EEN VERRADER Uit KOEDIJK voor het Tribunaal Ex-marine officier steunde bezetters Hedenavond: openingsvoorstelling r TACTIEK VAN JANSEN C.S. TE SIMPLISTISCH PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 10 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Lawntennis YT<s A \i'r s\v IJmuider visserij was gecamoufleerde spionnage 1 Na de pauze CIRCUSNOTITIES Massal wint eindsprint Voorbeelden -Een van de- belangrijkste za ken voor de Eerste Kamer van het Alkmaarse Tribunaal was gisteren die tegen het echtpaar Dekkerde Waal uit Koedijk. Simon Dekker, die reeds in '34 tot de N.S.B. was toegetreden, zag zich verder beschuldigd als een verrader, doordat hjj in Februari 1944 aan de N.S.B.- burgemeester van Alkmaar v. d. Sluis, de'mededeling had ge- daan, dat men bezig was de meubelen van de ondergedoken burgemeester van Koedijk, de heer Pesman, te transporteren! Hij, besch., had v. d. Sluis opge beld en gevraagd of „dat zo maar ging", waarop Alkmaars surrogaat- burgemeester het Politiecorps hier van in kennis stelde met de op dracht, dat tot arrestatie van dhr. Pesman moest worden overgegaan. Gelukkig werd jlit bevel gegeven aan een politiechef, die- aan de goede kant stond, en deze U te direct alles in het werk om de heer Pesman te waarschuwen. De Alk maarse bioscoopexploitant, de L., ging per fiets naar Koedijk en ver wittigde aldaar burg. Pesman van de komst van de Alkm. politie. Toen de drie politieagenten dan ook in Koedijk aankwainen was er geen spoor meer te bekennen van de verhuiswagen, waarin de meu bels waren verdwenen. Onderweg waren de agenten deze wagen tegen gekomen, doch natuurlijk lie ten zij de.wagen voor wat zij vjas. Toen de President déze verkla ring aan bësch. liad voorgelezen, overviel hij hem met de volgende ^jraag: „U weet, dat de burgemees ter van Koedijk als een goed Ne derlander was ondergedoken. Moest U dan beletten, dat zijn meubelen in veiligheid werden gebracht?" Besch. antwoordde ontkennend, doch bracht naar voren, d'at hij niet wist of het diefstal was, of dat het „goed zat". Dit antwoord be vredigde het Tribunaal in generlei opzicht en de President stak dit ook niet onder stoelen of banken (voorzover die in de Tribunaalzaal aanwezig zijn). Mr. dr. C. Berkhouwer vqerde in zijn pleidooi aan, dat de medeplich tige van zijn cliënt, van Duyn, een interneringsstraf heeft opge.legd ge kregen van 2 jaar^en 3 mnd...en hij verzocht ook voor Dekker 'n soort gelijke detentie op te willen leg gen. Uitspraak over 14 dagen. HIJ WAS ANTI-COMMUNIST C. J. Wezeienburg uit de Scher mer vond reeds in 1934 door zjn anti-communistische gevoelens het lidmaatschap van de N.S.B. ge rechtvaardigd. Eigenlijk te begrij pen, want van de leuze „Mussert of Moskou" moest hij van het laat ste niets hebben, dus kreeg di lei der er weer een onderdaan bij. Mr. Schenkeveld kon zich heel goed indenken, dat besch. zich daardoor in 1934 had aangemeld, maar begreep niet, dat besch. na de inval der Duitsers lid wps ge bleven. „Nou ja, langzamerhand raakte mn zin er af", was alles wat besch. in het midden had te brengen. Voorts was hij in 1941 W.A.-man geworden en deed van 19421944 dienst bij het S.S.-wacht- bataljon. Het was een wonderlijk verhaal, dat deze beschuldigde hier omtrent deed. Hij had in de kran ten gezien, dat er een Nederlands leger zou worden gevormd onder Nederlandse officieren en onder officieren. Als echte idealist voel de hij zich gedrongen om' hierin dienst te nemen, doch daar hij te oud was werd hij niet omgeroepen. Na enige tijd echter kreeg hij een oproep om zich in Den Haag te melden en werd toen ingedeeld bij het S.S.