Raadslieden over de begroting CHURCHILL EN EISENHOWER DANKEN BERGEN Waaro ALKMAAR EN OMSTREKEN jtille Omgang te Alkmaar ,Dat allen één zijn" Plan-M PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 14 juli 1947 Zwemmen in schoolverband Periode-bonnen brandstoffen Succes der lage landen te Parijs Sovjets w< Oost De jaarlijkse Stille Omgang, ter eie van het H. Bloedwonder van Alkmaar, is gjstqr onder begunsti ging var fraai zomerweer, in _de vroege morgen gehouden. De deelname wasdit jaar niet zo groot als voorgaande jaren. Zij, die zijn weggebleven uit vrees dat de Muziektuin, waar de Plech.tige H. Mis na de Omgang werd opge dragen, nipt voldoende zitplaatsen zóu hieden, zoalsvorig jaar, topn er nog ggpn hout voldoeno'p voor-, radig was om deze zitplaatsen aan te -brengen, hadden opgglijk. Er bleven circa 100Ö zitplaatsen onbe zet; het aantal deelnemers ucan op ruim 3000 geschat worden. Het tjestuur van het 'Alkmaarse Genootschap van de Stille Omgang was er in geslaagd, dank zij de welwillende medewerking van en kele Alkmaarse zakenlieden, voor een 4000 zitplaatsen te zorgen. Dit werd door de deelnemers zeer op prijs-gesteld; vooral degenen, die te voet of per fiets van verre kwa men, zullen dit hebben gewaar deerd. Een wqqrd van dank aan genoemde zakenlieden voor het beschikbaar stellen1 van het mate- riaaj, is zeker vjel op n pjaats. Precies om vijf uur'begon de Omgang, die werd meegemaakt door de H.E. Deken Jacobs _van Alkmaar en een aantal geeste lijken van de drie parochiekerken. Voor de goede orde is het wen selijk, dat volgend jaar de deelne mers zich reeds vooraf in rijen van vier opstellen en niet in dichte drommen samengroepen bij het be ginpunt. Behalve voor de algemene hoofd intentie: „Trouw aan de lijding van de Kerk", werd er tijdens de om gang getjgden voor onze Regering, voor het behoud van het Gelopf tegen het Communisme en voor de bekering van onze dwalende mede burgers. Langzaam trok de lange stoet mannen en jongelingen, biddend en mediterend langs de oude processie weg, die in vroeger eeuwen getuige was van de luister, waarmee de Eucharistische Koning en de relie- 'ken van het H. Bloed werden rond gedragen. Op de Stenenbrug, de plaats, waar de Martelaren van Alkmaar hun bloed en leven offerden voor hun geloof'aan de H. Eucharistie, stond in de woning van de heer S. Keesom de reliek van het H. Bloed temidden van brandend kaarslicht ter verering uitgesteld; de omme- gangers brachten hier een devote groet aan het H. Sacrament van Mirakel. De Ommegang vorderde een klein half uur, waarna de deelnemers in dezelfde volgorde naar de Mu ziektuin trokken, waar in de Mu- zieknis het Altaar was aangebracht, prijkend temidden van groene pal men en rode bjoemen. Zoals gezegd wgren er voldoende zitplaatsen voor alle deelnemers. De plechtige H, Mis werd opgedra gen door de H. E. Deken J. Jacobs, met assistentie van de Z. E. Heer Binkhorst O.P. als diaken en de W. E. Pater Smout O.P. als sub diaken. Het mannenkoor o.l.v. de heer Joh. Kuiper zong de driestemmige Mis van Hub. Cuypers. Nieuwe beheersvorm Sportpark In de eerstvolgende raadsverga dering komt aan de orde een voor stel va_n B. en W. betreffende een nieuwe beheersvorm van het Gem'. Sportpark. Bij wijze van proef was deze tot dusver aldus geregeld, dat de leiding berustte bij de secretaris der Spartparkcommissie, de heer G. de Munk, onder toezicht van be trokken wethotider. Het onderzoek naar een definitieve wijziging van de beheersvorm is nog niet geheel beëindigd en met een definitief voorstel kunnen B. en W. dan ook nog niet komen. B. en W. voelen niets voor overdracht van het be heer van het Sportpark aan een qomrpissie of stichting; evenmin voior een combinatie van hpt Spprt- parkbeheer met dat van andere be drijven. Zij Ypeie" meer voor een éénhoofdige leiding van het Sport- park, zowel in administratief als in technisch 'opzicht, waarbij niet uit liet oog mag worden verloren, dat het beheer van het thans veel inten siever gebruikte Sportpark zeer ze ker, althans In de maanden Maart t.m. October, een volledige dagtaak van de beheerder eist. Voor de ove rige maanden zouden aan de be heerder zoveel andere werkzaam heden worden opgedragen, dat zijn functie een voLambtelijke betrek king wordt. B. en W. denken hier bij aan de beoefening van sport buiten schoolverband en* aan de jeugdzorg, op welke terreinen nog veel te doen valt en met de organi satorische werkzaamheden waarvan de beheerder zich in de winter maanden kan bezig honden. Hij zou dan tevens zijn ambtenaar voor de gem. jeugdzorg. In het torenge- boujvtje bij de ingang van t Sport park is Ruimte beschikbaar voor het inrichten van een kantoor voor de beheerder. B. en W. hadden voor de vervulling van de functie van be heerder van het Sportpark, tevens ambtenaar voor de jeugdzorg en voor sportaangelegenheden, het oog op de tegenwoordige secretaris der Sportparkcommissie, de heer G. de Munk, commies ter secretarie. In dien de raad zich met deze beheers vorm kan verenigen, stellen B. en W. voor deze ambtenaar m.i^". 