Kringsportdag te Langedijk CLARINETTEN UIT BATH voor Jan van der Peet Kunste/iaarscentrum Bergen Hedenavond: openingsvoorstelling Katho PAG. 2 NIEUW NOORC^HOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 8 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Twee belangrijke tentoonstellingen tussen chapiteau en piste (iii) Vóór de pauze CIRCUSNOTITIES J Kard Kardina; Wereld Gret Drie Alkmaarse musici naar Praag Dezer dagen ontving de Alk maarse musicus Jan van der Peet een geschenk uit Bath in de vorm van twee clarinetten. In het kader van de adoptie van Alkmaar door de stad Bath werden destijds door onze stadgenoot, de heer R. Valkhof, pogingen onder nomen om de clarinettist Jan v. d. Peet aan een stel goede instrumen ten te helpen, die hij voor zijn ver dere studie nodig had en die hem cck bij zijn optreden als solist uit stekend van pas zouden komen. De heer Valkhof stelde zich in verbin ding met onze oudrstadgenoot Eli Prins in Bath, die het voqjstel in het Adpption-Comitê te Bath bracht en daar warm bepleitte. Vooral in de heer Wils, voorzitter van genoemd comité, vond hij "een groot medestander voor dit plan. Van de geldén, die in Bath destijds voor - Alkmaar wajen gecollecteerd, werd een bedrag gereserveerd, be nodigd voor de aankoop van de door Jan van der Peet zozeer ge wenste instrumenten. De-ze werden speciaal voor hem vervaardigd, het geen de oorzaak is. dat dit geschenk zo lang op zich liet wachten en eerst dezer dag^n in het bezit kwam van Jan v. d. Peet, die ze ons blij en met trots toonde en liet horen. Het zijn een A- en een B-clarinet, resp. voor kamermuziek en orkest. De heer v. d. Peet gaf ons ook in zage van de correspondentie, dié hij met de heer Wils hierover had ge voerd en. wij mochten hierbij con stateren. dat de heer Wils in eljse brief de wens te kennen gaf. dat de heer v. d. Peet binnen niet al te lan gen tijd in de gelegenheid zal zijn in Bath op te treden, om de inwo- rlers van Bath, die^voor^dit geschenk het hunne bijdroegen, van zijn mu zikale prestaties te laten genieten. A Natuurlijk hoopt Jan van dér Peet aan deze wens gevolg te kunnen geven, zo mogelijk nog dit. jaar. Hij hoopt dan in^Bath op te treden als clarinet- en piano-solist én zo mo gelijk als gas^dirigent van een or kest uit Bath of Bristol. Mogelijk 11 zullen ook de Alkmaarse solisten Riek Schouten (vjgol) en Siem Koe-^ I ten (hobo) mèt hem in Bath optre den. Wij twijfelen er niet aan of Alkmaar zal met het optreden van dit muzikaal trio in Bath eer in leggen. Jan van der Pè.et, die October 1945 slaagde voor het eindexamen Con servatorium voor clarinet-solist, stu deerde daarna door voor piano on der leiding van Paul Frenkel. Bij Hein Jordans, tweede dirigent van h Langs de fijnen (Ingezonden) Ik zag 'n wedstrijd van A.F.C. Alkmaar en daar chauvinisme mij totaal vreemd is, integendeel, ik dikwijls, o schande, de goede presta ties van deze jongens kleineerde door mijn v.oetbalsympathieën voor 90 pet. aan betere clubs te schenken en mij altijd sjhamper uit te laten over sectarisch voetbal, 'n complex wat mij bijgebleven was uit 'n voor-, dracht van de grote Lotsy, moét ik, thans eerlijk bekennen erw ik doe 't ook ruiterlijk, dat ik mij vergist heb. A.F.C. is zijn plaats in Alkmaar waard. Naast Alcmaria en de Boys zal AFC opkomen, met zo'n elftal kan dat niet uitblijven en of zij dit zal blijven volhouden hangt af vanj honderd en één factoren,die deze spelers niet in hun benen hebben. Zij kunnen nu eenmaal de toets der vergelijking met betere, rijkere clubs niet doorstaan. Hun ontbreekt nog zo izeel, zeer vee., dat wat 'n club maakt of breekt, waar 't mee staat én valt, de sympathie van vele echte sportvrienden. Welke Hollander is niet sportief. Hoevelen honderden vinden in de voetbalschoen hun uit laatklep voor ontspanning. Hoevelen duizenden genieten niet mee of er geren zich ziek langs de kalklijnen. Al deze mensen hebben behoefte aan reactie, aan compensatie voor hun dikwijls egntonige'zware arbeid. Langs de lijnen voelt men zich één. Zij komert daar immers, voor 't zelfd.e doel: de, sport verbroedert. Schone gedachte, edele doelstelling. Verbjuffend fijn kan de eenvoudige man langs de lijn zijn mening .zeg gen. Ruw soms maar met dat smeu- jige, waar ik jaloers op ben. Dat van'n klaan kunsie om mekaar in de grond te borenmaar Aaf- see komt 'r, ik wed met je om hon derd geulden. Hup Aafseeü ELAR. Eendracht maakt macht. 