VOOR HET TRIBUNAAL RESTAURATIE EN SUBSIDIE COMMI bij d< De bor Alkmaar is 'n nieuw museum rijk Bezwaren tegen het sportterrein r het PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 3 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De film „Jongenskamp" De drie gebroeders Hölzel Vergadering van drie uur Nieuwe ambtenaar burgerlijke stand J Industriekolen voor Nederland Marktberichten j Provinci Het „Huis met dè kogel' gerestaureerd In de laatste jaren voor de oor log werd hoe langer hoe'meer de' aandacht gevestigd op het vele schone, dat ons eigen land biedt. En ongetwijfeld liecft de achter ons liggende oorlog de waarderirfg voor ons kleine landje in hoge mate doen stijgen. Niemand toch was in de gelegenheid om "zijn va- cantie buiten de landsgrenzen door te brengen, zodatlhen de Neder landse vacantiecentra wel moest opzoeken. En wij, Alkmaarders, behoeven niet eens zo heel ver weg te gaan, om eens echt te ge nieten. Onze eigen oude stad be zit zoveel bezienswaardigheden, die de belangstelling van onze burgerij en ook van talloze vreem delingen meer dan waard zijn. Och, het is allemaal'zo simpel. Elke Alkmaarder kan de kaas markt en de Waagtoren met het ruiterspel beschrijven aan zijn gasten. Allemaal weten we iets van de. historie van onze stad, om dat de Victorie nu eenmaal in Alkmaar begonmaar de waardering, die komt zo spora disch naar voren. Nemen we bijvoorbeeld het Huis met de Kogel eens onder de loupe. Hoeveel malen is U er al niet langs gekomen en onwillekeurig keek U dan eens naar die kogel, die er jaar in jaar uit*aan de houten gevel prijkt. Maar heeft U er wel eens verder bij stil gestaan. Heeft U wel eens nagedacht over de historie van dit huis? In 1573 werd dit huis bewoond door Jan Arendsz en zijn gezin. Jan ^rendsz was Hageprediker en juist drie weken voor de beroemde kogel n zijn woning werd geschoten, everleed hij. Op het moment, dat de cogel het huis binnendrong, waren er 7 personen aanwezig. Een jonge lochter van omstreeks 18 jaar zat te spinnen en de kogel vernielde de stoel, waarop zij zat, en het spinne wiel, doch het meisje bleef onge- 'ieerd. In die tijd bekleedde Mr. Nanqing van Foreest de functie van raads- densionnaris in Alkmaar en hij ïeeft'later een boekje geschreven, waarin deze geschiedenis wordt be schreven. Hij schreef, dat op Maan- lag 14 September 1573 een kogel •an 40 pond het huis binnen werd geschoten, zonder iemand te ver- vonden, ofschoon ^er zeven mensen n huis aanwezig waren. 1 Het Huis met de Kogel, zoals we lat in onze tijd kennen, is één van ie weinig overgebleven huizen van 'ie z.g. toegepaste houtbouw. De louten voorgevel (het huis is heie naal van hout opgetrokken) is «verspringend gebouwd volgens de «rincipes van de z.g. overstekken. Een museumstuk voor Alkmaar In- de loop der tijden heeft het ex- erieur zo goed als geen verande- ing ondergaan, doch de binnenkant 5 wel degelijk aan de historie ont- «ukt. Enige jaren geleden, het was lak voor het uitbreken van de «orlog, trok de binnenhuisarchitect Jansen er in. Door de tijdsom- tandigheden kon hij niets ten goede STAATS TE EIGHT GESTRAFT? ALKMAAR. Naar wij vernemen 'eeft de Hoge Autoriteit mr. Ver- ,am de door de eerste kamer van 't 'ribunaal aan J. Staats opgelegde 'ïaatregelen te licht bevonden en 't !at executie hiervan geweigerd; men 'al zich herinneren, dat hem 4 jaar Sternering was opgelegd." Hij zal nu 4 Augustus voor de tweede kamer an het tribunaal terecht staan. E.K. LYCEUMALKMAAR Voor het eindexamen Hogere Bur- 'erschool B slaagden: Jan Bernards, 'iet Bierman. Piet Boom, Piet Dek- ,er. Hans van Engelen. Margriet ofman, Gerard van Kestcren, Jan '.roon. Piet Langedijk, Rob Paleari. Hen te Alkmaar; Henk Bleyendaal Oudorp; Corrie Castricum^ te akkum; Jan Droog te de Rijp; uus Keyzer te Spanbroek; Simon joopman te Hoogwoud; Jozef chr3m te Spanbroek. Afgewezen twee candidaten. EET SMAKELIJK ALKMAAR. Een controleur van ët Slachthuis ontmoette Dinsdag smiddag bij de Friese Brug de ion van de veekoopman G. van 't '.wakelpad alhier, f die vlees ver- oerde. Hij besloot de man eens te lolgen en constateerde, dat hij 'met jn vrachtje ngar de slager B. in i Fnidsen ging. Met assistentie an de C.C.D. werd aldaar, liuiszoe- ing gedaan en geconstateerd, dat ch hier een hoeveelheid vlees be- ond van een pink die des mor- ;ns door G. in een schuur tegen- yer het Slachthuis in dé Huiswaar- erpolder clandestien was geslacht. Het vlees was bestemd, om in- de orst verwerkt te worden. Ook offen, de controleurs restanten aan an twee geiten, die B. van zijn rerbuurman, de koopman in twce- ihands boeken V. had gekocht en e deze V. ook voor hem geslacht ad. Dit geitenvlees was alreeds in 'e