Industrie wil minder ambtenaren Ierse kwestie blijft nog steeds onopgelost door reorganisatie van Overheids-apparaat ilmkeuring HUHHabw EEN WATERBALLET ROND MIDDERNACHT VLAAMSE KUNST IN UTRECHT ktberichten Een katholieke stem uit Engeland Katholieken in Engeland moeten zich meer bewust worden van het verleden Stille Omgang bij pijnen DE STRIJD OM DEVIEZEN Fiscale politiek belemmere niet onze credietwaardigheid Katholieke actualia Zeldzaamsprookjesachtig en dromerig De schilders van de wandelende Leie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 12 juli 1947 PAG. 3 Tivoli: London Town, ird. Witte: Spionne lank, 14 jaar. polio: De Millioenen» ïftljden. Er komt een nd, 18 jaar. Cinema de Haan: Cin» It. .Studentenfilm zes ftijden. iston: Elephant boy, Victoria: Lente, eftijden. Munt; Mrs. Miniver, of Russia, Alm. Bigsc,: George fronten, Victoria; keurd. Americain: n en dood, 14 jaar. j.cibaar goud, volw. :yal: Mrs. Miniver, 14 tende Jager: De t>it- 14 jaar. dienst Noord- lollands derkwartier ag J2 Juli te 16 uur 14 Juli te 8 uur gijn 3qr bij de eigen arts, ringende gevallen, be- rtsen: Olree, de Groot, rner, van der Sluijs, nhart, van Slooten en sendienst in het derkwartier Juli hebben dienst do D. M. Dekker te 't en G. van der Kolk iedorp, tel. 232, IDER KNOEIDE 4ELKUJSTEN undveestamboek nmiddellijk in jrnemen is by egn fok- mgesloten bij het Ned. boek, een ernstig ge. de 'ontdekt. De betrek' r, wonende te Barsin« eide met zijn melklÜS' /ermoeden bestaat, dat leze manier een plaats veestamboek heeft we- keren, waar hij geen van het Ned. Rundvee- ift onmiddellijk in ge it een diepgaand on- 3e veehouder is als lid nboek geroyeerd. JK, 11 Juli. 44000 kg. ■grove 12.5013.20, grof drielingen 9.10—10.10; 60; eigenheimers 15— 14,50: ropde kool 20 00, uli. Vroege aardappelen grove 9.10—9,60; drie. 9; kriel 4.30—4.90; rode 0; blauwe Eigenheimers tkpol 1584; begpeen labonen z. draad 1,13— ïen 55—78; rodiLool 10 vie 15; bosuien 10=-20; 9.30; frambozen 6.70— essen 0.450.60; gwartd kruisbessen 0.25—57, RSPEL, 11 Juli. 805 bos- 60; 14 kg slabonen 96; iel 21,80—23.90; 76925 kg eigenh, 17.80; grof 9.50 delb. 11,60—12,90; drie!, el 5—5.70. N. 11 Juli, Vroege 10475 kg grove Sehotse grote Sehotse 11.50 kg driel. Sehotse 9.30— kriel 4.906.10; 2450 kg :ool 18.90—20.10; 250 kg 16,10—18; 75 kg driel, kg. grote afw, 11.10; 650 10 per 100 kg.; 20 kg. ionen z. dr. f116 per 100 11 Juli. Grpve aard- 10.90; n*idelb. 11.70- 7.50—9.40; kriel 5,80; ngen 15.80—18.50; zwar- rode 'bessen 60; voor de ruisbessen 40—50; fram- 126; snijbieten 7; bos komkommers 7—15; —54; tomaten 70; perzi- per kg. 80; péulen 18 21; .tuinbonen 9—80; 12.90; slabonen 11913,0; 160-290; kroten 12,10 ionen 62. R, 11 Juli. Alkmaar- rtvfeiling, Andijvie nazie 13—39; postelein 5 ;jes 15—19; tomaten 72— 13; rabarber 27; rode uien 6—38; bieten 12 «2—1.34; doppers 26— ionen 52—1,14; spereig' 54; bloemkool IA 60 55; idem II 2035; 28; worteltjes 5—19; selie 10—15.50; sla 2— aardapp, 918; kleine Juli. Aardapp. 4.40 aardapp. 9—16.90; spi- posteleip 410; rode slabonen 95—1.37; snij- 25; tuinbonen 79; dop- peuien 49—70, tomaten peen 4—7; bospeen 410 519; andijvie 14; sla jloemkool 7—59; kpm- 10; perzik 5—58; aard- frambozen 841.38; rode bos 45; prolefiq 60; -80; kersen 53—60. ARSPEL, 11 Juli, Aard' Schotse gr. 12.7014.20; .30—11.20; Sehotse kr. ode gr. 19,30-20,60; ih. gr. 18.80—19.80; kl. Totaal 4200 baal. Ver- »ons bonken (boven 50 .60; le bloemkool 47— afw. 2427, 450 st.; stek wortelen 8—14, 760 bos; 0—22.50, 1500 kg. 4HUIZEN, 11 Juli. irdappelen: Sehotse mul- 10 drielingen 8.80—10.10 .30; kleine 5.50—6,50; 18,10—18,80; grove 13— .40. OP LANGENDIJK. aardappelen: Eerstel. 