8 JULI: Het bovenstaande begrepen in 1643 de lakenbereidjrsgilden uit de stedenvan. Holland en West friesland. Zij kwamen in dat jaar bijeen, om te beraadslagen over een placaat der Staten van Juli 1638 tot wering van misbruiken. De lakenbereiders vergaderden om de twee jaar en toen zij in Hoorn vergaderden, waren daar aanwezié Dordrecht, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Gouda, -Rot terdam, Alkmaar,Hoorn en Enk huizen. Hoorn had 3. afgevaardig den en de andere steden elk 2, die toen Hoofdluiden werden ge noemd. De kosten waren vermoe delijk voor„rekening van de stad,' waar werd vergaderd. Wij vonden tenminste in de rekeningen van Alkmaar meerdere malen posten voor dit doel. Zo waren de kosten b.v. in 1741 in Alkmaar f 594.60. Er waren dus vóór de stad zeker grote belangen aan het vergaderen verbonden. het Concertgebouw-orkest, wordt hij als enigste 'leerling opgeleid voor orkest-directie. Behalve direc teur van een pas-opgericht gemengd koor te Zijdewind, waarmee.hij over drie weken op concours te Amster dam gaat, is hij dirigent van het orkest „Symphonia" alhier, waar mee hij reeds enkele malen met groot succes is opgetreden. Hij vertelde ons nog, dat hij met Riek Schouten als viool-soliste en Siem Koeten ajs solist-Engelse hoorn van 10 tot 17 Augustus uitgezonden wordt naar het Wereld-Jeugd-Festi- val te Praag, waar van 20 Juli tot 17 Aug. het congres van de Wereld- Federatie voor de democratische jpugd wordt gehouden. Zij zullen daar als solist in een orkest optre den. Jan v. d. Peet zal daar natuur lijk zijn clarinetten uit Bath gebrui ken. Een eeuwfeest Woensdagmorgen om 6.45 is er een H. Mis in de St. Dominicuskerk met zang tot intentie van de leden van de Aartsbroederschap van de H. Fa milie. 's Avonds om 7 uur plechtig lof met predikatie tér herdenking van het feit dat 100 j. geleden de H. Familie door Paus Pius IX tot Aartsbroederschap werd verheven. De 1200 afdelingen die in ons land bestaan doen reeds het grote nut van deze godsdienstige vereniging vermoeden. Alleen de niet-leden, en vooral zij met vooroordelen tegen het (veran derde) systeem van congregatie zou ik willen zeggen: Hebt U al eens serieus nagedacht over deze vereni ging? Weet U wat de congregatie be oogt? Kent U de werkwijze en de middelen die zij TJ""aanbiedt om 't doel te bereiken? Is U al eens in een verg. gpweest. Zo niet, 'schort dan Uw oorjjeel op en stelt U eerst eens,van alles op de hoogte en U 'zult Uw oordeel wijzi gen. U wordt toch gaarne lid van iets waar U béter van wordt? Leden van deze vereniging worden er „be ter" van. En nog wel „geestelijk be ter". Henri Belletable (in 1813 te Venlo geboren) heeft "deze vereniging ge sticht om de* huisgezinnen te heili gen naar t voorbeeld van de H. Fa milie te Nazareth. Gelukkig de Pa rochie waar alle gezinnen lid zijn,, de vader, de moeder en.de kinderen, van de Aartsbroederschap van de H. Familie, en waar arm en rijk zich verenigen om in hun gezin te beleven eenvoud, de geest van gebed en godsvertrouwen, geduld in be proevingen, onderlinge liefde en huiselijkheid aan te kweken. Moge dit eeuwfeest dat we vieren ïn een tijd van gezinsontwrichting voor alle parochianen aen hemelse aansporing zijn zich te ®*organiserdh naar 't voorbeeld van Nazareth en verenigt U allen 's morgens en 's avonds in onze 'kerk, leden en niet-leden om in dankbaarheid aan God voor alle weldaden, de Verlos ser en Hersteller lof te zingen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Robert, zoon va£ Klaas Kok en D. E. Bu^rs; Herman E. G., zoon van Hans van Woerden en H. Kraaijgnga; Wilhel- mina A. G.. dochter van Wilhelmus J." van .Goethen^en C. G. Mijts; Ge- sina M„ dochter van Petrus J. van Nimwegen en M. M. Beemsterboer; Mgrijke A., dochter van Jan Deugd en J. "G. Bakker. Gehuwd: Charles Logcher en Jo hanna W. Visser. Overleden: Sjoert A. Bartstra, oud 82 jaar, weduwnaar van A. W. Loth; Pieter Brouwer, oud 68 jaar, weduwnaar van Y. Nauta; Willem G. van Zuylen, oud 55 jaar, gehuwd met A. Kwant. DE „PRINSES MARIJKE" GEDOOPT Het is nog maar kort geleden, dat ook in Alkmaar de Zeeverken ners hun groepen oprichtten. Mo menteel bestaan hier ter stede twee zeeverkfnnersgroepen, de Victorie- groep der N.B.V. ën de- Don Bosco- grqgp der K.V. Je kunt echter geen zeeverkenner op land zijn, om welke reden een boot immer een noodzakelijke voor waarde 'is. De Victorie-grpep heeft een zeil- sloep aangeschaft, well^ Zaterdag middag te water,werd gelaten. Door tde voorzitter van.de groepscommis- sie, mr. Schuurman, door welke commissie in samenwerking met de ouders het leeuwenaandeel werd bij gedragen voor het opkalefateren der sloep, welke door de afd. Alkmaar was ggschonken, werd de boot overgedragen aan schipper Perre. Een der weipén van de groep sloeg de fles, al of niet gevuld met champagne, waarigee zulk een doop plechtigheid pleegt te geschieden, na enige mislukte pogingen om het ding kapot te krijgen, tegen de boeg stuk. De sloep was gedoopt en ont ving de naam van „Prinses Marijke". Van Z.K.H. Prins Bomhard was een schrijven aanwezig, hetwelk werd voorgelezen, dat tegen het geven van deze naam' geen bezwaar wer^l gemaakt. Onder het zingen