:h WAAR BLEEF RADIO EEN UURTJE TELEX teunde EN C.S. Amsterdamse en Rotterdamse kruideniers protesteren Actuele problemen rond de pootaardappelen Minister Gielen kroop door 't oog van de naald io uil eerde 'nt den NIEUW NQORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 10 Juli 1947 PAG. 3 Vergadering Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier Overeenstemming in het bouwbedrijf Ons leven wordt niet alleen moeilijk maar ook zuur gemaakt" Wereld-journaal Duitsers gaan debatteren! Schotels en whisky 12de Nederlandse Land bouwweek Opschorting achtste leerjaar op het nippertje binnen "Pick Atalvety ïgen werden doorge it was splonnage en hieraan mede te doen, Dat Duitse officieren ormaal, dat behoort in het leger. Maar erlanders zich voor zetten krijgt de zaak r aanzien. Vader was g n.s.b.-er in 1933 en zich in 1941 opnieuw niet geschropmd na als marine-officier in :n bij de Duitsers. De lal kon niet aanne- achte niet wist waar- ïrtrouwenslieden aan- 5 jaar met aftrek en i alle burgerlijke en ten voor de tijd van sl presenteerde ieren wereld RMEER In 't tdorp werd door bo- gezelschap aan ons n het papier geleerd, lidden van pgpieren, :en zo op papier. Wat ipapier? Perkament? luxe postpapier! odieën op de heden- - chappij, het geestige de maan. het kind jalousie. Wij kunnen noemen, niet be- n moet het gjen e wereld, zó zijn wij. :unnen alle Wierin- ers hiervan genieten De avond begint om gekomen (berichten IARWOUQE, 10, Juli. B000 kg aardapp. 9.80 8'.50—10.30; driel. 6.50 4.50—6; rode eerstel. JIZEN, 10 Juli. 5.300 kg aardappelen ■iel. 8.109.60; rode lO Juli. Aangev.: lappelen; Eerstelingen Iriel. 8.7O-I-10; rode kriel 56; 2400 kg. i25.10; 1800 bos peen LNCE 12e ETAPPE billa en thans ook kersverse vijfde pre- le eindzege, angstval- Op een gegeven mo le vluchtelingen ruim prong. Evenals giste- was geweest, begon ;on ook nu weer te rolg dat het een mi- kon inlopen. Als ge- 'ranse zuiderling Mas- nt. deed er bijna negen r over en werd in x aequo geklasseerd. ;n later baanden de zich moeizaam een menigte, die de toe- as opgestroomd, wat ^aanzienlijk verslech- etappe, Marseille 55 km) werd gewon- sal (Frankrijk) in 4 40 sec. 2. Diederich 3. Muller (lie de wlisiak (Noord-Oost) italië). 6. Gysselinck zelfde tijd. 21. Jansen 30 s,ec. 22. Camellini, Joly, zelfde tijd. 24. tde tijd. ;n klassement luidt: krijk) 86 uur 58 min. lellini (Ned.-buitenl.) 53 sec. 3. Brambilla x1 min. 46 sec. 4. ië) 87 uur 2 min. 7 itner (Frankrijk) 87 sec. 38. Jansen 89 uur 39. Klabïnsky 90 uur 3. Joly 90 uur 59 min. assement luidt thans: ur 9 min. 53 sec." 2. uur 38 min. 31 sec. 7est 263 uur 33 min. ië 265 uur 31 min. 41 jk Zuid-Oost 265 uur 7. Ned.-buitenlandse 57 min. 30 sec. IOERS waren zij, sterk van lijf en gespierde jongens, ibeweging. bij de ouden zij een goed en hebbenPracht en karakter en een en zelftucht, die udina eerbied af- door hun onver- nwankelbaar aetui- ■enstander overwon- ijic beleden zij hun •ven Heilige Broe- hiturgie vandaag nujoijna achttien gejeden. maar nog ij naar deze voor iet is indrukycek- nae inensen te zien >r hun ideaal, voor jn daarbij hun moe- licitas. die hen aan ren ook wij deze les ied voorbeeld doet marcus Voor de eerste maal In zijn nieuwe samenstelling vergader de gister te Alkmaar het Hoog heemraadschap JN oordhollands Noorderkwartier, hetgeen voor de dijkgraaf, mr. A. F. Kamp, aanleiding was de hoofdinge landen en hu_n plaatsvervangers bijzonder welkom te heten en de beste wensen te uiten voor een prettige samenwerking en aangename onderlinge ver standhouding. Hij wees er op dat van het thans zitting hebbende college van de 22 leden er 16 nieuwelingen zijn; hoe- Wel de vernieuwing van een be stuurscollege zijn goede zijde heeft, VvUide spr. toch erop wijzen, dat met de ouderen een stuk ervaring ver dwenen is en mochten er jongeren zijn, die een andere richting in zou den willen, dan-zou spreker hen aan willen manen tot behoedzaam heid en tot het nagaan van de mo tieven, die bij de ouderen destijds hebben voorgezeten. Spr. gaf de verzekering, dat bestuur en amb tenaren steeds bereid zijn tot het gever, van inlichtingen. Mét de wens, dat de toon van vertrouwen en begrijpen, die in het verleden in dit'college heerste, ook in de toekomst mocht blijven be staan en dat de werkzaamheden, in deze nieuwe bestuursperiode tot hut mag strekke.n van het water schap en tot voldoening van de le den, opende de heer Kamp de ver gadering. Een aantal voorstellen passeerde zonder discussie de hamer; beslo ten werd tot uitgifte van grond in erfpacht te Onderdijk aan de Prov. Nocrdholland voor de stichting van een transformatiestation'; tot intrek king van een besluit tot uitgifte in erfpachtvan een gedeelte van het buiterrtalud van