1 Augustus tijdelijk te ontheffen van zijn functie ter secretarie, hem in zijn tegenwoordjge rang en het daar aan verbonden salaris voorlopig ge heel te belasten met het beheer van het Sportpark en hem daarenboven te belasten «met de functie van amtik tenaar van de jeugdzorg en sport aangelegenheden c.lv de wethou der Van het Sportpark en van Soc Zaken Indien de proef met de voorbe reiding en organisatie van de jeugd zorg en de beoefening van sport buiten schoolverband slaagt, stellen B. en W. zich voor na het winter seizoen met een definitief voorstel '.e komen, waarbij de positie van de heer de Munk in zijn nieuwe tunc- 1e wordt geregeld. 3. en W. stellen 's raad voor in beginsel in deze besluiten. Pastoor Binkhorst hield de feest- predicatie n.a.v. de tekst uit het Joatjnes-evangelie: Ut omnes unum sint, sicut et Nos. Dat allen één zijn, •gelijk ook wij. De gewijde spreker schetste de H. Eucharistie Ms de vinculum charitatis, als de band der liefde, die ons allen één maakt" in het mystieke Lichaam van Christus, als broeders v.an de Zaligmaker. Door de H. Eucharistie worden wij in staat gesteld het grootste gebod, dat der liefde tot God en onze even mens, te vervullen en de vrede te brengen in* eigen kring en in de kring 'der volkeren. Dank zij de ordemaatregelen ver liep het communiceren van de rpim driqjluizgnd deejnemers in goede orde, terwijl het zangkoor enkele Eucharistische gezangen ten gehore bracht. 4 Na de H. Mis werd tot slot het Mirakeljied gezongen. Dank zij het bjadstille zomer weer en de goede ordemaatregelen werd he H. Mis in de muziektuin een indrukwekkende gebeurtenis. Tijdens 'de Ommegang had de po litie er zorg voor ggdragen, dat deze zonder stoornis Kon verlopen. Aai) de Kajotters en K.J.M.V.-ers komt namens het besuur van de Stille Omgang een woord van dank toe voor assistentie. 'n Geslaagd zwemtournooi ALK,MAAR. Schreven wij de vorige'keerals 't weer wil mee werken zullen deze wedstrijden slagenthans kunnen wij zeggép dat deze woorden letterlijk uitgeko men zijn. De zon scheen, de mede werking van onze jongens en meis jes en van 't onderwijzend personnel was boven alle lof, enVt-wedstrijd- programnja liep volgens plan f vlot van stapel, dank zij de eminente *wijze waarop de heer v. d. Griend achter de microfoon 't geheel over zag, regelde, startte en overwon. Aan spanning heeft 't niet ontbro ken en tóen daarna de Inspecteur'bij het L.O., de heer Dun, de prijzen met 'n' toepasselijk woord uitreikte, waarin nog *'ns extra''t grote nut van zwemmen in schoolverband werd geaccentueerd, als middel.öm 't zwemmen in 't algemeen bij 't ge hele Nederlandse'volk populair te maken, Nter bevordering der volks- hygiëne, waren er daarna vele ge lukkige zwemsters en zwemmers, die voor hun school de prijs in ont vangst mochten nemen. Voor'dit schooljaar zijn de wedstrijden nu ten einde en de commissie hoopt dat ook 't volgend jaar de Nath. scho len nog ijveriger, nog vuriger en nog beter, aan alle wedstrijden, die dan weer worden georganiseerd, zullen deelnemen. Wij zijn tevreden! Tot 't volgend jaar! De uitslagen waren als volgt: Meisjes 8 x 25 M. schoolslag: Afd. A: 1ste prijs Mariaschool; 2e prijs St. Josephschool. Afd. B: 1ste prijs Juliaschool; 2de prijs Lyceum. Afd. C: 1ste prijs R.K. Lyceum. Estafette: Afd. A: 1ste prijs St. Jo sephschool;. 2e prijs St. Agnesschool. Afcj. B: 1ste prijs Juliaschool; 2e prijs Annaschool. Afd. C: 1ste prijs Lyceum. Afd. A Jongens 8x25 M. school slag: le prijs Willibrordusschool; 2e prijs.. Adelbertusschool Alkmaar; 3e prijs Bavoschool. Afd. B: 1ste prijs St. Joseph ULO; 2e prijs Lyceum; 3e prijs V.G.L.O. „St. Lajirentius". Afd. C: 1ste prijs St. Joseph ULO! Estafette 4x25'M.: Affl. A: 1ste prijs Willibrordusschool 1 min. 24 s.; 2e prijs St. Adeibertus Alkmaar; 3e prijs St. Aloysius Alkmaar. Afd. B: 1ste prijs St. Joseph ULO; 2e prijs Lyceum. Afd. C: le prijs: St. Joseph ULO. ZWEEDS DANSTHEATER Met het derde optreden van bo yengenoemd ensemble, is tegemoet gekomen, raji de wens van veel be zoekers. die deze kunstvorm, tot in de perfectie uitgevoerd,nQgmaals wilden ervaren. Hoewel de "presta- tie's van deze dansgroep, van de winter j.l. reeds uitvoerig besproken zi.in, is er nog voldoende aanleiding een en ander te memoreren. IJp Bij belse taferelen en de schets, hoe wel herhalingen, hadden een gran dioos succes, het eerste om de in drukwekkende religieuss sfeer, het tweede om de fijnzinnige gratie van her tafreel. Na de pauze kwam de noviteit nl. E)e drie Musketiers, waarbij een se- lectio uit de werken van Verdi als bails genomen werd vor de coreo- graphie. Op meesterlijke wijze werd deze historie in 't komische betrok ken en van dit element is dan ook bijzonder genoten. Dat voor degene die ten opzichte van een bepaalde figuur nog al spoedig geneigd zijn te generalise ren, zqu een kleine correeqtie niet onpractisch zijn. Wanneer de schouw burg uitsluitend bezocht werd door bezoekers die de zaken in de juiste verhouding konden zien, zou dit werkejijk bestaande gevaar komen t> ci vallen. Wt~ hopen dat deze oprecht gemeende opmerking door Ivo Cramér er de zijnen wordt be grepen