worst door B verwerkt. Het vlees van de pasgeslachte ink verkeerde in zeer onhygiëni- he staat, het was zeer ondeskun- ig geslacht en moest voor de con- imptie worden afgekeurd. Ook ten 'aize van G. werd nog een hoeveel- aid van dit vlees aangetroffen, als- ede de afvalrestanten, ingewanden, aid, enz. Wij werden aoor üe keurm'eester m het slachthuis uitgenodigd ter aatse een kijkje te komen nemen moesten constateren, dat het l.ees er.zeer onsmakelijk uitzag en :n zeer kwalijke reuk verspreidde. Zowel tegen slager B. als tegen '2 veekoopman G. cn de tweede- 1 andsboekhandelaar V. is proces- 'arbaal opgemaakt. Zij zullen zich r zijner tijd wél voor de economi- he rechter moeten verantwoorden, 'oor het publiek een waarschuwing ;n aan dergelijke praktijken niet ede te werkeen door het kopen in clandestien vlees. verrichten, doch na de bevrijding heeft hij alles direct energiek aange pakt en thans is hij met zijn werk gereed gekomen. Ook'het interieur is nu weer zo oorspronkelijk moge lijk ingericht. In iedere kamer is een schouw gebouwd op de plaats, waar die vroeger ook heeft gestaan. De meubilering is geheel van eiken hout opgetrokken, alles naar eigen ontwerp, doch in de stijl, zoals die in 1573 gebruikelijk was. Door deze grondige verandering heeft het Huis met de Kogel voor Alkmaar zeer veel aan waarde gewonnen. A.s. Vrijdag, morgen, wordt het voor het eerst- geopend als museum, en ieder een kan het Huis met de Kogel nu gaan bezichtigen. We kunnen U de verzekering geven, dat een bezoek aan dit nieuwste museum de moeite ten volle waard is. EEN TEVREDEN ROKER., en toch een onruststoker Door een expeditie-onderneming alhier werd aangifte gedaan van diefstal uit één van haar wagens, die 's nachts in een garage was ge,- parkeerd. De buit bedroeg een aan tal dozen, waarin zich maar liefst 2000 pakjes shag" bevonden. Na onderzoek is het de recherche gelukt de dader aan te houden. Deze de 30-jarige Z. uit Alkmaar, die als chauffeur in dienst was bij de expeditie-onderneming, alsmede een mededader, de 28-jarige H. eveneens uit Alkmaar, is aangehou den en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht, 1799 pakjes shag konden nog achterhaald worden. In deze Zaak is tegen talrijke personen Proces-Ver baal opgemaakt, wegens overtreding van de distributievoorschriften. DIEFSTAL In de afgelopen warme periode is ingebroken in een perceel aan de Macl. Pontstraat, alhier, waar de bewoners 's nachts het raam open hadden laten staan. De dieven hebben hiervan mis bruik gemaakt en. ontvreemden een damesrijwiel, merk „Hercules", een jas en distributiebescheiden. 2 AUTOPEDS GEVONDEN Aan het Bureau van Politie zijn 2 autopeds gedeponeerd, die in de stad zijn aangetroffen. Inlichtingen zijn bij de afd. Kinderpolitie te verkrij gen. ZEDENMISDRIJF Naar aanleiding van een onder zoek in een eenvoudige diefstal is de recherche van de Alkmaarse po litie op het spoor, gekomen van ze denmisdrijven van ernstige aard (Art. 248-bis W.v.S.), dié reeds ge ruime tijd werden gepleegd. Gearresteerd werd een oud-mal rineman, de 42-jarige M. alhier. ABUIS ADVERTENTIE In verband met de onzerzijds foutieve, plaatsing van de adver tentie 80-jarig bestaan atelier „de Rembrandt" in ons blad van giste ren, verwijzen wij naar de herplaat sing in het blad van heden. BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen aan de beurt zij wier geslachtsnaam begint met de letters U. en V. H.V.Z. OPGELET ALKJWAAR. Na de verschillen de tochten van de afgelopen weken gaan we weer eens een keer trai nen. Morgen, yrijdagavond half acht present op de Paardemarkt. R.K. Middenstandsbond Afd. Alkmaar Aan al onze leden hebben wij kortgeleden een circulaire gezon den, waarin ons zomerprogramma was opgenomen. Juist in deze zomer maanden meenden wij, dat wij onze leden iets moesten bieden, daar deze maanden zich niet lenen voor ver gaderingen. U kent het program: Donderdag 10 Juli a.s. gaan wij op bezoek naar het Benedictijnen klooster te Egmond. Om 9.30 uur Plechtige Hoogmis, daarna zal een pater ons rondleiden 'door het kloos ter, om zodoende van nabij het le ven van de Benedictijnen te leren kennen. Klokke twaalf: originele Kennemer Aardbeientafel, met brood ^en koffie, 's Middags bezoek aan de nabijgelegen Adelbertusakker en bij goed weer een mooie duinwandeling, onder deskundige leiding. Kosten zijn hier niet aan verbonden! Voor hen, die bezwaarlijk per fiets kunnen gaan, zal voor vervoer gelegenheid gezorgd wordert! U ziet, kosten noch moeiten worden er aan gespaard. Geeft U zich nu omgaand op bij de secretaris de heer J. Kühne, Verdronkenoord 115, Alk maar vóór 7 Juli a.s. opdat het be stuur zijn maatregelen kan nemen voor de koffietafel