OPRUIMING SPOTKOOPJES Palar contra de Regering, Schouten over onwil en onmacht der republiek RADIO Van Moök: „het ogenblik voor beslissende daden is bereikt Transitoverkeer met Duitsland EEN UURTJE TELEX REGERINGSBELEID IN LONDEN PROMOTIE EN DEGRADATIE Raad van Vakcentrales Strijd om gele trui weer opgeleefd KLEINE MATROOSJES VAN75-26 JUU MUZIEK EN INSTRUMENTEN KLOOSTER EN KI E BERT ;roet des estes" onstelling tenrijkse itten geopend Nederlandse :hepen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD"-.Zqterdag 12 Juli 1947 Vragen-vonken der Vrijheidsvrienden Het gevaar voorbij, meent Logemann VOOR DE RADIO: Soekarno vraagt vertrouwen 16 Juli begin der besprekingen? Oud-N.S.B.-leiders betuigen schuld Boodschap van het I.K.O. H 1 11 1 11 Gedachten rond de voorgestelde enquête 1 Zeeburgia naar Dordt De Boy» voor de beslissende strijd Berdos en R.K A.F.C. hebben oen goede promotiekans Vertegenwoordigd in U NO-delegatie Te soepel, optreden tegen smokkelaars? Goat Camellini zijn kqns grijpen? Jansen mist ravitaillering B A L A N - Tfttv [schappen te verzi en kabels, ónderen i nog een cafétje ge- n, waar ze, moe han- over de tapkast, een ier drinken. Het circns trekt .al het blijven voort- zolang nog mensen n met gevoel voor .tiek en verten. De trein, wagens, men- ieren. Nieuwe steden ndere mensen; een plein, waar de ten- rrijzen zullen, s het circus, sen, dieren, sensa- rollend dorp, met igen taal, een eigen :en eigen leven. Een d dorp, waarin de mensen slechts wo- tunnen. Hadada, de lompteur, Ruzsa, de tenman, Velasca en r, Opa Wilke en de de mensen uit de en de jongens uit de agens. Zij kennen de is, de tent, de stallen, gen, de lucht met zon »en. Zij behoren tot goede wereld van ;1 en zand. leven tussen chapi- :n piste. 'oop van den Broek [dag werd onder een Ie belangstelling van i van het corps dl- i prominente figuren ereld de tentoonstel- tschatten uit Oosten- et Rijksmuseum te erd gehouden, offi- rdes, de Oostenrijkse anderwijs, sprak bij id een rede uit, waar- liedenis van zijn land n grote trekken door- ap de banden, die er landen, vooral in de ■en hadden bestaan, elling moest volgens schouwd worden als jeestes van het herrij- jk, dat zovele dank- ngen aan Nederland ister hoopte, dat de ii de meesterwerken vinden in het Neder- een aansporing zou onderling begrip en der volken. Namens n, die door ambtsbe- nderd was, sprak Mr. ipeningsrede, waarna een rondgang langs de kunstschatten gin- Deze expositie van uit de musea, kerken i Oostenrijk, de groot- ijkste, ooit in ons land eopend tot 12 October, nog nader in onze ko- rug komen. 10 Juli van Batavia „Veendam" ver- ca. 15.30 van Rotter- w York; „Volendam" Srdam, 10 Juli 7.30 „Zujderkruis", 10 Ju- dam te Batavia, ver- lelijk 18 Juli terug. tig nieuwe textiel- wij hollen allemaal e winkel, maar wat ir te koop? en bemerkte to£n tot en schrik, dat de con- 2 eerste verdieping end op de. arm .van "de auffeur en met de an- ij aan dex leuning op- ikte ik, volkomen uit- ïing van de concierge, werd de deur geopend Z vrouwmens van een een aardappelmesje ijze piekharen voor de de ogen, verscheen en e toe: „Nou, wat is er? hebben?" nt de Parijse concier- was wel lipt toppunt, 'feur werd er door van •acht. „Nou", begon ze islotte de naam „Bin- acht, antwoordde zij irden „niet thpis" h weer om, om verder laar aaalappelen. een ogenblikje, alstu- s er?" (Handen op de omt hij terug?" irophalen. „Vanavond" vóór of na het eten?" n dan alstublieft mee- hier ben geweest en ind na het eten terug een van Pearce Bro- i uit mijn zak, waarop |n naam prijkte: T. S. :e Brothers Inc. New- [de mijn adres op de overhandigde het aan t hem