12— Eigenh. 18.70; Driejln- 0; kriel 5-406.70; grof 28.000 kg rode kool 50 kg tomaten A 75,—; SCHARWOUDE. 98.000 elen: Eerstel. 10.70—13,50; 18.10—19; Blauwe Eig. bonken 9,80—U.10; ,10; kleine 4—4,90; 300 40; 120 st. komkommers 12 Juli Aangevoerd: rote aardapp, 10.70—11,60 nfcen 9.60—10 fiO; 2000 kg •2010.40; 3000 kg rode 60—1930. PARLEMENT MET KWAAD GEWETEN Slechts zelden kqmt tegenwoordig de Ierse kwestie ter sprake in een parlement, dat een halve eeuw gele den voortdurend bitter twistte over het goede en kwade van dat katho lieke volk. Maar het Ierse probleem is niet geheel en al opgelost door de regeling, die na de eerste wereld oorlog werd getroffen. Volgens die regeling werd Ierland gesplitst in twee delen: de 26 katholieke graaf schappen met Dublin als hoofdstad, welk deel feitelijk onafhankelijk heid heeft verworven en die onaf hankelijkheid heeft getoetst door gedurende de tweede wereldoorlog neutraal te blijven, en de zes noor delijke graafschappen, die overwe gend protestants waren en hun trouw aan Brittannië bewaarden, maar met een eigen parlement in Belfast, dat ondergeschikt is aan het parlement van Westminster. De Valera's onafhankelijke katho lieke Ierland heeft deze splitsing nooit aanvaard, maar het heeft ze nooit effectief kunnen betwisten. Door de ervaring met de Ierse neu traliteit in de oorlog en de levens noodzaak om de engte tussen Nnord- Ierland en Schotland verdedigd te houden, is thans het einde van de splitsing onwaarschijnlijker dan ooit. Niettemin gaat de campagne tegen de splitsing voort en ze steunt gro tendeels op het naar voren brengen van onbillijkheden in het regiem, dat Noord-Ierland'regeert. Men be weert,- dat de protestantse regering in Belfast de katholieke minderheid vervolgt door ze van haar volledige kiesrechten te beroven, door katho lieken ambten te onthouden en door hen met gevangenisstraf te bedrei gen, krachtens bijzondere bevoegd heden, zogenaamd tot handhaving van openbare orde en veiligheid. Ongetwijfeld behandelt de pro testantse regering van Noord-Ier land de katholieke minderheid in derdaad zeer unfair, en velen in En geland hebben daar een kwaad ge weten van. Zij beseffen dat het Britse parlement, waaraan het par lement van Noord-Ierland zijn macht ontleent, uiteindelijk verant woordelijk is voor een regiem, dat moeilijk te rijmen valt met Britse opvattingen van democratie en vrij heid. Wegens dit kwade geweten pro testeerden half Juni 200 parlements leden tegen een wetsontwerp, dat aan de regering van Noord-Ierland bepaalde bevoegdheden aanbood, welke zij nodig had voor sociale en economische doeleinden. Deze par lementsleden, die allen ofwel tot Labour of de Liberalen behoorden, gaven toe dat het ontwerp op zich zélf onschadelijk was, maar zij wen sen de gelegenheid aan te grijpen om nog eens te protesteren tegen de vervolging van de minderheid in Noord-Ierland. Harde woorden wer den gesproken, met name door de katholiek Delargy, "zelf van Ierse af- komst, tegen wat ze noemden de „blinde sektegeest" van het pro testantse regiem. De mislukking echter, zowel van de Britse regering als van het par lement, om meer te doen dan pro testeren heeft katholiek Ierland weer eens te meer teleurgesteld, terwijl sommigen hadden gehoopt, dat een Britse Labourregering ein delijk de Ierse kwestie tot oplossing zou brengen. Dit js echter, om de boven aangegeven redenen, alleron waarschijnlijkst. ENGELAND'S KATHOLIEKE ERFENIS De opmerkzame katholiek, die dit land bezoekt, moet wel de veelvul dige blijvende sporen opmerken van de tijd, dat Engeland een katholiek land was en er trots op ging de titels te dragen van „Bruidschat van