MAR Het Eucharistisch Wonder van Alkmaar Jan Fijn voor het bijzonder hof FILMS VAN DE WEEK ALKMAAR EN OMSTREKEN Stille Omgang op 13 Juli EERSTE MONTEUR Een lange dagvaarding UIT OUDE TIJDEN Noodlanding van Noorse vliegboot Na zev klonk: ONWA IN HE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 Juli 1947 Evenals vorige jaren zal het Eucharistisch Wonder van Alkmaar dit jaar weer op een voudige, maar grootse wijze her dacht worden door de Stille Om gang, welke op 13 Jifli te Alk maar des morgens om 3 uur ge houden wordt. In een onzer volgende nummers zullen wij enkele organisatorische wenken over deze gebeurtenis g'cven, ten gerieve van de deel nemers. Thans een historisch ver haal over het wonder en de ver ering daarvan in later eeuwen. Wat is dat wonder? Het was op 1 Mei 1429, de feestdag van St. Ja cobus en Sint Philippus, dat een neomist, zekere Folkert, zijn eerste H Mis opdroeg in de oude dubbel- kerk van St. Laurentius en St. Ma thijs. Folkert had een stormachtig verleden en zijn wijding tot priester had niet mogen geschieden, zonder dispensatie. Zij was dus ongeoor loofd. Na de nuttiging vgn de ge consacreerde Hostie was Folkert, volgens de geschiedschrijving, van onrust vervuld en toen hij de kelk met de in hot Kostbaar Bloed ver anderde wijn zou nuttigen, vloeide een deel van de geconsacreerde witte wijn over kin en baard en bevochtigde de bovenrand van zijq kazuifel, waarop bloedplekken zichtbaar werden Grote ontstelte nis bij de priester en zijn assisten ten. Men sneed de met bloed be vlekte stukken uit, doch later wer den op het kazuifel opnieuw bloed vlekken ontdekt. Ook dit gedeelte trachtte men verborgen te houden, nadat men eerst de bebloede stukken van het kasuifel had verbrand. God had echter andere bedoelingen met deze gebeurtenis: men mocht het altaar en de heilige handeling der conse cratie, waardoor Christus zelf in het Heilig Sacrament tegenwoordig komt, slechts benaderen met een vlekkeloze ziel, in een ware pries terlijke gesteltenis. En zo regelde Onze Lieve Heer het aldus, dat het Mirakel toch bekend werd. Eeuwen geleden waren een Alkmaarse schipper en zijn varensgezellen de eerste bedevaartgangers naar het H. Bloed van Alkmaar, die nabij Vlissingen wonderbaarlijk van een schipbreuk gered Werden en door wier toedoen de relikwie van het H. Bloed uit de vergetelheid gerukt werd. Hun bedevaart was er een van dankbaarheid voor hun behou den thuiskomst uit de storm. Nadab het wonder van het Hl Sacrament enige bekendheid had verkregen, werden er al spoedig jtro- cessies gehouden. Bisschop Z weder die in 1433 te Bazel overleed had er al toestemming voor gegeven, zodat reeds in de eerste jaren de devotie tot het H. Bloed groeide. Het jaar 1501 is in de geschiedenis van de stad belangrijk geweest. De magistraat der stad stond toe dat ae processie door de gehele stad zou trekken en richtte zelf uitnodi gingen tot deelname aan de omlig gende dorpen. BijzonSerheden over deze eerste processies zijn er niet veel, maar uit enige documenten is toch af te leiden, dat de geestelijk heid veel steun ondervond van de vroede vaderen. Zo ontvingen de vriesters die,, het H. Bloed in de pi icessie ronddroegen, ieder van de stad twee stuivers. Aan deze plectitigheid werd deelgenomen door Minderbroeders, Carmelieten varr Oudcp, reguliere Kanunniken van Heiloo en naar alle waarschijn lijkheid ook door de Benedictijnen. Ook de Dominicanen, die destijds slechts een pater te Alkmaar had den, namen vanuit Haarlem deel aan de processie. Dan waren er nog de zusters Ter tiarissen van St. Franciscus, die van het Oude en Jonge Hof en de bewoonsters van het Magdalena- kloostgr. Natuurlijk trokken ook de gilden en de schutterijen van St. Joris en St. Sebastiaan mede. Ook plunderden de Geldersen acht dagen lang de stad. Er zijn vele documen ten over hét wonder verloren ge gaan. doch de reliek zelf bleef ge lukkig gespaard. Een onrustige tijd brak aan. Reeds in 1566 verzochten een aantal in woners, die tot de nieuwe' leer wa ren overgegaan de Minderbroeders- kerk aan hen over te dragen. De magistraat wees het verzoek af, doch later kwamen de beeldenstor mers en vernielden het gebouw. In 1567 bleef de viering van het mirakel beperkt tot intieme kring. Voor het laatst werd de processie in 1572 gehouden. In het begin der zeventiende eeuw werkte een aan tal geesteljjken in ..het blauwe paard" aan de Langestraat, het Ma- thiaskerkje. Daar werd de reliek met het H. Bloed weer uitgestald, leder jaar werd het wonder, zij het. met de grootste stilte door de ge lovigen gevierd en toen er betere tijden aan'oi'akon werd de reliek naar de nieuwe