Nieuw Nederland lid van deuitvoerende commissie van samenwerking Sjarifoeddin bij dr. v. Mook vil N G vilNG 5LAD Nederland gaat brevieren drukken voor de export Geen speciale zitting van Congres over de Europese voorstellen Besprekingen te Batavia Grote brand te Makassar tberichten :ren wii alkmaar pi 2 i Voor Alkmaar én omgeving dinsdag 15 juli 1947 bureaux: BENELUX IN IEDERE COMMISSIE Ministers verlaten Parijs deskundigen zetten werk voort Crisis van vertrouwen Een nieuwe welvaartsbron Senaatscommissie zal het voorbereidend werk doen 400.000 verplaatste personen naar Amerika? Economische isolatie van Oost-Europa? Polen heeft toch trek in dollars Gereserveerde verklaringen voor binnenlands gebruik"l Sjarifoeddin is heden uit Minister van Boetzelaer tevreden Nieuw beroep op Veiligheidsraad Republiek levert goederen MGR. KALLER OVERLEDEN pakje van witte werd op originele art gegarneerd. Er ekwart lahge jas Ede versiering ver- (Meteor/APA P.) 11 Juli. Aard- frambozen 5069; 0—2.15 p. slof; andii- lkool IA en I 4085; waspeen 211; bos- doperwten 40—-1.00; en 1.20—1.40; k°m- :n I 8—14 ct.; peulen n 4—21; rabarber 3-8 nen 80—1.30; spinazie n 90—1.10; tuinbonen 718; groene kool Delen 1213. 2 Juli. Grove aard- J.90; middelb. 11.10 gen 7.50—9.80; kriel i Kerstelingen 13.70 35.000 kg. PEL, 12 Juli. 1000 4.50; rode 16.70; 81.275 Eigenh. 18.—; grof liddelb. 11.80—13.00; 19.40; kriel 55.80. rïARWOUDE, 14 Juli. 175.000 kg. aardapp.; 20—11.20; rode 14.80 nh. 15.30—15.70; bon- driel. 7—7.90; kleine kg witte kool 9.70. 12 Juli. Aard- eg grove Schotse 10 grote Schotëe 10.50 driel. Schotse 9.30 i rood 11.—; 2850 kg 60—19.20; 325 kg grof 80; 575 kg kriel 5.10— Demkool I 20.30 st. 9.90 kg snijbonen tuinbonen 9.2010.40; n 8.10; 240 kg bieten I kg slabpnen 1.091.14. UIZEN, 12 Juli. .9000 kg aardapp. 11.90 910.80; kleine 5.40— 3010.60; rode eerste- 9.10; grove 13.1013.50 i, 12 Juli. Aange- kg aardappelen; grove 10.20; eerstelingen drigl. 6.30—9; rode 15.70; blauwe eigenh criel 4.20—6.20; 43.000 16,20—20; 1400 kg gele .10"; 2100 bos peen 4 tomaten A 7781; B ERDEN WIJ.... n EN. WIJ GAAN ■N RADEN DAN KS BIJ ONS TE TOUR DAN EEN DAT DAGELIJKS )EN ARRIVEREN C Pi P1 H SS O 2 O Pi ►4 Pi 2 "N jt beter, dat de gar- dood kriebelen. Het ils de paling de zee- nerd, dat men in het het een vechtpartij ;en allen naar huis, iet gevonden. Dg steeds bij de inkt- weg naar huis. „En velden. Het is een in haar rijk was het oken hadden de vol- eens te bespieden, ar bed. n HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig Vondel 43e jaargang - nummer 11277 ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsing.el 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ALS EEN PARADOX veroordeelt Graaf Delia Torre (zie onze artikelen van 7 en 10 Juli jl.) de oorlog. Er is nieuwe spanning en bezorgdheid voor de onvermijdelijk heid van een conflict. Waarom? Om dat wij ons bevinden in een nieuwe crisis van vertrouwen; en deze ver oorzaakt de hevige machtsstrijd om de „beveiliging". De een voor de ander in het bijzonder gaat het weer over Amerika en Rusland neemt zijn toevlucht tot maatrege len van beveiliging, met geen ander resultaat dan vroeg of laat een bot sing. Vertrouwen en minstens genomen beter begrip is onmis baar, om de paradox van de oorlog uit te bannen. Men kan een Maginot-linie.of een Siegfried-linie bouwen, of een stalen gordijn, men kan zich steeds ster ker bewapenen, men kan de diplo matie perfectioneren dat alles zal niet baten, om een nieuwe uit barsting te voorkomen, als er geen vertrouwen -bestaat. Maar hoe zal dat mogelijk zijn, indien en zolang beide partijen over de grenzen en de beveiligingsmaat regelen heen zich blind staren op de ideologische verschillen? Indien en zolang de Amerikaan van elke tcenadering tot de Russische- poli tiek let web niet tot het com munisme, dat verfoeilijk en te be strijden blijft! infiltratie van het