-wachtbataljon. Veel'kwaad- had hij hierin volgens de verkla ringen niet bedreven. Integendeel hij was gezien bij de gevangenen, die hij had te bewaken. Mr. Smal buitte dit natuurlijk uit en verzocht de uiterste clemen tie met besch. in toepassing te brengen. Ook in deze avontuurlijke zaak zal het Tribunaal over 14 dagen uitspraak „doen. Collecte Ned. Rode Kruis ALKMAAR. Men schrijft oqs: Zaterdag a.s. zal in onze staa wederom de jaarlijkse collecte wor den gehouden ten bate van het Ned. Rode Kruis. Dan zullen de leden van het Rode Kruiscorps afd. Alkmaar een grote aanval richten op onze stadgenoten. Hierbij zal. geen bloed maar wel veel, zeer veel geld moeten vloeien. Feitelijk is het overbodig om deze collecte aan te bevelen. Immers, het zegenrijke werk ten dienste van alle rang en stand, men denke slechts aan de voorbije oor logsjaren, zal een ieder gaarne steunen. Maar ook in vredestijd staat dit, keurcorps dag en nacht geheel be langeloos gereed om hulp' te ver lenen, daar waar zulks nodig is. Ook bij sportgebeurtenissen op velerlei gebied zijn' de leden ste.eds aanwezig om "bij eventuele onge vallen op te treden. Wij noemen de motorraces, wielerwedstrijden, tur nen, worstel- en bokswedstrijden, wandelsport, enz. enz. Dan nog de hulpverlening bij verkeersongevallen en niet te ver geten de Alkmaarse kermis, waar zij op hun post zijn om- bij voor-, komende ongevallen (in 1946 be droeg dit aantal tijdens de kermis dagen 5?) in te grijpen. Laat Alkmaar, daarom Zaterdag a.s. een daad stellen en dit prach tige werk rijkelijk belonen Ieder offer, klein of groot, zal gaarne worden aanvaard. Zaterdag 12 Juli a.S- -luidt het devies; „Laat ieder lid var. het gezin Hetzij op straat of in huis Een speldje dragen, een offertje schenken ""-n bate van het Rode Kruis." De Alkmdfcrder J. B. Logger had in Augustus 1944 nog de domheid om een baantje aan te nemen bij de Wasserschutz Polizei. De reden daarvoor was dat hij als jongen van bijna twintig jaar met een Verdien ste van f 23.per week zijn moe der en twee jongere broertjes moest onderhouden, nadat zijn vader was overleden. Van f 23.— ging dat niet gemakkelijk dus toen een van" z'n vrienden voorstelde, om maar bij de Wasserschutzpolizèi in dienst te gaan washij daar heengegaan. Hij had een militaire S.S.-opleiding genoten in Den Haag en was later gewapend geweest met een Duits geweer met bajonet. Hij had de eed van trouw op de Führer afge legd en was versierd met het be ruchte bloedgroepteken van de S.S. Allemaal in jeugdige onbezonnen heid gebeurd, want N.S.B.-er was hij noch zijn familie. Mr. Leesberg, die de jongeman, die thans in de mijnen werkt ver dedigde, wees er op, dat zijn cliënt was ondergedoken en bekend stond als anti-Duits. Alléén de zware taak, die hem op z'n schouders was gelegd na het overlijden van zijn vader had hem zover gebracht. PI. merkte op, dat de jonge lui, die gelijk met hem in dienst waren ge gaan reeds een half jaar in vrijheid zijn. PI. verzocht nog vandaag een uitspraak te doen, aan welk ver zoek het tribunaal echter niet wil de voldoen. Postfanfare concerteert in de Pius-SticHting ALKMAAR. Klokslag 8 uur was de mannenzaal van de Pius- stichting veranderd in' een concert zaal, en de bewoners van het huis, die daartoe in staat waren, zaten in spannende verwachting, wat diri gent Anderson én de zijnen zou.laten horen. De concertgevers, nog in ju bileum-sfeer, droegen allen een witte anjer, hetgeen een feestelijk cachet gaf. De voorzitter van de Postfanfare sprak Moeder-Overste toe, en zeide dat het de Postfanfare zeer aange naam was ook de Piusstichting in het kader van hun feestviering te betrekken. Na de eerste ^klanken bleek dat de Pius nog een behoorlijk concert- zaaltje, rijk was, wat de accoustiek betreft .voorwaar een prettige en verrassende ontdekking. Behalve de nummers waarmede het corps öp de concoursen te Alkmaar en Bergen eerste prijzen behaalde, prijkte op het programma populaire nummers, marsen, walzen, e.a. Anderson liet dit alles muzikaal uitvoeren en het vele applaus getuigde van grote waardering van de aanwezigen. Het concert werd geheel bijge woond door de directeur van het Postkantoor, de heer Greveling en echtgenote, een sympathieke geste, een medeleving met het corps, die op hoge prijs gesteld dient te wor den. Na de laatste mars werd door eën naar we vermoedden, der meest be spraakte inwoners een welgemeend dankwoordje gesproken, waarin de wens op een herhaling grappig tot uiting kwam en hiermede werd deze feestelijke en gezellige concertavond besloten. En binnen een minimum van