Nieaüj Griekse regering brengt vernietigende slag toe aan de communisten Nederlandse regering verzoekt' staking der vijandelijkheden Polen, Joego-SIavië en Roemenië niet naar Parijs Voor Alkmaar en omgéving Niet onafwend- baar Massa-arrestaties in de steden voorkomen groots opgezette opstand Roden bevalen toepassing plan F. Prinses Elizabeth verloofd De bónaanwijzing voor tabak Aanslag te Breda eist een dode Australië biedt goede diensten aan WHÊÊÊÊÊÊSÊÊ NA HET ANTWOORD DER REPUBLIEK Indonesiërs moeten thans tonen hun verplichtingen na te komen Eerst dan praten over de Gendarmerie Finland doet toch mee Militaire gruwel daden op Celebes? Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. "20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig. Vondel DONDERDAG ld JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11273 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 4? A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. v HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ALVORENS antwoord te geven op de vraag waarom de democrati sche landen, met name Amerika, in de feitelijke verhoudingen van de practische politiek niet bij voorbaat afwijzend béhoevén te staan tegen over (je werkelijkheid van de Sov jet-Russische politiek, (zie ons arti- ikel in het nummer van Maandag jl.) gaat graaf della'Torre in zijn'eerste artikel in de „Osservatore Romano" de vraag na, of oorlog onafwend baar is. Hij beantwoordt die vraag ontkennend, hetgeen voor een lei dende figuur in Vaticaanse kringen niet verwondert! want de Paus doet niet anders, dan het optimisme in de internationale verhoudingen hoog houden, zolang dit verant woord i^. Men moet de oorlog niet beschou- wen als een onafwendbaarheid, want dan wordt hij een schakel in de keten „die de 'mensen boeit aan het vooroordeel van het geweld". Ook dat is een werkelijkheid en als we daar de ogen voor sluiten, zou den wij allen grote schuld hebben. Het is juist de uiteindelijke bedoe ling van de invloedrijke schrijver, te betogen, dat wij altijd oog moeten houden voor de werkelijkheid, als die dan ook inderdaad als de wer kelijkheid wordt onderkend! Het is om zo te zeggen onverantwoordelijk, defaitistisch te beweren, dat gr toch niets aan te doen is; weer een oorlog is onvermijdelijk, laat maar komen wat moet. Zo is de toestand niet! jDvenals vroeger in de wereld geschiedenis staan weer tegenover elkaar wat we zouden kunnen noe men het Oosten en het Westen. Thans zijn het deze: aan de ene kant het communisme met zijn wijs begeerte, zijn methodes en gebrui ken, aan de andere kant de demo cratie, met haar systeem en praktij ken. De onverzoenbaarheid dezer twee schijnt des te absoluter, naar mate beiden, aldus graaf della Torre, een absoluut vertrouwen hebben in de waarde hunner respectieve sy stemen en zich niet alleen theore tisch, maar ook practisch tegenover elkaar stellen. Beide systemen zijn van de katheder naar het leven af gedaald en hebben zich omgezet in politieke en 'sociale werkelijkheden. Het telkens terugkerende thema in het betoog van graaf della Torr-e is nu, dat men oog moet hebben voor die werkelijkheden. De wereldbe schouwing, de theorie, de gedachten- Wereld, is* onverzoenbaar. En die onverzoenbaarheid kan in de we reld der gedachten voortleven.- Niet in de wereld van de feitelijke wer kelijkheden. De Kerk, zo zegt de schrijver dan, is een geestelijke macht, maar zij heeft te rekenen met en te zorgen voor mensen en gemeenschappen en terwijl Zij ge richt is op het heil van allen, rnoet^ Zij ook Haar eigen leven verzeke ren, opdat Zij tot Haar taak in staat zal zijn! Dus, zegt hij, is het voor ons de vraag, of wij van de onverzoen baarheid in de gedachtenwereld on vermijdelijk moeten afdalen' tot de onverzoenbaarheid in het rijk der practijk, van de politiek. En dan wijst hij op- de geschiede nis. de grote leermeesteresse der mensheid: met name op de Franse Revolutie. Deze tijd vergelijkt hij telkens en voortdurend met