en het vervoer. De wielrijders vertrekken om 8.30 u. vanaf begin Wilhelminalaan (stand beeld Truitje). Weest U nu ook eens actief, het bestuur rekent op U. Woensdag 23 Juli wordt de grote bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood gehouden door de gehele Dio cesane Kath. Middenstandsbond. U moogt daar niet ontbreken. Maak die dag vrij. Het programma wordt tijdig door middel van de plaatselij ke pers bekend gemaakt. Het Bestuur. ALKMAAR. Voor onderwijzend personeel, schoolbesturen pn jeugd leiders werd gister in 't Gulden Vlies vanwege dè in oprichting zijn de Federatie voor sociaal-cultureel contact voor de kop van Noordhol land en Westfriesland de film „Jongenskamp"vertoond. De heer C. J. Hof heette de aan wezigen welkom en zette het doel van de federatie uiteen; dit houdt in voortzetting van het werk der sec tie „moreel herstel" van het opge heven Volksherstel, zulks ten dien ste van het verenigingsleven, speci aal het jeugdwerk. Men hoopt dit te doen door het geven van film- en toneelvoorstellingen en het ter be schikking stellen van een bibliotheek In het komende seizoen zal zich de „lekenspelgroep" presenteren o'.l.v. de regisseur Jos. Groenland; speci aal ook met jeugd s.en kinderpro gramma's. Leiders van verschillende jeugd bewegingen kunnen financieel ge holpen worden bij het volgen van cursussen. De federatie heeft nog meerdere plannen b.v. omtrent va- cantiezorg, tentoonstellingen en de plaatselijke voorstellingen. De film Jongenskamp moet met kinderogen gezien worden; dit werd vooraf gezegd en dat was wel no dig ook. Het is dan ook een film voor de jeugd, die de filmische te kortkomingen over het hoofd ziet en hoofdzakelijk het verhaal volgt; dit is van opvoedkundige strekking, terwijl het avontuurlijke er niet' ge heel vreemd aan is. Wij geloven ze ker, dat deze film bij de jeugd in' üe smaak zal vallen. Verenigingen en schoolbesturen, die voor de film interesse hebben, kunnen zich wenden tot het bureau van de federatie, Kennemerstraat- 'weg 103 te Alkmaar. GESLAAGD SLOOTDORP Aan de Bissch. Kweekschool te Beverwijk slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. van Don voor de akte L.O. In 1934 waren de drie gebroeders Hölzer, sigarenmakers te Alkmaar allen lid van de N.S.B. Zij' waren proselieten van mr. C. van Leeuwen, die hen behalve rechtskundige ook politieke adviezen had gegeven. Hun overgrootvader was een pruis en zij hadden dus Duits bloed in hun ade len. Zij beweerden, dat zij direct na de capitulatie in Mei 1940 al be dankt hadden, doch de vroegere kringleider Swidde als getuige ge hoord, verklaarde, dat zij zich eerst in 1943 hadden laten schrappen. Voorts waren zij werkzaam geweest voor de Volkswehlfart, hadden daar voor contributie geïnd en propagan da gemaakt; het bleek echter, dat sociale gevoelens hieraan ten grond slag lagen. De oudste, Willem, was 28 Febr. voorwaardelijk buiten vervolging gesteld, maar wasJn verzet gekomen tegen de boete van f 2500. Geen wonder, want het erfdeel der drie gebroeders was f 48Q0, dat. zij gedrieën moesten delen. Boven dien kon Willem niet in hun huis wonen, annex sigarenmakerij, om dat het inmiddels aan een ander was verhuurd en de woningcommissie geen medewerking wilde verlenen, om Hölzel er weer in te laten wo nen. Hij moest derhalve bij M. H. aankloppen om steun, ofschoon hij, als hij in zijn huis woonde, zelf in zijn onderhoud zou kunnen voor zien. Het portret van Mussert "hing des tijds bij hem aan de wand. Zijn verloofde had destijds voor de PRA verklaard, dat ook Hitier er hing en dat er'' NSB-lectuur in huis kwam, doch zij kwam op die verklaringen terug met'de mededeling, dat zij die onder dwang had afgelegd en on dertekend. De broers Carel en Gerrit hadden zich in bezettingstijd ook bezig ge houden met het zgn. uitkammen van bedrijven. Zij betoogden, dat deze controle slechts was om concen tratie van bedrijven te bevorderen en dat het niet de bedoeling was de arbeidsinzet te bevorderen. Uit getuigenverklaringen bleek, dat dit wel enigszins het geval was. Het bleek het tribunaal echter niet duidelijk in welke zaken Carel en in welke Gerrit geopereerd had en er werd dan ook besloten het zaakje nog eens uit te zoeken en in September verder te behandelen. Avontuurlijke kcllner. De kellner W. Pauw kwam, toen de Duitsers Castricum aan Zee tot sperrgebied verklaarden zonder werk. Dit wisten de Duitsers, die hem met de motor kwamen halen, om voor hen te werken bij de Grensschutzdienst in het Kennemer- park. Toen hij daar een tijd was, kocht^hij voor een Duitser een re volver welk feit ter kermis kwam van de Feldgendarmerie.die hem naar de Euterpestraatbracht, waar hij 12 dagen vastgehouden werd. Door