Nieuw DRIEMOGENDH EDEN-CONFERENTIE THANS DEFINITIEF MISLUKT Regering houdt vast aan nota van 27 Mei Benelux richt het oog op de toekomst van Europa ZjJPE JULI 1947 Voor Alkmaar en omgeving Molotof vertoont geen enkele toenadering Tegenstellingen in de Partij van de Arbeid Absolute souvereiniteit bestaat niet meer M Teleurstelling te Washington oodstraf voor v. d. Spek 85 B - Alkmaar is fe, ;ten en dm. personeel or pakhuiswerk iEELS C.V. Russische verklaring scherp van toon Nieuwe opdracht van Soekarno Nieuwe textielpunten Scheiding tussen Oost en West J DOODSLAG te Dordrecht SLA VERNIETIGD! Hongaarse „samenzweerders" krijgen gratie Ook tabak en sigaretten vrij? ajens ien- in de gemeenteraa. :meentebestuur en gers van de organifc.-.j leer Beers CCPN) jE-i, de ssie doen bestaan jdn- en hoogsten 5 ledei jide. iteraad. r voorstel Beers werd ker»1»"- et 9 tegen 2 stemmen Vóór n de heren P. k'v^,; en gmg Y®n de GemeehtereKe- lenst 1943 en wijgig|£ van neentebegroting, dienst i94ö. stting van het Burse'lijk stuur in een GemeèntelijKe Dienst en vaststelling van dement voor deze dienst, mrlenen van eervol ontslag eenkomstig verzoek aan 'gen als Gemeenteontvanger Zr. M. Dijkema als Wijlwer- -r respectievelijk met mgang anuari 1948 en 1 September leelnemen, voor een bedrag 2500,—, in een te stichten rgfonds voor de te houden stelling „Zijpe na 350 jaar"; lenoemen van een onderwij- in de o.l. school te St. Maar- g. Ter benoeming wordt Iragen Mej. S. Hopman te "brug; pzeggen van de huurover- st met P. Otten, huurder van de gemeente toebehorende B 31; eschikbaar stellen v. geiden !e de „Regeling N.R.U.) voor t-rendabele uitbreiding van tennet van het Provinciaal idingsbedrijf ten behoeve 4-tal percelen in de Ruige- lij het Buurtje. Tonny Vlaanderen ALKMAAD ..„.-.en N.V., Alkmaar ledige indiensttreding: sol- tten ing. - l langracht 7-15 straaltje boorde zich rede's slaapkamer en ikte, de dekens van >n overeind ging zit- ltijd sierlijk om haar e war. Terwijl zij uit >r slanke vingers het at haar toilet en ging de vissen, de kreef- begroeten. 3ijz. Gerechtshof te Am- i heeft uitspraak gedaan zaak tegen de 30-jarige chtcommandant W. A. r Spek uit Alkmaar, die iezettingstijd verschillen- ale werkers van het le ft beroofd en zijn onder ten ijjeerdere malen rangezet ondergrondse te vermoorden. Con- eis werd v. d. Spek tot Istraf veroordeeld. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per -maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. ram.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 3 IULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11267 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A.' Tel. 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank -r CONFERENTIE van Parijs is thans definitief mis- lukt. Molotof heeft tijdens de bijeenkomst van gisteren ook het Franse voorstel verworpen, omdat het naar zijn mening, evenals het Britse voorstel, Europa in twee groepen, zou verdelen. Heden zal Molotof naar Moskou terugkeren, terwijlBevin en Bidault vandaag overleg zullen plegen, om nu,t in sa menwerking met-alle Europese landen, die dit even eens willen, antwoord te geven op het plan-Marshall Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken betitelde dë verklaring van Molotof als „zeer scherp van toon en in houd". De drie ministers waren niet in staat geweest tot overeenstem ming te komen over „welke formule dan ook". Molotof verklaarde, dat de Rus sische delegatie zorgvudig het door de Franse delegatie op 1 Juli inge diende voorstel heeft overwogen. Het Franse ontwerp, zowel als het eerder gedane voorstel van de Britse delegatie, beoogt het opstel len van een economisch program voor geheel Europa .ofschoon het merendeel der Europese landen, zoals bekend, zelf geen nationaal économisch program heeft. De kwestie van de economische hulp verlening der V.S., waarvan in feite niets definitiefs bekend is, is voor de Britse en Franse regering aanleiding 