Nieuw Punten die nog uitgevoerd aanvaard en spoedig moeten worden Oost-Europa niet vertegenwoordigd op de Parijse conferentie r janstreek dam FHEATEE GOUD Nederland en de Wereldbank Amendément-Teulings inzake de geldzuivering aangenomen J 2ZEES3ZE231 ag 11 Juli giersdienst ehalve Vrijclag: -12.20-17.20 -14.00-19.00 -12.20-17.20 -14.00-19.00 J Dop Theater alle fronten DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Achter de Regering Eerst dan is verdère en behoorlijke verwezenlijking van de overeenkomst van Linggadjati denkbaar! DE INTERIM-REGERING DR. VAN MOOK Commissaris der Kroon Koning George geen keizer meer 9MW Millioéhen gaan de lucht in NEDERLAAG VOOR LONDEN EN PARIJS Tsjecho-Slowakije komt yan eerste toezegging terug Bevreesd voor de Sovjet-Unie Het Zeewier- mysterie VJ Scheepvaartafdeling de nog voornamelijk con- P de claims Komritelij- na tot f 26 te zijn op- hteruitgingen tot f24.50. ividenden schommelden en 163. De minder cou- istrielen waren prijs- le bankaandelen weinig De Amerikaanse markt De meeste Amerikaanse werden iets hoger afge- eleggingsmarkt was stil, anderd. Prolongatie 214 K.N.V.B. lMPIOENSCHAP .v.—M.V.V. 0—fl Overzicht eede ontmoeting om mati.e in het Zuiden gelijk spel verlopen, heeft hiermede haar ntmoeting in dit tour- lad. -\ tnd is nu: 9 7 1 1 15 een 9 5 2 2 12 9 3 3 3 9 10 1 5 4 7 8 2 1 5 5 Wit 7- 0 4 3 4 0 JAAR JNSTELLINGSCOMITé van buiten de gemeente ïcties, brieven, geschrif- zitten, betrekking heb- in de Zijpe- en Haze- erzocht dit .tijdelijk te De bedoeling is, dit passende herdenking, orging wordt zorg ge- arne ingewacht bij de Scha'gerbrug, Tel. 206 't Zand, Tel. 202 11 JULI: (M P E. A.) SPENCER TRACY, HEDY LAMARR, eren. terren ter este rollen, m 8 uur; Zaterdag 4,30, 7 Uur er 9,30; Toegang 18 jaar. 11 en 1 uur 429 G 11 JULI: is Calvert leveren «otoorlog op zulk avert van uw lach :g 2, 5 en 8 uur. ef tij den. de paling. „Hij zat en praatte met zich- an bij een v*s en ik t ik nu, het is een kennen en als maar vel raar, dat ik nog wel niet meer. Ach, m maken, een mens n Isodoor zaten met i. Zoiets hadden zij HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur; E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in .alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God.'is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 11 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11274 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN; Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Minister-president ar. Beel, die de Regeringsverklaring uitsprak ER IS ALLE REDEN de Regerings verklaring, welke Minister-Pre sident Dr. Beel gisteren zelf in de Tweede Kamer namens het Kabinet heeft afgelegd, met grote voldoening te begroeten. Er is alle reden voor alle bona-fide partijen en groepen, ja, wij durven zeggen, voor het Nederlandse volk in zijn geheel, om zich achter de Regering te scharen. Men leest elders in dit nummer de voornaamste inhoud van de ver klaring. Wij kunnen er gevoegelijk naar verwijzen. De zakelijke, klare, maar bijna koele taai van de ver klaring is even opvallend als be wonderenswaardig. De regering ziet klaarblijkelijk nog geen reden tot enthousiasme. Zij zet de punten on miskenbaar op de i ook nu nog. En zij gaat zelfs nog niet verder dan, te zeggen, dat zij bereid is in de nadere precisering van 8 Juli „de mogelijkheid ener gunstige wen ding te zien". Zij gaat-ook niet op nieuw verder praten-zonder-meer. Zij verlaagt vóór alles en onder meer! de onmiddellijke staking van vijandelijkheden met inbegrip van