WfTé MARTELDOOD IN DE TURFSCHUUR VAN TER RUGGE De balans is opgemaakt NIEUWE HEILIGEN, schakel tussen hemel en. aarde DE JONGENS UIT DE PAKWAGENS r Joachim le Sage ten Broek 1775- 1847 Handing van se vliegboot DE GLORIE VAN GORCUM Na zeven dagen van onmenselijk lijden klonk: Aan de galg met die papisten ONWANKELBAAR IN HET GELOOF Aangrijpende momenten in de Sint Pieter De wereld van Dries en Jan en Ares CIRCUSNOTITIES J Strijder voor de katholieke idee Pro-Franse invloeden in de Jury FILMKEURING 7 Winston- Spionne tegen dank, 14 jaar; Victori&ï lf the Southseas, 14 jaar. r. Royal: Altijd in mijn jaar. DER. Tivoli; Voort volwassenen; De Witte: tjes op stap, 14 jaar. cam: Follow your heart, EN. Munt: Veertigdui- iters, ontoelaatbaar; Pech- ille leeftijden. DEK. City: De siag 0m 14 jaar. EN. Cinema do Haan: liver, 14 jaar. R. Harmonie: De vrouw -enster, volwass.; Alkm. theater: De zeven zonda- iaar; Victoria: De huwe- 18 jaar; Cinema Amcri- ouwpartig met hindernis- iaar. D. Apollo: Meet the ie leeftijden. Rustende Jager: Ds i 't venster, volwassenen. r in de zaal een tentoon- orden gehouden van de leuters in het afgelopen gemaakte werkstukjes en ïgekochle leermiddelen, n belangstellenden, houdt middag vrij om naar de van „Jong Burgcrbrug" zien. U bent van harte let bestuur zal u niet igelden of cpjlectes lastig i. BOUWVERENIGING Naar wij vernemen, orbereidende besprekin- e om tot oprichting van iouwvereniging te komen, n wel, dat hiervoor iifte- >estaan. collecte CUM. A.s. Zondag 5 onze gemeente een col- ien gehouden ten bate ed. Rode Kruis. ÏN-SEIZOEN voorbij GUM. Gezien 't aard- -n ten einde loopt zul- /eek voor het laatst c!e rdbeienveilingen worden Het seizoen is dit jaar eweest. k. sportdag GUM. Naar wij ver- rdt vermoedelijk 17 Aug. !.K. Sportdag gehouden ng van Tiet bestuur van zullen de aangesloten zoals voetbal, handbal, c, athletiek en wandel- ïdere afdelingen hieraan >ed georganiseerd, kan en doeltreffende propa- de R.K. sportbeweging im zijn. ïpromoveerd Onze vroegere dorps- 'ermeulen, nu te Amster- iveerde op 2 Juli agn de ersiteit aldaar met lof in dc Wis- en Natuur- De Wachtmeester litie de heer Nannes, be- het te Bilthoven .gehou- npconcours een 1ste pr- Soten n.l. 10 M. 39. 1erlijke stand BINNEN. Geboren: J. v. Duin en KI. Mèt- la C. M., d. v. Th. Bel- fC. Melker: Gerardus F., per en E. M. v. d. Molen; z. v. A. Tromp en M. eer; Geertruida C. M. ;entjes en G. de Goede; C. b. d. v. B. a. Witte- E. Kruier. i: -Maartje Burger, 67 jr Robert K. Angermann m Maria W. Bommer; inenberg en Catharina ers. ENSTAND IN ACTIE ERHORN. Dezer da- de middenstand van rn zich georganiseerd m. middenstandsveren. - ursleden werden goko- en J. Borsjes, P. Ple- lotsman, S. Stokman en dagen zal het bestuur ter verdeling der gmiddag omstreeks ïeeft een Noorse Ca- liegboot nabij het impus op het IJssel- n geslaagde nood- jemaakt. de vlucht' bemerkte >t, de Engelsman Max- in, een defect aan de he piloot, zodat hij', nalen boven Amster- et IJsselmeer te heb- sld, besloot te dalen. 1 was Vrijdagmorgen ■liegveld Fornebu bij art voor een vlucht t, en had 19 Noorse lit het plaatsje Kirke- de Noors-Russische i boord. Via de ver- op Schiphol werd de te water gewaar, ie de vliegboot tege- welke echter reeds tracht in de richting ranjesluizen te Schei- taxiede, ën aldaar gveld heeft gemeerd, ddag, als het defec) i, gouden de onfor- oorjnannen hun rei* onnige Zuiden voort- Ni I EU W NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 juli 1947 PAG. 3 Onze katholieke vooroude zield met een liefdevolle vanGorcum, die reeds zeer nauwgezette biograaf von 'lem Estius, neef van de Nog in 1572 verscheen te een korte beschrijving. De zijn „Historia martyrium te Douai verschenen. Esti bron, niet alleen voor Ka Protestantse schrijvers zo In 1615 