de, Westfriese bin nendijk teKolhorn aan C. Droog aldaar, zulks omdat Ged. Staten tegen dit voorstel bezwaar hadden gemaakt met het oog op het land- schapsschoon. Besloten werd tot de verlenging voor dertig jaar van 'n perceeltje duin, aan*" C. Zwaan te Callantsoog; tot de uitgifte van 'n stukje grond te Buiksloot aan de gemeente Amsterdam, zulks voor wegverbetering; tot eigendomsver werving van enkele percelen toebe horende aan „Het Zwanenwater" te Callantsoog voor f 100.tot de verkoop van 654 ca grond, grenzen de aan het perceel van G. Schaaf- sma te Nieuwe Niedorp voor 30 ct. per ca en tot verkoop van 50 ca grond, aan T. Buijs te Katwoude, die op deze grond een huisje heeft staan, voor f 50.totaal. Biihet voorstel, om enkele wa- terkerende werken in de haven van Medemblik over te dragen aan het Rijk in beheer, onderhoud en in eigendom, vroeg de heer Koopmei- ners, of deze kwestie, die in 1931 al aan de orde was, nu wel urgent kon w°rden geacht. De voorzitter betoogde, dat van urgentie hiér geen sprake was, doch dat het bestuur het als een daad van goede koopmanschap acht. de 'eigendommen van deze walmuur niet langer te continu eren; het voorstel werd daarna aangenomen. Overname wegen Aan de orde was voorts een voorstel tot overname in onderhoud van wegen van de gemeente Bar- singerhorn; het betreft: de Miel- dijk, lang 2115 m., met de daarin gelegen brug; de Hemmerweg, lang 1250 m., eveneens met brug; de Schringkaagkade, lang 1445 m.; de Dorpsweg, voorzover niet opgeno- meif'in het tertiaire plan, Jang 800 m.; de Dorpsweg voorzover deel uitmakend van het tertiair wegen plan met de Leekerweg, samen 3693 m. Voor -dit laatste object be taalt de gemeente Barsingerhorn aan het Hooghemraadschap f 3.700 per jaar; voor de daarvoor geza menlijke objecten de eerste 10 ja- PROGRAMMA VRIJDAG 11 JULI Hilversum I 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Morgengebed en Lith. ka lender; 7.45 Gram.muziek; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Och tendconcert 11.00 De Zonnebloem, radio ziekenbezoek; 12.30 Vaude ville-orkest; 1.00 Nieuws; 2.30 „Ali Ba.ba en de veertig rover;»"; 4.45 Omroep Kamerorkest; 6.30' Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten? 7.00 Het Nieuws; 9.15 Herdenkingsojncert van wijlen de heer Henri Hermans; 10.30 Nieuws; 10.50 Dansorkest. Hilversum H 7310 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 9.00 Luchtige morgen klanken; 10.00 Morgenwijding; 10.20 „De regenboog", voor de zieken; 12.00 Les éars de Paris; 12.35 Dans orkest; 1.15 Sextet; 5.00 Stafmuziek; 6.00* Nieuws 7.30 Cursus V.P.R.O.; 8.00 Nieuws; 8.05 Nederl. werken; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 10.15 Filmnieuws; 10.40 Avondwijding; 11.00 Nieuws; 11.15 Symph. concert. ZATERDAG 12 JULI Hilversum I 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Morgengebed; 8.00 Het Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 11.00 De Zonnebloem, radio-ziekenbezoek; 12.35 Dansorkest; 1.00 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten; 5.00 De Wigwam; 6.30 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 8.30 lichtbaken; 10.00 Radio-potpoum; 10.40 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 1145 Kwintet. Hilversum* H 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 8.00 Nieuws; 8.15 Kwartet; 8.39 Licht morgenconcert; 10.00 Morgen wijding; 11.00 Uitzending v. arbei ders in de continubedrijven; 1.00 Nieuws; 1.15 Sextet; 3.45 Dansor kest; 6.00 Nieuws; 7.30 Uitz. V. d. jeugd; 8.00 Nieuws; 8.15 Bont Boe ket; 9.30 Metropoleorkest; 10.00 Hoorspel; 10.30 Tango-rumba or- kest; 11.00 Nieuws; 11.15 Gramofoon- tnuziek. ren per jaar f 5.873.en over de volgende' jaren f 3.140.per jaar. Naar aanleiding van dit voorstel ontspon zich enige, discussie over de kosten van wegenonderhoud; de heer J. de Boer Wzn., Obdam, vroeg of het Hoogheemraadschap uit kon met de destijds ,'oor de verschil lende gemeenten in onderhoud aan vaarde wegen. De voorzjtter kon hier moeilijk een zuiver overzicht van geven, doch meende, dat de bijdragen des tijds ruim geraamd waren. Getracht wordt bij de overheidsinstanties 'n hogere uitkering voor de wegen te verkrijgen. Het voorstel werd hier na aangenomen. Besloten werd tot aangaan van een tweetal conversieleningen, wllk voorstel, naar de voorzitter mede deelde eeb voordeel van f 4()D.per jaar betekent. Na vaststelling van een begro tingswijziging voor de dienst 1946 was, de rekening 1946 aan de orde; de heer Kroonenburg bracht na mens de financiële commissie gun stig rapport uit en adviseerde tot goedkeuring, waartoe werd beslo ten. De schuld van het Hoogneem- raadschap bedraagt momenteel f 465.000.De rekening 1946 sloot met een batig saldo van f 430.249.04 voor de gewone