Nieuuu Bezuinigingsnota zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden Succes voor Ramadier Sjahrir geen Republikeins onderhandelaar meer NEDERLAND ZAL DEELNEMEN aan de Europese conferentie D Menswaardige plaats jn arbeids proces voor minder-validen Vijf en twintig jaar strijd tegen de T.B.C. Voor Alkmaar en omgeving UEFTINCK AAN DE'EERSTE KAMER Verlaging tarief heffing ineens nog steeds betreurd Stfnermg steunt ons buitenlands crediet Setiadjit nieuwe voorzitter van de Republikeinse delegatie Voor I September rapport aan Ver. Staten Humane wet'door Kamer aangenomen De Bakkerscrisis Dubbel jubileum in Berg en Bosch Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr! p. editie 13 c. p. mip.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle editjes 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 5 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11269 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank \iJINISTER LIEFTINCK heeft in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp vermogensheffin'g ineens, medegedeeld, dat het voornemen bestapt binnenkort een tweede de- viezennota aan de Tweede Kamer aan te bieden, waar in een uiteenzetting zal worden gegeven van de be zuinigingen, die naar hef oordeel der regering nodig zijn om het grote tekort in de deviezenpositie zoveel mogelijk te verminderen Voorts zegt de minister het te betreuren, dat de Tweede Kamer heeft gemeend het ta rief van de heffing ineens met 20 pet. te moeten verlagen. De minister heeft deze verlaging met grote ernst ontraden, er daarbij op wijzend, dat het des betreffende amendement (Teu- lings) de strekking had een van de hoekstenen van het finan ciële saneringsplan te bescha digen en de afwikkeling van de geldzuivering te bemoeilij ken. Verre van bevreesd te zijn, dat de financiële maatregelen hier te lande een ongunstige invloed zouden hebben op ons crediet in het buitenland, meent de minister, dat van de sane ring van de financiële toestand juist het tegenovergestelde ef fect kan worden verwacht. Materiële oorlogsschade Met "betrekking tot de indiening van het ontwerp van wet op de ma teriële oorlogsschaden merkt de mi nister op, dat dit ontwerp in een zodanige staat van voorbereiding verkeert, dat het binnen afzienbare tijd aan de Staten-Generaal ter be oordeling zal kunnen worden voor gelegd? De minister moet met klem het betoog weerspreken, dat er niet zou zijn gestreefd naar zodanige oplos sing, dat het bedrijfsleven ten on zent zo gering mogelijke moeilijk heden zou ondervinden. Het is zijn stellige overtuiging, dat het herstel en de gestadige ontplooiing van het bedrijfsleven, waarvan, naar ook hij erkent, de toeneming van de welvaart afhankelijk is, niet wor den gediend door het nalaten van de onderwerpelijke heffing, die een hoogst belangrijk onderdeel vormt van de maatregelen tot financiële sanering. De definitieve aanslagen Gezien de stand van de werk zaamheden op de inspecties kan worden verwacht, dat de definitie ve aanslagregeling voor de gewo ne betalingen over de jaren tot en met 1945 op 1 Maart qori behou dens in bijzondere gevallen vol tooid zal. zijn en dat de definitieve aanslagen in de heffingen ineens voor het overgrote deel in de loop van de twee komende jaren zul len kunnen uitgaan. Van een verkoop van goederen en effecten op grote schaal doen zich, hoewel aan de lichamen reeds een aantal voorlopige aanslagen in de vermogensaanwasbelasting is opge legd 1 en de overige belastingplich tigen zich. in de regel aan de hand van de aangifte reeds een oordeel hebben gevormd over de grootte EEN PANTALON VAN SCHIETKATOEN Explodeerde bij aansteken van sigaar Te Vlaardingen heeft een ont ploffing plaats gehad van zeer bij zondere aard. De 23-jarige J. Barg was op visite bij familie en zou een sigaar aansteken. Toen hij een lu cifer aanstak, ontstond een hevige