Nieuw Tsjecho-Slowakije naar de Europese conferentie te Parijs Het onbevredigende antwoord WOONRUIMTE-WET OP MEER DEMOCRATISCHE BASIS Samenwerking beroepsvervoer Voor Alkmaar en omgeving LID VAN HET „OOSTERS BLOC^ DOET MEE Joego-SlaviëPolen en Roemenië bedanken voor de uitnodiging Finlönd's houding nog niet bepaald De Woonruimte- wet Sjarifoeddin houdt een rede Nederland en België Katholieken trouw aan Koning Leopold Bevin leider der Britse delegatie Massa-zuivering in Roemenië Vonnis over beulen van Sonnestein Kamer neemt verschillende amendementen aan Aanvulling op het Rep. antwoord Nederland aan de spits van internationaal vervoer Ruim 12 millioen stemmen voor Franco Tuinbouw organisatie Hooic"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otteri. DirecteurE. J, M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordholland s Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 8 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11271 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 fred.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52', Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TSJECHO-SLOWAKIJE, als eerste van de landen in de Sovjet-Russische invloedssfeer, heeft thans de Brits-Franse uitnodiging tot deelneming aan de aan- stöande conferentie te Parijs over het plan-Marshall aanvaard. Officieel is te Praag rhedegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering besloten heeft over haar verdere houding ten aanzien van het plan te zullen be slissen op grond van de te Parijs in te winnen inlichtingen Volgens Reuters diplomatieke correspondent bestaan er vier theorieën over de Tsjecho-Slo waakse aanvaarding van de uitnodiging, namelijk: 1. Tsjecho-Slowakije heeft zich onafhankelijk weten te houden tegenover de afwijzing van het plan-Marshall van Sovjet-Rus sische zijde; 2. Tsjecho-SJowak;ije heeft toe stemming gekregen van Sovjet- Rusland om zich te Parijs te doen vertegenwoordigen ten einde precies te wetén te ko men welke terugslag de door de Franse en Britse delegaties voorgestelde procedure zal heb ben op de nationale economie <^an Oost-Europa; 3. Sovjet-Rusland heeft Tsje cho-Slowakije positief aange moedigd de., Parijse conferentie DE TWEEDE KAMER is nog niet helemaal door de behandeling van de w,et op de woonruimte regeling heen, maar de voornaam ste beslissingen zijn gevallen en nu kan gezegd worden, dat de wet op heel wat democratischer basis komt te staan, dan in het eerste ontwerp het geval was. De burgemeester had zeer veel macht en, met alle respect voor dit edelachtbaar werk, dat in de ware zin van het woord geen „sinecure" genoemd mag worden, moest toch geconstateerd worden, ,dat nog wel eens vreemde beslissingen en 'wille keurige handelingen op dit gebied voorkwamen. Wij hebben nu een maal in zekere afgelopen tijdsperio de afschuw van alleenheerschappij geleerd.... Bovendien weerhield de verantwoordelijkheid voor beslissin gen op dit gebied menig burger vader om in te grijpen, want menig een stak zijn handen niet gaarne in een wespennest. En dan waren er nog de gevallen, dat burgemeesters wel bereid waren commissies van advies te benoemen,doch niemand bereid konden vinden. In meer dan één opzicht toonde de practijk van het besluit Vordering Woonruimte en wat er bij behoorde, de gebreken van slechte gelegenheidswetgeving. De wet op de doelmatige verde ling van woonruimte doelmatig, nog niet rechtvaardig helaas zette de verschillende bepalingen beter op poten, maar had de fout, dat ze nog te veel macht liet aan de burge meesters. Dit is nu, dank zij het eendrachtig ingrijpen van de volks