dienst en f 250.710.25 voor de buitengewone dienst. In het batig saldo van de gewone dienst is f 200.000 begrepen voor wel geraamde, doch niet uit gevoerde werken. Aan' de orde was hierna een voorstel van het bestuur om te komen tot een nieuwe indeling (ti tulatuur) van het personeel, welke het bestuur nodig oordeelde, 051 te kunnen voldoen aan de van hoger hand voorgeschreven salarisverho ging van 10 pet. Op een vraag van de heer Koop- meiners deelde de voorzitter mede, dat de verschillende organisaties hierover ziji% gehoord; na enige discussie werd ook dit vodrstel aan genomen. De heer H. Roozen vroeg nog, of deze 10 pet. verhogjng voor dg hoge salarissen wel nodig was; de voor zjtter antwoordde, dat de gehele verhoging maar f 11 l/2 duizend kostte en dat geen verhoging van lasten het gevolg ervan is. Voor 'de benoeming van twee Hoogheemraden wegens periodieke aftreding op 1 Jan. '48 van de .heren Roeleveld en De Veer wer den de volgende aanbevelingen op gemaakt: 1. G. Th. Roeleveld; 2. J. B. v. Kampen en 3. J. de Boer Wz. en 1. Joh. de Veer; 2. P; J. Waiboer Jbzn.; 3. C. Ham. Hierna volgde sluiting' onder dank Den Haag boort naar water Voor de 13 millioen kubieke me ter water, die door Den Haag jaar lijks worden opgeslorpt,* is niet vol doende reserve meer in de duinen aanwezig. Daarom is omgezien naar nieuwe winningsmiddelen, die de watervoorziening van de Resi dentie vorlopig moeten waarborgen. De duinwaterleiding heeft een veertigtal putten geboord die tot 't allernieuwste op het gebied van de waterwinning behoren. Deze water putten worden op ongeveer dezelf de wijze als petroleumputten ge boord. Dreigende staking afgewend Na een zeer langdurige verga dering hebben de vertegen woordigers van werkgevers in de bouwbedrijven Woensdag over de héele linie overeen stemming bereikt inzake de ge- - schillen over pensioen- en ri sicofondsen. Het pensioenfonds zap op basis van het rapport, dat door de geza menlijke commissie werd opgesteld in werking treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aanv/ezig is. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ook werd over de punten licht- verlet, vorstverlet en onwerk baar weer overeenstemming be reikt. Lichtverlet zal ten volle wor den vergoed, indien de werkni-ncrs tér beschikking van de werkg2 /ers blijven. Vorstverlet zal voor het overgrote deel vergoed worden uit het in te stellen risicifonds en voorts door een kleine verhoging van de uurlonen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer dezelfde gedragslijn wor-, den gevolgd, met dien verstande, dat de bestaande uitkering (van 70%) zal .worden verhoogd. Het dan nog ontbrekende zal worden ge dekt door bovengenoemde loons verhoging, terwijl het risico niet ten laste komt van het in te stel len fonds, doch direct door de werkgever zal worden gedragen. Partijen hebben bereids maatre gelen" getroffen teneinde op zeer korte termijn de goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars op deze overeenkomst te verkrij gen. Door deze overeenkomst is de stekingsdreiging van plus minus 160.000 bouwvakarbeiders afgewend. „GEZINSZORG" HEEFT „BOUVIGNE" TERUG Het kasteel Bouvïgne te Ginne- ken, sinds de oorlog in gebruik bü de Duitsers, daarna bij de ge allieerden en het V.H.K., is vrij gegeven. De „Eucharistische Kruistocht" te Breda, de eigena resse, ontving Woensdagochtend daaromtrent bericht van het de partement van Oorlog. -Nog deze maand zal de kapitale behuizing ontruimd worden. Daar mee komt een einde,aan een stuk oorlogsgeschiedenis, welke precies zes jaar geduurd heeft. Het bericht werd te Breda uiter aard met grote voldoenipg ont vangen, omdat het sociale werk, waarvan de vertakkingen over ge heel Nederland lopen, thans weer met vooroorlogse kracht ter hand kan worden genomen. Reeds wer den verschillende planpen ge maakt. Zo vernemen wij o.m., dat behalve de .Kath. Gezinszorg, wel ke er zal worden ondergebracht, en de cursussen ter inleiding in het volle lev.en, de Moederdagen er.z., ook bedoeld wórdt de verzorging van kinderen van oorlogsslachtof fers ter hand te nemen. Men hoopt half Augustus het kasteel „Bou- vigne" weer volledig in gebruik te hebben. Hogere winstmarges gevraagd v Ongeveer 700 van de 1800 Am sterdamse kruideniers, die Dins dagmiddag in het Concertgebouw in navolging van hunne collega's in diverse andere steden hun hart kwamen luchten over de naar hun mening onbevredigende winst- en prijspolitiek, hun door de over heid opgelegd, besloten aan het slot van deze door het Amsterdam se initiatief comité 'der kruideniers bijeengeroepen vergadering una niem een -resolutie ter kennis te brengen van de minister Beel, Mansholt, Huysmans en. Lieftinck en aan de directeur-generaal voor de prijzen, prof. G. Brouwers. In