bolsjewisme vreest en indien en zolang de Russische leiders van iedere tegemoetkoming aan de Ame rikaanse machtsfactor nieuwe winst vrezen voor het kapitalisme? Menigeen zal zich de gedachfen- gang van de schrijver in de „Osser- vatore Romano" nog niet zo gemak kelijk kunnen indenken, omdat de practijk en de ervaring toch wel schijnen te leren, dat Rusland veel meer ideologische propaganda en communistische infiltratie bedoelt en bewerkt, dan b.v. Amerika ten aanzien van 1 het kapitalisme. En Graaf Delia Torre schrijft dan ook zelf, dat de Russische geest „met zijn mystiek en zijn onderbewust messianisme het meest geschikt is om van het communisme een uni verseel principe te maken". En het communisme ziet hij hetgeen zeker geen verbazing wekt voor iemand in dit milieu! als een totalitaire levensopvatting, een geloof met religieuze inslag, dat als zodanig volgens zijn baanbrekers alle elementen van de menselijke samenleving cultureel, politiek, mo reel en religieus heeft te overwin nen. Dat is toch nog al duidelijk, zou men zeggen. Het is in elk geval duidelijk genoeg 'tegenover de pro paganda van een blad als „De Waarheid", dat met voldoening de leugen colporteert, als zou het blad van het Vaticaan toenadering tot het communisme propageren. Dat doet dit blad nu net precies niet. En merkwaardig is het wel, juist in deze dagen te zien, hoe in de door de Russische machtspolitiek beheerste Oostelijke landen, met name in Joego-Slavië al heel kras, de gevolgen van de politieke wer kelijkheid en feitelijkheid zich openbaren in de afschuwelijkste uitingen van een barbaars bolsje wisme, dat in wreedheid voor de nazi-misdaden niet onderdoet. Dit maakt menigeen huiverig voor de bepleitte safhenwerking tussen Rusland en de Westerse democratie! Het toont aan, hoe moeilijk in de praktijk de bepleite scheidingslijn tussen communistische ideologie en Russische machtspolitiek te erken nen valt. E» zo zijn de feiten ook inderdaad. Niemand behoeft de schrijver in de „Osservatore" ervan te -verdenken, dat hij deze moeilijk heid onderschat. Indien hij niette min toch bepleit, met ernst en voor zichtigheid, in het bewuste geval aan te raden, tot het overwinnen van deze vertrouwenscrisis mede te werken, door zoveel mogelijk van het theoretische standpunt uit te gaan, dat wereldbeschouwing en politieke praktijk ook in dit geval twee verschillende zaken zijn, dan doet hij dat, omdat bezorgdheid voor het lot van de wereld hem er toe brengt, er alles aan te doen, om een volgende catastrofe te voor komen. Hoe hij zich dit denkt, zul len wij in een slotartikel zien. Geen uitnodiging aan Mevrouw Peron Een woordvoerder van het Brit se departement van buitenlandse zaken heeft het bericht van een Londens ochtendblad, volgens het welk Koningin Elisabeth een uit nodiging gezonden zou hebben aan Senora Peron, tegengesproken. Wel had de Koningin te verstaan ge geven aldus de woordvoerder, dat zij, wanneer Senora Peron naar Engeland zou komen, haar gaarne zou ontmoeten. DE WERKCOMMISSIE van de conferentie van Parijs is giste ren met haar werkzaamheden klaar gekomen. Zij zal van daag aan de plenaire zitting voorstellen doen omtrent de samen stelling van de verschillende commissies. Nederland zal daarbij worden voorgedragen als lid van de uit vijf leden bestaande uitvoerende commissie van samenwerking. Benelux, de bena ming voor de groep België, Nederland en Luxemburg, die als eenheid optreedt, is in alle commissies vertegenwoordigd. De meeste ministers van buitenlandse zaken hebben het voornemen om Parijs binnen enkele dagen te verlaten. Dit doet vermoeden, dat zij vertrouwen, dat het programma van de oprichting van commissies van deskundigen vandaag in de plenaire zitting zal worden aangenomen. De deskundigen zullen dan de verdere behandeling overnemen. De commissies Zijn als volgt sa mengesteld: Een uitvoerende commissie van