Laurentiuskerk? overgebracht, dat was in 1861. Mgr. Bottemanne vaardigde in 97 een oorkonde uit, waarbij de echt heid der reliek werd erkend en de verering toegestaan. Dit gaf aan de devotie een geweldige uitbreiding, die zich' ieder jaar voortzette. Tot voor de oorlog werd de Alk maarse Stille Omgang op de eerste Zondag in Mei gehouden. Door omstandigheden .werd deze gebeur tenis verschoven naar Juli, de maand gewijd aan de devotie tet het H. Bloed. Op de laatstgehouden vergadering met vertegenwoordi gers der buitengemeenten werd echter geconstateerd, dat men al gemeen meer voelde voor terugzet ting van de Omgang op de tradi tionele eerste Mei-Zondag. Het be stuur van het Genootschap zal het vóór en tegen overwegen, alvorens voor het volgend jaar de datum vast te stellen. Dit ja»r is do om gang vastgesteld op Zondag 13 Juli, des morgens om 5 uur. Laten wij deze mooie devotie, waarvoor onze vaderen zoveel heb ben moeten offeren, om ze in stancj. te kunnen houden steunen niet al leen, maar zo mogelijk ook zelf beleven door een massale declna- KENNEMER AUTO-GARAGE J. C. P o u w e 1 s, Alkmaar vraagt uitsluitend eerste rangs kracht Promotie Dr. Degenaar Jr. ALKMAAR. Donderdag is de be kende Alkmaarse arts, J. Degenaar Jr., aan do gem. Universiteit te Am sterdam gepromoveerd tót doctor in de geneeskunde. Het proefschrift droeg als titel: „Gegevens over de sterfte aan mazelen en kinkhoest in Nederland". Nadat enkele stellingen van het proefschrift waren aangevallen, wel ke aanvallen door de promovendus op kundige wijze werden beant woord, trok de Senaat zich terug. Vervolgens las prof. C. Ruys de of- 1 ficiële formule voor, waarna de Rector Magnificus zich tot de jon ge doctor richtte. Spr. had gro te waardering voor het feit, dat dr. Degenaar tot het verkrijgen van de doctorsgraad zovele moeilijkheden heeft overwonnen. Als paranimphen stonden -de beide broers van dr. Degenaar hem bij. Het spreekt vanzelf, dat er ook veel belangstelling uit de Alkmaarse burgerij voor deze promotie be- stond. Dc gemeente als huisbaas ALKMAAR. Gister werd het museum in het bekende „Huis met de Kogel" geopend en vele geno digden kwamen er een kijkje ne men. Namens dc burgemeester, mr. Koelma, die door ziekte verhin derd was, kwam 'er mej. Koelma. Ook wij namen er een kijkje in dit op verantwoorde wijze door de heer Jansen uit eigen middelen ge- icstaureerde gebouw, dat eigendom is van de gemeente. Wij moesten échter constateren; dat dc houten zolderjngcn op vele plaatsen dringend vernieuwing be hoeven. Tal van planken zijn zoda nig door de hout worm aangetast, dat er gaten in het vermo!\dc hout zijn gekomen en op vele plaatsen met wat triplex lapwerk moest wor den verricht. Daar dit gebouw van historische waarde eigendom van de gemeente is, lijkt het ons niet ondienstig, dat de Dienst van Gemeentewerken dit gemeente-eigendom eens ernstig gaat inspecteren en de nodige voor zieningen treft aan de halfvergane zolderingen. Er worden aan zovele andere gebouwen van minder his torisch belang ook grote sommen voor herstel en vernieuwing be steed, zodat een uitgave voor deze nodige restauratie ons zeker verant woord lijkt. ZONDAG 7 uur: R. K. A. F. C. - M. F. C. Terrein Westerdijk toneelseizoen 1947—1948. ALKMAAR. De directie van het Gulden Vlies geeft in het sei zoen 1947-'48 weer twee series van vier voorstellingen; de eerste serie in de maanden September tot en met December; de 2de in het voor jaar '48. De plaatstoewijzing ge schiedt bij loting door een commis sie uit de abonné's Om teleurstel ling te voorkomen wachte men niet te lang Over het repertoire volgen tz. t. nadere gegevens.-» apotheken ALKMAAR. De Zondags- en nachtdienst zal deze week worden waargenomen door de apotheek van dr. H. Hartong van Ark, Langestr. no. 1. k.a.b.-iioekje Vanaf heden kunt U iedere Za terdag ons hoekje vinden in het N.N.H. Dagblad. Dus weer op gere gelde tijden. Hiervoor zijn wij de redactie zeer erkentelijk. Door middel van verenigings- nieuws of eon aelueel praatje hopen we de belangstelling te kupnen blij ven trekken van alle Kath. arbei ders, zo mogelijk ook van Katholie ken uit de andere-standen. We ho- £»n daardoor een stap nader te ko men tot ons doel:' de arbeidersmas sa -te beïnvloeden in christelijke zin. We spreken van een sterke groei van onze beweging, in ons Bisdom zijn we de 57.000 reeds gepasseerd. Maar anderzijds constateren we een zekere loomheid, en vergader-moe heid,'het ontbreken van een actieve geest. Terwijl de arbeiders wereld toch zo licht ontvlambaar is, en gebukt gaat onder zware zorgen.. Het gaat er nu maar om, die geweldige krachten te activeren, te benutten, in beweging te krijgen en te hou den, om zodoende werkelijke op- bouw-arbeid te verrichten. Om dat te bereiken zullen we steeds nieuwe middelen moeten aanwenden, aangepast aan de be hoefte van tijd, plaats en omstan digheden. Dat we hierbij kunnen rekenen op de medewerking van de Kath. Pers s^emt ons tot dankbaar heid en optimisme. Zaterdag 19 Juli a.s. zal J. G. Fijn, cx-N.S.B.