vanavond niet vraagt u hem dan een mijn hotel te sturen." (Wordt vervolgd.) .r Vragen van Vonk De heer Vonk, van de Partij van de Vrijheid, zei o.a.: rustige vastberadenheid is nodig, Ik hep daar nu wel vertrouwen in, maar ik twijfel toch nog. Wat wordt au weer met „spoedig" bedoeld? Er is veel te vragen. Worden de Soendan en Madoera uiteindelijk toch aan de republiek overgeleverd? Zal t.z.t. toch worden afgezien van de opper- souvereine unie? Sehakelt de fede rale regering de Nederlandse Sta- ten-Genereal niet uit? Wordt de Nederlandse souvereiniteit voor de overgangsperiode alleen maar de jure erkend? Hoe staat het met tie gijzelaars? Er is 13 maanden lang een proces van ontbinding gevoerd, zal dit nu een einde nemen? Op do achtergrond van het republikeinse streven staat het communisme, waar het nationalisme lijnrecht tegenover Staat. Het laatste republikeinse ka binet is zo scharlaken-rood, dat het lijkt, dat men onderhandelt met een communistisch complot. Het einde van het camouflage-drama nadert. Het ig juist, dat de regering dui delijk en 'onomwonden haar eisen heeft gesteld. Palar beschuldigt De rede van het Indonesische lid van de Partij van de Arbeid, de heer Palar, vetten wij als voigt gamen: Indonesië is militair de min dere, maar bezjt potentiële moge lijkheden, die het sterker kunnen makep dan Nederland. Daarom laat het zich niet dwingen tot een duur zame vrijwillige samenwerking, De bedreiging met militair geweld is onjuist, eerst had over de arbitrage beslist moeten zijn. Nederland is Zelf eerst van Linggadjati afgewe ken, door troepentransporten te doen doorgaan "na de ondertekening. Daarom zocht de republiek steun bij het buitenland. Nederland heeft niet het recht, de republiek te ver wijten dat ze Linggadjati verliet, omdat het zelf het voorbeeld gaf. Nederland blokkeert met zijn ma rine, vandaar de rijstblokkade van de republiek. Nederland had niet met militair geweld mogen dreigen. De twee interpretaties van het ae- eoord hier en ginds dekken elkaar niet. Ten aanzien van de gendarme rie moeten Nederland en de repu bliek elkaar zien te vinden bij het zoeken naar wat verenigt. Duur zame samenwerking is mogelijk, maar daaryoor moet men de Indo nesiërs winnen. Daartoe moeten de treepen zodanig verminderd wor den. dat ze geep bedreiging vormen, Een dreigement De woordvoerder van de C.P.N., de heer de Groot, zei o.a., dat „de arbeiders van Nederland" zich zullen keren tegen een optreden zo als de regering overwogen heeft! Dit zou ook zeer zwaarwegende internationale gevolgen hebbeü- Thans hebben derden de kans ge kregen. zich in de zaak te mengen, De heer Vonk ziet nachtmerries. Loopt datgene, wat nu gedaan moet worden ter verheldering van de noodtoestand niet, vooruit op de uit eindelijke vormen, die in Indopesië tot stand zullen komen? Kan de regering verklaren, of, er een be dreiging vgn Indonesië bestaat, ge zien de defensie, welke men nodig acht? „Doorzetten" De heer Tilanus was van me ning, dat de tijd is aangebroken, om een einde te maken aau de werk zaamheden van de Commissie-Ge neraal. Voorzichtigheid met het nieuwe republikt'"\se. kabinet is ge wenst. Hoe staat het nu met de rijks conferentie? Wij moeten ons keren PROGRAMMA ZONDAG 13 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10,00 Kerkdienst; 12.30 Vaudeville-Orkest; 1.00 Nieuws; 4.30 Ziekenlof; 5.05 Kerkdienst; 6.30 Programma voor de Nederl. Strijd krachten 7.30 Nieuws; 8.15 De Zil vervloot; 9,45 Concert; 10.10 Avond gebed; 10.50 Operamuziek. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 9.30 Concert: 11.00 Omroeporkest; 12.40 Gemengd koor 1.00 Nieuws; 1.15 Van alies wat; 2-30 Kurhaus-concert; 6.00 Nieuws; 7,00 Kerkdienst; 8.00 Nieuws; 8.15 Kur- hous-concert; 9.10 Hoorspel; 1030 Dansmuziek. H.OQ Nieuws. maandag ujuu HILVERSUM I: 7,00 Nieuws; 745 Ocbteiïdgym.; 8.00 Nieuws; 8,15 Gram muziek; 10.30 Morgendienst! 12.30 Sextet; I.15 -Stafmuzjek; 2.20 Metropole orkest; 6.00 Gemengd omroepkoor; 8.30 Programma voor de Netlcrl, Strijdkrachten: 7.00 Nieuws; 8 15 Jan Zwart herdenking: 10.00 Radio- Philharm. orkest; 10.30 Nieuws; II.30 Avondmelodiëen. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws; 9.00 Kamermuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de zieken; 12-35 .Ensemble „Vincenti- no"; 100 Nieuws; 1.20 Accordeon orkest; 3-00 Hoorspel; 4.15 Operette muziek; 6.00 Nieuws; 645 Dansmu ziek; 7,00 Meisjeskoor; 8.00 Nieuws; 845 Residentie-Orkest; 9,05 G.G. Cabaret; 10,15 Tango-rumba orkest; 11,00 Nieuws; 11.15 Gram. muziek. tegen iedere overheersing van de republiek. Als er zou moeten wor den ingegrepen, dan zo humaan mo gelijk, maar.... doortasten! Dit is geen oorlog, maar een politiemaat regel. Hoe staat het met de erken ning door de republiek van het oppergezag der Unie? Er wordt niet over gerept! Wij zijn lang genoeg lankmoedig geweest. Als de repu bliek niet 'wil, dan moeten we Jsf-Tt en krachtig pplitioneel optreden. De regering heeft Jobsgeduld gehad- Onwil en onmaehi De heer Seh outen van de A.R. hield een felle rede over de onwil en de onmaehl „van de ^publiek, we}ke z.i, gebleken zijn uit verschil lende feiten en gebeurtenissen, die hü opsomt. De Republiek is onwillig en onmachtig, om te doen, wat gij OP zici) genomen heeft. Zij staat in de weg aam wat moet geschieden «,n aan wat de bevolking in Indië terecht vraagt. Zij is geen bona-fide partner. Ook in deze Republiek zijn vele progressieve elementen, dia verlangen haar het einde van deze concrete Republiek. Men verstaat er onder vrijheid en zelfstandigheid niet een toestand van overheersing der Javanén. Er zijn er duizenden en duizenden, die het gevoel heb ben, niet de bescherming te genie ten, waarop sij in elke staat recht hebben- De heer Schouten betreurde het, dat voorgesteld is, te komen tot een tussenregering en de gemeenschap pelijke gendarmerie vindt hij geen gelukkige vondst. Zjolang do rege ring de souvereiniteit en de verant woordelijkheid heeft, moeten haar de middelen ter beschikking staan, om diesouvereiniteit en verant woordelijkheid te dragen. De be sliste toon in de regeringsverklaring waardeert hij, maar zal de daad ook zo beslist zijn? Het moet nu uit zijn met verder ondernandelen. De rege ring Is veel te gelaten geweest te genover het lot der geïnterneerden. De volken in Indië hebben er recht op, dat de regering op de kortst mo gelijke termijn zorgt voor orde, rust en veiligheid, welke het minimum zijn in een menselijke samenleving; zij trekken daaruit de onontkoom bare consequentie. Gevaar vourbii, Het gevaar is nu voorbij, dat was de ondertoon van de rede, die ten slotte gehouden werd door-de heer Lpgemann, van de Partij van de Arbeid. Hij bracht hulde aan de re gering voor haar standvastigheid. Er bestaat verantwoordelijkheid, niet slechts voor de levens, maar ook voor de samenwerking, en zij is groot. Blijvende waakzaamheid is aan de zijde van de regering gebo den. Nederlanders en Indonesiërs moeten het nu samen vinden. Een goed gebaar zpu wezen, verbetering van transport naar de republiek, zending van geneesmiddelen, en ten duidelijke uitspraak over de troe penzendingen, Het aanpakken van de constructieve opbofiw moet niet wachten tot vervulling van de laat ste concrete eis. Het is niet reëel thans te zeggen, dat het uit meet zijn met