De toekomst der veilingen na zestig jaar Palar c< on1 Slechts één ding is nodig: exportexport!! HET ZEEPRIN m w m r HET ZEEWIER-MYST "J Ons Heer in de gouden zon s s aft Werkers in de nacht PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 12 Juli 1947 Een stukje liturgie J Dammen II s ÉÉ- e II is B a mt 3 rJÜ 1 3 3 11 8 ÉS -LI 11 ipt m m f 8 e Hf 'pB- 3 11 E IB N I-« 0 3 n m Het circus trekt CIRCUSNOTITIES J VERZORG HUID! DIRK COSTER EN ZIJN WERK Zielzorger van Margraten naar Amerika BEURSPRAATJE Hef „kommando Frank" gevonnisd „EEN GROET DES GEESTES" Tentoonstelling Oostenrijkse kunstschatten geopend Positie Nederlandse schepen Het gevaat meent Loc (Van onze eigen verslaggever) II (Slot) Zagen wü uit de voorgaande be schouwing, dat het ontstaan van de veilingen de wereldmarkt voor ons opende, van niet min der invloed is dit geweest op de verbetering van de kwaliteit. Telkens en telkens weer wezen ffe vellingbesturen bun tuinders op de absolute eis. om het beste van het beste te'leveren. Kwali teit vestigt alleen een wereld naam, en deze wereldnaam moest en werd dus ook gevestigd. In derdaad grensde, vóór de gepas seerde oorlog, onze groente en (ruit kwalitatiei aan bet vol maakte. Veel beeft deze oorlog vernield. l)oor de eenheidsprijs werd de kwaliteit verloochend en onze wereldnaam in discrediet gebracht. Nu is evenveel het moment aan gebroken, onverwijld van deze dwalingen terug te kerei^ Betere kwaliteit, betere verpakking, be tere verzorging, sortering enz. kun nen ons alleenhet verloren gegane terrein doen heroveren. Het meer dere werk krijgt de tuinder ver goed door een betere prijs. De bekwame voorzitter van het Centraal Bureau, wijlen de heer F. N. Valstar, die in 1944 op afgrij selijke manier door de Duitsers werd /ermoord, zei het eens zo treffend: „De strijd om onze plaats op de wereldmarkt moet gestreden worden met een goed product, met een product, dat beter is daa dat van onze concurrenten." Eren wij in dit besjek eerbiedig deze man, die de gave had, om mensen, die hij mqpst teleurstellen, blij gestemd te laten gaan. üe toekomst? Exports Export: Een blik in de toekomst? Dat is niet mogelijk. De toestand op de wereld is zo onoverzichtelijk, dat zowel een optimistische als pessi mistische voorspelling waaghalze rij zou zijn. Als een rots in de Rocky Mountains zo vast, staat evenwel de overtuiging, dat wij geheel afhankelijk zijn van export. En deze is geheel afhankelijk van het al dan niet wegnemen van de talrijke internationale handelsbar rières. In het eigen land houdt de regering angstvallig het uiterst moeilijke complex der loon- en prijspolitiek in de hand en des niettemin is de kostprijs al zeer gestegen. Loslaten zou ons door de vicieuse cirkel, hoger dit, hoger dat, op de wereldmarkt onmoge lijk maken. Desniettemin komen door diezelfde politiek de tuinders en de export in het gedrang. Zie naar de recente aardapppelgeschie- denis. De Regering stelt de export prijs zo lagg, dat de kostprijs lang niet wordt bereikt, en wel om het een goedkoop volksvoedsel te laten blijven. Prompt lopen evenwel de aan voeren terug, de prijzen stijgen en export is dus helemaal niet meer mogelijk. Met het oog op export is de stichting van een bureau, dat de mogelijkheden in de gehele we reld onderzoekt" evenwel van het hoogste belang. Deze inlichtingen dienst, het U.C.B., draait gelukkig op volle toeren, en menige geluk kige transactie zal hierdoor in de toekomst ongetwijfeld mogelijk zijn. De afzetheffing van 1% dient dah ook o.a. om dit bureau te be kostigen. Daarnaast worden in samenwer king met het TJ.C.B. door de veilin gen koelhuizen gesticht, die het mogelijk maken om groenten en fruit op een gunstiger tijdstip op de markt te brengen. Aan het kisten- probleem voor de tuinders hebben de veilingen resoluut een eind ge maakt, zoals in menig ander op zicht voor het welzijn van de, tuin ders baanbrekend werk werd ver richt. Nieuwe mogelijkheden liggen er ongetwijfeld verankerd in