ALLE HENS AAN DEK voor de Wieringermeer-oogst! PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 15 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Raadsleden over de begroting Het consumenten crediet UIT OUDE TIJDEN Turndag te Oterleek Het Feest van de Arbeid \2l/2 jaar R.K. Gemengde Zang Volk in de processie De Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch Gemeenteraad van Wieringerwaard Marktberichten (vervolg) Naar aanleiding van een vraag van één der raadsleden over het consumentencrediet delen B. en W. in hun M. v. A. op het algemeen verslag over het aanbieden van de begroting mede, dat 2319 aanvragen voor het consumentencrediet I en 630 voor II waren ingekomen. Voor I werden 2019 credieten toegestaan, voor II moet de toewijzing nog plaats vinden. Met de vergoeding van het Rijk voor 46-47 van f13.937.84 kunnen de kosten van deze periode gedekt worden. Opheffing van het Centraal Ma gazijn achten B. en W. niet wense lijk. Bij inkopen hiervoor het be treft hier schoolbehoeften wordt zoveel mogelijk met plaatselijke be langen rekening gehouden. De leve ring van schoolboeken wordt bij toerbeurt aan de plaatselijke boek handelaren toegewezen. B. en W. achten het niet mogelijk, zoals een lid vraagt, de Hout en plantsoenen door bloemisten te laten verzorgen, zoals de tuinen van het Centraal Ziekenhuis en het Gymna sium. Nagegaan zal worden de zorg van meerdere dergelijke complexen aan de plaatselijke bloemisten toe te vertrouwen. Op de vraag of de verificateur aandacht schenkt' aan de toelaat baarheid van de prijzen wordt door B. en W. bevestigend, geantwoord. Onderzocht zal worden in hoeverre nauwere samenwerking tussen veri ficatiebureau en prijsbeheersing- instanties resultaat zal opleveren. De vraag of de Wethouderssalaris sen te laag zijn willen B. en W. ter beoordeling overlaten aan de raad. Politie Vele leden achten het zeer ge wenst, dat de politie de.s winters meer toezicht houdt op nakomen der verplichting de trottoirs sneeuwvrij te houden. Het antwoord hierop luidt, dat door de Politie in de afgelopen winter herhaaldelijk controle is uitgeoefend en dat ook in de pers op deze verplichting werd gewezen. Over het algemee,n werd het gebod ook opgevolgd, doch' nieuwe sneeuwval was oorzaak, dat het werk niet steeds het gewenste resultaat afwierp. Over de omvang van het politiecorps heeft het ge meentebestuur niets te zeggen, daar het gebonden is aan Rijksvoor— schriften. Het aanbrengen van ver keerslichten op belangrijke ver keerspunten, zoals Bergerbrug en Grote Kerk moet wachten tot de daarvoor benodigde installatie ver krijgbaar is. Verwacht wordt, dat de bouw van de Zweedse barakken ten behoeve van T.B.C.-patiënten over ongeveer 3 maanden gereed zal komen. In stelling van een schooltandartsen dienst wacht op een subsidie-rege ling vanwege het Departement van Sociale Zaken. Een antwoord op de vraag van een lid of de bouw van midden standswoningen de aandacht van het college heeft, zeggen B. en W., dat dit wel het geval is, doch dat daaraan minder behoefte bestaat dan aan arbeiderswoningen. In antwoord op vragen betreffen de de woningdistributie delen B. en W. mede, dat gehele woningen wor den toegewezen aan gezinnen be staande uit tenminste 3 personen, waarvan het g^inshpofd van eco nomisch belang voor de gemeente is. Toewijzing geschiedt naar anciënni teit der inschrijving. Op het ogen blik zijn 744 aanvragen ingeschre ven, waarvan de meesten personen betreft, die thans wel wonen, doch verbetering van woonruimte wen- sen. Aangezien aan de vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar reeds op dracht werd gegeven tot de bouw van het aan de gemeente toegewezen aantal woningen aldus B. en W. in antwoord op de vraag hoe het college staat tegenover particuliere woningbouw was voor het jaar 1947 particuliere woningbouw niet meer mogelijk. Voorlopig bestaat de meeste behoefte aan arbeiderswo ningen. Zodra er hiervan voldoende zijn gebouwd zullen B. en W. ook particulieren in de gelegenheid stel len om te bouwen. Slechts enkele verzoeken om inlichtingen inzake particuliere woningbouw zijn bin nengekomen. Tegen eep plan tot bouw van een aula op de Alg. Begraafplaats werd van hogerhand wegens de hoge uit gave bezwaar gemaakt. Zodra de omstandigheden gunstiger worden zal het college deze aangelegenheid opnieuw in studie nemen. Het wachthuisje bij de bus in de Bergerhout Tromt niet voor herstel in aanmerking i.v.m. de plannen tot aanleg, van een ceiftraal autobussta tion agn de Stationsweg. Vele leden vragen naar de plan nen van B. en W. omtrent de mu- ziektuin, die niet aan zijn doel be antwoordt en al enige jaren geen lonende exploitatie heeft. B. en W. zijn van mening, dat exploitatie van de muziektuin voor culturele doel einden door de pachters niet lonend is, zodat er weinig anders over blijft, dan de tuin als gelegenheid voor ontspanning, vergaderingen e.d. te doen gebruiken; B. en W. zullen streven naar een zo gering mogelijk nadelig saldo op het gebruik. Het aanbrengen van een uitgang naar de Kennemerstraatweg achten B. ,en W. niet uitvoerbaar, daar het Hoofdge bouw met het front naar de Julia- nalaan is gebouwd. Het lijkt B. en W. niet wenselijk een deel van de Hout op te offeren voor een terras ten behoeve van de muziektuin aan de zijde van de Kennemerstraatweg. B. en W. verwachten dat binnen kort een aanvang kan worden ge maakt met herstelwerk in het ge bouw van de Nieuwe Doelen, dat wegens gebrek aan materiaal tot dusver nog niet kon geschieden. Onderwijs Meerdere leden hebben de indruk, dat B. en W. mede in'verband met de ziekte van de burgemeester, niet voldoende aandacht aan het onder- Brand! 