ontploffing en stond hij direct in lichte laaie. Hij liep naar buiten, waar buren het vuur in zijn kleren doofden. Daar hij ernstige brand wonden had opgelopen, was over brenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Van de woning werden twee deuren verhield, verschillen de ruiten waren gesprongen, terwijl enige goederen waren verbrand. Uit het door de recherche inge stelde onderzoek bleek, dat Barg werkzaam was op een chemische fabriek te Pernis, waaruit hij enige lappen vilterdoek had weggenomen. Daarvan had hij een pantalon la ten maken, die hij nog maar een dag droeg. Dit doek bevat sterk explosieve stoffen en gelijkt op schietkatoen. Toen Barg de lucifer aanstak, is vermoedelijk een vonkje op deze broek terechtgekomen, met voornoemd gevolg. De toestand van het slachtoffer -is ernstig. van de te verwachten aanslag, voor alsnog geen symptomen van enige betekenis voor. Het geblokkeerd tegoed De raming van het geblokkeerde tegoed bedroeg per 31 December, 1946: geblokkeerd tegoed bij diver se bankinstellingen f 1670 millioen, geblokkeerde spaartegoeden f 1115 millioen, geblokkeerd schatkistpa pier bij particulieren f 500 millioen, geblokkeerde inschrijvingen in het grootboek 1946 f 1830 millioen, in totaal f 5.115 millioen. De minister overweegt aan de jaarlijkse vrijgave der spaarreke ningen een zeker minimum te stellen opdat met name de klei nere geblokkeerde spaarrekenin gen spoediger afgewikkeld zullen kunnen worden. Gezien hetbetrekkelijk stabiele verloop, hetwelk het koerspeil op de Amsterdamse beurs in de laatste tijd heeft vertoond, acht de minis ter het ogenblik gunstig voor een regeling van de definitieve waarde ring van effecten voor de heffingen ineens. Verwacht kan worden, dat het desbetreffende wetsontwerp onverwijld na de opening van de komend- zitting der Staten-Gene raal zal worden ingediend. Het ligt in zijn voornemen te bevorderen, de- aan die regeling gen zodanige inhoud zal worden gegeven, dat bij de definitieve aangifte van het effectenbezit in het overgrote deel der gevallen een nieuwe berekening van de aan te geven bedragen on nodig zal zijn. Senioren convent van Eerste Kamer ingelicht De Ministers Beel en Jonkman hebben Donderdagavond ook het Seniorenconvent van de Eerste Ka mer ingelicht over de regeringspoli- tiek ten aanzien van Indonesië. De bijeenkomst begon om 8 uur en duurdé tot, 11 uur. r- Massale deelname aan Euch. Congres te Nantes Vijftigduizend volwassenen en ze ventigduizend kinderen hebben deelgenomen aan de plechtigheden tijdens het Nationaal Eucharistisch Congres te Nantes. Ieder der kin- •deren had een bos rozen meege bracht, waarvoor de aartsbisschop van Tours, Mgr. Gaillard, dankte. Dd plechtigheid werd met een pon tificaal lof besloten. Donderdag ochtend is de kardinaal-legaat. Mgr. Roques, aartsbisschop van Rennes, gearriveerd. Bezuinigingsprogram goedgekeurd De Franse nationale vergadering heeft Vrijdagavond met 331 tegen 247 stemmen de politiek der Franse regering, omvattende bezuinigings maatregelen en het vaststellen van lonen en prijzen, goedgekeurd. Het Franse persbureau AFP meldt dat de uitslag van deze stemming inhoudt, dat socialisten, MRP en radicalen hun verschil van mening over de economische politiek kun nen behouden, doch dat zij het er over eens zijn, dat de regering Ra madier in de huidige internationale omstandigheden moet worden ge handhaafd Geen eieren meer in restaurants Met ingang van 6 Juli zal de ver strekking van eieren aan restau rants worden stopgezet. In Maart kon tijdelijk aan restaurants een toewijzing van één ei per twee maaltijden worden verstrekt. De seizoenschaarste aan eieren en de behoefte aan export maakten het onmogelijk momenteel de verstrek king aan restaurants voort te zet ten. Marshall: Met onze dollars wordt je weer jong, opa. Hevige tornado in Amerika vaagt dorp weg Volgens te New-York