-burgemeester van de Eg- monden, Bergen en Hilversum voor de speellieden ontbraken met. Die het Bijz. Gc-rechtshof te Amsterdam kwamen uit Haarlem en ontvingen de man vier gulden en vier stui vers vergoeding. De ronde die de processie nam is vermoedelijlcge- weest: vanuit de St. Laurens langs de Paternosterstraat, Koningsweg, Houttil, Laat, Langestraat en terug naar de parochiekerk. Een vroom gebruik, waarvan men weinig hoort, bestond hierin, dat de moeders hun pasgeboren kinderen wogen en zo veel brood offerden als het kindje vvoog. In 1540 bedroegen de opbrengsten dezer offergaven ruim f 400. De kerkmeestersbrief van 1545, was een bijzondere uiting van ver ering en gaf aanleiding tot. een grote bloei van de devotie tot het H. %löed. De zestiende eeuw is voor ons land en niet minder voor Alkmaar niet voorspoedig geweest. Reed's in 1517 .toen Luther met Rome brak, i* De Kijfbrug 5 .utli 1557. Naijver tussen de bewoners van Mient en Voordam leidde tot het maken van de Schapenbrug. Be-- woners van de Voordam hadden de Waag gepacht, waardoor die van de Mient een strop zouden hebben. Na de nodige ruzies h hierover kwam een besluit op 5 1< 1 Juli 1557 van de Vroedschap, - om i ten behoeve van de bewoners der Voordam een brug' te leggen voor i het Moordenaarssteegje. Zij moes- 1 ten dan hun wallen 12 voet in halen waaruit wij opmaken, dat het water niet zo' erg breed was. ■1 t Men noemde het Mientwater, om- 'o dat de Mient er aan de Westzijde 1 langs liep tot aan de brug. die door kijven geboren, al spoedig i: de Kijfbrug werd genoemd. terecht staan. Als getogen zullen, o.m. optreden: G. Taapken, oud-ge meentesecretaris van Bergen, C. Blom. C. Ros, (ambt. secr. Bergen), J. Molhoek, K. Boltjes. W. Schot ten, ambt. secr. R,el'gen)W. Sweerts. (ex-N.S.B.-l^urgemeester van Bergen), B. van Zeijl, J. Kern- per, J. de Boei;. M. Corbeau, A. Stra- ting, R. Kleinveld en P. Kucharski. Aan de uitvoerige, zeven purjter. omvattende dagvaarding ontlenen wij het volgende: Allereerst wordt hem ten laste gelegd, dat hij ais ambtenaar ter se cretarie te Bergen in Mei 1940, toen hij wnd. gemeentesecretaris was, in strijd met de hem door de toenma lige burgemeester van Bergen ge geven opdracht, heeft nagelaten het alphabetisch register betreffende de dienstplicht der gem. Bergen te ver nietigen en dit register heimelijk heeft achtergehouden en aan de Duitse Ortseommandant te Alkmaar heeft uitgeleverd. Het tweede punt betreft zijn di verse benamingen tot burgemees ter; in October 1941 tot burgemees ter van de Egmonden, met goedkeu ring der Duitse bezetting; zijn aan vaarding van het ambt van burge meester van Bergen in Juli 1942; en in Februari 1944 zijn aanvaarding van de benoeming tot burgemeester van Hilversum. Had hij bij zijn in stallatie te Egmond in een rede ge zegd, dat, wie niet mee werkte, het algemeen belang zou schadèn en 'n waarschuwing gericht tot diegenen die bewust zouden tegenwerken of saboteren, bij zijn installatie te Hil- versufh, toen hij in N.S.B.-unifonn gestoken was. had hij o.m. gezegd: „Laten wij de handen ineenslaan dn ondanks de stormen, die om en over ctnsx heenwaaien, vVrtbouwen aan de toekomst van het Nederland se volk. Met Adolf Hitler voor een gCT meenschap van vrije Germaanse volken; met Anton Mtissert voor Volk en Vaderland". In de volgende punten wordt hem ten laste gelegd, dat hij als burge meester van Bergen en de Egmon den aan het Arbeidsbureau lijsten met namen en adressen doorgaf van personen die volgens hem voor de Arbeidsinzet in aanmerking kwa men; en aan de Beauftragte van de Rijkscommissaris een lijst met joden en halfjoden uit Borgen, die do N.S.B. vijandig-gezind waren, ver zoekende. deze joden naar elders" over te brengen. Voorts, dat hij in het voorjaar '43 de ambtenaar ter secretarie W. Schotten voor tewerkstelling in Duitsland aan het G.A.B. had door gegeven; de ambtenaar C. Ros had ontslagen en daarvoor de tussen komst van de Beauftrage had inge roepen; de ambtenaar B. van Zeijl voor tewerkstelling in Duitsland had aangewezen, omdat hij gewei gerd had Winterhulpvergaderingen bij te wonen. In Hilversum had hij volgens de tenlastelegging, een groot aantal in gezetenen opgeroepen voor kustver- dedigingswerken, voor het maken van