15 JULI lï>0: Een brand, Ijpgonnen ,in het Wees.huis, verwoestte 32 woonhujzen, 2 timmerschuren en een brug te Grootebroek op 15 Juli 1750. Dit zelfde jaar was rijk aan branden door onweer. Zo in Hoorn, waar de koepel van de Hoofdpoort werd getroffen. Men besloot met behulp van een kanon de spits weg te schieten, om zo algehele vernieling te voor komen, doch een visser, Jan Kor- nelis, ging onder een regen van gesmolten lood naar boven en slaagde er in met behulp van an deren de brand te blussen. Jan kreeg hiervoor 100.— en zijn "- t R<y_. wijs besteden en vragen naar de plannen omtrent onderwijsvernieu wing. B. en W. antwoorden, dat het onderwijs de voortdurende aandacht van hun college heeft. Aangezien de deskundigen het nog niet eens zijn over de onderwijsvernieuwing zullen B. en W. de concrete verlan gens van de onderwijsorganisaties op dit punt afwachten, alvorens met plannen te komen. Bouw van nieu we scholen zal moeten wachten tot van overheidswege materiaal be schikbaar wordt gesteld. Een ver zoek om in het stadsgedeelte over de Frïezeftbrug een kleuterschool op te richten' heeft het college niet be reikt, wanneer dit verzoek komt zullen B. en W. er de nodige aan dacht aan schenken. Met het oog op de aantallen leerlingen van de ver schillende scholen is de bouw van een nieuwe school in het Berger- wegkwartier voorlopig niet moge lijk. De toestand van het openbaar onderwijs maakt het niet nodig, dat de Rijkslandbouwwinterschool het noodgebouw aan de Ruysdaelkade verlaat. De kosten voor het bouwen van 2 leslokalen aan het gebouw van de B.L.O.-school in het Victorie park worden op f42.000 gedamd. Voor de inrichting van het nood gebouw aan de Ruysdaelkade voor een landbouwwinterschool werd in '46 f14.160,uitgegeven. Op het be houd van déze school in Alkmaar wordt ten zgerste prijs gesteld. 'Het ligt in de bedoeling voor het ge bruik van deze school huur te vra gen. Verbetering van de huisves ting van de school voor B.L.O. heeft de volle aandacht van de gemeente. Uitbreiding van het aantal sport velden en speelterreinen is bij het college in overweging, doch B. en W. zijn niet optimistisch gestemd over de bereidheid van verenigin gen, die sRpeltuinen exploiteren, dezen, te doen herleven- Een betere salariëring van het personeel van de kleuterscholen hopen B. en W. bin nenkort te kunnen voorstellen. Met het verlenen van bijdragen ten bel hoeve van de ongeorganiseerde jeugd zal moeten worden gewacht tot het jeugdvraags.tuk door een eventuele commissie zal zijn bestu deerd. Voor toelating tot de eerste klasse van de Handelsavondschool hebben zich 72 leerlingen aangegeven. Omtrent uitbreiding van het hand- werkonderwijs hebben B. en W. zich gewend tot de Minister. Uitbreidiijg van de Nazorg voor oud-leerlingen van de B.L.O.-school tot de meisjes is bij B. en W. in overweging geno men. De besparing op de begroting van het M.H. tengevolge van de wet op de ouderdomsvoorziening ramen B. en W. voor '47 op f54.000,N.a.v. een vraag of B. en W. steun willen toekennen aan - hen, die willen stu deren en daarvoor de capaciteiten bezitten, delen B. en W. mede dat de raad binnenkort een voorstel zal bereiken tot instelling van een Rip- ping-Bunnikfonds, waarvan de re- v^jiuen besteed zullen worden voor de uitgifte van studiebeurzen en voor de helft voor de verpleging van T.B.C.-patiënten ih sanatoria. De resultaten van de werkzaam heden der Sociale Werkster zijn zeer bevredigend. -In het burger weeshuis worden thans 5 kinderen verpleegd. (wordt vervolgd) EINDEXAMEN M.T.S. TE HAARLEM Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven-o.a. het einddiploma voor afd. Bouw kunde: P. Wulp te Alkmaar; voor de afd. Werktuigbouwkunde: C. T. Baars te Schagen. D. Bot te Den Helder. J. S. Brandse te Heiloo, J. Kort te Alkmaar, A. v. Velzen te Heiloo; voor de afd. Scheepsbouw- kunde: M. W. Jansen te Schoorl en voor de afd. Vliegtuigbouwkunde A. v. d. Goot en J. M., Laarkamp, beiden te Alkmaar. SUBSIDIES INSTELLINGEN VAN LIEFDADIGHEID B. en W. stellen de Raad voor goed te keuren de begrotingen voor de Alkrrjaarse vereniging tot be strijding der tucerculose, afd. Alk maar Wit-Gele Kruis, de ver. Zorg voor leerlingen en' oud-leerlingen der school voor B.L.O. alhier en van de commissie 'tot huisverzor ging, met toekenning van een sub sidie resp. van f 55000 voor uitzen ding patiënten en f 800 voor alge mene doeleinden; f1600-; f1850.