de re volutie van Rusland. In naam van zijn beginselen moest het Bolsje wisme tegen de oorlog zijn, doch het koos tenslotte toch partij in de gro te strijd van nazi's tegen Angelsak- sers, van wie het beiden de vijand was; maar het koos partij, volgens graaf della Torre niet om een theo retisch ideaal te verwezenlijken, doch omwille van het leven en de noodzakelijkheid van een vrije staat, die onafhankelijk wil blijven en zich zelf moet beveiligen. En dan ste^t hij deze treffende* vraag: Als er ge durende de oorlog tussen commu nisme en demoeratie geen onver zoenbare tegenstelling was in prac tische zin, waarom nu dan wel? Altijd geldt z.i. dat ook een staat, die een idee wil belichamen, steeds objectief toch ook een staat Vil blijven, die möet zorgen voor eigen belangen en voor eigen veiligheid, en dat is een essentieel politiek pro bleem. Zeker, en het is van belang dit te onthouden, graaf della Torre' zegt duidelijk;- dat ideële motieven voorrang hebben boven practische en indien er sprake is van een niet- te-voorkomen conflict, dan geldt dit voor de ideële motieven, doch dan blijft volgens de graaf nog altijd over de taak, pm zich met de prac tische motieven bezig te houden en deze tot een oplossing te brengen. Hier geldt niet de opvatting van het onafwendbare, van de mening „er-is-toch-niets-aan-te-doen". Hier gaat het er om, dat men de verant woordelijkheid erkent, vooral ook bij mensen, die vooraanstaande pos ten bekleden. De oorlog is geen on afwendbare noodzaak. Dit was hij, zegt graaf della Torre met kleih, trouwens nooit. De bewering, dat de vrede onmogglijk is, is alleen maar juist, wanneer men op het stand punt staat, dat de oorlog een nood- llot is, dat men niet ontgaan kan! Christelijk genomen is dit een dwa ling, menselijk gesproken een bar baarsheid. Er blijft steeds ruimte voor een vreedzame schikking, als men de zaken maar beschouwt in het licht van de Goddelijke Orde en dit geldt zelfs in de gevallen van de ernstig ste tegenstellingen der menselijke en nationale belangen. Dit is een woord van de Paus, waarmee graaf della Torre dit eerste van zijn reeks interessante artikelen besluit. Wij «nllen nader zien, wat hij verder schrijft KJ ADAT DE GRIEKSE REGERING aanwijzingen had ■gekregen van een communistisch complot met het doel heden Donderdag om één uur een algehele op stand te beginnen in Athene en andere Griekse steden, is zij overgegaan tot het doen van talrijke arrestaties van communisten en van soldaten, die verdacht worden van communistische sympathieën. Volgens een te Athene gedane officiële mededeling "'in 2600 personen gearresteerd, namelijk 1400 in de hoofdstad en de overigen in Piraeus en elders. In de provincies en bij het leger duren de arrestaties nog voort, o.m. in de steden Patras in de Peloponnesus en Kavalla en Djama in Macedonië. De gearresteerden zullen berecht worden wegens hoogverraad Uit semi-officiële bron wordt ver nomen, dat deGriekse regering tot optreden is overgegaan, nadat zij een radioboodschap van de guerilla- commandant had onderschept, waar in deze het plaatselijk comité van de communisten beval „plan F" toe te passen. Na een bijeenkomst van twee uren heeft het Kabinet de volgende ver klaring uitgegeveh: „Sedert lang heeft de regering de misdadige activiteit van de commu nistische partij, welke gericht was op het overbrengen van de opstand naar de hoofdstad en andere steden, gadegeslagen. Tienduizenden ge mene misdadigers' waren in Athene tezamen gebracht om op het vastge stelde tijdstip in actie te komen, namelijk te een ure op de 10e Juli. De regering achtte het noodzakelijk THANS OFFICIEEL Met luitenant Philip Mountbatten Koning George VI van Enge land heeft gisterenavond bekend gemaakt, dat hij zpn goedkeu ring heeft gehecht aan de verlo- - ving van zijp oudste dochter de 21-jarige Prinses Elizabe'h en toekomstige koningin van Enge land en het Imperium, met Phi lip Mountbatten, de vroegere Prins van Griekenland. De trouwdag is nog