Nieuw :e-baan ipening Nederlandse voorstellen in grote lijnen aanvaard? BALKANLANDEN NIET AANWEZIG BIJ DE CONFERENTIE TE PARIJS? esloten s Dagblad enezia" Voor Alkmaar en omgeving Maar hoe staat het met de de-factobevoegdheid van de Repoebliek? Finland bedankt uit vrees voor Russische druk Spanje ging ter stembus Kortenaar )OLPLANTEN cd ie ure fENBURG anaalzicht" r TRACTORS reed schappen V GERLINGS AD jden ALKMAAR In wezen aanvaard? Gemeenschappelijke gendarmerie afgewezen Kesselring c.s. krijgen gratie Schumacher over het plan-Marshall Apostolisch delegaat van Batavia benoemd Franse socialisten achter Ramadier/ EUROPA TOCH IN TWEE DELEN Spaans protest tegen uitsluiting Jill 'i I Rep. antwoord onbevredigend 3 Franse vliegtuigen neergestort Vaticaan en Communisme ze agent U het en advertentie te teg deze klaar en n de bezorger mee nog aan te bieden: root, bestel dus tijdig, prijzen. Zaadhandel ÏNHUIZEN, TEL. 200, ïoek v/d Meystraat behandeling 's avonds te ontbieden! DE e week: ziende 3L. 4874 n de moderne ALKMAAR 1947, 's middags 2 uur, an het nieuwe zwem- van het bad door de DE 50 EN 100 METER 3 OP HET TERREIN >NNEN SCHEERZEEP li a.s. zal aan mannelijke eerder, die -NIET in net A 707, één rantsoenbon >rden uitgereikt. Beiang- elden onder overlegging AR, kantoor Oudegracht bekende zitdagen in de ÏRKSCHOENEN i beroep in aanmerking oenen en na 30 Sept. '46 :nen (met inbegrip van :n ontvangen, kunnen 94 afhalen en indieneh t.m. Vrijdag 18 Juli 1947, de bekende zitdagen, Vrijdag 18 Juli 1947. ST. Belanghebbenden; die et minder dan 10 arbei- n aanvraagformulier MD te leveren onder over levering vóór 19 Juli '47) beiders dienen voor hun agen. In dat geval kan aagformulier MD 333-04, en en adressen van be- rtnummers moet worden t te geschieden in de stigd. rokken arbeiders dienen ulieren' te worden over- ili 1947.) I'. DOELEINDEN en vertraagde uitreiking n, wordt ieder, die voor werkplaatsen, e.d. in de :)rmuiier MD 393-06 heeft g aangeraden dit alsnog i. 14 Juli a.s. te Alkmaar, neenten. IJK. escheiden dient steeds te se op de oproepkaart is s Hooxc"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm; minimum ƒ2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c: p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 7 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11270 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank *i/OOR ZOVER tot Zondagavond kon worden nagegaan aan de hand van de binnengekomen berich te^ wijkt het antwoord van Soekar- no op de brief van van Mook „in wezen" weinig af van het antwoord; dat de republikeinse dfelegatie eer der al gegeven had op» de Neder landse voorstellen van 27 Mei. Men weet, dat dr. van Mook, de It. gouverneur-generaal, hoofd van de Nederlands-Indische regering, een brief geschreven had aan Soe- karno, hoofd van de Republikeinse regering, om bevestiging én nadere uitleg van het antwoord- op het „aide-memoire" van den Haag, het welk, zoals de naam zegt, de repu blikeinen „hielp herinneren" aan wat er in de Nederlandse voorstel len stond, en waarop Sjahrir slechts met algemeenheden had geantwoord. Het heet nu in de berichten uit Batavia, dat het antwoord van Soe- karno „in grote trekken" en „in. wezen" die Nederlandse voorstellen aanvaardt. Maar als men het ant woord, voor zover op dit ogenblik bekend, op de keper beschouwt, dan schijnen die trekken wel heel erg groot en dan kan men evenmin zeg gen, dat hier het wezen van de Nederlandse voorstellen van 27 Mei aanvaard is. Weliswaar schijnt het antwoord van Soekarno de interimregerïng te aanvaarden en ook de positie van de Nederlandse vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegd heid in rechte, maar, en hier schijnt ons weer een belangrijk voorbehoud aanwezig: „die beslissingsbevoegd heid mag niet tekort doen aan de erkenning van het de-facto gezag" van de republiek". Het is natuurlijk zó, dat als die beslissingsbevoegd heid betekenis wil hebben, zij even tueel onbeperkt moet zijn, in ver band met het feit, dat vast staat en in het Linggadjati'-accoórd ook is V£stgestèld dat Nederland in réchte zijn souvereiniteit over Indip behoud.t, tot het einde van de over gangsperiode, hetvyejk in het a.c- coord op 1 Januari 1949 is vastge- legd! Op de tweede plaats Is het voor stel inzake de gemeenschappelijke gendarmerie afgewezen. Het betrpf hier een essentieel punt. Op de derde plaats worden afwij kende voorstellen gedaan ten aan zien van de regeling der buiten landse betrekkingen. Ook dat be trof een essentieel punt. Zo essenti eel als ook de republiek het inziet,, die een van zijn voornaamste mi nisters, Hadji Agoes Salim, naar Arabische landen zendt, <om daar in strijd met het Linggadjati- accoord verdragen te sluiten. Sa lim is de nieuwe ^ider van de repu blikeinse delegatie en.in de Ara bische landen, die tot vriendschaps verdragen met de republiek worden verleid, liggen de knooppunten van de luchtverbinding van Nederland met Indië. Toch zegt Soekarno, dat hij vrede wil en een uitvoering van het ac- coord in de geest van Linggadjati. Én Tairizil, de vice-minister van buitenlandse zaken der repu bliek, erkent, dat voorbereidingen getroffen zijn voor vernielingen, ter zelfbeveiliging in verband met de befaamde dagorder van generaal Spoor; die echter nooit uitgevaar digd is. Wij kunngfi het niet anders zien: de Nederlandse regering, die 27 Mei voorstellen deed en* daarop binnen 14 dagen antwoord verlangde, heeft meer dan ypldoende lankmoedig heid getracht, nu ze na zes weken nog niet weet, waar ze aan toe is „In wezen" is er dan ook o.i. nu nog niets aanvaard. Alleen in w r den. Én die zijn er genoeg gewis seld. Te Rome is meegedeeld, dat de door Britse militaire gerechtshoven uitgesproken doodvonnissen over de Duitse bevelhebbers Kesselring, Von Mackensen en M^Jtzer gewijzigd zijn in levenslange gevangenisstraf. PINDELIJK dan is het antwoord van Soekarno iff Batavia overhandigd. Het werd door dr. van Mook in ontvangst genomen van- de republikeinse minis ters Setiadjit en dr. Tamzil, die daartoe met een extra- trein uit Djokjakarta waren vertrokken. Zij brachten eveneens de antwoorden op de brieven van de Ameri kaanse en de Britse consuls-generaal mede. Wat de eerste berichten uit Batavia en Djol<:ja zeiden, werd bevestigd door dr. Tamzil, de republikeinse vice-mi nister van buitenlandse zaken, op een persconferentie in Batavia: de Nederlandse voorstellen worden in grote lijnen aanvaard. Soekarno had al eerder uitge laten, dat de republiek niet anders wilde dan een vreedzame oplossing in de g^st van Linggadjati; hij zeide, dat de Nederlandse voorstellen dan ook in wezen adnvaard waren Wanneer wij nu nagaan, wat dit in werkelijkheid betekent, dan komt dat, als wij. de berichten samenvat ten, en vooral letten op wat dr. Tamzil op de genoemde persconfe rentie heeft gezegd, hierop neer: 1. De Republiek aanvaardt de voorstellen in zake de interim-rege ring, zoals Nederland die deed en zij gaabi®ccoord met de voorgestelde dé jure-positie van de vertegen woordiger van de Nederlandse Kroon, die beslissingsbevoegdheid zal hebben in deze regering; een nadere bespreking is echter nodig over de kwestie, in hoeverre deze bevoegdheid van die vertegenwoor diger in strijd komt met de de- facto-positie van de republiek. 2. Het voorstel van de gemeen schappelijke gendarmerie wordt door de republiek afgewezen. 