hebben enige katholieken des nachts het gebeente der marte laren opgegraven en naar België ge bracht. Mathias Hovius, de Mechelse Aartsbisschop heeft de relieken naar de St. Gudula te, Brussel en naar de kerk der Franciscanen doen bren gen. De Congregatie der Riten stond in 1621 de openbare verering toe en onder de machtige stuwing van de aQpstolisch-vicarius Rovenius werd het proces tot zaligverklaring aan hangig gemaakt. Toch duurde het tot 1675 eer het decreet verscheen, waarin Paus Clemens X de Martela ren van Gorcum zalig verklaarde. In de volgende twee eeuwen ver minderde de verering en eerst in de dagen van het herstel der bisschop pelijke hiërarchie (1853) leefde de devotie weer op. De 29ste Juni 1867, toen Rome het eeuwfeest vierde van de heili ge apostelen Petrus en Paulus, heeft Paus Pius IX de negentien martelaren uit de lage landen bij I de zee, plechtig heilig verklaard en nadrukkelijk de oorzaak van hun martelaarschap aangewezen. Het ging om Christus' tegenwoor digheid in het H. Sacrament en om de Paus van Rome. Dit was de spil waarop alles draaide, de rede die de gebeurtenis sen verklaart. Telkens opnieuw heb ben zij dit geloof beleden in woord en daad. Wat het H. Sacrament be treft, hebben ze een woordvoerder in de H. Nicolaas Jansen, de „alter ego" van Leonardus van Vechel. Vóór de Geuzen Gorcum verover den, verborg hij iedere nacht het Allerheiligste uit vrees voor de ket ters, hij nam de ciborie mee naar de citadel, hij 'is óók de eerste die mis handeld wordt om dit geloof. En het schijngerecht in Den Briel had geen ander doel dan om de priesters van Rome afvallig' te maken. Voor Lumey zou het een feest zijn ge weest wanneer hij inplaats van ze te vermoorden, eens priesters tot lo- chening van de Paus had kunnen brengen. Bij de galg was het weer zo: wie aan de Paus verzaakte, kon vrij gaan. Twee zijn gezwicht. De Martelaren Onder de negentien martelaren waren er zes, die sterk op.de voor grond traden: Leonardus van Vechel de Leuvense geleerde en pastoor der hoofdkerk van Gorcum, was een slagvaardig redenaar en bezat grote persoonlijke moed zoals, bleek op Maria Visitatie toen hij nog preekte in de Gorcumse kerk. De 9de Juli 1572 moest Leonardus in Leuven rs der 17e eeuw waren be- eerbied.voor de martelaren vroeg een toegewijde en den in de Gorcummer Wil- H. Nicolaas Pieck O.F.M. Keulen van Willem Estius rtig jaren later schreef hij Gorfomiensium", in 1603 us' werk werd de grote tholieke, maar ook voor als Bor. zijn om een academische graad te behalen, maar op die dag verwierf hij een veel hogere titel in de Briel- se schuur. Nicolaas Pieck, de jonge gardiaan der Franciscanen, was de beminnelijkste onder de martelaren. Na met krachtige hand zijn klooster te Gorcum bestuurd te hebben, ging hij nu zijn medebroeders voor in onwankelbaar geloof op de weg der smarten. Naast deze twee aanvoerders kwa men de assistenten: Hieronymus van Weert, dat was de volkspater in Gorcum beroemd om zijn prachtige preken. Als vicaris was hij de trouwe hel per van zijn ascetische gardiaan en in- het proces diens grote, morele steun. De bezadigde pater Godefridus van Meiveren en de schrijvende pa ter Nicasius Jansen, die in menig devotieboekje de weg naar het pa radijs had geleerd en nu de praktijk gaf, steunden hun vicaris, wanneer deze tegen de Geuzen optornde als die hun jonge confraters tot afval wilden brengen. Nicolaas Jansen, de tweede pas toor van Gorcum, kreeg een geheel eigen glorie ais verdediger van het H. Sacrament. Onder de dertien anderen zijn er twee die speciaal de aandacht trek ken. Twee verloren zonen, die door hun heldhaftig sterven hun verleden goedmaakten. Andreas Wouters, de pastoor van Heinenoord en de jonge Norbertijn Jacobus Lacops. Lange lijdensweg Van de 23 gevangenen zijn er vier ontrouw