de Diep vriestechniek. Of deze, door de Duitsers ge bouwde installaties, in de toekomst zullen voldoen is nog een open vraag. Wel zullen de relatief zeer hoge kosten en de eis tot continu- doordraaien, dus afhankelijk van de al dan niet lage grondstoffen prijzen, ongetwijfeld geen goedkoop product opleveren. De schaarste aan arbeidskrachten maakt ook in de tuinbouw ver doorgevoerde mechanisatie nood zakelijk. Maar ook met het oog op een rationele bedrijfsvoering, die een verlaging van' de kostprijs be oogt, is deze mechanisatie van evi dent belang. In dit opzicty werd door de rijkstuinbouwconsulenten in samenwerking met de veilingen al veel bereikt, doch er ligt onte genzeggelijk nog een veel groter terrein braak. Het verboujven van pootaardap- p.elen neemt op het ogenblik, mede dank zij de werkzaamheid van de veilingen, een vooraanstaande plaats in. Wel wordt de expprt bedreigd door het optreden van de colorado kever, een snuiter die de hebbelijk heid heeft, zich aan geen grenzen te storen. Maar we moeten niet vergeten, dat regeringen van om liggende, even noodlijdende, landen het verhaal van de coloradokever mqar al te gaarne gebruiken, om deze devigzen-verslindende impor ten te weren. Natuurlijk blijft even wel een nadicalg vernietiging van dit ongedierte geboden. Terugkerend op het chapiters „kwaliteit" en „export", willen we even stilstaan bij de grote tuinbouw expositie te Stokholm. D.e Zweden hebben er hun ogen uitgekeken en spraken begeesterd over het Ne derlandse product. Vooral de drui ven tyajen prachtig. Het resultaat was de'levering van 100.000 kg. Maar al is onze kwaliteit nog zp goed, de buitensporig hoge ver- vijerskosteni maken ons product op de buitenlandse markt zeer duur. Wel is de verwachting gerechtvaar digd, dat de verdere toeneming van het aantal schepen een welkome verlaging zal bewerkstelligen. Wie weet zullen hete-lucht of atoommo- tor.en hierin nog een woordje mee spreken. In het verleden was Duitsland onze belangrijkste afnemer. Ons hart wordt pas gerust als dit land economisch weer op gang komt. Wij kunnen zonder een afnemend Duitsland, wat meerzegt, een be talend Duitsland niet leyen. Onge twijfeld zal ons land tot het cre- eren van dit betalend Duitsland haar offers moeten brengen. VOOR DE JEUGD Deze keer zullen we eens 'n Litur gisch voorwerp bekijken, dat is dus een ding dat voor Liturgisch gebruik bestemd is en daardoor een gewich tige taak vervult en een geheiligd voorwerp is geworden. Want iets wat we voor de Eeredienst van God gebruiken, dat wordt Hem toegewijd en mag niet meer voor 'n gewoon aards doel gebezigd worden. We weten wel, dat alles door God.is ge schapen en mede dient tot Zijn ver heerlijking, maar nu is het juist zo mooi dat wij sommige gewone stof felijke dingen apart en alleen voor Hem gebruiken om hem op een bijzondere manier eer te bieden. De monstrans die we dikwijls boven 't tabernakel uitgesteld zien is zo'n gewijd Liturgisch voorwerp bij uit nemendheid en welk een bizondere verheven taak vervult het niet! Het mag bij feestelijke Heilige Missen, bij Loven, Processies en Veertig urengebed het Allerheiligst Sacra ment dragen en aan de gelovigen tonen. Het is net of de gouden mon strans dan van louter hemelse blijd schap schittert en straalt! Welk een prachtige aanblik: dit kostbare gou den of zilveren voorwerp daar in de hoogte te zien staan, omgeven door kaarslicht en witte bloemen. En dan bedenken we: neen, het kan ook niet mooi genoeg zijn voor zulk een heilig doel: Ons Heer aan Zijn volk te tonen! Kennen we de monstrans al lang in de Kerk? Neen, nog niet zo heel lang, want hij kwam pas in de 14e eeuw in algemeen 'gebruik. In die tijd begon men bij sommige plech tigheden het Heilig Sacrament in processie rond te dragen, eerst al leen in de ciborie. Maar toen steeg het verlangen om Ons Heer ook te mogen zien en zo kwam men er toe een voorwerp te vervaardigen, waarin een grote Heilige Hostie be sloten en toch zichtbaar rondgedra gen