O. L. Vrouw" en „Eiland der Heiligen". Dit komt, omdat de Engelsen be- houdensgezind zijn en zo weinig mogelijk verandenen. Er is b.v. nog een „Corpus Chrjsti" (H. Sacra ment)-college zowel in Oxford als QAT IS HET MORGEN in Alk- maar. Heel Noord-Holland weet het. nu ons blad er dezer daqen qereqeld bekendheid aan heeft qeqeven. Eerst, vóór vier honderd iaar. trok de plechtiqe stoet feestelijk door de straten der stad. Nu is het een „stille Omqanq", maar onze geloofsbe lijdenis is er niet minder massaal en indrukwekkend om. Wij ver wachten moraen van alle kanten bedevaartqanqers naar Alkmaar. Het moet een samenstromen worden hierheen uit alle dorpen en plaatsen van ons aewest. Ook op u rekenen 'wij! Komt! Komt meeqëtuiqen van uw katholiek geloof.' Dit moet een machtiqe katholiekemanifestatie wórden- Trekt op ter Stille Omqanq! MARCUS Cambridge, en ik schrijf deze regels in de „Whitepriars" (letterlijk: Witte Monniken)-straat, waar eens een Karmelietenklooster stond. Bovendien is het land bedekt met kathedralen, kerken en kerkelijke monumenten, die nog steeds getui gen van hun oorspronkelijke katho lieke bestemming. Jammer genoeg hebben de katholieken zelf vele ja ren niet' weten te profiteren van deze blijvende getuigen van het ware geloof, waarmee zij omringd zijn, maar dit neemt geleidelijk een keer. Enige maanden geleden koch ten de katholieken de prachtige ruïne van het beroemde Cisterciën- serklooster. Fountains Abbey, met de bedoeling het te restaureren en als oorlogsmonument toe te wijden aan de gevallenen in de oorlog. Twee weken geleden werd een andere belangwekkende gelegenheid aangegrepen. Jaarlijks organiseren de bewoners van Wales een groot muziekfestival, Eisteddfod genaamd. Bij Llangollen, waar het festival werd gehouden, bevindt zich de ruïne van een ander Cisterciënser- klooster, Valle Crucis. De katholie ken van Wales, onder leiding van hun bisschoppen, droegen tot dit festival bij door voor één dag weer „bezit te nemen" van de oude abdij. Tezamen met katholieken uit Enge land en Schotland, woonden zij in de ruïne de pontificale Hoogmis bij op lmt H. Hartfeest, en de aartsbisschop \"n Cardiff preekte in zijn eigen taal en de Engelse. „Het is werke lijk buitengewoon", zei hij, „en er moet een verklaring voor te vinden zijn, dat er elf Cisterciënserkloosters in Wales gesticht werden in de kor te periode van 70 jaar". In deze dagen, nu zovelen in dit land er met weemoed naar zoeken om een duidelijke religieuze leiden de gedachte te kunnen plaatsen te genover. dr anarchie van het heiden dom, voelen sommigen van ons, dat het hoog tijd wordt, dat de katholie ken zich ten volle bewust worden van de geweldige katholieke erfenis van dit eiland, welke rechtens de hunne is, en aan iiun landgenoten duidelijk maken, dat de Kerk niet een Ierse import is, maar het Geloof, dat hun voorvaderen eenmaal als hun grote nationale trots beschouw den. de la Bedoyere In Parijs is dezér dagen een „week van de wederopbouw" ge projecteerd. Zelfs aan de oevers van de Seine zijn modelwonin gen en landhuisjes gebouwd. „Het Volksweekblad" Het Propagandabureau „Kath. Volk" C 52 te Udenhout (N.Br.) deelt ons het volgende mede. Zo juist is het eerste nummer van Het Volksweekblad versche nen, dat door de Paters Capucij- nen wordt geredigeerd. Sedert bij na 50 jaar geven zij een soort volksweekblad uit, dat naar om standigheden van naam en inhoud venanderce. Tot voor kort heette het „Katholiek Volk", nu voortaan Het Volksweekbladl Was het vroe ger meer godsdienstig, thans geeft het voorlichting op algemeen cultureel, sociaal-economisch, po litiek en godsdienstig gebied. Hier ligt een enorm terrein voor onze afdelingen van Katholiek Thuisfront (in can tines, hospita len) voor enze K.A.