vertegenwoordiging, veranderd. De vordering geschiedt niet door de burgemeester, maar door B. en W. De commissie van advies uit de burgerij moeten door de. raad wor den benoemd. Er komt een door de gemeenteraad vast te stellen ver ordening, waarin de vordering be perkt kan worden en die verorde ning moet jaarlijks worden herzien, wat de gelegenheid geeft, de prac tijk van het wgonruimtebeleid aan critiek en controle te onderwerpen. Dat past ons democratisch bestel beter dan de onaangename figuur van de formalistische burgemeester, die geen streep over de lijn toeliet, als in de raad eens over woning- politiek e.d. gesproken werd en vorderings-- en toewijzingskwesties als vanzelf om behandeling vroegen. Wat de algemene zaek betreft, valt' in het bijzonder te vermelden, dat de heer Hacke, die er als oud- Directeur-Generaal van de Arbeid wel het zijne van weten zal, er sterk op aandrong, het nog meer in de beperking van de kantoorruimte te zoeken. Hij vond, dat er op dit punt nog veel te royaal gehandeld wordt enwij kunnen het niet helpen, maar wij hebben zo het idee, als we weleeps in Den Haag zijn en daar rondkijken, dat de heer Hacke de spijker op de kop geslagen heeft. bij te wonen in de rol van waakhond namens het „Oos ters bloc"; 4. Moskou hoopi, door de economische satellieten van Sovjet-Rusland toe te staan aan het plan-Marshall deel te ne men, voordeel te verkrijgen in de vorm van vergrote indu striële capaciteit op basis van Amerikaanse hulpverlening bij uitrusting met kapitaalgoederen. Nederland, B.elgië eh Luxemburg hebben, in het kader van de Econo mische Unie tussen deze landen, te kennen gegeven, dat zij te Parijs vertegenwoordigd zullen zijn. Reeds eerder hadden Eire, Turkije, Griekenland, Italië en Portugal de uitnodiging voor Parijs aanvaard. Verder wordt instemmend ant woord verwacht van Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en IJsland. Afwijzing wordt verwacht van Hongarije, Joego-Slavië en Roe menië. Weigeringen. Joego-Slavië, Polen en Roemenië hebben de Brits-Franse uitnodiging van de hand gewezen. Het Sowjet-persbureau Tass heeft de weigering v^n Polen en Joego- Slavië aldus gecommentarieerd: „Aan te nemen is, dat Joego-Slavië en Polen gaarne credieten van de Verenigde Staten zouden aanvaar den op gunstige voorwaarden, maar zij zouden daarover zonder tussen personen willen onderhandelen." In tegenstelling met eerdere be richten meldt Reuter uit Londen, dat van de zijde der Finse legatie in de Britse hoofdstad is verklaard dat de Finse regering nog geen voorlopige of definitieve beslissing ten aanzien van deelneming aan ,de, Parijse conferentie heeft geno men. Deze kwestie zou heden te Helsinki ter sprake komen. Wanneer, zoals de bedoeling is, een „Comité van samenwerking" zal worden ingesteld per vijftien Juli aanstaande, zullen waarschijnlijk 4 sub-commissies onmiddellijk begin nen met het verzamelen van gege vens, welke verwerkt moeten wor den in eind Augustus door het co mité uit te brengen rapporten. Wan neer de daaromtrent binnengekomen berichten juist zijn, zou volgens Franse en Britse opvattingen het comité moeten bestaan uit vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Tolunie, een Scandi navisch land, een Oost-Europees land en waarschijnlijk Italië. De subcom missies zouden ieder uit minder dan tien man moeten bestaan. Naar vernomen wordt heeft dr. van Mook de republikeinse ant- woord-nota tegenover Setyadjit als „onbevredigend" gekarakteriseerd. De ministers Setyadjit, Gani en Leimena zijn met een speciaal Nederlands vliegtuig naar Djogja vertrokken, om wederom verdui delijking te vragen over enkele punten van het