Hel publiek was buitenge woon onthqj.isjast en liet de artisten niet verliexkèn zonder een staande ovat'e te he en gebracht. De twee pianisten Frank Iflinger en Ai na Lmse leyerden prachtig snel en alhoewel hun pr.istatie als het ware overschaduwd werd door het effect van de dans, toch vorm den deze twee kunstenaars 'de bron van bezieling, waaruit de overige schoonheid kon vloeien. Alzo onze hulde voor de artistieke genieting dor hen geboden. Onder de indqjik van de fascine rende kunst van het Zweeds Dans theater verlieten zéér veel bezoe kers de schouwburg van het Gulden Vlies. W. Schreurs SUBSIDIE R.K. LYCEUM Het curatorium van het R.K. Ly ceum heeft het gemeentebestuur verzocht medewerking te willen verlenen aan een juister verdeling der lasten naar verhouding van de aantallen leerlingen, die uit ver schillende gemeenten het R.K. Ly ceum bezoeken. In 19,46 bedroeg het tekort f 1.5.229.75, nadat de gemeen ten f 11.158.76 hadden bijgedragen.- Voor dekking van het genele tekort zouden de gemeenten f 26.388.51 hebben moeten bijdragen. Het aan tal leerlingen bedroeg 1 Jan, 1946: 319 en 15 Sept.: 315. Het subsidie per leerling zou dan hebben moeten bedragen plm. f 83.De gemeente .Alkmaar geeft een subsidie van f 4.860.per jaar, hetgeen voor '46 neerkomt op een bedrag van f 35.50 per leerling. Voor zover an dere gemeenten een subsidie ver leenden, waren de toegekende be dragen per leerling hoger, terwijl 5 gemeenten geen subsidie verleen den. Deze toestand komt B. en W. niet juist voor, zpdat zij ondanks de min der gunstige financiële toestand der ..gemeente menen de raad te moeten voorstellen het subsidie met ingang van 1 Jan. 1947 te bepalerf* op het bedrag per Alkmaarse leerling, dat nodig is om het tekort op de exploi tatie' te dekken. Naast de bestaande voorwaarden zouden B. en W. nog de twee volgende voorwaarden hier aan willen verbinden, nl. dat uit gemeenten, die geen subsidie verle nen, dat minstens gelijk is'aan dat volgens de Alkmaarse regeling, geen leerlingen tot het Lyceum ziillen worden toegelaten, ingaande het schooljaar 1947'48; voorts dat de gemeenten, die subsidiëren, in h'et Curatorium vertegenwoordigd moe ten zijn door een door kaar aan te wijzen lid, dat dezelfde rechten heeft als de overige leden van het Cura torium. In verband met de noodlijdend heid van de gemeen.te is voor deze niet wettelijk verplichte hogere uit gaaf vooraf machtiging nodig van hogerhand. POSTDUIVEN ALKMAAR. De Alkm. Con courscommissie, waaraan-deelnemen de Postduivenverenigingen Alcm. Victrix (A), Steeds in Spanning (S), Postduif (P) en Heiloo's Luchtpost ,(H),'hield Zondag jl, een wedvlucht qpnaf Quievrain. Afstand 257 KM. Los 7 uur. Aankqmst als volgt: 1. H. Bouwens (Ai 10 uur 13 min. 57 sec.; 2,'M. Pronk (A); 3. God schalk Noom (A);~4, N. Ypma (A); 5. C. de Waard (A); 6. R. de Beer (P)7. Fok en Groot (P)8. N. Ypma (A); 9. Joh. Horst (P); 10. N. Ypma (A); 11. A. de Jager (P)l 12. Fok en Groot (P); 13. A. Haring (A); 14. H. Bouwens (A); 15. A. Leenhouwer (H); 16. J. Al (P); '17. H. Bouwens (A); 18. A. de Jager (IJ); 19. C. Hu berts (S); 20. W. Pijper (S); 21. P. H. de Vries (H); 22. C. Rabeling (P) van de openbare nutsbedrijven in ejgen hand houdt. Naar aanleiding van de opmerking, dat het tekort op de begj-ojting f 70.000.groter is djan vorigtjaar, merken B. en W.'op, dat de begroting er-f 45.000.gun stiger uit ziet als men de door het Rijk aanbevolen salarisverhoging met een totaal van f 115.000.in aanmerking neemt. Na te"" hebben "toegezegd, dat zij stappen zullen ondernemen om te komen tot uitbreiding der gemeen te, na publicatie van het "rapport der door de provincie ingestelde com missie Ter Veen, geeft 'het college toe, dat er in de gemeente op* on voldoende wijze wordt gezorgd voor het vervoer van personen. Er is nog geen materiaal geschikt voor stads diensten' beschikbaar. Zodra dit het geval is, zal de NACO een dienst speciaal voor stadsverkeer openen. De onbevredigepde toestand van 't stadsverkeer heeft de volle aandacht van de R.V.I. Tekort aan arbeids krachten is oorzaak 'dat de nog aan wezige bunkers"nog wel een tijdje zullen blijven staan. Jfaar aanleiding van de waarschu wing van enkele leden tegen een al te grote activiteit inzake tqezicht op leesbibliotheken zegt het colle ge. dat het niet verder wil gaan, dan het weren van pornografische lectuur, waaromtrent de normen in alle ge^l door de raad worden vast gesteld, gehoord de comrryssie voor het ontwerpen van strafverordenin gen. Sommige Iede'n .achten de grati ficatie bii jjibilea te laag. B. en W. kunnen in verband met de" noodlij- dendh'eid dér gemeente een verho ging hiervan echter niet in over- wegipg nemen. Na de bevrijding heeft het college aan 28 ambtenaren en werklieden, die tijdens 'de bezet ting geen prijs stelden op de her denking van hun jubileum, alsnog de gedenkpenning met gratificatie uitgereikt. Het is het college niet bekpnd. dat hierbij personen verge ten zijn. Voorts deelt het college mede, dat ook het geven van vacantietoeslag aan gemeentepersoneel niet over wogen kan worden. 