Fransen beheersen de Waarom'ging Tsjecho-Slowakije niet naar Parijs? ENERVEREND DAMESDUBBEL INNOORDWIJK Overgangsexamen R.K. Lyceum Alkmaar RADIO HET ZEEWIER-MYSTERIE le-bonnen dstoffen s der lage n te Parijs NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 14 Juli 1947 PAG. 3 Plan-Marshall is geen politieke breuk mei Rusland waard iets waarschuwen Sovj Oostenrijk Kolen- en olie- verbruik Robic eenzame winnaar Kroniek Buitenland Hoog-dag kantoren, aatsen, enz. van heden geven de :aarten WA 707, ge- i periode", „2e perio de", „4e periode", ,.5e 5e periode", elk recht van eer. eenheid vaste! en 'de bonnen der r07, gemerkt met .,1e periode", ',,3e periode", „5e periode" en „6e (jcht op het kppen van vaste brandstoffen, blijven tot nader aan lig. wordf er op geves- larten WA 707 en WB len worden-uitgereikt perbruikers der groe- D (kantoren, werk- wier rantsoen voor minste 12 eenheden mendementen igenomen concrete resultaten derlands-Belgisch-Lu- amenwerking zijn op ie gebleken, toen de twee wijzigingen ver- t ontwerpplan van de rijziging, die door Ne- 1 voorgesteld, voor- t voorgestelde rapport Europa beschikbaar lodig heeft voor alle een termijn van vier den gebonden en een iement van de Bene- Bglgië werd ingediend, grotere soepelheid in door het de commis- nwerkïng mogelijk te n tijde passende wijzi- e organisatie voor te kingen der Benelux neenpchappelijke poli- 's-Gravenhage waren rden.te Parijs door de 1 drie landen intensief men verwacht, dat de elijke politiek der in de komende dagen .twouwen. ïdse minister van bui en, Baron mr. W. C. ioetzelaer van Ooster- Nederlandse delegatie rde, dat de besprekin- ielux-delegaties voort- „Wij zijn bijna voort en", zo zeide hij. i :her niet1 meer Ussische zóne er van de Duitse so- tische partij, dr. Kurt mag de Russische zóne piet meer betreden. bootstaking urt voort missie, afgevaardigd ers in het sleepboot een bespreking ge- werkgevers ten kan- Ned. Stoomsleepdienst De 'directie^hee'ft ver- ir van oncrerhandelen e wensen en voorstel- ake kan zijn, voordat opgeheven. Wordt het dan is de directie be- ratigheden uit de lcv- emen. Dit zal geschie de nieuwe CAO die Unie van Verkeer is mits het college van aars er zijn goedkeu- it. De EVC heeft zich gsleiding teruggetrok- zen Staatsloterij NHAGE, 14 Juli. 2de klas,, le lijst: 3663 10529 20011 6461 14052 14393 i97Q aaaa 1055 7068 8000 11401 20736 21401 v. Mook in ederland L.M..constellation Nij- azer dagen uit Batavia arriveerde in Neder- wvan Mook, echtge- Luitenant Gouverneur i Nederlands Indië. jf voor S.D.-er Mollis Ier gerechtshof te Am- 1 uitspraak, in de zaak r meest beruchte Am- D-ers, de oud-agent 7. C.' Mollis, die tijdens in samenwerking met per en de Duitsers lahn, Ruhl en Albers ederlanders van het beroofd en anderen eld. i. een groot aand.eel in «maatregelen in Soest uit van executiepelo- p mede een overval- op het Huis van'Be de Weteringschans te ;e doen mislukken, e gis veroordeelde het jt de doodstraf. [LMNIEUWS ts wordt in Venetië te biënnale gejiouden. nden die te Brussel met ;n uitkwamen, zullen er voor een jury ver- si Rusland zal officieel Zwitserland komt met „Matto regeert" en eni- aires. De Universal lokjes van 1001 nacht der de titel „Arabian zal een technicplor in de hoofdrollen 'o.a. ia Montez. f' Welingelichte kringen te Praag beweren, dat het Tsjecho-Slo- waakse kabinet inzag, dat de eco nomische mogelijkheden van het plan-Marshall niet een politieke breuk,-met de Sovjet-Unie waard waren. Aan veronderstellingen over Sov jet-Russische bedreigingen met een communistische staatsgreep werd geen geloof gehecht, omdat een der gelijke actie moeilijk zou zijn uit te voeren, gezien de onvermijdelijke tegenstand op aanzienlijke schaal in het gehele land en omdat zij over het hoofd van president Benesj heen uitgevoerd zou moeten gorden. Tsjecho-Slowakije is niet 'door Sov jet-troepen bezet en ofschoon de politie onder communistische con trole staat, bestaat het leger uit niet- communistische zowel als commu nistische elementen. Een breuk in de regering van het nationale front wordt niet waarschijnlijk geacht, hoezeer ook sommige leden ervan de noodzaak tot bfligen voor de Sovjet-Unie betreuren. De Tsjecho-Slowaakse sociaal democratische partij heeft Zaterdag avond steun gegeven aan de beslis sing van de regering tot terugtrek king van de Parijse conferentie. Het bestuurscomitê van de partij gaf een verklaring af, ^jiaarin o.m. wordt gezegd, dat de uiteindelijke beslis sing van de regering de enig moge lijke was en dat deze geen verslech tering van de economische situatie van Tsjecho-Slowakije behoeft me