van het •Wilhelmus gleed de boot statig van de oever. Met haar witte stevige romp lag zij op het water. De vlag getjes, waarmee haar mast getooid was, wapperden feestelijk. Met een enthousiast hiep-hoi werd „Prinses Marijke" begroet. Een mooie boot, welke een goede vaart doet ver moeden. KAJOTTERS OPGELET- ALKMAAR. Woensdag a.s. hou den we onze verplichte avond niet tussen de vier muren op het Luttik Oudorp, maar in de vrije natuur, een mooi plekje in Bergen. Tramreizigers, uiterlijk 7 uur op het station! Fietsers 7.15 op het Lut tik Oudorp. Aanbesteding van 107 woningen ALKMAAR. Ten stadhpize werd gister aanbesteed het bouwen van 107 woningen, 3 winkels en 3 werkplaatsen aan de Uitenboscji- straat voor de Ver. „Volkshuisves ting", onder architectuur van archi tect v. Reyendam. Ingekomen 25 bil jetten, waarvan 2 van onwaarde; in geschreven 'was als volgt: Fa'. Groen en Bregman, Benthui zen (Z.H.) f Jl.480.000: A. v. Straaten, Gouda f 1.425.000; J. Bontebal, Ze venhuizen (Z.H.) f 1.425.000; C..Boel Voorburg f1.423.000; De Opbouw, Bloemendaal f 1.419.685; N» de Her tog, Delft" f 1.390.000; B. Voogt, Delft f 1.384.000; Fa. Joh' Sijsenaar, Hille- gom f 1.382.000; J. v. d. Wal Smit, Amsterdam f 1.380.000; A. Voor- douw, Zoeterwoude f 1.380.000; N. J. Schaap', Alkmaar f 1.380.000: C„ Feijen, Heiloo f 1.341.120; J. N. Schuit Alkmaar f 1.340.000; Jac. Tromp, «Alkmaar f 1.330.155; Linco's Bouw bedrijf, Zwolle f 1.302.000; Aann,-. Bedrijf Klomp, Bever,wijk f 1.300.000 N.V. W. Geels Aann.bedrijf, Am sterdam f 1.298.J00; J. Wittebrood, Beemster f 11181.000; Kramer Zn., Oude Biltzijl f 1.280.000; Wetering v. Daletj, Schiedam f'1.270.000; P. Groeneweg, Barendrecht f 1.267.000; Balvers Zoon, Uitgeest f 1.213.000; Fa. Klaver Molenaar, Koedijk (laagste inschrijver) f 1.141.000. De gunning is aangehouden. WANDELSPORT H.V.Z. In verband met enkele belang rijke zaken die besproken zullen worden, worden alle leden, ook zij die geen zin hebben, verzocht om. vanavond te 7.30 op de porden- markt aanwezig te zijn, terwijl daar na onze wekelijkse training plaats heeft. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van de heer J. Meeuwissen, alhier, om een vergunning voor de verkoop van sterken drank in het klein uitslui tend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, in het perceel Frieseweg nr. 8. Binnen twse weken na dagteke- ning dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen 't verlenen van deze slijtvergunning indienen. Alkmaar, 7 Juli 1947. Burgem. en Weth. van Alkmaar: G. v. Slingerland, Lo. Burgem. R. Veendorp, Secretaris. DIERENBESCHERMING ALKMAAR' Ter beschikking een klein hondje, teef, bruin, en 'n smo.ushondje. Beide dieren zijn in zeer gbede conditie. Adres: C. Verwer, Inspecteur Die renbescherming, Baanstraat, te Alk- maqr. Openluchttheater te Bergen Herberg ,,De Vier Winden". De titel van het stuk, waarmee het toneelseizoen in het openlucht- theater te Bergen geopend werd, deed 'zijn naam 'eer aan; het was een winderige dag en het leek of de "vier winden uit alle hoeken het in' een duinpan gelegen openlucht theater binnendwarrelden."" Er was dan ook maar een bezoek v^m en kele honderden; het hadden .er dui zenden moeten zijn. Het zal voor het organiserende V'W-bestuur 'n grote teleugjtelling geweest zijn, dat zo weinigen uit Alkmaar en cmggving door' hun aanwezigheid blijk van belangstelling in dit cul turele werk hebben gegeven. Mo gen de volgende voorstellingen zich in een drukker bezoek verheugen; hei gezelschap Zuid-Ned. Toneel verdient het ten volle. De keuze van het stuk leek óns voor deze opening niet- bijster ge, lukkig; eerstens was, het een dé- cerstek, dat in een zaal beter to: zijn recht komt en ®reedens begint het publiek verzadigd te worden op het gebied van verzetsstukken Een bijzonder sterk stuk is dit Franse toneelspel ook niet; wellicni deden de atmosferische omstandig heden veel afbreuk aan de'opvoe ring en bleef d'e spanning daardoor beneden" het nulpunt. Er ging van hei gesproken woord- in De Vier Winden nog al een en ander door de vier winden verloren. Slechts Pierre Ballgdux wist zich st"eds goed verstaanbaar te makèn. Het gegeven is vrij simpel; een pastoor, die als onderduiker bij een kastelein terecht komt, staat voor de keus zijn priesterpljeht te verzaken of in handen van de Gestapo te vallen; hij kiest het laatste. Veel spanning was er niet; daarentegen te veel dialoog. Pierre Balledux speelde een voortreffelijke kasteleinsr.ol 1 en werd op niet ïyiinder sublieme wijze bijgestaan door Jan Kore- yaar als Pastoor Forest; deze speelde zijn dubbele rol voortref felijk. Van de overige spelers viel de vertolker''van de rol van Me neer Morane het meest op; de overige kwamen op het tweede plan. Jammer, dat de omstandigheden niet hebben meegewerkt om de