tijd degradeerden de Zusters de concertzaal weer tot zijn oor spronkelijke bestemming „Mannen zaal". In 't „Westerlicht" en „Hof van Sonoy" zal het zelfde programma, door de Postfanfare worden uitge voerd. W. SCHREURS. PURMEREND De automatise ring van de telefoon is begonnen. Over anderhalf jaar hoopt men blaar te zijn. DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK Deze week worden te Noordwijk de Internationale Tenniskampioen schappen gespeeld.. Maandag 'werd er reeds mee begonnen. Ondanks het minded mooie weer Woens- dagmejfgen b.v. stonden alte banen finaal blank! is men reeds in de enkelspelen aardig opgeschoten. Dat het werkelijk een internationaal tournooi is blijkt wel uit het feit dat bij de 16 dames die de 3de ronde bereikten er slechts vier Nederland se dames zijn. Wat speciaal onze le zers zal interesseren is, dat de win naars van de Noordhollandse kam pioenschappen, vorige week te Alk maar gespeeld, en naar Noordwijk afgevaardigd, beiden in de eerste ronde reeds gesneuveld zijn. Mej. A. de Wit uit Enkhujzen verloor met 61 62 van mej. Hermseir en H.- van Leyden won geen set tegen Borren. Verschillende Nederlandse heren hebben aardige successen geboekt, l^ooie prestaties zijn de 6—3 06 60 overwinning van Krijt "op de Engelsman Barton en die van Wil ton op Bose (Br. Indië) 6—3 64. Van de vele overige uitslagen ver melden y/e hier de meest belangrij ke: Krijt sl. Surchok (Egypte) 62 62; Cochet (Frankrijk) sl. Goelst 61 6—0; Sturgess (Z. Afrika) ^1. Smolders 6^-1 61; Storm sl. Simp son (Australië) 60 64; Borren sl. Zalzal (Engeland) 6—2 86; Har per (Australië) sl. Marinkelle 62 62; Mam Moham (Br. Indië) sl. Lissauer 75 7—5; Cochet sl. Man- delbaum (Egypte) 62 64; Ahmed (Br. Indië) sl. r. Mgegeren 3—6 62 6—4; Taminian sl. Misra (Br. Indië) 62 6A; Fannin si. Borren 2—6 61 60; Najar sl. v. d. Kruk 36 6—2 119; Miss Hart (V.S.) sl. mej. Hermsen 64 62; mevr. Bossi (Italië) sl. mej. Eggersman 75 62; Mrs. Muller sl. mej. Jolles 6—4 6—2; Mrs. Todd sl. mej. Grosveld 6—1 6—0. Uitslagen MULO-examens 1947 In het Wapen van Heemskerk te Alkmaar werden tijdens de afgelo pen dagen de Mulo-examens afge nomen, waarvan hier de uitslagen volgen: 7 Juli. Geslaagd voor diploma A: A. H. Qtten en A. Porte, Alkmaar; J. H.» Swaan en J. J.apin, Bergen; G. Hen- neman, Schoorl; J. Blonk, Egmond a/d Hoef; A. K. Wolthuis Oude Nie- dorp; P. Middelkoop, Barsingerborn; M. Rampen, Burgerbrug en D. Bruin, Sijbekarspel. Afgewezen 1. Geslaagd voor diploma B: M. Schermerts, Heiloo; A. v. Leeuwen, Den Helder; M. Meyer, Hoorn; G. Schouten en M. A. Roep, Schagen; K. Heinis, Texel; A. C. Hin, 'Óude- schild; J. Zijm,' Den Burg; J. Dos- tenbrug, Middenmeer; J. Löodsma, Slootdorp; A. Dijkstra, Wieringer- werf; B. Hensen, De Haukes; J. Jan sen, Hippoljgjishoef; A. van Zoonen, Oude Niedorp; J. N. Visser, Blok ker; N. Tielemans, Dirkshorn. Af gewezen: 2. 8 Juli. Geslaagd voqr diploma A: G. Tim mer, W. C. M. Raaymakers,T. J. Klinkhamer, G. R. de Vries en H. S. Krab, allen te Alkmaar; T. E. Ol denburg, Schoorl; D. Ven, Broek op Langendijk; M. Beinema, Heer Hu- gowaard; C. J. Morit, Hoogkarspel; G. H. Burggraafts-St. Pancras; J. J. A. Groen en M. E. Sijnhorst. Enk huizen. Afgewezen: 3. Geslaagd voor diploma B: S. D. Brommer, Alkmaar; W. Laman, Heiloo; E. J. Kweldam, Bergen; J. Schermer, N. Houtman en N. C. Bakker, Beemster; J. de Groot en H. Woudstra, Winkel; A. H. Wierts, W.werf; C. de Jong, Oos'terland; A. A. Laverman, Den Oever; G. Brou wer, Zijpe; J. A, Dekker, Hoogwoud; S. J. Woesteftburg, Hoorn; S. Kwa- dijk. Broek op Langendijk; D. de Winkel, Sijbekarspel; M. Ploeger, Barsingerhorn. Afgewezen 3. 9 Juli. Geslaagd voor diploma A.: Mej. W. G. M. Kwast, A. Baas, beiden te Alkmaar. J. Mantel, D. C. de Vries en J. Groot, allen uit Enkhuizen. J. Posch te Oterleek en J. Lakemans te Akersloot. Afgewezen 7. Geslaagd voor diploma B.: P. A. de Graaf, G. Chn v. d. Veer, J. Rui ter en L. v. d. Vliet, allen te den Helder.. W. van Tuyl te Enkhuizen, J. S. ,W. Waterdrinker te Heiloo, W. P. Taats ,te Castricum, S. Stapel te Sijbekarspel, P. Rijswijk, W. S. Har- këma, J. G. Raat en Ph. Visser, allen te Hoorn. P. W. .Spoorman en C. M. ter Beek te De Rijp, F. Maijer uit de Beemster, E. J. Daniëls te Oude Schild, G. A. Kooy te Heerhugo- waard, H. Vet te Oosthuizen en P. Gons te Medemblik. Afgewezen 2. GESLAAGD' ALKMAAR. Aan Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden slaagde onze stadgenoot H. Pijnen burg voor het examen Electro- Techniek (E I). A.F.C.