Philips-productie gestegen tot 113 procent van voor de oorlog 1 Arbeiderskinderen uit de stad naar het platteland Nieuwe loon- en vacantieregeling in het bouwbedrijf 'insesje aankoop jrrein :hten i Export 19 petvan de totale Nederlandse uitvoer Meer artikelen voor eigen volk Wereld-journaal RADIO Katholieke actualia Het complot tegen de Franse Republiek Mr. E. N. v. Kleffens Franse ziekte "Piel Atalvety il n Opa Ripc- in avonturen gebracht en jn lauweren, met ons ge- nrhaal weei r genre zoe- een verhaal ïeren, al zul- eren zich er Jelukkig inv s groten zich jen..;. Met vragen wij r het leuke an „Het Zee- ullen vooral genieten. En een verras sosje aan de aar goed op jelijkse crfle- erhaal; jelui in horen! 1 Noordhol- in Dinsdag ïg besloten, sn dpinter- 8jip h»„ ge- ite Bergen, f 450.000—, Ier nadere een drieledig ;en recreatie betekenis aan ezit toe te luinterrein te inplaats voor waterwinning, wijze een be- :hoon behou- wellicht zou i deze zaak wateiynttrek- ng. Zij stond Vandaar dan niets over =d de heer m deze zaak jen. maar de raak vari ha- steeds op de Imatig is, dit juist aan de nameiis de et een enkel tellen, dat de :odanig met te maken jekent sprei - •inning. Van prak men de itenverdeling: oor een der de algemene e-derde voor rijf. thans is ling half om wees er 'op, ratting was, winst maakt kostprijs be ng van de tot gevolg Ie prijs ver- rden. Gedep. college voor Jent zal blij- Juli. 157.927 -4.90; kleine 13.50—14.50; iddelbare 21 —3.90. 'oer 244.900 12.60—13.50, el 4.20—5.00; -9.10. ;hotten 19.10 :n 12.90—14; riel 44.60; :r 55000 kg. Aardappelen e 7.60—10.20 eerstelingen p de markt rd 980 lam- ;n 450500; 18 biggen 12 kalveren Aange- i 6189 pond lond lijnaal DE, 2 Juli. aardappelen 0; drielin- 5.20; rode kg tuinbo- Juli. Aan- ardappelea: fel. 10—12.70 17.90—21.80; —4.10; Ne- eigenh. 23. Aange- ipelen: eer drielingen 20—21.70; rode kool bloemkool 1 11.50;'140 krop sla 2 Juli Aan- ipelen 13.70 3.40; kleine ngen 17.20; Kaas. 1 st. ide 158 kg voerd 359 tte koeien, vétte var ying; 133 idel kalm; i handel 5 handel -en 3880, ïgere yar- 358 big- 144 scha- ,10 lamme. 144 bokken l vlug; 59 stug. 1500 oude n rode 2.60 lauwe 3.25 innen 4—9 en blauwe nen blauw e en oude 9 konijnen n 57 per NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 2 Juli 1947 PAG. 3 II IT HET VERSLAG van de Philips Gloeilampenfa- brieken over de periode van 1 Mei tot en met 31 December 1946, blijkt we er eens te meer, dat dit concern van grote beteke nis is voor onze volkshuis houding. Ondanks de bestaande moeilijkheden, viel een geleidelijke toeneming van de productie waar te nemen. Bedroeg de productie tegen het einde van 1945 kwantitatief nog slechts ongeveer 50 pet. van het vooroorlogse peil, in dé loop van 1946 liep deze sterk op, om tegen 't einde van dat jaar het niveau van 1939 te bereiken. Eind April 1947 was de produc tie gestegen tot 113 pet. van voor de oorlog. trusts, thans ov.er eigen vestigin- geij, welke d epro&ucten, zowel die geïmporteerd uit Nederland, als die vervaardigd in eigen fabrie ken ter plaatse op de verschillende markten afzetten. Voorts deelt het verslag mede, dat eind lf$6 in NederlaniJ 28500 personen bij Philips werkzaam wa ren. Tekenend voor de huidige omstandigheden noemt het verslag het feit dat er in de getalsverhou ding van mannelijk en vrouwelijk personeel een .aanzienlijke verschui ving is opgetreden. Bestond voor de oorlog het fabriekspersoneel voor ongeveer 50 pet. uit mannen en voor 50 pet. uit vrouwen, mo menteel is deze verhouding 80 pet. mannen en 20 pet. vrouwen. Bij de Wat de export betreft, wordt meegedeeld, dat op het einde •vjan 1946 weer geregeld naar 93 landen werd geëxporteerd. In 1946 kon de export worden op gevoerd tot 75 millloen gulden. Het aandeel van Philips in de totale Nederlandse industriële export bedroeg in 1946 onge veer 19pot. tegenover onge veer 8 pet.'in 1938. Over 1947 is een verdere aan- zienlijike stijging van de Philips- exRprt te verwachten. De eerste vier maanden van dit jaar kon reed's een export van ongeveer 40 millioen gulden