onderhandelen, ,K Dr. van Mook heeft voqr Radio Batavia verklaard, dat de rege ringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dit ene duidelijk maakt: naar het inzicht van de Nederlandse regering is het ogen blik voor beslissende daden in de ontwikkeling in Indonesië bereikt, Dit inzicht werd, naar gebleken is, in belangrijke'centra in het bui tenland gedeeld. Het is de taak van hen, die voor het regeringsbeleid de verantwoordelijkheid dragen, er voor te zorgen, dat onvermijdelijke beslissingen goed en snel genomen en uitgevoerd worden. Het komt QP snelle uitvoering evenzeer aan als op juist besluit. Dr, van Mook ging vervolgens in op de verbintenis van Linggadjati en zeide, dat deze alleen vrucht kan dragen, wanneer ook de wederpartij haar eerlijk en trouw wil nakomen, Daartoe staat de mogelijkheid nog tpn volle open. De jongste gebeurte nissen hebben de hoop doen herle ven, dat deze mogelijkheid op dit uiterste ogenblik nog met beide Handen wordt gegrepen. De Nederlandse regering heeft op een aantal belangrijke punten haar voorstellen tot uitvoering van Ling gadjati duidelijk geformuleerd. Deze voorstellen zijn ontstaan uit oTerleg met ie republiek eh met anderen en zij vormen als zodanig een samen hangend en onverbreekbaar geheel. Aanvaarding is een noodzakelijke voorwaarde voor wederoprichting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo be sloot dr. van Mook, waarop deze aanvaarding volledig behoort te ge schieden. Ir. Soekarno besprak in zijn radiorede voornamelijk de ge meenschappelijke gendarmerie en herhaalde, dat de middelen tot handhaving van de orde in het binnenland een republikeinse zaak is, Ik garandeer, zo zeide Soekarno, dat de bezittingen van vreemdelin gen gelegen zijn in gebied waar orde en rust heerst. Ik garandeer, dat iedere vreem deling, die hier werkt,.zijn kapitaal in de Indonesische republiek kan plaatsen, zonder dat hij angst bej hoeft te hebben. Alle maatregelen, ter Handhaving van orde en rust zullen door de republiek worden genomen. Als de republikeinse voorstellen zullen zijn aangenomen. Naar Reuter meldt, verklaarde Soekarno voorts, dat de repybliek bereid was de demarcatielijnen te openen en de voedselblokkade op te heffen. Speciale politie-eenheden zouden worden gevormd, welke onder de leiding van de federale interim-re- gering'haar werk zouden moéten doen. Soekarqo vroeg verder het ver trouwen van de wereld en van de Nederlanders in het bijzonder, dat de republiek haar geloften zou na komen in overeenstemming met de internationale normep. Naar wij vernemen zullen, waar schijnlijk te beginnen op 18 Juli, besprekingen over het transitover keer tussen de Belgische en Neder landse regeringen enerzijds en ver tegenwoordigers van de Ameri kaanse en Engelse 'bezettingsautari- teiten anderzijds, in ohs land wor gden gehouden. De besprekingen omvatten het transitoverkeer via de havens van Antwerpen, Amster dam en Rotterdam. De samenstel ling van de Nederlandse delegatie naar deze besprekingen is nog niet bekend. Een aantal vooraanstaanden van de N.S.B., zoals Mr. H. M. Fruin, Dr. F. P- Guepin, Baron van Haersolte van Haerst, C. J. Huygen, L. P. Krantz, Mevr, E. Kröller-SchSfer, H. e. van Maasdijk, N. Qosterbaan, C. ter Pqorten, en G. F. Vlekke en anderen, hebben een Belijdenis on dertekend, waarin zij hun sehuid betuigen voor hun samenwerking met de bezetter en hun houding te genover ons volk zeggen te betreu ren. Aan deze Belijdenis is een ver klaring toegevoegd, waarin de on dertekenaars uiteenzetten, waarom zij nationaal-soeialist werden. Aan deze Belijdenis en verklaring gaat een boodschap van het IKQ (Het Interkerkelijk Overleg) vooraf, die morgen (Zondag) in veie Neder landse kerken zal worden vogrgeie- zen. et zal nog ruim twee restauratie van de Lange 'Jan te Delft, die in_. 