een vroegere Duitse relatie werd hij weer bevrijd, doch om verder voor dit feit niet lastig ge vallen te worden ging hij bij de NS KK en zwierf in België en Frank rijk. Het bleek, dat hij ook de ille galiteit aan meerdere revolvers ge holpen had en dat hij tenslotte in België ook nog eens met Duitse ge vangenschap kennis maakte. Nu werkte hij in de mijnen en als hij vrij komt, blijft hij daar werken en wil er zich met zijn gezin vestigen. Daarom pleitte zijn verdediger, mr. Berkhouwer, voor directe in vrij heidstelling, mede met het oog op het feit, dat het oudste kind juist deze dag 5 jaar' werd. Het Tribu naal beraadde zich over dit ver zoek, doch wees het af; het legdp een internering op van 1 jaar en 9 •maanden; hij moet nog zitten tot 9 September. Overigens bleek, dat.P. geen NSB-er was, noch Duits-ge zind. Student-Landstormer. De jeudige Alkmaar.der C. Helder was in '43 bij de Landstorm gegaan, om financiële redenen en om zijn moeder te helpen; zijn vader was al in Duitsland en hij zag alleen 'kans in Holland je blijven door bij de Landstorm te gaan. Hij wist niet, dat het een onderdeel van de SS was. Mr, Smal wees op .de jeugdige leef tijd van besch., die 17 jaar was toen de oorlog begon en op de vele el lende, die de jongen al had mee gemaakt; hij .had o.a. 3 mnd. cel straf gehad. Hij pleitte clementie; uitspr. over 14 dg. A R.K. Voetbalclubs futloos? Men schrijft ons: Dinsdagavond 1 Juli sprak Jan Cottaar voor de radio voor de R.K, voetbalclubs. Hij zeide o.m. dat de R.K. voetbalclubs futloos zijn en aan minderwaardigheidsgevoel lijden. Gaarne zouden wij hier iets aan toe willen voegen. In Alkmaar hebben wij als fe.K. voetbalclub RK AFC. R.K. sport- lievend Alkmaar, RK AFC lijdt toch niet aan futloosheid, want er wordt door en in RK AFC ge werkt met alle kracht, en enthou siasme, die zij hebben. Maar moe ten'wij R.K. Alkmaarders niet zeg gen, dat wij eigenlijk deze kwaal hebben Moesten wij aan RK AFC eigenlijk niet voor 100 pet. en dan iedereen een steun geven opdat de R.K. sport in Akmaar,. die jaren van futloosheid heeft gekend, nu eens met één klap er op geholpen wordt. En zeg nu niet, ik was en ben altijd nog lid van die of die ver enigingen, dat blijf ik nu maar neen, toont ook eens op het sport terrein R.K. te zijn. Alkmaar heeft .drie grote R.K. kerken* 's Zondags wordt in deze kerken vijf maal een H Mis opgedragen en wij mogen gerust zaggeh, het godsdienstige leven bloeit in Alkmaar. Maar ook het R.K. sportleven in Alkmaar moet bloeien. Laten wij dan nu eens zeggen en iafcen wij gezamenlijk die afspraak eens maken; RK AFC is kampioen maar zij moeten nog enige promo tie-wedstrijden spelen, als zij in Alkmaar spelen gaan wij heen. Komt mannen van KAB, KA, 'KAJ, KJMV enz. enz. Onze af spraak is dus, wij zullen onze vol ledige steun geven en „dus a.s. Zon dag gaan wij naar RK AFC—MFC, aanvang 7 uur. Terr. Westerweg.' HET TUNNELTJE AAN DE BERGERWEG Het tunneltje aan de Bergerweg dat er speciaal gemaakt is om het wachten bij de spoorwegovergang te voorkomen is ten enenmale onge schikt voor wielrijders. Ondanks het verbod zijn er nogttalrijke wielrij ders, die het niet nodig vinden van de fiets af te stappen tot groot ge vaar van de voetgangers, en' onge lukken bleven dan ook niet uit. De politie heeft daarom gisteren bij het tunneltje controle gehouden met het getjolg, dat tientallen bekeuringen zijn uitgedeeld. Men zij dus gewaar schuwd. HINDERWET Bij besluit van 1 Juli 1947 is aan de heer W. Vaske alhier vergunning verleend tot het uitbreiden van de benzinepompinstallatie met een on dergrondse bewaarplaats voor die selolie, inhoudende 6000 L. met af- tappomp aangedreven door een elec tromotor van 1/3 P.K. voor het per ceel Kanaalkade nr. 33 alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Mathieu C. E. z. v. Christianus Immink en J. P. van Soest; Berend J. W. z. v. Gerhardus van der Zande en A. Westerman; Ada d. v. Johan Schoen en G. W. F. Ferwerda; Albertha d. v. Gijsbertus Lijnsvelt en J. H. van Kooten. Gehuwd: Pieter J. C. Schaap en Victórina C. Pijcke. BURGERLIJKE STAND Geboren; Cornelia J. dochter van Sibold Plinsinga en J. de Herder; Carel J. zoon van. Jan Jonker en P. van de Stok; ^.drianus A. zoon van Roelof Wildebser en E. J. Nellen. Gehuwd: Dirk L. Koeman en Aga tha M. Balder; Lubertus Nol en Dina A. Overeijnder; Adrianus Dek ker en Cornelia Hartog. Overleden; Maria Zoon oud 77 ja ren; weduwe van J. Cornelissen. CLANDESTIENE GESLACHT ALKMAAR. Door C.C.D."" is in samenwerking met een keurmees ter van het"'abatoir bij een slager een clandestien geslachte pink in beslag genomen, waarvan het vlees niet voor consumptie geschikt was. ALKMAAR. De veteranenwed- strijd van AFC gaat niet door. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Klaas Alb. Piët te Alkmaar. On derzoek hervat, in het bijzonder naar zijn optreden tegen ambtena ren die voor de weermacht moest werken. F. X. Netten, Alkmaar. Ontzeg ging rechten. Het recht om zijn be-, roep uit te oefenen werd hem niet ontzegd. Alida v. Wijlen, nader onderzoek gelast. Gerrit Pool. Reeds vrij, ontzeg ging rechten. PERSONALIA WIERINGERMEER Benoemd tot 'onderwijzer aan de" Neutr. Bijz. School te Slootdorp m.i.v. 1 Sept. a.s. de heer J. v.' d. Weide uit Ar- nemuiden. Aan de school te Wie- ringerwerf de heer J. van Don. Aan de Ulo school (tijd. Ooster- land) mej. J. Jansen uit Amsterdam Tot gemeentebode de heer J. Kie vit uit Wieringerwerf (geëvacueerd Winkèl). RAADSVERGADERING DE BEEMSTER Stof tot spreken was er genoeg in de raadsvergadering van ultimo Ju ni te Midden Beemster. Na de ope ning en voorlezing der notulen werd allereerst op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer aan de heer H. Kollis. Daarna kwam de kwestie van de heer J. Bruning, gemeente werkman ter sprake. Deze had gevraagd óf het over hem aangestelde toezicht van de eerste gemeente werkman op te heffen, óf hem per 1 Juli eer vol ontslag te verlenen. B. en W. adviseerden .ontslag te verlenen. Het ging er warm toe, het botert niet erg tussen de eerste gemeentewerk man en de heer J. Bruning, doch dit is geen aanleiding om het directe toezicht op te heffen. Met gesloten deuren De raad heeft daarna ruim een uur lang beraadslaagd over deze kwestie met gesloten deuren. De heer Bruning ontslagen Na de comité-vergadering pleit de heer Woelders er nog voor, de heer Bruning rechtstreeks te stellen onder de gemeente-opzichter. Bij de stemming wordt het gevraagde ont slag verleend met 6 tegen 5 stem men. Aan de plaatselijkecommissie voor monumentenzorg wordt een subsidie verleend van f 50, Crëdiet voor Beemster Gemeenschap. Na enig krakeel wordt aan het voorlopig bestuur van Beemster Ge meenschap een crediet verleend van f 1000,voor "de door haar te orga niseren sportmanifestaties tijdens de a.s. Beemster Kermis. De heer Muntjewerff, alsmede de Kath. Fraetie wijzen erop, dat andere ver enigingen steeds zichzelf moeten be druipen. Hetgevraagde erediet wordt daarna verleend. Met 7 tegen 4 stemmen werd het voorstel aangenomen. (Tegen stern- dén de heer Poel, Van Baar, Van Baarsen en Muntjewerff). De kwestie van het al of niet wij zigen van het reglement van het burgerlijk armbestuur kwam even ter sprake nog. B. en W. waren van oordeel, "dat dit niet podig is. Het voorstel van de heer Brand tot wij ziging van het Reglement wordt dan ook met 83 stemmen verworpen. Restauratie van de Dampoort Beemster's Welvaart had een ver zoek ingediend om een bijdrage in de kosten van de restauratie van de historische dampoort bij de boer derij „De Arendsburcht" aan de Rij- perweg. B. en W. stellen voor 10% in de bouwkosten van f 4000,als steun te verlenen. De heer Brand wijst erop, dat de poort af is en op bouw na afbraak is geen restaura tie. De heer'Koeman meent dat ma terialen, tijd en geld beter te ge bruiken zijn. Het voorstel van B. en W. wordt met 83 stemmen ver worpen. - Het punt van de agenda betref fende het verlenen van subsidie aan het R.K. Bewaarschoolbestuur te Purmerend werd aangehouden. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken. In verband met het mo gelijk tot stand komen van een be waarschool in de Z. O. Beemster en in verband met onzekerheid betref fende subsidjeverlening aan het openbaar voorbereidend onderwijs, wil men dit punt van de agenda lie ver even aanhouden. Nog,enkele andere voorstellen van B. en W. merendeels begroting en financiële kwesties betreffende, werden afgehandeld, waarna er ge legenheid was tot het doen van vragen. De heer Muntjewerff bracht de bruggenbouw ter sprake. De voor zitter deed hierop de mededeling, dat er juist besloten is, de bouw van betonnenbruggen van f 1200, goed te keuren. De heer Walda stel de vragen betreffende de volkshuis vesting. Ook hieraan wordt volop gewerkt. Ontslag burgem. Ninaker Wegens pensioengerechtigde leef tijd is aan burgem. Ninaker per 1 Juli eervol ontslag verleend. Zolang in de vacature nog niet is voorzien, zal de heer Ninaker aanblijven. Wethouder Hoogetoorn sprak burg. Ninaker toe en was vol lof en waar dering over diens werk. Geroerd dankte buïgemeester Ninaker daar na. De Beemster is, was en zal zijn zijn levenswerk. Daarna sloot voorzitter de verga dering. HEERHUGOWAARD. Het Feest van de Arbeid, dat op 13 Juli zou gevierd worden is verzet naar Zon dag 27 Juli a.s. We komen er nader op terug. HEER HUGOWAARD. Don derdagmiddag 3 Juli bestaat gele