geworden. Merkwaardig is het dat de geleerde kanunnik Pon- tus de Heuter afvalt en de bijna onnozele Godfried van Duinen trouw blijft en zelfs de grote Leonardus van Vechel ojf het beslissende mo ment aanmoedigt. De begaafde pa ter Willem verliet zijn medebroe ders en werd Geus, terwijl de een voudige broeder .Cornelis van Wijk bij Duurstede simpelweg verklaart: „Ik geloof wat mijn gardiaan ge looft". De zwart aangetekende pas toor van Heinenoord sterft als mar telaar terwijl de als goed gekwalifi ceerde pastoor van Maasdam de moed en het geloof verliest. De Martelaren gingen hun lange lijdensweg met vele en droevige sta ties. Drie momenten hebben sterk tot de verbeelding van het nage slacht gesproken. Onvergetelijk is het moment vlak voor de val van de Blauwe Toren. Ze kennen hun vijanden en weten wat hun wacht. In dit dreigend ge vaar biechten en communiceren ze, dat is hun bereidverklaring tot het offer. Na zeven dagen van onmenselijk lijden worden ze naar Den Briel ge sleept en daar heeft de processie plaats die men nog op oude platen vindt afgebeeld. Om de galg als al taar moesten ze trekken, maar hun houding was zo dat het bezeten volk zelf onder de indruk kwam en zweeg. De Brielse rechtzitting waar Leo nardus en Nicolaas Pieck zo mees terlijk hun tegenstanders in de hoek dreven tot die geleerde heren niets meer wisten dan: „aan de galg met die papisten!" vormde de inleiding tot het meest suprème moment: de marteldood in de turfschuur van Ter Rugge. SllllÊÊS) De laatste ogenblikken van de Martelaren van Gorcum. Malaria-bestrijding in Noord-Holland Met nog groter intensiteit dan vorig jaar zal de gemeente Amster dam die daartoe f 65.000 beschik baar heeft gesteld in samenwer king met 'de commissie voor Noord- Holland, de malaria-bestrijding in Amsterdam-Noord en de provincie ter hand nemen. Zestig man zullen met spuiten in alle woningen van het malaria- gebied, op plafonds, wanden etc. een dun laagje van een mengsel DDT- vloeistof in petroleum aanbrengen. Deze volkomen ongevaarlijke en geen enkel ongerief veroorzakende bewerking maakt de bespoten ruim ten dodelijk voor elk insect. Van half Juli tot half Augustus zal de oorlog tegen de malariamug verwoed worden gevoerd en gelet op de gunstige resultaten van vorig jaar verwacht de Amsterdamse Ge zondheidsdienst, dat dit jaar het aantal gevallen van malaria niet meer dan een kwart van dat van vorig jaar zal blijken. Koning Foroek bezoekt1 het Ned. Lunapark Zaterdag 21 Juni kregen de ge zamenlijke Nederlandse exploitan ten van het Lunapark te Alexandria bericht, dat na het sluitingsuur be zoek kon worden verwacht van ko ning Faroek en gevolg. Nadat het Lunapark des avonds voor het pu bliek gesloten was, werden de lich ten weer ontstoken en wachtte men op het hoge bezoek. Des nachts om 2 uur arriveerden enkele auto's, waaruit de koning, zijn zuster, de keizerin van Irak en nog enkele hoge autoriteiten stapten. Het ko ninklijk gezelschap bezocht hierop diverse inrichtingen, zoals de dwaal tuin, de zweefmolen, de stijlwand, enz! De koning liet de motor-artis- ten aan zich voorstellen en reikte hun een medaille uit. Het gezelschap vermaakte zich zeer en was heel sportief. Om 4 uur des .nachts ver trok de koning, onder luide toejui chingen van. de exploitanten en hij reikte aan het personeel een fooi uit van 100 Egyptische ponden. Het Lunapark, dat 5 Juni j.l. goepend is, mag zich in een grote belang- De „Moto-cross des Nations" In opdracht van de Federation In ternational des Clubs Motocyclistes organiseert de K.N.M.V. Zaterdag 26 Juli a.s. een grote Internationale terreinrit, de „Moto-cross des Na tions" op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar. De bij de F.I.C.M. aangesloten lan den kunnen voor deze wedstrijd in schrijven met twee teams van 5 