1938 begon, beëindigd is. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" heeft van de Staatsmijnen opdracht ont vangen twee stoomketels voor de nieuwe electrische centrale van de mijn „Emma" te leveren. Het geldt hier een belangrijke opdracht, omdat de ketels zullen behoren tot de grootste in Europa. ï|t Naar verluidt, zou een commis sie van zeven leden, ge vormd uit het stakend gleepbootpersoneel met de werkgevers in het Rotter dams Sleepbedrijf bijeen komen om te ééaehten tot een bevredigende oplossing van het huidige conflict te komen, fjj De Nederlandse oorlogsgraven stichting zal 4n de komende maanden een beroep doen op de steun-van het Nederlandse volk om hen, die voor het vaderland vielen, een waardige rustplaats te kun nen geven. ;j: Een bewaker bond vanvroedvrouwen heeft in Den Bosch het zil veren jubileum gevierd. Felicitaties werden ontvan gen van H.K.H. Prinses Ju liana, Kardinaal de Jong van 't interneringskamp Duindorb te Sebeveningen liet per ongeluk zijn revol ver vallen waardoor het wapen afging- Een kogel trof daarop een der gevan genen in de buik, de man overleed kort daarop. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland 835.545 tegen 812.836 op 1 Juni, Het aantal aanslui tingen qp het Rijksradio- distributienet bedroeg op 1 Juni 480.482. ïj* De R.K, LA pwwph— .1 en Mgr. Mutsaerts. Een Deens meisjeskoor, dat hl het Kurhaus te Sehevenin gen een concert gaf, ver blijft enige dagen als gast bij de huisvrouwen van Den Haag, De heer J. Kesteloo te Brumisse heelt een aardappelrooier (aard appelenliehter) vervaar digd, die in de practijk goed blijkt te voldoep. De heer Kesteloo, eigenaar van een smederij, heeft' op zijn uitvinding octrooi aan gevraagd, Naast de rechtstreekse inundatie- schade tengevolge van het zoute water, is 'op Scbou- wen-Duiveiand, zowel het onkruid als het ongedierte, met name de rattenplaag zeer in omvang toegeno men. Er wordt thans op het eiland gewerkt om te trachten deze laatste plaag binnen redelijke perken te houden, sk Vrijdag, is het tweede transport .Duitsers die verbleven in het tijde lijk kamp te Nijmegen, vertrokken naar Duitsland. :k Op de tram in Den Haag is een van de passagiers, de 69 jarige B. K. plotse ling onwel geworden en overleden, ij; De American Geophysical Union, heeft hesloten de „WUliam-Bo- wie-Medal" dit jaar toe te kennen aan Prof, Dr, F, A. Vening Meinesz, directeur van'het K.N.M.I. te Den Bilt, Reeds zijn heel wat vragen gere zen rcrnd het gevoerde beleid van de regering in Londen, welke vra gen tot gevolg hadden, dat de heer v. d. Goes v. Naters een voorstel indiende (ook nu weer vragen we ons af: waarom gebeurde dit niet door de gezamelijke partijen?) tot het houden van een enquête naar ade gebeurtenissen, verband hou dend met de Duitse inval in Ne derland en naar het beleid der op eenvolgende kabinetten te Lon den, Vele leden van de Tweede Kamer blijken volgens het voorlo pig verslag van oordeel, dat een dergelijk onderzoek In beginsel wenselijk is, Toch rijzen ook hier weer diverse problemen. Verscheidene leden bie* ken bezwaar te hebben tegen eon enquête ais hier voorgesteld, daar zij meenden, dat een gebruikmaking van het enquêterecht om strafrech terlijke redenen hier niet op gijn plaats is. Ook onder de leden, die zich in beginsel voorstander? van een enquête verklaarden waren er verscheidene, die bezwaren opper den en wel met het oog op de prac tische resultaten, die niet in evenre digheid zouden zijn