worden gereali seerd. Meer voor de Ned. markt. Als gevolg van de gunstige ont wikkeling van de productie in de Nederlandse fabrieken is het mo gelijk in het jaar 1947 ook een aanzienlijk grotere hoeveelheid van de Pliilps-artikelen op de Ne derlandse markt te brenge.n, waar bij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de behoef ten aan deze artikelen hier zo groot is dat hierin voorlopig slechts 'geleidelijk zal kunnen worden voorzien. Het verslag herinnert verder aan de verleden jaar afgesloten over eenkomst met de Werkspoor NV. krachtens welke gezamenlijk de ontwikkeling van hete-luchtmoto- ren van grote vermogens voor be paalde toepassingen ter hand werd genomen. In 45 landen beschikt het Fhilps-concem, tezamen met de Amerikaanse en de Engelse Een merkwaardig ongeval met dodelijke afloop heeft zich de vo rige week voorgedaan te 'Antwer pen. Toen men in de haven bezig was dieren af te laden uit de Bel gische Congo, welke bestemd zijn voor Belgische en Europese 'dieren tuinen. werd een der olifanten plotseling zenuwachtig. Hij storm de op een der bewakers toe, wierp deze op de grond en verpletterde hem met zijn zware poten. Toen men er in slaagde de wild gewor den olifant van de ongelukkige weg te lokken, was de dood reeds ingetreden. Een late wraak van de jungle. Een parachutist, die op Jiet punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome 1e ventrekken, ontving het bericht, dat' zijn vrouw zo juist hef leven had geschonken aan een zoon. De ondernemende vader vroeg en ver kreeg toestemming om zich op zijn wijze naar" het kraambed te bege ven. Op het ogenblik,"'dat het vlieg tuig boven zijn woonplaats Spezia vloog, sprong de parachutist uit 't toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwemmend behouden de kust. Enkele ogenblikken later kon de gelukkige vader de jongge borene aanschouwen. Rusland heeft de doodstraf afge schaft. Doeh sinds de communisten in Hongarije de lakens beginnen uit te delen, gaat men hierde schade inhalen. De Hongaarse mi nister van -voorlichting heeft naar aanleiding van de herziening der. Hongaarse perswet verklaard, dat alle Hongaarse en buitenlandse journalisten in Hongarije voor het publiceren van ware en onware berichten, die' de reputatie van de Hengaarse republiek in binnen- of buitenland schaden, met de dood kunnen worden gestraft. Nuchtere en tegelijkertijd onaan gename woorden sprak generaal Eisenhower dezer dagen in een subcommissie van de senaat. Hij was van oordeel, dat het Ameri kaanse leger bij het Russische in kracht ten achter staat en hij drong er daarom op aan meer gelden voor het leger beschikbaar te stellen. Vjoorts wees hij er nog op. dat hoe wel het departement van oorlog met betrekking tot het begrotings jaar 1948 niet bij voorbaat rekening houdt met de mogelijkheid van 'n oorlog, het die mogelijkheid toch ook niet uitsluit. De warmte in Engeland is aan leiding geweest tot een opmerke lijk ongeval. 32 kinderen werden in een zwembad te Loughboreugh in Leieesterhire door chloor be- dvjelmd, waardoor twee van hen naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De hoeveelheid chloor, die ais desinfectiemiddel dienst deed, was te groot en deze omstandigheid en de warmte had den een aanzienlijke gasontwikke- ling ten gevolge. De' dertig andere kinderen werden snel naar een na burig park gebracht om weer bij te komen van hun benauwdheid! personeelsuitbreiding, die slechts door een uiterste krachtsinspan ning kon worden bereikt, trad1 dui delijk aan de dag, hoe krap de ar beidsmarkt momenteel in Neder land is. Met het oog op verder herstel baart deze situatie het ge hele Nederlandse bedrijfsleven grote zorg. Grotere fabrleksspreiding. Het grote tekort aan fabrieks- en kantoorruimte deed zich ernstig gevoelen, terwijl de plannen yoor nieuwbouw, resp. wederopbouw der in de oorlog getroffen gebou wen nog slechts gedeeltelijk tot uitvoering kon komen. Een en an der heeft genoopt te besluiten tot een verdere sprei-ding van de pro ductie buiten Eindhoven. Behalve tot uitbreidingvan een aantal reeds