deze resolutie betogen de krui deniers. dat ten gevolge, van de prijsbeheersing de brutowinst in de levensmiddelenhandel zodanig is ver minderd, dat eoST-belangrijke verho ging van het winstpercentage een levenskwestie is gewonden. Wanneer in de thans geldende, door de over- "heid voorgeschreven, winstmarges niet spoedig'een grondige wijziging wordt aangebracht, zo menen zij, dan zullen de kruideniers niet lan ger een rechtvaardige sociale positie voor het personeel kunnen waarbor gen en zullen zij de verantwoorde lijkheid voor een doelmatige distri butie der levensmiddelen niet meer kunnen dragen. Voorts brengen zij naar voren, dat het oorspronkelijke doel van de omzetbelasting is geweest deze op de consument op'te slaan, zodat het ge hele volk daarvan de lasten moet dragen.. Dientengevolge behoort deze belasting bij de prijsbezetting voor alle artikelen te worden doorgere kend. Hoewel het grootwinkelbedrijf en de coöperaties hun instemming met het bijeenroepen van deze vergadering hadden betuigd, heb ben zij het wenselijk geacht daar bij niet aanwezig te zijn. Drie inleiders oefenden critièk uit op de - regeringspolitiek, die een prijsverhoging van het levensmidde lenpakket tof iedere prijs wil ver mijden ten behoeve van de arbeiden de klasse, maar daarvan naar hun mening de nijvere middenstands- groep der kruideniers de dupe doet worden. „Wanneer een stukje ijs 25 cent mag kqsten," zo vroeg de heer Jtenkema, „waarom mag de ppijs van suiker dan niet met 1 cent worden verhoogd?" Deze spreker betoogde voorts, dat de'kruideniers niet alleen met financiële moeilijkheden heb ben te kampen, maar dat hun ook het'leven wordt zuur gemaakt door het ontijdig opheffen van de distri butie van appelstroop, koek en bis-» cuit, waarvan de voorraden bij lan ge na nie{ voldqpnde zijn om aan de vraag te*kunnen voldoen. „Het is niet jpist", zo betoogde hij, „dgt wij de lastert van het straatarme Ne derlandse volk voor een oneven redig groot deel zouden moeten dragen*Wij kunijen niet voldoende personeel aannemen, zodat onze vrouwen en kinderen ons in ons werk moeten bijstaan. Als een tim mermansvrouw naast haar huishou den extra werk verricht bijv. »als werkster, dan ontvangt zij daarvoor tenminste ,extra loon. Wij eisen recht op erkenning in onze strijd om onze sociale taak,1" waarmede wij het Nederlandse volkdienen, zo goed mogelijk te kunnen verrichten." De Jieer Wilms Floet» zeide o.m.: „Waardig, maar daarom niet min der heftig? moetpn wij onze gerech tigde actie voeren. Wij willen de or ganisatorische weg bewandelen, zo lang dat nog enigszins mogelijk is". Ook te Rotterdam kwam een groot aantal kruidenier?, zowel de taillisten als grossiers gisterenmid dag in het gebouw Odeon bijeen in een vergadering, Waarop een mo tie werd aangenomen, -éan ongeveer gelijke' inhoud als die der Amster damse kruideniers, welke gezonden zal worden ngar de ministers Beel, Lieftinck, Huysmans en Mansholt en aan prof. Brouwers. Positie Nederlandse passagiersschepen „Duivendijk", 8 Juli van Vancou ver te Londep; „Joh. van Olden- barnevelt", BataviaAmsterdam, I^.ss. 8 Juli Kaap St. Vincent (Spanje); „Oranje", Amsterdam Batavia, pass. 8 Juli Guardafui;, „Ruys", 8 Juli, van Rio de Janeiro naar Kaapstad; „Rijnlapd", Amster damZd. Amerika, werd 9 Juli n.m. te Pernambuco verwacht; „Sibajak", BataviaRotterdam, 8 Juli om 12 uur te Suez; „Sloter- dijk", Rotterdamïtetavia, pass., 8 Juli Minicoy; „Tjimenteng", 8 Juli van Rotterdam te Batavia; „Westerdam"' vertrekt 9 Juli ca. 16 upr van New York naar Rotter dam. Koningin Maandag naar Drenthe Naar wij vernemen is het be zoek van H. M. de Koningin aan Drenthe thans bepaald op Maan dag 14 en Dinsdag 15 Juli a.s. De Amerikanen hebben er altijd voor bekend gestaan, dat zij onder nemende lui waren. Heette het land van Uncle Sam voor de oorlog al niet het land der onbegrensde mo gelijkheden? Dezer dagen ging het 'verhaal dat een boer, die 21 jaar werkzaam is geweest aan het land bouwonderwijs in Ohio en als con sulent van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken enige maanden in de Amerikaanse zone van Duitsland heeft doorge bracht, de euvele moed had te loon den te pleiten voor het oprichten van debating-clubs voor Duitse boe ren als het beste middel om een nieuwe oorlog te voorkomen!! Laat men deze boer verwijten wat men wil,, doch laat men hem geen ge brek aan fantasie aanwrijven! Want debatterende Duitsers hebben nog nooit bestaan en zullen ook in de toekomst nooit bestaan. Debatteran wil in Duitsland zeggen; de borst vooruit zetten en met een van Hei- mats-liebe vibrerende stem: Heil Hitier! juichen, zolang en zo onstui mig, tot het doordringt in het Wal halla, dat no& altijd bestaat in het. Ziekelijke brein