3. Afwijkende voorstellen worden door de republiek gedaan in zake öe regeling van de buitenlandse be trekkingen. Zondagavond is de tekst van het antwoord van de republiek dadelijk overgeseind naar Dpn Haag. De juiste tekst is nog niet gepubliceerd. Wel heeft Zondagavond een bespre king plaats gehad van Dr. v. Mook en de, Commissie-Generaal en ver schillende adviseurs. Dr. Tamzil heeft bevestigd, dat Minister Hadji Agoes Salim, die op het ogenblik in Bagdad vertoeft, waar hij vriendschapsverdragen met Arabi sche landen voorbereidt, .voorzitter van de Republikeinse delegatie zal worden. Zolang hij nog niet terug is zal Soesanto zijn plaats als hoofd van de delegatie innemen. Verder zullen van de nieuwe republikeinse delegatie deel uitmaken: Kasimo, Gani, Leimena en Djeeanda. Twee nieuwe Heiligverklaringen Zondag werden wederom twee Franse Ordestichters op plechtige wijze onder het getal der Heiligen opgenomen. Het zijn de stichteres der Dochters van het Kruis, Elisa beth Bichier, welke orde thans ver scheidene Huizen, niet alleen in Pranknijk. maar ook in Argentinië, Canada, Uruguay en in de Chinese Missie heeft. Voorts de stichter van de Congre gatie van de Priesters van het H. Hart van Betharram, die zich toe leggen op de opvoeding van de jeugd en* het missie-apostolaat. Talrijke pelgrims uit het Zuid westen van Frankrijk, alsmede de Bisschoppen van Poitiers, Lourcjes en Bayonne, warén van deze plech tigheid getuigen. Dr. Tamzil verklaarde nog, dat hij optimistisch was' ten aanzien van de hervatting der besprekin gen. Geen enkele partij in de re publiek wil oorlog, zei Tamzil en hij voegde daaraan toe, dat „in dien er voorbereidingen zijn ge troffen voor een politiek van de verschroeide aarde, dit geschied is ter zelfbeveiliging na, heit be kend worden van de dagorder van Generaal Spoor, welke hij geloof waardig achtte". (Men weet, dat het bestaan van die dagorder in alle toonaarden is ontkend; giste1 ren is trouwens ook van Neder landse militaire zijde in Batavia .verklaard, dat men niets weet van het opblazen van bruggen en tun nels.) Aneta meldde uit Batavia, dat radio Djocja het volgende heeft bekend gemaakt; „Om de menig te een beeld te geven van hetgeen te doen staat bij aanvallen van buiten, zijn in de stad en het re gentschap Madioen op grote schaal oefeningen gehouden, waaraan le ger, politie en strijdorganisaties de gewestel.ijke defensieraad en de gehele bevolking deelnemen." Sjahrir, die naar Cheribon is ver trokken en enige tijd naar Linggap- jati zal vertrekken waarschijnlijk om te dromen over de schone dagen van weleer heeft tegenover de pees in Batavia verklaard, dat oor logvoering op grote schaal zeer on waarschijnlijk is, omdat de grote mogendheden wellicht tiissenbeide zullen komen. Misschien zullen hier en daar kleine gevechten ontstaan, doch ook deze kunnen worden voor komen, indien aan beide zijden goede wil aanwezig is „en in het bijzonder, wanneer de Nederlandse reactionairen niet de gelegenheid krijgen, uitvoering te geven aan hun verlangens, tot het gébruiken van geweld." Merkwaardig is nog een uitlating van het republikeinse blad „Bakjat" (volk), dat in een artikel een uit eenzetting geeft over de betekenis van de crisis in het republikeinse kabinet. De wijzigingen betekenen, idat de communistische invloed is verminderd en de invloed van de Islam, die tegenover het communis me afwijzend staat, vergroot is. De Islamitische wereld in het buiten land, aldus de „Bakjat", heeft veel belangstelling voor het nieuwe ka binet. Het gewicht van de vriend schapsverdragen tussen de Repu bliek en de andere Islamitische lan den {die Hadji Agoes Salim