- en f 1600.-. GRATIFICATIE GEMEENTE- PERSONEEL B. en W. stellen de Raad voor aan de daarvoor in aanmerking ko mende leden van het gemeenteper- soneel voor 1947 een gratificatie toe te kennen van 2 pet. van het tegen woordig genoten salaris of loon tot een maximum van f50.-; deze gra tificatie in ten hoogste twee gelijke termijnen uit te betalen en deze uitgave nader te regelen bij sup- pletoire begroting. De kosten wor den globaal geschat op f 30.000.-. BIJDRAGE VERBETERING ARBEIDERSWONINGEN B 'en W. stellen de Raad voor aan H. Post, Zeglis 29 alhier een bijdrage van ten hoogste f51.25 toe te kennen in de kosten van ver betering van zijn woning (vervan ging van de privaatton door een closet), een' en ander onder voor behoud, dat ook van Rijkswege een bijdrage wordt verleeend. DE TONNENBELASTING VERDUBBELD ALKMAAR. Het tekort in de tonnendienst van de gemeentereini ging bedroeg in 1946 ca. f 53.000 Over 1947 wordt een aanmerkelijk hoger tekort verwacht. Uit finan cieel oogpunt achten B. en W. een verhoging der tonnenbelasting alles zins verdedigbaar. De opbrengst van deze belasting werd per '46 geraamd op f 43.400.—. Het tarief der tonnen belasting, dat sedert 1932 niet werd gewijzigd, is 'naar de mening van B. en W. laag (f 6.— per week voor het tweemaal per week verwisse len). Door belasting verhoging ho pen B. en W. de belastingplichtigen meer te animeren voor het doen vervangen van hun ton door een beerput. Een voorstel tot verhoging van de beerputtenbelasting 'ligt niet in de bedoeling van B. en W. Tiet huidige lage tarief der tonnenbelas ting achten B. en W. een belemme ring voor een spoedige algehele af schaffing van het "tonnenstelsel. Zij geven daarom de raad in overwe ging het' tarief der tonne.nbelasting m.i.v. 1 Januari jl. te verdubbelen, hetgeen een meerdere bate van f 23.000.zal betekenen. KOPEREN ZAKENJUBILEUM ALKMAAR. De fa. Tros, Wo ninginrichting bestaat dezer dagen 12i/» jaar en hééft voor deze gele genheid 'n bijzondere aanbieding. Men zie de advertentie in dit num- VERHOGING HONDENBELASTING ALKMAAR. Ingevolge ener ministeriële circulaire doen B. en W. de raad het voorstel de honden belasting te verhogen en in plaats van hetv gedifferencieerde tarief, variërende van f 4.tot f 20.per ,z.g. luxe hond (hetgeen een gemid- cielde opbrengst betekent van f 5.79) het tarief te bepalen op f 10.voor luxe*honden en voor honden uitslui ten^ gehouden ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijver heid, of ter bewaking van gebouwen en erveh, op f 5. Door de achterstand bij de belas tingadministratie is het niet moge lijk te beschikken over gegevens voor een gedifferencieerde hefting der hondenbelasting. Mocht over enige jaren deze achterstand zijn ingehaald, dan zou alsnog een ge- differéncieerd tarief in overweging worden genomen. De Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft bezwaren ingedipnd tegen verhoging der hondenbelasting en is van mening, dat voor een die renliefhebber een belasting 'van f 10.te hoog is. B. en W. kunnen deze mening niet delen en achten het tarief zeker verantwoord. De vereniging voert voorts bezwaren aan (ten aanzien van de kettinghond, doch B. en W. zijn van mening, dat zij zich met deze bezwaren tot de minister moet wen den. Zij Stellen de raad voor adres sante mede te delen, dat gde Rijks- voorschriften inwilliging van haar verzoek niet mogelijk maken. 40-JARIG JUBILEUM ALKMAAR. Op 20 Juli hoopt de Eerwl Zuster Pancratia (in de wereld M. Lakenman) in de Pius haar 40-jarig kloosterjubileum te vieren. GEM. MIDDELBARE HANDELS SCHOOL ALKMAAR Bevorderd van klasse I naar II: L. Blauw, J. Bosch, W. Edel, H. W. A. Godijn en L- Helfrich te Alk maar; W. P. Hoogland, Harenkarspel L. S. Keuning, Heiloo; J. Kleiterp, Beverwijk; J. M. Molenaar, Alkmaar J. Opdam, Heiloo; E. M. M. Schou ten, Alkmaar: E. Schots, Kromme nie; J. M. Schretlen, Heiloo; G. P. Veldman, H.H.Waard; G. de Vries, Alkmaar; W. J. Wit, Castricum; G. Worm, Bergen. Herexamen 1. Niet bevorderd 8. Bevorderd van klasse II naar III; C. G. de Bakker, Alkmaar; C. Duyff, Alkmaar; J. de Haas, Alkmaar; J. J. B. Hermary, Hoorn; Gré Mey, Alkmaar; L."A. H. Nijdam, Alkmaar, P. J. Vader, Warmenhuizèn; J.' ten Bruggencate, Zuid-Scharwoude; E. M. H. C. v. d. Heyden, Alkmaar. Herexamen 2. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klasse III naar IV' J. M. Baayens, Schagerbrug; M. J. du Croc.q, Alkmaar; W. J. Hoog- vorst, Bergen; M. J. F. Hovis, Alk maar; J. Keyzer, Bergen; M. Kool, Wijdenes; B. J. Leering, Bergen; F. J Leysen, Schoorl; C. Olv, Heiloo; H. Tijdeman, Alkmaar (met lof); H. P. Vooren, Limmen; P. Warde- naa'r, Schagen (met lof). Afgewezen geen. Herexamen 1. ZOMERAVONDCONCERT Ten bate van de t.b.c.-bestrijding In de Stedelijke Muziektuin 8 gaf de Alkmaarse Postharmonie met het Mannenkoor „Orpbeus" giste renavond een zomeravondconcert, alles georganiseerd door het dag blad „De Vrije Alkmaarder'' en ten bate van" de afdeling Alkmaar van de t.b.c.