met het te ver richten werk. Zou het niet mogelijk zijn, zo vroegen in aansluiting hier op sommige leden, de enquête te beperken tot een klein aantal scherp omschreven punten? Deze en andere practische kanten van het vraag stuk werden terdege besproken. Al gemeen zou men gaarnë nader ver nemen, hoe de voorsteller zich dë practische uitvoering van zijn voor stel gedacht heeft. In verhand ook met deze prac tische kwesties, werd opgeworpen, dat de tijd van onderzoek, welke was aangeduid op één jaar, wel tekort zou kunnen blijken. Bovendien, ZO wierpen sommige leden op, is het stellen van een ter mijn. binnen welke #et onderzoek afgelopen zal moeten zijn wel nó dig? Staat er sanctie op? Anderzijds werd ook de dwingende noodzaak tot hard werken'gevoeld, daar werd overwogen, dat door een herziening van de grondwet in verband met de gewijzigde verhouding tot de over zeese gebiedsdelen de kamer ont bonden kan worden, waardoor ex. art. 28 der Enquêtewet de bevoegd heden der enquêtecommissie zouden irnmen te vervallen- Benadrukt werd. dat grote voor zichtigheid met dit onderzoek ge boden is, dit met het oog op bin nenlands en buitenlands prestige. Buitenlanders zouden moetep wor den gehgord; voor wat betreft het binnenland manen diverse festivitei ten in 1948. die dit jaar in 'het teken van de nationale feenheid zouden stellen, tot voorzichtigheid YQor wat betreft de publicatie .van de uitkom sten der enquête. K. N. V. B.- KAMPIOENSCHAP Programma HeerenveetiBlauw Wit OVERZICHT Na' de deze week reeds gespeelde wedstrijden Ajax—-NEC en BW MW rest ons voor morgen HeerenveenBlauw Wit. De verwachtingen voor de Stadion bewoners kunnen, na de nederlaag in eigen huis, niet hoog gespannen zijn. Heerenveen is zeker van haar mooie tweede plaats en heeft niets te verliezen, noch te winnen. Na deze ontmoeting rest alleen nog de beide wedstrijden van BW frgep Blauw Wit. Alle andere elf tallen zijn reeds uitgespeeld. PROGRAMMA Naar de le klasse District I Emma Zeeburgia District IJ Excelsior E.V-V- besiissingwedatrijd Feijehoord veld Distrlol IV De Valk R.K.T.V.V. halve competitie P.S.V. terrein District V Hoogezand Emmen Ptstricf VI Kerkrade Sittard Lagere afdelingen District I Naar de 2e klasse Alkmaarse Boys Kinheim R.C.H, terrein Naar de 3e klasse a D.R.C. T N E.A. b Ahrends Purmerend Naar de 4e klasse a Westzaan The Unity b M.F.C. R.K.A.F.C. C: Alkmaar—H E B W. Afdeling Noord Heiland Naar de le klasse St. Bavo H.C.S.V. Naar de 2e klasse D-W-B. Forward 2 OVERZICHT De wedstrijdenreeks wordt al kleiner doch wat het In quantiteit verliest wint het- in kwaliteit, Morgen staan we dqn ook weer voor tal van beslissende wedstrijden. In District I gaat het voor wat de le klasse betreft, er praotisch om. Met een gelijk snel immers in Emma Zeeburgia heeft Zeeburgia de le klasse bereikt. Wordt het ech ter een Emma zege dan zijn we er nog lang niet, In Distriet II hebben we de be. si issings wedstrijd Excelsior—s. vv op neutraal veld },q, het Feijenoord Stadion. Zullen de le klassers het halen? In district III is men uitgespeeld. District IV beeft, een halve heshs- singscornpetitic op neutraal veld waarvan De Valk—R.k.t.v.v. te spelen op het p.g.v. terrein,' de tweede ontmoeting is. Met een ge- l'ik spel ligt de eerste er reeds uit. In District V is Hoogezand—Em men practised de beslissing. Wint Emmen dan zien we de le klasser het volgend jaar weer in haar oude eldeling terug. Gezien de eerste ontmoetingen in dit tournooi tnoet Emmen winnen. In District VI waar Brabantia er uitstekend voor staat wordt de strijd met Kerkrade Sittard vervolgd. De verliezer is praetisch uitgescha keld. Lagere afdelingen