man elk en zowel de Federation Motocyclistes Belgique (België) als de Auto Cycle Union (Eng.) zegde reeds toe met tenminste 10 rijders aan de start te zullen verschijnen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat Nederland hier 10 van de allerbeste teweinrijders tegenover zal stellen, zodat om de fraaie zilveren landen- bokaal, die de K.N.M.V. ter beschik king stelde een heftige, doch spor tieve strijd te wachten staat. Buiten deze landenwedstrijd, wel ke over 2 manches van 20 K.M. gaat, zal het programma worden aange vuld met Senior en Junior-wedstrij den, terwijl eveneens een zijspan- race voor Internationalen en Senio res wordt ingelast. Franse bankbedienden werken weer De staking van Franse bankbe dienden is geëindigd. De stakings commissie heeft met dertig tegen zeven stemmen besloten de nieuwe voorstellen, die door de regering werden aangeboden, te aanvaarden. Het werk is Dinsdagmiddag in de meeste banken hervat. Volgens de nieuwe voorstellen krijgen de employe's een maande lijkse toelage van 1100 francs en een betere pensioenregeling. LAURENS jz. KOSTER WERD ERE DOCTOR Leerlingen van de Utrechtse school voor grafische vakken, die 40 jaar bestaat, zijn naar Haarlem gekomen om hulde te brengen aan de uitvinder van de boekdrukkunst. Aan de plechtigheid werd luister bijgezet door spelers van het her- denkingsspel in vol ornaat die aan de voet van het standbeeld een krans met oorkonde neerlegden. Deze oorkonde bevatte de posthu- me benoeming van Koster tot ere-« doctor van de grafische schooi. Oud-gevangenen uitten hun dankbaarheid In een te Utrecht gehouden ver gadering van oud-gevangenen van het concentratiekamp Vught, waar bij uitgenodigd waren directie en personeelsleden van Philips en ver tegenwoordigers van de -Vughi.se hulpcomité's hebben de ex-politieke gevangenen aan Philips een glas in loodraam aangeboden. Philips heeft gedurende de tijd dat er werkplaat sen van haar bedrijf in hef kanip waren gevestigd veel voor de ge vangenen gedaan. Grote erkenning was er voor het werk der dames- qpmité's waarvan de leden allen een herinneringsoorkonde ontvingen. Afschaffing der Belgische regeringssubsidies Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de commissie voor de economische coördinatie besloten alle regeringssubsidies voor de le vensmiddelen, die op de rantsoene ringstabel voorkomen af te schaf fen. De nieuwe prijzen zullen met ingang van 1 Augustus worden toe gepast. Personen, wier jaarlijks in komen minder dan fr. 72.000 be draagt, zullen speciale huishoudbons ontvangen, waarmede zij de prijs verhoging zullen kunnen opvangen. Door het 'schrappen der subsidies zal eert jaarlijkse bezuiniging op de begroting worden verkregen van ongeveer vier milliard, vijf honderd millioen francs. (Van een bijzondere correspondent) Rome, 28 Juni 1947. ROME staat dit jaar gedurende de warme zomermaanden in het teken der heiligenverklaringen. Op Hemelvaartsdag zag Zwitserland de naam van een zijner grootste staatsmannen en grondlegger van de Zwitserse Confederatie, Nicolaas von Flue, aan de lij§) der heiligen van de Rooms-Katholieke Kerk toege voegd; j.l. Zondag waren het drie priesters, twee Italiaanse en een Portugese, op wier hoofd Pius XII de nimbus der heiligheid plaatste; op 6 Juli a.s. is het de beurt aan de Gelukzalige Michael Garicoits, stichter van de priesters van Betharam in Frankrijk, op 20 Juli die van de Gelukzalige Grignion de Montfort, bij welke plechtigheid ook een talrijke Nederlandse bedevaart aanwezig zal zijn en op 27 Juli zal dg heiligverklaring van Catherina La boure van de Dochters van Liefde deze serie van eminente ^plech- tigheden voor dit jaar besluiten. In de Basiliek van St. Pieter, welke zich bij elk dezer plech tigheden vanaf 6 uur in de morgen, steeds in versneld tempo, van