eerder in Nederland gesprei de fabrieken, werd 'in de loop van 1946 overgegaan tot de vestiging van fabricage-eenheden te Den Bosch, Sittard', Roermond en Zwol le, terwijl in 1947 de reeds uitge werkte plannen vcor vestiging van onderdelen van het- Philips-bedrijf in Doétichem, Emmen. Hoens- broefc, Roosendaal, Utrecht. Nij- 'megen én Valkenswaard tot 'uit voering zullen worden gebracht. De winst. De winst- en verliesrekening over de periode 1 Mei 1945 tot en met 31 Dec. 1946 geeft een batig saldo aan van f7.217.755, waaruit op de Cumulatief preferente winst- delende en gewone aandelen 6 pet. per jaar zal worden uitgekeerd of voor de verslagperiode 10 pet., ter wijl als onverdeeld winftsaldo resteert f 151.030. De traditionele jaarlijkse schietwedstrijdenste Bisley in Engeland zijn weer begbnnen. Voor het eerst neemt een lid van het vrou welijk militaire corps aan deze wedstrijden, die. zeer jsvaar zijn en onder de regels van de militaire dienst staan, deel. Wren T. E. Brown aan schot. (jox p.) INITIATIEF VAN DE K.A.B. Er waren nog enkele bèlang- rij fee mededelingen, die door voorzitter Van der Akker, op de Diocesane Bondsraadsverga dering Zaterdag te Rotterdam werden gedaan. Zo zullen de afd. een circulaire berei ken om medewerking te verzoeken om gedurende de vacantie, kinderen van leden uit de grote steden, die daar steeds zijn opgesloten temid den van de grote steenmassa's, eens een weekje te doen doorbrengen op het platteland. Ook riep de voorzitter de be stuurders op al hun aandacht te besteden aan onze jongens, die na een zware militaire dienst te heb ben doorgemaakt in Indonesië, weer naar hup huis en vroegere omgeving terugkeren. Velen van hen zijn lid geweest van onze K. A. B. en wij moeten hen laten blij ken, dat we blij zijn met hun thuis komst Een „hondenbaan" Dat was de uitdrukking, die de voorzitter op de vorige bondsraads vergadering had gebruikt om de positie van de gesalarieerde be stuurders aan te duiden. Leiden vroeg nu wat de voorzitter hier mede had bedoeld' en was er lang niet over te spreken, dat de voor zitter niet wüde ingaan op het voorstel van deze afdeling om een commissie te benoemen, die deze baan" nader zou onderzoeken. Het werd een klein incidentje maar la ter kwam de geestelijke adviseur, Rector Kraakman, nog even op de ze „hondenbaan" terug, toen hij PROGRAMMA DONDERDAG 3 JULI HILVERSUM 'I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lithurgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de'dag; 10.15 Morgendienst NCRV; 11.00 De Zonnebloem, voor zieken; 12.30 Dansmuziek; 1.00 Nieuws; 1.25 Metropole-orkest; 2.30 Reünie van het Philips-commando; 4.00 Bijbel lezing; 6.30 - Programma voor de Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws 7.45 Regeringsvoorlichtingsdienst; 8.15 Sans Souci; 8.55 „Die Delftse Sapghers"; jo.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; i. 11.00 Nieuwe Nederlandse muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Operettes; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendrhytme; 9.15 Morgenwijding 9.35 Arbeidsvitaminen; 11.45 Sym- phonie; 12.60 Lyra-trio; 12.35 Piano; I.00 Nieuws; 1.1'5 Lunch-concert; 2.20 Kamermuziek; 3.00 Voor zie ken; 5.00 AVRO kaleidoscoop; 5.50 Het rijk overzee; 6.00 Nieuws; 6.15 Darisorkest; 7.30 Radio-volksmu ziekschool; 8.00 Niguws; 8.15 Orato rium; 9.55 Hoorspel; 9.30 „De speeldoos"; 10.20 Vaudeville-orkest; II.00 Nieuws; 11.30 Gram. muziek. een „waslijstje" aan de vergade- rng voorlegde en daarbij de aan wezigen toch vooral verzocht de gesalarieerde bestuurders hun Zon dag niet te ontnemen, vooraf in het belang van hun gezin. Dc verhouding met de K.A.J. Dat was een onderwerp,' dat door'vele afgevaardigden werd te berde gebracht. Veel critiek werd hierop uitgeoefend, maar de voor zitter betopgde, dat de K.A.J. geen onderceel vohnt van de K. A. B. maar weleen eerste |jiderdeel vormt van de K. A. B. De voorzitter had echter het vol ledig vertrouwen, dat deze ver houding in orde zal komen. Ook de_ classificatie Ipkte nogal bespreking uit. Verschillende