Het is Regering lankmoedig is geweest, danook uit zijn" juist, dat de maar nu moet het Le Sage ten Broek herdacht Debat Jonkman-Palar onthult tweespalt iri de Partij van de Arbeid KREMLIN OEFENDE DRUK UIT OP TSJECHO-SLOWAKIJE Egypte contra Engeland Arrestaties in Griekenland Bussen botsten teqen elkaar OPMEER OMGANG Ffiedrinken vLKMAAR ie voor U lODE HERT" nlight Players )RN Kermis relvaren" Voor Alkmaar en omgeving ROMME IN DE T KAMER Wij moeten voldoende nachtsmiddelen hebben Het wachten is nu op de daden van de republiek 31.000 personen stierven in oerwouden van Brazilië Plechtigheden te Grave en Nijmegen Vliegende forten boven West-Europa Waarom Finland weigerde Het slot van het debat Heeft Wenen al spijt over zijn deelname? „Reaering is bereid, noodgedwongen, het uiterste middel toe te passen als er geen andere weg is Gedelegeerden te Parijs aangekomen iggeroepen l Juli (Reuter).— Republiek heeft z(j Hadji Agoes van Buitenlandse goodwill-missie in ten heeft teruRge- le Minister^I'resi- steren geëist heeft, 'k de ten onrechte ren met het buiten- tep vervallen. elingen 17.10—17.60; 9 Juli. Aardbeien f; Frambozen 35—58 sbessen 1.752.30 p. 7; bloemkool IA en suien 512; bospeen 415; doperwten tambonen 1.101.30; en 1 811; peulen :n 1117; rabarber linazie 15—27; toma- lonen 901.00; tuin- roten 1013; aard- iRWOUDE, 11 Juli. ardappelen; Eerste- 30; Rode 16.90—17.90 17.30; Bonken 9.60 1 7.609.40; kleinen g waspeen 11. 2. Groentencentr. aardappelen grove 0.90; Eerstel. 10.70 -9.60; rode Schotten Eigenh. J7.7018.00; 31.000 kg rode kool gele kool 24.90; 2300 5.20; 800 kg tomaten —67; 700 kg ronde Visserij. 25 -den aan 4098 pond 19; 376 pond lijnaal ond snoekbaars 75-82 ITER.Ll.TK 20 JULI langiften rjieer aan- nma's op aanvraag >g standruimte dis- n. nevelend, Ritsevoort 60 O i <J d a g 12 Juli tagehdis MARIJ- Korpt U eens Maandagmiddag !R ar. g. d. HOEF - - V "3 nuziek verzorgd door STEMMINGSBAND •eden in Alkmaar laatsen 200 personen n.s. v.iH. Ti'ekon. •RN ~~N ran was blij, dat hij dan maar met een nu wel eens willen :n moet komen. Die ie verleden week uit verken; Veel te eten ik niet, of ik dood leer bij mijn moeder ig vond het ook een 3 over na te denken, ging naar huis. De urn dat die voor een is. Hooic"redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens vtïlig (Vondel) ZATERDAG 12 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11275 BUREAUX: /ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NDERS dan men wellicht zou denken, was de mening, die prof. mr. Romme gisteren in de Tweede Kamer uitte bij het debat over het Indische beleid, tamelijk gereserveerd. De om standigheden, waaronder dit debat plaats heeft, noopt z.i. de sprekers bepaalde beperkingen in acht te nemen. Romme had er geen bezwaar tegen, als de regering aan de republiek zou willen doen weten, dat de Volksve^egenwoordiging het stand punt van de regering aanvaard. Dit standpunt omschreef hij ifi vier punten, en dan moet het ook uit zijn, de lankmoedigheid zou anders in het tegendeel verkeren. Dit standpunt omschreef prof. Romme aldus: 1. de periode van onderhandelen over het 27 Mei- plan is afgesloten en wordt niet heropend; 2 de wezenlijke inhoud van dat 27 Mei-plan behoort on verkort te worden aanvaard en doorgevoerd; 3. tot de inhoild van het 27 Mei-plan behoort* ook het deugdelijk machtsmiddel dat de Nederlandse souvereine regering tot haar beschikking moet heb ben om haar verantwoordelijk heid te kunnen dragen en 4. de instelling van de federale raad en de lagere organen zal geschieden na erkenning en nadat gebleken is van de openbare daden in de regeringsverklaring gemeld. Romme was van oordeel, dat niet gesproken kan worden van een op klaring van een wezenlijke ont- sptnnfng Terecht spreekt de ver- klaring van onze uiteindelijke >vej antwoordelijkheid