niet vast gesteld, doeh van gezaghebbende zijde is te kennen gegeven, dat het huwelijk voor het komende voorjaar zal plaats vinden. Tegelijk met de eerste minister, Clement Attlee, zijn de eerste mi nisters van d'e Dominions door de Koning van de verloving in kennis gesteld. Felicitaties en blijken van instemming zijn uit ajle delen van het gemenebest ontvangen. Philip Mountbatten, die op 19 Juni 1921 werd geboren is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarbij, zonderadellijke titel, de achter naam aan yan zijn oom Viscount Mountbatten, de huidige onderko ning van Voor-Indië. Philip Mount batten is half van Fngelse, half van D; ense afkomst. Hij is een achter neef van Koning George VI en, everals d" Pi inses een achterklein kind van Koningin Victoria. Philip is geboren op het eiland Korfoe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van Hertog krij gen, ,de hoogste adellijke rang in Ehgeland Luitenant Mountbatten is voorne mens bij de Britse marine te blij ven. Het is vrij zeker, dat het paar na 't huwelijk in Londen gaat wo nen. Een deel van het Buckingham Palace is reeds in gereedheid ge bracht. over te gaan tot arrestaties en de gerechtelijke autoriteiten de gele genheid te geven om de gearresteer den te testen." Volgens inlichting van regerings zijde omvatte het plan der commu- nisten een order van de guerilla- leider Markos aan veertien commu nistische „bataljons" binnen Athene om in opstand te komen. 5000 arrestanten? Volgens schatting van sommige waarnemers te Athene, zouden thans ongeveer een vijfduizend personen in Griekenland gearresteerd zijn. Duizenden gearresteerden wer den Woensdagavond ingescheept voor overbrenging naar het eiland Spithalia in de Saronische Golf (Golf van Aegina). De linkse coalitie „EAM" heeftop „de democratisch^ bevolking van de gehele wereld" een beroep gedaan tegen de massa-arrestaties. Buitenlandse goedkeuring. Sophooles Venizelos, de plaatsver vangende Minister-President) ver klaarde, dat de „Geallieerde" rege ringen de maatregelen vSh de Griekse regering tegen de commu nisten hadden goedgekeurd. Demetrios Maximos, de Minister- President, bracht eenibezoek aan de Amerikaanse Ambassadeur, Mac-'' Veagh, om' hem van de arrestaties op de hoogte te stellen. Maximos is ook door de Koning ontvangen. Dfe Griekse eerste Minister heeft geweigerd vertegenwoordigers van de EAM,.die een verklaring-.hebben verzocht, te ontvangen. Generaal Gregoriades, links-libe raal en voormalig verzetsman, en Dr PassaliSês, leider der socialisten te Saloniki, zouden zich ook onder de arrestanten bevinden. Voorts, zijn enige leden van de E.L.D. (socialis tisch) gearresteerd. De kantoren van het communistische blad „Rizospas- tis" zijn door de politie bezet. Nog steeds waakzaam. Troepen van het geregelde leger, die de politie hebben bijgestaan, wa ren Woensdagavond nog steeds in 't geweer, terwijl de wachtposten bij de openbare gebouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de massa-arrestaties een „vernietigende slag" voor de Griekse communisten, die reeds verzwakt zijn door de massa-arrestaties op 4 Maart il„ de gerechtelijke vervolging van de lei der der communisten, .Zachariades, de moord op John Zegvos te Salo niki in Maart jl. en de recente mili-, taire operaties tegen ®de guerilla- strijders. Volgens verklaring van de zijde van de E.A.M. is de jongste actie ondernomen om Dwight Griswold, de vertegenwoordiger van President Truman in Griekenland, vrij baan te verzekeren bij zijn aankomst in Athene, welke dit weekeinde ver wacht wordt. Ret Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijd vak van 11 t.m. 26 Juli 1947 de bonnen „tubak g-31" van de ta- bakskaart QA 707 en bon „tabak g-35" van de tabaks- en versnape- ringenkaart QC 707 recht geven op het kopen van 2 rantsoenen siga retten of kerftabak per bon. Bon .jtabak g-32" van de tabaks- kaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus in deze periode de be schikking over 6 