plat- telandsafgevaarci'giden trachten met allerlei argumenten .te beto gen dat de classificatie-indeling een onrecht betekent.. Het was vooral Wateringen, die hier krach tig tegen opponeerde. Maar de voorzitter verklaarde terecht, dat aan- deze kwestie zoveel kanten zijn verbonden, dat het onmogelijk is hierover zonder meer een uit spraak te doen. Ondanks de grote hitte kon aan de discussie bijnö geen einde ko men. Elke afgevaardigde van een afdeling, die een voorstel had in gediend dfeed zijn uiterste best om met of zonder colbertje aan, zijn standpunt te verdedigen. Wasse naar besprak; de woningnood en wees er op, dat het meer dan noodzakelijk is dat ook leegstaan de of ruim bewoonde villa's of ge deelten hiervan aan arbeiders tegen de geldende huurprijs moeten wor den verhuurd. Het was reeds over zessen dat de voorzitter de vergadering sloot. En in de brandende zon liepen we over de verlaten Coolsingel vlug naar hgt station, hopende in de trein enige beschutting te vinden. Kampbewaaksfer krijgt 20 jaar Het bijz. gerechtshof in Den Bosch heeft Jenneke van Rijns- bergen, kokkin te Vught, die als kampbewaakster te Vught gevan genen heeft mishandeld en hulp verleend heeft aan de vijand, Dins dag j.l. veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ont zetting uit de kiesrechten voor het leven, met recht op beroep in cas satie. Militairen van 1940 onderscheiden Wegens moedig en heldhaftig ge drag tijdens de gevechtshandelin gen aan de Grebbeberg in de nood lottige Meidagen van 1940, is een groot aantal militairen van ver scheidene rangen, waaronder ook enige posthuum, onderscheiden. Daaronder bevindt zich ook de na de bevrijding zo tragisch om het leven gekomen majoor-aalmoeze nier pater L. Bleys. Oude tradities worden in ere hersteld; zo leest men nu en dan weer, dat bij kermis e.d. het eerste deuntje wordt ge danst en het eerste glaasje wordt gedronken door de bur gemeester. Burgemeester Bree- baart van Hoogwoud danst het eerste deuntje bij het café van de heer Kreuk en onze fotograaf was erbij! Volgens Pater Alfred Deane, Ge neraal Overste der Passionisten in Argimtinië, heeft een Argentijnse bisschip laconiek gezegd: „Ret communisme is een kwestie van de maag". Pater Deane voegde hier aan toe: „Als iemand honger heeft, is hij rijp voor de communistische propaganda. Daarom is' in de gehe le wereld en bijzonder in Europa waar alle mensen honger en nood lijden, het communistische pro bleem zo acuut en heeft de com munistische propaganda daar zoveel sijcces. Voedt de mensen en het be langrijkste argument der commu nisten zal zijn overtuigingskracht verliezen". ~De vlag van het Amerikaanse slagschip „New York", dat de ge-, hele oorlog in de Stille Zuidzee meemaakte, is door de bemanning geschonken aan Kardinaal Spell- man in zijn functje van legerbis schop. Op 14 Juni j.l. heeft de Kar dinaal deze vlag tijdens een plech tigheid gezegend, waarna zij blij vend werd ondergebracht in de aartsbisschpppelijke kathedraal van St. Patrickte New York. In Dachau werden met 'n plech tigheid, waaraan geestelijken van drié geloofsrichtingen deelnamen, de in dit kamp omgekomenen Jier-i dacht. Pater Praumüller memoreer de de gruwelijkheid, waarmede de godsdienstige en politieke belijders zonder onderscheid tesamen met misdadigers werden gemarteld en vermoord. De Evangelische Ober- kirchenrat Henninghaus zeide, dat Dachau een treurige getuigenis der waarheid is voor allen, die. niet aan het onrecht van deze tijd geloof hechten. De Opperrabijn Ohren- stein sprak de treurige gedachte uit, dat wij Onder de huidige om standigheden de doden van Dachau welhaast zouden benijden. „Na ds twee jaar wapenstilstand kunnen wij hen nog niej zeggen, dat hun offer resultaat heeft gehad". Na afloop bezochten de vroegere ge vangenen de iteredhftytfellingsplaats van Dachau. De grens tussen Frankriik en Spanje, die reeds geruime tijd ge sloten is, werd ter gelegenheid van de overbrenging van een beeld van O.L. Vrouw van Fatima tijdelijk geopend. Dit beeld werd door de bisschop van Vittoria ("Spanje) ge schonken