bezig is te sluiten Red), valt de Ne derlanders hoe langer hoe zwaar der, schrijft dit blad, dat er aan toevoegt: Het is voor de Nederlan ders goed eens te bedenken, of Ka rachi en Cairó voor hen zullen open blijven, indien in Indonesië een koloniale oorlog zal uitbre ken De laatste hand wordt thans gelegd aan de nieuwe grote schut sluis te Zwartsluis, welke in de plaats is gekomen van de door de Duitsers zinloos vernielde „Grote Kolksluis". De nie.uwe sluis is van groot belang voor het scheepvaartverkeer in de Noorde lijke provincies van ons land. De bij de fa. Appelo gebouwde kustvaarder „Cornelis" is 't eerste schip dat de sluis binnen voer. Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft in een gesprek met de Berlijnse correspondent van de Ob server verklaard, dat bij de bespre kingen over het plan-Marshall reke ning zou moeten wor,den gehouden met de dringende Duitse behoefte aan economische steun, daar Duits land meer dan énig ander land deze steun van node had. „Hier in Duits land", zo zeide Schumacher" ver keert de belangrijkste factor in de productie, het menselijke arbeids vermogen, in eCTi stadium van vér-» val. Een volk van 70 millioen zielen ziet zijn arbeidsvermogen slinken. Het grootste deel van dit volk heeft thans al zijn reserves verloren en wordt bedreigd met physieke uit putting. In deze topstand moet het de winter in, die beslissend kan zijn voor zijn productievermogeg, zijn goodwill en zijn geloof in interna tionale samenwerking en de mens heid." Te Batavia werd thans het offi ciële bericht ontvangen, dat mgr. G. de Jonghe d'Ardoyc is benoemd tot Apostolisch Delegaat van Indonesië. Hjjj zou 5 Juli ais. in Batavia aan komen. I Mgr.* G. de Jonghe d'Ardoyc, ti- tulair-aartsbisschop van Mistia werd 23 April 1887 te St. Gilles-Brussel geboren. Hij trad in bü de Spciëteit dfer Vreemde Missiën van Parys en werd 17 September 1933 tot bis schop gewijd. 17 October 1938 volgde z\jn be noeming tot Apostolisch Delegaat in Irak met als zetel Bagdad. De Japanse verliezen ter zee Te Washington is bekend gemaakt dat de V.S. tijdens de oorlog 9.736.000 ton der Japanse marine- en koop vaardijvloot tot zinken hebben ge bracht, Engeland. 138.000 en de Sow- jet-Unie 9.900 ton. PARIJS, 7 Juli (Reuter). De Na tionale Raad van de Franse Socia listische Partij heeft hedenmorgen, na "een debat vSn 18 uur met 2576 tegen 2058 stemmen besloten, de handhaving van het kabinet van Ramadier te steunen. Op de bijeenkomst van de Natio nale Raad van de Fraijse Socialisti sche Partij is blijk gegeven van een sterke ar.t:-communistische gezind heid. De leider van de linkervleugel van de partij, Guy Mollet, van wie voor de Con^rentie van Drie te Parijs werd gezegd, dat hij een te- rugkeér van de communisten in de regering voorstond, heeft verklaard, dat zulks onder de huidige omstan digheden onmogelijk is met h«t oog op de fouten die de communistische partij op nationaal gebied en de Sowjet-Unie op internationaal ge bied begaan heeft. O'. L. VROUW IN NOORD-BRABANT VERSCHENEN? Nadat Vrijdag 27 Juni in het Bra bants dorpje Vorstenbosch Onze Lieve Vrouw zou zijn verschenen aan twee boerenkinderen, Antoon en Bertus van der Velden, resp. 12 en 11 jaar oud, deden in de loop van de week geruchten de ronde, dat de verschijning de kinderen had mee gedeeld, dat zij de volgende Vrijdag de eerste Vrijdag der maand, op dezelfde plaats zou weerkeren en zich opnieuw aan de kinderen zou vertonen. Hoewel de knaapjes vol hielden dat de Lieve Vrouwe in het geheel niet had gesproken, is 1.1. Vrijdag toch een menigte Bvan naar schatting 3000 personen van heinde en ver naar het plaatsje getrokken. Er waren auto's uit