rantsoenen siga retten of kerftabak^ Zij dienen er rekening mede te nouden, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zullen wor den aangewezen. Deze regeling maakt het doorsnijdeh van pakjes kerftabak overbodig. Tot nu toe onbekende dader (s) hebben, door middel van een helse machine, een aanslag ge pleegd op heet cafe Suisse van de heer Voeten, gelegen op de hpek .van d e Toren- en Kerk straat, in het centrum van Bre da. Van deze aanslag is de 26- jarige clectrieien L. de Laat het slachtoffer geworden. De dader(s) moeten de voorbe reidingen rUstig hebben kunnen treffen. Des nachts is men het café binnengedrongen en heeft men de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf be klad. Men heeft toen een projgetiel aangebracht aan de binnenzijde van de cafédeur, die toegang naar bui ten verschaft. Toen de heer def Laat die met zijn ouders.- boven het café woont, zich des morgens via deze deur naar zijn werk wilde begeven, is Hij in contact gekomen met het projectiel^ waardoor zich een he vige ontploffing voordeed. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend. Het onderzoek, waarbij ook aan wezig 'was dr. Froentjens, deskun dige uit Den Haag, heeft nog niet tot tastbare resultaten geleid. De schade in het café beperkt zich tot enige gesprongen ruiten. De. Herbert Vevatt, de Australi sche Minister van Buitenlandse Za ken heeft heden de „goede diensten" van zijn. regering aangeboden voor de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Hij voegde hieraan toe: „De Australische regering is van mening, dat opleving van de productie en van de handel van groot belang Is voor het wel zijn van Indonesië en van de gehele wereld. De Australische regering 2al de interim-regering, zodra deze ge vestigd zal zijn, gaarne van advies dienen en haar -hulp aanbiedey in aangelegenheden, zoals handelsbe trekkingen, economische rehabili tatie en ontwikkeling. In Melbourne hebben de haven arbeiders gisteren nog steeds gewei gerd Nederlandse schepen te laden, ofschoon de algemene secretaris van hun vakbond, James Healy, heeft aangekondigd, dat het verbod tot laden was opgeheven. Nederlandse soldaten gaan door met het laden van de Tjibesar. Ter gelegenheid van de plechtige herdenking van het leit, dat 375 jaar geleden de H.H. Martelaren van Gorcum te den Brieï de heldendood? stierven voor het. Geloof, celebreerde Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een plechtige Hoogmis, waarbij de Scola vap Warmond de liturgische gezangen uitvoerde. Een groep matrozen uit Hoek van Holland droeg de H. Relikwie naar het monument op het Martelveld, waarvoor men hier' Mgr. geknield ziet. BATAVIA, 9 Juli (Reuter) De Nederlandse regering heeft Woensdag df Indonesische republiek verzocht haar belofte ge stand te doen door de staking van de vijandelijkheden op Java en Sumatra te gelasten. Dit verzoek een voorbereidende maat regel voor de vorming van de .interimregering werd gedaan tijdens eén vergadering van dr. van Mook met' Setiadjit. Setiadjit zou gisterenavond naar Djokja vertrekken. Prinses Elizabeth van Engeland, wier verloving het gesprek van de dag is. Van gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia is tegenover Aneta verklaard, dat het antwoord van Djokja thans voor de eerste maal op een belangrijk aantal punten duidelijk is en niet zonder meer als 'onbevredigend kan wor den beschouwd. De waarde van Hit antwoord zal echter afhangen van de wijze, waarop onmiddellijk de directe verplichtingen, welke de republiek opnieuw op zich heeft genomen, worden nageko men, alsmede van de wijze waar op met daden moet worden be wezen, dat een nieuwe bladzijde is omgeslagen. Dit. houdt in, zoals dr. van Mook in zijn brief van» 29 Juni heeft geëist: een afdoend einde maken aan de vijandelijk heden, 'aan de siellingenbouw, aan de voedselblokkade en aan de vernielingen rondom de perime ters. Men achtte het evenzeer he- langrijk, dat de republikeinen ook voor het binnenlands front vol