der edel-Germanen! Wat er ook van zij, en welk an der wereldnieuws wij er ook voor zullen moeten laten liggen, wij kun nen er niet aan ontkomen nogmaals over de „vliegende schijven" te schrijven, want noch het mislukken van de Parijse conferentie der drie ministers, noch de aankondiging van de nieuwe Parijse conferentie over het cadeautje van Marshall zijn in staat deze sensatie van het eerste plan der wereldnieuwsgeving te ver-, drjjven. Laat ons allereerst mede delen, dat de vliegende schijven in hun benaming feeds een beduidende evolutie hebben doorgemaakt. Spits vondige commentatoren en geleer de wetenschapsonderzoekers zijn "er toe gekomen voor deze schijven de sensationele naam van „vliegende schotels" uit te vinden.. Nu zou de een of andere grapjas in zijn geest deze schotels misschien al gevuld zien met gebraden ganzen en ree-boutjes, zoals dit in Luilek kerland pleegt te gebeuren, maar dan moeten wij tegen een dergelijke ongepaste werdraaing der feiten ernstig prptest aantekenen. De schotels hebben niets met eten te maken, maak zijn volgens een zegs man van een of ander ministerie niets meer en niets minder dan; oorlogstuig. En dat is om,de drom mel niet hetzelfde! Hoe moeilijk het overigens was een juiste definitie voor deze door geheimzinnige krachten in de lucht geslingerde wielen te geven, .moge blijken uit een drietal uitlatingen van tamelijk gezaghebbende zijde, die deze zaak nu niet direct verdui delijken. Om te beginnen met dr. Cotton, hoogleraar in de natuur kunde aan de universiteit van Syd ney. Deze heeft leukweg verklaard dat men hier fe maken heeft met gezichtsbedrog, veroorzaakt door bloedlichaampjes, die zich voor het netvlies langs bewegen. Moeten w,ij deze zeer geleerde man geloven, dan zou het gewenst zijn, alle Amerika nen binnen de kortste keren een bril te verschaffen, omdat anders het gevaar niet denkbeeldig was, dat zij nog deze week die bloedlichaam pjes voor Russische atoombommen aanzagen en de.nieuwe wereld ten onder zou gaan nog voor vader Sta lin er ook maar aan gedaqjit zou hebben atoombommen te" fabr.iceren, laat staan deze naar New York te mikken! Een .tweede uitlating is die van de Daily Telegraplj, die ernstig zegt: „Op het ministerie van Luchtvaart houdt mén het er 'Vpor, dat de be richten over vliegende schotels een indirect gevolg zijn van de onlangs plaats gevonden uitvoer van grote partijen Schotse Whisky Kijk, en dat doet nu toch wel de deur dicht!! Want diezelfde dag deelde het Bureau van de Ameri kaanse Legerluchtmacht mede, dat op een ranch bij Roswell in Nieuw Mexico een vliegende schijf was ge vonden!' Het begint ons te draaien van al die draaiende schijven! Zweeds jacht behouden Dinsdag is op het Bornrif bij het eiland Ameland het Zweedse .luchtje „Akka" uit de koers ge raakt. De motorstrandreddingboot „Abraham Fock" heeft het jachtje naar het Amelander Gat geloodst, waar het voor anker is gegaan en enkele dagen zal blijven liggen. -Aan boord bevinden zich drie per sonen, een vader met zijn dochter en haar vriendin, die van Gothen burg in Zweden op weg waren naar Engeland. Op het Binnenhof te Den Haag zal* lt. generaal mr. H. J. Kruis heden aan de Engelse lt-generaal sir Gordon Macready'de ver sierselen 'overhandigen, verbonden aan zijn benoe ming totiGroot Officier in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden. Sir .Gordon Macready was tij dens da^oorlog lid van de Combined Chiefs of Staff en maakte -zich verdien stelijk bij de bevrijding van Nederland. Bij een schoenfabriek te Kaatsheu vel is Dinsdagmorgen een wilmie staking uitgebroken, omvattende ongeveer 60 leden van het» personeel. De rest van het personeel is aan het werk gehlegen. De stakenden, willen - de vacantietoeslag ineens uit betaald krjjgen. ik Door de recherche te Den Haag werd een inval gedaan in een perceel aan de Van Merlestraat, waar gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. Vijftien personen werden aan de speeltafel aangetroffen. Allen zijn met uitzondering van de bankhouder na verhoor vrijgelaten. De roulette en een bedrag aan geld wer den in beslgg genomen. In Ossendrecht werd een dam Dr. L. Buys, de gene- f raai overste der paters Re- demptoristen, die veertien dagen in ons land zal ver blijven. Op uitnodiging van het bureau Oogstvoor- ziening zullen 2(^00 jóngens en meisjes helpen bij 't rooien van aardappelen. Zij komen in groepen van 25 bruidspaar bij het §tadhuis «pgewacht door een aantal stoere kerels, gewapeiid met bijlen en zagenhet drama liep minder bloedig af dan het aanvankelijk leek. Het materiaal moest slechts dienen om het bruidspaar de nodige eer te bewijzen. De bruidegom was papielijk employe van een houthandel. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Lon den arriveerde te Amster- in kampen en zullen na af trek voor voeding e.d. per dag pijn. f2.50 verdienen. ;[c De gemeente Venlo gaat op officiële wijze haar dank betuigen voor de hulp die het hoge Noorden aan de Venlo's evacuee's tijdens de oorlogsdagen be wezen heeft. De deputatie zal vergezeld worden van muziekkorpsen en het „Ak- kermans"-gilde. Nieuwe buitenlandse schepen in de haven van Rotterdam wor den traditiegetrouw met een bezoek van Rotterdams burgemeester vereerd. Dit gebeurde dus ook met het niejiwe Deense schip „Kambodia" de laatste aan winst van de „East Asiatic Company". ïJ; A. K. uit Leeuwarden stond in een niet al te fijne verhouding tegenover zijn toekomstige bruid F. F. De verhouding spitste zich zodanig toé*dat K. zijn verloofde moedwil lig van het leven beroofde door haar te laten verdrin ken. Er werd 14 jaar tegen hem geëist, ik Bij een in braak in een overhemden- fabriek te Tilburg wejden honderd overhemden ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. i]; Op 16 Julivertrekt het Con certgebouworkest naar Zwitserland om in de Kur- zaal van Interlaken een zestal concerten te geven. Te Wageningen wordt de 12e Landbouwweek gehouden. Vooraf ging een buitengewone vergadering van de Nederlandse" Algemene Keu ringsdienst voor Landbouwzaden en Aardappelpootgoed, ter herdenking van het.15-jarig bestaan. Aan de veldkeuring namen in 1933 deel 24830 h.a., w.o. 17923 h.a. aard appelen; in 1947 128237 ha., w.o. 52524 h.a. aardappelen. De keuring van andere gewassen dan aardappe len neemt geleidelijk toe. Wat de geplombeerde hoeveelheden aard appelen betreft, deze waren in 1932, 145 millioen k.g., in 1947, naar schatting 450 millioen kg. De voorzitter, die deze cijfers me dedeelde, wenste voor de toekomst uitbreiding van het kiyekersbesluit, zodat ons land zichzelf kan voorzien in de behoefte aan zaaizaad en kan exporteren. Prof.'dr. ir. S. J. Wellensick,- de Landbouwweek openende, wees op de voorgenomen reorganisatie van het landbouwkundig tijdschrift, dat voornamelijk gewijd zal worden aan het publiceren van samenvattende overzichten, dusdanig geschreven, dat ook niet-speelalisten ze kunnen lezen. Ir. J. A. van Hogen Esch sprak hierna over: actuele problemen rond de pootaardappel. In verschil lende landen begint men zich meer en meer toe te leggen op de pro ductie van kwaliteitsartikelen met het doel deze te exporteren ter ver krijging van de benodigde deviezen. Ernstige concurrenten voor ons land zijn momenteel Denemarken, Enge-, land (Schotland en Ierland), Tsje- cho'Slowakije' en Canada. Verschil lende importlanden als Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland en Spanje leggen'zich meer en meer toe op eigen teelt van goedgekeurd pootgoed om zich minder afhanke lijk te maken van invoer. De tweede dag sprak prof. ir. J. C. Dorst, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool over: Nationaal programma voor de aardappelvere- deling. Nederland zal zijn vooraan staande positie op aardappelgebied alleen kunnen handhaven, indien het rassensortiment voortdurend wordt verjong en verbeterd. Dit is niet alleen nodig voor het binnen land, doch ook voor onze pootgoe- derenpoot. Er bestaat grote behoefte aan een Nederlands ras, dat de pintje kan vervangen; Hieraan dient hard te worden gewerkt. Vervplgens hield ir. W. B. L. Ver hoeven, rijkslandbouwconsulent een voordracht over: problemen bij de selectie van aardappelen. Doel van de selectie is een zo gezond moge lijke nateelt te krijgen. Hij besprak de maatregelen die thans worden genomen en gaf de verbeteringen aan om het doel: telen van prima pootgoed tegen zo laag mogelijke kosten, te kunneiï bereikten. Vervolgens werden twee Broeke- ma-plaquettes uitgereikt aan dr. R. J. Mansholt te Westpolder (Gr.) en aan Prof. Dr. Ir. J. C. Dorst, hoogle raar aan de Landbouwhogeschool. De derde dag werden pyDbJemen behandeld in uerband met de inter nationale productie en consumptie van voedsel. Drs. J. Horring, dir. van het Land- bojiw-economisch instituut te 's Gra- venhage sprak over: de voorstellen van de Food and Agricultur Orga nisation (F.A.O.) aan de Internatio nale Trade Organisation (I.T.O.) ten aanzien van de internationale goe derenregelingen. Prof. W. E. Boerman, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam sprak vervolgens over „klimaat en wereldvoedselpositie". Prof. dr. E. C. J. Mohr, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, behandelde het onderwerp: De w.ereldvoedselproductie en de bodem. Z.i. dreigt, mettertijd phos- phorzuurg|£>tek. Steeds duidelijker wordt de noodzaak van internatio nale, ja, mundiale landbouwplan- ning. Ir. G. P. E. R. Qyackers, secreta ris van de Stichting voor de Land bouw, ggf een toelichting op de be drijfsorganisatie in de landbouw. 