-groepen, St. Vincentius en St. Elisabethvereni- gingen: door verspreiding van dit zeer eminente blad aangepast aan de mentaliteit van het volk, in de gezinnen van gemengd-gehuw den, afvallige katholieken en van huis-uit katholieke communisten, zou men ontzettend veel goed' kun nen doen. Het Volksweekblad' is het aller goedkoopste weekblad in Ned—- 'and en kost slechts f2.50 per half jaar. Een vliegtuig vol kousen Mrs. Higgins, vertegenwoordigster van een Amerikaanse firma in Nylonkousen te Antwerpen, nam 'n bekende Belgische piloot in dienst en huurde voor fr 1200 per uur een vliegtuig dat op zekere avond met een enorme lading Nylonkousen te Gosselies in België opsteeg. Te St. Quentin in Frankrijk werd de kostbare last overgegeven aan mrs Higgins. Het ging zo goed, dat de ondernemende Amerikaanse be sloot het dieeelfde avond nog maar eens te proberen. Alles liep weer even vlot en het vliegtuig keerde eeast laat in de avond naar België terug. Door geb.rek aan benzine was de piloot gedwongen nogmaals te Gosselies te landen en hier hulp te vragen. De rijkswacht vopd dit heen en weer vliegen verdacht en voelde de piloot aan de tand met het gevolg dat deze een bekentenis aflegde en gearresteeerd werd. De gehele aangelegenheid kon worden geregeld als de Amerikaan se, het luttele bedrag van franc 2.700.000 aan douanerechten, franc 250.000 voor het in beslag genomen toestel en franc 1.000.000, de waar de van de Nylonkousen, wii beta len. Behalve de piloot, die vervolgd zal worden wegens het schenden van het luchtvaartreglement, is ook een Italiaanse prinses, die bij dit complot is betrokken, gearresteerd. QE H®OFDGROEP INDUSTRIE heeft, naar aanlei- ding van de onlangs verschenen deviezen-nota, aan de minister van economische zaken haar inzich ten omtrent onze deviezenpositie uiteengezet en daarbij een aantal maatregelen aangegeven, die, naar haar mening, zouden kunnen meehelpen onze devie zenpositie te versterken. Zij is er van overtuigd, dat de industrie bij de oplossing van het deviezen- probleem een belangrijke bijdrage zal moeten leveren Economische relatie Nederland—Indonesië moet worden hersteld Het deviezen-tekort is niet slechts een acuut probleem, maar "een vraagstuk dat slechts blijvend kan worden opgelost door een verbetering van de eco nomische positie van ons land. Het afsnijden van een groot deel van de invoer, waartoe in uiter ste nood zou moeten worden be sloten, zou het probleem niet op lossen, maar de oplossing uitstel len tot tijden, waarin de omstan digheden nog moeilijker zouden zijn. De in dit opzicht te nemen maatregelen zouden in twee nauw samenhangende groepen kunnen worden samengevat: a) dienende ter onmiddellijke voorziening in het arbeiders tekort teneinde voor de toekomst werkgelegenheid te verzekeren; b) dienende ter verkrijging van kort-crediet dat thans nodig is om in de toekomst zelf over deviezen te kunnen beschikken. Minder ambtenaren Om in het tekort aan beschikhare arbeidskrachten te voorzien, wordt er in een nota op gewezen, dat in de Het gedenkteken voor gevallen strijders te Ede. Op 2 Aug*, a.s. sal Z.K.H. Prins Bernhard het bronzen beeld op het gedenkteken onthullen. De laatste werkzaamheden. eerste plaats dient te worden ge streefd naar vermindering van het aantal ambtenaren door beperking en efficiënter uitvoering der over heidstaak. Daarbij wordt gewag gemaakt van de omslachtigheid inzake ,de werk zaamheden van het overhaids-appa- raat en wordt reorganisatie der tal rijke overheidsdiensten door erva ren efficiency-experts aanbevolen, voorts wordt aangedrongen op be zuiniging