District I 1 De grote strijd om een plaats in de 2e klasse staat voor de deur, In de beslissingswedstrijd Alk maarse Boy.s Kinheim. te spelen op het [ft.C.H. veld. krijgt de Boys gelegenheid aan te tonen dat ze vo rige week een off-day had. Play up. Boysen win, dan hebben we morgen in Alkmaar twee 2e klas- sers. 3e klasse In afdeling a wordt er, morgen in D.R.C.N.E.A, beslist wie vart de twee nog als concurrent voor Vi tesse geldt. AhrendsPurmerend is niet meer dan afwerking van het tournooi in afdeling ,B- 4e klasse Het ziet1 er voor Berdos en R.K.A.F.C. lang niet slecht uit in het promotie-tournooi. Nog twee winst punten eb de 4e klasse is bereikt, Zowel irfafdeling C als afdeling D speelt men nl. om twee plaatsen in de 4e klasse en daar beiden het reeds tot drie punten hebben ge bracht, hebben ze nog twee punten nodig om er definitief te zijn. R.K.A F.C. kan dit morgen berei ken in Medemblik. Gemakkelijk zal dit echter niet gaan. Vorige, week immers toonde M F,e, zfch lang geen gewillig slachtoffer. In afdeling C, de Berdosafdeiing dus. gaat Berdos zien hoê Alkmaar -H..E.D.W. zal verlopen. Een Alk De minister van buitenlandse zaken heeft de Raad vgn Vakcen- tfales er van in kennis gesteld, dat het cie ministerraad wenselijk voorkomt, dat in de Nederlandse delegatie voor de tweede algemene vergadering van de V. N., die 15 Sept. te New-York aanvangt, ook de Raad van Vakcentrales verte genwoordigd zal zijn. Dezé heeft thans de heer H. Opsterhuis als vertegenwoordiger van de Raad van Vakcentrale^ aan de minister voorgedragen. Het hoofdbestuur van de Limb, land- en tuinbouwbond' heeft aan de minister van Landbouw en Vis serij, ir. S. Mansholt, een telegram gestuurd', waarin geprotesteerd wordt tegen het soepele optreden tegen smokkelaars, terwijl aan dui zenden goedwillende veehouders in de grensstrook zeer omvangrijke voorschriften zijn opgelegd, Het vpijlaten van enige gearresteerde veehandelaren heeft veel ontevre denheid gewekt. Intrekking van de handelsvergunning Van de betrok ken handelaren wordt dringend ge vraagd, TOUR DE FRANCE - 14e ETAPPE DE FRANSE REGIONAAL BOURLON heeft vrijwel hef gehele traject alleen gereden en gewonnen met niet minder dan ruim zee minuten voorsprong op nummer twee, en liefst ruim 22 minuten op het hoofdpeloton, waarin zich de vijf favorieten bevonden. Bovendien wist hij nog 65.000 francs aan premies in de wacht te slepen, Het was de dag van de man mot de gele trui, Vietto. Men weet dat hij slechts een zeer geringe voor sprong heeft op zijn vier concur renten en dat de Pyreneeën nog een ge ede kans brengen hem pit zijn leidende positie te verdringen, Ergo lag een offensief van Camellini, Rohconi; en Brambilla voor de hand. Inderdaad brak hét offensief los en Wel bij'' het beklimmen van de Col de Port. Met de steile Col flu Port et 4'A speet nog vogr de boeg, en de Italianen vol strijdlust, leek het als of Vietto zijn kanarietrui niet lang meer zou dragen.' Maar de Frans man is nog altijd een meester in de aldalipg. En hij stoof met zp'n sui zende vaart de Col de Port af, aan het hoofd van het peloton, dat reeds in de ravitailleringsplaats St. Girons de Italiaanse ontsnappings poging teniet gedaan werd. Wat de Nederlands-buitenlandse ploeg aangaat: Jansen heeft goed gereden, vooral bij de afdalingen, maar toch heeft hij geen rol van betekenis gespeeld. Hij kwam met veertien andere renners 6 a 7 minuten na het hoofd peloton te Luehon aan. Joly heeft bijna voortdurend hard moeten zwoegen om geen al te grote achter stand te krijgen, Klabinsky soest tweemaal een nieuwe tube omleg gen, wat tengevolge had, dat hij ,zeer lang alleen, moest