'l Doodvonnis van 3 joodse verzetslieden bevestigd Luitenant-generaal Macmillan, algemeen bevelhebber van de Britse troepen in Palestina, heeft het doodvonnis bevestigd, dat het militair gerechtshof 16 Juni uitge sproken heeft tegen drie leden van de Joodse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi, die tijdens de aan val op de gevangenis van Acre ge weerschoten gelost en ontplofbare stoffen bij zich hebben gedragen. Het zijn Jacob Weiss, Neirnakar en Absolom Habib. 'Drie van de 'arrestanten, Poolse Joden, hebben verklaard lid van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi te zijn. Naar thans wordt gemeld, zijn tot dusver in totaal negen arrestaties verricht. De wapens waren bestemd om via Marseille naar Palestine te wor den vervoerd. Jjf L 8, MET EEN GERUST HART kan men beweren, dat minister Gie len gisteren aan een zware nederlaag is ontsnapt, niet zo zeer door een krachtige verdediging van zijn opschorting van het achtste leerjaar, maar door het blote toeval dat er net genoeg leden aanwezig waren, die hem steunden en de doorslag konden geven bij de stemming. De kern van zijn wet, het beroemde artikel 26, waarin hij juist de leerplicht voor enkele jaren buiten werking stelt voor het 8e leerjaar, werd met 40 tegen 38 stem men aangenomen. Toen de zaak zo was uitgevallen hebben de bestrijders van het ontwerp, de leden van de P.v.d.A. en de P.v.d.V. zich achter de minister geschaard. De communisten kon den zich niet tot dat loyale standpunt opwerken en wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Het hele verloop van de debatten was eigenlijk een alleraardigst steekspel, dat men af en toe in de Kamer te horen krijgt (te zien is er n.l. niet veel). De P.v.d.A. had in eerste instantie al duidelijk laten uitkomen, dat ze de plannen van minister Gielen tot voorlopige op schorting van de leerplicht voor het achtste leerjaar helemaal niet ver trouwde. maar veeleer als een ach terdeurtje beschouwde om het later helemaal af te schaffen. Mocht dat evenwel niet zo zijn geweest, dan nog achtte zij de methode van de minister om drie jaar lang het voortgezet lager onderwijs te ver waarlozen, een misgreep van de ergste soort, een besliste poging tot afbraak. Tegen de eerste veronder stelling, die zonder reden werd ge maakt, trad de kath. afgevaardigde Peters met „beleid, moed en trouw" op. Hij overtrof de minister zelf daarin, die ofschoon een warm voorstander van het 8ste leerjaar, aanvoerde dat zijn wetsontwerp meer de krachtdadige bestrijding van het schoolverzuim bevorderde. Dit betoog bracht de zaak op een nevenspoor, want de hele Kamer zag het anders, hetgeen verder door het Verloop van de gebeurtenissen is bevestigd.'De heer Peters ging gis volgt te werk. Om de PvdA. te dwingen tot een duidelijke uit spraak over de bedoelingen van de minister stelde hij een motie voor, waarin de minister werd uitgeno digd alle voorbereidingen te treffen vbor de invoering van het ver plichte achtste leerjaar. Als een bok op de haverkist schoot de PvdA. claarop af en dè heer 'v. Sleen be toogde namens zijn fractie, dat deze uitnodiging volkomen overbodig was, aangezien de minister zelf had verklaard tot alle voorbereidingen en nog meer bereid tè zijn. En toen het zover was en de minister zijn beloften nog eens had gedaan, trok de heer Peters zijn motie in. Er volgde een kort intermezzo, waarbij de KVP, PvdA en CPN broederlijk hand in hand gingen in zake een vraag aan de minister om een gedeeltelijke leerplicht voor te bereiden na het achtste leerjaar. Ooi?* een poging (die overigens niet gelukte) om domme kinderen, na, hun veertiende jaar de klas nog te laten afmaken, bracht enige ont spanning. Maar bij de stemming over het voornaamste amendement, waarin de PvdA. een aanval deed op het plan van de minister ten einde de opschorting gedeeltelijk ongedaan te maken en het bestaande V.G.L.O. te laten voortbestaan, kwam er opnieuw spanning, een spanning nu het ging op leven en dopd. Wel is waar werd het amen dement verworpen, doordat met de Katholieken ook de C.H., de A.R. en de Partij van de Vrijheid meegin gen. Maar toen het kardinale arti kel zelf ter stemming kwam, draai den de leden van de Vrijheid plot seling om en viel de beslissing ten gunste van de minister uit met slechts twee stemmen meerderheid. Er waren welgeteld 78 stejnmende Kamerleden, maar'het had ook ge makkelijk anders verdeeld kunnen zijn doordat het afwejig zijn (altijd min of meer toevallig is en zelfs per kwartier wisselt. Bovepdien ver giste de KVP afgevaardigde Dr. de Kort zich nog door per ongeluk „te gen" te roepen, hetgeen hij snel ver béterde. Inderdaad is minister Gie len door het oog van een naald ge kropen.... door J* Sn FLETCHER 