de te brengen. Tsjecho-Slowakije zal zijn economische relaties met andere landen blijven opbouwen. Vladimir Linetsky, commenta tor van Racüo Moskou, heeft rklaard, dat Tsjecho-Slowakije, 5or weg te blijven van de con ferentie van Parijs, „de weg der onafhankelijkheid heeft ingesla- t gen". „In de eerste twee jaar na de oorlog heeft Tsjecho-Slojvakjje meer gepresteerd dan de meeste Europese landen, die hun econo misch herstel gebouwd hebben op de hoop op buitenlandse hulp." De Vfeense correspondent van de „S.unday Observer" bericht, dat de Sovjet-autoriteiten te Wenen de Oostenrijkse regering gewaarschuwd hebben, in Parijs geen aanbiedingen of plannen te accepteren, welke de Oostenrijkse ecönonjie in de Sovjet- zóne raken. Onder aanhaling van een „hooggeplaatst Oostenrijks amb tenaar" verklaart de correspondent, dat sedert het besluit van Oosten rijk tot t^ijwoning van de Parijse conferentie de betrekkingen tussen de Oostenrijkse regering en de Sov jet-autoriteiten „zeer gespahnen" zijn geworden. Onder leidende Oos- •verk door tenrijkse persoonlijkheden bestaat de toenemendevrees', dat het aan bod van Marshall, gezien de Sovjet- Russische bedenkingen daartegen, onvermijdelijk zal leiden tot ver deling van Oostenrijk in twee eco nomische en .politieke eenheden. Op een conferentie van de socil- liatigche partij heeft de Oosten rijkse minister van binnenlandse zaken, Helme», verklaard, dat de Oostenrijkse regering zich in haar politiek niet eenzijdig op het wes ten of het oosten wenst te oriën teren, doch elke hulp, die voor dc wederopbouw van het land wordt aangeboden, wil aanvaarden. De minister waarschuwde tegen geruchten, dat de regering voorbe reidingen zoi» treffen om van We nen njiar Salzburg in de Amerikaan se zóne te verhuizen. i Als bron van energie De minister van econ. zaken heeft aan de Eerste en Tweede Ka mer ter kennismaking doen toeko men het rapport der commissie ter bestudering*van het probleem ko len en oli.e. Deze commissie, be staande uit Prof. dr. Ir. J. Gou- driaan, voorzitter, de heren C. van de Poll, directeur van het rijks bureau voor aardolieproducten H. H. Wemmers Jr., directeur van het rijkskolenbureau, leden, en irTE. A. Plate, hoofd van de afdeling trans port en energie van het ministerie van economische zaken, lid en se cretaris, stelde haar diverse bevin dingen op papier en in haar con clusies beveelt zij op grond van de door haar gegeven berekeningen aan een Egalisatiefonds voorkolen en stookolie Vin te stellen, waardoor het mogelijk wordt de energie voorziening in totaal self-suppor ting te maken, de prijs van Lim burgse en geïmporteerde steenkool op een zelfde niveau te brengen en de prijs van stookoli.e in een zo danige verhouding tot deze steen koolprijs vast te stellen, als, tel kenmale voor een bepaald tijdvak, wenselijk wordt geacht voor de meest doelmatige deviezenpolitiek. Zij gelooft op deze wijze met na me te bereiken, dat: a. de import van Amerikaanse kolen afneemt ten behoeve'van im port van stookolie, hetgeen, een verbetering van onze deviezenposi- tie betekent; b. de irrationele prijsvorming hier te lande, gedeeltelijk geaggra- veerd door speciale subsidieregel lingen, in meer normale banen wordt geleid en onze exportbedrij ven bij hun calculaties gedwongen -worden de werkelijke kostén in re kening te brengen; c. de industrie in deze phase van heroriëntering en vernieuwing de beschikking krijgt over een ra tionele prijzeninstelling, die e n leidraad kan zijn bij de keuze van nieuwe investeringen; d. de staat verlost wordt van de bestaande subsidieregelingen, dip tezamen rond f 100.000.000 per jaar vragen. De commissie- acht het ongewenst de prijs van gasolie mede te be trekken ip het door haar voorge stelde schema, omdat de huidige impprtprijs zo,hoog is, dat hetgeen voordelen biedt, de import te sti muleren ten koste van de kolen- import. V ©p grond van de conclusies van liet' rapport heeft de regering dc 'kolenprijs'per 1 Juli j.l, met fo. verhoogd, terwijl een regeiing voor de olieprijs op basis van de aanbe veling binnenkort kan worden ver wacht. De wielerkampioenschappên in het Olympisch Stadion te Am sterdam. A. Vooren uit Bever wijk werd winnaar in de wed strijd voor professionals en on- afhankelijken over 50 K.M. zon der gangmaking. Tja huurders en eigenaren hebben ook nqg rechten! ALS EEI^PAAL van duizenden nog niet gebouwde huizen staa.t het* boven Water, dat een wet als die op de regeling van de woonruimte, nuttig en nodig en in de gegeven harde omstandigheden, onmisbaar is. Maar evenzeer is het duidelijk, dat de rechten van huurders en eigenaren toch niet