ontvangen berichten heeft er vannacht in de len van Noord-Dakota (V.S.) en Zuid-Manitoba (Canada) een tor nado gewoed. Er zouden tien per sonen om het leven zijn gekomen en' dertig gewond. Bijna alle gebouwen in het stadje Warsaw in Noord-Dakota werden weggevaagd. Gebouwen in andere plaatsen werden eveneens verwoest. worden van het Noodparlement. In een interview met het republi keinse persagentschap Antara heeft de nieuwe vice-minister van buiten landse zaken, mr. Tamzil, verklaard dat de buitenlandse politiek niet zal verschillen van de politiek, die het vorige kabinet voerde. Conces sies kunnen worden gedaan, als het „de facto"-gezag van de republiek niet zal worden geschaad. EJr zal een nieuwe delegatie wor den. gevormd onder leiding van de vice-premier. Deze zal waarschijn lijk Setiadjit zijn. Inmiddels verneemt Aneta van 'republikeinse zegslieden te Bata via, dat na de ontslagaanvrage van Boediradjo, meer ontslagaanvragen van hooggeplaatste republikeinen kunnen worden verwacht. Hadji Agoes Salim, die in Da mascus verbleef, is volgens Antara naar Indonesië teruggeroepen. TE DJOGJA wordt vernomen, dat Sjharir is afgetreden als hoofd van de Indonesische dele gatie, die de onderhandelingen met de Nederlanders tot nu toe namens de republikeinse regering heeft gevoerd. Sjahrir ver klaarde, dat hij geen bepaalde plannen heeft voor de toekomst. Het nieuwe kabinet vergader de Vrijdagavond om het antwoord te formuleren op het verzoek van dr. van Mook om opheldering. Waarnemers, die in nauw con tact staan met het nieuwe kabi net, verwachten, dat het een ver zoenend karakter zal dragen en een duidelijk antwoord zal bevat ten op de door dr. van Mook naar voren gebrachte punten. Setiadjit, de nieuwe tweede vice- premier van de republiek, wordt heden in Batavia verwacht met het antwoord op het verzoek van dr. van Mook. Men verwacht, ,dat Se tiadjit hoofdzakelijk tot taak zal hebben besprekingen met de I^e- ■derlanders te voeren. Setiadjit is een persoonlijke vriend van Scher- ijierhorn, een welberaden en rus tige figuur. Gedurende de oorlog in Nederland maakte hij deel uit van de ondergrondse strijders. Later was hij, zoals wij meldden, lid ge- Het „Dagblad" te Batavia ziet in de benoeming van Hadji Agoes Sa lim aanleiding tot scepticisme no pens het voornemen van de nieu we regering met betrekking tot de integrale uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati, Hij be schouwt immers, vooral op het punt van buitenlandse betrekkingen, de republiek als „souverein"! Strafvervolging tegen „de Vlam" Het links-extremistische week blad „De Vlam" had op 30 Mei een a;tikel met plaat, waarin critiek op het Regeeringsbelei'd uitgeoefend ,werd, welke ver over de schreef ging en waarin indirect, maar niet temin duidelijk tot algemene sta king werd aangespoord, m geval Nederland zich genoodzaakt zou zien, in Indië militair in te grijpen. Naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid Molenaar, heeft de miister van Justitie thans medegedeeld, dat een strafvervol ging tegen dit weekblad zal worden ingesteld. De ministef heeft aan de betrokken instanties verzocht, met kracht op tfe treden tegen .gevallen, waarin critiek de grenzen der toe laatbaarheid overschrijdt en gevaar voor orde en rust oplevert. Buitengewoon pensioen voor zeeslachtoffers Ingediend is een wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor hen, die ter koopvaar dij of ter visserij als oorlogsslacht offer geheel of ten dele arbeidsonge schikt zijn geworden en voor de na bestaanden van ter zee om het leven gekomenen. Doel is, dat deze cate gorieën „binnen redelijke grenzen kunnen voortleven onder de materi ële omstandigheden, waarin zij voor de oorlog verkeerden". Indien het aantal gevallen op 2500 wordt geschat, zouden de kosten twee millioen per jaar bedragen. ,E NEDERLANDSE REGERING zal gaarne een