rijden. Jan sen miste wegens onopgehelderde' redenen de ravltalUering te Teras- con, zodat hij de Col de Port ram melend van de honger moest be stijgen. Geen wonder, dat hij toep een kleine inzinking kreeg en van het hoofdpelotonlosraakte. De uitslagen van de 14g etappe van de Tour de France, Carcassone- I.uehon (253 km) zijn: 1. pourlen (Centraal Z,w.) 8 uur 8 min. 1 sép. 14. Camellini 8 uur 32 min. 43 sec. 39. Jansen 8 uur 39 min. 1 sec. 46. Joly 8 uuy 43 min. 54 sec. 52. Kla- binsky 8 uur 48 min. 55 sec. Na de 14de etappe luidt het alge meen klassement:, 1# Vietto (Frank rijk) 101 uur 2'min, 43 sec, 2. Ca mellini 101 uur 4 min. 54 sec. 40. Jansen 104 uur 19 min. 18 sec. 42. Klabinsky 104 uur 33 min. 19 sep. 52- Joly 105 uur 27 min. 43 sec. In het landenklassement bezet de Ned.-buitepl. ploeg' de 8e plaats. Tweelingen? Ach nee, dat hoeft hele maal niet, U heeft missehien een zoon, en uw buurvrouw heeft een dochter, die dit moderne matrozen pakje aardig zou staan. Heeft u wél een tweeling ep dan een iongen eh een meisje, dan heeft onze tekenares doel getroffen door deze tlVee leuke pakjes te tekenen. Een matrozenpak: juist de wens van alle jongens. Zij voe len zich ai zq grqpt. Zij zijn er trots op, als zij net als echte matrozen een blaijwe kraag qp hun blouse hebben. De bjouse van beide pakjes wordt op de zelfde manier ge maakt. Het staat het aardigst, wanneer de blouse van Wit ka toen 'èn rokje en broek van dezelfde stef in denker- blauw worden gemaakt. Kraag, manchetjes en strikjes worden van de rok- of broekstof gemaakt. Er Is maar, nederlaag brengt, het 4e klasse weer smal veterbapd of tres te krij- schgp van onze derde club ernstig in gevaar. Alkmaarse Afd. Noord Holland Naar de le klasse Hier speelt St. Pave mfp'gen haar laatste wedstrijd. Voor een kans op behoud moet de olub uit Ursem winnen, Met een gelijk spel is ze reeds uitgeschakeld, H.C.S.V. uit Hoorn is haar tegenpartij waarvan ze in Hoorn verloor. Naar de 2e klasse Hier staat D-W.B.Forward 2 in het teken van de belangstelling. Met een gelijk spel is D.W.B. er reeds. Wat zou dit de kermisvreugde ver hogen. gen. Dit wordt op gelijke afstand op kraag en manchetten gestikt. Het 'smalle band zettep wij met één Stiksel yast. Dit komt dan in hpt midden of aan de bovenkant, Voor de strikjes knippen wjj smalle reep jes stof, die rondom met een heel smal zoompje worden afgewerkt. De hals js zo laag, dat er geen sluiting in de blouse nodig is. Vindt u dit te laag, dap kunt u de blouse van,een klein befje voorzien, dat prectesaan de hals sluit.. Wij hebben het rokje niet rond om laten plooien, omdat dat te veel stof zou vragen. Zijn de zijnaden van het rokje gesloten, dan worden de plooien er in geregen, iwaarna de band op het rokje "Wordt gezet. De linkerzijnaad blijft 1015 cm. open voor de sluiting. Vóór de. zijnaden van het broekje worden gésioten, zetten wij de zak ken in, Daarna worden de zijnaden diohtgestikt. Bij de sluiting wordt aan de rechterkant een stukje aan gezet voor de knopen. De linkerzijde krijgt een dubbel tegenbeleg, waar in de knoopsgaten worden aange bracht, De middenachternaad stik ken wij tot aan het kruis dicht. Nu worden de naden van het broekje verder gesloten. Aan de achterkant worden nog een paar figuurnaadjes geslikt Hierna zetten we de bapd op het broekje en werken de pijpjes op dg juiste lengte af. Wanneer er een vouw in het broekje wordt ge perst, moeten de zijnaden op elkan" worden gelegd. Het patroon van deze modellen js voor de leeftijd van 4—6, 68, 810 ep 1012 jaar bij de administratie van dit blad verkrijgbaar. ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5