23. P. H. de Vries (H); 24. A. de Jager (P); 25, R. de Beer (P); 26. P. H. de Vries (H); 27. A. de Jager (P); 2R Vrasdonk Oldenburg (A) 10 uur. 19 min. 11 sec. R.K. MIDDENSTANDSBOND ALKMAAR. Het weer kan ons parten spelen met een uitdag, daar om geen risico nemen. De voorzitter neemt een kloek besluit en zegt: rijden per auto. Rijgelegenheid is toegezegd, dus de leden* kunnen er op rekenen. Daarom verschenen aan de startplaats 'n aantgl particuliere auto's, ruim plaats biedend voor de deelnemers. Als vorsten op naar de Priory van St. Adeibertus te Eg- rnond-Binnen.- Na een plechtige liturgische Mis met de bijbehorende koorgebeden 'der Paters Benedicty- nen te hebben" gevolgd, werd een rondgang gemaakt door het gebouw en werden wij volkomen op de hoogte gesteld van het 'leven en. werken der Paters enz. Buiten: een overzicht der historische betekenis van'de Abdij, de toekomstplannen, de reeds begonnen nieuwbouw werd bezichtigd, zodat alles tezamen reeds als een intetessante excursie zou kunnen worden afgesloten. Het bestuur had voor nog meer gezorgd: een Hollandse koffietafel met volop aardbeien* was een wel kome atractie. 's Middags een bezoek aan de Adelbertus-akker, deskundige uitleg van deze Kath. historische plek over Kenndmerland, dat zo veel schoons en rustigs biedt, om even op verhaal te komen en een dag uit te zijn, lós van de sleur van het thans zo inspannende zakenleven. Op de wandeling 'werd enpassant, een be zoek gebracht aap de Lloba-stich- ting, het nieuwe klooster te Rin- negom. Onze Geestelijk Adviseur, de bondspropagandist de heer Borsten, bestuur 'en leden die deze tocht medemaakten, waren vol lof over de initiatiefnemers en verwonder den er zich over, dat in verhouding, een zo gering aantal leden aan de uitnodiging gevolg had gegeven. De voorzitter bracht dit in verband met de Bedevaart op 23 Juli a.s. van de gehele Diocesane Middenstand naar Heiloo en niet ieder in de gelegen heid is twee dagen vrij te maken; hij verwacht dan ook, en het bestuur met hem, dat degenen die aan deze geslaagde excursie niet konden deelnemen, op Woepsdag 23 Juli wel present zijn op de Bedevaart. 4 Ifet bestuur. MUZIEK IN DE MUZIEKTUIN Het ligt in de bedoeling van de explpitant van de' Stedelijke Mu ziektuin te Alkmagr om, gelijk dit in vroeger jaren gebeurde, óp de Zondagmiddagen in de lommerrijke en schitterend gelegen tuin, welke kort geleden is uitgebreid met een speeltuin, muziekuitvoeripgen te geven. Hierdoor wordt bereikt, dat onze Alkmaarse Hout ten volle zal voldoen aan de eisen, welke aan een ontspanningsoord als dit worden gesteld. De eerste, tevens als proefneming bedoelde uitvoering zal plaats heb ben op Zondagmiddag 27 Juli a.s. en wordt verzorgd door het Alkmaars Mandoline Orkest „de Tokkelaars". Het optreden van dit bekende Alk maarse gezelschap zal worden afge wisseld d(jpr zangnummers, Hawaiï- en dansmuziek. Daar de prijs uiterst laag gehouden is, kan een ieder zijn hart ophalen. De Stedelijke Muziektuin heeft bovendien het voordeel, dat deze uitvoeringen ook bij slecht weer doorgang kunnen hqbben. De ruime tuinzaal is hiervoor bij uitstek ge schikt. KONING CHRISTUS BRIGADE ST. JOSEPHKERK Heren, denkt er om! i om half acht: Dienst! Wachtwoord: Present! Vanavond Als er materiaal komt komt er ook een Naco-stadsbus Voordat de raad de begroting in openblare vergadering behandelt, wordt deze in de afdelingen aan 'n onderzoek onderworpen. De raads leden maken bierbij verschillende opmerkingen of si ellen vr agen, wel ke in een algemeen verslag van*de commissie vap rapporteurs aan hét college worden voorgelegd, dat dan hierop éen- schriftelijk antwoord geeft. Aan het algemeen verslag en M. v. A., dat een boekwerk van 43 pa gina^ omvat, en waarvan de inhoud ook bij de begrotingsdebatten a s. Donderdag wel ter sprake zal ko men, ontlenen wij het volgende, daarbij rekening houdende mpt de geringe plaatsruimte, welke wij hier aan door de papierschaarste kunnen besteden. Algemeen beleid De opvatting van sommigè raads leden dat de ziekte derburgemees ter van invloed is op de onderwer pen, welke de raad ter' beoordeling worden "aangeboden, wordt door het college niet gedeeld. Er worden geen onderwerpen aangehouden tot terugkomst van de burgemeester. Voor de" benoeming van een tijde lijk wethouder gedurende de ziek te van de burgemeester bestaat vol- geps de commissie geen aanleiding. Er is geen achterstand in dé afdoe ning van zaken. De mening van enkele raadsleden dat de"samenstelling'van'het col lege geen afspiegeling is van de raad wordt naar de mening van B. en W. niet door de meerderheid van de raad gedeeld. De verkiezing van de wethouders die yolgens één der leden op zeer ondemocratische wijze heeft plaatsgevonden raakt niet het beleid der gemeente, dat deze op merking daarom onbeantwoord laat. Na- enige opmerkingen over de ge- meentelijke^autpnomie, welke door het college worden 'onderschreven, spreekt heet 'college als zijn oordeel uit, dat het voor het belang dezer gemeente is. r.u „xnlpitatie r)»"'! «-cv COLLECTE RODE KRUIS De collecte t.en bate vaji het Ne derlandse Rode Kruis heeft hier op