republikeinse ant woord. De gevraagde- verduidelij king zou in het bijzonder betrek king hebben op de interim regering en de republikeinse verantwoorde lijkheid voor binnenlandde aange legenheden alsmede op de kwestie van de gemeenschappelijke gen darmerie en de buitenlandse be trekkingen. In gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia is de aandacht gevestigd op het', feit, dat verschil lende vragen in de antwoordnota open blijven, waardoor het stuk als „vaag" bestempeld dient te worden. Een Nederlands woordvoerder te Batavia verklaarde, dat de Neder landers van de reis van Sefyadjit naar Djokja niets verwachten. Op Java werden reeds voor zorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen, aldus een Indone sisch militaire woordvoerder. De woordvoerder verklaarde, dat Java thans in staat van gevaar was en dat Tong-Tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kondigen' en het volk op te roepen voor" het nemen van luchtbescher- mingsmaatregelen. Guerillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het republikeinse leger opgenomen en de verdediging van de desa's wordt georganiseerd. In een rede, uitgesproken voor Radio Djokja, 'heeft Sjanrifoed- din een beroep op het volk ge daan om waakzaam te zijn en in verbondenheid iedere eventuali teit onder ogen te zien. Sjahrifoeddin herhaalde in deze radiorede de tekst van het republi keinse antwoord op de Nederland se voorstellen xpor een interim- regering. Hij f^de nadruk op de critieke situatie. De Indonesische republiek wenst hgt probleem op een vredelievende wijze op te los sen, zo zeide hij. In de rede deed Sjahrifoeddin een beroep op de natie om het" vol ste vertrouwen in de regering te hebben. Hij zei, dat hij bereid was de „de jure" souvereiniteit van de Nederlanders gedurende de overgangstijd te erkennen. „Toch mocht de, reeds de facto erkende, republiek niet verhinderd wor den haar -eigen gezag op eigen ma nier uit te oefenen". Hij herhaalde, dat het Nederlandse voorstel be treffende de gezamenlijke gendar merie onaanvaardbaar was. Hij drukte de hoop uit, dat de Neder landers de moeilijke omstandig heden zouden begrijpen, waaron der de Indonesiërs thans lgven! H. M. de Koningin niet naar Drenthe Wegens ambtsbezigheden is H.M. de IJoningin verhinderd Haar voor heden en morgen aangekon digde bezoek aan Drenthe te bren gen. Het, bezoek zal waarschijnlijk enkele dagen worden uitgesteld. Uranium in Saksen? Het Britse Persbureau Reuter maakt melding van het delven naar uranium in Saksen in de Sowjet- bezettingszöne van Duitsland. Een Duits ingenieur, die „onlangs uit de Sowjet-zóne ontsnapt is en wiens naam niet genoemd kan worden", heeft hieromtrent mededelingeji ge daan en o.m. verklaard, dat de Duit sers in dit gebied tot deelneming aan het werk gedwongen zouden worden en dat hun een zwijgplicht zou zijn opgelegd door de Sowjet- autoriteiten. Zij zouden niet durven vluchten naar de Amerikaanse zóne, daar dit gevaar voor hun achterblij vende familie zou opleveren. Een groep S.chotse padvinders, die een bezoek aan ons land brengen, werd Maandag ten Amsterdamse stadhuize ontvangen. Een der gasten, die op de binnenplaats de doedelzak bespeelde, genoot daarbij de onverdeelde belangstelling der stadhuisbode's. L a f. J/% De heer P. Windmeijer heeft een camera geconstrueerd, waarmede onder water kan worden gefotografeerd. In de loop der komende maand zal Hij met deze camera in de Middellandse Zee een speciale reportage maken van het leven onder de zeespiegel. Voor de biologische wetenschap kan de vinding van de heer Wind- meyer vangrote waarde zijn. In het Delftse sportfondsenbad