genheid tot kosteloze inenting in lokaal Rio van 23 uur en in lo kaal Groenland van 33.30 uur. ERNSTIG ONGELUK WIERINGERWERF. Bij het lassen in een kleine tank vatte een bus benzine vlam. De'13-jarige Jan Zoodsma liep zodanige brandwon den op aan hoofd, armen en benen, dat voor zijn. leven gevreesd wordt. OVERDRACHT SCHOOL WIERINGERWERF Als'eerste in de rij wordt de Chr. Nat. School alhier op Maandag 6 Juli officieel door de dienst Wederopbouw over gedragen aan de gemeente Wierin- germeer. SCHOORL Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Cornelis z. v. L. Suiker en van G. Rozendaal. Ondertrouwd: G. A. Scheltema en C. H. Kooijman; G. W. Verboom en G. Arpeau. ZIJPE. De heer C. Schagen, sinds 1 Januari 1924 ontvanger de zer gemeente, heeft met ingang van 1 "Januari 1948 ontslag uit deze functie aangevraagd, zulks -wegens het bereike'n van de pensioenge rechtigde leeftijd. ZIJPE. De wijkverpleegster voor Noord-Zijpe, Zr. M. Dijkema, heeft wegens haar benoeming tot wijkverpleegster bij G.G.D. te Hil versum ontslag gevraagd met inJ gang vanFl September a.s. Ajax had het niet moeilijk Het zou er voor het zwaar geha vende MVV-elftal, dat hedenavond in het Ajax stadion te Amsterdam de strijd opnam met de voltallige leider van de kampioejiseompetitie, donker hebben uitgezien, indien Ajax over slechts één schutter als bijv. Abe Lenstra had beschikt. Hoev.eel malen Vermeer niet een schot op-zijn doel verwachtte en er op het kritieke moment altijd weer een heen van een Maastrichtenaar de Ajax-aanval in de weg stond, valt niet meer te becijferen, maar de Amsterdammers werden er moe deloos onder. Van Dijk was in de Ajax-voorhöede verreweg de ge vaarlijkste speler De overigen, maar vooral Fischer en Draeger ervoeren eens te meer, dat zij ruimte nodig hebben om tot hun recht tê komen. Beide spelers kwamen telkens naar binnen, kregen de bal onophoude lijk met korte verrassende centers toegespeeld, maar liepen zich tel kens dood op de muur van MVV'ers. De Raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van Burge meester Nolet voltallig bijeen. Na het voorlezen der notulen wer den de ingekomen stukken behan deld. Deze bevatte o.m. een schrij ven van ged. st. der Ned. Herv. Kerk waarin deze bezwaren meent te moeten aanvoeren tegen het aan leggen van een nieuw sportveld bij de Ned. Herv. Kerk. Als motief wordt aangevoerd, stoornis tijdens de gods dienstoefeningen. Voorzitter is de mening toegedaan dat het stoornis verwekken nog wel mee zal vallen en' vindt dat deze bezwaren Wel wat laat zijn ingediend daar het nieuwe sportterrein reeds voltooid is. Spr. is tevens van oordeel dat, indien er gegronde bezwaren zijn, men zich in verbinding dient te stellen met het bestuur der bedoelde voetbalvereni ging daar het particulier werk is. Ook de Raad is deze mening toege daan. Een 12-tal ingediende recla- GEMEENTERAAD URSEM mes tegen hondenbelasting: deze "werden allen ontheffing verleend. Ontslag en benoemmg onbez. ambtenaar van de burgerlijke stand. Aan de heer Schoenmaker werd eervol ontslag verleend, terwijl- met algemene stemmen werd benoemd1' de heer P. Borst. Het perceeltje weiland aan het Uitbreidingsplan werd verhuurd aan Wed. A. J. Hille. B. en W. stelde voor deze huur van f 12 op f 30 te brengen en gejjjk te schakelen met de huur der volkstuintjes. G.' Seijts vond ditje hoog daar het stukje grond zeer laag is gelegen en daar om niet is te vergelijken met de volkstuintjes. C. Blom vindt een huurprijs van f 20 hoog genoeg. Voorzitter brengt het voorstel in stemming en het wordt met 43 stemmen aangenomen. Tegen stem den G. Seijts, C. Blom en J. Stam. Hierna volgde de rondvraag welke niets opleverde, waarna voorzitter deze bijeenkomst sloot. K.N.V.B. Kampioenschap UITSLAGEN Ajax M.V.V. 3—1 Heerenveen B.V.V. 30 N.E.C. Blauw-Wit '33 OVERZICHT In de wedstrijdenreeks om 't landskampioenschap heeft Ajax haar mooie voorsprong behouden. Nog twee winst punten uit de wedstrijden tegen N.E.C. en de titel is voor de Meerbewoners. Nu is de stand; Ajax 8 6 1 1 13 Heerenveën 8 4 2 2 10 N.E.C. 8 3 3 2 9 Blauw-Wit 6 0 4 2 4 B.V.V. 6 2 0 4 4 M.V.V. 8 0 4 4 4 Na 17 min. nam MVV op verras sende wijze de leiding. Rechtsbinnen Vroegop speelde de bal in de breed te naar Dreessens en deze gaf juist op tijd af aan de hinkende Verdon- schot, die onmiddellijk zeer fraai hqpg voórzette. Rechtbuiten Berk hof kreeg een moeilijke schietkans en speelde de bal naar midvoor Penders, terwijl de Ajax-achter- hoede afwachtte. Penders kreeg 't- leer juist iets achter zich, maar met een prachtige omhaal wist hij in de bovenhoek te doelpunten (01). Een hevig Ajax-offe'nsief, waarin vooral van 't Hart uitblonk, was het ge volg. Lange