eerste voorstelling tot een succes te maken. De volgende week voert hetzelfde gezelschap „Als de zon schijnt" op. Met de voorzitter van V.V.V., de heer Roggeveen, hopen wij, dat deze titel even toe passelijk zal blijken als die van „De Vier Winden". HEILOO. Wit-Gele Kruis. De afd. Heiloo van het Wit-Gele Kruis bestond dezer dagen 12 Vi jaar. Dat was voor het bestuur een reden om een feestelijke jaarverga dering te hoüden. En we mogen gerust zeggen: het is een mpoie avond geworden. De vergadering werd1 dit keer door ruim 100 leden bezocht, wat voor een Wit-Gele Kruis-vergadering een mooi resul taat is, vooral als we daarbij nog 't seizoen in ogenschouw nemen. De voorzitter, de heer G. Bos. opende met de chr. groet en hield daarna een feestrede. De meest be langrijke punten hieruit waren de beloüen voor de topkomst wat be treft kinderuitzending, hulp in de gezinnen en kraamverzorging. De bestuursverkiezing'werd uit gesteld omdat er, oppositie k^jam van de leden. Daarna spraken crud- pastoor Van Meeuwen ep de secre. taris van: het provinciaal bestuur, d'ie aan de uitnodiging om op de feestavond- te komen, hadden ge hoor gegeven, nog een kort huldi gingswoord. 't Hoogtepunt van de aypnd was het woordje van dr. Verbeek over de kraamverpiging. Het was een warm pleidooi voor 't hele werk van 't Wit-Gele Kruis. Wanneer ieder katholiek zijn plicht van naastenliefde zou kennen, dan zou 't Wit-Gele Kruis geen nood meer kennen en zou er ook geen katho- iek meer zijn, die. niet naar behoef te geholpen kon worden. We moe ten bijdragen naar draagkradif, dan kan 't Wil-Gele Kruis helpen, naar behoefte. Spr. herinnerde hier aan 't woord van Paulus uit de Galatenbrief. Draagt elkanders las ten. Dit werd door de spreker dan toegepast op "«de kraamverzorging, zoals die op 't ogenblik aan het groeien is. Dr. Verbeek vertrouw de er op, dat ook in Heiloo de ka tholieken hun plicht zouden be grijpen en allen zonder uitzonde ring qan dit prachtige 'werk hun medewerking zouden* verleenen. Na de pauze werd de film van de t.b.c.ybestrijding „Wit wint" ge-, draaid. Om 12 uur firecies sloot de voorzitter de vergadering met de chr. groet. HEILOO Stille Omgang te Alk-, maar op Zondag 13 Juli a.s. Vertrek af Kerkplein om 3.45 uur. Verplichte programma's a 25 cent zullen Ver krijgbaar zijn op Woensdagavond tussen 8 en 9 uur in de Ijjbliotheek tegenover de kerk. Het bestuur. DE DRAVERIJEN TE AKERSLOOT. Aan de harddraverij te Aker sloot werd door 9 paarden deelge nomen en de publieke belangstel ling gezien het ruwe weer, was tamelijk goed. Da eerste omloop gaf spanning doox'dat.alle in kamp- ritten werden volbracht. Caesar 285 verliest in 3 ritten vai) Glossy Silk 275; Absurthus 290 in 3 rit ten van Wuardanvil 290; Welkom 290 in 3 ritten van George Wil kes 285; Jim Axit 275 in drie rit ten van Dictator 285; Xiphias stil staand paard. 2e omloop; Xiphias klopt in 2 ritten George Vfilkes; Glossy Sjlk in 2 ritten Dictator; Eduar Anvil stilstaand paapd. Se omloop. Xiphias klopt in 2 ritten Eduard Anvil. Clossy Silk stilstaand paard. Vervolgens klopt in 2 ritten Glossy Silk Xiphias, alzo le prijs f 100, Glossie Silk, eig. en ber. L. Combee; 2e prijs f50 Xiphias, eig. Kwakernagt, ber. in dé finale K. Schreuder; 3e prijs f 30 Eduard An vil, eig. en ber. J. Koster; 4e prijs f19 gedeeld door Georg Wilkes, eig. en ber. J. Koster en Dictator, eig. J. Korver, ber. Jo Martin. MIDBENMEER. A.s. ^j-ijdag wondt het bijna geheel gerestaureer de Hotel Smit officiéél heropend. Vrijdagavond is er van 8 tot 10 uur receptie. We hopen nog nader hierop terug te komen. Zondag werd op het Sportterrein achter de R.K. Kerk 'n sportdag gehouden door de Katholieke Noorderturnkring, waaraan door pl.m. 800 turnsters en turners werd „deelgenomen. De deelpemendp ver enigingen waren T.O.G. uit Heer- Hugowaard; Ursem uit Ursem; E.D. O. uit Goorne; S.S.S., Lutjebroek; Where uit -Weere; Bergen uit Ber gen en D.V.V. uit Langedijk. De middag «werd begonnen met 'n kort Lof in de Parochiekerk van Langedijk, waarna de marswedstrijd werd gehouden met medewerking van de muziekkorpsen Hou en Trou uit Heer Hugowaard (dir. C. van Broekhoor) en Apollo uit Langedijk (dir. L. Oly). De middag had 'n vlot verloop en te ongeveer half ^es kon de voor zitter, de heer Jac. Bruin, overgaan tot* sluiting. Spr. bracht dank aan de uitvoerende vereniging i DVV voor de goede verzorging van de Sportdag. Dank werd gebracht aan de jury. de werkcommissie en het uitvoerend comité; aan de mare chaussee, de telcommissie en aan allen, die hadden medegewerkt om de middag vlot te doen verlopen. De uitslag van de marswedstrijd was: Ie pr. TOG. Heer Hugowaard 138 p.; 2e pr. DW, Langedijk 118"i p.; 3e pr. Ursem te Ursem 114 p. De gedetailleerde uitslagen luiden: Meisjes 911 jaar: Evenwichtsbo- men: le pr. M. Beerepoot, EDO, Goorne„ 18 p.; 2e pr. R. Tromp, D W, Langedijk, 17 p.; 3e pr. T. Koe nis, DW, Langedijk, 16 p. Idem: Ringen: le pr. J. Hand, 'D W, Langedijk 14 p.; 2e p. A. Groot jes, DVV, Langedijk 12 p.: 3e pr. H. Bekker. DVv'Langedijk 12 p., Meisjes 1214. jaar: Verspringen: le pr. A. Potveèr. 