samenwerking. Leden: Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Nederland. Commissie voor voedsel en land bouw. Leden: Denemarken, Frank rijk, Griekenland, Eire, IJsland, Italië, Nederland en "Engeland. Commissie voor ijzer en staal. Le den: Frankrijk, Luxemburg, Noor wegen, Engeland en Turkije. Commissie voor vervoer. Leden: België, Frankrijk, Noorwegen, Por tugal, Engeland, Zwitserland en Turkije. Commissie voor brandstof en energie. Leden: Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Grieken land, Italië, Engeland, Zweden en Zwitserland. Daar alle 16 landen vertegen woordigers hebben in de werkcom- missie, kan het zeker geacht wor den, dat haar rapport zal worden aangenomen. Iedere commissie zal haar eigen leden kiezen. De voor zitter van de commissie van samen- werkihg zal tevens optreden als voorzitter van de uitvoerende com missie van vijf. De commissie van samenwerking zal permanent ver antwoordelijk zijn voor de confe rentie als geheel. De voorstellen van Alphand (Frankrijk) voor 'de be noeming van de bovenvermelde landen in de verschillende commis sies werden in de werkcommissie zonder wijziging aangenomen, nadat gelegenheid was gegeven tot vrije discussie. Zij waren de vrucht van drie dagen lange intensieve bespre kingen binnen en buiten de muren van het conferentiegebouw. Het aantal leden van de uitvoe rende commissie van samenwerking heeft men tot vijf beperkt, opdat de coördinatie van het werk der tech nische commissies met spoed en doelmatig kan. geschieden. De leden zijn zo gekozen, dat zo wel de Scandinavische en de Bene- lux-groep als de grote mogendhe den zijn vertegenwoordigd. Italië, welks economische positie repre sentatief is voor die landen, welke economisch gesproken naar Oost en West gekeerd zijn, vertegenwoor digt de gro.ep, waar ook Oostenrijk, Turkije en Griekenland toe behoren. De samenstelling van de vier technische commissies berust in de H.H. Wijdingen Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kapel van het Philosophicum te Warmond de tonsuur toegediend aan de volgende Eerw. Heren: M. J. M. Boek, B. J. de Boer, S. A. Bruin, J. P. M. van der Does, C. S. Duyn, W. M. I. van den Ende, G. P. M. Geukers, J. C. M. Hamers, A. C. S. van der Kroft. C. J. Kuik, M. W. A. van Langen, Th. B. van der Linden, L. J. Meul- man, P. J. Meyer, C. A. Oudejans, L. C. van Paassen, E. J. van- Poecke, J. J. Poel, J. A. M. Th. Rood, G. M J. A. Schlatmann, J. H. M. Smit,_ J. F. Steenman, Th. A. Stevers, J. J. M. Stieger, J. G. J. Straathof, B. C. van Teijlingen, A. M. E. T. Vree burg, C. dë Waard, C. J. Pi Zondag. gerste plaats op de overweging, welke landen het meeste belang hebben bij de desbetreffende afde ling. De ministers naar huis Men verwacht, dat Bévin, de En gelse minister van buitenlandse za ken, Dinsdagmiddag of Woensdag uit Parijs naar Londen zal terug keren. Het besluit van de meeste ministers van buitenlandse zaken, die de conferentie over het plan- Marshall bijwonen,* om Parijs bin- nen enkele dagen te verlaten, doét vermoeden, dat zij vertrouwen, dat het programma van de oprichting van commissies van deskundigen morgen in de plenaire zitting zal worden aangenomen. Baron Snoy, algemeen secretaris van de Belgische minister van bui tenlandse zaken, zou gisterenavond naar Brussel Vert Wijten, minister president Spaak Dinsdagavond. Zijn Nederlandse ambtsgenoot, Ba ron van Boetzelaer van Oosterhout, keert waarschijnlijk Dinsdag naar 's-Gravenhage terug. Z. H. de Paus heeft dezer dagen in het Vaucaan een teievisie- uitzènding gadegeslagen van madrigalen, welke werden uitge voerd door het Vaticaanse koor. De H. Vader stond zelf voor de televisiecamera eh kon worden gezien in de ontvangers, welke in andere kamers van het Vaticaan stonden opgesteld. Z. H. Paus Pius XII staande voor de televisie-camera. Een werk, waarvoor reeds vijf en twintig jaar geleden plannen van uitvoering bestonden zal nu