vernielingen en de vijandelijke propaganda. Beëindiging van infil traties, onmiddellijke verbreking van de onregelmatige buitenlandse betrekkingen, opheffing van de voedselblokkade en herstel van liet verkeer over de demarcatielijnen. En tenslotte, maar niet het minst „op zeer korte termijn", voldoening ten aanzijn van die punten, waarop het antwoord van 8 Juli nog onbe vredigend is. Het woord is nu weer aan de Republiek. Hoe de Regering zich de gang van zaken nu verder voorstelt, is nog niet helemaal duidelijk. Wordt er weer gecorrespondeerd, wordt de C.G. weer - ingeschakeld, wordt er weer onderhandeld? Wat wel duidelijk is, en wat- ook inderdaad vast moet staan, dat is dit, dat de Regering het chicaneren en traineren beu is en dat zij niet van zins is, de Republiek nu nog langer de kans te bieden, tijd te winnen door i de zaak weer op de lange baan te schuiven. De Regering heeft zich niet weef van de rechte weg laten afdringen. Noch door aandrang van uiterst- rechts noch door druk van uiterst links en weifelende minder-linksen, die achter haar dienden te staan. Het Kamerdebat zal vandaag leren, hoe de partijen in het Parle ment tegenover de zaak staan. Te vrezen is, dat de aanvankelijke il lusie niet vervuld zal worden-, dat uiterst-rechts en uiterst-links met de Regering zullen meegaan. Na de ondertekening van hWt accoord van Linggadjati scheen het, dat zelfs in kringen van A.R. en C.H. ge neigdheid bestond, om met de Rege ring gezamenlijk van' het gesloten accoord nu te maken wat er van te maken is. Die situatie is latei- weer veranderd. Naar óns inzien kan er echter, gegeven de zaken zoals ze tot aan de ondertekening van Linggadjati nu eeiimaal gelo pen waren, geen reden zijn voor bona-fide Nederlanders, om zich niet achter de politiek van de Re gering te scharen, gelijk Dr. Beel deze nu opnieuw heeft uitgestippeld Daarom doen wij een beroep op ieder, die tot oordelen bevoegd is, om zich achter de Regering te scharen in deze voor het gehele Koninkrijk nog steeds belangrijke en beslissende dagen. Het N.V.V. en de Parijse conferentie Het N. V. V., Vérontrust door het feit,,dat .Rusland en ook andere landen geweigerd hebben deel te nemen aan de conferentie van Pa rijs, heeft zich tot het wereldver- bond van vakverenigingen gewend met een schrijven, waarin het dit verbond verzoekt zijn invloed aan te wenden, teneinde de regeringen van de landen, die deelname aan de conferentie hebben afgewezen, te bewegen alsnog tot deelname te besluiten. IN DE REGERINGSVERKLARING, welke toch nog weer later werd afgelegd in de Tweede Kamerzitting van Donderdag, (het werd half vier, en eerst zou het twee uur zijn) heeft de Re gering, ditmaal, om het gewicht van de zaak te benadrukken, niet bij monde van minister Jonkman, maar bij monde van mi nister-president dr. Beel, nog eens duidelijk de puntjes op de i gezet. Het was een korte verklaring, waarin aanvankelijk weinig nieüws siOnd. De Regering verlangt op zeer korte termijn voldoe ning ien aanzien van die punten, waarop het (laatste) antwoord van de republiek van 8 Juli nog onbevredigend is. Na een op somming van die punten zegt de regering, dat slechts bij aan vaarding en spoedige uitvoering daarvan, een verdere en be hoorlijke verwezenlijking, van de overeenkomst van Linggadjati in overeenstemming met de wezenlijke inhoud der nota van 27 Mei'denkbaar is. Minister Dr. Beel gaf in zijn ver klaring eenV beknopte samenvatting van de stukken die de laatste weken gewisseld zijn, die bij onze lezers uit onze uitvoerige publicaties en be schouwingen