4.05 M.; 2e pr. M. Klaver, 3.90 M.; 3e pr. I. de Boer, 3.75 M. (allen EIJp, Goorne) Idem: Ringen: lè pr. A. Bekker, DW Langedijk. 9 p.: 2e pr-. S. Mo lenaar, DVV, Langpdijk, 8 p.: 3e pr. A. Potveer, EDO, Goorne, 8 p. Idem: Brug: le pr. G. Reus. 9 p.; 2e pr. Ag.Potveer, 8n; 3e pr. A. Potveer, 8'/* p. (allen ÈDO, Goorne). Meisjes 1516 jaar: Brug: le pr. R. Koopman, TOG. 8 p.; 2e pr. B. Jonker. EDO, 8 p.; 3e pr. R. Bakker DVV, 7'/. p. Idem: Ringen: le pr. N. Mul, 8"i p.; 2e pr. A. Stoop. 8 p.; 3e pr. Jo kos, 8 p. (allen DW). Zowel in de Kunstzaal Boender maker als in het Huis met de Pila ren te Bergen is Zaterdag de tweede tentoonstelling van het K.C.B. ge opend. Op beide is belangrijk werk te zien van oudere en jongere schilders. Van de oude Bergense School, waaraan de Augustus-tenloonstel- ling in ,de Kunstzaal-Boendermaker gewijd zal zijn, zien we hier thans' een imponerend landschap van A. Colmot, dat boeit door.de forsheid van opzet'en het warme kleuren gamma, waaraan men terstond Colmot herkent. Filarsk-y is Vertegenwoordigd met een drietal doeken, die voor hem opvallend licht Van toon zijn en van zijn voorliefde voor het bloem- stilleven' en het Zuidelijk stadsge zicht getuigen. Het,aardige kinderkopje en het knap-geschilderde Naakt van Jaap Wegand laten deze artist van zijn sterkste kant zien; het figuur ligt hem bizonder. Zijn wat al te blauwe Sparrenlaan vertoont 'sterke trekken van verwantschap met het vrolijke genre werk, waarmee Idsert hier uitkomt. Het is alles zomer, zon en levens blijheid, dat spreekt uit het werk van deze' jongere, die onbewust sterk verwant is' met sommige Franse schilders, als b.v. Raoul Duffy. Zijn landschappen laten ons Holland in de zomer zien, terwijl het grote Dat is iedere voorstel ling hetzelfde. Men sen schuiven aan op de banken. Onder het tent- ze.il, waarboven nog het licht staat van de ster vende dag, gaat het ge gons van hun stemmen, een vloed van gemur mel. Steeds eender aan zwellend of verbrokke lend tussen de cirkels der hoofden. Soms kreunt even een trompet uit boven het geluid of wordt een stilte opgevangen in de proefslagên van de drums. De jongens lo pen voorbij met hun programma's of staan even"stil, om een giche- lijd meisje na te kijken. Dat is iedere voorstel ling hetzelfde. Iedere speelavond om vijf voor acht. Dan, plotseling, gloeien de rijen lampen aan in de nok, fel, openbioeiend als geel-witte 'rozen. Koper klanken van het circus orkest leggen een waaier van geluid over de wach tende mensen. Over de bleke kantoorbediende, die één avond zal dro men van een gebruinde paardrijdster, een glan zend paardep een cow boy-hoed, over het meis je, dat een vrije avond heeft, over de oude en jonge mensen, die rechtop gaan zitten, over de fiets- jongen en het winkel meisje van de tweede rang en over de journalist op het parket. Over al de ze mensen spant het cir cus zijn zeildoeken 'dak Voor al deze zal het spel lespeeld worden van ro mantiek. Het gordijn op! Tijgers. Hadada, de Oosterse dompteur. Hadada buigt in het schijnwerperlicht. Hadada bjuigtZijn bovenlijf, mat, komt even naar voren. In z'n handen ligt de tijgerzweep en de stok. Misschien denkt hij nog aón wat hij me zei, voor hij de kooi inrendef „Scheise! Besser trin- ken." Nu glimlacht hij. En buigt. De tijgers komen binnen, dicht." teggn de grond. Soepele brokken huisnummer. Bobby weet branden. En keer werd hij aangevallën bij een Pro be. Dezelfde avond speel de hij weer. Iedere avond zal Hadada spelen, tot het laatste nummer en het laatste applaus. De tij gers worden weer terug gedreven in de kooiwa- gen, Ali, de negerjongen die nu Hadada's Kutscher (s, praat zacht tegen hen. „Blanda, tranquille Hij legtstroo in de kooien en neuriet een Franse chanson. Meer Maar er is meer in de piste. De jongens rennen w.eg met de kooisegmen- ten. Ruimte, voor '"de 3 Bobby's""inet Amerikaan se cowboyspelen. Een bruin-zwart leven met klauwen en tanden, fiier zijn ze geen tijgers meer. „Het zijn" brave bees ten," zei Bob Schelfhout uit 23. „Grote katten". Ze springen voor de men- alles van het circus. Hij is van een oild cirpus- geslacht. Hij kent z'n las so, de paardpn, Velasca, zijn zuster en z'n vrouw. Vrij vlug kon hij zijn nummer brengen en hij van onze speciale verslaggever sen, ze brullen.en maaien met hun poot. Ze liggen af staan op hun achter poten. Voor de mensen env voor de knalltende zweep van Hpdada.