-NIEUWS A.s. Zondag: M.F.C. I—A.F.C. I. Supporters, die het eerste willen vergezellen, moeten zich ten, spoe digste opgeven bij P. de Graaf, Laat 187. De P.P.C.-er. DE BESLISSINGSWEDSTRIJD KINHEEVfï-ALKM. BOYS De beslissingswedstrijd Kinheim Alkm. Boys wordt a.s. Zondag ge speeld op het R.C.H.-terrein te Heemstede en vangt aan te half zeven. SiTpporters worden aangeraden de tj'ein van tien minuten over vief te nemen. Er is toegezegd, dgt na aan komst van deze trein te Haarlem "extra trams naar Heemstede zullen rijden om de supporters naar het R.C.H.-terrein te brengen. H^NGELSIJpRT ALKMAAR. Opgericht is de Hengelsportvereniging „Alcmaria". Voorlopig is het secretariaat geves tigd bij de heer F. Meelis, Kl.Nieuw- land, Alkmaar, waar men zich kan opgeven als lid. AjC.C. POSTDUIVENVERENIGING De Alkmaarse concourscommissie hield éen wedvlucht vanaf Orleans, afstand 563 km, los 8 uur, aankomst1 als volgt: 1. Godschalk-Noome A 16.57.20. 2. M. Pronk A 16.57.08. 3. Meijer-Dingerdis A 16.59.24. 4. God- schalk^Noome A 17.22.23. 5. Gebr. Telleman S 17.28.19. 6. Joh. Horst P 17.38.02. 7. W. Mooij H 17.38.09. 8. N. Ypma A 17.42.52. 9. H. de Jagjr P 17.50.50. 10. J. Al P 17.52.26. 11. P. v. Zwanenburg H 17.47.58. 12. J. Egbergen P 17.57.51. 13. Pater de Geus H -17.59.33. 14. J. de Moei P 17,59.45. 15. P. v. Zwanenburg H 17.59)45. 16. Idem H 18.04.49. 17. P. J. Prpnk A 18.27.50. 18. C. Jansen P 18.17.58. - A is Alk. Vic. P is Postduif. S is Steeds in Spanning. H is Heiloo. UITSPRAKEN MEERV. KAMER De Meervoudige Kamer te Alk maar deed gisteren de navolgende uitspraken: Willem H. V., Den Haag, 5 mnd. met aftrek. Jostina de G., 1 jaar Bijz. Straf gevangenis. Gerrit O., Venhuizen, 10 maanden hechtenis waarvan 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaaf en 4 m. onvoorw. met aftrek. Albertus J. H., Grootebroek, 1 jr. jeugdgevangenis. Cornelis de B., Den Helder, 2 md. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Hans F. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hendrikus p. G., Haarlemmermeer 1 jaar hechtenis, waarvan 7 maan den voorw. met een proeftijd van 3 jaar; 5 mnd. onvoorw. met aftrek van voorarres^ BURGERLIJKE STAND ALKMAAR, Geboren., Maria C., 'dochter van B. Timmer en G. M. Vrasdonk; Siebren J., dochter van P. Hofstra en C. Voorthuijzen. Gehuwd: P. Beek en G. Nieters; H, P. vgn Lienen en C. L Ender; G. Teerhuis en M. K. Pels; A. van 't Veen en G. Tielens. Overleden: Engelina H. C. v. d. Aakster, 1 dag oud. ALKMAAR Geboren: Jan, zoon van Nicolaas Pool en M. P. E. Kuijt; Margaretha L. J., dochter van Pe trus J. Mulder en K. H. H. Harre- velt; Marie L., dochter van Hendri- Hef- plaatje van de dag aW Als de meerderheid van Franco maar geen Phyrrusoverwinning is kus J. Hoogland en J. C. Hoogland; Hendrikus, zoon van Franciscus H. van der Vliet en W. H. Lankwarden; Catharina F. A. H., dochter van Theodorus L. Liefting en A. M. Slenters; Engelina H. C., dochter van Loucpntius van den Aakster en C. Braak. Gehuwd: Johannes P. Koolwijk en Suzanna de Vries; Cornelis Zonne veld en Johanna W. Busch. Overleden: Adrianus N. v. Roode, o.ud 23 jaar; Apna de Groes, oud 68 jaar, geh. m'ët H. J. Feldberg. BENOEMING LID VAN DE GEMEENTERAAD ALKMAAR. De voorzitter van 'het 'Qentraai Stembureau brengt ter algemgne kennis dat het besluit waarbij jjij de heer G. P. van Bee- kum te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot lid van de Gemeen teraad in plaats "van de heer P. C. Speets, dje zijn benoeming, als zo danig niet heeft aangenomen, voor een ieder te r gemeente-secretarie ter inzage ligt. VAN WIE IS DIE FIETS? "Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een tweetal fiet