gebracht de som van f 2249,61. AANRIJDING DOOR ONVOOR ZICHTIGHEID Zaterdagavond opa ong. 10.30 heeft een aanrijding, plaats gehad in de Langestraat. Met matige snelhéid reed eeij luxe" auto door de straat en g?f vele signalgn. Het publiek op de rijweg stoorde er zieh echter niet aan. Ter hoogte van het Stadhuis stond een vijftal persoenen midden op straat te praten. Op het moment dat de auto passeerde, gaf een 19- jarig jopgmens een meisje een duw, waarbij hij zelf achteruit stapte. Hij kwam zodoende in aanraking met d.e auto en werd enige meters mee gesleurd. Het bleek dat de jongeman aan de linkerarm gewond 'was. Hjj werd per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. De rem men van de luxe auto waren in orde en de aanrijding is alleen aan eigen schuld te wijten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Robert z. v. Jacob „G. Schutz en J. H. J. van der Meulen: Gerardus W. M. z. v. Hendrik Rijs en E. C. van-der Eng; Marianne d. v. Pieter Boer en J. Klut; Córnelis z. v Gerardus Zonneveld en A. L van Duin; Anna M. C. d. v. Jacobus J Groen en M. M. Scholten. Gehuwd: Berend Bosma en Cor nelia Engel. Overleden: Sijtje van Twisk oud. J- weduwe van W. Ivangh; Anto- nie S. B. M. Brakenhoff oud 15 jaar. i - ■DOORNROOSJE Bju-en in1 de- Tuinstraat troffen gisteravond' een 4 jarig meisje sla pende aan op de stoep van haar wo- rung. Het bleek dat de ouders niet thuis waren. Het kind werd naar het politiebureau gebracht en later aan de zorgen van de" grootouders toevertrouwd. PLOTSELING OVERLEDEN Vrijdagmorgejn fietste de 15 jarige B. door de Emmastraat en werd plotseling onwel. Hij viel neer en overleed vrijwel ogenblik tengevol ge van hartverlamming. LAWAAIERIG GEZELSCHAP Zaterdagavond om ongeveer 10 uur bevond zich bij de Muziektuin een stelletje jongelui van 21 tot 25 jaar van buiten de gemeente, ken nelijk onder de invloed van sterke drank. Zij gaven geen gevolg aan aanmaningen van een rechercheur van politie om zich ordelijk en kalm te verwijderen, doch do.or enige van deze knapen werd de' rechercheur aangevallen, waardopr een vecht partij ontstond. Na afloop hiervan kon de rechercheur 2 pejsonen, de 21 jarige W. en de 23 jarige C. aan houden, beiden' uit Assendelft. Met assistentie van een agent van polifie werden beide naar het bureau over gebracht. NAAR BATH VERTROKKEN Onder grote belangstelling van ouders en mede-scholieren vèrtrok- ken vanmorgen om 10.10 uur de 90 Alkmaarse schoolkinderen naar Ba.th. Het gezelschap bevond zich in de beste sterpming en verheugde zich over het mooie weer. Vanmid dag vertrekt het gezelschap per s.s. Waterman vanuit R'dam naar Har wich en morgen zullen zij in Bath aankomen. Zoals men zich zal herinneren werd enkele maanden geleden een viertal schilderijen afgeleverd aan de Britse, Amerikaanse en Sow jet- Russische ambassade, resp. als ca deau van de B.ergense bevolking aan Winston Churchill, Generaal Eisenhower, Mevrouw Roosevelt en Generalissimo S-talin. Het waren de schilderijen die tevens dbor de Stichting 1940—1945 aangewend werden voor de postzegels- en handtekeningen-actie. Hieronder geven wij, in verta ling,' de inhoud dér brieven weer van Churchill en Eisenhower, die aan het pinde der vorige week in Bergen ontvangen werden. Er zij nog bij opgemerkt, dat er bij de Britse ambassade blijkbaar een vergissing in'het spel is aangezien Churchill's schilderij tegelijk met de drie andere afgeleverd werd. Britse Ambassade. Den Haag 9 Juli 1947. Zeer geachte hg«r burgem., Het spijt de heer Churchill ten zeerste dat hij niet eerder in de ge legenheid was u te antwoorden op uw vriendelijk gebaar om namens de Bergeijee bevolking een schil- derij af te staan en hij heeft mij thans medegedeeld, dat hij erken telijk zal zijn om deze prachtige gift in Qjitvangst te nemen. Hij verzocht mij tevens zijn warme dank over te brengen aan u en de bevolking van Bergen. Indien u zo goed wilt zijn het sëhilderij aan mij op te zégden, geef ik u de verzekering dat 'het de heer Churchill overhandigd zal worden. Hoogachtend, NEVIL BLAND. Departement van Oorlog Chef Staf Washington, 33 Juni 1947 Geachte heer Sluyter, •Ik ben de Stichting 1940—1945 zeer erkentelijk voor het zenden van het mooie schilderij, aan de keerzijde waarvan zich de post zegels en handtekeningen bevin den. Het verheugt mij bijzonder deze prachtige gift te mogen ac cepteren en heb grote waardering voor de gevoelens die leiden tot dit doel. 1 U ten zeerste dankend voor uw vriendelijke attentie, Uw Dwigtrf Eisenhower. BERGEN. „Terwijl de zon schijnt". In de serie openlucht- voorstellingen bracht het Zuid-Ne derlands Toneel J.l. Zondag: „Ter wijl de zon- schijnt" van de Engels man Terence Rattigan. In de hevigste luchtaanvallen op Londen beleefde ditzelfde stuk grote triomijjien en dit heeft Pierre Balle- dux waarschijnlijk bewogen het ook in ons land te geven. Het verhaal is dóódsimpel: enige personen met blauw bloed dwalen over het to neel, gekleed in geallieerd uniform, mannen zowel als vrouWen. De ver wikkelingen volgen elkaar in het huis~vart de matroas-hertog op en er raakt heel wat