Friesland, Zuid- Holland en Limburg, tientallen mo tors en honderden wielrijders. De belangstelling concentreerde zich op de plaats waar de verschijning zou zijn geweest. Het korenveld was hier door de bezoekers geheel platge trapt. De ouders hebben hun kinde ren van de plaats verwijderd ge houden en er is niets abnormaals waargenomen. De Pastoor van Vorstenbosch lift zich zeer sceptisch uit ten aanzien van de verklaringen van de beide kinderen. Deze houden echter rustig vol de verschijning te hebben ge zien. Terreur van Witgardisten in Joegó-Slavië Volgens een van Joegoslavische zijde te Belgrado gepubliceerd offi cieel bericht heeft een aantal wit gardisten (door de Duitsers gevorm de groep Slowenen, die thans in Oostenrijk in kampen geïnterneerd zijn) van Oostenrijk uit de grens van Joego-Slavië overschreden eri te Maribor een aantal vooraanstaan de leden van het provinciale bestuur gedood. De bekendmaking van dit bericht heeft de perscampagne tegen de uit Joago-Slavië gevluchte Quislings tot een hoogtepunt gebracht. De pers te Belgrado acht de bezettingsauto riteiten in Oostenrijk gi^itendeels verantwoordelijk, omdat zij hebben geweigerd om bekende oorlogsmis dadigers, die benden georganiseerd hebben, uit te leveren. Trein onfspoord in de Congo Door het ontsporen van een post trein op een brug over dê rivier Niemba, 100 km van Albertville, zijn twaalf Europeanen en zes inheem sen om het leven gekomen. Vier wagons stortten in het ravijn. Ierland, Italië, Portugal, Turkije en Luxemburg hebben de uitnodiging aanvaard deel te nemen aan de Zater dag te beginnen besprekingen te Parijs over het plan- Marshall. De Finse regering heeft medegedeeld, dat zij, om politieke en economische redenen, niet aan de conferentie zal kunnen deelnemen, terwijl men ver wacht, dat ook andere, onder Russische druk gebukt gaande landen, zoals Hongarije, Joego-Slavië, Roeme nië en Bulgarije, de uitnodiging niet zullen accepteren Nader wordt gemeld, dat het me rendeel der Finse ministers de in vitatie zou hebben willen aanvaar den, maar dat afkeuring van de zijde der Sowjet-Unie werd gevreesd terwijl ook het vredesverdrag met de Sowjet-Unie nog niet geratificeerd is. De ministers van buitenlandse za ken en handel van Denemarken, Noorwegen en Zweden zullen hun standpunt t.a.v. de uitnodiging tot het bijwonen van de conferentie te Parijs Woensdag op een speciale vergadering te Kopenhagen vast stellen. Volgens een woordvoerder van 't Franse mipisterie van buitenlandse zaken is de dag, waarop de ant woorden op de Frans-Britse uitno diging uiterlijk binnen moeten zijn bepaald op Donderdag a.s. Eerst daarna zal worden bekend gemaakt, welke landen hebben geantwoord, aldus de woordvoerder. Spaans protest Officieel is meegedeeld, dat Span- je krachtig bij de Britse regering zal protesteeren tegen de uitlatin gen over Spanje in verband met het plan-Marshall. Het Spaanse protest is aan En geland gericht, daar Spanje geen geregelde diplomatieke betrekkingen metFrankrijk onderhoudt, het pro test zou echter voor Frankrijk be doeld zijn. In Spaanse ambtelijke kringen en in de pers valt men uit sluitend het Franse ministerie van buitenlandse zaken aan., Een nieuw Muenchen De voormalige Fransevice-premier de communistenlteider Mauriee Tho- rez heeft verklaard, dat men als ge volg van uitvoering van de thans bestaande plannen Bevin—^Bidault een „nieuw Muenchen" zal zien. Frankrijk,zo zei hij, geeft er blijkbaar de voorkeur aan samen te werken met hen: die dit lan^ - kolen uit het Ruhrgebied willen onthouden en die medelijden heb ben mei de arme Duitsers. Thorez meende, dat Frankrijk de hulp van §lke geallieerde zou kun nen aanvaarden, mits