tijd duurde de zware druk op het Maastrichtse doel, maar het korte Ajax-sppl was voorlopig weinig productief.' De gelijkmaker werd dan ook gescoord juist na een MVV-aanval door Bruins'(11). Een minuut later nam' Draeger een cor ner, die Bruins langs zijn hoofd liet afglijden en die daardoor zo verras send van richting veranderde, dat Vermeer ef niet bij kon (21. Ook na'de rust kwam MW er bijna niet meer aan te pas. Na een drukkend Ajax-overwicht van 25 min. gaf van Dijk in het strafschopgebied tac tisch af aan Draeger en het was 31 Hiermede kwam ook 't einde. BLAUW WIT HAALT 2—0 ACH TERSTAND IN Voor de rust waren de Nijmegéna- ren doortastender en vlugger zodat zij Van Raalte 2 maal passeerden. Na de rust werd Remmers bij Biauw-Wit vervangen terwijl West- phal de midvoorplaats innam. Wij zagen nu een goed samenspel bij Blauw-Wit dat reeds in de minuut na rust de Nijmeegsedoelman ver raste en kans zag om in een klein half uur 3 maal op sublieme wijze te scoren. Blauw-Wit vormde nu een homogeen geheel en sneed tel kens met gemak door de N.E.C.- verdediging heen. Er was nu een NEGJ-nederlaag in het verschiet maar gelukkig ontwaakte de Nij meegse verdediging bijtijds, kwam jiun halfiinie weer wat los. Zo kon het gebeuren dat de gelijkmaker- werd gescoord uit een voorzet van een der halfs. NEC kwam in het be gin flink opzetten en scoorde door Verheyen uit een voorzet van La- kenberg. Direct daarop volgde het tweede, uit een voorzet van Spieren burg. Het doelpunt was onhoudbaar voor v. Raalte zodat de rust met 20 voor NEC kwam. Na de rust had Blauw-Wit succes met haar ge wijzigde voorhoede en wist West- phal 3 maal 'te scoren uit goede voorzetten van Bergman. Het zag er donker uit voor NEC maar zé wist nadat van Raalte enige keren gered had, uit eën voorzet van Spieren- berg gelijk te maken. Beide partijen vochten nu met vuur om de win nende goal maar de verdedigingen waren nu de baas. DE WIMBLEDON- KAM PIOENSCHAPPEN Het einde van de kampioenschap pen 1947 is in zicht. Zowel bij de dames als bij de heren zijn de laat ste 4 spelers en speelsters bekend. Bij de heren zijn dat drie Ameri kanen en'een Australiër,' die elkaar in de halve finale ontmoeten; pails tegen Kramer en Budge Patty tegen Tom Brown. In de halve finale speelde Kramer supertennis tegen de arme Geoff. Brown, die daardoor eenvoudig „nergens" was en het zal al heel vreemd moeten lopen Ms Kramer geen Wimbledonkampioen 1947 wordt. Budge Patty sloeg Drobny met 4— 6, 64, 79, 62, 63. Pails won van de Amerikaan Falkenburg met «46, 46, 63, 61, 61. En Brown zegevierde over de acht jaar oude re Wimbledonkampioen-1946 Petra, die het vorige jaar met een achter stand, van twee sets nog van Brown had. weten te winnen. Ditmaal had Petra heel weinig tegen het spel van Browr in te brengen. Een Aipcrikaanse eindstrijd De halve finales werden gisteren gespeeld. .Het resultaat is dat' Wim bledon 1947 een all American eind strijd heren-enkelspel krijgt; Kra mer tegen Tom Brown. Pails speel de uitstekend tennis voor'zijn doen, desalniettemin won Kramer zoals hij wilde: 61, 36, 61, 60. In de derde set werd zijn spel zo superieur, dat Pails zich als een schooljongen gevoeld moet hebben, die zijn eerste grote «tournooi speel de. De andere halve eindstrijd was van een geheel ander genre. Budge Patty, de adonis van Wimbledon ging roemloos ten onder tegen zijn landgenoot Tom Brown 6—3, 6—3, 6—3. Bij de laatste vier dames is de verhouding hetzelfde als bij de he ren, ook drie Amerikanen en een Zuid-Afrikaanse speelster, waarmee de huidige /Cmerikaanse tennis-su- prematie voldoende bewezen is. Het zijn de dames" Hart, Osborne, Brough en,de Zuid-Afrikaanse mrs. Sum mers, die eveneens volgende week aan de wedstrijden in Noordwijk zullen deelnemen. Alle Nederlanders zijn nu in Wimbledon uitgespeeld. jfan Swol en Rinkel verloren hun dubbel van Geoff. Brown en Colin Long 36, 46, 6—3, 36. En in de derde ronde van het gemengd dubbelspel sloegen Wittman en mijs Middleton 'Eng.) Ahmed (Br. Indië) en mej. Rolin Couquerque (Ned.) met 46, 6—1, 7—5. Regering stelt huisbrand ter beschikking Naar wij van bevoegde zijde vernemen is met de Amerikaanse Hulpverleningsorganisatie C.A.R.E. (Coöperatie for American Remit tances to Europe) een overeen komst aangegaan, volgens welke deze organisatie „aanzienlijke hoe veelheden" industriekolen gratis ter beschikking zal stellen van Nederland.1 De C.A.R.E. wenste oorspronkelijk, meer overeenkomstig haar egelstel ling, huisbrandkolen ter beschikking te stellen. Van Nederlandse zijde werd er ectyer op gewezen, dat er in Nederland meer behoefte bestaat aan industriekolen. Hierop is beslo ten aan Nederland industriekolen te verstrekken, waarop