aan mgr. Terrier, bis schop van Bayonne (Frankrijk) en in plechtige pjpcessie via de be kende grensbrug te Hendaye van het ene land in het andere gedra gen. Voor het eerst heeft het Joods Godsdienstig Instituut een hono rair^ doctorsgraad verleend aan 'n katholiek priester, mgr. Bernard J. Sheil, hulpbisschop van Chicago en. aan een kleurling, dr. C. Chan- nirig Tobias, de negerdirecteur van het Phelbs-Stokes-forids. Mgr. Shell ontying de graad van doctor ho noris causa in de Hebreeuwse let teren en wordt geciteerd als „een werkelijke bisschop van het Ame rikaanse volk". PRINCE d' Orleans, com- te de Paris, is in de hoofdstad aangekomen „om zijn vrienden te bezoeken, en om' te midden van hen op 5 Juli zijn 39e verjaar dag te vieren". ïfj In de Berkel bij de stuw te Warnsveld is de 16-jarlge boerenknecht ,uit Drempt die niet kon zwemmen, in een kuil geraakt en ver dronken. ïk Het hospttaal- kerkschip „de Hoop" heeft tijdens zijn verblijf van 6 weken in het drijvende visserdorp op de Noordzee, een record aantal van 267 patiënten geholpen, ifc In Loods 3 op de Panamakade te Amsterdam heeft een brand gewoed. De oorzaak is zelfontbranding, ont staan als gevolg van de droogte en de hoge tem peratuur van in de loods opgeslagen chloorkalk. Woensdag zal een nieuw soort waterweidemolen in gebruik genomen worden. Deze nieuwe molen met Beek zouden arriveren, egrst 3 of 4 Juli aankomen. Ter gelegenheid van dë herdenking van het feit, dat 80 jaar geleden Canada een staatkundige eenheid werd door de confederatie ronde waaiers en geen los se molenborden is op het land van dijkgraaf p. de Jong aan de Provinciale weg van Zaandijk naar Westzaan geplaatst. We gens tegenslag met de ver voermiddelen zdllen de stoffelijke overschot.ten van de leden van de Stij- kel groep, die 1 Juli te der afzonderlijke staten van Canada, hebben he denmiddag de Canadese ambassadeur en mevrouw Dupuis, op „Groot Haze- broek" een druk bezochte receptie gehouden, waarbij vele hoge autoriteiten aan wezig waren. Zondag middag is te Wageningen de 32-jarige K. Heintzber- ger bij het baden in de Rijn verdronken. De man kon niet zwemmen. Hij Iaat een vrouw en twee kinderen achter. 5-; Gister avond werd in de Grote Synagoge te Den Haag de heer D. Y. Schochet geïn stalleerd als Opperrabijn van het synagogaal ressort 's Gravenhage. Het lijk van een der opvarenden' van de Fairplay 2, dat gis terenmorgen op de Schelde ■gevonden werd, is geïden tificeerd als dat van de matroos Percy Tanner. Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip „Indrapoera" met repatri- erenden uit Indië in de haven van Rotterdam aan komen. Thans 12 dagen vacantie Het College van Rijksbemidde laars heeft met ingang van 1 Juli op veszoek van de Be- dcijfs Unie enige belangrijke wijzigingen aangebracht in de thans bestaande loonregeling alsmede een nieuwe vacantie regeling voor het Bouwbedrijf goedgekeurd. De wijzigingen in de loonregeling worden aangebracht in afwachting van het bereiken van overeen stemming omtrent een nieuwe C. A. O. tussen werkgevers en werk nemers. De belangrijkste dezer wijzigin gen zijn: 1. De zesde loonklasse wordt met ingang van 1 Juli 1947 opgeheven en alle in' deze loonklasse opgeno men gemeenten, ongeveer 500, zul len in de 5e loonklasse worden ge plaatst. Het uurloon van de bouw arbeiders in deze gemeenten geves tigd, zal daardoor met 3 cent stij gen. 2. De grondwerkers 'bij water-, spoor- en wegenbouw zullen van de 3d'e naar de 2de loongeoep wor-r den gebracht, hetgeen voor de meesten hunner betekent een ver hoging van 4 tot 6 cent per uur loon. 3. Enige belangrijke wijzigingen zijn aangebracht in de arbeidsvoor waarden voor de arbeiders, werk zaam buiten hun woonplaats. De nieuwe vacantie-regeling houdt in, dat het aantal betaalde vacantiedagen op 12 per jaar wordt gebracht en de waarde der vacan- tiebons dienovereenkomstig wordt verhoogd'. De in waarde verhoogde bons. zullen door de werkgevers voor het eerst moeten worden ver strekt op Zaterdag 5 Juli a.s. Tussen de Bedrijfsunie in het bouwbedrijf en de werkgevers