in de knoop, tot ten slotte de knoop wordt ontwapd op de manier, die voor align de beste is. Het is allemaal zonder teyeel diepe problemen, luchtig en zonnig, maar vooral gemakkelijk te begrij pen in hqpl eenvoudige toneeliek. Dat juist heeft de Engelsen, in de harde dagen, die afleiding geschon ken, die zelfs dé Angelsaks nodig had. En daarom is het succes ervan pok over de jaren heen begrijpelijk. We kunnen ons levendig voorstellen, hoe de beste Engelse acteurs de prachtige flegmatieke houding heb ben kunnen verbeelden en de uiterst-fijne humor wisten uit te spelen voor een publiek, dat hun kerde naar goede afleiding In de nerveuze otjj-logs-spanpingen. Maar .daarom is het stuk nog niet geschikt voor een openlucht-uitvoe ring, integendeel zelfs, vooral in dat van Bergen, waar de aflgidipg van de gewone wereld te dichtbij is, hincjprlijk-dichtbij in alle opzichten. Daar kwam nbg bij, dat Katja Ernst als Mabel Crum (de allp-mans- vriendin) té zacht sprak, zodat drie .vyjrde van haar woorden totaal ver loren ging,, evenals ook Koos Simo- nis dit de^d. De bestgn waren wel Brans Koks hoorn als de grgaf vah Hagpenden, met Zijn uiterst beheerst spel. Ber nard Droog als de Amerikaanse vlieger luitenant Mulvaijey en Char les Mögle als de gokkende, bulde rende en eeuwig-arme Hertog van Air. Van hen hebben de weinige toe schouwers inderdaad kunnen genie ten. Het is jammer, dat een derge-, lijk sttdc niet een serieuze opvogring gpgund wordt in een schouwburg, waar alle ton.eel-comfqrt en accous- tiek aanwezig is. Want om het zo af te doen heeft hét toch te veel goede eigenschappqp van typische volke ren-uitbeelding en karakterisering. Waarom daarvan niet meer gepro fiteerd? T. v. d. H. VEILINGWEEKOVERZICHT LANGEDIJK Het verloop van de vroege aardap pelcampagne heeft zich de vorige week ontwikkeld in een voor de tuinders zeer ongunstige zin. Met de stijging van de aanvoeren zakten de prijzen onrustbarend én Zaterdag j.l. bereikten deze 'n niveau hetwelk zeer ver beneden de kostprijs van dit product ligt. Maar laten we de ontwikkeling vanaf het begin rustig nagaan. Tengeyolge van de strenge "winter en de late uitzaai stond reeds bij voorbaat vast dat het pro.dii%t niet vroeg zou zijn. Begin Juli werden de eerste vjoege aardappelen aan de veilingen aangeyoerd. De prijs voor deze primeurs was hoog en de eerste weken bleef de prijs zeer goed. Ongeveer half Juni werden nog prijzen besteed rond f50.'per 100 kg. Dagelijks steeg echter de aanvoer en tengeyolge 'daarvan daalde de Ryijs. Er'was echter nog geen reden tot ongerustheid. Ook de tuinders waren owirtuigd dat aardappelen die f35 of f40 per 100 kg. op de veiling opbrachten niet door het publiek kunnen worden gegeten. De afgelopenweek werd begonnen met 'n prijs van rond f15 hoopte ihandh: kunnen blijven, tenminste voor de lekkere soorten van de oude hoge^: grond. Dit heeft niet zo mogen zijn. De vorige wqek daalde de ppijs bijna dagelijks. De aanvoeren waren wel groot pjaar toch nog niet zo als vorige jaren. Aan de veiling „De Noordermarktbond" werden pl.m. 60 wagons aangeboden en aan de L.G.C. ruim 100 wagons. Tengevolge van deze prijsdalingen beneden f10 per 100 kg. wordt de aanvoer nu beperkt tot de z.g. con sumptie-aardappelen. De goedge keurde percelen rooit men nu wel maar het product slaat men op om straks als pootgoed te worden ver' kocht. De drielingen deelden natuurlijk in de algemene malaise ofschoon deze sortering veel<" beter prijs hield dan de groten. Zaterdag werden prijzen besteed van f7.60 tot f9.30 p. 100 kg. Kleine aardappelen,"' zgn. kriel bracht f5.— a f6.per 100 kg. op. Groenten, wordpn nog weinig aan gevoerd. Aan de Noordermarktbond hepaalde dit zich tot 'rt enkel par- 'tijtje Peen en Tuinbonen en aan de L.GX!. werden aangevoerd Bospeen, Rode kool en Tomaten. Hierover 'n volgende Jjeer. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Emma E., d. van N. Bellis en T. Vriendtjes; Jan, per 1ÖD kg. ,en. men hoopte dat deze prijs ongeveer gehandhaafd zou zoon van G. Kuiper en T. J. Tho- masz; Theunis, zoon van L. Vós en L. Bootsma. BURGERLIJKE STAND OUDE NIEDORP. Geboren: Ca- tharina M., dochter van A? Burg- meijer en M. S. Ligthart. Gehuwd: G. P. Melker en A. M. Berkhout; J. Kayer en A. Rigter. Overleden: F. M. van den Hoek, oud 2 jaar. BURGERLIJKE ^TAND ©UDORP. Geboren: Maria Marggretha, dochter van J. Blom en J. C. Bloothoofd; Adrianus Gerar dus, zoon van G. Venneker en Cath. Mak. Be.repd Klooster (Alkmaar) en Geesje Schot. Overleden: Cornells Zuurbier, 80 jaar, wedn. van Cath. de Goede. MULO-examens 1947 12 Juli:- 'Voor het diploma A slaagden: Mej. M. G. A. Wuis te Anna Paulowna; A. Wispelweg, Wieringerwaard; K. Rol, Sphagen; mej. C. Meeldijk, F. Minkels en J. K. de Bunje, allen te Den Helder; J. J. de Goede te Enkhuizen; G. Dekker en C. v, d. Leek, beiden te Andtik; D. y. d. Heide,* te Enkhui zen, mej. E. Boorsma te Wieringer- werf; mej. M. Geus te Medemblik; W. Jonker te Andijk; H. v. d. Beek te Ilpen.dam; P, Vennik te Alkmaar. Afgew,ezen 4. De volgende candidaten slaagden voor het diploma B: G. Schekker- man en