-bestrijding. Zeer velen gaven voor dit sym pathieke doel van hun belangstel ling blijk en te oordelen naar het geen deze avond werd gepresteerd, zullen allen voldaan huiswaarts zijn gegaan. Het programmadeel in handen van de Postharmonie is reeds eerder vanaf deze plaats be sproken. Het waren de successtuk ken van de Postharmonie, die ook op de jubileumconcerten ten gehore werden gebrach.t. Het is vrijwel overbodig op te merken, dat het gebodene zeer in de smaak van het publiek viel. „Orpheus" zong een viertal lie deren en de wijze, waarop dit ge schiedde, bewees weer eens ten overvloede, dat ons grootste Alk maarse mannenkoor o.l.v. Karei Böhne tot grootse prestaties in staat is. In het gebodene kwam de bezieling, waarip.ee wordt gezongen, wel sterk naar voren, zodat een hgrtelijk en dankbaar applaus al leszins was verdiend.' Aan het eind van de avond vond nog een verloting plaats, waarna de liefhebbers van een dansje tot laat in de avond hun hart konden op> halep. Zij ngg vermeld, dat de medewer king van alle kanten groot is ge weest. O.m. stond de heer de Jager de Muziektuin voor deze gelegen heid geheel belangeloos af. ONEERBARE LIEDEN 'Twee Alkmaarders, de 54-jarige J. en de 36-jgrige ,C. T., zijn door de politie terzake van het plegen van niet nader te noemen hande lingen (art. 248 bis W. v.-Strafr.), gearresteerd. Beiden zijn ingesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. HONDEN VIELEN SCHAPEN AAN In de nacht van Zondag op Maan dag zijn in weilanden aan de Hei- looërdijk en 't Zeglis schapen do»r honden aangevaliep, Bij 'n veehou der werd een schaap gedood en ge deeltelijk verscheurd. Een ander schaap werd gewond. K.J.M.V. Morgenavond 8 uur vergadering. 20 dezer om 9 uur in Kinheim. WANDELSPORTVERENIGING „DE JEEP" Maapdag a.s. zal een 15-tal leden van bovengenoemde vereniging de reis naar Nijmegen aanvaarden om aldaar aan de vierdaagse afstands marsen deelnte nemen. Onder hen bevinden zien drie" dames. Wij wen- .sen hen veel succes. R.K. GEM. ZANGVERENIGING „NIEUW LEVEN" HEILOO. - Nieuw Leven heeft op het Zondag j.l, gehouden zangcon cours te Amsterdam oJ.v. haar di rigent, de heer P. Groot, een eerste prijs* behaald. Zij kregen 300 punten (min. 300 De heer P. Groot boekte nog de volgende successen: Zaanlands Mannenkoor 366 pt„ Nieuw Leven, Koog -a. d. Zaan 339 pt„ R.K. Man nenkoor Zaandam 361 pt. Al deze verenigingen behaalden een eerste prijs. Voor de Heilooër zangers een zeer goede prestatie, die een felici tatie waard is. Zondag-13 Juli werd te Oterleek een turndag gehouden, als eerste inzet van de herdenking van het 25- jarig bestaan van de Gymnastiekver. „Turnlust" aldaar. Ter gelegenheid hiervan organi seerde de Turnkring Alkmaar en,O. een demonstratie- en wedstrijd middag in de openlucht, die alles zins als geslaagd kan worden be schouwd. In totaal-300 gymnasten, behoren de tot de Turnkring Alkmaar en O. begaven zich te 1 uur in optocht naar het feestterrein. Vooraf hield het gemeentebestuur op het Raad huis te' Qjprleek een officiële ont vangst, waarbij de burgemeester, de heer Posch, alle deelnemenden, het kringbestuur en de afgevaardigden een hartelijk welkom in Oterleek toeriep. Hierna begaf het gezelschap zich naar het terrein, waar de gymnasten inmiddels waren gearriveerd en be gonnen werd met de Bondsserie Vrede en Vrijheid van het K.N.G.V., het succes van Arnhem, uitgevoerd door een 250-taldamesen meisjes wan de Alkm. Turnkring. Verder demonstreerden de kern ploegen en jeugdkeurploegen der kring en diverse afdelingen der deelnemende verenigingen hun kun nen. Verder de estafette's en hinder- nisbanen voor meisjes, dames, jon gens en heren, waar dikwijls een felle strijd gestreden werd. Het was een zeer goed geslaagde dag voor de gymnasten en een mooie propaganda voor de turners "fen turn sters. De uitslagen waren: Estafette meisjes: 1. D.O.S., Cas tricum; 2. Turnlust, Alkm.; 3. Turn lust, Oterleek. Estafette jongens: 1. Be Quick, Bergen; 2. Achilles, Egmond a. Zee; 3. Voorw., St.-T. Estafette Dames: 1. Oiynipia, Schoorl; 2. Be-Quick, Bergen; 3. Turnlust, Alkmaar. Estafette Heren: 1. Turnlust, Oter leek; 2. Achilles, Egmond aan Zee; 3. S.S.S., St. Pancras. Hinderbaan Darqes: 1. Halter. Alk maar; 2. Be-Quick, Bergen; 3. Voor waarts, Stompetorenr Hinderbaan heren: 1. Turnlust, Oterleek; 2.'Achilles, Egmond a. Zee. 3. Turnlust, Alkmaar. Touwtrekken heren: 1. Turnlust, Oterleek; 2. Achilles, Egmond aan Zee; 3. S.S.S., St. Pancras. HEERHUGOWAARD. Op Zon dag 27 Juli a.s. wordt door de ge zamenlijke standsorganisaties in de parochie H. Dionysjus te Heerhugo- waard, t.w. de L.T.B., de Hanze, de jeugd der parochie, alsmede de plaatselijke K.A.B., het Feest van de Arbeid gevierd. Oorspronkelijk zou het op 13 Juli gevierd zijn, maar door omstandigheden moest het v/orden ^uitgesteld. De dag begint met een H. Mis in de Dionysiuskerk. Voor de K.A.B.