sen, die onbeheerd «werden aange troffen en waarvan de eigenaars onbekejid zijn. Het betreft een da mesrijwiel waarvan het linker hand vat ontbreektén een herenrijwiel zonder linkerpedaal. Beide vehikels zijn ongemerkt en staan op massieve banden. Inlichtingen Kamer 12. GROTE fINBRAAK IN DE BEEMSTER BEEMSTER Bij de heer H. Oosterink is in de nacht van Zater dag op Zondag ingebroken. Kunst-^ werken en kostbaarheden, als geld, goud, zilver en effecten, werden ontvreemd. Het gestolene wordt ge schat op f 30.000 Vj>n de daders ont breekt nog ieder spoor. VELE WONINGEN IN AANBOUW PURMEREND De R.K. Woning bouwvereniging „W. C. J. Passtoors" is deze week ook begonnen met de bouw van haar 15 woningen. Aan 33 woningen wordt thans gebouwd in Purmerend. Alom bijgevolg druk te en bedrijvigheid. TUSSEN CHAPITEAU EN PISTE (IV) DE lichten zijn aange flitst, rond dektent, in de stallen en in "de wa gens. Donker is het nog niet, in de 'pauze, maar de lichten geVen een ge joel van intimiteit. De spanning van de opening is voor de meesten al weg en deze spanning heeft plaats gemaakt voor een voldaan gevoel van af wachten. Aan het buffet wordt ijs gegeten en, met het hoofd genietend ach terover, drinkt men het bier, zo uit het flesje. In de piste werken de vier Algevols. Ze span nen het vangnet. Gewik keld in grauwe kamerjas sen sjouwen ze met ka bels of beproeven de sterkte van een strak-ge- spannen 'touw. Als de bel heeft ge klonken-, luid en aanhou dend en het publiek nog napratend 4e plaatsen heeft hernomen, maken ze hun entrée. Drie Fransen en een Zwitser in sport- broek. Rustig en gecon centreerd werken ze daar na. Hun lichamen flitsen van de trapeze naar de armen van dp vanger en vandaar weemterug, steeds opnieuw als een boeme rang. Een meisje op de tweede rang gaf dm eer ste avond in Beverwijk telkens een benauwd gil letje, als de Algevols clgor de lucht zwierden. Toen de oudste springen zou, „geblinddoekt en met een zak over het hoofd", zoals de chef-stalmeéster-spre- ker het aankondigde, durf de ze bijna niet opzien naar de vier mensjes in de circusnok. „Klaar....?" „Attention „Maintenant „Va...." En als een vreemde vo gel, armen, bgnen en de grauwe vorm van de zak maakte Algevol Sr. de dubbele salto, aan de voeten opgevangen door zijn collega. Even voor het applaus is het dan altijd heel stil, gen. Dan is er het applaus golven klaterend handge klap, als beschaamde com pensatie van de verwach ting, die minstens één derde van de 3000 toe schouwers koestert: „dat-ie naar beneden zal vallen". William "Wilke presen teert z'n Teddy-beren. En iedereen in het circus noemt hem bijna „Opa Wilke", omdat hij wel de oudste zijn zal. Of mis schien wel pm zijn pretti ge manier van optreden. Dit berennummer ligt hem. Hij hééft ze alles zelf geleerd en heel wat tijd "moest voorbijgaan, voor dit nummertje van nog ge/en twintig minuten in ellcaqr stak. B.eren. Opa Wilke kan erover mee praten. Heel# koddig kun- vakmanschap vormen de idqale circusdirecteur. Hij zal geen cent te veel uit; geven maar ook geen .cent te weinig; hij waagt geen enkel experiment, maar zorgt dat zijn stallen vol staan met een collectie paardem waarover ge sproken wordt; hij spaart geen kosten om een pro gram samen te stellen, maar hij zal aan zijn druk ker op de prijs pingelen tot hij er de laatste cent uit heeft gekregen; op de avond,'dat hij weet dat het bezoek aan zijn circus slecht zal zijn, zal hij met het minzaamste gezicht desnoods honderden vrij- kjartjes uitdelen, maar met een .onvriendelijk ge zicht zijn beste vriend 'n vrijkaartje weigeren, als hij weet, dat de voorstel ling uitverkocht zal ra ken. Pas in zijn element ziet men hem als hij zelf met zijn paarden optreedt en op die mojnenten leert men hem als dresseur en als showman kenneh. Is dat, die jonge, vrolijke, van anze speciale verslaggever nen ze 12 suikerklontjes glimlachende en blij sprin opeten, om bi) het der- gende man, die sïmbere tiende een klap te verko- en ernstige Karei Strass pen, die raak is, Maar Wilke werkt ermee. En goed. Paarden Twaalf Friese stamboek,- hengsten stappen de pis