organisaties is voorts overeenige- Onderzoek duurt voort In verband met de ontdekking van het complot tegen de Franse republiek worden talrijke personen aan een verhoor onderworpen. On danks de grote geheimhouding, die in acht genomen wordt, kan wor den medegedeeld, dat zekere. Roger Prat, kapitein bij de Franse lucht strijdkrachten, is gearresteerd. Hij behoort tot de „zwarte maquis" en had tot taak zich met zijn mede werkers meester te maken van mi litaire vliegvelden, jachtvliegtuigen en bommenwerpers. Ook heeft de Parijse politie gis teren" de 20-jarigê Claude Chauvel, zoon van de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buiten landse zaken, gearresteerd. Chau vel, die van medeplichtigheid® aan het complot tegen de Franse rege ring wordt verdacht, is in de Sante gevangenis opgesloten. De Franse pólitie speurt nog naar drie vooraanstaande personen, o.w. twee voormalige ministers van de regering van Vichy, wier namen genoemd zijn in verband met het complot, n.l. admiraal Gabriel Auphan en generaal Bridoux, resp. minister van marine en minister van defensie in de regering van Vichy en graaf Aurouet de Mer- velce, die indertijd als verzetsman de leiding had van het geallieerde commando, dat het Duitse omroep- statioii „De stem van het rijk" op blies. komen, dat eveneens van 1 Juli '47 af, de werknemersbonden qp voet van gelijkheid met die der werk gevers zullen zijn vertegenwoor digd, in het bestuur van de Stich ting Vacantiefonds Bouwbedrijf. Dat fonds is hierdoor geworden het. enige in het bouwbedrijf, dat wettelijk gerechtigd is vacantie- bons uit te geven. Van 5 Juli 1947 af mogen de bouwarbeiders derhalve slechts de vacantiebonsdoor genoemd fqnds uitgegeven ,in ontvangst nemen. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat wel geldig blij ven dë vacantiebons uitgegeven door de fopdsen in het schilders bedrijf, het stucadoorsbedrijf, het steenhouwersbed'rijf, het steen-, hout-, graniet en kunsteanbedrijf en de 'timmerfrabrieken Fel voordebat over Indië Vervolg van pag. 1 Er ontspon zich* een aardig debat tussen de heren Schouten en v. d. Goes. De een verweet de ander, dat hij beschikte over een krant, waar in hij zijn berichten kon lanceren. Die verwijten namen overigens uit sluitend het kleed aan van grapjes en pemoonlijke opmerkingen. En dan wis er weer een typisch Rom- miaans verweer tegen de heer Schouten, toen de kath. fractieleider betoogde, dat hij heus niet zou wil len beweren, dat krantenberichten (waaruit de heer Schouten blijkbaar zijn gegevens putte) altijd juist wa ren. Maar de onjuistheid daarvan wilde hij ook weer niet ontkennen, reden waarom hij alsmaar veronder- stellenderwijze voortging en al ver onderstellende de Kamer trachtte aan te tonen, dat zulk een debat op een andere plaats thuis hoort. Schouten reageerde daar niet op, zulke subtiliteiten zijn niets voor hem. Uiteindelijk ging dan ook dat Indiëdebat niet door, later wel eens. Onder protest van 9 communisten. Benelux De ljte namiddag -hield de volks vertegenwoordiging zich bezig met de goedkeuring en uitvoering van het op 5 September 1944 te Londen gesloten verdrag tussen Nederland, België en Luxemburg. Wat zou men over deze debatten eigenlijk nog moeten zeggen. Van officiële zijde is daarover reeds zoveel medegedeeld, de Kamer heeft bij haar schrifte lijke voorbereiding de zaak reeds zo uitgeplozen ende hele samen werking is nog in wording. Terecht heeft de Kath. Kamerfractie in een uitvoerig gemotiveerd betoog, dat door Dr. Kort werd uitgesproken duidelijk te kennen gegeven dat de fractie zich volkomen achter de Re gering stelt en met zeker enthou siasme de samenwerking begroet. Men moet daarover in de Kamer ook niet veel meer zeggen, want de uitwerking van een zo moeilijxe zaak, die de hele Kamer eigenlijk waardeert, moet aan de Regering worden overgelaten. De Kamer kan daarbij slechts een algemene con trole uitoefenen. Er moeten soms offers worden,, gebracht, aan alle kanten en die brengt men eer door een blij hart dan door een- critisch betoog. Sommi"« Kamerleden von den