binnenkort haar beslag gaan krij gen. Het is de uitgave van een geheel nieuw brevier waartoe in ■December 1946 reeds door de H. Congregatie der Riten te Rome opdracht werd gegeven. Dit grote werk zal dit keer in Nederland worden uitgevoerd hetgeen voor ons deviezen-arm land een gewel dig voordeel betekent. Rome geeft Nederland een kans De nieuwe brevier-uitgave, de eerste die in Nederland gaat ver schijnen betekent een nieuwe wel vaartsbron voor ons land. Tot nu toe werden deze uitgaven door bui tenlandse firma's verzorgd, zoals. b.v. President Truman en leiders van-het congres zjjn overeenge komen dat in de komende herfst geen speciale zitting van het congres behoeft te worden ge houden. Volgens senator Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor de bui- .tenlandse betrekkingen, kan deze commissie eventueel laat in het jaar worden bijeengeroepen, in dien op de conferentie te Parijs een plan voor het herstel van Europa wordt opgesteld. De commissie voor buitenlandse betrekkingen zal, naar men ver wacht, aldus Vandenberg, een even tueel wetsvoorstel maken, opdat 't congres snel kan handelen, wan neer het in Januari weer verga dert. Vandenberg voegde er aan toe, dat men het er over eens is, dat het geenszins onmogelijk is dat men in die zitting van het congres een wetsvoorstel er door krijgt om ongeveer 409,000 verplaatste per sonen uit Europa in de V. S. toe te laten, zoals president Truman heeft verzocht. Te Baarn is Maandag het huwelijk voltrokken tussen Zuster Anna Clara Huidekoper en de heer Unico E. C. Cavius. De Prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet fungeerden als bruidsmeisjes. Functionarissen van het Ameri kaanse mjnisterie van buitenlandse zaken erkenden dat men in Euro pa misschien wat ongeduldig en critisch zal worden over deze lang zame werkwijze, doch zij legden er 'de nadruk op,, dat niets kon ge beuren, voordat men het vertrou wen van het congres had gewon nen. Zij voorzagen voorlopig 5 fa zen voor de behandeling van een eventueel voorstel van de Parijse conferentie: 1. Verklaring van de behoeften en bijdragen van de Europese lan d-en, vermoedelijk in September. 2. Bestudering van het plan 'door alle afdelingen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, die er iets mee te ma ken hebben. Vervolgens zullen de resultaten van hetgeen de politieke planningcommissie van het minis terie en andere door Truman inge stelde commissies reeds hebben onderzocht aan dit plan worden toegevoegd. Invloedrijke1 leden van beide partijen van het congres zul len dan reeds volledig geraad pleegd worden. 3. Niet voor November zal het uiteindelijke plan in 'de vorm van een wetsontwerp aan een uitge breid onderzoek van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen Worden onderworpen. 4. Indien de senaatscommissie klaar is, voordat het de tijd is voor een gewone zitting van het con gres kan de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden trachten het ontwerp reeds in het Huis te laten aannemen. 5. Tenslotte zou president Tru. man begin Januari in -de gebrui kelijke „State of Union"-boodsehap de lange lijst van aanbevelingen inzake wetsvoorstellen indienen met het verzoek om snelle behan deling. Het rapport van de com missie zou dan reeds in handen van de congresleden zijn. Men neemt aan, dat zowel presi dent Truman verleden week als senator Vandenberg de mogelijk heid van een speciale zitting van het congres niet geheel hebben af gewezen, omdat er toch maar eer? gerin-ge kans is, dat het program ma met een dergelijke spoed klaa- zou komen, dat een speciale zitting nodig zou blijken. Friese Elfstedenweek 1947 Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Zaterdag 19 en Zondag 20 Juli a.s. zullen ca. 350 pleiziervaartuigen uit alle delen van het land ligplaats kiezen in de stadsgrachten achter de Prinsentuin te Leeuwarden. Ruim 1500 water sporters zullen in de