in* de verdere overgangstijd, om orde en rust in Indonesië te handhaven. De toestand is ernstig, maar ,?e" maand geleden, toen de Republiek zich van-de basis van Linggadjaa verwiide-de. WS4 ze ernstiger, ir derdaad zijn voor de van Linggadjati als overeenkomst nartijen nodiff maar- "?t 11 g gadjati als staatkundig beginselpro- gram laten wij ons niet afnemen. Wij blijven staan op het giondylak van de verwezenlijking der Konink lijke rede. Nederland en de volke ren van Indonesië kunnen er ten volle op vertrouwen, dat het katho lieke volksdeel zich daaraan hcuot, de regering had aanstonds gebrul kunnen maken van haar recht tot h"t hernemen van haar vrijheid en terugvallen on haar eigen verant woordelijkheid. Zij had ook lank; moedigheid kunnen Detrachten. Dai zij ir,\ beginsel gekozen heeft "voor dit laatste, achtte prof. Romme juist Vooral omdat het aoel der Nederlandse Indonesische politiek niet is de staatkundige band nog voor een mensen leeftijd of ko, ter, aan te houden, maar om een nieuwe duurzame staatkundige bami te smeden' de vreedzame opbouw daartoe verdient verre de voorkeur boven een. 'waaraan wapengeweld te pas komt. Het geweer olijft aan de voet, maar men mag weten, dat wii het nuttig vinden, dat een vrij willig aangegane overeenkomst ook wordt nageleefd. O.V.W.'ers terug bij de mijnen De beheerder der Limburgse mijnen, ir. Groothoff, heeft be paald, dat de mijnwerkers, 5ie, na de bevrijding, bij dë Nederl. strijd krachten als vrijwilligers dienst namen en die nu binnenkort ge demobiliseerd worden, binnen twee maanden na ontslag uit hun mili taire dienst weer in hun vroegere functie bij de mijnen kunnen terug keren. Klacht ingediend bij Ver. Naties Egypte heeft gisteren een aan klacht tegen Engeland over de impasse in de onderhandelingen ever de herziening van het. ver drag van 1936 bjj de V.N. inge diend. In de brief, middels welke Ègypte zijn geschil met Engeland voor de Veiligheidsraad heeft gebracht, wordt o.a. ✓gezegd, dat de Britse troepen op Egyptisch grondgebied gehandhaafd worden t.egen de eens gezinde wil van de bevolking. Voorts wordt de Britse regering ervan beschuldigd te streven naar afscheiding van de' Soedan van - Egypte sjdoor onmin te zaaien tussen Egyptenaren en Soedanezcn en on der de Soedanezen zelf. Vervolgens wordt gezegd, dat de Egyptische regering getracht heeft in goed ver trouwen tot een regeling van het geschil met Engeland te komen, doch dat deze pogingen gefaald hebben en dat de Egyptische rege ring daarom het geschil lju voor de Veiligheidsraad brengt, eisende; al gehele en onmiddellijke terugtrek king van de Britse troepen uit Egypte, met inbegrip van de Soe dan en beëindiging van het huidige bestuur over de Soedan. Men spreekt ervan, dat "de brief van de Republiek van 5 Juli door die van 8 Juli gepreeiseerd is. Wel nu, dan blijft die van 5 Juli dus ook van kracht. Daarin wordt gezegd, dat de aanvaarding van het Neder landse voorstel inzake de interim regering gepaard gaat met de „con ditio sine aua non", dat na de over gangsperiode daadwerkelijk zal zijn opgericht de „volledig souvereine Verenigde Staten van Indonesië". Als hier werkelijk bedoeld is „volledig "souverein", dan aanvaardt de katho lieke fractie dit niet. zij wenst haar vroeger standpunt te handhaven. (Dat is, dat de souvereiniteit van de V.S. van Indonesië ondergeschikt is aan de souvereiniteit van de Ne derlands-Indonesische Unie. red). Prof. Romme b»eft verder nog uit eengezet. dat alle bij de Nederlands- Indonesische Unie betrokkenen te zamen zullen hebben uit te maken, wat op de grondslag van Linggad- jati geacht moet worden tot het Unie-terrein te behoren. Tenslotte vroeg Romme, of de Rijksconfesen- tie of althans de Ronde-Tafelconfe rentie spoedig tegemoet gezien kan worden. Kamer op reces Om tien minuten