Alan de Neder landse regering een overeenkom stige hoeveelheid huisbrandkolen ter beschikking zal stellen. Op wel ke wijze deze aan particuliere ver bruikers ten goede zullen komen is nog niet geregeld, terwijl nog even min bekend is welke categorieën van dit aanbod zullen kunnen profi teren. Nederland is het eerste-land in Europa waarmede zulk een over eenkomst wordt aangegaan. Slaagt deze proef dan zullen waarschijnlijk soortgelijke .overeenkomsten worden afgesloten met andere landen, welke gebrek hebben aan kolen. HOOGKARSPEL, 2' Juli. Bloem kool, 340 st. A 1 20.afwijkend 4 5; bospeen 7; aardappelen 171.250 kg., kriel 45.70, klein- 810.60, middelbare 11.6012.90, grof 11.80 12.10, rode middelbaar ,17.80 20.10, rode kriel 34; eigenheimers 17.80. BEVERWIJK Aardbeien 4.50- 7.80 p, slof; frambozen 6085 per doosje; bloemkool IA en I 628 pi stuk; bosuien 711 p. bos; b.ospeen 622 p. bos; waspeen 18t-26 p. kg.; doppers 3082 p. kg.; komkommers 2035 p. stuk; peulen 601.30 per kg.; postelein 823 p. kg.; rabarber 7—13 p. kg.; sla 1*14'/s' p. stuk; spinazie 818 p. kg.; tomaten 80 1.30 p. kg.; tuinbóhen 1824 p. kg.; dikke bonen 1.451.80 p. kg.; snij bonen 1.501.60 p. kg.; aardappelen 1315 p. kg.; kroten 1920 p. kg. ALKMAAR, 2 Juli. Alkmaarse Exportveiling. Andijvie 28; spi nazie 522; postelein 28; wortel tjes 21—29; toVnaten 1.171.25; spruitkool 812; aardbeien 1.331.84 rode kool 3739; peulen 501.30; doppers 26—62; uien 6—30 per bos; bieten 412 per bos; sperciebonen I.721.76 per kg.; bloemkool I A 20 30u-idehi I 10—18; idem II 5—8; komkommers 819; worteltjes 11 19 per bos; selderie S*—5; selie 78; sla 14; aardappelen gr. 9.50J4; kleine 6.508. AVENHORN, 2 Juli. Aange voerd: 1700 kg grove Schotse 10.50— II.90; 98.350 kg grote Schotse 10.60— 12.60; 6875 kg driel. Schotse 9.30 10.40; 1200 kg kriel 5.40—6.60; 225 kg driel. rood 77.90; 250 kg grove rood 11.'2011.30; 8125 kg grote rood 16.50 —18.30; 2000 kg idem afw. 11-»12; 1350 kg driel.'afw. 9.30—9.40; 220 kg bieten I 6.20; 150 kg tuinbonen 8.20. BOVENKARSPEL, 2 Juli. Aan- gev.: 14.000 baal aardapp.: Schotse gr. 11.10—12.50; kl. 8.90—12; kr. 4.90 —7.60; rode 16—18.50; kl. 9.20—10.30; kr. 2.704.20; blauwe eigénh. 19.90; 75 bos wortelen 0.20; 525 st. bloem kool 1 0.11—0.16; 285 st. idem afw. 0.03. LANGEDIJK, 3 Juli. Aange voerd: 272.000 kg aardappelen: eer stelingen 10.3012.40; drielingen 9.20- 108.0; rode Schotse 1316.10; kriel 4.70—6.10; 350 kg'rode kool 33.20— 36.50; 300 kg' groene kool 11.30; 1350 bos peen 7.50—10.20; 200 st. bloem kool 9.90—10.10 NOORD SCHARWQDDE, 3 Juli. Aangevoerd 128,.00(rkg aardapp.: eerstelingen 10.2012.50; bonken 10 —10.40; drielingen 8.6010.50; kleine 4.806; rode eerstelingen 1416.80; 75 kg tuinbonen 6.50; 75 kg rodo biet 8.00. GEEN AAN SUBSIDIE' CONCERT DEHALVE de D. zaken, hebl ciale Staten va: in hun zomerzitti ten afgedaan, wa op de gebruik* wijze voorbereid ken konden woi Vermeldenswaan gekomen stukke van het geme Heemstede, om openbare Ieesza handen van Gei werd, die zulke van een vroeger tiging, kunnen a Bij het voorste] het bijzonder regl van de polder E kwam de kustbes ke, in verband calamiteiten, die dracht aanleiding teerde de Vries binnenkort ingeg In de kosten zal bijgedragen door staat, en wat de zullen Ged. St. doen. Het voorstel to Lagelandspolder, polder en de Ost ker taak "en ver] overgenomen doe onder Winkel en 2. h. st. aangenon Een voorstel su het Museum vooi Voor het tijd 19 Ji Elk der volgende op het kopen va: Bonkaarten KA j G-01 brood '800 G-02 brood 400 G-01 bpter G-02 boter 125 t 250 i 200 G-01 melk 4 liti G-03, G-05 melk G-01 vlees 100 f G-02 vlees 200 G-01 alg. 200 gr .G-02 alg. 500 gi ham 1000 enz. lade 225 gr 180 250 gr 125 g 100 1600 g 125 g 100 200 gr 800 g. 125 gi G-03 alg. G-04 alg. G-01 res. G-03 res. G-04 'res. G-05 res. G-06 res. G-07 res. Bonkaarten KD, G-ll brood 800 G-ll boter 250 G-12 boter 125 100 G-13, G-15 melk G-ll, G-12 vlees G-ll alg. 100 g G-12, G-13 alg. bot of enz lad« 225 g: 180 250 g 500 g inl( 800 g 500 g me of 225 g 180 G-18 res. 250 g Bonk. MA, MB MG 707 (b ders en ziel G-14 alg. G-15 alg. G-16 alg. £?-13 res. G-16 res. G-17 res. G-21 brood G-21 boter G-22 boter 801 250 25C 201 5 1 30C 10C 200 G-36 versn. G-21, melk G-21 vlees G-22 vlees G21 kaas G-21 eieren 5 G-21 suiker 21 hs gr of of Versnaperingsl QB, QC 70 G-33 versn. 21 si SI sc jr 1 si si si ji Bovengenoe: reeds op Vriji bruikt, met bonnen voor Maandag 7 Ju De bonnen uiterlijk op 12 worden ingeli zal plaats he nanen aangév Op de bonn is in den vei krijgbaar: 225 180 gram toil De geldighc E-03 vlees vo meat and veg 2 Augustus E De niet-aa serie F kunn -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2