week van 21 tot en met 26 Juli de Friese elf ste den bezoeken. Puztet in Regensburg; Dessain, Me- chelen; Mariëtti, Turijn; Desclée et Cies in Doornik en Mame in Tours, terwijl ook de Vaticaanse uitgeverij zich op dit terrein begaf. Dat nu door Rome eèn Nederlandse uitge verij, de firma J. R. Gottmer te Haarlem, officieel is aangewezen om de nieuwe brevier-uitgave te verzor gen is een eervolle opdracht, waar van de gunstige gevolgen voor onze deviezenpositie nog lang niet over zien kunnen worden. Dat ook de Ne derlandse regering het belang van een dergelijk werk zag, werd bewe zen door het feit dat van die zijde volledige medewerking werd onder vonden. Er zijn deviezen beschik baar gesteld voor de aankoop van grondstoffen, gelden die op, de duur een goede belegging zullen blijken. Reeds bestelde Tsjecho-Slowakije voor honderdduizenden guldens aan brevieren, een opdracht die in het straks te sluiten handelsaccoord met dit land zal worden opgenomen. Wij krijgen daar dan andere waarde volle materialen vóór terug. Waar heel de wereld nu vraagt naar een nieuw brevier, zijn er ook uit an dere landen vele aanvragen, o.a". uit Spanje, Portugal, Zuid-Amerika, de Philippijnen, Engeland, Ierland, Pe ru, Bolivia, Brazilië enz. Het is be grijpelijk dat een werk van derge lijke omvang ver uitgaat boven de belangen van een uitgeverij, het is een landsbelang! Dat heeft ook Kar dinaal de Jong ingezien en vooral de Pauselijke Internuntius die een voorspraak was van Nederland bij Rome: Ook andere catholica Uit de aard der zaak zal bij een geheel nieuwe breviervertaling ook gedacht zijn aan andere kerkelijke boeken. Zo zullen de altaarmissaais, de canonborden, dagmissaais, waar van Nederland er voor de oorlog 100.000 per jaar invoerde, in Neder land gemaakt wprden hetgeen niet alleen een enorme deviezen bespa ring, doch een nog grotere deviezen- winst betekent. Zo bestelde nu reeds een bisschop aan de Goudkust in Afrika 50.000 missaals in de neger taal. Vanuit Nederland wordt nu een geheel werelddeel bewerkt en als eenmaal aan de uitvoering der opdrachten begonnen is zullen de deviezen in steeds grotere stroom ons land binnenvloeien! Men verwacht dat de export van dit artikel Nederland een niet te versmaden som van tien milr lioen zal opbrengen in 1948. yervolg pag. 2. Republikeinse voorstellen De economische isolatie van de landen, die niet wensen deel te ne men aan het plan-Marshall tot her stel van Europa en niet op andere wijze met Amerika willen samen werken, is geëist door drie republi keinse congresleden in de V.S. Een afgevaardigde uit Illinois drong aan op het verbraken van de diplomatieke betrekkingen mét de Sowjet Unie en op isolatie van dat land tot het bereid is samen te werken. Een afggvaardigde uit dezelfdë staat wenste alle landen, die niei aan de economische besprekingen te Parijs willen deelhemen, uit te slui ten van het Amerikaanse hulppro gram voor door de oorlog verwoeste landen. Het derde congreslid heeft presi dent Truman verzocht alle steun aan weigerachtige landen te staken. Een woordvoerder van de Poolse ambassade te Londen heeft ver klaard, dat Polen mogelijk zijn hou ding ten aanzien van het pTan- Marshall zal wijzigen, indien de organisatie, die door de economi sche conferentie te Parijs zal wor den gesticht, haar werkzaamheden in het kader van de V.N. zal ver richten, „Indien de V.S. bereid zouden zijn te helpen bij de wederopbouw van landen als Polen", aldus de woord voerder, „zullen wij Ijaar al te graag onmiddellijk wii -en onder handelen en inlichtingen verstrek ken". Djokja met een extra trein in Batavia aangekomen. Hij be gaf zich direct naar de ambts woning van Gani. Maandag had hij samen met Setiadjit een on derhoud met dr. van Mook op het paleis. De correspondent van „Merdeka" te Djokja heeft een interview mét Sjarifoeddin gehad, waarin ricye zeide. dat hij het niet eens was met de opvattingen