komen hebben duidelijk gemaakt, waartoe de republiek zich heeft verplicht en tot welke consequen ties deze verplichtingen leiden. Het vraagstuk van de gendar merie zal eerst dan besproken kunnen worden, zodra aan deze voorwaarden is voldaan. Officiële Nederlandse kringen te Batavia hebben, in afwachting van een beslissing van Den Haag, geen commentaar gegeven. Gisterenmorgen hadden weder om besprekingen plaats in het paleis en later in de ambtswoning van dr. Gani met de republikein se delegatie, weike gisteren uit Djokja is gekomen. Verschillende bewoners van het dorp Wieringerwerf hebben aan zegging gekregen, dat zij weer naar hun woonplaats kunnen terugkeren, daar 'n gehele dorpsstraat weer is opgebouwd. Einde Juli kunnen deze mensen, die thans op het oude land of in het zgn. „Zweedse dorp", het nooddorp wonen, hun nieuwe woningen in Wieringerwerf weer betrekken. Een vogelvluchtopname van het gedeeltelijk opgebouwde Wieringerwerf. Ontploffingen bij Bandoeng Talloze zware ontploffingen heb ben in het Zuid-Oosten van het republikeins gebied om Bandoeng plaats gevonden. Hoewel het niet met zekerheid vast is te stellen, vermoedt men, dat er sprake is van vernieling van bruggen en andere objecten in de Bandoengse hoog vlakte. Republikeinse maatregel. Als eerste 'maatregel na de aan vaarding van de Nederlandse voor stellen is bij presidentieel decreet van 8 Juli bekendgemaakt, dat de fpneties van Republikeins gouver neur voor Borneo, de kleine Soenda- eilanden, de Molukken en Celebes zijn opgeheven. Voorstellen van republikeinse zjjde. Ten aanzien van een regeling van de kwestie der gezamenlijke gen darmerie verneemt Aneta, dat men aan republikeinse zijde -bepaalde voorstellen heeft, waarvan in repu blikeinse kringen optimistische ver wachtingen gekoesterd worden. Voorts is het mogelijk, dat de vice-premier, Setiadjit, een rondreis zaj maken langs de verschillende grensgebieden, om een volkomen beëindiging van alle vijandelijkhe den te bewerkstelligen, doch eon beslissing hierover was Woensdag avond laat nog niet genomen. Polen en Joego-SIavië hebben de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall van de hand gewezen, aldus is resp. door rat- dio-Warschau eh radio-Belgrado medegedeeld. Ook de Roemeen se ministernaad nam gisteren morgen het besluit, dat Roeme nië nie' aan de conferentie zou deelnemen. Daarentegen heeft men te Parijs vernomen, dat Fin land de uitnodiging wel heeft aanvaard. Volgens radio Stockholm, die daarbij het Zweedse blad „Dagens Nyheter" aanhaalde, heeft de Zweedse commissie voor buiten, landse betrekkingen met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan d'e Zweedse deelneming aarj de komende conferentie te Parijs over het plan-Marshall. De Zwitserse regering heeft gis teren definitief besloten, de uitno diging tot deelneming aan de Pa- rijse conferentie te aanvaarden. Het hoofd der Zwitserse delegatie is de Zwitserse gezant in Parijs, Carl Burck'hardt. Oostenrijk en het plan- Marshall. De Oostenrijkse pers wijst er met veel nadruk op, dat het deel nemen van Oostenrijk aan de conferentie te Parijs niet bete kent, dat Oostenrijk zich aansluit bij een westelijk bloc tegen de Sowjet-Unie. De Wiener Tageszeitung schrijft: De beslissende factor is niet, dat 't plan de naam -van Marshall draagt of dat er dollars in het vooruitzicht liggen. Oostenrijk zou ook mee gedaan hebben indien het een plan- Molotof was met een hulpverlening van roebels. Dr. Karl Altmann, communistisch minister, die voor het deelnemen aan de conferentie heeft gestemd, heeft verklaard', dat de samenwerking met de nabuur landen en de rest van Europa ab- Hcf buitengewoon - pensioen voor verzetssloehtoffers De Tweede Kamer heeft Woens dag de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van een bui tengewoon pensioen- voor deelne mers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen voort gezet. Het amendement-Koenen, om het maximum van de pensioengrondslag op f 6000 te