- ers HeerhuggwaardrNoord wordt in de kerk van het H. Hart een H. Mis gelezen. Om 2.15 uur komen alle deelnemers bij de Kerk van de H. Dionysius en gaan dan met muziek naar het gemeentesportterrein. Om ong. 2.30 uur zullen op het gemeentesportterrein de plechtig heden beginnen met hej aanbieden van de offergaven door de jeugd. Spreekkoren zullen optreden. Dan volgt een toespraak door de Z»Ew. Rector C. Klaver uit Amster dam over .de betekenis van het Feest van de Arbeid. Rector Klaver is een priesterzoon uit de Dionysius- parochie en thans Rector van het Bernardusgesticht te Amsterdam en opvolger van Dr. Olierook. Daarna heeft de zegening der werktuigen plaats en* zal het Aller heiligste in Processie naar hqjt Al taar op het sportterrein, gebracht worden, waarna een pleclrtig Lof volgt. Door de R.K. Gem. Zangvereni ging Huigenwaejrt o.l.v. Toon Vran- ken zullen enkele liederen worden gezongen, terwijl onder het Lof de gezangen door de jeugd en verdere aanwezigen worden gezoiigen. Ook 'de R.K. Fanfare „Hou en Trou" werkt mede. Bij slecht vjeer worden de plech tigheden in de kerk gehouden. La ten we échter hopen dat het stralend zomerweer zal zijn en er dan velen deze plechtigheden zullen meema ken. Ook de leden der stgnasorgani- saties uit naburige, parochies, als mede de jeugdbewegingen uit onze omgeving zijn allen van harte ^el- kom. DE KAJOTTERS BIJEEN W. BEEMSTER Door de Kath. Arbeiders Jeugd afd. Beemster werd op Zaterdag 12 Juli jl. een bijeen komst gehouden. Na de opening, welke op gebruikelijke wijze ge schiedde, sprak de voorzitter, de heer C. de Lange, een woord van welkom tot de Zeereerw. Aalmoeze nier en heel in het bijzonder tot de oud-Aalmoezenier, de Weleerw. Heer de Leur, die tijdens een paar dagen vacantie in de Beemster van zijn belangstelling voor de Kajot- ters blijk gaf. Vervolgens sprak spr. zijn leedwezen' uit over de zeer ge ringe opkomst van de leden. De punten van de agenda, zo ging de voorzitter verder, zijn toch wel een beetje belangstelling waard, ook al is er deze keer meer te organiseren en te bespreken op geestelijk, dan wel op stoffelijk gebied. Niettegenstaande,het feit van ge.- ringe opkomst werden toch de pun ten van behandeling, zoals die in de bestuursvergadering waren voor gelegd, ter tafel gebracht en werd besloten als volgt: De Kajotters zul len zich in een aparte groep aan sluiten bij de grote bedevaart, welke op Zondag 27 Juli a.s. naar O.L. Vr. ter Nood te Heiloo zal worden géhouden. De Kajotters dienen zo veel mogelijk in uniform "te Ver schijnen. De starttijd werd bepaald op plm. 7 uur. Als tweede punt werd vastgesteld, dat op Zondag 10 Aug. een uitstapje zal worden gemaakt naar Valkeveen. Op de feestdag van Maria's ten Hemelopneming zal er een speciale K.A.J.-recollectied'ag worden georganiseerd. De voorzitter wees vervolgens in een ernstig doch enthousiast woord op de toestand in de K.A.J.-afde- ling. Hij riep op tot groter activi teit, opk wat betreft het vergade- ringbezoek. In een prettige sfeer werd de vergadering tenslotte ge sloten. HOOGWOUD De R.K. Gem. Zangvereniging „Zang en Vriend schap" hield in de zaal van J. Knijn te Opmeer een feestvergadering. Na de opening memoreert de voorzitter het 12-jarig bestaan van de zang vereniging en het 121/s-jarig lid maatschap van de heer J. Groot, die daarvoor een klein blijk van waar dering ontvangt. Na een overzicht uit de rijke ^geschiedenis der ver eniging dankt de voorzitjer zeer speciaal mej. Gr. Schilder, die door haar grote toewijding voor '„Zang en Vriendschap" onmisbaar is ge worden. En verder de directeur. Moeskops Jr., die in korte tijd rreuw leven bracht in de gelederen. De vergadering werd voortgezet in feeststemming. Zang- en toneel voordrachten werden afgewisseld met dans en tractaties. MEERVOGELS 2 PROMOVEERT De beslissingswedstrijd tegen CSV 2,in Uitgeest gespeeld, werd een 4—1 zege voor de onzen, wat pro motie naar de 2e klasse met zich bracht. Meerv. speelt tegen wind wat hen niet belet om een gewel dig offensief in te zetten. De CSV- doelman bleek echter uit het goede hout gesneden; hij houdt er alles uit. Toen echter na een kwartier een hard schot van de staander te rug stuitte, werd deze hard door Dick ingezet Steeds komt Meerv. terug en de linksbuiten zet mooi ■voor en Kleuter kopt in 20. Na de rust speelde CSV een ver loren wedstrijd, toch houden zij moedig vol. De uitstekende CSV- doelman moest dan voor .een hard schot van "de rechtsbuiten zwichten. Dan scoort CSV tegen (31). Even later maakt M. er 41 van, met welke stand het einde komt. Bravo jongens, nu goed volhou den en trainen, want de 2e klasse is zeer zwaar. De Secr. PUZZLE-RIT P.E.R.K.A.M. W.