het nodig eens de voordelen in den bjede uit te meten, een an der, een A.R. vertegenwoordiger sprak een paar zure woorden. Hij twijfelde aan de tot standkoming van een Unie op langere termijn, aan de mogelijkheid van goede sa menwerking tussen Rotterdam en Antwerpen en neg een en ander. Maar hij was dan ook vrijwel dë enige. Heden zal de minister in zijn antwoord misschien nog enige nieu we aspecten openen. Als minister afgetreden H. M. de Koningin heeft met in gang van 1 Juli aan mr. van Klef fens op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister zonder portefeuille, onder dankzegging voor de uitnemende diensten, onder uiterst moeilijke omstandigheden door hem aan H.M. de Koningin en den lande bewe zen. De minister-president heeft in de ministerraad van Maandagmid dag namens het kabinet zeer har telijke woorden gericht tot de scheidende minister, herinnerend aan' de vele jaren van diens zo be langrijke arbeid. De heer van Klef fens zal over enkele dagen naar z'ijn diplomatieke post te Washing ton vertrekken. Het eeuwfeest van Ie Sage ten Broek De grote katholieke emancipator, Le Sage ten Broek," die als domi- nee's zoon in de 19e eeuw het Ne derlandse katheiicisme tot hieuw leven-wekte (Broere, Thijm, Schaep- man zouden later op zijn levens werk voortbouwen) zal binnenkort worden herdacht. Op 11 Juli a.s. Le Sage overleed 11 Juli 1847 zal als inzet van het herdenkingsjaar op het graf van Le Sage te Grave in aanwezigheid van Z. Em. Kardinaal dé Jong en van Z. Exc. dr. J. Gielen, een grafsteen worden onthuld. Om 11.15 uur worden vele. genodigden ten gemeentehuize ontvangen; zij verzamelen zich om 11.45 uur voor de herdenkingsplechtigheid. Na de lunch te Grave en de onthullijjg begeven alle genodigden zich naar Nijmegen, waar om 3 uur in de Aula van de R.K. Universiteit een academische zitting zal worden ge houden. Van de plechtigheid te Gra ve wordt op 11 Juli een radio-repor tage uitgezonden. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", 30 Juni van Montevideo te Buenos Aires; „Boschfontein", 29 Juni van East Londen te Durban; „Tegelberg", Batavia-Buenos Aires, 28 Juni te Durban; „Tjimenteng", Rotterdam-Batavia, 30 Juni 20 uur Kap Guardafui gepasseerd. gij KINDEKEN doet zich veel vuldig het verschijnsel voor, dat men Engelse ziekte heet. Bij grote mensen, althans bij een bepaalde groep, treft men helaas maar al~te vaak de kwaal aan die men de Franse ziekte zou kunnen noemen, omdat deze plaag in Frankrijk aan de orde van de dag is, n.l. het staken Het werk er bij neerleggen, on danks alle overeengekomen ver plichtingen, ondanks alle werke lijk in zich gezonde en normale arbeidsvoorwaarden. Eenvoudig uit ontevredenheid, uit kanker- zucht, uit ongeregelde begeerte naar meer. En men stookt ande ren op, is een raddraaier, een onrustzaaier- Voor redelijkheid is men niet meer vatbaar. Men raakt verblind, opgehitst, ver bitterd, hartstochtelijk. En daar om, onbillijk. Passen we op voor deze ziekte: kanker snijde men uit en kankeraars zette men aan de kant. MARCUS door I. S. FLETCHER 82. „Ben jij dat, Atherton?" zei een stem'die Atherton herkende als die van de commandant van het küst- wachtbureau op Shilhampton Point „In orde! Kom wat in deze uithol ling waar we kunnen praten. Ik heb hier ook twee mannen. We staan er nu zo voor," vervolgde de com mandant toen hij de nieuw aange- komenen in een uitdieping in de rotsgroep had geleid. „We weten dat alles verloopt zoals we ver wachten. De man die we willen hebben, de eigenaar van een boot, die vanmorgen vroeg in Shilhamp ton is komen binnenvallen voor die verdraaide storm, zala ongeveer te middernacht in de hut van de Clents komen." „Ondanks de storm?" vroeg Atherton. „We rekenen op z'n komst on danks alles! We zijn er zekervan dat hij zal komen. Welnu, we wil len hem en de Clents samen te pak ken hebben. En nu moeten we ook proberen hun gesprekken af te luisteren. En een van mijn mannen' hier kent de weg in de hut en door die rotsen er achter. We hebben dat verleden week voor elkaar kunnen brengen. We overrompelden