de onafhan kelijkheid van het land gewaar borgd blijft. De poging om de FranSe buiten landse politiek te -beïnvloeden was, aldus ThoreZ, een der oorzaken voor de uitsluiting van de commu nisten uit de regering. Het koolzaad in de Noord-Oostpolder is rijp en met man en macht werkt men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om de gehele oogst in een paar dagen tijds binnen te halen. Als het rijpe koolzaad nl. te lang blijft staan barsten de zaaddozen open en veel van het kostelijk product, een zeer belangrijke grondstof voor de margarinefabricage zou daarmede verloren kunnen gaan. Een machinale zelfbinder-maaimachine aan het werk in de uitgestrekte polder. BATAVIA, 7 Juli (Reuter), Volgens officiële Nederlandse krin gen in Batavia wordt het antwoord van de Republikeinse regering, dat gisteren aan Dn van Mook werd overhandigd, onbevredigend ge acht. Vice-premier Sedtyadjit is met een Nederlands vliegtuig naar D jog ja vertrokken, nadat dr. van Mook heni het Nederlandse standpunt had uiteengezet. Een verkiezing naar Hitier-model De einduitslagen van het giste ren in Spanje gehouden referen dum aangaande de monarchie in Spanje zjjn nog niet bekend. In de plaatsen waarvan uitslagen binnen zjjn, stepide de meerderheid voor. Men nlemt aan, dat velen on der dwang hebben gestemd. Zo moesten de arbeiders van de spoorwegen een bewijs overleg gen, waaruit bleek, dat zij ge stemd hadden. In Madrid heeft 83 pet. voor gestemd, 12 pet. stemde tegen en de overige» 5 pet. onthiel den zich. Volgens een socialistische woord voerder heeft in de arbeiderswijken van Vallecas en Tenuan (je Las Vic torias de meerderheid \_,an dé bevol king de instructie om zich van stem ming tp onthouden, opgevolgd. In monarchistische kringen in Madrid wordt verklaard, dat de monarchisten zich in groten getale onthouden hebben,- maar dat tenge volge van tegenstrijdige instructies toch nog velen hun stem hebben uit gebracht. Uit officiële kringen verluidt, dat het aantal pnthoudingen en tegen stemmers groter is geweest, dan men heeft verwacht. Te Madrid moest op het laatste ogenblik bijna 30 pet. der voorzit ters van de' 1200 stemlokalen worden vervangen, omdat vele artsen, die tot voorzitter waren gekozen, naar hun zeggen hun patiënten niet ge heel in de steek konden laten. Leden van de linkse oppositie ver spreidden te Madrid pamfletten: „IJapneren stemmen niet. In de na bije toekomst zullen wij met lafaards de rekening vereffenen." Republiek blaast tunnels op Het Chinese blad „Keng Bo" van Vrijdagavond schrijft, dat de tunnel van Lanipegan, tus sen Soekaboemi en Bandoeng, is opgeblazen, waardoor deze niet te gebruiken is. Dit schijnt een voorzorgsmaatregel te zijn voor het geval de Nederlanders Soekdboemi willen bezetten. Het treinverkeer van Batavia naar Bandoeng kan derhalve niet meer via Soekaboemi lo pen. Ook op het lijnvak Bata- via-Bandoeng via Poerwakarta is een dergelijke tunnel, waar eveneens voorbereidingen voor het opblazen plaats vinden. Bij vliegdemonstraties zijn Zpn- dag drie Franse vliegtuigen veron gelukt, twee in Frankrijk en een in België. Bij deze ongelukken kwam een piloot om het leven, terwijl een andere ernstige verwondingen op liep. Een Frans legervliegtuig stort te bij een vliegdemonstratie te Dyon neer. Hierbij werd de piloot ernstig gewond. De piloot van een Franse Courlis eendekker werd gedood bij een demonstratie#van verschillende typen vliegtuigen op het vliegveld Villacoublay bij Parijs. Het derde Franse toestel stortte voor de ogen rNKELE DAGEN geleden plaatsten wij een bericht, waarin een zeer kort uittreksel was opgenomen van een artikel, dat de bekende journa list graaf della