uitnodiging aanvaarden voor de voorgestel de conferentie van 22 Europese landen, welke in Parijs zal wor den gehouden op 12 Juli e.k. Vrijdag had de regering nog geen uitnodiging ontvangen. Voorts wordt vernomen, dat de Nederlandse regering teleurge steld is door het mislukken van de Parijse conferentie en door het feit, dat het blijkbaar niet mogelijk was geweest tot sa menwerking te komen. Vorming van vijf commissies De tekst van de uitnodiging der Britséen Franse regeringen aan „alle Europese landen met voorlo pige uitzondering van Spanje", om vrijelijk samen te werken bij het opstellen van het herstelprogram voor Europa volgens het plan- Marshall, is Vrijdagavond gepubli ceerd. Diplomatieke vertegenwoordigers van twee landen hebben Vrijdag uitnodigingen aan 22 landen over handigd voor het zenden van afge vaardigden- naar de economische conferentie van Parijs op 12 Juli, waarop men hoopt een commissie van samenwerking en vier sub-com missies voor voedsel en landbouw, brandstof en energie, ijzer en staal en transport te kunnen oprichten. Volgens de uitnodiging zou de com missie van samenwerking haar rap port aan de Amerikaanse regering uiterlijk 1 Sept. moeten indienen. Voorgesteld wordt, doat de com missie haar eerste bijeenkomst op 15 Juli te Parijs zal houden en nauw contact met de V.N. zal onderhou den. Minder boter en meer margarine voor kinderen Op 20 Juli zal het boterrantsoen voor kinderen van 4 t.m. 15 jaar weer op het oude peil worden te ruggebracht, t.w. 125 gram per 14 dagen, naast 375 gram margarine of vet. Onlangs is het rantsoen boter voor deze groep verhoogd, omdat dé boteïpositie daartoe mogelijk heid bood. Een zo gelijkmatig mo gelijke boterverstrekking in het ko mende winterseizoen maakt wijzi ging noodzakelijk, zo wordt door het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede gedeeld. (Van onze parlementaire redacteur) WIE DOOR GOD met blindheid of stomheid wordt geslagen, wie door oorlogsomstandigheden of welke anderè beschikking van Boven, de lasten van het leven extra krijgt toebedeeld, staat ook maatschappelijk gezien in de hoek der vergetenen. Dezulken droegen Hoewel de eerste officiële ant- woördert op de Brits-Franse uitno digingen om 12 Juli de economische conferentie te Parijs bij te wonen, eerst heden verwacht worden, heb ben 7 van de 22 uitgendigde landen reeds op een of andere wijze te ken nen gegeven, dat zij bereid zijn aan de besprekingen deel te nemen. Het zijn: België, Eire, Griekenland, Ne derland, Italië, Portugal en Zweden. De houding van de Oostelijke sta ten is nog onzeker, doch Cyrankie- wicz, dePoolse premier, heeft giste renavond te Praag verklaard, dat zijn regering positief geïnteres seerd is. Benelux-accoord getekend Nadat ook de Belgische Kamer de wet inzake het Nederlands-Belgisch ^Luxemburgse cfouane-aOcoc/d had aangenomen, heeft de ondertekening van dit belangrijke handelsaccoord Vrijdagmiddag te Brussel plaat/, gehad. Het accoord treedt met te rugwerkende kracht' van 1Juni 1947 af in werking en is aangegaan voor een periode van 2 jaar. In een stormachtige vergadering hebben ook de Amersfoortse bak kers hun misnoegen geuit tegen de voorgenomen maatregelen van de regering, om de prijs van het brood te verlagen. Indien er geen oplos sing wordt gevonden, zullen zij Maandag in staking gaan. Voor ziekenhuizen, gestichten en kazer nes blijft men doorbakken. llfiitt staten t lil wal stamnli Wat staünll In de Bilthovense bossen ligt 'n villa-dorp tussen de altijd groe ne naaldbomen verscholen. Het is het sanatorium „Berg en Bos" een der grootste bolweiken in de strijd tegen de T.B.C., de ziekte die nog steeds in zovele gezinnen haar slachtoffers maakt. Hier is het hoofdkwar tier van dr. Bronkhorst die al meer dan vijf en twintig jaar met een steeds gróter wordende staf werkt om de gevreesde ziek- te te bestrijden. „Berg en Bos" is een stichting van „Herwonnen Levenskracht" en met steun van het R.K. Werklieden verbond en de regering opgericht na de vorige oorlog. Het werk begon in 1920 te Apeldoorn waar in be- rakken o.l.v. dr. Bronkhorst het le sanatorium boven de grote rivieren werd ingericht. Alleen „Dekkers- wald" korr destijds t.b.c.