te binnen, twaalf zwart glimmende paarden met witte harnachementen. Ze waren in Zweden, Noor wegen, Denemarken, Let land, Frankrijk en België. En overal was het Karei Strassburger, die klappend de zweep liet gaan over de deinende koppen. Karei Strassburger Van Doveren, de pers chef, - die sinds1936 met hem optfekt, heeft een circusboek geschreven en in het manuscript wees hij aan: „Karei Strassburger, die als het maar mogelijk was met liefst vier benen op burger? Ja, inderdaad, want hij weet beter dan iemand anders zijn „num mer" te vérkopen. Alle factoren weet hij tot het uiterste te benutten: het practische paardenmateri- aal, de schitterende, ori ginele dressuur, de smaak volle tuigen, die door zijn vrouwelijke familieleden Regine en Elly worden ontworpen en uitgezocht, de geraffineerde belich ting, alles werkt mede om zijn dressuurmimmers tot de mooiste en knapste uit alle circussen ik durf -)vel zeggen ter wereld te maken. Karei Strassburger.. Het was erg heet-bij de opbouw. Op wat palen zat hij uit te blazen. Ik streek naast hem neer en lang zaam, met een enkele zin, vertelde hij wat van zijn leven. Het is een leven, ,de grond zou willen staan zo stil, dat men de zachte neemt zo weinig mogelijk waar bij men de geur klap horen kan, waarmee risico en deze factor teza- ruikt van zaagsel en zand. de vlieger wordt opgevan men met zijn volmaakt „Ik? Ik ben ih het circus geboren. Mijn va der had e.en circus. Ja, klein. Buffels en paarden en aapjes". Hij-keek naar de man nen, die voorbij sjouwden in de zon. Ik moest vra gen en weer vragen, voor hij verder ging. „Toen ik> 51/, jaar w%s, stond ik yoor het eerst in de piste. Een num mer me.t pony's". Hij riep iets naar de chauffeur van de tractor - en keek toen weer, ern stig. „Ja, bijna altijd werk te ik met paarden. Ook wel mét olifanten". Strassburger kreeg zijn eigen ciréus, ups en ook downs, stormen die tenten kraakten en hitte, die de mensen belette te komen- Maar iedere avond staat hij in smoking iü de pis te en knalt zijn zweep over de deinende paarden koppen. De laatste twee. De drie clo.wns, de drie French, komen uit België. Het zijn praohtartisten. Voor kinderen werken ze graag. De man met de vi ool" en het witte gezicht, schrok op een avond he vig, toen ik hem vertelde dat in Brussel het minis terie van onderwijs was uitgebrand. Ik vertelde het hem drie keer, Frans, Duits en in het Vlaams. Toen vertel de hij het weer verder, waarschijnlijk aan zijn vrouw die 'in de woonwa gen v stond. België. Het land van de drie French. De olifanten komen het laatst. Georges Ruzsa werkt ermee. Ruzsa, de Zwitser met zijn maestro- kop. Hij was lang in ^panje, is ook getrouwd met een Spaanse. Ruzsa, de olifantendompteur. Ge makkelijk is het niet, te werken -met deze kolos sen, maar met geduld be reik je vqel. Het publiek blijkt tenminste tevreden over dit nummer. Ze kl^p pen luid, voor ze schuife lend en tastend de uit gang zoeken. Uitgang. De'jongens werken nog even met postamenten in de tent. Dan is het leeg. Een programma fladdert tussen de banken. En een droom is voor duizenden weer uitgedroomd. De nacht is over hen. Over de dieren in de stallen, de woonwagens en de le ge tent. Joop van den-Broek Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd onder presi dium van mr. $1. van Vught, de zaak behandeld tegen de ex-ma rine officier J. D. Vader, die in 1940 en 1941 als tolk en adviseurv van de „Hafenueberwachungsteile" te Amsterdam dienst deed en te gen zes anderen, die als vertrou wensmannen op Nederlandse -vis serschepen de Duitse legerleiding op de hoogte hielden van de mij- nenveldep en de positie van geal lieerde vaartuigen. Vader had volgens de dagvaarding destijds' zijn bemiddeling ertoe ver leend, dat Nederlandse vissersche pen, van IJmuiden uit, voorzien van radiozendtoestellen, zich buiten de toegestane 3-mijlszone konden .begeven, wetende'dat deze schepen aan de Duitsers belangrijke berich ten omtrent de weersgesteldheid, mijnen, posities van geallieerde vaartuigen en vliegtuigen doorsein den. Verdachte ontkende geweten te hebben, dat de Duitsers, die