nu zeker wel voldoen de bekend verondersteld mogen worden. Hij wees er op, dat het, antwoord van de republiek van 5 Juli „een even onbevredigend ka rakter droeg als dat van de repu bliek dato 27 Juni..Doch dank zij de nadere overweging in de boezem der repulpliek en mede dank zij de goede raad, die aan dé vertegen woordigers der republiek door de Amerikaanse en Britse consul-gene raal werd gegeven, werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord van 5 Juli een nadere precisering gegeven, welke weliswaar niet in alle op zichten bevredigend is, doch wel ke, mits ten spoedigste in da den omgezet en onder het nader te stellen voorbehoud tot uit voering van de overeenkomst van Linggadjati kan medewerken. Hier volgt, om het gewicht der zaak, de volledige tekst van het laatste deel der regeringsverklaring: De Regering, mijnheer de Voorzitter, is bereid in dit re sultaat de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Zij verwacht eèhter thans voor alles en onder meer de onmiddellijke staking van vij andelijkheden met inbegrip van de vernielingen en de vij andelijke vrovaganda. Zij ver wacht de beëindiging der in filtraties en van al wat overi gens de andere staten van In donesië miskent of aantast. Zij verwacht de onmiddellijke verbreking vp.n onregelmatige buitenlandse betrekkingen. Zjij verwacht de onmiddellijke ov- heffing der voedselblokkade en het herstel van het verkeer over de demarcatielijnen. Voorts verlangt zij op zeer korte termijn voldoening ten aanzien van die vunten. waar- ov het antwoord van 8 Juli noa onbevredigend is- De re gering heeft hier het oog op de miskenning der unie-ge dachte. welke spreekt uit het feit. dat Nederlanders onder vreemdelingen worden ge rangschiktóp het gemis aan besef voor het federaal karak ter der landsbedrijven. welke immers tot de belangrijke ac tiva van Nedèrlands-Indië be horen. en ov de nog onvol doende erkenning van onze uiteindelijke verantwoorde lijkheid in de verdere over gangstijd voor orde en rust overal in Indonesië, waarvoor met in achtneming van deze verantwoordelijkheid deugde lijke machtsmiddelen ter "be schikking-moeten staan. Ih sa menwerking dienen daartoe nodige oroanen te worden aë- schaven. Ten onrechte geslo ten verdragen dienen te ver vallen. Slechts bij aanvaarding dezer punten en spoedige uitvoering daarvan is een verdere en behoor lijke verwezenlijking van de over eenkomst van Linggadjati in over eenstemming met de wezenlijke inhoud der nota van 27 Mei denk baar. De. instelling van de fede rale raad en van de lagere fede- Een overzicht in de Tweede Kamer tijdens het afleggen van de Regeringsverklaring. Minister) Jonkman, van Over zeese Gebiedsdelen, die ditmaal luisterde. rale organen, waardoor in de geest van artikel 15 van de over eenkomst van Linggadjati en op de grondslag en binnen het raam van de staats- en volkenrechte lijke positie van het Koninkrijk, vertegenwoordigingen zowel van Oost-Indonesië en van West-Bor neo als van de republiek met de landvoogd zullen samenkomen om de Indische regering aanstonds in samenstelling en werkwijze zo goéd mogelijk te doen aansluiten op de'erkenning van de republiek, van Oost-Indonesië en West-Bor neo en op de ontworpen staats rechtelijke structuur, zal het al gemeen bestuur van Indonesië zo danig' kunnen hervormen, dat sa menwerking, herstel, wederop bouw en internationale handel met vrucht, en voortvarend, op gang kunnen komen. De verschijning in Nederland van Indonesische vertegenwoordigingen zoals in de nota van de commissie generaal van 27 Mei