verdedigingswerken bij Amers foort in October 1944 en gedreigd, dat bij weigering straftoepassing door de bezettende macht zou ge schieden; voorts had hij door ge meente-ambtenaren paarden en tui gen doen vorderen voor de weer macht. Personen, die geweigerd hadden zich te melden voor graafwerk voor de bezetter had hij bij de Duijse politie aangegeven en aldus aan vervolging blootgesteld. Tenslotte had hij a/ burgemees ter van Hilversum met ambtenaren van de Sipo huiszoeking verricht in de woning van Albert Strating, Ha venstraat 2, aldaar, die was onder gedoken en de daar aanwezige win- fcelvoorradéh, kantoorbenodigdhe den, huishoudelijke'goederen, kle dingstukken en geraden in beslag genomen, gedeeltelijk ter beschik king van de. Duitsers gesteld en ten dele ten eigen bate aangewend. SABOTAGE OP DE WAACTOREN De ruitertjes staakten Wij wetten niet, of de ruitertjes van de Waagtoren aangesloten zijn bij de E.V.C., maar zij haalden het gistermorgen op het Vrijdags kaasfestijn nog welin hun hou ten hoofd, om te staken. Klokslag tien uur stonden dichte rijen schoolkinderen met hun res pectievelijke schooljuffrouwen, die voor 10 uur op hun program had den staan: „kijken naar de Ruiter tjes op de Waagtoren" in grote span ning aangetreden op de Bathbrug en omgeving, de hoofdjes nieuwsgierig torenwaarts geheven, om het rui- terspclletje, waarvan de grootste verwachtingen hun waren voorge spiegeld, gade te slaan. De klok sloeg tien, maar wat er ook gebeur de. de luikjes bleven dicht en het tournooi speelde zich niet af op de tinne van de warmbeschenen Waag toren. Grote teleurstelling in de rijen van de schoolkindern, die graag wil den wachten tot elf uur, in de hoop, dat ze het dan wél zouden doen. Maar de juffrouw wilde niet het programma van de dag in de war laten sturen door die vervelende Alkmaarse Ruitertjes, die om elf uur nog wel konden staken. Omwonenden, die van de sabo tage van onze ruitertjes ;|:tuige wa ren belden direct de gemeentelijke instanties op en naar wij vernamen, slaagden deze er spoedig in de Rui tertjes tot betere gedachten te bren gen. Of er een eis tot loonsverho ging was ingewilligd weten wij niet; misschien verlangden zij alleen maar een extra glas koud bier op deze warme kaasdagen, zoals ook de kaasdragers niet versmaden. In ieder geval, om elf uur deden de Ruiters weer hun -plicht, het tournooi ging door en de vele kijk- lustigen werejen op dat uur tevreden gesteld. Gelukkig volgden de kaasdragers niet het voorbeeld van de Ruiters; zij verschenen op tijd in hun witte pakken en sjouwden de 42.000 kilo kaas van de stapels naar de scha len, dat het zweet erbij neerdroop. Een extra biertje zou ook de kaas dragers op deze warme dagen niet ongelegen komen. De prijzen waren gedaald in ver houding tot de voorgeschreven prijs verlaging voor de consumenten. Zodoende werd er als hoogste prijs f 66.per 50 kg. genoteerd, tegen f 74.de vorige week. Het vreemdelingenbezoek had weer een cosmopolitisch karakter; er wandelden Schotten met hun ge ruite rokken en zij hadden bewon dering voor de wijze, waarop zovele Hollanders met het-Engels omspron gen. Er waren filmoperateurs van The March of Time uit New York, die voor de filmjournaals en voor de geïllustreerde Amerikaanse bladen Life en Time foto's en films opna men. w.o. ook een gekleurde film van dit klteürige kaasfestijn. De menager van de operateurs sprak om beurten Frans ei) Engels; hij had vergeten zioh van een uit stekende tolk te voorzien en het gaf nogal wat moeite om zijn verlan gens aan aanvoerders en kaasdragers kenbaar te maken. Hij sche-n deze zoveel als filmacteurs te beschou wen en te vergeten, dat zij ook nog iets anders te doen hadden, dan voor zijn filmcamera te spelen. Juist wilde hij een paar kaasdragers, die met hun berry goudgele kaas aan kwamen dribbelen, op de film band vastleggen, toen de voorzitter van V.V.V., de heer Margadant met een gezelschap voor de lens kwam wandelen, zodat er weer een aardig moment verloren ging. Even later wilde hij voor een overzichtsopna me alle kaasstapels van de beveili gende dekkleden ontdoen; het was maar voor enkele minuten; de marktautoriteiten waren hem hier bij terwille, maar- de aanvoerders mopperden, omdat zij de kans lie pen dat er een paar kazen van de warmte zouden scheuren. En deze individuele schade woog bij hen zwaarder dan de onbetaalbare re clame, die deze film in Amerika voor ons Nederlandse product, de kaas, maakt. De filmoperateur'kreeg echter zijn zin en uit waardering voor zijn voor Alkmaar propagandistische arbeid kreeg hij via het Marktwezen een kaasje als souvenir mee, hetgeen hij zeer op prijs stelde. Verder