Torre schreef iti het blad van het Vaticaan „de Osserva- tore Romano". Nadien heeft graaf della Torre nog twee artikelen ge schreven, die zeer de aandacht'heb ben getrokken. Buitenlandse nieuws agentschappen hebben er korte uit treksels van gegeven, welke echter een verkeerde indruk achterlieten, doordat op essentiële punten foutie ve vertalingen zijn gedaan. Het is van belang, enkele gedach ten van deze serie van drie artike len weer te geven, aan de hand van een betrouwbare vertaling, die het Katholiek Nederlands Persbureau, dat sinds enige maanden in den Haag werkzaam is, ervan geeft. Allereerst echter willen wij eraan meewerken, de verkeerde indrukken \an het bericht der buitenlandse nieuwsagentschappen weg te nemen, omdat dat bericht, o.a. in de samen stelling welke'Reuter ervan gaf, zijn weg ook gevonden heeft in Neder landse bladen. Het eerste artikel van graaf della Torre handelde over de vraag, of de oorlog onvermijdelijk is, het tweede over de paradox van de oorlog, het derde over de tweevou dige wijze van beveiliging. Het thema van (alle drie was de verhou ding tussen Oost en West, duidelij ker gezegd tussen de Westerse de mocratische landen en de Sovjet- Unie. Volgens het gewraakte Reuterbe- richt nu zou de strekking van de beschouwingen zijn, dat een beroep werd gedaan op de westelijke mo gendheden, zich meer moeite te ge troosten, om „het communisme" te begrijpen terwijl,»door het Pauselijk blad dus, „een nieuw neutraal standpunt werd ingenomen in de strijd der wereldbeschouwingen". De eerste onjuistheid is, dat een verzoenende houding tegenover het Communisme zou worden bepleit. Men kpn een dergelijke houding in .dit blad moeilijk verwachten. Er werd hoogstens een beter begrip be pleit „ten opziehte van de Sovjet- Unie", wat in elk geval nog iets an ders is; de Sovjet-Unie is een staat, het Communisme is een wereldbe schouwing. Hier is natuurlijk prin- (hpieel verschil, en het staat theo retisch evenzeer in ieder geval vast, dat om practische en politieke redenen betrekkingen kunnen wor den onderhouden met een'staat, zon der dat samenwerking of instem ming betuigd wordt met dei wereld beschouwing, welke in die staat de overheersende is. (De p r a c t ij k zal echter moeten uitrijzen, in hoe- verse dit op de duur houdbaar is!) D,e tweede onjuistheid intus.sen is, dat van officieuze Vaticaanse zijde laat" staan officieel! een „neu traal" standpunt zou worden ingeno- men tegenover een wereldbeschou wing. Dat is natuurlijk onbestaan baar. De gehele kerkgeschiedenis bewijst het! En me.t name tegenover het Communisme heeft het Vaticaan nooilrteen neutraal standpunt inge nomen, maar een volkomen afwij zend. De documenten bewijzen het door de geschiedenis he.en en de .en cyclieken van de laatste 25. jaar, om ons daartoe te bepalen, tonen het overduidelijk en onomwonden aan. Dat hier het innemen van een nipuw standpunt, laat staan een „neutraal" standpunt, zou worden ingeleid, is dan ook volkomen onaannemelijk. Het desbetreffende artikel van graaf della Torre stelt ten oveiwloede dui delijk tegenover elkpar de onaan vaardbaarheid van de leer tegenover de politieke realiteit. Het tweede artikel van della Torre spreekt met name over de houding van Amerika ten aanzien van de Sovjet-Unie. Het wraakt, natuurlijk, de Amerikaanse bezwaren tegen het Communisme niet. Het wenst wel begrip voor de politieke werkelijk heid van het huidige politieke feit: Sovjet-Rusland. Waarom' het dit doet, zullen wij nader zien. van 8000 toeschouwers brandend neer bij een demonstratie te Brus sel. In dit geval wist de piloot zich met de parachute te redden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1