-patiënten bergen. Apeldoorn werd spoedig een mo delinrichting, wijd en zijd bekend als centrum van wetenschappelijke t.b.c.-bestrijding en de grote toeloop van patiënten noodzaakte de leiding naar een ruimere behuizing om te zien. In 1933 werd het sanatorium overgebracht naar Bilthoven. Hier kon men 400 patiënten onderbren gen, een capaciteit die nu is' opge voerd tot 500 bedden. De inrichting heeft weinig weg, althans uiterlijk van een ziekenhuis, het lijkt meer op een dorp. Rond eem hoofdge bouw zijn talrijke paviljoens gegroe Midden voor de oprijlaan ligt de stemmige kapel, het hart der gehele Berg en Bosch-gemeen schap. peerd. Deze zijn op speciale wijze gebouwd, de patiënten liggen allen gelijkvloers en hebben een prachtig uitzicht op de bossen met hun steeds wisselende flora en fauna. Dan is er nog een afdeling nazorg, uniek in Europa, waar de herstelde patiën ten gelegenheid krijgen zich we der aan hun werkzaamheden die zij straks in de maatschappij zullen moeten verrichten, te gewennen. Hier is ook de bekende Ado-speel- goed-werkplaats. Dan zijn er voorts nog de kapel, de dokterswoningen en het zusterhuis. Het gehele com plex is in alle opzichten gunstig ge-, legen; ook, voor bezoekers en in de onmiddellijke nabijheid ligt Utrecht met een keur van medische specia listen. Niet alleen wordt er hier aandacht besteed aan de medische zorg. Ook een goede sfeer in een echt katho lieke geest te scheppen is het doel van de leiding. Rector Spelbrink, al sinds 121/2 jaar de pastoor dezer samenleving van ruim 700 mensen, zorgt voor het godsdienstig leven. Aan de kunstzinnige verzorging van het gebouw hebben kunstenaars van naam medegewerkt zoals Henri Jonas, Albert Termote en Lode Sen- gers. De jubileumviering Reeds meer dan 25 jaar, in 1945 - was het eigenlijke feest dat niet gevierd kon worden, heeft Berg en Bos haar heilbrengend werk ver richt, een jubileum, zoals er weinig in de lande zullen zijn. Het sana torium heeft in de loop dezer tijd een grote vermaardheid gekregen en zeer vele doktoren uit het bui tenland hebben de inrichting be zocht. Dr. Bronkhorst geldt in de medische wereld als een der groot ste specialisten op het gebied der longziekten. Niet alleen voor Neder land, maar voor geheel west-Euro pa. Ook hij viert nu zijn jubileum, evenals de administrateur, de- heer Houser. De officiële herdenking is nu op 8 Juli vastgesteld, de feest- vergadering der stichting is in Utrecht in hetJaarbeursrestaurant waar Z.E. Kardinaal de Jong en In de lange spiegelgladde gan gen, welke de verschillende af delingen met elkaar verbinden, heerst een ingetogen rust en stilte. minister Drees en vele andere auto riteiten aanwezig hopen te zijn. 10 Juli vieren de patiënten feest en op 13 Juli de oud-verpleegden- Ook voor het personeel is er een feestdag. Het zal in deze dagen Berg en Bos zeker niet aan belangstel ling ontbreken. tot voorheen de weinig kiese naam van „onvolwaardigen". Het is een daad van christelijke liefde enshu- maan beleid, dat de minister van Sociale Zaken door een apart wetsontwerp de Kamer heeft voorgesteld de naam dier getrof fenen te veranderen in „minder validen" en hun een kans te schep pen om zich een menswaardige plaats in het arbèidsproces te veroveren. Met vreugde heeft de Kamer Vrijdag dit plan aanvaard en z.h.s. de desbetreffend wet aangenomen. Lang heeft zij er niet voor nodig gehad om zich over dit ontwerp uit te spreken. Zij heeft ook niet gei tracht te beknibbelen op de maat regelen die deze behoevenden de helpende hand toesteken. In feite is dé~toestand