zijn met de camera proeven ge nomen, die goed gijn geslaagd. De heer Windmeyer daalt met zijn camera onder water. Aanvaarden de uitnodiging Nederland en België zjjit te za- men overeengekomen, in prin cipe de Brits-Franse uitnodiging, het plan-Marshall op 12 Juli te Parijs te bespreken, te aanvaar den. Zondagmiddag hebber in Den Haag besprekingen '- plaats gehad tussen Belgische en Nederlandse ministers. Van Belgische zijde na men aap de besprekingen deel de minister van buitenlandse zaken, Spaak, de minister van buitenland se handel, van der Straten-Waillet, en de direqteur-generaal van de politieke afdeling van het ministe rie van buitenlandse zaken, baron de Gruben; van Nederlandse zijde: Baron van Boetzelaer van Ooster hout, de minister van buitenlandse zaken, de minister van economi sche zaken, Huysmans, de direc teur-generaal van hef ministerie van buitenlandse zaken van Vre- denburchen de heer Spierenburg. De Nederlandse en Belgische ministers hebben de verschillende kwesties, verbonden aan de uit voering van het plan-Marshall en de mogelijkheid van het volgen van een gemeenschappelijke ge dragslijn voor de Belgisch-Neder- lands-Luxémburgse economische unie bestudeerd. De onderhandelingen zullen Woensdag a.s. te 's Gravenhage worden voortgezet. Tijdens het congres der katholieke volkspartij, dat Zaterdag en Zondag te Antwerpen is gehouden, hebben de Vlaamse en Waalse sprekers in hun toespraken allen hun trouw aan Koning Leopold betuigd. Dhr. van Zeeland verklaarde o.a.: „Men kan de grondwet verdraaien, doch het staat vast, dat je koning zal te rugkeren, teneinde zijn constitutio nele taak verder uit je oefenen". Spreker wees op het grote belang van de publicatie van het verslag der commissie vatj jurisiten over de gedragingen van de koning tijdens de bezettingsperiode en verklaarde, dat dit rapport de grondslag is waarop de Belgen van goede wil zich moeten verenigen. De heer van Zeeland stelde verder in het licht, dat de katholieke actie de perken der betamelijkheid niet te buiten mag gaan en dat het de regering is, die in deze aangelegenheid beslis singen moet nemen. Wapendepot bij Parijs ontdekt In de omgeving van Parijs, bij het station van Nanterre, is een belang rijke voorraad wapens ontdekt, in verband waarmee 3' personen zijn gearresteerd. Men gelooft, dat zij leden van de Falestijnse verzetsorganisatie Irgoen zijn, doch de politie heeft hun na men nog niet bekend gemaakt. Oostenrijk lid der Ver. Naties? Officieel wordt medegedeeld, dat de Oostenrijkse gezant te Washing ton namens zijn regering om toe lating van Oostenrijk tot de organi satie der Verenigde Naties heeft verzocht. Benoeming Heemraad Bij K.B. is benoemd in de provin cie Noordholland ijjet ingang van 1 October 1947, tot heemraad van de polder de Zeevang, de heer 'M. Vink te Middelie. Bevin, de minister van buiten landse zaken, zal de Britse de legatie op de a.s. conferentie te Parijs leiden. Reuters correspondent schrijft: het karakter van de te Parijs te houden conferentie is iets meer om- lijnd geworden door het bericht dat Bevin zelf van plan is naar Parijs te gaan, althans om de conferentie te openen. Tot nog toe immers was het nog niet duidelijk, of de be sprekingen in ministeriele of slechts in technische instantie zouden plaats hebben. Toch verwacht men, dat de besprekingen zo veel moge lijk strikt economisch en zo wei nig mogelijk politiek gehouden zul len worden. Landen als Zwitserland Zwedeq, Noorwegen en Denemar ken zullen zeker alle politieke com plicaties willen vermijden. Diplo matieke waarnemers zien het be sluit van Bevin eerst en vooral een gebaar van hoffelijkheid