bij het militaire apparaat en op tewerkstelling der politieke delinquenten, terwijl voorts nog wordt verklaard, dat er harder moet worden gewerkt. Vanzelfsprekend zullen in het al gemeen ook de werknemers de vruchten van grotere inspanning niet mogen worden onthouden. Een groot crediet Wat de maatregelen betreft, die-' nende ter verkrijging van kort-cre diet, dat than^ nodig is om in de toekomst zelf over deviezen te kun nen beschikken, woudt in de nota verklaard, dat het dollar-tekort de kern van het deviezen-probleem is waarbij alles moet worden gedaan om in de eerste plaats een behoor lijk groot crediet te verkrijgen. Iedere verhoging van onze crediet waardigheid dient daartoe met kracht te worden bevorderd. Hierbij wordt erop gewezen dat het dienstig is ons land aantrekkelijk te maken voor buitenlandse beleggingen, maar waarbij de fiscale politiek geen rem moet vormen. Nederland-Indonesië Voorts wordt gewezen op de om standigheden welke de productie kunnen remmen. Wat het dollar tekort betreft zo wordt er de aan dacht op gevestigd, dat dit tekort steeds heeft bestaan op ogenblikken dat de economische relaties tussen Nederland en Indonesië verstoord waren, zoals ook na de vorige we reldoorlog. Alleen het herstel der driehoeks-verhouding Nederland- Indonesië-Amerika, waarbij de Ne derlandse leveranties aan Indonesië worden betaald met de opbrengst van Indonesische producten op de Amerikaanse markt, biedt uitkomst. Een regeringsbeleid ten doel heb bende de economische relatie tussen Nederland en Indonesië/enerzijds en Indonesië en de overige wereld an derzijds te herstellen, dient derhalve met kracht te worden voortgezet. Minder openbare werken In de nota wordt voorts aange drongen op matiging bij de uit voering van het programma van openbare werken terwijl er boven dien op wordt gewezen dat gewaakt dient te worden tegen de besteding van deviezen voor voorzieningen welke gewoonlijk uit eigen land konden plaats vinden. Hierbij wordt gewezen op de onbevredigende pro ductie van onze mijnen. De nota legt er in het bijzonder de nadruk op, dat het acute karakter van het deviezen-tekort maatregelen op zeer korte termijn nodig maken, ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de betekenis van het Duitse pro bleem voor het Nederlandse be drijfsleven. Alle aandgeht van over heid en bedrijfsleven dient erop ge richt te.zijn, in dit opzicht tot resul taten te komen. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om nog maals te wijzen op de betekenis van het particuliere ondernemers initiatief waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat het in de eerste plaats van de activiteit dezer onder nemers afhangt of, en zo ja, wan neer Nederland er weer bovenop zal komen. De werkkracht van ons volk, voor een groot deel gekristal liseerd in de energie van tajloze grote en kleine ondernemers, is een \;an de voornaamste factoren van het herstel. Een bosjewistisch concentratiekamp voor priesters Nabij de Galicische stad Horodek in de voormalige Poolse Oekraïne heeft de NKVD, de geheime Sovjet- portie, een concentratiekamp voor Oekraïnische katholieke geestelij ken ingericht. Alleen reeds in het aartsdiocees Lemberg werden een kleine 600 katholieke priesters ge arresteerd en naar dit kamp overge bracht. Velen hunner werden daar onmiddellijk terechtgesteld. De over levenden staan bloot aan de NKVD- maatregelen tot „omscholing", waar door men tracht hen voor de Rus- sich-Orthodoxe Kerk te winnen. Wie zich niet door deze praktijken laat beïnvloeden, wordt als dwang arbeider naar het Russische Oosten gezonden. In deze zin dient het con centratiekamp als een soort „Durch- gangslager". Ondanks