adagio tot accele rate, met gelovigen vult, wordt de Paus bij Diens intrede in de kerk om half negen onge veer, door een 40,000 koppige menigte met het traditionele zakdoekengewuif en onder enthousiaste uitroepingen be groet. De H. Vader, die, of schoon in jaren voortschrijdend door een hoge helderheid van stem en door het veerkrachtig op- en neergaan van altaar naar troon en van troon naar altaar, het beeld weergeeft van de zich in haar nieuwe heiligen steeds verheugende -Kerk, neemt deze ovatie, zowel bij het binnenkomen van de basi liek als bij hiet verlaten van deze, met zichtbare voldoening aan Op het gelaat van Pius XII, de Paus van het optimisjne, die zel den de gevoelens van bange voor zorgen of angstige bezorgdheid, welke zonder twijfel dikwijls zijn vaderhart vervullen, vertolkt, weerspiegelden 'zich ook j.l. (Zon- dag zowel de kracht van geest af als de zachte innemendheid van liefde tot God en dë mensen, twee karaktertrekken, die het leven van de drie priesters, door Hem dien Zondag aan de lijst der heiligen toegevoegd', bijzonder kenmerken. En op het ogenblik, waarop Pius XII, met het gezag van de Prins der Apostelen, wiens opvolger Hij is, plechtig verklaarde, dat deze drie priesters tot het getal der hei ligen behoren, voelde men in die ontzaglijke ruimte, begrensd door gouden lijnen van bogen en kolom men, badend in een zee van licht en weergalmend van bazuingeschal orgel en gebed, dat Pius, de nieu we heiligen en de biddende gelo vigen niet los van elkander staan, maar dat de eerste juist de scha kel vormt tussen hemel en aarde, tussen het tijdelijke en 't eeuwige. Nauwelijks heeft de Paus deze uitspraak als Opperhoofd der Kerk gedaan, of de blijde klanken van het „Te Deum", gezongen^ door het koor van de Sixtijnse Kapel onder dë meesterlijke regie van zijn diri gent Mgr. Lorenzo Perosi, weer klinken door het kerkgebouw. En op ditzelfde ogenblik verkondigen de klokken van de 386 kerken van Rcme in een samenspel van klan ken met die van de omliggende vijf suburbicaire diocesen van 's Pau sen stad, over vlakten en bergen de luister en de triomf van drie Nederlandse priesters, van de gelo vigen in en buiten Rojrig, van de strijdende, lijdende en zegevieren de Kerk. Twee momenten van de Pontifi cale Mis, die op deze heiligverkla ring volgt, grepen ons aan: het eerst, wanneer de Paus als Opper- I hoofd, als eerste van alle pries- ters, in de Oratie, genaden van d„e I hemel afsmeekt door tussenkomst i van de nieuwe heiligen; het an- i dere, wanneer Hij als Vader der christelijke mensheid zo smekend, zo kommervol, in het „Onze Va der" na de Consecratie ons dage lijks brood vraagt Ook wij hebben met deze smeekbede van de Paus om brood ingestemd en staande naast Pius en Petrus, voelden we geloof en hoop vermeerderen in de Voorzienigheid, die onze zorgen en kemmernissen kent. Na het beëindigen van de Pon tificale Mis, wanneer vóór het ver laten van de basiliek de draagstoel wordt omgedraaid en de Paus, ge tooid met de tiaar, zich in zijn volle lichaamslengte verheft om met een alles-omvattend geba^ft der lange armen en handen een laatste zegen te geven, hoog-boven de golvende mensenmassa uit, veelt1 men niet all^fn, maar ziet en hoort men dat Pius als Plaatsbe kleder van Christus de brug is tus sen hemel en aarde. Na het bijwonen van een dusda nige plechtigheid voelt men steeds weer opnieuw de verhevenheid van de geestelijke plaats, bekleed door ie Paus, die de lichtbaken blijft )oven rassen, volkeren en partijen uit, zoals in de avond van de dagen der heiligverklaringen, hoog ver heven in' de lucht van Rome het hel verlichte kruis op de top van St Pieter's koepel als lichtbaken sch,tiert. TUSSEN CHAPITEAU EN PISTE (II) Levensgroot wandel den ze iedere dag langs me heen: Dries uit wagen 35 en Tom, Jan, Wim; Ares