van een der initiatief nemende mogendhe den tegenover de anderen. Onder het olie-personeel Berichten, welke te Londen uit Boekarest zijn ontvangen, be vestigen, dat een drastische zui vering onder het personeel van de grote olle-mzriisichappjjen in Roemenië wordt uitgevoerd. De maatschappijen'zouden lijsten ontvangen met namen van employes die uit hun functie ontzet en uit hun huis verdreven moeten wor den, soms binnen een termijn van vijf dagen. Men verwacht, dat deze zuivering een teruglopen van de productie ten gevolge zal hebben, en dat de regering dan verdere maatregelen zal nemen tegen de maatschappijen en tegen individuele functionarissen in het bijzonder, op grond van „verantwoordelijkheid voor sabotage en incompetentie". Waarnemers te Londen vragen zich af,, of het optreden van de regering niet in strijd is met de bepalingen van het vredesverdrag en of even tueel van Britse of Amerikaanse zijde stappen zullen worden onder nomen. Het grootste gedeelte van de Roemeense olie-industrie is in. handen van Britse of Amerikaanse maatschappijen Slechts ongeveer 'n derde staat onder controle van het Sowjetrussisch-Roemeens concern. Het gerechtshof van Dresden heeft vier beklaagden, beschul digd van moord op vijftien duizend krankzinnigen, ter dood veroordeeld en acht beklaagden veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërende van 3 jaar tot levenslang. De beklaagden zijn schuldig be vonden aan het vergassen van gees teszieken in een inrichting te Son nestein, nabij Pirna, in de door de •Russen bezette staat Saksen. Ter (Jood veroordeeld werden: de ze ventig jarige Paul Nitsche, dr. Leanhardy, zijn voornaamste assis tent en twee verplegers. Een ande re verpleger kreeg levenslang en twee dokters 20 en 15 jaar gevan genisstraf. Vijf verpleegsters wer den veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 3 tot 15 jaar. Twee vrou wen. een dokter en een advocaat en een arts werden vrijgsproken. DE WONINGVORDERING was wel het voornaamste punt van de noodwetgeving op het gebied van betere verdeling van woonruimte. Het nieuwe ontwerp, dat minister dr. Beel had inge diend, is bij de voorbehandeling al wat bijgeschaafd, maar tal van amendementen van Kamerleden wilden de wet toch op meer democratische basis zetten en dat is gelukt ook. Maandagmiddag begon het parlement met deze wet en reeds om vier uur moest de behandeling onderbroken worden, omdat minister Beel de vergadering van de ministerraad moest presideren. Het zal daar wel over Indië gegaan zijn, hoewel Maandag een gevyrne dag is voor een ministerraad. En een verklaring over Indië is, vol gens meningen in parlementaire kringen, niet vóór Donderdag te wachten. Het kan nog wel later worden ook 'en dan is er dus kans, dat het reces van de Kamer, dat tegen 10 Juli was aange kondigd, zal worden uitgesteld. Natuurlijk hebben alle Kamerle den in alle toonaarden gewezen op de ellende van het samenwonen en alles wat er aan de woonruimtever deling en woningvordering vast zit. Daarbij ging het niet alleen om techpische dingen, zoals de heer Algera terecht zei, maar er wordt direct ingegrepen in het wel en wee van mensen. Natuurlijk vond ook iedereen, dat de oplossing alleep te vindert is in woningbouw, maar deze is nu eenmaal voorlopig niet op voldoende schaal mogelijk en dus biedt dat geen oplossing. Er moeten andere, noodmaatregelen genomen 'worden, al zijn ze nog zo hard, en dat zijn ze vaak! De heer Algera bepleitte ook, de Rijksgebouwen dienst de bevoegdheid tot vorderen te ontnemen. Het is al erg genoeg, dat er naast de bevoegdheden voor de gemeenten, nog bevoegdheden blijven bestaan vöor het Rijk en voor de pgpvinciale bureaux voor oorlogsslachtoffers. De heer Algera vond deviezen voor hout belangrij ker dan deviezen voor tabak, maar hoeveel hout zouden we kunnen ko pen, als de deviezen voor tabak zeg, voor de helft verminderd zouden worden? De communist Schoonen- berg zag heil in het betrekken van hout uit Sovjet-Rusland, waarom zouden wij dat niet doen, als het op normale voorwaarden te verkrijgen is?