aan boord dezer schepen meevoeren spe ciaal opgeleide marconisten waren. Hij meende, dat de schepen van radio voorzien waren om contact met het vaste land mogelijk te ma ken in verband met het mijnenge vaar." De president wees verdachte er op dat het onaanvaardbaar is aan te nemen, dat de Duitsers iets gav.en om de veiligheid der Nederlandse yissers. Vader"zou ook zelf vertrou wensmannen aangenomen hebben. Ook dit werd door hem ontkend. De vertrouwensmannen verklaarden 'echter, dat verdachte hen wel dege lijk had aangesteld en dat hij op de hoogte moest zijn met de werkzaam heden, die .zij^ in het belang der Duitse oorlogvoering, verrichtten. Het hoofd der Duitse inlichtin gendienst, Strauch, verteide, dat de hele IJmuidej- visserij aan«het begin van de oorlog een door de inlichtingendienst opgericht ca- mouflagebedrjjf was om de posi tie van geallieerde schepen te le ren kennen. T. a. v. ver.dachte verklaarde Strauch, dat hij niet officieel wist dat de vertrouwensmannen eigenlijk spionnagediensten verrichtten. Ais ex-marineman kon hij de ware taak der vertrouwensmannen hebben ver moed. De procureur-fiscaal gaf te ken nen, dat het niet zo belangrijk is .1 jyelke inlichtingen werden doorge geven. De opzet was spionnage en dg bereidheid hieraan mede te doen, was aanwezig.'Dgt Duitse officieren dit. deden is normaal, dat behoort tot de taak van het leger. Maar wanneer Nederlanders zich voor deze dienst inzetten krijgt de zaak een heel andef aanzien. Vader was voor de oorlog n.s.b.-er in 1933 en 1934 en sloot zich in 1941 opnieuw aén. Hij heeft niet geschro.omd na de capitulatie als marine-officier in dienst te treden bij de Duitsers. De procureur-fiscaal kon niet aanne men, dat verdachte niet wist waar- vcot hij de vertrouwenslieden aan stelde en eiste 5 jaar met aftrek en ontzetting van alle burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van het leven. Dirk Gabel presenteerde de papieren wereld WIERINGERMEBR. In 't kamp te Slootdorp werd door bo vengenoemd .gezelschap aan ons de waarde van het papier geleerd. Wij leven temidden van pgpieren, en. wij lijken zo op papier. Wat bent U? Vloeipapier? Perkament? Ah c'est ca luxe postpapier! Prachtige parodieën op de heden daagse maatschappij, het geestige mannetje uit de maan. het kind van dé straat, jalousie. Wij kunnen slechts flitsen noemen, niet be schrijven. Men moet het gjen gil horen. Zó is de wereld, zó zijn wij. Woensdag kunnen alle Wierin- germeerbewoners hiervan genieten in Hotel Smit. De avond begint om half 8. Nagekomen marktberichten NOORD SCHARWOUDjE, 10, Juli. Aangevoerd: 68000 kg aardapp. 9.80 —13.10; bonken 8.5010.30; driel. 6.50 —9.20; kleine 4.506; rode eerstel. 16.70—17.80. WARMENHUIZEN, 10 Juli. Aangevoerd: 45.300 kg aardappelen 11.3013.10; driel. 8.10—9.60; rode eerstel. 16.70. LANGEBIJK, 10-Juli. Aangev.: 103.000 kg aardappelen: Eerstelingen 10.90—13.20; driel. 8.70^-10; rode Schotten* 16.40; kriel 56; 2400 kg. rode kool 23.1025.10; 1800 bos peen 5.60—7.60. TOUR DE FRANCE - 12ë"ÊTAPPE Het was te verwachten, dat er geen grote dingen zouden gebeuren. En dat de vier leiders van het alge meen klassement elkaar \jederom ernstig zouden bewaken, maar dat betekende tevens het juiste ogen blik voor agdere renners, die niet zulke voortreffelijke papieren heb ben, een ontsnappingspoging te wagen, teneinde de persoonlijke positie te verbeteren, en wanneer er meer dan ,één renner van een ploeg meeging, zou ook de positie in het landenklassejnèntkunnen worden versterkt. Het was einde lijk de dag van de Belgen. Vier gingen er weg: Mathieu, Gysselinck, Mollin en Oreel. 