de Wit en Bob Schelfhout uit wagen 23; Jan uit Gro ningen en Bertus de por tier. Jongens uit de pak- wagens, in hun grauwe werkkleding of enkel in een korte broek, jongens uit alle delen van Neder land, met wie ik een paar dagen lief en leed deelde, jongens, die driekwart van de wereld zagen, jongens van de vlakte, die pracht- kameraden waren. „Hé, ouwe reus!" Ik keek op, juist op tijd om een zandbal te ontwij ken. „Haybaberiba!" Het was Dries. Laconiek stond hij me aan te kijken, z'n mondhoeken even op getrokken. Toen ik hem een sigaret toemikte kwam hij naast me liggen. We waren aan het strand van Wijk aan Zee, Donder dagmiddag voor, de ope ningsvoorstelling. Het was niet erg druk. Op de zee gingen runderachtig-lang- zaam wat schepen voorbij. bij bij Dries z'n stem paste deze' rust. „Ja, al heel lang het circus". En het verhaal kwam. Circussen in Nederland, Frankrijk, Duitsland, een verloofde in Berlijn („Bri gitte", stond achter op de foto, die hij me liet zien), waarmee hij niet trouwen mocht vanwege de Gesta- anders wil ik niet". Zo is het met allemaal. Ares de Wit bijvoorbeeld. „Ja, zo heet ik", licht te hij de eerste avond bij de afbouw in Alkmaar toe. „Denk maar aan de Griek se god van de oorlog". Hij had Mulo gehad in Hilversum, kwam als on derduiker in het circus en wil niet meer weg. Tweede berijder is hij nu. Zijn col lega Bob Schelfhout net zo. En allemaal. Hun werald? Die is het circus, het goud betreste uniform, de stallen, de die ren en 's avonds een in een woonruimte omge bouwde pakwagen. Aan het hek een meisje, dat lacht. Een rijke werel.d, bezien in de gouden rand van de circusromantiek. Een hard leven zonder dat. Opbouw, afbouw, 's morgens probe- -\ van onze speciale verslaggever po, die beweerde, dat hij communist was. „En wat weet ik nou van politiek?", vroeg hij, zelf verbaasd over zoveel Duitse onwetendheid. In de oorlog, die toen kwam, had hij nog in een fabriek gestaan, „maar neem dat van me aan, we schelden allemaal op het circus, maar als we eruit zijn, gaan we kikdood". Reizen over Europa, ar- tisten, dieren, werk. „Een prachtleven. Iets werk, dienst aan de Einlass voor de bezoekers van de menagerie, voorstellingen. „En nog niet eens toe- slagkaarten voor zware ar beid". Toch werken ze, met plezier. Bertus en Jan aan de Einlass. „Kaarten gereed hou den met de blauwe stempel naar voor!" De mensen dringen en de portiers scheuren. „Juffrouw, hoe oud is U?", vroeg Jan. Verbouwereerd keek het meisje op. Ze was achttien. „Dan mag U door", gaf Jan aanminnig lachend toestemming. Aan de tentingang weer Dries, bijna in een adem brullend: „Eerste rang, parket en loges recht door, tweede, derde rang en ga lerij buiten om naar links! Nee dame, buiten is buiten en links is aan de andere kant van Uw rechterarm. Ja mijnheer, buiten de trap op en straks weer die trap af. Hé. waar naartoe jonge dame? Tweede rang buiten om naar links, anders loopt U verkeerd. Zo loopt U naar onze bioscoop". Dan met z'n laatste beetje adem en een knipoog naar de programmamensen: „Hay baberiba". De anderen verkopen programma's en wijzen plaatsen aan. „Programma. Acht uur. Werk in de piste, Teppich uitrollen of de schotten voor het toneel aandragen, de tijgerkooi afbreken en sjouwen met postamenten. Dat is hun leven. Hard, maar houdbaar in hun ka meraadschap. 