voorgesteld zowel bij de Nederlandse regering als bij het Commissariaat van Indi sche Zaken zal kunnen aansluiten zowel op de toekomstige unie-orga nen als op de latere hoge commissa riaten. Dit alles zal in feite al zichtbaar maken, wat t.z.t. irt rechte de juiste vorm zal moeten vinden. Vooral zal het in Nederland en Indonesië, in Suriname en Curacao de krachten kunnen oproepen, die bereid zijn zich te wijden aan het herstel der samenleving over het gehele Koninkrijk en aan de ver dere voorbereiding van het nieuwe staatsbestel. Communistische minderheid in Australië „14.000 communisten trachten op' het ogenblik een volk van "8.000.000 zielen te overheersen", verklaarde Mgr. Norton. Bisschop van Bat- hurst, Australië,, tijdens een bezoek dat hij aan Ierland, zijn geboorte land, bracht. Dé oorzaak van de macht der communisten vindt Mgr. Norton in het feit, dat zij de sleu telposities in de grote vakvereni gingen bekleden, voornamelijk in die der mijnwerkers, metaalbewer kers en havenarbeiders. Zo beheer sen de communisten ondanks hun geringe aantal de Australische in dustrie voor een zeer aanmerkelijk deel. (K.N.P.) »v Sjahrir en Hatfa vertegen woordigers van de Republiek Volgens een woordvoerder van de republikeinse regering zijn bij de voorlopige besprekingen over de vertegenwoordiging van de republiek ijl de interimregering de vicepresident Mohammad Hatta en de. voormalige minister-presi dent Soetan Sjahrir genoemd als vertegenwoordigers van de repu bliek. Van andere zijde wordt ver nomen, dat Sjahrir reeds zijn toe stemming tot een eventuele be noeming zou hebben gegeven. Over de verdere samenstelling van de interimregering verneemt Aneta, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat dr. van Mook com missaris van de Kroon zal zijn en als Nederlandse leden dr. P. J. 'Koets en mr. E. J. van Hoogstra ten in de regering zitting zullen hebben. Verder zal de sultan van Pontianak Hamid II West-Borneo vertegenwoordigen, terwijl de he ren Tahiya en Ciaproth namens de staat Oost-Indonesia zitting zul len nemen. Gemeenschappelijke gendar merie Volgens een republikeins woord voerder zouden de voorstellen, wel ke vice-premier Setyadjit naar ver wacht wordt, vandaag naar Batavia zal meebrengen behelzen de instel ling van speciale brigades, welke di rect onder het federale orgaan voor de veiligheid zullen ressorteren. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat de ministers Sjarifoeddin, Gani en Setyadjit binnen enkele dagen persoonlijk langs de demarcatielij nen zullen reizen om een volledige beëindiging van de vijandelijkheden te bewerkstelligen. Het is niet on mogelijk, dat dit gezelschap nog zal worden uitgebreid. Intussen is Woensdag een reeds aangekondigde radio-rede van generaal Soetomo af gelast. De vreemde eigendommen Het republikeinse persbureau „Antara" verneemt uit Djogja, dat punt vier uit de brief yan de minis ter president, Amir Sjarifoeddin, aan de Nederlandse regering, waar in wordt medegedeeld, dat de bui tenlandse rechten op eigendommen binnen .de republiek worden erkend en dat deze eigendommen onvoor waardelijk zuilen worden teruggege ven, zo dient uitgelegd, dat deze rechten integraal worden erkend overeenkomstig artikel 14 van Ling gadjati, hetgeen niet uitsluit, dat jde teruggave zal worden uitgevoerd met inventarisatie. VLIEGENDE SCHIJF BOVEN NEDERLAND Oegstgeest had de primeur Ook in ons land werd een vlie gende schijf, het verschijnsel waar over in de wereldpers de laatste dagen zoveel te do^n is, waarge nomen. De Marine Radiodienst te Oegstgeest