en uitgesteld kon worden. Deze gewoonte bestond reeds met som mige kleine relieken (overblijfselen) van Heiligen, die men in kostbare mooi-versierde houders op het altaar ten toon stelde en ze in processies meedroeg. De eerste monstransen werden naar het voorbeeld van die reliekhouders vervaardigd. Men noemde dit nieuwe Liturgische voorwerp „monstrantia" van het Latijnse woord: „Monstrare", dat wil zeggen: Laten zien. Tonen. En net als de relekwjehouders, werd ook de monstrans in een kostbaar metaal uitgevoerd en passend ver-" sierd, meestal met edelstenen, wat je wel begrijpen kunt, want deze monstrans moest geen overblijfsel, g-en reliek van Onze Lieve Heer dragen, maar Zijn Eigen wezenlijs? Lichaam en Bloed, onder de ge daante van brood. De christelijke kunst, die er altijd op uit was om alles wat voor de dienst van God gebruikt v^erd maar zo schoon en waardig mogelijk te maken, nam de monstrans ter hand en gaf hem door de loop der tijd allerlei vormen, naar gelang het in een bepaalde periode mode was. Zo zien we de eerste monstransen altijd in gotische vorm, in de stijl der middeleeuwen, de z.g. spitsboogstijl. Een gothische monstrans is dikwijls net een klein kathedr, aaltje met torentjes en pinakeltjes versierd. De Heilige Hostie rust dan in een lunula, of klein half maantje, en dit bevindt zich weer in een glazen of kristallen cylinder, z<j,dat iedereen Ons Heer goed kan zien. Wat later gaf men de monstrans ook de vorm van een grote stralenschietende zon in welker middenpunt de Heilige Hostie dan gesteld was. In deze ge stalte zien wij de monstrans nog heel dikwijls in onze kerken. En dat deze vorm wel zeer geschikt en toepasse lijk is, kun je nagaan als je weet dat Onze Lieve Heer de „Sol justi- tiae" wordt genoemd: de Zon der gerechtigheid! In de 17e en ook nog in de 18e eeuw zijn er prachtige monstransen gemaakt, prachtige producten van goudsmeedkunst, meest van zilver, die de vorm van een baldakijn vertoonden: een troonhemel werd door knielende Engelen opgehouden en daaronder rustte Ons Heer als een Koning op Zijn eretroon. In verschillende ker ken van ons land worden zulke oude monstransen nog bewaard en bij hoge feesten gebruikt. Men noemt zulke exemplaren ook wel eens: een barokmonstrans, omdat zij in de z.g. barokstijl uitgevoerd zijn. Bij gelegenheid zal ik je nog wel eens iets over de verschillende kunststijlen in verband met Litur gische voorwerpen vertellen en dan denk 'k vooral aan de Liturgische gewaden en de bouwstijlen der ker ken. Tegenwoordig ziet men veel mon stransen in kruisvorm, die ook zeer zinrijk zijn en ons er steels aan herinneren, dat het heilige mysterie 10. De volgende morgen zwom de paling weer naar het rotsblok, waar hij de matroos had achter gelaten. De matroos*was er echter niet meer en toen de palipg eens rondkeek, zag hij een lange streep in het zand; de inktvissen hadden de matroos naar de duikboot gesleept. En ja, bij de duikboot was de matroos aan het sjouwen met grote bossen wier, terwijl twee inkt vissen om hem heen zwommen en hem af en toe een mep met hun vangarmen gaven, om hem har der to laten werken. Op zeker ogenblik kregen de inktvissen de paling in de gaten en meteen stoof één van hen op hem af De paling wist niets beters te doen dan onder het zand te kruipen. Zo wachtte hij bijna de hele dag, totdat de inktvis afdroop ZATERDAG 13 JULI Correspondentie' en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 1(W en 101 in te zenden tot uiterlijk 17 Juli a.s. Frpbleem No. 100 van J. Verdoner te Amsterdam ,C' y, K'/W/ .M1 tri Stand: Zwart 12 schijwen op 2 6 tot 9 13 tot 16 22 23 en 28. Wit 12 Schijven op 17 21 24 25 30 31 34 25 37 42 46 en 47. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 100 Dit probleem, dat in de damru briek van „De Grpene Amsterdam mer" van 1913 een le prijs heeft be haald, is niet gemakkelijk op te lossen. Probleem No. 101 Een compositie met tal van goede eigenschappen. De grootstg moei lijkheid van No. 101 is wel het op spelen van de" juiste inleidingsz^t. Er zijn n.l. verschijnende zetten die hiervoor in aanmerking zouden kunnen komen. OM NA TE SPELEN Damzet van Fabre Zwart 11 sqhijven op 1 2 8 9 10 13 18 19 22 35 en 36. Wit (Fabre) 11 schijven op 25 29 33 34 39 42 43 44 47 48 en 49. Marius Fabre, de beroemde Fran se dammeester en oud-wereldkam pioen, die enkele jaren geleden te Parijs is overleden, heeft zich een wereldnaam verworven door het legio aantal damzetcombinaties, die door hem tijdens het practische par- tijspel in toepassing zijn gebracht. Er zijn er bij die een oplosdiepte van 15 zetten hebben! en met nog een verlengstukje eindspM er bij zelfs van 20 zetten! Het'bij kans ongelooflijke is hierbij soms gedemonstreerd. Wat men met tal van deze meesterstukjes krijgt te aanschouwen, is dan ook inderdaad hogeschool damgpel techniek en tao tiek van de bovenste plank. We zijn dan ook voornemens om af en toe op "deze verwonderingwekkende pre staties van Fabre terug te komgp. In'de stand die bovenstaande werd weergegeven verrastte Fabre zijn tegenstrever met een formidable damzet en wel als volgt: 29—24! 1930 44—40 3544 39 50 3028 47—41! 3638 43 5!! slaat 6 schijven en wint Wit Zwart Demonstratief behoort bovenstaand bravourstukje wel tot een van de mooiste maar met tot de moei lijkste die vanFabre in omloop zijn. Probleem Nb. 101 van S. van Heerwaarden te Texel 9 <i m m - - Stand: Zwart 10 schijven op 7 8 9 14 15 17 18 22 26 en 30. Wit 10 schijven op 24 32 33 35 37 38 39 43 47 en 49. Wit speelt en wint. der Eucharjstie niets anders is dan een voortzetting van het Kruisoffer op Calvarië. Als je nu weer in de kerk komt, en Ons Heer wordt uit gesteld, moet je, na eerst goed ge beden te hebben, maar eens kijken tot'welke soort van monstransen*die van jullie kerk behoort! En eindelijk geeft de monstrans nog een mooie verheven gedachte voor ieder van ons! Hoezo? Wel, de monstrans moet ons een voorbeeld zijn. Wij moeten eigenlijk allemaal monstransen wordenWij moe ten allemaal Christusdragers zijnen door ons goed, heilig en rechtvaar dig leven, Onze Heer aan alle men sen tonen! TUSSEN CHAPITEAU EN PISTE (VI) „r NELLER, sneller! De zitplaatsen weg! Balken, palen, planken Vlugger daar in die wagen! Aanpakken en wegzetten. Aanpakken Rondzei- len kunnen weg! Orkestpo dium neer Vlugger Dat is afbouw. Na de pauze de hekken opruimen, de stallen en na de slotmars van het olifan tennummer, ter-wijl het pu bliek nog maar half buiten is, in tempo aanvallen op de binnenbouw. Elf uur Twaalf.... Een.... Twee Werken, snel en zeker. Binnenbouw, waarbij de twee circushelften tegen elkaar op werken, in een wedstrijd welke helft het eerst schoon zal zijn. Als je erin zit, merk je dit niet. Het begin gaat nog. Even hard draven als de rest, planken en balken naar de wagens brengenLater wordt het moeilijker. Er is een moeheid in armen en benen, een dof gevoel in het hoofd, waar,bij men nog maar me£ een half oor luisteren kan naar de ge schreeuwde aanwijzingen van de anderen en nog maar één gedachte vastzit: het tempo bijhouden. Een wonderlijk grote Fantastisch veel komt er nog. Na de binnenbouw mqpten de rondstangen weg, touwen los, quadre- pols w.eg, chapiteau naar beneden. Met gekrijs van katrollen zakt het dak als een slappe reuzen-padde stoel neer. De schijnwer pers korjien laag bij ae grqnd te'hangen en wor den gedoofd. Dan zakken de zeilen tot de grond. Als stijf-be^roren vin gers komen de vier masten, mat-glimmend, bij het neerhalen schuin tegen de nachthemel te hangen. Masten neer. van onze speciale verslaggever hoeveelheid onderdelen blijkt een circustent te be vatten.'Bij de, in vergelij king met de afbouw vrij rustig verlopende opbouw, valt dit niet zo op. In de afbouwnacht wel. En alles moet in de wagens. Lang zaam komt er de gedachte bij: „Komt er nu nog meer?" Zeilen losmaken en in rollen. Ankers uit. En de wagens rollen door de nacht naar het station, de ijzeren banden lawaaie rig klinkend door