—Vpgr de zweep vari Hadada, de Arabier. Ergens, in de buurt van Tanger werd hij geboren, een kleine bruine jongens, wiens va der wijnboer was. Hij kwam naar Europa, leer de acrobatiek, had een slavinnentroep, werkte in een Frans circus. In het seizoen 1942 kwam hijbij Strassbur ger in-Kopenhagen; waar het tijgernummer met Victor Solowitsch draaide. Uadad-a werd oppasser bij Solowitsch en de tijgers. In de winter '43'44 trad hij voor het eerst op. De tijgers sprongen door hoepels en lieten lichtjes brengt het nog, iedere a^ond. De lassonummers, het paardennummer; het nummer waarin hij mes sen 'werpt naar zijn ega. Bang? Nee, bang is ze niet. Bij dit nummer mag je niet bang zijn. Dan ga je beven en de messen komen in plaats npn in dé plank ergens anders terecht. Ja, Bobby gooide wel eens mis, maar het liep altijd nogal goed af. „So geh'n wir weiter." Maar* er is meer ..in da'i. piste. De drie Cawidouls, die rad Frans praten als hun nummer klaar is en puike artisten zijn. De grote vrijheidspot- pourri van Elly en Karei Strassburger een feest van paarden en soepel heid1. Een wereld vap ge duld en vasthoudendheid. De twéé Wilco's; Vrolij ke dwaasheden, staat in 't programma. „Goed nummer," is het oordeel. Ze komen -beide uit Am sterdam. Geen circusge slachten hebben ze achter zich en toch brengen ze het, al bijna tien jaar. §amen slenterden we een avond de stad in. „Soms heb ik het idee, dat m'n nummer mitider wordt," was het eerste dat Wim me zei. „Ik merk het" aan het eind- applaus," om er dadqlijk aan toe te voegen, dat hij vast wel weer iets nieuws zal vinden om het te ver beteren. Hij vertelde wat nodig was, om iets goeds te brengen: bravoer. Zo veel andere factoren zijn er overigens nog: de stemming van het ogen blik, of het publiek' je mag, je kleding. „Zo ben je iedere avpnö een beetje anders." Iedere avond van deze lange reeks van jaren. „Je leert er wat, bij al dit reizen. Sommigen le ren vloeken, anderen worden er beroerd van. Ik héb-er van geleerd, dat de meeste men§pn goed zijn. 'Veel vrienden heb ik en geeri vijanden. En dat is hVj voldoende.' Zo zijn de Wilco's num mer 6 voor de pauze. Na hen komen de Cori- rads met huh paarden. Het zijn Booby en* Velas ca. De drie acrobaten, de Retlems, waarvan de jongste 19- is e.n 14 lijkt. Kamelen en dromedaris sen, schommelende woes tijnschepen, die 's nachts lastig kunnen zijn. En de kunstwielrijders „2 Ballgns", twee Ita liaanse jongens. pan mijnheer Schuering d'ie zegt: „Hooggeacht pu bliek. Er volgen nu 15 minuten' pauze." En mensen slenteren langs de woonwagens en de stallen. Vijftien minu ten pauze. Vijftien minu ten rust, die een gat knip pen in het bonte mozaiek voor een voorstelling. Joop van den Broek. portret „Meisje in Blauw" spreekt van Idsert's uitgesproken talent voor portret en figuur. Bij dit werk sluit prachtig aan dat van Jacob Kuyper, die eveneens een palet van lichte" kleuren heeft en zowel als portrettist en schilder vgn bloemen tot knap werk in staat is, al konden wij ons niet aan de in druk onttrekken, dat sommige doe ken onvoldoende doorgewerkt zijn. Jan van Herwijnen, weer een van de ouderen, die in het Huis met de pilaren j'uist'een apartetentoonstel ling achter de rug heeft, waar vooral het mooie doek „Moeder met kind" de aandacht trok, is^een groot contrast met de jonge Idsert. Van Herwijnen's werk zal de op pervlakkige levensgenieter niet trekken; het is somber, soms pessi mistisch van karakter- Wij herin neren aan de overigens met-talent geschilderde koppen 'van dode men sen en sommige landschappen op die aparte expositie. Zelden ge tuigt zijn werk van-levensblijheid. Warm van toon is zijn stilleven met oranjeappels; goed getroffen het Limburgs stadsgezicht. Jaap de Carpentiey, die zich bij zonder tot het stilleyen voelt aan getrokken komt met wolkomen eer lijk werk voor den dag. Frappeert „Stilleven met stoel" door de warme kleuren, dat met „Paardeschedel" treft doör de serene rust en goede compositie. Arend Bos3Eyssen schijnt nog geen keus te kunnen doen tussen het nieuwe zakelijke, waarvan een stilleven getuigt en het spontaan- picturale, zoals we dat onlangs za gen in een knap zelfportret en thans in een tweetal rood—krijtte keningen, die -iaten zien, dat hij wel wat in zijn mars heeft. Kasper Niehaus, die zich aange trokken voelt tot figuur en land schap in de monumentale kunst, typeart zijn onderwerp „Tuin der Hesperidèn" juist in de strakheid van lijn en effenheid van kleuren. De geacheveerdheid van zijn werk contrasteert sterk met vorm- verwaarlozing do'or de schilders van de 'Bergense school, die hun kracht zoeken in kleur en toon. Zo'n tonalist is ook Dirk Vis, wiens wérk sterk \jerwarmt is aan Jan van Herwijnen, doch voorna mer v.an cachet. Tenslotte laat ons de beeldhou wer Tjipke Visser zien, dat hij als beeld.houwer zowel in brons als hout en zandsteen de materie vol komen beheerst en aan