was er veel bezoek van reisgezelschappen, schoolkinderen en vacantiegangers. De vlaggen en kaaswimpels er zijn er nog altijd veel te weinig; welke firma laat er weer eens een paar honderd maken? gaven de binnenstad eén fleurig aanzien en de Volendammer straatmuzikanten zorgden voor de gebruikelijke mu zikale illustratie van het Vrijdags kaasfestijn. zweeds danstheater ALKMAAR. Naar wij verne men zal het inmiddels beroemd ge wórden Zweeds Danstheater, dat op het internationaal Ballet-Concours te Kopenhagen met 3 hoofdprijzen bekroond is geworden Vrijdag 11 Juli des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies een buitengewone voorstelling geven, waarbij ook de bekroonde werken o.a. „De Drie Musketiers" opgevoerd zullen worden. receptie corn. jonker ALKMAAR. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomen de advertentie betreffende -het ju bileum van Corn. Jonker wijzen wij belangstellenden ook op deze plaats er nog eens op, dat tot de receptie, welke des middags van 2 4 uur in het Gulden Vlies wordt gehouden, slechts toegang wordt verleend aan hen. die in het .bezit zijn van een uitnodiging. Men wende zich daarvoor schrif telijk tot de secretaris van het Hul-' digingscomité, van Houtenkade 42. Genodigden wordt vriendelijk verzocht om 2 uur aanwezig te zijn. een sympathiek gebaar De bewoners van het Ritsevoort vlagden gister. Wat was de reden? De buurtvereniging, die hiertoe het initiatief genomen had, had de Rit- ■sevoortbewoners uitgenodigd om 'de vlag uit te steken, om uiting te ge ven aan de vreugde over de terug keer van de dochter van de fam. Van Til, die na 12 jaar uit Indië was teruggekeerd, waarvan zij vijf jaar in een concentratiekamp jhad doorgebracht. Ook werd haar van wege de buurtvereeniging een bloe menhulde als welkom thuis aange boden. Een sympathieke geste v-«n burger- en gemeenschapszin. Harmonie „De Vrouw in het Venster" is een van de laatste films vaq de bekende Amerikaanse regisseur van Weense origine, Fritz Lang, die met zijn collega Alfred Hitchcock dit ge meen heeft, dat hij graag experi menteert met het element sensatie en bij voorkeur- een scenario ver filmt van crimineel-psychologische inslag, zo ook in deze spannende film. die deze week imde Harmonie draait en die wij aan personen bo ven de voor dez.e film toegestane leeftijd 18 jaar'gaarne zouden willen aanbevelen. De vrouw in het venster is hier Joan Bennett; een geschilderd por tret van haar in de etalage van een kunsthandel fascineert een overi gens ongecompliceerde professor, die op een wijze, zoals men alleen maar in de film kan meemaken, met haar in aanraking komt, doch in het tête tête gestoord wordt door haar vriend, die razend jaloeits is en de vermeende medeminnaar di rect naar het leven staat. Het pakt anders uit; de boterhamgewone professor doodt de vriend. Tevoren hadden zijn vrienden hem al eens gewaarschuwd zich niet in een dergelijk avontuur te begeven, nu zit hij er ongemerkt midden in. Hoe hij zich met de mededadcres aan de verdenking van deze moord weet te ontrekken, leert het verdere verloop van dó film, dat zo spannend is, dat het jammer zou zijn, als wij er meer van ver telden. Naast twee goede hoofdrolspelers Joan Beijnett en Edward Robinson, twe.e beste karakterspelers Dan Durya- als de chanteur en RavmorV Massey als de Officier van Justitie. Cinema Americain Het is inderdaad een trouwpartij met hindernissen, welke de film van deze week in Cinema Americain te zien geeft. Tot tw'eemaal toe zal het bruidje, vooral op aandringen van de moeder, met de rijke man in het huwelijk treden, maar beide malen keert zij ou 't laatste moment -op haar schreden terug om tenslotte met de jongen harer keUZ6 de slap te doen. Het is wel wat al te luchtig, zoals 't in deze film wordt voorgezet en bovendien maken enige scenes dat zij alleen voor volwassenen geschikt moet worden geacht. Vooraf nieuws en een komisch filmpje uit de oude doos. Victoria De film, die deze weck de Victo- ria-bezoekers zal moeten amuseren, •kon zich gisterenavond niet in een grote belangstelling verheugen. En mischien heeft het Alkmaarse pu bliek hier, niet verkeerd aan gedaan Hoewel deze kleurenfilm rijk is aan prachtige natuuropnamen, waar bij de kleuren bijzbnder scherp uit komen en zij bovendien onder de goede speelfilms kan worden .ge rangschikt, is het gegeven zo akelig droog, dat het de meest verstokte bioscoopbezoeker zal vervelen. We zien dan. hoe een meisje, Mer le Obcron, plotseling in het bezit komt van 18 milliocn gulden-. Vol komen naar de verwachtingen krij gen even plotseling vele trouwlus tige jongelieden belangstelling voor de vrouwelijke multi-millonair. Di verse huwelijksaanzoeken worden haar gedaan, doch steeds houdt zij zich buiten schot. Toch kan ze dit leven niet volhouden en uiteindelijk neemt zij het besluit om haar vroe gere minnaar weer op te zoeken. De twee gaan tenslotte op huwelijksreis naar Italië en volkomen onver wachts breekt dan het einde van de film aan. Een ietwat flauwe film, die bo vendien voor volwassenen blijft voorbehouden. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws. A. b. t. In de zeven zondaren. toont Mar iene Dietrich, hoe ordinair en ru moerig de sfeer is in de zeemans kroegen van de havenplaatsen. Bo vendien is het een gooi- en smijt- filvn van het eerste ^port. Erg veel valt hier niet te genieten en gezien de inhoud, ook van het voorfilmpje lijkt ons de leeftijdsgrens voor vol wassenen zeker niet overbodig. bonnen afhalen A.s. Maandag zijn voor het afha len van de nieuwe distributiebonnen aan de beurt, zij wier geslachtsnaam begint met de letters W., X., IJ en Z. afgesloten bokkebrug ALKMAAR. Vanaf Maandag 7 Juli wordt de Bokkebrug (Kanaal kade) in reparatie genomen. De werkzaamheden zullen 3 a 4 dagen in beslag nemen, voor welke tijdelijk de brug voor verkeer zal zijn afgesloten. begrotingsvergadering ALKMAAR. De Gemeenteraad zal Donderdagmiddag 17 Juli, om 14 uur, in^ vergadering bijeenkomen, voor behandeling van de gemeente begroting 1946 en deze vergadering zo nodig des avonds cn de volgende dag voortzetten. extra vacantietreinen ALKMAAR. De N..S, hebben met het oog op de te verwachten drukte een aantal extra-treinen tij dens de vaq^ntie ingelegd, welke 'Voornamelijk op de hoofdlijn zullen rijden. Ook ons gewest profiteert van de nieuwe regeling. Zo rijden op Zondag de volgende treinen: Amsterdam v. 15.08; Alkmaar a. 15.55; vertrek Alkmaar 22.03, Am sterdam a. 22.51. Op Maandag rijdt een extra-trein' in beide richtingen en wel Amster dam v. 14.00, Alkmaar a. 14.48; Alk maar v. 15.03, Amsterdam a. 15.51. Op de werkdagen rijdt nog een extra-trein (behalve op Zaterdag) van Amsterdam via Haarlem v. 17.45 naar Uitgeest a. 18.19 en van Uitgeest v. 18.37 naar Haarlem a. 19.04. rotterdamse i „oplichtersmaatschap i'i,r ALKMAAR. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt be kend, dat door een z.g. Handels onderneming genaamd A. Esders Jr, Postbus 322, te Rotterdam door mid del van toezending van circulaires onder voordelige condities aanbie dingen aan het publiek zijn gedaan in kleine keukepuitzetten (Panter- emaille) en serviesgoed. Bij bestel ling Tmoest een gedeelte van de aan schaffingsprijs bij vooruitbetaling per postwissel worden voldaan. Daar gebleken is, dat hier van oplichting sprake is, worden zij, die op boven omschreven aanbiedingen zijn inge gaan, verzocht Zich te willen ver voegen aan 't bureau van politic, Kamer 12 te Alkmaar. blikseminslag HEERHUGOWAARD. Tijdens 't korte noodweer dat zich gister avond boven Heerhugowaard en dé Schermer ontlastte en waarbij hagel stenen vielen zo groot als duiven eieren, sloeg de bliksem in jhet dak van 'de boerderij van de heer S. Bruyns aan de Jan Gleynisweg. Men constateerde een geweldige rookontwikkeling, doch geen vuur. De brandweer van Heerhugowaard die veiligheidshalve werd- gealar meerd, was 7 min. later ter plaatse, doch behoefde niet op 'te treden. Een dochter van de heer Bruyns werd door de bliksem in de arm getroffen, doch bekwam geen noe menswaardig letsel. onderscheiden voor menslievendheid SCHOORL. Bij K.B. is gis blijk van goedkeuring en tevredenheid dc erepenning voor menslievend hulpbetoon in zilver met bijbeho rend loffelijk getuigschrift toege kend, aan D. Trap alhier, Wegens <jc door hem met levensgevaar ver richte redding van L. A. J. Kuhne te Alkmaar, die zich op 26 Juli 1946 bij 't baden te ver in, zee had be geven. Pastoor J. A. Wester onderscheiden Pastoor Jos. A. Wester to New- Orleans, U.S.A.. geboren te Heer Hugowaard is door Z. H. den Paus benoemd tot Pauselijk Prelaat. Na deze, eervolle onderscheiding mocht Mgr. Wester nog van H. M- de Koningin de benoeming Ontvan gen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, als bewijs van waardering voor hetgeen hij gedu rende de oorlog en daarna voor Ne derland heeft gedaan. Been afgereden Een circa '30-jarige dame, die gis teren met de tram van kwart voor vier uit Bergen aan Zee te Bergen aan kwam wilde wat al te haastig uit de nog rijdende tram springen. Het gevolg was, dat zij kwam te val len en haar been werd afgereden. Ook bekwam zij ernstige hoofdwon den. In zorgwekkende toestand werd zij, nadat dr. van Gelder de eerste hulp verleend had, naar het Cen traal ziekenhuis vervoerd, waar zij terstond in de operatiekamer werd opgenomen. Moge dit ongeval voor de'trampassagiers een wenk zijn, om voorzichtig te zijn bij het uitstap pen. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer, de 45-jarige mevr. A. Krillz-Biethoff uit de Haar lemmerstraat te Amsterdam, naar omstandigheden redelijk wel. kunstenaarscentrum BERGEN. In de Kunstzaal van Boendermaker werd hedenmiddag 'de Juli-tentoonstelling van het Ber gens Kunstenaarscentrum geopend. In het Huis met de Pilaren is ook een nieuwe tentoonstelling aange bracht, waar werken van- Jaap Min, Thys Sterk, Karei Colnot, Jan Pon- stijn en Jan Roggeveen te zien zijn. berdos—hedw BERGEN. Morgenavond speelt Berdos op eigen terrein aan de Ves- dijk (7 uur) de promotiewedstrijd tegen HEDW. uit Ams'lvdam. Berdos. dat al 2 punten uit één wedstrijd veroverd heeft, tegen Alk maar 2 punten in twee wedstrijden en HEDW 1 punt in één wedstrijd, staat er dus niet slecht voor en zal zeker alles in het werk steU'en om het 4de klasscrschap nog een stap te benaderen. geslaagd BERGEN Aan de vrije univer siteit te'Amsterdam slaagde voor het doctoraalexamen rechten onze plaatsgenoot de heer P. Baretta. OPENING ZWEMBAD WAARLAND. Zondag 6 Juli a.s. zal in onze parochie het nieuwe zwembad worden geopend. Na, twee jaren van noeste arbeid zien de initiatiefnemers hun werk bekroond Veel is er over gesproken in ver schillende toonaarden, doch einde lijk is het zwembad gereed geko men en een ieder is het nu wel mee eens dat hier iets groots tot stand is gebracht. Wij bevelen een ieder aan om Zondag a.s. vrij te houden voor een bezoek aan Waar land om te kunnen zien wat door eendrachtig samenwerken in een kleine plaats tc bereiken is. Voor verdere bijzónderheden zie men de in dit nummer voorkomende adver tentie. De Kleuterschool te Burgerbrug BURGERBRUG. Binnenkort zal Burgerbrug het 1-jarig bestaan vieren van zijn kleuterschool. Een jaai geleden vermoedde nog nie mand, dat ons dorp ooit zo'n in richting rijk zou zijn. In alle stilte echter had een drietal dorpelingen de mogelijkheid overwogen, om in qen niet-gebruikt lokaal van de O. L.S. een kleuterschool voor alle ge zindten te openen. Ook het Ge meentebestuur werd er bij betrok ken. Het plan viel daar in zeer goede aarde en er werd zelfs subsi die toegezegd. Inmiddels waren de initiatiefne mers er in geslaagd een enthou siaste fröbelonderwijzeres te vin den, die de onderneming wilde, op- boirwen. Er werd toen in 't dorp bekend gemaakt, dat er Donderdag 3 Oct. '46 's avonds een vergadering zou worden belegd in Café Delver voor hen die belang hadden of stelden in de oprichting van een kleuter school. Tot aller verbazing werd daar medegedeeld, dat Maandag 7 Oct. '46 de kleuterschool haar deuren zou openen. Terstond werd eeh 35- tal leerlingen genoteerd en werd het drietal initiatiefnemers met 2 medebestuurders verrijkt. Nu „een jaar" verder, -kan ons dorp met tevredenheid zien naar hetgeen met onderling overleg en aller financiële steun werd bereikt. Ter gelegenheid nu van het 1- jarig bestaan zal er door de onder wijzeres van de kleuterschool een „Openbare Les" worden gegeven op Woensdag 16 Juli a.s. 's mid dags om 2 uur precies in de to neelzaal van de heer S. Delver. die deza zaal hiervoor gratis beschik baar stelde. Op deze middag zul len de kleuters spelletjes en dans jes doen en tevens liedjes en op zegversjes ten gehore brengen. Te- K.F.C. FILMKEURING HOORN. Winston: Spionne tegen wil en dank, 14 jaar victoria: Aloma of the Southseas, 14 jaar' SCHAGEN. Royal: Altijd in mijn hart, 18 jaar. i DEN HELDER. Tivoli: Voort vluchtig, volwassenen; De 'Witte: Drie jantjes op stap, 14 jaar. De Roskam: Follow your heart, (18 jaar); your ENKHUIZEN. Munt: Veertigdui zend Ruiters, ontoelaatbaar- Pech vogels, alle leeftijden, LUTJEBROEK. City: Dg slag om Arnhem, 14 jaar. WIERINGEN. Cinema de Haan: Mrs. Miniver, 14 jaar. ALKMAAR. Harmonie: De vrouw in het venster, volwass.; Alkm. Bioscooptheater: De zeven zonda ren, 18 jaar; Victoria: De huwe lijksreis, 18 jaar; Cinema Ameri cain: Trouwpartij met hindernis sen, 18 jaar. BREEZAND. Apollo: Meet the navy, alle leeftijden. BERGEN. Rustende Jager: De vrouw in 't venster, volwassenen. vens zal er in de zaal een tentoon stelling worden gehouden van de door de kleuters in het afgelopen schooljaar gemaakte werkstukjes en van de aangekochte leermiddelen. Ouders en belangstellenden, houdt dus deze middag vrij om naar de prestaties van „Jong Burgerbrug" te komen zien. U bent van harte welkom. Het bestuur zal u niet met entreegelden of cpllectes lastig vallen. •een r.k. bouwvereniging HEILOO. Naar wij vernemen, zijn er