de sla pende stad. Twee uur, half drie. Op het terrein, tussen wat eenzame vrachtauto's, lopen nog wat jongens om gereedschappen te verza melen en kabels. Anderen hebben nog een cafétje ge vonden, waar ze, moe han gend over de tapkast, een glas bier drinken. Het circus trekt Zo zal het blijven voort gaan, zolang nog mensen bestaan met gevoel voor romantiek en verten. De extra-trein, wagens, men sen, dieren, Nieuwe steden met andere mensen; een ander plein, waar de ten ten verrijzen zullen. Zo is het circus. Mensen, dieren, sensa ties. Een rollend dorp, met een eigen taal, een eigen wet, een eigen leven. Een rollend dorp, waarin de eigen mensen slechts wo nen kunnen. Hadada, de tijgerdompteur, Ruzsa, de olifantenman, Velasca en Bobby, Opa Wilke en de baas, de mensen -uit de kassa en de jongens uit de pakwagens. Zij kennen de wagens, de tent, de stallen, de wegen, de lucht met zon en regen. Zij behoren tot hun goede wereld van zaagsel en zand. Zij leven tussen chapi teau en piste. Joov van den Broek Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is' Punplin geliefd bij de vrouw, voor zichzelf en de baby. Dirk Coster, dia dezer dagen 60 jjiar werd, is te Delft geboren en toond'e reeds vroeg belangstelling voor de literatuur. Als jong litera tor maakte Coster naam in „De Gids". Dat was enige jaren voor de eerste wereldoorlog toen hij te gen Willem Kloos polemiseerde! Later, na het eerste treffen der vol keren op het slagveld in 1914 1918, trok hij wederom de aan- dadht. Het waren vooral zijn lezin gen over Dostojewski's werk en zijn critieken, die toen in het mid- delpunt dér belangstelling kwamen te staan. In 1919 verscheen zijn „Marginalia" waarin een sterke drang naar innerlijke verdieping tot uiting kwam, een geestesge steldheid die zich slechts bij wei nig tijdgenoten openbaarde. Enige jaren later kwam Dirk Coster uit met een bloemlezing „Nieuwe ge luiden", waarvan wel de grootste verdienste is geweest, dat hij be langrijke figuren, toen nog niet als zodanig erkend, op het eerste plan bracht en ieder van hen naar waarde toetste. Hij heeft met het daarop volgende „Nederlandse poëzie in honderd verzen" velen van het schohe van de dichtkunst doen genieten en er voor ontvan kelijk gemaakt. En daar tussen door schreef hij talloze critieken en vér halen waarvan er verscheidene ge bundeld zijn in „Mensen, tijden en boeken", dat vele herdrukken be leefde en waaraan wij een prettige herinnering bewaren. Dirk Coster heeft zijp lezers veel gegevqp, hij is een schrijver met hoge idealen en het ware te wensen dat er ook in deze tijd meer van de hand van d'eze stuwer der literatuur ver scheen. Zijn werk wordt nooit oud. Aan boord van de K.L.M. Constel lation „Arnhem", die Woensdag avond 9 Juli naar New York ver trok, bevond zich prof. P. J. H. Heij- hen, leraar aan het Bisschoppelijk College St. Joseph te Sittard. Onlangs is in Amerika een bqek verschenen van Joseph James Sho- mon, majoor-kwartiermeester in het Amerikaanse leger, getiteld „Cros ses in the wind", waarin veel aan dacht wordt gewijd aan het onver moeibaar onbaatzuchtig werk van deze Nederlandse priester, afkom stig uit Margraten, die acht maan den lang iedere dag opnieuw de plechtigheden bij de teraardebe stelling vsln duizenden jonge Ame rikanen, die voor onze vrijheid hun leven lieten, heeft geleid. Prof. Heijnen zal lezingen hou den voor de „Radio branch of the American legion of honour". Ook zal hij vertoeven temidden van de Amerikaanse bond van oorlogswedu wen, waarvan mrs. Roosevelt ere voorzitster is. De Effectenbeurs had tot de laatste dag deze week een onbe langwekkend verloop. De rege ringsverklaring, door minister Beel afgelegd, oefende vrijwel geen invloed uit. Het publiek hield zich gereserveerd en er zat weinig tekening in de markt. Bij het begin van de vrije handel kon worden geconstateerd, dat de animo niet groot was; zoals gebrui kelijk ging de belangstelling nogal uit naar de scheepvaarthoek. De claims, de