mej. J. G. Vader, beiden te Hoorn; mej. G. Smit te Blokker; mej. IJ. Visser te Abbekerk; G. No men en J. Looy, heiden te Den Hel der en A. v. d. Noord te Befgen. Afgewezen 3. Pensioenregeling in het b!oemboli,enbedrijf VOOR DE ARBEIDERS in het bloembollenbedrijf bereikt ons het belangrijke bericht, dat de om vangrijke registratie van de dienst tijden over het tijdvak* 1 Maart 1930 1 Maart 1946 thans voltooid is. Zoals bekend mag worden veron dersteld is bij de invoering van de pensioenregeling op 1 Maart 1946 bij wijze van overgang'bepaald, dat onder zekere voorwaarden alle diénsttijden na de 25-jarige leeftijd in het bloembollenbedrijf in het tijd. vak 1 Maart 1930—1 Maart 1946 bij het bepalen van de pensioenrechten in aanmerking zullen worden ge nomen. Voor een en ander was een alge- héle registratie van deze diensttij den nodig. De registratie werd verricht aan de hand van de dpor de werkge vers gedane opgaven. Men "deelt ons^daarover het vol gende mede: Volgens het bepaalde in art. 12 van het reglement zal thans aan alle arbeiders, te wiens name diensttij den over vermeld tijdvak werden geregistreerd daarvan opgaven wór den-verstrekt. De desbetreffende opgave-kaarten zullen voor het gehele bloembollen bedrijf uiterlijk Zaterdag 12 Juli a.s. worden gepost, zodat iedere ar beider deze opgaye uiterlijk 14 Juli d.a.v. in Zijn bezit moet hebben Wat staat de arbeide? in het bloembollenbedrijf nu ten oRzichte van het vorenstaande te doen? le." Controleer nauwgezet de door U te ontvangen opgave van geregistreerde diensttijden na Uw 25-jarige leeftijd in het tijdvak 1 Maart 1930—1 Maart 1946. 2e. Kan deze Uw instemming wegdragen bewaar dan de opgave, kaart en noteer dé daarop vermelde diensttijden in de betreffende* vak jes bovenaan blz. 28 van Uw regle- mentboekje. 3e. Ingeval U met de opgave van diensttijden niet accoord zoldt kun nen-4 gaan dient U onverwijld Uw bezwaren daartegen nauwkeurig bij het fondshpstuur kenbaar te maken (Zaanenstraat 18, Haarlem). U heeft daartoe evenwel slechts 10 dagen de gelegenheid ep wel in het tijdvak va.n 14—24 Juli a.s. Op laatstgenoemde datum sluit onher roepelijk de beroeptijd. Indien ge bezwaren bij het fondsbestuur in dient, doet zulks dan ontjer bijslui ting van de door U ontvangen op- gavekaart en vermeldt dan op een apart briefje waarop voorkomt Uw naam en werknemersnummer, Uw bezwaren. - 4e. Wanneer door eep arbeider, die na zijn 25-jarige leeftijd in het tijdvak 1 Maart 1930—1 Maart 1946 m het bloembollenbedrijf heeft ge werkt, géén opgavekaart wórdt ont vangen,diént ook door deze arbei der daartegen in het tijdvak van 14 24 Juli onder opgave van zijn diensttijden bezwaar bij het fonds bestuur te worden gemaakt. Dezul ken gelieven er vooral op te letten juiste naam, voorijamen, geboorte datum, en adres in hun bezwaar schrift kenbaar te makep. Wij 'zijn ervan overtuigd, dat' onze afdelingsbesturen waar'nodig onze leden in deze belangrijke zaak-nog wel van voorlichting zullen dienen en zo gewenst bij het instellen van beroqp bijstand zullen verleenen. x Ayhpiders in het bloembóllenbe- 'driif waakt over Uw toekomstige rechten en verzuimt niet ingeval U bezwaren mocht hebben tegen de re gistratie deze vóór 24 Juli a.s. in te dienen. Volledigheidshalve zij nog ver meld. dat de kwitanties betreffende de ontvaneen nremies over bet boekjaar 1946-'47 eerst over enige tüd zullen worden afgezonden. Daarover wordt t.z.t. nog wel na dere mededeling gedaan. Voor kantoren, werkplaatsen, enz. Met Ingang 'van heden geven de bonnen der kaarten WA 707, ge merkt met „le periode", „2e perio de", ,,3e periode", „4e periode", „5e periode'-' en „6e periode", elk recht op het kopen vari een eenheid vasté brandstoffen en «de bonnen der kaarten WB 707, gemerkt met „le periojie", „2e"periode", ',,3e periode", „4e periode", „5e periode" en „6e periode", elk rqcht op het iyopen van Vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen blijven tot nader aan kondiging geldig. De^aandafht wordj er op geves tigd, dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen wórden-uitgereikt aan de kleinverbruikers der groe pen B, C en D (kantoren, werk plaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947/1948 tenminste 12 eenheden bedraagt. Twee amendementen aangenomen De eerste concrete resultaten van de Nederlands-Belgisch-Lu xemburgse samenwerking zijn op de conferentie gebleken, toen de lage landen twee wijzigingen ver kregen in het ontwerpplan van de organisatie. De eerste wijziging, die door Ne derland werd voorgesteld, voor kwam, dat het voorgestelde rapport over hetgeen Europa beschikbaar en wat het nodig heeft voor alle gevallen aan een termijn van vier jaar zou worden gebonden en een tweede amendement van de Bene lux, dat dpor Bglgië werd ingediend, verkreeg een grotere sjepelheid in de organisatie door het de Commis sie van samenwerking mogelijk te majeen te allen tijde passende wijzi gingen aan de organisatie voor te leggen. De besprekingen der Benelux over een gemeeij^chappelijke poli- t'jgk, die te 's-Gravenhage waren begqnnen, worden.te Parijs door de