's Avonds leveren ze bij Willy in wa gen 23 bun uniform weer in. Ze gaan de stad in of praten ergens1 in een wa gen. Ze eten nog wat en gaan pitten. Toen de lamp uit was en de strijd tegen de muggen bijna gestreden was, mom pelde Dries nog in het bed onder me: „Zie je Joop, net een circus hier!" Joop van den Broek Op 11 Juli valt de 100ste ge denkdag van de dood van een man, aan wie Katholiek Neder land diepgevoelde dank verschul digd is. Met grote opoffering en onverwoestbare volharding heeft hij, de bekeerling, allerbelang rijkst werk voor zijn geloofsgeno ten verricht. Wie was George lfe Sage? Hij was de zoon van de dominee-professor Jan Jacob le Sage en had na een zware inwendige strijd op 31-jarige leeftijd het katholieke 'geloof om helsd. Aanvankelijk leefde hij een tamelijk lauw bestaan als notaris, tot hij, wij weten niet door welke schök bewogen, plotseling in 1816 vol vuur en kracht met een eenvou dige brochure: „De Voortreffelijk heid van de leer der R.C. Kerk" in het openbaar optrad. Het boekje was hem ingegeven door zijn apos tolisch verlangen zijn protestantse landgenoten beter in te lichten om trent de waarheid en redelijkheid van het Katholicisme. Hoe vreed zaam ook geschreven, het verwekte een storm van opwinding. Er kwam een ware broehuren-oorlog uit voort. In een j,aar tijds werd het vijf maal herdrukt en verschenen er 80 a 100 geschriften tegen, over en vóór Le Sage. Van teen af trad, na enige aarze ling, de schrijver op, als wat wij nu noemen „emancipator" der Ka tholieken. Ofschoon namelijk door de grondwet van het nieuwe Ko ninkrijk der Verenigde Nederlanden alle burgers gelijkberechtigd wer den verklaard, kwam daar in de praktijk weinig van terecht. Le Sa ge nu nam van 1815 af-tot zijn dood in 1847, dus gedurende 32 jaar, de taak op zich de beloofde gelijkstel ling te verwezenlijken en wij kun nen zeggen: zonder een dag of uur aan iets anders te wijden werd dit de enige bezigheid van zijn leven, hoewel hij sinds ongëveer 1830 met volkomen blindheid geslagen werd. Zeker waren er in zijn tijd ook an deren, die met hetzelfde doel optra den. Le Sage had er als het ware een beroep van gemaakt, waar hij zich met hart en ziel, onafgebroken, ondanks herhaalde tegenstand en mislukking, uitsluitend aan wijdde. Als „emancipator van beroep" was hij de eerste en in zijn tijd de enigs en bereidde hij de opzet, die lateren afbouwden. Waarvan moesten de Katholieken geëmancipeerd worden? Vooreerst van de minachting, die zij om hun, voor dom bijgeloof ge houden Katholicisme, van hun pro testantse landgenoten ondervonden. Dit is te verklaren en gedeeltelijk te verontschuldigen uit hun sinds eeuwen opgedane vooroordelen in de meerderheidspositie, die deze in het maatschappelijk en het gods dienstig leven innamen; maar ver nederend voor ons was het en het is geen wonder, dat er van beide zij den soms harde woorden vielen. Op de tweede plaats had hij te kampen tegen het onduldbare in grijpen der regering in geestelijke zaken, zoals de priesteropleiding, die men in gouvernementele zin trachtte te leiden; tegen het onder- wijsmonopolie, waardoor katholieke scholen voor het katholieke kind zo goed als onmogelijk waren; te gen de aanmatiging van het lands bestuur om zelfs het afkondigen van aflaten, zonder Koninklijk Pla cet, te verbieden en nog veel meer. In zover hij zich met politiek be moeide heeft hij met taaie hardnek kigheid tegen dit alles gepro testeerd. Hij was, met Jhr. Leopold van Sasse van Ysselt in de Tweede Kamer, de eerste kampioen voor de eigen, vrije, confessionele school en voor de vrijheid van godsdienst. Maar niet minder verdienste heeft hij op de derde plaats door hét op wekken der Katholieken tot durf en tot het in bezit nemen van hun rechten. Door een eeuwenlange ach teruitzetting lagen de meesten hun ner in berustende loomheid gedom peld, zij vreesden de gevoelens hun ner medeburgers zoals vroeger door „paepse stouticheden" te prikkelen en waren er slechts langzamerhand toe te bewegen uit hun schulp te kruipen. Bij heel deze drievoudige strijd stond bij Le Sage één ding onverbiddelijk voor.op: nooit op stand; slechts wettelijke middelen, verschaft door de grondwet. Toch heeft hij wegens zogenaamd pers- delikt drie maanden in de gevange nis