stockdividenden en de aandelen Koninklijke Boot trokken weer goede belangstelling; voor de claims werd eyi hoofdkoers vastge steld ,van f 26 bij een vorige slot- 1 prijs van f 22. De stockdividenden bedongen f 165 bij een vorige slot- prijs van f 161; in overeenstemming hiermee waren ook de aandelen hoger. De hoofdkoers werd vastge steld op 164)4 procent. De aande len Holland-Amerika-Lijn waren met een hoofdkoers van 205 iets hoger, hetgeen verband hield met het feit, dat door de H.A.L. over de laatste zeven jaren een dividend werd uitgekeerd van 35 procenï (25 procent in aandelen, 10 procent in contanten) Aandelen H.A.L. liepen nog op tot 207, maar overigens deden zich geen opvallende verschijnselen voor. De cultuurfondsen waren prijshoudend. H.V.A.'s waren tegen het slot van de noteringen ongeveer 240. Ook in Koninklijke was weinig te doen. De koers schommelde tussen 415 en 417. De industrie-afdeling was rustig, aandelen Ned. Kabelfabriek waren echter met een koers van 265 een 8- tal punten lager. De bankaandelen waren weinig veranderd. Ook de aandelen Indische Cultuurbanken vertoonden geen grote mutaties. De Amerikaanse markt was stil, voor de meeste soorten een fractie beter. Op de beleggingsmarkt ging wei nig om in de Nederlandse Staats papieren. De nieuwe conversiele ning was goed prijshoudend. Voor gemeentelijke en provinciale lenin gen werd meer belangstelling aan de dag gelegd, vooral voor de staf- felleninigen. Voor de 3% procents pandbrieven bestond enige koop lust, maar er was weinig materiaal beschikbaar. Prolongatie 2% pet. Het bijzonder gereechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politiemannen, die tijdens de bezet ting hebben deel uitgejnaakt van het zgn. „Kommando Frank", dat ten behoeve van de S.D. opereerde. De doodstraf werd opgelegd aan J. K. Krom; levenslange gevange nisstraf kreeg W. J. baron van Boetzelaer. De uitspraak tegen C. van Baarle .luidde: 20 jaar en tegen H. Zinkhaan 15 jaar, beiden met aftrek en ontzetting uit de kies rechten en het recht bij de gewa pende macht te dienen. Donderdagmiddag werd onder een overweldigende belangstelling van tal van leden van het corps di plomatique en prominente figuren uit de kunstwereld de tentoonstel ling van kunstschatten uit Oosten rijk, die in het Rijksmuseum te Amsterdam werd gehouden, offi cieel geopend. Dr. Felix Hurdes, de Oostenrijkse minister van onderwijs, sprak bij deze gelegenheid een rede uit, waar in hijme geschiedenis van zijn land en Nederland in grote trekken door liep en wees op de banden, die er tussen de beide landen, vooral in de voorbije eeuwen hadden bestaan. Deze tentoonstelling moest volgens spr. vooral beschouwd worden als een groet des geestes van het herrij zend Oostenrijk, dat zove.le dank bare herinneringen aan Nederland heeft. De minister hoopte, dat de schoonheid van de meesterwerken weerklank zou vinden in het Neder landse volk en een aansporing zou mogen zijn tot onderling begrip en verbroedering der volken. Namens minister Gielen, die door ambtsbe zigheden verhinderd was, sprak Mr. Reinink een openingsrede, waarna de genodigden een rondgang langs de geëxposeerde kunstschatten gin gen maken. Deze expositie van kunstschatten uit de musea, kerken en kloosters in Oostenrijk, de groot ste en belangrijkste, ooit in ons land gehóuden, is geopend tot 12 October. Wij zullen er nog nader in onze ko lommen op terug komen. „Kota Inten", 10 Juli van Batavia naar Rottenflam; „Veendam" ver trekt 11 Juli ca. 15.30 van Rotter dam naar New York; „Volendam" Batavia^—Rotetrdam, 10 Juli 7.30 van Port Said; „Zujderkruis", 10 Ju li van Rotterdam te Batavia, ver trekt vermoedelijk 18 Juli terug. Hoera, twintig nieuwe textiel puntenwij hollen allemaal hard naar de winkel, maar wat is er te koop? 2. Op mijn verzoek was mijn winkel in New York geliquideerd, de schilderijen waren'verkocht. In New York*teruggekeerd huurde ik een kleine flat. De enige gasten waren mijn beide zwagers met hun vrou wen. Kindeqpn