1 „Nou, dat zette me klem. Maar ik begon licht te zien. Ik wist dat Boyce en Hanson altijd wat van die geheime zaalfjes hadden gehad die ze in de hut van de Clents bedis selden en de Clents dan betaalden voor dit rendez vous. En ik besloot, voor ik haar Engeland terugkeerde, dit eens op te helderen. Ik had vijf-, honderd en nog enkele losse Ponden bij me, voldoende om het uit te zin gen en ik wist dat devaap uit de mouw zou-komen wanneer ik Han son maar stevig óp delhielen bleef zitten. Maar in het bijzonder wilde ik in contact zien te komen met een Fransman, Lavelle, die Han son's steward was geweest en die, zoals ik dacht, wel heel veel zou weten. Ik begon hem te zoeken en het duurde geen drie weken of ik had hem. Ik stopte hem flink toen ik hem eenmaal had en door hem kwam ik achter de waarheid. En die was, dat Hansön en Boyce al jarenlang een smokkelhandel langs de kust dreven met behulp van de Clents. Had u daar al een vermoeden van, Atherton?" '„Niet voor de laatste paar dagen. Zo, dus dat was inderdaad waar?" „Ja, en al lange tijd. Een 'pracht van een zaakje! En handig uitge voerd; alles waar Boyce achter zat werd handig in elkaar gestoken. Evenwel, om weer even terug te gaan, was ik besloten niet eer terug te keren, voor ik alles wist, zodat ik Boyce in m'n macht zou hebben. Maarik ben nog tweemaal te ruggeweest! Ik, kwam in contact hoe, dat doet er op 't ogenblik'niet toe met Hester Prynne en ik stak over om haar te ontmoeten. We Ontmoetten elkaar in lïet geheim dicht bij Br.ychéster alle beide ke ren dat ik weer in Engeland was. Ze was toen weggelopen bij de Mal- very's en, nadat we elkaar gevonden en ontmoet hadden, reisde ze naar Rouaan waar we juist drie dagen geleden zijn getrouwd." „Aha!"-riep Atjjerton uit. „Dan had Jeffery je herinnert je Jef- fery nog wel, Boyce's vroegere tuin man dan had Jeffery het bij 't rechte eintj! Hij vertelde me van morgen dat hij jou, juffrouw Prynne en een Fransman op het station Shilhampton Haven had gezien en dat jullie op weg naar Londen wa ren." „Dat klopt op Londen na. We vertrokken van de haven naar het station Shilhampton—Stad en niet verder. We logeren in het Marine- Hotel. Daar zit mijn vrouw nu, vei lig en wel naar ik hoop. De Frans man was Lavelle. Ik bracht hem mee om met twee mannen van Scotland Yard te confereren, die daarvoor speciaal zijn overgekomen. Ze pakten Hanson een paar uur ge leden en waren van plan Boyce van morgen te arresteren." „En.u?'' vroeg Atherton. „Wat deed u aan de Black Point Kloof toen we u ontmoetten?" „Ik hoorde gisterenavond laat, dat vader ernstig ziek was en het niet lang meer zou maken", antwoordde Richard. „Dus vertrok ik, zo gauw de storm enigszins luwde, langs de kustweg naar Malvery Hold. Ik ontmoette u nadat ik langs er/i zij weg een stuk over het landhoofd had afgesneden. Kijk! het wordt al licht en ik verlang er erg naar, thuis te komen. Zei u, dat we hele maal de inham zouden moeten om lopen? Laat ons dan gaan!" In de koude grijsheid van .die morgqn kwapien Blake en Rachel uit de kamer, in welke de oude Sit Brian op zijn doodsbed lag! Als dachtgn ze op dat ogenblik het zelfde, wendden ze zich beiden naar een van de vensters in de verval len galerij, van waaruit zij over de inham staarden. De storm was be daard tot een gemelijk gefluister van zee en wind en op de moerasvlak- ten lagen de sporen van haar woede in de vorm van brokken neergeval len metselwerk en drijfhout. Maar in het Oosten, waar de zon nog ver borgen was, beloofde een warme lichtgloed een betere dag. Plotse ling legde Blake zijp hand op de schouder van het meisje. „Denk niet meer over het verle den", zei hij, het gesprek voortzet tend dat hij aan de zijde van de ge storvene wasbegonnen. „Kijk naar de toekomst. Ga met mij mee terug. Rachel. Ik zou nu niet in dit land kunnen leven, ik heb een groter, een wijder ruimte nodjg. Kom! Dan be ginnen we samen ginds een nieuw leven." Het meisje liet hem haar han'den in de zijne nemen en haar tot zich trekken. Maar plotseling deinsde zij terug en, keek ze hem aan met vra gende ogen. „Je weet wat de laatste woorden waren, die vader uitsprak?" riep ze uit. „Zijn laatste woorden!" „Over Dick?" antwoordde Blake. „Ja. ikweet'het." „Ik geloof dat hijhem zag!" zei ze. „Het zag. Herinner je je die zekere blik in zijn ogen? En als dat zp is.oh, God.wat is dat?" Blake nam haar in zijn armen toen het geluid van luid, beslist klop pen op de hall-deur door het stille huis weerklonk. Maar Rachel's sid deren verdween even snel als het begonnen was en haar hand -was vreemd vast, toen zij die van Blake greep en hem naar de trap leidde. „David!" zei ze rustig. „Vader zag het goed! Daar is Richard." EINDE.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3