'geworden om. te trach- ten een nieuwe organisatie op te richten, dieboven de Europese landen staat en zich met hun bin nenlandse aangelegenheden wil be moeien, zo zelfs, dat zij de ontwik kel ingsljjn_jol bepalen, die door de voornaamste takken van indu- -sfrie in deze'" landen moet worden gevolgd. Voorts maken Groot- Brittannië en Frankrijk samen met de landen in bun nabijheid aan spraak op een overheersende posi tie in deze organisatie of in de zogenaamde „coördinatifecommis- sie" voor Europa, zoals het in het Britse ontwerp heet. Deze organi satie zou, zoals verzekerd wordt, zich niet mengen in de binnenland se aangelegenheden van genoemde staten. Het is echter duidelijk, dat gezien de taken van deze organi satie of de coördinatiecommissie, de landen van Europa hun vroegere economische en nationale onaf'nan- W. H. Vliegen teraardebesteld kelijkheid zouden, veriezen, omdat het in dë kraam van zekere, ster ke mogendheden te pas komt. Ir ieder geval wordt nu voorgesteld, dat de^mogelijkheid van Ameri kaanse hulp aan dit of dat land een onderdanige houding van het betreffende land t.a.v. bovenge noemde organisatie en de coördi natie-commissie impliceert. Dë Russische delegatie is vatf mening, dat het nationale ini tiatief van ieder land op de eerste plaats moet komen, de speculaties op buitenlandse steun op de tweede plaats. De Sovjet-Unie heeft altijd voor namelijk op haar eigen kracht gerekend. Molotof legde er de nadruk op, dat de Sovjet-Unie de samenwer king tussen Europese landen en die met niet-Europese landen wil bevorderen maar slechts op basis van economische gelijkheid en on afhankelijkheid. De Sovjet-Unie heeft ook bezwaar tegen het feit,, dat de Brits-Franse voorstellen geen oplossing inzake Duitsland aan de hand doen. Ten aanzien van Duitsland wordt in dë westelijke zone nog immer het federalisme na gestreefd in plaats van de vestiging van een algemene Duitse regering, die beter dan wie ook de noden van het Duitse volk zou. kunnen leni gen. Dit is niet te verenigen met het herstel van Duitslgnd als een democratische eenheidsstaat temid den van een familie van vredelie vende Europese volken. Volgens Molotof zou het Brits- Franse plan Europa slechts in twee kampen verdelen en de Ameri kaanse credieten zouden er niet toe leiden dat Europa geholpen wordt maar enkel tot gevolg heb ben, dat bepaalde Europese landen uitgespeeld worden tegen bepaalde' andere. Bidault en Bevin gaven vervol gens dë antwoorden, waarvan reeds melding is gemaakt. Zij ontkenden ten stelligste ,dat zij een plan, waardoor bepaalde landen over andere zouden kunnen domineren, hun steun wilden geven. Bidault verzekerde ,dat Amerika's hulp beslissend zou zijn, maar beslissend en overheersend zijn twee ver schillende dingen. Ook Bevin zei- de het te betreuren, dat gedurende de conferentie verdenkingen warén' geuit ten aanzien van de Britse be doelingen. Indonesisch kabinet moet heden zijn gevormd SOEKARNO heeft thans Sjari- foeddin (socialist), Dr. Gani (Nationalist) en Sètiadjit (voor zitter der arbeiderspartij) belast met de vorming van een nieuw kabinet. De Mohammedaanse Masjoemi-partij is dus hu uitge schakeld. Het nieuwe kabinet moet voor heden twaalf uur ge reed zijn. j In Nederlandse kringen te Batavia heèft het bericht van de mislukking van de eerste opdracht tot vorming van een Indonesisch kabinet geen verwondering 'gewekt, gezien de practische onoverbrugbare afstand tussen de standpunten van sommige daaraan deelnemende partijen. Ove rigens legde men In Nederlandse kringen een grote terughoudendheid aan de dag ten aanzien van de laat ste ontwikkelingen in de Republiek. Naar Reuter uit Batavia ver neemt, is de tijdslimiet,, door de Nederlandse regering aan de Republiek gesteld voor een ant woord op de brief van dr. van Mook van Zondag j.I., betreffen de de toekomst van de Verenig de Staten van Indonesië, ver lengd tot het einde van deze week. 3000 Kolenbonnen verduisterd De Nijmeegse politie