■(BEEMSTER Hé Plaatse lijke Eerste Rooms Katholieke Auto mobiel- en Motorclub West-Béem- ster organiseerde Zaterdag 12 Juli j.l. een motor-puzzle-rit. Iedere deelnemende motorrijder word voorzien van een nummerkaart en de duozitter(ster) ontving een kaart, .waar de te rijden wegen in de eigen polder en omliggende plaatsjes in puzzle-vorm was uitge drukt. Over de afstand, welke op 60 km was geraamd, mocht 2 uur wor den gedaan. Iedere minuut, die de rijder ofwel te vroeg ofwel te laat binnenkwam, kostte hem een straf-» punt. Op diverse hoeken was een controlepost geplaatst, waar de rij der zich moest melden. Bij het voorbijrijden van zo'n post werden strafpunten aangetekend. De win naars alsmede de tijden van ver trek en aankomst en de behaalde strafpunten willen wij hieronder laten volgen: 1. H. Droqg, 2 strafpt,, vertr.' 6.48 uur, aankomst 8.47 uur; 2. Klqyk 3 strp., v. 6.45, a. 8.44; 3. G. Boots 4 strpt. v. 6.33, a. 8.33; 4. J. Dekker Pz., 4 strp., v. 6.43, a. 8.40; 5. W. Poel, 5 strp., v. 6.3(?, a. 8.36. De eerste prijs bestond uit een lauwerkrans en de overige prijzen uit medailles. In totaal waren er 12 deelnemers. In de zomer, wanneer de ljnde bloeit op de Parade van Den Bosch, wanneer de natuur z.ijn volle weelde ontplooit buiten de., wallen van de oude stad, dan wordt in de hoge gotische kathedraal het wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouw in het midden, onder de koepel, op een ho ge troon geplaatst in een zee van waslicht en ge hoort het schuifelen van duizenden voeten van hen, die met de rozenkrans in de hand ko men en gaan. Den Bosch houdt zijn Stille Omgang. Ge loopt 's avonds laat mee in de stroom van biddende mensen» heel deze bedeweg langs. Het is duide lijk, dat ook deze ingekeerdheid weer zijn reactie oproept. Op de laatste Zondag van de negen dagen van de Stille Omgang wordt Den Bosch een Middeleeuwse stad, waar- •in .de vroomheid de spon uitbreekt. Het Brabantse volk in de processie. Duizenden, in de oude klederdrach ten bewegen zich door de straten. En na dat alles komt, hoog boven de mensen en boven de zwaaiende y endelaars, in wolken van'wierook en omhuld door de zang van hon-' derden kinderen, de .Moeder Gods. De jonge plebaan der basiliek loopt vlak voor het wonderbeeld, in stijf goudbrokaat en hermelijn gekleed, waaruit het vriendelijke gelgat de wereld overziet en bidt luide zijn rozenkrans, waarna de bisschop volgt met zijn lange paarse sleep en de abten en prelaten en honderden geestelijken uit het Brabantse land. Een ogenblik is iedereen klein en hulpeloos, als Maria voorbij komt en even later, als een duizendkop pige menigte in beweging komt ach ter de stoet aan, dan voelt ge weer die wonderlijke mengeling van vroomheid en eerbied en de rijkdom van het geloof in dit volk, dat zijn goed karakter heeft weten te behou den en zich hebbeste deel niet heeft Igten ontnemen, zijn middeleeuwse vroomheid. NEDERLAND GAAT BREVIEREN DRUKKEN (Vervolg van pag. 1) I)o samenstelling Aan de samenstelling van dit gi gantische werk wordt momenteel gewerkt door Pater Stallaert, de re demptorist die reeds zijn sporen op het terrein der psalm- en brevier- vertalingen ruimschoots verdiend heeft! Hij wordt bijgestaan door Pa- fer Wouterlood C.s.s.R. en een stat" van deskundigen. Het Nederlands Episcopaat staat geheel achter deze onderneming en heeft ook de en quête onder de geestelijkheid ge# houden over "de samenstelling en uitvoering, bevorder^. Als grondslag hegft men het oude brevier van Puztet gekozen dat nu zo is inge richt dat de'priester het gemakke- lijker kan bidden, niet zo vaak be hoeft te bladeren en dus met meer aandacht en godsvrucht zijn gebeden kan verrichten. De tekst is in het klassiek latijn gehouden. Ook alle Propria der Bisdommen en orden zullen er in worden opgendknen. Er wordt dus veel meer gegeven dan in de oude breviers. Om de aanggng niet te groot te doen worden zal het werk worden uitgevoerd in zeer dunne papiersoort, 't lichtste dat-er te krijgen is. En nu zal de leek zich afvragen, of voor hem deze nieuwe brevier- uitgave wel van belang is. Zeker! Over de voordelen in stoffelijke zin werd reeds gesproken. De geestelij ke voordelen echter voor de leek zijn evenmin gering. Alom is er een streven onder de leken waar te ne men om meer en meer met de Kerk mede te leven. Dat uit zich b.v.' in het feit dat zeer velen reeds het Maria-officie bidden. In meer dan 130 parochies in ons land Wordt een oude traditie, vooral in de middel eeuwen geliefd, het bidden van het brevier door leken, hersteld. Ook de studenten aan de hogescholefi bid den hun brevier. Is Nederland voor deze actie rijp? Ja! „Men moet het ene doen en het andere niet laten" zegt Pater Stallaert. Het brevier moet dus niet de andere godsdienst oefeningen verdringen, het moet ze aanvullen. En in een tijd waarin ge bed practisch de enige Uitkomst in vele problemen kan brengen is een dergelijke gebeds-actie te loven, het verdient'ons aller steun. Zo zal blijken dat het besluit van de H. Qpngregatie der Riten een groot geestelijk en stoffelijk voor deel voor ons land, dat altijd een trouwe zoon der Kerk was, zal we zen. Het brengt werk in vele gewin nen, dat betekent brood, het goede brood waarvoor wij iedere dag on ze