al deze maat regelen is het de NKVD nog niet gelukt de katholieke geestelijkheid in de Poolse Oekraïne geheel uit te roeien: enige priesters hebben zich nog aan arrestatie kunnen ont trekken. Zij zetten moedig en met volledige overgave hun werk voort in de Westelijke Oekraïne, die tot een groot catacombengebied is ge worden. (K.N.P.) Het plaatje van de dag De Franse beamte: Als we geen loonsverhqging krijgen, ga ik met dit dingetje spelen. Politiek en moraal „De politiek is innig afhankelijk van de moraal", verklaarde Thomas J. Curran, Staatssecretaris van New York in een toespraak tot ruim 500 universiteitsstudenten, die het Ge westelijk Congres van de Nationale Federatie van Katholieke Studenten te New York bijwoonden. „De eer ste voorwaarde voor een goede po litiek", zo zei hij, „is, dat ze recht vaardig zal zijn. Machtspolitici wa ren in de dagen van hun grootste successen in werkelijkheid de groot ste vernielers. Men kan de mensen niet lang wijsmaken, dat slagen het zelfde is als vernielen, en omge keerd. Nergens in de geschiedenis vinden we een geloofwaardige les, die leren zou, dat mensen zich ver lagen door hetzij nationaal of inter nationaal de grote christelijke be ginselen toe te passen". De Naam van God Ondanks de tegenkantingen harer marxistische leden, heeft de Wet gevende Vergadering \gn de Zuid- Amerikaanse staat Venezuela be sloten in de aanhef van de nieuwe grondwet de naam van God als fundamenteel en leidend beginsel voor de nationale wetgeving te ver noemen. Het is een verblijdend verschijn sel in deze tijd van materialisme en Gods-ontkenning, dat er ook nog moedige mannen zijn, die zich hun taak als christen ten opzichte van een verheidenste samenleving be wust zijn. Er werken nog zeer veel goede krachten in de wereld en het is goed zich daar van tijd tot tijd eens van te vergewissen, omdat een gematigd optimisme de beste voe dingsbodem is voor een gezonde dadendrang Stepinac Highschool Om de grote verdiensten van Mgr. Stepinac, de Joego-Slavische Kerk vorst, die zich zo moedig gedroeg tegenover de communistische dicta tor Tito, te eren, wordt'in Amerika een school gebouwd, die de naam zal dragen van „Archbishop Stepi nac High School". Verleden week stak Kardinaal Spellman, Aarts bisschop van New York, de eerste spade in de grond. Daarmee loste hij de belofte in, welke hij in Oct. 1946 tijdens een openluchtbijeen komst van 50.000 katholieken af legde en volgens dewelke de naam van de Aartsbisschop van Zagreb HARMELEN, 9 Juli '47. Wie ooit het bewustzijn bij zich heeft ge had, dat de doorsnee-Nederlander een nuchter en verstandelijk wezen is, moet nu, na een bezoek aan Harmeien wel tot inkeer zijn gekomen. Immers daar is in een sprookjesachtige omgeving een balletavond gegeven, die de rijkste fantasie evenaart en de kinderlijkste dromen nabij komt. Een ballet op een drijvend vlot, met op de achtergrond de prachtige muziek van Sibelius, Rabaud en Mozart, daaroverheen volumen van licht en weer daarover heen de nu en dan losbrekende stortbuien uit de hemel, afgewis seld met zachte maanglansen. Ruim drieduizend toeschouwers hebben op deze onvergetelijke avond genoten van een zeldzame opvoering en zijn opgetogen naar huis gegaan, omdat ze enkele uren rond middernacht hebben geproefd uit de beker van drome rijen en fantasie. Harmeien ligt in een streek, waar de oude ridderverhalen nog leven in de kastelen, die midden tussen uitgestrekte landgoederen nog steeds kde glans dragen van voorbije adel en hoofse manieren. De mensen dragen er het stempel van de af stamming en tonen zich gastheren hij uitnemendheid, niet zozeer, om de aantrekkelijkheid van deze over vloedige fruitstreek