verder mogen worden aangetast, dan strikt onaf wendbaar is. En, dat die huurders en die eigenaren wel een beetje' recht hebben op bescherming tegen verkeerde elementen, die in de Tweede Kamer, bij de behandeling deze week van de woonruimte-.wet, wanbuurders werden genoemd. Er zijn mensen, die een huis niet kun nen bewonen, zonder daar de beest uit te hangen. Er mogen weinig so ciaal voelende huiseigenaren zijn, het sociale gevoel bij menig huur der is ook niet altijd excellent. Het was dus wel nodig, dat in een wet, die terecht veel hulp biedt en recht geeft aan woningzoekenden, daar naast ook bescherming aan de rechtmatige bplangen van devaste huurders en de eigenaren geboden wordt. Dit was het doel van een amen dement van de heer Maenen. Hij had het over bewoners, die het halve huis afbraken en de hoofdbe woners het leven zuur maken! Het was al laat op de avond, dat dit amendement aan de orde kwam. De minister begreep niet precies waar het over* ging en de Kamer zat ook te«oozen. Tot de wakkeren behoorde nog 'prof. Romme, die zo, «juist de twaalf honderd een en zes tigste nota over Linggadjati had verslonden. Hij deed, ietwat bewo gen, de zaak in tien woorden uit de doekjes en zei: Maar meneer de voorzitter, dit wetsontwerp is niet te verantwoorden/ als dat er niet in staat. Op deze verklaring van een hoogstaande jurist schrok iedereen wakker, maar de minister wilde er nog eens over slapen. Dit geschied zijnde, werd het amende- ment-Maenen de volgende dag z. h. s. aangenomen. Er staat nu in de wet, dat bij de vordering gelet zal worden op de rechtspositie van partijen en van alle in aanmerking te nemen be langen. Hoe is het mogelijk, da.t op een late avond nog 'ontdekt werd, dat huurders en huiseigenaren ook nog rechten hebben- LAWNTENNIS SWOL EN RINKEL VERLIEZEN DE EINDSTRIJD TEGEN DE ZUID-AFRIKANEN Van de vijf eindstrijden van de intern, tenniskampioenschapen, te Noordwijk, is de strijd in het num mer dat gewoonlijk het minst in trek is, het dames-dubbelspel, het grootste nummer geworden. In de eindstrijd hiervan kwamen de twee Amerikaanse paren, welke te Wim bledon zulk een sensationele finale speelden, mej. Hart en mevr. Todd Passagiere van stoomschip verdwenen Het passagiersschip „de Johan van Oldenbarnevelt" is dezer dagen te Southampton aangekomen van een' reis naar Indië met een passagier minder dan' waarmede uit Batavia vertrokken was. Vermist wordt de 45 jarige Miss Rice, secretaresse mm het Engelse ministerie van oorlog die in Erytrea gestationneerd was. ,In de nacht ontdekte een hutgenóte dat haar bed leeg was. Men heeft een uur in de haven gezocht doch tevergeefs. Franciscaanse studieweek op „Drakenburgh" Van 11 tot 16 Augustus zal op het gemeenschapsoord „Draken burgh" bij Hilversum, een volks- hogeschoolweek, gewijd aan het Fganci scanisme in zijn historische en actuele aspecten worden gehou den. Er zullen verschillende colle ges worden gegeven cwer het Fran- ciscanisme. Nihdat de persoonlijk heid 'van Sint Franciscus aan de orde is gesteld, volgt een oriënte rende beschouwing over de' Fran ciscaanse scho.ol en de grondele menten van de leer van' Francis cus: ootmoed, vrijheid en liefde. tegen mej. Brough en mej. Osborne, weer tegen elkander en Wederom is het een sensationele strijd gewor den, nog meer dan te Wimbledon, want eerst met 1917 iji de dertien de set -werd die revanchebereikt. Niet alleen de spanning maakte deze strijd ipteressant, doch, ook, en dit gebeurt'niet zo vaak, het bui tengewoon spel, zulk damesdubbel spel hadfeen van beide paren in dit tournooi nog. gegeven. Zulk dames- spel is er in ons land nog nimmer vertoond. In de eerste set wonnen mej. Brough en mej. Osborne met 6—2; dochrin de tweede kwam mej. Hart meerman meer op dreef. Met 64 werd het één set gelijk. In de derde kwam het grote gevecht om de doorbraak van eikaars service. Iefler handhaafde zich. De duizen den die'de tribune tjokv.pl de£en zijn, beleefden een prachtige en in tense strijd- Het werd 1717! Na 'n hevige strijd met prachtige volley duels 1817 voor mej. Brough Osborne en daarna eindelijk de doorslag door de service van mevr. Todd en met een magnifjeke bal van mej. Brough, werd de wedstrijd gewonnen:* 62, 46, 1917. Jn he't lieren-dubbelspel namen de Zuid-Afrikanen reirenche voor de nederlaag welke zij te Amster dam tegen van Swol en Rinkel on dergingen. Sturgess en Fannin won nen met 63, 119. De Australische mrs. Bolton be haalde de enkelspeltltel -door een overwinning op mrs. Summers (Zd Afr.) 7—5, 7—5. Ook het gemengd (Jubbelspel ging naar Australië,door qen vrij eenvou dige zege van mrs. Bolton^-Harper op