelegenheden' tot tolk heeft ge maakt, die daarna tót uiting kwa men in het afdelingsonderzoek van de Provinciale Staten, en die ten slotte aan de orde kwamen in de zitting der Staten van gisteren. Een breedvoerig debat kon worden voor komen, doordat Ged. Staten „eieren voor hun geld" kozen: de voorzitter deelde bij het begin van dit agenda punt mede, dat de tekst van het voorstel een wijziging had onder gaan, overeenkomstig een suggestie uit het commissie-onderzoek. Het kwam nu aldus te luiden: „De Provinciale Staten beslui ten Gedeputeerde Staten uit te nodigen, met voorstellen te ko men, ten einde in daartoe ge- eigende gevallen tot een vérdere concentratie van waterschaps beheer in de provincie Noord holland te geraken." Hiermede waren de richtlijnen, door Ged. Staten omschreven in hun voordracht, in elk geval naar de achtergrond verschoven! De heer Braakman kon het grootste deel van zijn welvoorbereide speech in petto houden, hij bepaalde er zich voornamelijk toe, nog eens in het licht te stellen, dat het onprettig was, in de-voordracht van G. S te lezen, dat een afwijzende houding van waterschappen aan een ratio nele concentratie niet in de weg zal mogen staan. Gedeputeerde de Vriès zei, dat het zo kwaad niet bedoeld was, als men deze zin in het gehele verband leest." Het gaat hier bovendien om „rationele" concentratie en die mag men toch niet in de weg staan. De heer mr. de Roos vroeg nog, hoe het nu eigenlijk stond met de administra tieve concentratie, die eigenlijk het uitgangspunt tot deze voordracht was geweest en de heer De Vries antwoordde, dat men deze niet zal laten varen. Men zal ze bevorde ren, waar daartoe de gelegenheid! is. Geen concentratie om de con centratie, asjeblief, zei de heer van Bruggen en de heer Volkers zei daarop als een rechtaardige marx ist: geen zelfstandigheid om dé zelfstandigheid! De heer Mul, die verwees naar het advies van de Vereniging van Noorhollandse Wa terschappen, wildé niet vasthouden aan het historisch-gegroeide, als het nodig is, daarvan af te wijken. Elk geval moet echter op zichzelf worden beoordeeld. De heer Blaau- boer daarentegen liet een waar schuwend geluid horep: wij staan op het punt, een stuk historie te vernietigen. Het beleid en beheer •van) de waterschappen is in het algemeen goed. Met samenvoeging moet men eveneens voorzichtig zijn, de voordelen moeten zich dui delijk aftekenen. Spr.was tegen algehele opheffing van de bannen in Drechterland', zoals G. S. voor nemens zijn. Ged. Vries zei nog dat G.S. voorzichtig te werk zullen gaan. Zij zijn voorstander van een ge zond democratisch bestuur en zien dat in gezonde decentralisatie, als dat verstandig gebeurt. Er zal steeds overleg gepleegd worden. Als grote belangen met opheffing gediend zijn, moet dat gebeuren. Het beginsel van zelfwerkzaamheid is te ver doorgevoerd. Tenslotte is het voorstel van G. S., als gewijzigd volgens de mede delingen van de voorzitter, aange nomen,. z. h. st. Er waren niet voldoende afge vaardigden aanwezig om een stem ming met succes te doen verlopen, neen nog erger, indien er zou ge stemd zijn was het voorstel waar schijnlijk vgrworpen, omdat de communisten o schone demago gie weigerden een verhoging te aanvaarden, zolang de salarissen van de Mbeiders niet tegelijkertijd werden Verhoogd. Alsof er niet reeds twee ronden van de loonsver hoging achter de rug waren en de reële lonen toch nog altijd een an der bedrag aangeven dan de statis tische lonen, die door de Rijksbe middelaars zijn toegestaan. Dit zijn de wonderlijke reacties van een Tweede Kamer. Temidden van een reeks minder belangrijke onderwerpen, die deze