te verhogen, maar uit aangeboren voorkomend heid, die rechtstreeks gegroeid is uit de aloude geslachten. Op een van deze landgoederen, dat van het geslacht Boreel, werd een balletavond georganiseerd, om de buitenwereld te laten zien, dat de oude geest van buitenspelen en landelijke pastorales bog altijd op gang doet, ook in een tijd, waar de mechaniek van twintig eeuwen uit vindingen hoogtij viert. Dit landgoed vindt zijn bekroning in een grote vijver, waar in het midden een klein eiland bijna on vindbaar is geworden door de bo men en de bossages en verder is er in de omgeving een weelde van groen en planten. Was het wonder, dat juist dit ge deelte werd uitgekozen voor deze zeldzame nachtelijke uitvoeringen, waarbij het Utrechts Stedelijk Or kest medewerking verleende en de balletgroep van Yvonne Georgi de dansen bracht. Het U.S.O. was op gesteld op het eiland en vandaar uit klonken de melodieën over het water naar de toeschouwers, die ondanks regenvlagen en wind in grote aandacht naar de Kleine Nachtmuziek van Mozart luisterden, die ijl en teer in de open lucht bleef natrillen. Het werd een avond van zachte romantiek, overheerst door de sfeer van het aparte en gedragen door het besef iets anders te willen geven dan de vele gebruikelijke openluchtspelen en spreekkoren. Dat dit mogelijk is bleek uit de Uitgevoerde dansen op de muziek van deze Nachtmuziek, waar Ro- coco-figuren een Flirtation dansten vol bevalligheid en gratie. Daarop volgden fragmenten uit de muziek bij ..A Midsummernights dream" van Shakespeare van Mendelsohn- Bartholdy, waarvan het scherzo on vergetelijk mooi opklonk uit het water. Dan dreef w,eer het grote vlot langzaam en statig naar de toe schouwers toe, om in een zee van licht te blijven ankeren met Hon gaarse danseressen, die in choreo grafie van Yvonne Georgi de Hon gaarse volksdansen uitbeeldden, nu eens gelaten en kalm, dan weer in alle onstuimigheid, die te vinden is in de wilde czardas. Er volgde nog de „Valse triste" van J. Sibelius, die onvergetelijk-mooie muziek van het Finse volk met alle tiagiek, die er te vinden is in de ziel van de Noorderling. Hier droeg het ballet in groepen de lichte en donkere emoties van deze valse triste, die jammer genoeg te abrupt eindigden, omdat juist het hoogtepunt dg overgang van licht-donker niet meer werd gedanst. „La procession nocturne" van H. Rabaud was wel het meest sprekend voor deze avond, juist omdat deze muziek is afgestemd op de roman tiek. De avond verstreek in stille aan dacht voor het gebeurde daar op de grote vijver, terwijl in de lucht die sfeer hing van het kinderlijke in droom en sprookje. Lichteffecten kaatsten over het water, terwijl nachtvlinders en waterjuffers dans ten in de cirkel der schijnwerpers. Zo leek alles rond deze plaats een zeldzame weergave van een andere wereld. De toeschouwers hebben zich op deze gala-avond niets aan getrokken van de plensbuien en zelfs de paraplui's verdwenen, om dat anders het effect verloren ging. Na afloop werden de dirigent, de heer W. v. Otterloo en verschillende balletdanseressen gehuldigd voor dit aparte werk en voor de bijzon dere wijze, waarop deze avond werd tot stand gebracht, uniek in modern Nederland. T. v. d. H. zou verbonden worden aan een nieuw te bouwen katholieke onder wijsinrichting. De „Archbishop Ste pinac High School" zal 1360 stu denten kunnen herbergen en in September 1948 haar eerste leergang reeds beginnen. De bouwkosten zullen 4 millioen dollar bedragen. Op bovengenoemde bijeenkomst noemde Kardinaal Spellman het proces van Mgr. Stepinac een be spotting en deed hij scherp het con trast uitkomen tussen de adel van deze heldhaftige man Gods