mrs. Summers—Shurgess (Zuid- Afr.) .6—4, 6—1. Leider jeugdherberg Centrale was „fout" Het Bijzonder .Gerechtshof te Amsterdam heeft de zaak behan deld tegen een voormalig leider van de Nederlandse Jeugdherberg- Centrale, G. van Dieren uit Am sterdam, die onder de oorlog leider voor Noord-Holland van de Nat. Jeugdstorm was. Hij trachtte de jeugd met het nazisme te infecteren en sloot zich in 1944 ook nog bij de ,S.S. aan. De procureur-fiscaal eiste 12 jaar tegen hem. Albanezen overschrijden Griekse grens Een „goed uitgeruste eenheid van meer dan 1000 man voor namelijk Albanezen" is de Griekse grens overschreden en heeft de plaats Konitza bezet. Koniza ligt achter het geberg- ie Grammos, waar de voor naamste strijd tussen het Griekse leger en de guerilla- srijders op het opgenbllk plaats heeft. De Griekse premier, Demetrios Maximes, besprak Zondagavond in een buitengewone vergadering met de drie ministers van defensie en de minister van openbare orde de belachten over de gevochten rond om' Konitza. De Griekse minister van marine, Kanellopoelos, deelde een correspondent van "Reuter me de, dat het nog niet absoluut zeker was of een internationale brigade zoals aanvankelijk was gemeld, het Griekse gebied was binnengevallen, doch dat het niet te betwijfelen viel, dat sterke Albanese troepeh- eenheden, gesteund door ongere gelde Griekse troepen, de grens waren -overgetrokken. Het garni zoen van de stad Konitza verzette zich tegen de aanvallers. Aan de berichten, dat een inter nationale brigade Griekenland zou zijn binnengevallen, wordt thans door offici^^Grekse kringen geen- waarde nrcer gehecht. Gemeld wordt, dat drie Griekse legervlieg tuigen de leden van de subcom missie voor de Balkan Maandag naar het strijdtoneel bij Konitza zullen overbrengen. Padvindsters defileren voor Prinses Elisabeth Toegejuicht door 50.000 toeschou wers heeft Prinses Elizabeth van Engeland Zondag te Londen 2000 padvindsters uit geheel Europa en de y.S. langs zich zien defileren. De leidsters van de delegaties uit Bel gië, Tsjecho-Slowakije, Denemar ken, Frankrijk, Nederland, Zwitser land en de V.S. werden aan de prin ses voorgesteld. Deze parade werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het internationale fewest voor volksdansen van padvinders en padvindsters. TOUR DE FRANCE - 15e ETAPPE Johnnie*. een baby van negen maanden, is nog niet zover, dat hij kan lopen of praten, 'maar voor. een reuzenzwaai aan een boomtak op vader's boerderij draait hij zijn handje niet om. Die boerderij staat na tuurlijk in Amerika. PROGRAMMA DINSDAG 15 JULI HILVERSUM I (301 M) KRO: "'7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gm.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Italiaanse liederen; 10.40 „Het Crucifix ,v. d. Dichter; -11.00 lOJDa- gen in de Britse zone; 11.30 „Als de Ziele luistert"; 12y.00 Augelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Lunchconcert; 13.50 Omroeporkest 14.30 Voor de Vrouw; 15.00*£j|reker Mannenkoor"; 16.00 Radioziekenbezoek; 16.45 Ge vraagde gr. pl.; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Volksliederen Kwartet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Kath. nieuws; 19.45 Departementen spre ken; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Dé gewone man; 20.20 BBC-concert; 21.00 „Afscheidsdiner". luisterspel; - 22.10 Avondgebed; 22.25 Vaders Dagboek; 22.30 Nieuws; 22.45 Dans muziek; 23.25 Van de hak op de tak HILVERSUM II (415 M) AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgym; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel en viool; 9.30 Politieberichten; 10.30 Voor de Vrouw; 10.50 Voor de kleu ters; 12.Q0 Lyra-trio; 12.40 Pierre Palla, orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tango-orkest; 14.00 Voor de Vrouw 15.00 Omroeporkest; 16.40 Schoolbel voor de jeugd; 19.10 Ned. Kamer koor; 20.00 Nieuws; 20.05 AVRO's reportagedienst; 21.45 Toeristische miniaturen; 22.15 Buitenlands Over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Muziek Fr. Schubert. De etappe Lüchon-Pau, zonder enige twijfel de zwaarste van de Pyreneeën, heeft tegen,de verwach tingen in geen beslissing gebracht. Nog altijd staat Viettó nummer een in het algemeen klassement. Hij heeft de trui behouden, nadat hij hem op de top van de drie 'cols, de Peyresourde, de Aspin en de Tour- malet kwijt w„as geraakt. Dank zij zijn geroutineerdheid in de afdalin gen, zijn zeer goed rijden bij de be klimming van de vierde en laatste col,' d'Aübisque, en verschillende an dere Fransen, die als gangmaker fungeerden, wist hij het gevaar te bezweren. De Breton Robic reed een zeer