Vader in de hemel bidden. ER KOMT EEN NIEUW RUSTHUIS De voltallige gemeenteraad van Wieringerwaard beraadslaagde Vrij dagavond over een uitvoerige agenda. Burgemeester Kloecke sprak- een bijzonder \yoord van welkom tot* het raadslid A. Rot, die na een lang durige' ziekte weer de raadszitting kon bijwonen. De voorzitter kon mededelen, dat de uitbreidingsplannen voor de be graafplaats zijn opgeschort. Blijkens een uiteenzetting van de heer de Jong, adviseur van de K.N. V.B., dient het sportterrein gedrai neerd te wordgn. De minister van oorlog verleende Gisteren kwamen in de loop van de dag 1000 manschappen van 10 R.L, hoofdzakelijk uit Haarlem, Amsterdam en Nijmegen afkom stig, in de Wieringermeer aan. die in de komende weken in de pootaardappelen- en vlascampag ne de behulpzame hand zullen bieden. Deze militairen zijn on dergebracht in graanpakhuizen te Wieringerwerf en Middenmeer, in juist gereed gekomen boerderijen en in het niéuwe werkkamp Oude Zeug. Hun eten wordt verzorgd door het Bureau Huisvesting—van de D.U.W. In de Wieringermeer liggen nl. 2200 ha pootaardappelen en 1500 ha vlas te wachten op nijvere handen, die de rijke opbrengst van de voor de tweede maal aan de zee ontwoe kerde landerijen kunnen oogpten. Daartoe heeft men berekend^3500 landarbeiders nodig te hebben, maar de huidige arbeidsmarkt is niet in - staat dit aantal te leveren. Vandaar dat de hulp van Nederlandse mili tairen is ingeroepen. Gisteravond werden de mannen in het Vrijdag ingewijde hotel Smit toegespro'^n door maj. Groenewe- gen, die een opwekkend woord tot hen richtte en de verheugende me dedeling jleed, dat de militairen voor l^un vrijwillige werkzaamheid niet, zoals oorspronkelijk was aan gekondigd, 25 cent per dag, doch een rijksdaalder zullen ontvangen. Het administratief en verplegend personeel ontvangt f 1.25 per dag. Ook een prestatieloon, dat nog na der bekend zal worden gemaakt, is in het vooruitzicht gesteld. Dat de soldaten wel de handen uit de mouwen kunnen steken, is reeds gqbleken in Zeeland, waar zij 70 van de gemiddelde arbeids prestatie wigten te bereiken. Behal ve majoor Groenewegen voerden ook het woord de heer H. R. Smit, voorzitter van de Stichting van 'de Landbouw in de Wieringermeer, die het arbeidsprobleem vroeger en thans belichtte en ir. A. Ovinge, de rentmeester der domeinen, die aan de hand van twee filmpjes over de geschiedenis van de polder vertel de. Het arbeidsprobleem in de Wie- ringefmeer is- echter met de 1.000 militairen alleen niet opgelost. Daarom is eveneens de hulp inge roepen van 175 jongens uit cje Ned. Jeugdgemeenschap, die ook giste ren arriveerden en ondergebracht zijn in het werkkamp „De Zuidwes ter" bij Middenmeer. Er zijn bovendien opgstcolonnes gevormd van 150 DUW-arbeiders én 250 vrije arbeiders uit Friesland. Naast de eigen kern van 200 land arbeiders uit de Wieringermeer, die voorheen 500 man sterk was, doch tengevolge van de huisvestingsmoei lijkheden is ingekrompen, worden nog 200 geïnterneerden uit Fort Erfprins bij Den Helder en het kamp Zjudwijkermeer bij Beverwijk aan het werk gezet. Samen met een aantal arbeiders uit de randge meenten heeft men zo een totaal van 2225 arbeiders voor de oogst- campagne bijeen weten te brengen. Gelijk ir. Ovinge nog uiteenzette, is aan het tijdig binnenhalen van deze oogst, die uitstekende vooruit zichten biedt, groot belang verbon- Militaire hulp bij het aardejp- pelrooien in de Wieringermeer- polder. De gewaardeerde hulp krachten zijn bij de pas her bouwde boerderij gearriveerd en maken hun spullen in orde. den, aangezien enerzijds de poot aardappelen voor de export zijn be stemd, en dus een belangrijke bij drage tot onze deviezenpositiè moe ten leveren, terwijl anderzijds het vlas voor de verbetering van de Nederlandse textielpositie wordt gebruikt. B. én W. toestemming om de gra ven van de Engelse vliegers te ver plaatsen naar het monument. 11 November a.s. zal dit gebeuren. De raad verleende een subsidie van 1 cent per inwoner aan de Ver eniging Van Burgemeesters en ^Se cretarissen. Een gelijk verzoek van „Veilig Verkeer" werd afgewezen. De secretariswoning werd gepro moveerd tot burgemeesterswoning. De burgemeester zal dit - gebou.w betrekken tegen 12 pet. van zijn jaarwedde. He,t bedrag voor eigen graven werd in verband met de hoge onder houdskosten van f 100.tot f 300.