in sommige kringen, dat de atmosfeer thans is opge klaard. „Wij moeten erg oppassen, dat de paraatheid van het volk niet verslapt". Sjarifoeddin zeide vervolgens, dat de Nederlanders allen wensen, dat de schermutselingen en schietpar tijen bij de demarcatielijnen snel door de republiek zullen worden beëindigd. „Dit is niet eenvoudig". Wat dit betreft, zouden wij de Ne derlanders willen vragen of zij ook hun eigen mensen in toom kunnen houden". (Twee passages verminkt ontvan gen. Red.). De „Nieuwsgier" meent naar aan leiding van dit interview, dat deze verklaring duidelijk voor binnen lands gebruik is en ten doel heeft de stemming van ontmoediging te gen te gaan. Dr. Tamzil, vice-minister van bui tenlandse zaken, heeft tegenover Antara, het republikeins persbureau, verklaard, dat de komst van Sjari foeddin in Batavia in de politieke ontwikkeling zeer nodig werd ge acht. Republikeinse politieke krin gen verklaarden tegenover Antara, dat zij vertrouwden, dat het vraag stuk van de gendarmerie zou kun nen worden opgelost. Met de vier concessies, door de Concrete voorstellen van Benelux op komst Baron van Boetzelaer van Oos terhout, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, heeft tij dens een interview verklaard, dat het feit, dat Nederland, België en Luxemburg samen in alle com missies en in de uitvoerende com missies vertegenwoordigd zijn, een erkenning betekent van het eco nomisch belang van deze drie landen. De minister sprak er zijn tevre denheid over uit, dat Nederland be noemd is in de belangrijke uitvoe rende commissie. „Nederland zal zijn volledige medewerking verlenen, in de eerste plaats als lid van de Bene lux en in de, tweede plaats als deel van Europa, aan het zoeken van een oplossing voor de huidige econo mische situatie In Europa door mid del van opbouwend werk", aldus de minister. Men verwacht, dat de Benelux in de tweede en belangrijkere fase, welke ingaat, wanneer de samen stelling der commissies is aangeno men en deze met haar werk begin nen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstel len. De strijd in Griekenland Griekenland heeft de Veiligheids raad verzocht spoedig een beslis sing te nemen inzake de Balkan kwestie, daar de toestand de laat ste tijd snel is verslechterd. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad wijst de Griek se vertegenwoordiger, Dendramis, er op, dat „leidende persoonlijk heden van de Griekse communis tische partij zich in Albanië en Joego-Slavië bevinden met «het doel een rebellenregering te vor men. Het aantal Maandag verrichte arrestaties van links georienteerde personen in Griekenland beloopt volgens nadere berichten een drie duizend, waarvan elfhonderd te Athene en ongeveer duizend in elk van de voorsteden en de Pireaeus. In Griekse regeringskringen wordt verklaard, dat er thans in het Grieks-Albanese grensgebied om de stad Koritza twee veldslagen woed den. In allerijl worden over lapd en door de lucht troepen uit Athene aangevoerd om het garnizoen van Koritza te versterken. Naar het officiële Griekse pers bureau meldt, zijn de Griekse re- geringstroep<en bij Koritza tot de aanval overgegaan en hebben zij thans het initiatief in handen. Ook de plaatselijke commandant te Ko ritza verklaarde, dat hij voldoende troepen heeft om de situatie in de hand te houden. De Amerikaanse missie belast met de regeling van de hulpverlening aan Griekenland, is te Athene aan gekomen. Hoofd der missie is Dwight Griswold. DE OVERGANGSPERIODE Weer een schending van Linggadjati Voor zijn vertrek uit Djogja n^ar Batavia heeft de republikeinse mi nisterpresident, Sjarifoeddin, naar aanleiding van minister jonkmans rede in de Tweede Kamer, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de datum van 1 Januari 1949 als „richtdatum" en niet als bindend dient te worden beschouwd, ver klaard, dat dit een schending be tekent van Linggadjati. Volgens Sjarifoeddin