groot gr.ci rel te van de koers alleen en kwam tien minuten eender te Pau aan dan de groep van Vietto. Door deze fraaie overwinning be reikte hij de vijfde plaats in het al gemeen klassement. - v Cameliini zakte af naar de zes de plaats met ruim veertien minu ten achterstand Op de drager van de gele trui. Voor deskundigen was het al bij de bestijging van de Tourmalet dui delijk, dat Cameliini lang zo goed niet draaide als in het begin van de ko.ers en dat hij niet zo'n 'grote dag ha'd als in de Galibier etappe. Zijn versnellingsapparaat vertoonde bo vendien rare kuren en hij rq^akte een ernstige v.al op zijn zij. Wat la ter werd hij geraakt door een autö met journalisten, met het gevolg dat hij weer van zijn fiets viel en een hevige huilbui kreeg- Boven dien klaagde hij nog over pijn in zijn maag. Hij kreeg daarna een zeer ernstige inzinking, en_ werd door verschillende andere renners gepasseerd. Janssen heeft zijn „goede dag" gehad. Niettemin reed hij niet zondej pech. Drienfaal een leKKe achterband en dan toch nog in een •groep binnenkomen waarvan Co- gan als eerste de twaalfde plaats bezette. Dat was inderdaad een uitnemende prestatie. Op de tweede col de Aspin' ging het nog beter. De grootste renners en klimmers stoof hij voorbij. De man, die zijn'grote dag heeft, mag een gi;oot „verzet" rijden, zei Joris van den Bergh en Spfke Janssen draaide met 47-19. Op de Tourmalet weer pech'tweemaal zelfs, ep steeds weer die achterband. Maar Janssen liet zich niet ontmoedigen. De'laat ste maal werd hij geholpen door een toeschouwer langs de weg, diè er J. J. C. Irever uit Duivendrecht werd winnaar bij de amateurs tijdens de wedstrijden om de wielerkampioenschappen op de baan, welke in het Olympisch Stadion te Amsterdam werden verreden. Staatscommissie vervanging Armenwet geïnstalleerd De Staatscommissie' Vervanging Armenwet is namens de minister van binnenlandse zaken geïnstal leerd door mr. J. B. Kan, chef der afdpiing binnenlands bestuur. Mr. Kan zette uiteen, hoe lang en moei zaam de weg was, welke leidde tot onze teajjhwoordige wet, nadat in het laatst der vorige eeuw de drang naar een betere armenwet- geving steeds klemmender werd. Spr. wees in 't bijzonder op de as pecten, geopend door de nieuwe regeling ten aanzien van de ou,den van -dagen, de groeiende bemoeie nis van het centrale gezag met di verse groepen, zoals oorlogsslacht offers e.d. De regering fieëft zich ervan onthouden, bepaalde richt lijnen voor te schrijven om geen belemmeringen in de weg te leg gen. Zij zou het echter ten zeerste waarderen, indien de cpmmissiebij voorrang bijzondere aandacht zou willen wijden aan het collecte- vraagstuk en zou willen nagaan of een afzondèrlijke regeling dezer meterie, in afwachting van het eindrapport, aan de regering kan worden aangeboden. De rede van mr. Kan is beant woord door de voorzitter der com missie. jhr. dr. C. G. C. Quavles van Ufford. meer verstand van bleek te hebben dan"menige officiële mecanicien van de Tour zelf. Het vliegtuigongeluk Op de helling van de Tourmalet, dook een gloedni,êuwe «eendekker van de Parisien Libérée neer tegen de t^errh van de "W^eg. De motor'en vleugels werden verbrijzeld,'en olie stroomde over het w.egopperviak. Maar de inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Zglfs het verkeer ondervond geen hinder wanthet wrak bleef met de staart omhoog in de bergwand steken. Bijna niemand had er oog voor, bij de To.ur de France heeft men in Frankrijk alleen oog voor de ren ners. De 15e etappe van de Tour de France, Luchon-Pau (195 k.m.) werd gewonnen door Robic (westploeg) in 6 uur 46 min. 11 sec.; *2. Vietto (Frankrijk) 6 uur 56 min. 54 sgc,; 3. Ronconi (Italië), Fachleitner (Frankrijk), Brgmbilla (Italië) en Goldschmidt (Luxemburg) allen zelfde tijd als Vietto; 11. Cameliini 7 uur 8 min. 59 sec.; 15. Janssen 7 uur 10 min. 30 sec.; 35 Klabinsky 7 uur 21 min. 08 sec.; 38 Joly 7 uur 24 min. 09 sec. Het algemeen klassement luidt na de 15de etappe: 1. Vietto 107 uur 59 min. 7 sec.; "6. Cameliini 108 uur 29 min. 53 sec.; 34. Janssen 111 uur 29 min. 48 sec.; 40. Klabinsky 111 uur 54 min. 27 sec.; 50 Joly 112 uur 51 min. 52 sec. In het Landenklassement bezet de Ned.