en de laagheid van zijn aanklagers. ZOALS EERTIJDS Laren het Mekka was van schilderend Hol land, zo was het dorpje St. Martens-Laethen in het Vlaamse land de pleisterplaats van een bontgekleurd kunstenaarsvolkje. „De Leie is maar een wandelend rivierken", beweert de dichter Richard Minne, „een kronkelende streep met wat traag water toe", maar desondanks blijken haar oevers ruim en vruchtbaar, want talrijk zijn de boerenhoevenateliers, die zich verschuilen achter het oeverriet en de „waaiende populierkens". Wie de geschiedenis napluist van de Laethemse schilders, bemerkt een voortdurend va-et-vient. De ene artist vertoeft er levenslang, een andere nestelt er zich slechts voor een paar jaar. Vandaar, dat deze Leie-lieden moeilijk onder één hoedje te vangen zijn, doch de kunsthistoricus heeft kans gezien hen netjes althans op papier in het gelid te stellen. Voorop gaat het lichtende vaandel van de lummist Emiel Claus. In het verschiet ont waren wij nog flauw de voorlopers Caesar en Xavier de Cock. Dan komt Albijn van den Abeele, zon- d,agsschilder en eerzaam burgemees ter, de beeldhouwer George Minne, Valérius de Saedeleer, Gustaaf van „WINTER" de Woestijne en Albert Servaes. ï^prder de drukker Jules de Prae- tere en Alfons Denesis. Een tweede groep, kleiner in ge tal, wordt geformeerd door Frits van den Berghe en Constant Per- meke. Gustaaf van de Woestijne en Albert Servaes verlaten al spoedig de eerste groep, zij voelen zich, bij nader inzien, meer verwant met de tweede. De Hollander Leo Gestel versterkt ook later deze gelederen, terwijl de schrijver Paul Gustave van Hecke hier zorgt voor de poë tische stimulans. Albert Saverijs schaart zich in den beginne achter het vaandel van Claus, doch kiest tenslotte partij voor de Saedeleer en Permeke. De stoet wordt gesloten door Cantré en Jules de Sutter. Josef Kunstenaars van „te lande" Dit uiteenlopende Leie.'gezelschap vertelt in het Utrechtse Centraal Museum zijn bevindingen over het poëtisch en lieflijk oord. Wie hier een sight-seeing verwacht, zoals een prospectus van een reisbureau dit vaak belooft, komt bedrogen uit. Frits van den Berghe, Gustaaf de Smet en Permeke o.a. keuvelen an ders over hetgeen zij „zien", dan de vlotte leider van een reisgezelschap dit pleegt; te doen. Kijken en kijken is twen, ook, nee vooral aan de Leie, wijl wij hier worden terugge plaatst in de jaren der doorbraak naar nieuwe gezichtsvelden, welke reeds lang tot artistiek gemeen goed zijn verklaard, zij het dan nadat hiervoor veel gestreden is. Ook al waren de Laethemers kunstenaars „van de lande" zij schil deren niet volgens realistisch of im pressionistisch recept naar de na tuur, doch veeleer vanuit de natuur en sommigen vanuit een persoonlijk idee. Zij schreven geen anecdotisch verhaaltje over hun omgeving, doch de belijdenis van een eigen artistiek „credo". Dat dit voor vele beschou wers een enigszins „rare" neerslag gevonden heeft in het geëxposeerde oeuvre, o.a. in „De zeug" van Con stant Permeke, is verklaarbaar, in dien men althans zo'n mpederdjer met haar rose kindertjes sléchts een „oh-wat-leuk" gevalletje vindt, ter wijl de geweldenaar Permeke zo'n vleselijk gevaarte zag als de duiste re oerbron van dierlijk leven. Zo verkreeg door zijn visie dit onder werp ook een totaal andere projec tie. In haar ggheel getuigt deze exposi tie tevens van de liefde der Vlaamse kunstenaars voor hun eigen bodem, die zó goed en schoon bevonden is, dat er immer wel kunstenaars zul len zijn, die dèér hun tenten willen bouwen. J. J. J. Een der meest re presentatieve wer ken der Vlaamse schilders. door Constant Permeke

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3