brengen, vterd verwor pen met 72 tegen 9 stemmen die der C.P.N. Het amendement der commissie van rapporteurs, om ten aanzien van de weduwenpens'ioenen toe te voe gen, dat voor een weduwe met kin deren 70 pet. van de eerste f 2000, 60 pet. van de volgende f 1000 en 55 pet. van het overige gede.elte van de pensioengrondslag verleend zal worden, werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen. Het amendement van de heer Roosjen, beogende de weduwe, die aangeslagen is in de inkomstenbe lasting naar een inkomen van meer dan f 6000, niet in aanmerking te doen komen voor een buitengewoon pensioen, verwierp de Kamer met 55 tegen 26 stemmen. Het wetsontwerp is daarna zon der hoofdelijke Stemming goedge keurd. Poolse socialisten gearresteerd Te Londen wordt vernomen, dat de Britse ambassadeur te Warschau opdracht heeft ontvangen om in lichtingen in te winnen over de ar restatie van een aantal leden der Poolse socialistische partij. soluut. noodzakelijk is. Oostenrijk zal echter pas kunnen besluiten tof werkelijke deelneming, wanneer te Parijs voldoende inlichtingen zijn verkregen. „Wederzijdse hulp" Amer. regeringsfunctionarissen hebben Reuter meegedeeld, dat zij er de voorkeur aan geven.de term „wederzijdse hulp"aan het plan- Marshall te verbinden en niet „leen en pacht" zoals sommige be richten de verklaring van Morri son in het lagerhuis interpreteer den. Volgens Morrison was de enjge oplossing, hangende bet herstel van de Britse en Europese landbouw en industrie: Het vinden van een weg om de Noord- en Zuid-Amerikaan se productie ter waarde van milj arden dollars aan de andere zijde van dé Atlantische Oceaan te brengen zonder de verplichting tot onmiddellijke betaling in de vorm van een gelijkwaardige invoer van Europese goederen in de V. S. William Clayton, de Amerikaan se ondier-minster Voor economische zaken aan het ministerie van bui tenlandse zaken, heeft reeds voor zijn vertrek naar Europa op een persconferentie gezegd, dat het on juist zou zijn cm de term „leen en pacht" uit oorlogstijd stammend, te gebruiken - voor een werkplan in vredestijd. Kamerlid Logemann stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Logemann heeft aan de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. heeft de minister kennis ge nomen van de berichten om trent gruwelen, die door Ne?- derlandse militairen in Zuid- Celebes in December 1946 en volgende maanden zijn bedre ven, alsmede van de ernstige verontrustheid, die door die berichten in Nederland is ont staan? 2. Is de minister bereid mede deling te doen van de volledige sa menstelling'en van de opdracht der commissie, die naar oudere en meer summiere berichten 'hadden gemeld door de regering van Nederlands Indië o.a. voor het on derzoek van deze zaken is inge steld? 3. Kan de minister mededelen of het verslag dier commissie spoe dig mag worden verwacht en is hij bereid de spoedige voltooiing van het onderzoek te bevorderen? 4. Is hij bereid dit verslag open baar te maken en daarbij ten spoe digste mededeling te doen van de maatregelen, die naar aanleiding van het onderzoek zijn pf zullen worden getroffen? 5. Kan de minister de mening delen, dat, indien van onmenselijk optreden inderdaad blijkt, zeer strenge maatregelen c.q. strafver volgingen op hun plaats zijn, om dat de eer van onze natie bij deze zaak ten nauwste betrokken is? Apostolisch Vicaris voor dringende Missiebelangen naar Nederland De Apostolisch Vicaris van Ms- dan, Mgr. L. T. Brans, is op 2J Juni uit Medan naar Batavia ver trokken om zich van daar per Skymaster naar Nederland te be geven. Dringende missiebelangen eisen zijn aanwezigheid in het va derland. Voorts zal Mgr. Brans om gezondheidsredenen enige tijd rust moeten nemen, daar hij sinds 13 jaar geen verlof genoot en de in ternering in al haar zwaarte heeft meegemaakt. Gedurende de afwe zigheid van Mgr. ligtehgt bestuur in handen van de Provicaris, Pas toor P. J. Kerkers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1