kon ik niet meer uit staan. Alle kinderen herinnerden mij aan mijn vroeger geluk. Door het sterven van mijn vrouw en dochtertje was ik aandeelhouder geyrorden in de importzaak. Daar leefde ik van als" een kluizenaar, die het bruisende leven rondom hme moedwillig buitensloot. Ik wist dat ik nergens meer goed voor wqs en ik haatte elk teken van mede lijden. Zo was mijn leven tien ja ren voorbij gegleden met'stille wrok in miin harï en" een alles overtref- fende*angst voor het leven. Op een goede dag lpvamen Al en Jim weer eens' bij mij eten. Na het dinertje bleven zij.' in tegenstelling tot*de andere ksi^n, rustig zitten en staken een sigaar op. Al vertelde toen, dat zij in^moeilijkheden zaten in hun bedrijf. Sinds jaren hadden zij zaken gedaan met een fabriek in Brest. Gérard en Co. en met hun makelaar de heer Binbonnet, te Pa rijs. De fabriek verwerkte zeewier tot een jodiumhoudend halfproduct een bestanddeel, dat Pearce Bro thers nodig had voor het fabriceren van een soort jojliumhoudende ont bijtkoek. een veel gewild product, genaamd Idena-koek. De laatste maanden er had elke maand een verscheping plaats was de kwali- FEUILLETO door DAVID KEITH N teit van het product zo erbarmelijk slecht, dat Al zich genoodzaakt had gezien herhaaldelijk en steeds scher per op een betere kwaliteit aan te dringen. Wat echter het meest be vreemdde was het feit, dat het Bin bonnet klaarblijkelijk weinig kon schelen, een zo goede klant als Pearce Brothers te verliezen. Zijn antwoorden op de brieven van Al waren onbeschaamd en op het kan tje af van onb.eleefd. Ten einde raad had men ook Gérard geschreven, die antwoordde dat hij degang van zaken niet in de hand had. Alles heel erg vreemd, temeer omdat de vroegere correspondentie van de Fransen in uiterst hoffelijke taal was opgesteld. Ten einde raad hadden Al en Jim besloten dat de enige manier om deze zaak tot klaarheid te brengen was, zelf een onderzoek te gaan in stellen. En hier kwam de aap uit de mouw: daar wilden ze mij voor spannen, omdat ik de Franse taal vloeiend sprak. Het was een geweldige schok voor mij. die niet kon geloven, dat ik werkelijk nog enig nut had in de maatschappij. Direct was ik vol argwaan. Al en Jim slaagde er ech ter in mij ervan te overtuigen, dat ze beslist mjj, als aandeelhouder en dus belanghebbende in deze zaak, met mijn grondige kennis van de Franse taal nodighadden. Zo" begon dus mijn Franse avon tuur, dat mijn gehele verdere leven zou beïnvloeden. HOOFDSTUK III De volgende morgen de fatele morgen begon uitstekend. Een vriendelijk zonnetje scheen door het venster van mijn hotelkamer naar binnen. Mijn koffie en harde 'broodjes werden dor dezelfde kell- ner gereserveerd. Hij begroette mij met een opgewekt „goede morgen, monsieur", en uitte het juist^aantal „Voila Monstieur's",* bij het klaar maken van de tafel. Even later bracht hij mijn hevig gepoetste schoenen binnen, waarvoor ik hem hartelijk dankte. Hij deelde mij mede, dat hij de hopfdkellner voor deze verdieping was, waardoor zijn handelingen en vriendelijke opmer kingen nog een grotere gunst voor mij betekenden. Ja, de dag begon goed. Tegen tien uur was ik per taxi op weg naar de Rue de Saint-Mar- tin. Het bleek een lange, nauwe met vrachtauto's verstopte straat te zijn, geflankeerd door oude grauwe hui zen, waarin talloze kantoortjes wa ren gevestigd, Hiér en daar ningen matrassen en beddegoed uit de bo venramen, waargloor bleek, dat er ook mensen w.oonden. Het'huis van Mqnsieur Binbonnet was als alle andere. Vuil en ver waarloosd, de vuile grijze verf hing in lappen langs het houtwerk naar beneden. Vanuit mijn taxi ontcijfer de ik, tussen een aantal naamplaten van koper en emaille, de naam A. Binbonnet. Met behulp van de chauffeur klom ik uit de taxi en bemerkte to£n tot mijn ergernis en schrik, dat de con cierge op de eerste verdieping woonde. Leunend op de. armvan "de cbehulzame chauffeur en met de an dere hand mij aan de* leuning op hijsende, bereikte ik, volkomen