zijn object een artistieke vorm weet te geven. In het „Huis met de Pilaren" valt behalve een fraaie collectie keramiek van Dirk Hubers en beeldhouwwerk van Jeanne Kbu- wenaar het werk te genieten van het'oudere duo Ponstijn en Rogge veen en het jongeren-trio Min- Colnot-Sterk. Roggeveen bekoort ons het meest in zijn pastels, waarin hij de pit toreske schoonheid van Bergen's karakteristieke plekjes in gesluier de kleurencomnosities zo juist weet te typeren. Zijn aquarellen neigen naar het al te mooie plaatjes- achtige. Ponstijn is een soed pprtrettist men zie zijn zelfportret doch ook in landschap en bloemstilleven toont'hij zich de schilder pur séng. ■In de Kunsthandel „De Takel" van Marti,nHopman in de Dorps straat kan men van hem een col lectie knappe etsen en tekeningen bewonderen, die in het bereik van ieders beurs liggen. Het coloriet van Karei Calnot's doeken doet wat troebel aan; zijn tekeningen daarentegen getuigen van ondubbelzinnige kwaliteiten. Thys Sterk schijnt ons 'n talent dat schildert met groot gemak; zo wel het figuur als het stilleven en het landschap trekt hem: hij hoede zich voor oppervlakkigheid in toon en vormgeving. Jaan Min valt op door de grijze hoofdtoon van zijn werk. Een in nige Madonna en een waardige Christus Rex getuigen van zijn zin zin voor het religieuze. Enkele stillevens zijn harmonieus opgebouwd en verantwoord van toon, al is zijn kleurengamma' zeèr eenzijdig. Het werk van Jaap Min, dat in de loop der jaren sterk van karak ter- is gewijzigd en ook in de toe komst nog wel zal veranderen, ver toont een persoonlijke stiil en ge tuigt ongetwijfeld van talent. Alzo twee belangrijke tentoon stellingen in Bergen, die wij gaar ne in ieders belangstelling aanbe velen. Idem: Hoogspringen: ie pr. A. Stoop; 2e pr. J. Kos, 3e Dr "J. da Lange (allen DW). P le pr. J. Floris; 2e pr. n Oud; 3e pr. C. Beemsterboer (allen EDO>- Dames 3e graad. ■Trempl. paard:, le pr. N. v. Leeuwen, DW 9 p.; 2e pr. Tr. Brink, TOG, 9 D -'3e pr. V. Grootjes, DW, 8'/?p. Idem: Laagbrug en Ringen- le pr. N. Schuffelen, 29 p.;1 2e pr. V. Grootjès, 26 p.; 3e pr. B. de Lange, 26 p. (allen DW). Dames 2e graad. Brug en Ringen: le pr. B. de Grauw, DIO, 68 p 2e pr. R. Blokdijk, TOG, 59 p.; 3e pr. B. Blokdiijj, TOG, 52 p. Idem: Trempl. paard: ie pr. B. de Grauw, DIO, 9 p.; 2e pr. R- Groenewoud, - DIO, 9 p.; 3e pr B. Appel, DW. 9 p. Dames, le graad. Ring en brug: le pr. G. Bekker, DW, 67 p 2e. pr. G. Glas. DW. 65 p.; 3e pr G- Molenaar. TOG. 65 p. Idem: Trempl. paard, le pr. V. Kos,- DW, 8'Is p.; 2e pr. Jo Kos. DW, 8 p.; 3e pr. R. Blokdijk, TOG Tip p. Jongens 911 j. Tweekamp paard en brug: le pr. J. Spil. EDO, 14"> p.; 2e pr. W. Potveer. EDO, 13'/> p.; 3e pr. J. Digpum, DW. 13'/! p. Idem: Verspringen: le nr. N. Jon ker. DW. 4 M.; 2e pr. W. Kaag. DW. 3.82' M.; 3e pr, J. Dignum, D W, 3.80 M. Jongens 1214. Tweekamp laag- rek en paard: le pr. Ad. Molenaar, DW, 14 p.; 2e pr. Tr. Potveer, ED O. 13 p.; 3e pr. J. Bruin, DW, 13 p. Jongens 1516 jaar. Tweekamp Brug en* Rek: le pr. .A. Molenaar, DVV. 12'/i p.; 2e pr. P. Schouten Pz., TOG, 12 p.; 3e pr, D. Leek,.D W, 12 p. Idem: Hoogspringen: le pr. J. Moov, EDO. 1.60 M.; 2e pr. D. Leek DVV, 1.60 M.; 3e pr. P. Kramer, D ,VV. 1.50 M. Heren 3e graad: Paard lengtespr.: le pr. J. Kos. DW, 81/! p.; 2e pr. H. Voïïk. DW, 8 p.; 3e pr. P. Pep ping, DIO, 7'/i p. (na loterij). Idem: Driekamp: brug. naard en rek: le pr. H. Vonk, DVV, 92 p.; 2e pr. J. Kós, DW, 90'/! p. en 3e pr. P. Tromp, TOG. 83'/t p. Heren, 2e graad: brug, nagrd en rek: le pr. A. de proot. DW. 02"; p.: 2e pr. J. van Wonderen, DIO. 90"! p.; 3e pr. P. Bruin Dz., DW 84 p. Idem: paard lengtesprong: le pr. Th. Sirtnige, TOG. 8 p.; 2e pr. J. van Wonderen, DIO, 8 p.; 3e pr. D. Groot, EDO, 8 p. Heren le'graad: Driekamp: paard brug en rek: le pr. J. Broeders. SS S, 84'/! p.; 2e or. B. Bruin, DW, 82 p.: 3e pA N. Snoek. TOG 81 'h p. Idem: Paard lengtespr.: le pr. J. Broeders. SSS, 7'/i p.; 2e t>r N Snoek. TOG, p. Verenigingsprijs heren: le prijs DW 517 p.; 2de prijs TQ.G 435 p. Verenigingsprijs dames: le prijs DW 329 p.; 2e TOG 322'* p.; 3e EDO 281 p.; 4e DWSV, 280 p. WIERTNpERMEER. Door de Niwin.afd. W'meer wordt deze week een boekenactie gehouden. De lei ding berust bij mevr. Loggers. De .dames die de boeken komen halen, hopen dat U deze gelegenheid -niet gebruikt om „de kasten óp te rui men" maar dat U voor onze jongens in Indië" een goed boek beschik baar zult stellen. SLOOTDORP. „Het Angelus klept Het kerkje te Sloot- dorp heeft zijn klokje weer terug. Afgelopen Zondag ter gelegenheid van de Plechtige Hernieuwing der Doopbeloften luidde voor het eerst het klokje weer. Een echt blij ge luid! VERGADERING RIJWIELCLUB BURGERBRUG In de gisteren gehouden vergadering van de Rij wielclub, welke door de Zeereerw. Heer Pastoor