Dinsdagmiddag werden afgehan deld was een kort maar fel debat over de behandeling van het Indiëbeleltt Toen bij het begin van de Kamer zitting de voorzitter de agenda vaststelde zaten de communisten als een bok op de haverkist, om te be reiken, dat de Regering ter verant woording zou worden geroepen. Ze trokken zich weinig aan van een schrijven van Dr. Beel aan de Ka mer, waarin hij zich onomwonden kantte tegen een debat op dit ogen blik. Wel beloofde hij op korte ter- i mijn later bleek dat daarmede reeds de Woensdag was bedoeld de senioren uit de Kamer te zullen inlichten,' maarin vertrouwen. Neen, zeiden de Communisten, nu voor de vierschaar. We willen pra ten over de Ned. eisen aan de Repu bliek op 27 Mei gesteld en over het afwijzend antwoord van de Commis sie Generaal. De Kamer liet zich door deze felle eisen niet de adem benemen, maar men kon wel een j speld horen vallen toen de A.R.- leider J. Schouten, die pas uit Indië was teruggekeerd, de Regering aan viel. De heer -Schouten kon er zich niet mee verenigen dat de Regering weigerde „in het landsbelang" aan de Kamer inlichtingen te geven, maar het blijkbaar niet tegen het landsbelang achtte als de heren Romme en v. d. Goes door enkele .ministers werden ingelicht. Vervolg pag. dreigen hun winkels te sluiten De Amsterdamse bakkers hebben Dinsdagmiddag een protestvergade ring gehouden tegen het voorne men van de minister om de meel- prijs met f 1.70 per 100 kg te ver hogen. Deze meelprijsverhoging zou kunnen worden opgevangen met een verhoging van de brood prijs met 1 cent. De minister heeft nu echter voor Amsterdam en en-, kele andere grote plaatsen bepaald,: dat deze broodprijs met 1 cent moet worden verlaagd. Dit bete kent dus voor de bakkers een ver lies van 2 cent per brood. In een telegram aan de minister deelden de bakkerspatroons mede dat zij zullen blijven weigeren de meelprijsverhoging te erkennen, af- weermaairegelen zullen beramer.i en zo nodig tot sluiting van hur bedrijven zullen overgaan. Wan neer Vrijdag bekend mocht wor-, den, dat de verhoging inderdaad wordt doorgevoerd, zullen zij Of Maandag d.a.v. allen automatisct tot sluiting hunner zaken overgaar. en deze zo lang gesloten houder tot de minister zijn standpunt zou hebben gewijzigd. De toestand van 's lands financier heeft het noodzakelijk gemaakt di overheidssubsidie op de kolenprij te verminderen. Ten gevolge vdaar van zal met ingang van 1 Juli 194 de kolenprijs worden verhoogd. Voo groot-verbruikers, groot-handelarei en handelaren betekent dit in he algemeen een verhoging van f 5.- per ton. Voor klein-verbruikers ee: verhoging van b.v. 40 cent per H.I anthraciet en eierkolen en 25 een per H.L. cokes. Ter tegemoetkomin in de lasten, welke deze kolenprijs verhoging voor een huishouden me zich brengt, zal aan de houders va een kolenkaart op een nog nader aa: te wijzen bon een nader te bepale bedrag worden uitgekeerd. Bijzon' derheden over de uitkering zulle t.z.t. bekend worden gemaakt. D aandacht van industriële verbru: kers wordt er op gevestigd, d? doorberekening van deze verhogin voorshands niet zal mogen geschie den. Herriot naar Engeland Edouard Herriot, 'voorzitter va de Franse nationale vergadering e, voormalig premier, heeft gisteren b de opening van de vergadering me degedeeld, dat hij nog dezelfde da voor een officieel bezoek van vie dagen naar Londen zou vertrekker Hij voegde hieraan toe: „Ik zal h<| Engelse volk vertellen, dat Franli rijk al zijn krachten op eigen hei. stel concentreert en tegelijkertijd c. banden, die het met Engeland ve: bindt, versterkt."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1