bij Leiden «naiïf zo'p_ schotel, die van de grond gezien de omvang van een fietswiel had, in de lucht waar. Het geheimzinnige voorwerp werd Donderdagmorgen waargenomen op een hoogte van circa honderd meter en bewoog zich van Oost naar West. Langdurige onderhandelingen over leningaanvrage- In een vraaggesprek met Aneta voor zijn vertrek naar Nederland deelde mr. Steenberghe, de aftre dende leider van de Nederlandse delegatie voor het onderhandelen over een lening van de wereldbank mede, dat de onderhandelingen over het verlenen van dé eerste termijn van de door Nederland bij genoemde bank aangevraagde le ning een bevredigend, zij het ook langzaam verloop hebben. In ant woord op de vraag, of er enige waarheid' berust in het algemeen verspreide gerucht, dat deze eerste termijn 100 millioen dollar zal be dragen, verklaarde mr. Steen berghe, dat het werkelijk bedrag van de eerste termijn, zeiler geeh teleurstelling voor Nederland! zal betekenen. Naar hij zeide, verlang de de wereldbank talrijke gedetail leerde inlichtingen over de Neder landse economie alvorens zij be reid was de leningsaanvrage in overweging te nemen. Alvorens verdere termijnen kunnen worden verstrekt, zullen nog meer van der gelijke inlichtingen moeten worden gegeven. Mountbatten Gouv.-Gen. van India Attlee, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis bij de behandeling van het wetsontwerp in tweede lezing op de Voor-Indi sche onafhankelijkheid, medege deeld, dat het gemenebest haar goedkeuring heeft gehecht aan de voorgestelde wijziging van de ti tel van de Koning, die afstand doet van de titel „keizer van Voor- Indië". Vervolgens doelde Attlee mede, dat de Britse strijdkrachten uit Voor-Indië zo spoedig mogelijk zul len terugtrekken. Vermoedelijk zal dit geschieden tegen het einde van dit jaar. Een en ander is afhankelijk van de scheepsruimte. Attlee bel toogde verder, dat de constitutionele wijziging, hoe belangrijk ook, niet zal betekenen, dat de Europese bur gerlijke gemeenschap uit Voor-Indië zal verdwijnen. De Europese zaken lieden zullen een belangrijke rol blijven spelen. Het wetsontwerp werd door het Lagerhuis in tweede lezing met al gemene stemmen aanvaard. Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de onderkoning van Voor Indië, Lord Mountbat ten, is aanbevolen ais Gouverneur- Generaal van India, terwijl de' president van de Moslemliga, Mo hammed Ali Djinnah, is aanbevo- - ien ajs Gouverneur-Generaal van Pakistan. Rijkspersoneel begint nieuwe salarisactie Nu de regerjng door de laatste salarisherziening aan cTe salaris- wensen van de centrale van rijks- persóneel slenhts gedeeltelijk heeft yoldaan en de door de regering in uitzicht gestelde prijsdaling niet is verwezenlijkt, heeft het dagelijks bestuur van genoemde centrale be- slo'en te ijveren voor toekenning van een nieuwe salarisverhoging. ÉfflliiP Prins Philip van Griekenland, tegenwoordig lt. Philip Mountbatten van de Engelse -Marine, diezich verloofd heeft met de Britse Kroonprinses, heeft zich gisteren met zijn verloofde voor de eerste maal officieel in het publiek vertoond op een tuinfeest in Londen. VOORTAAN zal de uitkering bij ziekte, welke ingevolge de Ziektewet wordt gegeven, niet beperkt blijven tot een half jaar, doch tot een vol jaar. Dit ge schiedt, doordat de Tweede ga rner Donderdag het betreffende wetsontwerp heeft aangenomen. Ook nam de Kamer het wetsont werp aan, waarbij de Staat Wordt gemachtigd, voor 51 millioen gla. deel te, nemen in het kapitaal van de K.L.M en zich voor «vijf tig millioen gld. garant te