voorbereidende besprekin gen gaande om tot oprichting van een p.K. Bouwvereniging te komen. Wij geloven wel, dat hiervoor irile- lesse zal bestaan. collecte CASTRICUM. A.s. Zondag 5 Juli zal in onze gemeente een col lecte worden gehouden ten bate van het Ned, Rode Kruis. aardbeien-seizoen voorbij CASTRICUM. Gezien 't aard beienseizoen ten einde loopt zul len deze week voor het laatst de speciale aardbeienveilingen wofden gehouden. Het seizoen is dit jaar wel kort geweest. I' r.k. sportdag CASTRICUM. Naar wij ver nemen, wordt vermoedelijk 17 Aug. a.s. een R.K. Sportdag gehouden onder leiding van Tiet bestuur van Vitesse en zullen de aangesloten afdelingen, zoals voetbal, handbal, gymnastiek, athletiek en wandel sport en andere afdelingen'hieraan deelnemen. Indien goed georganiseerd kan déze dag een doeltreffende propa ganda voor de R.K. sportbeweging in Castricum zijn. gepromoveerd LIMMEN. Onze vroegere dorps genoot P. Vermeulen, nu tc Amster dam, promoveerde op 2 Juli aan de Gem. Universiteit aldaar met lof tot doctor in de Wis- en Natuur kunde. LIMMEN. De Wachtmeester der Rijkspolitie dc heer Nannes, be haalde op. het te Bilthoven .gehou den vijfkampconcours een 1ste pr- met kogelstoten n.l. 10 M. 39. burgerlijke stand EGMOND BINNEN. Geboren: Simon z. v. J. v. Duin en KI. Met selaar; Anna C. M., d. v. Th. Bel leman en K. Melker; Gerardus f., z. v. W. Koper en E. M. v. d. Molen; Adrianus J. z. v. A. Tromp en M. Boendermaker; Geertruida C. M. d. v. G. Beentjes en G. de Goede; Geertruida C. b. d. v. B. a. Witte brood en A. E. Kruier. Overleden: Maartje Burger, 67 jr Getrouwd: Robert K. Angermann te Velsen en Maria W. Bommer; Simon Bruinenberg en Catharina M. S. Beukers. de middenstand in actie SCHERMERHORN. Dezer da- ,gcn heeft de middenstand van Schermerhorn zich georganiseerd in een algem. middenstandsveren. Als bestuursleden werden geko zen de heeren J. Borsjes, P. Ple vier, P. Schotsman, S. Stokman en H. Willemse. Een dezer dagen zal het bestuur bijeenkomen ter verdeling der functie's. Vrijdagmiddag omstreek» vier uur heeft een Noorse Ca- talina vliegboot nabij het eiland Pampus op het IJssel- meer een geslaagde nood landing gemaakt. Tijdens de vlucht' bemerkte de le; piloot, de Engelsman Max well Hudson, een defect aan de automatische piloot, zodat hij, na enige malen boven Amster dam en het IJsselmeer te heb ben gecirkeld, besloot te dalen. Het toestel was'Vrijdagmorgen van het vliegveld Fornebu bij Oslo gestart voor een vlucht naar Triëst, en had 19 Noorse zeelieden uit het plaatsje Kirke- nes, bij de Noors:Russische grens, aan boord. Via de 'ver keerstoren op Schiphol werd de rijkspolitie te water gewaar schuwd, die de vliegboot tege moet voer, welke echter reeds op eigen kracht in de richting van de Oranjesluizen te Schel- lingwoude taxiede, en aldaar bij het vliegveld heeft gemeerd. Hedenmiddag, als het defeej hersteld is, zouden de onfor tuinlijke Noormannen hun rei» naar het zonnige Zuiden voort zetten. Onze kath zield met vanGorcur nauwgezel 'lem Estius Nog in 15 een korte zijn ,,Hist te Douai bron, niet Protestant In 1615 heb des nachts he laren opgegra bracht. Mathii Aartsbisschop de St. Gudula kerk der Frs gen. De Congi In 1621 de opi onder de mai aijpstolisch-vi' het proces tol hanglg gemaa tot 1675 eer 1 waarin Paus ren van Gore In de volgenc minderde de dagen van he pelijke hierar devotie weer De 29ste het eeuwfee: ge apostelen heeft Paus I martelaren v I de zee, plee en nadrukke hun martela Het ging 01 digheid in he de Paus van Dit was draaide, de re sen verklaart, ben zij dit g( en daad. Wat treft, hebben in de H. Nic< ego" van Le Vóór de Geu: den, verborg Allerheiligste ters, hij nam citadel, hij'is handeld wori het schijnger geen ander d( van Rome ai Lumey zou h weest wannei vermoorden, chening van brengen. Bij zo: wie aan vrij gaan. T\ Onder de waren er zes grond traden de Leuvense hoofdkerk v; slagvaardig r persoonlijke Maria Visita! in de Gorcu: 1572 moest LAUREf WERD Leerlingen school voor 40 jaar best; gekomen om de uitvinder Aan de plee bijgezet dooi denkingsspel de voet van krans met Deze oorkor me benoemii doctor van Oud-gev hun In een te gadering va het concentr bij uitgenoc personeelslec tegenwoordii hulpcomité's gevangenen loodraam aa gedurende d sen van ha: waren geve: vangenen g< was er vooi qpmité's was herinnerings Afschaffi regei Volgens hi Peuple" hee economische alle regerin vensmiddele ringstabel v fen. De nies ingang van gepast. Per: komen min< draagt, zuil: ontvangen, verhoging z Door het si zal een jaai begroting ongeveer vi millioen fra

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2