— verhoogd. Tegen het uitbreidingsplan waren verschillende bezwaren. De raad behandelde deze en keurde daarna .het plah goed. In een contactvergadering met de collega's van Zijpe en Caljantsoog, de heer Nap van Binnenlandse Za ken en van Oppen van de Weder- opbouwdienst, is gebleken," dat het verkrijgenvan een rijksbijdrage voor het bouwen van een nieuw .tehuis voor ouden van dagen tót de mogelijkheden behoort. Architect Peters zal hiervoor een plan ont werpen. De aanvankelijke opzet, om dit bouwwerk 'geschikt te maken voor plm. 35 verpleegden, werd verlaten, omdat ?net het oog op de steeds nij pender woningnood, het ongetwij feld ook voor een welgesteld echt- jjaar op leeftijd^ aanlokkelijk wordt, om zich in een dergelijk huis in te kopen. - Het behoeft geen betoog, dat juist een dergelijke opzet, een lonende exploitatie ten goede komt. Derhalve werd door B. en W. voorgesteld, een rusthuis voor plm. 6p personen te projecteren. De raad ging met dit voorstel accoord. Tijdens de rondvraag kreeg de heer v. Zandwijk te horen, dat het Polderbestuur reeds plannen maakt tot het verbeteren van het z.g. On derpad te Nieuwesluis. De heer Perestam deed het voor stel om het schoolzwemmen ver plicht te stellen. Uit voorzitters antwoord bleek, dat dit wettelijk niet mogelijk is, doch dat de 'onderwijzers eigener beweging gymnastiek dobr zwem men hebben vervangen. Ook dp douche-inrichting* in de school en in het zwembad worden beide in orde gemaakt. Tenslotte hekelde de heer Pere stam de traagheid van de brand weerlieden in het deelnemen aan de verschillende oefeningen. Volgens de voorzitter hebben zij reeds beter schap beloofd en o.m. uit zichzelf aangeboden om eens per maand te gaan oefenen. NIEUWE COMMANDANT VAN DE PLAATSELIJKE BRANDWEER GROOT-SCHERMER. Tot Com mandant van de Brandweer te Groot-Schermer is benoemd de heer H. Kieft Jnz.. Als wnd. comm. de heer P. Kuijn. 4 AVENHORN, 14 Juli. Aard appelen: 81.565 kg grote Schotse 8.409.10; 9075«kg driel. Schotse 8.20—8.70; 775 kg kriel 4.50—5.00; 4400 kg grote rood 15.7016.30; 50 kg. afw. 8.20; 25 kg driel. rood 9.60; 375 kg grove rood 12.1014.20. BOVENKARSPEL, 12 Juli. Aardappelen: Schotse gr. 1011.50; kl. 9—10.20; kr. 5—5.90; rode 18.20— 19.20; Eigenh. 13.20; blauwe 16.90 18.90; aanvoer 8200 baal. ZUIDERKOGGE. Slabonen zon der draad 921.08; stambonen 53-73; andijvie 17; bospeen 49.50; kroten 8.309.70; rode kool 1519; vroege aardappelen 8.4011.20; groye 9-9.40 drielingen 6.808.10; kriel 4.304.60 blauwe Eigenh. 12.5014; rode Schotten 1213; bloemkool 677; Sav.oye kool* 1215; perziken 925; rode' bessen 4560; zwarte bessen 90 kruisbessen 2555; aardbeien 1.25 213 ALKMAARSE EXP.VEILING, 14 Juli. Andijvie 29; spinazie 28 40; postelein 419; worteltjes 4-12; tomaten 6989; groene kool 16; spits kool 1113; rode kool 1423; peu len 5278; doppers 1268; uien 640 p. bos; bieten 1016; spercie- bonen 1.301.52; stamsnijbonen 68 89; bloemkool IA 55—79; I 40—52; II 2538; komkommers 6—-20; tuin bonen 10—16.50; rabarber 27; wor- i tqjtjes 314; selderie 46; selie 8-12 sla 26; aardappelen groot 712 en 5—8. WOGNUM, 14 Juli. Aangev.: 45.000 kg aardappelen: grove 8.40 9.30; middelb. 9.109.70; driel. 61 7.80; kriel 4.10—4.90; rode Eerstel. 914.50; zwarte bessen 90; rode bessen 60; idem fabriek 45; kruis bessen 2050; bospéen 2.206.50; snijbonen 61—92; perziken 228;-; idem per kg 81—88; rabarber 12; sla 2.505.20; knolbieten 11.80- -13.40; slabonen 1.071.14, bloemkool 8 64; doperwten 3184; groens kqol 22; waspeen 4.107.50; komKomm. 714; tomaten 77; tuinbonen 10.10. HOOGKARSPEL, 14 Juli. Aan gevoerd: 300 bos 'bospeen 5.205.70; 33 kg slabonen 83 ct.; 21.275 kg rode kool 15.50—17.40; 500 knolbieten 9.50 132.000 kg aardapp.: eigenh. 14.90 15.50; rode eerstel. 14.2014.60; eer stelingen: grove 9.50—10.10; middel bare 9.3010.30; drielingen 7.90 8.30; kriel 4.90—5.60. BOVENKARSPEL. 14 Juli. 8100 baal aardappelen: Schotse gr. 9.50 10.20; kl. 8.30—9.30; kr. 4.90—5.40; rode gr. 15.70—16.40; kl. 6.80—7.40; kr 4.80; blauwe èigenh. 13.8016; eigenjh. 14.80; Koopm. bl. 14.90; 1000 •bos wortelen 37; 365 st. Ie bloem kool 40—49; 145 st. afw. 22—30; 50 st. stek 2—4; 1215 kg rode kool 17.30,—19.80. WARMENHUIZEN, 14 Juli. Aangevoerd 112.500 kg. aardappelen Eerstel. 7.80—10.20; grove 8.80—9.80; driel. 8.309.30; kleine 6.10; rode eerstelingen 13.7015.60; grove eerstelingen 11.60; drielingen 8.50. BLOKKER, 14 Juli. Rode bes sen 4560; zwarte bessen 90; witte bessen 45; kruisbessen 1780; fram bozen 2451; pruimen 515 per st. Frankenthaler 3.504; peren* 1.00; morellen 6873; perziken 526; to maten 70—91; sla 4.106.10; rode kool 1521; bospeen 5.605.80; bloemkool 557; knolbiet 1215; stamsnijbonen 6470; slabonen 98 I.12; rode schot 16.5016.80; grove 8.50—10; driel. 6.10—8.20; kriel 4.40 6.50; bonken 8.208.40. NOORD SCHARWOUDE, 15 Juli 1947. 206.000 kg aardappelen. .Eerstelingen 7.6010.40; Rode Eer stelingen 11.2014.50; Eigenheimers II.4011.80; Blauwe Eigenheimers 11.90—13.60; Bonken 9.9.50; Drie- lingén 6.10—7.60; Kleine 4.10—4.40. 5000 kg witte kool 10.50. 210 kg tuin bonen 9.70. 16 kg slabonen 101. LANGEDIJK, 15 Juli. Aange voerd: 186.000 kg aardappelen: grove Schotten 1010.30; Eerstelingen 8.30 10.40; driel. 6.50—8.30; rode Schot ten 14.50; blauwe eigenheimers 11 13.70; kriel 4.50—4.90; 60.000 kg. rode kool 13.70--15.60; 1300 kg groene kool 12; 1000 kg gele kool 22.80 23.30. OBDAM, 15 Juli. Aangevoerd 45.000 kg grote aardappelen 7.90 9.20; 1700 kg driel. 7—7.50; 50 kg rode 9.10; 3500 kg rode eerstel. 12 13.20; 1000 kg bonken eerstel. 11.20 —12.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 6