-buitenl. ploeg de zevende plaats. Auto-onge.val eist een dode en twee gewonden Nabij Steenbergen* vond een auto-ongeval plaats,- dat het leven kostte aan een 25-jarige arbeider uit Oudland1. Het ongeval geschiedde doordat' de wagen, waarmede arbeiders naar hun werk op -het erv/tenveld ver voerd- werdén, een plotselingé ma noeuvre maakte. De mannen, die op de achterklep van de wagen waren gezeten, werden daarbij op de wpg ffeclinkerd Zekere CV.me 4lJd Soed opschieten met taxi-chapf- geslingerd. Zekere Ooms feurs p,at komt missc'.uen door mijn toestand. Heden b.adden de promoties plaats aan het R.K Lyceum te Alkmaar. Bevorderd naar de tweede klasse; B. v. d. Bosch, J. Dekker, W. Geels, K. Kaptein, T. Otten, K. Steeman, P. Weldendorp, H. Botman, K. v. d. Drift, J. Huting, N. v. d. Idsert, A. de Lange, F. Pacilly, L. Peeraer, K. de Woif, W. Arnold, T.| Berentzen, Tini Bernards, Tonie Bernards en A. Mooy, allen te Alkmaar, P. van Diepen te Assendelft, A. van Etten te Beemster, P. Bakkum, W. Mil tenburg, J.'Grooteman en E. Bos, allén te Bergen, J. Beyersbergen, A. van Westen, M. Res en C. Smeets, allen te Castricum, H. Bont te Eg- mond aan Zee, J. Arendsen, N. Koo- men, A. Bakker en M. Schretlen, allen te Heiloo, A. Kes te Heems kerk, J. Koomnan te Hoogwoud, A. Rupert te Hoorn, P. Admiraal te Limmen, H." Appel en P. Koenis ta Spanbroek, F. Put te de Rijp, - W. Sinnige en S. van Diepen beiden te Schagen, M. Groot (met lof) te Stompetoren, P. Witte, Texel, J. Rui ter en J. Tijm, beiden te Warmen- Huizen, J. Stevens, P. Wortel, C. Berkhout, C. Dekker, L. Groep, D. Grootjes en H. Nielen allen te Wor- merveer en H. Schipper te Zwaag. Afgewezen 16. Herexamen 1. Bevorderd naar - de derde klasse: A. Admiraal. B. v. Coevorden, J. Geels, P. Kiebert, M. Küppers, H. Mes, H. Möller, M. Niesen, J. Jun- gerhans, H. Keysper, J. Scfcuijt, C. Stoop, F. Ursem, V. Heeger, M. Ja- cobse, T. Kuip.er, J. van Riel. W. Sluymer, T. Spierenburg, T. Stoker en I. Tahey, allen te Alkmaar, T. v. d. Heuvel te Akersloot, P. Nielen te Assendelft, A. Bakkum, C. Groene- woud en T. Miltenburg, allen te Bergen, C. Boon te Bovenkarspel, A. Groot, N. Zonjee en A. Schermer te Castrjcum, N. Kok, H. v. Leeuwen, P. Kok en N. Vreeker, allen te Heerhugowaard, P. Sengers (met lof) en S. Steenvoorden te Heiloo, N. Koopman te Hoogwoud, F. v. Oppen te Limmen, J. Botman te N. Niedorp, G. Duyvis te Noord Scharwoude, M. Kuypers te Obdam, J. Baars en B. Sinnige-'te Schagen, K. Dagelet te Schermerhom, K. Mul, P. Schram en A. Bijman te Spanbroek, C. Hoo- genboom, H. v. d. Lee (met lof) en M. Sicking allen te Wormerveer en P. van Dam te"'t Zand. Afgewezen 8. Herexamen 3. AFDELING GYMNASIUM Bevorderd naar de vierde klasse: M. Heeger, C. Vlootman, J. Wage naar, J. de Wild en W. de Wild,' al len te Alkmaar, H. Kaandorp te Akersloot, Th. Konijn en M. Ruy- ter (met lof) beiden te Beemster; T. Groot en L. Leyen, beiden te Bergen; A. de Nijs (met lof) te Cas tricum; Th. Schagen, A. Schermer, H. Schermer en G. Smits, allen te Hoorn; A. Stam te Obdam)- A. Key- zer te Spanbroek; C. Bank te Wor merveer en W. Kager te 't Zand. Afgelezen 6; herexamen 6. Bevorderd naar de vijfde klasse: C. Bots, J. ten Brink, C. Buren, B. Geels, A. Huybers, V.' Keysp.er, G. Küppers en A. Muris, allen te Alk maar; G. Krijgsman te Bergen; G. Bos. J. Sengers (met lof) ep N. van Zeist, alien te Heiloo, J. steltenpool te Obdam en P. Sinnige (met lof) te Schagen. Afgewezen' 4; herexa- mgn 2. Bevorderd naar de zesde klasss (A): F. Dingjan (met lof) te Alk maar, J. Bakkum, J. Beets en H. Miltenburg, tallen te Bergen, R. v. d. Berg te Egmond Binnen, J.. Putter te Obdam'en C. Settels te Schagen. Afgewezen 0; herexamen 2. Bevorderd naar de zesde klasse (B): T. Wiggenraad te Alkmaar, L. Torken te Heiloo, Ch. de Roy éan Zuydewijn te Wormerveer en N. Wiering te" Zwaag. Afgewezen 1, herexamen 0. AFDELING H.B.S. Bevorderd naar de vierde klasse: A. Breed, N. de Jong, P. v. Reste ren, G. Kohier, R. Ooms (voorw.), T. Raaymakers, P. Smit, J. Spruijt en F. de Wolf, allen te Alkmaar; H. Miltenburg te Bergen, J. Vervoort te Castricum, J. Leek te Heiloo, W*. Tesselaar te Heerhugowaard, H. v. Hienen te' Hoorn, Th. Jongkind te Krommenie, J. Bijwaard te Oude Niedorp, P. Droog te De Rijp, Th. Koopman te Wervershoof, C. Ste- vens'te Wormerveer en J. Buis te Zwagg. Afgewezen 1; herexamen 3. Bevorderd naar de vijfde klasse: J. Geels, H. Huiberts, J. Kops, E. de Kort, B. de Lange, T. v. Latum, H. v. d. Peet, J. Sjikvoort en J. de Winter, allen ter Alkmaar, D. -Min te Bergen, F. Stam te Assendelft, T. van Granenburgh, R. Koper en W. Zaal, allen te Castricum, W. Admi raal te Heiloo, A.'Mul te Spanbroek en H. Koot-te Warmenhuizen. Af gewezen 4, herexamen 0. Bevorderd haar -de 6e klasse: J. Berkhout, J. Kramer, Th. Langedijk, J. Mekken, J. v. Megvijk, ,J. Müh,- ren, J. de Ree, K. Schouten, A. Smo- renberg, G. Verbeek, K. Zentveld en G'. v. Zutphen, allen te Alkmaar, H. Bos en E. Groénewoudt, beiden te Bergen, P. Schilder te Beemster, J. Stuyt te Castricum en