zo. dat reeds vele werk gevers vrijwillig hun christenplicht hebben begrepen en minder valide arbeidskrachten te werk hebben ge steld. Er werd deze dag in het alge meen slechts gepleit voor verbete ringen, voor meer doeltreffende te gemoetkoming. De heer van Vliet (KVP) trachtte ook diegenen onder de betrokkenen die een eigen bedrijf zouden willen vestjgen, met prioriteit aan de no dige vergunningen te helpen. Hij wilde voorts wel nadere toezeggin gen van de minister hebben, dat deze mannen tegen ambtelijke wil lekeur zouden worden beschermd. De minister gaf die toezegging gaar ne, hetgeen hij ook kon doen, omdat er een milde geest aan het wetsont werp ten grondslag lag. Iets moei lijker is de loonkwestie. Is het juist in het hele kader der sociale recht vaardigheid deze minder validen een geliik loon als de anderen te geven? Deze vraag kon niemand zonder meer beantwoorden. In prin cipe achtte de minister en de Ka mer met hem gelijkstelling de meest juiste oplossing, maar er is plaats voor veel variatie ingeruimd al naar de gevallen zich in de praktijk zul len aftekenen. Het feit, dat deze wet z.h.s. werd aangenomen, is goed nieuws voor de tienduizenden, die zich de weg in het leven nog al te zeer zagen afgesloten. Vrij baas ook voor hen; •de overheid zelf zal op ruime schaal het goede voorbeeld geven. Maandag komt de Kamer opnieuw bijeen. De dag is ongewoon gekozen en de tijden zijn dat nog meer. De agenda is nog ®iet bekend. Het zou wel eens de dag van een„Re geringsverklaring" kiinnen zijn! De Amsterdamse bakkers: Sta ken we nou of staken we niet? De bedrijfsunie in het bakkers bedrijf, waarin samenwerken de Algemene, de R. K. en de Chr. Bakkersgezellenbonden, verzocht aan de minister van Landbouw, de voorgenomen bloemprijsverhoging en/of bröodprijsverlaging op te schorten tot in èen samenspreking van regering, werkgevers en bak kersgezellen de situatie alzijdig on der ogen is gezien. De vereniging van protestants- christelijke werkgevers in het bak kersbedrijf heeft aan de minister verzocht geen gevolg te geven aan het voornemen de broodprijzen te verlagen. Zij acht deze verlaging niet gemotiveerd en meent, dat een ontwrichting van het bakkersbedrijf daarvan het gevolg zal zijn. De vereniging ?egt zich genood zaakt te zien, zich „met alle wet tige en oorbare middelen tegen dit voornemen te verzetten". Zij dringt er echter bij de minister op aan, over deze zaak met liet georgani seerde bedrijfsleven nader in over leg te treden. De Amsterdamse bakkerspatroons hebben intussen medegedeeld, dat Maandag in geen geval tot staking van de brodleverantie zal worden overgegaan, daar het niet mogelijk bleek, dat de regering nog deze week een beslissing zou nemen in deze kwestie. Diepvriesinrichtingen voor de tuinbouw Wekte het enige tijd geleden in de tuinbouwwereld sterke afkeuring, dat het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland niet was ingegaan op eeh voorstel, waardoor de Nederlandse tuinbouw aandeel zou krijgen in de diepvries inrichtingen, die als Duitse oorlogs- buit in Nederland waren achterge bleven, thans heeft het Centraal Bu» reau, naar „Groenten en Fruit" meldt, een .nieuw voorstel ontvan gen, dat de Raad van Advies met algemene stemmen heeft aangeno men. Het voorstel komt er op neer, dat de grootste Engelse Verbruikscoöpe ratie, de Cooperative Wholesale So ciety bereid is op fifty-fifty-basis in het kapitaal van de aangeboden on dernemingen deel le nemen. De an dere helft van het kapitaal zal bij eengebracht moeten worden door Nederlandse lichamen. In deze laatste helft wil het Cen traal Bureau deblnemen, terwijl ook de centrale Boerenleenbanken, en kele andere ceaórale coöperaties, zo mede de N.V. Verna bereid zijn een aandeel te nemen. De onderhande lingen met de betrokken organen worden voortgezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1