voor elf uur'gis terenavond was het debat over de Indische regeringsverklaring geëin digd. De Voorzitter zei, dat hij, be houdens onvoorziene omstandig heden, de Kamer deze en de vol gende maand niet meer bij elkaar zou roepen. De Kamer is op vacan- tie'. Slaven op de rubberplantages Het Britse blad „News Chronicle" brengt in grote opmaak een verslag van zijn bijzondere correspondent Peter Grieve, die, na een reis van meer dan 4500 kilometer door de oerwouden van het Amazone-gebied, de binnenianden van Brazilië, van een „wereldschokkend schandaal" melding maakt. „Van de 53000 personen, die door de geallieerden in dienst waren ge nomen om in de binnenlanden van Brazilië rubber te winnen, zijn 31000 omgekomen, terwijl zich nog 22000 van hen in de oerwouden bevinden in de elleijdigste omstandigheden, zonder hoop op redding." Grieve geeft een omstandig verhaal van de schandelijke toestanden, die daar op 'de rubberplantages heersen, waar de arb.eiders nog minder dan slaven worden behandeld. In Grave, waar het stoffelijk overschot van de grote katholieke emancipator, Joachim Le Sage ten Broek rust, werd' de sterfdag van deze trouwe zoon der kerk in een eenvoudige, doch niettemin groot se plechtigheid herdacht. Daarbij waren vele autoriteiten en verte- genwoordigers van het katholieke kerkelijke en openbare leven aan wezig die eer brachten aan de na gedachtenis van de apostel van het Nederlandse Katholicisme. In tegenwoordigheid van Prof. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord Brabant en vele geestelijke autoriteiten werd een herdenkings rede op het kerkhof uitgesproken door notaris van Hussen. Daarna werden er kransen gelegd op het graf door de Nederlandse Katho lieke Journalisten Kring, de katho lieke dagbladpers en de r.k. bond van uitgevers en boekhandelaren, 's Middags vond er een kleine plech tigheid plaats bij het huis van Ie Sage ten Broek waarbij Mgr. Wlit- lox, hoofdredacteur van de Maas bode een herdenkingsrede uitsprak waarna door Kardinaal de Jong een gedenksteen werd onthuld. In de namiddag werd er te Nijme gen \in dë R.K. - universiteit e*n plechtige academische zitting ge houden waarvoor eveneens grote belangstelling was. Ook hjer was kardinaal de Jong aanwezig alsmede de bisschop van Den Bosch mgr. Mutsaerts, mgr. Goossens, de rector magnificus der Tilburgse Economi sche Hoggschool en vertegenwoordi gers der katholieke journalisten, de W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst t Op zeventigjarige leeltijd' is gis teren te Den Haag overleden W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, dijkgraaf van Delfland, oud-notaris en oud-lid van d Froviciciale Staten van Zuid-Holj. land. Baron van Voorst tot Voorst was commandeur in de orde van Gregorius de»Grote en drager van het llruis^van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis. Toevallig was juist gisteren de overledene benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. DUREN VOORT De Griekse politie doet nog steeds huiszoekingen te Athene. Men zoekt nog ongeveer 4000 personen, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het communistisch complot tegen de staat. Tot dusver zijn 2500 personen gearresteerd. Generaal Zervas, minister van openbare orde, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat de re gering door het centrale commu nistische comité uitgegeven ge schriften iij beslag heeft genomen, die betrekking hebben op de vor- mirig van een communistisch revo- lutionnair leger in Griekenland. dagbladpers en veie andere sociale en culturele instellingen. Prof. Mul ders, rector magnificus der Nijmeeg se universiteit schilderde Le Sage ten Broek als apostel van de daad en voorloper van de katholieke actie. Prof. Hermesdorf schetste le Sage ten Broek als de strijder voor de rechten der katholieken