uit geput, de woning van dg concierge. Met een ruk werd de deur geopend en een slordig vrojiwmens van een jaar of vijftig, een aardappelmesje in de hand, grijze piekharen voorde nijdig blikkende ogen, verscheen en schreeuwde me toe: „Nou, wat is er? Wat moet je hebben?" Iedereen kent de Berijse concier ges, maar dit was wel h,et topnupt. Zelfs de chauffeur werd er door van zijn stuk gebracht. „Nou", begon ze weer. Toen ik tenslotte de naam „Bin bonnet" uitbracht, antwoordde zij met tw«ee woorden „niet thjiis" en draaide zich weer om, om verder te gaan met haar aaniapp'elen. „Wacht U een ogenblikje,-alstu blieft". „Nou, wat is er?" (Handen op de heupen.) „Wanneer komt hij terug?" Een schouderophalen. „Vanavond" „Bedoelt U vóór of na het eten'" „Na!" „Wilt U hem dan alstublieft mee delen, dat ik hier ben geweest en dat ik vanavond na het eten terug kom." Ik nam een van Pearce Bro ther's kaartjes uit mijn zak, waarop sinds kort mijn naam prijkte: T. S. Weliver, Pearce Brothers Ine New- York, krabbelde mijn adres op de achterkant en oveijjiandigde het aan haa£. „Als het hem vanavond niet gelegen komj, vraagt u hem dan een berichtje naar mijn hotel te sturen." (Wordt vervolgd.) v Vi Dc heer Vonk, van de Vrijheid, z vastberadenheid is daar nu wel vertrc ik twijfel toch nog, v/eer met „spoedig" veel te vragen. Wor en Madoera uiteint de republiek overgei toch worden afgezlei souvereine unie? So rale regering de N ten-Generaal niet i Nederlandse souvere overgangsperiode ai Jure erkend? Hoe st gijzelaars? Er is 13 een proces Van ontb zal dit nu een einde achtergrond van he streven staat hgt con het nationalisme lijn ataat. Het laatste re binet is zo seharlakc lijkt, dat men onderl communistisch comi van het camouflage Het is juist, dat dc 'delijk en onomwonc heeft gesteld. Pa De rede van het 1 van de Partij van heer Palar, vatten jamen: Indonesië 'is i dere, maar bezit pi lijkheden, die het maken dan Nederlati het zich niet dwinge game vrijwillige san bedreiging met mili Onjuist, eerst had qv heslist moeten zijn. Zelf eerst van Lingi ken, door troepentran doorgaan 'na de Daarom zocht de r bij het buitenland, f niet het recht, de re wijten dat ze Ling omdat het zelf het Nederland blokkeert rine, vandaar de rij de republiek. Neder met militair geweid De twee interpretati coord hier en ginds niet. Ten aanzien vat rie moeten Nederlan bliek elkaar zien te zoeken naar wat v zame samenwerking maar daaryoor moet nesiërs winnen. Daai troepen zodanig vei den. dat ze geeu bedi I De woordvoerder de heer de Grooi „de arbeiders van K zullen keren tegen ec als de regering ovi Dit zou ook zeer internationale gevo Thans hebben derde kregen, zich in de zf De heer Vonk ziet Loopt datgene, wat n worden ter verheid noodtoestand niet, vqc eindelijke vormen, d tot stand zullen ko regering verklaren, dreiging van Indones zjen de defensie, we acht? De heer Til anus ning, dat de tijd is as een einde te maken zaamheden van de neraal. Voorzichtig!) nieuwe republikc*-,se wenst. Hoe staat het n conferentie? Wij moe ZONDAG 13 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 Nieuws; 10.00 Ker! Vaudeville-Orkest; l.t Ziekenlpf; 5.05 Ke Programma voor de krachten 7.30 Nieuws vervloot; 9,45 Concert gebed; 10.50 Operamr HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 9-30 Omroeporkest; 12.40 1.00 Nieuws; 1.15 Van Kurhaus-coneert; 6.00 Kerkdienst; 8.00 Nier hous-concert; 9,10 B Dansmuziek, 11.00 Nh MAANDAG li HILVERSUM I; 7,00 Nieuws: 7-15 *8.00 Nieuws: 8,15 G 10,30 Morgendienst! I.15 -gtafmuziek; 2.1 orkest; 6.00 Gemengd 8,30 Programma voo Strijdkrachten: 7.00 Jan Zwart herdenkin; Philharm. orkest; II.30 Avondmelediëer HILVERSUM n: 7,00 Nieuws; 7.15 8.00 Nieuws; 9.00 10,00 Morgenwijding; zieken; 12.35 .Enseml no"; 1.00 Nieuws; 1-5 orkest; 300 Hoorspel; muziek; 6.00 Nieuws; ziek; 7.00 Meisjeskoor 8.15 Resideptie-Orke; Cabaret; 10.15 Tatigo- 11,00 Nieuws; 11.15 Gi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4