* De heer Maenen, K.V.P. bepleitte vrijstelling van militaire dienst voor bouwvakarbeiders. Ook de heer Maenen bepleitte, evenals de heer Algera, die een aantal amendemenr ten op dit punt had ingediend, min der bevoegdheden te verlenen aan de burgemeesters. De 'heer ten Hagen (Arb.) t)ë- pleitte nog eens voorrang te verle nen aan woningbouw vooral in ge teisterde gebieden. De heer Beer- Sefiadjit naar Batavia BATAVIA, 8 Juli (Reuter) - Na dat het Indonesische republikein se kabinet de hele nacht onder voorzitterschap van Sjarifoeddin had vergaderd, werd bekend ge maakt, dat Setiadjit, de vice- premier, vantf*ng per Neder lands vliegtuig naar Batavia zal terugkeren met een aanvulling op het republikeinse antwoord op ^e Nederlandse voorstellen voor een interimregering. Te veel breideling funest Nadat Vrijdag bekwaamheidsproe- ven waren gehouden, werd Zaterdag in „Tivoli" het beroepsvervoers- congres gehouden. Aanwezig waren o.a. mr. dr. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht, de rijksinspecteur van het verkeer in Maastricht,; de rijkshoofdinspec teur in Den 'Bosch, vertegenwoor digers van de Belgi§phe federatie van baanvervoerders, dr. ir. M. H. Damme, pres. Ned. Verkeersinsti- tuut. De heer Hulswit zette het doel van het congres uiteen: bevordering van het saamhorigheidsgevoel onder de transportondernemers en be lichtte de vervoersproblemen. Reeds in vroeger eeuwen waren de Nederlanders de pioniers op de zeewegen en met voldoening kan worden waargenomen, dat de vracht autovervoerder deze traditie heeft overgenomen. Meer dan de helft van het inter nationale autovervoer wordt door Nederlanders gedaan. Cijfers over het wegverkeer in ons land In Maart 1947 werden door de auto in interlocaal verkeer vervoerd 2.2 millioen ton of 46 pet. van het totaal. Door de Spoorwegen 1.1 mil lioen ton en per schip 1.5 millioen ton of resp. 23 pet. en 31 pet. van het totaal. In de uniforme regeling van de drie vervoersvormen zullen de ta rieven een belangrijke rol spelen. Openbaarheid van de tarieven is nodig, zodat men weet waar men aan toe is. Noodzakelijk is ook, dat elk der drie soorten vervoer zijn eigen kosten bepaalt. Jaarlijks brengen de weggebrui kers 75 a 80 millioen gulden op, o.a. door benzinegebruik. Dit geld be hoort aan de verbetering van het wegennet te worden besteed, doch dit gebeurt thans bij lange na niet. Op vervoersgebied dateert de overheidsbemoeiing van na de laat ste oorlog. De overheid moest maat regelen nemen, aangezien in het particuliere initiatief een chaotische toestand was ontstaan. Deze over heidsbemoeiing moet in goede ba nen worden geleid. Daarom is een grote organisatie van allen die samenwerken een eerste vereiste. De internationale transportorgani satie, welke in voorbereiding is en in Genève zal zetelen, kan veel goed werk doen. In zijn slotwoord z£i de-heer Huls- wit, dat nog steeds het gevaar aan wezig is, dat onder *het mom van coördinatie een breideling van het autovervoer zal geschieden. Juist nu het autovervoer de kinderschoenen is ontwassen en voor de eerstkomen de jaren zich in een ongekend tempo zal ontplooien, zou een breideling funest zijn voor ons economisch leven. Aan de verlader moet de vrije keus