'V Wie gedacht zou hebben, dat Kiabinsky, Joly of Jansen met het kleine groepje mee zouden zjjn gegaan, kwam h.edrogen uit. Wij hebben de indruk gekregen, dat de tactiek van de Nederlandse- buitenlandse ploeg zeer simplis tisch is, dat van teamverband totaal geen sprake is en dat men precies rijdt, zoals het die dag een ieder persoonlijk het beste uit komt. Dat er op deze wijze niet meer geprofiteerd wordt van ontvlueh- tingspogingen van anderen, die bo vendien uitstekend slaagden, valt toch wel sterk te betreuren. Nu kwam het viertal, Camellini inbe grepen, in gesloten formatie in het hoofdpeloton binnen. De Belgen hadden pech, want hun ontging een waarschijnlijke zege, welke de eer ste zou zijn geweest in de ronde van Frankrijk. Bij het binnenkomen van Montpellier moesten de renners een hoe'k van 180 graden maken. Oreel en Mollin maakten de bocht te kort, zij kwamen tussen de toe schouwers terecht en weg was hun kans, terwijl zij de kop hadden ge had bij het binnenkomen van het stadje. Jansen kon vandaag uitstekend meekomen. Hjj was zijn inzin king volkoinen te boven en pok toen het peloton op jacht naar de vluchtelingen in 't Uaatste gedeel te er een flink tempo inzette, "bleef hij keurig tussen de wielen. Kon de etappe, wat het verloop van de strijd betreft, met die van gisteren vergeleken worden, met betrekking tot het landschap was het totaal verschillend. Zodra de renners noordwaarts afbogen van de Middellandse Zee en de brede kustvijvers onder een wolkenloze hemel, maar met witte schuimkop pen, opgezweept door de mistral, kregen zij deze straffe noordoosten-, wind schuin tegen. Allen bleven bij elkaar -tot in de beruchte vlakte van Lacrau. Via Lancon en Salon ging hét naar St. Martin de Crau en het was tussen de eerste twee genoem de plaatsjes, dat enkele Franse re gionalen zich losmaakten van het peloton en spoedig 500 m voorsprong namen. Het doel was een premie, van tienduizend 'frans, uitgeloofd voor degene, die het eerst de streep bij St. Martin overging. In de hoofd groep bleven Vietto, Ronconi, Ca- frnellini, Brambilla en thans ook Fachleitner, de kersverse vijfde pre tendent maar de eindzege, angstval lig bij elkaar. Op een gegeven mo ment hadden de vluchtelingen ruim 12 min. voorsprong. Evenals giste ren het' geval was geweest, begon het hoofdpeloton ook nu weer te jagen, met gevolg dat het een mi nuut of drie kon inlopen. Als ge zegd- won de Franse zuiderling Mas sal de eindsprint. Het peloton deed er bijna negen minuten langer over en werd in meerderheid ex aequo geklasseerd. Enkele minuten later baanden de achterblijvers zieh moeizaam een weg door de menigte, die de toe gangswegen was opgestroomd, wat de tijd niet onaanzienlijk verslech terde. De twaalfde etappe, Marseille Montpellier (165 km) werd gewon nen door Massal (Frankrijk) in 4 uur 57 min. 40 sec. 2. Diedericb (Luxemburg). 3. Muller (lie de France). 4. Pawlisiak (Noord-Oost). 5. Rossello (Italië). 6. Gysselinck (België) allen zelfde tijd. 21. Jansen 5 uur 6 min. 30 sec. 22. Camellini, zelfde'tijd. 23. Joly, zelfde tijd. 24. Klahinsk-y, zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Vietto (Frankrijk) 86 uur 58 min. 42 sec. 2. Camellini (Ned.-buitenl.) 87 uur 0 min. 5,3 sec. 3. Brambilla (Italië) 87 uur1 njp. 46 sec. 4. Ronconni (Italië) 87'uur 2 min. 7 see. 5. Fachleitner (Frankrijk) 87 uur 4 min. 58 sec. 38. Jansen 89 uur 58 min. 15 sec. 39. Klabingky 90 uur 0 min. 22 sec. 53. Joly 90 uur 59 min. 47 sec. Het landenklassement luidt thans: 1. Italië 262 uur 9 min. 53 sec.'2. JTrankrijk262 uur 38 min. 31 sec. 3. Frankrijk West 263 uur 33 min. 54 sec. 4.' België 265 uur 31 min. 41 sec. 5. Frankrijk Zuid-Oost 265 uur 56 min. 17 sec. 7. Ned.-buitenlandse ploeg 266 uur 57 min. 30 sec. "TEVEN BROERS waren zij, iona noQ, sterk van Uil en leden, flinke, aespierde ionpens, In onze jeupdbewepino. bij de verkenners zouden zii een poed üquut oeslapen hebben. Pracht kerels, met een karakte% en een beheerstheid en zelftucht, die door hun houdina eerbied af- dwonpen en door hun onver schrokken. onwankelbaar petui- penis hun tepenstander overwon nen. Mannelijk beleden zij hun peloof. de zeven Heilioe Broe ders, die de Liturpie vandaas) viert.Het is nu,bijna achttien honderd jaar peleden. maar nop altijd zien wij naar deze voor beelden op. Het is indrukwek kend, deze jonae fnensen te zied opkomen voor hun ideaal, voor hun peloot! En daarbij hun moe der. de H. Felicitas, die hen aan moedigt. Nemen ook wij deze les ter harte: poed voorbeeld doet gged volgen! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2