delegaties der drie landen intensief voortgezet en men verwacht, dat de gemeenschappelijke politiek der Benelux zich in de komende dagen verder zal ontvouwen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Baron mr. W. C. G. H. van Boetzelaer van Ooster hout, die de Nederlandse delegatie leidt, verklaarde, dat de besprekin gen der Benelux-delegaties voort gang vinden. „Wij zijn bijna voort durend tezamen", zo zeide hij. Schumacher niet1 meer in de Russische zóne lievoorzitter van de Duitse so ciaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, mag de Russische zóne van Berlijn biet meer betreden. Sleepbootstaking duurt voort Een commissie, afgevaardigd door de stakers in het sleepboot- bedrijf heeft een bespreking ge had met-de werkgevers'ten kan tore van de Ned. Stoomsleepdienst Piet Smit Jr. De Hirecti^hee'ft ver klaard, dat er van onderhandelen over. eventuele wensen en voorstel len geen sprake kan zijn, voordat de staking is opgeheven. Wordt het werk hervat, dan is de directie be reid onregelmatigheden Uit de ld- en weg te nemen. Dit zal geschie- en volggns de nieuwe CAO die eeds met de Unie van Verkeer is econcipieerd, mits het collége van ijksb-rpiddelaars er zijn goedkeu- ing f n recht. De EVC heeft zich uit de stakingsleiding teruggetrok ken. J Hoofdprijzen Staatsloterij 's GRAVENHAGE, 14 Juli. Staatsloterij, 2de klasv, le lijst: 1500 5515 1000 7847 8663 10529 20011 .400 4319 6461 14052 14393 200 1926 4279 5634 100 3256 4055 7068 8000 11401 20736 21401 Mevr. v. Mook in Nederland Met de K.L.M.-conslellation Nij megen, die dezer dagen uit Batavia terugkeerde, arriveerde in Neder land mevrouw" van Mook, echtge note van de Luitenant Gouverneur Generaal van Nederlands Indië. Doodstraf voor S.D.-er Mollis i A Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam deed uitspraak, in de zaak tegen een der meest beruchte Am sterdamse SD-ers, de oud-agent van politie W. C.' Mollis, die tijdens de bezetting in samenwerking met Maarten Kuiper en de Duitsers Lages, Viebahn, Ruhl en Albers ontelbare Nederlanders van het leyen heeft beroofd en anderen heeft gemarteld. Hij had o.a. een groot aand.eel in de represaillemaatregelen in Soest "maakte deel uit van executiepelo- - tpns en hielp mede een over val var: illegalen op het Huis van'Be waring aan de Weteringschans te Amsterdam ,te doen mislukken. Conform de eis veroordeelde het Hoi Mollis tot de doodstraf. FILMNIEUWS In Augustus wordt in Venetië weer dè grote biënnale gejiouden. Pe meeste landen die te Brussel met hun producten uitkwamen, zullen ook hier weer voor een jury ver schijnen. Ook Rusland zal officieel deelnemen. Zwitserland komt met de speelfilm „Matto regeert" en eni ge documentaires. De Universal gaat de sprookjes van 1001 nacht verfilmen onder de titel „Arabian Nights". Het zal een technicplor worden met in de hoofdrollen o.a. aSbn en Maria Montez. Welingelichte beweren, dat waakse kabinet nomische mogel plan-Marshall r breuk/met de 8 waren. Aan veronderst jet-Russls.che bed communistische geen geloof gehec gelijke actie moei voeren, gezien c tegenstand op aai het gehele land het hoofd van pre uitgevoerd zou Tsjecho-Slowakije jgt-troepen bezet politie onder coi tróle staat, bestaat communistische 2 nistische element de regering van 1 wordt niet waai hoezeer ook som de noodzaak tot Sovjet-Unie betre De Tsjecho-Sl democratische par avond steun gege sjng van de reggr king van de Pariji bestuurscomité vai verklaring af, gezegd, dat de ui sing van de reger ljke was en dat d tering van de ecc van Tsjecho-Slow de te brengen, zal zijn economis andere landen blij Vladimir Line! tor van Radio verklaard, dat T dóór weg te blij ferentie van Par onafhankelijkheid gen". „In de eerste t oorlog heeft T meer gepresteerd Europese landen, misch herstel geb de hoop op bulter De Wfeense corn „S.unday Observer' Sovjet-autoriteiten Oostenrijkse regerii hebben, in Parijs g of plannen te acce Oostenrijkse ecönot zóne raken. Onde een „hooggeplaatst tenaar" verklaart dat sedert het bes rijk tot l^jwoning conferentie de bet: de Oostenrijkse reg jet-autoriteiten „2 zijn geworden. One Johnnie^, een bal maanden, is no dat hij kan lop 'maar vooreen aan een boomtc boerderij draait 1 niet om. Die boer tuurlijk in DINSDAG 1 HILVERSUM I (3 KRO:7.00 Nieuw; gm.; 7.30 Morgengeb en gr. pl.; 9.00 Lit de Greeve; 10.00 vo 10.15 Italiaanse liede Crucifix w. d. Dichti gen in de Britse zon Ziele lujstert"; 12y.0l Pianorecital; 12.30 13.50 Omroeporkest Vrouw; 15.00'Ejtrekei 16.00 Radioziekenbe: vraagde gr. pl.; 17.4! 18.00 Volksliederen Sportpraatje; 18.30 krachten; 19.00 Nieu ijieuws; 19.45 Depar ken; 20.05 Actualitei gewone man; 20.20 21.00 „Afscheidsdine 22.10 Avondgebed; Dagboek; 22.30 Nieu' muziek; 23.25 Van dt HILVERSUM II (4 AVRO. 7.00 Nie tendgym; 8.00 NieuV én viool; 9.30 Politie Voor de Vrouw; 10.5( ters; 12.Q0 Lyra-trio; Palla, orgel; 13.00 Tango-orkest; 14.00 t 15.00 Omroeporkest; voor de jeugd; 19.1( koor; 20.00 Nieuws; reportagedienst; 214 miniaturen; 22.15 Bui zicht; 23.00 Nieuws; 2 Schubert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2