de Clents, keken ze zo te zeggen weg en die man van me heeft die hele zaak daar eens grondig door zocht, de hut. de kelders, alles. „Iets gevonden?" vroeg Atherton „Niets! Geen kruimel. Maar hij ontdekte hoe je er binnen kunt ko men en een punt kunt vinden waar een handig opgesteld man of twee naar binnen kan gluren en zien en horen kan wat er gebeurt. Dat zal vannacht des te gemakke lijker' gaan want de storm zal elk onverhoopt geluid overstemmen. Nu stel ik dit voor," vervolgde de kustwacht-commandant, „die man van me zalr jóu en mij meeloodsen langs de hem bekendeajveg om ons op die -plaats te brengen waar ik over sprak. Alle anderen blijven buiten op het punt waar wij naar binnen zullen gaan; ze zijn dan al tijd bij de hand wanneer wij klaar zijn. Ben jij en zijn jouw mannen gewapend?" „Ja, dat is in orde," antwoordde Atherton. „Verwacht je een klop partij?" „Dat weet ik niet. 't Is mogelijk. Wat ik hoofdzakelijk nodig heb is, wat voor luistervink te kunnen spe len en mijn man zegt dat dat kan. Het kan best gebeuren dat, wan neer ik de inlichtingen krijg die ik nodig heb, we die kerel helemaal niet hoeven te pakken, vannacht tenminste, want zijn schip ligt vei lig genoeg in de- haven tot de storm is gaan liggen. Ik weet posi tief dat de reden van zijn komst hier, het bespreken van zaken is en. alles wat de Clents daarmee uit staande hebben. Als \ée dat horen, zullen we beslissen. Vertel je man nen wat er moet gebeuren en dan: voorwaarts!" Al spoedig namen de zes man nen hun weg uit de rots-uitholling onder de schaduwen van de rotsen naar de steengroep, aan welker einde de hut van de Clentsstond. Tóen plaatste de kustwachter, die was voorgegaan, allen in aparte grotten en wendde hij zich -tot zijn commandant. „Nu, Rennie," fluisterde de offi cier, ga maar vooruit enkijk wie er is, dan kunnen we daarnaar onze houding bepalen. Maar wees voor zichtig!" De man sloop stilletjes weg in de duisternis en de rest wachtte, luis terend naar het gehuil van de wind buiten. Daar, in de beschut ting ypn de rotsen en landhoofd^n was hét betrekkelijk rustig; het water van de inham hoorde men daar echter duidelijker dan op ver der liggende hoogten. „De weg op-de dijk aan het eind van de inham is verdwenen. Of aan 't verdwijnen," merkte Atherton op toen ze stonden te wachten. „Er zitten al .grote gaten in!" „De dam aan de mond is al weg" zei de kustwacht-officier, ,,'t Begon van middagom vijf uur. We kon den vanuit ons bureau zien, hoe hij met grote stukken tegelijk werd weggeslagen. Morgen zal die dam volmaakt van de kaart zijn en ik 6 ft ben benieuwd welk effect de be weging van al dat zand en grint zal' hebben op de Stille Kolk daar ginds Misschien wordt die er door opge vuld. Alsdaar is Rennie weer!" In het schemerduister verscheen de kustwachter aan de zijde van 1 zijn commandant.'" „Alles in orde, mijnheer!" fluis terde hij. „Er is daar niefnand als die jonge vrouw. Maar het schijnt dat ze iemand "verwacht." „Hoe merkte je dat?" vroeg de officier. „Nou, mijnheer, ze zette een ketel op de zijplaat van de haard en er staan karaffen sterke drank en f lazen en zo op tafel",, antwoordde e man. „En er is een licht ge plaatst in het landwaarts gerichte venster." „En is er niets te zien van de aanwezigheid van de oude vrouw of de zoon" vroeg de officier. „Nee, mijnheer. Niets. Niemand anders als zij, die jonge yrouw." De kustwacht-commandant greep Atherton bij z'n mouw. „Nou' dan," zei hij. „We gaan maar, jij en ik. De rest van jullie blijft hier. Rennie zal jullie wel waarschuwen als jullie nodig zijn. Ga jij maar vooruit, Rennie. Voor zichtig." Het schéén Atherton toe dat hij in die algehele duisternis door een konijnenhol werd geleid. De kust- wachter liep voorop, terwijl de commandant hem aan z'n jas vast hield; Atherton hield de comman dant weer vast. De hele tiid druk ten ze hun voeten in zacrit zand; maar als Atherton van tijd tot tijd zijn hand naar weerszijden uit stak, voelde hij' massieve, vochtige rotssteen. - Wordt vervolgd la

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3