worden gelaten van het vervoermiddel dat hij wil' gebrui ken. Een dwingend optreden van de overheid zou fout zijn. nink nam het, in tegenstelling tot de communist Schoonenberg, op voor de particuliere woningbouw. De heer Hacke becijferde, dat voor ambtenare^van "rijksbureaux met minder ruimte kan worden volstaan. Hij zou verder graag al iets willen weten, over de richtlijnen, die de minister "zal geven. De heer Hooy vond het onjuist, dat de vordering van stoffering is blijven bestaan. Minister Beel gaf toe, dat het hier een impopulair ontwerp betreft, maar er is niet aan te ontkomen. De vorderingsbevóegdheid van de P.B.V.O. loopt 1 Januari 1949 af, maar de Kroon is bevoegd, die ter mijn te vervroegen. De Minister wil woningruil niet tegenwerken, doch hij wil even afwachten wat de Ve ren. van Ned. Gemeenten bp dit punt denkt te bereiken. Hij wil geen bindende kracht geven aan de ad viezen, door de adviescommissies ge geven. Hoewel de minister bezwaar had, de vorderingsbevoegdheid over te dragen aan het college van B. en W. ging de Kamer toch accoord met een desbetreffend amendement, ook andere amendementen, die ten doel hadden de woonruimtewet op meer democratische basis te stellen, wer den aangenomen. Wij mogen voor ?en en ander verwijzen naar het hoofdartikel in dit nummer. De Spaanse radio heeft Maan dagavond de einduitslag van het referendum uitgezonden, zoals door het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken bekend ge maakt. 16.187.992 personen waren inge schreven, van wie 14.454.426 heb ben gestemd. ^Jan de uitgebrachte stemmen waren 25.669 van on waarde, 285.208 blanco, 643.501 neen en 1E.628.983 ja. De eind resultaten voor IVJadrid zijn de volgende: uitgebrachte stemmen 1.083.770. Van onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. Prins Bernhard Hersteld Z.K.H. Prins Bernhard, die vori ge week een lichte griep heeft ge had, is thans zover hersteld, dat ivi het bed mag verlaten. Hij zal ech ter nog niet in de buitenlucht mo gen en voorlopig nog enige tijd rust moeten houden.. DE RECENTE moeilijkheden met de prijsregelingen in de -tuin bouw, de onvoldoende regeling voor de vaststelling-van prijzen voor de vroege aardappelen, het doordraaien van kostbare groenten, niet alleen in Venlo, waar het sla-schandaal zich voordeed, de onzekerheid van de toekomst in verband met het uitblijven van regelingen voor ex port naar Duitsland, zijn voor het bestuur van de Vakgroep Tuinders van de L.T.B. aanleiding geweest, op korte termijn een vergadering te beleggen van de volledige kring- besturen, waarbij eventuele niet bij een kring aangesloten afdelingen eveneens worden verwacht. Deze vergadering wordt gehouden te Haarlem op Dinsdag 15 Juli a.s., des middags om twee uur, in .restaurant Brinkman. De vakverbondsvoorzit ter, de heer Groen, zal behandelen de geschiedenis, het verloop en de huidige gang van zaken op tuin- bouw-economisch gebied en de orga nisatorische aangelegenheden in de tuinbouw, waarbij de verhouding standsorganisatievaktechnische or ganisatie besproken zal worden. Dit laatste is inderdaad een moeilijk en ietwat teer punt, dat de laatste we ken opnieuw van meer dan gewone actualiteit geworden is. Door de wijze, waarop men in kringen van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen manoeuvreert en moeten wij zeggen: door de wijze, waarop men dit in departementale kringen tolereert en stimuleert? wordt getracht, de betekenis van de §tandsorganisaties op de achter grond te schuiven. De organisatie dient daartegen nog weêr krachti ger dan tevoren stelling te nemen!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1