heeft gear resteerd een jonge kantoorbediende H. J. M. uit Nijmegen, die ten na dele van zijn patroon, een brand- stoffenhandelaar, 3000 kolenbonnen had verduisterd, welke een geza menlijke waarde van 4000 hl. brand stoffen vertegenwoordigen. Deze bonnen werden verkocht aan een Hagenaar, die nog voortvluchtig is. e I Gisteren heeft onder enorme be langstelling te Westerveld de ter aardebestelling plaats gehad van de hèër W. H. Vliegen, -een der op richters van de vroegere S.D.A.P. Tevoren had in het Concertge bouw te Amsterdam een herden kingsbijeenkomst plaats, wpar het woord werd gevoerd door Ministèr Drees, de Belgische socialist en mi nister Camille Huysmans en door Staatsraad Albarda. Minister Drees herinnerde speciaal aan de verdien sten van de heer Vliegen op het ge bied van de gemeentepolitiek; Ca mille Huysmans herdacht Vliegen als internationaal socialist terwijl Ir. Albarda wees op het aandeel van de overledene in de strijd voor het al gemeen kiesrecht. Daarna werd het stoffelijk over schot uitgedragen en vertrok een lange stoet, die vooraf werd gegaan door de omfloerste partijvlaggen, via de Nassaukade naar Westerveld. Honderden brachten de ontslapen partijman een laatste groet. Op Wes terveld werd in de aula nog het woord gevoerd door Koos Vorrink. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de Textielkaart VA 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke in*, gang worden geldig verklaard de bonnen' gemerkt „textiel cl punt", „textiel c5 punten", „textiel dl punt" en „textiel d 5 punten". De bonnen „textiel e reserve" en „textiel d reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. |_|ET MISLUKKEN van de conferentie van Parijs heeft een grotere kloof gebracht tus sen Oost- en West-Europa. De Britse pers heeft zich in het al gemeen voor het standpunt van Engeland en Parijs uitgespro ken. Enkele bladen spraken de hoop uit, dat de verschillen tus sen Oost- en West-Europa nog bijgelegd zouden worden. Franse parlementaire kringen zijn van mening, dat Frankrijk nu vast beraden een stap heeft gedaan op dë weg naar volledige samenwer king met de Ver. Staten en de landen van West-Europa zender dat de Sovjet-Unie zich aansluit. Tot nu toe had de Franse diploma tie zorgvuldig toet evenwicht be waard tussen medewerking met Washington en Moskou. Te Parijs verwacht men, dat Zweden. Noorwegen en Zwitser land stërk zullen aarzelen om een uitnodiging van Engeland en Frankrijk tot medewerking aan het plan van Marshall te aanvaar den ,d'aar deze landen druk van de Sovjet-Unie vrezen en dat zij zich afzijdig zullen houden, gedachtig aan mogelijke militaire gevolgen binnen 1, 2 of 5 jaar. De misluk king van de conferentie zal echter naar verwacht wordt, ver-strek kende gevolgen hebben vcor de politieke ontwikkeling in Frank rijk. In het Concertgebouw te Amsterdam vond een herdenking plaats van W. H. Vliegen, een der veteranen en voorgangers uit de socialistische beweging in ons land. Minister W. Drees bij het uitspreken van zijn herdenkingsrede. Na gedane arbeid is het goed rusten. Een welverdiend rustuurtje na de zware arbeid in de hooibouw. (Thuring) Dinsdag kreeg de 34-jarige bak-. ker W. van E., wonende Sluisweg te Dordrecht, ruzie met de vader van zijn bediende, de 48-jarige W. H., die kwam reclameren over het loon, dat zijn zoon verdiende. De bakker maakte zich zo kwaad, dat hij den bezoeker een vuistslag tegen het hoofd gaf. De man viel op straat en bleef bewusteloos liggen. Kort nadat hij naar het ziekenhuis was ver voerd, overleed hij. De bakker is in arrest gesteld. Winifred Wagner veroordeeld Winifred Wagner, de schoondoch ter van de Duitse componist, is te Bayreuth tot 15 maanden arbeid „in het openbaar belang" veroordeeld. Twee derde van haar vermogen wordt ^geconfisqueerd. Zij werd ge classificeerd onder de „actieve na- zis". Britse troepen hebben na voorbereidende werkzaamheden van enige dagen een van de twee enorme schuilkelders nabij