A. Bakker te Texel. Afgewezen 4; herexamen 2. ANA TOMIE VAN DE VREDE ENIGE TIJD GELEDEN publiceer de de Hongaarse schrijver Eme ry Reves een boek, getiteld: „De anatomie van de vrede", dat in Amerika algemeen een hoera/Stem- ming verwekte, doch waarvan de inhoud in meer dan een opricht on voldoende getoetst was aan de wer kelijkheid. Reves propageerde de gedachte van 't souvereine wereld- gezag en op het eerste gezicht leek dit idee zeer aantrekkelijk. Men had hier de voorbeelden van sta- teniagglomeraties onder een cen traal bestuur, als de U.S.A. zelf en het United Kingdom met Engeland, Scotland en Wales, en de een-wor ding der Duitse „LSnder" na de stichting van het Duitse Rijk. Reves kon dus wijzen op feiten in de ge schiedenis; die een duidelijk bewijs ware.n voor de houdbaarheid van zijn these. Daarenboven werd na de tweede wereldoorlog, de zaak in zoverre vereenvoudigd, dat er prac- tisch slechts twee machten over bleven, die fn gezelschap der staten de boventoon voerden en in ^ner macht het lag te beslissen over oor log of vrede. Rus land en de V.S., wier reserves aan mensen en materi- aan vrijwel onuit puttelijk zijn en die het dus alleen maar zouden kun nen wagen een strijd om de we reldheerschappij te beginnen. Wan neer deze nu een souverein wereld- gezag zouden aanvaarden, aldus Re ves, zou de vrede voor eeuwig ver zekerd zijn. De id,ee van Reves verdient ze ker aandacht om de moed waarme de het wordt gelanceerd en om de grote waarde, die het heeft als te genhanger van het fatalisme aan de conferentietafels zowel als in de wereldpubliciteitsorganen. Docl^het blijft wel een grote vraag, of het betoog voldoende contact houdt met de realiteit, die niet zo eenvoudig is, als deze idealistische schrijver zich voorstelt. Eerstens wordt in het betoog geen rekening gejiouden met geestelijke en materiële'evolu- ties, die het aspect vooral van grote landen binnen het tijdvak van lut tele jaren grondig kunnen verande ren. Men neme het voorbeeld van Duitsland en Japan. De geschiede nis leert de kortstondigheid van dictaturen en hoe wereldmachten na een verwoestende oorlog paria- staten kunnen worden^Een „eeuwig durende" vrede is een utopie, voor al ook hierom, wijl eensgezindheid, verdraagzaamheid ep rechtsgevoel niet een blijvend resultaat kunnen zijn van verdragen en opportuni- teitsverbintenissen, doch alleen van een andere minder egoïstische in stelling van de individuele mens. En dat motief missen we jammer ge noeg in Reves' boek. Het christen dom met name is volgens hem -een overwonnen standpunt en een mis lukt experiment, en hij stelt alleen zijn hoop op het gezond verstand,- dat zal weten te kiezen tussen vre- de en daaruit voortvloeiende wel vaart, en oorlog, die staat en indi- vidji ten verderve voert. Het moest echter tot hem doorgedrongen zijn, dat het „gezond verstand" al dui zenden. jaren de wereld regeert en dat desondanks de oorlogen steeds het stramien hebben gevormd, waarop de mensheid haar geschie denis borduurt. yOOR TWEE jonge mensen, ergens in Nederland of waar ter wereld ook, een hoog-dag in hun leven. Een jonge man zal zijn witte bruid naar het altaar leiden. En dan begint voor hen dat nieuwe, waar zij naar heb ben uitgezien. Zij hebben hun idealen, hun dromen voor de toekomst. Zij hebben gebouwd aan hun nestje en alles is nu klaar om hen te ontvangen. Dit wondere herhaalt zich nu al eeuwen lang, sinds de mensheid bestaat, en ook dit bruidspaar is slechts een schakel in een onaf zienbare keten. Maar voor hen persoonlijk is en blijft hui} trouw-dag iets eigèns. Het is een hoogte-punt in hun leven. Een uitgangs-punt voor heel de ver dere toekomst. Mochten alle ge huwden zó blijven gelijk zij op hun Huwelijks-dag waren. MARCUS 3. Zp nam het kaartje zonder een knik aan en draaide zich weer om: maar ï^eer riep ik haar terug en gaf haar vijf francs, die naar ik hoopte haar aan mijn verzoek zo.u- den herinneren. Zónder enige er kentelijkheid nam zijdie- aan. „Aangezien Monsieur Binbonnet geen telefoon heeft" zei ik boos nu eerst.reclpt verontwaardigd „is het onmogelijk van te voren een af spraak met hem tfe maken." Ze gaf me geen antwoord en staar de mij slechts aan. Dan stapte ze terug en sloeg de deur met een harde klap dicht, We bleven alleen en'keken elkaar aan. „Charmant", mompelde ik. „Ze is", begon de taxichauffeur heftig, „ze is een driedubbele" en hier gebruikte hij een nogal geliefd Frans scheldwoord. Toen scharrel den we langzaam en met veel la waai naar beneden. De chauffeur maakte eindeloze exuses voor het gedrag van zijn .landgenote. Zulk soort maakt een slechte indruk op vreemdelingen. Monsicjir, zij is enz. Het is eigenaardig,-maar ik kan al- bleek er het ergst aan toe. Hij is, kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Steenbergen overle den. Het slachtoffer was gehuwd. T\veeandere landarbeiders werden emsti© gewond. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Er kwam géén boodschap van Monsieur Binbonr.et en om 3.30 maakte ik mijn beugels weer vast, pakte mijn krukken en verliet op nieuw het Hotel, om mij voor de tweede maal naar 404 Rue Saint- Martin te begeven. FEUILLETON door DAVID KEITH HOOFDSTUK IV De straat was nu stil en verlaten. Er waren geen vrachtauto's meer, de winkeltjes en kantoren zaten pot dicht. Ook de huisdeur van Mon sieur Binbonnet zat op slot. Na enig wachten begon mijn .tweede moei zame bestijging van die ellendige trap weer aan de arm van een on handige, doch .welwillende taxi chauffeur. Halfweg gekomen hoor- -den we de deur van de conciërge woning opengaan en de vrouw ver scheen boven aan de trap, waar zij stil en' vijandig onze langzame vor deringen gadesloeg. „Waar is het kantoor- van Mon sieur Binbonnet?" „Volgende verdieping rechts." Ik was al. dankbaar, dat ze niet zei op de derde of op de vierde ver dieping.» - Weer nagestaard door deze harpij vervolgden we onze moeizame tocht. Bovenaan de trap bevonden zich twee dauren, waarvan er een de naam Binbonnet droeg. Ik drukte op de bel. Onmiddellijk klonken er voetstappen ende deur werd ge opend. „Goeden avond, Monsieur Weavain! Achille Binbonnet, totrUw dienst!" Ik staarde hem aan. Ofschoon Monsieur Binbonnet er erg Frans uitzag, leek hij meer op een caricatuur van een bepaald soort Fransman. Hij zag er zeker niet uit als een Franse zakenman. Hij was kort en licht gebouwd, had een olijfkleurige huid en donkere ogen, zwart glanzend achteroverge kamd haar en een zwart boordje. Wat zijn kleding betrof was hij het type van 'n opgeprikte dandy. Gou den ringen aan dp vingers, een gou den horlogeketting, opgevulde schouders, een helgekleurde zak doek in zijn borstzak en een grote dasspeld. Zo op het eerste gezicht zag hij er tengevolge van zijn kle ding erg jong -uit, doch zijn gelaat verried, dat hij minstens zo oud was als ik. Wat mij echter het meest bevre.emdde was de uitdrukking van zijn ogen. Nu had ik het. Wat deze Franspaan ontbrak was levenslust. Zijn blik was somber, ja zelfs ver drietig. Wij schudden elkaar de hand en, zoals in Frankrijk de gewoonte is, begon ik wat complimentjes af te steken, maar zoals ik reeds ver wachtte, verdronk zijn stem in een stroom van het mooiste en meest bloemrijke Frans, dat ik ooit had gehoord. En( terwijl ik zo nu en dan een paar lettergrepen mompeldé, keek ik met belangstelling de kamer rond, die de indruk maakte een ba zar te Zijn; .het interieur paste vol komen bij het uiterlijk van de man. Intussen praatte Monsieur Binbon net maar door: over het weer, de winter, de angstige internationale verwikkelingen. Hij informeerde naar de gezondheid van Al en Jim en of ik al eens eerder in Parijs was geweest. Ik had overal mijn ant woordje op klaar; het ging allemaal erg vlot. Nadat ik de kamer^met zijn talloze imitatie Perzische tapijtjes in de felste kleuren, de sofa met de Oosterse kussens, waarop een grote grijze spinnende kat, een grote schrijftafel bedekt met massa's'pa pieren, een Franse vlag, een lange rij reageerbuisjes op de schoorsteen mantel en ta.Ioze andere voorwer pen had opgenomen,, ging mijn aan dacht weer uit naar Binbonnet zelf. Hier zat dus de man, die deze op merkelijke brieven aan Pearce Bro thers had geschreven. Wat verborg hij achter zijn raad selachtige trekken? Wat zou dit vreemde, sombere mannetje zeggen als ik hem'de copies van zijn brie- ven voor de neus zou leggen? U komt van Touraine, is het niet, Monsieur Binbonnet?" hoorde ik mijzelf vragen. „Geboren en getogen in de stad Tours zelf,, Monsieur." Dit ver klaarde, waarom het Frans, dat hij sprak, zo prachtig was, aangezien het mij bekend was, dat in deze streek van Frankrijk zelfs de ge wone arbeider' zijn' taal meesterlijk beheer.st. Plotseling, met verheffing van stem, waaruit mij bleek, dat er voldoende beleefdheidsphrasen wa ren gewisseld, zei hij: „De brief welke ik dezer dagen van Pearce Brothers ontving, deelt mij mede, dat U naar Europa bent gekomen om een bezoek te brengen aan al uw Europese leveranciers. Dat is interessant!" Wat er zo interessant was, was mij niet duidelijk,"tenzij hij doelde op de leugen in de brief. „Ja, een bezoek aan aj onze Euro pese vrienden in het belang van een nauwere samenwerking", be vestigde ik. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3