stellen. Dit laatste Regeringsvoorstel on dervond enige oppositie vande Kamer, wij geven toe, dat die op positie zwak was. Er bestond voor minister Vos alle reden nog eens klaai uiteen' te zetten, .dat in"" ons land geen pleats is voor meer luc^vaartmaatschappijen. Do Splieepvaart - maatschappijen moeteen dus samenwerken met de K.L.M. en op een faire manier. Zij moeten dus samenwerken met dé Amerika en Indië willen exploite ren en oe zwakke lijnen aan de K.L.M. overlaten. Een kwestie, die 'mr. Roelvlnk speciaal bepleitte, namelijk controle van de Kamer op de statuten .van de K.L.M, vond geen weerstand bij de minister. Hi.i ging er gaarne mee accoord dat aiie wijzigingen onverwijld ter kennis van de Kamer zullen wor den gebracht. Geldzuivering Tot de verschillende wetsant- pen, die aangenomen zijn, behoort ook dat inzake de verlénging van de machtiging voor de geldzuive ring. De heer Teulings had als zijn mening geuit, dat de machtiging voor een half jaar verleend had' moeten worden en de zaak daarna niet meer bij machtiging, maar bij de wet moest worden voorzien. In elk geval diende de heer Teulings een amendement in, waarin werd bepaald, dat binnen een jaar een voorstel van wet moet worden ge daan, ter definitieve afsluiting van. de geldzuiveriiig. Opnieuw bleek, dat de financiële specialiteit van de Katholieke Fractie' het goed ge zien had, want de Minister nam het amendement over, nadat ver schillende partijwoordvoerders hun instemming daarmee hadden be tuigd. De Minister verdedigde ove rigens zijn voorstel, om de nu ge vraagde machtiging nog voor een jaar te verlenen, waarmee de Ka mer tenslotte accoord ging. Mr. Lieftinck beloofde, dat hij zich op de meest logiscne wijze zal hou den binnen de grenzen die in het machtigingsverzoek worden be doeld. De Minister zal, trachten, voor de kleine spaarders een op lossing te vinden. ""oor de Regeringsverklaring van Dr. B.-el was in en binten de Ka mer veel belangstelling. De voor zitter zag af van zijn voornemen, de Kamer reeds aanstonds te doen debatteren. De discussies over het' Indië-beleid zijn nu hedenmorgen elf uur begonnen en zullen van avond en zo nodig morgen Za terdagochtend worden voortgezet. TSJECHO-SLOWAKIJE, dat aanvankelijk aan de morgen te beginnen conferentie te parijs zou deelnemen, Reeft gisteren officieel medegedeeld, dat de uitnodiging der Britse en Franse regering is afgewezen. Ook Hongarije en Albanië hebben mede gedeeld, dat zij niet op de conferentie vertegenwoordigd zullen zijn. 0e houding van Finland blijft nog onzeker. Blijkbaar 'vreest ook dat land Russische druk, hoewel van bepaalde zijde wordt beweerd, dat Finland de uitnodiging zal aanvaarden, daar het land dringend behoefte heeft aan Amerikaanse hulp. Veertien landen hebben de Brits- Franse invitatie aangenomen en zeven hebben geweigerd zich naar Parijs te begeven, terwijl Finland nog geen definitief antwoord heeft gegeven. De landen, die de uitnodiging hébben aanvaard zijn: Oostenrijk, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken, Griekenland, IJsland, Eire, ^Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Turkije, Bulgarije, Hongarije, Polen, Roeme nië, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Albanië hebben de uitnodiging afgewezen. De officiële verklaring van de Tsjecho-Slowaakse regering luidt als volgt: t „Op 10 Juli is het kabinet in bui tengewone zitting bijeengekomen. Op deze bijeenkomst werd het deel nemen van Tsjecho-Slowakije aan de conferentie te Parijs over het Plan-Marshall opnieuw besproken. Vastgesteld werd, dat