de Berlijnse Dierentuin opgeblazen. Het moment van de explosie. (Eigen bericht) DE MINISTER-PRESIDENT, Dr. Beel, en de Minister van Over- zese Gebiedsdelen, Mr. Jonkman, hebben aan de fractielei ders van de Tweede Kamer een uiteenzettng gegeven over de situatie in Indië. Het ligt in de bedoeling reeds heden de senioren van de Eerste Kamer een soortgelijk overzicht te geven. Hoewel omtrent de zitting, welke geheim is, geen gegevens kun nen worden verstrekt, vernemen wij uit bevoegde kringen, dat de Regering onveranderd op haar standpunt blijft staan en de aanvaarding der nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei blijft eisen. Deze nota, zo verklaart men nogmaals, vormt een zo sluitend geheel, dat men onmogelijk enkele punten daaruit kan lichten en die geheel of gedeeltelijk accepteren en de rest ver werpen. Er is de laatste dagen in de-krin gen van de Partij van de Arbeid levendige discussie ontstaan om trent de in de nota vervatte eis: vorming van een gemeenschappe lijke gendarmerie. Men heeft daar getracht dit punt, nadat het door de Republiek bij voortduring was vérworpen, uit de nota verwijderd te krijgen, althans met-essentieel verklaard te krijgen. Felle debat- en zijn daarover binnenskamers gevoerd. Zijn wij wel ingelicht, dan weigert de Regering aan deze anadrang toe te geven. Doch wel is uit een verklaring, door Dr. Van Mook te Batavia afgelegd, op te maken, dat de constructie van een zodanige gemengde gendar merie als apparaat van een inte rim-regering verzacht kan wor den en voor de Republiek meer. aanvaardbaar. (Van on (Van onze parlementaire redacteur) ET GROTE INGENOMENHEID constateerde minister Huys mans, die mede sprajf na de hem secunderende ministers Lieftinck en v. Boetsëlaar, Woensdag in de Tweede Kamer, dat het douane-accoord met België en Luxemburg als een eerste stap op de weg naar een economische Unie met instemming en waar dering was ontvangen. Er bestaat eigenlijk geen twijfel over, dat iedereen in Nederland dit accoord en alle stappen die hierna zullen volgen reeds bij voorbaat toejuicht, al heerst er hier en daar -v zoals de minister zeide nog wel eens de opvatting, als zouden wij niets van België te leren hebben. Integendeel klonk de waarschuwing, juist België is een land met grote en schone tradities, waaruit wij g^ote voordelen zullen kunnen putten. Bijzondere waardering uitte de minister van economische zaken voor de medewerking, die de Re gering- bü het uitvoeren van haar plannen van het bedrijfsleven on dervond. Die getuigde van een .breed standpunt. Hij betoonde voorts zijn grote in stemming met het uitvoerig en prin cipieel betoog van Mr. E. Sassen, die het oog gericht hield op de toe komst van Europa. Dit werelddeel zo zeide hij, zal geen toekomst tegemoet gaan, indien het niet door innerlijke samenwerking komt tot de vorming van een hecht blok. Dat behoeft niet, dat mag zelfs niet ge richt zijn tegen Oost of West, inte gendeel het moet daarvan onafhan kelijk blijven en met de beide sa menwerken. Dat was zeer nadruk kelijk gericht tegen de Communis ten, die al bij voorbaat,voortbor durend op de Russische suggesties, wilden doen gelóven, dat het plan- Marshall en de door Amerika in het vooruitzicht gestelde hulpverlening er persé opgericht was, de souve reiniteit der landen te vernietigen ten bate van het kapitaal en na tuurlijk als een politiek blok tegen Rusland uit te spelen. Wat een re actionaire opvatting van deze he ren, was de kern van Sassen's be toog. De absolute souvereiniteit is juist 'n ouderwets begrip en getuigt van een zuiver individualistische opvatting. Intussen bleef het jammer, dat wij maar steeds niet hoorden, ook niet van de minister van Buiten landse Zaken, hoe men zich in de Benelux voorstelt tot verdere uit breiding van het blok over te'gaan. De minister zeide wel. dat men ei- niet tegen was, maar er stond ook niets in het protocol dat men er voor voelde. En zo weten wij nog steeds niet of Nederland