zou met ingang van die datum de „interimregering" moeten worden opgeheven. BATAVIA, 15 Juli (Aneta). Ten paleize Rijswyk zijn heden besprekingen gevoerd tussen 'dr. van Mook, de Commissie-Generaal en dr. Koets enerzijds en de mi nisters Sjarifoeddin, Gai^i, Setya- djit en Leimena anderzijds. Deze besprekingen duurden ruim twet} uur. Aneta verneemt, dat van Nederlandse zijde hierbij nogmaals met nadruk gewezen is op de on bevredigende toestand rondom de demarcatielijnen en op de nood zakelijkheid, dat hierin onver wijld verandering wordt gebracht. republiek gedaan, heeft zij haar goodwill getoond. Indien de Neder landers wegens de kwestie van de gendarmerie oorlog willen voeren, zullen zij, volgens Tamzil, „geen enkele hulp van het buitenland kunnen verwachten, omdat de repu bliek met de gedane concessies de internationale sympathie heeft ver sterkt". Vice-premier Setiadjit, in Batavia aangekomen, verklaarde „bepaalde gedachten té hebben" over de geza menlijke gendarmerie waarover hij met de ministers Gani en Tamzil wenste te spreken. Over zijn bezoek naar Oost-Java was Setiadjit opti mistisch, alhoewel hij niet verheelde dat er nog moeilijkheden waren te overwinnen bij het dpen beëindigen van de vijandelijkheden. QE REPUBLIKEINSCHE minister van economi sche zaken, dr. A. K. Gani, heeft te Batavia officieel bekend gemaakt, dat de Republikeinse regering overeenkomsten heeft af gesloten met de Neder lands-Indische regering en andere wederpartijen, waarbij goedesen zullen worden uitgewisseld. Door de Republiek zal 76.000 ton rijst van Java geleverd worden in ruil vóór tweederde deel van de Nederlandse goederen, welke in Australische havens liggen opge slagen. Zoals textiel en landbouw werktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal ver scheept worden in de havens van Banjoewangi en Probolinggo, die 'n capaciteit bezitten van*duizend ton per wqek. De leveranties zullen op het einde van deze maand beginnen. Nederland zal meststoffen, varkens en vergifstoffen leveren vanuit Sop- rabaja in ruil voor mais èn suiker uit de Rep.ubliek. Voorts zullen de Nederlanders mijnwerktuigen leve ren in ruil voor kolen uit de Tand- joeng Enim-mijn nabij Palembang op Republikeins gebied. De Repu bliek zal ondernemingsproducten le veren uit het gebied van Soekaboe- rru in ruil voor medicamenten,", tex tiel en'zoutevis van Nederlandse zijde. De Republiek levert vee uit Madoera en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De tabak is be stemd voor de British-American To bacco Co te Soerabaja. Deze over eenkomst is volgens de verklaring van de Republikeinse minister reeds in de maanden Maart en April op gesteld. MAKASSAR, 15 Juli (Aneta). Zondag heeft een hevige brand gewofed in het kamp „Mariso" te Makassar, bestaande uit 25 lood sen, waarin 2500 Javanen, die wachten op vervoersgelegenheid naar Java, zyn ondergebracht. Acht loodsen zjjn geheel verbrand. t waardoor 8p0 personen van have en goed beroofd zijn. De vluchtelingen-bisschop van Duitsland Z. H. Exc. Mgr. Maximiliaan Kaller, voorheen bisschop van Ermland, doch die in 1946 door Z. H. de Paus werd aangesteld als vluchtelingenbisschop in Duitsland met Frankfort als zeteel, is aldaar ^verleden. Mgr. Kaller werd op 28 October 1930 benoemd tot bisschop van Warfnia (E-rmland) met als zetel Frauenberg. Van deze zetel werd hij door de nazi's verdreven 'en de Sovjet-autoriteiten gaven hem geen toestemming om terug te keren. In November vap het vorig jaar pu bliceerde mgr. Kaller een schrij ven waarin hij het voornemen te kennen gaf, om zijn voormalige diocesanen ten getale van 300.000 in een overzees gebied bijeen te brengen. Voorts deelde hij daarin mede dat er van de 370 geestelij ken van zijn bisdom er 90 om het leven waren gekomen en dat er 36 nog in een onbekende verblijfplaats in de Sovjet-Unie vertoefden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5