en Prof. Dr. Gerard Brom toonde hem vooral als vader der katholieke pers. Na afloop der bijeenkomst werd een tentoonstelling geopend van ge schriften van Le Sage ten Broek, samengesteld door pater Dr. G. Gor- ris S.J. Een formatie van een-en-twintig vliegende forten zal Zaterdag van het vliegveld van Gitbelsbach ver trekken voor een rondvlucht over Duitsland, Nederland, Engeland, Frankrijk en België. De vliegtuigen zullen o.a. over Amsterdam en Rot terdam komen. De Finse regering heeft een ver klaring uitgegeven, waarin zij haar weigering om aan de Parijse confe rentie deel te nemen motiveert met er op te wijzen, dat „het plan-Mar shall de oorzaak is geworden van een ernstig verschil van mening tussen de grote mogendheden" en dat „Finland buiten internationale conflicten wenst te blijven". De verklaring voegt er aan toe, dat Finland in zijn antwoord op de Brits-Franse uitnodiging te kennen heeft gegeven, dat het „oprecht wenst bij te dragentot een zuiver- economische samenwerking tussen de landen en ook zelf voor zijn wederopbouw buitenlandse hplp behoeft. Daarom is de FinSe rege ring (bereid inlichtingen over d.e Finse economie te verstrekken". Verliezen in Indonesië De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in dë afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd': Koninklijke Marine: geen verliezen; Koninklijke Land macht: soldaat W. P. de Leeuw, afkomstig ,uit Teteringen, gesneu veld op 4 Juli 1947 nabij Gebang- gebang; sergeant A. Rajh, afkom stig ut Waubach (Liniiburg), gesneu veld op 5 Juli 1947 te Gempollam- paph. Kon. Nederl. Indisch leger: geen verliezen. Aanvullende graan- foewijzing voor ons land Het Amerikaanse departement van handel maakte gisteren bekend d'at Nederland in de week, eindi gende op 3 Juli j.l., een aanvüllèn- de exiporttoewijzing van 6000 ton mais voor verscheping in Juli heeft ontvangen met dat aan Ned.-Indië een aanvullende toewijzing meel, overeenkomende met een hoeveel heid van 9000 ton tarwe, voor ver scheping in Augustus is verstrekt. Een foto van het verloofde Engelse vorste lijke paar. Prinses Elisabeth en Philip. Mount- batten, zoals het zich na de bekendmaking van het engagement voor het eerst in het openbaar vertoonde. II ET SLOT van het Indische debat in de Tweede Kamer bracht na de antwoordrede van minis ter Jonkman een paar korte replieken. Daarbij bleek nog eens duidelijk, dat er verschil van in zicht bestaat tussen K.V.P. en Partij van de Arbeid: prof. Logemann had gezegd, dat we thans needs zijn aangekomen op een voor Nederland' aanvaard baar resultaat. Daarmee was prof. Romme het niet eeps. Met drie der vier1 punten van prof. Romme was de minister accoord gegaan, het vierde liet nog lieke Fractie instelling van de Federale Raad on- wat open. Prof. Romme vorderde namens de Katho- middellijk na aanvaarding van^de verschillende eisen, en nadat uit daden gebleken is, &at deze eisen zijn aanvaard. De minister had daarop niet vóór 100 pet. bevestigend geantwoord. Bij de re plieken zei hij, dat hij dat met opzet had gedaan, omdat hij niet kan overzien of het redelijk is, in williging van al het gevraagde tevoren te vragen. Wel kon hij nu de verzekering geven, dat de rege ring blijft staan op haar reeds gepubliceerde eisen. Het v/as niet helemaal duidelijk! Maar wij houden er dan maar rekening mee, dat de regering zich ook tot taak stelt, de standpunten tussen K.V.P. en p.v.d.A. zoveel mogelijk tot elkaar te brengen. Tot een bepaalde uitspraak kwam de Kamer niet. Onze indruk is echter, dat de regering voet bij stuk zal houden en dat zij daarbij de meeste steun onder vindt van de Katholieke Partij. - Hoewel een woordvoerder van het Tsjechoslowaakse Ministerie van Buitenlandse Zaken de be richten, volgens welke Moskou aan de Tsjecho-Slowaakse rege ring een soort van ultimatum