werd bijgewoond, jverd de deelname aan de Stijle Om gang te Alkmaar besproken. Er werd besloten te half vier vanaf het Kerkplein te vertrekken. In de be stuursvergadering werd reeds uit voerig gesproken over de Aanschaf fing van een verenigingsvaandel, idoch het aanschaffen hiervan werd om de hoge kosten, er aan verbon den, voorlopig afgewezen. Wel zal er zo spoedig mogelijk een vlag komen, en dat het hiermee menens is, bleek wel uit het feit, dat de heer P. Koorder zich reeds als vlaggedrager beschikbaar stelde. Van het hoófdbestuur was bericht binnen gekomen aangaande de be schikbaarstelling van een model gebedenboek. Het bestuur was zo actief inmiddels een 40-tal exem- plarpn van dit gebedenboek tegen de kostende prijs voor de leden te bestellen. Het aanschaffen van zulk een gebedenboek zal verplichtend worden gesteld voor de leden. De Bedevaart naar Heiloo werd bepaald op 7 September a.s. De heer F. Metselaar werd aan gesteld als reparateur tijdens de fietstochten. Tot slot bracht dé vergadering nog de wens naar voren deze zomer een tochtje per bus voor de leden te organiseren. In de eerstvolgende ledenbijeenkomst zal dit onderwérp verder worden afgehandeld. Na de rondvraag werd de vergadering met de christelijke groet gesloten. KOLVEN LANGENDIJK Zondag werd de return wedstrijd gespeeld tussen de sociëteiten „Gezellig Samenzijn" en „Op Maat" in de kolfbaan van de he.er Th. Rijper. De prijswin naars waren. le klasse; le pr. D. Rijper Jr. 150 pt.; 2e pr. P. Molenaar 145 pt.; 3e pr. D. Rijper Sr. 142 pt.; 4e pr. A. Berkhout -137 pt. en 5e prijs. C. de Vries 132 pt. 2e klasse: le pr. J. du Burch 141 pt.; 2e pr. L. Schrijve.r 136 pt.; 3e pr. J. J. Reijne 125 pt.;4e pr. K. de Geus 124 pt; 5e pr K. Schuit Jr. 124 pt. en 6e pr. P. Goet 121, pt. 3e klasse: le pr. G. Jacht 124 pt.; 2e pr. Jo Schuit 118 pt.; 3e pr. C. Groot 110 pt.; 4e pr. J. v. d. Ham 108 pt.; 5e Hf. P. Glas 106 pt.; 6e pr. W. Kuin 100 pt.; 7e pr. J. Beers 99 pt.; 8e pr. K. Kout 93 pt.; 9e pr. Th Commandeur 93 pt. De korpswedstrijd had het vól gende resultaat: Op Maat I 454 pt. 410 pt., totaal 864 pt.; Op Maat II 375 pt., 354 ot., totaal 729 pt.; «p Maat III 330 pt., 268 pt., totaal 598 pt., in totaal 2191 pt. Gezellig Samenzijn .1 413 pt., 380 pt.,* tot. 793 pt.; Gez. Samenzjijn II 340 pt., '370 pt.. tot. 710 pt.; Gez. Samenzijn in 353 ph. 286 pt, tot. 639 pt.; in totaal 2142 pt. Met een verschil van 49 punten winst werd „Op Maat" voor de 2e maal winnaar van de. 'wisseibeker. 19 Juiïi op een bijeei ste indrukke; weldig veel gevolg van c de Polen uit leven er flinl held bestaat Sprekend ovj dinaal Hlond, zeide' Kardinaa door het volk mind, ook al qprlog enige ti Duitsers was. In de door n Duitse kampen millioen mense ast, onder'hen bisschoppen en Te Warschau in een Jeziiitei relikwieën van bola, een marte bewaard worde het huis waren en énige voóraa lopig bijgezet; Duitsers doodg Alleen reeds i 140.000 inwoper sen doodgescho pleinen. Wie <3 delt ziet op ve 6tenen, om er dat daar mense Overal waar ik hadden er talri zeten. In één E der priesters o: worden door c Op stoffelijk gé bare verwoestir Warschau bliez Kathedraal op. Het Poolse vo er nauwelijks; 1 ge_knield op de te planten en tt leven van de 1 haar beurt doe Hoofdprijze Den Haag, 7 le klasse, le tr f 1000.— 1904, I f 1500.— 9181. f 5000.— 6068. f 400.— 5451, f 200.— 5198, f 100.— 2054, 18443, Post voor mi naai Militairen a.t „Nieuw Hollanc Said post krijge Juli ter post br men de post bij via bezorgd hebl 28 Juli a.s. gepc In boeken ge dere dingen. Ma dwaas zijn, of i is het vaak nog zou willen gelov naar, die heel woonde, op de j bo v,erliefd raai testament 20.000 is1 toch wel erg eerst die comb dollar en een die .verliefdheid van een man, d afgezworen. M: rust, dat er gee bij is en dat d kelijk bestaan hi gar Donnen en trict Allegan in Hij stierf verlee vond in "zijn boi Greta Garbo. Er stond, dat hij z aan de filmdiva wannéér hij ha hebben. De bel nen's vermogen ta Garbo berich nis aanvaardde, voor een liefdac ^temmen. Feest De Zuid-Amer nezuela' is een p voluties. De Vi er ais het ware zigheid van, tege gezag in opstand oorlogje in het nem' Thans is in rqpas bekend gei: Cristobal weer 1 samenzwering on terdag j.l. op de van Venezuela, moeten treden, teerden bevond rot, majoor Dabc Octoberrevolutie Het feest ging d nationale feestda; Lucht Eenzelfde soo ons aangreep ti toen de vliegeqj het eerst in he schenen, heeft Amerikanen uit gebracht, toen e plaatsen in het Staten vliegende firmament wer waarvan eigenlij wist, wat het voi men waren. De observatorium v tern University 1 schijyen niets an fisch bestuurde En hij voegde er misschien wel ee: vinding. En dat lijk het interei nieuw ontdekt waarmee de Am zich Vermaken!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2