een aantal landen, in het bijzonder alle Slavi sche staten en andere landen van Centraal- en Oost-Europa de uitno diging tot "deze conferentie niet heb ben aanvaard. Dientengevolge zal aan de conferentie niet deelgenomen worden door de staten, waarmede de Tsjechoslo waakse republiek nau we economische en politieke bedek kingen, gebaseerd op verdragsver plichtingen, onderhoudt". De officiële verklaring gaat ver der:, „In deze omstandighecfen zou deelnenjing van Tsjecho-SloWakije Worden*uitgelegd als een daad, ge richt tegen de vriendschap met de Sowj et-Unie en fendere van onze bondgenoten. Om deze reden heeft de regering eenstemmig besloten niet aan de conferentie deel te ne men." Teleurstelling De weigering der Oost-Europese landen om deel te nemen aan de conferentie te Parijs, welke dient ter nadere bestudering van het hulpplan voor Europa van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft in Engeland en Frankrijk, die de uit nodigingen tot het deelnemen aan de conferentie hadden verzonden, teleurstelling gewekt, aldus Reu ter, een deel der Franse pers ver klaart de argumenten van de SowjetjfJnie en de Oost-Europese staten niet te begrijpen. In Londen heeft vooral de weigering van Tsjfchoslowakije, dat aanvankelijk had laten doorschemeren te zullen deelnemen, enige beroering te weeg gebracht. NIET NAAR PARIJS PARIJS, 11 Juli (A.F.P.) De Fin se regering heeft volgens Radio Moskou eenstemmig de Brits- Franse uitnodiging tot deelne ming aan de conferentie van Pa rijs van de hand gewezen. Na de met spanning ge volgde avonturen van Dick Malvery komt David Keith onze lezers enige weken bezig houden met het Zeewier-iqysterie. Een verhaal vol spanning, dat om zijn inhoud de lezers ten zeerste zal boeien. Het is alleen maar jam- pier, dat we per dag niet méér feuilletoncopie kun nen opnemen. Maür van de andere kant blijft de spanning er zo een beetje langer in! Vandaag gaat het scherm op voor: Het Z e e w ier-mysterie boeiende roman van Da vid Keith. PATER BEUNS S.J. OVERLEDEN In het aanisius-ziekenhuis te Nijmegen overleed Woensdag de Zeereerw. Pater mr. dr. J. Beuns S.' J., voor de oorlog een bekende figuur in de Katholieke verkennerij waarvan hij hoofdverkenner-aal moezenier was. Van zijn hand ver schenen vele artikelen over sociale en economische problemen,die hij toetste aan de beginselen» in de pauselijke encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno neer gelegd. De overledene gaf lange tijd les aan de colleges te Amsterdam. Nijmegen en Den Haag. Steenberghe over hel" financieel beleid te Londen Oud-minister Steenberghe, die zich mdmenteel aan boord van de Westerdam ,op weg naar Neder land. bevindt, heeft verklaard, geen afschrift te hebben ontvangen van het verslag der Rekenkamer, waarin critiek wordt uitgeoefend' op hiet beleid der Londense kabi netten en o.m. wordt gezegd, dat verschillende missies, het bijzon der die, werkzaam in dé V. S. en Engeland .buitensporige uitgaven zouden hebben gedaan. De econo mische- en scheepvaartcommissie waarvan ik als voorzitter fungeer de, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge financiële controle van de Ned1, re gering. De hr. Steenberghe gaf de verzekering, dat hij volgaarne zijn medewerking zou verlenen aan een aanvullepd onderzoek, döt, wat hem betreft, niet diepgaand genoeg zou kunnen zijn, want dit zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke commentaren in Nederl. dagbladen met betrekking tot het beleid daar zijn missie gevoerd. I t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1