gesteld zou hebben in zake de Parijse conferentie, heeft tegen gesproken, verneemt men dat hét Kremlin Woensdag begonnen is sterke druk uit te oefenen, on middellijk na de aankomst in Moskou van Clément Gottwald en Jan Masarijk, de 'X'sjecho- slowaakse ministers, die daar kwamen spreken over economi sche aangelegenheden. Daarna volgden lange telefoonge sprekken naar Praag en Donderdag werd het Tsjechoslowaakse Kabinet in spoedzitting' bijeen geroepen om nieuwe aspecten van de kwestie te bespreken. Deze zitting' werd niet door alle ministers bijgewoond. Af wezig waren namelijk de naar Moskou vertrokken ministers, de Minister „van Handel Ripka, wegens ziekte, de Minister van Voedselvoor ziening Majer, die te Parijs vertoef de en nog een andere minister. Welingelichte kringen verklaar den, dat het terugkomen op het eer dere regeringsbesluit des te onbe grijpelijker was voor de niet-com- HET ANTWOORD van de Regering op de beschouwingen in de Tweede Kamer werd Vrijdagavond gegeven door minis ter Jonkman. Hij sprak over de betekenis van het accoord van Linggadjati in dezelfde geest- als prof. Ropime had gedaan: het is niet alleen een overeenkomst, maar ook een staatkundig be ginselprogram en die beginselverklaring is door de wederpartij duidelijk aanvaard. De wezenlijke inhoud van de nota van 27 Mei van de C.-G. (het 27 Mei-plan) zijn slechts uitwerkingen, toepassingen van de overeenkomst van Linggadjati. De minister bestreed verschillende uitlatingen van de heer Palar. Voor arbi trage was geen mogelijkheid, er kon geen sprake zijn Van de toepassing van het betreffende artikel. Van onze zijde kan er oolc^ geen sprake zijn van een tekortschieten in de toepassing van Linggadjati, zoals de heer Palar had gesteld. j De marineblokkade, door Palar gewraakt, heeft niets met Linggad jati uitstaande, het is een in- en uit voerregeling in het belang van In donesië zelf. En dan de troepenver sterkingen, die voor de republiek motief zouden zijn, om onregelma tige buitenlandse betrekkingen te vestigen: er hééft geen troepenver sterking plaats gevonden! En boven dien hield Linggadjati rekening met de mogelijkheid dit oolj aan het adres van de communist de Groot dat er geen'politiemacht zou zijn of nog hief zou zijn, en dan moest er voldoende militaire macht zijn. De federale raad is geen eigenlijke regering. Daarom is officieel ook niet van regering gesproken. In deze federale raad dus zou de lt. gouv. gen. als vertegenwoordiger van de Kroon samenwerken met vertegen woordigers der staten. Dit is de na- defe uitwerking van art. 15. De gendarmerie is niet vooraf aan een volstrekte vorm gebonden, maar er moet een deugdelijk machtapparaat zijn, een nadere beschouwing daar over zou nadere voorbereiding be hoeven. E^e thans uitgaande troepen zijn bestemd voor aflossing. Het eerste schip met afgeloste troepen is onderweg. De al of niet gemengde gendarmerie zal optreden waar de plaatselijke politie tekort schiet. De Rijksconferentie staat in het mid delpunt van de belangstelling der regering. Het tijdstip is thans echter niet geëigend voor bijeenroeping. 13e Rondetafelconferentie zal slechts suggesties hebben te doen. De nood zaak* van de Rijksconferentie zal worden omgezet in» daden, zodra de mist boven Indië is opgetrokken. Wat de republiek aanvankelijk, op 7 Juni, antwoordde, waren volgens de heer Jonkman „slag op slag^dui- delijke afwijkingen van Linggadjati. Deze nota heeft haar antwoord ge vonden in de nota van generaal Spoor. De regering is ervan overtuigd, dat het gebruik, politioneel, van de militaire macht slechts als uiterste middel mag plaats hebben en ddn moet het zo beperk) mogelijk ge schieden. Het uiterste middel be doelt ook nimmer om oorlog te voe ren. Ook technisch zou, wat een oor log zou heten, moeten worden ver meden.De bedoeling