en België binnen afzienbare tijd het eerst naar Frankrijk zuilen neigen of het eerst naar Engelénd. Daarover zal toch eens een uitspraak moeten komen, willen de overige idealen geen holle frasen blijven. Natuurlijk moet men ni?t te snel en niet te .traag voort schrijden op de weg der unificatie, daarin had, minister Huysmans ger lijk. Maar het zou in het geheel geen schade doen aan de goede zaak indien men toch nu reeds zijn ge dachten liet uitgaan naar hetgee.n er op de lange duur moet geschieden. Dat deed minister Lieftinck wél ten aanzien van de Unie-gedaclite bin nen het Benelux verband. Hij deel de n.l. mede dat op de laatste mi nisterconferentie te Brussel over eengekomen was het eerst te stre ven naar een nadere regeling van het entrépot recht, daarna zou men overgaan tot een algehele vernieu wing van de douane-wetgeving, waarbij de gehele in-, uit- en door voer voor alle betrokkenen "zou worden geünificeerd. Over de op heffing van de deviezengrens, het kardinale punt, dat ons de werke lijke tol-unie zou kunnen brengen, bleef in het verre verschiet liggen. De ellendige toestand van ons land en de moeilijkheden met Indië waren daaraan schuld. Ook de her ziening van de rentevoet zou in de toekomst ter sprake komen. Maar een kwestie die van meer belang is, is de geleidelijke nivelering van het loon- en prijspeil, welke eer door het natuurlijk herstel kan wor den geregeld. Dit in tegenstelling tot de fiscale en sociale wetgeving, welke op haar beurt weer door be wust overleg tot nivelering moet komen. Inderdaad de weg is nog lang. Een bijzonder punt heeft echter wel de aandacht getrokken en dat was het gevaar, dat 'ons' te wachten staat in de vórm van een stijging van sommige prijzen voor eerste le vensbehoeften. Een gevolg van de tariefsverhoging. Wat zal de Rege ring doen, zal zij subsidies geven? vroeg de heer Nederhorst, secretaris van de Stichting van de Arbeid. „Daar moet men zich niet te veel van voorstellen", zeide financier Lieftinck, „want de Regering geeft al f500 a f600 millioen uit aan sub sidies." Waaruit dus maar één be sluit is te trekken: we zullen alle maal een offertje moeten brengen voor het hogere goed. Dat is ni,et louter een idiëël goed, daarop kan men gerust zijn. Het zal inderdaad in een niet-onaanzienlijke verho ging van de welvaart bestaan. En dat gaf de bevrediging aan de Ka mer, die haar het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming deed aan vaarden. De agenda van de Kamer voor deze week en de eerste dagen van de volgende week is al volgeboekt. Afgezien van een mogelijk Indië- debat in de loop van de volgende week begint het Maandag met een avondvergadering. De Kamer moet n.l. spoedig op reces. In bréde kringen der bevolking blijft men zich afvragen, waarom de Regering nog steeds niet spreekt, nadat zij de Republiek zo uitdrukkelijk en binnen gestelde termijnen welke intussen zijn verlopen voor de keuze: „ja of neen" heeft gesteld. Wij hebben reden aan te nemen, dat de Regering haar definitieve beslissing, die aanvankelijk reeds Zaterdag was veuwacht, heeft wil len uitstellen vanwege het ingrij pen der V.S., die zich met een no ta tot de Republiek richtten en de Nederlandse verlangens onder steunden. Het wachten is thans op het antwoord van de Republiek en wel speciaal op het antwoord 'dat Dr. Van Mo.ok aan Soekarno heeft gevraagd. Hij deed dit Zon dagavond, toen dé Republikeinse minister van Onderwijs reeds mondeling verklaarde, dat de Re publiek bereid was. de interim regering te aanvaarden. Dr. Van Mook vroeg een schriftelijke be vestiging van deze mededeling. Zijn wij welingelicht, dan loopt de termijn binnen welke het antwoord Nieuwe bon voor scheerzeep Het Centraal Distri Dutiekantoor deelt mede, dat tussen 3 en 19 Juli as. bon „taban 2 reserve" der ta- bakskaart QA 707 bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verko pen, moet worden ingeleverd. Op deze bon zal een rantsoen scheerzeep wei-den afgeleverd, zodra de detail list bevoorraad is. Mannelijke perso nen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit zijn van een tabaks- kaart, moeten zich op nader te be palen dagen tot de distributiedienst wenden, onder overlegging van hun tweede distributiestamkaart. De dis tributiedienst zal hun een rantsoen bon voor scheerzeep verstrekken. Men moet deze rantsoenbonnen eveneens bij een detaillist inleveren. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gr. scheer- Crème of 500 gram snelscheercrème. Marshall, heeft geweigerd com mentaar te leveren op de misluk king der conferentie te Parijs in zake de Amerikaanse hulp aan Europa. Officieel had' hij nog niets vernomen, zo zei hij. Hij wilde' evenmin zeggen, of hij zijn goed keuring hecht aan het Brits-Franse plan om tezamen bij te dragen tot de verwerkelijking van de voor stellen van Marshall, maar men neemt aan, dat Marshall zijn ziens wijze reeds aan de ministers van buitenlandse zaken van dë zo-even genoemde landen heeft kenbaar gemaakt. Amerikaanse autoriteiten betuig den intussen officieus hun „diepe teleurstelling". 'Men koestert nog enige hoop, dat dè Sow jet-Unie zal meewerken wanneer de plannen eenmaal uit gevoerd worden. Ook de algemene secretaris van de Ver. Naties, Trygve Lie, ver klaarde zeer geschokt te zijn door het uitblijven van een resultaat te Parijs. van Soekarno wordt verwacht, met enkele dagen af. De chaotische toestand in de Re publiek heeft dit antwoord op het verzoek van Dr. Van Mook ver traagd, Uit de berichten, die ons vanuit Batavia bereiken, blijkt, dat de daar heersende verwar ring geen enkele verrassing voor de Nederlandse autoriteiten in- houdt. Tenzij er een grondige wij ziging in de situatie komt, kan men dus ook niet hoopvol zijn over het antwoord van de Repu bliek. Terwijl in Duitsland millioe- nen honger leiden,' waaronder zich ook nog steeds tienduizen den Nederlanders bevinden, draaien op de groentenveiling te Venlo honderdduizenden kroppen sla door. In twee da gen tijds zijn er bijna 400.000 kroppen naar de mestvaalt ver huisd. In een telegram aan de Minister wijst de K.A.B. van Limburg op het schandaal van deze vernietiging, terWijl ook in Limburg zelf deze groente on voldoende in consumptie komt en dan nog tegen prijzen, die te hoog zijn. Gevraagd wordt, de coöperatie voor een goede afzet van deze sla in te scha kelen en 'aan de schandalige vernietiging een einde te ma ken. De doodvonnissen, die over drie Hongaren, beschuldigd van me deplichtigheid in een samen zwering tegen de Hongaarse republiek, waren uitgesproken, zijn door de Hongaarse Raad van Cassatie in gevangenis straf veranderd. Generaal Lajos Veres de Del- nok, die eep der leiders van de samenzwering zou zijn geweest, kreeg in plaats van dè doodstraf 15 jaar dwangarbeid, dr. Georg Donath, een voormalig afgevaar-' digde, werd begenadigd en generaal* Sand'or Andrass kreeg tien jaar dwangarbeid. Het vonnis tegen generaal Szentmiklossy, levenslange dwang arbeid, werd bevestigd. Balint Arany, een ingenieur,- kreeg i. p. v. levenslang, 12 jaar gevangenisstraf Deze vijf mannen werdén met acht anderen beschuldigd van samen zwering. Het proces tegen hen be gon op 27 Februari en duurde meer dan 6 weken. In een vergadering van de aideling Amsterdam van de Katholieke Bond van Siga renwinkeliers heeft de voor zitter medegedeeld, dat er plannen bestaan, de gehele tabaksvoorziening per 1 Sep tember 1947 vrij te geven. In een telegram aan de Minister werd er op aangedrongen, een beter contact tussen be langhebbende groepen te be vorderen Voor regeling van betere verhoudingen. Sjarifoeddin vormt nieuw kabinet Batavia, 3 Juli (Aneta). Naai zojuist in een uitzending van radio- Djokja is bekendgemaakt heefi Sjarifoeddin met medewerking van Gani en Setiadyit Soegondo een ka binet samengesteld. Premier is Sja rifoeddin, die tevens minister van defensie is. Het kabinet bestaat uit 34 leden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1