moeten doorbrengen. Hij was een man van de pen; minstens 6 pittige tijdschriften heeft hij opge richt, geredigeerd en voor een, zeer aanzienlijk deel zelf vol geschre ven. Bovendien gaf hij nog vele werken en werkjes uit. Maar hij was ook een man van de daad en bleef dit ondanks alle teleurstellin gen en mislukking; zijn R.K. Cou rant mislukte. Zijn kind^rgesticht ter opvoeding van verwaarloosde kinderen, mislukte. De onderwijs congregatie, die hij daarvoor wilde oprichten, mislukte. Zijn vereni ging der Catholijke Maatschappij, tot samenbundeling der katholieke krachten, mislukte. En nog veel an dere initiatieven. Maar hij heeft Joachim George Le Sage ter Broek. met helder vooruitziende blik od dit alles gewezen als noodzakelijk na te streven doel; lateren hebber! geoogst wat hij gezaaid heeft. Juis een jaar na zijn dood verdwener onder wijsmonopolies en placet ui de grondwet. Andere van zijn plan nen en wensen zijn nog veel late:|.j| verwezenlijkt. Hulde zij van ganse: harte gebracht aan deze edelmoedi ge, belangloze zwoeger. G. GORRIS S.J VAN HET WERELD-FILMFESTIVA! TIJDENS DE LAATSTE DAGEN van het Wereldfilmfestival t Brussel, dat Maandag in de bekende galasfeer werd geslotei groeide de belangstelling voor de uitslag. Er werden verschiller1 de titels gefluisterd, en deskundigen meenden, dat de Italiane o.a. met de verrassende schepping van Roberto Rossellini „Paisa de beste kans maakten. Het resultaat is geweest, dat de grot prijs is toegekend aan de René Clair-film „Le Silence est d'or met Maurice Chevalier in de hoofdrol. René Clair heeft in zijn film in geen enkel opzicht nieuwe perspec tieven geopend. Natuurlijk toont hij zich een uitstekend filmer en wor den we getroffen door de charman te geest. We hebben ons afgevraagd of Clair. onbewust bij „Le Silence est d'Or" in de voetstappen is ge treden van Marcel Carné's „Le3 Enfants du Paradis", door het op roepen van een filmieke toneelsfeer. En dit betekent een gevaar voor de wezenlijke film. De gedramatiseerde documentaire „Paisa", de openbaring van de Ita lianen, had op dit festival ongetwij feld de eerste prijs moeten behalen en het moge pleiten voor het in zicht van de jury der internationale filmpers, die zich tot taak stelde een symbolische niet officiële prijs toe te kennen, dat zij aanvan kelijk „Paisa" deze eer waardig keurde. Aangezien de Belgische re gering haar reeds de grote prijs voor buitengewone kwaliteiten ver leende, meende deze on-officiële ju ry haar symbolische hulde te moe ten betuigen aan het Franse werk „Le Diabie au corps". Onzerzijds wordt deze beslissing op morele gronden betreurd en het verwor dert ops, dat de internationale filrr critiek niet heeft willen overgaa tot een bekroning van de ook i ons land bekende Engelse film „Ee zaak van leven en dood" (A Ma ter of life and death). De Kathi lieke Filmactie stelde een daad va juist inzicht door de geestige, til ven" dramatische, doch zuiver gi componeerde Italiaanse rolprei, „Vivere in Pace" de eer van ee prijs te schenken. Nederland verwierf zowaar nc 'n prijs in de afdeling reclamefil: met „Ze zijn het eens", het voo treffelijke filmpje, dat enige ti; geleden in onze bioscopen is ve toond en een reclame betekent vot een bekend koffiemerk. Wij komen tot de slotsom, dat organisatie in Brussel uitstekend geweest, dat de prestaties vooral nog geen aanleiding behoeven te g ven tot mismoedigheid ten aanziq van de Europese filmprochjcti doch dat over het algemeen toekenning der belangrijkste pr; zen niet overeenstemt met erf zuivere maatstaf van waardering.; Pieter van der Va Scène uit de Italiaanse fijm „Vivere in Pace". De ondergedok geallieerde neger-vlieger verstoort de serene sfeer in het hi van een boer met helklinkende jazz-muziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3