is nimmer de vernietiging der republiek. Het uiterste middel zou de partner kun nen doen begrijpen, dat het de Ne derlandse regering r nst is, haar verantwoordelijkheid te willen dra gen. Deze regering was en is bereid noodgedwongen het uiterste mid del toe te passen, als- zjj geen an dere weg meer ziet. Goede raad van Amerika en Engeland ziet de regering niet als inmenging, maar als aanvaardbaar, om het gebruik van het uiterste middel te voorko men. Aan de heer Romme antwoordde minister Jonkman, dat de regering de wezenlijke inhoud van de nota van 27 Mei onverkort .aanvaard. Verschillende dingen zullen nog moeten wachten op de instelling van de federale raad. Er wordt naar gestreefd, om vóór 1 Januari 1949 het nieuwe staatsbestel tot stand' te brengen, maar deze datum is niet absoluut. De Nederlandse regering is zich haar verantwoordelijkheid zeer wel bewust. De val van het kabinet-Sjahrir is wellicht te zien als een gevolg van de binn'enlandse strijd in de repu- bliek. De Nederlandse regering is bereid, de nieuwe regering van de republiek gelegenheid te geven, te bewijzen, dat zij Linggadjati wil na komen. De regering sluit zich aan bij de hulde, voor de prachtige zelfbeheer sing en plichtsbetrachting van de Nederlandse en Nederlands-Indische krijgsmacht. Als waar zou zijn, dat op Zuid-Celebes gruwelen hebben plaats gehad, dan zal daarin gestraft moeten worden. Het vraagstuk der geïnterneerden is nog niet volledig opgelost, het heeft de voortdurende aandacht der regering! De samenwerking met de regering van Oost-Indonesië en West-Borneo wordt door de rege ring zeer gewaardeerd. munistische leden van het Kabinet, aangezien de communistische colle ga's allen hadden ingestemd met de aanvaarding van de uitnodiging. De reactie in het buitenland op 't nieuwe besluit van de regering werd door het Tsjechoslowaakse Nieuws bureau Ceteka „vertrouwelijk, alleen ter informatie van de redacties en niet voor publicatie" aan de bladen doorgegeven. Onofficieel wordt gemeld, dat de Poolse re'geripg ook' gezinspeeld-had op aanvaarding van de uitnodiging, toen enkele van haar leden pMangs Praag bezochten. Wenen maakt zich ongerust. In politieke kringen te Wenen, de hoofdstad van het meest Oostelijke Europese land, dat de uitnodiging voor de „Redt Europa"-conferentie te Parijs over het plan-Marshall heeft aanvaard, werd uitdrukking gegeven aan de grote ongerustheid over het toekomstig optreden van de Sowjetunie na., het plotseling terugtrekken van Tpjeeho-Slowakije Men herinnerde er aan, dat Donderdag Kolonel-Generaal Ku- rassof, de Sowjetrussische bevel hebber in Oostenrijk, verklaard heeft, dat de Sowjet-Unie zich het recht voorbehield om de kwestie van Oostenrijks deelneming aan de Pariise conferentie opnieuw op 't tapijt te brengen en men gaf uit drukking aan de vrees, dat de Sowjet-Unie thans de onderteke ning van het vredesverdrag zou uitstellen en ook op andere wifce tegen het besluit van Oostenrijk zon ageren. Het bericht over het terugtrekken van Tsjpcho-Slowakiie kwam als'n grote schok en heeft Oostenriik in een gevoel van isolering gelaten. Anderzijds wordt in Wenen uit drukking gegeven aan de voldoening over het feit, dat Oostenrijk, door de uitnodiging te aanvaarden, blijk gegeven heeft, „niet -alleen maar 'n satelliet van de Sowjet-Unie te zijn" Talrijke gewonden Een zware autobus, waarin ve le militairen gezeten waren- is in een bocht onder de gemeente Schjjndel nabij 's-Hertogen- bosch in botsing gekomen met een lijnautobus van de N.V. Bra bantse Buurtspoor Au'odiensten. De gevolgen waren zeer ernstig. De linkerzijde van de lijnbus werd totaal opengescheurd terwijl de militaire wagen omsloeg. Van de vele inzittende soldaten warden er vier zwaar gewond en vijf lichter gekwetst, terwijl (Je lijnbus twee zwaar gewonden en verscheidene lichter gekwetsten onder dp passa giers telde. Gelukkig was er spoe dig medische en geestelijke hulp aanwezig. De Slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis van St. Joan de Deo te 's-Herto- genbosch, waar in enkele gevallen- chirurgisch ingrijpen noodzakelijk was. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen wij, dat de mi litaire auto geheel links van de weg reed en de chauffeur vermoe delijk in een aanval van over vermoeidheid in slaap dreigde te geraken. Te laat ontdekte hij hét grote gevaar en kon de aanrijding niet meer voorkomen. R.K. Universiteit Gepromoveerd1 tot doctor ip. de letteren en wijsbegeerte de heer J. M. van den Heijden te Vught, op proefschrift: „De dageraad van de emancipatie der katholieken in Nederland. De Nederlandse katho- ieken en de staatkundige verwik kelingen uit.het laatste kwart van de achttiende eeuw." i De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Baron v. Boet- zelaer .v. Öosterhout, die de Neder landse dëlegatie op de Parijse con ferentie over het plan-Marshall zal leiden, is per auto te Parijs aange komen. De Britsp minister van buiten- lands-, zaken, Bevin, die per vlieg tuig op Le Bourget arriveerde, werd door zijn Franse ambtsgenoot, Bi- dault en de Britse ambassadeur, Duff Cooper, verwelkomd. J£ort na Bevin kwam da. Italiaan se min'ster van buitenlandse zaken, Graaf Sforza, op Le Bourget aan, waar hij eveneens door Bidault en door de Italiaanse ambassadeur werd begroet. 7000 deelnemers aan de vierdaagse Ongeveer 7000 deelnemers heb ben voor de marsen ingeschreven, t.w. voor de aïstand van 55 km on geveer 2050, voor 50 km 1300, voor 40 km 3450, voor 30 km 150 en een Vijftigtal buitenlanders. Frankrijk en Tsjecho-Slowakije zijn vertegen woordigd door groepen, Denemar ken, Engeland, Italië en de Ver enigde Staten door enkele deelne mers. Nieuwe hoogleraar te Nijmegen Het bestuur der .St. Radboud- stichting heeft dr. Stephan Stras- ser te Leuven benoemd tot buiten gewoon hoogleraar bij de R. K. Universiteit te Nijmegen met leer opdracht: „Wijsgerige psychologie cn anthropologic". Dr. Strasser is Oostenrijker van geboorte, doch nam in 1938 voor de nazi's de wijk naar België, waar hij bij de Universiteit te Leuvin gast vrij werd ontvangen. Hier bekeer de hij zich tot het katholicisme. De benoemde heeft zijn filologische eh filosofische studies gedaan aan de UniverSiteit van Wenen. Soyabloem in het brood Binnenkort zal een geringe hoe veelheid soyabloem in de brood- bloem worden opgenomen, namelijk 3%, van 14 Juli af. Daar soyabloem een uitstekende voedingswaarde heeft, gaat ook de voedingswaarde van het brood iets omhoog. De bij menging van 10'% maisbloëm blijft gehandhaafd. Aanvragen extra treinen De Nederlandse Spoorwegen dringen er bij de besturen' van ver enigingen, scholen e.d. op een steeds tijdig van te voren extra treinen voor vacantie of schoolreisjes aan te vragen, mede in verband met de nog steeds klemmende materiaal positie. Voorkeur verdient het eventuele reisdata na overleg met de Ni S. vast te stellen. Laatste spoorbrug hersteld Met de herstelling van de laatste brug van het herbouwplan der N.S., die over de Merwede ten Oosten van Dordrecht, is ook het industrie gebied tussen Gorinchem en Slied- recht weer uit haar isolement ver lost. Maandag 14 Juli a.s. kan.de brug weer in gebruik worden ge nomen. Bedevaart naar Beauraing Wederom heeft het Comité te Poeldijk „Pro Maria", waarvan De ken Kuys voorzitter is, een bede vaart voor Noord-Holland aanbe volen en wel op 26, 27 en 28 Juli a.s., waarvoor reëds vele aanvragen zijn binnengekomen. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Men kan zich voor a.s. Donderdag nog wenden tot de heer H. C. S.chert- zing. A 29, te Spanbroek, Subcomité Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1